gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ)

+51
yianclout
Smokys
Aigypti-cat
Constant1ne
belezza
CATfairy
marina289
Feline Queen
florans
tania g
Yuffie
Gatoplikti
nen
SoFiA11
Mpoumpourina
πατουσακια
Φανούλα
Coney-
Zaxy
marych
Μαυρογατος
irene_celecte
kouix
natalan
Karamela
stef
mauroula
Δ²
kostomanolis
Osi
ΜαύροςΓάτος
savillerow7
koneko
agni
natalouko
houlieta
minnielakecity_mickey
funambolo
Chouzouris
doremi
hardtrier
Γατέχων
marmanga
Elvenstar
vaso
M81
Anatoli
ismini
Φωτεινή
Fotoula
ladycat
55 απαντήσεις

Σελίδα 2 από 8 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 2 Empty Απ: Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ)

Δημοσίευση από Anatoli Κυρ Μαρ 25, 2012 5:51 pm

funambolo έγραψε:Προσθέτω μια ερώτηση, μήπως έχετε παρατηρήσει κάτι παρόμοιο: από την Παρασκευή που άρχισα τη urinary, βλέπω ότι πίνει πολύ περισσότερο νερό. Χθες το βράδυ έβαλα με μετρητή 200 γρ, νερό στο μπολ του και πριν από λίγο που το έλεγξα είδα ότι έχει πιει περίπου τα 100! Να ανησυχήσω ή είναι κάτι που προκαλεί επίτηδες η τροφή για να πηγαίνουν στην τουαλέτα? pale

Αθηνα, ναι νομιζω ειναι φυσιολογικο. αυτη η τροφη κατι εχει μεσα που τα κανει να πινουν παραπανω νερο.
Anatoli
Anatoli
Gata Antipathiticus
Gata Antipathiticus

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 48
Τόπος : Γαληφάδα City
Αριθμός γατουνίων : 2 λουκουμάδες
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Στην Αλάσκα αδελφές μου, στην Αλάσκα!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Φιόγκο και τον Σάγκυ
Motto : If you are racist, sexist, homophobic or just basically an asshole, I donʼt care if you like me, or not. I fucking hate you. - Kurt Cobain
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/08/2008
Mood : Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 2 Parta10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 2 Empty Απ: Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ)

Δημοσίευση από Φωτεινή Δευ Μαρ 26, 2012 2:30 pm

Για ευνόητους λόγους, προφανώς.
Αυτές τις μέρες άκουσα και το εξής κουφό: ιδιοκτήτρια γάτου Βιρμανού, σύμφωνα με τις οδηγίες του γιατρού της, αρνείται να τον στειρώσει πριν κλείσει 1,5 χρόνο ζωής γιατί η στείρωση σε νεαρή ηλικία θα του προκαλέσει ΝοΚΟΓ tafos
Φωτεινή
Φωτεινή
Γαταποκρίτρια
Γαταποκρίτρια

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 101
Τόπος : Αγγλία
Αριθμός γατουνίων : 2
Motto : ο κόσμος είναι σαν αυτό που είμαστε μέσα μας
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/11/2007
Mood : Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 2 M_bye

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 2 Empty Απ: Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ)

Δημοσίευση από Anatoli Δευ Μαρ 26, 2012 3:19 pm

Φωτεινη αυτο το εχω ακουσει κι εγω. Οχι για τον συγκεκριμενο Βιρμανο με την κυρια του, αλλα οτι γενικα οσο πιο νωρις τα στειρωνεις τοτς κινδυνευουν περισσοτερο. Ο λογος εαν θυμαμαι ειναι οτι το ουροποιητικο δεν εχει προλαβει να αναπτυχθει εντελως με αποτελεσμα ο σωληνας ας πουμε της ουρηθρας να μενει στενος κι ετσι να ευνοειται περισσοτερο αυτη η ασθενεια.
Anatoli
Anatoli
Gata Antipathiticus
Gata Antipathiticus

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 48
Τόπος : Γαληφάδα City
Αριθμός γατουνίων : 2 λουκουμάδες
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Στην Αλάσκα αδελφές μου, στην Αλάσκα!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Φιόγκο και τον Σάγκυ
Motto : If you are racist, sexist, homophobic or just basically an asshole, I donʼt care if you like me, or not. I fucking hate you. - Kurt Cobain
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/08/2008
Mood : Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 2 Parta10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 2 Empty Απ: Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ)

Δημοσίευση από natalouko Δευ Μαρ 26, 2012 3:34 pm

Anatoli έγραψε:Φωτεινη αυτο το εχω ακουσει κι εγω. Οχι για τον συγκεκριμενο Βιρμανο με την κυρια του, αλλα οτι γενικα οσο πιο νωρις τα στειρωνεις τοτς κινδυνευουν περισσοτερο. Ο λογος εαν θυμαμαι ειναι οτι το ουροποιητικο δεν εχει προλαβει να αναπτυχθει εντελως με αποτελεσμα ο σωληνας ας πουμε της ουρηθρας να μενει στενος κι ετσι να ευνοειται περισσοτερο αυτη η ασθενεια.
Και εγώ το έχω ακούσει αυτό Τέτα...
natalouko
natalouko
Γατού Fan Park
Γατού Fan Park

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 47
Τόπος : Περιστέρι
Αριθμός γατουνίων : 7
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Καλοκαίρι φουλ!!!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Henriette, Σείριο, Χιονάτη, Σιέλ μου!!!!!
Motto : Μην αφήνεις για αύριο ότι μπορείς να κάνεις σήμερα
Ημερομηνία Εγγραφής : 17/03/2009
Mood : Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 2 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 2 Empty ουροποιητικό

Δημοσίευση από agni Τρι Μαρ 27, 2012 9:42 am

Καλημέρα σε όλους. Είμαι καινούργιο μέλος. Πραγματικά πολύ ενδιαφέροντα όλα όσα υπάρχουν σ' αυτό το site!! Aύριο κλείνουμε και εμείς μια εβδομάδα από τότε που ξεκίνησαν τα προβλήματα με το ουροποιητικό του γατούλη μου. Έφραξε η ουροδόχος κύστη (ευτυχώς το προλάβαμε!!) και για τις επόμενες τέσσερις μέρες ήταν με καθετήρα. Σήμερα είναι η δεύτερη μέρα που τον έχω στο σπίτι (με καθημερινές επισκέψεις εννοείται στον κτηνίατρο), παίρνει αγωγή αλλά και πάλι βγάζει σταγονίτσες....Οι γιατροί λένε πως αυτή τη στιγμή κάνει σπασμούς η ουρήθρα του και θα επανέλθει σιγά σιγά......Στη χειρότερη των περιπτώσεων θα κάνει χειρουργείο (αν και οι γιατρός πιστεύει πως θα το αποφύγει..). Παρολ' αυτά τρώει πολύ, παίζει...Τον λυπάμαι τον καημενούλη...ζορίζεται!

agni
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 44
Τόπος : ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/03/2012
Mood : Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 2 Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 2 Empty Απ: Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ)

Δημοσίευση από minnielakecity_mickey Τρι Μαρ 27, 2012 10:00 am

καλημέρα και περαστικά σας
προσπάθησε να πίνει όσο περισσότερο νερό γίνεται
μπορείς να του δίνεις και με τη σύριγγα στο στόμα (χωρίς τη βελόνα Embarassed εννοείται)
επίσης να βάζεις ένα παγάκι στο μπωλάκι του νερού του για να πίνει παίζοντας
και να του έχεις πάντα πολύ καθαρή την άμμο του και αν μπορείς να τη μεταφέρεις σε σημείο που να τη φτάνει άμεσα (πχ αντί στο μπαλκόνι να τη φέρεις μέσα στο σπίτι για λίγο καιρό μέχρι να είναι καλύτερα)
εύχομαι να μη χρειαστείτε χειρουργείο και όλα να πάνε καλά
minnielakecity_mickey
minnielakecity_mickey
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 64
Τόπος : Γαθήνα και τα καλοκαίρια στο Γαλιβέρι
Αριθμός γατουνίων : 3
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατακαλόκαιρο
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : τη Σιέλ φυσικά και τη Χιονάτη του Κερατσινίου, τα γαλανά τους μάτια με τρελαίνουν
Motto : What's a mouse got to do with cats?
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/10/2008
Mood : Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 2 M_yoohoo

https://www.facebook.com/mliaveri?ref=tn_tnmn

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 2 Empty Απ: Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ)

Δημοσίευση από Chouzouris Τρι Μαρ 27, 2012 10:51 am

agni έγραψε:Καλημέρα σε όλους. Είμαι καινούργιο μέλος. Πραγματικά πολύ ενδιαφέροντα όλα όσα υπάρχουν σ' αυτό το site!! Aύριο κλείνουμε και εμείς μια εβδομάδα από τότε που ξεκίνησαν τα προβλήματα με το ουροποιητικό του γατούλη μου. Έφραξε η ουροδόχος κύστη (ευτυχώς το προλάβαμε!!) και για τις επόμενες τέσσερις μέρες ήταν με καθετήρα. Σήμερα είναι η δεύτερη μέρα που τον έχω στο σπίτι (με καθημερινές επισκέψεις εννοείται στον κτηνίατρο), παίρνει αγωγή αλλά και πάλι βγάζει σταγονίτσες....Οι γιατροί λένε πως αυτή τη στιγμή κάνει σπασμούς η ουρήθρα του και θα επανέλθει σιγά σιγά......Στη χειρότερη των περιπτώσεων θα κάνει χειρουργείο (αν και οι γιατρός πιστεύει πως θα το αποφύγει..). Παρολ' αυτά τρώει πολύ, παίζει...Τον λυπάμαι τον καημενούλη...ζορίζεται!


Καλώς μας ήρθατε & περαστικά!

___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___
Live long and pawspurr!...
Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 2 02t480

I used to be schizophrenic, but WE are OK now.

Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 2 Gatota10

Chouzouris
Chouzouris
Owner of Administrator ^ο-ο^
Owner of Administrator ^ο-ο^

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 51
Τόπος : Γάλημος
Αριθμός γατουνίων : 8 + τα αδεσποτάκια μου
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Γαταχείμωνο....
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Μπάστακα, τον Ερμή & τον Σείριο
Motto : When I die I want someone fertilize my grave with catnip and every so often bring stray cat to my grave so that theyʼ ll be going all crazy and rubbing themselves all over my grave and everyone will think I was some kind of Cat God. Meow.
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/11/2007
Mood : Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 2 Welcome

http://www.gatospito.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 2 Empty Απ: Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ)

Δημοσίευση από Anatoli Τρι Μαρ 27, 2012 11:16 am

Περαστικα να ειναι! flower
Anatoli
Anatoli
Gata Antipathiticus
Gata Antipathiticus

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 48
Τόπος : Γαληφάδα City
Αριθμός γατουνίων : 2 λουκουμάδες
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Στην Αλάσκα αδελφές μου, στην Αλάσκα!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Φιόγκο και τον Σάγκυ
Motto : If you are racist, sexist, homophobic or just basically an asshole, I donʼt care if you like me, or not. I fucking hate you. - Kurt Cobain
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/08/2008
Mood : Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 2 Parta10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 2 Empty Απ: Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ)

Δημοσίευση από Φωτεινή Τρι Μαρ 27, 2012 12:56 pm

Περαστικά σας!
Φωτεινή
Φωτεινή
Γαταποκρίτρια
Γαταποκρίτρια

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 101
Τόπος : Αγγλία
Αριθμός γατουνίων : 2
Motto : ο κόσμος είναι σαν αυτό που είμαστε μέσα μας
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/11/2007
Mood : Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 2 M_bye

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 2 Empty Απ: Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ)

Δημοσίευση από agni Τρι Μαρ 27, 2012 1:33 pm

Βρε παιδια είναι φυσιολογικό να πηγαίνει συνέχεια στην αμμολεκάνη του και να αφήνει σταγόνες??? Βέβαια χθες που τον πήγα στο γιατρό η κύστη του δεν ήταν τόσο γεμάτη (καλό σημάδι). Σήμερα το απόγευμα θα ξαναπάμε.
Θα περάσει??? Φοβάμαι για τα χειρότερα...τα οποία εύχομαι να μην έρθουν!!!

agni
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 44
Τόπος : ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/03/2012
Mood : Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 2 Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 2 Empty Απ: Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ)

Δημοσίευση από Anatoli Τρι Μαρ 27, 2012 1:39 pm

Οχι δεν ειναι καλο, σημαινει οτι κατι τον δυσκολευει. Κι εμενα ετσι εκανε πριν μια εβδομαδα. Εμπαινε συνεχεια μεσα, συνεχεια ομως κι εβγαζε σταγονες.Πηγαμε στο γιατρο αλλα σε μας η κυστη μας ηταν εντελως αδεια, δεν κατακρατουνταν τσισα. ηταν τελικα ουρολοιμωξη και πηραμε αντιβιωση. Μεσα σε ενα 24ωρο εγινε εντελως καλα. Ο γιατρος μας ειπε οτι απο την ουρολοιμωξη προφανως τον ετσουζα με αποτελεσμα να του δινει την εντυπωση οτι θελει τσισα και πρεπει να τα βγαλει.
Παιρνετε αντιβιωση?
Anatoli
Anatoli
Gata Antipathiticus
Gata Antipathiticus

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 48
Τόπος : Γαληφάδα City
Αριθμός γατουνίων : 2 λουκουμάδες
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Στην Αλάσκα αδελφές μου, στην Αλάσκα!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Φιόγκο και τον Σάγκυ
Motto : If you are racist, sexist, homophobic or just basically an asshole, I donʼt care if you like me, or not. I fucking hate you. - Kurt Cobain
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/08/2008
Mood : Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 2 Parta10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 2 Empty Απ: Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ)

Δημοσίευση από agni Τρι Μαρ 27, 2012 1:50 pm

Παίρνει χάπια πρωί-βράδυ. Ο γιατρός μου είπε πως αυτή τη στιγμή δεν είναι καθόλου φραγμένος, απλά η ουρήθρα του κάνει σπασμούς. Τον είχαν καθετηριάσει από τη Τετάρτη μέχρι τη Κυριακή το πρωί, οπότε πολύ πιθανόν να δημιουργήθηκε φλεγμονή. Το συμπέρασμα των γιατρών ήταν πως αυτή τη στιγμή το πρόβλημα του είναι καθαρά ψυχοσωματικό γιατί έχει στρεσαριστεί πολύ (μεταξύ Τετάρτης-Κυριακής είχε νοσηλευτεί σε κλινική, δεν τον είχα σπίτι). Επιπλέον είναι και τυφλός...οπότε στρεσάρετε ακόμα περισσότερο....Ο γιατρός δε πιστεύει πως θα χρειαστεί χειρουργείο...Δε φαντάζεσαι πως φόβάμαι μη πάθει τίποτα....

agni
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 44
Τόπος : ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/03/2012
Mood : Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 2 Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 2 Empty Απ: Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ)

Δημοσίευση από agni Τρι Μαρ 27, 2012 2:04 pm

minnielakecity_mickey έγραψε:καλημέρα και περαστικά σας
προσπάθησε να πίνει όσο περισσότερο νερό γίνεται
μπορείς να του δίνεις και με τη σύριγγα στο στόμα (χωρίς τη βελόνα Embarassed εννοείται)
επίσης να βάζεις ένα παγάκι στο μπωλάκι του νερού του για να πίνει παίζοντας
και να του έχεις πάντα πολύ καθαρή την άμμο του και αν μπορείς να τη μεταφέρεις σε σημείο που να τη φτάνει άμεσα (πχ αντί στο μπαλκόνι να τη φέρεις μέσα στο σπίτι για λίγο καιρό μέχρι να είναι καλύτερα)
εύχομαι να μη χρειαστείτε χειρουργείο και όλα να πάνε καλά
ευχαριστώ πολύ! Γενικά πίνει αρκετό νερό, ειδικά φρέσκο. Και τρώει πολύ (ειδική κονσέρβα για το πρόβλημα του). Και η άμμος του είναι καθαρή. Το θετικό είναι πως χθες βράδυ που έκανε τα κακά του, μάλλον σφίχτηκε λίγο παραπάνω και του έφυγε μεγαλύτερη ποσότητα ούρων... cheers !!! Ο γιατρός είναι πολύ αισιόδοξος και πιστεύει πως θ' αποφύγουμε το χειρουργείο....
Απλά φοβάμαι πολύ μη μου πάθει κάτι....έχω τρομάξει πολύ!

agni
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 44
Τόπος : ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/03/2012
Mood : Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 2 Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 2 Empty Απ: Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ)

Δημοσίευση από Anatoli Τρι Μαρ 27, 2012 2:11 pm

Μη φοβασαι, εφοσον παρακολουθειται θα παει μια χαρα. Οντως ο καθετηρας μπορει να προκαλεσει προβλημα (φλεγμονη). Αφου η κυστη του ειναι αδεια παει καλα. Ισως εχει ουρολοιμωξη γι αυτο και δυσκολευεται. αν παρει ο γιατρος σας λιγα ουρα μπορει η καλλιεργεια να δειξει περι τινος μικροβιου προκειται, οποτε και να αντιμετωπιστει με μια πιο καταλληλη αντιβιωση.
Anatoli
Anatoli
Gata Antipathiticus
Gata Antipathiticus

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 48
Τόπος : Γαληφάδα City
Αριθμός γατουνίων : 2 λουκουμάδες
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Στην Αλάσκα αδελφές μου, στην Αλάσκα!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Φιόγκο και τον Σάγκυ
Motto : If you are racist, sexist, homophobic or just basically an asshole, I donʼt care if you like me, or not. I fucking hate you. - Kurt Cobain
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/08/2008
Mood : Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 2 Parta10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 2 Empty Απ: Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ)

Δημοσίευση από agni Τρι Μαρ 27, 2012 2:25 pm

Anatoli έγραψε:Μη φοβασαι, εφοσον παρακολουθειται θα παει μια χαρα. Οντως ο καθετηρας μπορει να προκαλεσει προβλημα (φλεγμονη). Αφου η κυστη του ειναι αδεια παει καλα. Ισως εχει ουρολοιμωξη γι αυτο και δυσκολευεται. αν παρει ο γιατρος σας λιγα ουρα μπορει η καλλιεργεια να δειξει περι τινος μικροβιου προκειται, οποτε και να αντιμετωπιστει με μια πιο καταλληλη αντιβιωση.
Χθες το πρωι που τον πηγα στη κλινική τον άδειασαν, αν και η κύστη του δεν ήταν τόσο γεμάτη. Σήμερα το απόγευμα που θα ξαναπάμε θα δούμε. Πάντως τη Κυριακή το βράδυ που μίλησα με τον γιατρό, τα αποτελέσματα για ουρολοίμωξη ήταν αρνητικά.
Απλά ο γιατρός θέλησε να τον έχω στο σπίτι γιατί όσο και να πεις στη κλινική στρεσάρεται (δεν είναι στο περιβάλλον του). Και οι εξετάσεις του όλες ήταν πολύ καλές.

agni
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 44
Τόπος : ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/03/2012
Mood : Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 2 Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 2 Empty Απ: Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ)

Δημοσίευση από natalouko Τρι Μαρ 27, 2012 2:35 pm

Περαστικά στον γατούλη σου!!! kissss kissss
natalouko
natalouko
Γατού Fan Park
Γατού Fan Park

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 47
Τόπος : Περιστέρι
Αριθμός γατουνίων : 7
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Καλοκαίρι φουλ!!!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Henriette, Σείριο, Χιονάτη, Σιέλ μου!!!!!
Motto : Μην αφήνεις για αύριο ότι μπορείς να κάνεις σήμερα
Ημερομηνία Εγγραφής : 17/03/2009
Mood : Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 2 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 2 Empty Απ: Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ)

Δημοσίευση από agni Τρι Μαρ 27, 2012 2:45 pm

ευχαριστώ πολύ πολύ!!! tongueout να συνέλθει γρήγορα το μαναράκι μου, δε μπορώ να τον βλέπω να ταλαιπωριέται έτσι...

agni
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 44
Τόπος : ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/03/2012
Mood : Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 2 Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 2 Empty Απ: Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ)

Δημοσίευση από minnielakecity_mickey Τρι Μαρ 27, 2012 6:28 pm

άνοιξέ του ένα θεματάκι blinking να τα λέμε απο εκεί
minnielakecity_mickey
minnielakecity_mickey
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 64
Τόπος : Γαθήνα και τα καλοκαίρια στο Γαλιβέρι
Αριθμός γατουνίων : 3
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατακαλόκαιρο
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : τη Σιέλ φυσικά και τη Χιονάτη του Κερατσινίου, τα γαλανά τους μάτια με τρελαίνουν
Motto : What's a mouse got to do with cats?
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/10/2008
Mood : Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 2 M_yoohoo

https://www.facebook.com/mliaveri?ref=tn_tnmn

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 2 Empty Απ: Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ)

Δημοσίευση από hardtrier Τετ Μαρ 28, 2012 3:51 am

agni έγραψε:ευχαριστώ πολύ πολύ!!! tongueout να συνέλθει γρήγορα το μαναράκι μου, δε μπορώ να τον βλέπω να ταλαιπωριέται έτσι...


οπως θα ειδες ειχαμε και εμεις παρομοιο προβλημα,ασε τα χρειαστηκαμε,ευχομαι περαστικα στο γατουλινι σου και αυτο που περασε να ειναι το τελευταιο.

oksmily3
hardtrier
hardtrier
Junior Cat
Junior Cat

Άντρας
Κόκκορας
Ηλικία : 54
Τόπος : Θεσσαλονικη
Αριθμός γατουνίων : 2,ενα στο ουρανιο τοξο και στις καρδιες μας και ενα στη ζωη μας
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : ολες τις εποχες,ειμαστε χαδιαριδες
Ημερομηνία Εγγραφής : 18/03/2012
Mood : Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 2 M_tour10

http://www.pantastaisia.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 2 Empty Απ: Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ)

Δημοσίευση από koneko Τετ Μαρ 28, 2012 6:12 am

περαστικα και καλη αναρρωση!!!! Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 2 134150
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 2 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 2 Empty Απ: Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ)

Δημοσίευση από agni Τετ Μαρ 28, 2012 10:44 am

καλημέρα σε όλους. άνοιξα θέμα (''σπασμός ουρήθρας'').
Οποιαδήποτε πληροφορία ευπρόσδεκτη!!!!

agni
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 44
Τόπος : ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/03/2012
Mood : Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 2 Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 2 Empty Απ: Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ)

Δημοσίευση από savillerow7 Τετ Μάης 15, 2013 2:43 pm

Γειά σας,ελπίζω να σας βρίσκω όλους καλά, κι ελπίζω να να γράφω και στο σωστό τόπικ.Χρειάζομαι κατεπειγόντως τη συμβουλή και την εμπειρία σας πάνω στο θέμα.Ο Βούλης (στειρωμένος πλέον) έπαθε για δεύτερη φορα απόφραξη ουρίθρας μέσα σε λιγότερο απο ένα χρόνο απο την πρώτη.Σε αυτή τη δεύτερη επέμβαση εγω δεν ήμουν παρούσα,γιατί ήμουν εκτός πόλης,και ευτυχώς τον καταλάβε ο δικός μου και τον πήγε στον κτηνίατρο έγκαιρα.αυτή τη φορά λοιπόν,σε αντίθεση με την πρώτη το πρόβλημα ήταν εκτεταμένο κι αναγκάστηκαν να του κάνουν ολική νάρκωση, και να του βάλουν καθετήρα. επίσης διαγνώστηκε με χρόνια κυστίτιδα, όπως μου είπε η γιατρός απο το τηλέφωνο.Επέστρεψα επιτόπου, για να σιγουρευτώ οτι θα κρατήσει τον καθετήρα του και να του δώσω και την αντιβίωση του.Τον καθετήρα τον κράτησε,και μετα απο τρείς μέρες πήγαμε στη γιατρό και τον αφαιρέσαμε.Το δικό μου το πρόβλημα είναι οτι ο Βουλάκος μου, απο τη δευτέρα που βγάλαμε τον καθετήρα, ενω συνέρχεται σε σχέση με την διάθεση και την όρεξη του,(έχει εμφανέστατα σημάδια βελτίωσης)
η σχέση του με την αμμολεκάνη δεν βελτιώθηκε καθόλου πάει συνεχώς και προσπαθεί.ΣΥΝΕΧΩΣ. και δεν κάνει παρα σταγόνες,ούτε καν τα κακά του.Η γιατρός όσες φορές την πήρα τηλέφωνο με ΔΙΑΒΕΒΑΊΩΣΕ οτι δεν υπάρχει περίπτωση να βούλωσε πάλι,και αν και πολύ θέλω να το πιστέψω, και μπορώ να πώ, πως την εμπιστέυομαι,ωστόσο εμένα με ζώνουνε τα φίδια.Αν έχετε κάτι στο νου σας,η έχετε να προτείνετε κάτι θα ήθελα πολύ να το μάθω Sad
savillerow7
savillerow7
Prime Cat
Prime Cat

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 40
Τόπος : θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 3 ζωή να χουν!!!το ενα είναι λιγάκι μακρια μου...
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : βροχές και καταιγίδες , φθινοπωρινές
Motto : dont take life seriously nobody gets out alive anyway...
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/02/2008
Mood : Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 2 M_thinking

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 2 Empty Απ: Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ)

Δημοσίευση από minnielakecity_mickey Πεμ Μάης 23, 2013 8:13 pm

Έχουμε κάτι νεότερο με το θέμα του Βούλη;
minnielakecity_mickey
minnielakecity_mickey
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 64
Τόπος : Γαθήνα και τα καλοκαίρια στο Γαλιβέρι
Αριθμός γατουνίων : 3
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατακαλόκαιρο
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : τη Σιέλ φυσικά και τη Χιονάτη του Κερατσινίου, τα γαλανά τους μάτια με τρελαίνουν
Motto : What's a mouse got to do with cats?
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/10/2008
Mood : Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 2 M_yoohoo

https://www.facebook.com/mliaveri?ref=tn_tnmn

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 2 Empty Απ: Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ)

Δημοσίευση από Chouzouris Παρ Μάης 24, 2013 10:27 pm

Τρώει ειδική φαρμακευτική τροφή? δηλ. Τροφή urinary?

___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___
Live long and pawspurr!...
Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 2 02t480

I used to be schizophrenic, but WE are OK now.

Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 2 Gatota10

Chouzouris
Chouzouris
Owner of Administrator ^ο-ο^
Owner of Administrator ^ο-ο^

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 51
Τόπος : Γάλημος
Αριθμός γατουνίων : 8 + τα αδεσποτάκια μου
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Γαταχείμωνο....
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Μπάστακα, τον Ερμή & τον Σείριο
Motto : When I die I want someone fertilize my grave with catnip and every so often bring stray cat to my grave so that theyʼ ll be going all crazy and rubbing themselves all over my grave and everyone will think I was some kind of Cat God. Meow.
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/11/2007
Mood : Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 2 Welcome

http://www.gatospito.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 2 Empty Απ: Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ)

Δημοσίευση από ΜαύροςΓάτος Σαβ Ιουν 01, 2013 2:01 pm

Οπως ειπα και σε αλλο θεμα χθες ο μεγαλος μου επαθε ουρολιθιαση. Αδειασαν οι γιατροι την κυστη και του βαλαν καθετηρα οπου επρεπε να μεινει μεχρι την Δευτερα. Το πρωι ομως ειδα οτι ειχε τραβηξει τον καθετηρα(τον ειχε βγαλει) και κρεμοταν απο δυο ραμματα οπου προσπαθησα να του τα κοψω(σε συνεννοηση με τους γιατρους) ομως δεν ηταν τοσο ευκολο γιατι χτυπιοταν ο γατος. Αφου ειδε οτι δεν τα καταφερνω,δαγκωσε τον καθετηρα και τον τραβηξε με πολυ δυναμη και τα ραμματα κοπηκαν(αουτς). Αντιβιωση θα παρει 10 μερες.Πηραμε τηλ τους γιατρους να τους πουμε οτι εφυγε ο καθετηρας και μας ειπαν να τον παρακολουθουμε γτ ειναι πολυ πιθανο να ξαναφραξει. Για λιγη ωρα πηγαινε καθε 2 λεπτα στην αμμολεκανη αλλα ή δεν εκανε τπτ ή εκανε 2 σταγονες.Ο γιατρος που του ξανατηλεφωνησα μου ειπε οτι αν σταματησει να κανει και αυτες τις 2 σταγονες,την Δευτερα να του τον ξαναπαω.Πολυ δεν ειναι να περιμενω μεχρι την Δευτερα? Εχω τρελαθει.Οπως πολλοι ξερουν απο το φορουμ,μενω σε χωριο,χωρις αμαξι μεχρι Σεπτεμβρη που θα γυρισει ο αντρας μου,χωρις καποιον γνωστο οπου θα μπορουσε να μας παει στην πολη. Χθες για το ταξι πληρωσα 80 ευρω συν τα εξοδα της κλινικης. Δεν ειναι μονο το οικονομικο που ειλικρινα ειναι μεγαλο προβλημα,αλλα ειναι η ανασφαλεια που τρεχεις να σωσεις το ζωο σου και παλι ξανα προβλημα απο την αρχη.Ειναι τοσο ψυχοφθορο. Ευτυχως που ξερω οτι το παθαινουν ακομα και οι αστειρωτοι γιατι αν ειναι να του το ειχαμε προκαλεσει με την στειρωση εμεις,θα ειχα αυτοκτονησει απο τυψεις....
ΜαύροςΓάτος
ΜαύροςΓάτος
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Αριθμός γατουνίων : δύο πανθηράκια!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όσες ζουν στους αφιλόξενους δρόμους
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2012
Mood : Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 2 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 2 Empty Απ: Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ)

Δημοσίευση από koneko Κυρ Ιουν 02, 2013 10:10 am

Μαύρος Γάτος έγραψε:Οπως ειπα και σε αλλο θεμα χθες ο μεγαλος μου επαθε ουρολιθιαση. Αδειασαν οι γιατροι την κυστη και του βαλαν καθετηρα οπου επρεπε να μεινει μεχρι την Δευτερα. Το πρωι ομως ειδα οτι ειχε τραβηξει τον καθετηρα(τον ειχε βγαλει) και κρεμοταν απο δυο ραμματα οπου προσπαθησα να του τα κοψω(σε συνεννοηση με τους γιατρους) ομως δεν ηταν τοσο ευκολο γιατι χτυπιοταν ο γατος. Αφου ειδε οτι δεν τα καταφερνω,δαγκωσε τον καθετηρα και τον τραβηξε με πολυ δυναμη και τα ραμματα κοπηκαν(αουτς). Αντιβιωση θα παρει 10 μερες.Πηραμε τηλ τους γιατρους να τους πουμε οτι εφυγε ο καθετηρας και μας ειπαν να τον παρακολουθουμε γτ ειναι πολυ πιθανο να ξαναφραξει. Για λιγη ωρα πηγαινε καθε 2 λεπτα στην αμμολεκανη αλλα ή δεν εκανε τπτ ή εκανε 2 σταγονες.Ο γιατρος που του ξανατηλεφωνησα μου ειπε οτι αν σταματησει να κανει και αυτες τις 2 σταγονες,την Δευτερα να του τον ξαναπαω.Πολυ δεν ειναι να περιμενω μεχρι την Δευτερα?


Ισως να ειναι ακομα η ουρηθρα του επηρεασμενη απο τον καθετηρα και δυσκολευεται να ουρησει. Αν δεις οτι δεν εχει κατουρησει καθολου μεσα σε 24 ωρες και παραλληλα τον βλεπεις να κανει βολτες στην αμμο χωρις να κανει τιποτα, τοτε μη περιμενεις να ανοιξει ο κτηνιατρος την Δευτερα. Εγω παντως δεν θα περιμενα. Ειναι αρκετα μεγαλο το ρισκο και δεν θα το επαιρνα.

Εχω τρελαθει.Οπως πολλοι ξερουν απο το φορουμ,μενω σε χωριο,χωρις αμαξι μεχρι Σεπτεμβρη που θα γυρισει ο αντρας μου,χωρις καποιον γνωστο οπου θα μπορουσε να μας παει στην πολη. Χθες για το ταξι πληρωσα 80 ευρω συν τα εξοδα της κλινικης. Δεν ειναι μονο το οικονομικο που ειλικρινα ειναι μεγαλο προβλημα,αλλα ειναι η ανασφαλεια που τρεχεις να σωσεις το ζωο σου και παλι ξανα προβλημα απο την αρχη.Ειναι τοσο ψυχοφθορο. Ευτυχως που ξερω οτι το παθαινουν ακομα και οι αστειρωτοι γιατι αν ειναι να του το ειχαμε προκαλεσει με την στειρωση εμεις,θα ειχα αυτοκτονησει απο τυψεις....

αστα να πανε ειναι αυτη η ασθενεια. Διαβαζα πριν τι επαθε ενας γατουλης και εβλεπα τις φωτο του απο το κτηνιατρειο και κοντεψα να πεσω σε καταθλιψη με αυτα που διαβαζα. Εχει γινει μαστιγα πλεον αυτη η ασθενεια τα τελευταια χρονια και το οικονομικο και ψυχολογικο κοστος ειναι τεραστιο. Μεχρι και τα σκυλια το παθαινουν [γιατι αραγε;;; (ρητορικη η ερωτηση)]. Αν τυγχαινε κατι τετοιο και στον δικο μου θα ειχα τρελαθει απο την αγωνια μου. Φανταζομαι σε τι κατασταση βρισκεσαι αυτες τις μερες Sad

Για μενα το α και το ω σε αυτη την ασθενεια ειναι η διατροφη. Κοψε τελειως την ξηρα και δινε μονο κονσερβες ή ωμα στα οποια καλο ειναι να προσθετεις και λιγο νερο. Οσο λιγοτερα grains εχει η κονσερβα, τοσο το καλυτερο. Οι ειδικες τροφες, ειτε για στειρωμενα ειτε για γατια που εχουν προβλημα δεν ειναι πανακεια.

Υπαρχουν 3-4 ειδη κρυσταλλων, εκ των οποιων τα 2 ειδη ειναι πιο συχνα: στρουβιτης και οξαλικο ασβεστιο. Ο στρουβιτης διαλυεται οταν τα ουρα ειναι οξινα και σχηματιζεται οταν τα ουρα ειναι αλκαλικα. Το οξαλικο ασβεστιο σχηματιζεται οταν τα ουρα ειναι πιο οξινα απο το φυσιολογικο και ΔΕΝ διαλυεται οταν τα ουρα ειναι αλκαλικα (για να αφαιρεθουν οι λιθοι απο οξαλικο ασβεστιο οι οποιοι δεν μπορουν να περασουν απο την ουρηθρα, χρειαζεται επεμβαση). Επισης οι διατροφες που ειναι χαμηλες σε μαγνησιο και περιεχουν ουσιες που κανουν τα ουρα οξινα, αυξανουν τον κινδυνο σχηματισμου λιθων οξαλικου ασβεστιου. Καποιες εταιριες προσθετουν και αλατι για να κανουν τις γατες να πινουν περισσοτερο νερο... ποσο ασφαλες ειναι κατι τετοιο μακροπροθεσμα δεν το γνωριζω. Η κατασταση συνεπως ειναι μπρος γκρεμος και πισω ρεμα. Οταν δε, η γατα τρεφεται με ξηρα τροφη, χειροτερευουν τα πραγματα καθως τα ουρα τους ειναι συμπυκνωμενα και κορεσμενα με μορια στρουβιτη ή οξαλικου ασβεστιου και συνεπως ευνοειται ο σχηματισμος κρυσταλλων και λιθων και φυσικα αυξανεται ο κινδυνος εμφραξης της ουρηθρας του ζωου.

To πιο σημαντικο στην ουρολιθιαση ειναι το νερο. Οσο πιο αραιωμενα ειναι τα ουρα και οσο πιο συχνα ουρει η γατα, τοσο το καλυτερο. Οι κονσερβες και η ωμη διατροφη σε αυτη την φαση υπερτερουν της ξηρας τροφης. Το 2ο πιο σημαντικο στοιχειο ειναι η οξυτητα των ουρων. To pH πρεπει να κυμαινεται μεταξυ 6 και 6.4. Τα φυτικα στοιχεια σε μια τροφη κανουν τα ουρα αλκαλικα. Στην πλειοψηφεια τους οι ξηρες τροφες περιεχουν τεραστιες ποσοτητες φυτικων συστατικων. Οι περισσοτερες εταιριες ξηρας τροφης λοιπον προσθετουν ουσιες για να ριξουν το pH (και καποιες εταιριες μειωνουν και το μαγνησιο) για να αποτρεψουν τον σχηματισμο κρυσταλλων στρουβιτη. Τι γινεται ομως με τους ουρολιθους οξαλικου ασβεστιου (που ειναι και πιο επικινδυνοι); Δεν ειναι τυχαιο οτι εχουν αρχισει να αυξανονται τα περιστατικα ουρολιθιασης αυτου του τυπου τα τελευταια χρονια. Αντιθετα, το κρεας και οι τροφες που ειναι υψηλες σε ζωικη πρωτεινη, ειναι πλουσιες στο αμινοξυ μεθιονινη, το οποιο κανει τα ουρα οξινα και τα διατηρει σε φυσιολογικες τιμες. Το μαγειρεμα του κρεατος επηρεαζει το συγκεκριμενο αμινοξυ, οποτε η ωμη διατροφη παραμενει η πιο φυσικη αντιμετωπιση του προβληματος. Φυσικα και η κονσερβα και το σπιτικο μαγειρευτο (με την προυποθεση οτι ειναι συμπληρωμενο) ειναι πολυ καλη εναλλακτικη για οσους δεν επιθυμουν να στραφουν στην ωμη.

Προσωπικα αν ο γατος μου παρουσιαζε τετοιο προβλημα, δεν θα εμπαινε στο σπιτι μου ξηρα τροφη ουτε για δειγμα. Καλυτερα να δινω κατι παραπανω για τροφες, παρα να πληρωνω μαζεμενα εκατονταδες ή χιλιαδες ευρω για θεραπεια και το χειροτερο απο ολα, να γινομαι ψυχολογικα κομματια καθε φορα που θα βλεπω το γατι μου να σπαρταραει μεταξυ ζωης και θανατου.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 2 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 2 Empty Απ: Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ)

Δημοσίευση από ΜαύροςΓάτος Κυρ Ιουν 02, 2013 11:25 am

koneko έγραψε:
Μαύρος Γάτος έγραψε:Οπως ειπα και σε αλλο θεμα χθες ο μεγαλος μου επαθε ουρολιθιαση. Αδειασαν οι γιατροι την κυστη και του βαλαν καθετηρα οπου επρεπε να μεινει μεχρι την Δευτερα. Το πρωι ομως ειδα οτι ειχε τραβηξει τον καθετηρα(τον ειχε βγαλει) και κρεμοταν απο δυο ραμματα οπου προσπαθησα να του τα κοψω(σε συνεννοηση με τους γιατρους) ομως δεν ηταν τοσο ευκολο γιατι χτυπιοταν ο γατος. Αφου ειδε οτι δεν τα καταφερνω,δαγκωσε τον καθετηρα και τον τραβηξε με πολυ δυναμη και τα ραμματα κοπηκαν(αουτς). Αντιβιωση θα παρει 10 μερες.Πηραμε τηλ τους γιατρους να τους πουμε οτι εφυγε ο καθετηρας και μας ειπαν να τον παρακολουθουμε γτ ειναι πολυ πιθανο να ξαναφραξει. Για λιγη ωρα πηγαινε καθε 2 λεπτα στην αμμολεκανη αλλα ή δεν εκανε τπτ ή εκανε 2 σταγονες.Ο γιατρος που του ξανατηλεφωνησα μου ειπε οτι αν σταματησει να κανει και αυτες τις 2 σταγονες,την Δευτερα να του τον ξαναπαω.Πολυ δεν ειναι να περιμενω μεχρι την Δευτερα?


Ισως να ειναι ακομα η ουρηθρα του επηρεασμενη απο τον καθετηρα και δυσκολευεται να ουρησει. Αν δεις οτι δεν εχει κατουρησει καθολου μεσα σε 24 ωρες και παραλληλα τον βλεπεις να κανει βολτες στην αμμο χωρις να κανει τιποτα, τοτε μη περιμενεις να ανοιξει ο κτηνιατρος την Δευτερα. Εγω παντως δεν θα περιμενα. Ειναι αρκετα μεγαλο το ρισκο και δεν θα το επαιρνα.

Εχω τρελαθει.Οπως πολλοι ξερουν απο το φορουμ,μενω σε χωριο,χωρις αμαξι μεχρι Σεπτεμβρη που θα γυρισει ο αντρας μου,χωρις καποιον γνωστο οπου θα μπορουσε να μας παει στην πολη. Χθες για το ταξι πληρωσα 80 ευρω συν τα εξοδα της κλινικης. Δεν ειναι μονο το οικονομικο που ειλικρινα ειναι μεγαλο προβλημα,αλλα ειναι η ανασφαλεια που τρεχεις να σωσεις το ζωο σου και παλι ξανα προβλημα απο την αρχη.Ειναι τοσο ψυχοφθορο. Ευτυχως που ξερω οτι το παθαινουν ακομα και οι αστειρωτοι γιατι αν ειναι να του το ειχαμε προκαλεσει με την στειρωση εμεις,θα ειχα αυτοκτονησει απο τυψεις....

αστα να πανε ειναι αυτη η ασθενεια. Διαβαζα πριν τι επαθε ενας γατουλης και εβλεπα τις φωτο του απο το κτηνιατρειο και κοντεψα να πεσω σε καταθλιψη με αυτα που διαβαζα. Εχει γινει μαστιγα πλεον αυτη η ασθενεια τα τελευταια χρονια και το οικονομικο και ψυχολογικο κοστος ειναι τεραστιο. Μεχρι και τα σκυλια το παθαινουν [γιατι αραγε;;; (ρητορικη η ερωτηση)]. Αν τυγχαινε κατι τετοιο και στον δικο μου θα ειχα τρελαθει απο την αγωνια μου. Φανταζομαι σε τι κατασταση βρισκεσαι αυτες τις μερες Sad

Για μενα το α και το ω σε αυτη την ασθενεια ειναι η διατροφη. Κοψε τελειως την ξηρα και δινε μονο κονσερβες ή ωμα στα οποια καλο ειναι να προσθετεις και λιγο νερο. Οσο λιγοτερα grains εχει η κονσερβα, τοσο το καλυτερο. Οι ειδικες τροφες, ειτε για στειρωμενα ειτε για γατια που εχουν προβλημα δεν ειναι πανακεια.

Υπαρχουν 3-4 ειδη κρυσταλλων, εκ των οποιων τα 2 ειδη ειναι πιο συχνα: στρουβιτης και οξαλικο ασβεστιο. Ο στρουβιτης διαλυεται οταν τα ουρα ειναι οξινα και σχηματιζεται οταν τα ουρα ειναι αλκαλικα. Το οξαλικο ασβεστιο σχηματιζεται οταν τα ουρα ειναι πιο οξινα απο το φυσιολογικο και ΔΕΝ διαλυεται οταν τα ουρα ειναι αλκαλικα (για να αφαιρεθουν οι λιθοι απο οξαλικο ασβεστιο οι οποιοι δεν μπορουν να περασουν απο την ουρηθρα, χρειαζεται επεμβαση). Επισης οι διατροφες που ειναι χαμηλες σε μαγνησιο και περιεχουν ουσιες που κανουν τα ουρα οξινα, αυξανουν τον κινδυνο σχηματισμου λιθων οξαλικου ασβεστιου. Καποιες εταιριες προσθετουν και αλατι για να κανουν τις γατες να πινουν περισσοτερο νερο... ποσο ασφαλες ειναι κατι τετοιο μακροπροθεσμα δεν το γνωριζω. Η κατασταση συνεπως ειναι μπρος γκρεμος και πισω ρεμα. Οταν δε, η γατα τρεφεται με ξηρα τροφη, χειροτερευουν τα πραγματα καθως τα ουρα τους ειναι συμπυκνωμενα και κορεσμενα με μορια στρουβιτη ή οξαλικου ασβεστιου και συνεπως ευνοειται ο σχηματισμος κρυσταλλων και λιθων και φυσικα αυξανεται ο κινδυνος εμφραξης της ουρηθρας του ζωου.

To πιο σημαντικο στην ουρολιθιαση ειναι το νερο. Οσο πιο αραιωμενα ειναι τα ουρα και οσο πιο συχνα ουρει η γατα, τοσο το καλυτερο. Οι κονσερβες και η ωμη διατροφη σε αυτη την φαση υπερτερουν της ξηρας τροφης. Το 2ο πιο σημαντικο στοιχειο ειναι η οξυτητα των ουρων. To pH πρεπει να κυμαινεται μεταξυ 6 και 6.4. Τα φυτικα στοιχεια σε μια τροφη κανουν τα ουρα αλκαλικα. Στην πλειοψηφεια τους οι ξηρες τροφες περιεχουν τεραστιες ποσοτητες φυτικων συστατικων. Οι περισσοτερες εταιριες ξηρας τροφης λοιπον προσθετουν ουσιες για να ριξουν το pH (και καποιες εταιριες μειωνουν και το μαγνησιο) για να αποτρεψουν τον σχηματισμο κρυσταλλων στρουβιτη. Τι γινεται ομως με τους ουρολιθους οξαλικου ασβεστιου (που ειναι και πιο επικινδυνοι); Δεν ειναι τυχαιο οτι εχουν αρχισει να αυξανονται τα περιστατικα ουρολιθιασης αυτου του τυπου τα τελευταια χρονια. Αντιθετα, το κρεας και οι τροφες που ειναι υψηλες σε ζωικη πρωτεινη, ειναι πλουσιες στο αμινοξυ μεθιονινη, το οποιο κανει τα ουρα οξινα και τα διατηρει σε φυσιολογικες τιμες. Το μαγειρεμα του κρεατος επηρεαζει το συγκεκριμενο αμινοξυ, οποτε η ωμη διατροφη παραμενει η πιο φυσικη αντιμετωπιση του προβληματος. Φυσικα και η κονσερβα και το σπιτικο μαγειρευτο (με την προυποθεση οτι ειναι συμπληρωμενο) ειναι πολυ καλη εναλλακτικη για οσους δεν επιθυμουν να στραφουν στην ωμη.

Προσωπικα αν ο γατος μου παρουσιαζε τετοιο προβλημα, δεν θα εμπαινε στο σπιτι μου ξηρα τροφη ουτε για δειγμα. Καλυτερα να δινω κατι παραπανω για τροφες, παρα να πληρωνω μαζεμενα εκατονταδες ή χιλιαδες ευρω για θεραπεια και το χειροτερο απο ολα, να γινομαι ψυχολογικα κομματια καθε φορα που θα βλεπω το γατι μου να σπαρταραει μεταξυ ζωης και θανατου.
Eισαι φοβερη!
Λοιπον ο γατουλης ειναι καλυτερα! Απο χθες ουρει (οχι πολυ αλλα συχνα).Ειναι στιγμες που παει στην αμμο,καθεται ωρα,βγαινει και μετα ξαναμπαινει.Χθες εβαλα το χερι απο κατω να δω τι θα κανει.Μερικοι θα σιχαινοντουσαν,εγω δεν σιχαινομαι τον γατουλη μου και πιστευω οτι μονο ετσι εχεις πληρη εικονα σε μια τοσο σοβαρη παθηση.Λοιπον οταν εχει αρκετη ωρα να παει στην αμμο βγαζει περιπου μια χουφτιτσα τσισακια.Μετα ξαναπαει και ξαναπαει και οπως ειναι λογικο βγαζει σταγονιτσες. Με στεναχωρει οτι δεν τον εχω δει καθολου να πινει νερο και του δινω με συριγγα εστω και με το ζορι.Πηρα τον γιατρο πριν απο λιγο να του περιγραψω την κατασταση και να του πω οτι δεν μπορω με τιποτα να του δωσω την αντιβιωση.Μου ειπε οτι απο την στιγμη που κατουραει εστω και λιγο ειναι καλο.Αν σταματησει να βγαζει να τον παω αυριο να τον ξαναδουν. Οσο για το χαπι-αντιβιωση μου ειπε τον κλασικο τροπο.Το κανω σκονη,βαζω και λιγο βιταμ και το πασαλειβω γυρω απο τα μουστακια του.Παντως για φαγακι εχει ορεξη το πουλακι μου!Και πριν παιξανε λιγο με τον αλλο γατουλη!Ολα αυτα ειναι καλα πιστευω.
Οσο για φαγητο,του δινω ακομα βραστο κοτοπουλο με ζουμακι και απο χθες του βαζω και λιγες κροκετες ρουαγιαλ για στειρωμενα.Ξερω οτι με το μαγειρεμενο κρεας δεν παιρνουν τα συστατικα που χρειαζεται ο οργανισμος τους γι αυτο βαζω και λιγες κροκετες.Δεν ξερω αν κανω καλα.Απλα προσπαθω να συνδιασω την υγρασια με τα απαραιτητα συστατικα που πρεπει να παρουν.
Για την ωμη διατροφη το ξαναλεω,δεν ειμαι καθολου μα καθολου αρνητικη. Απλα θελω να το συζητησω με τον αντρα μου και να αποφασισουμε μαζι.
Και παλι σε ευχαριστω! oksmily3
ΜαύροςΓάτος
ΜαύροςΓάτος
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Αριθμός γατουνίων : δύο πανθηράκια!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όσες ζουν στους αφιλόξενους δρόμους
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2012
Mood : Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 2 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 2 Empty Απ: Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ)

Δημοσίευση από koneko Κυρ Ιουν 02, 2013 1:17 pm

Μαύρος Γάτος έγραψε:Eισαι φοβερη!
Λοιπον ο γατουλης ειναι καλυτερα! Απο χθες ουρει (οχι πολυ αλλα συχνα).Ειναι στιγμες που παει στην αμμο,καθεται ωρα,βγαινει και μετα ξαναμπαινει.Χθες εβαλα το χερι απο κατω να δω τι θα κανει.Μερικοι θα σιχαινοντουσαν,εγω δεν σιχαινομαι τον γατουλη μου και πιστευω οτι μονο ετσι εχεις πληρη εικονα σε μια τοσο σοβαρη παθηση.Λοιπον οταν εχει αρκετη ωρα να παει στην αμμο βγαζει περιπου μια χουφτιτσα τσισακια.Μετα ξαναπαει και ξαναπαει και οπως ειναι λογικο βγαζει σταγονιτσες. Με στεναχωρει οτι δεν τον εχω δει καθολου να πινει νερο και του δινω με συριγγα εστω και με το ζορι.Πηρα τον γιατρο πριν απο λιγο να του περιγραψω την κατασταση και να του πω οτι δεν μπορω με τιποτα να του δωσω την αντιβιωση.Μου ειπε οτι απο την στιγμη που κατουραει εστω και λιγο ειναι καλο.Αν σταματησει να βγαζει να τον παω αυριο να τον ξαναδουν. Οσο για το χαπι-αντιβιωση μου ειπε τον κλασικο τροπο.Το κανω σκονη,βαζω και λιγο βιταμ και το πασαλειβω γυρω απο τα μουστακια του.Παντως για φαγακι εχει ορεξη το πουλακι μου!Και πριν παιξανε λιγο με τον αλλο γατουλη!Ολα αυτα ειναι καλα πιστευω.
Οσο για φαγητο,του δινω ακομα βραστο κοτοπουλο με ζουμακι και απο χθες του βαζω και λιγες κροκετες ρουαγιαλ για στειρωμενα.Ξερω οτι με το μαγειρεμενο κρεας δεν παιρνουν τα συστατικα που χρειαζεται ο οργανισμος τους γι αυτο βαζω και λιγες κροκετες.Δεν ξερω αν κανω καλα.Απλα προσπαθω να συνδιασω την υγρασια με τα απαραιτητα συστατικα που πρεπει να παρουν.
Για την ωμη διατροφη το ξαναλεω,δεν ειμαι καθολου μα καθολου αρνητικη. Απλα θελω να το συζητησω με τον αντρα μου και να αποφασισουμε μαζι.
Και παλι σε ευχαριστω! oksmily3

Χαιρομαι για τα νεα σας!!! oksmily3 Απο οτι φαινεται παει καλυτερα! Λογικο ειναι να κανει βολτες στην λεκανη γιατι οσο να 'ναι εχει ερεθιστει η ουρηθρα του απο τον καθετηρα. Μπορει να εχει ενοχληθει και η κυστη του. Θα του περασει σιγα σιγα. Το σημαντικο ειναι οτι κατουραει! Καλα κανεις και δινεις νερο με συριγγα, βοηθαει πολυ. Καθαριζει και την κυστη απο βακτηρια. Επειδη τρωει υγρη τροφη ειναι απολυτα φυσιολογικο να μη πινει νερο. Τον δικο μου πχ εχω να τον δω βδομαδες να πινει νερο!

Σπόιλερ:

Αν του δινεις βραστο κοτοπουλο, δεν χρειαζεται στην παρουσα φαση να συμπληρωνεις με λιγες κροκετες. Δεν πειραζει αν δεν παιρνει βιταμινες για μερικες βδομαδες. Δεν πειραζει που δινεις και λιγες κροκετες γιατι του δινεις νερο και με συριγγα, αλλα αυτο που εχει σημασια τωρα ειναι να παιρνει υγρα και να κατουραει αρκετα. Προσεχε μονο να μη δινεις πολλες κροκετες και του επηρεασουν την οξυτητα των ουρων (εκτος αν ειναι κτηνιατρικες για τετοιες περιπτωσεις). Οι περισσοτερες γατες συνερχονται με αλλαγη διατροφης απο ξηρα σε κονσερβα, οποτε ισως να μη χρειαστει καν να το γυρισετε στην ωμη (αν και πιστευω οτι θα σας συμφερει απο οικονομικης πλευρας). Θα δεις σιγουρα διαφορα στην ποσοτητα των ουρων με την υγρη τροφη. Α, να μη το ξεχασω κιολας... δινε του 3 γευματα την ημερα, ενα το πρωι οταν ξυπνας, ενα το μεσημερι/απογευμα οταν επιστρεφεις απο την δουλεια ή απο οτι αλλο κανεις και ενα πριν κοιμηθεις. Τα συχνα γευματα βοηθουν την κατασταση.



Παντως θα το ξαναπω και θα συνεχισω να το λεω (απευθυνομαι σε ολους)... μη ταιζετε τα κατοικιδια σας αποκλειστικα με ξηρα τροφη. Μη περιμενετε να γινει το κακο για να κοψετε ή εστω να ελαττωσετε αυτο το ειδος τροφης. Δεν υπαρχει καλυτερος τροπος αντιμετωπισης ασθενειων απο την προληψη! Ο δικος μου επρεπε να παθει τροφικη αλλεργια για να βαλω μυαλο. Μη περιμενετε να φτασει το γατι στα ορια του για να αναθεωρησετε το ειδος της τροφης που τρωει γιατι μεχρι τοτε μπορει να ειναι πολυ αργα. Το ιδιο ισχυει για παραδειγμα και με το βαρος του ζωου (και το δικο μας). Οσο το αγνοουμε, τοσο περισσοτερο αυξανουμε τον κινδυνο για παθησεις οπως διαβητη, αρθριτιδα, ουρολοιμωξεις, κοκ.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 2 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 2 Empty Απ: Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ)

Δημοσίευση από ΜαύροςΓάτος Τρι Ιουν 04, 2013 11:14 am

koneko έγραψε:
Μαύρος Γάτος έγραψε:Eισαι φοβερη!
Λοιπον ο γατουλης ειναι καλυτερα! Απο χθες ουρει (οχι πολυ αλλα συχνα).Ειναι στιγμες που παει στην αμμο,καθεται ωρα,βγαινει και μετα ξαναμπαινει.Χθες εβαλα το χερι απο κατω να δω τι θα κανει.Μερικοι θα σιχαινοντουσαν,εγω δεν σιχαινομαι τον γατουλη μου και πιστευω οτι μονο ετσι εχεις πληρη εικονα σε μια τοσο σοβαρη παθηση.Λοιπον οταν εχει αρκετη ωρα να παει στην αμμο βγαζει περιπου μια χουφτιτσα τσισακια.Μετα ξαναπαει και ξαναπαει και οπως ειναι λογικο βγαζει σταγονιτσες. Με στεναχωρει οτι δεν τον εχω δει καθολου να πινει νερο και του δινω με συριγγα εστω και με το ζορι.Πηρα τον γιατρο πριν απο λιγο να του περιγραψω την κατασταση και να του πω οτι δεν μπορω με τιποτα να του δωσω την αντιβιωση.Μου ειπε οτι απο την στιγμη που κατουραει εστω και λιγο ειναι καλο.Αν σταματησει να βγαζει να τον παω αυριο να τον ξαναδουν. Οσο για το χαπι-αντιβιωση μου ειπε τον κλασικο τροπο.Το κανω σκονη,βαζω και λιγο βιταμ και το πασαλειβω γυρω απο τα μουστακια του.Παντως για φαγακι εχει ορεξη το πουλακι μου!Και πριν παιξανε λιγο με τον αλλο γατουλη!Ολα αυτα ειναι καλα πιστευω.
Οσο για φαγητο,του δινω ακομα βραστο κοτοπουλο με ζουμακι και απο χθες του βαζω και λιγες κροκετες ρουαγιαλ για στειρωμενα.Ξερω οτι με το μαγειρεμενο κρεας δεν παιρνουν τα συστατικα που χρειαζεται ο οργανισμος τους γι αυτο βαζω και λιγες κροκετες.Δεν ξερω αν κανω καλα.Απλα προσπαθω να συνδιασω την υγρασια με τα απαραιτητα συστατικα που πρεπει να παρουν.
Για την ωμη διατροφη το ξαναλεω,δεν ειμαι καθολου μα καθολου αρνητικη. Απλα θελω να το συζητησω με τον αντρα μου και να αποφασισουμε μαζι.
Και παλι σε ευχαριστω! oksmily3

Χαιρομαι για τα νεα σας!!! oksmily3 Απο οτι φαινεται παει καλυτερα! Λογικο ειναι να κανει βολτες στην λεκανη γιατι οσο να 'ναι εχει ερεθιστει η ουρηθρα του απο τον καθετηρα. Μπορει να εχει ενοχληθει και η κυστη του. Θα του περασει σιγα σιγα. Το σημαντικο ειναι οτι κατουραει! Καλα κανεις και δινεις νερο με συριγγα, βοηθαει πολυ. Καθαριζει και την κυστη απο βακτηρια. Επειδη τρωει υγρη τροφη ειναι απολυτα φυσιολογικο να μη πινει νερο. Τον δικο μου πχ εχω να τον δω βδομαδες να πινει νερο!

Σπόιλερ:

Αν του δινεις βραστο κοτοπουλο, δεν χρειαζεται στην παρουσα φαση να συμπληρωνεις με λιγες κροκετες. Δεν πειραζει αν δεν παιρνει βιταμινες για μερικες βδομαδες. Δεν πειραζει που δινεις και λιγες κροκετες γιατι του δινεις νερο και με συριγγα, αλλα αυτο που εχει σημασια τωρα ειναι να παιρνει υγρα και να κατουραει αρκετα. Προσεχε μονο να μη δινεις πολλες κροκετες και του επηρεασουν την οξυτητα των ουρων (εκτος αν ειναι κτηνιατρικες για τετοιες περιπτωσεις). Οι περισσοτερες γατες συνερχονται με αλλαγη διατροφης απο ξηρα σε κονσερβα, οποτε ισως να μη χρειαστει καν να το γυρισετε στην ωμη (αν και πιστευω οτι θα σας συμφερει απο οικονομικης πλευρας). Θα δεις σιγουρα διαφορα στην ποσοτητα των ουρων με την υγρη τροφη. Α, να μη το ξεχασω κιολας... δινε του 3 γευματα την ημερα, ενα το πρωι οταν ξυπνας, ενα το μεσημερι/απογευμα οταν επιστρεφεις απο την δουλεια ή απο οτι αλλο κανεις και ενα πριν κοιμηθεις. Τα συχνα γευματα βοηθουν την κατασταση.



Παντως θα το ξαναπω και θα συνεχισω να το λεω (απευθυνομαι σε ολους)... μη ταιζετε τα κατοικιδια σας αποκλειστικα με ξηρα τροφη. Μη περιμενετε να γινει το κακο για να κοψετε ή εστω να ελαττωσετε αυτο το ειδος τροφης. Δεν υπαρχει καλυτερος τροπος αντιμετωπισης ασθενειων απο την προληψη! Ο δικος μου επρεπε να παθει τροφικη αλλεργια για να βαλω μυαλο. Μη περιμενετε να φτασει το γατι στα ορια του για να αναθεωρησετε το ειδος της τροφης που τρωει γιατι μεχρι τοτε μπορει να ειναι πολυ αργα. Το ιδιο ισχυει για παραδειγμα και με το βαρος του ζωου (και το δικο μας). Οσο το αγνοουμε, τοσο περισσοτερο αυξανουμε τον κινδυνο για παθησεις οπως διαβητη, αρθριτιδα, ουρολοιμωξεις, κοκ.
Καλημερα!Παμε καλυτερα,ευτυχως!
Εχει μειωσει τα δρομολογια για την αμμολεκανη αλλα παει συχνοτερα απο οτι πηγαινε πριν παθει την ουρολιθιαση με αποτελεσμα να βρισκω μικρη ποσοτητα απο τσισα στην λεκανη καθε φορα.
Χθες βραδυ ηθελα να τον παρακολουθησω και ειδα οτι ουρει ομως κανονικα.
Απο τροφη εξακολουθω να δινω τα ιδια.Μαγειρευτο με ελαχιστες κροκετες,Και στους δυο το ιδιο δινω και σκεφτομαι να το εφαρμοζω καθημερινα.
Και πιο οικονομικα ερχεται απο το να αγοραζω κονσερβες και σε συνδιασμο με το κρεας το κοστος απο τις κροκετες μειωνεται.
Δυστυχως σε καμια περιπτωση η τσεπη μου δεν σηκωνει ρουαγιαλ για κυριως τροφη και ετσι σκεφτομαι να του την δινω βοηθητικα.
Μια μερα πριν το παθει ειχαμε αγορασει ρουαγιαλ για στειρωμενα.Την επομενη αφου εφραξε μας ειπαν οι γιατροι οτι μολις μας τελειωσει η συσκευασια που πηραμε θα μας δωσουν την ρουαγιαλ που ειναι για προβληματα στο ουροποιητικο απο οτι καταλαβα.
Στον Μαυρουλη θα αγορασω κατι πιο οικονομικο(για στειρωμενα) και θα δινω και σε εκεινον μαγειρευτο.
Για το χαπι και τα φαρμακα τωρα.Αν ηταν οποιοδηποτε αλλο γατι θα μπορουσα να το κουμανταρω.Τον Μπλακυ και 5 ατομα να τον κραταμε,δεν τον κανεις καλα.Βγαζει νυχια,σπρωχνει με τα πισω ποδια,στρεφει συνεχως αλλου το κεφαλι και αν τον ακινητοποιησεις και πεις οτι κοντευεις να τον καταφερεις σου τραβαει μια δαγκωνια στα δαχτυλα και φτου κι απ την αρχη. Δεν ειναι ευκολος στο να του δινεις φαρμακο γιατι χτυπιεται σαν χταποδι και ειναι και γομαρι!Μονη μου που ειμαι αυτη την περιοδο δεν μπορω να τον κανω καλα οποτε προτιμω τον κλασικο τροπο με το βιταμ.
Τον Μαυρουλη παντως τον κουμανταρω και του δινω χαπι με τον τροπο που περιγραφεις!
ΜαύροςΓάτος
ΜαύροςΓάτος
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Αριθμός γατουνίων : δύο πανθηράκια!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όσες ζουν στους αφιλόξενους δρόμους
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2012
Mood : Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 2 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 2 Empty Απ: Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ)

Δημοσίευση από koneko Τρι Ιουν 04, 2013 1:23 pm

Θα σου απαντησω αυριο πιο αναλυτικα γιατι εχει περασει η ωρα και πρεπει να κοιμηθω Sleep . Αυτο που θελω να επισημανω τωρα ειναι οτι το μαγειρευτο θελει πολλα συμπληρωματα και 2 απο τα πιο σημαντικα ειναι η ταυρινη και το ασβεστιο. Αν δινεις μαγειρευτο και μικρες ποσοτητες ξηρας, δηλαδη εχεις το μαγειρευτο ως βαση, ειναι επικινδυνο γιατι στην παρουσα φαση δεν ειναι συμπληρωμενο και οι κροκετες δεν θα τον καλυπτουν. Ακομα και διαφορετικα ειδη κρεατος αν δινεις, οι αναγκες του για ταυρινη και ασβεστιο δεν θα αλλαξουν. Επειδη το οικονομικο ειναι τεραστιο θεμα, δεν βρισκω πιο καλη λυση απο το ωμο, γιατι ειναι πολυ πιο ευκολο να φτιαξεις ισορροπημενα γευματα. Εμενα μου κοστιζει γυρω στο $1.50 την ημερα μαζι με το κοστος της μηχανης ($300) (μετα απο 1 χρονο θα εχει κανει αποσβεση η μηχανη και η τροφη του θα μου κοστιζει γυρω στα 0.70-0.80 την ημερα)! Υπαρχουν εναλλακτικες λυσεις για τροφες χωρις μηχανη, με κοκκαλα και χωρις, οποτε κατι βρεθει για την περιπτωση σας. Ελπιζω μεχρι αυριο να καταφερω να αναρτησω μερικες συνταγες.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 2 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 2 Empty Απ: Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ)

Δημοσίευση από ΜαύροςΓάτος Τρι Ιουν 04, 2013 6:49 pm

koneko έγραψε:Θα σου απαντησω αυριο πιο αναλυτικα γιατι εχει περασει η ωρα και πρεπει να κοιμηθω Sleep . Αυτο που θελω να επισημανω τωρα ειναι οτι το μαγειρευτο θελει πολλα συμπληρωματα και 2 απο τα πιο σημαντικα ειναι η ταυρινη και το ασβεστιο. Αν δινεις μαγειρευτο και μικρες ποσοτητες ξηρας, δηλαδη εχεις το μαγειρευτο ως βαση, ειναι επικινδυνο γιατι στην παρουσα φαση δεν ειναι συμπληρωμενο και οι κροκετες δεν θα τον καλυπτουν. Ακομα και διαφορετικα ειδη κρεατος αν δινεις, οι αναγκες του για ταυρινη και ασβεστιο δεν θα αλλαξουν. Επειδη το οικονομικο ειναι τεραστιο θεμα, δεν βρισκω πιο καλη λυση απο το ωμο, γιατι ειναι πολυ πιο ευκολο να φτιαξεις ισορροπημενα γευματα. Εμενα μου κοστιζει γυρω στο $1.50 την ημερα μαζι με το κοστος της μηχανης ($300) (μετα απο 1 χρονο θα εχει κανει αποσβεση η μηχανη και η τροφη του θα μου κοστιζει γυρω στα 0.70-0.80 την ημερα)! Υπαρχουν εναλλακτικες λυσεις για τροφες χωρις μηχανη, με κοκκαλα και χωρις, οποτε κατι βρεθει για την περιπτωση σας. Ελπιζω μεχρι αυριο να καταφερω να αναρτησω μερικες συνταγες.
Μπραβο κοπελαρα μου!Οποτε μπορεσεις βαλε συνταγες γιατι το ψιλοσυζητησα με τον αντρα μου στο τηλ και δεν ειναι αρνητικος αν ειναι για το καλο τους!

υ.γ Μιλαμε για χωρις μηχανη αρχικα.Μετα βλεπουμε!
ΜαύροςΓάτος
ΜαύροςΓάτος
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Αριθμός γατουνίων : δύο πανθηράκια!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όσες ζουν στους αφιλόξενους δρόμους
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2012
Mood : Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 2 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 2 Empty Απ: Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ)

Δημοσίευση από Osi Πεμ Ιουν 06, 2013 1:48 pm

Παιδια νομιζω οτι κατι δεν παει καλα με τον Οσι! Και φοβαμαι οτι εχει φραξει η ουρηθρα του! οχι πολυ αλλα προς τα εκει παει το πραγμα... ευχομαι να ειναι η ιδεα μου!! το απογευμα θα τον παω στον κτηνιατρο! το θεμα μου ειναι σε ποιον κτηνιατρο να τον παω??? στην δικια του ή σε μια κλινικη που πηγαινω την κηπογατουλα μου?? η δικια του κανονικα ειναι κλειστη αλλα φανταζομαι θα ανοιξει αν την παρω τηλεφωνο. το προβλημα μου ειναι οτι στην κτηνιατρο του επειδη ειναι μονη της συνηθως τον κραταω εγω αλλα χθες εβγαλα κατι σπιλους και ειμαι με ραμματα στο λαιμο και το χερι. δεν μπορω να τον κρατησω καλα! τι να κανω???
προς το παρον δειχνει καλα! τρωει, νερο ηπιε ελαχιστο και τωρα κοιμαται!
Στη συγκεριμενη περιπτωση τι εξετασεις τους κανουν συνηθως?
Osi
Osi
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 38
Αριθμός γατουνίων : 4 ζωη να 'χουν...!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Ηλιο και παλι ήλιο!!!!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Goldene, Συλβεστρος και Ματίλντα!!!!
Motto : Soft kitty, warm kitty, little ball of fur... Happy kitty, sleepy kitty, pur pur pur....
Ημερομηνία Εγγραφής : 06/11/2012
Mood : Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 2 M_icecream

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 2 Empty Απ: Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ)

Δημοσίευση από ΜαύροςΓάτος Πεμ Ιουν 06, 2013 4:34 pm

Osi έγραψε:Παιδια νομιζω οτι κατι δεν παει καλα με τον Οσι! Και φοβαμαι οτι εχει φραξει η ουρηθρα του! οχι πολυ αλλα προς τα εκει παει το πραγμα... ευχομαι να ειναι η ιδεα μου!! το απογευμα θα τον παω στον κτηνιατρο! το θεμα μου ειναι σε ποιον κτηνιατρο να τον παω??? στην δικια του ή σε μια κλινικη που πηγαινω την κηπογατουλα μου?? η δικια του κανονικα ειναι κλειστη αλλα φανταζομαι θα ανοιξει αν την παρω τηλεφωνο. το προβλημα μου ειναι οτι στην κτηνιατρο του επειδη ειναι μονη της συνηθως τον κραταω εγω αλλα χθες εβγαλα κατι σπιλους και ειμαι με ραμματα στο λαιμο και το χερι. δεν μπορω να τον κρατησω καλα! τι να κανω???
προς το παρον δειχνει καλα! τρωει, νερο ηπιε ελαχιστο και τωρα κοιμαται!
Στη συγκεριμενη περιπτωση τι εξετασεις τους κανουν συνηθως?
Πηγαινε τον το συντομοτερο στον κτηνιατρο που εμπιστευεσαι περισσοτερο.
Ευχομαι να μην ειναι τιποτα αλλα και ουρολιθιαση να ειναι,ψυχραιμια!Το θεμα ειναι οτι, οτι και να ειναι το πηρες χαμπαρι αμεσα.
Δεν ξερω για εξετασεις κτλ.Εμας μας αδεισαν την κυστη κτλ και μας εβαλαν καθετηρα.Αυτα.
Ευχομαι ολα καλα να πανε!
ΜαύροςΓάτος
ΜαύροςΓάτος
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Αριθμός γατουνίων : δύο πανθηράκια!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όσες ζουν στους αφιλόξενους δρόμους
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2012
Mood : Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 2 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 2 Empty Απ: Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ)

Δημοσίευση από koneko Πεμ Ιουν 06, 2013 9:02 pm

Osi έγραψε:Παιδια νομιζω οτι κατι δεν παει καλα με τον Οσι! Και φοβαμαι οτι εχει φραξει η ουρηθρα του! οχι πολυ αλλα προς τα εκει παει το πραγμα... ευχομαι να ειναι η ιδεα μου!! το απογευμα θα τον παω στον κτηνιατρο! το θεμα μου ειναι σε ποιον κτηνιατρο να τον παω??? στην δικια του ή σε μια κλινικη που πηγαινω την κηπογατουλα μου?? η δικια του κανονικα ειναι κλειστη αλλα φανταζομαι θα ανοιξει αν την παρω τηλεφωνο. το προβλημα μου ειναι οτι στην κτηνιατρο του επειδη ειναι μονη της συνηθως τον κραταω εγω αλλα χθες εβγαλα κατι σπιλους και ειμαι με ραμματα στο λαιμο και το χερι. δεν μπορω να τον κρατησω καλα! τι να κανω???
προς το παρον δειχνει καλα! τρωει, νερο ηπιε ελαχιστο και τωρα κοιμαται!
Στη συγκεριμενη περιπτωση τι εξετασεις τους κανουν συνηθως?

ωχ, μακαρι να μην ειναι τιποτα! mati Εγω στην θεση σου θα τον πηγαινα στην κλινικη, εκτος αν εχεις καποιον δικο σου να τον ακινητοποιει στην θεση σου.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 2 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 2 Empty Απ: Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ)

Δημοσίευση από ΜαύροςΓάτος Πεμ Ιουν 06, 2013 9:28 pm

Osi τι εγινε τελικα?Πηγατε στον γιατρο?
ΜαύροςΓάτος
ΜαύροςΓάτος
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Αριθμός γατουνίων : δύο πανθηράκια!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όσες ζουν στους αφιλόξενους δρόμους
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2012
Mood : Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 2 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 2 από 8 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης