gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Orijen - Applaws - Acana

+88
Nelly@Virginia
Anastasia Piretzi
purfect
konnaki
LIZA_T
Stella M.
Spiros82
orgios
gatisios
psipsa
Zaxy
ExPer
tinkaki
florans
μελινάκι
Smokys
Φυλλίτσα
Aggas
ChocolateCat
joyinthesky
Ηρακλένια
kouix
nen
alex..niaou
Constant1ne
koneko
kat-cats
Osi
Gatoplikti
f.m123
aggeloydaki
cyberkill
Дanae
Birmangel
houlieta
Μαυρογατος
ΒρουκοΜπετινόσπιτο
Τζούλι το Κατσούλι
Debbie4ever
irinis
vanilia cat
loulou
Aralle
Serenata
Luciddream
stavroula
enoplos
George82
vaso
Joey
Maskotaki
marianthia
doremi
nosyparker
matrix
siba
nelly 's mother
LAROGATA
Λιαννα
moukelis
natalouko
niou
aporw
manto
marfot75
SuperCatz
Qdog
socratisv
ΠΡΙΓΚΗΠΑΣ
gatoras
markello
melitta
flokatoula
kounelaki
barkoulitses
Gatadministrator
XIONIS
Shumi
MHTSI
ladycat
Tiger Lilly
Φωτεινή
alexandra
NiaR
Chouzouris
Anatoli
Πούπσυ
thundercats
92 απαντήσεις

Σελίδα 17 από 22 Επιστροφή  1 ... 10 ... 16, 17, 18 ... 22  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 17 Empty Απ: Orijen - Applaws - Acana

Δημοσίευση από nen Κυρ Μάης 31, 2015 4:45 pm

koneko έγραψε:
Ουτε θυμαμαι ποσο ετρωγε. Απο την ηλικια των 9 μηνων μεχρι 11.5 μηνων εφαγε 6.8 κιλα orijen, 1-2 κιλα purina, και 3-4 κιλα ωμη.

Είσαι σίγουρη ότι έχεις γατούλα και όχι ένα μικρό δεινοσαυράκι;;
Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked

Μήπως ζήλεψε τον Ναρούτο που είναι τεράστιος και αποφάσισε να του μοιάσει;;
happy2 happy2 happy2

Στο μεταξύ και εμένα ήταν και είναι ικανός να φάει σχετικές ποσότητες από λαιμαργία αν τον αφήσω, μόνο που επειδή δεν τρέχει όλη την μέρα πάνω κάτω, τώρα θα είχε γίνει ένα γούνινο μπαλάκι Razz
nen
nen
Kill Deal Cats
Kill Deal Cats

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 33
Τόπος : Πάτρα
Αριθμός γατουνίων : 3
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο.
Motto : Θα πεθάνουμε όλοι
Ημερομηνία Εγγραφής : 24/11/2014
Mood : Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 17 M_skat10

https://www.facebook.com/judopatras

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 17 Empty Απ: Orijen - Applaws - Acana

Δημοσίευση από Smokys Κυρ Μάης 31, 2015 5:12 pm

nen έγραψε:
koneko έγραψε:
Ουτε θυμαμαι ποσο ετρωγε. Απο την ηλικια των 9 μηνων μεχρι 11.5 μηνων εφαγε 6.8 κιλα orijen, 1-2 κιλα purina, και 3-4 κιλα ωμη.  

Είσαι σίγουρη ότι έχεις γατούλα και όχι ένα μικρό δεινοσαυράκι;;
Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked

Μήπως ζήλεψε τον Ναρούτο που είναι τεράστιος και αποφάσισε να του μοιάσει;;
happy2 happy2 happy2

Στο μεταξύ και εμένα ήταν και είναι ικανός να φάει σχετικές ποσότητες από λαιμαργία αν τον αφήσω, μόνο που επειδή δεν τρέχει όλη την μέρα πάνω κάτω, τώρα θα είχε γίνει ένα γούνινο μπαλάκι Razz

happy2 happy2 happy2


___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___
Σπόιλερ:

 
Διαβάσατε τους όρους χρήσης και συμπεριφοράς του ΓΑΤΟΣΠΙΤΟΥ ;.

Smokys
Moderator/Πρωτερ-γάτα
Moderator/Πρωτερ-γάτα

Άντρας
Δράκος
Ηλικία : 59
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο - Άνοιξη
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/06/2009
Mood : Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 17 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 17 Empty Απ: Orijen - Applaws - Acana

Δημοσίευση από koneko Δευ Ιουν 01, 2015 5:02 am

Φυλλίτσα έγραψε:Για να φανταστείς πόσο παχουλό μου είναι ,έχω να πιάσω τα κόκκαλά της πριν ακόμα στειρωθεί Razz Κοίταξε, κι εγώ δεν την ταϊζω αυτά τα αναγραφόμμενα 35 (τουλαχιστον με τη royal) γιατί μου γκρινιάζει πριν έρθει η ώρα της να φάει οπότε της δίνω λίγο παραπάνω, υπολόγισε και καμιά μικρή κονσερβούλα (αυτές τις Gourmet) όχι πάντα ολόκληρο το κουτάκι, δε θέλει και πολύ το γατί να βάλει κιλά και λιπάκι!! Razz Με τη δόση της τροφής, θα ξεκινήσω μόλις ξεκινήσει αποκλειστικά η acana με 35 πρώτη μέρα και θα το προσαρμόσω ανάλογα με το αν θα μου γκρινιάξει να φάει κι άλλο ή οχι και βλέπουμε στην πορεία Smile Εμένα μου φαινόταν λίγη η ποσότητα για τη royal αλλά εφόσον η κτηνίατρος μου είπε να προσέχω γιατί θα βάλει αρκετά το ακολούθησα (με τα μικρά ενδιάμεσα γεύματα που σας είπα), η acana ελπίζω να τη χορταίνει,αφού με τη royal είναι λες και ταϊζουμε κότες τόσα σιτηρά! Razz

α, δεν ηξερα οτι τρωει και λιχουδιες! Τοτε αλλαζει το πραγμα! Με την ακανα ισως να σου χορταινει με ακομα μικροτερη ποσοτητα!

nen έγραψε:
Είσαι σίγουρη ότι έχεις γατούλα και όχι ένα μικρό δεινοσαυράκι;;
Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked

Μήπως ζήλεψε τον Ναρούτο που είναι τεράστιος και αποφάσισε να του μοιάσει;;
happy2 happy2 happy2

Στο μεταξύ και εμένα ήταν και είναι ικανός να φάει σχετικές ποσότητες από λαιμαργία αν τον αφήσω, μόνο που επειδή δεν τρέχει όλη την μέρα πάνω κάτω, τώρα θα είχε γίνει ένα γούνινο μπαλάκι Razz

Περα απο την πλακα, τρωει παρα πολυ. Στους 4 μηνες ειχε φτασει τα 2-2.5 κιλα και συνεχιζε να τρωει τρελη ποσοτητα τροφης και να παραμενει αδυνατη. Ηταν κυριολεκτικα ολη μερα λαχανιασμενη με την γλωσσα απ' εξω. Δεν μπορουσα ουτε φωτο να βγαλω γιατι εβγαιναν ολες κουνημενες και θολες. Δεν την επιανε ο φακος! happy2 Σημερα που την ειδα μου φανηκε οτι εχει επανελθει σε φυσιολογικο βαρος. Η καθημερινη της ασχολια ειναι να κατεδαφιζει το σπιτι και για να το κανει χρειαζεται ενεργεια και πολυ φαγητο happy2 Τρωει πολυ και κινειται ακομα περισσοτερο. Απο οτι μου λενε ειναι ολη μερα στο ποδι και κανει ζημιες.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 17 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 17 Empty Απ: Orijen - Applaws - Acana

Δημοσίευση από Ηρακλένια Δευ Ιουν 01, 2015 10:56 am

Πιστεύω ότι παίζει ρόλο και το "σκαρί" κάθε γάτας. Εμείς τον Ηρακλή σα μωρό που ήταν τον ταΐζαμε τροφή από το Σ/Μ, την "καλύτερη" μεν, αλλά η αλήθεια είναι ότι είχαμε άγνοια! (το λέω κάθε φορά και ντρέπομαι)
Παρ'όλα αυτά έγινε ένας υγιέστατος γάταρος ΝΑ μετά συγχωρήσεως.
Το σκατούνι (τη Ρίτα) την ταΐζουμε κάρνυ και όριζεν κατ&κιττεν και μάλιστα χωρίς να έχουμε μετρήσει ποτέ ποσότητες. Δεν της έλειψε ποτέ το φαγητό. Τρώει τα δικά της, τρώει και ό,τι αφήνουν τα μεγάλα και παρ'όλα αυτά παραμένει μικροκαμωμένη. Σε σχέση με τον Ηρακλή είναι το 1/3! Μπροστά στα άλλα δύο μοιάζει ακόμα με γατάκι κι ας είναι 1 έτους ακριβώς.
Ηρακλένια
Ηρακλένια
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 45
Τόπος : δώθε, κείθε, πέρα...
Αριθμός γατουνίων : 3: τον Ηρακλή τον άρχοντα το μοσχοαναθρεμένο, τη Μελίτα τη χαδιάρα την πρώην αλανιάρα και τη Ρίτα, το Ριτάκι - κανέναν δε φοβάσαι!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : είμαστε γατός καιρού!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιοδήποτε τετράποδο, γουνιστό, που κάνει μάου
Motto : Cats do care! For example they know instinctively what time we have to be at work in the morning and they wake us up twenty minutes before the alarm goes off...
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/07/2012
Mood : Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 17 66231010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 17 Empty Απ: Orijen - Applaws - Acana

Δημοσίευση από Φυλλίτσα Δευ Ιουν 01, 2015 11:54 am

Koneko αμέ απ' όλα τρώμε!! Μόνο εμένα δεν έχει φάει ακόμα!! Razz
Ε ναι φυσικά και παίζει ρόλο και το σκαρί, και ειδικά όταν δεν είναι και κάποια ''ράτσας'' η γατούλα οπότε δεν μπορούμε να γνωρίζουμε περίπου τον σωματότυπό της! Βλέποντας και κάνοντας! Razz
Φυλλίτσα
Φυλλίτσα
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 29
Τόπος : SKG
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/05/2015
Mood : Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 17 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 17 Empty Απ: Orijen - Applaws - Acana

Δημοσίευση από Φυλλίτσα Σαβ Ιουν 13, 2015 5:13 pm

Παιδιάααααα...12 μέρες τώρα που τρώμε αποκλειστικά Αcana, 50-60 γραμμάρια καθημερινά συν μισή κονσερβούλα..πολύ ευχαριστημένη από την τροφή!!! Να σας ρωτήσω,σκεφτόμουν μελλοντικά να της το γυρίσω σε οριτζεν, μόνο που έχω διαβάσει τα εξής και προβληματίστηκα: α) η πολύ πρωτεϊνη παχαίνει μία γάτα που δεν κινείται πάρα πολύ (πράγμα λογικό για εμένα) και β)η πολύ πρωτεϊνη μπορεί σε βάθος χρόνου να βλάψει τα νεφρά της γάτας( αυτό δεν γνωρίζω κατά πόσο ισχύει). Δεν τη λες και υπερκινητική τη Λούνα πάντως,πέρα από κάτι φάσεις που σεληνιάζεται το βράδυ και την ώρα του παιχνιδιού. Τι προτείνετε εσείς;; Κανείς με εμπειρία από την όριτζεν;; (Σκέφτομαι να της το αλλάξω λίγο πριν τα χριστούγεννα, να συνηθίσει πρώτα στην acana!)
Φυλλίτσα
Φυλλίτσα
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 29
Τόπος : SKG
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/05/2015
Mood : Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 17 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 17 Empty Απ: Orijen - Applaws - Acana

Δημοσίευση από nen Σαβ Ιουν 13, 2015 6:09 pm

Φυλλίτσα έγραψε:Παιδιάααααα...12 μέρες τώρα που τρώμε αποκλειστικά Αcana, 50-60 γραμμάρια καθημερινά συν μισή κονσερβούλα..πολύ ευχαριστημένη από την τροφή!!! Να σας ρωτήσω,σκεφτόμουν μελλοντικά να της το γυρίσω σε οριτζεν, μόνο που έχω διαβάσει τα εξής και προβληματίστηκα: α) η πολύ πρωτεϊνη παχαίνει μία γάτα που δεν κινείται πάρα πολύ (πράγμα λογικό για εμένα) και β)η πολύ πρωτεϊνη μπορεί σε βάθος χρόνου να βλάψει τα νεφρά της γάτας( αυτό δεν γνωρίζω κατά πόσο ισχύει). Δεν τη λες και υπερκινητική τη Λούνα πάντως,πέρα από κάτι φάσεις που σεληνιάζεται το βράδυ και την ώρα του παιχνιδιού. Τι προτείνετε εσείς;; Κανείς με εμπειρία από την όριτζεν;; (Σκέφτομαι να της το αλλάξω λίγο πριν τα χριστούγεννα, να συνηθίσει πρώτα στην acana!)

Δεν ισχύει ότι συγκεκριμένα η πρωτεΐνη παχαίνει μία γάτα. Οι γάτες χρειάζονται αρκετή πρωτεΐνη και λίπος στην διατροφή τους. Οτιδήποτε της δώσεις να φάει σε μεγαλύτερη ποσότητα από αυτήν που χρειάζεται ο οργανισμός της θα την παχύνει. Είτε είναι πρωτεΐνη και λίπος από κρέας είτε υδατάνθρακες από λαχανικά ή σιτηρά.. Προσοχή στην ποσότητα χρειάζεται πάντα σε ότι τρώνε, όπως και σε εμάς εξάλλου.

Αυτό για τα νεφρά το έχω ακούσει και εγώ, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει. Άλλοι το υποστηρίζουν άλλοι λένε ότι δεν υπάρχει αρκετή έρευνα πάνω στο θέμα.  Όμως, δεν υποστηρίζουν ακριβώς ότι η πολύ πρωτεΐνη πειράζει τα νεφρά. Είναι η πολύ πρωτεΐνη στην ξηρά τροφή που τα πειράζει λόγω της έλλειψης υγρασίας σε αυτή. Επιβαρύνονται κατά την επεξεργασία της πρωτεΐνης λόγο της έλλειψης νερού. Αν έδινες κονσέρβα (ή ωμό), όπου έχουν αρκετά μεγαλύτερη ποσότητα πρωτεΐνης από τις περισσότερες ξηρές τροφές, δεν θα είχαν πρόβλημα τα νεφρά της γάτας.

Εγώ προτίμησα την Acana από τη στιγμή που δεν μπορείς να είσαι 100% σίγουρη αν ισχύει αυτό για την ξηρά τροφή και την πρωτεΐνη. Σε κάθε περίπτωση αν έδινα orijen (το σκέφτομαι να ξανά δώσω κάποια στιγμή) θα έδινα μικρή ποσότητα (σε στιλ 10-15 γρ την μέρα ή παραμέρα) και το υπόλοιπο φαί του θα ήταν κονσέρβα και λίγο μαγειρευτό που και που.
Πολλοί δίνουν και orijen χωρίς προβλήματα.Είναι και λίγο θέμα γονιδίων και τύχης το τι πρόβλημα θα προκύψει σε κάθε γάτο όπως και σε εμάς.
nen
nen
Kill Deal Cats
Kill Deal Cats

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 33
Τόπος : Πάτρα
Αριθμός γατουνίων : 3
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο.
Motto : Θα πεθάνουμε όλοι
Ημερομηνία Εγγραφής : 24/11/2014
Mood : Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 17 M_skat10

https://www.facebook.com/judopatras

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 17 Empty Απ: Orijen - Applaws - Acana

Δημοσίευση από Φυλλίτσα Σαβ Ιουν 13, 2015 6:56 pm

Μάλιστα..κατάλαβα..καλά για το πάχος είναι και η δραστηριότητα της γάτας και η προδιάθεση.. δηλαδή ένα γατί που τρώει το σύμπαν όλο και δεν κινείται όλη μέρα, ότι και να φάει θα έχει τάσεις να γίνει βαρελάκι..κι εμένα η Acana μου φαίνεται πάρα πολύ καλή και πιο μετρημένη!! Ο μόνος λόγος που φοβάμαι την orijen είναι ακριβώς γι αυτό που είπες,ότι δηλαδή δεν έχει υπάρξει αρκετή έρευνα για το αν πειράζει τα νεφρά. Το να της δίνω μόνιμα acana σε συνδυασμό με μιση κονσέρβα την ημέρα που έχει περίπου (σε αξία ξηρής τροφής) 41-42 % πρωτεϊνη πιστεύω θα είναι περίιιπου το ίδιο με το να δίνω orijen, έτσι δεν είναι; Επίσης, το ότι τα πιο πολλά όταν τρώνε acana χρειάζονται λιγότερη ποσότητα,στη δικιά μου περίπτωση αποδείχθηκε μύθος,τρώει το διπλάσιο από ότι όταν της έδινα royal και πάλι έχει τις γκρίνιες της όταν πεινάει Razz
Φυλλίτσα
Φυλλίτσα
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 29
Τόπος : SKG
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/05/2015
Mood : Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 17 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 17 Empty Απ: Orijen - Applaws - Acana

Δημοσίευση από nen Σαβ Ιουν 13, 2015 7:10 pm

Φυλλίτσα έγραψε:Το να της δίνω μόνιμα acana σε συνδυασμό με μιση κονσέρβα την ημέρα που έχει περίπου (σε αξία ξηρής τροφής) 41-42 % πρωτεϊνη πιστεύω θα είναι περίιιπου το ίδιο με το να δίνω orijen, έτσι δεν είναι; Επίσης, το ότι τα πιο πολλά όταν τρώνε acana χρειάζονται λιγότερη ποσότητα,στη δικιά μου περίπτωση αποδείχθηκε μύθος,τρώει το διπλάσιο από ότι όταν της έδινα royal και πάλι έχει τις γκρίνιες της όταν πεινάει Razz

Θα είναι καλύτερα από το να τις έδινες μόνο Orijen γιατί τις δίνεις και υγρή τροφή.

Δεν είναι μύθος.. Την καλύπτει λιγότερη ποσότητα.. Άλλο το αν είναι λαίμαργα. Και εμείς μπορούμε να φάμε 3000 και 4000 θερμίδες την μέρα με σνακ και διάφορα, αλλά μια χαρά είμαστε και με διατροφή των 1500 θερμίδων..
Και εμένα ο δικός μου αν του αφήσω κάτω φαί μπορεί να φάει 120 γρ κροκέτα και παραπάνω. Μια χαρά όμως είναι και με 40 γραμμάρια (από άποψη του τι έχει ανάγκη).

Μπορείς να δοκιμάσεις να τις δίνεις την ποσότητα που θες σε περισσότερα γευματάκια, αφού ζητάει φαί συχνά. Πχ 10 γρ το κάθε γέυμα, ώστε να τις φεύγει η λιγούρα.
nen
nen
Kill Deal Cats
Kill Deal Cats

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 33
Τόπος : Πάτρα
Αριθμός γατουνίων : 3
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο.
Motto : Θα πεθάνουμε όλοι
Ημερομηνία Εγγραφής : 24/11/2014
Mood : Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 17 M_skat10

https://www.facebook.com/judopatras

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 17 Empty Απ: Orijen - Applaws - Acana

Δημοσίευση από koneko Σαβ Ιουν 13, 2015 7:26 pm

Μπορει ομως να αυξηθηκε η δραστηριοτητα της και να χρειαζεται περισσοτερη τροφη. Οσο πιο καλη ειναι η τροφη τοσο πιο δραστηριο ειναι το γατι, οποτε σε αυτη την περιπτωση πρεπει να τρωει περισσοτερο.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 17 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 17 Empty Απ: Orijen - Applaws - Acana

Δημοσίευση από Φυλλίτσα Κυρ Ιουν 14, 2015 9:39 am

"Μύθος" εννοούσα στην δική μου περίπτωση με τον φαταούλα Razz Τώρα της έχω σπάσει τα γεύματα σε ένα μεγαλύτερο το πρωί 20 γρ και σε άλλα 3 μέσα στην ημέρα των 10 γρ συν κονσέρβα, εντάξει μου φαίνεται σαν ποσότητα! Με την Acana ναι, μου φαίνεται πως έχει γίνει λίγο πιο δραστήρια!
Φυλλίτσα
Φυλλίτσα
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 29
Τόπος : SKG
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/05/2015
Mood : Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 17 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 17 Empty Απ: Orijen - Applaws - Acana

Δημοσίευση από houlieta Κυρ Ιουν 14, 2015 9:46 am

Ηρακλένια έγραψε:Πιστεύω ότι παίζει ρόλο και το "σκαρί" κάθε γάτας. Εμείς τον Ηρακλή σα μωρό που ήταν τον ταΐζαμε τροφή από το Σ/Μ, την "καλύτερη" μεν, αλλά η αλήθεια είναι ότι είχαμε άγνοια! (το λέω κάθε φορά και ντρέπομαι)
Παρ'όλα αυτά έγινε ένας υγιέστατος γάταρος ΝΑ μετά συγχωρήσεως.
Το σκατούνι (τη Ρίτα) την ταΐζουμε κάρνυ και όριζεν κατ&κιττεν και μάλιστα χωρίς να έχουμε μετρήσει ποτέ ποσότητες. Δεν της έλειψε ποτέ το φαγητό. Τρώει τα δικά της, τρώει και ό,τι αφήνουν τα μεγάλα και παρ'όλα αυτά παραμένει μικροκαμωμένη. Σε σχέση με τον Ηρακλή είναι το 1/3! Μπροστά στα άλλα δύο μοιάζει ακόμα με γατάκι κι ας είναι 1 έτους ακριβώς.
Λοιπόν, τα ιδια και εδω...
Ο Χούλιο γενικά μεγάλωσε με λιγότερο ψάξιμο, έτρωγε Hill's - την επαιρνα από τον γιατρό - και κονσέρβες εμπορίου (τα gourmedakia) και αν δεν είχα λεφτά - φοιτητρια βλέπεις - ετρωγε και whiskas...
Πολύ κονσέρβα γενικά!
Kαι είναι με διαφορά ο μεγαλύτερος!
Αντίθετα, ο Μάξιμος που μεγάλωσε με Acana, Orijen και RC είναι ο πιο μικροσκοπικός!..
Εχει να κάνει και με το dna του κάθε ζώου, τους γονείς..
houlieta
houlieta
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Τόπος : Crazy Waters
Αριθμός γατουνίων : 3 (Ο.ο)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Motto : ...and I whispered to the horse: Trust no man in whose eyes you don't see yourself reflected as an equal...
Ημερομηνία Εγγραφής : 15/03/2012
Mood : Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 17 M_skat10

http://www.dpgr.gr/usergalleries/index.php?cat=15102

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 17 Empty Απ: Orijen - Applaws - Acana

Δημοσίευση από μελινάκι Κυρ Ιουν 14, 2015 12:30 pm

Παιδιά ξεκίνησα κι εγώ την Acana εδώ και 2-3 μέρες (σιγά σιγά μαζί με την προηγούμενη που έτρωγε) και είμαι πολύ ικανοποιημένη. Δεν είχαμε κανένα πρόβλημα με τα κακάκια εμετούς κλπ, ίσως γιατί κάνουμε σταδιακή μετάβαση και γενικά ο δικός μου φαίνεται να μη χαμπαριάζει ιδιαίτερα. Η κροκέτα μας αρέσει και δεν την ξεχωρίζουμε από την προηγούμενη. Και έχει πράγματι γίνει λιγάκι πιο δραστήριος καθώς και το τρίχωμα έχει αρχίσει να παίρνει τα πάνω του! Αν χάσει και τον σκεμπέ που είχε κάνει όταν πήρε κιλάκια (τώρα τα χάσαμε) θα βγάλω φτερά και θα πετάξω! Λυπάμαι μόνο που δεν το είχα ψάξει νωρίτερα το θέμα για τη διατροφή!
μελινάκι
μελινάκι
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 29
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Αγαπώ τα Χριστούγεννα <3
Motto : ο ηλιος λαμπει, το ενυδρειο ειναι καθαρο, κι εμεις θα φυγουμε απο εδω!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 14/11/2007
Mood : Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 17 M_bubbles

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 17 Empty Απ: Orijen - Applaws - Acana

Δημοσίευση από kouix Κυρ Ιουν 14, 2015 2:03 pm

houlieta έγραψε:
Ηρακλένια έγραψε:Πιστεύω ότι παίζει ρόλο και το "σκαρί" κάθε γάτας. Εμείς τον Ηρακλή σα μωρό που ήταν τον ταΐζαμε τροφή από το Σ/Μ, την "καλύτερη" μεν, αλλά η αλήθεια είναι ότι είχαμε άγνοια! (το λέω κάθε φορά και ντρέπομαι)
Παρ'όλα αυτά έγινε ένας υγιέστατος γάταρος ΝΑ μετά συγχωρήσεως.
Το σκατούνι (τη Ρίτα) την ταΐζουμε κάρνυ και όριζεν κατ&κιττεν και μάλιστα χωρίς να έχουμε μετρήσει ποτέ ποσότητες. Δεν της έλειψε ποτέ το φαγητό. Τρώει τα δικά της, τρώει και ό,τι αφήνουν τα μεγάλα και παρ'όλα αυτά παραμένει μικροκαμωμένη. Σε σχέση με τον Ηρακλή είναι το 1/3! Μπροστά στα άλλα δύο μοιάζει ακόμα με γατάκι κι ας είναι 1 έτους ακριβώς.
Λοιπόν, τα ιδια και εδω...
Ο Χούλιο γενικά μεγάλωσε με λιγότερο ψάξιμο, έτρωγε Hill's - την επαιρνα από τον γιατρό - και κονσέρβες εμπορίου (τα gourmedakia) και αν δεν είχα λεφτά - φοιτητρια βλέπεις - ετρωγε και whiskas...
Πολύ κονσέρβα γενικά!
Kαι είναι με διαφορά ο μεγαλύτερος!
Αντίθετα, ο Μάξιμος που μεγάλωσε με Acana, Orijen και RC είναι ο πιο μικροσκοπικός!..
Εχει να κάνει και με το dna του κάθε ζώου, τους γονείς..

ΘΑ μεγαλωσει κι άλλο. Θα δεις.
Το ιδιο "βλεπω" κι εγω με την μπομπό και την φίφα.... η μπομπο ειναι σχεδον 1 ετους (παρα 2 μηνες περιπου) και μοιαζει τοσοδουλα ΑΚΟΜΗ και τωρα, μπρος στην φιφα.

Laughing

___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___

Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 17 Ce308a9f-5be4-45ef-b5d8-38fa33e9b315

Η ιστορία μας ξεκινάει  απο  εδω: http://www.gatospito.com/t10095-topic
kouix
kouix
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 52
Αριθμός γατουνίων : 5 νιάου, 2 γαβ, 1 τσίου
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2013
Mood : Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 17 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 17 Empty Απ: Orijen - Applaws - Acana

Δημοσίευση από f.m123 Κυρ Ιουν 14, 2015 2:14 pm

To τελευταίο διάστημα παίρνω μόνο ολιστικές τροφές και πήρα τώρα μια ακάνα για αλλαγή. Καλά είναι δυνατόν να κοστίζει 53?? Wtf?? Και η όριτζεν 58??? Δεν είμαστε με τα καλά μας. Δεν πρόκειται να ξαναπάρω, τόσες επιλογές υπάρχουν πλέον, δε θα πληρώνω το όνομα της εταιρίας τους. 
Σπόιλερ:
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 17 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 17 Empty Απ: Orijen - Applaws - Acana

Δημοσίευση από nen Κυρ Ιουν 14, 2015 2:26 pm

f.m123 έγραψε:To τελευταίο διάστημα παίρνω μόνο ολιστικές τροφές και πήρα τώρα μια ακάνα για αλλαγή. Καλά είναι δυνατόν να κοστίζει 53?? Wtf?? Και η όριτζεν 58??? Δεν είμαστε με τα καλά μας. Δεν πρόκειται να ξαναπάρω, τόσες επιλογές υπάρχουν πλέον, δε θα πληρώνω το όνομα της εταιρίας τους. 
Σπόιλερ:

Αυξήθηκε η τιμή τους τον τελευταίο μήνα στην Ελλάδα. Νομίζω με τους φόρους έχει σχέση και όχι το όνομα τις εταιρίας τους..
Αν σε ενδιαφέρει μπορώ να σου στείλω pm 3 μαγαζιά που φέρνουν ελλάδα και τις βρίσκεις από 38-45 ευρώ. (δες και το θέμα με τις προσφορές εδώ στο φορουμ)
nen
nen
Kill Deal Cats
Kill Deal Cats

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 33
Τόπος : Πάτρα
Αριθμός γατουνίων : 3
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο.
Motto : Θα πεθάνουμε όλοι
Ημερομηνία Εγγραφής : 24/11/2014
Mood : Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 17 M_skat10

https://www.facebook.com/judopatras

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 17 Empty Απ: Orijen - Applaws - Acana

Δημοσίευση από Gatoplikti Κυρ Ιουν 14, 2015 2:40 pm

f.m123 έγραψε:To τελευταίο διάστημα παίρνω μόνο ολιστικές τροφές και πήρα τώρα μια ακάνα για αλλαγή. Καλά είναι δυνατόν να κοστίζει 53?? Wtf?? Και η όριτζεν 58??? Δεν είμαστε με τα καλά μας. Δεν πρόκειται να ξαναπάρω, τόσες επιλογές υπάρχουν πλέον, δε θα πληρώνω το όνομα της εταιρίας τους. 
Σπόιλερ:

Και ομως έχω την εντύπωση οτι ειναι οι οικονομικοτερες απο ολες τις grain free. Την τσιμπάνε βέβαια που και που. Να παρεις απο το μαγαζι που προτεινε ο constantine με 39.

Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 17 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 17 Empty Απ: Orijen - Applaws - Acana

Δημοσίευση από f.m123 Κυρ Ιουν 14, 2015 2:46 pm

nen έγραψε:
f.m123 έγραψε:To τελευταίο διάστημα παίρνω μόνο ολιστικές τροφές και πήρα τώρα μια ακάνα για αλλαγή. Καλά είναι δυνατόν να κοστίζει 53?? Wtf?? Και η όριτζεν 58??? Δεν είμαστε με τα καλά μας. Δεν πρόκειται να ξαναπάρω, τόσες επιλογές υπάρχουν πλέον, δε θα πληρώνω το όνομα της εταιρίας τους. 
Σπόιλερ:

Αυξήθηκε η τιμή τους τον τελευταίο μήνα στην Ελλάδα. Νομίζω με τους φόρους έχει σχέση και όχι το όνομα τις εταιρίας τους..
Αν σε ενδιαφέρει μπορώ να σου στείλω pm  3 μαγαζιά που φέρνουν ελλάδα και τις βρίσκεις από 38-45 ευρώ. (δες και το θέμα με τις προσφορές εδώ στο φορουμ)
Το παρακαλουθώ το θέμα, ευχαριστώ πολύ για την πρόταση, απλά έχω πρόβλημα με τις μεταφορικές στη Θεσσαλονίκη. Κάθε φορά τσακώνομαι και δημιουργούνται προβλήματα, οπότε και αποφεύγω να παραγγέλνω από άλλες πόλεις  No Θα'θελα ωστόσο ένα πμ με τα μαγαζιά που λες για να τα'χω υποψιν. 
Έχει σχέση με την πτώση του ευρώ και τη φορολογία από ότι κατάλαβα, αλλά και πάλι είναι πολύ ακριβή σε σχέση με όσες άλλες κυκλοφορούν στο εμπόριο. Δηλαδή υπάρχουν τόσες πολλές τροφές πλέον, δεν καταλαβαίνω γιατί διατηρούν τέτοιες τιμές! 
Γενικότερα, ούτε καταλαβαίνω γιατί η γάτα μου θα πρέπει να τρώει τα ψάρια από τις ακτές του Ατλαντικού Ωκεανού ξέρω γω που τρώνε αποκλειστικά φύκια εκλέκτής παραγωγής. Όπως οι pronature που έχουν συνδυασμούς σε στυλ 'πάπια με πορτοκάλι'  happy2
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 17 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 17 Empty Απ: Orijen - Applaws - Acana

Δημοσίευση από Gatoplikti Κυρ Ιουν 14, 2015 2:49 pm

Ποιες ειναι οικονομικοτερες και grain free?? Για πες?
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 17 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 17 Empty Απ: Orijen - Applaws - Acana

Δημοσίευση από f.m123 Κυρ Ιουν 14, 2015 3:03 pm

Gatoplikti έγραψε:Ποιες ειναι οικονομικοτερες και grain free?? Για πες?
Νατουρέα παίρνω εγώ και νούρτιβετ (η τελευταία είναι τέλεια) και κοστίζουν 45-48 ευρώ. 
Δες εδώ: https://www.pet-tails.gr/ProductDetails/Naturea%20Lands%20Cat%20_amp_%20Kitten%207kg/Cat/nutritionCat/DryCatFood/HolisticNaturalCat.aspx 
Ο συγκεκριμένος έφερνε και meowing heads Και nutrivet αλλά τις σταμάτησε. Τώρα φέρνει μια που λέγεται essentials https://www.pet-tails.gr/ProductDetails/Essential%20Foods%20Jaguar%203x3kg/Cat/nutritionCat/DryCatFood/HolisticNaturalCat.aspx και την έχει σε προσφορά αλλά δε ξέρω τι παίζει με αυτή.

Εδιτ: http://www.new-instinct.com/cat-food/nutrivet/instinct/regional-farm-chicken
https://www.facebook.com/pages/Nutrivet-Instinct-Greece/348004911979100
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 17 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 17 Empty Απ: Orijen - Applaws - Acana

Δημοσίευση από houlieta Κυρ Ιουν 14, 2015 3:12 pm

Λοιπόν, εγω εχω παραγγείλει - εκτός από Acana- την Brit..
Ετούτη..
Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 17 30379
Εχει πολυ χαμηλό φωσφορο και μαγνήσιο και βγαίνει περίπου 30? το 7κιλο!...
Κυριλέ...
Αμα αρέσει στα παιζάκια θα την ενταξουμε και αυτήν στο μενού...
Smile
houlieta
houlieta
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Τόπος : Crazy Waters
Αριθμός γατουνίων : 3 (Ο.ο)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Motto : ...and I whispered to the horse: Trust no man in whose eyes you don't see yourself reflected as an equal...
Ημερομηνία Εγγραφής : 15/03/2012
Mood : Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 17 M_skat10

http://www.dpgr.gr/usergalleries/index.php?cat=15102

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 17 Empty Απ: Orijen - Applaws - Acana

Δημοσίευση από Gatoplikti Κυρ Ιουν 14, 2015 3:32 pm

Mάλιστα...
Εφερε η Naturea 7κιλο, η nutrivet δυσκολευτηκα να την βρω στο νετ φαινεται grain free , η meowing δεν πρέπει να ειναι ομως.

Η οριτζεν πράγματι ξεφεύγει πολύ αλλα σε σχεση με την ακανα οι τιμες δεν έχουν ιδιαιτερες διαφορες. Εγω θα παραμεινω στην ακανα θεωρώ την Νατουρέα πιο βαριά.

Εγω ειχα στο μυαλο μου κατι go και Pronature που oμως δεν φέρνουν μεγάλες συσκευασιες απο οτι θυμάμαι.

Και η applaws πρέπει να παζει γυρω στο 50άρι.

Brit και grain free?????
Που την βρήκες αυτη ?
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 17 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 17 Empty Απ: Orijen - Applaws - Acana

Δημοσίευση από houlieta Κυρ Ιουν 14, 2015 3:53 pm

H Pronature αν είχε μεγαλη συσκευασία θα ήταν γαματα!..
Μου αρέσει αυτη η τροφή!
Δυστυχως, το 2κιλο δεν με συμφερει καθόλου, οπότε δεν την αγοράζω πια..

Την Brit τηνειχε αναφερει ο Δημητρης (της Μπέτυς και του Μέρλιν) παλαιότερα και την ειχα κατα νου!..
Σου στελνω pm!
houlieta
houlieta
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Τόπος : Crazy Waters
Αριθμός γατουνίων : 3 (Ο.ο)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Motto : ...and I whispered to the horse: Trust no man in whose eyes you don't see yourself reflected as an equal...
Ημερομηνία Εγγραφής : 15/03/2012
Mood : Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 17 M_skat10

http://www.dpgr.gr/usergalleries/index.php?cat=15102

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 17 Empty Απ: Orijen - Applaws - Acana

Δημοσίευση από Φυλλίτσα Κυρ Ιουν 14, 2015 6:01 pm

f.m123 έγραψε:To τελευταίο διάστημα παίρνω μόνο ολιστικές τροφές και πήρα τώρα μια ακάνα για αλλαγή. Καλά είναι δυνατόν να κοστίζει 53?? Wtf?? Και η όριτζεν 58??? Δεν είμαστε με τα καλά μας. Δεν πρόκειται να ξαναπάρω, τόσες επιλογές υπάρχουν πλέον, δε θα πληρώνω το όνομα της εταιρίας τους. 
Σπόιλερ:

Νομίζω πως αν παίρνεις τη μεγάλη συσκευασία πάντως,σε συμφέρει καλύτερα από πχ.αν έπαιρνες royal που το 1.5 κιλό κοστίζει 16 ευρώ και τα 2 κιλά 22.Κάπου αρκετά πιο πάνω είχαν γράψει ότι για αρσενικό γατούλη έπαιρναν τη μεγάλη συσκευασία και κρατούσε πολλούς μήνες.
Φυλλίτσα
Φυλλίτσα
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 29
Τόπος : SKG
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/05/2015
Mood : Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 17 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 17 Empty Απ: Orijen - Applaws - Acana

Δημοσίευση από joyinthesky Τετ Σεπ 30, 2015 11:00 pm

Παιδιά, όσοι δίνετε orijen, από που την αγοράζετε? Σε ελληνικά online petshop έχω δει ότι πήγε 60.50 ευρώ τα 6.8 κιλά..

joyinthesky
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 31
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 15/10/2014

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 17 Empty Απ: Orijen - Applaws - Acana

Δημοσίευση από florans Παρ Οκτ 02, 2015 6:50 pm

Eγω την αγοραζω απο το pet4you που ειναι ο επισημος προμηθευτης αλλα παιρνω τα 2,27 κιλα.
florans
florans
Mature Cat
Mature Cat

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 60
Τόπος : Βυρωνας
Αριθμός γατουνίων : 5 Μινι,Γκεραλτ,Μικυ ( Τερεζα και Νταιζη μας κοιταζουν απο ψηλα!)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμωνας γιατι χουρχουριζουμε πιο πολυ!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ολα ειναι πολυ γλυκουτσικα! τα θελω ολα!!
Motto : Αγαπη και ανθρωπια!
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/02/2012
Mood : Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 17 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 17 Empty Απ: Orijen - Applaws - Acana

Δημοσίευση από florans Κυρ Οκτ 04, 2015 7:07 pm

Να ρωτησω κατι εχω παρατηρησει οτι η orijen που ειχα παρει απο το πολωνικο ,η κροκετα ηταν μικρη και μαλακια εσπαγε ευκολα στα δυο και μικρη,ενω αυτη που πηρα απο εδω ειναι μεγαλη και σκληρη,εχω μπερδευτει με ολα αυτα που ακουω για τις νοθευμενες .Ξερει κανεις πως πρεπει να ειναι η κροκετα και αν διαφερει στο μεγεθος η κροκετα του μικρου πακετου απο το δικιλο;
florans
florans
Mature Cat
Mature Cat

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 60
Τόπος : Βυρωνας
Αριθμός γατουνίων : 5 Μινι,Γκεραλτ,Μικυ ( Τερεζα και Νταιζη μας κοιταζουν απο ψηλα!)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμωνας γιατι χουρχουριζουμε πιο πολυ!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ολα ειναι πολυ γλυκουτσικα! τα θελω ολα!!
Motto : Αγαπη και ανθρωπια!
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/02/2012
Mood : Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 17 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 17 Empty Απ: Orijen - Applaws - Acana

Δημοσίευση από joyinthesky Δευ Οκτ 05, 2015 4:50 am

Όχι, δε διαφέρει, έχω πάρει και μικρό πακέτο και 7κιλο.

joyinthesky
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 31
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 15/10/2014

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 17 Empty Απ: Orijen - Applaws - Acana

Δημοσίευση από florans Δευ Οκτ 05, 2015 5:34 pm

Απο που ειμαστε σιγουροι οτι αυτη που πουλανε ειναι η αυθεντικη Orijen και οχι απομιμηση και απο που πρεπει να την αγοραζουμε;
florans
florans
Mature Cat
Mature Cat

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 60
Τόπος : Βυρωνας
Αριθμός γατουνίων : 5 Μινι,Γκεραλτ,Μικυ ( Τερεζα και Νταιζη μας κοιταζουν απο ψηλα!)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμωνας γιατι χουρχουριζουμε πιο πολυ!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ολα ειναι πολυ γλυκουτσικα! τα θελω ολα!!
Motto : Αγαπη και ανθρωπια!
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/02/2012
Mood : Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 17 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 17 Empty Απ: Orijen - Applaws - Acana

Δημοσίευση από nen Δευ Οκτ 05, 2015 6:39 pm

florans έγραψε:Απο που ειμαστε σιγουροι οτι αυτη που πουλανε ειναι η αυθεντικη Orijen και οχι απομιμηση και απο που πρεπει να την αγοραζουμε;

1) Στέλνεις σε αντιπροσωπεία της εταιρείας που παράγει την τροφή (Champion pet's food νομίζω) και ρωτάς αν συνεργάζονται με το τάδε petshop.
2) Η τροφή πρέπει να έχει lot number και ημερομηνία λήξης. Υπάρχει και εφαρμογή για κινητά/τάμπλετ που σκανάρει τον αριθμό αυτό και βγάζει αν είναι αυθεντική ή όχι.

Έχει γίνει μία σχετική συζήτηση εδώ, περί κάποιον pet shop για το αν είναι αυθεντική ή όχι η τροφή που πουλάνε.

http://www.gatospito.com/t12062-topic
nen
nen
Kill Deal Cats
Kill Deal Cats

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 33
Τόπος : Πάτρα
Αριθμός γατουνίων : 3
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο.
Motto : Θα πεθάνουμε όλοι
Ημερομηνία Εγγραφής : 24/11/2014
Mood : Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 17 M_skat10

https://www.facebook.com/judopatras

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 17 Empty Απ: Orijen - Applaws - Acana

Δημοσίευση από Constant1ne Δευ Οκτ 05, 2015 6:39 pm

Στο πολωνεζικο εχουμε πει οτι πουλανε ληγμενες orijen και acana και αλλαζουν τις ημερομηνιες. Καλυτερα παρε απ το βουλγαρικο florans.
Constant1ne
Constant1ne
Kill Deal Cats
Kill Deal Cats

Άντρας
Γάτα
Ηλικία : 37
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/09/2014
Mood : Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 17 Parta10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 17 Empty Απ: Orijen - Applaws - Acana

Δημοσίευση από florans Δευ Οκτ 05, 2015 6:54 pm

Tο βουλγαρικο ειναι ο drstefanos η το zooplus;
florans
florans
Mature Cat
Mature Cat

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 60
Τόπος : Βυρωνας
Αριθμός γατουνίων : 5 Μινι,Γκεραλτ,Μικυ ( Τερεζα και Νταιζη μας κοιταζουν απο ψηλα!)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμωνας γιατι χουρχουριζουμε πιο πολυ!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ολα ειναι πολυ γλυκουτσικα! τα θελω ολα!!
Motto : Αγαπη και ανθρωπια!
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/02/2012
Mood : Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 17 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 17 Empty Απ: Orijen - Applaws - Acana

Δημοσίευση από tinkaki Δευ Οκτ 05, 2015 8:45 pm

nen έγραψε:
florans έγραψε:Απο που ειμαστε σιγουροι οτι αυτη που πουλανε ειναι η αυθεντικη Orijen και οχι απομιμηση και απο που πρεπει να την αγοραζουμε;

1) Στέλνεις σε αντιπροσωπεία της εταιρείας που παράγει την τροφή (Champion pet's food νομίζω) και ρωτάς αν συνεργάζονται με το τάδε petshop.
2) Η τροφή πρέπει να έχει lot number και ημερομηνία λήξης. Υπάρχει και εφαρμογή για κινητά/τάμπλετ που σκανάρει τον αριθμό αυτό και βγάζει αν είναι αυθεντική ή όχι.

Έχει γίνει μία σχετική συζήτηση εδώ, περί κάποιον pet shop για το αν είναι αυθεντική ή όχι η τροφή που πουλάνε.

http://www.gatospito.com/t12062-topic

καλησπερα.ποια ειναι η εφαρμογη?
tinkaki
tinkaki
Prime Cat
Prime Cat

Θηλυκό
Κόκκορας
Ηλικία : 43
Τόπος : αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 1 και μοναδικό μέσα στο σπίτι και πολλά απ'έξω
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : άνοιξη-καλοκαίρι και όποτε βγαίνει ο ήλιος
Motto : keep calm and smile like a Cheshir cat
Ημερομηνία Εγγραφής : 16/05/2013
Mood : Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 17 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 17 Empty Απ: Orijen - Applaws - Acana

Δημοσίευση από ExPer Δευ Οκτ 05, 2015 9:05 pm

Constant1ne έγραψε:Στο πολωνεζικο εχουμε πει οτι πουλανε ληγμενες orijen και acana και αλλαζουν τις ημερομηνιες. Καλυτερα παρε απ το βουλγαρικο florans.
Έχετε πεί όχι, έχουμε πεί!
Δικά σας, αυθαίρετα συμπεράσματα, δίχως τεκμηρίωση, απλώς υποθέσεις, με αρκετή δόση καχυποψίας! Suspect  Suspect  Εγώ, πάντως, συνεχίζω τις παραγγελίες μου, κανονικά, ανεπηρρέαστος απο την περιρρέουσα ατμόσφαιρα! Ήδη, αναμένω, δύο Orijen και, δύο Acana (των 2,27kg έκαστο) σύν κάμποσες κονσέρβες Bozita και...βλέπουμε! oksmily3 oksmily3
ExPer
ExPer
Kitten
Kitten

Άντρας
Τίγρης
Ηλικία : 49
Τόπος : Νίκαια
Αριθμός γατουνίων : Ένα Exotic & ένα Persian
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Ημερομηνία Εγγραφής : 24/02/2015
Mood : Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 17 M_thunder

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 17 Empty Απ: Orijen - Applaws - Acana

Δημοσίευση από koneko Δευ Οκτ 05, 2015 9:22 pm

ExPer έγραψε:
Constant1ne έγραψε:Στο πολωνεζικο εχουμε πει οτι πουλανε ληγμενες orijen και acana και αλλαζουν τις ημερομηνιες. Καλυτερα παρε απ το βουλγαρικο florans.
Έχετε πεί όχι, έχουμε πεί!
Δικά σας, αυθαίρετα συμπεράσματα, δίχως τεκμηρίωση, απλώς υποθέσεις, με αρκετή δόση καχυποψίας! Suspect  Suspect  Εγώ, πάντως, συνεχίζω τις παραγγελίες μου, κανονικά, ανεπηρρέαστος απο την περιρρέουσα ατμόσφαιρα! Ήδη, αναμένω, δύο Orijen και, δύο Acana (των 2,27kg έκαστο) σύν κάμποσες κονσέρβες Bozita και...βλέπουμε! oksmily3 oksmily3

Για να εξοικονομησεις μερικες πενταροδεκαρες ταιζε τα ληγμενα. Οταν ομως σου ερθει ο λογαριασμος απο τον κτηνιατρο αυριο μεθαυριο, μη κανεις παραπονα. Το γεγονος και μονο οτι λειπουν ημερομηνιες ληξης και LOT # απο τις τροφες που διακινουν, ειναι αρκετο για να μην αγοραζει κανεις τιποτα απο αυτους.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 17 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 17 από 22 Επιστροφή  1 ... 10 ... 16, 17, 18 ... 22  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης