gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Η πριγκιπισουλα ακομα ψαχνει σπιτι και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κινδυνευει

+12
koneko
pyramid
ZIZIKOS
Lina
kat-cats
LAROGATA
marina289
thanoschris1
Yovanka
Antonis-Valia
kouix
scroogy
16 απαντήσεις

Σελίδα 3 από 3 Επιστροφή  1, 2, 3

Πήγαινε κάτω

Η πριγκιπισουλα ακομα ψαχνει σπιτι και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κινδυνευει  - Σελίδα 3 Empty Απ: Η πριγκιπισουλα ακομα ψαχνει σπιτι και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κινδυνευει

Δημοσίευση από dagger Παρ Μάης 29, 2015 11:43 pm

koneko έγραψε:Βασικα το γεγονος οτι κρατας αμυντικη σταση απεναντι τους σε φερνει αυτοματα σε μειονεκτικη θεση. Περνα στην αντεπιθεση και πες τους με απολυτη βεβαιοτητα οτι τα γατια δεν λερωνουν και αν ειναι αυτα που λερωνουν να σου φερουν αποδειξεις, πχ φωτο ή βιντεο γατας που λερωνει στο συγκεκριμενο σημειο. Υπενθυμησε τους επισης την νομοθεσια για τα ζωα και οτι αν παθουν κατι θα πας στην αστυνομια με τα απειλητικα μειλ που σου εστειλαν. Πανω απο ολα, μη τους φοβασαι. Απο εκει και περα, γιατι να εισαι εσυ υπευθυνη στο καθαρισμα απο την στιγμη που δεν ξερει ΚΑΝΕΙΣ ποιος και τι λερωνει;

Πολύ σωστά.

Περνα στην αντεπίθεση , μην κρατάς τόσο αμυντική στάση , δεν είσαι ένοχη για κάτι .

Ακόμα και αν υποθέσουμε ότι λερώνουν οι γάτες , δεν είσαι υποχρεωμένη να καθαρίσεις κοινόχρηστο χώρο .

Διακρίνω ένα απίστευτο πανικό , καταλαβαίνω ότι φοβάσαι για την ζωή των γατιών , και δικαιολογημένα ... αλλά τον φόβο σου τον οσμίζονται και αυτοί οι οποίοι σε έχουν στήσει στην γωνία και σε βαράνε (μεταφορικά σε βαράνε ,αν και ψυχολογικά έχουν πετύχει να σε εκφοβίζουν συστηματικά.)

Επειδή έχω περάσει από παρόμοια φάση , με ενοχλούσαν οι διπλανοι , ότι ταχα μου πήγαιναν οι γατες μου και λέρωναν το χαλάκι που είχαν στην είσοδο τους , ενώ οι γάτες μου δεν έβγαιναν ουτε και βγαινουν έξω από το σπίτι .... όταν πέρασα στην αντεπίθεση , και εγινα το ίδιο ενοχλητική , θρασύς και αναιδής βρήκα την ησυχία μου.

Μην μασάς , έχεις όλα τα δίκια με το μέρος σου . Διεκδίκησε δυναμικά αυτό που έτσι κι αλλιώς είναι το σωστό χωρίς να τους φοβάσαι , κανένας δεν μπορεί να σου απαγορεύσει να τα'ί'ζεις τα γατάκια , . Αυριο μεθαύριο θα βρεθουν κι άλλες γατούλες να τα'ί'ζεις . Και αυτά τα σκηνικά θα επαναληφθούν . Και θα ζεις πάλι με την αγωνία και τον φόβο του τι θα συμβεί.

Δεν ζηταμε να τα αγαπησουν , ζητάμε να τα αφήσουν να ζήσουν.
Εχουν κι αυτά δικαιώματα ...





dagger
dagger
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 62
Τόπος : Δάφνη - Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 16 και τέλος
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : όλες τις εποχές .... με μια αδυναμία στον χειμώνα
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : τώρα πια κανένα ...έκλεισα σαν γατομάνα
Motto : follow your dream
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2015
Mood : Η πριγκιπισουλα ακομα ψαχνει σπιτι και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κινδυνευει  - Σελίδα 3 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η πριγκιπισουλα ακομα ψαχνει σπιτι και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κινδυνευει  - Σελίδα 3 Empty Απ: Η πριγκιπισουλα ακομα ψαχνει σπιτι και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κινδυνευει

Δημοσίευση από Ηρακλένια Σαβ Μάης 30, 2015 10:43 am

Antonis-Valia έγραψε:
Ηρακλένια έγραψε:
Θα πρότεινα (και θα παρακαλούσα), αν κάποιος γνωρίζει ή έχει το χρόνο και το μέσον να κάνει μια έρευνα, να αναρτήσει ένα θέμα σχετικό με το πώς συμπεριφερόμαστε σε τέτοιες περιπτώσεις. Έχω αγανακτήσει πια να διαβάζω τέτοια περιστατικά όπου αντί να φοβούνται αυτοί που παρανομούν, φοβούνται αυτοί που που προσπαθούν να κάνουν το καλό.
Καλή δύναμη γλυκιά μου.


"Φροντίζουμε το αδέσποτο της γειτονιάς μας και ο "γείτονας" ενοχλείται από την παρουσία του τόσο πολύ ώστε να φτάσει στο σημείο να απειλήσει ότι θα το σκοτώσει / εξαφανίσει / φολιάσει κλπ!

Την ίδια στιγμή και όχι όταν γίνει το κακό ( θα είναι αργά τότε ) επισκεπτόμαστε το Α.Τ της περιοχής μας στον Αξιωματικού υπηρεσίας, και του ζητούμε να καταγραφεί στο βιβλίο συμβάντων η απειλή κατά της ζωής του ζώου.
Τους υποδεικνύουμε τον Ν.4039/2012 επισημαίνοντας το άρθρο 16 διότι οι περισσότεροι ακόμα δεν το γνωρίζουν - και ζητούμε να ενημερωθεί ο γείτονας ότι από εκείνη την στιγμή και μετά καθίσταται υπεύθυνος για όποια κακομεταχείριση εις βάρος του ζώου ενώ θα φροντίσει η αστυνομία να τον ενημερώσει για τις νέες βαριές ποινές ( ένα έως πέντε! έτη στην φυλακή και 5.000.-15.000 ? πρόστιμο )

Ζητάτε πάντα το αντίγραφο από την καταγραφή στο βιβλίο συμβάντων και ενημερώνεται άμεσα το φιλοζωικό σωματείο της περιοχής σας να συνδράμει στην προσπάθεια σας! "

Πηγή: http://www.i-pet.gr

τα προστιμα αυτα διπλασιαζονται σε περίπτωση υποτροπης του δραστη... το δις εξαμαρτειν δεν συμφερει εδώ...

τα προστιμα αναφερονται αναλυτικά στο άρθρο 20 του Ν.4039/2012

Επίσης, σύμφωνα με την Προϊστάμενη της Εισαγγελίας Πρωτοδικών Αθηνών κ.Ελένη Ράικου:
"..ο Ποινικός Κώδικας είναι σαφής και ορίζει ρητά ότι: Η καταρχήν αρμόδια αρχή που διαπιστώνει παραβάσεις είναι και παραμένει η Ελληνική Αστυνομία. "
Προς ενίσχυση αυτού και για να μην υπάρξει καμία αμφισβήτηση, πήρε την απόφαση και όρισε υπεύθυνο εισαγγελέα για τα αδικήματα κατά των ζώων.
Αρμόδια εισαγγελέας για τις παραβάσεις που αφορούν την  προστασία των ζώων ορίστηκε η κ. Κωνσταντίνα Αγγελοπούλου.

Αυτό εννοούσα Antonis-Valia αλλά σαν ποστ μέσα σε ένα θέμα, ανάμεσα στα χιλιάδες, θα χαθεί και πάλι κι όταν ξανανοίξει άλλο παρόμοιο θέμα θα τρέχουμε να το βρούμε. Αυτό που πρότεινα είναι να γίνει νέο θέμα (τοπικ) και ενδεχομένως να μετατραπεί σε υπόμνημα από κάποιον μοδ ωστε να μπορεί καποιος να το βρει εύκολα και παράλληλα να μπορούμε να το ενημερώνουμε.
Ηρακλένια
Ηρακλένια
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 45
Τόπος : δώθε, κείθε, πέρα...
Αριθμός γατουνίων : 3: τον Ηρακλή τον άρχοντα το μοσχοαναθρεμένο, τη Μελίτα τη χαδιάρα την πρώην αλανιάρα και τη Ρίτα, το Ριτάκι - κανέναν δε φοβάσαι!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : είμαστε γατός καιρού!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιοδήποτε τετράποδο, γουνιστό, που κάνει μάου
Motto : Cats do care! For example they know instinctively what time we have to be at work in the morning and they wake us up twenty minutes before the alarm goes off...
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/07/2012
Mood : Η πριγκιπισουλα ακομα ψαχνει σπιτι και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κινδυνευει  - Σελίδα 3 66231010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η πριγκιπισουλα ακομα ψαχνει σπιτι και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κινδυνευει  - Σελίδα 3 Empty Απ: Η πριγκιπισουλα ακομα ψαχνει σπιτι και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κινδυνευει

Δημοσίευση από Zaxy Σαβ Μάης 30, 2015 12:17 pm

Επειδή έχω σχετικά πρόσφατο το τρέξιμο με καταγγελία, και επειδή και μένα στον ίδιο οδηγό με είχαν παραπέμψει, και επειδή όλες οι φιλοζωικές κράζουν να κάνουμε καταγγελίες παρουσιάζοντάς το ως κάτι πολύ απλό και καθόλου χρόνοβόρο, έχω να καταθέσω τα εξής.

Ελάχιστοι αστυνομικοί γνωρίζουν τη νομοθεσία, αυτό που πρέπει να τους τονιστεί είναι ότι τη μήνυση ΔΕΝ την κάνει ο πολίτης αλλά η αστυνομία αυτομάτως. Κάτι που δεν θέλουν καθόλου να κάνουν, και προτιμούν τη σύσταση σε πρώτη φάση (η σύσταση δεν είναι απαραίτητα αναποτελεσματική, ίσα ίσα).

Για να γίνει η σύσταση θα ζητήσουν την εισαγγελική παραγγελία. Για να γλυτώσεις χρόνο, πήγαινε και κάνε ΠΡΩΤΑ αυτό. Έτσι θα γλυτώσεις τις παρλαπίπες που θα σου πουν στο τμήμα. Ζητάς στον αστυνομικό να πει ΞΕΚΑΘΑΡΑ πως ο πολίτης εφόσον απείλησε ζώο θα θεωρηθεί υπεύθυνος για οποιαδήποτε μελλοντική βλάβη -σωματική και ψυχολογική- και να αναφέρει τα πρόστιμα της πολιτείας αλλά και εκείνα που αυτομάτως απαγγέλει το αστυνομικό τμήμα της κάθε περιοχής.

Βασικό επίσης, η καταγγελία που θα κάνεις στην Εισαγγελία να είναι επώνυμη. Η παρότρυνση για καταγγελία κατά αγνώστου είναι άνευ ουσίας για μένα. Θα πάει αρχείο με τη μία, καθώς ο αστυνομικός θα σου πει πολύ απλά να πάω κάνω σύσταση σε ποιον; Το μόνο παραθυράκι εκεί, είναι αν ξέρεις ακριβώς σε ποιο διαμέρισμα διαμένει ο καταγγελθείς, εκεί μπορείς κάπως να πιέσεις τα πράγματα.

Και κάτι τελευταίο, βοηθάει η καταγγελία να γίνει από κάποιο σωματείο ή οργάνωση της περιοχής που ασχολείται με τα φιλοζωικά. Έρχονται αντιμέτωποι με κάτι οργανωμένο και θεσμοθετημένο, που φυσικά έχει δικηγόρους στη δούλεψή του, και αμέσως μαζεύονται οι νταήδες. Από την άλλη, επειδή έχουν πείρα με κακοποιήσεις, απειλές κλπ μπορούν -συνήθως- να διαπραγματευτούν με ψυχραιμία και αυτό βοηθάει πάρα πολύ.

Καλή δύναμη...
Zaxy
Zaxy
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 40
Τόπος : Κοντά στο νεράκι...
Αριθμός γατουνίων : 2 νιάου + 1 γαβ
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/06/2014
Mood : Η πριγκιπισουλα ακομα ψαχνει σπιτι και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κινδυνευει  - Σελίδα 3 Lick

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η πριγκιπισουλα ακομα ψαχνει σπιτι και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κινδυνευει  - Σελίδα 3 Empty Απ: Η πριγκιπισουλα ακομα ψαχνει σπιτι και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κινδυνευει

Δημοσίευση από Antonis-Valia Σαβ Μάης 30, 2015 3:48 pm

Νομίζω ότι τα παραπάνω ποστ θα πρέπει οντως να μπουν σε υπόμνημα από κάποιον mod γιατι χρειαζόμαστε κάτι τέτοιο καθώς και μαρτυρίες από άτομα που εχουν κάνει προσφατα σχετική κίνηση για να μας πουν τι αντιμετώπισαν και συμβουλές (πχ η αγνοια των αστυνομικών ειναι γεγονός και οχι μονο στη νομοθεσια για τα ζωα αλλά και σε άλλα θεματα οπότε βοηθαει να εισαι εσυ "διαβασμένος" και προετοιμασμένος )

Τώρα συμφωνω οσο δεν παιρνει να δικτυωθείς και να οργανωθείς με φιλοζωικό σωματείο της περιοχής σου...
σαφώς και δεν ειναι άγγελοι οι άνθρωποι εκεί και δεν ειναι όλα τελεια ουτε υπάρχουν νειράδες με μαγικό ραβδί... αλλά η υποστήριξη και η ενότητα για ενα κοινο σκοπό κανει θαύματα....


Οσο για το αν πρέπει να καθαρίσει η ΑΝαστασία τον κοινόχρηστο χώρο και αν ειναι δικιά της δουλειά και ευθύνη:
Σαφως και δεν πρέπει, σαφώς και δεν ειναι!!
Επειδή ομως αυτό που την καίει και αυτό που καιει όλους μας ειναι η ασφάλεια των γατών.
Επίσης να θυμίσω ότι ειπε σαφώς οτι πριν να αρχισουν να ενοχλούν οι γατες (??) με τις ακαθαρσίες σε μέρος που ειναι περασμα και ακατάλληλο για τουαλέτα,
ξυνιζαν μεν τα μουτρα τους αλλά δεν ενοχλούσαν οι γειτονες.

Οπότε και εγώ στη θεση της θα φρόντιζα να καθαριστει το μέρος καλά (για να μην υπαρχουν οικειες μυρωδιές που να τα προτρέπουν όποιο ζωάκι να τα κανει εκει) και θα έβαζα κατόπιν καποιο αποτρεπτικό μέσο (πχ το ειδικο τζελ που εχει ηδη αγοράσει)
Αυτό θα το έκανα ως λύση αναγκης και με πληρη συνείδηση οτι δεν ειναι δική μου υποχρέωση, μονο και μόνο για να προστατεύσω τις γατούλες ελπιζοντας να σταματησουν΄τις ακαθαρσίες εκεί... και να επανέλθει η προηγούμενη κατάσταση όπου τουλάχιστον τις ανέχονταν...

Γι αυτο και άλλωστε προσφέρομαι να βοηθήσω στο θέμα αυτό...

Αν οι άνθρωποι αυτοι δεν ηταν επιθετικοι πρωτυτερα, το πιο πιθανο ειναι αν λυθει αυτο να μην ασχοληθουν περαιτερω....

Φυσικά, πάντα πρέπει να εχουμε στο μυαλό μας τις παραπάνω κινησεις και τη νομοθεσια ώστε να είμαστε ετοιμοπόλεμοι και να μπορούμε παντοιοτρόπως να προστατευσουμε αυτες τις ψυχούλες και καλό ειναι να έχουμε επαφες με φιλοζωικά σωματεια της περιοχής μας για παν ενδεχόμενο....και ας ειναι αχρειαστα όλα αυτα...
Antonis-Valia
Antonis-Valia
Senior Cat
Senior Cat

Άντρας
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 1 και περί τα δέκα αδεσποτάκια και αυξανόμαστε συνεχώς...
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : ήλιος κ αεράκι θαλασσινό
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλααααααα!!!
Motto : Αν είναι να 'ρθει, θε να 'ρθει....
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/06/2013
Mood : Η πριγκιπισουλα ακομα ψαχνει σπιτι και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κινδυνευει  - Σελίδα 3 M_love

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η πριγκιπισουλα ακομα ψαχνει σπιτι και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κινδυνευει  - Σελίδα 3 Empty Απ: Η πριγκιπισουλα ακομα ψαχνει σπιτι και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κινδυνευει

Δημοσίευση από scroogy Σαβ Μάης 30, 2015 4:28 pm

Ξαναζηταω για μια τελευταια φορα βοηθεια απ οποιον μπορει να με βοηθησει με την καθαριοτητα, γιατι πραγματικα ειναι το ΠΡΩΤΟ που επειγει να γινει και γω δε μπορω να το κανω στη συγκεκριμενη κατασταση που ειμαι.

Η περιοχη ειναι Νεα Σμυρνη και η δουλεια δε θα ειναι πανω απο 1 ωρα, δε θα εφτανα στο σημειο να ζητησω βοηθεια απο αγνωστους, αλλα πραγματικα δε μπορω να βρω απο πουθενα αλλου.

Εστειλα μηνυματα και σε 2 γνωστες φιλοζωικες και ουσιαστικα δεν πηρα καν απαντηση σε αυτο που ζητουσα, απο καμια απο τις 2...

Τα υπολοιπα θα αρχισουν να με αφορουν εφοσον λυθει το προβλημα και μετα...Αυτη τη στιγμη πραγματικα επειγει αυτο. Ζηταω μονο 2 ατομα.
scroogy
scroogy
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 48
Τόπος : Αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 2 μονιμα+ φιλοξενουμενα guest stars + 6 αδεσποτουλια + 5 στον ουρανο (αντιο Σκρουτζυ μου, Έκτορα, Μάγια, Τζιμπρίλ, Τανούκα....)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : φθινοπωρο για μεσημεριανο ηλιολουστο γατοαραγμα και βραδινο χουχουλιασμα!
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/11/2010
Mood : Η πριγκιπισουλα ακομα ψαχνει σπιτι και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κινδυνευει  - Σελίδα 3 M-aipnies

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η πριγκιπισουλα ακομα ψαχνει σπιτι και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κινδυνευει  - Σελίδα 3 Empty Απ: Η πριγκιπισουλα ακομα ψαχνει σπιτι και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κινδυνευει

Δημοσίευση από koneko Σαβ Μάης 30, 2015 7:41 pm

Μη στελνεις μηνυματα, παρε κατευθειαν τηλεφωνο. Πηγαινε και στο τμημα οπως ειπαν παραπανω για να τους κανει συστασεις.

Εγω παντως δεν θα τα καθαριζα ή θα καθαριζα το μεριδιο που μου αντιστοιχει, πχ αν ειστε 4 διαμερισματα, θα καθαριζα το 1/4 και θα τους ελεγα οτι τα υπολοιπα ειναι δικη τους δουλεια. Ουσιαστικα η κινηση που θα κανεις να τα καθαρισεις ειναι σαν να παραδεχεσαι οτι λερωνουν τα γατια και εισαι εσυ υπευθυνη. Πες οτι τα καθαριζεις αυριο. Ποιος σου εγγυαται οτι δεν θα λερωθει ξανα η περιοχη μεθαυριο; Αυτη τη δουλεια θα κανεις; Θα καθαριζεις κατι για το οποιο δεν ευθυνεσαι; Θα ξοδευεις ενα σωρο λεφτα για κατι που δεν ευθυνεσαι; Καθε φορα που θα υπαρχει ακαθαρσια θα καταληγεις να τα καθαριζεις εσυ. Οι αλλοι θα βγαζουν απ'εξω την ουρα τους και το θυμα-κοροιδο θα εισαι εσυ. Οσο δινεις δικαιωμα, τοσο περισσοτερο θα σε πατανε και θα σε απειλουν. Μη τους φοβασαι και απειλησε τους οτι αυτοι θα ειναι που θα καταληξουν με βαρια προστιμα ή φυλακιση αν πειραξουν καποιο απο τα αδεσποτα.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Η πριγκιπισουλα ακομα ψαχνει σπιτι και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κινδυνευει  - Σελίδα 3 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η πριγκιπισουλα ακομα ψαχνει σπιτι και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κινδυνευει  - Σελίδα 3 Empty Απ: Η πριγκιπισουλα ακομα ψαχνει σπιτι και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κινδυνευει

Δημοσίευση από Antonis-Valia Σαβ Μάης 30, 2015 9:49 pm

Δεν νομίζω οτι ειναι διατεθειμενη να καθαριζει επ΄απειρον η ΑΝαστασια...
δεν μπορει και να θέλει έτσι κι αλλιώς...

έγω οπως το βλέπω και οπως εχω καταλάβει θέλει να καθαρισει καλά μια φορα και να σβησει μυρωδιες, να βαλει και το τζελ...
και όλο αυτο με σκοπό να ειναι ΜΙΑ και ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ φορά... και ελπίζοντας οτι κατόπιν όποιο ζωάκι παει να καταλάβει οτι εκει δεν ειναι τουαλέτα ή οτι του ειναι δυσαρεστη η μυρωδια πλέον του χώρου..
και ελπίζοντας οτι έτσι θα λήξει το θεμα με τους γειτονες και θα αποκατασταθει η τάξη που υπήρχε και πριν...
και εγώ στη θεση της αυτό θα εκανα... οχι για να καθαρισω και να το παιξω δουλικο σε αυτους, αλλά για τις γατούλες με την ελπίδα ότι αυτο θα λήξει ΕΔΩ...

αν δεν κάτσει αυτό...θα ειναι κρίμα γιατι θα πρέπει όντως να ζητησει την παρεμβαση της αστυνομιας και νομιζω ότι αυτο θα κάνει ...
αλλά μακάρι να σταματησουν να τα κανουν εκει (όποιος τα κανει) και μακαρι να ληξει το θεμα εδώ...

πολύ λυπαμαι για αυτα που συμβαινουν...αλλά δυστυχως συμβαινουν και χειροτερα...
εδω κακοποιουν ζωάκια που δεν τους εχουν ενοχλήσει ποτε ..για ΧΟΜΠΥ!!!
οι γειτονες της Αναστασιας ειναι μαλάκες δεν το συζητω, αλλά δεν ειναι και οι χειροτεροι...εντάξει δεν ειναι και παράλογο να μην θελουν να ειναι χεσμένος ο χωρος τους...

και μενα η γειτόνισσα μου εκανε παρατηρηση που μαζευω τοσες γατες στον κήπο μου... αυτη εχει μονο τη δικιά της στον κηπο της για τα ποντίκια...
και μου την ειπε που βάζω τις ταιστρες σε ενα σημειο (που ειναι 3 μέτρα από το πλεγμα που χωριζει τους κηπους μας) γιατι λέει έρχονται τα περιστέρια και τρώνε και καθονται στο κάγκελο της βεράντας της και το χέζουν περιμένοντας να φανε τις τροφες των γατών που ειναι παντα γεμάτες.... και μου ειπε να τις βγάλω από τον κήπο μου και να τις πάω στο παρκο που ειναι στα 100 μέτρα!!!!

στην αρχή μου ηρθε να την διαολοστείλω αλλά μετα σκέφτηκα και αν μου κανει κατι στα γατιά μου?? και το βούλωσα....

και της λέω "ααα, δεν γινεται να τα παω τοσο μακρυα... εγω τις θέλω για τα ποντίκια ...έχουμε τεραστιο πρόβλημα , όλη η περιοχη μας εχει με τόσους κηπους.... θα αρρωστήσουμε χωρις τις γάτες ...αλλά θα τις βάλω αλλου τις τροφες ώστε να κάθονται τα περιστερια στο δικο μου κάγγελλο για να περιμένουν και να μην πανε από εσάς...."

και ετσι και εγινε.... και οντως παρατηρησα κοτσιλιες στο καγκελο μου και στο μπαλκονι μου από τοτε... και έτσι ηρέμησε και αυτή... και έχει και το φόβο των ποντικιών έξτρα....
έχουμε ποντικια οντως γενικοτερα αλλά σε νορμαλ βαθμό...εγω προσωπικά εχω δει μονο νεκρά που μου τα φερνουν δώρο τα γατάκια μου τα έξω...αλλά εγω σε όποιον γειτονα μιλάω του περιγράφω τερατα!! ευτυχως που δεν ειμαι ο πινοκιο, με αυτα που λέω θα ειχα θεμα!!!
δεν θέλω ουτε να διανοηθουν οτι οι γατες της γειτονιάς μας αποτελούν προβλημα!!!!
με ωραιο τρόπο τις εκθειαζω και τις παρουσιάζω σαν απαραιτητες...
και πριν δημιουργηθει πρόβλημα, φροντίζω να ειναι όλοι καλά....
Βέβαια αν κάποια στιγμη δεν γινεται να κρατησω ισορροπιες και κατσει στραβη, ειμαι διατεθειμενη να τους πιω το αιμα με καλαμακι!!!!! και να τους τρεχω και να μην φτανουν!!
αλλά μεχρι τοτε... κανω και λιγο το Μαλακα...
Antonis-Valia
Antonis-Valia
Senior Cat
Senior Cat

Άντρας
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 1 και περί τα δέκα αδεσποτάκια και αυξανόμαστε συνεχώς...
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : ήλιος κ αεράκι θαλασσινό
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλααααααα!!!
Motto : Αν είναι να 'ρθει, θε να 'ρθει....
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/06/2013
Mood : Η πριγκιπισουλα ακομα ψαχνει σπιτι και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κινδυνευει  - Σελίδα 3 M_love

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η πριγκιπισουλα ακομα ψαχνει σπιτι και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κινδυνευει  - Σελίδα 3 Empty Απ: Η πριγκιπισουλα ακομα ψαχνει σπιτι και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κινδυνευει

Δημοσίευση από scroogy Τρι Ιουν 02, 2015 9:23 pm

@Koneko: Ουσιαστικα με εχει καλυψει πληρως στις απαντησεις σχετικα με τον καθαρισμο κλπ ο Antonis-Vallia. Mε την ευκαιρια θα ηθελα να ευχαριστησω και απο εδω ιδιαιτερα τη Βαλια που εχει ασχοληθει τοσο πολυ με το θεμα μου Smile

Το νεοτερο ειναι οτι προστεθηκαν αλλα 4 γατακια - (που δε βλεπω να εχουν ζωη ετσι οπως πανε, τρεχουν σαν τρελα απο δω κ απο εκει, αδυνατω να τα ταισω καθως δε μου επιτρεπεται απο την πολυκατοικια και αυτα φυσικα δε με ακολουθουν απεναντι), επιπλεον γεννησε και η μαυρη γατουλα προχτες και φυσικα περιμενω να δω ποσα μωρακια εχουν επιζησει απο την πριγκιπισουλα....Κοινως μιλαμε για υπερπληθυσμο που φυσικα ενδυναμωνει την εντονη δυσαρεσκεια της γειτονιας....:/

Το αλλο πολυ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ νεο, ειναι οτι μολις σημερα, καθως ταιζα με ξηρα τροφουλα σ ενα παρτερακι με δεντρακια, πετρες κ χωμα ξηρα τροφη τις γατουλες, περασε ενας γερος ο οποιος μενει στο ΔΙΠΛΑΝΟ διωροφο - και φυσικα δεν εχω ιδεα ποιος ειναι, μου εκανε παρατηρηση που τα ταιζω, του ειπα οτι ειμαι καθολα νομιμη μπλα μπλα (μην τα ξαναγραφω) και εκει που μιλουσαμε με αυστηρο αλλα σχετικα ηπιο τονο, με κατηγορησε και αυτος οτι εγω φταιω που τις μαζευω, μου λεει οτι του λερωνουν τις γλαστρες και αναγκαζεται να βαζει ξυλακια κλπ κλπ κλπ και με ρωταει "ΦΤΑΙΩ ΕΓΩ ΤΩΡΑ ΑΝ ΑΠΟΚΕΦΑΛΙΣΩ ΚΑΜΙΑ;" Κατα λεξη...Γυρναω και του απανταω με οση ηρεμια μπορουσα να διαθεσω ολα τα γνωστα περι κακουργηματος, καταγγελια στην αστυνομια, προστιμο πολλων χιλιαδων ευρω κλπ και σηκωθηκε και εφυγε χωρις καν να με ακουσει, καθως φυσικα δεν τον συνεφερε.

Πλεον λοιπον αρχιζω να σκεφτομαι οτι πιθανοτατα ΑΥΤΟΣ ισως ειναι ο οποιος εξαφανισε τις 4 γατουλες το χειμωνα (που οπως ολες, βρισκουν καταφυγιο στο συγκεκριμενο διωροφο - που ομως δεν ειναι μονο 2 σπιτια, ειναι περισσοτερα, αρα δε γνωριζω ποιος ειναι!!!), αλλα οπως ανεφερε νωριτερα και καποιο προφιλ που συγγνωμη αλλα αυτη τη στιγμη δε θυμαμαι το ονομα της, πως μπορω να κανω καταγγελια στην αστυνομια χωρις να γνωριζω ΠΟΙΟΝ καταγγελω;;;

Τελος να προσθεσω οτι σημερα συναντηθηκα με 2 κοπελες εθελοντριες απο τις "Γατες Φλοισβου" και την Παρασκευη κατα πασα πιθανοτητα θα ερθει η μια και μ ενα ακομα δικο μου ατομο που ελπιζω οτι θα ερθει κ αυτος, θα φροντισουμε να καθαριστει οσο καλυτερα γινεται το μερος, ελπιζοντας οτι δε θα συνεχιστει το προβλημα (αν κ πολυ φοβαμαι οτι θα συνεχιστει)...Δεν ειμαι καν σιγουρη οτι τα κανουν οι γατες, αλλα ισως καποια δεσποζομενα σκυλακια που αργα το βραδυ τα βγαζουν βολτα οι ιδιοκτητες τους, αλλα η πολυκατοικια επιμενει οτι ειναι των γατιων και μαλιστα οτι το εχει δει κιολας, κατι που εμενα δε με πειθει καθολου, αλλα καλεσα και κτηνιατρειο και μου ειπαν οτι ο μονος τροπος για να διαπιστωθει αν τα κοπρανα ειναι γατας ή σκυλου, ειναι να γινει ειδικη εξεταση απο δημοσιο φορεα (χημειο του κρατους ή κατι τετοιο), αλλα ειλικρινα δε θελω να σκεφτομαι ποσο θα κοστισει αυτο + τα εξοδα για τις στειρωσεις που πλεον πρεπει οπωσδηποτε να γινουν....Πολυ φυσικα θα ηθελα να το κανω, να διαπιστωθει οτι δεν ειναι γατισια αλλα σκυλισια και να τους τριψω στη μουρη τα αποτελεσματα...
scroogy
scroogy
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 48
Τόπος : Αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 2 μονιμα+ φιλοξενουμενα guest stars + 6 αδεσποτουλια + 5 στον ουρανο (αντιο Σκρουτζυ μου, Έκτορα, Μάγια, Τζιμπρίλ, Τανούκα....)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : φθινοπωρο για μεσημεριανο ηλιολουστο γατοαραγμα και βραδινο χουχουλιασμα!
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/11/2010
Mood : Η πριγκιπισουλα ακομα ψαχνει σπιτι και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κινδυνευει  - Σελίδα 3 M-aipnies

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η πριγκιπισουλα ακομα ψαχνει σπιτι και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κινδυνευει  - Σελίδα 3 Empty Απ: Η πριγκιπισουλα ακομα ψαχνει σπιτι και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κινδυνευει

Δημοσίευση από scroogy Τρι Ιουν 02, 2015 9:28 pm

Ξεχασα επισης να συμπληρωσω οτι μιλησα σημερα το μεσημερι με τη νομικη συμβουλο της animal action, την κυρια Παπαθεοδωρου, η οποια γενικα δε μου τα ειπε καθολου ενθαρρυντικα τα νεα οσον αφορα στο ταισμα τους.

Με λιγα λογια μου ειπε οτι αν τα ταισω στο χωρο της πολυκατοικιας οπου μου το εχουν απαγορεψει με τη γενικη συνελευση, μπορουν ανα πασα ωρα να με φωτογραφισουν και να το στρεψουν ακομα και νομικα εναντιον μου (κατι που οπως εχω πει εχω σταματησει εδω και 2,5 περιπου μηνες να το κανω εκτος απο σπανιοτατες εξαιρεσεις με λιγη ξηρα τροφουλα πχ), αλλα το χειροτερο ειναι οτι το ιδιο μπορει να ισχυσει σε οποιοδηποτε πλυκατοικια του τετραγωνου μου το απαγορεψουν...Και οπως καταλαβατε μιλαμε για πολυ αφιλοξενη γειτονια. Δηλαδη παιζει σε λιγο καιρο το ενδεχομενο να μη μπορω να ταισω τα αδεσποτακια μου πουθενα :/ Πληρης απογοητευση....
scroogy
scroogy
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 48
Τόπος : Αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 2 μονιμα+ φιλοξενουμενα guest stars + 6 αδεσποτουλια + 5 στον ουρανο (αντιο Σκρουτζυ μου, Έκτορα, Μάγια, Τζιμπρίλ, Τανούκα....)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : φθινοπωρο για μεσημεριανο ηλιολουστο γατοαραγμα και βραδινο χουχουλιασμα!
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/11/2010
Mood : Η πριγκιπισουλα ακομα ψαχνει σπιτι και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κινδυνευει  - Σελίδα 3 M-aipnies

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η πριγκιπισουλα ακομα ψαχνει σπιτι και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κινδυνευει  - Σελίδα 3 Empty Απ: Η πριγκιπισουλα ακομα ψαχνει σπιτι και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κινδυνευει

Δημοσίευση από dagger Τετ Ιουν 03, 2015 12:42 am

Δεν παμε καλα μου φαινεται
Αντι να κυνηγανε αυτους που τα κακοποιουν και τα δολοφονουν κυνηγανε αυτους που στερουνται για να ζήσουν μια αξιοπρεπή ζωή ?
dagger
dagger
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 62
Τόπος : Δάφνη - Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 16 και τέλος
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : όλες τις εποχές .... με μια αδυναμία στον χειμώνα
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : τώρα πια κανένα ...έκλεισα σαν γατομάνα
Motto : follow your dream
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2015
Mood : Η πριγκιπισουλα ακομα ψαχνει σπιτι και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κινδυνευει  - Σελίδα 3 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η πριγκιπισουλα ακομα ψαχνει σπιτι και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κινδυνευει  - Σελίδα 3 Empty Απ: Η πριγκιπισουλα ακομα ψαχνει σπιτι και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κινδυνευει

Δημοσίευση από marina289 Τετ Ιουν 03, 2015 5:46 am

Κανείς δεν έχει βρεθεί έστω να φιλοξενήσει την μικρή;;

marina289
Σχολιάστρια επί παντός γατηστιτού
Σχολιάστρια επί παντός γατηστιτού

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 47
Αριθμός γατουνίων : άστατος!
Motto : For every dark night,there's a brighter day
Ημερομηνία Εγγραφής : 14/03/2012
Mood : Η πριγκιπισουλα ακομα ψαχνει σπιτι και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κινδυνευει  - Σελίδα 3 M_violi

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η πριγκιπισουλα ακομα ψαχνει σπιτι και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κινδυνευει  - Σελίδα 3 Empty Απ: Η πριγκιπισουλα ακομα ψαχνει σπιτι και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κινδυνευει

Δημοσίευση από Antonis-Valia Τετ Ιουν 03, 2015 6:03 am

Αναστασία πολύ λυπάμαι....
πραγματικά η κατασταση που περιγραφεις είναι πολύ στεναχωρη....
ας βάλει ο θεός το χέρι του...αν σκεφτείς και θέλεις κάτι από εμένα πες το μου....
τι να πω για άλλη μια φορά ντρέπομαι για το ειδος μας..
βάζε τα φαγητά για τις γατούλες στο πεζοδρόμιο....
ευχομαι ο σκατόγερος αν τα εχει κανει πραξη αυτά που λέει και εχει πειράξει γατουλες, να ψοφήσει...
μπορεις να καταγγείλεις κάποιον εαν ξέρεις που μένει και πως μοιάζει και μπορεις να τον αναγνωρίσεις... εξαλλου οσοι εγκληματουν δεν μας δινουν πάντα και ταυτοτητα...

και να μην μπορεις να τα ταισεις σε πολυκατοικια μπορεις να τα ταιζεις σε δημοσιο χώρο.... και φυσικα να συνεχισεις...
τι άλλο να πω...ειναι κρίμα....


Antonis-Valia
Antonis-Valia
Senior Cat
Senior Cat

Άντρας
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 1 και περί τα δέκα αδεσποτάκια και αυξανόμαστε συνεχώς...
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : ήλιος κ αεράκι θαλασσινό
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλααααααα!!!
Motto : Αν είναι να 'ρθει, θε να 'ρθει....
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/06/2013
Mood : Η πριγκιπισουλα ακομα ψαχνει σπιτι και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κινδυνευει  - Σελίδα 3 M_love

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η πριγκιπισουλα ακομα ψαχνει σπιτι και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κινδυνευει  - Σελίδα 3 Empty Απ: Η πριγκιπισουλα ακομα ψαχνει σπιτι και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κινδυνευει

Δημοσίευση από scroogy Τετ Ιουν 03, 2015 8:05 pm

Mαρινα γεια σου Smile Εχει προσφερθει για φιλοξενεια απο την ημερα κιολας που μου το ειπες η Ραφαελα, αλλα εφοσον ανακαλυψα οτι η γατουλα εχει σιγουρα μωρακια (4 Απριλιου γεννημενα, αρα 2 μηνων) που ακομα ομως δεν τα εχει εμφανισει, δε μπορω να την παω ακομα, ειναι σα να καταδικαζω τα παιδακια της σε θανατο. Ημουν σιγουρη οτι δεν ειχε ζησει κανενα αρχικα, γιατι η γατα ηταν συνεχεα εξω και λιαζοταν...Πρεπει λοιπον να περιμενω τουλαχιστον 1,5 μηνα ακομα και μιλαμε οτι παμε για μεσα με τελη Ιουλιου, ο κοσμος θα λειπει για διακοπες, οποτε πιθανοτατα η Ραφαελα να μη μπορει καν, ασε....Αλλος δεν εχει προσφερθει. Γενικα ολα στραβα εχουν κατσει μ αυτη τη γατουλα.
Το κακο ειναι βεβαια οτι "καταδικασμενα" τα μωρακια της θα ειναι ετσι κι αλλιως, εφοσον και τα γατακια της αλλης γατουλας (4 τον αριθμο) δε μπορω να τα ταισω, ειναι στον πισω κηπο οπου μου το εχει απαγορεψει κατηγορηματικα η πολυκατοικια, δε με ακολουθουν εννοειται μεχρι λιγο παραπερα να τα ταισω - ασε που με το που θα βγουν στο δρομο θα τα πατησει αμεσως κανα αυτοκινητο - και τα βλεπω σκελετωμενα και ειμαι να σκασω που δε μπορω να κανω κατι. Και σα να μην εφταναν ολα αυτα, μολις πριν 3 μερες γεννησε και η τριτη γατουλα....
Και χτες που συναντηθηκα στο χωρο της πολυκατοικιας μου με 2 κοπελες απο το φιλοζωικο "γατες φλοισβου" που προσφερθηκαν να με βοηθησουν αυριο στο καθαρισμα (οι μονες που δεχτηκαν, απ οσα σωματεια ζητησα και φυσικα η Βαλια απο εδω) την ιδια γνωμη εχουν και φυσικα ουτε λογος να μπορει να γινει κατι. Τα γατια ειναι "ασχημουλικα" και πολυ αγρια, δεν προκειται να τα παρει κανεις. Δυστυχως οι γατουλες ειναι ολες νεες σε ηλικια (2 ετων η μεγαλυτερη) και επεσε στο -μεγαλο- διαστημα που ειμαι ανεργη και δεν καταφερα να στειρωσω καμια.

Βαλια μου αν δεις πως ειναι η γειτονια, δεν υπαρχει σχεδον ουτε ενα σημειο που να μπορω να τα ταισω. Και τωρα τις κανω και περνανε απεναντι που ειναι ενα σημειο με σκουπιδοντενεκε και μεχρι στιγμης δε μου εχει κανει κανεις παρατηρηση (μιλαμε παντα μετα τις 12 το βραδυ) και εκει εχουν αποικια αλλες γατες και τσακωνονται μεταξυ τους και πραγματικα δεν ξερω ποτε θα ερθει η στιγμη που οπως τσακωνονται κ περνανε το δρομο θα πατησει αυτοκινητο καμια γατουλα μπροστα μου...Τοσα χρονια τις ταιζα στον κηπο, προστατευμενες και ασφαλεις και τωρα η γειτονια μου φερονται λες και κανω τη μεγαλυτερη παρανομια στον κοσμο. Και πριν 2-3 χρονια ειχα τσακωθει ΚΑΙ με τον γειτονα απο τη διπλανη πολυκατοικια (δλδ μιλαμε 3 σπιτια στη σειρα), εναν μ**κα δικηγορο που μου ελεγε αηδιες για νομους κλπ και ειχε ενα υφακι του στιλ "ειμαι δικηγορος και θα με τρεμεις" και φυσικα του αντεστρεψα τα επιχειρηματα του λεγοντας του απ εξω το νομο 4039/12 και εκει φυσικα καταπιε τη γλωσσα του...Αλλα και παλι μιλαμε οτι στην ουσια δε μπορω να τις ταισω ΠΟΥΘΕΝΑ. Εχω απλα απελπιστει, δεν εχω να πω κατι αλλο.

Σχετικα με την καταγγελια στην αστυνομια βλεπω οτι οι αποψεις διιστανται, εγω αυτο που θα ρωτησω αυριο τις κοπελες ή μπορει και να καλεσω την κα Ματαραγκα ή την κα Παπαθεοδωρου απο την animal action, ειναι αν καναμε την καταγγελια σαν σωματειο, χρησιμοποιωντας βεβαια και το δικο μου ονομα, εφοσον εγω ειμαι η μαρτυρας και να του κολλαγαμε το χαρτι στην εισοδο του σπιτιου του. Απλα θεωρω οτι εχει αλλη βαρυτητα να γινει η καταγγελια μεσω ενος νομικα αναγνωρισμενου σωματειου....
Και φυσικα περιμενω τις επομενες μερες και την ωραιοτατη αποφαση της συνελευσης της αγαπημενης μου πολυκατοικιας...Τοοοσο καλα!!!

scroogy
scroogy
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 48
Τόπος : Αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 2 μονιμα+ φιλοξενουμενα guest stars + 6 αδεσποτουλια + 5 στον ουρανο (αντιο Σκρουτζυ μου, Έκτορα, Μάγια, Τζιμπρίλ, Τανούκα....)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : φθινοπωρο για μεσημεριανο ηλιολουστο γατοαραγμα και βραδινο χουχουλιασμα!
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/11/2010
Mood : Η πριγκιπισουλα ακομα ψαχνει σπιτι και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κινδυνευει  - Σελίδα 3 M-aipnies

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η πριγκιπισουλα ακομα ψαχνει σπιτι και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κινδυνευει  - Σελίδα 3 Empty Απ: Η πριγκιπισουλα ακομα ψαχνει σπιτι και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κινδυνευει

Δημοσίευση από psipsa Τετ Ιουν 03, 2015 10:19 pm

αν τα πιανατε με παγιδες και τα πηγαινατε καπου αλλου; (μια σκεψη εκανα μονο... )
psipsa
psipsa
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 57
Τόπος : δροσια
Αριθμός γατουνίων : 14
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαιιρακι!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : θα τα ηθελα ολα!!! και επειδη το συμπαν ακουει, ερχονται ολοενα και περισσοτερα..
Motto : keep purring...
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/06/2012
Mood : Η πριγκιπισουλα ακομα ψαχνει σπιτι και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κινδυνευει  - Σελίδα 3 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η πριγκιπισουλα ακομα ψαχνει σπιτι και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κινδυνευει  - Σελίδα 3 Empty Απ: Η πριγκιπισουλα ακομα ψαχνει σπιτι και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κινδυνευει

Δημοσίευση από Antonis-Valia Παρ Ιουν 05, 2015 2:57 am

Τι κρίμα για τις γατούλες...να μην μπορείς να ταΐσεις πουθενά... Ρε γμτο...έλεος!!!
Antonis-Valia
Antonis-Valia
Senior Cat
Senior Cat

Άντρας
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 1 και περί τα δέκα αδεσποτάκια και αυξανόμαστε συνεχώς...
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : ήλιος κ αεράκι θαλασσινό
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλααααααα!!!
Motto : Αν είναι να 'ρθει, θε να 'ρθει....
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/06/2013
Mood : Η πριγκιπισουλα ακομα ψαχνει σπιτι και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κινδυνευει  - Σελίδα 3 M_love

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η πριγκιπισουλα ακομα ψαχνει σπιτι και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κινδυνευει  - Σελίδα 3 Empty Απ: Η πριγκιπισουλα ακομα ψαχνει σπιτι και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κινδυνευει

Δημοσίευση από scroogy Παρ Ιουν 05, 2015 3:36 am

@psipsa εγραψα και πριν μηνυμα, αλλα μαλλον δε μου το πηρε...Πραγματικα δε μπορω να το κανω αυτο, πρωτον γιατι δε μπορω να σκεφτω κανενα μερος που θα εχουν σιγουρο φαγητο και ασφαλεια και δευτερον γιατι δε θελω να κανω αυτα που κατηγορω κατα καιρους αλλο κοσμο....Οτι δλδ "ξεφορτωνονται" γατακια.

Παντως ηδη το ενα μαυρουλι χαθηκε...Μειναμε στα 3 απο 4 Sad
scroogy
scroogy
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 48
Τόπος : Αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 2 μονιμα+ φιλοξενουμενα guest stars + 6 αδεσποτουλια + 5 στον ουρανο (αντιο Σκρουτζυ μου, Έκτορα, Μάγια, Τζιμπρίλ, Τανούκα....)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : φθινοπωρο για μεσημεριανο ηλιολουστο γατοαραγμα και βραδινο χουχουλιασμα!
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/11/2010
Mood : Η πριγκιπισουλα ακομα ψαχνει σπιτι και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κινδυνευει  - Σελίδα 3 M-aipnies

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η πριγκιπισουλα ακομα ψαχνει σπιτι και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κινδυνευει  - Σελίδα 3 Empty Απ: Η πριγκιπισουλα ακομα ψαχνει σπιτι και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κινδυνευει

Δημοσίευση από psipsa Σαβ Ιουν 06, 2015 9:01 am

μια σκεψη ηταν μονο... αν υπηρχε ενα μερος εστω τοσο δα καλυτερο απο τη δικη σας αφιλοξενη για γατες γειτονια θα ηταν καλυτερα απο εκει.... με αυτο τον τροπο δε θα ξεφορτωνοσουν τα γατια αλλα μαλλον θα τα εσωζες απο μια μοιρα προκαθορισμενη... πχ σε μας εδω ευτυχως (μεχρι σημερα δηλαδη) ολοι ταιζουν τις γατες... Ειμαστε σε ενα μικρουλη δρομο δεκα σπιτια σε καθε πλευρα ολα κι ολα και με το που θα στριψεις το στενο με το αυτοκινητο θα συναντησεις σιγουρα καμια δεκαρια γατες να λιαζονται η να περιφερονται εδω κι εκει. Και στον απο πισω δρομο τα ιδια,,, δοξα τω θεω!!!
psipsa
psipsa
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 57
Τόπος : δροσια
Αριθμός γατουνίων : 14
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαιιρακι!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : θα τα ηθελα ολα!!! και επειδη το συμπαν ακουει, ερχονται ολοενα και περισσοτερα..
Motto : keep purring...
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/06/2012
Mood : Η πριγκιπισουλα ακομα ψαχνει σπιτι και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κινδυνευει  - Σελίδα 3 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η πριγκιπισουλα ακομα ψαχνει σπιτι και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κινδυνευει  - Σελίδα 3 Empty Απ: Η πριγκιπισουλα ακομα ψαχνει σπιτι και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κινδυνευει

Δημοσίευση από scroogy Σαβ Ιουν 27, 2015 7:57 pm

psipsa έγραψε:μια σκεψη ηταν μονο... αν υπηρχε ενα μερος εστω τοσο δα καλυτερο απο τη δικη σας αφιλοξενη για γατες γειτονια θα ηταν καλυτερα απο εκει.... με αυτο τον τροπο δε θα ξεφορτωνοσουν τα γατια αλλα μαλλον θα τα εσωζες απο μια μοιρα προκαθορισμενη... πχ σε μας εδω ευτυχως (μεχρι σημερα δηλαδη) ολοι ταιζουν τις γατες... Ειμαστε σε ενα μικρουλη δρομο δεκα σπιτια σε καθε πλευρα ολα κι ολα και με το που θα στριψεις το στενο με το αυτοκινητο θα συναντησεις σιγουρα καμια δεκαρια γατες να λιαζονται η να περιφερονται εδω κι εκει. Και στον απο πισω δρομο τα ιδια,,, δοξα τω θεω!!!

Psipsa, καταρχας συγγνωμη που εκανα τοσες μερες να απαντησω...Ειλικρινα αν ηξερα ενα τετοιο μερος, μπορει και να το τολμουσα να τα πηγαινα (το λεω εχοντας περασει 3 βδομαδες κ βλεποντας ποσο πραγματικα δυσκολα ειναι τα πραγματα εδω περα....Αλλα ουτε καποιο τετοιο μερος γνωριζω, ουτε αυτη τη στιγμη οντας μονη μου, με προβληματα στη μεση, χωρις αυτοκινητο κλπ μπορω να τα πιασω και να τα παω οπουδηποτε...

Και για την πριγκιπισουλα ουτε ενας δεν ενδιαφερθηκε και το προβλημα με τις ακαθαρσιες παραμενει και ολη η γειτονια ειναι εχθρικη απεναντι στα γατακια, πραγματικα εχω αγχωθει τοσο πολυ που ουτε εδω δεν ειχα το "θαρρος" να μπω. Τοσες βδομαδες και γραφω ολο τα ιδια και τα ιδια...:/
scroogy
scroogy
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 48
Τόπος : Αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 2 μονιμα+ φιλοξενουμενα guest stars + 6 αδεσποτουλια + 5 στον ουρανο (αντιο Σκρουτζυ μου, Έκτορα, Μάγια, Τζιμπρίλ, Τανούκα....)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : φθινοπωρο για μεσημεριανο ηλιολουστο γατοαραγμα και βραδινο χουχουλιασμα!
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/11/2010
Mood : Η πριγκιπισουλα ακομα ψαχνει σπιτι και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κινδυνευει  - Σελίδα 3 M-aipnies

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η πριγκιπισουλα ακομα ψαχνει σπιτι και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κινδυνευει  - Σελίδα 3 Empty Απ: Η πριγκιπισουλα ακομα ψαχνει σπιτι και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κινδυνευει

Δημοσίευση από Antonis-Valia Κυρ Ιουν 28, 2015 6:59 pm

Η πριγκιπισσουλα τελικά εχει μωρά? η Ραφαέλα που ειχε ενδιαφερθει να την φιλοξενησει μήπως μπορει ακόμα?

και σιγουρα υπάρχουν καλύτερα μερη για τις γατούλες αυτες...
Antonis-Valia
Antonis-Valia
Senior Cat
Senior Cat

Άντρας
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 1 και περί τα δέκα αδεσποτάκια και αυξανόμαστε συνεχώς...
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : ήλιος κ αεράκι θαλασσινό
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλααααααα!!!
Motto : Αν είναι να 'ρθει, θε να 'ρθει....
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/06/2013
Mood : Η πριγκιπισουλα ακομα ψαχνει σπιτι και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κινδυνευει  - Σελίδα 3 M_love

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η πριγκιπισουλα ακομα ψαχνει σπιτι και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κινδυνευει  - Σελίδα 3 Empty Απ: Η πριγκιπισουλα ακομα ψαχνει σπιτι και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κινδυνευει

Δημοσίευση από scroogy Τρι Ιουν 30, 2015 7:29 pm

Καλησπερα Βαλια μου...Η πριγκιπισουλα εχει σιγουρα μωρακια, μαλιστα πλεον τα ακουω κιολας οταν πηγαινει να τα ταισει, αλλα δεν τα εχει εμφανισει ακομα, σε 4 μερες γινονται 3 μηνων, οποτε ειναι θεμα ημερων να το κανει....Μολις εγραψα ενα αλλο ποστ, δυστυχως με μια σημερινη πολυ δυσαρεστη εξελιξη, αν θες δες το...

Με τη Ραφαελα δεν εχω ξαναμιλησει απο τη στιγμη που ανακαλυψα οτι ζουνε τελικα τα παιδακια της,γιατι δεν εχει νοημα στην ουσια, παρα μονο οταν θα τα αφησει να επιβιωσουν μονα τους (που εδω ΔΕ θα επιβιωσει κανενα, ειμαι σιγουρη πλεον). Και δεν εχω επικοινωνησει διοτι παμε πλεον για μεσα καλοκαιριου και φανταζομαι η κοπελα θα φυγει κλπ. Θα το κανω σε λιγες μερες, μολις δω ποσα μωρακια εχει και τι θα γινει με αυτα, ωστε να μπορω να της πω της κοπελας με σιγουρια απο ποτε μπορω να της τη στειλω.
Για τα γατομωρακια, ναι σιγουρα θα υπαρχει καλυτερο μερος, αλλα πρωτον δεν εχω τη δυνατοτητα να τα πιασω, να βρω ποιο μερος ειναι αυτο και να τα μεταφερω και δευτερον φοβαμαι ακομα πλεον μην κατηγηρηθω και για εγκαταλειψη αδεσποτων, που ειναι αδικημα! Μπρος γκρεμος και πισω ρεμα δλδ...
scroogy
scroogy
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 48
Τόπος : Αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 2 μονιμα+ φιλοξενουμενα guest stars + 6 αδεσποτουλια + 5 στον ουρανο (αντιο Σκρουτζυ μου, Έκτορα, Μάγια, Τζιμπρίλ, Τανούκα....)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : φθινοπωρο για μεσημεριανο ηλιολουστο γατοαραγμα και βραδινο χουχουλιασμα!
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/11/2010
Mood : Η πριγκιπισουλα ακομα ψαχνει σπιτι και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κινδυνευει  - Σελίδα 3 M-aipnies

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 3 από 3 Επιστροφή  1, 2, 3

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης