gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Γατούλες και μαγειρευτό

+7
florans
koneko
nen
Aigypti-cat
Gatoplikti
Ηρακλένια
4&2cats
11 απαντήσεις

Σελίδα 2 από 5 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 2 Empty Απ: Γατούλες και μαγειρευτό

Δημοσίευση από florans Παρ Ιουν 03, 2016 5:13 pm

http://nutrition.med.uoc.gr/GreekTables/pinakes/kreas/064.htm
http://nutrition.med.uoc.gr/GreekTables/pinakes/psaria/039.htm
http://nutrition.med.uoc.gr/GreekTables/pinakes/psaria/046.htm
Ασβεστιο περιεχει απο μονο του το κοτοπουλο σαν πρωτεινη που ειναι!! Ειναι δευτερη τροφη πλουσια σε πρωτεινη 31,3, μετα απο το μοσχαρισιο κρεας 32,4 και το τριτο το κουνελι 31,0 . Ταυρινη μπορουν να παιρνουν αναμεσα στα γευματα με ξηρα τροφη σαν σνακ,δεν ειπα να μην δινουμε καθολου ξηρα τροφη!! Αν θελουμε πιο πολυ ασβεστιο ,φωσφορο ,μαγνησιο τα ψαρακια το προσφερουν!!Απο οτι βεπετε, ολες οι βιταμινες υπαρχουν!!Μπορουμε να τα βρασουμε τα ψαρακια αντι για τηγανιτα η ψητα,αλλα δεν νομιζω να παθουν και τιποτα κακο γιατι  το λαδι  ελιας τους κανει καλο στο τριχωμα!Εγω που και που ριχνω δυο σταγονιτσες λαδι στο νερο τους  και εχουν και τα τρια μεταξενιο τριχωμα και  μαλακο σαν βαμβακι!!
florans
florans
Mature Cat
Mature Cat

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 60
Τόπος : Βυρωνας
Αριθμός γατουνίων : 5 Μινι,Γκεραλτ,Μικυ ( Τερεζα και Νταιζη μας κοιταζουν απο ψηλα!)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμωνας γιατι χουρχουριζουμε πιο πολυ!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ολα ειναι πολυ γλυκουτσικα! τα θελω ολα!!
Motto : Αγαπη και ανθρωπια!
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/02/2012
Mood : Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 2 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 2 Empty Απ: Γατούλες και μαγειρευτό

Δημοσίευση από koneko Σαβ Ιουν 04, 2016 7:24 am

florans έγραψε:Κοριτσια μιλαμε για οικοσιτες γατες και οχι για αγριογατες που ζουν στα βουνα και τιγρεις,τζαγκουαρ ,πανθηρες ,που λογο της σωματικης τους διαπλασης ,σιγουρα ειναι πολυ μεγαλυτερες ,μαθημενες στην   ωμη τροφη τρωνε τα παντα και σιγουρα το στομαχι τους εχει μαθει να τα χωνευει ολα.Τα συγχεουμε λιγο τα παραγματα νομιζω.Ουτε μιλαμε για σκυλια!!
Οσο για τον πλακουντα αγελαδας που λες koneko οτι εφαγε μια γατα ,ολες οι γατες μολις γεννησουν τρωνε τον πλακουντα τους,οποτε λογικο να φαει και της αγελαδας,δεν λεει τιποτα αυτο,δεν εφαγε την αγελαδα,ισως αν ηταν τιγρης η αγριογατα, να ετρωγε και τα απομειναρια της αγελαδος
Το σιγουρο με τις οικοσιτες γατες ειναι οτι η κακη διατροφη και η μη υψηλη πεπτικοτητα μιας τροφης ειναι ενας απο τους παραγοντες που ευθυνεται εκτος απο την παχυσαρκια, για τον καρκινο στη γατα και τα ουρολογικα προβληματα στα στειρωμενα αρσενικα .Η πιο υγιεινη τροφη  κατα την γνωμη μου ειναι να μπορουσε η γατα να τρωει νεροβραστο κοτοπουλο και ψαρακια που ειναι ευπεπτα και  να πινει πολυ νερο,αλλα ελα που δεν τρωνε ,ειναι καλομαθημενα,το χειμωνα εμενα ετρωγαν τωρα δεν θελουν με τιποτα!!

Δεν συνηθιζω να το κανω, αλλα στην περιπτωση σου θα κανω επικληση στην ιδιοτητα μου, και θα σου πω οτι ως βιολογος, ολα αυτα που γραφεις ειναι αβασιμα και ακυρα (για να μη πω μπαρουφες). Πληροφοριακα (αν θελεις σου παραθετω και απειρα επιστημονικα αρθρα), η πιο ευπεπτη τροφη για μια γατα ειναι η ωμη και τελευταια στην λιστα ειναι η ξηρα τροφη.

Σε πληροφωρω επισης οτι 50, 100 και χιλια χρονια ακομα, δεν αρκουν για να εξελιχθει ο οργανισμος του ζωου για να τρεφεται με κροκετα. Ο οργανισμος μιας οικοσιτης γατας δεν διαφερει σε απολυτως τιποτα απο μια που ζει στο δασος και τρεφεται με πτηνα και ποντικια. Μιλαμε για χιλιαδες χρονια εξελιξης, τα οποια δεν εξαφανιζονται σε 1 ημερα.

florans έγραψε:Μα δεν ειναι μια γνωμη απο τον αερα Φλωρα μου,ειναι η εμπειρια μου στις τοσες γατες που μεγαλωσα απο μωρα!! Οταν η πρωτη μου γατουλα εφυγε απο κοντα μου απο καρκινο του παχεως εντερου 12 χρονων, δεν μπορουσα να πιστεψω οτι παθαινουν και τα ζωα καρκινο.Εκανα τα παντα για να σωθει,αλλα δεν γινοταν τιποτα!! Εκλαψα παρα πολυ για αυτην την γατα ,πηγαινα στη δουλεια και παραμιλουσα,οι συναδελφοι με κοροιδευαν,δεν μπορουσα να κατανοησω οτι οι γατες παθαινουν καρκινο στο  παχυ εντερο.Τοτε καταλαβα οτι ειχα κανει που μεγαλο λαθος με οτι αφορα την διατροφη της , δεν ειχα πειρα τοτε, τωρα ομως θα προσπαθησω να μην κανω τα λαθη του παρελθοντος στα τρια γατια που εχω.Ο κτηνιατρος μου ,ειχε ενα γατο τον οποιο τον ταιζε μονο μαγειρευτη τροφη (κοτοπουλο και ψαρια) και του εδινε βιταμινες,εζησε υγιεστατος μεχρι τα 19.Απο την στιγμη που εχουμε γατια στην κατοχη μας πρεπει να φροντιζουμε για την υγεια τους πανω απο ολα.Ποσα γατια παθαινουν απο τα εξι τους ουροποιητικο ,σε πιο μεγαλη ηλικια νεφρα,διαβητη ,ολα αυτα πιστευω οτι ειναι απο την κακη διατροφη και οτι κανουμε τα γατια μας παχυσαρκα.Υγιεινη διατροφη  σωζει τα γατια μας απο πολλες ασθενειες!!

Ο καρκινος μπορει να προκληθει απο χιλιες δυο αιτιες. Το προσδοκιμο ζωης της γατας εξαρταται εξισου απο χιλιους δυο παραγοντες. Το οτι μια γατα τρεφεται με ωμο ή μαγειρευτο, δεν σημαινει οτι δεν θα παθει καρκινο. Δεν υπαρχει ζωο που να μη μπορει να παθει καρκινο. Απο οσο γνωριζω οι καρχαριες δεν παθαινουν ευκολα καρκινο λογω του ανοσοποιητικου τους συστηματος, οπως επισης και οι ελεφαντες εχουν χαμηλα ποσοστα, πιθανοτατα λογω πολλαπλων αντιγραφων του γονιδιου p53. Κατα τα αλλα, οτι και να ταισεις την γατα σου, ο κινδυνος ελλοχευει. Με την ξηρα βεβαια, και ειδικα την ξηρα χαμηλης ποιοτητας, ο κινδυνος ειναι πιο αυξημενος λογω προσθετων ουσιων και πιθανοτατα λογω σιτηρων τα οποια μπορει να περιεχουν αφλατοξινη (καρκινογονος ουσια που παραγεται απο μυκητες, συνηθως του γενους aspergillus)
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 2 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 2 Empty Απ: Γατούλες και μαγειρευτό

Δημοσίευση από f.m123 Σαβ Ιουν 04, 2016 10:16 am

florans έγραψε:http://nutrition.med.uoc.gr/GreekTables/pinakes/kreas/064.htm
http://nutrition.med.uoc.gr/GreekTables/pinakes/psaria/039.htm
http://nutrition.med.uoc.gr/GreekTables/pinakes/psaria/046.htm
Ασβεστιο περιεχει απο μονο του το κοτοπουλο σαν πρωτεινη που ειναι!! Ειναι δευτερη τροφη πλουσια σε πρωτεινη 31,3, μετα απο το μοσχαρισιο κρεας  32,4  και το τριτο το κουνελι 31,0 . Ταυρινη μπορουν να παιρνουν αναμεσα στα γευματα με ξηρα τροφη σαν σνακ,δεν ειπα να μην δινουμε καθολου ξηρα τροφη!! Αν θελουμε πιο πολυ ασβεστιο ,φωσφορο ,μαγνησιο τα ψαρακια το προσφερουν!!Απο οτι βεπετε, ολες οι βιταμινες υπαρχουν!!Μπορουμε να τα βρασουμε τα ψαρακια αντι για τηγανιτα η ψητα,αλλα δεν νομιζω να παθουν και τιποτα κακο γιατι  το λαδι  ελιας τους κανει καλο στο τριχωμα!Εγω που και που ριχνω δυο σταγονιτσες λαδι στο νερο τους  και εχουν και τα τρια μεταξενιο τριχωμα και  μαλακο σαν βαμβακι!!
florans, δεν είναι μόνο ένα το είδος του πρωτείνης που μπορεί να πάρει κανείς από το φαγητό του. Είναι άπειρα τα στοιχεία που χρειάζεται και αυτά αλλοιώνονται με το μαγείρεμα. Το να δίνεις ως σνακ μια τροφή η οποία περιέχει το #1 πιο σημαντικό συστατικό για τον οργανισμό της γάτας και να της δίνεις όλη την υπόλοιπη ώρα κάτι που ΔΕΝ το περιέχει είναι συνταγή για να σκοτώσεις τα ζώα σου. Τα ψάρια πέρα από όσα λες, είναι και επικίνδυνα αν δίνονται σε συχνότητα μεγαλύτερη από 1 φορά/βδομάδα (ορισμένα ψάρια). Το λάδι ελιάς που τηγανίζεις και ψήνεις επίσης αλλοιώνεται.

Τόσα άτομα σου εξηγούμε ότι δεν είναι σωστά όσα λες και όμως επιμένεις ότι επειδή είχες γάτες δώδεκα χρόνια η εμπειρία σου σε κάνει ειδικό στη διατροφή. Είναι σαν να λέει κανείς ότι επειδή ξέρει αγγλικά είναι καθηγητής, επειδή είδα το through the wormhole είμαι αστροφυσικός, κ.ο.κ. Παρέθεσα ήδη πηγές, σχετικά με τη γάτα, διαβάστε τες τις ρημάδες.
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 2 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 2 Empty Απ: Γατούλες και μαγειρευτό

Δημοσίευση από florans Σαβ Ιουν 04, 2016 4:01 pm

Κοριτσια με παρεξηγησατε,δεν κανω τον ειδικο επειδη ειχα γατες,εχω γατες και θα εχω σε ολη μου την ζωη,προσπαθω να βελτιωσω την διατροφη των δικων μου γατιων,για να ζησουν υγιεστατα περισσοτερα χρονια.
Οσο για τις οικοσιτες γατες koneko σιγουρα ειναι οπως ειπες εξελιξη της αγριας γατας η οποια τρωει ποντικια και πουλια στο δασος,το συγγενες κρεας για την οικοσιτη ειναι το κοτοπουλο.Η ωμη τροφη δεν ξερω εαν ειναι πιο καλη για τις γατες ,ισως κανουμε διαπιστωση στο μελλον τι εξελιξη θα υπαρχει στην υγεια του ζωου τους και τη μακροβιοτητα του.
Οσο για τον καρκινο που ειπες Φλωρα ,το ξερω οτι τα ηλικιωμενα ζωα καποτε παθαινουν καρκινο και ισως ειναι και η προδιαθεση τους απο κληρονομικους παραγοντες αλλα αυτο ισως συμβαινει στο μαστο ,στο πνευμονα ,στο δερμα .Ο καρκινος παχεως εντερου οφειλεται 100% σε κακη διατροφη και μαλιστα στα 12 χρονια της.Την ταιζα κονσερβες του σουπερ μαρκετ γιατι ηταν η πρωτη γατα μου και ημουν απειρη λογω γνωσεων πανω στη γατα και τη διατροφη της.Συμφωνω οτι ψαρια δεν πρεπει να τα τρωει καθε μερα ,εννοειτε.Εγω εβαλα αυτους τους πινακες για να δουμε οτι το βραστο κοτοπουλο και τα ψαρια εχουν ασβεστιο ,μεταλλα ,ιχνοστοιχεια δεν υστερουν τιποτα απο τις κονσερβες που μπορει το περιεχομενο τους να ειναι ληγμενα και αρρωστα κρεατα.Δεν ειναι τυχαιο οτι αρνουνται πολλες φορες οι γατες μας να φανε κονσερβα που μολις εχουμε ανοιξει!!Και μαλιστα καλης ποιοτητος!! Κατι μυριζονται περισσοτερο απο μας!!
Το ψαρι θα το βαλω σε αντικολλητικο τηγανι και στο τελος θα ριξω λιγο λαδι,ετσι δεν αλλοιωνεται τιποτα!! Οσο για την ταυρινη θα την παιρνουν απο την ξηρη τροφη.
Αυτα δεν τα λεω για να πεισω κανεναν ,καθενας κανει οτι θελει με τα γατια του ,αυτος ειναι υπευθυνος για το μεγαλωμα τους.Καλυτερα να υπαρχει διαφορα στη διατροφη μιας γατας απο τους ιδιοκτητες για να μπορουμε να βγαζουμε τα συμπερασματα μας μετα απο χρονια σχετικα με την μακροβιοτητα και την υγεια των γατιων μας!!
florans
florans
Mature Cat
Mature Cat

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 60
Τόπος : Βυρωνας
Αριθμός γατουνίων : 5 Μινι,Γκεραλτ,Μικυ ( Τερεζα και Νταιζη μας κοιταζουν απο ψηλα!)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμωνας γιατι χουρχουριζουμε πιο πολυ!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ολα ειναι πολυ γλυκουτσικα! τα θελω ολα!!
Motto : Αγαπη και ανθρωπια!
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/02/2012
Mood : Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 2 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 2 Empty Απ: Γατούλες και μαγειρευτό

Δημοσίευση από f.m123 Σαβ Ιουν 04, 2016 4:50 pm

tongueout
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 2 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 2 Empty Απ: Γατούλες και μαγειρευτό

Δημοσίευση από koneko Σαβ Ιουν 04, 2016 7:03 pm

florans έγραψε:http://nutrition.med.uoc.gr/GreekTables/pinakes/kreas/064.htm
http://nutrition.med.uoc.gr/GreekTables/pinakes/psaria/039.htm
http://nutrition.med.uoc.gr/GreekTables/pinakes/psaria/046.htm
Ασβεστιο περιεχει απο μονο του το κοτοπουλο σαν πρωτεινη που ειναι!! Ειναι δευτερη τροφη πλουσια σε πρωτεινη 31,3, μετα απο το μοσχαρισιο κρεας  32,4  και το τριτο το κουνελι 31,0 . Ταυρινη μπορουν να παιρνουν αναμεσα στα γευματα με ξηρα τροφη σαν σνακ,δεν ειπα να μην δινουμε καθολου ξηρα τροφη!! Αν θελουμε πιο πολυ ασβεστιο ,φωσφορο ,μαγνησιο τα ψαρακια το προσφερουν!!Απο οτι βεπετε, ολες οι βιταμινες υπαρχουν!!Μπορουμε να τα βρασουμε τα ψαρακια αντι για τηγανιτα η ψητα,αλλα δεν νομιζω να παθουν και τιποτα κακο γιατι  το λαδι  ελιας τους κανει καλο στο τριχωμα!Εγω που και που ριχνω δυο σταγονιτσες λαδι στο νερο τους  και εχουν και τα τρια μεταξενιο τριχωμα και  μαλακο σαν βαμβακι!!

Με την ιδια λογικη και το νερο περιεχει ασβεστιο. Αρκει ομως; Οπως προειπα, αυτα που παραθετεις οχι μονο ειναι εντελως ακυρα αλλα και επικινδυνα για καποιον που δεν γνωριζει. Ναι, περιεχει το βραστο κοτοπουλο ασβεστιο, ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΠΑΡΚΕΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΝΑΓΚΕΣ ΤΗΣ ΓΑΤΑΣ. Τα 100γρ βραστου κοτοπουλου που παρεθεσες παραπανω περιεχουν 14mg ασβεστιο. Μια γατα χρειαζεται το λιγοτερο 160mg ανα 100γρ κρεατος για να εξισορροπησει τον φωσφορο. Μια γατα 5kg χρειαζεται περιπου 300mg ασβεστιο καθημερινα. Για να το προσλαβει απο το βραστο κοτοπουλακι, πρεπει να τρωει 2 κιλα κρεας ημερησιως. Μην επεκταθω και στην ελλειψη ταυρινης η οποια ελλειψη μπορει να οδηγησει το γατι στην τυφλωση, σε καρδιαγγειακα, αναπαραγωγικα και αλλα προβληματα και σταδιακα στον θανατο. Το μαγειρευτο φαγητο ειναι το χειροτερο που μπορει να δωσει κανεις στο ζωο του, οταν δεν γνωριζει τι κανει. Καλυτερα να τρωει whiskas το γατι, παρα βραστο κοτοπουλο.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 2 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 2 Empty Απ: Γατούλες και μαγειρευτό

Δημοσίευση από florans Σαβ Ιουν 04, 2016 9:54 pm

Βιαζεσαι να πεις τη γνωμη σου και δεν διαβαζεις αυτα που γραφω!! Αντι για κονσερβες θα δινω βραστο κοτοπουλακι και ψαρακια.Ξηρη τροφη ειπα θα τους δινω κανονικα σαν σνακ.Η περιεκτικοτητα πρωτεινης της ξηρης τροφης  που δινω εγω ειναι 31,0% .Η υπερβολικη τιμη ασβεστιου ,μαγνησιου και φωσφορου δημιουργει ουρολιθους στα στειρωμενα αρσενικα.Οχι δεν ξανακανω το λαθος που εκανα πριν απο πολλα χρονια και εχασα την πρωτη μου γατουλα στα 12  απο καρκινο του εντερου.Whiskas και Friskies την ταιζα.Απο αγνοια.Τωρα εχω διαβασει και πεντε πραγματα παραπανω και κατα την γνωμη μου θα κανω αυτο που θεωρω σωστο για την υγεια των τριων γατιων μου.Το νεροβραστο κοτοπουλο και το ψαρι σε χαμηλη θερμοκρασια για λιγα λεπτα σκοτωνει ολα τα μικροβια(σαλμονελλα κ.α).
florans
florans
Mature Cat
Mature Cat

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 60
Τόπος : Βυρωνας
Αριθμός γατουνίων : 5 Μινι,Γκεραλτ,Μικυ ( Τερεζα και Νταιζη μας κοιταζουν απο ψηλα!)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμωνας γιατι χουρχουριζουμε πιο πολυ!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ολα ειναι πολυ γλυκουτσικα! τα θελω ολα!!
Motto : Αγαπη και ανθρωπια!
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/02/2012
Mood : Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 2 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 2 Empty Απ: Γατούλες και μαγειρευτό

Δημοσίευση από koneko Κυρ Ιουν 05, 2016 1:52 am

florans έγραψε:Βιαζεσαι να πεις τη γνωμη σου και δεν διαβαζεις αυτα που γραφω!! Αντι για κονσερβες θα δινω βραστο κοτοπουλακι και ψαρακια.Ξηρη τροφη ειπα θα τους δινω κανονικα σαν σνακ.Η περιεκτικοτητα πρωτεινης της ξηρης τροφης  που δινω εγω ειναι 31,0% .Η υπερβολικη τιμη ασβεστιου ,μαγνησιου και φωσφορου δημιουργει ουρολιθους στα στειρωμενα αρσενικα.Οχι δεν ξανακανω το λαθος που εκανα πριν απο πολλα χρονια και εχασα την πρωτη μου γατουλα στα 12  απο καρκινο του εντερου.Whiskas και Friskies την ταιζα.Απο αγνοια.Τωρα εχω διαβασει και πεντε πραγματα παραπανω και κατα την γνωμη μου θα κανω αυτο που θεωρω σωστο για την υγεια των τριων γατιων μου.Το νεροβραστο κοτοπουλο και το ψαρι σε χαμηλη θερμοκρασια για λιγα λεπτα  σκοτωνει ολα τα μικροβια(σαλμονελλα κ.α).

Στου κουφου την πορτα οσο θελεις βροντα.

Ουσιαστικα η βασικη και κυρια τροφη της γατας σου θα ειναι βραστο κοτοπουλο και ψαρι. Η γατα σου θα πεθανει. Τοσο απλα. Το να αποκλεισεις εντελως το ασβεστιο και το μαγνησιο απο την διατροφη της γατας σου, τα οποια ειναι 2 παρα πολυ σημαντικα και απαραιτητα για τον οργανισμο μεταλλα, θα στειλει την γατα σου στα θυμαρακια. Δεν εχεις διαβασει τιποτα και συνεχιζεις να εισαι σε πληρη αγνοια και μαυρο σκοταδι. Η γατα σου θα καταναλωνει τεραστιες ποσοτητες φωσφορου, θα προσλαμβανει χαμηλες τιμες βιταμινων και μεταλλων και η ταυρινη θα ειναι ανυπαρκτη (ειδικα στα βρασμενα κρεατα η περιεκτικοτητα σε ταυρινη ειναι η χειροτερη).

Δυστυχως αν συνεχισεις ετσι, δεν θα χασεις την γατα σου απο καρκινο στα 12, αλλα θα την χασεις απο καρδιακη ανακοπη στα 5.

Εγω σε προειδοποιησα. Απο εκει και περα εισαι ελευθερη (δυστυχως για τα γατια σου) να κανεις οτι νομιζεις.

ΥΓ: τα περιστατικα ουρολιθιασης δεν οφειλονται στις "υπερβολικες" τιμες μεταλλων που αναφερεις, αλλα στην ξηρα τροφη και στο γεγονος οτι ταιζουμε σαρκοφαγα ζωα με φυτα.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 2 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 2 Empty Απ: Γατούλες και μαγειρευτό

Δημοσίευση από florans Κυρ Ιουν 05, 2016 12:10 pm

Αν ειναι ετσι που τα λες γιατι του γιατρου μου ο γατος που ετρωγε μαγειρευτο κοτοπουλο και ψαρια εζησε υγιεστατος μεχρι τα 19 του ;Παλι δεν καταλαβες τι λεω ξηρη τροφη θα δινω .Τα στειρωμενα αρσενικα πρεπει να τρωνε τροφες με χαμηλο μαγνησιο και φωσφορο και τροφη με υψηλη πεπτικοτητα για να μπορει ο οργανισμος να την αποβαλλει και να μην δημιουργουνται πετρες!! Παιζει μεγαλο ρολο η υψηλη πεπτικοτητα της τροφης .Οταν μια γατα δεν μπορει να χωνεψει την τροφη της την αποβαλλει μεσω του εμμετου για αυτο πολλες γατες κανουν συχνους εμμετους !!Δεν κανουν εμμετο μονο για να αποβαλλουν τις τριχομπαλλες!!Εγω παντως δεν ταιζω τα γατια μου φυτα!! Τα ταιζω οτι τα ταιζουν οι περισσοτεροι ανθρωποι μετα απο μελετη που εχουν κανει πανω στη διατροφη της γατας!! Ειδαμε και τι προσφεραν σε ολους μας οι κονσερβες που ταιζαμε τα γατια μας τοσο καιρο!! Τα νεφρα επιβαρρυνονται με την υψηλη πρωτεινη!!
http://taskylonea.com/?p=1709

Και μια μαρτυρια μιας κοπελας  στη διατροφη της μιας γατας της  με  ωμη τροφη και κροκετα  και της δευτερης με μονο νεροβραστο κοτοπουλο και ψαρια!!
http://daphnechronopoulou.blogspot.gr/2011/11/blog-post_16.html
florans
florans
Mature Cat
Mature Cat

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 60
Τόπος : Βυρωνας
Αριθμός γατουνίων : 5 Μινι,Γκεραλτ,Μικυ ( Τερεζα και Νταιζη μας κοιταζουν απο ψηλα!)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμωνας γιατι χουρχουριζουμε πιο πολυ!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ολα ειναι πολυ γλυκουτσικα! τα θελω ολα!!
Motto : Αγαπη και ανθρωπια!
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/02/2012
Mood : Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 2 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 2 Empty Απ: Γατούλες και μαγειρευτό

Δημοσίευση από kouix Κυρ Ιουν 05, 2016 12:56 pm

Φλωρανς, Αν θελεις να κανεις καλο στις γατες σου, θα σου πω ΜΟΝΟ 3 λεξεις, απο εκει και περα, ελπιζω να αναπτύξεις κριτική σκέψη πανω σ' αυτες, και να καταλαβεις.

ΠΑΝ ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ.

Αυτο και τίποτα άλλο.


___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___

Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 2 Ce308a9f-5be4-45ef-b5d8-38fa33e9b315

Η ιστορία μας ξεκινάει  απο  εδω: http://www.gatospito.com/t10095-topic
kouix
kouix
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 52
Αριθμός γατουνίων : 5 νιάου, 2 γαβ, 1 τσίου
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2013
Mood : Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 2 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 2 Empty Απ: Γατούλες και μαγειρευτό

Δημοσίευση από Ηρακλένια Κυρ Ιουν 05, 2016 2:51 pm

florans έγραψε:Αν ειναι ετσι που τα λες γιατι του γιατρου μου ο γατος που ετρωγε μαγειρευτο κοτοπουλο και ψαρια εζησε υγιεστατος μεχρι τα 19 του ;Παλι δεν καταλαβες τι λεω ξηρη τροφη θα δινω .Τα στειρωμενα αρσενικα πρεπει να τρωνε τροφες με χαμηλο μαγνησιο και φωσφορο και τροφη με υψηλη πεπτικοτητα για να μπορει ο οργανισμος να την αποβαλλει και να μην δημιουργουνται πετρες!! Παιζει μεγαλο ρολο η υψηλη πεπτικοτητα της τροφης .Οταν μια γατα δεν μπορει να χωνεψει την τροφη της την αποβαλλει μεσω του εμμετου για αυτο πολλες γατες κανουν συχνους εμμετους !!Δεν κανουν εμμετο μονο για να αποβαλλουν τις τριχομπαλλες!!Εγω παντως δεν ταιζω τα γατια μου φυτα!! Τα ταιζω οτι τα ταιζουν οι περισσοτεροι ανθρωποι μετα απο μελετη που εχουν κανει πανω στη διατροφη της γατας!! Ειδαμε και τι προσφεραν σε ολους μας οι κονσερβες που ταιζαμε τα γατια μας τοσο καιρο!! Τα νεφρα επιβαρρυνονται με την υψηλη πρωτεινη!!
http://taskylonea.com/?p=1709

Και μια μαρτυρια μιας κοπελας  στη διατροφη της μιας γατας της  με  ωμη τροφη και κροκετα  και της δευτερης με μονο νεροβραστο κοτοπουλο και ψαρια!!
http://daphnechronopoulou.blogspot.gr/2011/11/blog-post_16.html


Την απάντηση τη δίνεις μόνη σου σε προηγούμενο ποστ που παραθέτω εδώ....



florans έγραψε:Μα δεν ειναι μια γνωμη απο τον αερα Φλωρα μου,ειναι η εμπειρια μου στις τοσες γατες που μεγαλωσα απο μωρα!! Οταν η πρωτη μου γατουλα εφυγε απο κοντα μου απο καρκινο του παχεως εντερου 12 χρονων, δεν μπορουσα να πιστεψω οτι παθαινουν και τα ζωα καρκινο.Εκανα τα παντα για να σωθει,αλλα δεν γινοταν τιποτα!! Εκλαψα παρα πολυ για αυτην την γατα ,πηγαινα στη δουλεια και παραμιλουσα,οι συναδελφοι με κοροιδευαν,δεν μπορουσα να κατανοησω οτι οι γατες παθαινουν καρκινο στο  παχυ εντερο.Τοτε καταλαβα οτι ειχα κανει που μεγαλο λαθος με οτι αφορα την διατροφη της , δεν ειχα πειρα τοτε, τωρα ομως θα προσπαθησω να μην κανω τα λαθη του παρελθοντος στα τρια γατια που εχω.Ο κτηνιατρος μου ,ειχε ενα γατο τον οποιο τον ταιζε μονο μαγειρευτη τροφη (κοτοπουλο και ψαρια) και του εδινε βιταμινες,εζησε υγιεστατος μεχρι τα 19.Απο την στιγμη που εχουμε γατια στην κατοχη μας πρεπει να φροντιζουμε για την υγεια τους πανω απο ολα.Ποσα γατια παθαινουν απο τα εξι τους ουροποιητικο ,σε πιο μεγαλη ηλικια νεφρα,διαβητη ,ολα αυτα πιστευω οτι ειναι απο την κακη διατροφη και οτι κανουμε τα γατια μας παχυσαρκα.Υγιεινη διατροφη  σωζει τα γατια μας απο πολλες ασθενειες!!



...ο γιατρός έδινε "μαγειρευτή τροφή και βιταμίνες". "Βιταμίνες", με άλλα λόγια συμπληρώματα. Δεν έδινε σκέτο μαγειρεμένο κοτόπουλο. Πρόσθετε ό,τι έλειπε. Εσύ συμπληρώνεις το μαγειρεμενο κοτοπουλάκι και ψαράκι ή το δίνεις σκέτο; Ξέρεις πώς να τα συμπληρώσεις;
Οι κροκέτες "σαν σνακ", δηλαδή μια στο τόσο, δεν αποτελούν ούτε κατά διάνοια συμπλήρωμα. Άλλο αυτό και άλλο το να δίνει κανείς κανονικά γεύματα κροκέτας και σαν σνακ κοτόπουλο βραστό μέχρι 2-3 φορές την εβδομάδα.


Το μπλογκ που παραθέτεις είναι ένα προσωπικό ημερολόγιο που μπορεί να δημιουργήσει ο καθένας και να γράφει ό,τι του κατέβει. Το λέει η κοπέλα άλλωστε στον τίτλο του μπλογκ της, είναι ένα μπλογκ για τις αγάπες και τις εμμονές της. Εμμονές.
Μάλιστα λέει ότι στην ανάγκη έδινε και κρέας από σουβλατζίδικα ή αποφάγια ψαριών από εστιατόρια.  handjob Αν για εσένα αυτό είναι αρκετό για να σε πείσει ότι οι γάτες σου δε θα πάθουν τίποτα αν τρώνε τέτοια πράγματα εμένα μου περισσεύει. Κι ο παππούς μου κάπνιζε 3 πακέτα καρέλια τη μέρα και πέθανε στα 94 μετά από σπάσιμο της λεκάνης. Ο πατέρας μου (γιος του) κάπνιζε λιγότερο και πιο ελφρά τσιγάρα και πέθανε στα 65 από μικροκυτταρικό καρκίνο του πνεύμονα που όταν διαγνωστεί είναι ήδη πολύ αργά. Άρα τι?????

Δε θα προβλέψω τι μπορεί να γίνει με τις γάτες σου αλλά δε μπορώ να μη συμφωνήσω ότι η διατροφή που τους παρέχεις είναι επικίνδυνη. Δυστυχως έχεις φορέσει παρωπίδες και ωτοασπίδες και δεν ακούς τίποτα και κανέναν, ούτε διαβάζεις τις επιστημονικές πηγές που σου παρατίθενται για να διαπιστώσεις ιδίοις όμμασι πώς έχουν τα πράγματα. Αντ'αυτού μας παραπέμπεις στις εμμονές μιας μπλόγκερ. Προφανώς τα πανεπιστήμια, οι έρευνες και οι σπουδές είναι τρίχες κατσαρές.

tongueout tongueout tongueout
Ηρακλένια
Ηρακλένια
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 45
Τόπος : δώθε, κείθε, πέρα...
Αριθμός γατουνίων : 3: τον Ηρακλή τον άρχοντα το μοσχοαναθρεμένο, τη Μελίτα τη χαδιάρα την πρώην αλανιάρα και τη Ρίτα, το Ριτάκι - κανέναν δε φοβάσαι!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : είμαστε γατός καιρού!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιοδήποτε τετράποδο, γουνιστό, που κάνει μάου
Motto : Cats do care! For example they know instinctively what time we have to be at work in the morning and they wake us up twenty minutes before the alarm goes off...
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/07/2012
Mood : Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 2 66231010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 2 Empty Απ: Γατούλες και μαγειρευτό

Δημοσίευση από f.m123 Κυρ Ιουν 05, 2016 3:20 pm

Γενικος οδηγος:

http://dels.nas.edu/resources/static-assets/materials-based-on-reports/booklets/cat_nutrition_final.pdf

Αλλος γενικος οδηγος:
http://www.merckvetmanual.com/mvm/management_and_nutrition/nutrition_small_animals/nutritional_requirements_and_related_diseases_of_small_animals.html

Nutrient deficiencies have also been seen in dogs and cats fed “natural,” “organic,” or “vegetarian” diets produced by owners with good intentions. Many published recipes have been only crudely balanced by computer, if at all, using nutrient averages. In addition, most homemade diets do not undergo the scrutiny and rigorous testing applied to commercial complete and balanced diets. If pet owners wish to feed their pets homemade diets, the diets should be prepared and cooked using recipes formulated by a veterinary nutritionist.

Σχετικα με τη σπιτικη διατροφή: (λινκ που βρήκα τώρα είναι αυτό)

http://consciouscat.net/2013/01/14/cooking-for-your-cat-how-to-make-a-balanced-homemade-diet/

Αυτο ειναι το πιο αξιοπιστο σαιτ το οποιο διαχειριζεται κτηνιατρος: http://www.catinfo.org/

KΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ:
http://www.beyondveg.com/tu-j-l/raw-cooked/raw-cooked-1h.shtml

In the period 1932-1942, Dr. Francis Pottenger conducted a series of feeding experiments on cats investigating the effects of cooked food. The papers published from that research have been compiled and edited and released as Pottenger [1995]. Pottenger [1946] is relevant as well, and is available as a reprint from the Price-Pottenger Nutrition Foundation.
Dr. Pottenger observed that cats fed a cooked diet developed a number of pathologies, some of which were remarkably similar to certain diseases of civilization, whereas cats eating raw didn't suffer from these problems. It has thus been tempting to blame cooking for all the food-related evils from which we suffer; and in the raw-food movement, this study has been held up as the quintessential paradigm of proof of the perils of cooked food. However, casting Pottenger's experiment in this role suffers from some weaknesses that we shall examine, some of which are fundamental.


Κατά την περίοδο 1932-1942, ο Δρ Francis Pottenger πραγματοποίησε μια σειρά πειραμάτων σίτισης στις γάτες διερεύνηση των επιπτώσεων της μαγειρεμένο φαγητό. Οι εργασίες που δημοσιεύθηκαν από την εν λόγω έρευνα έχει συνταχθεί και εκδοθεί και κυκλοφορήσει ως Pottenger [1995]. Pottenger [1946] είναι σχετική, καθώς, και είναι διαθέσιμο ως ένα ανάτυπο από το Ίδρυμα τιμή-Pottenger Nutrition.

Ο Δρ Pottenger παρατήρησε ότι οι γάτες τρέφονται ένα μαγειρεμένο δίαιτα αναπτύξει μια σειρά από παθολογικές καταστάσεις, κάποιες από τις οποίες ήταν εντυπωσιακά παρόμοια με ορισμένες ασθένειες του πολιτισμού, ενώ οι γάτες τρώνε ωμά δεν πάσχουν από αυτά τα προβλήματα. Έχει έτσι δελεαστικό να φταίει το μαγείρεμα για όλα τα κακά σχετίζονται με τα τρόφιμα από την οποία υποφέρουν? και στο κίνημα των πρώτων τροφίμων, η μελέτη αυτή έχει κριθεί ως η πεμπτουσία παράδειγμα της απόδειξης για τους κινδύνους της μαγειρεμένο φαγητό. Ωστόσο, το πείραμα χύτευση Pottenger σε αυτόν τον ρόλο πάσχει από ορισμένες αδυναμίες που θα εξετάσουμε, μερικές από τις οποίες είναι θεμελιώδεις
.


Όποιος θέλει ας τα διαβάσει με κριτικο ματι. Όποιος πάλι θέλει να παραμείνει στην άγνοια και στα ποστ των bloggers και του καθε πικραμένου, ας μείνει. Το να μη ξέρει κανείς είναι δεκτό, το να μη θέλει να μάθει είναι απαράδεκτο. Όχι τίποτα άλλο, θα μπει κόσμος να διαβάσει το θέμα και θα αρχίσει κι αυτός να δίνει ο,τι του κατεβαίνει στο ζώο του νομίζοντας ότι είναι σωστή πρακτική.
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 2 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 2 Empty Απ: Γατούλες και μαγειρευτό

Δημοσίευση από florans Κυρ Ιουν 05, 2016 3:57 pm

Ηρακλένια έγραψε:
florans έγραψε:Αν ειναι ετσι που τα λες γιατι του γιατρου μου ο γατος που ετρωγε μαγειρευτο κοτοπουλο και ψαρια εζησε υγιεστατος μεχρι τα 19 του ;Παλι δεν καταλαβες τι λεω ξηρη τροφη θα δινω .Τα στειρωμενα αρσενικα πρεπει να τρωνε τροφες με χαμηλο μαγνησιο και φωσφορο και τροφη με υψηλη πεπτικοτητα για να μπορει ο οργανισμος να την αποβαλλει και να μην δημιουργουνται πετρες!! Παιζει μεγαλο ρολο η υψηλη πεπτικοτητα της τροφης .Οταν μια γατα δεν μπορει να χωνεψει την τροφη της την αποβαλλει μεσω του εμμετου για αυτο πολλες γατες κανουν συχνους εμμετους !!Δεν κανουν εμμετο μονο για να αποβαλλουν τις τριχομπαλλες!!Εγω παντως δεν ταιζω τα γατια μου φυτα!! Τα ταιζω οτι τα ταιζουν οι περισσοτεροι ανθρωποι μετα απο μελετη που εχουν κανει πανω στη διατροφη της γατας!! Ειδαμε και τι προσφεραν σε ολους μας οι κονσερβες που ταιζαμε τα γατια μας τοσο καιρο!! Τα νεφρα επιβαρρυνονται με την υψηλη πρωτεινη!!
http://taskylonea.com/?p=1709

Και μια μαρτυρια μιας κοπελας  στη διατροφη της μιας γατας της  με  ωμη τροφη και κροκετα  και της δευτερης με μονο νεροβραστο κοτοπουλο και ψαρια!!
http://daphnechronopoulou.blogspot.gr/2011/11/blog-post_16.html


Την απάντηση τη δίνεις μόνη σου σε προηγούμενο ποστ που παραθέτω εδώ....



florans έγραψε:Μα δεν ειναι μια γνωμη απο τον αερα Φλωρα μου,ειναι η εμπειρια μου στις τοσες γατες που μεγαλωσα απο μωρα!! Οταν η πρωτη μου γατουλα εφυγε απο κοντα μου απο καρκινο του παχεως εντερου 12 χρονων, δεν μπορουσα να πιστεψω οτι παθαινουν και τα ζωα καρκινο.Εκανα τα παντα για να σωθει,αλλα δεν γινοταν τιποτα!! Εκλαψα παρα πολυ για αυτην την γατα ,πηγαινα στη δουλεια και παραμιλουσα,οι συναδελφοι με κοροιδευαν,δεν μπορουσα να κατανοησω οτι οι γατες παθαινουν καρκινο στο  παχυ εντερο.Τοτε καταλαβα οτι ειχα κανει που μεγαλο λαθος με οτι αφορα την διατροφη της , δεν ειχα πειρα τοτε, τωρα ομως θα προσπαθησω να μην κανω τα λαθη του παρελθοντος στα τρια γατια που εχω.Ο κτηνιατρος μου ,ειχε ενα γατο τον οποιο τον ταιζε μονο μαγειρευτη τροφη (κοτοπουλο και ψαρια) και του εδινε βιταμινες,εζησε υγιεστατος μεχρι τα 19.Απο την στιγμη που εχουμε γατια στην κατοχη μας πρεπει να φροντιζουμε για την υγεια τους πανω απο ολα.Ποσα γατια παθαινουν απο τα εξι τους ουροποιητικο ,σε πιο μεγαλη ηλικια νεφρα,διαβητη ,ολα αυτα πιστευω οτι ειναι απο την κακη διατροφη και οτι κανουμε τα γατια μας παχυσαρκα.Υγιεινη διατροφη  σωζει τα γατια μας απο πολλες ασθενειες!!



...ο γιατρός έδινε "μαγειρευτή τροφή και βιταμίνες". "Βιταμίνες", με άλλα λόγια συμπληρώματα. Δεν έδινε σκέτο μαγειρεμένο κοτόπουλο. Πρόσθετε ό,τι έλειπε. Εσύ συμπληρώνεις το μαγειρεμενο κοτοπουλάκι και ψαράκι ή το δίνεις σκέτο; Ξέρεις πώς να τα συμπληρώσεις;
Οι κροκέτες "σαν σνακ", δηλαδή μια στο τόσο, δεν αποτελούν ούτε κατά διάνοια συμπλήρωμα. Άλλο αυτό και άλλο το να δίνει κανείς κανονικά γεύματα κροκέτας και σαν σνακ κοτόπουλο βραστό μέχρι 2-3 φορές την εβδομάδα.


Το μπλογκ που παραθέτεις είναι ένα προσωπικό ημερολόγιο που μπορεί να δημιουργήσει ο καθένας και να γράφει ό,τι του κατέβει. Το λέει η κοπέλα άλλωστε στον τίτλο του μπλογκ της, είναι ένα μπλογκ για τις αγάπες και τις εμμονές της. Εμμονές.
Μάλιστα λέει ότι στην ανάγκη έδινε και κρέας από σουβλατζίδικα ή αποφάγια ψαριών από εστιατόρια.  handjob Αν για εσένα αυτό είναι αρκετό για να σε πείσει ότι οι γάτες σου δε θα πάθουν τίποτα αν τρώνε τέτοια πράγματα εμένα μου περισσεύει. Κι ο παππούς μου κάπνιζε 3 πακέτα καρέλια τη μέρα και πέθανε στα 94 μετά από σπάσιμο της λεκάνης. Ο πατέρας μου (γιος του) κάπνιζε λιγότερο και πιο ελφρά τσιγάρα και πέθανε στα 65 από μικροκυτταρικό καρκίνο του πνεύμονα που όταν διαγνωστεί είναι ήδη πολύ αργά. Άρα τι?????

Δε θα προβλέψω τι μπορεί να γίνει με τις γάτες σου αλλά δε μπορώ να μη συμφωνήσω ότι η διατροφή που τους παρέχεις είναι επικίνδυνη. Δυστυχως έχεις φορέσει παρωπίδες και ωτοασπίδες και δεν ακούς τίποτα και κανέναν, ούτε διαβάζεις τις επιστημονικές πηγές που σου παρατίθενται για να διαπιστώσεις ιδίοις όμμασι πώς έχουν τα πράγματα. Αντ'αυτού μας παραπέμπεις στις εμμονές μιας μπλόγκερ. Προφανώς τα πανεπιστήμια, οι έρευνες και οι σπουδές είναι τρίχες κατσαρές.

tongueout tongueout tongueout



Τις βιταμινες τις παιρνουν εμενα απο την ξηρη τροφη που τους δινω!! Ο γιατρος μου δεν εδινε καθολου ξηρη τροφη για αυτο εδινε βιταμινες!!!

Η κοπελα αφηγειτε την εμμονη των κτηνιατρων να τρωει μονο ξηρη τροφη η πρωτη της γατα και κατα καιρους απο μονη της ωμη κλεβοντας την(ωμο κιμα και ωμη μπριζολα) με αποτελεσμα να παθουν τα νεφρα της και να την χασει και μετα απο αυτο μας παραθετει την περιπτωση της δευτερης γατουλας της που δεν ακουσε κανενα κτηνιατρο και ταιζε μονο μαγειρευτο φαγητο και εζησε υγιεστατη μεχρι τα βαθια γεραματα.Σιγουρα βεβαια δεν συμφωνω με τα αποφαγια του εστιατοριου να ταιζω τα γατια μου που εκανε η κοπελα,(δεν νομιζω και εκεινη να το εκανε συνεχεια,μια φορα στο τοσο )εχω πληρη γνωση τι κανω!!

Εγω δεν καταλαβαινω το μαινος σας και την επιθετικοτητα σας!!Αν θελετε να ταιζεται τα γατια σας με ωμη τροφη πολυ απλα καντε το!! Εγω θα τα ταιζω με μαγειρευτη(νεροβραστο κοτοπουλο,ψαρια) και ξηρη τροφη.Και θα φροντισω να πινουν παρα πολυ νερο.Εξαλλου οταν πηρα την Μινι μου μωρακι 2μηνων απο μια συναδελφο την ειχε μαθει να τρωει βραστο κοτοπουλακι και ετσι εχει συνηθισει απο μικρη ,δεν μπορω να της το κοψω τωρα,το χειμωνα εκανε σαν τρελη για αυτο ,τωρα που ειναι καλοκαιρι θα τις δινω κανενα ψαρακι!! Προς το παρον ειναι υγιεστατη,( ειναι 10 χρονων ,η αρχοντισσα μου)τωρα θα μαθω και τα αγορακια μου να τρωνε,αν και ο Γκεραλτ τρελαινεται και αυτος για κοτοπουλο!!Διαβασατε  τη σαβουρα περιεχουν οι κονσερβες,δεν ειναι τυχαιο που οι γατες αρνουνται να τις φανε!!!Χαλαρωστε λοιπον καντε την διατροφη στις γατες σας και γω την δικη μου και μετα απο χρονια θα βγαλουμε τα συμπερασματα μας για ποια τροφη εκανε καλο στα γατια μας!!!!

Διαβαστε τι ταιζουμε τα ζωα μας!!!!
http://taskylonea.com/?p=1709
florans
florans
Mature Cat
Mature Cat

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 60
Τόπος : Βυρωνας
Αριθμός γατουνίων : 5 Μινι,Γκεραλτ,Μικυ ( Τερεζα και Νταιζη μας κοιταζουν απο ψηλα!)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμωνας γιατι χουρχουριζουμε πιο πολυ!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ολα ειναι πολυ γλυκουτσικα! τα θελω ολα!!
Motto : Αγαπη και ανθρωπια!
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/02/2012
Mood : Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 2 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 2 Empty Απ: Γατούλες και μαγειρευτό

Δημοσίευση από nen Δευ Ιουν 06, 2016 2:52 pm

f.m123 έγραψε:
Καλέ, θα αρχίσω να τραβάω τα κοτσίδια μου. Η ξηρά τροφή είναι πολύ πιο 'βαριά' από τη μαγειρευτή. Το μαγειρευτό κρέας είναι σίγουρα πιο έυπεπτο από τη ξηρά και τις κονσέρβες!!!!! Τι λέει ο γιατρός??? Και πώς κατέληξε στο ότι φταίει η μαγειρευτή τροφή για το συγκεκριμένο πρόβλημα?? Πού είδε το cause and effect relationship??? Και τι σχέση έχει το τσίμπημα όλη μέρα?? Και τι λέει γενικότερα??
Δεν είναι να εμπιστεύεσαι κανέναν. Αν δεν τα ψάξεις όλα μόνος σου σε επίσημες πηγές και μετά από πολύ διάβασμα, δεν έχει σωτηρία, ο καθένας λέει του κεφαλιού του.
Η nen Και η koneko έχουν δίκιο.
Nen τι ειδικότητα έχεις? Δεν πιάνεις παραμάσχαλα την Ηρώ, να πάρετε και τον Κώστα για μάρκετινγ, να αρχίσετε  την παρασκευή ζωοτροφών?

1) Για το τσίμπημα ολη την μερα, εχω διαβασει πως δεν κανει καλο. Δεν θυμαμαι που και ποτε παει καιρος. Ελεγαν πως μετα το φαι το ph των ουρων γινεται πιο αλκαλικο, και αν τσιμπολογανε ολη την μερα, παρεμενει γενικα πιο αλκαλικο, ενω πρεπει να ειναι οξυνο. Αν ειναι αλκαλικο κινδυνευουν περισσοτερο απο ουρολιθιασεις. Δεν ξερω κατα ποσο ισχυει ομως, παει καιρος που το ειχα διαβασει.

2) Αυτο για το οτι πρεπει να το ψαξεις απο μονη σου ξανα πες το. Δεν βγαζεις ακρη με τιποτα εδω περα.

3) Τελειωνω φυσικο και λεω να παω μια βολτα και απο ιατρικη με κατατακτηριες, σας κανω; Το κεφαλαιο για την εταιρια ποιος θα το βαλει; happy2 Shocked

4) florans θα σου πω και εγω την αποψη μου για αυτα που ειπώθηκαν και στα 2 θεματα περι μαγειρευτου.. Ρωτησε καλυτερα τον γιατρο τι "βιταμινες" εβαζε στο φαι του γατου του.. Για να εζησε τοσο ο γατος του τρωγοντας μονο μαγειρευτο κατα 95% αυτο που σου ειπε βιταμινες ηταν συμπληρωματα ταυρινης, ασβεστιου, βιταμινης Α κ.οκ. Τα πουλανε σε σκονη στα πετ σοπ.

Για να εχει φτασει η γατα σου 10 χρονων χωρις προβληματα μαλλον τρωει παραπανω κροκετες απο 4-5 σπορακια την μερα, αφου λες οτι τους εχεις μονιμα στην ακρη γεματο πιατο με κροκετα. Αλλιως ειτε ειναι πολυ τυχερη απο αποψη γονιδιων ειτε κυνηγαει και μονη της και τρωει εντομακια, πουλακια κοκ αν βγαινει εξω.

Για την προηγουμενη γατα που ελεγες οτι σου επαθε καρκινο (ο οποιος ναι προκαλειτε απο χιλιους διαφορετικους παραγοντες) αν εφταιξε σε καποιο βαθμο η διατροφη της, αυτο ηταν επειδη εδινες friskies και whiskas (αυτο δεν ειχες γραψει; ) Δηλαδη κροκετα και κονσερβα της χειροτερης ποιοτητας απο το σουπερμακετ που ειναι γεματες χρωστικα και αλλα χημικα για να της κανουν πιο νοστιμες, μιας και δεν εχουν ιχνος κρεατος και υγιεινων συστατικων μεσα τους. Δεν μπορεις να βαζεις ολες τις κονσερβες ή κροκετες στην ιδια κατηγορια. Κονσερβες υπαρχουν 100φορες καλυτερες σε ποιοτητα σε σχεση με αυτες.

Δεν θα σου πω τι να ταιζεις τα γατια σου, αλλα φιλικα παντα θα σου προτεινα να το ψαξεις κι αλλο τουλαχιστον αν επιμενεις να δινεις μαγειρευτο ως κυριο γευμα καθημερινα. Παρε απο πετ σοπ συμπηρωματα ταυρινης, ασβεστιου, μεταλλων και βιταμινων, ψαξε στο ιτερνετ πιο πληρεις συνταγες μαγειρευτου και εμπλουτισε το φαι τους με αυτα ωστε να γινει πληρης διατροφη. Μιλα και με τον κρηνιατρο σου να σου πει αναλογιες αν ειδη ξερει καποιες συνταγες.
Επισης παρατηρησε περισσοτερο κατα ποσο αδειαζουν το μπολακι με τις κροκετες που τους εχεις ελευθερη προσβαση, γιατι παιζει να τρωνε παραπανω απο οτι λες..

Επισης, το οτι ενα γατι αποφευγει να φαει καποια κονσερβα δεν σημαινει τιποτα για την ποιοτητα της κονσερβας. Τα γατια ειναι παραξενα με το φαγητο τους και τρωνε οτι συνηθισουν και προσαρμοζονται δυσκολα στις αλλαγες. Ποσοι εδω μεσα ταιζανε παντα κροκετα και ενω αποφασισαν να αρχισουν να δινουν και μαγειρευτο ή κονσερβα, το γατια δεν το ακουμπαγαν, επειδη ειχαν μαθει στην κροκετα; υπαρχουν γατια που τους βαζεις μπροστα κοτοπουλο φρεσκο ψητο ή βρασμενο και ξινίζουν τα μουτρα τους. Τι σημαινει αυτο οτι το κοτοπουκο εχει χιλια δυο αηδιες μεσα;

Τελος παντων συνοψίζοντας:
Α) Το μαγειρευτο κρεας σκετο ΔΕΝ αποτελει πληρη τροφη για τα γατια. Θελει ειδικα συμπληρωματα για να προσφερει στη γατα ολα οσα χρειαζεται ο οργανισμος της. Ειναι πολυ δυσκολο να υπολογιστουν ακριβως οι ποσοτητες των συμπληρωματων που απαιτουνται, γιατι δεν ξερεις σε τι βαθμο αλλοιώνονται στο ψησιμο. Οποτε χρειαζεται επιπλεον να τα παιρνουν αυτα και απο αλλες πηγες, πχ κροκο αυγου, γιαουρτι, ποικιλια στα κρεατα που δινεις κοκ

Β) Ναι το μαγειρευτο ειναι πολυ πιο φυσικο και χωρις πολλα επεξεργασμενα συστατικα για την γατα, αλλα το κρεας μονο ΔΕΝ αρκει οπως ειπα παραπανω.

Γ) Τα νεφρα των γατιων δεν παθαινουν προβλημα απο την υψηλη πρωτεινη στο φρεσκο/ωμο κρεας. Τα νεφρα παθαινουν προβληματα απο την αφυδάτωση που δημιουργουν οι κροκετες (οσο νερο κι αν πινουν μονα τους) γιατι χρειαζονται υγρα για να επεξεργαστουν την πρωτεινη. Η υγρη τροφη ΔΕΝ προκαλει τετοια προβληματα επειδη εχει μονη της υγρασια μεσα. Οι γατες ειναι σαρκοφαγα και τα βασικα στοιχεια που χρησιμοποιει ο οργανισμος τους για ενεργεια ειναι ζωικη πρωτεινη και λιπος.

Δ) Μια καλης ποιοτητας κονσερβα ειναι ουσιαστικα μαγειρευτο κρεας που εχει ηδη μεσα οτι συμπληρωματα χρειαζεται για να γινει ΠΛΗΡΗΣ τροφη για μια γατα.

Ε) Η διατροφη των γατιων δεν εχει ΚΑΜΙΑ σχεση με αυτη του ανθρωπου. Η ερευνες οτι πχ παθαινουμε πιο συχνα καρκινο οταν καταναλωνουμε πολλα κοκκινα κρεατα δεν ισχυουν για τα γατια.

Ζ) Ωραια ολα αυτα που λεμε οπως ο ταδε γατος ετρωγε μαγειρευτο μονο και εζησε χ χρονια. Ομοιως υπαρχουν αλλα τοσα παραδειγματα γατιων που τρωνε κροκερα της χειροτερης ποιοτητας και εχουν ζησει μεχρι τα 20 τους.
Το θεμα ειναι οτι ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΩΣ γατια που τρεφονται κατα βαση με μαγειρευτο χωρις τα απαραιτητα συμπληρωματα, παρουσιαζουν πολλα προβληματα υγειας απο μικρη ηλικια. Οπως επισης στατιστικως γατια που τρεφονται μονο με ξηρα τροφη παρουσιαζουν πιο συχνα προβληματα στα νεφρα και ουρολιθιασεις.

Η) Ποτε δεν ξερεις τι θα σου τυχει. Η υγεια της γατας, επηρεαζεται απο ενα σωρο παραγοντες, κληρονομικους, γονιδιακους και εξωτερικους.

Ολα τα παραπανω ειναι δικα μου συμπερασματα μετα απο ατελειωτες ωρες ψαξιματος σε βιβλια, σε επιστημονικα αρθρα, ιστοσελιδες και συζητώντας με πολυ κοσμο ειδικο και μη στο θεμα και ακομα μαθαινω πραγματα.Δεν θα σου πω πως να ταισεις τα γατια σου, αλλα αν θες και εχεις χρονο ψαξε το λιγο παραπανω για αυτα.
nen
nen
Kill Deal Cats
Kill Deal Cats

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 33
Τόπος : Πάτρα
Αριθμός γατουνίων : 3
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο.
Motto : Θα πεθάνουμε όλοι
Ημερομηνία Εγγραφής : 24/11/2014
Mood : Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 2 M_skat10

https://www.facebook.com/judopatras

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 2 Empty Απ: Γατούλες και μαγειρευτό

Δημοσίευση από florans Δευ Ιουν 06, 2016 3:56 pm

nen έγραψε:[



4) florans θα σου πω και εγω την αποψη μου για αυτα που ειπώθηκαν και στα 2 θεματα περι μαγειρευτου.. Ρωτησε καλυτερα τον γιατρο τι "βιταμινες" εβαζε στο φαι του γατου του.. Για να εζησε τοσο ο γατος του τρωγοντας μονο μαγειρευτο κατα 95% αυτο που σου ειπε βιταμινες ηταν συμπληρωματα ταυρινης, ασβεστιου, βιταμινης Α κ.οκ. Τα πουλανε σε σκονη στα πετ σοπ.

Για να εχει φτασει η γατα σου 10 χρονων χωρις προβληματα μαλλον τρωει παραπανω κροκετες απο 4-5 σπορακια την μερα, αφου λες οτι τους εχεις μονιμα στην ακρη γεματο πιατο με κροκετα. Αλλιως ειτε ειναι πολυ τυχερη απο αποψη γονιδιων ειτε κυνηγαει και μονη της και τρωει εντομακια, πουλακια κοκ αν βγαινει εξω.

Για την προηγουμενη γατα που ελεγες οτι σου επαθε καρκινο (ο οποιος ναι προκαλειτε απο χιλιους διαφορετικους παραγοντες) αν εφταιξε σε καποιο βαθμο η διατροφη της, αυτο ηταν επειδη εδινες friskies και whiskas (αυτο δεν ειχες γραψει; ) Δηλαδη κροκετα και κονσερβα της χειροτερης ποιοτητας απο το σουπερμακετ που ειναι γεματες χρωστικα και αλλα χημικα για να της κανουν πιο νοστιμες, μιας και δεν εχουν ιχνος κρεατος και υγιεινων συστατικων μεσα τους. Δεν μπορεις να βαζεις ολες τις κονσερβες ή κροκετες στην ιδια κατηγορια. Κονσερβες υπαρχουν 100φορες καλυτερες σε ποιοτητα σε σχεση με αυτες.

Δεν θα σου πω τι να ταιζεις τα γατια σου, αλλα φιλικα παντα θα σου προτεινα να το ψαξεις κι αλλο τουλαχιστον αν επιμενεις να δινεις μαγειρευτο ως κυριο γευμα καθημερινα. Παρε απο πετ σοπ συμπηρωματα ταυρινης, ασβεστιου, μεταλλων και βιταμινων, ψαξε στο ιτερνετ πιο πληρεις συνταγες μαγειρευτου και εμπλουτισε το φαι τους με αυτα ωστε να γινει πληρης διατροφη. Μιλα και με τον κρηνιατρο σου να σου πει αναλογιες αν ειδη ξερει καποιες συνταγες.
Επισης παρατηρησε περισσοτερο κατα ποσο αδειαζουν το μπολακι με τις κροκετες που τους εχεις ελευθερη προσβαση, γιατι παιζει να τρωνε παραπανω απο οτι λες..

Επισης, το οτι ενα γατι αποφευγει να φαει καποια κονσερβα δεν σημαινει τιποτα για την ποιοτητα της κονσερβας. Τα γατια ειναι παραξενα με το φαγητο τους και τρωνε οτι συνηθισουν και προσαρμοζονται δυσκολα στις αλλαγες. Ποσοι εδω μεσα ταιζανε παντα κροκετα και ενω αποφασισαν να αρχισουν να δινουν και μαγειρευτο ή κονσερβα, το γατια δεν το ακουμπαγαν, επειδη ειχαν μαθει στην κροκετα; υπαρχουν γατια που τους βαζεις μπροστα κοτοπουλο φρεσκο ψητο ή βρασμενο και ξινίζουν τα μουτρα τους. Τι σημαινει αυτο οτι το κοτοπουκο εχει χιλια δυο αηδιες μεσα;

Τελος παντων συνοψίζοντας:
Α) Το μαγειρευτο κρεας σκετο ΔΕΝ αποτελει πληρη τροφη για τα γατια. Θελει ειδικα συμπληρωματα για να προσφερει στη γατα ολα οσα χρειαζεται ο οργανισμος της. Ειναι πολυ δυσκολο να υπολογιστουν ακριβως οι ποσοτητες των συμπληρωματων που απαιτουνται, γιατι δεν ξερεις σε τι βαθμο αλλοιώνονται στο ψησιμο. Οποτε χρειαζεται επιπλεον να τα παιρνουν αυτα και απο αλλες πηγες, πχ κροκο αυγου, γιαουρτι, ποικιλια στα κρεατα που δινεις κοκ

Β) Ναι το μαγειρευτο ειναι πολυ πιο φυσικο και χωρις πολλα επεξεργασμενα συστατικα για την γατα, αλλα το κρεας μονο ΔΕΝ αρκει οπως ειπα παραπανω.

Γ) Τα νεφρα των γατιων δεν παθαινουν προβλημα απο την υψηλη πρωτεινη στο φρεσκο/ωμο κρεας. Τα νεφρα παθαινουν προβληματα απο την αφυδάτωση που δημιουργουν οι κροκετες (οσο νερο κι αν πινουν μονα τους) γιατι χρειαζονται υγρα για να επεξεργαστουν την πρωτεινη. Η υγρη τροφη ΔΕΝ προκαλει τετοια προβληματα επειδη εχει μονη της υγρασια μεσα. Οι γατες ειναι σαρκοφαγα και τα βασικα στοιχεια που χρησιμοποιει ο οργανισμος τους για ενεργεια ειναι ζωικη πρωτεινη και λιπος.

Δ) Μια καλης ποιοτητας κονσερβα ειναι ουσιαστικα μαγειρευτο κρεας που εχει ηδη μεσα οτι συμπληρωματα χρειαζεται για να γινει ΠΛΗΡΗΣ τροφη για μια γατα.

Ε) Η διατροφη των γατιων δεν εχει ΚΑΜΙΑ σχεση με αυτη του ανθρωπου. Η ερευνες οτι πχ παθαινουμε πιο συχνα καρκινο οταν καταναλωνουμε πολλα κοκκινα κρεατα δεν ισχυουν για τα γατια.

Ζ) Ωραια ολα αυτα που λεμε οπως ο ταδε γατος ετρωγε μαγειρευτο μονο και εζησε χ χρονια. Ομοιως υπαρχουν αλλα τοσα παραδειγματα γατιων που τρωνε κροκερα της χειροτερης ποιοτητας και εχουν ζησει μεχρι τα 20 τους.
Το θεμα ειναι οτι ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΩΣ γατια που τρεφονται κατα βαση με μαγειρευτο χωρις τα απαραιτητα συμπληρωματα, παρουσιαζουν πολλα προβληματα υγειας απο μικρη ηλικια. Οπως επισης στατιστικως γατια που τρεφονται μονο με ξηρα τροφη παρουσιαζουν πιο συχνα προβληματα στα νεφρα και ουρολιθιασεις.

Η) Ποτε δεν ξερεις τι θα σου τυχει. Η υγεια της γατας, επηρεαζεται απο ενα σωρο παραγοντες, κληρονομικους, γονιδιακους και εξωτερικους.

Ολα τα παραπανω ειναι δικα μου συμπερασματα μετα απο ατελειωτες ωρες ψαξιματος σε βιβλια, σε επιστημονικα αρθρα, ιστοσελιδες και συζητώντας με πολυ κοσμο ειδικο και μη στο θεμα και ακομα μαθαινω πραγματα.Δεν θα σου πω πως να ταισεις τα γατια σου, αλλα αν θες και εχεις χρονο ψαξε το λιγο παραπανω για αυτα.


Ο γατος του κτηνιατρου μου, εδινε βιταμινες γιατι τον ταιζε μονο μαγειρευτο φαγητο,δεν εδινε καθολου ξηρη τροφη .
Συμφωνω οτι την πρωτη μου γατουλα την ταιζα κονσερβες χαμηλης ποιοτητος γιατι οπως ειπα ειχα αγνοια για τις γατες και για αυτο πιστευω οτι επαθε καρκινο απο την διατροφη.Σιγουρα υπαρχουν κονσερβες πολυ καλης ποιοτητος οπως η Lily's  kitchen,applaws ,shesir κ.α.
Την πρωτη την ειχα παρει οταν τα αγορακια μου ηταν πιο μικρα και την ετρωγαν,η Μινι ουτε να την αγγιξει! Καθως μεγαλωναν δεν την ετρωγαν ουτε αυτα.Πηρα την δευτερη μισες πηρα απο δω  ελληνικο πετ-σοπ και μισες απο ξενο πετ-σοπ .Στη αρχη αυτες που ειχα παρει απο το ξενο πετ -σοπ τις ετρωγαν με ορεξη και τα τρια.Οταν μου τελειωσαν και αναγκαστικα να δωσω αυτες που ειχα παρει απο εδω διαπιστωσα  οτι ειχαν διαφορετικο περιεχομενο τοσο στο χρωμα του τυριου μεσα οσο και στη συσκευασια ,μαλιστα το ειχα αναφερει κι εδω στο φορουμ και υπηρξε ενα ψιλοχαβαλες!!Το θεμα ηταν ομως οτι με το που ανοιξα την κονσερβα και την εβαλα να την φανε δεν την αγγιξε κανενα τους.Την αφησα μηπως και πεινασουν και την φανε αργοτερα,πλησιαζαν μυριζαν και εφευγαν!!! Αυτο εγινε συνεχεια καθε μερα μεχρι που ανοιγα τις κονσερβες και τις πεταγα!!!
Παραγγελνω αλλες απο το ξενο πετ-σοπ το ιδιο πραγμα,ανοιγα μυριζαν εφευγαν και φυσικα μετα πηγαινε στο καδο.Απογοητευτηκα λεω θα παρω και την τριτη μαρκα να δω,την shesir .Πηρα γευση κοτοπουλο και γευση τονο.Το αποτελεσμα ετρωγαν τις κονσερβες τονου και δεν πλησιαζαν το κοτοπουλο.Μα τονο δεν κανει να τρωνε συνεχεια,θα παθει το συκωτι τους!! Για αυτο αποφασισα να τους δινω βραστο κοτοπουλο που το χειμωνα εκαναν σαν τρελα ο Γκεραλτ και η Μινι ,καλα η Μινι το ετρωγε απο παντα,δηλ ετρωγε ολα αυτα τα χρονια ξηρη τροφη και βραστο κοτοπουλο κονσερβα παρα πολυ σπανια της ανοιγα να φαει αλλα δεν ετρωγε,μονο τονο και αυτη,την ετρωγε την μεριδα τη δικη της η Νταιζουλα μου. Η  Μινι δεν ειναι πολυ του φαγητου πηγαινει στο μπωλ με τις κροκετες θα φαει τρεις -τεσσερις και θα φυγει , αυτο το κανει το πρωι ,μεσημερι και πολυ σπανια το βραδυ,  δεν τρωει ποσοτητα οπως εκαναν οι δυο πρωτες γατουλες μου και ηταν τροφαντουλες. Ετσι λοιπον κατεληξα στο νεροβραστο κοτοπουλο .Ψαρια το ξερω οτι δεν κανει να τρωνε καθε μερα.
Τα δικα μου τα αγορια τωρα που βγαινουν στη βεραντα απο το πρωι ξεχνανε το φαγητο .Ερχονται να πιουν νερο μεσα και πινουν βιαστικα για να προλαβουν να τρεξουν εξω στη βεραντα!! Καλα δε συζητω πως μου εχουν κανει τα λουλουδια στη βεραντα!!! Αλλο θεμα αυτο!! Ετσι λοιπον κατεληξα στο βραστο κοτοπουλο και τα ψαρια για να ξερω τουλαχιστον τι ταιζω τα γατια μου!!Φοβαμαι για αυτα που διαβασα γα την παρασκευη των κονσερβων για τα κατοικιδια ζωα.Αδικο εχω;
florans
florans
Mature Cat
Mature Cat

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 60
Τόπος : Βυρωνας
Αριθμός γατουνίων : 5 Μινι,Γκεραλτ,Μικυ ( Τερεζα και Νταιζη μας κοιταζουν απο ψηλα!)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμωνας γιατι χουρχουριζουμε πιο πολυ!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ολα ειναι πολυ γλυκουτσικα! τα θελω ολα!!
Motto : Αγαπη και ανθρωπια!
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/02/2012
Mood : Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 2 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 2 Empty Απ: Γατούλες και μαγειρευτό

Δημοσίευση από nen Δευ Ιουν 06, 2016 4:20 pm

Συγγνωμη αλλα πραγματικα μου δινεις την εντυπωση οτι δεν καταλαβαινεις τι σου λεω ή οτι δεν διαβαζεις τα μισα. Σαν να μιλαω σε τοιχο.

Τελευταιο σχολιο μου σε αυτην την συζητηση. Δεν θες να δωσεις κονσερβα ή δεν στην τρωνε, τοτε μην δινεις. Αν θες να ελεγχεις τι εχει μεσα το φαι που δινεις φτιαξε μαγειρευτο ΜΕ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΑ ομως.
Η ποσοτητα κροκετας που ΛΕΣ οτι τσιμπανε τα γατια σου ΔΕΝ επαρκεί για να αναπληρωσουν οτι χανετε απο το μαγειρεμα.
Αυτο. Ελπιζω αν διαφωνεις μαζι μας τουλαχιστον να μπεις στον κοπο να το ψαξεις λιγο παραπανω. Να ειναι καλα τα γατακια σου. Καλο απογευμα.
nen
nen
Kill Deal Cats
Kill Deal Cats

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 33
Τόπος : Πάτρα
Αριθμός γατουνίων : 3
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο.
Motto : Θα πεθάνουμε όλοι
Ημερομηνία Εγγραφής : 24/11/2014
Mood : Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 2 M_skat10

https://www.facebook.com/judopatras

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 2 Empty Απ: Γατούλες και μαγειρευτό

Δημοσίευση από florans Δευ Ιουν 06, 2016 5:10 pm

Καταλαβαινω τι λετε και κατανοω οτι κατα την γνωμη σας οι γατουλες πρεπει να τρεφονται  με πληρη τροφη για γατες δηλ. τις κονσερβες για να εχουν την ταυρινη και τις αλλες βιταμινες που πρεπει να παιρνουν.
Η   ξηρη τροφη που τρωνε δεν παιζει ρολο στην αναπτυξη τους;Η ξηρη τροφη δεν περιεχει τις βιταμινες που εχουν αναγκη;
Εμενα ο γιατρος μου ειπε να δινω ξηρη τροφη με χαμηλο μαγνησιο και φωσφορο , δεν μου ειπε οτι κανω λαθος ,που αντι για κονσερβα δινω φρεσκο κοτοπουλακι νεροβραστο,ισα ισα μου ειπε οτι ειναι το καλυτερο εαν το τρωνε και πιο υγιεινο.
Το μονο που μου ειπε να προσεξω  ειναι το χαμηλο μαγνησιο και φωσφορο στη ξηρη τροφη.Και αυτο κανω και αυτο κανουν και τα γατια μου τρωνε καθημερινα ξηρη τροφη ,οταν πεινασουν.
Δεν τρωνε ολα τα γατια το ιδιο,αλλα τρωνε συνεχεια ,αλλα ειναι ολιγοφαγα ,ειναι το σκαρι τους τετοιο!!Ενας αλλος μαλιστα γιατρος μου ειπε οτι καλυτερα να τρωνε ξηρη τροφη για να πινουν νερο!!ΔΕΝ προσφερουν τιποτα παραπανω απο βιταμινες  οι κονσερβες ,εαν τρωνε ξηρη τροφη,ισα ισα που τα παχαινουν γιατι περιεχουν συντηρητικα . Εαν μαθουν την κονσερβα δεν θα πινουν νερο,πραγμα που δεν κανει καλο για τα ΣΤΕΙΡΩΜΕΝΑ αρσενικα!! Πρεπει να πινουν νερο απαραιτητα!!
Δηλ.εαν τα δικα μου τρωνε απο κονσερβες μονο τονο ,πρεπει καθε μερα να τους δινω τονο; Δεν νομιζω οτι ειναι σωστο .Eχω διαβασει οτι η υπερβολικη ποσοτητα δημιουργει λιπος στο συκωτι.Και δω λαθος κανω;
florans
florans
Mature Cat
Mature Cat

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 60
Τόπος : Βυρωνας
Αριθμός γατουνίων : 5 Μινι,Γκεραλτ,Μικυ ( Τερεζα και Νταιζη μας κοιταζουν απο ψηλα!)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμωνας γιατι χουρχουριζουμε πιο πολυ!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ολα ειναι πολυ γλυκουτσικα! τα θελω ολα!!
Motto : Αγαπη και ανθρωπια!
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/02/2012
Mood : Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 2 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 2 Empty Απ: Γατούλες και μαγειρευτό

Δημοσίευση από kouix Δευ Ιουν 06, 2016 5:44 pm

Κανεις δεν σου λεει να ταϊζεις κονσερβα τα γατακια σου.
ΑΥΤΟ, μπορουμε να το ξεκαθαρίσουμε...? ΜΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ...?

Αυτο που ΟΛΟΙ σου λεμε, ειναι πως αν η ΚΥΡΙΑ ΤΡΟΦΗ των γατιων σου, ειναι μαγειρευτο φαγητο, ΧΩΡΙΣ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΑ, (ακόμη και με "τσιμπολογημα ελαχιστων σπορων ξηρας) ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΛΗΡΗΣ ΤΡΟΦΗ.

Μετεφερε ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΠΡΟΤΑΣΗ οπως ακριβως σου την εγραψα, στον κτηνιατρο σου τηλεφωνικώς (το λεω επειδη του εχεις εμπιστοσύνη) κι αν σου πει κατι διαφορετικο, παω πάσο (και νιπτω και τας χειρας μου ταυτόχρονα)

___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___

Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 2 Ce308a9f-5be4-45ef-b5d8-38fa33e9b315

Η ιστορία μας ξεκινάει  απο  εδω: http://www.gatospito.com/t10095-topic
kouix
kouix
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 52
Αριθμός γατουνίων : 5 νιάου, 2 γαβ, 1 τσίου
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2013
Mood : Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 2 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 2 Empty Απ: Γατούλες και μαγειρευτό

Δημοσίευση από florans Δευ Ιουν 06, 2016 6:49 pm

Αυτο το καταλαβα,δεν ειμαι χαζη!! Δινω ξηρη τροφη δηλ,για να καταλαβετε εχουν στη διαθεση τους στα μπωλ συνεχεια τροφη,αλλα αυτα εχουν προγραμμα, δεν μπορω να το πω αλλιως,πανε και τρωνε το πρωι, το μεσημερι και το βραδυ.Τα μικρα μπορει να πηγαινουν και οταν κοιμομαστε και ξανατρωνε,τα μεσανυχτα.Ενδιαμεσα τωρα στα γευματα, τους δινω και νεροβραστο κοτοπουλο.
Το  βαζω το απογευμα και το εχουν τελειωσει το βραδυ δεν το τρωνε ολο εκεινη την ωρα,αφηνουν και λιγο για το βραδυ.Μηπως χορταινουν με το κοτοπουλο για αυτο δεν τρωνε πολυ ποσοτητα ξηρης τροφης;αυτο δεν το ξερω.Η Μινι τωρα μπορει να της βαλω το πρωι λιγο κοτοπουλο αυτη θα κανει τρεις τεσσερις βολτες εξω στη βεραντα,θα φαει θα ξαναβγει ,θα το τσιμπολογαει μεχρι το απογευμα.Τρωει σιγα σιγα δεν ειναι η ΛΙΧΟΥΔΩ γατα.Ενω οι δυο πρωτες γατουλες μου ηταν του φαγητου ,(ειναι αγγελακια ,τωρα)συνεχεια ετρωγαν,δεν σταματουσαν.Αρα εγω δεν φταιω πουθενα ,εγω συνεχεια τους εχω ξηρη τροφη στα πιατα,αυτα δεν ειναι του φαγητου.Παντως τις βιταμινες τους τις παιρνουν απο την ξηρη τροφη υπολογιζεται η ποσοτητα του μηνα που καταναλωνουν και οχι της ημερας!!
Τον πηρα τον γιατρο και τον ρωτησα και μου ειπε αφου τρωνε ξηρη τροφη παιρνουν απο εκει ταυρινη και βιταμινες.Αρκει να τρωνε παντα με χαμηλο μαγνησιο και φωσφορο. Θα ηταν κακο εαν τα ταιζα μονο με νεροβραστο κοτοπουλο,απο την στιγμη που τρωνε και ξηρη τροφη ειναι πληρες γευμα.Μπορουν να τρωνε οσο θελουν βραστο κοτοπουλο , ειναι ευπεπτο και υγιεινο.Και του λεω δεν τρωνε πολυ ξηρη τροφη και μου λεει γελωντας."Κουμαντο στο στομαχι τους θα κανεις!!" Αστα τα ζωα να κανουν οτι θελουν και να φανε οτι θελουν,α μαλλον εχεις προβλημα !!Παντα κανει χιουμορ!!
florans
florans
Mature Cat
Mature Cat

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 60
Τόπος : Βυρωνας
Αριθμός γατουνίων : 5 Μινι,Γκεραλτ,Μικυ ( Τερεζα και Νταιζη μας κοιταζουν απο ψηλα!)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμωνας γιατι χουρχουριζουμε πιο πολυ!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ολα ειναι πολυ γλυκουτσικα! τα θελω ολα!!
Motto : Αγαπη και ανθρωπια!
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/02/2012
Mood : Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 2 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 2 Empty Απ: Γατούλες και μαγειρευτό

Δημοσίευση από kouix Δευ Ιουν 06, 2016 9:01 pm

ναι βρε φλορανς, ΑΝ τρωνε ξηρα τροφη ως κυρια τροφη τοτε ναι.

Αλλα εσυ μας ελεγες οτι τρωνε 8-12 σπορια ξηρα.
ΑΥΤΟ δεν αρκει.

Αυτο σου εξηγουμε.


___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___

Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 2 Ce308a9f-5be4-45ef-b5d8-38fa33e9b315

Η ιστορία μας ξεκινάει  απο  εδω: http://www.gatospito.com/t10095-topic
kouix
kouix
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 52
Αριθμός γατουνίων : 5 νιάου, 2 γαβ, 1 τσίου
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2013
Mood : Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 2 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 2 Empty Απ: Γατούλες και μαγειρευτό

Δημοσίευση από florans Δευ Ιουν 06, 2016 10:01 pm

Εγω ετσι σας το ελεγα,οτι εχω ξηρη τροφη στα μπωλ και αυτα πηγαινουν και τρωνε οση θελουν.Ισως δεν εξηγησα οτι τρωνε 5 κροκετες σε καθε γευμα και οχι συνολικα .Δεν τρωνε ποσοτητα,τρωνε 5 το πρωι,το μεσημερι 5,το βραδυ 5 σημειωτεον τα αγορια την τρωνε αμασητη την τροφη.Ενω η Μινι τρωει και μασαει την κροκετα της.Βεβαια της δινω Senior,λογω ηλικιας. Ο γιατρος μου ειπε οτι θα μπορουσα να δινω μαγειρευτη τροφη και που και που καμια κονσερβα για συμπληρωμα για βιταμινες και ξηρη τροφη καθολου επειδη ειναι αρσενικα για να μην κανουν ουρολιθιασεις.Το ιδανικοτερο ειναι να μην τρωνε πολυ πρωτεινη με υψηλο μαγνησιο και φωσφορο ,αυτο καποτε κουραζει τα νεφρα.
florans
florans
Mature Cat
Mature Cat

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 60
Τόπος : Βυρωνας
Αριθμός γατουνίων : 5 Μινι,Γκεραλτ,Μικυ ( Τερεζα και Νταιζη μας κοιταζουν απο ψηλα!)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμωνας γιατι χουρχουριζουμε πιο πολυ!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ολα ειναι πολυ γλυκουτσικα! τα θελω ολα!!
Motto : Αγαπη και ανθρωπια!
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/02/2012
Mood : Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 2 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 2 Empty Απ: Γατούλες και μαγειρευτό

Δημοσίευση από kouix Δευ Ιουν 06, 2016 10:29 pm

στον κτηνιατρο σου το εχεις πει οτι τρωνε ΜΟΝΟ 15 κροκετες την ημερα "παρεα" με το ΜΗ συμπληρωμενο μαγειρευτο, ή εχει μεινει με την εντυπωση οτι τρωνε ΚΥΡΙΩΣ ξηρα, και λιγακι κοτοπουλακι.....?


___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___

Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 2 Ce308a9f-5be4-45ef-b5d8-38fa33e9b315

Η ιστορία μας ξεκινάει  απο  εδω: http://www.gatospito.com/t10095-topic
kouix
kouix
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 52
Αριθμός γατουνίων : 5 νιάου, 2 γαβ, 1 τσίου
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2013
Mood : Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 2 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 2 Empty Απ: Γατούλες και μαγειρευτό

Δημοσίευση από florans Τρι Ιουν 07, 2016 2:54 am

Το προηγουμενο ποστ μου δεν το διαβασες;Δεν σου ειπα οτι του ειπα οτι τους δινω βραστο κοτοπουλο και ξηρη τροφη ,αλλα δεν τρωνε πολυ ξηρη τροφη και μου ειπε ,αστα να τρωνε οτι θελουν,κουμαντο στο στομαχι τους θα κανεις ,οσο θελουν ας φανε,απο την στιγμη που τρωνε ξηρη τροφη εστω και 15 κροκετες την ημερα,παιρνουν τις βιταμινες που χρειαζονται και το κοτοπουλο εχει απο μονο του και αυτο ασβεστιο ,μεταλλα ,ιχνοστοιχεια..
Μας ενδιαφερει να τρωνε ξηρη τροφη και οχι η ποσοτητα.Η ξηρη τροφη πρεπει να περιεχει ενα ποσοστο ταυρινης που ειναι 0,1% .Εαν εδινα υγρη τροφη πρεπει το ποσοστο αυτο να ηταν 0,2%..Αν δεν βαριεσαι καθε μερα να βραζεις ,καντο.Ετσι μου ειπε.
florans
florans
Mature Cat
Mature Cat

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 60
Τόπος : Βυρωνας
Αριθμός γατουνίων : 5 Μινι,Γκεραλτ,Μικυ ( Τερεζα και Νταιζη μας κοιταζουν απο ψηλα!)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμωνας γιατι χουρχουριζουμε πιο πολυ!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ολα ειναι πολυ γλυκουτσικα! τα θελω ολα!!
Motto : Αγαπη και ανθρωπια!
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/02/2012
Mood : Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 2 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 2 Empty Απ: Γατούλες και μαγειρευτό

Δημοσίευση από koneko Τρι Ιουν 07, 2016 3:10 am

Θα σκισω τα πτυχια μου με αυτα που διαβαζω εδω.

Τελευταια ερωτηση απο την πλευρα μου γιατι πραγματικα με εχεις κουρασει. Ποση ξηρα τροφη τρωει τον μηνα το καθε γατι;
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 2 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 2 Empty Απ: Γατούλες και μαγειρευτό

Δημοσίευση από kouix Τρι Ιουν 07, 2016 3:19 am

florans έγραψε:
Τον πηρα τον γιατρο και τον ρωτησα και μου ειπε αφου τρωνε ξηρη τροφη [1] παιρνουν απο εκει ταυρινη και βιταμινες.Αρκει να τρωνε παντα με χαμηλο μαγνησιο και φωσφορο. Θα ηταν κακο εαν τα ταιζα μονο με νεροβραστο κοτοπουλο,απο την στιγμη που τρωνε και ξηρη τροφη ειναι πληρες γευμα.Μπορουν να τρωνε οσο θελουν βραστο κοτοπουλο , ειναι ευπεπτο και υγιεινο.Και του λεω δεν τρωνε πολυ ξηρη τροφη [2] και μου λεει γελωντας."Κουμαντο στο στομαχι τους θα κανεις!!" Αστα τα ζωα να κανουν οτι θελουν και να φανε οτι θελουν [3],α μαλλον εχεις προβλημα !!Παντα κανει χιουμορ!!

Φλωρανς, βαση του 1 και του 2 που εχει επισημάνει στο ποστ σου, δεν φαινεται ο κτηνιατρος να καταλαβε οτι τρωνε μονο 15 σπορια την ημερα ξηρα.
Επιμενω σ' αυτο, γιατι ΙΣΩΣ αν γνωριζε, να μην ελεγε το 3 που επεσήματα.

Αλλα και να μην γνωριζε, το 3 απο μονο του, ειναι τοσο πολυ λαθος, οσο πολυ λαθος θα ηταν αν σου ελεγε ο παιδίατρος να αφηνεις το παιδι σου να τρεφεται με πατατακια ως κυρια τροφη, πανω στην αναπτυξη.

Τα γατακια, αν τους δωσεις κατι που προτιμουν γευστικά, σε ποσοτητα ακόμη και "ισα ισα να καλύπτουν εντελως στοιχειωδως την πεινα τους, και μαλιστα καθημερινα, ειναι ικανα να μην φανε ουτε κι αυτα τα 15 σπορια που τελος παντων ΚΑΤΙ εχουν μεσα απο συμπληρωματα (αλλα κατα την γνωμη μου ΔΕΝ ΑΡΚΟΥΝ)
Αν λοιπον, τρωει η καθε γατουλα σου απο 200 γραμμαρια κοτοπουλακι , που ΔΕΝ αντιλεγω οτι ειναι νοστιμο και υγειινο, πλην ομως ανεπαρκες ως πληρες γευμα, τοτε και τα 10 γραμμαρια ξηρας, χάρη σου κανουν και την "τιμούν" και δεν πιστευω οτι ως συμπληρωμα σε 200 (πχ) γραμμαρια μαγειρεμενου κοτοπουλου αρκουν 15 σπορια ξηρας.
Για να τρωνε περισσοτερη ξηρα τροφη, θα πρεπει να τρωνε (να τους δινεις δηλαδη) το μισο και κατω ως ποσοτητα κοτοπουλου, για να υπαρχει μια "καπως" ισοροπημενη αναλογια.
Καταλαβαινεις κι απο μονη σου, πως το καθε "σπορι" κροκετας, εχει μεσα συμπληρωματα διατροφικα για ΠΑΡΤΗ ΤΟΥ μονο. Δεν ειναι "τουρμπο σπόρια" να συμπληρώνουν και την υπολοιπη ημερισια τροφη μιας γατας που ειναι ελειπης σε στοιχεία.


___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___

Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 2 Ce308a9f-5be4-45ef-b5d8-38fa33e9b315

Η ιστορία μας ξεκινάει  απο  εδω: http://www.gatospito.com/t10095-topic
kouix
kouix
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 52
Αριθμός γατουνίων : 5 νιάου, 2 γαβ, 1 τσίου
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2013
Mood : Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 2 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 2 Empty Απ: Γατούλες και μαγειρευτό

Δημοσίευση από florans Τρι Ιουν 07, 2016 11:07 am

Το καταλαβε ο γιατρος οτι τρωνε λιγο ξηρη αλλα δεν το θωρει προβλημα τι στιγμη που εκεινος ταιζε το γατο του μονο με μαγειρευτη τροφη. Εγω λεω να αρχισω να μειωνω το κοτοπουλο ετσι και αλλιως δεν το τρωνε τωρα και πολυ,μηπως αρχισουν και τρωνε παραπανω ξηρη και να τους δινω καμμια Schesir κονσερβα για αλλαγη.Και να τους δινω και μια φορα  την βδομαδα ψαρακι. Εγω παντως τους εχω στα μπωλ παντα ξηρη τροφη,αυτα πανε και τρωνε οταν πεινασουν,αλλα οχι ποσοτητα.Μπορει να τα χορταινει και η ξηρη τροφη.Το μονο που κανουν ειναι οτι πινουν πολυ νερο μετα απο καθε γευμα.Στη ξηρα τροφη τους ριχνω μια φορα την βδομαδα λαδι σολωμου,εχω ακουσει οτι κανει καλο σε ολα(καρδια,τριχωμα,ανοσοποιητικο)


koneko δεν εχω υπολογισει παντως το σακκουλακι που παιρνω το δικιλο το τελειωνουν τα 2 αγορια πανω απο 2 μηνες.Της Μινι της δινω Senior , καλα αυτη το δικιλο σακκουλακι το τελειωνει στους 4 μηνες.Τους εχω πιασει να ανταλλασουν πιατα,τρωνε ο ενας του αλλου.
florans
florans
Mature Cat
Mature Cat

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 60
Τόπος : Βυρωνας
Αριθμός γατουνίων : 5 Μινι,Γκεραλτ,Μικυ ( Τερεζα και Νταιζη μας κοιταζουν απο ψηλα!)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμωνας γιατι χουρχουριζουμε πιο πολυ!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ολα ειναι πολυ γλυκουτσικα! τα θελω ολα!!
Motto : Αγαπη και ανθρωπια!
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/02/2012
Mood : Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 2 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 2 Empty Απ: Γατούλες και μαγειρευτό

Δημοσίευση από Ηρακλένια Τρι Ιουν 07, 2016 5:54 pm

kouix έγραψε:

Φλωρανς,  βαση του 1 και του 2 που εχει  επισημάνει στο ποστ σου,  δεν φαινεται ο  κτηνιατρος να καταλαβε οτι  τρωνε  μονο  15 σπορια την ημερα  ξηρα.
Επιμενω  σ' αυτο, γιατι  ΙΣΩΣ  αν γνωριζε,  να  μην  ελεγε  το  3 που επεσήματα.

Αλλα  και να μην  γνωριζε,  το  3  απο  μονο  του, ειναι τοσο πολυ λαθος, οσο  πολυ λαθος θα ηταν  αν  σου  ελεγε ο παιδίατρος  να  αφηνεις το παιδι  σου  να τρεφεται  με  πατατακια  ως κυρια  τροφη,  πανω στην αναπτυξη.

Τα  γατακια, αν  τους δωσεις κατι που προτιμουν  γευστικά,  σε ποσοτητα ακόμη και  "ισα ισα να  καλύπτουν  εντελως  στοιχειωδως  την πεινα  τους, και  μαλιστα  καθημερινα,  ειναι  ικανα  να  μην  φανε  ουτε  κι αυτα  τα  15  σπορια  που τελος παντων  ΚΑΤΙ  εχουν  μεσα  απο  συμπληρωματα  (αλλα  κατα  την  γνωμη μου  ΔΕΝ  ΑΡΚΟΥΝ)
Αν  λοιπον,  τρωει η καθε  γατουλα  σου απο  200  γραμμαρια  κοτοπουλακι ,  που  ΔΕΝ αντιλεγω οτι ειναι νοστιμο και υγειινο, πλην ομως  ανεπαρκες  ως  πληρες γευμα,  τοτε  και τα 10 γραμμαρια  ξηρας,  χάρη  σου κανουν και  την  "τιμούν"    και  δεν πιστευω οτι  ως συμπληρωμα  σε 200  (πχ) γραμμαρια μαγειρεμενου  κοτοπουλου αρκουν  15  σπορια  ξηρας.
Για να  τρωνε περισσοτερη ξηρα  τροφη,  θα πρεπει να τρωνε (να  τους  δινεις  δηλαδη)  το  μισο και  κατω  ως ποσοτητα  κοτοπουλου,  για  να υπαρχει μια  "καπως" ισοροπημενη  αναλογια.
Καταλαβαινεις κι απο μονη  σου, πως  το καθε  "σπορι" κροκετας,  εχει μεσα  συμπληρωματα  διατροφικα  για ΠΑΡΤΗ ΤΟΥ  μονο.  Δεν ειναι  "τουρμπο σπόρια"  να  συμπληρώνουν και  την υπολοιπη  ημερισια  τροφη  μιας γατας που ειναι ελειπης  σε  στοιχεία.


Έτσι ακριβώς!


florans έγραψε:Το καταλαβε ο γιατρος οτι τρωνε λιγο ξηρη αλλα δεν το θωρει προβλημα τι στιγμη που εκεινος ταιζε το γατο του μονο με μαγειρευτη τροφη. Εγω λεω να αρχισω να μειωνω το κοτοπουλο ετσι και αλλιως δεν το τρωνε τωρα και πολυ,μηπως αρχισουν και τρωνε παραπανω ξηρη και να τους δινω καμμια Schesir κονσερβα για αλλαγη.Και να τους δινω και μια φορα  την βδομαδα ψαρακι. Εγω παντως τους εχω στα μπωλ παντα ξηρη τροφη,αυτα πανε και τρωνε οταν πεινασουν,αλλα οχι ποσοτητα.Μπορει να τα χορταινει και η ξηρη τροφη.Το μονο που κανουν ειναι οτι πινουν πολυ νερο μετα απο καθε γευμα.Στη ξηρα τροφη τους ριχνω μια φορα την βδομαδα λαδι σολωμου,εχω ακουσει οτι κανει καλο σε ολα(καρδια,τριχωμα,ανοσοποιητικο)


koneko  δεν εχω υπολογισει παντως το σακκουλακι που παιρνω το δικιλο το τελειωνουν τα 2 αγορια πανω απο 2 μηνες.Της Μινι της δινω Senior , καλα αυτη το δικιλο σακκουλακι το τελειωνει στους 4 μηνες.Τους εχω πιασει να ανταλλασουν πιατα,τρωνε ο ενας του αλλου.

Με βάση τις ποσότητες που γράφεις τρώνε περίπου 15 γραμμάρια κροκέτα τη μέρα το καθένα.
Ηρακλένια
Ηρακλένια
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 45
Τόπος : δώθε, κείθε, πέρα...
Αριθμός γατουνίων : 3: τον Ηρακλή τον άρχοντα το μοσχοαναθρεμένο, τη Μελίτα τη χαδιάρα την πρώην αλανιάρα και τη Ρίτα, το Ριτάκι - κανέναν δε φοβάσαι!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : είμαστε γατός καιρού!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιοδήποτε τετράποδο, γουνιστό, που κάνει μάου
Motto : Cats do care! For example they know instinctively what time we have to be at work in the morning and they wake us up twenty minutes before the alarm goes off...
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/07/2012
Mood : Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 2 66231010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 2 Empty Απ: Γατούλες και μαγειρευτό

Δημοσίευση από florans Τρι Ιουν 07, 2016 8:54 pm

Ποσο γραμμαρια ξηρης τροφης πρεπει να τρωνε την ημερα;
florans
florans
Mature Cat
Mature Cat

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 60
Τόπος : Βυρωνας
Αριθμός γατουνίων : 5 Μινι,Γκεραλτ,Μικυ ( Τερεζα και Νταιζη μας κοιταζουν απο ψηλα!)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμωνας γιατι χουρχουριζουμε πιο πολυ!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ολα ειναι πολυ γλυκουτσικα! τα θελω ολα!!
Motto : Αγαπη και ανθρωπια!
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/02/2012
Mood : Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 2 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 2 Empty Απ: Γατούλες και μαγειρευτό

Δημοσίευση από kouix Τρι Ιουν 07, 2016 9:11 pm

Φλωρανς, η επιλογη σου να τους δινεις ΛΙΓΗ ξηρα και μαγειρευτο περισσοτερο ΔΕΝ ειναι κακή, ΑΡΚΕΙ να μιλησεις με τον κτηνιατρο σου, για να σου προτείνει καποια "συμπληρωματα" για την μαγειρευτή τροφή.

ΕΤΣΙ θα ειναι πολυ καλύτερα.
λιγη ξηρα, και μαγειρευτο , ΑΛΛΑ συμπληρωμενο ομως. (οχι με τις χουφτες τα πασπαλίσματα με "διάφορα", θα την βρεις την άκρη ειμαι σίγουρη Smile δεν θα ειναι δυσκολο.

Τωρα, απο εκει και περα, σχετικά με την ερωτηση σου "ποση ξηρα πρεπει να τρωνε την ημερα" όλες οι ξηρες αναγραφουν δοσολογιες (δεν ισχύει το ίδιο για ολες τις τροφες)
ΕΠΙΣΗΣ αναγραφουν οι περισσοτερες και πόση ξηρα πρεπει να τρωνε στην περιπτωση που η ημερισια διατροφη τους ΔΕΝ συμπεριλαμβανει ΜΟΝΟ ξηρα, αλλα και καποια "κονσέρβα" ίσως.
ΑΥΤΟ θα πρεπει να δεις (το δευτερο δηλαδη) απλα εσυ αντι για κονσερβα θα δινεις την ξηρα που λέει ΚΑΙ μαγειρευτο (ΑΛΛΑ "ΜΕ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΑ")


___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___

Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 2 Ce308a9f-5be4-45ef-b5d8-38fa33e9b315

Η ιστορία μας ξεκινάει  απο  εδω: http://www.gatospito.com/t10095-topic
kouix
kouix
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 52
Αριθμός γατουνίων : 5 νιάου, 2 γαβ, 1 τσίου
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2013
Mood : Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 2 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 2 Empty Απ: Γατούλες και μαγειρευτό

Δημοσίευση από florans Τρι Ιουν 07, 2016 10:58 pm

Ενταξει,ευχαριστω πολυ!! Smile
florans
florans
Mature Cat
Mature Cat

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 60
Τόπος : Βυρωνας
Αριθμός γατουνίων : 5 Μινι,Γκεραλτ,Μικυ ( Τερεζα και Νταιζη μας κοιταζουν απο ψηλα!)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμωνας γιατι χουρχουριζουμε πιο πολυ!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ολα ειναι πολυ γλυκουτσικα! τα θελω ολα!!
Motto : Αγαπη και ανθρωπια!
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/02/2012
Mood : Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 2 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 2 Empty Απ: Γατούλες και μαγειρευτό

Δημοσίευση από koneko Τετ Ιουν 08, 2016 3:21 am

Τα 15γρ δεν γνωριζω αν επαρκουν γιατι παιζει ρολο το μεγεθος του γατιου. Μου φαινονται λιγα ομως. Παιζεις με την φωτια.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 2 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 2 Empty Απ: Γατούλες και μαγειρευτό

Δημοσίευση από florans Τετ Ιουν 08, 2016 11:48 am

Διαβασα την συσκευασια της ξηρης τροφης και αναλογα το βαρος των γατιων μου πρεπει να τρωνε 65 gr την ημερα μονο ξηρη τροφη.Την στιγμη που δινω και μαγειρευτο δεν πρεπει να δινω λιγοτερα γραμμαρια ξηρη ,αν ναι ποσο πρεπει να δινω;
florans
florans
Mature Cat
Mature Cat

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 60
Τόπος : Βυρωνας
Αριθμός γατουνίων : 5 Μινι,Γκεραλτ,Μικυ ( Τερεζα και Νταιζη μας κοιταζουν απο ψηλα!)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμωνας γιατι χουρχουριζουμε πιο πολυ!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ολα ειναι πολυ γλυκουτσικα! τα θελω ολα!!
Motto : Αγαπη και ανθρωπια!
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/02/2012
Mood : Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 2 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 2 Empty Απ: Γατούλες και μαγειρευτό

Δημοσίευση από kouix Τετ Ιουν 08, 2016 2:24 pm

φλωρανς  πες μου  ακριβως πια  μαρκα  (με  λεπτομερειες) ξηρας  εχεις.

Επισης θα σου πω πως η εκφραση "δινω και μαγειρευτο" δεν λεει κατι απο μονη της. Πες μας ποσα γραμμαρια βραστου κοτοπουλου τρωνε την ημερα.

Τέλος, ΑΚΟΜΗ κι αν σου πω πως με τα ΤΑΔΕ γραμμαρια κοτοπουλου που τρωνε την ημερα θα πρεπει να τρωνε ΤΑΔΕ γραμμαρια ξηρας, δεν βγαζουμε καποιο "θετικο" αποτελεσμα.

ΑΥΤΟ που πρεπει να δουμε ειναι, τι ειδους ξηρας χρησιμοποιεις, και να φτιαξουμε ενα "μενου" με ξηρα ΚΑΙ μαγειρευτο (ΜΕ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΑ ΤΟ ΜΑΓΕΙΡΕΥΤΟ ΟΜΩΣ.) αλλιως δεν θα κανουμε "δουλεια".....

___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___

Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 2 Ce308a9f-5be4-45ef-b5d8-38fa33e9b315

Η ιστορία μας ξεκινάει  απο  εδω: http://www.gatospito.com/t10095-topic
kouix
kouix
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 52
Αριθμός γατουνίων : 5 νιάου, 2 γαβ, 1 τσίου
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2013
Mood : Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 2 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 2 Empty Απ: Γατούλες και μαγειρευτό

Δημοσίευση από florans Τετ Ιουν 08, 2016 2:46 pm

Τρωνε η Μινι Sanabelle senior και ο Γκεραλτ με τον Μικυ Sanabelle με πουλερικα και εναλλασσω  με Sanabelle  με πεστροφα.Πολλες φορες τους εχω πιασει να ανταλασσουν πιατα.Δηλ.τρωνε της Μινι και Μινι των αγοριων.Τωρα τους δινω ενα γευμα κοτοπουλο γιατι αρχισαν να μην το πολυτρωνε οπως το χειμωνα.Ισως παρω καμμια κονσερβα για συμπληρωμα.Δηλ. θα δινω ενα γευμα βραστο κοτοπουλο,ενα γευμα κονσερβα και ξηρη τροφη την οποια θα αρχισω να μετραω τα γραμμαρια που πρεπει να τρωνε, για να εχω μια πληρη εικονα   ποσο τρωνε.
Το βαρος τους ειναι :Μινι 4 κιλα,Γκεραλτ 4,5 κιλα, Μικυ 3,5 κιλα


Έχει επεξεργασθεί από τον/την florans στις Τετ Ιουν 08, 2016 3:00 pm, 1 φορά
florans
florans
Mature Cat
Mature Cat

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 60
Τόπος : Βυρωνας
Αριθμός γατουνίων : 5 Μινι,Γκεραλτ,Μικυ ( Τερεζα και Νταιζη μας κοιταζουν απο ψηλα!)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμωνας γιατι χουρχουριζουμε πιο πολυ!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ολα ειναι πολυ γλυκουτσικα! τα θελω ολα!!
Motto : Αγαπη και ανθρωπια!
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/02/2012
Mood : Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 2 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 2 Empty Απ: Γατούλες και μαγειρευτό

Δημοσίευση από kouix Τετ Ιουν 08, 2016 2:53 pm

η σαναμπελ ποιας εταιρίας είναι...?

___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___

Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 2 Ce308a9f-5be4-45ef-b5d8-38fa33e9b315

Η ιστορία μας ξεκινάει  απο  εδω: http://www.gatospito.com/t10095-topic
kouix
kouix
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 52
Αριθμός γατουνίων : 5 νιάου, 2 γαβ, 1 τσίου
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2013
Mood : Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 2 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 2 από 5 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης