gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή

+16
kouix
ΒρουκοΜπετινόσπιτο
houlieta
Δ²
Karamela
ΜαύροςΓάτος
cherryhead122
doremi
moukelis
theanwk
Λιλούκι
funambolo
Anatoli
koneko
Πούπσυ
f.m123
20 απαντήσεις

Σελίδα 2 από 3 Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή - Σελίδα 2 Empty Απ: Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή

Δημοσίευση από theanwk Πεμ Μάης 24, 2012 12:10 am

Εμεις τον ταιζουμε κανονικα με ξηρα τροφη,κονσερβες κλπ...
Ειναι εξω βεβαια οποτε τρωει και αλλου λογικα...
Απλα παει και τρωει και του σκυλου καμια φορα!!
theanwk
theanwk
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Τόπος : Αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : χειμωνας
Motto : meow
Ημερομηνία Εγγραφής : 13/05/2012
Mood : Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή - Σελίδα 2 Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή - Σελίδα 2 Empty Απ: Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή

Δημοσίευση από f.m123 Πεμ Μάης 24, 2012 12:15 am

Εντάξει, αν τρώει κανονικά την τροφή που πρέπει και απλά τσιμπάει και του σκύλου δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα.. Βέβαια καλό είναι να αποφεύγεται η σκυλοτροφή...
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή - Σελίδα 2 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή - Σελίδα 2 Empty Απ: Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή

Δημοσίευση από f.m123 Κυρ Μάης 27, 2012 4:11 am

ΤΕΛΟΣ.
Και μόλις πήρα και ένα σακούλι royal.
Ετοιμάζω άρθρα και συνταγές, τα σβήνω και τα ξαναγράφω και σκέφτομαι "που πας ρε καραμήτρο; Αν δε συζητήσεις με γιατρό τι σκατά συνταγές θα βγάλεις;"
Θέλω τη συμβουλή σας: ψάχνω έναν κτηνίατρο/ειδικό που να γνωρίζει για τη μαγειρευτή διατροφή, ευαισθησίες,ωμοφαγία και γενικά ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ και να κάθεται να συζητήσει.
Έχετε υπ'όψιν σας κανέναν; Είμαι Θεσσαλονίκη. Please help me μωρέ, αλλιώς αυτό το θέμα τσάμπα θα'χει ανοιχτεί!
Επειδή απαγορεύονται εδώ, στείλτε μου σε πμ..
Ευχαριστώ εκ των προτέρων! Laughing
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή - Σελίδα 2 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή - Σελίδα 2 Empty Απ: Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή

Δημοσίευση από moukelis Κυρ Μάης 27, 2012 10:38 am

Εγω σε οσους κτηνιατρους εχω πει οτι δινω και ωμο κρεας,ειτε με εχουν στραβοκοιταξει,ειτε με εχουν κατσαδιασει.Πιστευω ο πιο ευκολος και αξιοπιστος τροπος να αποφυγουμε οσο το δυνατον περισσοτερες παρενεργειες και να εχει το ζωο μας καλυτερη υγεια,ειναι η ποικιλια.Η βαση της διατροφης των δικων μου ειναι ξηρα τροφη Orijen,αλλα εχουν επισης τρις γευματα την εβδομαδα βραστο κοτοπουλο,δυο γευματα βραστο ψαρι,και αλλα δυο βραστο/ωμο μοσχαρι.Οταν παμε μονιμα Βολο σκεφτομαι να βρω καποιον εμπιστο ανθρωπο που να εκτρεφει κουνελια,και να παιρνω απο εκει ωμο κουνελι,που πλησιαζει περισσοτερο στο φυσικο τους θηραμα.Ενδιαμεσα μεσα στην εβδομαδα τρωνε διαφορα μεζεδακια:γιαουρτι αγελαδινο και κατσικισιο,καρσικισιο γαλα και τυρι,θαλασσινα (γαριδες,μυδια,κτλ.),αυγο...Πολλοι με ρωτανε τι τα ταϊζω κι εχουν τοσο λαμπερο τριχωμα,αλλα νομιζω αυτο το λιγο απ'ολα ειναι το καλυτερο.
moukelis
moukelis
Κάκιστη Εκτροφεύς
Κάκιστη Εκτροφεύς

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 40
Τόπος : Βόλος
Αριθμός γατουνίων : 7 λατρεμένα και δύο αγγελάκια
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την Πατούσα,τον Μίκυ,τον Shaggy και την Pupa
Motto : Cats are miracles with paws! :-)
Ημερομηνία Εγγραφής : 16/03/2008
Mood : Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή - Σελίδα 2 M_bubbles

http://www.elvenstar.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή - Σελίδα 2 Empty Απ: Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή

Δημοσίευση από funambolo Κυρ Μάης 27, 2012 11:10 am

Eγώ το έχω ξαναπεί, δεν μου πάει να τρώνε συνέχεια μια ρημαδοξηρά τροφή, με χάιλάιτ την κονσέρβα (εγώ δίνω πια και λίγη κονσέρβα καθημερινά, περίπου 30 γραμμάρια, αλλά ακόμη κτηνιατρική για το ουροποιητικό). No

Λέω να αρχίσω και καμια κουταλιά γιαούρτι 2-3 φορές την εβδομάδα (επιτρέπεται μόνο συγκεκριμένο και με συγκεκριμένα λιπαρά?). Suspect

Χίλιες φορές θα προτιμούσα να πληρώνω κάποιον που θα αναλάμβανε να φτιάχνει ένα εβδομαδιαίο ή και μηνιαίο μενού με μαγειρευτά και ωμά, παρά τις τροφές του εμποριου. Μήπως κοριτσια, όσες αυτήν την περίοδο έχουν πρόβλημα με δουλειά, το σκεφτόσασταν σοβαρά να στήσετε ένα μενού με ντελίβερι για γάτες? Μια πελάτισσα την έχετε ήδη εξασφαλισμένη!! Suspect
funambolo
funambolo
Γαταμυθού
Γαταμυθού

Θηλυκό
Φίδι
Ηλικία : 58
Τόπος : Twilight Catzone
Αριθμός γατουνίων : τον Shaggy
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Casanova. Τους απογόνους του Casanova. Τους προγόνους του Casanova. Μέχρι και την αμμολεκάνη του Casanova.
Motto : Garfield: I can.. but I won't
Ημερομηνία Εγγραφής : 22/01/2012
Mood : Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή - Σελίδα 2 M_flush

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή - Σελίδα 2 Empty Απ: Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή

Δημοσίευση από doremi Κυρ Μάης 27, 2012 11:15 am

Κι εγώ τους δίνω λίγο κοτοπουλάκι . Το γιαούρτι το τρώει μόνο ο Ορφέας, το ανθότυρο μόνο η Στέλλα, τη βραστή γαλοπούλα 1/10 της φετούλας και τα 3 σπάνια.Με την κροκέτα που αλλάζ συχνά μάρκα, τώρα δίνω την arden grange με κοιτάζουν σαν να τα κοροιδεύω, συνεχίζουν τα νιάου για κάτι πιο νόστιμο, παίρνω και γω φακελάκια ή απλαους και τους δίνω καθημερινά από ένα κουταλάκι και γίνεται της μουρλής.
doremi
doremi
Γατού Fan Park
Γατού Fan Park

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 64
Τόπος : Aθήνα
Αριθμός γατουνίων : 3 τον Πίπη , τον Ορφέα και την Στέλλα
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Καλοκαίρι έως 32 βαθμούς όμως
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : πολλά , μα πάρα πολλά
Motto : είμαι γατομάνα τι να κάνουμε!!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/11/2010
Mood : Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή - Σελίδα 2 M-aipnies

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή - Σελίδα 2 Empty Απ: Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή

Δημοσίευση από f.m123 Κυρ Μάης 27, 2012 3:06 pm

Εγώ τους δίνω της παναγιάς τα μάτια, αλά Δώρα: στο μπολ υπάρχει πάντα ξηρά τροφή royal kitten (orijen δε συνίσταται για μας δυστυχώς), ένα γεύμα την ημέρα κονσέρβα (κανονικά sceshir ή applaws, αλλά πειραματίζομαι με τις γεύσεις και τους έδωσα και γκουρμέ για να δω πως τα πάνε με τις γαρίδες) ή ένα γεύμα μαγειρευτό. Μαγειρευτό θα'ναι είτε κοτόπουλο με ρύζι και αυγό, είτε αντί για ρύζι καροτάκι που δεν το τρώνε και τσάμπα το κάνω, διάφορα ψάρια, μοσχαράκι, και θα τους δώσω και μαγειρευτό λαγό και κανά πουλί το καλοκαίρι. Λιχουδιές έχουν φάει σχεδόν τα πάντα που δεν απαγορεύονται! Και μαρουλάκι τους αρέσει, θέλω να πάρω και cottage cheese να τους δίνω που και που, και ιχθυέλαιο, γιατί μέχρι τώρα τους δίνω ωμό ελαιόλαδο και θέλω να τα εναλλάσω..
Ναι, αυτό με τους κτηνιάτρους με ξενίζει και με δυσκολεύει απίστευτα. Αν δε ξέρουν αυτοί, ποιός θα ξέρει δηλαδή;
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή - Σελίδα 2 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή - Σελίδα 2 Empty Απ: Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή

Δημοσίευση από cherryhead122 Τετ Μάης 30, 2012 12:51 pm

Καλησπέρα,
και εγώ θέλω να ξεκινήσω να φτιάχνω μαγειρευτώ φαγητό για το Μαρκουλινη μου. Ξέρει κάνεις καμιά συνταγή καλή, δεν θέλω να το δίνω όμως ωμά φαγητά.
cherryhead122
cherryhead122
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Κόκκορας
Ηλικία : 42
Τόπος : Πειραιας
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμωνας
Motto : I have some food in my bag for you Not the edible food, the food you eat, no Perhaps some food for thought Since knowledge is infinite It has infinitely fell on me,
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/08/2011
Mood : Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή - Σελίδα 2 M_summer

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή - Σελίδα 2 Empty Απ: Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή

Δημοσίευση από f.m123 Τετ Μάης 30, 2012 5:46 pm

Κοίτα, εγώ το ψάχνω ακόμα, αλλά τους δίνω συχνά μαγειρευτό! Μπορείς να τους δίνεις τις παρακάτω συνταγές σε αντικατάσταση ενός γεύματος την ημέρα! Όμως επειδή δεν έχω ολοκληρωσει την έρευνά μου ακόμα (εγώ ο σαίεντιστ πανάθεμά με), δε θα σε συμβούλευα να τους δίνεις αποκλειστικά αυτά.. Πχ εγώ έχω όλη μέρα στο μπολ ξηρά τροφή και μια φορά την ημέρα τους δίνω μαγειρευτό!
60 γρ υδατάνθρακες (ρύζι κατά προτίμηση)
40 γρ κρέας (κοτόπουλο, βοδινό κλπ)
λίγο συκωτάκι (όχι επι καθημερινής βάσεως, 2-3 φορές την εβδομάδα)
10 γρ λίπος (από κοτόπουλο, βοδινό, φυτικό λάδι ή λάδι ψαριού)
1,2 γρ φωσφορικό ασβέστιο (κόκαλλα τριμμένα)
0,1 γρ ιωδιούχο αλάτι
90-100 mg ταυρίνη
1 κρόκο αυγού
Βράζω ή ψήνω το κρέας (αν το ψήσω κρατάει παραπάνω ταυρίνη) και το συκωτάκι. Βράζω και το ρύζι (αν έχω βράσει το κρέας βράζω το ρύζι στο ζωμό του κρέατος).
Για φωσφορικό ασβέστιο, υπάρχουν bone meals στο εμπόριο που είναι έτοιμα κόκαλα τριμμένα. Για να το φτιάξεις μόνος σου θέλει διαδικασία, και επεξεργαστή φαγητού, οπότε πάρε έτοιμο. Επίσης φωσφορικό ασβέστιο υπάρχει και στο τσόφλι των αυγών (το ψήνεις για 1 λεπτό στο φούρνο να σκοτωθούν τα μικρόβια και το αλέθεις στο γουδί) και σε κατσικίσιο τυρί (όχι αγελαδινό γιατί μπορεί να πειράξει τη γάτα).
Ιωδιούχο αλάτι υπάρχει στο εμπόριο. Μπορείς να βάλεις και απλό γιατί τους χρειάζεται (περιέχει sodium) αλλά αν ξεκινήσεις αποκλειστικά μαγειρευτή διατροφή ΠΡΕΠΕΙ να προμηθευτείς ιωδιούχο.
Ο κρόκος αυγού μπορεί να δοθεί μαγειρεμένος ή ωμός, δεν υπάρχει πρόβλημα.
Ρίχνεις όλα τα παραπάνω στο μπλέντερ και τα χτυπάς λίγο. Εναλλακτικά, μπορείς απλά να κοψεις το κρέας σε μικρά μικρά κομματάκια και να τα ανακατέψεις όλα πολύ καλά. Στο τέλος προσθέτεις την ταυρίνη (αφού έχει κρυώσει το γεύμα σου) και ανακατεύεις, μετά προσθέτεις λίγο λαδάκι (ελαιόλαδο ή καλαμποκέλαιο {το οποίο δε συνιστώ} ή ιχθυέλαιο) και ανακατεύεις άλλη μία και σερβίρεις!
Για λίπος μπορείς να κάνεις τα εξής:
-να αφήσεις το δέρμα όταν μαγειρεύεις το κοτόπουλο
-να ψήσεις μπέικον πολύ παχύ μέχρι να γίνει πολύ τραγανό και να συλλέξεις το λίπος που θα "χύσει" με το ψύσιμο. Το ρίχνεις το λίπος πάνω στο γεύμα σου!
Αν βράσεις το κρέας κράτα τον ζωμό και ρίξτο κι αυτό στο γεύμα.
Το γεύμα πρέπει να είναι χλιαρό όταν το δίνεις.
Ο,τι περισέυει το βάζεις στην κατάψυξη.
Δεν αφήνουμε μαγειρευτό ή ωμό φαγητό στο πιάτο της γάτας για πάνω από μία ώρα.
Η παραπάνω συνταγή υπάρχει στο mycat.gr και έχει εγκριθεί από κτηνίατρο.

Μια ακόμα συνταγή, η οποία ισχύει γενικά για ωμό και μαγειρευτό φαγητό και είναι παρμένη από το catinfo.org, και έχει εγκριθεί από κτηνίατρο:
ενδεικτικές ποσότητες και δεν έχω κάνει τις μετατροπές από pounds σε κιλά κλπ.

περίπου 3 pounds κρέας χωρίς τα κόκαλλα
7 κουταλάκια του γλυκού bone meal
1 κούπα νερό
2 αυγά (εγώ θα πρότεινα κρόκο, ωμά ή ελαφρως μαγειρεμένα)
2000 με 5000 mg ιχθυέλαιο
268 mg βιταμίνη Ε
50 mg βιταμίνη Β
2000 mg ταυρίνη
μισό κουταλάκι αλάτι με ιώδιο
λίγο συκωτάκι
λίγα λαχανικά (πχ ένα μικρό καροτάκι ή μισό μεγάλο καροτάκι στον ατμό ανά γεύμα)

τη συγκεκριμένη συνταγή δεν την κάνω μαζί με τα συμπληρώματα, γιατί δεν τους ταϊζω αποκλειστικά μαγειρευτά.
Μπορείς να μπεις στο catinfo.org και στο catnutrition.org, μην τρομάζεις που λέει για ωμά, απλά μιλάει γενικά για τα στοιχεία που πρέπει να παίρνει μια γάτα!
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή - Σελίδα 2 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή - Σελίδα 2 Empty Απ: Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή

Δημοσίευση από funambolo Τετ Μάης 30, 2012 5:50 pm

Εγώ έφαγα πόρτα στην μάταιη προσπάθειά μου να εντάξω και κάτι πιο "φαγητένιο". Το βραστό κοτόπουλο το μύρισε και έφυγε απαξιωτικά, το δε γιαούρτι μόνο που δε μου το έφτυσε στο πρόσωπο... No No
funambolo
funambolo
Γαταμυθού
Γαταμυθού

Θηλυκό
Φίδι
Ηλικία : 58
Τόπος : Twilight Catzone
Αριθμός γατουνίων : τον Shaggy
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Casanova. Τους απογόνους του Casanova. Τους προγόνους του Casanova. Μέχρι και την αμμολεκάνη του Casanova.
Motto : Garfield: I can.. but I won't
Ημερομηνία Εγγραφής : 22/01/2012
Mood : Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή - Σελίδα 2 M_flush

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή - Σελίδα 2 Empty Απ: Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή

Δημοσίευση από f.m123 Τετ Μάης 30, 2012 6:00 pm

Suspect
για δοκίμασε να το ψήσεις μαζί με την πέτσα.. Μετά βγάλτου λίγο με πέτσα και λίγο χωρίς, να δεις ποιό προτιμά.. Αλλιώς δοκίμασε σολωμό (πως να αντισταθούν;!) ή κάποιο άλλο ψάρι.. Ή αλλιώς βάλε τις κροκέτες στο μπλέντερ και πασπάλισέ τες πάνω από το κρέας!
Δε θα τους περάσει! strike
ΑΑΑΑ!Ξέχασα να προσθέσω ότι:
ΟΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΔΕΝ ΕΝΔΕΊΚΝΥΝΤΑΙ ΓΙΑ ΓΑΤΕΣ ΜΕ ΝΕΦΡΙΚΗ ΑΝΕΠΑΡΚΕΙΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΤΕΙΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΚΤΗΝΙΑΤΡΟ ΣΑΣ. ΓΕΝΙΚΑ ΤΟ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΠΕΡΑΣΜΑ ΣΕ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ (ΕΝΝΟΩ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΚΡΟΚΕΤΕΣ ΚΑΙ ΤΡΟΦΕΣ ΕΜΠΟΡΙΟΥ) ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΚΤΗΝΙΑΤΡΟ.
Να τα λέμε και τα τυπικά! Smile
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή - Σελίδα 2 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή - Σελίδα 2 Empty Απ: Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή

Δημοσίευση από koneko Τετ Μάης 30, 2012 8:16 pm

το μαγειρευτο μπορειτε να το αφησετε περισσοτερη ωρα εξω. Εγω οταν του δινω καμια φορα μαγειρεμενο σολωμο, τον αφηνω εξω αρκετες ωρες, δεν χαλαει.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή - Σελίδα 2 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή - Σελίδα 2 Empty Απ: Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή

Δημοσίευση από f.m123 Τετ Μάης 30, 2012 11:14 pm

koneko έγραψε:το μαγειρευτο μπορειτε να το αφησετε περισσοτερη ωρα εξω. Εγω οταν του δινω καμια φορα μαγειρεμενο σολωμο, τον αφηνω εξω αρκετες ωρες, δεν χαλαει.
Ναι αλλά μαζεύει μικρόβια μωρέ.. Άσε που μπορεί να πάει κανένα ύπουλο μιγάκι που δεν το'χεις ανακαλύψει! Madd Madd Madd σκατομυγάκια. Εγώ δεν το αφήνω συνήθως πάρα πολλή ώρα, βασικά δεν προλαβαίνω κιόλας γιατί το έχουν καταβροχθήσει στο 5λεπτο Laughing
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή - Σελίδα 2 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή - Σελίδα 2 Empty Απ: Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή

Δημοσίευση από koneko Πεμ Μάης 31, 2012 3:36 am

f.m123 έγραψε:
koneko έγραψε:το μαγειρευτο μπορειτε να το αφησετε περισσοτερη ωρα εξω. Εγω οταν του δινω καμια φορα μαγειρεμενο σολωμο, τον αφηνω εξω αρκετες ωρες, δεν χαλαει.
Ναι αλλά μαζεύει μικρόβια μωρέ.. Άσε που μπορεί να πάει κανένα ύπουλο μιγάκι που δεν το'χεις ανακαλύψει! Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή - Σελίδα 2 339558 Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή - Σελίδα 2 339558 Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή - Σελίδα 2 339558 σκατομυγάκια. Εγώ δεν το αφήνω συνήθως πάρα πολλή ώρα, βασικά δεν προλαβαίνω κιόλας γιατί το έχουν καταβροχθήσει στο 5λεπτο Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή - Σελίδα 2 270712

μικροβια τρωει και οταν γλειφει το πατωμα, τον πισινο του και οταν δαγκωνει διαφορα αντικειμενα. Απο την στιγμη που δεν ειναι χαλασμενο το φαγητο, τα λιγα μικροβια που θα φαει θα του κανουν καλο Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή - Σελίδα 2 690518 Αλλωστε και εγω κανω το ιδιο. Αν περισσεψει κρεας το μεσημερι, θα το φαω το βραδυ (παντα το αφηνω εξω... στο ψυγειο το βαζω οταν δεν θα το φαω ουτε το βραδυ). Εχω φαει και φαγητα που εχουν μεινει εξω ολο το βραδυ ή σχεδον 24 ωρες... μπορει και παραπανω Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή - Σελίδα 2 11565 Η κονσερβα για γατες παντως χαλαει αμεσως. Αν την αφησεις 2-3 ωρες, θα αρχισει να βρωμαει. Με τις ανθρωπινες κονσερβες δεν εχω παρατηρησει κατι τετοιο... τι σκ**α βαζουν στις τροφες για γατες χαλανε τοσο γρηγορα?!
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή - Σελίδα 2 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή - Σελίδα 2 Empty Απ: Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή

Δημοσίευση από f.m123 Πεμ Μάης 31, 2012 3:41 am

Χαχα, δίκιο έχεις! Σήμερα τσακίσαμε μπριζολίτσα παρεμπιπτόντως και ξετρελαθήκαμε. Δεν είχα δοκιμάσει να τους δώσω ξανά χοιρινό! Μόνο πουλερικά, μοσχαρίσιο κρέας και ψαρικά!
Όντως, η κονσέρβα τους μυρίζει πολύ αν την αφήσεις για πολύ! Δε ξέρω τι έχει μέσα! Αλλά όχι όλες, ας πούμε η schesir που την έχω αφήσει μερικές ώρες (τη ξέχασα Smile )δε μύριζε άσχημα.. Άλλες που έχω δοκιμάσει, όταν μαζεύω τα πιατάκια και δεν τα πλένω αμέσως βρωμοκοπάνε..
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή - Σελίδα 2 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή - Σελίδα 2 Empty Απ: Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή

Δημοσίευση από ΜαύροςΓάτος Τρι Μαρ 26, 2013 9:00 pm

Μολις μαγειρεψα στον τσογλανο μου.
Ειπα να αρχισω σιγα σιγα γιατι πρεπει να τρωνε και υγρη τροφη και τις κονσερβες δεν τις προτιμω.Ειδικα αυτος αν ειναι κομματακια και οχι πατε,ουτε να τις φτυσει.
Εβρασα λοιπον μισο κοτοπουλακι εβαλα ελαχιστο αλατι,ψιλοκομμενο καροτακι,λιγο αρακα και ρυζακι.Στο τελος προσθεσα ελαιολαδο .Ξεκοκαλισα το κοτοπουλο,το αλεσα στο μουλτι και σερβιρα μαζι με λιγη παστα Nutri-Force(συμπληρωμα για σκυλους και γατες) οπου περιεχει ταυρινη. Το εβαλα λοιπον στο "κωλοπαιδο" μου εφαγε λιγο,τραβωντας το απο το πιατο με το ποδι και μετα ξεκινησε να το σκαβει οπως κανει και με τις κροκετες. Μαλλον του κακοπεσε.Τι θα κανουμε με αυτα τα κακομαθημενα μας που δεν καταδεχονται τιποτα? Ο Μαυρουλης παντως ειμαι σιγουρη πως θα το γλυψει το πιατακι!Ακομα δεν του εδωσα!
ΜαύροςΓάτος
ΜαύροςΓάτος
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Αριθμός γατουνίων : δύο πανθηράκια!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όσες ζουν στους αφιλόξενους δρόμους
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2012
Mood : Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή - Σελίδα 2 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή - Σελίδα 2 Empty Απ: Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή

Δημοσίευση από f.m123 Τρι Μαρ 26, 2013 9:31 pm

Μαύρος Γάτος έγραψε:Μολις μαγειρεψα στον τσογλανο μου.
Ειπα να αρχισω σιγα σιγα γιατι πρεπει να τρωνε και υγρη τροφη και τις κονσερβες δεν τις προτιμω.Ειδικα αυτος αν ειναι κομματακια και οχι πατε,ουτε να τις φτυσει.
Εβρασα λοιπον μισο κοτοπουλακι εβαλα ελαχιστο αλατι,ψιλοκομμενο καροτακι,λιγο αρακα και ρυζακι.Στο τελος προσθεσα ελαιολαδο .Ξεκοκαλισα το κοτοπουλο,το αλεσα στο μουλτι και σερβιρα μαζι με λιγη παστα Nutri-Force(συμπληρωμα για σκυλους και γατες) οπου περιεχει ταυρινη. Το εβαλα λοιπον στο "κωλοπαιδο" μου εφαγε λιγο,τραβωντας το απο το πιατο με το ποδι και μετα ξεκινησε να το σκαβει οπως κανει και με τις κροκετες. Μαλλον του κακοπεσε.Τι θα κανουμε με αυτα τα κακομαθημενα μας που δεν καταδεχονται τιποτα? Ο Μαυρουλης παντως ειμαι σιγουρη πως θα το γλυψει το πιατακι!Ακομα δεν του εδωσα!
Εγώ θα'λεγα να του δίνεις στην αρχή σκέτο βραστό κοτόπουλο με το ζωμό του μέχρι να συνηθίσει, γιατί ίσως του κακοφαίνονται τα καρότα κλπ..
Εμ βέβαια, οι αυτοκράτορες! Όλα τα αδέσποτα κάνουν σαν λυσσασμένα με ένα χαλασμένο σάντουιτς κ τα δικά μας σνομπάρουν το φαϊ που φτιάξαμε για χάρη τους! angry2
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή - Σελίδα 2 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή - Σελίδα 2 Empty Απ: Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή

Δημοσίευση από ΜαύροςΓάτος Τρι Μαρ 26, 2013 10:11 pm

Μα δεν του εβαλα πολλα γιατι ξερω οτι ειναι μυστηριος στο φαγητο(και οχι μονο!). Τι να πω..Θα του ξαναβγαλω παλι σε λιγο μηπως θελησει να χλαπακιασει λιγο! Ο Μαυρουλακης το τσακισε το καμαρι μου! Ποσο βολικος ειναι αυτος ο γατουλης! Εδω παλιοτερα που εβραζα σκετο κοτοπουλο οπως λες και εδινα στον δικο μου,δεν το ετρωγε.Πολλες φορες δεν τρωει ουτε ψητη τσιπουρα που του δινω καμια φορα οταν φτιαχνω για εμας. Τι γατι ειναι αυτο?Να τους τα παρεχουμε ολα και εκεινα να τα φτυνουν! Οχι τπτ αλλο αλλα βγηκε πολυ ποσοτητα και τι θα το κανω? Στον σκυλο μου αν δωσω κοτοπουλο,παει με καβαλησε(τα σκυλια δεν ειναι για τετοια διατροφη) γιατι μετα δεν θα τρωει τιποτα αλλο.
ΜαύροςΓάτος
ΜαύροςΓάτος
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Αριθμός γατουνίων : δύο πανθηράκια!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όσες ζουν στους αφιλόξενους δρόμους
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2012
Mood : Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή - Σελίδα 2 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή - Σελίδα 2 Empty Απ: Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή

Δημοσίευση από f.m123 Τρι Μαρ 26, 2013 10:13 pm

Μαύρος Γάτος έγραψε:Μα δεν του εβαλα πολλα γιατι ξερω οτι ειναι μυστηριος στο φαγητο(και οχι μονο!). Τι να πω..Θα του ξαναβγαλω παλι σε λιγο μηπως θελησει να χλαπακιασει λιγο! Ο Μαυρουλακης το τσακισε το καμαρι μου! Ποσο βολικος ειναι αυτος ο γατουλης! Εδω παλιοτερα που εβραζα σκετο κοτοπουλο οπως λες και εδινα στον δικο μου,δεν το ετρωγε.Πολλες φορες δεν τρωει ουτε ψητη τσιπουρα που του δινω καμια φορα οταν φτιαχνω για εμας. Τι γατι ειναι αυτο?Να τους τα παρεχουμε ολα και εκεινα να τα φτυνουν! Οχι τπτ αλλο αλλα βγηκε πολυ ποσοτητα και τι θα το κανω? Στον σκυλο μου αν δωσω κοτοπουλο,παει με καβαλησε(τα σκυλια δεν ειναι για τετοια διατροφη) γιατι μετα δεν θα τρωει τιποτα αλλο.
Αν πεινάσουν, θα φάνε και θα πουν και ένα τραγούδι blinking
Μάζεψε όλα τα άλλα, κροκέτες, κονσέρβες, και να δεις με τι χαρά θα φάνε ο,τι τους δώσεις στο επόμενο γεύμα.
Σύστημα Μέρκελ happy2
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή - Σελίδα 2 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή - Σελίδα 2 Empty Απ: Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή

Δημοσίευση από Karamela Τρι Μαρ 26, 2013 10:48 pm

ο ενας μου γατος ο οποιος τρωει τα παντα, οταν εβαλα κι εγω καροτο και ελαχιστη πατατα στο μαγειρευτο δεν το φαγε! Οταν το αφησα μονο κοτοπουλο και ρυζι το τσακισε
!
Karamela
Karamela
Mature Cat
Mature Cat

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 6
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/06/2012
Mood : Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή - Σελίδα 2 M_summer

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή - Σελίδα 2 Empty Απ: Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή

Δημοσίευση από ΜαύροςΓάτος Τρι Μαρ 26, 2013 11:16 pm

Λετε να φταινε τα καροτα? Ο αλλος παντως τα εφαγε ολα!Αφησε μονο δυο σπορια αρακα!
Ο δικος μου εφαγε τωρα παλι λιγο και μπανιαριζεται.Μεχρι το πρωι θα του το αφησω να δω τι θα φαει. Αμαν πια τα νευρα μου θα του το φερω καπελο αν δεν το φαει! angry2
ΜαύροςΓάτος
ΜαύροςΓάτος
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Αριθμός γατουνίων : δύο πανθηράκια!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όσες ζουν στους αφιλόξενους δρόμους
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2012
Mood : Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή - Σελίδα 2 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή - Σελίδα 2 Empty Απ: Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή

Δημοσίευση από ΜαύροςΓάτος Τρι Μαρ 26, 2013 11:19 pm

Παντως παλιοτερα που του μαγειρευα που και που σκετο κοτοπουλο,ουτε τοτε τρελαινοταν και στο τελος σταματησε να το τρωει εντελως.Γι' αυτο δεν ξαναεπιχειρησα να του μαγειρεψω.
ΜαύροςΓάτος
ΜαύροςΓάτος
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Αριθμός γατουνίων : δύο πανθηράκια!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όσες ζουν στους αφιλόξενους δρόμους
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2012
Mood : Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή - Σελίδα 2 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή - Σελίδα 2 Empty Απ: Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή

Δημοσίευση από Δ² Τρι Μαρ 26, 2013 11:23 pm

Στις δικές μου ισχύει το εξής: η μεγάλη τρώει μόνο μια μπουκιά από μαγειρευτό μοσχάρι ή κοτόπουλο, με ή χωρίς λαχανικά, ενώ κατασπαράζει οποιοδήποτε ψάρι (εκτός από τηγανητό μπακαλιάρο που τον μύρισε και σιχάθηκε). Η μικρή δεν τρώει τίποτα εκτός από κροκέτες και καμιά φορά λίγη κονσέρβα. Για όλα αδιαφορεί...
Τα σκυλιά μας τρώνε τα πάντα, και skatovroxi να τους δώσεις θα φάνε με λιγούρα!
Δ²
Δ²
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/04/2012
Mood : Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή - Σελίδα 2 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή - Σελίδα 2 Empty Απ: Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή

Δημοσίευση από funambolo Τρι Μαρ 26, 2013 11:26 pm

f.m123 έγραψε:
Μαύρος Γάτος έγραψε:Μα δεν του εβαλα πολλα γιατι ξερω οτι ειναι μυστηριος στο φαγητο(και οχι μονο!). Τι να πω..Θα του ξαναβγαλω παλι σε λιγο μηπως θελησει να χλαπακιασει λιγο! Ο Μαυρουλακης το τσακισε το καμαρι μου! Ποσο βολικος ειναι αυτος ο γατουλης! Εδω παλιοτερα που εβραζα σκετο κοτοπουλο οπως λες και εδινα στον δικο μου,δεν το ετρωγε.Πολλες φορες δεν τρωει ουτε ψητη τσιπουρα που του δινω καμια φορα οταν φτιαχνω για εμας. Τι γατι ειναι αυτο?Να τους τα παρεχουμε ολα και εκεινα να τα φτυνουν! Οχι τπτ αλλο αλλα βγηκε πολυ ποσοτητα και τι θα το κανω? Στον σκυλο μου αν δωσω κοτοπουλο,παει με καβαλησε(τα σκυλια δεν ειναι για τετοια διατροφη) γιατι μετα δεν θα τρωει τιποτα αλλο.
Αν πεινάσουν, θα φάνε και θα πουν και ένα τραγούδι blinking
Μάζεψε όλα τα άλλα, κροκέτες, κονσέρβες, και να δεις με τι χαρά θα φάνε ο,τι τους δώσεις στο επόμενο γεύμα.
Σύστημα Μέρκελ happy2

Μέχρι και στον λεγάμενο απέτυχε το σύστημα Μέρκελ.
48 ώρες έμεινε νηστικός για να μη φάει τη φαρμακευτική angry2 angry2 angry2 parta parta parta parta
funambolo
funambolo
Γαταμυθού
Γαταμυθού

Θηλυκό
Φίδι
Ηλικία : 58
Τόπος : Twilight Catzone
Αριθμός γατουνίων : τον Shaggy
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Casanova. Τους απογόνους του Casanova. Τους προγόνους του Casanova. Μέχρι και την αμμολεκάνη του Casanova.
Motto : Garfield: I can.. but I won't
Ημερομηνία Εγγραφής : 22/01/2012
Mood : Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή - Σελίδα 2 M_flush

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή - Σελίδα 2 Empty Απ: Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή

Δημοσίευση από ΜαύροςΓάτος Τρι Μαρ 26, 2013 11:31 pm

Με τον σκυλο εχουμε τεραστιο προβλημα. Τον βρηκαμε κουταβι να πεθαινει απο ασιτια και μεχρι να μαθει να τρωει (αρνιοταν να φαει οτιδηποτε) το παλευαμε με κοτοπουλακι.Δεν το ετρωγε και τον ειχαμε με ορους και υποκαταστατο σε μορφη παστας.Ειναι το πιο μιζερο σκυλι του κοσμου.Τρωει καθημερινα το 1/4 του μπωλ του (αντε μετα βιας το μισο και οχι σε καθημερινη βαση) και μιιλαμε για σκυλο μεγαλοσωμο(γερμανικο ποιμενικο) οχι κανα μικρο. Δοκιμασαμε αρκετες κροκετες μηπως εφταιγε το γεγονος οτι δεν του αρεσαν οσες του παιρναμε αλλα τιποτα.Ετσι ειναι και πρεπει να το παρουμε αποφαση.Ολοι οι κτηνιατροι το ιδιο μας λενε!
Ο γατος μου τρωει κροκετες με χαρα και αδιαφορει για τα υπολοιπα και ο φιλοξενουμενος ειναι παμφαγος!
ΜαύροςΓάτος
ΜαύροςΓάτος
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Αριθμός γατουνίων : δύο πανθηράκια!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όσες ζουν στους αφιλόξενους δρόμους
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2012
Mood : Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή - Σελίδα 2 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή - Σελίδα 2 Empty Απ: Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή

Δημοσίευση από f.m123 Τρι Μαρ 26, 2013 11:51 pm

Μαύρος Γάτος έγραψε:Λετε να φταινε τα καροτα? Ο αλλος παντως τα εφαγε ολα!Αφησε μονο δυο σπορια αρακα!
Ο δικος μου εφαγε τωρα παλι λιγο και μπανιαριζεται.Μεχρι το πρωι θα του το αφησω να δω τι θα φαει. Αμαν πια τα νευρα μου θα του το φερω καπελο αν δεν το φαει! angry2
Πιθανόν, κι εμένα τσινάνε στα κομματάκια καρότου..

funambolo έγραψε:
f.m123 έγραψε:
Αν πεινάσουν, θα φάνε και θα πουν και ένα τραγούδι blinking
Μάζεψε όλα τα άλλα, κροκέτες, κονσέρβες, και να δεις με τι χαρά θα φάνε ο,τι τους δώσεις στο επόμενο γεύμα.
Σύστημα Μέρκελ happy2

Μέχρι και στον λεγάμενο απέτυχε το σύστημα Μέρκελ.
48 ώρες έμεινε νηστικός για να μη φάει τη φαρμακευτική angry2 angry2 angry2 parta parta parta parta
Ο λεγάμενος είναι ξεχωριστή κατηγορία happy2 happy2
Εδώ σταμάτησε τα αεροσούτρα λόγω των κονσερβών, μιλάμε για κρίσιμη κατάσταση happy2
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή - Σελίδα 2 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή - Σελίδα 2 Empty Απ: Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή

Δημοσίευση από funambolo Τρι Μαρ 26, 2013 11:56 pm

f.m123 έγραψε:
Ο λεγάμενος είναι ξεχωριστή κατηγορία happy2 happy2
Εδώ σταμάτησε τα αεροσούτρα λόγω των κονσερβών, μιλάμε για κρίσιμη κατάσταση happy2

Ο λεγάμενος θα φάει επίσης καπέλο τα μπολάκια του, το δηλώνω! Και να πάει να αεροσουτριαστεί με την ξηρά! angry2 angry2 angry2 angry2 angry2 angry2 angry2 angry2 angry2 angry2 angry2 angry2 angry2
funambolo
funambolo
Γαταμυθού
Γαταμυθού

Θηλυκό
Φίδι
Ηλικία : 58
Τόπος : Twilight Catzone
Αριθμός γατουνίων : τον Shaggy
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Casanova. Τους απογόνους του Casanova. Τους προγόνους του Casanova. Μέχρι και την αμμολεκάνη του Casanova.
Motto : Garfield: I can.. but I won't
Ημερομηνία Εγγραφής : 22/01/2012
Mood : Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή - Σελίδα 2 M_flush

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή - Σελίδα 2 Empty Απ: Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή

Δημοσίευση από ΜαύροςΓάτος Τετ Μαρ 27, 2013 9:31 am

Επιασε τελικα το συστημα Μερκελ! Μια χαρα το εφαγε! Veryhappy
ΜαύροςΓάτος
ΜαύροςΓάτος
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Αριθμός γατουνίων : δύο πανθηράκια!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όσες ζουν στους αφιλόξενους δρόμους
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2012
Mood : Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή - Σελίδα 2 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή - Σελίδα 2 Empty Απ: Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή

Δημοσίευση από houlieta Τρι Ιουλ 02, 2013 1:26 pm

Βαζω εδω την ερωτηση απλά και μόνο γιατί είναι πιο κοντά σαν θέμα σε αυτό που θέλω...
Smile
Σημερα εστειλα την μαμά στον χασάπη μας (ειναι ξαδελφια και την προσέχει) και της ειπα να του ζητησει πραγματακια για να μαγειρέψω στα αυλόγατα, για να κάνουμε και λίγη οικονομία.. Συνηθως στην μαμά δίνει ξεκοκαλισμένα κοτοπουλα (εκεινος φιλεταρει κιόλας και εχει περισσεύματα)...
Σημερα όμως της έδωσε άλλο πράγμα... Smile

Της ειπε "σου εχω καλό πράγμα" και της έφερε από το ψυγείο δυο τεράστια κομματια συκώτι χοιρινό...
Πάρτυ θα κάνουν τα γατόνια, δεν το συζητω... Smile

Σκεφτόμουν να βράσω λίγο χωρια για τα μέσα παιδιά...
Η ερωτηση είναι αν το χοιρινό συκώτι είναι καταλληλο για τις γάτες γιατί δεν θυμάμαι να εχω διαβάσει κάτι και επίσης, επειδή στα μέσα παιδιά θα το δώσω σκέτο, πόσο μπορούν να φανε;
Στα εξω ρίχνω και ρυζάκι μαζί και κάποιες φορές φασόλια πράσινα...

edit: Επίσης, ο μικρός κάνει να φαει; (αν υποθεσουμε ότι κάνει να φάνε τα μεγάλα)...
houlieta
houlieta
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Τόπος : Crazy Waters
Αριθμός γατουνίων : 3 (Ο.ο)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Motto : ...and I whispered to the horse: Trust no man in whose eyes you don't see yourself reflected as an equal...
Ημερομηνία Εγγραφής : 15/03/2012
Mood : Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή - Σελίδα 2 M_skat10

http://www.dpgr.gr/usergalleries/index.php?cat=15102

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή - Σελίδα 2 Empty Απ: Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή

Δημοσίευση από ΒρουκοΜπετινόσπιτο Τρι Ιουλ 02, 2013 7:55 pm

Νομίζω ότι έλεγε η Ηρώ ότι το χοιρινό έχει πολλά παράσιτα και δεν κάνει να το τρώνε ωμό.Τώρα βρασμένο δεν ξέρω αν θα τους αρέσει.
Ο δικός πριν λίγο έφαγε άλλο ένα κομμάτι ωμό μοσχάρι.Του έδωσα και λίγη πάστα βιταμίνης μαζί.Τελικά μια φέτα μοσχάρι κυλότο που του πήρα μου έβγαλε 4,5 μερίδες χορταστικές με 2,70 ευρώ που έδωσα.Δηλαδή γύρω στα 0.60 η μερίδα.Το κονσερβάκι που θέλει ο κύριος έχει 1 ευρώ το ένα.Αρα προτιμούμε μοσχάρι και γαύρο.Smile 
ΒρουκοΜπετινόσπιτο
ΒρουκοΜπετινόσπιτο
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 58
Τόπος : Κέρκυρα
Αριθμός γατουνίων : 2 αδέλφια,λατρεμένα και κακομαθημένα + τα αδεσποτάκια μου
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : χειμώνας για χουχούλιασμα ..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τις χνουδόμπαλες της Μαρίνας,και μια ταρταρούγα με φακίδες.
Motto : Every dog has his day - but the nights are reserved for the cats.
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/07/2012
Mood : Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή - Σελίδα 2 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή - Σελίδα 2 Empty Απ: Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή

Δημοσίευση από kouix Τρι Ιουλ 02, 2013 10:19 pm

Εχω  διαβασει οτι  το  συκωτι (γενικα το συκωτι, δεν ξερω  για  το ΑΝ κανει το χοιρινό  ή όχι) ακόμη και  μαγειρεμενο, πρεπει να το δινουμε  με  ΜΕΤΡΟ  γιατι  υπαρχει  κινδυνος  ΥΠΕΡβιταμινωσης (νομιζω  για  την  βιταμινη Α  μιλαγαν  αλλα δεν ειμαι και απολυτως βεβαιη.....)

Παντως προσωπικα,  απο  θεμα  παρασιτων  δεν  θα  το φοβομουν καθόλου, ειτε ειναι απο  μοσχαρι είτε  απο κότα,  είτε  απο  χοιρινό, γιατι  αφου  το βραζουμε,  τα παρασιτα  τα  "κακαρωνουν".

(για  ωμό δεν  θα  το  συζηταγα ΚΑΝ ομως.... γιατι  το  χοιρινο  κρεας ειναι φορεας  τοξοπλασματος ΑΝ  ειχε μολυνθει το ζωο.....ετσι εχω ακουσει....)


Έχει επεξεργασθεί από τον/την kouix στις Τρι Ιουλ 02, 2013 10:31 pm, 1 φορά
kouix
kouix
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 52
Αριθμός γατουνίων : 5 νιάου, 2 γαβ, 1 τσίου
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2013
Mood : Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή - Σελίδα 2 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή - Σελίδα 2 Empty Απ: Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή

Δημοσίευση από Δ² Τρι Ιουλ 02, 2013 10:29 pm

Υπάρχουν και γατοτροφές με χοιρινό (πχ. Schesir με προσούτο), όμως δεν ξέρω κατά πόσο είναι υγιές το χοιρινό συκώτι... Στα σκυλιά μας το έχουν απαγορεύσει πάντως.
Δ²
Δ²
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/04/2012
Mood : Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή - Σελίδα 2 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή - Σελίδα 2 Empty Απ: Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή

Δημοσίευση από anta Κυρ Αυγ 18, 2013 1:29 pm

εγω τα ξεκίνησα με  ξηρά τροφή και γαλα,τώρα τους δίνω σπιτικό φαγητό ότι εχω,τρώνε με όρεξη φακές,γίγαντες,μακαρόνια με κιμά,ψάρι ψητό,υδατάνθρακα δίνω με μέτρο,αλλος λέει οτι κάνω καλά,άλλος λέει οτι  πρέπει μόνο ξηρή τροφή,η κτηνίατρος ήταν υπερ του μαγειρευτού.Κάθε Κυριακή τρώνε κονσέρβα πατέ κουνέλι,κανα Σάββατο βράδυ τους ανοίγω ενα τόνο (εγώ γιατί παραγγέλνω πίτσα δηλαδή?)

anta
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 40
Αριθμός γατουνίων : 5
Ημερομηνία Εγγραφής : 14/07/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή - Σελίδα 2 Empty Απ: Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή

Δημοσίευση από ΜαύροςΓάτος Κυρ Αυγ 18, 2013 3:05 pm

anta έγραψε:εγω τα ξεκίνησα με  ξηρά τροφή και γαλα,τώρα τους δίνω σπιτικό φαγητό ότι εχω,τρώνε με όρεξη φακές,γίγαντες,μακαρόνια με κιμά,ψάρι ψητό,υδατάνθρακα δίνω με μέτρο,αλλος λέει οτι κάνω καλά,άλλος λέει οτι  πρέπει μόνο ξηρή τροφή,η κτηνίατρος ήταν υπερ του μαγειρευτού.Κάθε Κυριακή τρώνε κονσέρβα πατέ κουνέλι,κανα Σάββατο βράδυ τους ανοίγω ενα τόνο (εγώ γιατί παραγγέλνω πίτσα δηλαδή?)
Οταν λεμε μαγειρευτο δεν εννοουμε οτι εχουμε εμεις αλλα μαγειρευουμε συμφωνα με τις αναγκες της γατας μας.Και ειναι κατι εξαιρετικα δυσκολο για να το πετυχουμε.Το ανθρωπινο γαλα απαγορευεται στις γατες.
ΜαύροςΓάτος
ΜαύροςΓάτος
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Αριθμός γατουνίων : δύο πανθηράκια!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όσες ζουν στους αφιλόξενους δρόμους
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2012
Mood : Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή - Σελίδα 2 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή - Σελίδα 2 Empty Απ: Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή

Δημοσίευση από anta Κυρ Αυγ 18, 2013 4:21 pm

μαγειρεύω πολύ ελαφρά,χωρίς κρεμμύδια,αλάτι κτλ

anta
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 40
Αριθμός γατουνίων : 5
Ημερομηνία Εγγραφής : 14/07/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 2 από 3 Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης