gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Αλλεργίες της γάτας!

+22
Spiros82
konnaki
f.m123
anta
Gatoplikti
tia
purina
fotini123
SophiCat
vaso
marina289
kouix
tania g
houlieta
Τζούλι το Κατσούλι
ΜαύροςΓάτος
Prouna
funambolo
alexandrakicat
nikos_x
koneko
mpoulaalekoula
26 απαντήσεις

Σελίδα 6 από 7 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 6 Empty Απ: Αλλεργίες της γάτας!

Δημοσίευση από Τζούλι το Κατσούλι Τετ Σεπ 11, 2013 6:38 pm

Άντε επιτέλους αισιόδοξα νέα και ίσως ο γιατρός να μην ήταν τόσο χάλια τελικά.gatoula gatoula gatoula Εύχομαι πολύ πολύ γρήγορα όλη η ταλαιπωρία σας να είναι μια μακρινή ανάμνηση!!mati mati mati 
Τζούλι το Κατσούλι
Τζούλι το Κατσούλι
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Τόπος : Γατάγου
Αριθμός γατουνίων : Δυο λευκά θαύματα εντός σπιτιού, η μικρή μου πριγκίπισσα του ονείρου και οι νιαουριστοί μου θαμώνες στον κήπο!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Τρελλλλή ηλιοφάνεια και ζέστη!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ό,τι βγαίνει σε άσπρο, μαύρο, γκρι, πορτοκαλί, μπλε και όλες τις αποχρώσεις και τους συνδυασμούς τους...
Motto : Μια γάτα έχει εννιά ζωές. Στις τρεις πρώτες παίζει, στις τρεις επόμενες γυρίζει, στις τρεις τελευταίες μένει.
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2010
Mood : Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 6 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 6 Empty Απ: Αλλεργίες της γάτας!

Δημοσίευση από ΜαύροςΓάτος Τετ Σεπ 11, 2013 7:58 pm

Τζούλι το Κατσούλι έγραψε:Άντε επιτέλους αισιόδοξα νέα και ίσως ο γιατρός να μην ήταν τόσο χάλια τελικά.gatoula gatoula gatoula Εύχομαι πολύ πολύ γρήγορα όλη η ταλαιπωρία σας να είναι μια μακρινή ανάμνηση!!mati mati mati 
Ευχαριστουμε πολυ Τζουλακο μου! grouphug 
Εντωμεταξυ πριν λιγο προσπαθουσα να πακεταρω κατι ζωνες μου με κορδονια για την μετακομιση και ο σκατουλης δεν με αφηνε!Κυνηγουσε σαν τρελος τα κορδονια και κοντευε να μπει στην κουτα μαζι τους για να παιξει!
Μια χαρα τον βλεπω! Veryhappy 
ΜαύροςΓάτος
ΜαύροςΓάτος
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Αριθμός γατουνίων : δύο πανθηράκια!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όσες ζουν στους αφιλόξενους δρόμους
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2012
Mood : Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 6 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 6 Empty Απ: Αλλεργίες της γάτας!

Δημοσίευση από koneko Τετ Σεπ 11, 2013 8:08 pm

Μαύρος Γάτος έγραψε:Ηρω ο γιατρος χθες μου ειπε οτι το μονο υποαλλεργικο κρεας για τις γατες ειναι το αρνι και το κουνελι.Αρα κακως(κατα την αποψη του) του δινω κιμα μοσχαρισιο αυτες τις μερες.
Την Παρασκευη θα παω να παρω και την υποαλλεργικη που παρηγγειλα.
Γιατι να ταλαιπωρηθουμε αφου το θεμα διατροφης θα διορθωθει?
Μεχρι να μετακομισουμε θα του δινω υποαλλεργικη ρουαγιαλ που βρισκω ευκολα κατοπιν παραγγελιας.Στο νησι μετα βλεπουμε τι θα εχει η κτηνιατρος και τι θα μπορει να φερνει απο Αθηνα.

υποαλλεργικο κρεας δεν υπαρχει. Απλα καποια κρεατα χρησιμοποιουνται πιο συχνα στις ζωοτροφες και συνεπως ανηκουν στις ομαδες "υψηλου" κινδυνου. Το μοσχαρι δεν χρησιμοποιειται τοσο συχνα και επειδη δεν ειχες κατι αλλο στο προτεινα. Το ιδανικο ειναι να δινεις καποιο απο τα παρακατω: χηνα, αρνι, κουνελι, παπια, στρουθοκαμηλο, κατσικι, χοιρινο, ορτυκι, φασιανο, περδικα, περιστερι, κλπ. Το μοσχαρι παντως το θεωρω καλυτερη επιλογη απο το κοτοπουλο γιατι βαζω στοιχημα οτι η τροφη που εδινες περιειχε κοτοπουλο tafos . Αν και πιστευω οτι το προβλημα το εχει δημιουργησει καποιο φυτικο συστατικο. Μου φαινεται πιο πιθανο ενα σαρκοφαγο ζωο να παθει αλλεργια απο φυτικο συστατικο, παρα απο ζωικο. Αποψη μου ειναι να μην δωσεις καθολου υποαλλεργικη τροφη του εμποριου στην παρουσα φαση. Μπορει να περιεχουν υδρολυμμενη πρωτεινη, αλλα παρολα αυτα συνεχιζουν να εχουν μια τεραστια λιστα συστατικων. Αν ειναι αλλεργικος στην πουλπα ζαχαροτευτλου για παραδειγμα, δεν προκειται να δεις βελτιωση με την συγκεκριμενη τροφη. Τις περισσοτερες φορες βλεπεις αποτελεσματα, αλλα το προβλημα ειναι οτι θα δυσκολευτεις περισσοτερο να απομονωσεις το συστατικο που τον ενοχλει. Εγω ισως την επελεγα οταν θα υποχωρουσαν τα συμπτωματα. Επισης τετοια τροφη δεν θα εδινα με τιποτα για πανω απο 3-4 μηνες.

Σου ειναι ευκολο να μου πεις τι τροφη ετρωγε το τελευταιο διαστημα ή αν θυμασαι τι τροφη(ες) ετρωγε οταν αρχισαν τα συμπτωματα; Πες μου και αν εδινες κονσερβες ή αλλες τροφες.

Οτι δρομο και αν επιλεξεις (ειτε υποαλλεργικη τροφη ειτε elimination diet) γινε πολυ αυστηρη και μη του δινεις απολυτως τιποτα αλλο μεχρι να γινει καλα. Αν ζητιανευει αστον να ζητιανευει και μην υποχωρεις Laughing .
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 6 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 6 Empty Απ: Αλλεργίες της γάτας!

Δημοσίευση από ΜαύροςΓάτος Τετ Σεπ 11, 2013 8:17 pm

koneko έγραψε:
Μαύρος Γάτος έγραψε:Ηρω ο γιατρος χθες μου ειπε οτι το μονο υποαλλεργικο κρεας για τις γατες ειναι το αρνι και το κουνελι.Αρα κακως(κατα την αποψη του) του δινω κιμα μοσχαρισιο αυτες τις μερες.
Την Παρασκευη θα παω να παρω και την υποαλλεργικη που παρηγγειλα.
Γιατι να ταλαιπωρηθουμε αφου το θεμα διατροφης θα διορθωθει?
Μεχρι να μετακομισουμε θα του δινω υποαλλεργικη ρουαγιαλ που βρισκω ευκολα κατοπιν παραγγελιας.Στο νησι μετα βλεπουμε τι θα εχει η κτηνιατρος και τι θα μπορει να φερνει απο Αθηνα.

υποαλλεργικο κρεας δεν υπαρχει. Απλα καποια κρεατα χρησιμοποιουνται πιο συχνα στις ζωοτροφες και συνεπως ανηκουν στις ομαδες "υψηλου" κινδυνου. Το μοσχαρι δεν χρησιμοποιειται τοσο συχνα και επειδη δεν ειχες κατι αλλο στο προτεινα. Το ιδανικο ειναι να δινεις καποιο απο τα παρακατω: χηνα, αρνι, κουνελι, παπια, στρουθοκαμηλο, κατσικι, χοιρινο, ορτυκι, φασιανο, περδικα, περιστερι, κλπ. Το μοσχαρι παντως το θεωρω καλυτερη επιλογη απο το κοτοπουλο γιατι βαζω στοιχημα οτι η τροφη που εδινες περιειχε κοτοπουλο tafos . Αν και πιστευω οτι το προβλημα το εχει δημιουργησει καποιο φυτικο συστατικο. Μου φαινεται πιο πιθανο ενα σαρκοφαγο ζωο να παθει αλλεργια απο φυτικο συστατικο, παρα απο ζωικο. Αποψη μου ειναι να μην δωσεις καθολου υποαλλεργικη τροφη του εμποριου στην παρουσα φαση. Μπορει να περιεχουν υδρολυμμενη πρωτεινη, αλλα παρολα αυτα συνεχιζουν να εχουν μια τεραστια λιστα συστατικων. Αν ειναι αλλεργικος στην πουλπα ζαχαροτευτλου για παραδειγμα, δεν προκειται να δεις βελτιωση με την συγκεκριμενη τροφη. Τις περισσοτερες φορες βλεπεις αποτελεσματα, αλλα το προβλημα ειναι οτι θα δυσκολευτεις περισσοτερο να απομονωσεις το συστατικο που τον ενοχλει. Εγω ισως την επελεγα οταν θα υποχωρουσαν τα συμπτωματα. Επισης τετοια τροφη δεν θα εδινα με τιποτα για πανω απο 3-4 μηνες.

Σου ειναι ευκολο να μου πεις τι τροφη ετρωγε το τελευταιο διαστημα ή αν θυμασαι τι τροφη(ες) ετρωγε οταν αρχισαν τα συμπτωματα; Πες μου και αν εδινες κονσερβες ή αλλες τροφες.

Οτι δρομο και αν επιλεξεις (ειτε υποαλλεργικη τροφη ειτε elimination diet) γινε πολυ αυστηρη και μη του δινεις απολυτως τιποτα αλλο μεχρι να γινει καλα. Αν ζητιανευει αστον να ζητιανευει και μην υποχωρεις Laughing .
Ηρω ειμαι ετσι κι αλλιως πολυ αυστηρη με την διατροφη τους και ποτε δεν τους δινω τπτ αλλο περα απο εκεινο που πρεπει να φανε.
Η πρωτη που του εδινα ηταν η proct cat της visan μεχρι που εκλεισε η εταιρεια(τοτε ηταν μωρο ακομα και ζουσε εξω),αργοτερα πηραμε μια αλλη που ουτε που την θυμαμαι και προκαλεσε ουρολιθιαση στον μεγαλο(χειροτερη δεν ειχα ξαναδει εμφανισιακα).Μετα για ενα διαστημα του εδινα ρουαγιαλ για στειρωμενα(1-2 μηνες) και τελευταια ειχα βρει μια ιταλικη την ok passion για στειρωμενα.Κονσερβες δεν δινω γτ δεν βρισκω πια τις γκουρμετ που ειναι οι μοναδικες που τρωει ο μεγαλος μου.
Με ολες τις τροφες θυμαμαι οτι ειχε παντα πληγες.Απλα οταν ζουσε εξω νομιζαμε οτι τσακωνοταν με αλλους γατους ή τον τραυματιζε καταλαθος πανω στο παιχνιδι ο σκυλος μου.
ΜαύροςΓάτος
ΜαύροςΓάτος
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Αριθμός γατουνίων : δύο πανθηράκια!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όσες ζουν στους αφιλόξενους δρόμους
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2012
Mood : Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 6 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 6 Empty Απ: Αλλεργίες της γάτας!

Δημοσίευση από koneko Τετ Σεπ 11, 2013 8:51 pm

Να υποθεσω οτι απο αυτες τις τροφες, επελεγες την γευση κοτοπουλο ή αλλαζες γευσεις και εδινες και μοσχαρι;

Λοιπον, ειδα την ιταλικη και την τροφη της visan και τα πηρα παλι στο κρανιο με τον τροπο που αναγραφουν τα συστατικα. Ειδα αυτη με γαλοπουλα και κοτοπουλο, αλλα ο τροπος που αναγραφονται τα συστατικα ειναι αισχρος (τοσες νομοθεσιες εχει η ΕΕ, μια σωστη λιστα συστατικων δεν μπορουν να φτιαξουν οι αχρηστοι; ). Δες εδω τι λεει η ιταλικη (και η αλλη τα ιδια λεει πανω κατω):
Meat and animal derivatives 32% (of which chicken and turkey 11%), derivatives of vegetable origin (beet pulps 0,2%), cereals (maize 26%, rice 2%), oils and fats (maize oil 0,2%), vegetable protein extracts, minerals, vegetables (peas 0,3%), yeasts (brewer's yeast 0,2%).
Αντε να βρεις τι ειναι το meat and animal derivatives. Μπορει να περιεχει οτι ζωο μπορεις να φανταστεις και δυστυχως το βλεπω σε παρα πολλες τροφες αυτο εδω. Να φανταστεις αποφευγω να αγοραζω λιχουδιες απο εδω γιατι δεν λενε αναλυτικα τι ειναι τα φυτικα παραγωγα (το τελευταιο πραγμα που θελω ειναι να φαει πατατα!) Απεφευγε τετοιες γενικοτητες στα συστατικα οπως ο διαολος το λιβανι. Ετσι οπως εχουν τα πραγματα, δεν ξερεις τι εχει φαει και τι μπορει να τον εχει πειραξει (το ιδιο ισχυει και με το derivatives of vegetable origin) pale . Ξεκινα με κουνελι ή κατσικι/ζυγουρι και μη δωσεις καθολου ρυζι, καλαμποκι, σιταρι ή πατατα γιατι μπορει να τον πειραζει καποιο απο αυτα. Αν θελεις να δωσεις υδατανθρακα προτιμησε το κολοκυθι ή τα πρασινα κολοκυθακια. Το κολοκυθι το λατρευει ο δικος μου και το τρωει και σκετο! Αν δεν βρεις φθηνο κατσικι ή κουνελι, ρωτα μηπως μπορεις να βρεις ορτυκια. Εγω τα παιρνω απο τον μασουτη στα 5 ευρω το πακετο (τα εχουν γυρω στα 8 ευρω το κιλο). Αν τα δινεις ωμα θα σε συμφερει περισσοτερο γιατι με το ωμο τρωνε πολυ λιγοτερο (θα ειναι και πιο συμπληρωμενη η τροφη ετσι)

Η royal δεν ξερω αν τον πειραξε γιατι δεν εφαγε αρκετο διαστημα για να απαλλαγει ο οργανισμος απο τα αλλεργιογονα. Νομιζω ομως οτι η royal γραφει πιο αναλυτικα τα συστατικα, οποτε δε νομιζω να περιειχε πολλα ειδη κρεατων.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 6 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 6 Empty Απ: Αλλεργίες της γάτας!

Δημοσίευση από ΜαύροςΓάτος Τετ Σεπ 11, 2013 11:25 pm

Ποτε δεν κοιτουσα τα συστατικα γιατι ποτε δεν φανταζομουν οτι οι γατες ειναι τοσο ευαισθητες.
Ακομα δλδ και μετα την ουρολιθιαση του Μπλακυ δεν τα ψαχνω.Οκ παιρνω την ουριναρι αλλα δεν ξερω τι περιεχει μεσα.
Μου ειναι ιδιαιτερα δυσκολο να τον ταιζω κρεας.Ειδικα τωρα που θα μετακομισουμε υπαρχει πιθανοτητα να ειμαστε στο καινουριο σπιτι χωρις ψυγειο και ηλεκτρικες συσκευες για μεγαλο χρονικο διαστημα μεχρι να μαζεψουμε τα χρηματα για μεταφορικη.

ΜαύροςΓάτος
ΜαύροςΓάτος
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Αριθμός γατουνίων : δύο πανθηράκια!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όσες ζουν στους αφιλόξενους δρόμους
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2012
Mood : Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 6 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 6 Empty Απ: Αλλεργίες της γάτας!

Δημοσίευση από koneko Τετ Σεπ 11, 2013 11:51 pm

ωχ δυσκολη η κατασταση αν ειστε χωρις ψυγειο pale Εμας μας χαλασε αρχες Αυγουστου και μεχρι να φερουν το καινουριο περασε ενας αιωνας και αναγκαζομουν να του δινω φακελακια kitekat για να μη μενει τροφη και χρειαζεται ψυγειο. Αλλες κονσερβες δεν εβρισκα εδω (εκτος απο καποιες καλες που δεν περιειχαν συμπληρωματα και συνεπως τις ετρωγε πιο αραια). Να βλεπεις παντως τα συστατικα γιατι οταν θα βρεις τι τον ενοχλει, θα πρεπει να εισαι λιγο πιο προσεκτικη με τις τροφες του. Εγω παντα κοιταω τα συστατικα γιατι αν φαει πατατα εμφανιζει πληγες και εξανθηματα και υποθετω οτι αν τρωει τροφη με πατατα για μεγαλο διαστημα θα αρχισει και παλι να πρηζεται. Θελει προσοχη δυστυχως No 
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 6 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 6 Empty Απ: Αλλεργίες της γάτας!

Δημοσίευση από ΜαύροςΓάτος Πεμ Σεπ 12, 2013 12:02 am

Ειχα την εντυπωση βρε Ηρω μου(και με ειχε ενημερωσει γνωστη που εδωσε για υιοθεσια γατουλα με τροφικη αλλεργια) οτι με την αντιβιωση,την κορτιζονη και μια καλη υποαλλεργικη θα ειμαστε ενταξει.Με προβληματησες τωρα. Suspect 
Δλδ τι πρεπει να κανω?Να του δινω ενα ενα απο τα συστατικα για να δω τι τον ενοχλει?Κι αν δεν θελω? Εννοω αν του δινω μια ζωη υποαλλεργικη τι προβλημα υπαρχει?
ΜαύροςΓάτος
ΜαύροςΓάτος
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Αριθμός γατουνίων : δύο πανθηράκια!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όσες ζουν στους αφιλόξενους δρόμους
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2012
Mood : Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 6 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 6 Empty Απ: Αλλεργίες της γάτας!

Δημοσίευση από koneko Πεμ Σεπ 12, 2013 1:17 am

H αντιβιωση και η κορτιζονη ειναι για να φυγουν τα συμπτωματα. Δεν μπορεις να το εχεις συνεχεια με φαρμακα. Η υποαλλεργικη κανει για εφ ορου ζωης, αλλα εγω δεν θα την εδινα γιατι περα του οτι μπορει να αναπτυξει αλλεργια και στην υποαλλεργικη, τα υδρολυμμενα συστατικα δεν ξερω ποσο ασφαλη ειναι για την υγεια του ζωου μακροπροθεσμα. Ο τροπος που διασπαται τεχνητα η πρωτεινη σε μικροτερα μορια διαφερει απο τον τροπο που διασπαται στον οργανισμο και δεν γνωριζω αν μπορει να προκαλεσει προβληματα στο μελλον. Επισης πολλες απο αυτες τις τροφες περιεχουν σογια η οποια περιεχει φυτοοιστρογονα.

Kαλο ειναι παντως να βρεις τι τον πειραζει για να μπορεις να του δινεις ποικιλια τροφων. Δεν βλαπτει να εχεις εναλλακτικες επιλογες. Ασε που αν παθει τιποτα αλλο (χτυπα ξυλο) και χρειαστει καμια ειδικη τροφη, να μπορεσεις να βρεις καποια που να μπορει να την φαει χωρις να παθει αλλεργια.

Για να βρεις τι τον πειραζει δοκιμαζεις τα συστατικα που ετρωγε πριν ενα ενα οταν γινει εντελως καλα (οχι ολα, τα βοτανα πχ δεν χρειαζεται να τα τεσταρεις... δοκιμασε μονο τα βασικα... φυτικες πρωτεινες, ζωικες πρωτεινες). Εγω δεν το εκανα γιατι αλλαξα εντελως την διατροφη του. Καποια στιγμη αρχισα να του δινω και παλι κονσερβες. Υποψιαζομουν 4 πραγματα που του προκαλουσαν προβλημα: κοτοπουλο, μοσχαρι, γαριδες και αμμος πευκου. Ξεκινησα με ωμα πρωτα και ειδα οτι δεν τον πειραζουν. Μετα του εδωσα μαγειρεμενα και ειδα οτι παλι δεν τον πειραζαν και μετα του εδωσα κονσερβες οι οποιες παλι δεν τον πειραξαν. Δοκιμασα αργοτερα και την πευκο αμμου η οποια δεν τον πειραξε. Μετα τα παρατησα και σταματησα να ψαχνω. Εντελως τυχαια του εδωσα μια μερα ψητο αρνι και εβαλα λιγο ζουμι απο πανω (στο οποιο ειχαν ψηθει πατατες μαζι με το αρνι) και την αλλη μερα εβγαλε εξανθηματα και 2-3 μικρες πληγες γυρω απο τον λαιμο. Τοτε θυμηθηκα οτι εβγαζε εξανθηματα και πληγες καθε φορα που του εδινα μια μαρκα κονσερβας και κατι treats. Ειδα συστατικα και ειδα οτι περιειχαν πατατα. Οταν ειχε πρηστει ετρωγε orijen η οποια περιειχε πατατα επισης. Μετα απο αρκετες μερες του εδωσα λιγη πατατα και εβγαλε παλι εξανθηματα, οποτε βρηκαμε την πηγη του κακου. Δοκιμασα και αλλες ποικιλιες πατατας. Η russet τον πειραζει ενω η yukon gold οχι. Γενικα ομως την αποφευγουμε την πατατα.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 6 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 6 Empty Απ: Αλλεργίες της γάτας!

Δημοσίευση από koneko Πεμ Σεπ 12, 2013 1:21 am

να ξερεις παντως οτι αξιζει ο κοπος μεχρι να βρεις τι τον πειραζει γιατι μετα θα μπορεις να του δινεις περισσοτερα πραγματα και δεν θα ανησυχεις για το αν κανει ή δεν κανει να φαει κατι! Laughing 
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 6 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 6 Empty Απ: Αλλεργίες της γάτας!

Δημοσίευση από ΜαύροςΓάτος Πεμ Σεπ 12, 2013 12:06 pm

Εχεις δικιο Ηρω μου!Κατσε να γινει με το καλο η μετακομιση στο νησι γτ τωρα την εχουμε μπροστα μας και ολα δυσκολα μου φαινονται και μετα θα κοιταξουμε και το Μαυρουλακι μας,δεν θα τον αφησουμε ετσι!
ΜαύροςΓάτος
ΜαύροςΓάτος
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Αριθμός γατουνίων : δύο πανθηράκια!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όσες ζουν στους αφιλόξενους δρόμους
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2012
Mood : Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 6 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 6 Empty Απ: Αλλεργίες της γάτας!

Δημοσίευση από Τζούλι το Κατσούλι Πεμ Σεπ 12, 2013 12:20 pm

Μαύρος Γάτος έγραψε:Ειχα την εντυπωση βρε Ηρω μου(και με ειχε ενημερωσει γνωστη που εδωσε για υιοθεσια γατουλα με τροφικη αλλεργια) οτι με την αντιβιωση,την κορτιζονη και μια καλη υποαλλεργικη θα ειμαστε ενταξει.Με προβληματησες τωρα. Suspect 
Δλδ τι πρεπει να κανω?Να του δινω ενα ενα απο τα συστατικα για να δω τι τον ενοχλει?Κι αν δεν θελω? Εννοω αν του δινω μια ζωη υποαλλεργικη τι προβλημα υπαρχει?
Πάντως, μην πανικοβάλλεσαι, μακροπρόθεσμα μπορείς να το ψάξεις όπως σου λέει η Ηρώ, αλλά για την ώρα, για μερικούς μήνες τουλάχιστον μέχρι να συνέλθει λίγο και να σταθεροποιηθεί ο μικρός, πιστεύω θα είστε πολύ καλά με όλα αυτά, η υποαλλεργική θα βοηθήσει.grouphug grouphug Επίσης, δυστυχώς πρέπει να σκεφτόμαστε με δεδομένα Ελλάδας και στη δική μας κατάσταση και χρονική στιγμή ακόμα και η υποαλλεργική τροφή του εμπορίου για γάτες είναι το μέγιστο που μπορεί να κάνει κανείς, λαμβάνοντας υπόψη και το υψηλό της κόστος (απ' όλες τις κτηνιατρικές είναι η ακριβότερη με διαφορά!!) και το γεγονός ότι δεν τη βρίσκεις εύκολα πάντα. gatoula gatoula Άλλος μπορεί να μην μπορούσε να προσφέρει ούτε καν αυτό, οπότε νομίζω ήδη κάνεις το καλύτερο που μπορείς δεδομένων των συνθηκών!!gatoula 
Τζούλι το Κατσούλι
Τζούλι το Κατσούλι
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Τόπος : Γατάγου
Αριθμός γατουνίων : Δυο λευκά θαύματα εντός σπιτιού, η μικρή μου πριγκίπισσα του ονείρου και οι νιαουριστοί μου θαμώνες στον κήπο!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Τρελλλλή ηλιοφάνεια και ζέστη!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ό,τι βγαίνει σε άσπρο, μαύρο, γκρι, πορτοκαλί, μπλε και όλες τις αποχρώσεις και τους συνδυασμούς τους...
Motto : Μια γάτα έχει εννιά ζωές. Στις τρεις πρώτες παίζει, στις τρεις επόμενες γυρίζει, στις τρεις τελευταίες μένει.
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2010
Mood : Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 6 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 6 Empty Απ: Αλλεργίες της γάτας!

Δημοσίευση από ΜαύροςΓάτος Πεμ Σεπ 12, 2013 12:58 pm

Τζούλι το Κατσούλι έγραψε:
Μαύρος Γάτος έγραψε:Ειχα την εντυπωση βρε Ηρω μου(και με ειχε ενημερωσει γνωστη που εδωσε για υιοθεσια γατουλα με τροφικη αλλεργια) οτι με την αντιβιωση,την κορτιζονη και μια καλη υποαλλεργικη θα ειμαστε ενταξει.Με προβληματησες τωρα. Suspect 
Δλδ τι πρεπει να κανω?Να του δινω ενα ενα απο τα συστατικα για να δω τι τον ενοχλει?Κι αν δεν θελω? Εννοω αν του δινω μια ζωη υποαλλεργικη τι προβλημα υπαρχει?
Πάντως, μην πανικοβάλλεσαι, μακροπρόθεσμα μπορείς να το ψάξεις όπως σου λέει η Ηρώ, αλλά για την ώρα, για μερικούς μήνες τουλάχιστον μέχρι να συνέλθει λίγο και να σταθεροποιηθεί ο μικρός, πιστεύω θα είστε πολύ καλά με όλα αυτά, η υποαλλεργική θα βοηθήσει.grouphug grouphug Επίσης, δυστυχώς πρέπει να σκεφτόμαστε με δεδομένα Ελλάδας και στη δική μας κατάσταση και χρονική στιγμή ακόμα και η υποαλλεργική τροφή του εμπορίου για γάτες είναι το μέγιστο που μπορεί να κάνει κανείς, λαμβάνοντας υπόψη και το υψηλό της κόστος (απ' όλες τις κτηνιατρικές είναι η ακριβότερη με διαφορά!!) και το γεγονός ότι δεν τη βρίσκεις εύκολα πάντα. gatoula gatoula Άλλος μπορεί να μην μπορούσε να προσφέρει ούτε καν αυτό, οπότε νομίζω ήδη κάνεις το καλύτερο που μπορείς δεδομένων των συνθηκών!!gatoula 
Τζουλη μου δεν νομιζω να κοστιζει πολυ παραπανω απο την ουριναρι της ρουαγιαλ που δινω στο μεγαλο. Την παιρνω 17 ευρω εκεινη. Αυριο θα φερουνε φερουνε την υποαλλεργικη οποτε θα παω να την παρω! Εχει μπουτχισει ο καημενος με τον κιμα και καθε φορα που ακουει σακουλα τρεχει νομιζοντας οτι θα φαει κροκετες.
ΜαύροςΓάτος
ΜαύροςΓάτος
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Αριθμός γατουνίων : δύο πανθηράκια!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όσες ζουν στους αφιλόξενους δρόμους
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2012
Mood : Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 6 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 6 Empty Απ: Αλλεργίες της γάτας!

Δημοσίευση από ΜαύροςΓάτος Πεμ Σεπ 12, 2013 1:01 pm

Καποια στιγμη θελω να του δωσω και αυτη (αν την βρω καπου) http://www.ardengrange.com/pet-food/cat-food.asp?id=51 που εχει προτεινει και ο Νικος παλιοτερα.
Εδω δεν την βρισκω πουθενα και δεν μπορει και κανενας να μου την φερει(το εχω ζητησει σε καποια κτηνιατρεια).
ΜαύροςΓάτος
ΜαύροςΓάτος
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Αριθμός γατουνίων : δύο πανθηράκια!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όσες ζουν στους αφιλόξενους δρόμους
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2012
Mood : Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 6 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 6 Empty Απ: Αλλεργίες της γάτας!

Δημοσίευση από Τζούλι το Κατσούλι Πεμ Σεπ 12, 2013 1:12 pm

Μαύρος Γάτος έγραψε:
Τζούλι το Κατσούλι έγραψε:
Μαύρος Γάτος έγραψε:Ειχα την εντυπωση βρε Ηρω μου(και με ειχε ενημερωσει γνωστη που εδωσε για υιοθεσια γατουλα με τροφικη αλλεργια) οτι με την αντιβιωση,την κορτιζονη και μια καλη υποαλλεργικη θα ειμαστε ενταξει.Με προβληματησες τωρα. Suspect 
Δλδ τι πρεπει να κανω?Να του δινω ενα ενα απο τα συστατικα για να δω τι τον ενοχλει?Κι αν δεν θελω? Εννοω αν του δινω μια ζωη υποαλλεργικη τι προβλημα υπαρχει?
Πάντως, μην πανικοβάλλεσαι, μακροπρόθεσμα μπορείς να το ψάξεις όπως σου λέει η Ηρώ, αλλά για την ώρα, για μερικούς μήνες τουλάχιστον μέχρι να συνέλθει λίγο και να σταθεροποιηθεί ο μικρός, πιστεύω θα είστε πολύ καλά με όλα αυτά, η υποαλλεργική θα βοηθήσει.grouphug grouphug Επίσης, δυστυχώς πρέπει να σκεφτόμαστε με δεδομένα Ελλάδας και στη δική μας κατάσταση και χρονική στιγμή ακόμα και η υποαλλεργική τροφή του εμπορίου για γάτες είναι το μέγιστο που μπορεί να κάνει κανείς, λαμβάνοντας υπόψη και το υψηλό της κόστος (απ' όλες τις κτηνιατρικές είναι η ακριβότερη με διαφορά!!) και το γεγονός ότι δεν τη βρίσκεις εύκολα πάντα. gatoula gatoula Άλλος μπορεί να μην μπορούσε να προσφέρει ούτε καν αυτό, οπότε νομίζω ήδη κάνεις το καλύτερο που μπορείς δεδομένων των συνθηκών!!gatoula 
Τζουλη μου δεν νομιζω να κοστιζει πολυ παραπανω απο την ουριναρι της ρουαγιαλ που δινω στο μεγαλο. Την παιρνω 17 ευρω εκεινη. Αυριο θα  φερουνε φερουνε την υποαλλεργικη οποτε θα παω να την παρω! Εχει μπουτχισει ο καημενος με τον κιμα και καθε φορα που ακουει σακουλα τρεχει νομιζοντας οτι θα φαει κροκετες.
Χμμμ, μην παίρνεις όρκο γι' αυτό... Από μια σύντομη έρευνα στο νετ, την urinary τη βρίσκω κι εγώ γύρω στα 17 το 1,5 κιλό, ενώ η μικρότερη συσκευασία που βλέπω να βγαίνει στην υποαλλεργική της της ρόυαλ είναι στα 2,5 κιλά 35 ευρώ!!! Οπότε μη φρικάρεις όταν φτάσεις εκεί.happy2 Η εντερική που παίρνουμε εμείς της ρόυαλ έχει το δίκιλο 25 ευρώ, το λιγότερο. Εξαρτάται από ποια κτηνιατρική χρήση έχει, η υποαλλεργικές είναι συνήθως ακριβότερες δυστυχώς...tafos 
Τζούλι το Κατσούλι
Τζούλι το Κατσούλι
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Τόπος : Γατάγου
Αριθμός γατουνίων : Δυο λευκά θαύματα εντός σπιτιού, η μικρή μου πριγκίπισσα του ονείρου και οι νιαουριστοί μου θαμώνες στον κήπο!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Τρελλλλή ηλιοφάνεια και ζέστη!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ό,τι βγαίνει σε άσπρο, μαύρο, γκρι, πορτοκαλί, μπλε και όλες τις αποχρώσεις και τους συνδυασμούς τους...
Motto : Μια γάτα έχει εννιά ζωές. Στις τρεις πρώτες παίζει, στις τρεις επόμενες γυρίζει, στις τρεις τελευταίες μένει.
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2010
Mood : Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 6 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 6 Empty Απ: Αλλεργίες της γάτας!

Δημοσίευση από ΜαύροςΓάτος Πεμ Σεπ 12, 2013 1:24 pm

Τζούλι το Κατσούλι έγραψε:
Μαύρος Γάτος έγραψε:
Τζούλι το Κατσούλι έγραψε:
Μαύρος Γάτος έγραψε:Ειχα την εντυπωση βρε Ηρω μου(και με ειχε ενημερωσει γνωστη που εδωσε για υιοθεσια γατουλα με τροφικη αλλεργια) οτι με την αντιβιωση,την κορτιζονη και μια καλη υποαλλεργικη θα ειμαστε ενταξει.Με προβληματησες τωρα. Suspect 
Δλδ τι πρεπει να κανω?Να του δινω ενα ενα απο τα συστατικα για να δω τι τον ενοχλει?Κι αν δεν θελω? Εννοω αν του δινω μια ζωη υποαλλεργικη τι προβλημα υπαρχει?
Πάντως, μην πανικοβάλλεσαι, μακροπρόθεσμα μπορείς να το ψάξεις όπως σου λέει η Ηρώ, αλλά για την ώρα, για μερικούς μήνες τουλάχιστον μέχρι να συνέλθει λίγο και να σταθεροποιηθεί ο μικρός, πιστεύω θα είστε πολύ καλά με όλα αυτά, η υποαλλεργική θα βοηθήσει.grouphug grouphug Επίσης, δυστυχώς πρέπει να σκεφτόμαστε με δεδομένα Ελλάδας και στη δική μας κατάσταση και χρονική στιγμή ακόμα και η υποαλλεργική τροφή του εμπορίου για γάτες είναι το μέγιστο που μπορεί να κάνει κανείς, λαμβάνοντας υπόψη και το υψηλό της κόστος (απ' όλες τις κτηνιατρικές είναι η ακριβότερη με διαφορά!!) και το γεγονός ότι δεν τη βρίσκεις εύκολα πάντα. gatoula gatoula Άλλος μπορεί να μην μπορούσε να προσφέρει ούτε καν αυτό, οπότε νομίζω ήδη κάνεις το καλύτερο που μπορείς δεδομένων των συνθηκών!!gatoula 
Τζουλη μου δεν νομιζω να κοστιζει πολυ παραπανω απο την ουριναρι της ρουαγιαλ που δινω στο μεγαλο. Την παιρνω 17 ευρω εκεινη. Αυριο θα  φερουνε φερουνε την υποαλλεργικη οποτε θα παω να την παρω! Εχει μπουτχισει ο καημενος με τον κιμα και καθε φορα που ακουει σακουλα τρεχει νομιζοντας οτι θα φαει κροκετες.
Χμμμ, μην παίρνεις όρκο γι' αυτό... Από μια σύντομη έρευνα στο νετ, την urinary τη βρίσκω κι εγώ γύρω στα 17 το 1,5 κιλό, ενώ η μικρότερη συσκευασία που βλέπω να βγαίνει στην υποαλλεργική της της ρόυαλ είναι στα 2,5 κιλά 35 ευρώ!!! Οπότε μη φρικάρεις όταν φτάσεις εκεί.happy2 Η εντερική που παίρνουμε εμείς της ρόυαλ έχει το δίκιλο 25 ευρώ, το λιγότερο. Εξαρτάται από ποια κτηνιατρική χρήση έχει, η υποαλλεργικές είναι συνήθως ακριβότερες δυστυχώς...tafos 
Καλα αν εχει 35 ευρω το 2 κιλο εννοειται οτι δεν την ξαναπαιρνω! Πιο φθηνα θα μου ερθει να αγορασω καταψυκτη και να δινω ωμα! happy2 
ΜαύροςΓάτος
ΜαύροςΓάτος
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Αριθμός γατουνίων : δύο πανθηράκια!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όσες ζουν στους αφιλόξενους δρόμους
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2012
Mood : Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 6 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 6 Empty Απ: Αλλεργίες της γάτας!

Δημοσίευση από Τζούλι το Κατσούλι Πεμ Σεπ 12, 2013 1:27 pm

34,50 το λιγότερο τα 2,5 κιλά το βρίσκω παντού, οπότε αργότερα ίσως σας συμφέρει μια άλλη λύση, δες πώς θα πάει ο μικρός και κρίνεις!!Smile 
Τζούλι το Κατσούλι
Τζούλι το Κατσούλι
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Τόπος : Γατάγου
Αριθμός γατουνίων : Δυο λευκά θαύματα εντός σπιτιού, η μικρή μου πριγκίπισσα του ονείρου και οι νιαουριστοί μου θαμώνες στον κήπο!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Τρελλλλή ηλιοφάνεια και ζέστη!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ό,τι βγαίνει σε άσπρο, μαύρο, γκρι, πορτοκαλί, μπλε και όλες τις αποχρώσεις και τους συνδυασμούς τους...
Motto : Μια γάτα έχει εννιά ζωές. Στις τρεις πρώτες παίζει, στις τρεις επόμενες γυρίζει, στις τρεις τελευταίες μένει.
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2010
Mood : Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 6 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 6 Empty Απ: Αλλεργίες της γάτας!

Δημοσίευση από ΜαύροςΓάτος Πεμ Σεπ 12, 2013 1:31 pm

Ενας αλλος κτηνιατρος μου συστησε την brit σαν καλη και οικονομικη λυση για υποαλλεργικη αλλα ουτε αυτη την βρισκω πουθενα.Τα νευρα μου δλδ!
Καλα που με προετοιμασες γτ θα σωριαζομουν στο κτηνιατρειο οταν θα ακουγα τη λυπητερη!Ρε τι αλητες ειναι ρε.....
ΜαύροςΓάτος
ΜαύροςΓάτος
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Αριθμός γατουνίων : δύο πανθηράκια!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όσες ζουν στους αφιλόξενους δρόμους
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2012
Mood : Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 6 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 6 Empty Απ: Αλλεργίες της γάτας!

Δημοσίευση από Τζούλι το Κατσούλι Πεμ Σεπ 12, 2013 1:32 pm

tongueout tongueout tongueout tongueout tongueout grouphug 
Τζούλι το Κατσούλι
Τζούλι το Κατσούλι
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Τόπος : Γατάγου
Αριθμός γατουνίων : Δυο λευκά θαύματα εντός σπιτιού, η μικρή μου πριγκίπισσα του ονείρου και οι νιαουριστοί μου θαμώνες στον κήπο!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Τρελλλλή ηλιοφάνεια και ζέστη!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ό,τι βγαίνει σε άσπρο, μαύρο, γκρι, πορτοκαλί, μπλε και όλες τις αποχρώσεις και τους συνδυασμούς τους...
Motto : Μια γάτα έχει εννιά ζωές. Στις τρεις πρώτες παίζει, στις τρεις επόμενες γυρίζει, στις τρεις τελευταίες μένει.
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2010
Mood : Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 6 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 6 Empty Απ: Αλλεργίες της γάτας!

Δημοσίευση από koneko Πεμ Σεπ 12, 2013 1:41 pm

Μπορεις να δοκιμασεις και την 6 fish της orijen. Δεν εχει καθολου κοτοπουλο, ουτε σιταρι/καλαμποκι/πατατα. Οποτε ισως βοηθησει. Ειναι και πιο οικονομικη απο την royal αν παιρνεις την μεγαλη συσκευασια. Δυστυχως οι κτηνιατρικες τροφες ειναι ακριβες (και υπερβολικα υπερτιμημενες για τα συστατικα τους). Ισως το σπιτικο να σου βγαινει πιο οικονομικο γι' αυτο και το προτεινω. Εμενα παντως το σπιτικο μου βγαινει πολυ οικονομικο. Δεν τρωει πανω απο 3 μικρα κοτοπουλα (1.5kg/καθενα ή 2 μεγαλες παπιες) τον μηνα (ενα νορμαλ γατι πιστευω τρωει 1.5 με 2 κοτοπουλα το πολυ τον μηνα). Ασε που σε αυτη την περιπτωση ελεγχεις και τα συστατικα, οποτε δεν παιζει να περασει καποιο αλλεργιονο στην τροφη του. Παντως οπως ειπε και η Τζουλι, ειναι πιο σημαντικο τωρα να γινει καλα και αργοτερα ψαχνεις τι τον πειραζει. Και εγω μη φανταστεις οτι ξεκινησα αμεσως να ψαχνω τι τον πειραζει. Μου πηρε παρα πολυ καιρο μεχρι να τολμησω να του δωσω κονσερβα γιατι φοβομουν μη παθει παλι τα ιδια. Καταλαβαινω πολυ καλα σε τι κατασταση σε εχει φερει αυτη η ιστορια γιατι και εγω τα περασα και προσπαθω να σε βοηθησω να μη κανεις τα λαθη που εκανα εγω.


koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 6 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 6 Empty Απ: Αλλεργίες της γάτας!

Δημοσίευση από ΜαύροςΓάτος Πεμ Σεπ 12, 2013 1:50 pm

Sad Sad Sad Sad Sad Sad  εχω φρικαρει!
ΜαύροςΓάτος
ΜαύροςΓάτος
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Αριθμός γατουνίων : δύο πανθηράκια!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όσες ζουν στους αφιλόξενους δρόμους
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2012
Mood : Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 6 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 6 Empty Απ: Αλλεργίες της γάτας!

Δημοσίευση από ΜαύροςΓάτος Πεμ Σεπ 12, 2013 2:02 pm

Ηρω μου θα μιλησω με ενα φιλο το βραδυ να μου πει πως βγαζω καρτα να παραγγελνω απ εξω ή τι σκ@τα να κανω για να παραγγελνω απο ονλαην πετ σοπ χωρις να τρεχω σε τραπεζες συνεχεια.Παιδια ουτε εδω εχει τραπεζες και στο νησι ειναι ακομα πιο μακρια απο το  σπιτι.Εχω φρικαρει.Δεν ξερω τι θα τα ταιζω ειλικρινα. Ενα μονο κτηνιατρειο θα εχει και εκει και δεν ξερω τι θα φερνει και αυτο. Φοβαμαι οτι μονο ρουαγιαλ θα χει οπως ολοι στην επαρχια που φερνουν μονο αυτη.Ουτε οριτζεν βρισκω Ηρω.
ΜαύροςΓάτος
ΜαύροςΓάτος
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Αριθμός γατουνίων : δύο πανθηράκια!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όσες ζουν στους αφιλόξενους δρόμους
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2012
Mood : Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 6 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 6 Empty Απ: Αλλεργίες της γάτας!

Δημοσίευση από koneko Πεμ Σεπ 12, 2013 2:17 pm

Βγαλε πιστωτικη γιατι δεν προκειται να βρεις ακρη No Πηγαινε σε μια τραπεζα και αυτοι θα σε κατατοπισουν. Δεν ειναι τιποτα. Απλα συμπληρωνεις μια αιτηση με τα στοιχεια σου και σου στελνουν την καρτα με το ταχυδρομειο. Νομιζω μετα παιρνεις τηλεφωνο να την ενεργοποιησεις και μετα πας σε ενα μηχανημα ABM οπου βαζεις τον προσωρινο κωδικο τον οποιο αλλαζεις και εισαι ετοιμη. Λογικα η διαδικασια θα ειναι παρομοια και στην Ελλαδα. Εδω νομιζω μπορεις να βγαλεις και προπληρωμενη. Επισης τα τελευταια χρονια υπαρχει και η visa debit η οποια ειναι σαν πιστωτικη με την διαφορα που συνδεεται στον λογαριασμο σου και δεν αγοραζεις με πιστωση. Συνηθως αυτη ειναι ενσωματωμενη στην καρτα της τραπεζας σου.

Μπες στις σελιδες των τραπεζων και δες πως μπορεις να βγαλεις καρτα. Ειναι πολυ απλη διαδικασια!
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 6 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 6 Empty Απ: Αλλεργίες της γάτας!

Δημοσίευση από koneko Πεμ Σεπ 12, 2013 2:19 pm

Δες εδω μια καρτα: http://www.alpha.gr/page/default.asp?id=340&la=1
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 6 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 6 Empty Απ: Αλλεργίες της γάτας!

Δημοσίευση από ΜαύροςΓάτος Πεμ Σεπ 12, 2013 2:51 pm

Λοιπον μολις εμαθα οτι η μοναδικη τραπεζα της Αμοργου ειναι κοντα μας και ειναι πρωην αγροτικη.Τωρα εγινε Πειραιως!Οποτε θα μπορω να παραγγελνω απο Αθηνα! Ειμαι πολυ χαρουμενη! Veryhappy 
ΜαύροςΓάτος
ΜαύροςΓάτος
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Αριθμός γατουνίων : δύο πανθηράκια!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όσες ζουν στους αφιλόξενους δρόμους
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2012
Mood : Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 6 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 6 Empty Απ: Αλλεργίες της γάτας!

Δημοσίευση από ΜαύροςΓάτος Παρ Σεπ 13, 2013 1:59 pm

Παρασκευη και 13 και τελικα τιποτα δεν ειναι τυχαιο. Σηκωθηκα το πρωι να παω στη πολη να αγορασω την υποαλλεργικη τροφη.Μετα απο 1 μιση ωρα εφτασα και δεν την ειχαν φερει. Ανευθυνοτητα.Εφυγα μες τα νευρα και γυρισα στο χωριο. Αλλα δεν ειναι αυτο το προβλημα.
Ωρα 7:30 το πρωι(πριν φυγω για την πολη), ακουγονται διπλα απο το σπιτι 3 -4 πυροβολισμοι,ακουω ουρλιαχτο σκυλου και βλεπω ενα σκυλι να τρεχει. Το εχασα απο ματια μου.Γυριζω απο την πολη και με μια γνωστη ξεκιναμε να ψαχνουμε το σκυλι. Σχεδον απεναντι απο το σπιτι μου το εντοπιζουμε ΝΕΚΡΟ με 3 σκαγια. 2 στα πλευρα και ενα στο αυτι. Καλεσαμε αστυνομια,καλεσαμε φιλοζωικη και περιμενουμε περιπολικο. Ακομα δεν εχει ερθει και δεν νομιζω να ερθει και ποτε............Εβγαλα φωτογραφιες το σκυλι και περιμενω να φορτισει η μηχανη να τις ανεβασω στο φεισμπουκ.Νιωθω ΟΡΓΗ. Ανθρωπε σε ΜΙΣΩ.
ΜαύροςΓάτος
ΜαύροςΓάτος
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Αριθμός γατουνίων : δύο πανθηράκια!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όσες ζουν στους αφιλόξενους δρόμους
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2012
Mood : Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 6 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 6 Empty Απ: Αλλεργίες της γάτας!

Δημοσίευση από Τζούλι το Κατσούλι Παρ Σεπ 13, 2013 3:25 pm

Shocked Shocked Shocked pale pale 
Τζούλι το Κατσούλι
Τζούλι το Κατσούλι
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Τόπος : Γατάγου
Αριθμός γατουνίων : Δυο λευκά θαύματα εντός σπιτιού, η μικρή μου πριγκίπισσα του ονείρου και οι νιαουριστοί μου θαμώνες στον κήπο!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Τρελλλλή ηλιοφάνεια και ζέστη!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ό,τι βγαίνει σε άσπρο, μαύρο, γκρι, πορτοκαλί, μπλε και όλες τις αποχρώσεις και τους συνδυασμούς τους...
Motto : Μια γάτα έχει εννιά ζωές. Στις τρεις πρώτες παίζει, στις τρεις επόμενες γυρίζει, στις τρεις τελευταίες μένει.
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2010
Mood : Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 6 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 6 Empty Απ: Αλλεργίες της γάτας!

Δημοσίευση από Τζούλι το Κατσούλι Παρ Σεπ 13, 2013 3:26 pm

Πο πο... δεν το πιστεύω... Λυπάμαι πολύ, δεν ξέρω τι να πω... No No No

Σπόιλερ:
Τζούλι το Κατσούλι
Τζούλι το Κατσούλι
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Τόπος : Γατάγου
Αριθμός γατουνίων : Δυο λευκά θαύματα εντός σπιτιού, η μικρή μου πριγκίπισσα του ονείρου και οι νιαουριστοί μου θαμώνες στον κήπο!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Τρελλλλή ηλιοφάνεια και ζέστη!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ό,τι βγαίνει σε άσπρο, μαύρο, γκρι, πορτοκαλί, μπλε και όλες τις αποχρώσεις και τους συνδυασμούς τους...
Motto : Μια γάτα έχει εννιά ζωές. Στις τρεις πρώτες παίζει, στις τρεις επόμενες γυρίζει, στις τρεις τελευταίες μένει.
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2010
Mood : Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 6 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 6 Empty Απ: Αλλεργίες της γάτας!

Δημοσίευση από tia Παρ Σεπ 13, 2013 3:34 pm

τι να πεις....
με αυτα τα τέρατα που κυκλοφορουν ...
tia
tia
Gatus Xenitemenus
Gatus Xenitemenus

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Τόπος : Ιταλία
Αριθμός γατουνίων : 4 ζουζούνια σπίτι: τον Othello την Luna τον καρπό του έρωτα τους τον Liu και την Brighitta + 2 τσουτσουκάκια τον Luther και την Goldene που ζούνε με τους γονείς μου!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : χειμώνας κρύοο παγωνιαααά
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Freddochino amore mio ti voglio solo mio!!
Motto : La felicita' puo' essere misurata in gatti...piu' gatti hai,piu' felice sei!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/01/2012
Mood : Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 6 M_tour10

http://www.walkurepersians.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 6 Empty Απ: Αλλεργίες της γάτας!

Δημοσίευση από Gatoplikti Παρ Σεπ 13, 2013 4:41 pm

Aλήτες δολοφόνοι απροστατευτων πλασμάτων !!angry angry 
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 6 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 6 Empty Απ: Αλλεργίες της γάτας!

Δημοσίευση από ΜαύροςΓάτος Παρ Σεπ 13, 2013 7:41 pm

https://www.facebook.com/nikolina.billy/media_set?set=a.461622473936754.1073741829.100002670173166&type=1

μολις γυρισαμε απο αστυνομια. Δωσαμε καταθεση και ενω ο εισαγγελεας δινει εντολη στη φιλοζωικη να ερθουν να παρουν το σκυλι για εξεταση,μας τηλεφωνησαν απο αστυνομια οτι ερχονται να το θαψουν γτ ειναι εστια μολυνσης. Το πηραν,δεν ειναι εκει.

Μ αυτα και μ αυτα εχω παραμελησει την υγεια του Μαυρουλη. ΥΠοαλλεργικη ΔΕΝ βρηκα και του δινω ακομα κιμα. Αυριο θα του μαγειρεψω και μπριζολες χοιρινες.Δεν εχω κατι αλλο σε κρεας. Τι αλλο να του δωσω πια?
Δεν ειμαι καθολου καλα! Απο 1000 μεριες. Τι να πρωτοσκεφτω? Το Μαυρουλη,το σκυλακι που πυροβολησαν,την μετακομιση????????????????????
ΜαύροςΓάτος
ΜαύροςΓάτος
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Αριθμός γατουνίων : δύο πανθηράκια!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όσες ζουν στους αφιλόξενους δρόμους
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2012
Mood : Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 6 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 6 Empty Απ: Αλλεργίες της γάτας!

Δημοσίευση από ΜαύροςΓάτος Παρ Σεπ 13, 2013 8:56 pm

Τζούλι το Κατσούλι έγραψε:Πο πο... δεν το πιστεύω... Λυπάμαι πολύ, δεν ξέρω τι να πω... No No No

Σπόιλερ:
Σπόιλερ:

ΜαύροςΓάτος
ΜαύροςΓάτος
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Αριθμός γατουνίων : δύο πανθηράκια!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όσες ζουν στους αφιλόξενους δρόμους
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2012
Mood : Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 6 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 6 Empty Απ: Αλλεργίες της γάτας!

Δημοσίευση από anta Παρ Σεπ 13, 2013 9:17 pm

se poia perioxi egine?

anta
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 40
Αριθμός γατουνίων : 5
Ημερομηνία Εγγραφής : 14/07/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 6 Empty Απ: Αλλεργίες της γάτας!

Δημοσίευση από Τζούλι το Κατσούλι Παρ Σεπ 13, 2013 9:33 pm

Μαύρος Γάτος έγραψε:
Τζούλι το Κατσούλι έγραψε:Πο πο... δεν το πιστεύω... Λυπάμαι πολύ, δεν ξέρω τι να πω... No No No

Σπόιλερ:
Σπόιλερ:


gatoula gatoula gatoula gatoula gatoula gatoula grouphug 
Τζούλι το Κατσούλι
Τζούλι το Κατσούλι
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Τόπος : Γατάγου
Αριθμός γατουνίων : Δυο λευκά θαύματα εντός σπιτιού, η μικρή μου πριγκίπισσα του ονείρου και οι νιαουριστοί μου θαμώνες στον κήπο!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Τρελλλλή ηλιοφάνεια και ζέστη!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ό,τι βγαίνει σε άσπρο, μαύρο, γκρι, πορτοκαλί, μπλε και όλες τις αποχρώσεις και τους συνδυασμούς τους...
Motto : Μια γάτα έχει εννιά ζωές. Στις τρεις πρώτες παίζει, στις τρεις επόμενες γυρίζει, στις τρεις τελευταίες μένει.
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2010
Mood : Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 6 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 6 Empty Απ: Αλλεργίες της γάτας!

Δημοσίευση από ΜαύροςΓάτος Παρ Σεπ 13, 2013 9:34 pm

anta έγραψε:se poia perioxi egine?
Αχλαδι Φθιωτιδας.
ΜαύροςΓάτος
ΜαύροςΓάτος
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Αριθμός γατουνίων : δύο πανθηράκια!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όσες ζουν στους αφιλόξενους δρόμους
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2012
Mood : Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 6 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 6 από 7 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης