gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή

+16
kouix
ΒρουκοΜπετινόσπιτο
houlieta
Δ²
Karamela
ΜαύροςΓάτος
cherryhead122
doremi
moukelis
theanwk
Λιλούκι
funambolo
Anatoli
koneko
Πούπσυ
f.m123
20 απαντήσεις

Σελίδα 3 από 3 Επιστροφή  1, 2, 3

Πήγαινε κάτω

Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή - Σελίδα 3 Empty Απ: Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή

Δημοσίευση από ΜαύροςΓάτος Κυρ Αυγ 18, 2013 4:40 pm

anta έγραψε:μαγειρεύω πολύ ελαφρά,χωρίς κρεμμύδια,αλάτι κτλ
Οι γατουλες μας με το μαγειρευτο φαγητο χρειαζονται και συμπληρωματα ταυρινης που με το μαγειρεμα χανεται. Ειναι πολυ σημαντικη η ταυρινη για τον οργανισμο τους. Εδω ακομα και με ωμη διατροφη χρειαζονται ενα σωρο συμπληρωματα που δεν τα παιρνουν με ενα κομματι ωμο μοσχαρι ας πουμε.Ειναι πολυ πολυπλοκη η διατροφη τους. Θα σε συμβουλευα να παρεις κι αλλες γνωμες μελων αλλα και γιατρων. Η Ηρω (Κονεκο) γνωριζει παρα πολλα πραγματα για την διατροφη τους και θα μπορεσει να σε βοηθησει.Αν ψαξεις θα βρεις πολλα που εχει γραψει επι του θεματος. Προσεχε ομως η διατροφη που τους κανεις δεν ειναι ισορροπημενη και καποια στιγμη ισως παρουσιασουν προβλημα υγειας.
ΜαύροςΓάτος
ΜαύροςΓάτος
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Αριθμός γατουνίων : δύο πανθηράκια!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όσες ζουν στους αφιλόξενους δρόμους
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2012
Mood : Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή - Σελίδα 3 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή - Σελίδα 3 Empty Απ: Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή

Δημοσίευση από anta Κυρ Αυγ 18, 2013 4:54 pm


να τα ταίζω μονο ξηρά τροφή?

anta
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 40
Αριθμός γατουνίων : 5
Ημερομηνία Εγγραφής : 14/07/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή - Σελίδα 3 Empty Απ: Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή

Δημοσίευση από koneko Κυρ Αυγ 18, 2013 5:45 pm

εγω δινω στον δικο μου απο αυτο που τρωμε καμια φορα. Πολυ σπανια θα του μαγειρεψω κατι. Αλλα τρωει συνηθως μονο κρεας και οχι οσπρια, λαχανικα και ζυμαρικα. Αν φαει κρεας με αλατι δεν θα παθει και τιποτα. Απλα οταν ψηνω κρεας δεν του δινω απο την εξωτερικη πλευρα που εχει πιπερι και αλλα μυρωδικα.

Εγω στην θεση σου θα συνεχισα να συμπληρωνω την διατροφη του γατιου σου με μαγειρευτο, αρκει μονο να περιοριζεται η ποσοτητα και να μην καταληγει να τρωει μονο μαγειρευτο (το οποιο δεν ειναι συμπληρωμενο και συνεπως μπορει να θεσει την υγεια του γατιου σου σε κινδυνο). Γαλα μπορεις να δινεις αν δεν του προκαλει διαρροια. Το μαγειρευτο εγω θα το περιοριζα στα 2/7 της εβδομαδιαιας του διατροφης (δηλ 2 μερες την εβδομαδα μαγειρευτο και τις υπολοιπες ημερες τροφη για γατες ή εστω καποιο ειδος ολοκληρωμενης διατροφης με τα καταλληλα συμπληρωματα).

Οι γιγαντες, οι φακες και τα μακαρονια δεν τους προσφερουν σχεδον τιποτα. Οι γατες ειναι σαρκοφαγα ζωα και δεν χρειαζονται λαχανικα και οσπρια στην διατροφη τους (για μενα δεν πρεπει να ξεπερνουν το 5% του καθε γευματος τους. Το πολυ μεχρι 30% θα το θεωρουσα αποδεκτο, περα απο αυτο ειναι σαν να ταιζεις κουνελι)
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή - Σελίδα 3 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή - Σελίδα 3 Empty Απ: Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή

Δημοσίευση από anta Κυρ Αυγ 18, 2013 11:13 pm

οικονομικοί λόγοι με αναγκάζουν να δίνω και τέτοια φαγητά

anta
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 40
Αριθμός γατουνίων : 5
Ημερομηνία Εγγραφής : 14/07/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή - Σελίδα 3 Empty Απ: Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή

Δημοσίευση από Τζούλι το Κατσούλι Δευ Αυγ 19, 2013 11:38 am

Αν δίνεις και ξηρά καλής ποιότητας, σε "φυσιολογικές" ποσότητες δε νομίζω ότι υπάρχει τόσο μεγάλο θέμα με τη έλλειψη ταυρίνης. Ωστόσο τροφές όπως μακαρόνια δεν τους προσφέρουν κάτι, μόνο άχρηστες θερμίδες και αααν. Μερικά κομμάτια κρέας ή ψάρι είναι σαφώς προτιμότερες, καθώς οι γάτες είναι καθαρά σαρκοφάγα ζώα.Smile 
Τζούλι το Κατσούλι
Τζούλι το Κατσούλι
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Τόπος : Γατάγου
Αριθμός γατουνίων : Δυο λευκά θαύματα εντός σπιτιού, η μικρή μου πριγκίπισσα του ονείρου και οι νιαουριστοί μου θαμώνες στον κήπο!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Τρελλλλή ηλιοφάνεια και ζέστη!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ό,τι βγαίνει σε άσπρο, μαύρο, γκρι, πορτοκαλί, μπλε και όλες τις αποχρώσεις και τους συνδυασμούς τους...
Motto : Μια γάτα έχει εννιά ζωές. Στις τρεις πρώτες παίζει, στις τρεις επόμενες γυρίζει, στις τρεις τελευταίες μένει.
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2010
Mood : Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή - Σελίδα 3 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή - Σελίδα 3 Empty Απ: Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή

Δημοσίευση από koneko Δευ Αυγ 19, 2013 11:43 am

αν συνεχισεις ομως ετσι, πολυ συντομα θα καταληξουν στον κτηνιατρο και τοτε θα χρειαστεις να πληρωσεις πολυ περισσοτερα απο οτι να τους δινεις να τρωνε κατι καλυτερο τωρα.

Εχεις σκεφτει να πας στον κρεοπωλη της γειτονιας σου και να του ζητησεις να σου δωσει δωρεαν ή σε πολυ χαμηλη τιμη τμηματα του ζωου που συνηθως πεταει; Πχ πνευμονια, καρδιες, σπληνες, κτλ (απεφυγε τα νεφρα γιατι βρωμανε). Τουλαχιστον να τρωνε και λιγο κρεας.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή - Σελίδα 3 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή - Σελίδα 3 Empty Απ: Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή

Δημοσίευση από anta Δευ Αυγ 19, 2013 11:56 am

τρώνε ΚΑΙ ΚΡΕΑΣ ! Ο χασάπης αυτά που μου έδωσε τα πλήρωσα 3 ευρω και έφτασαν για μια φορά,εχω 5 στην αυλή και άλλα τόσα που έρχονται και τρώνε

anta
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 40
Αριθμός γατουνίων : 5
Ημερομηνία Εγγραφής : 14/07/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή - Σελίδα 3 Empty Απ: Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή

Δημοσίευση από ΜαύροςΓάτος Δευ Αυγ 19, 2013 1:06 pm

Αντα μου η Ηρω σου λεει για ωμη διατροφη.Το μαγειρεμενο κρεας χανει σχεδον ολα τα συστατικα του και δεν προσφερει τιποτα στα γατουλια.
Καπου διαβασα οτι τα μικρα σου ζουν εξω απο το σπιτι.. Υποθετω δλδ οτι κυνηγανε κιολας και δεν περιοριζεται η διατροφη τους μονο σε οτι τους δινεις εσυ.
Θελω να πιστευω οτι με οτι πιανουν στο κυνηγι,με μαγειρευτο και κροκετες θα ειναι καλυμμενα.Δεν ειμαι ειδικος ομως για να ξερω σιγουραNo 
ΜαύροςΓάτος
ΜαύροςΓάτος
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Αριθμός γατουνίων : δύο πανθηράκια!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όσες ζουν στους αφιλόξενους δρόμους
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2012
Mood : Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή - Σελίδα 3 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή - Σελίδα 3 Empty Απ: Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή

Δημοσίευση από anta Δευ Αυγ 19, 2013 2:11 pm

ζούνε σε αυλή με μικρό κηπάκο,δεν υπάρχει τίποτα να κυνηγήσουν και να φάνε,ωμο δεν τους έδωσα ποτέ,το φοβάμαι για μικρόβια,πλέον θα δίνω μόνο ξηρά τροφή.

anta
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 40
Αριθμός γατουνίων : 5
Ημερομηνία Εγγραφής : 14/07/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή - Σελίδα 3 Empty Απ: Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή

Δημοσίευση από Ηρακλένια Δευ Αυγ 19, 2013 3:00 pm

Μπορείς να συνδιάσεις με την ξηρά και κονσέρβα νωπή τροφή. Ακόμα και του σουπερ μαρκετ μπορείς να πάρεις που είναι φθηνότερες. Εντάξει σαν ποιότητα δεν είναι κι ό,τι καλύτερο, αλλά με την κτηνίατρο που το έχω συζητήσει μου είπε ότι οι περισσότερες γάτες δεν αρρωσταίνουν λόγω μέτριας ποιότητας νωπής τροφής. Στο ΣΜ μπορείς να βρεις την κονσέρβα 400 γρ. γύρω στα 60 με 70 λεπτά και ταΐζεις άνετα 5 γατάκια μια φορά (πιστεύω).
Ηρακλένια
Ηρακλένια
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 45
Τόπος : δώθε, κείθε, πέρα...
Αριθμός γατουνίων : 3: τον Ηρακλή τον άρχοντα το μοσχοαναθρεμένο, τη Μελίτα τη χαδιάρα την πρώην αλανιάρα και τη Ρίτα, το Ριτάκι - κανέναν δε φοβάσαι!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : είμαστε γατός καιρού!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιοδήποτε τετράποδο, γουνιστό, που κάνει μάου
Motto : Cats do care! For example they know instinctively what time we have to be at work in the morning and they wake us up twenty minutes before the alarm goes off...
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/07/2012
Mood : Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή - Σελίδα 3 66231010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή - Σελίδα 3 Empty Απ: Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή

Δημοσίευση από Τζούλι το Κατσούλι Δευ Αυγ 19, 2013 6:48 pm

Εδώ εννοούσα ότι συμφωνώ με τη Γωγώ... happy2 
Και ποστάρω στο σωστό σημείο:
Απλώς να προσθέσω ότι και μαγειρευτό κρέας να δίνεις (κοτόπουλο, μοσχάρι...), κακό δεν κάνεις, ίσα ίσα, αρκεί να είναι συμπλήρωμα πχ κάποια γεύματα μέσα στη βδομάδα. Τα ζωάκια που έχουν πρόσβαση σε κήπο μπορεί να μην τρώνε σώνει και καλά τρωκτικά, πουλιά ή άλλα μικρά ζώα, αλλά σίγουρα πιάνουν έντομα και ακόμα και αυτό κάπως εμπλουτίζει τη διατροφή τους.
Τζούλι το Κατσούλι
Τζούλι το Κατσούλι
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Τόπος : Γατάγου
Αριθμός γατουνίων : Δυο λευκά θαύματα εντός σπιτιού, η μικρή μου πριγκίπισσα του ονείρου και οι νιαουριστοί μου θαμώνες στον κήπο!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Τρελλλλή ηλιοφάνεια και ζέστη!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ό,τι βγαίνει σε άσπρο, μαύρο, γκρι, πορτοκαλί, μπλε και όλες τις αποχρώσεις και τους συνδυασμούς τους...
Motto : Μια γάτα έχει εννιά ζωές. Στις τρεις πρώτες παίζει, στις τρεις επόμενες γυρίζει, στις τρεις τελευταίες μένει.
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2010
Mood : Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή - Σελίδα 3 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή - Σελίδα 3 Empty Απ: Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή

Δημοσίευση από florans Κυρ Ιουν 05, 2016 3:40 pm

koneko έγραψε:εγω δινω στον δικο μου απο αυτο που τρωμε καμια φορα. Πολυ σπανια θα του μαγειρεψω κατι. Αλλα τρωει συνηθως μονο κρεας και οχι οσπρια, λαχανικα και ζυμαρικα. Αν φαει κρεας με αλατι δεν θα παθει και τιποτα. Απλα οταν ψηνω κρεας δεν του δινω απο την εξωτερικη πλευρα που εχει πιπερι και αλλα μυρωδικα.

Εγω στην θεση σου θα συνεχισα να συμπληρωνω την διατροφη του γατιου σου με μαγειρευτο, αρκει μονο να περιοριζεται η ποσοτητα και να μην καταληγει να τρωει μονο μαγειρευτο (το οποιο δεν ειναι συμπληρωμενο και συνεπως μπορει να θεσει την υγεια του γατιου σου σε κινδυνο). Γαλα μπορεις να δινεις αν δεν του προκαλει διαρροια. Το μαγειρευτο εγω θα το περιοριζα στα 2/7 της εβδομαδιαιας του διατροφης (δηλ 2 μερες την εβδομαδα μαγειρευτο και τις υπολοιπες ημερες τροφη για γατες ή εστω καποιο ειδος ολοκληρωμενης διατροφης με τα καταλληλα συμπληρωματα).

Οι γιγαντες, οι φακες και τα μακαρονια δεν τους προσφερουν σχεδον τιποτα. Οι γατες ειναι σαρκοφαγα ζωα και δεν χρειαζονται λαχανικα και οσπρια στην διατροφη τους (για μενα δεν πρεπει να ξεπερνουν το 5% του καθε γευματος τους. Το πολυ μεχρι 30% θα το θεωρουσα αποδεκτο, περα απο αυτο ειναι σαν να ταιζεις κουνελι)


Αλλα λες σε μενα να κανω και αλλα κανεις εσυ στη διατροφη των γατιων σου!!! Και συ για μαγειρευτο μιλας εδω!! Ποιος κοροιδευει ποιον!!
florans
florans
Mature Cat
Mature Cat

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 60
Τόπος : Βυρωνας
Αριθμός γατουνίων : 5 Μινι,Γκεραλτ,Μικυ ( Τερεζα και Νταιζη μας κοιταζουν απο ψηλα!)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμωνας γιατι χουρχουριζουμε πιο πολυ!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ολα ειναι πολυ γλυκουτσικα! τα θελω ολα!!
Motto : Αγαπη και ανθρωπια!
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/02/2012
Mood : Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή - Σελίδα 3 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή - Σελίδα 3 Empty Απ: Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή

Δημοσίευση από kouix Κυρ Ιουν 05, 2016 3:59 pm

Βρε φλωρανς, το κανεις επιτηδες ή ΑΠΛΑ δεν διαβαζεις ΟΤΙ δεν συμβαδίζει με αυτα που "σκεφτεσαι"...?

ΔΙΑΒΑΣΕΣ ΟΛΑ ΟΣΑ ΓΡΑΦΕΙ Η ΚΟΠΕΛΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ...?
κι αν ναι, προς ΤΙ το σχόλιό σου..?

___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___

Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή - Σελίδα 3 Ce308a9f-5be4-45ef-b5d8-38fa33e9b315

Η ιστορία μας ξεκινάει  απο  εδω: http://www.gatospito.com/t10095-topic
kouix
kouix
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 52
Αριθμός γατουνίων : 5 νιάου, 2 γαβ, 1 τσίου
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2013
Mood : Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή - Σελίδα 3 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή - Σελίδα 3 Empty Απ: Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή

Δημοσίευση από florans Κυρ Ιουν 05, 2016 5:09 pm

Το σχολιο μου ειναι οτι  εδω συμβουλευει την κοπελα να δινει μαγειρευτο φαγητο ως συμπληρωμα , δινει  και η ιδια ψητο κρεας στα γατια της και οταν λεω οτι δινω και εγω μαγειρευτη τροφη  σε αλλο ποστ, κοντευει να με φαει!! Μου λεει οτι ειναι εγκλημα αυτο που κανω!!!Εγω διαβαζω πολυ καλα τι γραφει!! Αλλα λεει εδω και αλλα σε μενα,δεν ακουτε που λεω οτι δινω και ξηρη τροφη!!!Μαλλον διαβαζετε οτι σας συμφερει, απο αυτα που γραφω εγω!!!


Έχει επεξεργασθεί από τον/την florans στις Κυρ Ιουν 05, 2016 5:14 pm, 1 φορά
florans
florans
Mature Cat
Mature Cat

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 60
Τόπος : Βυρωνας
Αριθμός γατουνίων : 5 Μινι,Γκεραλτ,Μικυ ( Τερεζα και Νταιζη μας κοιταζουν απο ψηλα!)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμωνας γιατι χουρχουριζουμε πιο πολυ!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ολα ειναι πολυ γλυκουτσικα! τα θελω ολα!!
Motto : Αγαπη και ανθρωπια!
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/02/2012
Mood : Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή - Σελίδα 3 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή - Σελίδα 3 Empty Απ: Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή

Δημοσίευση από f.m123 Κυρ Ιουν 05, 2016 5:12 pm

florans έγραψε:
koneko έγραψε:εγω δινω στον δικο μου απο αυτο που τρωμε καμια φορα. Πολυ σπανια θα του μαγειρεψω κατι. Αλλα τρωει συνηθως μονο κρεας και οχι οσπρια, λαχανικα και ζυμαρικα. Αν φαει κρεας με αλατι δεν θα παθει και τιποτα. Απλα οταν ψηνω κρεας δεν του δινω απο την εξωτερικη πλευρα που εχει πιπερι και αλλα μυρωδικα.

Εγω στην θεση σου θα συνεχισα να συμπληρωνω την διατροφη του γατιου σου με μαγειρευτο, αρκει μονο να περιοριζεται η ποσοτητα και να μην καταληγει να τρωει μονο μαγειρευτο (το οποιο δεν ειναι συμπληρωμενο και συνεπως μπορει να θεσει την υγεια του γατιου σου σε κινδυνο). Γαλα μπορεις να δινεις αν δεν του προκαλει διαρροια. Το μαγειρευτο εγω θα το περιοριζα στα 2/7 της εβδομαδιαιας του διατροφης (δηλ 2 μερες την εβδομαδα μαγειρευτο και τις υπολοιπες ημερες τροφη για γατες ή εστω καποιο ειδος ολοκληρωμενης διατροφης με τα καταλληλα συμπληρωματα).

Οι γιγαντες, οι φακες και τα μακαρονια δεν τους προσφερουν σχεδον τιποτα. Οι γατες ειναι σαρκοφαγα ζωα και δεν χρειαζονται λαχανικα και οσπρια στην διατροφη τους (για μενα δεν πρεπει να ξεπερνουν το 5% του καθε γευματος τους. Το πολυ μεχρι 30% θα το θεωρουσα αποδεκτο, περα απο αυτο ειναι σαν να ταιζεις κουνελι)


Αλλα λες σε μενα να κανω και αλλα κανεις εσυ στη διατροφη των γατιων σου!!! Και συ για μαγειρευτο μιλας εδω!! Ποιος κοροιδευει ποιον!!

H κονεκο ταιζει ωμή διατροφή το γάτο της. Μέχρι και θέμα έχει ανοίξει για το θέμα και έχει υπολογίσει και τις ποσότητες που χρειάζεται η κάθε συνταγή. Το μαγειρεμένο κρέας το δίνει ως λιχουδιά. ΛΙΧΟΥΔΙΑ. Πώς δίνουμε τα cat treats? Ε, και εγώ και πολλοί άλλοι δίνουμε κομματακια μαγειρεμενο κρεας ως λιχουδια που και που.
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή - Σελίδα 3 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή - Σελίδα 3 Empty Απ: Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή

Δημοσίευση από f.m123 Κυρ Ιουν 05, 2016 5:16 pm

florans έγραψε:Το σχολιο μου ειναι οτι  εδω συμβουλευει την κοπελα να δινει μαγειρευτο φαγητο ως συμπληρωμα , δινει  και η ιδια ψητο κρεας στα γατια της και οταν λεω οτι δινω και εγω μαγειρευτη τροφη  σε αλλο ποστ, κοντευει να με φαει!! Μου λεει οτι ειναι εγκλημα αυτο που κανω!!!Εγω διαβαζω πολυ καλα τι γραφει!! Αλλα λεει εδω και αλλα σε μενα,δεν ακουτε που λεω οτι δινω και ξηρη τροφη!!!

Βρε κοπέλα μου κάνε ο,τι θέλεις. Δώσε ο,τι θες. Δώσε ξηρά τροφή, δώσε κονσέρβα, δώσε ο,τι θες, μην προσπαθείς να μας πείσεις όμως ότι αυτό που θελεις να κάνεις, να δίνεις δηλαδή μαγειρευτό και σαν συμπλήρωμα ξηρά τροφή, είναι καλή ιδέα για μόνιμη διατροφή. Διότι η μαγειρευτή τροφή δεν είναι ολοκληρωμένη όπως θες να την ετοιμάσεις, με αποτέλεσμα το ζώο σου να παίρνει σε μισή ποσότητα τα στοιχεία που χρειάζεται και να μην τρώει αρκετή ποσότητα από το φαγητό που όντως πρέπει.

Αν θες να δίνεις 1 γευμα μαγειρευτο και 1 ξηρας τη μερα ειναι ΚΑΚΟ.
Αν θες να δινεις 2 μαγειρευτο και 1 ξηρας ειναι ΚΑΚΟ.
Αν θες να δινεις 2 γευματα ξηρας και δυο-τρια κομματακια κρεας ειναι ενταξει αλλα σε αυτη τη περιπτωση το μαγειρεμενο κρεας ειναι ΛΙΧΟΥΔΙΑ.

Δε ξερω πως αλλιως να στο εξηγησω, ειλικρινά.
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή - Σελίδα 3 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή - Σελίδα 3 Empty Απ: Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή

Δημοσίευση από florans Κυρ Ιουν 05, 2016 5:21 pm

f.m123 έγραψε:
florans έγραψε:
koneko έγραψε:εγω δινω στον δικο μου απο αυτο που τρωμε καμια φορα. Πολυ σπανια θα του μαγειρεψω κατι. Αλλα τρωει συνηθως μονο κρεας και οχι οσπρια, λαχανικα και ζυμαρικα. Αν φαει κρεας με αλατι δεν θα παθει και τιποτα. Απλα οταν ψηνω κρεας δεν του δινω απο την εξωτερικη πλευρα που εχει πιπερι και αλλα μυρωδικα.

Εγω στην θεση σου θα συνεχισα να συμπληρωνω την διατροφη του γατιου σου με μαγειρευτο
, αρκει μονο να περιοριζεται η ποσοτητα και να μην καταληγει να τρωει μονο μαγειρευτο (το οποιο δεν ειναι συμπληρωμενο και συνεπως μπορει να θεσει την υγεια του γατιου σου σε κινδυνο). Γαλα μπορεις να δινεις αν δεν του προκαλει διαρροια. Το μαγειρευτο εγω θα το περιοριζα στα 2/7 της εβδομαδιαιας του διατροφης (δηλ 2 μερες την εβδομαδα μαγειρευτο και τις υπολοιπες ημερες τροφη για γατες ή εστω καποιο ειδος ολοκληρωμενης διατροφης με τα καταλληλα συμπληρωματα).




Αλλα λες σε μενα να κανω και αλλα κανεις εσυ στη διατροφη των γατιων σου!!! Και συ για μαγειρευτο μιλας εδω!! Ποιος κοροιδευει ποιον!!

H κονεκο ταιζει ωμή διατροφή το γάτο της. Μέχρι και θέμα έχει ανοίξει για το θέμα και έχει υπολογίσει και τις ποσότητες που χρειάζεται η κάθε συνταγή. Το μαγειρεμένο κρέας το δίνει ως λιχουδιά. ΛΙΧΟΥΔΙΑ. Πώς δίνουμε τα cat treats? Ε, και εγώ και πολλοί άλλοι δίνουμε κομματακια μαγειρεμενο κρεας ως λιχουδια που και που.


Εδω διαβαζω οτι γραφει για ψητο κρεας, και να συμβουλευει την κοπελα να συνεχισει το μαγειρευτο φαγητο , ευτυχως δεν τυφλωθηκα ακομη !!Εχει σημασια αν ειναι λιχουδια η περισσοτερο απο ενα κομματι,σημασια ειναι οτι ειναι μαγειρευτο που οταν το ειπα οτι το κανω εγω το αποκαλεσατε εγκλημα!!Και ξαναλεω για πολλοστη φορα τους δινω και ξηρη τροφη!!!


Έχει επεξεργασθεί από τον/την florans στις Κυρ Ιουν 05, 2016 5:26 pm, 1 φορά
florans
florans
Mature Cat
Mature Cat

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 60
Τόπος : Βυρωνας
Αριθμός γατουνίων : 5 Μινι,Γκεραλτ,Μικυ ( Τερεζα και Νταιζη μας κοιταζουν απο ψηλα!)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμωνας γιατι χουρχουριζουμε πιο πολυ!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ολα ειναι πολυ γλυκουτσικα! τα θελω ολα!!
Motto : Αγαπη και ανθρωπια!
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/02/2012
Mood : Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή - Σελίδα 3 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή - Σελίδα 3 Empty Απ: Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή

Δημοσίευση από f.m123 Κυρ Ιουν 05, 2016 5:25 pm

koneko έγραψε:Το μαγειρευτο εγω θα το περιοριζα στα 2/7 της εβδομαδιαιας του διατροφης (δηλ 2 μερες την εβδομαδα μαγειρευτο και τις υπολοιπες ημερες τροφη για γατες ή εστω καποιο ειδος ολοκληρωμενης διατροφης με τα καταλληλα συμπληρωματα)

Το ΠΟΛΥ να τρωει 2 μερες/βδομαδα μαγειρευτο και ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΛΛΕΣ ΜΕΡΕΣ, ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΓΕΥΜΑΤΑ να τρωει συμπληρωμενη τροφη.

Το ψητο κρεας το δινει ως λιχουδια.
Και εν πασει περιπτωσει, τι σε ενδιαφερει εσενα τι δινει η koneko στο γατο της?
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή - Σελίδα 3 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή - Σελίδα 3 Empty Απ: Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή

Δημοσίευση από f.m123 Κυρ Ιουν 05, 2016 5:28 pm

florans έγραψε:
Εδω διαβαζω οτι γραφει για ψητο κρεας, και να συμβουλευει την κοπελα να συνεχισει το μαγειρευτο φαγητο , ευτυχως δεν τυφλωθηκα ακομη !!Εχει σημασια αν ειναι λιχουδια η περισσοτερο απο ενα κομματι,σημασια ειναι οτι ειναι μαγειρευτο που οταν το ειπα οτι το κανω εγω το αποκαλεσατε εγκλημα!!Και ξαναλεω για πολλοστη φορα τους δινω και ξηρη τροφη!!!

Σου ειπαμε οτι δεν ειναι καλο να το δινεις ως γευμα.
Δώσε ο,τι θελεις στα γατια σου, το ζήτημα έληξε.
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή - Σελίδα 3 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή - Σελίδα 3 Empty Απ: Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή

Δημοσίευση από florans Κυρ Ιουν 05, 2016 5:33 pm

Με ενδιαφερει γιατι εμενα με κατακρινει(,εξηγω σε αλλο ποστ που γραφουμε τωρα για μαγειρευτη τροφη), οταν δινω μαγειρευτη τροφη,αφου και αυτη το ιδιο κανει,τι λιχουδια τι γευμα,εκει θα κολλησουμε!! Η ουσια ειναι οτι ειναι μαγειρευτο!!!
florans
florans
Mature Cat
Mature Cat

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 60
Τόπος : Βυρωνας
Αριθμός γατουνίων : 5 Μινι,Γκεραλτ,Μικυ ( Τερεζα και Νταιζη μας κοιταζουν απο ψηλα!)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμωνας γιατι χουρχουριζουμε πιο πολυ!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ολα ειναι πολυ γλυκουτσικα! τα θελω ολα!!
Motto : Αγαπη και ανθρωπια!
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/02/2012
Mood : Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή - Σελίδα 3 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή - Σελίδα 3 Empty Απ: Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή

Δημοσίευση από florans Κυρ Ιουν 05, 2016 5:34 pm

f.m123 έγραψε:
florans έγραψε:
Εδω διαβαζω οτι γραφει για ψητο κρεας, και να συμβουλευει την κοπελα να συνεχισει το μαγειρευτο φαγητο , ευτυχως δεν τυφλωθηκα ακομη !!Εχει σημασια αν ειναι λιχουδια η περισσοτερο απο ενα κομματι,σημασια ειναι οτι ειναι μαγειρευτο που οταν το ειπα οτι το κανω εγω το αποκαλεσατε εγκλημα!!Και ξαναλεω για πολλοστη φορα τους δινω και ξηρη τροφη!!!

Σου ειπαμε οτι δεν ειναι καλο να το δινεις ως γευμα.
Δώσε ο,τι θελεις στα γατια σου, το ζήτημα έληξε.


Διαβαζεις τι γραφω,δινω και ξηρη τροφη!!!!!
florans
florans
Mature Cat
Mature Cat

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 60
Τόπος : Βυρωνας
Αριθμός γατουνίων : 5 Μινι,Γκεραλτ,Μικυ ( Τερεζα και Νταιζη μας κοιταζουν απο ψηλα!)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμωνας γιατι χουρχουριζουμε πιο πολυ!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ολα ειναι πολυ γλυκουτσικα! τα θελω ολα!!
Motto : Αγαπη και ανθρωπια!
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/02/2012
Mood : Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή - Σελίδα 3 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή - Σελίδα 3 Empty Απ: Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή

Δημοσίευση από f.m123 Κυρ Ιουν 05, 2016 5:38 pm

florans έγραψε:
Διαβαζεις τι γραφω,δινω και ξηρη τροφη!!!!!

florans έγραψε:Με ενδιαφερει γιατι εμενα με κατακρινει(,εξηγω σε αλλο ποστ που γραφουμε τωρα για μαγειρευτη τροφη), οταν δινω μαγειρευτη τροφη,αφου και αυτη το ιδιο κανει,τι λιχουδια τι γευμα,εκει θα κολλησουμε!! Η ουσια ειναι οτι ειναι μαγειρευτο!!!

Διαβασε λιγο τι σου γραφω:
Βρε κοπέλα μου κάνε ο,τι θέλεις. Δώσε ο,τι θες. Δώσε ξηρά τροφή, δώσε κονσέρβα, δώσε ο,τι θες, μην προσπαθείς να μας πείσεις όμως ότι αυτό που θελεις να κάνεις, να δίνεις δηλαδή μαγειρευτό και σαν συμπλήρωμα ξηρά τροφή, είναι καλή ιδέα για μόνιμη διατροφή. Διότι η μαγειρευτή τροφή δεν είναι ολοκληρωμένη όπως θες να την ετοιμάσεις, με αποτέλεσμα το ζώο σου να παίρνει σε μισή ποσότητα τα στοιχεία που χρειάζεται και να μην τρώει αρκετή ποσότητα από το φαγητό που όντως πρέπει.

Αν θες να δίνεις 1 γευμα μαγειρευτο και 1 ξηρας τη μερα ειναι ΚΑΚΟ.
Αν θες να δινεις 2 μαγειρευτο και 1 ξηρας ειναι ΚΑΚΟ.
Αν θες να δινεις 2 γευματα ξηρας και δυο-τρια κομματακια κρεας ειναι ενταξει αλλα σε αυτη τη περιπτωση το μαγειρεμενο κρεας ειναι ΛΙΧΟΥΔΙΑ.

Δε ξερω πως αλλιως να στο εξηγησω, ειλικρινά.

ΝΑΙ, ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΛΙΧΟΥΔΙΑ Η' ΓΕΥΜΑ. Αυτο ειναι που εχει σημασια. Κανεις δε σου ειπε να μη δινεις μαγειρευτο, ολοι σου λεμε να μη δινεις μαγειρευτο σαν ολοκληρο γευμα. Δωσε 2-3 κομματακια τη μερα. Δωσε μονο κρεας μια μερα τη βδομαδα. Μην αντικαθιστας ομως γευματα ξηρας με σκετο κρεας.
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή - Σελίδα 3 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή - Σελίδα 3 Empty Απ: Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή

Δημοσίευση από Ηρακλένια Κυρ Ιουν 05, 2016 5:43 pm

florans έγραψε:Με ενδιαφερει γιατι εμενα με κατακρινει(,εξηγω σε αλλο ποστ που γραφουμε τωρα για μαγειρευτη τροφη), οταν δινω μαγειρευτη τροφη,αφου και αυτη το ιδιο κανει,τι λιχουδια τι γευμα,εκει θα κολλησουμε!! Η ουσια ειναι οτι ειναι μαγειρευτο!!!


Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked veryfunny veryfunny veryfunny veryfunny veryfunny veryfunny

έλα φλοράνς, παραδέξου το, είσαι τρολλ και την πατήσαμε όλοι! veryfunny veryfunny veryfunny
Ηρακλένια
Ηρακλένια
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 45
Τόπος : δώθε, κείθε, πέρα...
Αριθμός γατουνίων : 3: τον Ηρακλή τον άρχοντα το μοσχοαναθρεμένο, τη Μελίτα τη χαδιάρα την πρώην αλανιάρα και τη Ρίτα, το Ριτάκι - κανέναν δε φοβάσαι!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : είμαστε γατός καιρού!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιοδήποτε τετράποδο, γουνιστό, που κάνει μάου
Motto : Cats do care! For example they know instinctively what time we have to be at work in the morning and they wake us up twenty minutes before the alarm goes off...
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/07/2012
Mood : Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή - Σελίδα 3 66231010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή - Σελίδα 3 Empty Απ: Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή

Δημοσίευση από florans Κυρ Ιουν 05, 2016 5:49 pm

Εμενα τα γατια μου παρολο που εχω στη διαθεση τους μπωλακια ξηρη τροφη συνεχεια ,τρωνε πολυ λιγο τρωνε περισσοτερο βραστο κοτοπουλο ,και ψαρια,τρελαινονται !!! Καθε γατι εχει προτιμησεις!! Τι να κανουμε,με κανεναν τροπο δεν πιστευω οτι ειναι κακο η διατροφη που κανω στα γατια μου!! ΑΥΤΟ το εχει αποδειξει η υγεια της δεκαχρονης Μινις μου τοσα χρονια που τρωει κοτοπουλο και ψαρακια και ξηρη τροφη φυσικα!!! Τα συστατικα της τροφης κανουν κακο στη υγεια της γατας!!!
florans
florans
Mature Cat
Mature Cat

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 60
Τόπος : Βυρωνας
Αριθμός γατουνίων : 5 Μινι,Γκεραλτ,Μικυ ( Τερεζα και Νταιζη μας κοιταζουν απο ψηλα!)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμωνας γιατι χουρχουριζουμε πιο πολυ!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ολα ειναι πολυ γλυκουτσικα! τα θελω ολα!!
Motto : Αγαπη και ανθρωπια!
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/02/2012
Mood : Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή - Σελίδα 3 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή - Σελίδα 3 Empty Απ: Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή

Δημοσίευση από florans Κυρ Ιουν 05, 2016 5:53 pm

Ηρακλένια έγραψε:
florans έγραψε:Με ενδιαφερει γιατι εμενα με κατακρινει(,εξηγω σε αλλο ποστ που γραφουμε τωρα για μαγειρευτη τροφη), οταν δινω μαγειρευτη τροφη,αφου και αυτη το ιδιο κανει,τι λιχουδια τι γευμα,εκει θα κολλησουμε!! Η ουσια ειναι οτι ειναι μαγειρευτο!!!


Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked veryfunny veryfunny veryfunny veryfunny veryfunny veryfunny

έλα φλοράνς, παραδέξου το, είσαι τρολλ και την πατήσαμε όλοι! veryfunny veryfunny veryfunny


Οχι, ειμαι ενας απλος ανθρωπος που βλεπω τα γατια μου,σαν το παιδι μου και θελω να ζησουν πολλα χρονια μαζι μου υγιεστατα!!! Πριν πολλα χρονια τις ταιζα τις πρωτες γατες μου κονσερβες και ξηρη τροφη και ειδα τα χαιρια μου.Αλλαξα τακτικη να δω θετικα αποτελεσματα,που προς το παρον εχω!!! Smile
florans
florans
Mature Cat
Mature Cat

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 60
Τόπος : Βυρωνας
Αριθμός γατουνίων : 5 Μινι,Γκεραλτ,Μικυ ( Τερεζα και Νταιζη μας κοιταζουν απο ψηλα!)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμωνας γιατι χουρχουριζουμε πιο πολυ!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ολα ειναι πολυ γλυκουτσικα! τα θελω ολα!!
Motto : Αγαπη και ανθρωπια!
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/02/2012
Mood : Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή - Σελίδα 3 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή - Σελίδα 3 Empty Απ: Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή

Δημοσίευση από f.m123 Κυρ Ιουν 05, 2016 5:55 pm

Eντάξει, μας δουλεύει η γυναίκα, και απλά χάνω το χρόνο μου από πιο σημαντικά πράγματα για να απαντάω στα ποστ.

Καλό απόγευμα.
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή - Σελίδα 3 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή - Σελίδα 3 Empty Απ: Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή

Δημοσίευση από Ηρακλένια Κυρ Ιουν 05, 2016 6:01 pm

Βρε κοπέλα μου, πρώτα μας έλεγες ότι τους δίνεις ξηρά σαν σνακ = αραία και πού = μερικά κροκετάκια 2-3 φορές την εβδομάδα............
μετά ότι τους την έχεις διαθέσιμη όλη μέρα και δεν τη πολυτρώνε (λογικότατο να προτιμούν το φρέσκο κρέας από τη χημεία του εμπορίου)..........
μετά λες τι λιχουδιά τι γεύμα, δε θα κολλήσουμε εκεί. Μα εκεί κολλάμε ακριβώς!!!!!!!!!!!!!!!

Σορρυ, εγώ δε μπορώ να συνεννοηθώ μαζί σου και μου έρχεται αβίαστο το να σκεφτώ ότι μας δουλεύεις.
Μακάρι να τα κάνεις όλα τέλεια και να μην καταλαβαίνουμε εμείς. Για τις γάτες σου, όχι για εμάς.
Πάντως έχεις ένα θέμα με την επικοινωνία και την κατανοήση, άλλα καταλαβαίνεις, άλλα λες και άλλα εννοείς.

Και μια συμβουλή, άσε τα μπλογκ του ω και άρχισε να ενημερώνεσαι από επίσημες επιστημονικές πηγές. Στα ελληνικά δεν υπάρχει πολύ υλικό. Αν δυσκολεύεσαι στα αγγλικά υπάρχει ο μεταφραστής του γκουγκλ.................
Ηρακλένια
Ηρακλένια
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 45
Τόπος : δώθε, κείθε, πέρα...
Αριθμός γατουνίων : 3: τον Ηρακλή τον άρχοντα το μοσχοαναθρεμένο, τη Μελίτα τη χαδιάρα την πρώην αλανιάρα και τη Ρίτα, το Ριτάκι - κανέναν δε φοβάσαι!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : είμαστε γατός καιρού!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιοδήποτε τετράποδο, γουνιστό, που κάνει μάου
Motto : Cats do care! For example they know instinctively what time we have to be at work in the morning and they wake us up twenty minutes before the alarm goes off...
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/07/2012
Mood : Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή - Σελίδα 3 66231010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή - Σελίδα 3 Empty Απ: Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή

Δημοσίευση από florans Κυρ Ιουν 05, 2016 6:34 pm

Ηρακλένια έγραψε:Βρε κοπέλα μου, πρώτα μας έλεγες ότι τους δίνεις ξηρά σαν σνακ = αραία και πού = μερικά κροκετάκια 2-3 φορές την εβδομάδα............
μετά ότι τους την έχεις διαθέσιμη όλη μέρα και δεν τη πολυτρώνε (λογικότατο να προτιμούν το φρέσκο κρέας από τη χημεία του εμπορίου)..........
μετά λες τι λιχουδιά τι γεύμα, δε θα κολλήσουμε εκεί. Μα εκεί κολλάμε ακριβώς!!!!!!!!!!!!!!!

Σορρυ, εγώ δε μπορώ να συνεννοηθώ μαζί σου και μου έρχεται αβίαστο το να σκεφτώ ότι μας δουλεύεις.
Μακάρι να τα κάνεις όλα τέλεια και να μην καταλαβαίνουμε εμείς. Για τις γάτες σου, όχι για εμάς.
Πάντως έχεις ένα θέμα με την επικοινωνία και την κατανοήση, άλλα καταλαβαίνεις, άλλα λες και άλλα εννοείς.

Και μια συμβουλή, άσε τα μπλογκ του ω και άρχισε να ενημερώνεσαι από επίσημες επιστημονικές πηγές. Στα ελληνικά δεν υπάρχει πολύ υλικό. Αν δυσκολεύεσαι στα αγγλικά υπάρχει ο μεταφραστής του γκουγκλ.................


Ποτε δεν εγραψα οτι δινω 2-3 φορες την εβδομαδα!!!! Εσεις το λετε αυτο !!! Ειπα οτι δινω ξηρη τροφη αναμεσα στα γευματα της μαγειρευτης τροφης σαν σνακ,βαζω δηλαδη  στο μπωλ τους και οσο φανε ολη την ημερα,αλλα εμενα δεν τρωνε πολυ,αντε να φανε απο δυο φορες την ημερα τρεις τεσσερις κροκετουλες!!
Εσεις δεν διαβαζετε τι γραφω γιατι βιαζεσται να πειτε τα δικα σας ,χωρις να ακουτε τον αλλον!!Ειμαι παρα πολυ ενημερωμενη και ενημερωνομαι ,το ξερω οτι δεν υπαρχει υλικο στα ελληνικα,καθολου δεν δυσκολευομαι με τα αγγλικα,απλα εχουμε διαφορετικη αποψη για την διατροφη της γατας!!
Εσεις οι τρεις προτιματε την ωμη διατροφη και τοσοι αλλοι την μαγειρευτη,γιατι δεν πιστευω να ειμαι η μονη που ταιζω τα γατια μου  εκτος απο ξηρη τροφη και μαγειρευτη αντι για τις σαβουρες που εχουν οι κονσερβες και το διαπιστωσα τωρα τελευταια!!
Παντως ωμη δεν θα διακινδυνευα να δωσω ποτε!!! Και τελικα πιστευω οτι σε ενα φορουμ ειναι δεκτες ολες οι γνωμες και οι αποψεις για αυτο αλλωστε ειμαστε μελη!! Smile
florans
florans
Mature Cat
Mature Cat

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 60
Τόπος : Βυρωνας
Αριθμός γατουνίων : 5 Μινι,Γκεραλτ,Μικυ ( Τερεζα και Νταιζη μας κοιταζουν απο ψηλα!)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμωνας γιατι χουρχουριζουμε πιο πολυ!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ολα ειναι πολυ γλυκουτσικα! τα θελω ολα!!
Motto : Αγαπη και ανθρωπια!
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/02/2012
Mood : Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή - Σελίδα 3 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή - Σελίδα 3 Empty Απ: Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή

Δημοσίευση από koneko Κυρ Ιουν 05, 2016 6:49 pm

florans έγραψε:
koneko έγραψε:εγω δινω στον δικο μου απο αυτο που τρωμε καμια φορα. Πολυ σπανια θα του μαγειρεψω κατι. Αλλα τρωει συνηθως μονο κρεας και οχι οσπρια, λαχανικα και ζυμαρικα. Αν φαει κρεας με αλατι δεν θα παθει και τιποτα. Απλα οταν ψηνω κρεας δεν του δινω απο την εξωτερικη πλευρα που εχει πιπερι και αλλα μυρωδικα.

Εγω στην θεση σου θα συνεχισα να συμπληρωνω την διατροφη του γατιου σου με μαγειρευτο, αρκει μονο να περιοριζεται η ποσοτητα και να μην καταληγει να τρωει μονο μαγειρευτο (το οποιο δεν ειναι συμπληρωμενο και συνεπως μπορει να θεσει την υγεια του γατιου σου σε κινδυνο). Γαλα μπορεις να δινεις αν δεν του προκαλει διαρροια. Το μαγειρευτο εγω θα το περιοριζα στα 2/7 της εβδομαδιαιας του διατροφης (δηλ 2 μερες την εβδομαδα μαγειρευτο και τις υπολοιπες ημερες τροφη για γατες ή εστω καποιο ειδος ολοκληρωμενης διατροφης με τα καταλληλα συμπληρωματα).

Οι γιγαντες, οι φακες και τα μακαρονια δεν τους προσφερουν σχεδον τιποτα. Οι γατες ειναι σαρκοφαγα ζωα και δεν χρειαζονται λαχανικα και οσπρια στην διατροφη τους (για μενα δεν πρεπει να ξεπερνουν το 5% του καθε γευματος τους. Το πολυ μεχρι 30% θα το θεωρουσα αποδεκτο, περα απο αυτο ειναι σαν να ταιζεις κουνελι)


Αλλα λες σε μενα να κανω και αλλα κανεις εσυ στη διατροφη των γατιων σου!!! Και συ για μαγειρευτο μιλας εδω!! Ποιος κοροιδευει ποιον!!

Διαβαζεις αυτα που γραφω ή τρολλαρεις; Μαγειρευτο ως λιχουδια ναι, ως βασικη διατροφη οχι. ΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ;
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή - Σελίδα 3 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή - Σελίδα 3 Empty Απ: Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή

Δημοσίευση από Ηρακλένια Κυρ Ιουν 05, 2016 7:20 pm

florans έγραψε:


Ποτε δεν εγραψα οτι δινω 2-3 φορες την εβδομαδα!!!! Εσεις το λετε αυτο !!! Ειπα οτι δινω ξηρη τροφη αναμεσα στα γευματα της μαγειρευτης τροφης σαν σνακ,βαζω δηλαδη στο μπωλ τους και οσο φανε ολη την ημερα,αλλα εμενα δεν τρωνε πολυ,αντε να φανε απο δυο φορες την ημερα τρεις τεσσερις κροκετουλες!!
Εσεις δεν διαβαζετε τι γραφω γιατι βιαζεσται να πειτε τα δικα σας ,χωρις να ακουτε τον αλλον!!Ειμαι παρα πολυ ενημερωμενη και ενημερωνομαι ,το ξερω οτι δεν υπαρχει υλικο στα ελληνικα,καθολου δεν δυσκολευομαι με τα αγγλικα,απλα εχουμε διαφορετικη αποψη για την διατροφη της γατας!!
Εσεις οι τρεις προτιματε την ωμη διατροφη και τοσοι αλλοι την μαγειρευτη,γιατι δεν πιστευω να ειμαι η μονη που ταιζω τα γατια μου εκτος απο ξηρη τροφη και μαγειρευτη αντι για τις σαβουρες που εχουν οι κονσερβες και το διαπιστωσα τωρα τελευταια!!
Παντως ωμη δεν θα διακινδυνευα να δωσω ποτε!!! Και τελικα πιστευω οτι σε ενα φορουμ ειναι δεκτες ολες οι γνωμες και οι αποψεις για αυτο αλλωστε ειμαστε μελη!! Smile


Δεν είναι γιάννης είναι γιαννάκης happy2 happy2 happy2

Άρα με 3-4 κροκέτες από 2 φορές το πολύ την ημέρα μας κάνουν 8 κροκέτες το πολύ/ημέρα/γάτα = 3 - 4 γραμμάρια κροκέτα/ημέρα/γάτα

Ο καθένας που διαβάζει, αντιλαμβάνεται ελπίζω, ότι οι γάτες ΔΕΝ προσλαμβάνουν συμπληρωματικά από 4 γραμμάρια ξηράς την ημέρα, ό,τι συστατικά ΧΑΝΟΝΤΑΙ με το μαγείρεμα. Δε φτάνουν τα 4 γραμμάρια κροκέτας την ημέρα για αυτό το σκοπό. Δε βγαίνουν οι αριθμοί, πώς να το κάνουμε!
Ηρακλένια
Ηρακλένια
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 45
Τόπος : δώθε, κείθε, πέρα...
Αριθμός γατουνίων : 3: τον Ηρακλή τον άρχοντα το μοσχοαναθρεμένο, τη Μελίτα τη χαδιάρα την πρώην αλανιάρα και τη Ρίτα, το Ριτάκι - κανέναν δε φοβάσαι!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : είμαστε γατός καιρού!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιοδήποτε τετράποδο, γουνιστό, που κάνει μάου
Motto : Cats do care! For example they know instinctively what time we have to be at work in the morning and they wake us up twenty minutes before the alarm goes off...
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/07/2012
Mood : Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή - Σελίδα 3 66231010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή - Σελίδα 3 Empty Απ: Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή

Δημοσίευση από kouix Κυρ Ιουν 05, 2016 7:39 pm

florans έγραψε: Και τελικα πιστευω οτι σε ενα φορουμ ειναι δεκτες ολες οι γνωμες και οι αποψεις για αυτο αλλωστε ειμαστε μελη!! Smile

Φυσικα και όλες οι γνωμες ειναι δεκτές. ΕΓΚΥΡΕΣ γνωμες ομως θεωρούνται αυτες που ειναι τεκμηριωμένες.

Εδω και 2 μερες, σου εξηγουμε 2-3 ατομα, πως το να ταϊζεις ΕΠΙ ΜΟΝΙΜΟΥ τα γατακια σου με βραστο κοτοπουλο και ψητα ψάρια, συν 12 σπορακια ξηρας τροφης ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΗ ΠΡΑΚΤΙΚΗ. Στο εξηγουμε και με αρθρα που αναρτήθηκαν ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ ΑΡΘΡΑ, όχι απο μπλογκερς που γραφουν για τον πόνο της και βγαζουν συμπερασματα απο την προσωπικη τους εμπειρια της μιας γάτας (ή των δύο). Στο εξηγούμε με ολους τους τροπους, κι οταν φτανει η ωρα να παραδεχτεις οτι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ειναι λαθος η ΒΑΣΙΚΗ ΤΡΟΦΗ ΤΗΣ ΓΑΤΑΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΜΑΓΕΥΡΕΥΤΟ ΧΩΡΙΣ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΑ, μας λες οτι δεν θα τα χαλασουμε αν οι 8 κροκετες ονομαζονται λιχουδια ή γευμα.

Ειναι προφανες οτι αυτη η συζητηση δεν οδηγει πουθενα.

Φλωρανς, σκοπος ΜΟΥ αλλα και των υπολοιπων, δεν ειναι να "ΣΕ ΦΕΡΟΥΜΕ ΣΤΑ ΝΕΡΑ ΜΑΣ". Σκοπος μας ειναι να σου δωσουμε συμβουλες ετσι ωστε οι γατουλες να τρεφονται ΣΩΣΤΑ σε βαθος χρόνου.

ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ δεν θα φανε πανω απο 8 σπορια ξηρας οι γατουλες σου οταν ξερουν πως "συντομα" θα φανε κοτοπουλακι ή ψαρακι. ΚΑΜΙΑ ΓΑΤΟΥΛΑ ΔΕΝ ΘΑ ΠΡΟΤΙΜΟΥΣΕ ΤΗΝ ΞΗΡΑ απο το κοτοπουλακι ή το ψαρακι.
και ΔΕΝ εχω ΤΙΠΟΤΑ εναντιον του βραστου κοτοπουλου ουτε του ψητου ψαριου. ΠΡΟΣΕΧΕ ΟΜΩΣ! ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΘΕΩΡΕΙ ΣΩΣΤΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΕΝΗ ΤΡΟΦΗ ΑΥΤΑ ΤΑ ΦΑΓΗΤΑ ΑΝ ΔΕΝ ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ ΜΕ ΣΩΣΤΗ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ ΠΟΥ ΚΑΤΑ ΤΟ ΜΑΓΕΙΡΕΜΑ ΧΑΝΟΝΤΑΙ, ..... και οι 8 κροκετες ΔΕΝ ΠΕΡΙΕΧΟΥΝ ΕΠΑΡΚΗ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΩΝ ημερησιως.

Απο εμενα, δεν υπαρχει λόγος να το συνεχίζουμε ολο αυτο.
Τωρα ξέρεις. Στα είπαμε. Πραξε οπως νομιζεις με βαση ΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ (μετα απο ολα οσα ακουσες)

(δεν ειναι κακό να αλλαζει γνωμη καποιος επειδη εμαθε καποιες καινουριες πληροφοριες που ΔΕΝ γνωριζε πριν παντως........)



___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___

Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή - Σελίδα 3 Ce308a9f-5be4-45ef-b5d8-38fa33e9b315

Η ιστορία μας ξεκινάει  απο  εδω: http://www.gatospito.com/t10095-topic
kouix
kouix
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 52
Αριθμός γατουνίων : 5 νιάου, 2 γαβ, 1 τσίου
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2013
Mood : Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή - Σελίδα 3 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή - Σελίδα 3 Empty Απ: Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή

Δημοσίευση από florans Κυρ Ιουν 05, 2016 8:12 pm

Μα βρε κοριτσια δεκα χρονια δινω στη γατα μου βραστο κοτοπουλο και ξηρη τροφη και δεν εχει παθει τιποτα!! Τωρα θα κανω το ιδιο και με τα αγορακια μου!! Θα με τρελανεται!!!
Η μοναδικη νομιζετε ειμαι που ταιζω με βραστο κοτοπουλο και ψαρια τα γατια μου,υπαρχουν χιλιαδες απλως δεν καθονται να ασχοληθουν με ενα τετοιο γελοιο θεμα που ασχολιομαστε εμεις τοσες μερες!!! Τα γατια εχουν προτιμηση το τι θελουν να τρωνε!!! Εγω λεω οτι ο καθενας  ειναι υπευθυνος για την υγεια των γατιων του και το μελλον θα το δειξει!!
Εγω δεν ζητησα τη συμβουλη σας τι να ταιζω τα γατια μου,ξερω πολυ καλα τι κανω!! Απλα ειπα την αποψη μου,δεν λεω να κανεται αυτο που κανω εγω,θεωρω οτι πρεπει να ληξει εδω το θεμα γιατι βαριουνται  και οι αναγνωστες που μπαινουν και διαβαζουν στο φορουμ τα ιδια και τα ιδια!!
  Πρεπει ο ενας να σεβεται τον αλλον!! Το θεμα εληξε ,σταματαμε εδω την μεταξυ μας διαφορα τροπου διατροφης των γατιων!! Τελος!! Smile
florans
florans
Mature Cat
Mature Cat

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 60
Τόπος : Βυρωνας
Αριθμός γατουνίων : 5 Μινι,Γκεραλτ,Μικυ ( Τερεζα και Νταιζη μας κοιταζουν απο ψηλα!)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμωνας γιατι χουρχουριζουμε πιο πολυ!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ολα ειναι πολυ γλυκουτσικα! τα θελω ολα!!
Motto : Αγαπη και ανθρωπια!
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/02/2012
Mood : Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή - Σελίδα 3 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 3 από 3 Επιστροφή  1, 2, 3

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης