gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Orijen - Applaws - Acana

+88
Nelly@Virginia
Anastasia Piretzi
purfect
konnaki
LIZA_T
Stella M.
Spiros82
orgios
gatisios
psipsa
Zaxy
ExPer
tinkaki
florans
μελινάκι
Smokys
Φυλλίτσα
Aggas
ChocolateCat
joyinthesky
Ηρακλένια
kouix
nen
alex..niaou
Constant1ne
koneko
kat-cats
Osi
Gatoplikti
f.m123
aggeloydaki
cyberkill
Дanae
Birmangel
houlieta
Μαυρογατος
ΒρουκοΜπετινόσπιτο
Τζούλι το Κατσούλι
Debbie4ever
irinis
vanilia cat
loulou
Aralle
Serenata
Luciddream
stavroula
enoplos
George82
vaso
Joey
Maskotaki
marianthia
doremi
nosyparker
matrix
siba
nelly 's mother
LAROGATA
Λιαννα
moukelis
natalouko
niou
aporw
manto
marfot75
SuperCatz
Qdog
socratisv
ΠΡΙΓΚΗΠΑΣ
gatoras
markello
melitta
flokatoula
kounelaki
barkoulitses
Gatadministrator
XIONIS
Shumi
MHTSI
ladycat
Tiger Lilly
Φωτεινή
alexandra
NiaR
Chouzouris
Anatoli
Πούπσυ
thundercats
92 απαντήσεις

Σελίδα 16 από 22 Επιστροφή  1 ... 9 ... 15, 16, 17 ... 22  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 16 Empty Απ: Orijen - Applaws - Acana

Δημοσίευση από nen Τετ Ιαν 21, 2015 8:03 pm

ChocolateCat έγραψε:Την Orijen regional red τη δοκίμασε κανείς;Μου είχαν δώσει φακελάκι δείγμα πριν κάνα 2 μηνο και την φάγανε αλλά ήταν μικρό το δείγμα.Λέω να αρχίσω σταδιακά με μια 2,27 κιλη σακούλα και βλέπουμε.Προς το παρόν έχω μπόλικο απόθεμα royal σε διάφορες ποικιλίες.

Δεν την έχω δοκιμάσει αλλά αν έχεις στειρωμένο αρσενικό η regional red έχει λίγο πιο υψηλά ποσοστά μαγνησίου, ασβεστίου και φωσφόρου σε σχέση με τις άλλες δύο γεύσεις. (Δεν ξέρω βέβαια αν έχει μεγάλη σημασία τέτοιου μεγέθους διαφορά.)

cat and kitten: Mn 0.09%, Ca 1.4-1.7% P 1.1-1.4%
six fish: Mn 0.09% Ca 1.4-1.7% P 1.1-1.4%

regional red: Mn 0.1% Ca 1.7-1.9% P 1.3-1.6%



nen
nen
Kill Deal Cats
Kill Deal Cats

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 33
Τόπος : Πάτρα
Αριθμός γατουνίων : 3
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο.
Motto : Θα πεθάνουμε όλοι
Ημερομηνία Εγγραφής : 24/11/2014
Mood : Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 16 M_skat10

https://www.facebook.com/judopatras

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 16 Empty Απ: Orijen - Applaws - Acana

Δημοσίευση από Constant1ne Πεμ Φεβ 05, 2015 1:44 pm

Υπαρχει καποιος απο Θεσσαλονικη που να θελει να παραγγειλουμε μαζι orijen 6 fix 6.8kg στα 46ευρω; Ειναι σε προσφορα αν παρεις 2!
Constant1ne
Constant1ne
Kill Deal Cats
Kill Deal Cats

Άντρας
Γάτα
Ηλικία : 37
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/09/2014
Mood : Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 16 Parta10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 16 Empty Απ: Orijen - Applaws - Acana

Δημοσίευση από Constant1ne Πεμ Φεβ 05, 2015 6:55 pm

Λοιπον orijen cat & kitten 46 ευρω και η six fish 51 οι 6.8kg συσκευασιες. Θα παραγγειλω μεσα στο μηνα οποιος θελει ας μου πει!
Constant1ne
Constant1ne
Kill Deal Cats
Kill Deal Cats

Άντρας
Γάτα
Ηλικία : 37
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/09/2014
Mood : Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 16 Parta10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 16 Empty Απ: Orijen - Applaws - Acana

Δημοσίευση από LAROGATA Πεμ Φεβ 05, 2015 7:24 pm

Constant1ne έγραψε:Λοιπον orijen cat & kitten 46 ευρω και η six fish 51 οι 6.8kg συσκευασιες. Θα παραγγειλω μεσα στο μηνα οποιος θελει ας μου πει!
Ποιος τα εχει προσφορα
LAROGATA
LAROGATA
Γατοκαβατζώστρα
Γατοκαβατζώστρα

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 54
Τόπος : ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Αριθμός γατουνίων : Δώδεκα τη φτιάξαμε την ομάδα!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Παντός καιρού,φτάνει να μην ξεπερνά τους 32 βαθμούς
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ότι μαύρο και λιλά κυκλοφορεί!
Motto : Πότε θα κάνει ξαστεριά?
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/07/2010
Mood : Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 16 M_thunder

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 16 Empty Απ: Orijen - Applaws - Acana

Δημοσίευση από Constant1ne Πεμ Φεβ 05, 2015 7:34 pm

http://petshop-gr.eu/gr/category/195
Πολυ καλο πετ σοπ και αψογη εξυπηρετηση
Constant1ne
Constant1ne
Kill Deal Cats
Kill Deal Cats

Άντρας
Γάτα
Ηλικία : 37
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/09/2014
Mood : Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 16 Parta10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 16 Empty Απ: Orijen - Applaws - Acana

Δημοσίευση από LAROGATA Πεμ Φεβ 05, 2015 8:17 pm

Constant1ne έγραψε:http://petshop-gr.eu/gr/category/195
Πολυ καλο πετ σοπ και αψογη εξυπηρετηση
απο κει παιρνω και εγω και η τιμη ειναι τοσο ετσι και αλλιως ,δεν χρειαζεται να παρεις 2 συσκευασιες,απλα αν ειναι η παραγγελια κατω απο 70 ευρω εχει 7 ευρω μεταφορικα
LAROGATA
LAROGATA
Γατοκαβατζώστρα
Γατοκαβατζώστρα

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 54
Τόπος : ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Αριθμός γατουνίων : Δώδεκα τη φτιάξαμε την ομάδα!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Παντός καιρού,φτάνει να μην ξεπερνά τους 32 βαθμούς
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ότι μαύρο και λιλά κυκλοφορεί!
Motto : Πότε θα κάνει ξαστεριά?
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/07/2010
Mood : Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 16 M_thunder

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 16 Empty Απ: Orijen - Applaws - Acana

Δημοσίευση από Constant1ne Πεμ Φεβ 05, 2015 8:19 pm

Μεχρι και πριν λιγες μερες ηταν 5 ευρω πιο κατω σε προσφορα αλλα τωρα που μπηκα εχει τελειωσει. Σε σχεση με τιμες Ελλαδας ειναι σιγουρα πολυ καλες τιμες!
Constant1ne
Constant1ne
Kill Deal Cats
Kill Deal Cats

Άντρας
Γάτα
Ηλικία : 37
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/09/2014
Mood : Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 16 Parta10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 16 Empty Απ: Orijen - Applaws - Acana

Δημοσίευση από koneko Δευ Φεβ 09, 2015 4:53 am

O αδερφος μου σημερα ανοιξε μια συσκευασια orijen και καθως την αδειαζε σε ταπερ η μικρη επεφτε με τα μουτρα μεσα και ετρωγε σαν να μην υπαρχει αυριο happy2 Ξετρελαθηκε! Ειναι μαλιστα γατι που μεγαλωσε με ωμη τροφη και μια ξηρα που της ειχα παρει για γατακια δεν την αγγιζε με τιποτα. Ουτε κονσερβες ετρωγε. Ξερει να ξεχωριζει η μικρη μου τα αχυρα απο την ποιοτητα heart heart heart
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 16 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 16 Empty Απ: Orijen - Applaws - Acana

Δημοσίευση από Gatoplikti Δευ Φεβ 09, 2015 2:56 pm

Ετσι έτσι !!! Ξέρει να ξεχωριζει τα ποιοτικα πράγματα η μικρή Laughing
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 16 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 16 Empty Απ: Orijen - Applaws - Acana

Δημοσίευση από Aggas Τρι Μάης 19, 2015 7:36 pm

Καλησπέρα... Να ρωτήσω αν η orijen συνίσταται για στειρωμένες γάτες. Τη δοκιμάζω εδώ και 2 μήνες, είμαι πολυ ευχαριστημένος με μόνη παρατήρηση ότι ο γάτος μου εχει βάλει 150γρ βάρος ταΐζοντας τον περίπου 15% απο τη προτεινόμενη ποσότητα χωρις όμως να ειναι υπέρβαρος, ειναι κατω απο το μέσο όρο της φυλής του (British shorthair 3,5 ετών και ζυγίζει 5,6 κιλά).

Aggas
Kitten
Kitten

Άντρας
Τίγρης
Ηλικία : 38
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/05/2015

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 16 Empty Απ: Orijen - Applaws - Acana

Δημοσίευση από Ηρακλένια Τρι Μάης 19, 2015 10:09 pm

Του δίνεις 15% από τα 80γρ. κι έχει παχύνει κιόλας; scratch
Ηρακλένια
Ηρακλένια
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 45
Τόπος : δώθε, κείθε, πέρα...
Αριθμός γατουνίων : 3: τον Ηρακλή τον άρχοντα το μοσχοαναθρεμένο, τη Μελίτα τη χαδιάρα την πρώην αλανιάρα και τη Ρίτα, το Ριτάκι - κανέναν δε φοβάσαι!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : είμαστε γατός καιρού!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιοδήποτε τετράποδο, γουνιστό, που κάνει μάου
Motto : Cats do care! For example they know instinctively what time we have to be at work in the morning and they wake us up twenty minutes before the alarm goes off...
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/07/2012
Mood : Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 16 66231010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 16 Empty Απ: Orijen - Applaws - Acana

Δημοσίευση από Constant1ne Τρι Μάης 19, 2015 10:46 pm

Θες να πεις δλδ οτι ο γατος σου παχαινει με 10γρ ξηρα τη μερα; Να λιμοκτονησει μπορει αλλα οχι να παχυνει! Μηπως εννοεις 15% λιγοτερο απ'τα 80γρ; Γενικα ειναι ενδεικτικες οι ποσοτητες. Καθε γατι εχει τις δικες του αναγκες. Αν παχαινει με τα 10γρ ισως χρειαζεται 5! (Το φανταζεστε; Θα περναμε ενα σακουλακι 400γρ και θα κρατουσε 40 μερες! happy2 )
Constant1ne
Constant1ne
Kill Deal Cats
Kill Deal Cats

Άντρας
Γάτα
Ηλικία : 37
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/09/2014
Mood : Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 16 Parta10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 16 Empty Απ: Orijen - Applaws - Acana

Δημοσίευση από Aggas Τρι Μάης 19, 2015 10:59 pm

Να ρε παιδιά!!! Κάπου χάθηκε το "λιγότερο"... 65-70 τρωει!!! Με 10 θα έτρωγε εμένα. Και τα δηλαδή με τα 65 πεινάει.

Aggas
Kitten
Kitten

Άντρας
Τίγρης
Ηλικία : 38
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/05/2015

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 16 Empty Απ: Orijen - Applaws - Acana

Δημοσίευση από nen Τρι Μάης 19, 2015 11:16 pm

Aggas έγραψε:Να ρε παιδιά!!! Κάπου χάθηκε το "λιγότερο"... 65-70 τρωει!!! Με 10 θα έτρωγε εμένα. Και τα δηλαδή με τα 65 πεινάει.

Αν σου παχαίνει μείωσέ του σιγά σιγά μέχρι να φτάσεις σε ποσότητα που να διατηρείται στα κιλά που θες. Οι ποσότητες στο πίνακα είναι τελείως ενδεικτικές. Αν τον έχεις στειρώσει και  την περισσότερη μέρα κοιμάται η κάθεται θα θέλει λιγότερη ποσότητα. Είσαι σίγουρος ότι πεινάει και δεν είναι από λαιμαργία; Μπορείς να του μοιράζεις την ποσότητα σε 3 γεύματα ώστε να τρώει πιο συχνά και να μην προλαβαίνει να πεινάσει.
nen
nen
Kill Deal Cats
Kill Deal Cats

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 33
Τόπος : Πάτρα
Αριθμός γατουνίων : 3
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο.
Motto : Θα πεθάνουμε όλοι
Ημερομηνία Εγγραφής : 24/11/2014
Mood : Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 16 M_skat10

https://www.facebook.com/judopatras

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 16 Empty Απ: Orijen - Applaws - Acana

Δημοσίευση από Aggas Τρι Μάης 19, 2015 11:25 pm

Αυτό κανω για την ώρα. Τον ταΐζω τρεις φορές οπως ακριβώς το περιγράφεις. Τώρα αν όντως πεινάει δε μπορώ να το πω με σιγουριά. Πάντως για τη φυλή του θα μπορούσε να ειναι και βαρύτερος. Δε ειναι σε καμία περίπτωση υπέρβαρος και ειναι και αρκετά κινητικός. Ειναι σε καλή φόρμα. Αυτο που αναρωτιέμαι ειναι αν η orijen ενδείκνυται για στειρωμένες γάτες. Ειναι πολυ πλούσια τροφη και υψηλή σε πρωτεΐνη... Σε συνδιασμό με το οτι βάζει βάρος ποια ειναι η γνώμη σας;;;

Aggas
Kitten
Kitten

Άντρας
Τίγρης
Ηλικία : 38
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/05/2015

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 16 Empty Απ: Orijen - Applaws - Acana

Δημοσίευση από Ηρακλένια Τετ Μάης 20, 2015 12:10 am

Όλοι όσοι ταΐζουμε Οριζεν εδώ έχουμε στειρωμένες γάτες. Στα δικά μου έχω παρατηρήσει ότι είναι η τροφή με την οποία τείνουν να παχύνουν λιγότερο σε σχέση με όλες όσες έχω δοκιμάσει. Βέβαια εγώ ταΐζω υγρή τροφή κατά βάση και δίνω μόνο 1 μερίδα ξηρά την ημέρα (20-25γρ περίπου). Μήπως η γάτα σου, επειδή είναι συγκεκριμένης ράτσας έχει συγκεκριμένες διατροφικές ανάγκες; Έχω δει πχ ότι η Ρουαλ έχει "ειδικές" τροφές για κάθε ράτσα. Τις έχεις δοκιμάσει αυτές; Γιατί αυτό που έχω καταλάβει είναι πως σε κάθε γατούλα μπορεί να "κάθεται" διαφορετικά κάθε τροφή.
Ηρακλένια
Ηρακλένια
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 45
Τόπος : δώθε, κείθε, πέρα...
Αριθμός γατουνίων : 3: τον Ηρακλή τον άρχοντα το μοσχοαναθρεμένο, τη Μελίτα τη χαδιάρα την πρώην αλανιάρα και τη Ρίτα, το Ριτάκι - κανέναν δε φοβάσαι!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : είμαστε γατός καιρού!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιοδήποτε τετράποδο, γουνιστό, που κάνει μάου
Motto : Cats do care! For example they know instinctively what time we have to be at work in the morning and they wake us up twenty minutes before the alarm goes off...
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/07/2012
Mood : Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 16 66231010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 16 Empty Απ: Orijen - Applaws - Acana

Δημοσίευση από nen Τετ Μάης 20, 2015 12:50 am

Κοίτα εγώ έχω στειρωμένο αρσενικό που κοντεύει ενός χρονών. Μικρότερο τον τάιζα orijen και τώρα δίνω acana που είναι  παρόμοια. Σταδιακά βρήκα την σωστή ποσότητα (αρκετά πιο κάτω από την προτεινόμενη) και μου μένει σταθερός στα ίδια κιλά. Θεωρώ ότι είναι πολύ καλή κροκέτα με προσεγμένα στοιχεία για το ουροποιητικό των στειρωμένων. Όμως έχει περισσότερες θερμίδες από τις κροκέτες για στειρωμένα, οπότε θέλει μικρότερες ποσότητες.  Για γάτο 5.6 κιλά εγώ θα έδινα γύρω στα 50 γραμμάρια καθημερινά.
Τώρα όπως είπε η Ηρακλένια δεν ξέρω αν η ράτσα που έχεις έχει κάποιες άλλες ανάγκες και σε κάθε γατί κάθονται διαφορετικά οι διάφορες τροφές.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την nen στις Τετ Μάης 20, 2015 12:57 am, 1 φορά
nen
nen
Kill Deal Cats
Kill Deal Cats

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 33
Τόπος : Πάτρα
Αριθμός γατουνίων : 3
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο.
Motto : Θα πεθάνουμε όλοι
Ημερομηνία Εγγραφής : 24/11/2014
Mood : Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 16 M_skat10

https://www.facebook.com/judopatras

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 16 Empty Απ: Orijen - Applaws - Acana

Δημοσίευση από Aggas Τετ Μάης 20, 2015 12:56 am

Ούτε αυτό μπορεις να το ξερεις. Μέχρι πριν καποιο διάστημα έδινα royal για στειρωμένες. Θεώρησα οτι η orijen ειναι καλύτερης ποιότητας τροφή και δεν είχα άδικο. Φαίνεται στο τρίχωμα του, στα μάτια του... Ίσως να πρέπει να του μειώσω λίγο ακομα μέχρι να βρω τη σωστή ποσότητα εφόσον οπως λέει η δική σας εμπειρία δεν έχουν θέμα οι στειρωμένες. Μήπως όμως πεινάει με 55-60γρ ακομα κάθισε τρία γεύματα;;;

Aggas
Kitten
Kitten

Άντρας
Τίγρης
Ηλικία : 38
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/05/2015

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 16 Empty Απ: Orijen - Applaws - Acana

Δημοσίευση από nen Τετ Μάης 20, 2015 1:02 am

Aggas έγραψε:Ούτε αυτό μπορεις να το ξερεις. Μέχρι πριν καποιο διάστημα έδινα royal για στειρωμένες. Θεώρησα οτι η orijen ειναι καλύτερης ποιότητας τροφή και δεν είχα άδικο. Φαίνεται στο τρίχωμα του, στα μάτια του... Ίσως να πρέπει να του μειώσω λίγο ακομα μέχρι να βρω τη σωστή ποσότητα εφόσον οπως λέει η δική σας εμπειρία δεν έχουν θέμα οι στειρωμένες. Μήπως όμως πεινάει με 55-60γρ ακομα κάθισε τρία γεύματα;;;

Εγώ στον δικό μου τις μέρες που τρώει μόνο κροκέτα δίνω γύρω στα 40 γραμμάρια σε 3 γεύματα (15-10-15 γρ) . Δεν φαίνεται να πεινάει. Αν του βάλω παραπάνω θα το φάει, αλλά είμαι σίγουρη ότι δεν πεινάει. Απλώς είναι λαίμαργος και όταν του βάλεις κάτω φαγητό, θα προσπαθήσει να το εξαφανίσει.
Οι κροκέτες πάντως που έχουν περισσότερη πρωτείνη από ζωική προέλευση και λίπος είναι πιο χορταστικές και νομίζω δεν πεινάνε ακόμα κι αν τρώνε λιγότερες ποσότητες.
nen
nen
Kill Deal Cats
Kill Deal Cats

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 33
Τόπος : Πάτρα
Αριθμός γατουνίων : 3
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο.
Motto : Θα πεθάνουμε όλοι
Ημερομηνία Εγγραφής : 24/11/2014
Mood : Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 16 M_skat10

https://www.facebook.com/judopatras

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 16 Empty Απ: Orijen - Applaws - Acana

Δημοσίευση από Φυλλίτσα Πεμ Μάης 28, 2015 5:28 pm

Καλησπέρα γατοπαρέα!!!! Καινούρια στη σελίδα και περήφανη γατομάνα! Veryhappy Veryhappy Αυτές τις μέρες έχω μπει στο τρυπάκι που ψάχνομαι για καλύτερη τροφή για τη Λούνα μου..τη στείρωσα το Φεβρουάριο όταν ήταν 4μιση μηνών (από μικρή στα βάσανα! ) και από τότε της δίνω την κτηνιατρική της royal, neutered young female. Σκεφτόμουν να της το γυρίσω σε Acana,μιας και διάβασα ότι τελικά η ρογιαλ είναι μόνο όνομα και μάρκετινγκ..τι λέτε;; Καλή επιλογή;; Κάποιος να μου πει εκ πείρας;; Suspect Γενικά κι εγώ και το Λουνάκι ευχαριστημένες είμαστε και από τη royal ,αλλά εκτός του ότι είναι φουλ στο λίπος η τροφή αυτή απ ότι διάβασα, θέλω να της δώσω ότι καλύτερο υπάρχει! Laughing
Φυλλίτσα
Φυλλίτσα
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 29
Τόπος : SKG
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/05/2015
Mood : Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 16 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 16 Empty Απ: Orijen - Applaws - Acana

Δημοσίευση από nen Πεμ Μάης 28, 2015 6:45 pm

Φυλλίτσα έγραψε:Καλησπέρα γατοπαρέα!!!! Καινούρια στη σελίδα και περήφανη γατομάνα! Veryhappy Veryhappy  Αυτές τις μέρες έχω μπει στο τρυπάκι που ψάχνομαι για καλύτερη τροφή για τη Λούνα μου..τη στείρωσα το Φεβρουάριο όταν ήταν 4μιση μηνών (από μικρή στα βάσανα! ) και από τότε της δίνω την κτηνιατρική της royal, neutered young female. Σκεφτόμουν να της το γυρίσω σε Acana,μιας και διάβασα ότι τελικά η ρογιαλ είναι μόνο όνομα και μάρκετινγκ..τι λέτε;; Καλή επιλογή;; Κάποιος να μου πει εκ πείρας;; Suspect   Γενικά κι εγώ και το Λουνάκι ευχαριστημένες είμαστε και από τη royal ,αλλά εκτός του ότι είναι φουλ στο λίπος η τροφή αυτή απ ότι διάβασα, θέλω να της δώσω ότι καλύτερο υπάρχει! Laughing

Γεια σου και καλώς ήρθες και εσύ και το πανθηράκι σου.
Έχω την εντύπωση ότι η royal για στειρωμένα δεν είναι γεμάτη λίπος. Αντιθέτως έχει μειωμένο λίπος. Το θέμα με αυτήν την μάρκα είναι ότι έχει περισσότερους υδατάνθρακες από σιτηρά, αντί να έχει αρκετή ζωική πρωτείνη που είναι πιο φυσικό για την διατροφή μιας γάτας. Επίσης, μπορεί να την ψεκάζουν με διάφορα λίπη από πάνω για να την κάνουν πιο γευστική.  Πολλά γατιά τα πάνε μια χαρά και ζουν αρκετά χρόνια τρώγοντας τροφές που ως κύρια πηγή ενέργειας χρησιμοποιούν υδατάνθρακες αντί για πρωτείνη και λίπος, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι είναι και ότι καλύτερο.

Αν θες κάτι πιο καλό πάντως σου συστήνω την Acana ανεπιφύλακτα. Έχει πιο προσεγμένα συστατικά, έχει παραπάνω ζωική πρωτείνη, φυσιολογικά επίπεδα λίπους και λιγότερους υδατάνθρακες, οι οποίοι μάλιστα δεν προέρχονται από σιτηρά και καλαμπόκια. Για αυτόν τον λόγο η γατούλα σου μπορεί να χορταίνει και με μικρότερες ποσότητες κροκέτας.

Ταίζω τον γατούλη μου acana, ο οποίος είναι σχεδόν 1 χρονών στειρωμένος και δεν μου έχει παρουσιάσει κάποιο πρόβλημα. Είναι υγιής με ωραίο γυαλιστερό τρίχωμα και την τρώει με πολύ όρεξη. Αυτό που προσέχω μόνο είναι η ποσότητα που του δίνω καθημερινά. Για να μην μου παχαίνει του δίνω λιγότερη ποσότητα από αυτήν που συστήνεται επειδή είναι στειρωμένος και δεν είναι πολύ κινητικός. (η acana έχει περισσότερες θερμίδες σε σχέση με royal για στειρωμένα οπότε χρειάζεται μικρότερη ποσότητα)
Αν κουμαντάρεις και την ποσότητα που τρώει και βρεις πόσο πρέπει να δίνεις θα σου είναι και μια χαρά. Αν κοιμάται την περισσότερη μέρα και επειδή είναι στειρωμένη θα πρέπει να μειώσεις. Αν τρέχει πάνω κάτω όλη την μέρα μπορεί να χρειάζεται παραπάνω.

Σε κάθε περίπτωση αν αποφασίσεις να κάνεις την αλλαγή τροφής, να την κάνεις σταδιακά μέσα σε 7-10 μέρες. Η απότομη αλλαγή σε άλλη τροφή μπορεί να κάνει στην γατούλα γαστρεντερικά προβλήματα για λίγο καιρό αν δεν το προσέξεις, ειδικά αν έχει ευαίσθητο στομαχάκι. Επίσης, θα σου έλεγα να πάρεις μικρό σακουλάκι για αρχή δοκιμαστικά, μήπως δεν αρέσει στην γατούλα σου η κροκέτα αυτή ή μην έχει αλλεργία σε κάποιο συστατικό της. (αυτά θέλουν προσοχή για κάθε τροφή όχι μόνο για την acana)
nen
nen
Kill Deal Cats
Kill Deal Cats

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 33
Τόπος : Πάτρα
Αριθμός γατουνίων : 3
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο.
Motto : Θα πεθάνουμε όλοι
Ημερομηνία Εγγραφής : 24/11/2014
Mood : Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 16 M_skat10

https://www.facebook.com/judopatras

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 16 Empty Απ: Orijen - Applaws - Acana

Δημοσίευση από Φυλλίτσα Πεμ Μάης 28, 2015 6:55 pm

Αχά! Καλά ναι πρώτα δείγμα,αν και είναι φαταούλας αυτό το πλάσμα οπότε λογικά θα τη δεχτεί άνετα...Και σταδιακή αλλαγή όπως με όλες τις τροφές!! Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ!! oksmily3
Φυλλίτσα
Φυλλίτσα
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 29
Τόπος : SKG
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/05/2015
Mood : Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 16 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 16 Empty Απ: Orijen - Applaws - Acana

Δημοσίευση από Φυλλίτσα Σαβ Μάης 30, 2015 12:42 pm

Update! Πήραμε την Acana Grasslands,ξεκίνησα χθες να της βάζω ελάχιστη κάθε φορά μαζί με τη royal young female, τη δέχτηκε μια χαρά! Της δίνω και μία-δύο κροκετούλες για λιχουδιά μέσα στη μέρα να τη συνηθίζει περισσότερο και δεν έχει κανένα πρόβλημα! (Τόσο φαταούλας! ) Ρε παιδιά έχω μια απορία τώρα..στη royal η ποσότητα που πρότεινε ήταν 35 γραμμάρια τη μέρα για γάτα 2μιση κιλών. Η Acana γράφει 60 γραμμάρια.Δεν είναι κάπως πολλά;; Δε θέλω να γίνει βαρελάκι,δε θα είναι και υγιεινό για εκείνη..Αν της δίνω τη μέρα περίπου 30-40 γραμμάρια πιστεύετε είναι εντάξει;;
Επίσης, δεν ξέρω αν είναι γενικό το κακό,αλλά εδώ στη Ρόδο τουλάχιστον δυσκολεύτηκα αρκετά να τη βρω αυτή την τροφή (τη βρήκα σε ένα κτηνιατρείο-petshop),φαντάζομαι πόσο θα ζοριστώ όταν φύγω το καλοκαίρι για το πατρικό μου στη Σάμο που έχει 2 pet shop όλα κι όλα! Κανονικά σκόπευα να της πάρω την Wild Praire αλλά είχε έλλειψη και της πήρα αυτή (Btw...τι βρώμα είναι αυτή καλέ;;;; pale ). Πάντως δεν πίστευα να τη δεχθεί τόσο εύκολα γιατί μικρή ήταν και πολύ ευαίσθητη με το στομάχι της,αλλά τελικά δεν νιώθει το γατί! Veryhappy
Φυλλίτσα
Φυλλίτσα
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 29
Τόπος : SKG
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/05/2015
Mood : Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 16 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 16 Empty Απ: Orijen - Applaws - Acana

Δημοσίευση από nen Σαβ Μάης 30, 2015 1:33 pm

Φυλλίτσα έγραψε:Update! Πήραμε την Acana Grasslands,ξεκίνησα χθες να της βάζω ελάχιστη κάθε φορά μαζί με τη royal young female, τη δέχτηκε μια χαρά! Της δίνω και μία-δύο κροκετούλες για λιχουδιά μέσα στη μέρα να τη συνηθίζει περισσότερο και δεν έχει κανένα πρόβλημα! (Τόσο φαταούλας! )  Ρε παιδιά έχω μια απορία τώρα..στη royal η ποσότητα που πρότεινε ήταν 35 γραμμάρια τη μέρα για γάτα 2μιση κιλών. Η Acana γράφει 60 γραμμάρια.Δεν είναι κάπως πολλά;; Δε θέλω να γίνει βαρελάκι,δε θα είναι και υγιεινό για εκείνη..Αν της δίνω τη μέρα περίπου 30-40 γραμμάρια πιστεύετε είναι εντάξει;;
Επίσης, δεν ξέρω αν είναι γενικό το κακό,αλλά εδώ στη Ρόδο τουλάχιστον δυσκολεύτηκα αρκετά να τη βρω αυτή την τροφή (τη βρήκα σε ένα κτηνιατρείο-petshop),φαντάζομαι πόσο θα ζοριστώ όταν φύγω το καλοκαίρι για το πατρικό μου στη Σάμο που έχει 2 pet shop όλα κι όλα! Κανονικά σκόπευα να της πάρω την Wild Praire αλλά είχε έλλειψη και της πήρα αυτή (Btw...τι βρώμα είναι αυτή καλέ;;;; pale   ). Πάντως δεν πίστευα να τη δεχθεί τόσο εύκολα γιατί μικρή ήταν και πολύ ευαίσθητη με το στομάχι της,αλλά τελικά δεν νιώθει το γατί! Veryhappy

Πόσο μηνών είναι η γατούλα;; 9 μηνών δεν είχες πει; 2.5 κιλά δεν είναι υπερβολικά λίγα για 9 μηνών γάτα;;; Είναι πολύ μικρόσωμη ράτσα; Τι σου λέει ο κτηνίατρος;
Να σου από 4.5 μηνών γατούλα την τάιζες  μονο 35 γραμμάρια RC για στειρωμένα;; Γιατί τα γατάκια θέλουν περισσότερη τροφή όσο είναι στην ανάπτυξη! Πχ η Royal έχει ειδική σειρά φαγητού για στειρωμένα γατάκια μέχρι 1 χρονών και είναι διαφορετική από αυτήν για ενήλικα στειρωμένα.
Μήπως δεν σου έχει αναπτυχθεί σωστά..
Για εμένα τάισέ την όσο λέει προς το παρόν να πάρει λίγα κιλάκια. Για ένα μέσα θηλυκό γατάκι νομίζω τα φυσιολογικά κιλά είναι 3.5-4, αλλά ας σου πούνε και όσοι έχουν θηλυκό γατάκι, ενώ πιο παχουλά θεωρούνται από 4.5-5 και πάνω. Εκτός βέβαια αν είναι μικρόσωμο είδος γάτας γενικά. Ρώτησε και τον κτηνίατρο που πας για κάθε ενδεχόμενο.

Γενικά οι τιμές που λέει η συσκευασία είναι ενδεικτικές. Θα σου πρότεινα να αρχίσεις από την τιμή που λέει απάνω (η acana γράφει κάτω από το πινακάκι ειδικό ποσοστό για γατάκια), να ζυγίζεις την γατούλα σου κάθε εβδομάδα και αναλόγως αν παίρνει ή χάνει κιλά, μειώνεις ή αυξάνεις αντίστοιχα την ποσότητα για να μείνει στα κιλά που θες.

Η Grasslands πιστεύω μυρίζει λίγο πιο έντονα γιατί έχει πιο"βαριά" κρέατα από άποψη μυρωδιάς όπως αρνί, αλλά είναι εξίσου καλή με την wild praιrie που έχει πουλερικά κυρίως.
nen
nen
Kill Deal Cats
Kill Deal Cats

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 33
Τόπος : Πάτρα
Αριθμός γατουνίων : 3
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο.
Motto : Θα πεθάνουμε όλοι
Ημερομηνία Εγγραφής : 24/11/2014
Mood : Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 16 M_skat10

https://www.facebook.com/judopatras

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 16 Empty Απ: Orijen - Applaws - Acana

Δημοσίευση από Φυλλίτσα Σαβ Μάης 30, 2015 1:42 pm

Ναι 9 μηνών είναι! Όταν της πρωτοξεκίνησα την τροφή για στειρωμένα της έδινα παραπάνω, αν και ο κτηνίατρος μου έχει πει πως είναι μικρόσωμη από το καλούπι της,δηλαδή τα κιλά της για το μέγεθός της είναι πολύ φυσιολογικά και πως τείνει κιόλας να παχύνει. Την είχα κι εγώ αυτή την ανησυχία για το βάρος αλλά τελικά κι εμένα αν και 2.5 κιλά, καλοαναθρεμμένη μου φαίνεται Razz Όσο για την τροφή για τα στειρωμένα, ο κτηνίατρος μου έδωσε κατευθείαν τη young female, λέει κάνει το ίδιο όπως και η άλλη που είναι για μέχρι ενός έτους. Απλά φοβάμαι μην μου γίνει βαρελάκι με την Acana Razz Θα τη ζυγίσω μόλις ξεκινήσω να την ταϊζω αποκλειστικά acana,ακόμα είμαστε στη μετάβαση! oksmily3
Φυλλίτσα
Φυλλίτσα
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 29
Τόπος : SKG
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/05/2015
Mood : Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 16 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 16 Empty Απ: Orijen - Applaws - Acana

Δημοσίευση από nen Σαβ Μάης 30, 2015 2:04 pm

Φυλλίτσα έγραψε:Ναι 9 μηνών είναι! Όταν της πρωτοξεκίνησα την τροφή για στειρωμένα της έδινα παραπάνω, αν και ο κτηνίατρος  μου έχει πει πως είναι μικρόσωμη από το καλούπι της,δηλαδή τα κιλά της για το μέγεθός της είναι πολύ φυσιολογικά και πως τείνει κιόλας να παχύνει. Την είχα κι εγώ αυτή την ανησυχία για το βάρος αλλά τελικά κι εμένα αν και 2.5 κιλά, καλοαναθρεμμένη μου φαίνεται Razz Όσο για την τροφή για τα στειρωμένα, ο κτηνίατρος μου έδωσε κατευθείαν τη young female, λέει κάνει το ίδιο όπως και η άλλη που είναι για μέχρι ενός έτους. Απλά φοβάμαι μην μου γίνει βαρελάκι με την Acana Razz Θα τη ζυγίσω μόλις ξεκινήσω να την ταϊζω αποκλειστικά acana,ακόμα είμαστε στη μετάβαση!  oksmily3

Α εντάξει τότε, τρόμαξα όταν είδα τα 2.5 κιλά!!  Razz  

Λοιπόν το έψαξα λίγο θερμιδικά αν θες να είσαι ακριβής στις ποσότητες.

Τα 100 γρ της RC young female έχουν 330.3 kcal . Οπότε τα 35 γραμμάρια που τις έδινες αντιστοιχούν σε 115,6 Kcal (θερμίδες).

Στην Acana τα 100 γρ έχουν 406 Kcal. Για να συνεχίσεις να τις δίνεις ποσότητα αντίστοιχη των 115,6 kcal που έτρωγε πριν, πρέπει να τις δίνεις γύρω στα 29 γραμμάρια acana.  Μπορείς να ξεκινήσεις από τα 30 γραμμάρια και να αυξομειώσεις μετά αναλόγως πώς θα κυμαίνεται το βάρος της.  Smile

EDIT
Αν δεν βρίσκεις την acana που θες στην πόλη σου, μπορώ να σου στείλω σε pm αν θες διάφορες σελίδες petshop που την στέλνουν. Μερικά την έχουν και σε καλή προσφορά και όχι πολλά μεταφορικά.
nen
nen
Kill Deal Cats
Kill Deal Cats

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 33
Τόπος : Πάτρα
Αριθμός γατουνίων : 3
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο.
Motto : Θα πεθάνουμε όλοι
Ημερομηνία Εγγραφής : 24/11/2014
Mood : Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 16 M_skat10

https://www.facebook.com/judopatras

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 16 Empty Απ: Orijen - Applaws - Acana

Δημοσίευση από Φυλλίτσα Σαβ Μάης 30, 2015 2:50 pm

Κι εγώ αγχώθηκα λίγο και το έψαξα, και απλώς θα τις δίνω 5 γραμμάρια περίπου λιγότερο, μου έχει δώσει και δοσομετρητή ο κτηνίατρος οπότε θα το κουμαντάρω εύκολα!! Ναι θα το ήθελα αν δεν σου είναι κόπος γιατί ήδη σκέφτομαι πώς θα βρω Ιούλιο και Αύγουστο Acana στη Σάμο και με λούζει κρύος ιδρώτας Razz
Φυλλίτσα
Φυλλίτσα
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 29
Τόπος : SKG
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/05/2015
Mood : Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 16 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 16 Empty Απ: Orijen - Applaws - Acana

Δημοσίευση από koneko Σαβ Μάης 30, 2015 7:30 pm

Ρε κοριτσια ΤΙ ΛΕΤΕ?!?!? Εχουμε να κανουμε με ενα γατι στα 2.5 κιλα, το οποιο βρισκεται στην αναπτυξη και μετραμε τα γραμμαρια 1 προς 1?!?! 35γρ τροφης για ενα γατακι που βρισκεται στην αναπτυξη ειναι παρα πολυ ΛΙΓΑ. Στο site της RC η συγκεκριμενη ποσοτητα ειναι για ΥΠΕΡΒΑΡΑ γατια!!! Για φυσιολογικα πρεπει να τρωει γυρω στα 50γρ και αυτο με την προυποθεση οτι η γατα δεν εχει αναπτυχθει και δεν εχει ξεπερασει τα 2.5 κιλα!!! Στην ακανα λενε:
KITTENS: POST WEANING (~5 WEEKS OLD) FEED 1/2 CUP PER KG OF BODY WEIGHT, AT 20 WEEKS (5 MONTHS) FEED 1/4 CUP PER KG OF BODY WEIGHT. START ADULT FEEDING GUIDE BY 52 WEEKS OLD.
Δηλαδη πρεπει να τρωει 5/8 της κουπας (=75γρ) τροφη!

Στην θεση σου θα της αφηνα γεματο το μπωλ 24/7 και αν εβλεπα οτι παχαινει τοτε και μονο τοτε θα της το εκοβα και θα της εδινα μετρημενη ποσοτητα σε 3 καθορισμενα γευματα. Αν δεν παχυνει τοτε συνεχιζεις να της δινεις να τρωει οσο θελει μεχρι να γινει 1 ετους και επειτα την ταιζεις συγκεκριμενη ποσοτητα 3 φορες την ημερα. Καλυτερα να τρωει περισσοτερο στην αναπτυξη και να παχυνει, παρα να μην αναπτυχθει σωστα!
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 16 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 16 Empty Απ: Orijen - Applaws - Acana

Δημοσίευση από Φυλλίτσα Σαβ Μάης 30, 2015 10:09 pm

Τα 35 γρ. είναι για γατί σε φυσιολογικά κιλά απ' ότι είδα στη συσκευασία neutered young female. Στην Acana διάβασα ότι θέλει τα 60 γρ, ίσως της τα σπάσω σε 3 γεύματα, αλλά μου φαίνεται υπερβολικά πολύ και μάλιστα για τροφή που είναι πληρέστερη της royal! Πάντως θα δοκιμάσω να της δώσω παραπάνω και ανάλογα πώς θα το πάρει θα το κουμαντάρω! Smile
Φυλλίτσα
Φυλλίτσα
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 29
Τόπος : SKG
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/05/2015
Mood : Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 16 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 16 Empty Απ: Orijen - Applaws - Acana

Δημοσίευση από koneko Σαβ Μάης 30, 2015 10:58 pm

Στην ακανα τα 60 αφορουν γατα ανω των 52 εβδομαδων. Διαβασε κατω απο τον πινακα τα ψιλα γραμματα (αυτα που εβαλα δηλαδη στην παραθεση προηγουμενως). Θελει 1/4 της κουπας ανα κιλο βαρους γατας. Δες και τι λεει η RC στην μεσαια στηλη: http://www.royalcanin.gr/proihonta/proihonta/kteniatrikha-proihonta/vet-care-feline/neutered-yong-female

Η μικρη μου γατα που στειρωθηκε στην ηλικια των 9 μηνων (3.5 κιλα) ετρωγε πολυ περισσοτερο απο 35γρ τροφης! Οταν ηταν 2 κιλα γατακι (4 μηνων) ετρωγε πιο πολυ απο τον μεγαλο μου γατο που ειναι 7.8 κιλα! Η γατα σου δεν ειναι σε καμια περιπτωση υπερβαρη για να της δινεις μολις 35γρ. Πολυ φοβαμαι οτι αν την ταιζες τοσο λιγο ολους αυτους τους μηνες, της εχεις κοψει την αναπτυξη No
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 16 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 16 Empty Απ: Orijen - Applaws - Acana

Δημοσίευση από nen Κυρ Μάης 31, 2015 1:48 am

koneko έγραψε:Στην ακανα τα 60 αφορουν γατα ανω των 52 εβδομαδων. Διαβασε κατω απο τον πινακα τα ψιλα γραμματα (αυτα που εβαλα δηλαδη στην παραθεση προηγουμενως). Θελει 1/4 της κουπας ανα κιλο βαρους γατας. Δες και τι λεει η RC στην μεσαια στηλη:  http://www.royalcanin.gr/proihonta/proihonta/kteniatrikha-proihonta/vet-care-feline/neutered-yong-female

Η μικρη μου γατα που στειρωθηκε στην ηλικια των 9 μηνων (3.5 κιλα) ετρωγε πολυ περισσοτερο απο 35γρ τροφης! Οταν ηταν 2 κιλα γατακι (4 μηνων) ετρωγε πιο πολυ απο τον μεγαλο μου γατο που ειναι 7.8 κιλα! Η γατα σου δεν ειναι σε καμια περιπτωση υπερβαρη για να της δινεις μολις 35γρ. Πολυ φοβαμαι οτι αν την ταιζες τοσο λιγο ολους αυτους τους μηνες, της εχεις κοψει την αναπτυξη No

Βρε Ηρώ και εγώ αυτό είπα στην αρχή για την ανάπτυξη, μήπως της κόπηκε αφού είναι τόσο ελαφριά, αλλά για να λέει ο κτηνίατρος ότι έτσι είναι το φυσιολογικό της καλούπι και είναι ήδη τσουπωτούλα μήπως όντως δεν θέλει τόσο πολύ τροφή; Ειδικά αφού είναι στειρωμένη και αν δεν παίζει και πολύ. Εσύ αν θυμάμαι καλά έδινες 120-150 στην μικρή σου, αλλά αυτή έτρεχε πάνω κάτω όλη την μέρα.
Στον δικό μου πάντως έδινα από την οrijen τα ποσοστά που είχε για γατάκια μέχρι 7-8 μηνών. Μετά άρχισα να τα κόβω σιγά σιγά γιατί  είχε αρχίσει να παχαίνει. Ναι να τις δίνει παραπάνω αλλά μήπως τα 70 γρ για γατάκια είναι πολλά;

Στο μεταξύ η δική μου κτηνίατρος μου έλεγε ότι τα 120 γρ που δίνω είναι πάρα πολλά και ότι πρέπει να τα μειώσω, και ότι για γατάκια έπρεπε να τρώει μέχρι 6 μηνών περίπου. scratch
nen
nen
Kill Deal Cats
Kill Deal Cats

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 33
Τόπος : Πάτρα
Αριθμός γατουνίων : 3
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο.
Motto : Θα πεθάνουμε όλοι
Ημερομηνία Εγγραφής : 24/11/2014
Mood : Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 16 M_skat10

https://www.facebook.com/judopatras

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 16 Empty Απ: Orijen - Applaws - Acana

Δημοσίευση από Φυλλίτσα Κυρ Μάης 31, 2015 2:36 am

Παιδιά η γατούλα έχει κανονική ανάπτυξη σύμφωνα με τον κτηνίατρο με κάποιες πιθανότητες παχυσαρκίας που τις βλέπω ακόμα και η ίδια..τροφή της δίνω πάντα σύμφωνα με τον πίνακα ηλικίας-βάρους,και πάλι τη βλέπω ότι παίρνει πανεύκολα κιλά. Η Λούνα είναι γενικά σαν γατί μικρόσωμη, δεν έχει διακοπει η ανάπτυξή της. Χθες μάλιστα που πήγα σε διαφορετικό κτηνιατρείο να πάρω την Αcana , η δεύτερη κτηνίατρος μου επιβεβαίωσε ότι δεν υπάρχει πάντα η αναλογία ηλικίας-βάρους, αλλά παίζει και ρόλο το καλούπι της γάτας. Η δικιά μου πχ, δεν θα μεγαλώσει άλλο,αναπτύχθηκε μέχρι τους 7.5 μήνες Smile Πάντα σύμφωνα με κτηνίατρο όλα αυτά.
Φυλλίτσα
Φυλλίτσα
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 29
Τόπος : SKG
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/05/2015
Mood : Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 16 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 16 Empty Απ: Orijen - Applaws - Acana

Δημοσίευση από Constant1ne Κυρ Μάης 31, 2015 2:56 am

Μπορει οντως ετσι να ειναι γτ και της αδερφης μου ειναι 10 μηνων, περσιας και γυρω στα 2μιση κιλα
Constant1ne
Constant1ne
Kill Deal Cats
Kill Deal Cats

Άντρας
Γάτα
Ηλικία : 37
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/09/2014
Mood : Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 16 Parta10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 16 Empty Απ: Orijen - Applaws - Acana

Δημοσίευση από koneko Κυρ Μάης 31, 2015 9:59 am

nen έγραψε:
Βρε Ηρώ και εγώ αυτό είπα στην αρχή για την ανάπτυξη, μήπως της κόπηκε αφού είναι τόσο ελαφριά, αλλά για να λέει ο κτηνίατρος ότι έτσι είναι το φυσιολογικό της καλούπι και είναι ήδη τσουπωτούλα μήπως όντως δεν θέλει τόσο πολύ τροφή; Ειδικά αφού είναι στειρωμένη και αν δεν παίζει και πολύ. Εσύ αν θυμάμαι καλά έδινες 120-150 στην μικρή σου, αλλά αυτή έτρεχε πάνω κάτω όλη την μέρα.
Στον δικό μου πάντως έδινα από την οrijen τα ποσοστά που είχε για γατάκια μέχρι 7-8 μηνών. Μετά άρχισα να τα κόβω σιγά σιγά γιατί  είχε αρχίσει να παχαίνει. Ναι να τις δίνει παραπάνω αλλά μήπως τα 70 γρ για γατάκια είναι πολλά;

Στο μεταξύ η δική μου κτηνίατρος μου έλεγε ότι τα 120 γρ που δίνω είναι πάρα πολλά και ότι πρέπει  να τα μειώσω, και ότι για γατάκια έπρεπε να τρώει μέχρι 6 μηνών περίπου. scratch

Ουτε θυμαμαι ποσο ετρωγε. Απο την ηλικια των 9 μηνων μεχρι 11.5 μηνων εφαγε 6.8 κιλα orijen, 1-2 κιλα purina, και 3-4 κιλα ωμη. Μιλαμε για υπερβολικα μεγαλες ποσοτητες και φυσικα παχυνε. Παρηγγειλα ακανα για να παιρνει λιγοτερες θερμιδες σε σχεση με την orijen τρωγοντας την ιδια και μικροτερη ποσοτητα και της εκοψαν τα ωμα, τα μαγειρεμενα και οτι αλλο της εδιναν. Οταν την βλεπω μου φαινεται λιγο τσουπωτη, αλλα οχι τραγικα υπερβαρη. Θελει ομως σιγουρα διαιτα. Απλα κανω υπομονη μεχρι να την φερω εδω να την αρχισω στα ωμα για να στρωσει.

Τα 120 ειναι σιγουρα πολλα. Δεν λεω οτι η συνιστωμενη ποσοτητα ειναι σωστη, αλλα τα 35γρ μου φαινονται ελαχιστα. Ισως επειδη εχω μεγαλοσωμο γατι και εχω συνηθισει σε μεγαλες ποσοτητες τροφης!

Φυλλίτσα έγραψε:Παιδιά η γατούλα έχει κανονική ανάπτυξη σύμφωνα με τον κτηνίατρο με κάποιες πιθανότητες παχυσαρκίας που τις βλέπω ακόμα και η ίδια..τροφή της δίνω πάντα σύμφωνα με τον πίνακα ηλικίας-βάρους,και πάλι τη βλέπω ότι παίρνει πανεύκολα κιλά. Η Λούνα είναι γενικά σαν γατί μικρόσωμη, δεν έχει διακοπει η ανάπτυξή της. Χθες μάλιστα που πήγα σε διαφορετικό κτηνιατρείο να πάρω την Αcana , η δεύτερη κτηνίατρος μου επιβεβαίωσε ότι δεν υπάρχει πάντα η αναλογία ηλικίας-βάρους, αλλά παίζει και ρόλο το καλούπι της γάτας. Η δικιά μου πχ, δεν θα μεγαλώσει άλλο,αναπτύχθηκε μέχρι τους 7.5 μήνες Smile Πάντα σύμφωνα με κτηνίατρο όλα αυτά.

Αν ακουγα τον κτηνιατρο μου οταν μου ειπε πριν 1-2 μηνες οτι πρεπει να πεσει ο γατος μου απο τα 8.2 στα 6 κιλα, θα ειχα κινουμενο σκελετο για γατο, αφου στα 6.8 κιλα ηταν ηδη υπερβολικα αδυνατος, σχεδον σκελετωμενος. Καλα που ειχα φωτο μαζι μου και του εδειξα πως ηταν τοτε και του εξηγησα ποσο προεξειχαν τα οστα του! Με μερικες γατες ειναι πολυ ευκολο να βγαλεις το λανθασμενο συμπερασμα οτι ειναι υπερβαρες. Ο δικος μου για παραδειγμα ειναι μακρυτριχος, μυωδης και το κατω μερος της κοιλιας του ειναι χαλαρο και κρεμεται (το εχει απο μωρο αυτο, δεν φευγει). Στην εξεταση σφιγγεται τοσο πολυ που ειναι αδυνατον να τον ψηλαφισει με αποτελεσμα να νομιζει οτι ειναι καλυμμενος απο ενα παχυ στρωμα λιπους. Στα πλευρα εχει λιγο λιπος το οποιο πρεπει να φυγει, οποτε αν χασει μισο κιλο μονο αρκει.

Εννοειται οτι δεν πρεπει να ακολουθεις πιστα την συνιστωμενη ποσοτητα στην συσκευασια! Απλα επειδη το γατακι οταν το βρηκες ηταν ηδη μικρο και πολυ αδυνατο σε σχεση με αλλα γατια της ηλικιας του, πιστευω οτι πρεπει να τρωει οσο θελει τουλαχιστον μεχρι να γινει 12 μηνων (δεν τελειωσε η αναπτυξη της στους 7.5 μηνες! Μπορει να μη μεγαλωσουν αλλο τα οστα της, αλλα μυικη μαζα σιγουρα θα βαλει). Εγω σιγουρα θα εδινα παραπανω τροφη, πχ 50γρ και αν εβλεπα οτι τα πλευρα της δεν ψηλαφιζονται, θα μειωνα την ποσοτητα.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 16 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 16 Empty Απ: Orijen - Applaws - Acana

Δημοσίευση από Φυλλίτσα Κυρ Μάης 31, 2015 11:12 am

Για να φανταστείς πόσο παχουλό μου είναι ,έχω να πιάσω τα κόκκαλά της πριν ακόμα στειρωθεί Razz Κοίταξε, κι εγώ δεν την ταϊζω αυτά τα αναγραφόμμενα 35 (τουλαχιστον με τη royal) γιατί μου γκρινιάζει πριν έρθει η ώρα της να φάει οπότε της δίνω λίγο παραπάνω, υπολόγισε και καμιά μικρή κονσερβούλα (αυτές τις Gourmet) όχι πάντα ολόκληρο το κουτάκι, δε θέλει και πολύ το γατί να βάλει κιλά και λιπάκι!! Razz Με τη δόση της τροφής, θα ξεκινήσω μόλις ξεκινήσει αποκλειστικά η acana με 35 πρώτη μέρα και θα το προσαρμόσω ανάλογα με το αν θα μου γκρινιάξει να φάει κι άλλο ή οχι και βλέπουμε στην πορεία Smile Εμένα μου φαινόταν λίγη η ποσότητα για τη royal αλλά εφόσον η κτηνίατρος μου είπε να προσέχω γιατί θα βάλει αρκετά το ακολούθησα (με τα μικρά ενδιάμεσα γεύματα που σας είπα), η acana ελπίζω να τη χορταίνει,αφού με τη royal είναι λες και ταϊζουμε κότες τόσα σιτηρά! Razz
Φυλλίτσα
Φυλλίτσα
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 29
Τόπος : SKG
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/05/2015
Mood : Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 16 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 16 από 22 Επιστροφή  1 ... 9 ... 15, 16, 17 ... 22  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης