gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

επεσε ο γατουλης μου απο τον 4ο οροφο

+28
nikos_x
Gogo Valentinou
eirinaki84
calliope g.
Silmaril
snake17
mpoulaalekoula
otz
ntomata
Дanae
YNL
sissydespoina
Πούπσυ
ChocolateCat
Mary-Fish
nosyparker
houlieta
Anatoli
Fotoula
tia
SophiCat
xeniaeva
marina289
Osi
Ηρακλένια
evagelia
Kikiriki
izzy
32 απαντήσεις

Σελίδα 2 από 4 Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

επεσε ο γατουλης μου απο τον 4ο οροφο - Σελίδα 2 Empty Απ: επεσε ο γατουλης μου απο τον 4ο οροφο

Δημοσίευση από izzy Σαβ Δεκ 01, 2012 11:04 am

οχι παιδια με παρεξηγησατε...δεν εβαλα τον γατο μου να ζευγαρωσει γιαυτο το λογο..τον εβαλα για να μην του στερησω την φυση του...απλα ηθελα να εξηγησω οτι θα υπηρχαν 2 ζεστα σπιτια για να μεινουν τα γατακια ...σε 2 πολυ ζωοφιλους ανθρωπους....τουλαχιστον απο την μερια μου...επισης παρεξηγησατε την κτηνιατρο μου..δεν ειναι απαραδεκτη..απο την αρχη μου ειπε να τον στειρωσω...αλλα αφου πηραμε την αποφαση να το κανουμε μου ειπε οτι θελει ενα γιατι εχει μεινει μονο με μια γατουλα κ συνηθως εχει πολλες.... δυσκολευομαι να ανεβασω φωτογραφιες αν μπορειτε βοηθηστε με..ευχαριστω...

izzy
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 37
Τόπος : ΑΓΙΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 17/11/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

επεσε ο γατουλης μου απο τον 4ο οροφο - Σελίδα 2 Empty Απ: επεσε ο γατουλης μου απο τον 4ο οροφο

Δημοσίευση από Fotoula Σαβ Δεκ 01, 2012 11:07 am

http://www.gatospito.com/t2258-topic εδώ θα βρεις πληροφορίες για το ανέβασμα των φωτογραφιών στο φόρουμ. photo

___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___
έχω και εγώ αποκλίνουσα συμπεριφορά .....
Και lipothymia
και Proud Member των απανταχού Α.Δ. arrogant
και Proud Member των απανταχού Embarassed
Fotoula
Fotoula
Citrullus lanatus Mod/Πρωτερ-γάτα
Citrullus lanatus Mod/Πρωτερ-γάτα

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 103
Τόπος : Σπίτι
Αριθμός γατουνίων : ενάμισο...
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Παλιόκαιρος όλων των αποχρώσεων......
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ντύλαν, Κουασιμόδο & Πανδώρα !
Motto : ΝΕΡΙΝΑΣΚΑΣΜΟΥΛΗΣ
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/11/2007
Mood : επεσε ο γατουλης μου απο τον 4ο οροφο - Σελίδα 2 M_caseclosed

http://www.nerinanasia.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

επεσε ο γατουλης μου απο τον 4ο οροφο - Σελίδα 2 Empty Απ: επεσε ο γατουλης μου απο τον 4ο οροφο

Δημοσίευση από marina289 Σαβ Δεκ 01, 2012 11:15 am

Μάλλον δεν έχω καταλάβει για ποιο λόγο ανοίχτηκε το θρεντ...
Για να επαναδιαπραγματευτούμε το θέμα ¨αδέσποτα ή ράτσας¨;;
Μήπως η κοπελιά εξέφρασε την επιθυμία ότι αναζητάει άμεσα γατάκι για τον εαυτό της ή κάποιον τρίτο, αυτό είναι η προτεραιότητά της και αυτό την/μας κόφτει αυτή τη στιγμή;; ;
Έχω την εντύπωση ότι το θρεντ δεν ανοίχτηκε γιατί η κοπέλα εξέφρασε την επιθυμία να βρει γατάκι ή να αναζητήσει γατάκι για κάποιον..ανοίχτηκε για να μοιραστεί τη στενοχώρια της και να προφυλάξει και άλλους από παρόμοια συμβάντα...

Κάπου εδώ νιώθω την ανάγκη να απολογηθώ που έδωσα σπιτικό και θαλπωρή σε γατάκια ράτσας... tafos
...Έναντι ενός συμβολικού αντιτίμου, σαφώς και όχι για τα γατάκια αυτά καθ'αυτά , αλλά για τις εξετάσεις που παρασχέθησαν στα ίδια και στους γονείς τους, τα εμβόλιά τους, τη φροντίδα τους, τις επισκέψεις στον κτηνίατρο, τη γατοφόρο τους, την τροφή τους, τις άμμους τους κτλ, κτλ.
Όπως και να'χει ο καθένας μπορεί να επιλέξει αυτό θεωρεί ότι του ταιριάζει, και αν αυτή η επιλογή δεν εμπεριέχει τον ύψιστο βαθμό αλληλεγγύης και προσφοράς απέναντι στα πλάσματα αυτού του κόσμου, πάντα θα υπάρχουν κάποιοι να κρίνουν και κάποιοι να βάλουν τον πήχη ψηλότερα με τα έργα και τις πράξεις τους....μια χαρά μου ακούγεται και αυτό!

mastigio

Καλά, άλλωστε υπάρχει συνωστισμός στην κορυφή της πυραμίδας της ¨φιλοζωίας¨ και ούτε και διεκδικώ τέτοιες δάφνες!... Ας παραμείνω στους πρόποδες που έχει και μεγαλύτερη άπλα... chouzeyes μαζί με ¨δαύτα¨... (πόση υποτίμηση και πόση αλήθεια μπορεί να εμπεριέχει μια λέξη)
Σπόιλερ:


Και κατά τη γνώμη μου η κτηνίατρος απαράδεκτη που ενώ ξέρει πόσα αδέσποτα κυκλοφορούν, που τα φολιάζουν, τα πατάνε αυτοκίνητα, τα μαχαιρώνουν ( ναιιιι έγινε και αυτό στην αρχή της εβδομάδας σε μια φουντωτη κούκλα) να θέλει να πάρει περσικό και τσιγγουνευεται από πάνω να βάλει το χέρι στην τσέπη να πάρει τουλάχιστον από εκτροφέα.
Scared
Και εγώ ¨τσιγγουνεύτηκα¨ να δώσω τα χρήματα σε εκτροφέα ,γιατί απλά δεν μπορούσα να τα διαθέσω, και αναζήτησα μια μέση λύση για να υιοθετήσω το γατάκι που ονειρευόμουν, η οποία θεώρησα ότι εμπεριέχει -και- ποιότητα ως προς την αντιμετώπιση και την περίθαλψη των πλασμάτων μέχρι να παραδωθούν στα χέρια μου, -και- ήταν και πιο ήπια για το πορτοφόλι μου...
Την επόμενη φορά θα φροντίσω να ρωτήσω όσους έχουν άποψη για το πως και πού θα τοποθετήσω το περιεχόμενο του πορτοφολιού μου, για να καταφύγω σε μία καλύτερη επιλογή...

(δεν αναλώνομαι άλλο σε συζητήσεις μεταξύ τυρού και αχλαδίου. Επιλέγω να παρακολουθώ το θρεντ μόνο για την πορεία της υγείας του περσάκου και -γιατί όχι;;- να τον χαλβαδιάσω...! tiletheatis tiletheatis tiletheatis tiletheatis tiletheatis tiletheatis )

marina289
Σχολιάστρια επί παντός γατηστιτού
Σχολιάστρια επί παντός γατηστιτού

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 47
Αριθμός γατουνίων : άστατος!
Motto : For every dark night,there's a brighter day
Ημερομηνία Εγγραφής : 14/03/2012
Mood : επεσε ο γατουλης μου απο τον 4ο οροφο - Σελίδα 2 M_violi

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

επεσε ο γατουλης μου απο τον 4ο οροφο - Σελίδα 2 Empty Απ: επεσε ο γατουλης μου απο τον 4ο οροφο

Δημοσίευση από ntomata Σαβ Δεκ 01, 2012 11:40 am

περαστικα μεσα απο την καρδια μου!καταλαβαινω πως νιωθεις!
ntomata
ntomata
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 37
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Γουργουριζουμε χειμωνα...κατω απο το air condition.Zωάρα!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/08/2012
Mood : επεσε ο γατουλης μου απο τον 4ο οροφο - Σελίδα 2 M_refr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

επεσε ο γατουλης μου απο τον 4ο οροφο - Σελίδα 2 Empty Απ: επεσε ο γατουλης μου απο τον 4ο οροφο

Δημοσίευση από Kikiriki Σαβ Δεκ 01, 2012 11:42 am

Μαρίνα, μια συζήτηση εξελίσσεται. Ασχέτως γιατί άνοιξε το τόπικ, ο καθένας μας μπορεί να εκφράσει την άποψη του.
Και εγώ στους πρόποδες της φιλοζωίας είμαι.
Όσο γι' αυτό που έβαλες σε σπόιλερ, τσέκαρε πόσα reply θα έχει μια αγγελία για περσικό γάτο σε σχέση με ένα ημιαίμο όσο κουκλί και αν είναι , και μετά πες μου αν γίνετε κρααα ή όχι.
Προσωπικά θεωρώ πως σε μια χώρα με τόσα αδέσποτα το να θες ράτσας σώνει και ντε είναι, ας μη πω τπτ άλλο, υπερβολικό.
Τέσπα αφού και η Φ- Διοίκηση λέει να το σταματήσουμε από μένα τέλος.
Περαστικά στον γατούλη!
Kikiriki
Kikiriki
Γατού Fan Park
Γατού Fan Park

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 48
Τόπος : Zωγράφου
Αριθμός γατουνίων : Δυο διαβολάκια και τον Μαγιούλη, στην καρδιά......
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Καλοκαίριιιιιιι !
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Φρέγια και Ντάκιρι
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/07/2008
Mood : επεσε ο γατουλης μου απο τον 4ο οροφο - Σελίδα 2 M_sad

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

επεσε ο γατουλης μου απο τον 4ο οροφο - Σελίδα 2 Empty Απ: επεσε ο γατουλης μου απο τον 4ο οροφο

Δημοσίευση από Fotoula Σαβ Δεκ 01, 2012 11:44 am

Όχι Κική, εγώ προτείνω το ακριβώς αντίθετο. Να σταματήσει η συζήτηση του θέματος εδώ, και να συνεχιστεί σε σχετικό θρεντ. run

___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___
έχω και εγώ αποκλίνουσα συμπεριφορά .....
Και lipothymia
και Proud Member των απανταχού Α.Δ. arrogant
και Proud Member των απανταχού Embarassed
Fotoula
Fotoula
Citrullus lanatus Mod/Πρωτερ-γάτα
Citrullus lanatus Mod/Πρωτερ-γάτα

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 103
Τόπος : Σπίτι
Αριθμός γατουνίων : ενάμισο...
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Παλιόκαιρος όλων των αποχρώσεων......
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ντύλαν, Κουασιμόδο & Πανδώρα !
Motto : ΝΕΡΙΝΑΣΚΑΣΜΟΥΛΗΣ
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/11/2007
Mood : επεσε ο γατουλης μου απο τον 4ο οροφο - Σελίδα 2 M_caseclosed

http://www.nerinanasia.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

επεσε ο γατουλης μου απο τον 4ο οροφο - Σελίδα 2 Empty Απ: επεσε ο γατουλης μου απο τον 4ο οροφο

Δημοσίευση από otz Σαβ Δεκ 01, 2012 11:47 am

Περαστικά στον γατούλη σου, γερός να είναι και να τον δούμε κι εμείς! mati
otz
otz
Καλλιτεχνό-γατα
Καλλιτεχνό-γατα

Θηλυκό
Κόκκορας
Ηλικία : 42
Τόπος : Χίος
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Καλοκαίρι
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Dexter και Ninja
Motto : Καλύτερα να είσαι αισιόδοξος και να έχεις άδικο, παρά να είσαι απαισιόδοξος και να έχεις δίκιο.
Ημερομηνία Εγγραφής : 24/07/2011
Mood : επεσε ο γατουλης μου απο τον 4ο οροφο - Σελίδα 2 M_love

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

επεσε ο γατουλης μου απο τον 4ο οροφο - Σελίδα 2 Empty Απ: επεσε ο γατουλης μου απο τον 4ο οροφο

Δημοσίευση από tia Σαβ Δεκ 01, 2012 11:47 am

marina289 έγραψε:Μάλλον δεν έχω καταλάβει για ποιο λόγο ανοίχτηκε το θρεντ...
Για να επαναδιαπραγματευτούμε το θέμα ¨αδέσποτα ή ράτσας¨;;
Μήπως η κοπελιά εξέφρασε την επιθυμία ότι αναζητάει άμεσα γατάκι για τον εαυτό της ή κάποιον τρίτο, αυτό είναι η προτεραιότητά της και αυτό την/μας κόφτει αυτή τη στιγμή;; ;
Έχω την εντύπωση ότι το θρεντ δεν ανοίχτηκε γιατί η κοπέλα εξέφρασε την επιθυμία να βρει γατάκι ή να αναζητήσει γατάκι για κάποιον..ανοίχτηκε για να μοιραστεί τη στενοχώρια της και να προφυλάξει και άλλους από παρόμοια συμβάντα...

Κάπου εδώ νιώθω την ανάγκη να απολογηθώ που έδωσα σπιτικό και θαλπωρή σε γατάκια ράτσας... tafos
...Έναντι ενός συμβολικού αντιτίμου, σαφώς και όχι για τα γατάκια αυτά καθ'αυτά , αλλά για τις εξετάσεις που παρασχέθησαν στα ίδια και στους γονείς τους, τα εμβόλιά τους, τη φροντίδα τους, τις επισκέψεις στον κτηνίατρο, τη γατοφόρο τους, την τροφή τους, τις άμμους τους κτλ, κτλ.
Όπως και να'χει ο καθένας μπορεί να επιλέξει αυτό θεωρεί ότι του ταιριάζει, και αν αυτή η επιλογή δεν εμπεριέχει τον ύψιστο βαθμό αλληλεγγύης και προσφοράς απέναντι στα πλάσματα αυτού του κόσμου, πάντα θα υπάρχουν κάποιοι να κρίνουν και κάποιοι να βάλουν τον πήχη ψηλότερα με τα έργα και τις πράξεις τους....μια χαρά μου ακούγεται και αυτό!

mastigio

Καλά, άλλωστε υπάρχει συνωστισμός στην κορυφή της πυραμίδας της ¨φιλοζωίας¨ και ούτε και διεκδικώ τέτοιες δάφνες!... Ας παραμείνω στους πρόποδες που έχει και μεγαλύτερη άπλα... chouzeyes μαζί με ¨δαύτα¨... (πόση υποτίμηση και πόση αλήθεια μπορεί να εμπεριέχει μια λέξη)
Σπόιλερ:


Και κατά τη γνώμη μου η κτηνίατρος απαράδεκτη που ενώ ξέρει πόσα αδέσποτα κυκλοφορούν, που τα φολιάζουν, τα πατάνε αυτοκίνητα, τα μαχαιρώνουν ( ναιιιι έγινε και αυτό στην αρχή της εβδομάδας σε μια φουντωτη κούκλα) να θέλει να πάρει περσικό και τσιγγουνευεται από πάνω να βάλει το χέρι στην τσέπη να πάρει τουλάχιστον από εκτροφέα.
Scared
Και εγώ ¨τσιγγουνεύτηκα¨ να δώσω τα χρήματα σε εκτροφέα ,γιατί απλά δεν μπορούσα να τα διαθέσω, και αναζήτησα μια μέση λύση για να υιοθετήσω το γατάκι που ονειρευόμουν, η οποία θεώρησα ότι εμπεριέχει -και- ποιότητα ως προς την αντιμετώπιση και την περίθαλψη των πλασμάτων μέχρι να παραδωθούν στα χέρια μου, -και- ήταν και πιο ήπια για το πορτοφόλι μου...
Την επόμενη φορά θα φροντίσω να ρωτήσω όσους έχουν άποψη για το πως και πού θα τοποθετήσω το περιεχόμενο του πορτοφολιού μου, για να καταφύγω σε μία καλύτερη επιλογή...

(δεν αναλώνομαι άλλο σε συζητήσεις μεταξύ τυρού και αχλαδίου. Επιλέγω να παρακολουθώ το θρεντ μόνο για την πορεία της υγείας του περσάκου και -γιατί όχι;;- να τον χαλβαδιάσω...! tiletheatis tiletheatis tiletheatis tiletheatis tiletheatis tiletheatis )
+1000000000000000000000000000000
συμφωνώ απόλυτα με την μαρίνα...και δεν βρίσκω σωστο να στριμώχνουμε την κοπέλα..ο καθένας κάνει τις επιλογές του..και πρέπει να είναι σεβαστές απο τους υπόλοιπους...
κι εγώ έχω γατάκια ράτσας αλλα φροντίζω και 15 αδέσποτα...το γεγονός οτι έχουμε γατάκια ράτσας δεν νομίζω να μας κάνει λιγότερο φιλόζωους απο τους υπόλοιπους...

χαίρομαι πoλύ που όλα πήγαν καλά ,τώρα απο δω και πέρα υπομονή και όλα θα είναι μια χαρούλα !
και περιμένουμε φώτο εε!!!: )

tia
tia
Gatus Xenitemenus
Gatus Xenitemenus

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Τόπος : Ιταλία
Αριθμός γατουνίων : 4 ζουζούνια σπίτι: τον Othello την Luna τον καρπό του έρωτα τους τον Liu και την Brighitta + 2 τσουτσουκάκια τον Luther και την Goldene που ζούνε με τους γονείς μου!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : χειμώνας κρύοο παγωνιαααά
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Freddochino amore mio ti voglio solo mio!!
Motto : La felicita' puo' essere misurata in gatti...piu' gatti hai,piu' felice sei!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/01/2012
Mood : επεσε ο γατουλης μου απο τον 4ο οροφο - Σελίδα 2 M_tour10

http://www.walkurepersians.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

επεσε ο γατουλης μου απο τον 4ο οροφο - Σελίδα 2 Empty Απ: επεσε ο γατουλης μου απο τον 4ο οροφο

Δημοσίευση από Kikiriki Σαβ Δεκ 01, 2012 11:48 am

Fotoula έγραψε:Όχι Κική, εγώ προτείνω το ακριβώς αντίθετο. Να σταματήσει η συζήτηση του θέματος εδώ, και να συνεχιστεί σε σχετικό θρεντ. run

ΟΚ.
Kikiriki
Kikiriki
Γατού Fan Park
Γατού Fan Park

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 48
Τόπος : Zωγράφου
Αριθμός γατουνίων : Δυο διαβολάκια και τον Μαγιούλη, στην καρδιά......
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Καλοκαίριιιιιιι !
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Φρέγια και Ντάκιρι
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/07/2008
Mood : επεσε ο γατουλης μου απο τον 4ο οροφο - Σελίδα 2 M_sad

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

επεσε ο γατουλης μου απο τον 4ο οροφο - Σελίδα 2 Empty Απ: επεσε ο γατουλης μου απο τον 4ο οροφο

Δημοσίευση από mpoulaalekoula Σαβ Δεκ 01, 2012 11:49 am

Περαστικά στο γατούλη!
Είμαι βέβαιη πως όλα θα πάνε μια χαρά! Υπομονή και σε λίγο καιρό θα τον έχετε πάλι δίπλα σας όπως πρώτα!

Προσωπικά, μπορεί να μην έκανα μεγάλα λάθη όταν πήρα γατούλα πρώτη φορά, αλλά σίγουρα έκανα πολλά μικρολαθάκια και έμαθα μέσα από αυτά και τώρα δεν πρόκειται να τα ξανακάνω!
Όλα για κάποιο λόγο γίνονται και κάθε εμπόδιο σε καλό!
Εντάξει στην προκειμένη περίπτωση, καταλαβαίνω ότι νιώθεις απαίσια γιατί την άγνοιά σου την πλήρωσε το μωρό σου, όμως δες το από τη θετική πλευρά του θέματος και συνέχισε δυνατά και αισιόδοξα!

Περαστικά σας!!! Smile
mpoulaalekoula
mpoulaalekoula
Καλλιτεχνό-γατα
Καλλιτεχνό-γατα

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 37
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 3
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Άνοιξη
Motto : Fly free...
Ημερομηνία Εγγραφής : 16/03/2012
Mood : επεσε ο γατουλης μου απο τον 4ο οροφο - Σελίδα 2 M_tears

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

επεσε ο γατουλης μου απο τον 4ο οροφο - Σελίδα 2 Empty Απ: επεσε ο γατουλης μου απο τον 4ο οροφο

Δημοσίευση από houlieta Σαβ Δεκ 01, 2012 11:54 am

Εγω πάλι νομίζω ότι τετοιες συζητήσεις απλά χαλάνε τις καρδιές μας!...
Διαβάζω και καποιες υπερβολές και μου φαίνεται κάπως...
Κική μου, όχι και να αλλάξει χώρα κάποιος προκειμένου να αποκτήσει την γάτα που ονειρεύεται.
Καταλαβαίνω τις αγωνίες σου και ξέρω πόσο δύσκολο ειναι να υιοθετηθούν ημίαιμα γατακια ή πόσο άσχημα αισθάνεσαι όταν βλέπεις ότι δίνεις ένα και εμφανίζονται τρία στην θέση του, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι όποιος θέλει γάτα γίνεται τρόπω τινά "κακός" επειδή λαχταρα πχ μια γάτα περσίας...

Τι να κάνει και άλλος; Αμα τις αγγίξεις μια φορά δεν το ξεχνάς ποτέ. happy2

Ουτε μου αρέσει που ακόμη και εμείς οι ίδιοι κατατάσσουμε εμμεσα τα ζώα αναλογα με το οικονομικό status...
Ειναι σαν να λεμε δλδ οτι γατες ρατσας πρέπει να έχει μόνο όποιος έχει τα λεφτα να τις "χρυσοπληρώσει" σε εκτροφέα, ολοι οι άλλοι, ο λαουτζίκος ο φτωχός, δεν πρέπει να έχει περσάκι...

Εγω θέλω να μου δείξετε τον Izzy παρακαλώ... Smile
Αναρωτιέμαι αν έχει μύτη ή αν είναι από τα άλλα, τα "άσχημα"..
Σπόιλερ:
Και η μαμά του Izzy να σκεφτεί ένα όμορφο όνομα για το θεματακι της γιατί πιάνεται η καρδιά μου να μπαίνω στο "γατοσυστηθείτε" και να βλέπω ότι ένα μωρό έπεσε από τον 4ο!...
Ο Izzy θα γίνει περδίκι!
Βιονικός θα γίνει!
oksmily3
houlieta
houlieta
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Τόπος : Crazy Waters
Αριθμός γατουνίων : 3 (Ο.ο)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Motto : ...and I whispered to the horse: Trust no man in whose eyes you don't see yourself reflected as an equal...
Ημερομηνία Εγγραφής : 15/03/2012
Mood : επεσε ο γατουλης μου απο τον 4ο οροφο - Σελίδα 2 M_skat10

http://www.dpgr.gr/usergalleries/index.php?cat=15102

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

επεσε ο γατουλης μου απο τον 4ο οροφο - Σελίδα 2 Empty Απ: επεσε ο γατουλης μου απο τον 4ο οροφο

Δημοσίευση από marina289 Σαβ Δεκ 01, 2012 12:07 pm

houlieta έγραψε:
Αναρωτιέμαι αν έχει μύτη ή αν είναι από τα άλλα, τα "άσχημα"..
Σπόιλερ:
happy2
Σπόιλερ:

marina289
Σχολιάστρια επί παντός γατηστιτού
Σχολιάστρια επί παντός γατηστιτού

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 47
Αριθμός γατουνίων : άστατος!
Motto : For every dark night,there's a brighter day
Ημερομηνία Εγγραφής : 14/03/2012
Mood : επεσε ο γατουλης μου απο τον 4ο οροφο - Σελίδα 2 M_violi

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

επεσε ο γατουλης μου απο τον 4ο οροφο - Σελίδα 2 Empty Απ: επεσε ο γατουλης μου απο τον 4ο οροφο

Δημοσίευση από Osi Σαβ Δεκ 01, 2012 12:22 pm

Υπεροχα νεα!!! ειμαι σιγουρη οτι θα γινει γρηγορα καλα μονο και μονο απο την αγαπη που του δειχνετε!! Καλη και γρηγορη αναρρωση λοιπον!!! luck luck luck

Και εννοειται οτι και εμεις θελουμε να δουμε φωτο!!!!!
Osi
Osi
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 38
Αριθμός γατουνίων : 4 ζωη να 'χουν...!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Ηλιο και παλι ήλιο!!!!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Goldene, Συλβεστρος και Ματίλντα!!!!
Motto : Soft kitty, warm kitty, little ball of fur... Happy kitty, sleepy kitty, pur pur pur....
Ημερομηνία Εγγραφής : 06/11/2012
Mood : επεσε ο γατουλης μου απο τον 4ο οροφο - Σελίδα 2 M_icecream

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

επεσε ο γατουλης μου απο τον 4ο οροφο - Σελίδα 2 Empty Απ: επεσε ο γατουλης μου απο τον 4ο οροφο

Δημοσίευση από Fotoula Σαβ Δεκ 01, 2012 12:52 pm

ntountouka http://www.gatospito.com/t9489-topic το θέμα του Ίζζυ με φωτογραφίες. ... ntountouka

___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___
έχω και εγώ αποκλίνουσα συμπεριφορά .....
Και lipothymia
και Proud Member των απανταχού Α.Δ. arrogant
και Proud Member των απανταχού Embarassed
Fotoula
Fotoula
Citrullus lanatus Mod/Πρωτερ-γάτα
Citrullus lanatus Mod/Πρωτερ-γάτα

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 103
Τόπος : Σπίτι
Αριθμός γατουνίων : ενάμισο...
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Παλιόκαιρος όλων των αποχρώσεων......
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ντύλαν, Κουασιμόδο & Πανδώρα !
Motto : ΝΕΡΙΝΑΣΚΑΣΜΟΥΛΗΣ
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/11/2007
Mood : επεσε ο γατουλης μου απο τον 4ο οροφο - Σελίδα 2 M_caseclosed

http://www.nerinanasia.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

επεσε ο γατουλης μου απο τον 4ο οροφο - Σελίδα 2 Empty Απ: επεσε ο γατουλης μου απο τον 4ο οροφο

Δημοσίευση από marina289 Σαβ Δεκ 01, 2012 12:55 pm

Kikiriki έγραψε:
Όσο γι' αυτό που έβαλες σε σπόιλερ, τσέκαρε πόσα reply θα έχει μια αγγελία για περσικό γάτο σε σχέση με ένα ημιαίμο όσο κουκλί και αν είναι , και μετά πες μου αν γίνετε κρααα ή όχι.
Κική , δεν διαφωνώ ότι τα ράτσας τείνουν να υιοθετούνται πιο εύκολα...Γνωστή και ταλαιπωρημένη συζήτηση...
Καλώς ή κακώς (κακώς για μένα) κάποιοι (σαφώς όχι όλοι) βλέπουν σε αυτά μια ¨ταμπέλα¨ που τους ελκύει , γεγονός που μου ξενίζει εξίσου, αν η επιλογή γίνεται με τόσο επιφανειακή διάθεση ... και που τελικά αυτή η επιφανειακή ματιά πιστοποιείται από τις τόσες εγκαταλείψεις ρατσάτων γατιών...
Παρόλα αυτά, υπάρχουν άνθρωποι που σε ένα γατί ράτσας εκτός από κάποια εξωτερικά χαρακτηριστικά που μπορεί να τον ελκύουν
(θέλεις να ανοίξουμε και άλλη συζήτηση με ηθικές προεκτάσεις;; γιατι θα πρέπει ένα ¨όμορφο¨ πλάσμα να μας ελκύει περισσότερο; Γιατί και εγώ σε προτρέπω να δεις ότι και ακόμα και στα αδέσποτα υπάρχει διαβάθμιση στην επισκεψιμότητα και στις πιθανότητες υιοθεσίας, που σχετίζεται σε μεγάλο βαθμό με την εμφάνισή τους... θεμιτό ή μη, αποδεκτό ή όχι, είναι και αυτό μια πραγματικότητα....πχ τα λευκά ή τα φουντωτά αδέσποτα τείνουν να υιοθετούνται πιο ευκολα...άρα όπως βλέπεις παντού εντοπίζονται επιλογές βάσει κάποιων συγκεκριμένων κριτηρίων... ) ,
βλέπει και κάποια χαρακτηριστικά προσωπικότητας... Γιατί αναμφισβήτητα η ¨ράτσα¨ έχει να κάνει με χαρακτηριστικά που αφορούν τόσο το έξω , όσο και το μέσα -αν και σαφώς δεν υπάρχουν απόλυτα στάνταρς γιατί μιλάμε για ζωντανά πλάσματα... Noμίζω ότι αν κάποιος επιλέγει να αναζητήσει βάσει κάποιων κριτηρίων ένα σύντροφο ζωής (γιατί και τα τετράποδα έτσι τα θεωρώ...συνοδοιπόροι μας για μεγάλα χρονικά διαστήματα -και μακάρι- της ζωής μας είναι...) δεν είναι αξιοκατάκριτο...Αντιθέτως μου φαίνεται κομματάκι υποκριτικό να εθελοτυφλούμε και να μην παραδεχόμαστε ότι τόσο στις σχέσεις μας με τα τετράποδα , όσο και με τα δίποδα, κινούμαστε, επιλέγουμε-επιλεγόμαστε και συνάπτουμε σχέσεις βάσει κάποιων κριτηρίων...
Όπως και αν επιλέξει να σκεφτεί κάποιος που επιλέγει τελικά να δώσει αγάπη και φροντίδα σε ένα πλάσμα, οκ...έχει το δικαίωμα να βάλει και κάποιους δικούς του όρους αν θέλει...Δεν μπορώ να γίνω αφοριστική...
Όσοι υιοθετούν ένα πλάσμα άνευ όρων -που θα μπορούσε να χαρακτηριστεί πιο ¨ιδεατή¨ στάση- , για μένα είναι αξιοθαύμαστοι και μπράβο τους, αλλά δεν μπορώ και να μην σεβαστώ και την άλλη κατηγορία.
Δεν έχω φτάσει ακόμα στο επίπεδο να ¨υιοθετώ¨ ένα πλάσμα άνευ όρων, το ομολογώ...
(Αλλά και πάλι ΔΕΝ θα απολογηθώ γ'αυτό... )

Kikiriki έγραψε:
Προσωπικά θεωρώ πως σε μια χώρα με τόσα αδέσποτα το να θες ράτσας σώνει και ντε είναι, ας μη πω τπτ άλλο, υπερβολικό.
Κάποιος άλλος, με ανάλογη λογική και αφετηρία σκέψης, θα μπορούσε να επικαλεστεί ότι να επιλέξει να σκάσει κάποιος ένα σκασμό λεφτά για εξωσωματικές για να κάνει ¨δικό του¨ παιδί σώνει και ντε , ενώ τα ιδρύματα είναι τιγκαρισμένα παιδάκια , είναι ας μη πεις τπτ άλλο, υπερβολικό.
Προσωπικά το θεωρώ φαύλο αυτό το τρυπάκι. Ο καθένας κάνει τις επιλογές του -με το όποιο επίπεδο ιδεαλισμού ή όχι μπορεί αυτές να εμπεριέχουν-... και ας τις υποστηρίξει με αγάπη και όσο πιο όμορφα μπορεί ...


(συγνώμη από την κοπέλα αν ¨ξεχειλώσαμε¨ το θέμα... μια φώτο του τηγανομουρακίου θα ήταν άκρως κατευναστική! Laughing )

Fotoula έγραψε: ntountouka http://www.gatospito.com/t9489-topic το θέμα του Ίζζυ με φωτογραφίες. ... ntountouka
Shocked


run run run run

marina289
Σχολιάστρια επί παντός γατηστιτού
Σχολιάστρια επί παντός γατηστιτού

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 47
Αριθμός γατουνίων : άστατος!
Motto : For every dark night,there's a brighter day
Ημερομηνία Εγγραφής : 14/03/2012
Mood : επεσε ο γατουλης μου απο τον 4ο οροφο - Σελίδα 2 M_violi

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

επεσε ο γατουλης μου απο τον 4ο οροφο - Σελίδα 2 Empty Απ: επεσε ο γατουλης μου απο τον 4ο οροφο

Δημοσίευση από YNL Σαβ Δεκ 01, 2012 1:06 pm

Izzy νομίζω πως είναι καιρός να πάψεις να απολογείσαι για το ένα ή το άλλο. Κοίτα να γίνει καλά το μικρούλικο και άνοιξε άλλο τόπικ να το καμαρώνουμε όταν με το καλό το φέρεις σπίτι σου.

Από την άλλη πλευρά με αυτά που διαβάζω θα πρέπει κανονικά να νοιώθω τύψεις που ΑΓΟΡΑΣΑ την Χιονάτη μου από petshop. Αμ δε. Αν δεν πουλιόταν θα την πετούσαν στο δρόμο και είναι και κουφή γατούλα.

Ποτέ δεν ήμουν οπαδός της θεωρίας για να σώσουμε τα παιδιά των εβραίων ο καλός θεός να στείλει στην Αίγυπτο τις επτά πληγές του Φαραώ να πεθάνουν τα παιδιά των Αιγυπτίων και να σώσουμε τα Εβραιόπουλα

YNL
YNL
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.

Άντρας
Τίγρης
Ηλικία : 73
Τόπος : Αμφιάλη Κερατσίνι
Αριθμός γατουνίων : 1. Την Χιονάτη Κερατσινίου
Motto : ΦΟΠΛΟΧΟ ΟΝΑΡ LORD ΧΟΥΛΙΟ
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/09/2011
Mood : επεσε ο γατουλης μου απο τον 4ο οροφο - Σελίδα 2 M-help

https://www.youtube.com/user/YNLAMP/videos

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

επεσε ο γατουλης μου απο τον 4ο οροφο - Σελίδα 2 Empty Απ: επεσε ο γατουλης μου απο τον 4ο οροφο

Δημοσίευση από Kikiriki Σαβ Δεκ 01, 2012 1:41 pm

houlieta έγραψε:Εγω πάλι νομίζω ότι τετοιες συζητήσεις απλά χαλάνε τις καρδιές μας!...

Σ' αυτό έχεις δίκαιο αλλά το καλό αυτό του φόρουμ είναι πως μπορούμε να μιλάμε ελεύθερα και να μη περιοριζόμαστε στο "αχχχχχ τιιιιιιιιι ομορφούλιιιιιιιι"

Ειναι σαν να λεμε δλδ οτι γατες ρατσας πρέπει να έχει μόνο όποιος έχει τα λεφτα να τις "χρυσοπληρώσει" σε εκτροφέα, ολοι οι άλλοι, ο λαουτζίκος ο φτωχός, δεν πρέπει να έχει περσάκι...

'Νταξει και αν τα μπακλαβαδάκια Βυρηττού κοστίζαν όσο οι καραμέλες τώρα θα ήμουν 200 κιλά, καρδιακή, διαβητική και ξεδοντιασμένη Razz:p:P .
Κάποια πράγματα πρέπει να είναι ακριβά. Τι να κάνουμε; Άσε που έτσι εκτιμάς καλύτερα τα ταπεινά, που τις πιο πολλές φορές είναι πιο σημαντικά!


Ο Izzy θα γίνει περδίκι!
Βιονικός θα γίνει!

Αυτό το εύχομαι και εγώ!
oksmily3

Μαρίνα, καλά το παράδειγμα με τα παιδιά.... άκυρο τελείως. Εκτός και αν τα ράτσας είναι καρπός του γατογονιού τους...
Ναι τα χαρακτηριστικά παίζουν ρόλο, γι' αυτό βάζω και τον εαυτό μου στους πρόποδες της φιλοζωίας, αλλά όταν ακόμη και πανέμορφα πλάσματα μένουν στα αζήτητα με άσχημο τέλος τις περισσότερες φορές χμμμμ.... σε κάνει να αναρωτιέσαι για τα φιλοζωικά αισθήματα κάποιων...

ΥΝL> Όταν μπαίνω στο Portal του γατόσπιτου το πρώτο θέμα που βλέπεις με μεγάλα γράμματα είναι " ΜΗΝ ΑΓΟΡΑΖΕΤΕ ΖΩΑ ΑΠΟ ΠΕΤ ΣΟΠ" Τώρα εσύ σκέψου ο,τι θες. Και μην ανησυχείς. Πεταμένη δεν θα βρισκόταν η Χιονάτη. Το πολύ πολύ να τη δίνανε σε τιμή ευκαιρίας ή να τη χάριζαν. Και όσο για το ότι είναι κουφή.... ισχύει για την πλειοψηφία των άσπρων με γαλάζια μάτια γατιών νομίζω.....

Τέσπα πολλά είπα.... Παλιά δίναμε μια καλη συμβουλή εδώ στο σαιτ. Όσοι έχουν ράτσας γιατί δεν μπορούσαν να αντισταθούν στην ομορφιά του και θέλουν να πάρουν και δεύτερο ( η τρίτο , τέταρτο) αυτό ας είναι ημίαιμο.
Και να προσθέσω πως την επόμενη φορά που θα σχολιάσετε μια περίπτωση φόλας, ατυχήματος, βασανισμού με εκφράσεις του τύπου " αχ μωρέ το καημένο, καλό του ταξίδι" σκεφτείτε πόσα από ΔΑΥΤΑ θα σώζατε αν υιοθετούσατε ένα αδέσποτο.....
Kikiriki
Kikiriki
Γατού Fan Park
Γατού Fan Park

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 48
Τόπος : Zωγράφου
Αριθμός γατουνίων : Δυο διαβολάκια και τον Μαγιούλη, στην καρδιά......
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Καλοκαίριιιιιιι !
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Φρέγια και Ντάκιρι
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/07/2008
Mood : επεσε ο γατουλης μου απο τον 4ο οροφο - Σελίδα 2 M_sad

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

επεσε ο γατουλης μου απο τον 4ο οροφο - Σελίδα 2 Empty Απ: επεσε ο γατουλης μου απο τον 4ο οροφο

Δημοσίευση από marina289 Σαβ Δεκ 01, 2012 1:57 pm

Το παράδειγμα κάθε άλλο παρά άκυρο ήταν, κινείται στην ίδια αφετηρία σκέψης και αποτελεί προέκτασή της, απλώς, ως παραλληλισμός προϋποθέτει μια σχετική ευελιξία και ευρύτητα προσέγγισης , και όχι άρνηση, δόγματα και περιχαρακωμένα όρια...
Πάλι καλά που μας υποδεικνύεις και πώς πρέπει να σκεφτούμε την επόμενη φορά για το επόμενο ζωάκι που τυχόν θα υιοθετήσουμε, τί πρέπει να νιώσουμε και πώς να εκφραστούμε ....
Απλώς, να με συγχωρείς αλλά δεν συνηθίζω να χρησιμοποιώ πατρόν στις κινήσεις μου , στις επιλογές μου και στα αισθήματά μου....(Αν αποφασίσω να αλλάξω ρότα θα σε συμβουλευτώ...)Ούτε είμαι δεκτική σε ενοχικά τερτίπια, για τον όποιο προσπαθεί να μου τα φορτώσει...
υγ ¨ΔΑΥΤΑ¨... tafos τί έκφραση κ'αυτή....

marina289
Σχολιάστρια επί παντός γατηστιτού
Σχολιάστρια επί παντός γατηστιτού

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 47
Αριθμός γατουνίων : άστατος!
Motto : For every dark night,there's a brighter day
Ημερομηνία Εγγραφής : 14/03/2012
Mood : επεσε ο γατουλης μου απο τον 4ο οροφο - Σελίδα 2 M_violi

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

επεσε ο γατουλης μου απο τον 4ο οροφο - Σελίδα 2 Empty Απ: επεσε ο γατουλης μου απο τον 4ο οροφο

Δημοσίευση από YNL Σαβ Δεκ 01, 2012 2:01 pm

Kikiriki έγραψε:

ΥΝL> Όταν μπαίνω στο Portal του γατόσπιτου το πρώτο θέμα που βλέπεις με μεγάλα γράμματα είναι " ΜΗΝ ΑΓΟΡΑΖΕΤΕ ΖΩΑ ΑΠΟ ΠΕΤ ΣΟΠ" Τώρα εσύ σκέψου ο,τι θες. Και μην ανησυχείς. Πεταμένη δεν θα βρισκόταν η Χιονάτη. Το πολύ πολύ να τη δίνανε σε τιμή ευκαιρίας ή να τη χάριζαν. Και όσο για το ότι είναι κουφή.... ισχύει για την πλειοψηφία των άσπρων με γαλάζια μάτια γατιών νομίζω.....

" ΜΗΝ ΑΓΟΡΑΖΕΤΕ ΖΩΑ ΑΠΟ ΠΕΤ ΣΟΠ" αυτά δεν έχουν ψυχή. Αφήστε τα να τα πετάξουν στον δρόμο ή θα πέσει η τιμή τους να τα αγοράσετε φτηνότερα. ΣΑΣ ΣΥΜΦΕΡΕΙ.

Το καλό με σένα είναι πως θέλεις να δείξεις πως είσαι περισσότεο φιλόζωη από μένα και πολυ .... παρατηρητική στις προτροπές των φορουμ το κακό όμως είναι που ΠΑΝΤΑ θέλεις να έχεις τον τελευταίο λόγο. Σου τον χαρίζω.
YNL
YNL
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.

Άντρας
Τίγρης
Ηλικία : 73
Τόπος : Αμφιάλη Κερατσίνι
Αριθμός γατουνίων : 1. Την Χιονάτη Κερατσινίου
Motto : ΦΟΠΛΟΧΟ ΟΝΑΡ LORD ΧΟΥΛΙΟ
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/09/2011
Mood : επεσε ο γατουλης μου απο τον 4ο οροφο - Σελίδα 2 M-help

https://www.youtube.com/user/YNLAMP/videos

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

επεσε ο γατουλης μου απο τον 4ο οροφο - Σελίδα 2 Empty Απ: επεσε ο γατουλης μου απο τον 4ο οροφο

Δημοσίευση από Kikiriki Σαβ Δεκ 01, 2012 2:04 pm

Ούτε είμαι δεκτική σε ενοχικά τερτίπια, για τον όποιο προσπαθεί να μου τα φορτώσει...

Δεν είναι ενοχικό τερτίπι... είναι η πραγματικότητα...
Είναι σαν το παράδειγμα με τη γούνα που μπορεί βρεις και σε τιμή ευκαιρίας...
Δίνεις το δικαιώμα σ' αυτόν που την έφτιαξε να προκαλεί πολύ μεγάλο πόνο....
Απλά τα πράγματα...
Kikiriki
Kikiriki
Γατού Fan Park
Γατού Fan Park

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 48
Τόπος : Zωγράφου
Αριθμός γατουνίων : Δυο διαβολάκια και τον Μαγιούλη, στην καρδιά......
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Καλοκαίριιιιιιι !
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Φρέγια και Ντάκιρι
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/07/2008
Mood : επεσε ο γατουλης μου απο τον 4ο οροφο - Σελίδα 2 M_sad

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

επεσε ο γατουλης μου απο τον 4ο οροφο - Σελίδα 2 Empty Απ: επεσε ο γατουλης μου απο τον 4ο οροφο

Δημοσίευση από Kikiriki Σαβ Δεκ 01, 2012 2:10 pm

YNL έγραψε:
Kikiriki έγραψε:

ΥΝL> Όταν μπαίνω στο Portal του γατόσπιτου το πρώτο θέμα που βλέπεις με μεγάλα γράμματα είναι " ΜΗΝ ΑΓΟΡΑΖΕΤΕ ΖΩΑ ΑΠΟ ΠΕΤ ΣΟΠ" Τώρα εσύ σκέψου ο,τι θες. Και μην ανησυχείς. Πεταμένη δεν θα βρισκόταν η Χιονάτη. Το πολύ πολύ να τη δίνανε σε τιμή ευκαιρίας ή να τη χάριζαν. Και όσο για το ότι είναι κουφή.... ισχύει για την πλειοψηφία των άσπρων με γαλάζια μάτια γατιών νομίζω.....

" ΜΗΝ ΑΓΟΡΑΖΕΤΕ ΖΩΑ ΑΠΟ ΠΕΤ ΣΟΠ" αυτά δεν έχουν ψυχή. Αφήστε τα να τα πετάξουν στον δρόμο ή θα πέσει η τιμή τους να τα αγοράσετε φτηνότερα. ΣΑΣ ΣΥΜΦΕΡΕΙ.


Το καλό με σένα είναι πως θέλεις να δείξεις πως είσαι περισσότεο φιλόζωη από μένα και πολυ .... παρατηρητική στις προτροπές των φορουμ το κακό όμως είναι που ΠΑΝΤΑ θέλεις να έχεις τον τελευταίο λόγο. Σου τον χαρίζω.

Πρότεινε το στους mods να το βάλουν στον τίτλο του θέματος.....

Δε μ' αρέσει να έχω τον τελευταίο λόγο αλλά θεωρώ αγένεια να μην απαντάς στο συνομιλητή σου... Ας το τελειώσουμε εδώ λοιπόν...
Kikiriki
Kikiriki
Γατού Fan Park
Γατού Fan Park

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 48
Τόπος : Zωγράφου
Αριθμός γατουνίων : Δυο διαβολάκια και τον Μαγιούλη, στην καρδιά......
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Καλοκαίριιιιιιι !
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Φρέγια και Ντάκιρι
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/07/2008
Mood : επεσε ο γατουλης μου απο τον 4ο οροφο - Σελίδα 2 M_sad

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

επεσε ο γατουλης μου απο τον 4ο οροφο - Σελίδα 2 Empty Απ: επεσε ο γατουλης μου απο τον 4ο οροφο

Δημοσίευση από marina289 Σαβ Δεκ 01, 2012 2:19 pm

Kikiriki έγραψε:
Είναι σαν το παράδειγμα με τη γούνα που μπορεί βρεις και σε τιμή ευκαιρίας...
Δίνεις το δικαιώμα σ' αυτόν που την έφτιαξε να προκαλεί πολύ μεγάλο πόνο....
...και σαν το κρέας που τρως και που -φαντάζομαι- δεν στερείσαι ...

marina289
Σχολιάστρια επί παντός γατηστιτού
Σχολιάστρια επί παντός γατηστιτού

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 47
Αριθμός γατουνίων : άστατος!
Motto : For every dark night,there's a brighter day
Ημερομηνία Εγγραφής : 14/03/2012
Mood : επεσε ο γατουλης μου απο τον 4ο οροφο - Σελίδα 2 M_violi

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

επεσε ο γατουλης μου απο τον 4ο οροφο - Σελίδα 2 Empty Απ: επεσε ο γατουλης μου απο τον 4ο οροφο

Δημοσίευση από Kikiriki Σαβ Δεκ 01, 2012 2:33 pm

Χαχαχ, δεν είναι το ίδιοοοοοοοοο.....
Αν και γι' αυτό , προσπαθώ να τρώω μόνο όσο μου είναι απαραίτητο.
Αλλά καλά έχουμε ξεφύγει τελείως οφφφφφφ τόπικ.
Καλά λέει η Φωτούλα. Ας σταματήσουμε εδώ και ας συνεχίσουμε αν θέλουμε σε κάτι με πιο σχετικό τίτλο. Προσωπικά πάντως δεν θέλω...
Kikiriki
Kikiriki
Γατού Fan Park
Γατού Fan Park

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 48
Τόπος : Zωγράφου
Αριθμός γατουνίων : Δυο διαβολάκια και τον Μαγιούλη, στην καρδιά......
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Καλοκαίριιιιιιι !
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Φρέγια και Ντάκιρι
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/07/2008
Mood : επεσε ο γατουλης μου απο τον 4ο οροφο - Σελίδα 2 M_sad

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

επεσε ο γατουλης μου απο τον 4ο οροφο - Σελίδα 2 Empty Απ: επεσε ο γατουλης μου απο τον 4ο οροφο

Δημοσίευση από snake17 Σαβ Δεκ 01, 2012 3:33 pm

Αχ παιδια μην μαλωνετε...Πιανετε η καρδια μου οταν βλεπω πραγματικους φιλοζωους να αρπαζονται για αυτα τα θεματα μεταξυ τους...
Δν θα παρω προσωπικα κανενος το μερος γιατι ο καθενας απο την πλευρα το δικιο εχει...
Αμα καποιος θελει γατακι ρατσας για τον α η β λογο απο την στιγμη που θα το προσεχει και θα πληρει ολες τις προυποθεσεις ωστε το γατακι να ζησει ευτυχισμενο και υγειες ας το παρει.Ειμαι σιγουρη πως και αδεσποτακι να πεσει στο δρομο του δν θα το προσπερασει .
Βεβαια μπραβο και σε οσους υιοθετουν αδεσποτακια ημιαιμα (και εμενα ημιαιμο ειναι) ,αλλα πιστευω δν αξιζει να καταναλωνομαστε σε αυτες τις διαμαχες γιατι ο καθενας εχει το δικιο του πανω σε αυτα που λεει και εφοσον τα γατακια για τα οποια μιλαμε ζουν μια καλη ζωη εμενα μου αρκει.
Παρεπιπτοντως στο θεμα των πετ σοπ νομιζω η αποψη μην αγοραζετε απο πετ σοπ στηριζεται στα puppy mills .Υπαρχουν βεβαια και εξαιρεσεις αλλα απο την στιγμη που η τιμη κυμαινετε στα ιδια πλαισια με εναν εκτροφεα χιλιες φορες καλυτερα απο εκτροφεα για σιγουρα πραγματα.
Εξαλλου μολις αγορασεις ενα μικρο ειτε σκυλι ειτε γατι απο πετ σοπ ηδη περιμενουν αλλα 10 στην ουρα να παρουν την θεση του...
Και εγω εχει ενα δυο χρονια μεσα απο αρθρα που εμαθα τι ειναι τα puppy mills και εκτοτε ειμαι αντιθετη με την αγορα απο πετ σοπ...
snake17
snake17
Mature Cat
Mature Cat

Θηλυκό
Κόκκορας
Ηλικία : 31
Τόπος : Ιωαννινα
Αριθμός γατουνίων : την Γιασμιν μια και καλη!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο η κατακαλοκαιρο :D
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : ολα τα φουντωτα κ μπαμπατσικαααα !!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/11/2011
Mood : επεσε ο γατουλης μου απο τον 4ο οροφο - Σελίδα 2 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

επεσε ο γατουλης μου απο τον 4ο οροφο - Σελίδα 2 Empty Απ: επεσε ο γατουλης μου απο τον 4ο οροφο

Δημοσίευση από Silmaril Σαβ Δεκ 01, 2012 3:58 pm

Όποιος θέλει γατάκι/σκυλάκι ράτσας, μπορεί να απευθύνεται σε κάποιον νόμιμο εκτροφέα, ο οποίος ξέρει πολύ καλά τη δουλειά του, σέβεται τα ζώα του, φροντίζει την υγεία τους και την ευζωϊα τους και γενικώς κάνει ΝΟΜΙΜΑ και ΥΠΕΥΘΥΝΑ τη δουλειά του. Απο τα pet shop προμηθεύεται κανείς ζώα απο παράνομα εκτροφεία- στη συντριπτική πλειοψηφία τους- που δυστυχώς έχουν πολλά προβλήματα και οχι πάντα ορατά δια γυμνού οφθαλμού.
Μπορεί όποιος θέλει να ενημερωθεί για τα παράνομα εκτροφεία που έχουν κατα καιρούς διάφορα Σωματεία ξετρυπώσει, και να δει τις συνθήκες κάτω απ' τις οποίες αναπαράγονται τα ζώα και τις μητέρες που αντιμετωπίζονται περισσότερο σαν μηχανές παρά ως ζωντανοί οργανισμοί.
Γι' αυτό λέμε ΟΧΙ στις αγορές ζώων απο πετ σοπ. Δεν είναι συνώνυμο το pet shop με τα καθαρόαιμα ζώα έτσι ώστε η προτροπή της αποφυγής του ενός να έπεται και την προτροπή αποφυγής του άλλου....Είναι θέμα ηθικής να τους σταματήσουμε αυτούς που εμπορεύονται ψυχές με τέτοιο αισχρό τρόπο.
Κατα τα΄λοιπά να ξέρετε οτι στα Σωματεία της περιοχής σας βρίσκετε ζώα που πολλά είναι καθαρόαιμα που κάποιος νόμιζε οτι ήταν λούτρινα και μετά τα πέταξε. Επίσης τα ζώα δίνονται πλήρως ελεγμένα στην υγεία τους, εμβολιασμένα κλπ. άρα δεν χρειάζεται ντε και καλά να καταφύγει κάποιος σε καθαρόαιμο για να είναι σίγουρος για την υγεία του ζώου. Ξαναλέω πάντως ότι αν για χάρη γούστου θέλει κάποιος καθαρόαιμο σαφώς υπάρχουν ασφαλείς και νόμιμοι τρόποι να το αποκτήσει.
Συγγνώμη για το οφ τόπικ και περαστικά στον γατούλη!!!
Silmaril
Silmaril
Γατού Fan Park
Γατού Fan Park

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 45
Αριθμός γατουνίων : 1 + 2 μονίμως φιλοξενούμενα και ένας σκυλάκος
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : κρύο, με τόσες φυσικές γούνες τι εχω να φοβηθώ?
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Το Εκτορί της Niar...και την Στρίγγλα της Boksurat (αν δεν είχε προλάβει να την βουτήξει ο Γατοπαράδεισος...)!!!
Motto : Όταν γίνεται κάτι απο πραγματική αγάπη, είναι πέραν του καλού και του κακού- Φ. Νίτσε
Ημερομηνία Εγγραφής : 10/07/2008
Mood : επεσε ο γατουλης μου απο τον 4ο οροφο - Σελίδα 2 M_toohot

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

επεσε ο γατουλης μου απο τον 4ο οροφο - Σελίδα 2 Empty Απ: επεσε ο γατουλης μου απο τον 4ο οροφο

Δημοσίευση από marina289 Σαβ Δεκ 01, 2012 3:59 pm

Kikiriki έγραψε:Χαχαχ, δεν είναι το ίδιοοοοοοοοο.....
Αν και γι' αυτό , προσπαθώ να τρώω μόνο όσο μου είναι απαραίτητο.
Αλλά καλά έχουμε ξεφύγει τελείως οφφφφφφ τόπικ.
Καλά λέει η Φωτούλα. Ας σταματήσουμε εδώ και ας συνεχίσουμε αν θέλουμε σε κάτι με πιο σχετικό τίτλο. Προσωπικά πάντως δεν θέλω...
Βρήκαμε σημείο σύγκλισης και σε αυτό ας μείνουμε! oksmily3

snake17 έγραψε:Αχ παιδια μην μαλωνετε...Πιανετε η καρδια μου οταν βλεπω πραγματικους φιλοζωους να αρπαζονται για αυτα τα θεματα μεταξυ τους...
Δν θα παρω προσωπικα κανενος το μερος γιατι ο καθενας απο την πλευρα το δικιο εχει...
Αμα καποιος θελει γατακι ρατσας για τον α η β λογο απο την στιγμη που θα το προσεχει και θα πληρει ολες τις προυποθεσεις ωστε το γατακι να ζησει ευτυχισμενο και υγειες ας το παρει.Ειμαι σιγουρη πως και αδεσποτακι να πεσει στο δρομο του δν θα το προσπερασει .
Βεβαια μπραβο και σε οσους υιοθετουν αδεσποτακια ημιαιμα (και εμενα ημιαιμο ειναι) ,αλλα πιστευω δν αξιζει να καταναλωνομαστε σε αυτες τις διαμαχες γιατι ο καθενας εχει το δικιο του πανω σε αυτα που λεει και εφοσον τα γατακια για τα οποια μιλαμε ζουν μια καλη ζωη εμενα μου αρκει.
Παρεπιπτοντως στο θεμα των πετ σοπ νομιζω η αποψη μην αγοραζετε απο πετ σοπ στηριζεται στα puppy mills .Υπαρχουν βεβαια και εξαιρεσεις αλλα απο την στιγμη που η τιμη κυμαινετε στα ιδια πλαισια με εναν εκτροφεα χιλιες φορες καλυτερα απο εκτροφεα για σιγουρα πραγματα.
Εξαλλου μολις αγορασεις ενα μικρο ειτε σκυλι ειτε γατι απο πετ σοπ ηδη περιμενουν αλλα 10 στην ουρα να παρουν την θεση του...
Και εγω εχει ενα δυο χρονια μεσα απο αρθρα που εμαθα τι ειναι τα puppy mills και εκτοτε ειμαι αντιθετη με την αγορα απο πετ σοπ...
Ολα καλά! Smile
Έχω ένα θέμα με τις απόλυτες απόψεις, αλλά ...ίσως το εκφράζω το ίδιο απόλυτα... tafos
Την φιλοζωία έτσι όπως την ορίζω στο κεφάλι μου, δεν την έχω ούτε καν αγγίξει...
Χώρος για αυτοκριτική μπόλικος , και διάθεση αναθεώρησης επίσης...
Κατανοώ και σαφώς ασπάζομαι την άποψη της Κικής, αλλά ας υπάρχει και μια χαραμάδα ανοιχτή απ'όλους μας!...

marina289
Σχολιάστρια επί παντός γατηστιτού
Σχολιάστρια επί παντός γατηστιτού

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 47
Αριθμός γατουνίων : άστατος!
Motto : For every dark night,there's a brighter day
Ημερομηνία Εγγραφής : 14/03/2012
Mood : επεσε ο γατουλης μου απο τον 4ο οροφο - Σελίδα 2 M_violi

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

επεσε ο γατουλης μου απο τον 4ο οροφο - Σελίδα 2 Empty Απ: επεσε ο γατουλης μου απο τον 4ο οροφο

Δημοσίευση από snake17 Σαβ Δεκ 01, 2012 4:06 pm

Silmaril έγραψε:Όποιος θέλει γατάκι/σκυλάκι ράτσας, μπορεί να απευθύνεται σε κάποιον νόμιμο εκτροφέα, ο οποίος ξέρει πολύ καλά τη δουλειά του, σέβεται τα ζώα του, φροντίζει την υγεία τους και την ευζωϊα τους και γενικώς κάνει ΝΟΜΙΜΑ και ΥΠΕΥΘΥΝΑ τη δουλειά του. Απο τα pet shop προμηθεύεται κανείς ζώα απο παράνομα εκτροφεία- στη συντριπτική πλειοψηφία τους- που δυστυχώς έχουν πολλά προβλήματα και οχι πάντα ορατά δια γυμνού οφθαλμού.
Μπορεί όποιος θέλει να ενημερωθεί για τα παράνομα εκτροφεία που έχουν κατα καιρούς διάφορα Σωματεία ξετρυπώσει, και να δει τις συνθήκες κάτω απ' τις οποίες αναπαράγονται τα ζώα και τις μητέρες που αντιμετωπίζονται περισσότερο σαν μηχανές παρά ως ζωντανοί οργανισμοί.
Γι' αυτό λέμε ΟΧΙ στις αγορές ζώων απο πετ σοπ. Δεν είναι συνώνυμο το pet shop με τα καθαρόαιμα ζώα έτσι ώστε η προτροπή της αποφυγής του ενός να έπεται και την προτροπή αποφυγής του άλλου....Είναι θέμα ηθικής να τους σταματήσουμε αυτούς που εμπορεύονται ψυχές με τέτοιο αισχρό τρόπο.
Κατα τα΄λοιπά να ξέρετε οτι στα Σωματεία της περιοχής σας βρίσκετε ζώα που πολλά είναι καθαρόαιμα που κάποιος νόμιζε οτι ήταν λούτρινα και μετά τα πέταξε. Επίσης τα ζώα δίνονται πλήρως ελεγμένα στην υγεία τους, εμβολιασμένα κλπ. άρα δεν χρειάζεται ντε και καλά να καταφύγει κάποιος σε καθαρόαιμο για να είναι σίγουρος για την υγεία του ζώου. Ξαναλέω πάντως ότι αν για χάρη γούστου θέλει κάποιος καθαρόαιμο σαφώς υπάρχουν ασφαλείς και νόμιμοι τρόποι να το αποκτήσει.
Συγγνώμη για το οφ τόπικ και περαστικά στον γατούλη!!!
+++++++++ Συμφωνω απολυτα...

marina289 έγραψε:Ολα καλά! Smile
Έχω ένα θέμα με τις απόλυτες απόψεις, αλλά ...ίσως το εκφράζω το ίδιο απόλυτα... tafos
Την φιλοζωία έτσι όπως την ορίζω στο κεφάλι μου, δεν την έχω ούτε καν αγγίξει...
Χώρος για αυτοκριτική μπόλικος , και διάθεση αναθεώρησης επίσης...
Κατανοώ και σαφώς ασπάζομαι την άποψη της Κικής, αλλά ας υπάρχει και μια χαραμάδα ανοιχτή απ'όλους μας!...

Οντως πρεπει παντα να υπαρχει διαθεση για αναθεωρηση γιατι αμα εμεις δν μπορουμε να αναθεωρησουμε (και με το εμεις εννοω τους φιλοζωους ) πως θα πεισουμε τον καθε ενα συνανθρωπο που δν "παει" τα ζωα να αλλαξει γνωμη?
Οπως ειπα ολοι δικιο εχουμε εφοσον φροντιζουμε την ευζωια των τετραποδων φιλων μας!
Και παλι off topic ..
Περαστικα και καλη αναρρωση στον γατουλι που ειναι και ενας κουκλος απο οτι ειδα στις φωτογραφιες !! filaki
snake17
snake17
Mature Cat
Mature Cat

Θηλυκό
Κόκκορας
Ηλικία : 31
Τόπος : Ιωαννινα
Αριθμός γατουνίων : την Γιασμιν μια και καλη!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο η κατακαλοκαιρο :D
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : ολα τα φουντωτα κ μπαμπατσικαααα !!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/11/2011
Mood : επεσε ο γατουλης μου απο τον 4ο οροφο - Σελίδα 2 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

επεσε ο γατουλης μου απο τον 4ο οροφο - Σελίδα 2 Empty Απ: επεσε ο γατουλης μου απο τον 4ο οροφο

Δημοσίευση από houlieta Σαβ Δεκ 01, 2012 4:07 pm

Kikiriki έγραψε:
houlieta έγραψε:Εγω πάλι νομίζω ότι τετοιες συζητήσεις απλά χαλάνε τις καρδιές μας!...

Σ' αυτό έχεις δίκαιο αλλά το καλό αυτό του φόρουμ είναι πως μπορούμε να μιλάμε ελεύθερα και να μη περιοριζόμαστε στο "αχχχχχ τιιιιιιιιι ομορφούλιιιιιιιι"

Ειναι σαν να λεμε δλδ οτι γατες ρατσας πρέπει να έχει μόνο όποιος έχει τα λεφτα να τις "χρυσοπληρώσει" σε εκτροφέα, ολοι οι άλλοι, ο λαουτζίκος ο φτωχός, δεν πρέπει να έχει περσάκι...

'Νταξει και αν τα μπακλαβαδάκια Βυρηττού κοστίζαν όσο οι καραμέλες τώρα θα ήμουν 200 κιλά, καρδιακή, διαβητική και ξεδοντιασμένη RazzRazz .
Κάποια πράγματα πρέπει να είναι ακριβά. Τι να κάνουμε; Άσε που έτσι εκτιμάς καλύτερα τα ταπεινά, που τις πιο πολλές φορές είναι πιο σημαντικά!


Ο Izzy θα γίνει περδίκι!
Βιονικός θα γίνει!

Αυτό το εύχομαι και εγώ!
oksmily3

Μαρίνα, καλά το παράδειγμα με τα παιδιά.... άκυρο τελείως. Εκτός και αν τα ράτσας είναι καρπός του γατογονιού τους...
Ναι τα χαρακτηριστικά παίζουν ρόλο, γι' αυτό βάζω και τον εαυτό μου στους πρόποδες της φιλοζωίας, αλλά όταν ακόμη και πανέμορφα πλάσματα μένουν στα αζήτητα με άσχημο τέλος τις περισσότερες φορές χμμμμ.... σε κάνει να αναρωτιέσαι για τα φιλοζωικά αισθήματα κάποιων...
Το να συγκρίνεις τα ζωάκια βεβαια με τα μπακλαβαδακια ειναι το ίδιο άτοπο και άκυρο όσο η συγκριση με τα παιδάκια που έκανε η Μαρίνα...
Αλλα και πάλι, και ετσι ακόμη...
...Τα μπακλαβαδάκια αν αντί να τα αγοράζεις από καποιο ντελικατέζεν, τα φτιάξεις μόνη σου, πάλι μπακλαβαδάκια θα είναι και πάλι νόστιμα...
Smile
Εμένα το παράδειγμα με τα παιδάκια δεν μου φαίνεται άτοπο... Ξέρεις γιατί; Γιατί στην πραγματικότητα ο παρονομαστής είναι πάντα ο ίδιος. Ο καθένας επιλέγει το τι θα κάνει, ακόμη και εσύ επέλεξες τα δυο μωρά σου και εγω και όλοι μας.
Δεν υπάρχει καλύτερη και χειρότερη επιλογή, όλα ειναι σχετικά.
Στην Κίνα θα επέλεγαν το πιο καλοθρεμμένο και θα έριχναν στα κάρβουνα.
Εσύ ηθελες δυο φουντωτα.
Εγω ήθελα ένα μπλεδάκι τότε που βρήκα τον Χούλιο.
Η Σιέλ ήταν το χαδιάρικο που δεν είχα.
Σε καποιον άλλον αρέσουν τα πλακουτσωτα (άσχημα Razz ) μουτράκια με το βελούδινο γουναρικό...
(ε, εντάξει, δεν έχουν όλοι καλό γούστο... happy2 happy2 happy2 )...

Γενικά, συμφωνώ σε πολλά από αυτα που λες, σίγουρα τα petshop πουλούν ζώα που μεγαλώνουν εφιαλτικά και αυτό θα έπρεπε να σταματήσει (βεβαια το σωστό είναι να απαγορεύεται αυτού του είδους το εμπόριο και όχι να βρίζουμε όποιον ψωνίζει από petshop), σιγουρα ενα γατάκι ρατσας βρίσκει πιο εύκολα σπίτι, σίγουρα όμως αυτό δεν σημαίνει κάτι κακό για εκείνον που έχει μαράζι κάποια συγκεκριμένη φυλή!...

Ας μην γινόμαστε άδικοι!...

Οσο για τα εκτροφεία και τις πολλές φορές απαγορευτικές τιμές τους, μη θεωρείς δεδομένο ότι εκεί όλα γίνονται σωστά και αγγελικά ή ότι όλοι οι εκτροφείς είναι πιο συνειδητοποιημένοι από ότι κάποιος που ζευγαρώνει τα ρατσάτα ζώα του και τα χαρίζει!...

Το γεγονός ότι εμείς γνωρίζουμε πράγματα μέσω της Δώρας - που λειτουργεί με απόλυτο γνώμονα την αγάπη της για τα ζώα - δεν καθιστά αυτόματα ιδανικούς όλους τους εκτροφείς!...

Και επιτέλους κάποιος mod ας μεταφέρει το θέμα σε σωστή μεριά! Razz
Σπόιλερ:
houlieta
houlieta
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Τόπος : Crazy Waters
Αριθμός γατουνίων : 3 (Ο.ο)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Motto : ...and I whispered to the horse: Trust no man in whose eyes you don't see yourself reflected as an equal...
Ημερομηνία Εγγραφής : 15/03/2012
Mood : επεσε ο γατουλης μου απο τον 4ο οροφο - Σελίδα 2 M_skat10

http://www.dpgr.gr/usergalleries/index.php?cat=15102

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

επεσε ο γατουλης μου απο τον 4ο οροφο - Σελίδα 2 Empty Απ: επεσε ο γατουλης μου απο τον 4ο οροφο

Δημοσίευση από marina289 Σαβ Δεκ 01, 2012 4:18 pm

snake17 έγραψε:
Οντως πρεπει παντα να υπαρχει διαθεση για αναθεωρηση γιατι αμα εμεις δν μπορουμε να αναθεωρησουμε (και με το εμεις εννοω τους φιλοζωους ) πως θα πεισουμε τον καθε ενα συνανθρωπο που δν "παει" τα ζωα να αλλαξει γνωμη?
Όλοι έχουν δικαίωμα και χώρο ύπαρξης...και εκείνοι που δεν πάνε τα ζώα (σαφώς και το δέχομαι, όσο δεν προβαίνουν σε πράξεις βίας και επιθετικότητας....Και σέβομαι το ότι μπορεί να μην θέλουν και ¨πολλά-πολλά¨ μαζί τους)... Δεν βλέπω το λόγο να προσπαθήσω να τους πείσω. Έχουν δικαίωμα να μην γουστάρουν , δικό τους θέμα...
Συνήθως με πιάνω να εκνευρίζομαι περισσότερο από ¨σκληροπυρηνικές γατούδες¨ που υπηρετούν εμμονικά τη μία άποψη , χωρίς να αφήνουν την παραμικρή χαραμάδα για τον όποιο αντίλογο. (γραπτός λόγος, δεν μπορώ να το επεξηγήσω περαιτέρω, κάποιοι ίσως καταλάβουν...)
Ναι, είμαι υπερ της στείρωσης...αλλά έχω δει άτομα να υπερασπίζονται τη στείρωση με τόσο σκληροπυρηνικό τρόπο, που μου προκαλούν μόνο θλίψη...
Έχω δει άτομα να στοχοποιούν τόσο τα ζωάκια ράτσας, που επίσης τους θεωρώ εγκλωβισμένους μέσα στις παρωπίδες τους... Και σαφώς ναι, εκεί θα μου βγει αντίδραση. Γιατί πάνε να αποτρέψουν τον όποιο ¨ρατσισμό¨ με ένα εξίσου ρατσιστικό τρόπο...
Γ'αυτό και συχνά για τις φιλοζωικές ακούς τόσο αμφιλεγόμενες απόψεις...Γιατί συχνά παίζει πολύ παρωπίδα και δογματισμός στο να σου περάσουν κάποιες απόψεις , και προσωπικά αυτό εμένα , με κάνει να κλοτσάω σαν το παλιάλογο.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την marina289 στις Σαβ Δεκ 01, 2012 4:22 pm, 2 φορές συνολικά

marina289
Σχολιάστρια επί παντός γατηστιτού
Σχολιάστρια επί παντός γατηστιτού

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 47
Αριθμός γατουνίων : άστατος!
Motto : For every dark night,there's a brighter day
Ημερομηνία Εγγραφής : 14/03/2012
Mood : επεσε ο γατουλης μου απο τον 4ο οροφο - Σελίδα 2 M_violi

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

επεσε ο γατουλης μου απο τον 4ο οροφο - Σελίδα 2 Empty Απ: επεσε ο γατουλης μου απο τον 4ο οροφο

Δημοσίευση από ntomata Σαβ Δεκ 01, 2012 4:21 pm

μπραβοοοοοοοοο για την αναρρωση!!!απο εδω κ περα ευχομαι να μη του συμβει τιποτα ασχημο!εγω τη μικρη μου την αφηνω στη βεραντα αλλα παντα ειναι κ καποιος μαζι της να την προσεχει.ειναι στειρωμενη αλλα στο διπλανο διαμερισμα ειναι συχνη επισκεπτης!!!
ntomata
ntomata
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 37
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Γουργουριζουμε χειμωνα...κατω απο το air condition.Zωάρα!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/08/2012
Mood : επεσε ο γατουλης μου απο τον 4ο οροφο - Σελίδα 2 M_refr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

επεσε ο γατουλης μου απο τον 4ο οροφο - Σελίδα 2 Empty Απ: επεσε ο γατουλης μου απο τον 4ο οροφο

Δημοσίευση από calliope g. Σαβ Δεκ 01, 2012 4:27 pm

Εύχομαι περαστικά στο γατούλη σου izzy. Μην κατηγορείς τον εαυτό σου, όλοι έχουμε κάνει λάθη και κάποιοι δυστυχώς, τα έχουμε πληρώσει πολύ ακριβά. Μείνε δυνατή κοντά του για όσο καιρό χρειαστεί και όλα θα πάνε καλά.

luck luck luck luck luck luck luck luck luck luck
calliope g.
calliope g.
Γατ-εθελόντρια
Γατ-εθελόντρια

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 60
Τόπος : Νίκαια Αττική
Αριθμός γατουνίων : 5 + 1 αγγελούδι και 1 σκυλάκι
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : 'Ανοιξη-Φθινόπωρο
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : 'Ολα όσα έχουν γούνα!
Motto : Αύριο όλα θα είναι καλύτερα...
Ημερομηνία Εγγραφής : 13/10/2012
Mood : επεσε ο γατουλης μου απο τον 4ο οροφο - Σελίδα 2 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

επεσε ο γατουλης μου απο τον 4ο οροφο - Σελίδα 2 Empty Απ: επεσε ο γατουλης μου απο τον 4ο οροφο

Δημοσίευση από tia Σαβ Δεκ 01, 2012 4:30 pm

houlieta έγραψε:
Το να συγκρίνεις τα ζωάκια βεβαια με τα μπακλαβαδακια ειναι το ίδιο άτοπο και άκυρο όσο η συγκριση με τα παιδάκια που έκανε η Μαρίνα...
Αλλα και πάλι, και ετσι ακόμη...
...Τα μπακλαβαδάκια αν αντί να τα αγοράζεις από καποιο ντελικατέζεν, τα φτιάξεις μόνη σου, πάλι μπακλαβαδάκια θα είναι και πάλι νόστιμα...
Smile
Εμένα το παράδειγμα με τα παιδάκια δεν μου φαίνεται άτοπο... Ξέρεις γιατί; Γιατί στην πραγματικότητα ο παρονομαστής είναι πάντα ο ίδιος. Ο καθένας επιλέγει το τι θα κάνει, ακόμη και εσύ επέλεξες τα δυο μωρά σου και εγω και όλοι μας.
Δεν υπάρχει καλύτερη και χειρότερη επιλογή, όλα ειναι σχετικά.
Στην Κίνα θα επέλεγαν το πιο καλοθρεμμένο και θα έριχναν στα κάρβουνα.
Εσύ ηθελες δυο φουντωτα.
Εγω ήθελα ένα μπλεδάκι τότε που βρήκα τον Χούλιο.
Η Σιέλ ήταν το χαδιάρικο που δεν είχα.
Σε καποιον άλλον αρέσουν τα πλακουτσωτα (άσχημα Razz ) μουτράκια με το βελούδινο γουναρικό...
(ε, εντάξει, δεν έχουν όλοι καλό γούστο... happy2 happy2 happy2 )...


Γενικά, συμφωνώ σε πολλά από αυτα που λες, σίγουρα τα petshop πουλούν ζώα που μεγαλώνουν εφιαλτικά και αυτό θα έπρεπε να σταματήσει (βεβαια το σωστό είναι να απαγορεύεται αυτού του είδους το εμπόριο και όχι να βρίζουμε όποιον ψωνίζει από petshop), σιγουρα ενα γατάκι ρατσας βρίσκει πιο εύκολα σπίτι, σίγουρα όμως αυτό δεν σημαίνει κάτι κακό για εκείνον που έχει μαράζι κάποια συγκεκριμένη φυλή!...

ΓΚΟΥΧΟΥ ΓΚΟΥΧΟΥ..................
Madd Madd Madd Madd Madd Madd Madd Madd Madd Madd Madd Madd Madd Madd Madd Madd Madd Madd
tia
tia
Gatus Xenitemenus
Gatus Xenitemenus

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Τόπος : Ιταλία
Αριθμός γατουνίων : 4 ζουζούνια σπίτι: τον Othello την Luna τον καρπό του έρωτα τους τον Liu και την Brighitta + 2 τσουτσουκάκια τον Luther και την Goldene που ζούνε με τους γονείς μου!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : χειμώνας κρύοο παγωνιαααά
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Freddochino amore mio ti voglio solo mio!!
Motto : La felicita' puo' essere misurata in gatti...piu' gatti hai,piu' felice sei!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/01/2012
Mood : επεσε ο γατουλης μου απο τον 4ο οροφο - Σελίδα 2 M_tour10

http://www.walkurepersians.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

επεσε ο γατουλης μου απο τον 4ο οροφο - Σελίδα 2 Empty Απ: επεσε ο γατουλης μου απο τον 4ο οροφο

Δημοσίευση από snake17 Σαβ Δεκ 01, 2012 4:36 pm

marina289 έγραψε:
snake17 έγραψε:
Οντως πρεπει παντα να υπαρχει διαθεση για αναθεωρηση γιατι αμα εμεις δν μπορουμε να αναθεωρησουμε (και με το εμεις εννοω τους φιλοζωους ) πως θα πεισουμε τον καθε ενα συνανθρωπο που δν "παει" τα ζωα να αλλαξει γνωμη?
Όλοι έχουν δικαίωμα και χώρο ύπαρξης...και εκείνοι που δεν πάνε τα ζώα (σαφώς και το δέχομαι, όσο δεν προβαίνουν σε πράξεις βίας και επιθετικότητας....Και σέβομαι το ότι μπορεί να μην θέλουν και ¨πολλά-πολλά¨ μαζί τους)... Δεν βλέπω το λόγο να προσπαθήσω να τους πείσω. Έχουν δικαίωμα να μην γουστάρουν , δικό τους θέμα...
Συνήθως με πιάνω να εκνευρίζομαι περισσότερο από ¨σκληροπυρηνικές γατούδες¨ που υπηρετούν εμμονικά τη μία άποψη , χωρίς να αφήνουν την παραμικρή χαραμάδα για τον όποιο αντίλογο. (γραπτός λόγος, δεν μπορώ να το επεξηγήσω περαιτέρω, κάποιοι ίσως καταλάβουν...)
Ναι, είμαι υπερ της στείρωσης...αλλά έχω δει άτομα να υπερασπίζονται τη στείρωση με τόσο σκληροπυρηνικό τρόπο, που μου προκαλούν μόνο θλίψη...
Έχω δει άτομα να στοχοποιούν τόσο τα ζωάκια ράτσας, που επίσης τους θεωρώ εγκλωβισμένους μέσα στις παρωπίδες τους... Και σαφώς ναι, εκεί θα μου βγει αντίδραση. Γιατί πάνε να αποτρέψουν τον όποιο ¨ρατσισμό¨ με ένα εξίσου ρατσιστικό τρόπο...
Ναι συμφωνω μαλλον δν το εθεσα σωστα και εγω.. Οταν λεω "πανε" εννοω ολους αυτους που θα ριξουν φολες στα σκυλια της γειτονιας γιατι γαβγιζουν ή θα γεννησει η σκυλα τους κουταβια και θα πανε σε κανα χωραφι να τα παρατησουν ή χιλια τοσα παραδειγματα...
Για μενα αυτοι ειναι οι "ανθρωποι " που θα πρεπει να ακουσουν 5 πραγματα και απλα να παραμεινουν ουδετεροι απεναντι στα ζωα..Ξερω πολλους που δν θελουν τα ζωα στα ποδια τους και δεν τους κατακρινω ασχετα που αυτοι το κανουν παντα.Απλα αποφευγω να ανοιγω τετοια θεματα γιατι ξερω οτι δν εχει νοημα.
Πραγματικα για αυτο με την εμμονη σε τετοιες αποψεις το εχω δει και εγω απο φιλοζωους και λυπαμαι πραγματικα γιατι δν προσφερει σε τπτ να θελεις να αναγκασεις καποιον να κανει αυτο που εσυ θεωρεις σωστο...Μια φιλικη συμβουλη να το δεχτω αλλα να αρπαζουμε τον αλλο απο τα μουτρα πιστευω δν θα προσφερει αποτελεσματα..
snake17
snake17
Mature Cat
Mature Cat

Θηλυκό
Κόκκορας
Ηλικία : 31
Τόπος : Ιωαννινα
Αριθμός γατουνίων : την Γιασμιν μια και καλη!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο η κατακαλοκαιρο :D
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : ολα τα φουντωτα κ μπαμπατσικαααα !!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/11/2011
Mood : επεσε ο γατουλης μου απο τον 4ο οροφο - Σελίδα 2 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

επεσε ο γατουλης μου απο τον 4ο οροφο - Σελίδα 2 Empty Απ: επεσε ο γατουλης μου απο τον 4ο οροφο

Δημοσίευση από houlieta Σαβ Δεκ 01, 2012 4:38 pm

happy2
Τία μου!... grouphug
happy2

Από την Μαρίνα περίμενα να τσιμπίσει, αλλά τελικά το λαβράκι έγινε συναγρίδα!... oksmily3
houlieta
houlieta
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Τόπος : Crazy Waters
Αριθμός γατουνίων : 3 (Ο.ο)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Motto : ...and I whispered to the horse: Trust no man in whose eyes you don't see yourself reflected as an equal...
Ημερομηνία Εγγραφής : 15/03/2012
Mood : επεσε ο γατουλης μου απο τον 4ο οροφο - Σελίδα 2 M_skat10

http://www.dpgr.gr/usergalleries/index.php?cat=15102

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

επεσε ο γατουλης μου απο τον 4ο οροφο - Σελίδα 2 Empty Απ: επεσε ο γατουλης μου απο τον 4ο οροφο

Δημοσίευση από Fotoula Σαβ Δεκ 01, 2012 4:42 pm

houlieta έγραψε: happy2
Τία μου!... grouphug
happy2

Από την Μαρίνα περίμενα να τσιμπίσει, αλλά τελικά το λαβράκι έγινε συναγρίδα!... oksmily3
Τία η συναγρίδα!!!! Shocked Είναι τώρα αυτός τίτλος για μια κολοτατούρα!!!! angry2

___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___
έχω και εγώ αποκλίνουσα συμπεριφορά .....
Και lipothymia
και Proud Member των απανταχού Α.Δ. arrogant
και Proud Member των απανταχού Embarassed
Fotoula
Fotoula
Citrullus lanatus Mod/Πρωτερ-γάτα
Citrullus lanatus Mod/Πρωτερ-γάτα

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 103
Τόπος : Σπίτι
Αριθμός γατουνίων : ενάμισο...
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Παλιόκαιρος όλων των αποχρώσεων......
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ντύλαν, Κουασιμόδο & Πανδώρα !
Motto : ΝΕΡΙΝΑΣΚΑΣΜΟΥΛΗΣ
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/11/2007
Mood : επεσε ο γατουλης μου απο τον 4ο οροφο - Σελίδα 2 M_caseclosed

http://www.nerinanasia.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 2 από 4 Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης