gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Γατούλες και μαγειρευτό

+7
florans
koneko
nen
Aigypti-cat
Gatoplikti
Ηρακλένια
4&2cats
11 απαντήσεις

Σελίδα 5 από 5 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5

Πήγαινε κάτω

Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 5 Empty Απ: Γατούλες και μαγειρευτό

Δημοσίευση από kat-cats Παρ Ιουν 10, 2016 4:11 pm

nen έγραψε:Κοιτα αν μειωσεις κι αλλο και παλι δεν σου χανει τοτε μπορει να εχει καποιο προβλημα υγειας οπως διαβητη ή προβλημα με το θυρεοειδη. Οποτε καλο θα ηταν καποια στιγμη να της κανετε και εξετασεις αιματος στον κτηνιατρο μην χρειαζεται πιο ειδικη διατροφη ή καποια φαρμακο για να μεινει στα κανονικα κιλα της Smile

Εχεις δίκιο. Ξεκινάω από σήμερα μείωση. Λίγο λίγο όπως λες. Αν δω σε μια εβδομάδα ότι δεν χάνει θα πάμε για εξετάσεις. Το έχω ένα άγχος.....απλά δεν αντιδρά καλά όταν την πάω και δεν θέλω να τη στρεσσάρω αλλά αν δω ότι δεν χάνει πρέπει να το δούμε!! Σε ευχαριστώ πολύ!!! Smile
kat-cats
kat-cats
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 56
Τόπος : Αγ. Παρασκευή, Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2 & 1 αγγελάκι
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/03/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 5 Empty Απ: Γατούλες και μαγειρευτό

Δημοσίευση από florans Παρ Ιουν 10, 2016 5:02 pm

Gatoplikti έγραψε:Ειναι αλλο πράγμα παντως ενας γατος μεγαλης ηλικιας υπέρβαρος με προβλημα στο συκώτι το οποιο δεν δημιουργήθηκε απο την μια στιγμη στην αλλη και αλλο πράγμα μια νεα γατούλα σαν την Μιλού, μικρη δεν ειναι Κατερινα? οπου απο αδεσποτο έγινε δεσποζομενο και πήρε βαρος. Λογικο ειναι δεν σημαινει απαραιτητα οτι εχουν δημιουργηθει θέματα υγειας και χρειαζεται εξιδεικευμενη διατροφη.

Παιχνιδι Κατερινα μου κινηση.
Οσο για τις κονσέρβες μπορεις να παρεις βοζιτα που έρχονται πιο οικονομικα ή και ανιμοντα καρνυ στις μεγάλες συσκευασιες που απο οτι ειδα στα μαγαζια του εξωτερικου πωλουνται σε συμφέρουσα τιμή.
ΤΟ θέμα ειναι να τρώνε κιολας βέβαια Smile

Γατοπληκτουλα ηταν υπερβαρος 1,5 κιλο παραπανω απο το φυσιολογικο του βαρος που πρεπει να εχει για την ηλικια του.Ηταν 7,5 κιλα και τωρα πηγε 6 που πρεπει να ειναι για τον σωματοτυπο του.Ειναι υγιεστατος,απλα μια τιμη που ειναι για το συκωτι ηταν ελαφρα αυξημενη,δεν ειπα οτι εχει προβλημα το συκωτι του δηλ.διαβητη.Η ξηρη τροφη που του εδωσε η γιατρος ειναι για απωλεια βαρους δεν ειναι για αλλο λογο ειδικη.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την florans στις Παρ Ιουν 10, 2016 5:40 pm, 1 φορά
florans
florans
Mature Cat
Mature Cat

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 60
Τόπος : Βυρωνας
Αριθμός γατουνίων : 5 Μινι,Γκεραλτ,Μικυ ( Τερεζα και Νταιζη μας κοιταζουν απο ψηλα!)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμωνας γιατι χουρχουριζουμε πιο πολυ!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ολα ειναι πολυ γλυκουτσικα! τα θελω ολα!!
Motto : Αγαπη και ανθρωπια!
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/02/2012
Mood : Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 5 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 5 Empty Απ: Γατούλες και μαγειρευτό

Δημοσίευση από Ηρακλένια Παρ Ιουν 10, 2016 5:10 pm

Αν το ιδανικό βάρος μιας γάτας είναι τα 6 κιλά και η γάτα ζυγίζει 7,5 κιλά
αυτό το 1,5 παραπανίσιο κιλό αντιστοιχεί σε 25% παραπάνω από το κανονικό της βάρος.
Δυστυχώς δε μιλάμε για μια υπέρβαρη γάτα, αλλά για μια παχύσαρκη γάτα.

Κανονικό βάρος --> υπέρβαρο (+ 1%-19%) --> παχύσαρκία (+ >20%)

http://icatcare.org/advice/obesity-cats
Ηρακλένια
Ηρακλένια
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 45
Τόπος : δώθε, κείθε, πέρα...
Αριθμός γατουνίων : 3: τον Ηρακλή τον άρχοντα το μοσχοαναθρεμένο, τη Μελίτα τη χαδιάρα την πρώην αλανιάρα και τη Ρίτα, το Ριτάκι - κανέναν δε φοβάσαι!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : είμαστε γατός καιρού!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιοδήποτε τετράποδο, γουνιστό, που κάνει μάου
Motto : Cats do care! For example they know instinctively what time we have to be at work in the morning and they wake us up twenty minutes before the alarm goes off...
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/07/2012
Mood : Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 5 66231010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 5 Empty Απ: Γατούλες και μαγειρευτό

Δημοσίευση από florans Παρ Ιουν 10, 2016 5:14 pm

kat-cats έγραψε:χχμμμμμμ είδες τα ξαναπαίρνουν.....δεν αντέχω όμως μωρέ είναι πολλά τα λεφτά γι αυτή την τροφή.....και είναι και χάλι τα συστατικά της.... δεν ξέρω το σκέφτομαι να την ξαναρχίσω πάντως γιατί τα 6,5 κιλά που είναι τώρα είναι πολλά....είναι μεν γατάρα - πιο μεγάλη από την Κίρα - αλλά δεν κινείται και δεν της κάνει καλό να έχει τόσο βάρος επάνω της....


Το ξερω οτι ειναι λιγο ακριβη γιατι ειναι ειδικη για απωλεια βαρους,αλλα ρισκαρεις την υγεια της Μιλου,φαντασου εσενα ειναι 6,5 κιλα και ειναι μικροτερη απο τον γατο της αδελφης μου που ειναι 11χρονων και ηταν 7,5 κιλα και με την τροφη αυτη πηγε στα 6 που ειναι το φυσιολογικο του.Δεν τρωει ομως καθολου κονσερβες,τις εκοψε μαχαιρι η αδελφη μου,οπως της ειπε η γιατρος ,για τον λογο οτι παχαινουν πολυ.Ο γατουλης της αδελφης μου ειναι υγιεστατος ,μια τιμη βρεθηκε που ειναι για το συκωτι ελαφρα ανεβασμενη,για να ξεκαθαρισουμε δεν ειπα οτι εχει διαβητη.
Δεν εχουν ολα τα γατια ιδιο σωματοτυπο ειδες αλλο σωματοτυπο εχει η Μιλου,αλλο η Κιρα .Η Κιρα ειναι κομψη σαν την Μινι μου αυτες δεν θα παχυνουν ποτε εχουν λεπτο σκαρι και πολυ τριχα,μονο που εσενα ειναι μαυρη και μενα ασπρη.
florans
florans
Mature Cat
Mature Cat

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 60
Τόπος : Βυρωνας
Αριθμός γατουνίων : 5 Μινι,Γκεραλτ,Μικυ ( Τερεζα και Νταιζη μας κοιταζουν απο ψηλα!)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμωνας γιατι χουρχουριζουμε πιο πολυ!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ολα ειναι πολυ γλυκουτσικα! τα θελω ολα!!
Motto : Αγαπη και ανθρωπια!
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/02/2012
Mood : Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 5 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 5 Empty Απ: Γατούλες και μαγειρευτό

Δημοσίευση από florans Παρ Ιουν 10, 2016 5:30 pm

Ηρακλένια έγραψε:Αν το ιδανικό βάρος μιας γάτας είναι τα 6 κιλά και η γάτα ζυγίζει 7,5 κιλά
αυτό το 1,5 παραπανίσιο κιλό αντιστοιχεί σε 25% παραπάνω από το κανονικό της βάρος.
Δυστυχώς δε μιλάμε για μια υπέρβαρη γάτα, αλλά για μια παχύσαρκη γάτα.

Κανονικό βάρος --> υπέρβαρο (+ 1%-19%) --> παχύσαρκία (+ >20%)

http://icatcare.org/advice/obesity-cats


Για να υπολογισεις ποσο ειναι το ιδανικο βαρος μιας γατας ,κοιτας την ρατσα ,την ηλικια ,το σωματοτυπο. Μιλαμε για γατο 11 χρονων,βρετανικο κοντοτριχο , βαρυς σκελετος ,η γιατρος ειπε οτι ειναι λιγο υπερβαρος,δεν το χαρακτηρισε παχυσαρκο.Βεβαια τωρα εχει φτασει τα 6 κιλα του ,τα φυσιολογικα ,αλλα λεμε το καημενο λιμοκτονει,ολο πειναει ,αλλα η αδελφη μου βραχος!! Smile
florans
florans
Mature Cat
Mature Cat

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 60
Τόπος : Βυρωνας
Αριθμός γατουνίων : 5 Μινι,Γκεραλτ,Μικυ ( Τερεζα και Νταιζη μας κοιταζουν απο ψηλα!)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμωνας γιατι χουρχουριζουμε πιο πολυ!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ολα ειναι πολυ γλυκουτσικα! τα θελω ολα!!
Motto : Αγαπη και ανθρωπια!
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/02/2012
Mood : Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 5 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 5 Empty Απ: Γατούλες και μαγειρευτό

Δημοσίευση από florans Παρ Ιουν 10, 2016 5:35 pm

Ηρακλένια έγραψε:Δοκίμασε με λέηζερ Κατερίνα μου, καμία γάτα δε μπορεί να αντισταθεί! Smile


Δηλαδη για πες μου εμενα που δεν ξερω τι κανεις με το λειηζερ και τρωνε;
florans
florans
Mature Cat
Mature Cat

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 60
Τόπος : Βυρωνας
Αριθμός γατουνίων : 5 Μινι,Γκεραλτ,Μικυ ( Τερεζα και Νταιζη μας κοιταζουν απο ψηλα!)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμωνας γιατι χουρχουριζουμε πιο πολυ!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ολα ειναι πολυ γλυκουτσικα! τα θελω ολα!!
Motto : Αγαπη και ανθρωπια!
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/02/2012
Mood : Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 5 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 5 Empty Απ: Γατούλες και μαγειρευτό

Δημοσίευση από florans Παρ Ιουν 10, 2016 5:54 pm

nen έγραψε:Κοριτσια θα με παλαβωσετε με αυτα που λετε.
1) Αν τα γατια ηταν τοοσο εξυπνα ωστε να καταλαβαινουν αν ειναι καλο ή κακο αυτο που τρωνε, τοτε κανενα γατι δεν θα ετρωγε ποτε φολα στο δρομο..

2) Σας παρακαλω μην λετε οτι οι κονσερβες παχαινουν τα γατια!!! Εχω βαρεθει να το ακουω αυτο το παραμυθακι που λενε οι περισσοτεροι κτηνιατροι εδω, μονο καο μονο επειδη δεν εχουν ιδεα απο διατροφη καο θελουν να πουλησουν τις μαρκες που εχουν στα κτηνιατρεια τους.
Ολα ειναι θεμα ποσοτητας και ποιοτητας της τροφης. Ταιζω 2 χρονια orijen, καμια 10αρια διαφορετικες μαρκες/γευσεις κονσερβας (50-100 γρ ανα μερα) και καποια γευματα μαγειρευτπ κρεας. Τα γατια μου ειναι υγιεστατα και σε πολυ καλα κιλα!

3) Οτι και αν τρωει το γατι ο μονος τροπος περα απο την παραπανω κινηση για να χασει κιλα ειναι να τρωει λιγο λιγοτερο απο οτι χρειαζεται κανονικα μεσα σε μια μερα. Δεν υπαρχουν μαγικες κροκερες που τα κανουν να χανουν πιο ευκολα κιλα ενω με ολες τις αλλες παχαινουν.

4) Τα γατια σας παιρνουν κιλα οταν αλλαζετε μαρκα ή βαζετε κονσερβα στη διατροφη τους, επειδη δεν ρυθμιζετε σωστα τις ποσοτητες που τους δινεται! Αυτο μπορειτε να το ρυθμισετε κοιτώντας το θερμιδικο περιεχομενο των τροφων που δινεται.
Αν η μιλου τρωγοντας μονο 50γρ την μερα πχ royal obesity εχανε με φυσιολογικο ρυθμο τα παραπανω κιλα της, αυτα δεν ηταν επειδη ειναι ειδικη τροφη η ρουγιαλ αλλα επειδη εχει μειωμενες θερμιδες. Θα σου δωσω παραδειγμα συγκριτικα στις ποσοτητες μεταξυ ρουαγιαλ και νατουρεα.
Τα 100γρ ρουαγιαλ εχουν 330 kcal, οποτε τα 50γρπου πρεπει να τρωει για να αδυνατισει αντιατοιχουν σε 165 θερμιδες καθημερινα. Απο την στιγμη που γνωριζεις ποσες χρειαζεται αν αλλαζεις τροφη ή προσθετεις κονσερβα απλως προσαρμοζεις τι; ποσοτητες ωστε να παιρνει 165 θερμιδες την μερα.
Η Naturea για παραδειγμα τα 100γρ εχουν 385 θερμιδες! Αυτο σημαινει πως για να παιρνει η μιλου 165 θερμιδες την μερα πρεπει να τρωει 43 γρ Νατουρεα αντι για 50!
Αν μεσα στη μερα δινεις και 100γρ μποζιτα που εχει 70kcal τοτε θα πρεπει να δινεις μονο 35 γρ νατουρεα για να αδυνατισει.

5) Αντιστοιχως υπολογιζονται οι ποσοτητες που χρειαζεται το γατι για να διατηρειται σταθερα στα 5 πχ κιλα. Και παιζει και ρολο και η γυμναστικη. Ο ασερ εμενα για να μενει στα 4 κιλα χρειαζεται 180θερμιδες ανα μερα (πχ 100γρ κονσερβα και 20 γρ κροκετα orijen) επειδη τρεχει και κουνιεται το βραδυ κυριως ενω την περισσοτερη ωρα την περναει ξαπλα. Η Κορρα που ειναι 3,4 κιλα μπορει να τρωει και 210με250 τη μερα, κι ας ειναι θηλυκια επειδη δεν βαζει κωλο κατω ολη την μερα και τη νυχτα.

6) Αν ολοι αυτοι οι υπολογισμοι σας φαινονται τοσο περιπλοκοι τοτε ξεκινηστε δινοντας μια ταδε ποσοτητα και ζυγηστε τα γατια σας. Μειωστε κατα 5-6 γρ κροκετα την ποσοτητα αυτη για 2με4 εβδομαδες και ξανα ζυγιστε το. Αν δεν εχει χασει καθολου ή αν χανει ελαχιστα σημαινει οτι μπορει να μειωσετε λιγο ακομα και κανετε παλι το ιδιο για ενα διαστημα μεχρι να πετυχεται τις ποσοτητες στις οποιες πχ χανει 50γρ την εβδομαδα απο το βαρος του το γατι. Δεν γινεται αλλιως δουλεια.

7) Εγω με αυτον τον τροπο πηγα τον ασερ απο 4.5 στα 4 κιλα, χωρις ειδικες τροφες, χωρ7ς τροφες για στειρωμενα και δυνοντας μπολικη κονσερβα ή μαγειρευτο. Αν σταδιακα αρχισει να χανει κιλα η Μιλου τρωγοντας σωστα, οσο πθο ελαφρια γινεται λογικα τοσο πιο πολυ κινητικη θα γινεται επισης, οποτε θα αρχισει να παιζει περισσοτερο και να καιει και ετσι θερμιδες. Επισης, να ξερετε οτι οι ενδεικτικες ποσοτητες που αναγραφονται στα κουτια απο κροκετες ή κονσερβες συνηθως πεφτουν πολυ εξω για γατια που ειναι ξαπλα ολη τη μερα.

8 ) Τελος και η ποιοτητα της τροφης παιζει σιγουρα ρολα! Οταν το γατι τρωει τροφες πλουσιες σε κρεας αδυνατιζει πιο ευκολα. Οταν τρωει τροφες μεσα στα σιτηρα που δεν μπορει να τα μεταβολισει καλα ο οργανισμος του, παχαινει πιο ευκολα γιατι αποθηκευονται ως λιπος απανω του.


**Το καλυτερο παιχνιδι που εχω βρει ειναι να δεσω σε ενα ξυλακι με σκοινι ενα παιχνιδακι με πουπουλα και κατνιπ και να το κουναω περα δωθε. Το παιρνανε για πουλι και απογειωνονται και τα δυο. Μετα τα πιανει και τρεχουν και μεταξυ τους πανω κατω για ωρα. Το ευχαριστιουνται και περισσοτερο απο το λειζερ γιατι εχουν και κατι να πιασουν οσο ρο κυνηγανε, στο λειζερ δεν μπορουν να πιασουν κατι.


Συμφωνω με αυτα που λες οντως η κτηνιατρος της αδελφης μου τις προτεινε την RC για απωλεια βαρους που εχει στο ιατρειο της γιατι δεν υπαρχει στο εμποριο στην Ελλαδα και την φερνει απο το εξωτερικο.Τσακωνομαι με την αδελφη μου για αυτο,αλλα αφου αδυνατισε ο γατος της δεν θελω να επεμβαινω ας κανει  οτι νομιζει.
Και γω στην αρχη επαιρνα Orijen αλλα επεφτε βαρια στον Γκεραλτ εκανε μαλακα κακα.Δεν μπορεις να φανταστεις ποσες μαρκες καλης ποιοτητας ξηρη τροφη δοκιμασε.Ολες τον πειραζαν ,η σκετη πρωτεινη.Κατεληξα σε αυτη που παιρνω τωρα και ησυχασαμε.

Ο Αsher σου ειναι και αυτος κομψος σαν την Κιρα της Κατερινας και σαν τον Μικυ μου ,εχω την εντυπωση οτι τα πανθηρακια ειναι ολα κομψα και παραμενουν ετσι,ειναι φαινεται ο σωματοτυπος τους ελαφρυς. Smile

Επειδη σε βλεπω να εχεις γνωσεις περι διατροφης και γατοτροφων δεν μου βγαζεις και μενα ενα προγραμμα διατροφης για τα γατια μου ,για την διατηρηση των κιλων τους,για την μεγαλη δεν φοβαμαι ειναι 4 κιλα 10 χρονων ειναι παρα πολυ καλη.Τα αγορια φοβαμαι μηπως παχυνουν !!
florans
florans
Mature Cat
Mature Cat

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 60
Τόπος : Βυρωνας
Αριθμός γατουνίων : 5 Μινι,Γκεραλτ,Μικυ ( Τερεζα και Νταιζη μας κοιταζουν απο ψηλα!)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμωνας γιατι χουρχουριζουμε πιο πολυ!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ολα ειναι πολυ γλυκουτσικα! τα θελω ολα!!
Motto : Αγαπη και ανθρωπια!
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/02/2012
Mood : Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 5 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 5 Empty Απ: Γατούλες και μαγειρευτό

Δημοσίευση από nen Σαβ Ιουν 11, 2016 1:25 pm

Μπα μην το λες για τον Asher αυτος παχαινει ευκολα αν τον αφησεις να τρωει μονος του. Μια δυο φορες που εχω φυγει 2-3 μερες απο το σπιτι και τους εχω αφησει πιατακια γεματα με κροκετα στο πατωμα πηγαινε και ετρωγε 120 με 140 γρ την μερα!!! Δεν σταματαει να τρωει μεχρι να σκασει ο χαζουλης.
Η κορρα ειναι μοντελακι επειδη ολο το 24ωρο σβουριζει πανω κατω.

Το λειζερ δεν το χρησιμοποιουμε για να τρωνε, αλλα για να κινουνται περισσοτερο! Τρελαίνονται να κυνηγανε το φωτακι που βγαζει, οποτε τρεχουν πανω κατω απο πισω του και κανουν γυμναστικη.

Στο μεταξυ φλορανσ σκεφτομουν το εξης. Λεμε οτι οι κονσερβες εχουν παραπανω συντηρητικα για να δοατηρουνται. Αλλα γιατι να μην εχουν και κροκετες που διατηρουνται 1,5 χρονο; Η πλειοψηφία των πραγματων που αγοραζουμε και για εμας συσκευασμένα εχουν συντηρητικα για να κρατανε τοσο καιρο.

Για την διατροφη αν θες μπορω να σου πω καποια πραγματα αλλα ακριβως προγραμμα για τα γατια σου δεν μπορω να σου κανω, επειδη δεν τα γνωριζω. Οποτε δεν ξερω το κατα ποσο ειναι κινητικα, αν παχαινουν ευκολα ή δυσκολα και αλλες τετοιες λεπτομερειες. Δυο γατια στα ιδια κιλα μπορει να εχουν τελειως διαφορετικες ενεργειακες αναγκες. Παντως για αρχη ζυγιζε τα μια φορα τον μηνα και παρατηρησε αν παίρνουν αν χανουν ή αν διατηρουν τα κιλα τους.
nen
nen
Kill Deal Cats
Kill Deal Cats

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 33
Τόπος : Πάτρα
Αριθμός γατουνίων : 3
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο.
Motto : Θα πεθάνουμε όλοι
Ημερομηνία Εγγραφής : 24/11/2014
Mood : Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 5 M_skat10

https://www.facebook.com/judopatras

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 5 Empty Απ: Γατούλες και μαγειρευτό

Δημοσίευση από florans Σαβ Ιουν 11, 2016 3:17 pm

nen έγραψε:Μπα μην το λες για τον Asher αυτος παχαινει ευκολα αν τον αφησεις να τρωει μονος του. Μια δυο φορες που εχω φυγει 2-3 μερες απο το σπιτι και τους εχω αφησει πιατακια γεματα με κροκετα στο πατωμα πηγαινε και ετρωγε 120 με 140 γρ την μερα!!! Δεν σταματαει να τρωει μεχρι να σκασει ο χαζουλης.
Η κορρα ειναι μοντελακι επειδη ολο το 24ωρο σβουριζει πανω κατω.

Το λειζερ δεν το χρησιμοποιουμε για να τρωνε, αλλα για να κινουνται περισσοτερο! Τρελαίνονται να κυνηγανε το φωτακι που βγαζει, οποτε τρεχουν πανω κατω απο πισω του και κανουν γυμναστικη.

Στο μεταξυ φλορανσ σκεφτομουν το εξης. Λεμε οτι οι κονσερβες εχουν παραπανω συντηρητικα για να δοατηρουνται. Αλλα γιατι να μην εχουν και κροκετες που διατηρουνται 1,5 χρονο; Η πλειοψηφία των πραγματων που αγοραζουμε και για εμας συσκευασμένα εχουν συντηρητικα για να κρατανε τοσο καιρο.

Για την διατροφη αν θες μπορω να σου πω καποια πραγματα αλλα ακριβως προγραμμα για τα γατια σου δεν μπορω να σου κανω, επειδη δεν τα γνωριζω. Οποτε δεν ξερω το κατα ποσο ειναι κινητικα, αν παχαινουν ευκολα ή δυσκολα και αλλες τετοιες λεπτομερειες. Δυο γατια στα ιδια κιλα μπορει να εχουν τελειως διαφορετικες ενεργειακες αναγκες. Παντως για αρχη ζυγιζε τα μια φορα τον μηνα και παρατηρησε αν παίρνουν αν χανουν ή αν διατηρουν τα κιλα τους.

Εχεις δικιο και για τις κροκετες,αλλα τι να κανουμε κατι πρεπει να τα ταιζουμε για να ζησουν!! Για αυτο και γω σκεφτομαι αν ειναι να τους δινω κροκετα και κονσερβα που ειναι με συντηρητικα,τουλαχιστον ας τους δινω μονο κροκετες που ειναι πληρης τροφη και μαγειρευτο οσο το τρωνε βεβαια γιατι τωρα το καλοκαιρι μου κανουν νερα ,εχουν ξεμυαλιστει και με την βεραντα που τα βγαζω ,συνεχεια παιζουν και κυνηγιωνται και ξεχνουν το φαι.
Ειναι κινητικα γατια, δεν καθονται συνεχεια,εχω βρει και γω ενα παιχνιδι και παιζω μαζι τους,εχω παρει τα παλια κορδονια απο τις αρβυλες  του γιου μου και τα κινω κατω στο μωσαικο της βεραντας και προσπαθουν να το πιασουν και μετα τρεχω με αυτο και τρεχουν και αυτα απο πισω μου για να το πιασουν.
Σιγουρα τα αγορια ειναι διαφορετικης διαπλασης μεταξυ τους ας εχουν την ιδια ηλικια,ειναι αδελφια, ο Γκεραλτ ειναι μακρυ γατι και βαρυκοκκαλος και ο Μικυ πιο κοντουλης και ελαφρυς σαν πουπουλο.Τα κιλα τους ειναι Γκεραλτ 4,5 κιλα, Μικυ 3,5 κιλα,Μινι 4 κιλα.Εγω τους δινω ξηρη τροφη σε συνδυασμο με νεροβραστο κοτοπουλο και μια φορα την βδομαδα τους δινω μια κονσερβα με τονο-κοτοπουλο της Schesir,γιατι τρελαινονται για τονο αλλα δεν κανει να τρωνε καθε μερα.Θελω να μου πεις ποσα γραμμαρια ξηρη τροφη πρεπει να τρωνε αφου τους δινω και μαγειρευτο +μια κονσερβα την βδομαδα.
Η ξηρη τροφη που παιρνω λεει για τα κιλα τους  60-65gr την ημερα αλλα μονο ξηρη τροφη. Πρεπει να δινω πιο λιγο για να διατηρηθουν στα κιλα τους.Ξερω οτι τα μικρα θα διαμορφωσουν ακομα την διαπλαση τους αν δεν κανω λαθος μεχρι τα δυο τους χρονια,απο εκει και περα θα σταθεροποιηθει το βαρος τους σωστα; η κανω λαθος.
florans
florans
Mature Cat
Mature Cat

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 60
Τόπος : Βυρωνας
Αριθμός γατουνίων : 5 Μινι,Γκεραλτ,Μικυ ( Τερεζα και Νταιζη μας κοιταζουν απο ψηλα!)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμωνας γιατι χουρχουριζουμε πιο πολυ!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ολα ειναι πολυ γλυκουτσικα! τα θελω ολα!!
Motto : Αγαπη και ανθρωπια!
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/02/2012
Mood : Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 5 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 5 Empty Απ: Γατούλες και μαγειρευτό

Δημοσίευση από nen Κυρ Ιουν 12, 2016 11:56 pm

florans έγραψε:
nen έγραψε:Μπα μην το λες για τον Asher αυτος παχαινει ευκολα αν τον αφησεις να τρωει μονος του. Μια δυο φορες που εχω φυγει 2-3 μερες απο το σπιτι και τους εχω αφησει πιατακια γεματα με κροκετα στο πατωμα πηγαινε και ετρωγε 120 με 140 γρ την μερα!!! Δεν σταματαει να τρωει μεχρι να σκασει ο χαζουλης.
Η κορρα ειναι μοντελακι επειδη ολο το 24ωρο σβουριζει πανω κατω.

Το λειζερ δεν το χρησιμοποιουμε για να τρωνε, αλλα για να κινουνται περισσοτερο! Τρελαίνονται να κυνηγανε το φωτακι που βγαζει, οποτε τρεχουν πανω κατω απο πισω του και κανουν γυμναστικη.

Στο μεταξυ φλορανσ σκεφτομουν το εξης. Λεμε οτι οι κονσερβες εχουν παραπανω συντηρητικα για να δοατηρουνται. Αλλα γιατι να μην εχουν και κροκετες που διατηρουνται 1,5 χρονο; Η πλειοψηφία των πραγματων που αγοραζουμε και για εμας συσκευασμένα εχουν συντηρητικα για να κρατανε τοσο καιρο.

Για την διατροφη αν θες μπορω να σου πω καποια πραγματα αλλα ακριβως προγραμμα για τα γατια σου δεν μπορω να σου κανω, επειδη δεν τα γνωριζω. Οποτε δεν ξερω το κατα ποσο ειναι κινητικα, αν παχαινουν ευκολα ή δυσκολα και αλλες τετοιες λεπτομερειες. Δυο γατια στα ιδια κιλα μπορει να εχουν τελειως διαφορετικες ενεργειακες αναγκες. Παντως για αρχη ζυγιζε τα μια φορα τον μηνα και παρατηρησε αν παίρνουν αν χανουν ή αν διατηρουν τα κιλα τους.

Εχεις δικιο και για τις κροκετες,αλλα τι να κανουμε κατι πρεπει να τα ταιζουμε για να ζησουν!! Για αυτο και γω σκεφτομαι αν ειναι να τους δινω κροκετα και κονσερβα που ειναι με συντηρητικα,τουλαχιστον ας τους δινω μονο κροκετες που ειναι πληρης τροφη και μαγειρευτο οσο το τρωνε βεβαια γιατι τωρα το καλοκαιρι μου κανουν νερα ,εχουν ξεμυαλιστει και με την βεραντα που τα βγαζω ,συνεχεια παιζουν και κυνηγιωνται και ξεχνουν το φαι.
Ειναι κινητικα γατια, δεν καθονται συνεχεια,εχω βρει και γω ενα παιχνιδι και παιζω μαζι τους,εχω παρει τα παλια κορδονια απο τις αρβυλες  του γιου μου και τα κινω κατω στο μωσαικο της βεραντας και προσπαθουν να το πιασουν και μετα τρεχω με αυτο και τρεχουν και αυτα απο πισω μου για να το πιασουν.
Σιγουρα τα αγορια ειναι διαφορετικης διαπλασης μεταξυ τους ας εχουν την ιδια ηλικια,ειναι αδελφια,  ο Γκεραλτ ειναι μακρυ γατι και βαρυκοκκαλος και ο Μικυ πιο κοντουλης και ελαφρυς σαν πουπουλο.Τα κιλα τους ειναι Γκεραλτ 4,5 κιλα, Μικυ 3,5 κιλα,Μινι 4 κιλα.Εγω τους δινω ξηρη τροφη σε συνδυασμο με νεροβραστο κοτοπουλο και μια φορα την βδομαδα τους δινω μια κονσερβα με τονο-κοτοπουλο της Schesir,γιατι τρελαινονται για τονο αλλα δεν κανει να τρωνε καθε μερα.Θελω να μου πεις ποσα γραμμαρια ξηρη τροφη πρεπει να τρωνε αφου τους δινω και μαγειρευτο +μια κονσερβα την βδομαδα.
Η ξηρη τροφη που παιρνω λεει για τα κιλα τους  60-65gr την ημερα αλλα μονο ξηρη τροφη. Πρεπει να δινω πιο λιγο για να διατηρηθουν στα κιλα τους.Ξερω οτι τα μικρα θα διαμορφωσουν ακομα την διαπλαση τους αν δεν κανω λαθος μεχρι τα δυο τους χρονια,απο εκει και περα θα σταθεροποιηθει το βαρος τους σωστα; η κανω λαθος.

Θα σου στειλω προσωπικο μηνυμα μολις προλαβω γιατι τωρα τρεχω με την εξεταστικη. Θα σου εξηγησω πως τα υπολογιζω
nen
nen
Kill Deal Cats
Kill Deal Cats

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 33
Τόπος : Πάτρα
Αριθμός γατουνίων : 3
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο.
Motto : Θα πεθάνουμε όλοι
Ημερομηνία Εγγραφής : 24/11/2014
Mood : Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 5 M_skat10

https://www.facebook.com/judopatras

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 5 Empty Απ: Γατούλες και μαγειρευτό

Δημοσίευση από florans Δευ Ιουν 13, 2016 1:43 am

Ευχαριστω πολυ!! Καλο διαβασμα meleti και καλη επιτυχια να εχεις!!
florans
florans
Mature Cat
Mature Cat

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 60
Τόπος : Βυρωνας
Αριθμός γατουνίων : 5 Μινι,Γκεραλτ,Μικυ ( Τερεζα και Νταιζη μας κοιταζουν απο ψηλα!)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμωνας γιατι χουρχουριζουμε πιο πολυ!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ολα ειναι πολυ γλυκουτσικα! τα θελω ολα!!
Motto : Αγαπη και ανθρωπια!
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/02/2012
Mood : Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 5 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 5 Empty Απ: Γατούλες και μαγειρευτό

Δημοσίευση από Gatoplikti Δευ Ιουν 13, 2016 11:48 am

Ηρακλένια έγραψε:Αν το ιδανικό βάρος μιας γάτας είναι τα 6 κιλά και η γάτα ζυγίζει 7,5 κιλά
αυτό το 1,5 παραπανίσιο κιλό αντιστοιχεί σε 25% παραπάνω από το κανονικό της βάρος.
Δυστυχώς δε μιλάμε για μια υπέρβαρη γάτα, αλλά για μια παχύσαρκη γάτα.

Κανονικό βάρος --> υπέρβαρο (+ 1%-19%) --> παχύσαρκία (+ >20%)

http://icatcare.org/advice/obesity-cats

+++

Φλωρανς το συκωτι και ο διαβήτης ειναι δύο διαφορετικα πράγματα. Ο συγκεκριμένος δεικτης στο συκώτι δειχνει οτι το συκώτι "ζοριζεται" στην λειτουργεια του , πιθανολογω απο την ανθρώπινη εμπειρια που έχω, λογω εισχώρησης λιπους στο οργανο μπορει να ειναι και άλλη η αιτια . Αυτα τα θέματα δεν δημιουργούνται απο την μια μέρα στην άλλη αλλα σταδιακά και να λυνονται με διατροφή και διαιτα.
Σαφως καθε πλάσμα το οποιο ειναι υπέρβαρο ή παχυσαρκο μπορει να αποκτήσει θέματα στην πορεια και παιζουν ρολο πολλοι παράγοντες. Η ηλικια η κινηση και το ποσο καιρο ειναι ένας οργανισμος υπέρβαρος ειναι καποιοι απο αυτους.
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 5 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 5 Empty Απ: Γατούλες και μαγειρευτό

Δημοσίευση από florans Δευ Ιουν 13, 2016 4:03 pm

Gatoplikti έγραψε:
Ηρακλένια έγραψε:Αν το ιδανικό βάρος μιας γάτας είναι τα 6 κιλά και η γάτα ζυγίζει 7,5 κιλά
αυτό το 1,5 παραπανίσιο κιλό αντιστοιχεί σε 25% παραπάνω από το κανονικό της βάρος.
Δυστυχώς δε μιλάμε για μια υπέρβαρη γάτα, αλλά για μια παχύσαρκη γάτα.

Κανονικό βάρος --> υπέρβαρο (+ 1%-19%) --> παχύσαρκία (+ >20%)

http://icatcare.org/advice/obesity-cats

+++

Φλωρανς το συκωτι και ο διαβήτης ειναι δύο διαφορετικα πράγματα. Ο συγκεκριμένος δεικτης στο συκώτι δειχνει οτι το συκώτι "ζοριζεται" στην λειτουργεια του , πιθανολογω απο την ανθρώπινη εμπειρια που έχω, λογω εισχώρησης λιπους στο οργανο μπορει να ειναι και άλλη η αιτια . Αυτα τα θέματα δεν δημιουργούνται απο την μια μέρα στην άλλη αλλα σταδιακά και να λυνονται με διατροφή και διαιτα.  
Σαφως καθε πλάσμα το οποιο ειναι υπέρβαρο ή παχυσαρκο μπορει να αποκτήσει θέματα στην πορεια και παιζουν ρολο πολλοι παράγοντες. Η ηλικια η κινηση και το ποσο καιρο ειναι ένας οργανισμος υπέρβαρος ειναι καποιοι απο αυτους.


Το ξερω Γατοπληκτουλα μου αλλα δεν τιθεται τετοιο προβλημα στον γατουλη της αδελφης μου διοτι η αιματος ηταν φυσιολογικη ,μονο μια τιμη ηταν ελαφρως αυξημενη και ειπε η γιατρος οτι δεν ειναι  ανησυχητικο διοτι λογω οτι ειναι σε αυτη την ηλικια( 11 χρονων) να εχει αυτες τις τιμες.Καθε οργανισμος ειναι διαφορετικος οταν ειναι νεος,διαφορετικος οταν ειναι ηλικιωμενος,δεν της ειπε για λιπος στο συκωτι.Ουτε τον χαρακτηρησε παχυσαρκο γιατι η ρατσα του ειναι μεγαλοσωμο γατι.(βρεττανικος κοντοτριχος ,τα αρσενικα φτανουν τα 8 κιλα)Απλα ειπε να χασει εναμιση κιλο για να μην εχει προβληματα υγειας στο μελλον διοτι το παχος δεν κανει καλο.Κατα τα αλλα τον βρηκε υγιεστατο.Ευτυχως τωρα ειναι μεσα στα ορια του φυσιολογικο του βαρος  6 κιλα , τα εχασε σταδιακα απο περυσι  και θα παει σε ενα χρονο παλι για τσεκαπ. Smile
florans
florans
Mature Cat
Mature Cat

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 60
Τόπος : Βυρωνας
Αριθμός γατουνίων : 5 Μινι,Γκεραλτ,Μικυ ( Τερεζα και Νταιζη μας κοιταζουν απο ψηλα!)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμωνας γιατι χουρχουριζουμε πιο πολυ!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ολα ειναι πολυ γλυκουτσικα! τα θελω ολα!!
Motto : Αγαπη και ανθρωπια!
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/02/2012
Mood : Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 5 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 5 από 5 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης