gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ)

+51
yianclout
Smokys
Aigypti-cat
Constant1ne
belezza
CATfairy
marina289
Feline Queen
florans
tania g
Yuffie
Gatoplikti
nen
SoFiA11
Mpoumpourina
πατουσακια
Φανούλα
Coney-
Zaxy
marych
Μαυρογατος
irene_celecte
kouix
natalan
Karamela
stef
mauroula
Δ²
kostomanolis
Osi
ΜαύροςΓάτος
savillerow7
koneko
agni
natalouko
houlieta
minnielakecity_mickey
funambolo
Chouzouris
doremi
hardtrier
Γατέχων
marmanga
Elvenstar
vaso
M81
Anatoli
ismini
Φωτεινή
Fotoula
ladycat
55 απαντήσεις

Σελίδα 7 από 8 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 7 Empty Απ: Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ)

Δημοσίευση από πατουσακια Σαβ Οκτ 17, 2015 8:20 pm

Ο Λιονταρακης επαθε κυστητηδα 8 μηνων την πρωτη φορα, ειχε και στρουβητη με αιματουρια. Το παθαμε λογο προδιάθεσης μαζι με κακη διατροφή (που ακολοθουσε μονο για 3 μηνες), στρεσσ, και τα παχακια μας. Χασαμε βαρος, αλλαξαμε κροκετα σε καποιο με χαμηλο μαγνησιο, αλλα λογο στρεσσ το παθαμε άλλες 2-3 φορες. Ο Αλεπουδος το κανει λογο στρεςς (δεν ειχε ποτε κρυσταλια), εκανε και αυτος 3 φορες (την πρωτη φορα ηταν 9 μηνων αν θυμαμαι καλα). Είναι και οι 2 στειρωμενα και ζουνε εξω. Με τα χαπια υπαρχει ένα κολπο που κανω εγω με απροθυμα γατια μου. Γονατηζω κατω, παγηδευωντας το γατι αναμεσα στα ποδια μου (είμαι πισω του), ανοιγω το στομα του, και ριχνω το χαπι στο πισω πλευρα της γλωσσας (οσο πιο πισω τοσο πιο δυσκολο είναι να το φτησει), κλεινω το στομα του και κανω μασαζακι στο λαιμο μεχρη να καταπινει. Για να κατεβει στα συγουρα το χαπι δινω και ένα μεζεδακι.
πατουσακια
πατουσακια
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 40
Τόπος : Βολος
Αριθμός γατουνίων : 4 στο σπιτι, 7 στο κτημα 1 στο γατοπαραδεισο και μερικα αδεσποτακια
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατανοιξη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ολλες της φουντοτες
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/05/2014
Mood : Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 7 M_love

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 7 Empty Απ: Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ)

Δημοσίευση από florans Σαβ Οκτ 17, 2015 8:33 pm

πατουσακια έγραψε:Ο Λιονταρακης επαθε κυστητηδα 8 μηνων την πρωτη φορα, ειχε και στρουβητη με αιματουρια. Το παθαμε λογο προδιάθεσης μαζι με κακη διατροφή (που ακολοθουσε μονο για 3 μηνες), στρεσσ, και τα παχακια μας. Χασαμε βαρος, αλλαξαμε κροκετα σε καποιο με χαμηλο μαγνησιο, αλλα λογο στρεσσ το παθαμε άλλες 2-3 φορες. Ο Αλεπουδος το κανει λογο στρεςς (δεν ειχε ποτε κρυσταλια), εκανε και αυτος 3 φορες (την πρωτη φορα ηταν 9 μηνων αν θυμαμαι καλα). Είναι και οι 2 στειρωμενα και ζουνε εξω. Με τα χαπια υπαρχει ένα κολπο που κανω εγω με απροθυμα γατια μου. Γονατηζω κατω, παγηδευωντας το γατι αναμεσα στα ποδια μου (είμαι πισω του), ανοιγω το στομα του, και ριχνω το χαπι στο πισω πλευρα της γλωσσας (οσο πιο πισω τοσο πιο δυσκολο είναι να το φτησει), κλεινω το στομα του και κανω μασαζακι στο λαιμο μεχρη να καταπινει. Για να κατεβει στα συγουρα το χαπι δινω και ένα μεζεδακι.




Να σε ρωτησω κατι ποσων μηνων τα στειρωσες;
florans
florans
Mature Cat
Mature Cat

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 60
Τόπος : Βυρωνας
Αριθμός γατουνίων : 5 Μινι,Γκεραλτ,Μικυ ( Τερεζα και Νταιζη μας κοιταζουν απο ψηλα!)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμωνας γιατι χουρχουριζουμε πιο πολυ!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ολα ειναι πολυ γλυκουτσικα! τα θελω ολα!!
Motto : Αγαπη και ανθρωπια!
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/02/2012
Mood : Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 7 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 7 Empty Απ: Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ)

Δημοσίευση από πατουσακια Σαβ Οκτ 17, 2015 8:35 pm

6-7 μηνων περιπου...
πατουσακια
πατουσακια
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 40
Τόπος : Βολος
Αριθμός γατουνίων : 4 στο σπιτι, 7 στο κτημα 1 στο γατοπαραδεισο και μερικα αδεσποτακια
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατανοιξη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ολλες της φουντοτες
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/05/2014
Mood : Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 7 M_love

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 7 Empty Απ: Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ)

Δημοσίευση από florans Σαβ Οκτ 17, 2015 8:37 pm

Τοτε δηλαδη πρεπει να τα στειρωνουμε τα αρσενικα;
florans
florans
Mature Cat
Mature Cat

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 60
Τόπος : Βυρωνας
Αριθμός γατουνίων : 5 Μινι,Γκεραλτ,Μικυ ( Τερεζα και Νταιζη μας κοιταζουν απο ψηλα!)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμωνας γιατι χουρχουριζουμε πιο πολυ!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ολα ειναι πολυ γλυκουτσικα! τα θελω ολα!!
Motto : Αγαπη και ανθρωπια!
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/02/2012
Mood : Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 7 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 7 Empty Απ: Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ)

Δημοσίευση από πατουσακια Σαβ Οκτ 17, 2015 8:40 pm

Από 6 μηνων πρωτεινουν οι γιατροι αλλα καποιοι λενε να στειρωθουν με το που αρχηζουν το μαρκαρισμα....αλλιως δεν θα μπορουν να το σταματησουν...
πατουσακια
πατουσακια
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 40
Τόπος : Βολος
Αριθμός γατουνίων : 4 στο σπιτι, 7 στο κτημα 1 στο γατοπαραδεισο και μερικα αδεσποτακια
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατανοιξη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ολλες της φουντοτες
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/05/2014
Mood : Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 7 M_love

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 7 Empty Απ: Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ)

Δημοσίευση από florans Σαβ Οκτ 17, 2015 8:46 pm

Eυχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση Smile .
florans
florans
Mature Cat
Mature Cat

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 60
Τόπος : Βυρωνας
Αριθμός γατουνίων : 5 Μινι,Γκεραλτ,Μικυ ( Τερεζα και Νταιζη μας κοιταζουν απο ψηλα!)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμωνας γιατι χουρχουριζουμε πιο πολυ!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ολα ειναι πολυ γλυκουτσικα! τα θελω ολα!!
Motto : Αγαπη και ανθρωπια!
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/02/2012
Mood : Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 7 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 7 Empty Απ: Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ)

Δημοσίευση από tania g Τρι Οκτ 20, 2015 8:27 pm

Κοριτσια εμενα ο μικρος μου ειναι 1,5 χρονων και στειρωθηκε στους 7 μηνες. Απο τροφη τρωνε ρογιαλ. Ειχε συχνοουρια καθε δεκα λεπτα ετρεχε στην τουαλετα. Η κτηνιατρος δεν του βρηκε τιποτε. Μια μερα εκανε αιματουρια, και χωρις να καταφερω να του δωσω κανενα φαρμακο, επανηλθε στα φυσιολογικα την επομενη. Η γιατρος επιμενη οτι ηταν απο στρες..Τρωει βεβαια ειδικη τροφη αλλα ειναι ειναι μια χαρα...Τι να πω..
tania g
tania g
Mature Cat
Mature Cat

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 56
Τόπος : Δραμα
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Λιακαδα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/02/2013
Mood : Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 7 M_violi

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 7 Empty Απ: Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ)

Δημοσίευση από πατουσακια Τρι Οκτ 20, 2015 8:51 pm

Θελει προσοχη γιατι μπορει να το ξαναεμφανησει κατα διαστηματα (λογο στρεσ). Μερικες συμβουλες:
1. Προσπαθησε να τον πεισεις να πινει περισσοτερο νερο, αν χρειαστει δωσ του νερομενη την κονσερβα. Ενα συντρηβανι επησης μπορει να βοηθησει.
2. Το θεμα της λεκανης... Ζει μεσα η εξω το γατι; Αν ζει μεσα ποσες λεκανες εχεις και ποσα γατια τα χρεισημοποιουν; Ειναι ανοιχτο η κλειστο; Σε ποιο σημειο του σπιτιου το εχεις;
3. Το θεμα του αμμου... Υπαρχει πιθανοτητα να μην του αρεσει το αμμο; Ποσο συχνα το καθαρηζεις / αλλαζεις;
4. Υπαρχει καποιο αλλο λογο που μπορει να τον στρεσσαρει;
5. Αν ειναι παχουλος καλο θα ηταν να χασει τα παχακια (επιβαρηνει την κατασταση).
πατουσακια
πατουσακια
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 40
Τόπος : Βολος
Αριθμός γατουνίων : 4 στο σπιτι, 7 στο κτημα 1 στο γατοπαραδεισο και μερικα αδεσποτακια
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατανοιξη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ολλες της φουντοτες
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/05/2014
Mood : Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 7 M_love

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 7 Empty Απ: Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ)

Δημοσίευση από tania g Τρι Οκτ 20, 2015 11:41 pm

Να σου πω...
Νερο πινει αρκετο θα ελεγα...και οι δυο πινουν..
Εχω δυο γατια που ζουν αποκλειστικα μεσα στο σπιτι. Υπαρχει μια αμμολεκανη ανοιχτη στο μπανιο.
Οταν ο Φριξος ηταν μικρος πειραματιστικα η αληθεια με διαφορες αμμους και κατεληξα στην van cat που χρησιμοποιω και σημερα. Τον Πικυ τον βρηκα μωρο περσι το καλοκαιρι και δεν αλλαξα αμμο.
την καθαριζω πρωι βραδυ και μια φορα τον μηνα περιπου την αλλαζω ολη.
Ο Φριξος, ναι, ειναι παχουλος αλλα το Πικακι μου μωρε ειναι πολυ κινητικο και διατηρειτε φιτ..
Τον στρεσαρισα εγω η χαζη με το λουρακι που του εβαλα. Επειδη φοραει ο Φριξος κολαρο ειπα να βαλω και στον μικρο. Την μια μερα του το φορεσα και την αλλη αρχισαν τα προβληματα... Αυτα...
tania g
tania g
Mature Cat
Mature Cat

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 56
Τόπος : Δραμα
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Λιακαδα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/02/2013
Mood : Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 7 M_violi

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 7 Empty Απ: Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ)

Δημοσίευση από πατουσακια Τρι Οκτ 20, 2015 11:47 pm

Για 2 γατουνια 1 λεκανη δεν ειναι αρκετα, ο γενηκος κανονας λεει να εχεις τοσες λεκανες οσες γατες συν ενα λεκανη ακομα. (πχ εγω που εχω 4 γατες, εχω 6 λεκανες διαθεσημες μοιρασμενα στα 2 μπαλκονια του σπιτιου) Τα παχακια καλο θα ηταν να τα χασατε παντως, αρκει να συμβουλευτης το γιατρο σου πρωτα για το ποσα κιλακια πρεπει να χασει....
πατουσακια
πατουσακια
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 40
Τόπος : Βολος
Αριθμός γατουνίων : 4 στο σπιτι, 7 στο κτημα 1 στο γατοπαραδεισο και μερικα αδεσποτακια
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατανοιξη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ολλες της φουντοτες
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/05/2014
Mood : Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 7 M_love

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 7 Empty Απ: Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ)

Δημοσίευση από koneko Τετ Οκτ 21, 2015 9:19 am

πατουσακια έγραψε:Για 2 γατουνια 1 λεκανη δεν ειναι αρκετα, ο γενηκος κανονας λεει να εχεις τοσες λεκανες οσες γατες συν ενα λεκανη ακομα. (πχ εγω που εχω 4 γατες, εχω 6 λεκανες διαθεσημες μοιρασμενα στα 2 μπαλκονια του σπιτιου) Τα παχακια καλο θα ηταν να τα χασατε παντως, αρκει να συμβουλευτης το γιατρο σου πρωτα για το ποσα κιλακια πρεπει να χασει....

Επιτελους αλλο ενα ατομο που συμμεριζεται τις αποψεις μου με τις λεκανες! worship
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 7 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 7 Empty Απ: Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ)

Δημοσίευση από πατουσακια Τετ Οκτ 21, 2015 9:43 am

Το εμαθα απο τα λαθη μου.... Σε καποιο φαση ειχα 5 γατες και 3 λεκανες στο σπιτι και λογο στρεσ ο Συλβεστρος αρχησε να κανει κακα του εκτος λεκανης...
πατουσακια
πατουσακια
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 40
Τόπος : Βολος
Αριθμός γατουνίων : 4 στο σπιτι, 7 στο κτημα 1 στο γατοπαραδεισο και μερικα αδεσποτακια
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατανοιξη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ολλες της φουντοτες
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/05/2014
Mood : Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 7 M_love

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 7 Empty Απ: Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ)

Δημοσίευση από Feline Queen Πεμ Μαρ 10, 2016 11:56 am

Πριν 4 χρονια μια γατα γεννησε και μας αφησε τα 4 γατακια της στην αυλη μας και εφυγε. Απο αυτα τα 4 τελικα το ενα μας εμεινε. Ασπρομαυρο αρσενικο. Και ηταν το αγαπημενο μου, αυτο που μου ειχε κλεψει την καρδια ♥

Πριν κλεισει χρονο, παρατηρησαμε οτι βγαινει απο το σπιτι και προσπαθει να... κανει την αναγκη του στην αυλη αλλα δεν φαινοταν να την κανει και μετα απλα ξανακαλυπτε το χωμα. Σταματησε να πολυτρωει και να πινει οποτε τον πηραμε στον κτηνιατρο. Του καναμε την εγχειριση, αναρρωσε, ολα καλα.

Μια στειρωση αργότερα και αλλες 2 τετοιες εγχειρισεις, πριν λιγο καιρο ο πατερας μου παρατηρησε για αλλη μια ακομα φορα αυτα τα συμπτωματα. Εγω δυστυχως και η υπολοιπη οικογενεια βρισκομαστε εκτος Ελλαδας τα τελευταια δυο χρονια. Τον πηγε στον γιατρο και εκανε την εγχειριση. Η οποια πηγε καλα, ειπε ο γιατρος. Μερες αργοτερα και μετα απο καποιες οικονομικες διαπραγματευσεις γιατι ο γιατρος υπερχρεωνει σε συγκριση με αλλους της περιοχης (Ροδου), ο γιατρος λεει τωρα πως ο Ψιψιμελ (ναι, ετσι τον βγαλαμε Smile ειναι αγορι, ασπρομαυρο και τον φωναζουμε με "μ") δεν κατουραει παρολο που τρωει κανονικα και θα πρεπει να του κανει μια αλλη εγχειριση για να του ανοιξει δευτερη ουρηθρα ή κατι τετοιο.

Το προβλημα τωρα ειναι οτι α) ο γιατρος οπως ειπαμε τρωει λεφτα και σκεφτομαστε μηπως βαζει τον Ψιψιμελ σε αχρειαστες εγχειρισεις και ταλαιπωριες για τα χρηματα και β) ετυχε και ο πατερας βρισκεται σε επαγγελματικο ταξιδι και δεν μπορει να τον εχει ο ιδιος απο κοντα. Και δεν ειναι κατι που βαζεις να κανει ο παππους και οι γιαγια που εχουν οι ιδιοι ορισμενα ιατρικα προβληματα και δεν ειναι και οι πιο φιλοζωοι ανθρωποι του κοσμου.

Θελω αποψεις σχετικα με τον γιατρο και το τι μπορουμε να κανουμε.

Τελικα καταληξαμε προς το παρον να τον παρει η γιαγια και να τον βαλουν για μερικες μερες σε ενα άδειο δωματιο με αμμο και να τον νοιαζονται για το φαγητο και για παρεα μεσα στην μερα. Το θεμα ειναι οτι εαν περασουν μερες και δεν κατουρησει, μηπως γινει επικινδυνο. Ο γιατρος ειπε οτι αν δεν πετυχει ουτε αυτο θα πρεπει να κανει οπωσδηποτε επεμβαση.
Μηπως ειναι καλυτερα να του πουμε οτι κατουρησε και να τον παρουμε σε αλλο κτηνιατρο;
Feline Queen
Feline Queen
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 28
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Γατο-άνοιξη
Motto : A reader lives a thousand lives. A man who never reads, lives only one. (GRRM)
Ημερομηνία Εγγραφής : 10/03/2016
Mood : Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 7 M_tears

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 7 Empty Απ: Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ)

Δημοσίευση από Gatoplikti Πεμ Μαρ 10, 2016 3:43 pm

Καλησπέρα Feline Queen!
Eξ οσων έχω διαβάσει εδω απο εμπειριες μελών, δεν το έχω αντιμετωπισει προσωπικα, το συγκεκριμένο προβλημα υγειας ειναι αρκετά επιμονο πολλές φορες και χρειάζεται ειδικη διατροφή και θεραπεια. Φυσικα και πρέπει να μπορει να ουρει καθημερινα ο γάτος και δεν πρέπει να τον αφήσετε μέρες με αυτο το προβλημα, αλλα πρέπει να το αντιμετωπισετε άμεσα. Οσο για τον κτηνιατρο μπορειτε φυσικά να ζητήσετε και δεύτερη γνώμη αν πιστεύετε οτι ο συγκεκριμένος δεν σας καλύπτει χωρις να του πειτε οτι ο γατούλης ειναι εντάξει.
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 7 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 7 Empty Απ: Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ)

Δημοσίευση από marina289 Πεμ Μαρ 10, 2016 8:45 pm

Καλό είναι -αν δεν το κάνετε ήδη- να του δίνετε υγρή τροφή, δηλ κονσέρβες και δεν θα ήταν κακό για κάποιο διάστημα να του δίνετε και κάποια κλινική
πχ http://www.pet4u.gr/purina-veterinary-diets-ur-urinary.html
Επίσης όπως είπε και η γατόπληκτη, καλό είναι να ενεργήσετε άμεσα... Είναι ένα πρόβλημα σύνηθες μεν, ύπουλο δε.

marina289
Σχολιάστρια επί παντός γατηστιτού
Σχολιάστρια επί παντός γατηστιτού

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 47
Αριθμός γατουνίων : άστατος!
Motto : For every dark night,there's a brighter day
Ημερομηνία Εγγραφής : 14/03/2012
Mood : Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 7 M_violi

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 7 Empty Απ: Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ)

Δημοσίευση από Feline Queen Πεμ Μαρ 10, 2016 11:46 pm

Σας ευχαριστω πολυ. Δεν ηξερα οτι ειναι καλυτερο να προτιμαμε την υγρη τροφη. Ο γιατρος μας δινει το "ουριναρι" ή γουατεβερ. Αλλα η μαμα μου γκρινιαζει οτι ειναι ακριβο απο τον γιατρο. Του παιρνει το ιδιο πραγμα απο αλλου και γκρινιαζει ο γιατρος.

Το προβλημα ειναι οτι δεν ειναι εντελως σπιτικος. Κοιμαται μεσα κλπ αλλα επειδη ξεκινησε γατακι της αυλης εχει μαθει και τα κανει εξω και οχι σε αμμο μεσα στο σπιτι. Γενικα κυκλοφορει εξω μονος του, δεν θελουμε να τον κλεισουμε σπιτι. Και παει και σε γειτονες τριγυρω και τρωει. Στην μια πλευρα του σπιτιου μαλιστα εχουμε ξενοδοχειο οπου το καλοκαιρι εχει ενα σωρο φιλοζωους τουριστες.
Feline Queen
Feline Queen
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 28
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Γατο-άνοιξη
Motto : A reader lives a thousand lives. A man who never reads, lives only one. (GRRM)
Ημερομηνία Εγγραφής : 10/03/2016
Mood : Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 7 M_tears

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 7 Empty Απ: Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ)

Δημοσίευση από koneko Παρ Μαρ 11, 2016 5:35 am

Αν δεν κατουρησει πανω απο 24 ωρες η κατασταση μπορει να γινει επικινδυνη και να οδηγησει το γατι στον θανατο, ο οποιος δυστυχως θα ειναι φρικτος. Η υγρη τροφη επιβαλλεται σε τετοιες περιπτωσεις. Θα μπορουσατε να του δινετε ωμο κρεας για ενα διαστημα, ισως τον βοηθησει, αλλα και παλι, αν οι πετρες ειναι απο αυτες που δεν διαλυονται με οτι τροφη και φαρμακο και αν παρουν, η εγχειρηση θα ειναι μονοδρομος.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 7 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 7 Empty Απ: Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ)

Δημοσίευση από ΜαύροςΓάτος Παρ Μαρ 11, 2016 10:39 am

Αν το γατί κυκλοφορεί και έξω,πως είσαστε τόσο σίγουροι ότι δεν ουρεί οπουδήποτε αλλού;;;

Μάπα ο γιατρός και έχει υποβάλει το ζώο σε τεράστια ταλαιπωρία με πολλές και απανωτές ναρκώσεις.

Να τον αλλάξετε ΑΜΕΣΑ, αν αγαπάτε τον γάτο σας γιατί είναι επικίνδυνος.

Αν τελικά το γατί έχει όντως πρόβλημα,η επέμβαση (κόβουν λίγο την άκρη από το πουλάκι τους ώστε το σημείο που στενεύει να μην φράζει με ουρόλιθους κάθε τρεις και λίγο),είναι μονόδρομος.
ΜαύροςΓάτος
ΜαύροςΓάτος
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Αριθμός γατουνίων : δύο πανθηράκια!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όσες ζουν στους αφιλόξενους δρόμους
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2012
Mood : Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 7 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 7 Empty Απ: Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ)

Δημοσίευση από Gatoplikti Παρ Μαρ 11, 2016 11:42 am

Απο την στιγμή που ο γάτος κυκλοφορει εξω καταρχας δεν μπορειτε να ελεγχετε τι τρώει και να του κάνετε σωστή διατροφή για το προβλημα υγειας του, ούτε μπορειτε απολυτα να τον παρακολουθήσετε. Περιττο να πουμε οτι ειναι εκτεθειμένος σε διάφορους εξωτερικους κινδύνους.
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 7 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 7 Empty Απ: Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ)

Δημοσίευση από Feline Queen Σαβ Μαρ 12, 2016 10:41 am

Αχ εχω ευχαριστα! Τον πηραν η γιαγια σπιτι. Βεβαια τους ξεφυγε και πηγε στο δικο μας. Τελικα τον εβαλαν εκει και κοιμηθηκε. Προσπαθησε να τον πιασει αλλα αγριεψε και την γρατσουνησε. Την αμμο παντως την χρησιμοποιησε μας ειπε και γενικως ειναι πολυ ενεργητικο. Πριν τον παει ο μπαμπας στον γιατρο εκλαιγε και πονουσε ενω τωρα σκαρφαλωνει και τετοια. Το κακομοιρο δεν εχει συνηθισει τοσες μερες κλεισμενο. Του εκανε καλο που ηρθε σπιτι.

Και για τον γιατρο εχετε δικιο. Θα τον αλλαξουμε. Δεν θα τον ξαναπαμε εκει.
Feline Queen
Feline Queen
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 28
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Γατο-άνοιξη
Motto : A reader lives a thousand lives. A man who never reads, lives only one. (GRRM)
Ημερομηνία Εγγραφής : 10/03/2016
Mood : Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 7 M_tears

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 7 Empty Απ: Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ)

Δημοσίευση από CATfairy Σαβ Ιαν 28, 2017 8:44 pm

Καλησπέρα σας,

Εδώ και 2 εβδομάδες ο γάτος μου που είναι 5 ετών περίπου, ξαφνικά παρουσίασε πρόβλημα με την ούρησή του. Δηλ. τον είδα πολύ κακόκεφο και τον έβλεπα ότι πήγαινε παντού και σφιγγόταν χωρίς να μπορέσει να ουρήσει καθόλου. Τον πήγα άμεσα στη κτηνίατρό μας όπου (ευτυχώς) κατάφερε να του βάλει καθετήρα. Του πήρε λίγη ποσότητα από τα ούρα που έβγαλε εκείνη τη στιγμή για να τα δώσει για ανάλυση και να δούμε εάν είναι κρύσταλλοι ή κάτι άλλο.

Τον καθετήρα τον αφήσαμε περίπου 7 ημέρες. Μου είπε να του δίνω αντιβίωση μαζί με lasix και να του δίνω αποκλειστικά τροφή ιατρική την S/D. Όταν της τον πήγα για να του τον αφαιρέσει τον καθετήρα μου είπε από το δείγμα ούρων δεν έδειξε καθόλου κρυστάλλους αλλά ανεβασμένο ph 7,5. Δηλ. ότι λόγω του ph του έχει συρρικνωθεί η ουρήθρα, κάτι τέτοιο. Ρώτησα τι μπορώ να κάνω και μου λέει μόνο να αλλάξω την διατροφή του ενώ στην αρχή μου είχε πει ότι η διατροφή που έκανε έως τώρα (μια purina urinary) δεν του είχε δημιουργήσει πρόβλημα από τη στιγμή που δεν είχε κρυστάλλους.

Το θέμα είναι ότι εδώ και 1 εβδομάδα που του βγάλαμε τον καθετήρα, ο γάτος ουρεί μεν αλλά κάνει πολύ μικρή ποσότητα ούρων. Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω για να τον βοηθήσω. Το γατί (προς το παρόν) είναι καλοδιάθετο, φαίνεται ok. Το θέμα είναι ότι φοβάμαι μήπως πάλι δεν μπορέσει να ουρήσει καθόλου τις επόμενες μέρες. Τι μπορεί να κάνει κανείς σε γατί που είναι συρρικνωμένη η ουρήθρα του;

Σας έχει τύχει κάτι παρόμοιο; vrazo

Υ.Γ. Η αντιβίωση που του έδινα ήταν τις πρώτες μέρες marbocyl και μετά να του δίνω 1/4 augmentin 500mg

Δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω από την στιγμή που δεν κάνει κανονική ποσότητα ούρων και δεν βελτιώνει την κατάσταση η καινούργια τροφή s/d. (σσ μου είπε ότι αυτή η τροφή μπορεί να βελτιώσει το ph και να αποφύγουμε το ενδεχόμενο να κάνει και κρυστάλλους στο μέλλον).

Σας ευχαριστώ πολύ thanks
CATfairy
CATfairy
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Φίδι
Ηλικία : 46
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Motto : Στο μυαλό μιας γάτας, τα πάντα ανήκουν στις γάτες
Ημερομηνία Εγγραφής : 22/09/2010
Mood : Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 7 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 7 Empty Απ: Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ)

Δημοσίευση από ΜαύροςΓάτος Κυρ Ιαν 29, 2017 11:14 am

CATfairy έγραψε:Καλησπέρα σας,

Εδώ και 2 εβδομάδες ο γάτος μου που είναι 5 ετών περίπου, ξαφνικά παρουσίασε πρόβλημα με την ούρησή του. Δηλ. τον είδα πολύ κακόκεφο και τον έβλεπα ότι πήγαινε παντού και σφιγγόταν χωρίς να μπορέσει να ουρήσει καθόλου. Τον πήγα άμεσα στη κτηνίατρό μας όπου (ευτυχώς) κατάφερε να του βάλει καθετήρα. Του πήρε λίγη ποσότητα από τα ούρα που έβγαλε εκείνη τη στιγμή για να τα δώσει για ανάλυση και να δούμε εάν είναι κρύσταλλοι ή κάτι άλλο.

Τον καθετήρα τον αφήσαμε περίπου 7 ημέρες. Μου είπε να του δίνω αντιβίωση μαζί με lasix και να του δίνω αποκλειστικά τροφή ιατρική την S/D. Όταν της τον πήγα για να του τον αφαιρέσει τον καθετήρα μου είπε από το δείγμα ούρων δεν έδειξε καθόλου κρυστάλλους αλλά ανεβασμένο ph 7,5. Δηλ. ότι λόγω του ph του έχει συρρικνωθεί η ουρήθρα, κάτι τέτοιο. Ρώτησα τι μπορώ να κάνω και μου λέει μόνο να αλλάξω την διατροφή του ενώ στην αρχή μου είχε πει ότι η διατροφή που έκανε έως τώρα (μια purina urinary) δεν του είχε δημιουργήσει πρόβλημα από τη στιγμή που δεν είχε κρυστάλλους.

Το θέμα είναι ότι εδώ και 1 εβδομάδα που του βγάλαμε τον καθετήρα, ο γάτος ουρεί μεν αλλά κάνει πολύ μικρή ποσότητα ούρων. Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω για να τον βοηθήσω. Το γατί (προς το παρόν) είναι καλοδιάθετο, φαίνεται ok. Το θέμα είναι ότι φοβάμαι μήπως πάλι δεν μπορέσει να ουρήσει καθόλου τις επόμενες μέρες. Τι μπορεί να κάνει κανείς σε γατί που είναι συρρικνωμένη η ουρήθρα του;

Σας έχει τύχει κάτι παρόμοιο; vrazo

Υ.Γ. Η αντιβίωση που του έδινα ήταν τις πρώτες μέρες marbocyl και μετά να του δίνω 1/4 augmentin 500mg

Δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω από την στιγμή που δεν κάνει κανονική ποσότητα ούρων και δεν βελτιώνει την κατάσταση η καινούργια τροφή s/d. (σσ μου είπε ότι αυτή η τροφή μπορεί να βελτιώσει το ph και να αποφύγουμε το ενδεχόμενο να κάνει και κρυστάλλους στο μέλλον).

Σας ευχαριστώ πολύ thanks

Καλημέρα και περαστικά στον γατούλη σου.
Από τη στιγμή που δεν μπορούσε να ουρήσει καθόλου και τον πήγες στον γιατρό,εκείνος του άδειασε ολη την κύστη και πήρε λίγο δείγμα για αναλύση..

Πριν 4 χρόνια ο μεγάλος μου είχε πάθει ουρολιθίαση.

Έβαλε καθετήρα για μισή μέρα μόνο γιατί τον ξήλωσε.
Κλινική διατροφή με r.c urinary s/o για 6 μήνες,

Από τότε πέρασαν τόσα χρόνια και δεν έχει ξανανοσήσει.

Στην περίπτωση του νομίζω ότι έφταιγε η τροφή που έδινα τότε γιατί είχα άγνοια.

Είχα συζητήσει με τον γιατρό που τον παρακολουθούσε τότε,ότι αν ξανανοσήσει θα του κάναμε μια επέμβαση(κόβουν την άκρη που στενεύει από το πουλάκι τους και δεν ξαναπαρουσιάζεται το πρόβλημα).


Μετά τον καθετήρα είναι απόλυτα φυσιολογικο να πηγαίνουν συνέχεια στην αμμολεκάνη και να κάνουν μια μικρή ποσότητα.

Το ότι ουρεί έστω και λίγο είναι θετικό.

Η τροφή που του δίνεις εφόσον είναι κλινική,θα βοηθήσει ώστε τα ούρα του να γίνουν πιο όξινα.

Αυτή τη στιγμή δίνω και εγώ urinary στον μικρό μου γιατί βρήκε ο γιατρός κρυστάλλους(ουρούσε κανονικά απλά το πουλάκι του είχε ερεθιστεί πιθανότατα από τις πέτρες που τον γρατζουνούσαν όταν κατουρούσε)

Μακάρι να είναι μόνο αυτό στην περίπτωση σας,γιατί εμείς από μια γρήγορη ανάλυση που έγινε στο κτηνιατρείο,έδειξε αναβασμένα τα λευκά και φοβόμαστε για νεφρική ανεπάρκεια.Και είναι μόνο 5 χρονών.

Περαστικά και πάλι.

ΜαύροςΓάτος
ΜαύροςΓάτος
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Αριθμός γατουνίων : δύο πανθηράκια!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όσες ζουν στους αφιλόξενους δρόμους
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2012
Mood : Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 7 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 7 Empty Απ: Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ)

Δημοσίευση από belezza Κυρ Ιαν 29, 2017 2:36 pm

Αυτο το ουροποιητικο βρε παιδια,με προβληματιζει και μενα.οταν στειρωσα το νιαουρελο(τωρα ειναι 1 και 7 μηνων) ,ο γιατρος μας ειπε αποκλειστικα τροφη urinary ή για στειρωμενες γατες και μαλιστα πιο πολυ ξηρα τροφη απο την υγρη.μαλιστα υγρη τροφη ειχε πει 2 φορες την εβδομαδα.οι αποριες μου λοιπον ειναι οι εξης  : η urinary εχει διαφορα απο την gastrate?τελικα η ξηρη τροφη ειναι καλυτερη ή η υγρη με αναλογη ποσοστοση.
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 7 Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 7 Empty Απ: Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ)

Δημοσίευση από ΜαύροςΓάτος Κυρ Ιαν 29, 2017 5:14 pm

belezza έγραψε:Αυτο το ουροποιητικο βρε παιδια,με προβληματιζει και μενα.οταν στειρωσα το νιαουρελο(τωρα ειναι 1 και 7 μηνων) ,ο γιατρος μας ειπε αποκλειστικα τροφη urinary ή για στειρωμενες γατες και μαλιστα πιο πολυ ξηρα τροφη απο την υγρη.μαλιστα υγρη τροφη ειχε πει 2 φορες την εβδομαδα.οι αποριες μου λοιπον ειναι οι εξης  : η urinary εχει διαφορα απο την gastrate?τελικα η ξηρη τροφη ειναι καλυτερη ή η υγρη με αναλογη ποσοστοση.

Η urinary είναι για θεραπεία από τους ουρόλιθους,απ'οσο γνωρίζω.
Εσύ sterilised να δίνεις είτε κροκέτες, είτε κονσέρβα.
Πρώτη φορά ακούω ότι η ξηρά είναι καλύτερη από την υγρή.... Suspect
Το αντίθετο γνώριζα τόσα χρόνια.

Αυτό που πρέπει να προσέχουμε σε μια τροφή είναι το ποσοστό του μαγνήσιου που περιέχει.Δεν πρέπει να είναι υψηλό.

Βέβαια το είχα πει σε μια γνωστή μου κτηνίατρο Oλλανδέζα και γέλαγε.
Μου είχε πει ότι το μαγνήσιο χρειάζεται στον οργανισμό και να μην παθαίνουμε υστερία στο άκουσμα του.

Φαντάζομαι ότι η castrate είναι το ίδιο πράγμα με τη sterilised.
ΜαύροςΓάτος
ΜαύροςΓάτος
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Αριθμός γατουνίων : δύο πανθηράκια!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όσες ζουν στους αφιλόξενους δρόμους
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2012
Mood : Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 7 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 7 Empty Απ: Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ)

Δημοσίευση από Gatoplikti Κυρ Ιαν 29, 2017 5:26 pm

Πεπη μην δινεις urinary θα σου ελεγα ειδικα αποκλειστικα. Πας να προφυλαχθεις και δημιοργούνται χειροτερα θεματα. Το μαγνησιο οντως χρειαζεται εχω διαβασει και γω.
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 7 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 7 Empty Απ: Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ)

Δημοσίευση από belezza Κυρ Ιαν 29, 2017 6:23 pm

επειδη εχω μπερδευτει το παω μια urinary μια castrade (ναι η castrade ειναι η ιδια με τη sterlised απλα σε ορισμενες μαρκες τη γραφουν ετσι) παιρνω και hills που εχει βγαλει και για τις δυο περιπτωσεις.urinary παιρνω το φακελακι της royal.
τωρα για την ξηρα τροφη ,δεν ξερω τι να πω.εγω παντως του δινω 1 κουταλακι υγρη καθε μερα μαζι με τις κροκετες
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 7 Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 7 Empty Απ: Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ)

Δημοσίευση από koneko Κυρ Ιαν 29, 2017 6:46 pm

Το μαγνησιο ελεγχει πανω απο 300 λειτουργιες. Και εγω γελαω που εχετε παθει εμμονη με αυτο. Κανενας κτηνιατρος εδω δεν μου εχει πει να το μειωσω. Οι κτηνιατροι που λενε οχι στην υγρη τροφη, δεν ξερουν τι τους γινεται. Αλλαξτε κτηνιατρο.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 7 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 7 Empty Απ: Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ)

Δημοσίευση από belezza Κυρ Ιαν 29, 2017 8:00 pm

ευχαριστω για την αποψη.εχουμε δυο κτηνιατρους και η μια που μου ειπε ακριβως το ιδιο(του εκανε τη στειρωση)ηρθε πριν 2 χρονια απο αμερικη ,οπου εργαζοταν για 7 χρονια (απ'οτι ξερω ηταν στην ουασιγκτον) ως κτηνιατρος.
ισως στα δυο αυτα χρονια που ειναι εδω η συγκεκριμενη εχουν αλλαξει γνωμη, προτεινοντας την υγρη  σε μεγαλυτερη αναλογια.εσεις φανταζομαι δεν του δινετε ξηρη τροφη.
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 7 Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 7 Empty Απ: Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ)

Δημοσίευση από koneko Τετ Φεβ 01, 2017 6:07 am

belezza έγραψε:εσεις φανταζομαι δεν του δινετε ξηρη τροφη.

Στον μεγαλο ουτε κατα διαννοια. Στην μικρη αναγκαστικα γιατι την φροντιζουν οι γονεις μου. Μεγαλωσε με ωμα ομως απο την ηλικια των 30 ημερων!
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 7 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 7 Empty Απ: Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ)

Δημοσίευση από Constant1ne Τετ Φεβ 01, 2017 2:38 pm

Υπαρχουν κτηνιατροι στην Ελλαδα που λενε οτι η υγρη ειναι καλυτερη της ξηρας;; Μαλλον χωρα πρεπει να αλλαξουμε.
Constant1ne
Constant1ne
Kill Deal Cats
Kill Deal Cats

Άντρας
Γάτα
Ηλικία : 37
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/09/2014
Mood : Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 7 Parta10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 7 Empty Απ: Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ)

Δημοσίευση από Aigypti-cat Τετ Φεβ 01, 2017 3:05 pm

Είναι τόσες πολλές οι γνώμες των κτηνιάτρων για την τροφή των γατιών που μετά από ένα σημείο καταντανε αναξιόπιστοι. Έχω ακούσει από πολλούς να λένε μόνο κροκετα και τίποτα άλλο. Δεν θα το έκανα στις γάτες μου γιατί μου φαίνεται πολύ μονότονο. Ο κτηνίατρος που πάμε λέει αυστηρά όχι μόνο στα μαγειρεμένα φαγητά (που έχουν καρυκευματα, κτλ).Κατα τ'άλλα σκέτο βραστό κοτόπουλο, ωμή, υγρή και ξηρά τροφή μπορούμε να δίνουμε κανονικά αρκεί να είναι συγκεκριμένα γεύματα (3 φορές τη μέρα )και να μην μασουλανε τα γατιά συνέχεια. Ειδικά η Ρόζα που είχε σοβαρό πρόβλημα με το ουροποιητικο πριν από 2 χρονια. Κι επειδή η συγκεκριμένη γάτα την έχει δει Φαραώ και δεν δοκιμάζει καν την υγρή τροφή (για ώμο δεν το συζητάμε )είπε πως μπορεί να τρώει κονσέρβα τόνο από αυτές που είναι σε άλμη αραιωμένη με νερό.
...Η Νεφέλη τρώει και τους τοίχους

Aigypti-cat
Prime Cat
Prime Cat

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2,5 + 1 αγγελάκι
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/05/2016
Mood : Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 7 Spasti10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 7 Empty Απ: Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ)

Δημοσίευση από Constant1ne Τετ Φεβ 01, 2017 4:34 pm

Ανθρωπινο τονο εννοεις;
Constant1ne
Constant1ne
Kill Deal Cats
Kill Deal Cats

Άντρας
Γάτα
Ηλικία : 37
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/09/2014
Mood : Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 7 Parta10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 7 Empty Απ: Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ)

Δημοσίευση από ΜαύροςΓάτος Τετ Φεβ 01, 2017 4:52 pm

Constant1ne έγραψε:Υπαρχουν κτηνιατροι στην Ελλαδα που λενε οτι η υγρη ειναι καλυτερη της ξηρας;; Μαλλον χωρα πρεπει να αλλαξουμε.

Κωνσταντίνε,στη φύση η γάτα θα έτρωγε ξηρή ή υγρή τροφή;;;;

Είναι δυνατόν να είναι η ξηρή καλύτερη από την υγρή;

Μιλάμε για ωμά και κονσέρβες καλής ποιότητας και όχι σκουπίδια.

Εγώ ξηρά δίνω και καμιά κονσέρβα που και που γιατί δε μου περισσεύουν για ωμή ή αποκλειστικά με κονσέρβες διατροφή.
ΜαύροςΓάτος
ΜαύροςΓάτος
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Αριθμός γατουνίων : δύο πανθηράκια!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όσες ζουν στους αφιλόξενους δρόμους
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2012
Mood : Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 7 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 7 Empty Απ: Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ)

Δημοσίευση από Constant1ne Τετ Φεβ 01, 2017 4:58 pm

Φυσικα και η υγρη ειναι καλυτερη της ξηρας, δεν ειπα το αντιθετο. Οι κτηνιατροι στην Ελλαδα το λενε ομως. Γι αυτο και ο κτηνιατρος θα ναι ο τελευταιος ανθρωπος που θα ρωτησω για τη διατροφη της γατας.
Constant1ne
Constant1ne
Kill Deal Cats
Kill Deal Cats

Άντρας
Γάτα
Ηλικία : 37
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/09/2014
Mood : Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 7 Parta10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 7 Empty Απ: Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ)

Δημοσίευση από Gatoplikti Τετ Φεβ 01, 2017 5:14 pm

Constant1ne έγραψε:Υπαρχουν κτηνιατροι στην Ελλαδα που λενε οτι η υγρη ειναι καλυτερη της ξηρας;; Μαλλον χωρα πρεπει να αλλαξουμε.

Tο γραψες αναποδα Razz
Laughing Laughing Laughing

Οι κτηνιατροι δεν ειναι διατροφολογοι το έχουμε ξαναπει!!
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 7 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 7 από 8 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης