gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Γατούλες και μαγειρευτό

+7
florans
koneko
nen
Aigypti-cat
Gatoplikti
Ηρακλένια
4&2cats
11 απαντήσεις

Σελίδα 4 από 5 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 4 Empty Απ: Γατούλες και μαγειρευτό

Δημοσίευση από kat-cats Πεμ Ιουν 09, 2016 4:41 pm

f.m123 έγραψε:
kat-cats έγραψε:
Ναι συμφωνώ έτσι είναι και έτσι γίνεται επί της ουσίας! αφού εμείς αποφασίζουμε για το πως θα ζήσουν και μια χαρά δηλαδή γιατί απ' ότι βλέπω όλοι λίγο πολύ αγχωνόμαστε για το πως θα τα προσέξουμε περισσότερο και αυτό είναι το ουσιαστικό.

Αχά! δηλαδή να μην τους το δίνω σαν λιχουδιά την κονσέρβα....;;; να τους δίνω ένα γεύμα έτσι;;; και πως θα ξέρω πόση ποσότητα κονσέρβας για την κάθε μία....;;; απ' ότι βλέπω τώρα που τους έχω και συμπλήρωμα την ξηρά τροφή τρώνε μέχρι 1 γεμάτο κουταλάκι του γλυκού - αν βάλω παραπάνω το αφήνουν - στη Μιλού της δίνω μετρημένη ποσότητα ξηράς τροφής/ανά ημέρα καθ'ότι υπέρβαρη - η Κίρα που δεν βάζει τον ω της κάτω όπως λέει η Ηρακλένια είναι μονδέλα οπότε όσο θέλει. Αλλά όπως βλέπω δεν τρώνε πολύ ξηρά τροφή.... δηλαδή ακόμη και η Μιλού δεν την τρώει όλη την ποσότητα της ξηράς τροφής που της αναλογεί....

Οπότε να βάζω δύο κουταλάκια του γλυκού κονσέρβα και μετά ξηρά τροφή το απόγευμα που γυρνάω; τους αρκεί;;

Στις κονσέρβες γράφει πόση ποσότητα αναλογεί σε Χ κιλά γάτας. Στα 5.5 κιλά πχ Kitkat η γατα πρεπει να τρώει περίπου (μπορεί να κάω και λάθος) 200-240 γρ την ημέρα. Οπότε όταν εγώ θέλω να δώσω μόνο το βράδυ κάτι άλλο, βάζω ένα φακελάκι των 80-100γρ κονσέρβα το πρωί και μετά τη μισή ποσότητα ξηράς, δηλαδή αντί για 60γρ βάζω 25 -30 γρ. Μπορείς να παίρνεις φακελάκια και να βάζεις μισό-μισό στην καθεμιά και μετά το απόγευμα γύρω στα 35 γραμμάρια στη Μιλού και όση θέλεις στην Κίρα. Βασικά πρέπει να δεις αν την τρώνε πρώτα και να ελέγξεις λίγο το βάρος τους πριν κ μετά για να υπολογίσεις τις ποσότητες. Μερικές φορές με Χ ποσότητα κονσέρβας παχαίνουν, οπότε πρέπει να δίνεις λιγότερη από κάποιες μάρκες.

Το βράδυ έχει υπολογισμούς...... tafos  σε ευχαριστώ πολύ!!!! Smile
kat-cats
kat-cats
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 56
Τόπος : Αγ. Παρασκευή, Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2 & 1 αγγελάκι
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/03/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 4 Empty Απ: Γατούλες και μαγειρευτό

Δημοσίευση από kouix Πεμ Ιουν 09, 2016 4:53 pm

ομως κατερινα περα απο αυτα που σου ειπε η Φλωρα, νομιζω οτι ειναι πολυ ετσι κι αλλιως η ξηρα που δινεις στα κορίτσια..... (ακόμη κι αν δεν ετρωγαν - που τρωνε- ΚΑΙ κατι αλλο δηλαδη....)


___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___

Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 4 Ce308a9f-5be4-45ef-b5d8-38fa33e9b315

Η ιστορία μας ξεκινάει  απο  εδω: http://www.gatospito.com/t10095-topic
kouix
kouix
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 52
Αριθμός γατουνίων : 5 νιάου, 2 γαβ, 1 τσίου
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2013
Mood : Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 4 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 4 Empty Απ: Γατούλες και μαγειρευτό

Δημοσίευση από kat-cats Πεμ Ιουν 09, 2016 5:06 pm

kouix έγραψε:ομως κατερινα   περα  απο αυτα που  σου ειπε  η Φλωρα, νομιζω οτι  ειναι πολυ  ετσι κι αλλιως η  ξηρα που  δινεις  στα κορίτσια..... (ακόμη κι  αν  δεν  ετρωγαν - που  τρωνε- ΚΑΙ  κατι  αλλο  δηλαδη....)


Λες εεεε;;;; κοίταξα πίσω τη συσκευασία και δίνω για τη Μιλού ότι ακριβώς λέει και λίγο λιγότερο...λες να δίνω και λίγο ακόμα λιγότερο;;; το έχω σκεφτεί...και όχι τίποτα άλλο από τότε που χόντρυνε δεν λέει να χάσει.... tafos
kat-cats
kat-cats
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 56
Τόπος : Αγ. Παρασκευή, Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2 & 1 αγγελάκι
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/03/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 4 Empty Απ: Γατούλες και μαγειρευτό

Δημοσίευση από nen Πεμ Ιουν 09, 2016 5:21 pm

kat-cats έγραψε:
kouix έγραψε:ομως κατερινα   περα  απο αυτα που  σου ειπε  η Φλωρα, νομιζω οτι  ειναι πολυ  ετσι κι αλλιως η  ξηρα που  δινεις  στα κορίτσια..... (ακόμη κι  αν  δεν  ετρωγαν - που  τρωνε- ΚΑΙ  κατι  αλλο  δηλαδη....)


Λες εεεε;;;; κοίταξα πίσω τη συσκευασία και δίνω για τη Μιλού ότι ακριβώς λέει και λίγο λιγότερο...λες να δίνω και λίγο ακόμα λιγότερο;;; το έχω σκεφτεί...και όχι τίποτα άλλο από τότε που χόντρυνε δεν λέει να χάσει.... tafos

Για να χάσουν κιλά σταδιακά θέλει αρκετή υπομονή. Σε κάποια φάση που ήθελα να χάσει ο Ασερ 500 γρ μας πήρε αρκετούς μήνες. Είχα ξεκινήσει να δίνω κονσέρβα και κροκέτα που θερμιδικά να αντιστοιχούσε στις τάδε θερμίδες που υποτίθεται έπρεπε να παίρνει για τα κιλά του. Κάθε μήνα μείωνα αυτήν την ποσότητα κατά 10-20 θερμίδες, μέχρι να φτάσω σε αυτές με τις οποίες έχανε τα κιλά. Ενδεικτικά είχα φτάσει γύρω στις 130 θερμίδες για να μπορεί να χάσει, ενώ για να μένει σταθερός στα 4 κιλά (δεδομένου ότι είναι κοιμήσης γάτος) πρέπει να τρώει 180-190 θερμίδες (αυτό αντιστοιχεί πχ σε 100 γρ κονσέρβα Animonda και 20 γρ orijen μέσα σε μία μέρα).

Αν την ταίζεις την τάδε ποσότητα κροκέτας για καιρό και δεν χάνει, πρέπει να την μειώσεις κι άλλο! Όχι απότομα όμως, γιατί αν είναι παχουλή θα κινδυνεύει περισσότερο να πάθει ηπατική λιπίδωση. Πολύ σταδιακά μέχρι να δεις ότι με την ποσότητα που τρώει χάνει ~100 γρ τον μήνα ή και λίγο περισσότερα. Smile (ή τουλάχιστον αυτό θα έκανα εγώ Smile )
nen
nen
Kill Deal Cats
Kill Deal Cats

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 33
Τόπος : Πάτρα
Αριθμός γατουνίων : 3
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο.
Motto : Θα πεθάνουμε όλοι
Ημερομηνία Εγγραφής : 24/11/2014
Mood : Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 4 M_skat10

https://www.facebook.com/judopatras

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 4 Empty Απ: Γατούλες και μαγειρευτό

Δημοσίευση από florans Πεμ Ιουν 09, 2016 5:58 pm

f.m123 έγραψε:Κ

Εφόσον επιλέγουμε να καθορίζουμε εμείς τη διατροφή των γατιών μας είμαστε ΑΠΟΛΥΤΩΣ υπεύθυνοι για ο,τι τρώνε. Και ναι, οι γάτες είναι ΧΑΖΕΣ, είναι ΖΩΑ, τρώνε ο,τι τους αρέσει διότι τους το δίνουμε εμείς και ΔΕ θα το έβρισκαν στη φύση, ούτε το μαγειρευτό, ούτε τη ξηρά, ούτε τη κονσέρβα, ούτε καν το ωμό κοτόπουλο. Τρώνε ο,τι θέλουμε ΕΜΕΙΣ, κινούντε στο ΔΙΚΟ ΜΑΣ χώρο, όντας στειρωένες από ΕΜΑΣ, και έχοντας ΕΜΑΣ να κανουμε κουμαντο στο βάρος τους, την υγεία τους και τα πάντα τους.


Κανεις πολυ μεγαλο λαθος εαν νομιζεις οτι οι γατες ειναι χαζες!! Οι γατες απο την οσφρηση τους μπορουν να ξεχωρισουν αν το κρεας ειναι σαπιο η φρεσκο!! Κανε δοκιμη και βαλτους διπλα διπλα ενα μπαγιατικο κομματι κρεας και ενα φρεσκο,να δεις ποιο θα φανε!!! Οι κονσερβες που ταιζεται τα γατια σας ΔΕΝ προσφερουν βιταμινες που λετε εσεις αλλα ΠΑΧΟΣ.
florans
florans
Mature Cat
Mature Cat

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 60
Τόπος : Βυρωνας
Αριθμός γατουνίων : 5 Μινι,Γκεραλτ,Μικυ ( Τερεζα και Νταιζη μας κοιταζουν απο ψηλα!)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμωνας γιατι χουρχουριζουμε πιο πολυ!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ολα ειναι πολυ γλυκουτσικα! τα θελω ολα!!
Motto : Αγαπη και ανθρωπια!
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/02/2012
Mood : Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 4 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 4 Empty Απ: Γατούλες και μαγειρευτό

Δημοσίευση από Gatoplikti Πεμ Ιουν 09, 2016 6:33 pm

kat-cats έγραψε:
kouix έγραψε:ομως κατερινα   περα  απο αυτα που  σου ειπε  η Φλωρα, νομιζω οτι  ειναι πολυ  ετσι κι αλλιως η  ξηρα που  δινεις  στα κορίτσια..... (ακόμη κι  αν  δεν  ετρωγαν - που  τρωνε- ΚΑΙ  κατι  αλλο  δηλαδη....)


Λες εεεε;;;; κοίταξα πίσω τη συσκευασία και δίνω για τη Μιλού ότι ακριβώς λέει και λίγο λιγότερο...λες να δίνω και λίγο ακόμα λιγότερο;;; το έχω σκεφτεί...και όχι τίποτα άλλο από τότε που χόντρυνε δεν λέει να χάσει.... tafos

Κατερινα εξαρτάται απο την τροφη, τι δινεις στην Μιλου ?
Και γω ειμαι της γνώμης να κανεις τα γεύματα μισα μισά , μιση ποσοτητα ξηράς και μιση κονσέρβας.
2 κιλά μου φαινονται και μένα πολυ η αληθεια ειναι, εμένα τρώει 1 κιλο το μηνα αλλα απο την ακανα και ειναι χοντρη + κονσερβα.
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 4 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 4 Empty Απ: Γατούλες και μαγειρευτό

Δημοσίευση από kouix Πεμ Ιουν 09, 2016 6:43 pm

florans έγραψε:
f.m123 έγραψε:Κ

Εφόσον επιλέγουμε να καθορίζουμε εμείς τη διατροφή των γατιών μας είμαστε ΑΠΟΛΥΤΩΣ υπεύθυνοι για ο,τι τρώνε. Και ναι, οι γάτες είναι ΧΑΖΕΣ, είναι ΖΩΑ, τρώνε ο,τι τους αρέσει διότι τους το δίνουμε εμείς και ΔΕ θα το έβρισκαν στη φύση, ούτε το μαγειρευτό, ούτε τη ξηρά, ούτε τη κονσέρβα, ούτε καν το ωμό κοτόπουλο. Τρώνε ο,τι θέλουμε ΕΜΕΙΣ, κινούντε στο ΔΙΚΟ ΜΑΣ χώρο, όντας στειρωένες από ΕΜΑΣ, και έχοντας ΕΜΑΣ να κανουμε κουμαντο στο βάρος τους, την υγεία τους και τα πάντα τους.


Κανεις πολυ μεγαλο λαθος εαν νομιζεις οτι οι γατες ειναι χαζες!! Οι γατες απο την οσφρηση τους μπορουν να ξεχωρισουν αν το κρεας ειναι σαπιο η φρεσκο!! Κανε δοκιμη και βαλτους διπλα διπλα ενα μπαγιατικο κομματι κρεας και ενα φρεσκο,να δεις ποιο θα φανε!!! Οι κονσερβες που ταιζεται τα γατια σας ΔΕΝ προσφερουν βιταμινες που λετε εσεις αλλα ΠΑΧΟΣ.

Θα παρακαλεσω για περεταίρω διευκρινησεις με αρθρα ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ.
Επίσης, δεν ξερεις ΤΙ ΚΟΝΣΕΡΒΕΣ ταϊζω εγω τα γατακια μου και δεν σου επιτρεπω να με "τσουβαλιαζεις" με αυτό το ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ εχεις μεσα στο μυαλο σου περι κονσερβας.

___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___

Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 4 Ce308a9f-5be4-45ef-b5d8-38fa33e9b315

Η ιστορία μας ξεκινάει  απο  εδω: http://www.gatospito.com/t10095-topic
kouix
kouix
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 52
Αριθμός γατουνίων : 5 νιάου, 2 γαβ, 1 τσίου
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2013
Mood : Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 4 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 4 Empty Απ: Γατούλες και μαγειρευτό

Δημοσίευση από florans Πεμ Ιουν 09, 2016 8:08 pm

Ολες οι κονσερβες για να διατηρηθουν εχουν τα ιδια συντηρητικα,ας ειναι και α'ποιοτητος αλλιως δεν θα ειχαν ημερομηνια ληξεως ενα χρονο μετα!
Και μιλουσα γενικα δεν το ελεγα μονο για σενα,απλα το εγραψε στο ιδιο ποστ
florans
florans
Mature Cat
Mature Cat

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 60
Τόπος : Βυρωνας
Αριθμός γατουνίων : 5 Μινι,Γκεραλτ,Μικυ ( Τερεζα και Νταιζη μας κοιταζουν απο ψηλα!)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμωνας γιατι χουρχουριζουμε πιο πολυ!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ολα ειναι πολυ γλυκουτσικα! τα θελω ολα!!
Motto : Αγαπη και ανθρωπια!
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/02/2012
Mood : Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 4 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 4 Empty Απ: Γατούλες και μαγειρευτό

Δημοσίευση από kouix Πεμ Ιουν 09, 2016 8:35 pm


Εχω κατι βαζα.

Βαζω μεσα σαλτσα ντοματα με πιπεριες, κλεινω με ενα ΜΑΓΙΚΟ τροπο το βάζο, που δημιουργει ΚΕΝΟ ΑΕΡΩΣ, και ως εκ θαυματος η σαλτσα διατηρείται ΩΣ ΕΚ ΘΑΥΜΑΤΟΣ για 1 ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ κατ' ελαχιστον.

........ Αυτο το αναφερω για τους αναγνωστες του φόρουμ ΓΕΝΙΚΑ.
Ετσι, να μαθαινουν πως γινεται να ΔΙΑΤΗΡΕΙΤΑΙ κατι για μεγαλο χρονικο διαστημα ΕΚΤΟΣ ΨΥΓΕΙΟΥ ΧΩΡΙΣ ΣΥΝΤΗΡΗΤΙΚΑ.



___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___

Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 4 Ce308a9f-5be4-45ef-b5d8-38fa33e9b315

Η ιστορία μας ξεκινάει  απο  εδω: http://www.gatospito.com/t10095-topic
kouix
kouix
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 52
Αριθμός γατουνίων : 5 νιάου, 2 γαβ, 1 τσίου
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2013
Mood : Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 4 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 4 Empty Απ: Γατούλες και μαγειρευτό

Δημοσίευση από florans Πεμ Ιουν 09, 2016 10:39 pm

Αμ δεν εισαι καλη μαγειρισα,ξεχασες και κατι αλλο να βαλεις μεσα στη σαλτσα ντοματας με την πιπερια αλλιως σε ενα χρονο αν της ανοιξεις θα εχει μουχλιασει ,μην σου πω σε ενα μηνα !!!Τι ξέχασες;
Αλλο η σαλτσα και αλλο τα κοτοπουλα,τα ψαρικα,το αρνι ,ο τονος!! Εδω βρασμενο κοτοπουλο εχουμε και αν δεν το βαλουμε στο ψυγειο μεσα σε 2 ωρες αρχιζει να αλλοιωνεται και μυριζει και ολα τα αλλα ψαρικα κρεατικα!!Οχι οι κονσερβες που τις εχουν στοιβαγμενες ποιος ξερει που και τις διανεμουν μεσα σε ασχημες κλιματολογικες συνθηκες και μαλιστα τωρα το καλοκαιρι .Μην κοροιδευομαστε μεταξυ μας!!!
florans
florans
Mature Cat
Mature Cat

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 60
Τόπος : Βυρωνας
Αριθμός γατουνίων : 5 Μινι,Γκεραλτ,Μικυ ( Τερεζα και Νταιζη μας κοιταζουν απο ψηλα!)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμωνας γιατι χουρχουριζουμε πιο πολυ!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ολα ειναι πολυ γλυκουτσικα! τα θελω ολα!!
Motto : Αγαπη και ανθρωπια!
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/02/2012
Mood : Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 4 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 4 Empty Απ: Γατούλες και μαγειρευτό

Δημοσίευση από koneko Παρ Ιουν 10, 2016 5:34 am

Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 4 95ed589208a37c027fb35cd4477a8e3a
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 4 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 4 Empty Απ: Γατούλες και μαγειρευτό

Δημοσίευση από Gatoplikti Παρ Ιουν 10, 2016 10:39 am

Θα παρακαλέσω πολυ να ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΝ οι προσωπικοι χαρακτηρισμοι απο οπου και αν προέρχονται!
Βλεπω μια συζήτηση να κάνει κύκλο και να λέγονται συνεχως τα ιδια πράγματα.
Με τους χαρακτηρισμους αλλα και με τον λαθος τροπο,  δεν προκειται να περάσει κανεις σε κανέναν καμια αποψη και γνώση.



Φλωρανς ορμωμενη απο το παρακάτω σου ποστ , θα σου προτεινα να αρχισεις να μετράς την ποσοτητα της ξηράς τροφης που τρώνε ιδανικα το καθενα ξεχωριστα καθως και την ποσοτητα του μαγειρευτου που τους δινεις για να εισαι  απολυτα σιγουρη για την ποσοτητα που τρώνε αλλα και για το ποσοστο που αποτελει η ξηρά και η μαγειρευτη τροφη στην διατροφή τους.  Διοτι απο οτι καταλαβαινω δεν το έχεις υπολογισει απολυτα ειναι και τρια γατιά. Σιγουρέψου για αυτο και μετα το ξανασυζητάμε.

florans έγραψε:
Αυτο που δεν καταλαβαινετε και επιμενετε ειναι οτι εγω εχω μειωσει την ξηρη τροφη.Εγω λεω για πολλοστη φορα γεμιζω τα μπωλ τους οχι ενα,τρια,ενα για τον καθενα με ξηρη τροφη.Αυτα εχουν προγραμμα τρωνε απο λιγο πρωι- μεσημερι- βραδυ η Μινι και τα αγορια σηκωνονται και τα μεσανυχτα.
Απλα δεν τρωνε ποσοτητα,σε αυτο δεν μπορω να κανω κατι εγω,εαν πεινασουν τρωνε.Ειδατε πουθενα γραμμενο να λεω οτι δινω 3 γευματα κοτοπουλο;Αρα δεν διαβαζετε αυτα που γραφω ειπα δινω ενα κομματακι στον καθενα ξεψαχνισμενο μεσα στο νερακι του καθε μεσημερι,αλλα αυτα δεν το τρωνε μονομιας μπορει να το τελειωσουν μεχρι το απογευμα.
Απλα τα γατια μου ειναι ολιγοφαγα ειναι ετσι το σκαρι τους,ισως επειδη ειναι παρεα μαζι και εχουν ενδιαφεροντα,παιζουν,τρεχουν δεν εχουν το νου τους στο φαι!!
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 4 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 4 Empty Απ: Γατούλες και μαγειρευτό

Δημοσίευση από Gatoplikti Παρ Ιουν 10, 2016 10:52 am

Θα ήθελα να συμπληρώσω επισης οτι υπάρχει ολοκληρη επιστήμη πισω απο την διατροφη καθως και πισω απο την παρασκευή και συντήρηση των τροφών, την οποια δεν μπορουμε εμεις να κρινουμε χωρις τις απαραιτητες γνώσεις.
Για αυτο λοιπον αυτο που κάνουμε ειναι να ενημερωνομαστε απο έγκυρες επιστημονικες πηγες και να λειτουργούμε με την κοινη λογικη.
Οι κτηνιατροι δεν ειναι διατροφολογοι ουτε απαντώνται τέτοιου ειδους ερωτήματα χωρις πολυ συγκεκριμένες παραμέτρους. Στο περιπου δηλαδη και ενταξει μωρε τώρα...
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 4 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 4 Empty Απ: Γατούλες και μαγειρευτό

Δημοσίευση από kat-cats Παρ Ιουν 10, 2016 11:07 am

Gatoplikti έγραψε:
kat-cats έγραψε:
kouix έγραψε:ομως κατερινα   περα  απο αυτα που  σου ειπε  η Φλωρα, νομιζω οτι  ειναι πολυ  ετσι κι αλλιως η  ξηρα που  δινεις  στα κορίτσια..... (ακόμη κι  αν  δεν  ετρωγαν - που  τρωνε- ΚΑΙ  κατι  αλλο  δηλαδη....)


Λες εεεε;;;; κοίταξα πίσω τη συσκευασία και δίνω για τη Μιλού ότι ακριβώς λέει και λίγο λιγότερο...λες να δίνω και λίγο ακόμα λιγότερο;;; το έχω σκεφτεί...και όχι τίποτα άλλο από τότε που χόντρυνε δεν λέει να χάσει.... tafos

Κατερινα εξαρτάται απο την τροφη, τι δινεις στην Μιλου ?
Και γω ειμαι της γνώμης να κανεις τα γεύματα μισα μισά , μιση ποσοτητα ξηράς και μιση κονσέρβας.
2 κιλά μου φαινονται και μένα πολυ η αληθεια ειναι, εμένα τρώει 1 κιλο το μηνα αλλα  απο την ακανα και ειναι χοντρη +  κονσερβα.

Μωρέ της δίνω 50 γρ. ξηρά τροφή - τώρα της δίνω applaws - μετά θα δίνω naturea αλλαγή μενού Laughing  - και από ένα κουταλάκι κονσέρβα πρωί και απόγευμα. Τίποτα άλλο. Σε μηνιαία βάση είπα περίπου 2 κιλά....υπολογίζω γύρω στο 1,6 κάθε μία τους.....γιατί μερικές φορές η Μιλού τρώει και λίγο από της Κίρας...την προλαβαίνω βέβαια αλλά την παρασπονδία της την κάνει... tafos 

Είναι όμως μια γάτα που δεν κινείται καθόλου.....τρώει και ξαπλάρει....σε αντίθεση με την Κίρα που δεν βάζει ω..... έχω λίγο προβληματιστεί αλλά πόσο πιο λίγο ξηρά τροφή....;;;
kat-cats
kat-cats
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 56
Τόπος : Αγ. Παρασκευή, Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2 & 1 αγγελάκι
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/03/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 4 Empty Απ: Γατούλες και μαγειρευτό

Δημοσίευση από kouix Παρ Ιουν 10, 2016 11:14 am

Αρα λοιπον το κλειδι της επιτυχιας βρισκεται περισσοτερο στην ΚΙΝΗΣΗ και λιγοτερο στην διατροφη.

ξεκινα να της κανεις γυμναστική! (δεν εχετε κανενα γατογυμναστήριο στην γειτονια να την γραψεις ε...?)

Laughing

___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___

Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 4 Ce308a9f-5be4-45ef-b5d8-38fa33e9b315

Η ιστορία μας ξεκινάει  απο  εδω: http://www.gatospito.com/t10095-topic
kouix
kouix
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 52
Αριθμός γατουνίων : 5 νιάου, 2 γαβ, 1 τσίου
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2013
Mood : Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 4 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 4 Empty Απ: Γατούλες και μαγειρευτό

Δημοσίευση από Gatoplikti Παρ Ιουν 10, 2016 11:43 am

Παιζει μεγάλο ρολο η κινηση. Εμενα τρώει σχεδον την μιση ποσοτητα ακανα απο την συνιστώμενη για  τα 4 κιλα και ειναι 5,5 κιλα τουλάχιστον. Παντα έτρωγε λιγοτερο απο την συνιστώμενη αναλογικα και με την κονσέρβα φυσικα και ειναι λογικο γιατι δεν κινειται.

Για μενα η αλλαγή που πρέπει να κανεις ειναι αυξήσεις την κονσέρβα για να παιρνει η γατούλα υγρά και να μειώσεις αναλογικα την ξηρά. Ειναι λιγο αυτο που δινεις κατα την γνώμη μου.

Απλα τα πραγματα εχεις κονσέρβα ποσο λεει ημερησια δοσολογια? 250 γρμ? δωσε το μισο ή εστω 100
Ποσο λεει η ξηρα 65 ? δωσε 25-30πχ. το βλέπεις και το ρυθμιζεις στην πορεια.
Μονο δες αν το θα το δεχτει, εμενα με το ζορι μου έτρωγε κονσέρβα, τωρα την θέλει πολυ. Μην σου οτι τωρα αδυνάτισε απο 6 στα 5,5 και νομιζω πως μου έχει παει στα 20γρ ξηρας τις τελευταιες μέρες.

edit
Στην Κιρα που ειναι αδύνατη δωσε μιση ξηρά και μιση κονσέρβα και παλι θα το υπολογισεις.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Gatoplikti στις Παρ Ιουν 10, 2016 12:04 pm, 1 φορά
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 4 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 4 Empty Απ: Γατούλες και μαγειρευτό

Δημοσίευση από florans Παρ Ιουν 10, 2016 12:02 pm

Gatoplikti έγραψε:Θα παρακαλέσω πολυ να ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΝ οι προσωπικοι χαρακτηρισμοι απο οπου και αν προέρχονται!
Βλεπω μια συζήτηση να κάνει κύκλο και να λέγονται συνεχως τα ιδια πράγματα.
Με τους χαρακτηρισμους αλλα και με τον λαθος τροπο,  δεν προκειται να περάσει κανεις σε κανέναν καμια αποψη και γνώση.



Φλωρανς ορμωμενη απο το παρακάτω σου ποστ , θα σου προτεινα να αρχισεις να μετράς την ποσοτητα της ξηράς τροφης που τρώνε ιδανικα το καθενα ξεχωριστα καθως και την ποσοτητα του μαγειρευτου που τους δινεις για να εισαι  απολυτα σιγουρη για την ποσοτητα που τρώνε αλλα και για το ποσοστο που αποτελει η ξηρά και η μαγειρευτη τροφη στην διατροφή τους.  Διοτι απο οτι καταλαβαινω δεν το έχεις υπολογισει απολυτα ειναι και τρια γατιά. Σιγουρέψου για αυτο και μετα το ξανασυζητάμε.

florans έγραψε:
Αυτο που δεν καταλαβαινετε και επιμενετε ειναι οτι εγω εχω μειωσει την ξηρη τροφη.Εγω λεω για πολλοστη φορα γεμιζω τα μπωλ τους οχι ενα,τρια,ενα για τον καθενα με ξηρη τροφη.Αυτα εχουν προγραμμα τρωνε απο λιγο πρωι- μεσημερι- βραδυ η Μινι και τα αγορια σηκωνονται και τα μεσανυχτα.
Απλα δεν τρωνε ποσοτητα,σε αυτο δεν μπορω να κανω κατι εγω,εαν πεινασουν τρωνε.Ειδατε πουθενα γραμμενο να λεω οτι δινω 3 γευματα κοτοπουλο;Αρα δεν διαβαζετε αυτα που γραφω ειπα δινω ενα κομματακι στον καθενα ξεψαχνισμενο μεσα στο νερακι του καθε μεσημερι,αλλα αυτα δεν το τρωνε μονομιας μπορει να το τελειωσουν μεχρι το απογευμα.
Απλα τα γατια μου ειναι ολιγοφαγα ειναι ετσι το σκαρι τους,ισως επειδη ειναι παρεα μαζι και εχουν ενδιαφεροντα,παιζουν,τρεχουν δεν εχουν το νου τους στο φαι!!


Ναι αυτο θα κανω ,δεν θα γεμιζω και τα τρια μπωλ τους ξηρη τροφη ,θα μετραω την ποσοτητα και μετα θα την βαζω στα μπωλ για να ειμαι σιγουρη ποσο τρωνε,παντως οτι τρωνε με προγραμμα πρωι-μεσημερι-βραδυ και τα αγορια και τα μεσανυχτα ειναι γεγονος και ειναι ολιγοφαγα δεν φταιω εγω σε αυτο. Smile
florans
florans
Mature Cat
Mature Cat

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 60
Τόπος : Βυρωνας
Αριθμός γατουνίων : 5 Μινι,Γκεραλτ,Μικυ ( Τερεζα και Νταιζη μας κοιταζουν απο ψηλα!)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμωνας γιατι χουρχουριζουμε πιο πολυ!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ολα ειναι πολυ γλυκουτσικα! τα θελω ολα!!
Motto : Αγαπη και ανθρωπια!
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/02/2012
Mood : Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 4 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 4 Empty Απ: Γατούλες και μαγειρευτό

Δημοσίευση από kat-cats Παρ Ιουν 10, 2016 12:14 pm

Gatoplikti έγραψε:Παιζει μεγάλο ρολο η κινηση. Εμενα τρώει σχεδον την μιση ποσοτητα ακανα απο την συνιστώμενη για  τα 4 κιλα και ειναι 5,5 κιλα τουλάχιστον. Παντα έτρωγε λιγοτερο απο την συνιστώμενη αναλογικα και με την κονσέρβα φυσικα και ειναι λογικο γιατι δεν κινειται.

Για μενα η αλλαγή που πρέπει να κανεις ειναι αυξήσεις την κονσέρβα για να παιρνει η γατούλα υγρά και να μειώσεις αναλογικα την ξηρά. Ειναι λιγο αυτο που δινεις κατα την γνώμη μου.

Απλα τα πραγματα εχεις κονσέρβα ποσο λεει ημερησια δοσολογια? 250 γρμ? δωσε το μισο ή εστω 100
Ποσο λεει η ξηρα 65 ? δωσε 25-30πχ. το βλέπεις και το ρυθμιζεις στην πορεια.
Μονο δες αν το θα το δεχτει, εμενα με το ζορι μου έτρωγε κονσέρβα, τωρα την θέλει πολυ. Μην σου οτι τωρα αδυνάτισε απο 6 στα 5,5 και νομιζω πως μου έχει παει στα 20γρ ξηρας τις τελευταιες μέρες.

edit
Στην Κιρα που ειναι αδύνατη δωσε μιση ξηρά και μιση κονσέρβα και παλι θα το υπολογισεις.

Η Μιλού μια χαρά θα τη φάει την κονσέρβα....εμένα θα ξεπαραδιάσει το χοντρουλό!!!! tafos και δεν φτάνει που τρώει το δικό της, τρέχει (η μόνη περίπτωση happy2  ) να φάει και της Κίρας και κοιτάζει θα την προλάβω;;;; χαχαχαχα είναι απίστευτη!!! γελάω πάρα πολύ με τη στάση της....και όταν δει ότι δεν θα βάλω άλλη κονσέρβα τι να κάνει το πεινασμένο μου πάει και κάθεται δίπλα στο μπωλ της και περιμένει στωικά να τη δω ότι είναι εκεί και να της βάλω να φάει happy2 Laughing αν της αυξήσω την κονσέρβα θα φάει και μένα....μετά θα πρέπει να βρω και νυχτερινή δουλειά δεν αντέχω τα έξοδα άλλο Sad

kouix έγραψε:Αρα  λοιπον το  κλειδι της  επιτυχιας  βρισκεται περισσοτερο  στην ΚΙΝΗΣΗ  και λιγοτερο  στην διατροφη.

ξεκινα να  της κανεις  γυμναστική!  (δεν  εχετε κανενα  γατογυμναστήριο  στην γειτονια  να την γραψεις ε...?)

Laughing

Ναι ναι θα την πάω να κουνάει τα βλέφαρά της!!!! γιατί ακόμα και τα παιχνίδια που της κουνάω παίζει μαζί μου από μισό έως ένα δευτερόλεπτο....μετά κουράζεται το καλό μου!!! happy2 happy2 happy2 happy2 happy2 happy2 happy2 happy2 happy2 happy2 happy2 happy2 happy2 happy2 happy2 happy2 happy2 happy2
kat-cats
kat-cats
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 56
Τόπος : Αγ. Παρασκευή, Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2 & 1 αγγελάκι
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/03/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 4 Empty Απ: Γατούλες και μαγειρευτό

Δημοσίευση από Gatoplikti Παρ Ιουν 10, 2016 12:31 pm

florans έγραψε:
Gatoplikti έγραψε:Θα παρακαλέσω πολυ να ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΝ οι προσωπικοι χαρακτηρισμοι απο οπου και αν προέρχονται!
Βλεπω μια συζήτηση να κάνει κύκλο και να λέγονται συνεχως τα ιδια πράγματα.
Με τους χαρακτηρισμους αλλα και με τον λαθος τροπο,  δεν προκειται να περάσει κανεις σε κανέναν καμια αποψη και γνώση.



Φλωρανς ορμωμενη απο το παρακάτω σου ποστ , θα σου προτεινα να αρχισεις να μετράς την ποσοτητα της ξηράς τροφης που τρώνε ιδανικα το καθενα ξεχωριστα καθως και την ποσοτητα του μαγειρευτου που τους δινεις για να εισαι  απολυτα σιγουρη για την ποσοτητα που τρώνε αλλα και για το ποσοστο που αποτελει η ξηρά και η μαγειρευτη τροφη στην διατροφή τους.  Διοτι απο οτι καταλαβαινω δεν το έχεις υπολογισει απολυτα ειναι και τρια γατιά. Σιγουρέψου για αυτο και μετα το ξανασυζητάμε.

florans έγραψε:
Αυτο που δεν καταλαβαινετε και επιμενετε ειναι οτι εγω εχω μειωσει την ξηρη τροφη.Εγω λεω για πολλοστη φορα γεμιζω τα μπωλ τους οχι ενα,τρια,ενα για τον καθενα με ξηρη τροφη.Αυτα εχουν προγραμμα τρωνε απο λιγο πρωι- μεσημερι- βραδυ η Μινι και τα αγορια σηκωνονται και τα μεσανυχτα.
Απλα δεν τρωνε ποσοτητα,σε αυτο δεν μπορω να κανω κατι εγω,εαν πεινασουν τρωνε.Ειδατε πουθενα γραμμενο να λεω οτι δινω 3 γευματα κοτοπουλο;Αρα δεν διαβαζετε αυτα που γραφω ειπα δινω ενα κομματακι στον καθενα ξεψαχνισμενο μεσα στο νερακι του καθε μεσημερι,αλλα αυτα δεν το τρωνε μονομιας μπορει να το τελειωσουν μεχρι το απογευμα.
Απλα τα γατια μου ειναι ολιγοφαγα ειναι ετσι το σκαρι τους,ισως επειδη ειναι παρεα μαζι και εχουν ενδιαφεροντα,παιζουν,τρεχουν δεν εχουν το νου τους στο φαι!!


Ναι αυτο θα κανω ,δεν θα γεμιζω και τα τρια μπωλ τους ξηρη τροφη ,θα μετραω την ποσοτητα και μετα θα την βαζω στα μπωλ για να ειμαι σιγουρη ποσο τρωνε,παντως οτι τρωνε με προγραμμα πρωι-μεσημερι-βραδυ και τα αγορια και τα μεσανυχτα ειναι γεγονος και ειναι ολιγοφαγα δεν φταιω εγω σε αυτο. Smile

Καταλαβαινω τι θες να πεις με το ολιγοφαγα, τσιμολογάνε ολη μερα απο λιγο, το ιδιο έκανε και η δικη μου γάτα, απλα σε μένα ήταν μια και την ζύγιζα την ξηρά και ήξερα την συνολικη ποσοτητα που τρώει. Μπορει η συνολικη ποσοτητα που τρωνε να διαφέρει απο αυτη που εχεις στο μυαλο σου.

Θα μπορουσες προκειμένου να υπολογισεις σωστά το τι τρώνε να τους δινεις γεύματα σε συγκεκριμένες ώρες ή τουλαχιστον να τρώνε ξεχωριστα ώστε να διασφαλισεις οτι το ένα δεν τρώει το φαγητο του αλλουνου. Τοτε θα εισαι σίγουρη για το ποση ποσοτητα τρώει το καθένα. Επισης ζυγισε το κοτοπουλο που τους δινεις και το οποιο φανταζομαι τρώνε επιτοπου. Ετσι θα γνωριζεις επακριβώς τι γινεται ωστε να ξέρεις τελικα την αναλογια των ποσοστών ξηρας και μαγειρευτου που δινεις.
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 4 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 4 Empty Απ: Γατούλες και μαγειρευτό

Δημοσίευση από florans Παρ Ιουν 10, 2016 12:34 pm

kat-cats έγραψε:
Gatoplikti έγραψε:
kat-cats έγραψε:
kouix έγραψε:ομως κατερινα   περα  απο αυτα που  σου ειπε  η Φλωρα, νομιζω οτι  ειναι πολυ  ετσι κι αλλιως η  ξηρα που  δινεις  στα κορίτσια..... (ακόμη κι  αν  δεν  ετρωγαν - που  τρωνε- ΚΑΙ  κατι  αλλο  δηλαδη....)


Λες εεεε;;;; κοίταξα πίσω τη συσκευασία και δίνω για τη Μιλού ότι ακριβώς λέει και λίγο λιγότερο...λες να δίνω και λίγο ακόμα λιγότερο;;; το έχω σκεφτεί...και όχι τίποτα άλλο από τότε που χόντρυνε δεν λέει να χάσει.... tafos

Κατερινα εξαρτάται απο την τροφη, τι δινεις στην Μιλου ?
Και γω ειμαι της γνώμης να κανεις τα γεύματα μισα μισά , μιση ποσοτητα ξηράς και μιση κονσέρβας.
2 κιλά μου φαινονται και μένα πολυ η αληθεια ειναι, εμένα τρώει 1 κιλο το μηνα αλλα  απο την ακανα και ειναι χοντρη +  κονσερβα.

Μωρέ της δίνω 50 γρ. ξηρά τροφή - τώρα της δίνω applaws - μετά θα δίνω naturea αλλαγή μενού Laughing  - και από ένα κουταλάκι κονσέρβα πρωί και απόγευμα. Τίποτα άλλο. Σε μηνιαία βάση είπα περίπου 2 κιλά....υπολογίζω γύρω στο 1,6 κάθε μία τους.....γιατί μερικές φορές η Μιλού τρώει και λίγο από της Κίρας...την προλαβαίνω βέβαια αλλά την παρασπονδία της την κάνει... tafos 

Είναι όμως μια γάτα που δεν κινείται καθόλου.....τρώει και ξαπλάρει....σε αντίθεση με την Κίρα που δεν βάζει ω..... έχω λίγο προβληματιστεί αλλά πόσο πιο λίγο ξηρά τροφή....;;;


Κατερινα αφου θελεις να αδυνατισει η Μιλου γιατι δεν ρωτας τον γιατρο να σου πει τι πρεπει να κανεις.Εμενα η αδελφη μου εχει ενα γατο που ειναι 11 χρονων και ειναι 7.5 κιλα,εκανε εξετασεις αιματος και καποιες τιμες στο συκωτι ηταν ανεβασμενες. Κατα τα αλλα υγιεστατος.
Η γιατρος ειπε στην αδελφη μου να του κανει αμεσως διαιτα με ειδικη κτηνιατρικη τροφη που ειναι για απωλεια βαρους.Τις ειπε οτι πρεπει να φτασει για την ηλικια του και το σωματοτυπο του τα 6 κιλα.Τις ειπε να τρωει ξηρη τροφη 50 gr την ημερα αυστηρα και καθολου κονσερβες!!Ουτε δειγμα!
Και οταν η αδελφη μου ρωτησε τη γιατρο μηπως παθουν τα νεφρα του αμα δεν του δινω υγρη τροφη,απο την στιγμη της λεει που πινει νερο δεν παθαινει τιποτα. Ετσι η αδελφη μου ξεκινησε αυτο το μενου εδω και ενα χρονο και τωρα ο γατος της εχει φτασει τα 6 κιλα,το επιθυμητο βαρος για την ηλικια του και το σωματοτυπο του.Αυτο στο λεω για να συμβουλευτεις γιατρο εαν θελεις να χασει βαρος η πανεμορφη Μιλου σου,που θα ειναι για το καλο της υγειας της.Ο γιατρος θα την ζυγισει και θα σου πει ποσο πρεπει να χασει και πως. Smile
florans
florans
Mature Cat
Mature Cat

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 60
Τόπος : Βυρωνας
Αριθμός γατουνίων : 5 Μινι,Γκεραλτ,Μικυ ( Τερεζα και Νταιζη μας κοιταζουν απο ψηλα!)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμωνας γιατι χουρχουριζουμε πιο πολυ!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ολα ειναι πολυ γλυκουτσικα! τα θελω ολα!!
Motto : Αγαπη και ανθρωπια!
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/02/2012
Mood : Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 4 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 4 Empty Απ: Γατούλες και μαγειρευτό

Δημοσίευση από florans Παρ Ιουν 10, 2016 12:45 pm

Gatoplikti έγραψε:
florans έγραψε:
Gatoplikti έγραψε:Θα παρακαλέσω πολυ να ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΝ οι προσωπικοι χαρακτηρισμοι απο οπου και αν προέρχονται!
Βλεπω μια συζήτηση να κάνει κύκλο και να λέγονται συνεχως τα ιδια πράγματα.
Με τους χαρακτηρισμους αλλα και με τον λαθος τροπο,  δεν προκειται να περάσει κανεις σε κανέναν καμια αποψη και γνώση.



Φλωρανς ορμωμενη απο το παρακάτω σου ποστ , θα σου προτεινα να αρχισεις να μετράς την ποσοτητα της ξηράς τροφης που τρώνε ιδανικα το καθενα ξεχωριστα καθως και την ποσοτητα του μαγειρευτου που τους δινεις για να εισαι  απολυτα σιγουρη για την ποσοτητα που τρώνε αλλα και για το ποσοστο που αποτελει η ξηρά και η μαγειρευτη τροφη στην διατροφή τους.  Διοτι απο οτι καταλαβαινω δεν το έχεις υπολογισει απολυτα ειναι και τρια γατιά. Σιγουρέψου για αυτο και μετα το ξανασυζητάμε.

florans έγραψε:
Αυτο που δεν καταλαβαινετε και επιμενετε ειναι οτι εγω εχω μειωσει την ξηρη τροφη.Εγω λεω για πολλοστη φορα γεμιζω τα μπωλ τους οχι ενα,τρια,ενα για τον καθενα με ξηρη τροφη.Αυτα εχουν προγραμμα τρωνε απο λιγο πρωι- μεσημερι- βραδυ η Μινι και τα αγορια σηκωνονται και τα μεσανυχτα.
Απλα δεν τρωνε ποσοτητα,σε αυτο δεν μπορω να κανω κατι εγω,εαν πεινασουν τρωνε.Ειδατε πουθενα γραμμενο να λεω οτι δινω 3 γευματα κοτοπουλο;Αρα δεν διαβαζετε αυτα που γραφω ειπα δινω ενα κομματακι στον καθενα ξεψαχνισμενο μεσα στο νερακι του καθε μεσημερι,αλλα αυτα δεν το τρωνε μονομιας μπορει να το τελειωσουν μεχρι το απογευμα.
Απλα τα γατια μου ειναι ολιγοφαγα ειναι ετσι το σκαρι τους,ισως επειδη ειναι παρεα μαζι και εχουν ενδιαφεροντα,παιζουν,τρεχουν δεν εχουν το νου τους στο φαι!!


Ναι αυτο θα κανω ,δεν θα γεμιζω και τα τρια μπωλ τους ξηρη τροφη ,θα μετραω την ποσοτητα και μετα θα την βαζω στα μπωλ για να ειμαι σιγουρη ποσο τρωνε,παντως οτι τρωνε με προγραμμα πρωι-μεσημερι-βραδυ και τα αγορια και τα μεσανυχτα ειναι γεγονος και ειναι ολιγοφαγα δεν φταιω εγω σε αυτο. Smile

Καταλαβαινω τι θες να πεις με το ολιγοφαγα, τσιμολογάνε ολη μερα απο λιγο, το ιδιο έκανε και η δικη μου γάτα, απλα σε μένα ήταν μια και  την ζύγιζα την ξηρά και ήξερα την συνολικη ποσοτητα που τρώει. Μπορει η συνολικη ποσοτητα που τρωνε να διαφέρει απο αυτη που εχεις στο μυαλο σου.

Θα μπορουσες προκειμένου να υπολογισεις σωστά το τι τρώνε να τους δινεις γεύματα σε συγκεκριμένες ώρες ή τουλαχιστον να τρώνε ξεχωριστα ώστε να διασφαλισεις οτι το ένα δεν τρώει το φαγητο του αλλουνου. Τοτε θα εισαι σίγουρη για το ποση ποσοτητα τρώει το καθένα. Επισης ζυγισε το κοτοπουλο που τους δινεις και το οποιο φανταζομαι τρώνε επιτοπου. Ετσι θα γνωριζεις επακριβώς τι γινεται ωστε να ξέρεις τελικα την αναλογια των ποσοστών ξηρας και μαγειρευτου που δινεις.

Δυστυχως τρωνε και τα δυο τα αγορια της Μινις και η Μινι των αγοριων.Για αυτο εχω παρει μια κοινη για ολους και ανακατευω και Senior οταν βαζω στης Μινι το μπωλ ,αλλα ανταλλασσουν πιατα.Ευτυχως που οι τιμες μαγνησιου -φωσφορου ειναι το ιδιο και στους δυο κωδικους.Ουτε το κοτοπουλο τρωνε επιτοπου ,τρωνε λιγο ,φευγουν στη βεραντα ,ξαναμπαινουν τρωνε,δηλ.μπορει να το βαλω το μεσημερι και να το τελειωσουν το απογευμα.
florans
florans
Mature Cat
Mature Cat

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 60
Τόπος : Βυρωνας
Αριθμός γατουνίων : 5 Μινι,Γκεραλτ,Μικυ ( Τερεζα και Νταιζη μας κοιταζουν απο ψηλα!)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμωνας γιατι χουρχουριζουμε πιο πολυ!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ολα ειναι πολυ γλυκουτσικα! τα θελω ολα!!
Motto : Αγαπη και ανθρωπια!
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/02/2012
Mood : Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 4 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 4 Empty Απ: Γατούλες και μαγειρευτό

Δημοσίευση από Gatoplikti Παρ Ιουν 10, 2016 12:55 pm

Ετσι ομως δεν ξέρεις ποιος τρώει τι και ποσο, το μονο που μπορεις να κάνεις ειναι να ζυγιζεις και να διαιρεις δια 3 υποθέτωντας οτι τρωνε ολοι το ιδιο. Για μένα μονο με τα γεύματα θα βγάλεις άκρη.
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 4 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 4 Empty Απ: Γατούλες και μαγειρευτό

Δημοσίευση από kat-cats Παρ Ιουν 10, 2016 1:00 pm

florans έγραψε:
kat-cats έγραψε:
Gatoplikti έγραψε:
kat-cats έγραψε:
kouix έγραψε:ομως κατερινα   περα  απο αυτα που  σου ειπε  η Φλωρα, νομιζω οτι  ειναι πολυ  ετσι κι αλλιως η  ξηρα που  δινεις  στα κορίτσια..... (ακόμη κι  αν  δεν  ετρωγαν - που  τρωνε- ΚΑΙ  κατι  αλλο  δηλαδη....)


Λες εεεε;;;; κοίταξα πίσω τη συσκευασία και δίνω για τη Μιλού ότι ακριβώς λέει και λίγο λιγότερο...λες να δίνω και λίγο ακόμα λιγότερο;;; το έχω σκεφτεί...και όχι τίποτα άλλο από τότε που χόντρυνε δεν λέει να χάσει.... tafos

Κατερινα εξαρτάται απο την τροφη, τι δινεις στην Μιλου ?
Και γω ειμαι της γνώμης να κανεις τα γεύματα μισα μισά , μιση ποσοτητα ξηράς και μιση κονσέρβας.
2 κιλά μου φαινονται και μένα πολυ η αληθεια ειναι, εμένα τρώει 1 κιλο το μηνα αλλα  απο την ακανα και ειναι χοντρη +  κονσερβα.

Μωρέ της δίνω 50 γρ. ξηρά τροφή - τώρα της δίνω applaws - μετά θα δίνω naturea αλλαγή μενού Laughing  - και από ένα κουταλάκι κονσέρβα πρωί και απόγευμα. Τίποτα άλλο. Σε μηνιαία βάση είπα περίπου 2 κιλά....υπολογίζω γύρω στο 1,6 κάθε μία τους.....γιατί μερικές φορές η Μιλού τρώει και λίγο από της Κίρας...την προλαβαίνω βέβαια αλλά την παρασπονδία της την κάνει... tafos 

Είναι όμως μια γάτα που δεν κινείται καθόλου.....τρώει και ξαπλάρει....σε αντίθεση με την Κίρα που δεν βάζει ω..... έχω λίγο προβληματιστεί αλλά πόσο πιο λίγο ξηρά τροφή....;;;


Κατερινα αφου θελεις να αδυνατισει η Μιλου γιατι δεν ρωτας τον γιατρο να σου πει τι πρεπει να κανεις.Εμενα η αδελφη μου εχει ενα γατο που ειναι 11 χρονων και ειναι  7.5 κιλα,εκανε εξετασεις αιματος και καποιες τιμες στο συκωτι ηταν ανεβασμενες. Κατα τα αλλα υγιεστατος.
Η γιατρος ειπε στην αδελφη μου να του κανει αμεσως διαιτα με ειδικη κτηνιατρικη τροφη που ειναι για απωλεια βαρους.Τις ειπε οτι πρεπει να φτασει για την ηλικια του και το σωματοτυπο του τα  6 κιλα.Τις ειπε να τρωει ξηρη τροφη 50 gr την ημερα αυστηρα και καθολου κονσερβες!!Ουτε δειγμα!
Και οταν η αδελφη μου ρωτησε  τη γιατρο μηπως παθουν τα νεφρα του αμα δεν του δινω υγρη τροφη,απο την στιγμη της λεει που πινει νερο δεν παθαινει τιποτα. Ετσι η αδελφη μου ξεκινησε αυτο το μενου εδω και ενα  χρονο και τωρα ο γατος της εχει φτασει τα 6 κιλα,το επιθυμητο βαρος για την ηλικια του και το σωματοτυπο του.Αυτο στο λεω για να συμβουλευτεις γιατρο εαν θελεις να χασει βαρος η  πανεμορφη  Μιλου σου,που θα ειναι για το καλο της υγειας της.Ο γιατρος θα την ζυγισει και θα σου πει ποσο πρεπει να χασει και πως. Smile

Φλωράνς το έχω κάνει....για 8-10 μήνες πέρισυ έτρωγε ειδική πάνακριβη δυστυχώς τροφή της royal και έδειξε να χάνει λίγο.... είχε φτάσει τότε από τα 6,5 κιλά στα 5. Πολύ καλά έδειχνε να πηγαίνει. Οταν λοιπόν μετά από 8-10 μήνες έφτασε τα 5 κιλά η γιατρός μας είπε ότι μπορεί να τρώει συγκεκριμένη ποσότητα τροφής όποια επιλέξω εγώ. Δεν μπορούσα και δεν έπρεπε όπως μου εξήγησε να δίνω συνέχεια την ειδική τροφή πλέον. Ε σιγά σιγά μας πήρε πάλι η κατηφόρα....και έχει γίνει σαν σβανάκι!!!

Αυτό που φοβάμαι είναι το στρες πήγαινε - έλα στο γιατρό - εξετάσεις κλπ. στρεσσάρεται πάρα πολύ, κλαίει, τρέχει και κρύβεται μες το ιατρείο και την τραβώ από τις γωνίες....και είπα μπας και μπορέσω να κάνω κάτι δίνοντας συγκεκριμένη ποσότητα.... αλλά δεν τα καταφέρνω και έχω αγχωθεί αρκετά....κυρίως για την υγεία της.... δεν ξέρω τι θα κάνω, θα δω να μιλήσω πάλι με τη γιατρό να δω τι μπορεί να μου πει.....

Σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον! Smile
kat-cats
kat-cats
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 56
Τόπος : Αγ. Παρασκευή, Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2 & 1 αγγελάκι
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/03/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 4 Empty Απ: Γατούλες και μαγειρευτό

Δημοσίευση από florans Παρ Ιουν 10, 2016 1:14 pm

kat-cats έγραψε:
florans έγραψε:
kat-cats έγραψε:
Gatoplikti έγραψε:
kat-cats έγραψε:
kouix έγραψε:ομως κατερινα   περα  απο αυτα που  σου ειπε  η Φλωρα, νομιζω οτι  ειναι πολυ  ετσι κι αλλιως η  ξηρα που  δινεις  στα κορίτσια..... (ακόμη κι  αν  δεν  ετρωγαν - που  τρωνε- ΚΑΙ  κατι  αλλο  δηλαδη....)


Λες εεεε;;;; κοίταξα πίσω τη συσκευασία και δίνω για τη Μιλού ότι ακριβώς λέει και λίγο λιγότερο...λες να δίνω και λίγο ακόμα λιγότερο;;; το έχω σκεφτεί...και όχι τίποτα άλλο από τότε που χόντρυνε δεν λέει να χάσει.... tafos

Κατερινα εξαρτάται απο την τροφη, τι δινεις στην Μιλου ?
Και γω ειμαι της γνώμης να κανεις τα γεύματα μισα μισά , μιση ποσοτητα ξηράς και μιση κονσέρβας.
2 κιλά μου φαινονται και μένα πολυ η αληθεια ειναι, εμένα τρώει 1 κιλο το μηνα αλλα  απο την ακανα και ειναι χοντρη +  κονσερβα.

Μωρέ της δίνω 50 γρ. ξηρά τροφή - τώρα της δίνω applaws - μετά θα δίνω naturea αλλαγή μενού Laughing  - και από ένα κουταλάκι κονσέρβα πρωί και απόγευμα. Τίποτα άλλο. Σε μηνιαία βάση είπα περίπου 2 κιλά....υπολογίζω γύρω στο 1,6 κάθε μία τους.....γιατί μερικές φορές η Μιλού τρώει και λίγο από της Κίρας...την προλαβαίνω βέβαια αλλά την παρασπονδία της την κάνει... tafos 

Είναι όμως μια γάτα που δεν κινείται καθόλου.....τρώει και ξαπλάρει....σε αντίθεση με την Κίρα που δεν βάζει ω..... έχω λίγο προβληματιστεί αλλά πόσο πιο λίγο ξηρά τροφή....;;;


Κατερινα αφου θελεις να αδυνατισει η Μιλου γιατι δεν ρωτας τον γιατρο να σου πει τι πρεπει να κανεις.Εμενα η αδελφη μου εχει ενα γατο που ειναι 11 χρονων και ειναι  7.5 κιλα,εκανε εξετασεις αιματος και καποιες τιμες στο συκωτι ηταν ανεβασμενες. Κατα τα αλλα υγιεστατος.
Η γιατρος ειπε στην αδελφη μου να του κανει αμεσως διαιτα με ειδικη κτηνιατρικη τροφη που ειναι για απωλεια βαρους.Τις ειπε οτι πρεπει να φτασει για την ηλικια του και το σωματοτυπο του τα  6 κιλα.Τις ειπε να τρωει ξηρη τροφη 50 gr την ημερα αυστηρα και καθολου κονσερβες!!Ουτε δειγμα!
Και οταν η αδελφη μου ρωτησε  τη γιατρο μηπως παθουν τα νεφρα του αμα δεν του δινω υγρη τροφη,απο την στιγμη της λεει που πινει νερο δεν παθαινει τιποτα. Ετσι η αδελφη μου ξεκινησε αυτο το μενου εδω και ενα  χρονο και τωρα ο γατος της εχει φτασει τα 6 κιλα,το επιθυμητο βαρος για την ηλικια του και το σωματοτυπο του.Αυτο στο λεω για να συμβουλευτεις γιατρο εαν θελεις να χασει βαρος η  πανεμορφη  Μιλου σου,που θα ειναι για το καλο της υγειας της.Ο γιατρος θα την ζυγισει και θα σου πει ποσο πρεπει να χασει και πως. Smile

Φλωράνς το έχω κάνει....για 8-10 μήνες πέρισυ έτρωγε ειδική πάνακριβη δυστυχώς τροφή της royal και έδειξε να χάνει λίγο.... είχε φτάσει τότε από τα 6,5 κιλά στα 5. Πολύ καλά έδειχνε να πηγαίνει. Οταν λοιπόν μετά από 8-10 μήνες έφτασε τα 5 κιλά η γιατρός μας είπε ότι μπορεί να τρώει συγκεκριμένη ποσότητα τροφής όποια επιλέξω εγώ. Δεν μπορούσα και δεν έπρεπε όπως μου εξήγησε να δίνω συνέχεια την ειδική τροφή πλέον. Ε σιγά σιγά μας πήρε πάλι η κατηφόρα....και έχει γίνει σαν σβανάκι!!!

Αυτό που φοβάμαι είναι το στρες πήγαινε - έλα στο γιατρό - εξετάσεις κλπ. στρεσσάρεται πάρα πολύ, κλαίει, τρέχει και κρύβεται μες το ιατρείο και την τραβώ από τις γωνίες....και είπα μπας και μπορέσω να κάνω κάτι δίνοντας συγκεκριμένη ποσότητα.... αλλά δεν τα καταφέρνω και έχω αγχωθεί αρκετά....κυρίως για την υγεία της.... δεν ξέρω τι θα κάνω, θα δω να μιλήσω πάλι με τη γιατρό να δω τι μπορεί να μου πει.....

Σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον! Smile


Η Μιλου σου εχει τον ιδιο σωματοτυπο με τον γατο της αδελφης μου ,ειναι βαρια γατα οποτε 5 κιλα αν παει  ειναι καλα γιατι ειναι και πιο μικρη.Και της αδελφης μου της RC τις εδινε αλλα τις ειπε να μην την σταματησει απλα να αυξησει λιγο την ποσοτητα,γιατι εαν ξεφυγουν  με αλλη ξηρη αμεσως τα ξαναπαιρνουν τα κιλα. Smile
florans
florans
Mature Cat
Mature Cat

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 60
Τόπος : Βυρωνας
Αριθμός γατουνίων : 5 Μινι,Γκεραλτ,Μικυ ( Τερεζα και Νταιζη μας κοιταζουν απο ψηλα!)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμωνας γιατι χουρχουριζουμε πιο πολυ!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ολα ειναι πολυ γλυκουτσικα! τα θελω ολα!!
Motto : Αγαπη και ανθρωπια!
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/02/2012
Mood : Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 4 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 4 Empty Απ: Γατούλες και μαγειρευτό

Δημοσίευση από kat-cats Παρ Ιουν 10, 2016 1:29 pm

χχμμμμμμ είδες τα ξαναπαίρνουν.....δεν αντέχω όμως μωρέ είναι πολλά τα λεφτά γι αυτή την τροφή.....και είναι και χάλι τα συστατικά της.... δεν ξέρω το σκέφτομαι να την ξαναρχίσω πάντως γιατί τα 6,5 κιλά που είναι τώρα είναι πολλά....είναι μεν γατάρα - πιο μεγάλη από την Κίρα - αλλά δεν κινείται και δεν της κάνει καλό να έχει τόσο βάρος επάνω της....
kat-cats
kat-cats
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 56
Τόπος : Αγ. Παρασκευή, Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2 & 1 αγγελάκι
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/03/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 4 Empty Απ: Γατούλες και μαγειρευτό

Δημοσίευση από Gatoplikti Παρ Ιουν 10, 2016 1:57 pm

Ειναι αλλο πράγμα παντως ενας γατος μεγαλης ηλικιας υπέρβαρος με προβλημα στο συκώτι το οποιο δεν δημιουργήθηκε απο την μια στιγμη στην αλλη και αλλο πράγμα μια νεα γατούλα σαν την Μιλού, μικρη δεν ειναι Κατερινα? οπου απο αδεσποτο έγινε δεσποζομενο και πήρε βαρος. Λογικο ειναι δεν σημαινει απαραιτητα οτι εχουν δημιουργηθει θέματα υγειας και χρειαζεται εξιδεικευμενη διατροφη.

Παιχνιδι Κατερινα μου κινηση.
Οσο για τις κονσέρβες μπορεις να παρεις βοζιτα που έρχονται πιο οικονομικα ή και ανιμοντα καρνυ στις μεγάλες συσκευασιες που απο οτι ειδα στα μαγαζια του εξωτερικου πωλουνται σε συμφέρουσα τιμή.
ΤΟ θέμα ειναι να τρώνε κιολας βέβαια Smile
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 4 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 4 Empty Απ: Γατούλες και μαγειρευτό

Δημοσίευση από kat-cats Παρ Ιουν 10, 2016 2:52 pm

Λογικά ναι, την βρήκα σε ηλικία μεταξύ 2 και 3 όπως η γιατρός...τώρα θα είναι γύρω στα 5 με 5 1/2....

Μωρέ δεν κινείται....κάνει λίγα παιχνιδάκια μαζί μου - της αρέσουν οι κορδέλες - έχω και πολλές για να μην βαριέται αλλά παίζει λίγο και μετά ξαπλώνει...

Οσο για τις κονσέρβες....οι κοντέσσες μου δεν μου τρώνε ούτε τις bozita, ούτε τις animonda και θα θελα να τις ψήσω στο φούρνο!! μου θέλουν μόνο τις schezir, applaws.... ξέρεις πόσες κονσέρβες έχω δώσει στα αδέσποτα...;; είναι κρίμα μωρέ αλλά τι να τις κάνω.... είναι λίγο δύσκολες στη διατροφή τους...ίσως να τις έκανα και εγώ...απορώ με την Μιλού πως ζούσε έξω....;;; γι' αυτό όταν τη βρήκα ήταν κόκκαλο....
kat-cats
kat-cats
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 56
Τόπος : Αγ. Παρασκευή, Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2 & 1 αγγελάκι
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/03/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 4 Empty Απ: Γατούλες και μαγειρευτό

Δημοσίευση από Ηρακλένια Παρ Ιουν 10, 2016 3:09 pm

Δοκίμασε με λέηζερ Κατερίνα μου, καμία γάτα δε μπορεί να αντισταθεί! Smile
Ηρακλένια
Ηρακλένια
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 45
Τόπος : δώθε, κείθε, πέρα...
Αριθμός γατουνίων : 3: τον Ηρακλή τον άρχοντα το μοσχοαναθρεμένο, τη Μελίτα τη χαδιάρα την πρώην αλανιάρα και τη Ρίτα, το Ριτάκι - κανέναν δε φοβάσαι!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : είμαστε γατός καιρού!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιοδήποτε τετράποδο, γουνιστό, που κάνει μάου
Motto : Cats do care! For example they know instinctively what time we have to be at work in the morning and they wake us up twenty minutes before the alarm goes off...
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/07/2012
Mood : Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 4 66231010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 4 Empty Απ: Γατούλες και μαγειρευτό

Δημοσίευση από Gatoplikti Παρ Ιουν 10, 2016 3:17 pm

Κατερινα σε καταλαβαινω απολυτα , τα ιδια τραβαω και γω. Το λεηζερ που λεει η Ηρακλένια ειναι μια λυση , επισης καποιο παιχνιδι που κινειται μονο του. Εγω πολλες φορες την κυνηγάω για να ξεσηκωθει και αυτα παει κρυβεται για να μην την φτάσω ενω τα παιρνει κρανιο και μου χώνει αναποδες happy2

Η καλυτερη λύση για εμας οι διακοπες στην φύση οπου πραγματικα ξεχνά το φαϊ και γινεται άλλη γάτα , παιζει συνέχεια, αλλα δυστυχώς σπάνιες.

Πολλες φορες σκέφτομαι να δανειστώ ένα σκύλο για λιγο happy2 happy2


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Gatoplikti στις Παρ Ιουν 10, 2016 3:45 pm, 1 φορά
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 4 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 4 Empty Απ: Γατούλες και μαγειρευτό

Δημοσίευση από nen Παρ Ιουν 10, 2016 3:41 pm

Κοριτσια θα με παλαβωσετε με αυτα που λετε.
1) Αν τα γατια ηταν τοοσο εξυπνα ωστε να καταλαβαινουν αν ειναι καλο ή κακο αυτο που τρωνε, τοτε κανενα γατι δεν θα ετρωγε ποτε φολα στο δρομο..

2) Σας παρακαλω μην λετε οτι οι κονσερβες παχαινουν τα γατια!!! Εχω βαρεθει να το ακουω αυτο το παραμυθακι που λενε οι περισσοτεροι κτηνιατροι εδω, μονο καο μονο επειδη δεν εχουν ιδεα απο διατροφη καο θελουν να πουλησουν τις μαρκες που εχουν στα κτηνιατρεια τους.
Ολα ειναι θεμα ποσοτητας και ποιοτητας της τροφης. Ταιζω 2 χρονια orijen, καμια 10αρια διαφορετικες μαρκες/γευσεις κονσερβας (50-100 γρ ανα μερα) και καποια γευματα μαγειρευτπ κρεας. Τα γατια μου ειναι υγιεστατα και σε πολυ καλα κιλα!

3) Οτι και αν τρωει το γατι ο μονος τροπος περα απο την παραπανω κινηση για να χασει κιλα ειναι να τρωει λιγο λιγοτερο απο οτι χρειαζεται κανονικα μεσα σε μια μερα. Δεν υπαρχουν μαγικες κροκερες που τα κανουν να χανουν πιο ευκολα κιλα ενω με ολες τις αλλες παχαινουν.

4) Τα γατια σας παιρνουν κιλα οταν αλλαζετε μαρκα ή βαζετε κονσερβα στη διατροφη τους, επειδη δεν ρυθμιζετε σωστα τις ποσοτητες που τους δινεται! Αυτο μπορειτε να το ρυθμισετε κοιτώντας το θερμιδικο περιεχομενο των τροφων που δινεται.
Αν η μιλου τρωγοντας μονο 50γρ την μερα πχ royal obesity εχανε με φυσιολογικο ρυθμο τα παραπανω κιλα της, αυτα δεν ηταν επειδη ειναι ειδικη τροφη η ρουγιαλ αλλα επειδη εχει μειωμενες θερμιδες. Θα σου δωσω παραδειγμα συγκριτικα στις ποσοτητες μεταξυ ρουαγιαλ και νατουρεα.
Τα 100γρ ρουαγιαλ εχουν 330 kcal, οποτε τα 50γρπου πρεπει να τρωει για να αδυνατισει αντιατοιχουν σε 165 θερμιδες καθημερινα. Απο την στιγμη που γνωριζεις ποσες χρειαζεται αν αλλαζεις τροφη ή προσθετεις κονσερβα απλως προσαρμοζεις τι; ποσοτητες ωστε να παιρνει 165 θερμιδες την μερα.
Η Naturea για παραδειγμα τα 100γρ εχουν 385 θερμιδες! Αυτο σημαινει πως για να παιρνει η μιλου 165 θερμιδες την μερα πρεπει να τρωει 43 γρ Νατουρεα αντι για 50!
Αν μεσα στη μερα δινεις και 100γρ μποζιτα που εχει 70kcal τοτε θα πρεπει να δινεις μονο 35 γρ νατουρεα για να αδυνατισει.

5) Αντιστοιχως υπολογιζονται οι ποσοτητες που χρειαζεται το γατι για να διατηρειται σταθερα στα 5 πχ κιλα. Και παιζει και ρολο και η γυμναστικη. Ο ασερ εμενα για να μενει στα 4 κιλα χρειαζεται 180θερμιδες ανα μερα (πχ 100γρ κονσερβα και 20 γρ κροκετα orijen) επειδη τρεχει και κουνιεται το βραδυ κυριως ενω την περισσοτερη ωρα την περναει ξαπλα. Η Κορρα που ειναι 3,4 κιλα μπορει να τρωει και 210με250 τη μερα, κι ας ειναι θηλυκια επειδη δεν βαζει κωλο κατω ολη την μερα και τη νυχτα.

6) Αν ολοι αυτοι οι υπολογισμοι σας φαινονται τοσο περιπλοκοι τοτε ξεκινηστε δινοντας μια ταδε ποσοτητα και ζυγηστε τα γατια σας. Μειωστε κατα 5-6 γρ κροκετα την ποσοτητα αυτη για 2με4 εβδομαδες και ξανα ζυγιστε το. Αν δεν εχει χασει καθολου ή αν χανει ελαχιστα σημαινει οτι μπορει να μειωσετε λιγο ακομα και κανετε παλι το ιδιο για ενα διαστημα μεχρι να πετυχεται τις ποσοτητες στις οποιες πχ χανει 50γρ την εβδομαδα απο το βαρος του το γατι. Δεν γινεται αλλιως δουλεια.

7) Εγω με αυτον τον τροπο πηγα τον ασερ απο 4.5 στα 4 κιλα, χωρις ειδικες τροφες, χωρ7ς τροφες για στειρωμενα και δυνοντας μπολικη κονσερβα ή μαγειρευτο. Αν σταδιακα αρχισει να χανει κιλα η Μιλου τρωγοντας σωστα, οσο πθο ελαφρια γινεται λογικα τοσο πιο πολυ κινητικη θα γινεται επισης, οποτε θα αρχισει να παιζει περισσοτερο και να καιει και ετσι θερμιδες. Επισης, να ξερετε οτι οι ενδεικτικες ποσοτητες που αναγραφονται στα κουτια απο κροκετες ή κονσερβες συνηθως πεφτουν πολυ εξω για γατια που ειναι ξαπλα ολη τη μερα.

8 ) Τελος και η ποιοτητα της τροφης παιζει σιγουρα ρολα! Οταν το γατι τρωει τροφες πλουσιες σε κρεας αδυνατιζει πιο ευκολα. Οταν τρωει τροφες μεσα στα σιτηρα που δεν μπορει να τα μεταβολισει καλα ο οργανισμος του, παχαινει πιο ευκολα γιατι αποθηκευονται ως λιπος απανω του.


**Το καλυτερο παιχνιδι που εχω βρει ειναι να δεσω σε ενα ξυλακι με σκοινι ενα παιχνιδακι με πουπουλα και κατνιπ και να το κουναω περα δωθε. Το παιρνανε για πουλι και απογειωνονται και τα δυο. Μετα τα πιανει και τρεχουν και μεταξυ τους πανω κατω για ωρα. Το ευχαριστιουνται και περισσοτερο απο το λειζερ γιατι εχουν και κατι να πιασουν οσο ρο κυνηγανε, στο λειζερ δεν μπορουν να πιασουν κατι.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την nen στις Παρ Ιουν 10, 2016 3:51 pm, 1 φορά
nen
nen
Kill Deal Cats
Kill Deal Cats

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 33
Τόπος : Πάτρα
Αριθμός γατουνίων : 3
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο.
Motto : Θα πεθάνουμε όλοι
Ημερομηνία Εγγραφής : 24/11/2014
Mood : Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 4 M_skat10

https://www.facebook.com/judopatras

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 4 Empty Απ: Γατούλες και μαγειρευτό

Δημοσίευση από kat-cats Παρ Ιουν 10, 2016 3:43 pm

Gatoplikti έγραψε:Κατερινα σε καταλαβαινω απολυτα , τα ιδια τραβαω και γω. Το λεηζερ που λεει η Ηρακλένια ειναι μια λυση , επισης καποιο παιχνιδι που κινειται μονο του. Εγω πολλες φορες την κυνηγάω για να ξεσηκωθει και αυτα παει κρυβεται για να μην την φτάσω ενω τα παιρνει κρανιο και μου χώνει αναποδες happy2

Η καλυτερη εμας οι διακοπες στην φύση οπου πραγματικα ξεχνά το φαϊ και γινεται άλλη γάτα αλλα δυστυχώς σπάνιες.

Πολλες φορες σκέφτομαι να δανειστώ ένα σκύλο για λιγο happy2 happy2

Θα πάρω, θα πάρωωωωωω!!! δεν μπορεί θα ξεκουνηθεί!!!! happy2 σου χώνει ανάποδες;;; χαχαχαχαχα απίστευτο κορίτσι!! αυτά τα κάνει μόνο η Κίρα...η Μιλού απλά χώνεται για να μην την πιάσει κανείς....και παρά το πάχος σας πληροφορώ πως είνα αθόρυβη!!! ανεβαίνει, κατεβαίνει "αλαφρά" σαν γαζέλα όχι σαν το άλλο το πούμα!!!! μπαμ μπουμ, πάνω κάτω αλλά και πάνω μας.... κι όποιον πάρει ο χάρος!!! tafos

Πάντως η Μιλού τον Ιντεφίξ τον μαλώνει....  No  μάλλον τον "ψιλοφοβάται" και τον βάζει στη θέση του το μπουνταλά μου!!! Laughing περνάει από δίπλα και του νιαουρίζει έντονα - τον μαλώνει - και εκείνος κατεβάζει το κεφάλι.....αγοράκι μου!!!!!! flower

Ηρακλένια έγραψε:Δοκίμασε με λέηζερ Κατερίνα μου, καμία γάτα δε μπορεί να αντισταθεί! Smile

Θα αγοράσω άμεσα!!!! μα τη μπουρδού να μην κινείται!!!! αλλά είναι τόσο μπούρδικο.....πεθαίνω όταν τρέχει και πάει στη θέση του μαμ και περιμένει να την ταίσω...το αγαπώ το θρουμπουλό μου είναι πολύ "ζεστό" γατί!!! Veryhappy
kat-cats
kat-cats
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 56
Τόπος : Αγ. Παρασκευή, Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2 & 1 αγγελάκι
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/03/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 4 Empty Απ: Γατούλες και μαγειρευτό

Δημοσίευση από Gatoplikti Παρ Ιουν 10, 2016 3:51 pm

Φυσικα μου χώνει και με βριζει κιολας τι νομιζες !! happy2 happy2 happy2
Κανει Αααααααααααα !!  happy2  happy2  happy2
Κατερινα μου τι να σου κανει το γλυκο ιντεφιξάκι ??? Ενα λυκοσκυλο παρε να δεις τι έχει να γινει ??? happy2 happy2 happy2

Ααααα ή ένα τζακ ράσελ νομιζω? αυτα τα χαριτωμένα μικρά υπερκινητικα !! Θα βριζει η γάτα happy2

Οσο για το πως ακουγεται η δικια μου οταν πηδάει ναι ακουγεται σαν ελεφαντας !! happy2 happy2
Παρολα αυτα αμα θέλει να μην ακουγεται δεν ακουγεται στο περπάτημα αλλιως βγαζει νυχάκια και κανει τακουνάκια Laughing και καλα ήρθα ! Laughing
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 4 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 4 Empty Απ: Γατούλες και μαγειρευτό

Δημοσίευση από kat-cats Παρ Ιουν 10, 2016 3:57 pm

[quote: nenΚοριτσια θα με παλαβωσετε με αυτα που λετε.
1) Αν τα γατια ηταν τοοσο εξυπνα ωστε να καταλαβαινουν αν ειναι καλο ή κακο αυτο που τρωνε, τοτε κανενα γατι δεν θα ετρωγε ποτε φολα στο δρομο..

Συμφωνώ! Είναι θέμα τυχαίο ή απλά θέμα «γεύσης» όπου προτιμούν το ένα ή το άλλο.

2) Σας παρακαλω μην λετε οτι οι κονσερβες παχαινουν τα γατια!!! Εχω βαρεθει να το ακουω αυτο το παραμυθακι που λενε οι περισσοτεροι κτηνιατροι εδω, μονο καο μονο επειδη δεν εχουν ιδεα απο διατροφη καο θελουν να πουλησουν τις μαρκες που εχουν στα κτηνιατρεια τους.
Ολα ειναι θεμα ποσοτητας και ποιοτητας της τροφης. Ταιζω 2 χρονια orijen, καμια 10αρια διαφορετικες μαρκες/γευσεις κονσερβας (50-100 γρ ανα μερα) και καποια γευματα μαγειρευτπ κρεας. Τα γατια μου ειναι υγιεστατα και σε πολυ καλα κιλα!
 
Κοίταξε θα συμφωνήσω εν μέρει για την «καλή» ξηρά τροφή ΑΛΛΑ υπολογίζοντας και τα δικά μου τρώνε από τις καλές τροφές της αγοράς orijen, acana, naturea, applaws κλπ. και κονσέρβες schezir, applaws λόγω σταθερής προτίμησής τους τότε αυτό που μπορώ να πω είναι ότι παίζει πολύ μεγάλο ρόλο το σκαρί της γάτας και το πόσο κινείται. Εχω δύο γάτες τελείως διαφορετικές σε διάθεση….η μια τρελόγκω όλη μέρα και τη νύχτα πολλές φορές τρέχει και η άλλη ζεν όλο ξάπλα και φυσικά παχαίνει….άρα δεν είναι μόνο θέμα «καλής» διατροφής.
 

Οσο για τις κονσέρβες από τις ανθρώπινες μιλάω όλοι έχουμε στο μυαλό μας κονσέρβα = συντηρητικά. Γιατί να μην έχουν λοιπόν και οι κονσέρβες για ζώα;

3) Οτι και αν τρωει το γατι ο μονος τροπος περα απο την παραπανω κινηση για να χασει κιλα ειναι να τρωει λιγο λιγοτερο απο οτι χρειαζεται κανονικα μεσα σε μια μερα. Δεν υπαρχουν μαγικες κροκερες που τα κανουν να χανουν πιο ευκολα κιλα ενω με ολες τις αλλες παχαινουν.
 
Στη Μιλού το έχω δοκιμάσει εδώ και καιρό, δεν παχαίνει αλλά δεν αδυνατίζει. Και επειδή η μόνη διαφορά είναι η κίνηση θεωρώ ότι παίζει μεγάλο ρόλο σε εκείνη!

4) Τα γατια σας παιρνουν κιλα οταν αλλαζετε μαρκα ή βαζετε κονσερβα στη διατροφη τους, επειδη δεν ρυθμιζετε σωστα τις ποσοτητες που τους δινεται! Αυτο μπορειτε να το ρυθμισετε κοιτώντας το θερμιδικο περιεχομενο των τροφων που δινεται.
Αν η μιλου τρωγοντας μονο 50γρ την μερα πχ royal obesity εχανε με φυσιολογικο ρυθμο τα παραπανω κιλα της, αυτα δεν ηταν επειδη ειναι ειδικη τροφη η ρουγιαλ αλλα επειδη εχει μειωμενες θερμιδες. Θα σου δωσω παραδειγμα συγκριτικα στις ποσοτητες μεταξυ ρουαγιαλ και νατουρεα.
Τα 100γρ ρουαγιαλ εχουν 330 kcal, οποτε τα 50γρπου πρεπει να τρωει για να αδυνατισει αντιατοιχουν σε 165 θερμιδες καθημερινα. Απο την στιγμη που γνωριζεις ποσες χρειαζεται αν αλλαζεις τροφη ή προσθετεις κονσερβα απλως προσαρμοζεις τι; ποσοτητες ωστε να παιρνει 165 θερμιδες την μερα.
Η Naturea για παραδειγμα τα 100γρ εχουν 385 θερμιδες! Αυτο σημαινει πως για να παιρνει η μιλου 165 θερμιδες την μερα πρεπει να τρωει 43 γρ Νατουρεα αντι για 50!
Αν μεσα στη μερα δινεις και 100γρ μποζιτα που εχει 70kcal τοτε θα πρεπει να δινεις μονο 35 γρ νατουρεα για να αδυνατισει.
 
Στη royal obesity έτρωγε 65 γρ. ή 5/8 του εδικού κύπελου της rc. Τώρα τρώει από την applaws γύρω στα 50 γρ. Πολλές φορές και λιγότερη από αυτή την ποσότητα.
Κονσέρβα σταθερά 1 κουταλάκι το πρωί, 1 το απόγευμα. Πόσο να ζυγίζει αυτό;;; 15 γραμμάρια;; 20;;; Μποζίτα δεν τρώνε….τρώνε επιλεκτικά μόνο schesir/applaws. Οπότε το κουταλάκι αν παίρνει 5 γρ. σε ίσια ποσότητα θεωρώ ότι επειδή τους βάζω λίγο φουσκωτά να είναι γύρω στα 10-12 γρ. τη φορά.

5) Αντιστοιχως υπολογιζονται οι ποσοτητες που χρειαζεται το γατι για να διατηρειται σταθερα στα 5 πχ κιλα. Και παιζει και ρολο και η γυμναστικη. Ο ασερ εμενα για να μενει στα 4 κιλα χρειαζεται 180θερμιδες ανα μερα (πχ 100γρ κονσερβα και 20 γρ κροκετα orijen) επειδη τρεχει και κουνιεται το βραδυ κυριως ενω την περισσοτερη ωρα την περναει ξαπλα. Η Κορρα που ειναι 3,4 κιλα μπορει να τρωει και 210με250 τη μερα, κι ας ειναι θηλυκια επειδη δεν βαζει κωλο κατω ολη την μερα και τη νυχτα.
 
Έτσι είναι και η Κίρα…με το ζόρι τα 4,5 κιλά στα καλά της καλά της….το καλοκαίρι φθάνει και λίγο λιγότερο από 4 κιλά, σχεδόν 3,5....

6) Αν ολοι αυτοι οι υπολογισμοι σας φαινονται τοσο περιπλοκοι τοτε ξεκινηστε δινοντας μια ταδε ποσοτητα και ζυγηστε τα γατια σας. Μειωστε κατα 5-6 γρ κροκετα την ποσοτητα αυτη για 2με4 εβδομαδες και ξανα ζυγιστε το. Αν δεν εχει χασει καθολου ή αν χανει ελαχιστα σημαινει οτι μπορει να μειωσετε λιγο ακομα και κανετε παλι το ιδιο για ενα διαστημα μεχρι να πετυχεται τις ποσοτητες στις οποιες πχ χανει 50γρ την εβδομαδα απο το βαρος του το γατι. Δεν γινεται αλλιως δουλεια.
 

Είμαι πολύ προσεκτική στο τάισμα γιατί βλέπω πως έχει παχύνει. Αλλά δεν βλέπω να χάνει….έχει δε και πιτυρίδα, όπως είπε η γιατρός λόγω πάχους γίνεται έντονο το πρόβλημα, εντάξει δεν της αρέσει και η καθαριότητα τρελά όπως στην Κίρα που γυαλίζει…. Αυτό δεν το είχα σκεφθεί...θα μειώσω κι άλλο να δω αντίδραση....

7) Εγω με αυτον τον τροπο πηγα τον ασερ απο 4.5 στα 4 κιλα, χωρις ειδικες τροφες, χωρ7ς τροφες για στειρωμενα και δυνοντας μπολικη κονσερβα ή μαγειρευτο. Αν σταδιακα αρχισει να χανει κιλα η Μιλου τρωγοντας σωστα, οσο πθο ελαφρια γινεται λογικα τοσο πιο πολυ κινητικη θα γινεται επισης, οποτε θα αρχισει να παιζει περισσοτερο και να καιει και ετσι θερμιδες. Επισης, να ξερετε οτι οι ενδεικτικες ποσοτητες που αναγραφονται στα κουτια απο κροκετες ή κονσερβες συνηθως πεφτουν πολυ εξω για γατια που ειναι ξαπλα ολη τη μερα.
 
Ναι το γνωρίζω. Και κατέληξα σε λιγότερη ποσότητα από την προτεινόμενη. Κι όταν είχε χάσει πάντως και ήταν 5 κιλά δεν ήταν κινητική….είναι το φυσίκ της… απλά εμένα με ανησυχεί μην μου πάθει πρόβλημα και τρέχουμε….

8 ) Τελος και η ποιοτητα της τροφης παιζει σιγουρα ρολα! Οταν το γατι τρωει τροφες πλουσιες σε κρεας αδυνατιζει πιο ευκολα. Οταν τρωει τροφες μεσα στα σιτηρα που δεν μπορει να τα μεταβολισει καλα ο οργανισμος του, παχαινει πιο ευκολα γιατι αποθηκευονται ως λιπος απανω του.


**Το καλυτερο παιχνιδι που εχω βρει ειναι να δεσω σε ενα ξυλακι με σκοινι ενα παιχνιδακι με πουπουλα και κατνιπ και να το κουναω περα δωθε. Το παιρνανε για πουλι και απογειωνονται και τα δυο. Μετα τα πιανει και τρεχουν και μεταξυ τους πανω κατω για ωρα.
 
Εχω δοκιμάσει πολλά…..μόνο αυτό δεν έχω πάρει και το laser…….θα τα πάρω να δω μήπως αντιδράσουν καλύτερα!!!

 

Αντιλαμβάνομαι όσα λες και θεωρητικά δουλεύουν….σε μας δεν ξέρω γιατί και τι πάει στραβά…. κάτι πρέπει να γίνει και με τη Μιλού γιατί ανησυχώ…έχει μείνει σταθερά στα 6,5 κιλά….εντάξει είναι μεγάλη γάτα αλλά ΟΚ πρέπει να πάει γύρω στα 5 κιλά….σκέφτομαι μήπως κάνουμε και εξετάσεις απλά το καθυστερώ λίγο μήπως πετύχω κάτι…..
kat-cats
kat-cats
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 56
Τόπος : Αγ. Παρασκευή, Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2 & 1 αγγελάκι
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/03/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 4 Empty Απ: Γατούλες και μαγειρευτό

Δημοσίευση από nen Παρ Ιουν 10, 2016 4:08 pm

Κοιτα αν μειωσεις κι αλλο και παλι δεν σου χανει τοτε μπορει να εχει καποιο προβλημα υγειας οπως διαβητη ή προβλημα με το θυρεοειδη. Οποτε καλο θα ηταν καποια στιγμη να της κανετε και εξετασεις αιματος στον κτηνιατρο μην χρειαζεται πιο ειδικη διατροφη ή καποια φαρμακο για να μεινει στα κανονικα κιλα της Smile
nen
nen
Kill Deal Cats
Kill Deal Cats

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 33
Τόπος : Πάτρα
Αριθμός γατουνίων : 3
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο.
Motto : Θα πεθάνουμε όλοι
Ημερομηνία Εγγραφής : 24/11/2014
Mood : Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 4 M_skat10

https://www.facebook.com/judopatras

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 4 Empty Απ: Γατούλες και μαγειρευτό

Δημοσίευση από kat-cats Παρ Ιουν 10, 2016 4:09 pm

Gatoplikti έγραψε:Φυσικα μου χώνει και με βριζει κιολας τι νομιζες !! happy2 happy2 happy2
Κανει Αααααααααααα !!  happy2  happy2  happy2
Κατερινα μου τι να σου κανει το γλυκο ιντεφιξάκι ??? Ενα λυκοσκυλο παρε να δεις τι έχει να γινει ??? happy2 happy2 happy2

Ααααα ή ένα τζακ ράσελ νομιζω? αυτα τα χαριτωμένα μικρά υπερκινητικα !! Θα βριζει η γάτα happy2

Οσο για το πως ακουγεται η δικια μου οταν πηδάει ναι ακουγεται σαν ελεφαντας !! happy2 happy2
Παρολα αυτα αμα θέλει να μην ακουγεται δεν ακουγεται στο περπάτημα αλλιως βγαζει νυχάκια και κανει τακουνάκια Laughing και καλα ήρθα ! Laughing

happy2 happy2 happy2 happy2 happy2 happy2  μπράβο το Αγαπάκι!!!!! χαχαχαχα αυτό το κάνει και η Κίρα!!!! happy2 happy2 happy2  σκατόγατα μας έχουν πρήξει!!!! Laughing
kat-cats
kat-cats
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 56
Τόπος : Αγ. Παρασκευή, Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2 & 1 αγγελάκι
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/03/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 4 από 5 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης