gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Η πριγκιπισουλα ακομα ψαχνει σπιτι και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κινδυνευει

+12
koneko
pyramid
ZIZIKOS
Lina
kat-cats
LAROGATA
marina289
thanoschris1
Yovanka
Antonis-Valia
kouix
scroogy
16 απαντήσεις

Σελίδα 2 από 3 Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Η πριγκιπισουλα ακομα ψαχνει σπιτι και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κινδυνευει  - Σελίδα 2 Empty Απ: Η πριγκιπισουλα ακομα ψαχνει σπιτι και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κινδυνευει

Δημοσίευση από Antonis-Valia Δευ Μάης 25, 2015 3:30 pm

pyramid έγραψε:Γιατί να λερώνουν οι γατούλες και όχι κάποιο μικρόσωμο δεσποζόμενο σκυλάκι? Ποιος από την πολυκατοικία σας έχει τέτοιο ζωάκι ή ποιος γείτονας πήρε προσφάτως? Οι γάτες συνήθως δεν λερώνουν στο τσιμέντο αλλά στο χώμα, ακόμα και τα ζώα συλλεκτών που δεν έχουν άλλη επιλογή από το πάτωμα προσπαθούν να βρουν κάτι παρόμοιο με το χώμα, μαλακό. Σε κάθε περίπτωση πάρε 2-3 μπουκάλια urine off και ψέκασε όλη την περιοχή που εμφανίζεται το θέμα 2-3 φορές με απόσταση μερικών ημερών και βλέπεις.

δεν το είχα σκεφτεί αλλά μου φαίνεται ότι έχεις δίκιο!!!
οι γάτες λυσσάνε να τα κάνουν στο χώμα...για ποιο λόγο να πηγαινουν στο τσιμέντο?
το "urine off" που το βρισκουμε???
Antonis-Valia
Antonis-Valia
Senior Cat
Senior Cat

Άντρας
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 1 και περί τα δέκα αδεσποτάκια και αυξανόμαστε συνεχώς...
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : ήλιος κ αεράκι θαλασσινό
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλααααααα!!!
Motto : Αν είναι να 'ρθει, θε να 'ρθει....
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/06/2013
Mood : Η πριγκιπισουλα ακομα ψαχνει σπιτι και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κινδυνευει  - Σελίδα 2 M_love

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η πριγκιπισουλα ακομα ψαχνει σπιτι και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κινδυνευει  - Σελίδα 2 Empty Απ: Η πριγκιπισουλα ακομα ψαχνει σπιτι και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κινδυνευει

Δημοσίευση από ZIZIKOS Δευ Μάης 25, 2015 3:31 pm

Τι έγινε τελικά με την πριγκιπισούλα ???
ZIZIKOS
ZIZIKOS
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 61
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Αριθμός γατουνίων : 1 ΓΑΤΟΑΓΓΕΛΟΥΔΙ, 2 γουργουρόνια και 4 αδεσποτάκια
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : ΧΕΙΜΩΝΑΣ ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΑΓΚΑΛΙΕΣ
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : ΠΟΛΛΑ ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ Ο ΧΩΡΟΣ ΝΑ ΤΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΟΛΑ
Motto : Η ΓΑΤΑ ΚΕΡΔΙΖΕΙ ΠΑΝΤΑ
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/11/2013
Mood : Η πριγκιπισουλα ακομα ψαχνει σπιτι και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κινδυνευει  - Σελίδα 2 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η πριγκιπισουλα ακομα ψαχνει σπιτι και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κινδυνευει  - Σελίδα 2 Empty Απ: Η πριγκιπισουλα ακομα ψαχνει σπιτι και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κινδυνευει

Δημοσίευση από LAROGATA Δευ Μάης 25, 2015 5:50 pm

ZIZIKOS έγραψε:Τι έγινε τελικά με την πριγκιπισούλα ???
θα στειλω μηνυμα στη Ραφαελα στο φβ να δουμε αν εχει κανενα νεο και θα σας πω
LAROGATA
LAROGATA
Γατοκαβατζώστρα
Γατοκαβατζώστρα

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 54
Τόπος : ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Αριθμός γατουνίων : Δώδεκα τη φτιάξαμε την ομάδα!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Παντός καιρού,φτάνει να μην ξεπερνά τους 32 βαθμούς
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ότι μαύρο και λιλά κυκλοφορεί!
Motto : Πότε θα κάνει ξαστεριά?
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/07/2010
Mood : Η πριγκιπισουλα ακομα ψαχνει σπιτι και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κινδυνευει  - Σελίδα 2 M_thunder

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η πριγκιπισουλα ακομα ψαχνει σπιτι και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κινδυνευει  - Σελίδα 2 Empty Απ: Η πριγκιπισουλα ακομα ψαχνει σπιτι και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κινδυνευει

Δημοσίευση από scroogy Τρι Μάης 26, 2015 4:26 pm

Τα νεα δεν ειναι και πολυ καλα. Καταρχας η γατουλα ειχε γεννησει στις 4 Απριλιου και πιστευα οτι δεν ειχε επιζησει κανενα γατακι. Κυριακη βραδυ ομως που την ανεβασα στο σπιτι με σκοπο μηπως και καταφερω να την κρατησω μεχρι να την παω για εμβολιο (γιατι η κοπελα που ενδιαφερθηκε για φιλοξενια τη θελει εμβολιασμενη), διαπιστωσα οτι οι θηλες της ειναι διογκωμενες που σημαινει οτι (δυστυχως) εχουν επιζησει καποια γατακια, αρα δε μπορω ακομα να την παω για φιλοξενεια γιατι αυτο σημαινει τον βεβαιο θανατο των γατιων της....
Την ιδια μερα μαλιστα η αλλη γατουλα της πολυκατοικιας μου μας εμφανισε για πρωτη φορα αλλα 2 γατακια (που επισης πιστευα οτι δεν της ειχε επιζησει κανενα) και η τριτη γατα ειναι και αυτη εγκυος....:/

2-3 μερες πριν δοκιμασα με 2 φακελακια πιπερι μηπως και σταματησουν να λερωνουν, αλλα τιποτα. Μεθαυριο περιμενω παραγγελια ενα ειδικο τζελ και αν δεν κανει δουλεια και αυτο, ειλικρινα ειμαι σε απελπισια γιατι φοβαμαι τα χειροτερα.

Σχετικα με τις ακαθαρσιες....απο την πρωτη στιγμη που προεκυψε το προβλημα ελεγα στην πολυκατοικια αυτο ακριβως που λετε: Οτι οι γατες θελουν απαραιτητα χωμα να σκαψουν, αλλα αυτο δεν πειθει κανεναν. Στην πολυκατοικια εχουμε ενα μεγαλο γερικο σκυλι (που δεν υπαρχει περιπτωση να ειναι δικα του) και ενα αλλο μικροσωμο σκυλι που ομως δεν το βγαζουν καν βολτα. Εχοντας γατες ολη μου τη ζωη, πιστευω και γω οτι ειναι δικες τους και οχι σκυλου (μη μπω σε λεπτομερειες Smile )

Εχω ζητησει απο την πολυκατοικια για να περιορισουμε το προβλημα να στειρωναμε τις γατες απο κοινου σε οικονομικο κτηνιατρο, δυστυχως δεν το δεχεται κανεις (μιλαμε για 12 ευρω ανα διαμερισμα) και πιστευουν οτι οι γατες ειναι καθαρα δικο μου προβλημα επειδη ΕΓΩ και μονο ΕΓΩ τις ταιζω, λες και αν αυριο σταματουσα, οι γατες θα αλλαζαν γειτονια. Αλλωστε περσι ελειπα 3 μηνες απο το σπιτι και οι γατουλες δεν εφυγαν ποτε....

Το θεμα μου ειναι οτι φοβαμαι τα χειροτερα: Μη φερουν κανα υγειονομικο απο τον Δημο της περιοχης μου, μη μου κανουν καμια μηνυση, μην τις φολιασουν, μην τις μαζεψουν και τις πανε και τις παρατησουν σε καμια εξοχη οπου φυσικα δε θα εχουν καμια τυχη εκει κλπ.

Τελος, σχετικα με το urine off ειναι πραγματικα πολυ ακριβο για μενα το να παρω 2 μπουκαλια, ηδη παρηγγειλα κατι με 11 ευρω, θα αναλαβω τη στειρωση κ το εμβολιο της συγκεκριμενης γατουλας και ειμαι ανεργη και ακομα και αυτο ειναι υπερβολικο για μενα (εχοντας φυσικα και 2 δικες μου γατες), πραγματικα δε μπορω να ανταπεξελθω σε ολα αυτα για διαφορους λογους...

Ευχαριστω ολους για το ενδιαφερον Smile

scroogy
scroogy
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 48
Τόπος : Αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 2 μονιμα+ φιλοξενουμενα guest stars + 6 αδεσποτουλια + 5 στον ουρανο (αντιο Σκρουτζυ μου, Έκτορα, Μάγια, Τζιμπρίλ, Τανούκα....)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : φθινοπωρο για μεσημεριανο ηλιολουστο γατοαραγμα και βραδινο χουχουλιασμα!
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/11/2010
Mood : Η πριγκιπισουλα ακομα ψαχνει σπιτι και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κινδυνευει  - Σελίδα 2 M-aipnies

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η πριγκιπισουλα ακομα ψαχνει σπιτι και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κινδυνευει  - Σελίδα 2 Empty Απ: Η πριγκιπισουλα ακομα ψαχνει σπιτι και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κινδυνευει

Δημοσίευση από LAROGATA Τρι Μάης 26, 2015 5:19 pm

scroogy έγραψε:Τα νεα δεν ειναι και πολυ καλα. Καταρχας η γατουλα ειχε γεννησει στις 4 Απριλιου και πιστευα οτι δεν ειχε επιζησει κανενα γατακι. Κυριακη βραδυ ομως που την ανεβασα στο σπιτι με σκοπο μηπως και καταφερω να την κρατησω μεχρι να την παω για εμβολιο (γιατι η κοπελα που ενδιαφερθηκε για φιλοξενια τη θελει εμβολιασμενη), διαπιστωσα οτι οι θηλες της ειναι διογκωμενες που σημαινει οτι (δυστυχως) εχουν επιζησει καποια γατακια, αρα δε μπορω ακομα να την παω για φιλοξενεια γιατι αυτο σημαινει τον βεβαιο θανατο των γατιων της....
Την ιδια μερα μαλιστα η αλλη γατουλα της πολυκατοικιας μου μας εμφανισε για πρωτη φορα αλλα 2 γατακια (που επισης πιστευα οτι δεν της ειχε επιζησει κανενα) και η τριτη γατα ειναι και αυτη εγκυος....:/

2-3 μερες πριν δοκιμασα με 2 φακελακια πιπερι μηπως και σταματησουν να λερωνουν, αλλα τιποτα. Μεθαυριο περιμενω παραγγελια ενα ειδικο τζελ και αν δεν κανει δουλεια και αυτο, ειλικρινα ειμαι σε απελπισια γιατι φοβαμαι τα χειροτερα.

Σχετικα με τις ακαθαρσιες....απο την πρωτη στιγμη που προεκυψε το προβλημα ελεγα στην πολυκατοικια αυτο ακριβως που λετε: Οτι οι γατες θελουν απαραιτητα χωμα να σκαψουν, αλλα αυτο δεν πειθει κανεναν. Στην πολυκατοικια εχουμε ενα μεγαλο γερικο σκυλι (που δεν υπαρχει περιπτωση να ειναι δικα του) και ενα αλλο μικροσωμο σκυλι που ομως δεν το βγαζουν καν βολτα. Εχοντας γατες ολη μου τη ζωη, πιστευω και γω οτι ειναι δικες τους και οχι σκυλου (μη μπω σε λεπτομερειες Smile )

Εχω ζητησει απο την πολυκατοικια για να περιορισουμε το προβλημα να στειρωναμε τις γατες απο κοινου σε οικονομικο κτηνιατρο, δυστυχως δεν το δεχεται κανεις (μιλαμε για 12 ευρω ανα διαμερισμα) και πιστευουν οτι οι γατες ειναι καθαρα δικο μου προβλημα επειδη ΕΓΩ και μονο ΕΓΩ τις ταιζω, λες και αν αυριο σταματουσα, οι γατες θα αλλαζαν γειτονια. Αλλωστε περσι ελειπα 3 μηνες απο το σπιτι και οι γατουλες δεν εφυγαν ποτε....

Το θεμα μου ειναι οτι φοβαμαι τα χειροτερα: Μη φερουν κανα υγειονομικο απο τον Δημο της περιοχης μου, μη μου κανουν καμια μηνυση, μην τις φολιασουν, μην τις μαζεψουν και τις πανε και τις παρατησουν σε καμια εξοχη οπου φυσικα δε θα εχουν καμια τυχη εκει κλπ.

Τελος, σχετικα με το urine off ειναι πραγματικα πολυ ακριβο για μενα το να παρω 2 μπουκαλια, ηδη παρηγγειλα κατι με 11 ευρω, θα αναλαβω τη στειρωση κ το εμβολιο της συγκεκριμενης γατουλας και ειμαι ανεργη και ακομα και αυτο ειναι υπερβολικο για μενα (εχοντας φυσικα και 2 δικες μου γατες), πραγματικα δε μπορω να ανταπεξελθω σε ολα αυτα για διαφορους λογους...

Ευχαριστω ολους για το ενδιαφερον Smile

Καταλαβαινω οτι το οικονομικο προβλημα ειναι πραγματικα σοβαρο.Εχεις βρει κτηνιατρο για τη στειρωση και ποσο θα σου παρει ?ισως να μπορεσω να σε βοηθησω ειμαι μελος της animal action και νομιζω οτι δικαιουμαι μια ακομη στειρωση με κοστος 30 ευρω,αν σ'ενδιαφερει μπορω να ρωτησω.Σε περιοχη εισαι?
LAROGATA
LAROGATA
Γατοκαβατζώστρα
Γατοκαβατζώστρα

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 54
Τόπος : ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Αριθμός γατουνίων : Δώδεκα τη φτιάξαμε την ομάδα!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Παντός καιρού,φτάνει να μην ξεπερνά τους 32 βαθμούς
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ότι μαύρο και λιλά κυκλοφορεί!
Motto : Πότε θα κάνει ξαστεριά?
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/07/2010
Mood : Η πριγκιπισουλα ακομα ψαχνει σπιτι και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κινδυνευει  - Σελίδα 2 M_thunder

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η πριγκιπισουλα ακομα ψαχνει σπιτι και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κινδυνευει  - Σελίδα 2 Empty Απ: Η πριγκιπισουλα ακομα ψαχνει σπιτι και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κινδυνευει

Δημοσίευση από scroogy Τρι Μάης 26, 2015 6:30 pm

Καλησπερα Larogata κ σ ευχαριστω ιδιαιτερα για αυτο που ειπες Smile

Καταρχας να ενημερωσω οτι μολις μιλησα με την Ραφαελα την οποια και ευχαριστω ιδιαιτερα ομως, η οποια ειχε προσφερθει να φιλοξενησει την πριγκηπισουλα και κανονισαμε να βρεθουμε την Πεμπτη να την παμε μαζι στον κτηνιατρο ωστε να της κανουμε και το εμβολιο και να μας επιβεβαιωσει αν θηλαζει ακομα ή οχι.
Εχω κοντα μου το κτηνιατρειο της Ρεσσου, (μενω Νεα Σμυρνη) το οποιο κανει στειρωσεις στα αδεσποτα -και συνεργαζεται με την animal action -σε πολυ οικονομικες τιμες (νομιζω 30 ευρω στα θηλυκα + 10 η αντιβιωση αν δεν κανω λαθος) και οπως εχω πει, το εμβολιο της και τη στειρωση της τα αναλαμβανω εγω. Επισης εχω και ενα κτηνιατρειο στη Γλυφαδα με τις ιδιες τιμες (που εχω παει στο παρελθον διαφορα γατακια μαζι με μια φιλη μου για στειρωση), αλλα πλεον μου πεφτει πολυ μακρια, καθως δεν εχω αυτοκινητο.

Οπως ανεφερα στο προηγουμενο μου μηνυμα, τα γατια μολις εγιναν 5 απο 3 που ηταν και αναμενεται περαιτερω αυξηση καθως περιμενω να δω ποσα γατακια εμειναν απο την πριγκιπισουλα, συν το οτι και η 3η αδεσποτουλα της πολυκατοικιας ειναι παλι εγκυος...Πραγματικα αν θα μπoρουσες να με βοηθουσες μια μια στειρωση θα ηταν για μενα τεραστια βοηθεια.
Δυστυχως σε οσα προηγουμενα αδεσποτακια εκανα στειρωση (2 στα τελη του προηγουμενου χρονου) ολες "χαθηκαν" μαγικα μολις αρχισε το προβλημα με τις ακαθαρσιες. 4 συνολικα τον αριθμο σε πολυ μικρο χρονικο διαστημα.

Παρεμπιπτοντως μολις μιση ωρα πριν αγορασα μισο λιτρο αμμωνια και το εχυσα στο σημειο που λερωνουν, αλλα μαλλον αδικα το εκανα και αυτο, καθως η φαρμακοποιος μου ειπε οτι εξατμιζεται αμεσα η μυρωδια της.
Μεχρι στιγμης εχουμε δοκιμασει κατι πρασινομπλε κοκκους, μια ασπρη σκονη (αυτα απο τη διαχειρηση της πολυκατοικιας), μπολικο πιπερι, νεφτι και αμμωνια απο μενα και τιποτα. Μεθαυριο περιμενω απο πετ σιτι και ενα ειδικο λεει, τζελ... Ειμαι σε απογνωση και το εννοω.

Ξερει κανεις τιποτα σχετικα με τη συσκευη με υπερηχους που απωθει τις γατες;
scroogy
scroogy
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 48
Τόπος : Αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 2 μονιμα+ φιλοξενουμενα guest stars + 6 αδεσποτουλια + 5 στον ουρανο (αντιο Σκρουτζυ μου, Έκτορα, Μάγια, Τζιμπρίλ, Τανούκα....)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : φθινοπωρο για μεσημεριανο ηλιολουστο γατοαραγμα και βραδινο χουχουλιασμα!
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/11/2010
Mood : Η πριγκιπισουλα ακομα ψαχνει σπιτι και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κινδυνευει  - Σελίδα 2 M-aipnies

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η πριγκιπισουλα ακομα ψαχνει σπιτι και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κινδυνευει  - Σελίδα 2 Empty Απ: Η πριγκιπισουλα ακομα ψαχνει σπιτι και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κινδυνευει

Δημοσίευση από LAROGATA Τρι Μάης 26, 2015 9:01 pm

scroogy έγραψε:Καλησπερα Larogata κ σ ευχαριστω ιδιαιτερα για αυτο που ειπες Smile

Καταρχας να ενημερωσω οτι μολις μιλησα με την Ραφαελα την οποια και ευχαριστω ιδιαιτερα ομως, η οποια ειχε προσφερθει να φιλοξενησει την πριγκηπισουλα και κανονισαμε να βρεθουμε την Πεμπτη να την παμε μαζι στον κτηνιατρο ωστε να της κανουμε και το εμβολιο και να μας επιβεβαιωσει αν θηλαζει ακομα ή οχι.
Εχω κοντα μου το κτηνιατρειο της Ρεσσου, (μενω Νεα Σμυρνη) το οποιο κανει στειρωσεις στα αδεσποτα -και συνεργαζεται με την animal action -σε πολυ οικονομικες τιμες (νομιζω 30 ευρω στα θηλυκα + 10 η αντιβιωση αν δεν κανω λαθος) και οπως εχω πει, το εμβολιο της και τη στειρωση της τα αναλαμβανω εγω. Επισης εχω και ενα κτηνιατρειο στη Γλυφαδα με τις ιδιες τιμες (που εχω παει στο παρελθον διαφορα γατακια μαζι με μια φιλη μου για στειρωση), αλλα πλεον μου πεφτει πολυ μακρια, καθως δεν εχω αυτοκινητο.

Οπως ανεφερα στο προηγουμενο μου μηνυμα, τα γατια μολις εγιναν 5 απο 3 που ηταν και αναμενεται περαιτερω αυξηση καθως περιμενω να δω ποσα γατακια εμειναν απο την πριγκιπισουλα, συν το οτι και η 3η αδεσποτουλα της πολυκατοικιας ειναι παλι εγκυος...Πραγματικα αν θα μπoρουσες να με βοηθουσες μια μια στειρωση θα ηταν για μενα τεραστια βοηθεια.
Δυστυχως σε οσα προηγουμενα αδεσποτακια εκανα στειρωση (2 στα τελη του προηγουμενου χρονου) ολες "χαθηκαν" μαγικα μολις αρχισε το προβλημα με τις ακαθαρσιες. 4 συνολικα τον αριθμο σε πολυ μικρο χρονικο διαστημα.

Παρεμπιπτοντως μολις μιση ωρα πριν αγορασα μισο λιτρο αμμωνια και το εχυσα στο σημειο που λερωνουν, αλλα μαλλον αδικα το εκανα και αυτο, καθως η φαρμακοποιος μου ειπε οτι εξατμιζεται αμεσα η μυρωδια της.
Μεχρι στιγμης εχουμε δοκιμασει κατι πρασινομπλε κοκκους, μια ασπρη σκονη (αυτα απο τη διαχειρηση της πολυκατοικιας), μπολικο πιπερι, νεφτι και αμμωνια απο μενα και τιποτα. Μεθαυριο περιμενω απο πετ σιτι και ενα ειδικο λεει, τζελ... Ειμαι σε απογνωση και το εννοω.

Ξερει κανεις τιποτα σχετικα με τη συσκευη με υπερηχους που απωθει τις γατες;
θα τηλεφωνησω αυριο στην animal action να ρωτησω για σιγουρα και θα σ'ενημερωσω,Οσο για το λερωμα στην εισοδο σας να πω μια ιδεα?ισως να ειναι ηλιθιοτητα αλλα κανεις δεν ξερει ,δεν βαζεις καμμια αμμολεκανη με λίγη φθηνη αμμο που θα την καθαριζεις καθημερινα μπας και πανε εκει και λιγο πιο μακρια απ΄την εισοδο της πολυκατοικιας Laughing
LAROGATA
LAROGATA
Γατοκαβατζώστρα
Γατοκαβατζώστρα

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 54
Τόπος : ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Αριθμός γατουνίων : Δώδεκα τη φτιάξαμε την ομάδα!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Παντός καιρού,φτάνει να μην ξεπερνά τους 32 βαθμούς
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ότι μαύρο και λιλά κυκλοφορεί!
Motto : Πότε θα κάνει ξαστεριά?
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/07/2010
Mood : Η πριγκιπισουλα ακομα ψαχνει σπιτι και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κινδυνευει  - Σελίδα 2 M_thunder

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η πριγκιπισουλα ακομα ψαχνει σπιτι και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κινδυνευει  - Σελίδα 2 Empty Απ: Η πριγκιπισουλα ακομα ψαχνει σπιτι και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κινδυνευει

Δημοσίευση από kouix Τρι Μάης 26, 2015 9:30 pm

LAROGATA έγραψε:
scroogy έγραψε:Τα νεα δεν ειναι και πολυ καλα. Καταρχας η γατουλα ειχε γεννησει στις 4 Απριλιου και πιστευα οτι δεν ειχε επιζησει κανενα γατακι. Κυριακη βραδυ ομως που την ανεβασα στο σπιτι με σκοπο μηπως και καταφερω να την κρατησω μεχρι να την παω για εμβολιο (γιατι η κοπελα που ενδιαφερθηκε για φιλοξενια τη θελει εμβολιασμενη), διαπιστωσα οτι οι θηλες της ειναι διογκωμενες που σημαινει οτι (δυστυχως) εχουν επιζησει καποια γατακια, αρα δε μπορω ακομα να την παω για φιλοξενεια γιατι αυτο σημαινει τον βεβαιο θανατο των γατιων της....
Την ιδια μερα μαλιστα η αλλη γατουλα της πολυκατοικιας μου μας εμφανισε για πρωτη φορα αλλα 2 γατακια (που επισης πιστευα οτι δεν της ειχε επιζησει κανενα) και η τριτη γατα ειναι και αυτη εγκυος....:/

2-3 μερες πριν δοκιμασα με 2 φακελακια πιπερι μηπως και σταματησουν να λερωνουν, αλλα τιποτα. Μεθαυριο περιμενω παραγγελια ενα ειδικο τζελ και αν δεν κανει δουλεια και αυτο, ειλικρινα ειμαι σε απελπισια γιατι φοβαμαι τα χειροτερα.

Σχετικα με τις ακαθαρσιες....απο την πρωτη στιγμη που προεκυψε το προβλημα ελεγα στην πολυκατοικια αυτο ακριβως που λετε: Οτι οι γατες θελουν απαραιτητα χωμα να σκαψουν, αλλα αυτο δεν πειθει κανεναν. Στην πολυκατοικια εχουμε ενα μεγαλο γερικο σκυλι (που δεν υπαρχει περιπτωση να ειναι δικα του) και ενα αλλο μικροσωμο σκυλι που ομως δεν το βγαζουν καν βολτα. Εχοντας γατες ολη μου τη ζωη, πιστευω και γω οτι ειναι δικες τους και οχι σκυλου (μη μπω σε λεπτομερειες Smile )

Εχω ζητησει απο την πολυκατοικια για να περιορισουμε το προβλημα να στειρωναμε τις γατες απο κοινου σε οικονομικο κτηνιατρο, δυστυχως δεν το δεχεται κανεις (μιλαμε για 12 ευρω ανα διαμερισμα) και πιστευουν οτι οι γατες ειναι καθαρα δικο μου προβλημα επειδη ΕΓΩ και μονο ΕΓΩ τις ταιζω, λες και αν αυριο σταματουσα, οι γατες θα αλλαζαν γειτονια. Αλλωστε περσι ελειπα 3 μηνες απο το σπιτι και οι γατουλες δεν εφυγαν ποτε....

Το θεμα μου ειναι οτι φοβαμαι τα χειροτερα: Μη φερουν κανα υγειονομικο απο τον Δημο της περιοχης μου, μη μου κανουν καμια μηνυση, μην τις φολιασουν, μην τις μαζεψουν και τις πανε και τις παρατησουν σε καμια εξοχη οπου φυσικα δε θα εχουν καμια τυχη εκει κλπ.

Τελος, σχετικα με το urine off ειναι πραγματικα πολυ ακριβο για μενα το να παρω 2 μπουκαλια, ηδη παρηγγειλα κατι με 11 ευρω, θα αναλαβω τη στειρωση κ το εμβολιο της συγκεκριμενης γατουλας και ειμαι ανεργη και ακομα και αυτο ειναι υπερβολικο για μενα (εχοντας φυσικα και 2 δικες μου γατες), πραγματικα δε μπορω να ανταπεξελθω σε ολα αυτα για διαφορους λογους...

Ευχαριστω ολους για το ενδιαφερον Smile

Καταλαβαινω οτι το οικονομικο προβλημα ειναι πραγματικα σοβαρο.Εχεις βρει κτηνιατρο για τη στειρωση και ποσο θα σου παρει ?ισως να μπορεσω να σε βοηθησω ειμαι μελος της animal action και νομιζω οτι δικαιουμαι μια ακομη στειρωση με κοστος 30 ευρω,αν σ'ενδιαφερει μπορω να ρωτησω.Σε περιοχη εισαι?

AN ΔΕΝ κανω λαθος (που μαλλον δεν κανω) καθε μελος της ανιμαλ ακτιον, με την εγραφη του (κοστος 25ή 30 ευρω, δεν θυμαμαι) δικαιουται να κανει οσες στειρωσεις θελει, με κοστος ανα στείρωση μονο 30 ευρω (και η πρωτη στειρωση δωρεαν, αφου, εχει πληρωθει το αντιτιμο της εγγραφής....)

Αρκει ενα τηλεφωνημα στην ανιμαλ ακσιον, και η απορία λύνεται...


___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___

Η πριγκιπισουλα ακομα ψαχνει σπιτι και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κινδυνευει  - Σελίδα 2 Ce308a9f-5be4-45ef-b5d8-38fa33e9b315

Η ιστορία μας ξεκινάει  απο  εδω: http://www.gatospito.com/t10095-topic
kouix
kouix
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 52
Αριθμός γατουνίων : 5 νιάου, 2 γαβ, 1 τσίου
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2013
Mood : Η πριγκιπισουλα ακομα ψαχνει σπιτι και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κινδυνευει  - Σελίδα 2 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η πριγκιπισουλα ακομα ψαχνει σπιτι και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κινδυνευει  - Σελίδα 2 Empty Απ: Η πριγκιπισουλα ακομα ψαχνει σπιτι και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κινδυνευει

Δημοσίευση από Antonis-Valia Τρι Μάης 26, 2015 11:42 pm

LAROGATA έγραψε:
θα τηλεφωνησω αυριο στην animal action να ρωτησω για σιγουρα και θα σ'ενημερωσω,Οσο για το λερωμα στην εισοδο σας να πω μια ιδεα?ισως να ειναι ηλιθιοτητα αλλα κανεις δεν ξερει ,δεν βαζεις καμμια αμμολεκανη με λίγη φθηνη αμμο που θα την καθαριζεις καθημερινα μπας και πανε εκει και λιγο πιο μακρια απ΄την εισοδο της πολυκατοικιας Laughing

Λοιπόν κάτι παρόμοιο σκεφτόμουν και εγώ.... δεν βάζεις 3 μεγάλες γλάστρες με φυτά ή καμιά μεγάλη ζαρντινιέρα λίγο πιο πέρα από την είσοδο της πολυκατοικίας (και καλά διακοσμητική).... να δεις που θα πηγαίνουν για χέ... μετά! εαν δεν αρχίσουν να τα κάνουν εκεί και τα κάνουν στο τσιμέντο θα σκίσω τα πτυχία μου ...
επίσης και αυτό με την άμμο που είπε η Μαρία καλό είναι...
αν έχεις τίποτα γλάστρες σε μπαλκόνι... για κάνε μια δοκιμ και κατεβασέ τες... ή αν δεν έχεις θα δώ μήπως σου φέρω εγώ... πές μου αν θέλεις κάτι..

πάντως ρε παιδί μου μυστήριο πράγμα αυτό.... κάποιο δεντράκι να το περιποιηθούν, κάτι άλλο δεν έχει εκεί κοντά??
οι γάτες να τα κάνουν στο τσιμέντο!!???!! πολύ περίεργο!!

Επίσης να πω κάτι άλλο ...αν η πριγκιπισσούλα έχει μωρα ισως για αυτό να είχε περιεργη συμπεριφορά όταν την ανέβασες επάνω...
Antonis-Valia
Antonis-Valia
Senior Cat
Senior Cat

Άντρας
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 1 και περί τα δέκα αδεσποτάκια και αυξανόμαστε συνεχώς...
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : ήλιος κ αεράκι θαλασσινό
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλααααααα!!!
Motto : Αν είναι να 'ρθει, θε να 'ρθει....
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/06/2013
Mood : Η πριγκιπισουλα ακομα ψαχνει σπιτι και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κινδυνευει  - Σελίδα 2 M_love

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η πριγκιπισουλα ακομα ψαχνει σπιτι και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κινδυνευει  - Σελίδα 2 Empty Απ: Η πριγκιπισουλα ακομα ψαχνει σπιτι και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κινδυνευει

Δημοσίευση από Antonis-Valia Τρι Μάης 26, 2015 11:48 pm

ααα ξέχασα... μηνύσεις και τέτοιες μλκίες δεν ευσταθεί νομικά να σου κάνουν... οι γατούλες ειναι αδέσποτες και δεν μπορείς να τις ελέγχεις που τα κάνουν ούτε είσαι υπέυθυνη γι αυτές... τυπικά υπέυθυνο είναι το κράτος για τα αδέσποτα ζώα και ο κάθε ιδιοκτήτης για το ζωάκι του!
το ότι τις ταίζεις δεν σημαίνει τίποτα απολύτως!!!!
αντιθέτως αν κάποιος όντως "εξαφάνισε " ζωάκι ή το απειλεί νομικά βρίσκεται σε πολύ δυσάρεστη θέση....

οπότε μη βάζεις και τέτοια στο μυαλό σου!
Antonis-Valia
Antonis-Valia
Senior Cat
Senior Cat

Άντρας
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 1 και περί τα δέκα αδεσποτάκια και αυξανόμαστε συνεχώς...
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : ήλιος κ αεράκι θαλασσινό
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλααααααα!!!
Motto : Αν είναι να 'ρθει, θε να 'ρθει....
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/06/2013
Mood : Η πριγκιπισουλα ακομα ψαχνει σπιτι και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κινδυνευει  - Σελίδα 2 M_love

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η πριγκιπισουλα ακομα ψαχνει σπιτι και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κινδυνευει  - Σελίδα 2 Empty Απ: Η πριγκιπισουλα ακομα ψαχνει σπιτι και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κινδυνευει

Δημοσίευση από Antonis-Valia Τετ Μάης 27, 2015 1:54 pm

Με αφορμή την Πριγκιπισσούλα, τις άλλες δυο γατούλες που έχουν μέινει και αυτές που "εφυγαν".....

http://www.o-klooun.com/anadimosiefseis/politismos-einai-na-katanoeis-ti-gata
Antonis-Valia
Antonis-Valia
Senior Cat
Senior Cat

Άντρας
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 1 και περί τα δέκα αδεσποτάκια και αυξανόμαστε συνεχώς...
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : ήλιος κ αεράκι θαλασσινό
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλααααααα!!!
Motto : Αν είναι να 'ρθει, θε να 'ρθει....
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/06/2013
Mood : Η πριγκιπισουλα ακομα ψαχνει σπιτι και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κινδυνευει  - Σελίδα 2 M_love

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η πριγκιπισουλα ακομα ψαχνει σπιτι και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κινδυνευει  - Σελίδα 2 Empty Απ: Η πριγκιπισουλα ακομα ψαχνει σπιτι και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κινδυνευει

Δημοσίευση από scroogy Τετ Μάης 27, 2015 6:08 pm

@larogata k @antonis - vallia: Δυστυχως η πολυκατοικια δεν υπαρχει περιπτωση να μου επιτρεψει να βαλω αμμολεκανη, (ουτε μπολακι με νερο δε μου επιτρεπουν πια) και αλλωστε κηπος υπαρχει απο πισω, οπου τα εκαναν τοσα χρονια...Και το σημειο που τα κανουν ειναι η κατηφορα του υπογειου γκαραζ, δεν παιζει ετσι κι αλλιως να βαλω λεκανη εκει...:/
Ουτε γλαστρες εχω εγω προσωπικα, αλλα εχει πισω ο κηπος μας κανα δυο και φυσικα χωμα και αγριοχορτα. Κατι παιζει και απο τη στιγμη που ξεκινησαν να τα κανουν εκει δεν εχουν σταματησει.

@kouix: Εχω βρει κτηνιατρειο (αρκετα γνωστο στους φιλοζωους) πολυ κοντα στο σπιτι μου που κανει με την ιδια τιμη στειρωση, (+10 ευρω η αντιβιωση φυσικα) απλα στην παρουσα φαση δε μπορω με τιποτα να στειρωσω 3 θηλυκες συν τα παιδακια τους που ηδη παρουσιαστηκαν, συν εμβολια κλπ.

Επισης @antonis-vallia ειχα προσπαθησει αλλες 3 φορες το χειμωνα να την ανεβασω σπιτι και ειχε την ιδια συμπεριφορα...Τοτε σιγουρα δεν ειχε παιδακια, ουτε εγκυος ηταν ακομα. Τωρα ομως το πιστευω και γω οτι εχει.
Το αρθρο απο τον κλοουν ετυχε και το διαβασα και γω χτες, καθως ειμαι μελος στη σελιδα στο φβ...Ηταν πολυ ομορφο Smile
Οσο για το οτι φοβαμαι, ξερω οτι νομικα ειμαι λογικα καλυμενη, αλλα δε μπορειτε να φανταστειτε τον ψυχολογικο πολεμο που υφισταμαι. Και ειμαι μονη εναντιων ολων. Πλεον εχω παψει να ανοιγω και το μεηλ μου, φοβαμαι τι θα διαβασω και φοβαμαι τη στιγμη που θα μου χτυπησουν το κουδουνι. Εχω και ενα θεμα υγειας και αυτο χειροτερευει πολυ τα πραγματα.
Αυριο περιμενω να επικοινωνησει μαζι μου η Ραφαελα και να παμε την πριγκιπισουλα για εμβολιο (καθως εγω μονη μου δε μπορω να την παω). Το κακο ειναι οτι αν και η κοπελα προσφερθηκε να βοηθησει με φιλοξενεια, δε μπορω να της τη δωσω ακομα, καθως οπως προειπα, λογικα η γατουλα εχει γατακια τα οποια γεννηθηκαν 4 Απριλιου, οποτε χρειαζεται 1 ακομα μηνας τουλαχιστον και μεχρι τοτε, ενας θεος ξερει τι γινεται...Και φυσικα ουτε λυση στο θεμα με τις ακαθαρσιες εχω βρει, ουτε καμια προταση για υιοθεσια, ουτε φυσικα λυση με τις αλλες 2 θηλυκες.

Ευχαριστω γενικα για τα μηνυματα και τη συμπαρασταση, ειμαι μονη σε ολο αυτο και εστω και οι απαντησεις σας ειναι κατι Smile
scroogy
scroogy
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 48
Τόπος : Αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 2 μονιμα+ φιλοξενουμενα guest stars + 6 αδεσποτουλια + 5 στον ουρανο (αντιο Σκρουτζυ μου, Έκτορα, Μάγια, Τζιμπρίλ, Τανούκα....)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : φθινοπωρο για μεσημεριανο ηλιολουστο γατοαραγμα και βραδινο χουχουλιασμα!
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/11/2010
Mood : Η πριγκιπισουλα ακομα ψαχνει σπιτι και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κινδυνευει  - Σελίδα 2 M-aipnies

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η πριγκιπισουλα ακομα ψαχνει σπιτι και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κινδυνευει  - Σελίδα 2 Empty Απ: Η πριγκιπισουλα ακομα ψαχνει σπιτι και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κινδυνευει

Δημοσίευση από Antonis-Valia Τετ Μάης 27, 2015 7:46 pm

scroogy έγραψε:@larogata k @antonis - vallia: Δυστυχως η πολυκατοικια δεν υπαρχει περιπτωση να μου επιτρεψει να βαλω αμμολεκανη, (ουτε μπολακι με νερο δε μου επιτρεπουν πια) και αλλωστε κηπος υπαρχει απο πισω, οπου τα εκαναν τοσα χρονια...Και το σημειο που τα κανουν ειναι η κατηφορα του υπογειου γκαραζ, δεν παιζει ετσι κι αλλιως να βαλω λεκανη εκει...:/
Ουτε γλαστρες εχω εγω προσωπικα, αλλα εχει πισω ο κηπος μας κανα δυο και φυσικα χωμα και αγριοχορτα. Κατι παιζει και απο τη στιγμη που ξεκινησαν να τα κανουν εκει δεν εχουν σταματησει.

@kouix: Εχω βρει κτηνιατρειο (αρκετα γνωστο στους φιλοζωους) πολυ κοντα στο σπιτι μου που κανει με την ιδια τιμη στειρωση, (+10 ευρω η αντιβιωση φυσικα) απλα στην παρουσα φαση δε μπορω με τιποτα να στειρωσω 3 θηλυκες συν τα παιδακια τους που ηδη παρουσιαστηκαν, συν εμβολια κλπ.

Επισης @antonis-vallia ειχα προσπαθησει αλλες 3 φορες το χειμωνα να την ανεβασω σπιτι και ειχε την ιδια συμπεριφορα...Τοτε σιγουρα δεν ειχε παιδακια, ουτε εγκυος ηταν ακομα. Τωρα ομως το πιστευω και γω οτι εχει.
Το αρθρο απο τον κλοουν ετυχε και το διαβασα και γω χτες, καθως ειμαι μελος στη σελιδα στο φβ...Ηταν πολυ ομορφο Smile
Οσο για το οτι φοβαμαι, ξερω οτι νομικα ειμαι λογικα καλυμενη, αλλα δε μπορειτε να φανταστειτε τον ψυχολογικο πολεμο που υφισταμαι. Και ειμαι μονη εναντιων ολων. Πλεον εχω παψει να ανοιγω και το μεηλ μου, φοβαμαι τι θα διαβασω και φοβαμαι τη στιγμη που θα μου χτυπησουν το κουδουνι. Εχω και ενα θεμα υγειας και αυτο χειροτερευει πολυ τα πραγματα.
Αυριο περιμενω να επικοινωνησει μαζι μου η Ραφαελα και να παμε την πριγκιπισουλα για εμβολιο (καθως εγω μονη μου δε μπορω να την παω). Το κακο ειναι οτι αν και η κοπελα προσφερθηκε να βοηθησει με φιλοξενεια, δε μπορω να της τη δωσω ακομα, καθως οπως προειπα, λογικα η γατουλα εχει γατακια τα οποια γεννηθηκαν 4 Απριλιου, οποτε χρειαζεται 1 ακομα μηνας τουλαχιστον και μεχρι τοτε, ενας θεος ξερει τι γινεται...Και φυσικα ουτε λυση στο θεμα με τις ακαθαρσιες εχω βρει, ουτε καμια προταση για υιοθεσια, ουτε φυσικα λυση με τις αλλες 2 θηλυκες.

Ευχαριστω γενικα για τα μηνυματα και τη συμπαρασταση, ειμαι μονη σε ολο αυτο και εστω και οι απαντησεις σας ειναι κατι Smile

πολύ λυπάμαι για όλο αυτό που περνάς... να προσέχεις τον εαυτό σου όσο μπορείς... μην αισθάνεσαι μόνη... έχεις εμάς...
και μην φοβάσαι...
αν μπορούμε να κάνουμε κάτι θα το κάνουμε.... βέβαια η κατάσταση που περιγράφεις είναι μπρός γκρεμός και πίσω ρέμα....
γιατί σε αυτή τη φάση ουτε υιοθεσία ούτε φιλοξενία είναι δυνατή.. εκτός αν βρεθούν και τα μωρά της..


αν μπορούσαμε να βρούμε το λόγο που ξεκίνησαν οι γάτες πάνε εκεί, θα βρίσκαμε τη λύση... μήπως κάποιος έβαλε κάτι εκεί που τα κάνανε συνήθως που τα απωθεί??
πολύ μυστήριο αυτό ρε παιδί μου... εσύ εχεις δει γάτα να τα κάνει εκεί?? σπάω το κεφα'λι μου και δεν μπορώ να το χωνέψω.... γάτα στο τσιμέντο??
κάτι παίζει...
Antonis-Valia
Antonis-Valia
Senior Cat
Senior Cat

Άντρας
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 1 και περί τα δέκα αδεσποτάκια και αυξανόμαστε συνεχώς...
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : ήλιος κ αεράκι θαλασσινό
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλααααααα!!!
Motto : Αν είναι να 'ρθει, θε να 'ρθει....
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/06/2013
Mood : Η πριγκιπισουλα ακομα ψαχνει σπιτι και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κινδυνευει  - Σελίδα 2 M_love

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η πριγκιπισουλα ακομα ψαχνει σπιτι και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κινδυνευει  - Σελίδα 2 Empty Απ: Η πριγκιπισουλα ακομα ψαχνει σπιτι και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κινδυνευει

Δημοσίευση από scroogy Τετ Μάης 27, 2015 8:41 pm

@antonis-vallia ειλικρινα παιδια δε μπορω να καταλαβω πώς και γιατι ξεκινησε...Καμια φορα σκεφτομαι οτι οι γατες ειναι αντιδραστικα ζωα και ισως καποιος απο την πολυκατοικια βγαινοντας απο το γκαραζ τα τρομαξε, τα χτυπησε, τα κλωτσεσε, δεν ξερω...
Απο την αλλη σκεφτομαι μηπως τα κανει καποιος αρσενικος που θελει να ζευγαρωσει επειδη οι θηλυκες μας "δεν του καθονται" λογω εγκυμοσυνης ή θηλασμου...Παντως κ γω εχω αποκλεισει την πιθανοτητα να ειναι σκυλιου.
Το θεμα ειναι οτι το σημειο που τα κανουν ειναι σκληρο σαγρε υλικο και ραβδωτο, οποτε πραγματικα πολυ δυσκολο να καθαριστει. Εγω μεταξυ αλλων εχω και θεμα με τη μεση μου απο ενα προσφατο χτυπημα και δε μπορω να καθαρισω το σημειο τελεια, ωστε να μην τους ξαναμυρισει ποτε τιποτα και υποθετικα δεν ξαναπλησιασουν. Οι καθαριστριες επισης αρνουνται και οσο για τους ενοικους, ουτε κουβεντα. Οποτε κατεβαινω εγω και καθαριζω οσα μπορω, αλλα και παλι η βρωμια μενει...
Ταιζω ολη μου τη ζωη τις αδεσποτουλες και πρωτη φορα αντιμετωπιζω τετοιο προβλημα...
Σκεπτομαι να γραψω σε κανα μη φιλοζωικο σαιτ και να ρωτησω πως διωχνουν τις γατες, χωρις φυσικα να αναφερω οτι εγω ειμαι φιλοζωη κ τις ταιζω, μηπως και βρω απο εκεινους λυση...
scroogy
scroogy
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 48
Τόπος : Αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 2 μονιμα+ φιλοξενουμενα guest stars + 6 αδεσποτουλια + 5 στον ουρανο (αντιο Σκρουτζυ μου, Έκτορα, Μάγια, Τζιμπρίλ, Τανούκα....)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : φθινοπωρο για μεσημεριανο ηλιολουστο γατοαραγμα και βραδινο χουχουλιασμα!
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/11/2010
Mood : Η πριγκιπισουλα ακομα ψαχνει σπιτι και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κινδυνευει  - Σελίδα 2 M-aipnies

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η πριγκιπισουλα ακομα ψαχνει σπιτι και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κινδυνευει  - Σελίδα 2 Empty Απ: Η πριγκιπισουλα ακομα ψαχνει σπιτι και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κινδυνευει

Δημοσίευση από Antonis-Valia Τετ Μάης 27, 2015 9:28 pm

λές αν καθαριστεί πολύ καλά να μην ξαναπάνε?? άμα είναι να βοηθήσουμε να καθαριστεί το σημειο....
ξύδι έχεις δοκιμάσει?? στη δικιά μου δεν της αρέσει καθόλου ... αν κάποιο πιάτο έχει φαγητό με ξύδι στραβώνει τα μούτρα της και φεύγει...
επίσης να σου πω κάτι αυτά τα κακάκια μήπως να τα μαζέυεις σε σακουλίτσα και να τα πηγαίνεις πίσω εκεί που τα κάνανε πριν?
Antonis-Valia
Antonis-Valia
Senior Cat
Senior Cat

Άντρας
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 1 και περί τα δέκα αδεσποτάκια και αυξανόμαστε συνεχώς...
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : ήλιος κ αεράκι θαλασσινό
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλααααααα!!!
Motto : Αν είναι να 'ρθει, θε να 'ρθει....
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/06/2013
Mood : Η πριγκιπισουλα ακομα ψαχνει σπιτι και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κινδυνευει  - Σελίδα 2 M_love

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η πριγκιπισουλα ακομα ψαχνει σπιτι και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κινδυνευει  - Σελίδα 2 Empty Απ: Η πριγκιπισουλα ακομα ψαχνει σπιτι και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κινδυνευει

Δημοσίευση από Antonis-Valia Τετ Μάης 27, 2015 9:50 pm

διάβαζα τώρα στο ιντερνετ πως να αποτρέπεις γάτες και πολλοί πρότειναν λεμόνι και φλούδες λεμονιού και κάτι άλλο που είναι λίγο κάπως..... Laughing

να μαζέψεις ούρα σου σε ένα μπουκάλι τύπου σπρευ και να ψεκάσεις την περιοχή....
θα εξατμιστεί συντομα και δεν θα το μυρίζεις αλλά θα απωθηθούν οι γάτες από εκεί ..
αυτό μετά αν πιάσει το κάνεις μια φορά την εβδομάδα.....
{ απόσπασμα από ένα φορουμ που ειχαν παρόμοιο θέμα - εκεί οι γάτες της οικογένειας τα κάναν στο γρασίδι και το χάλαγαν:

"Oh I just thought of something my Nan used to do... its pretty disgusting but she was very proud of her lawn.
She used to collect her pee and put it in s squirty bottle once a week and spray the lawn with it we could never smell it but NONE of her cats went on the lawn. "}

επίσης οι γάτες δεν μπορούν να αντισταθούν στο φρεσκοσκαμένο χώμα....
αν σκάφτεί λίγο η παλιά τοποθεσία θα θέλουν να πανε εκεί....
αν θέλεις να κάνεις κάτι από αυτά και δεν μπορείς λόγω τραυματισμού και θέλεις βοήθεια, πές μας εδώ να κανονίσουμε κάτι..
Antonis-Valia
Antonis-Valia
Senior Cat
Senior Cat

Άντρας
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 1 και περί τα δέκα αδεσποτάκια και αυξανόμαστε συνεχώς...
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : ήλιος κ αεράκι θαλασσινό
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλααααααα!!!
Motto : Αν είναι να 'ρθει, θε να 'ρθει....
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/06/2013
Mood : Η πριγκιπισουλα ακομα ψαχνει σπιτι και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κινδυνευει  - Σελίδα 2 M_love

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η πριγκιπισουλα ακομα ψαχνει σπιτι και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κινδυνευει  - Σελίδα 2 Empty Απ: Η πριγκιπισουλα ακομα ψαχνει σπιτι και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κινδυνευει

Δημοσίευση από scroogy Πεμ Μάης 28, 2015 1:02 am

Παιδια πραγματικα εκτιμω παρα πολυ το ενδιαφερον ολων σας. Ειλικρινα θα ηθελα βοηθεια αν μπορουσαμε να μαζευτουμε 3-4 ατομα να καθαρισουμε το μερος, γιατι εγω πραγματικα δε μπορω να το κανω μονη μου (ηδη κανω κακο στη μεση μου σκυβοντας και μαζευοντας οσο μπορω). Αν το μερος ηταν λειο θα τα καθαριζα καθημερινα, αλλα ειναι ιδιαιτερα δυσκολο στο καθαρισμα, θελει βουρτσες και ιστοριες...Θα τραβηξω φωτο να ανεβασω να σας δειξω.
Αν μπορει καποιος να με βοηθησει και μενει κοντα στη Νεα Σμυρνη πραγματικα θα ηταν πολυ σημαντικο για μενα. Το φβ μου ειναι Anastasia Mch οποιος θελει να με κανει add.

Χτες δοκιμασα αμμωνια (ειχαμε οπως προανεφερα δοκιμασει κατι πρασινομπλε κοκκους, μια λευκη σκονη, 2 φακελακια πιπερι). Με την αμμωνια δεν ειδα σημερα αν εκαναν κατι, αν και απο το φαρμακειο που το πηρα μου ειπε η κοπελα οτι ουσιαστικα αδικα την αγορασα γιατι εξατμιζεται πολυ γρηγορα....Αυριο οπως σας ειπα περιμενω να μου φερουν και ενα τζελ, αλλα δεν ξερω αν πρεπει να το βαλω εχοντας καθαρισει καλα την περιοχη πρωτα.

Αυτο με τα ουρα μου φαινεται ιδιαιτερα extreme, αλλα πραγματικα αν δεν υπαρχει αλλη λυση μεχρι και αυτο ειμαι ικανη να κανω....

Με τα κακακια το να τα μαζεψω και να τα πεταω στην πισω αυλη, εκει που τα εκαναν, ειλικρινα δε νομιζω οτι θα βοηθησει, ασε που αν με δει κανενας απο την πολυκατοικια θα με κατηγορησει ΚΑΙ για αυτο (οτι βρωμιζω τον κηπο), οποτε απλα μαζευω οσα μπορω (τα υπολοιπα κολλανε) και απλα τα πεταω στα σκουπιδια :/
scroogy
scroogy
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 48
Τόπος : Αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 2 μονιμα+ φιλοξενουμενα guest stars + 6 αδεσποτουλια + 5 στον ουρανο (αντιο Σκρουτζυ μου, Έκτορα, Μάγια, Τζιμπρίλ, Τανούκα....)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : φθινοπωρο για μεσημεριανο ηλιολουστο γατοαραγμα και βραδινο χουχουλιασμα!
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/11/2010
Mood : Η πριγκιπισουλα ακομα ψαχνει σπιτι και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κινδυνευει  - Σελίδα 2 M-aipnies

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η πριγκιπισουλα ακομα ψαχνει σπιτι και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κινδυνευει  - Σελίδα 2 Empty Απ: Η πριγκιπισουλα ακομα ψαχνει σπιτι και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κινδυνευει

Δημοσίευση από Antonis-Valia Πεμ Μάης 28, 2015 5:09 am

εγώ δεν μένω κοντά αλλά θα έρθω να βοηθήσω την κατάσταση...
αν μπορόυσε και κάποιος άλλος καλό θα ήταν αλλά έρχομαι και μόνη μου..
μπορείς να βάλεις καμιά φώτο όπως είπες για να δούμε περι τίνος πρόκειται και πως θα μπορούσε να καθαριστεί??
είναι μεγαλο το μέρος? χρειάζονται όντως πολλά άτομα? ή και ένας μπορεί να καθαρίσει?
αν το περάσουμε και με χλωρίνη το μέρος δεν φευγουν οι μυρωδιές τους??
Antonis-Valia
Antonis-Valia
Senior Cat
Senior Cat

Άντρας
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 1 και περί τα δέκα αδεσποτάκια και αυξανόμαστε συνεχώς...
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : ήλιος κ αεράκι θαλασσινό
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλααααααα!!!
Motto : Αν είναι να 'ρθει, θε να 'ρθει....
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/06/2013
Mood : Η πριγκιπισουλα ακομα ψαχνει σπιτι και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κινδυνευει  - Σελίδα 2 M_love

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η πριγκιπισουλα ακομα ψαχνει σπιτι και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κινδυνευει  - Σελίδα 2 Empty Απ: Η πριγκιπισουλα ακομα ψαχνει σπιτι και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κινδυνευει

Δημοσίευση από koneko Πεμ Μάης 28, 2015 8:54 am

Καταρχην θα σου πω κατι που δεν θα σου αρεσει καθολου...
Εφοσον τα γατια ειναι αστειρωτα, σταματα να τα ταιζεις. Τους κανεις μεγαλυτερο κακο παρα καλο γιατι ευννοεις τον ταχυτατο πολλαπλασιασμο τους. Τα στειρωμενα ταιζε τα οσο θελεις, αλλα στα αστειρωτα μη δινεις τιποτα. Ταιζοντας τα δημιουργεις αποικιες και προσελκυεις περισσοτερα γατια, ευνοεις το ζευγαρωμα, την μεταδοση ασθενειων και φουντωνεις τα νευρα των γειτονων. Κρατα τα λεφτα σου για στειρωσεις παρα για τροφες στην παρουσα φαση γιατι το τελευταιο πραγμα που θελεις ειναι οι 5 γατες να γινουν 50, που θα γινουν αν συνεχιστει αυτη η ιστορια.

Οι γατες ειναι καθαρα ζωα και το βρισκω απιθανο να λερωνουν στο τσιμεντο, ΑΛΛΑ αν υπαρχουν γατακια, τοτε αυτα κανουν την ζημια, ειδικα αν αφηνεις τροφη τα βραδια (πιθανοτατα τα φερνουν οι μανες τους για να φανε). Θα προτεινα να χρησιμοποιησεις ναφθαλινη για να αποτρεψεις την συνηθεια απο οποιο ζωο τελικα την κανει, αλλα θα πρεπει να την βαλεις σε κατι που δεν θα μπορει να την βαλει το ζωο στο στομα του να την φαει (ειναι τοξικη) αλλα ουτε και να την γλειψει. Ειδικα αν υπαρχουν γατακια, μη δοκιμασεις την ιδεα μου. Οι γατες επισης σιχαινονται την μυρωδια των θειικων ενωσεων, οποτε το θειαφι ισως να εκανε δουλεια (νομιζω δεν ειναι τοξικο). Αμμωνια και ουρα μη βαλεις γιατι μπορει να εχεις τα ακριβως αντιθετα αποτελεσματα. Η αμμωνια ουτως η αλλως εξατμιζεται. Υπαρχουν επισης στο εμποριο κατι σπρευ που ριχνουν νερο ή αερα με motion detectors οταν πλησιαζει καποιο ζωο, αλλα λογικα θα χρειαστεις πανω απο 1 και θα σου κοστισουν αρκετα.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Η πριγκιπισουλα ακομα ψαχνει σπιτι και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κινδυνευει  - Σελίδα 2 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η πριγκιπισουλα ακομα ψαχνει σπιτι και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κινδυνευει  - Σελίδα 2 Empty Απ: Η πριγκιπισουλα ακομα ψαχνει σπιτι και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κινδυνευει

Δημοσίευση από Ηρακλένια Πεμ Μάης 28, 2015 12:01 pm

Αναστασία, παρόλο που δεν έχω γράψει ακόμα, διαβάζω το θέμα από την αρχή. Δεν έχω να σου προτείνω κάποια λύση πέρα από όσα ειπώθηκαν αλλά πραγματικά λυπάμαι για την σκατοψυχία με την οποία σε αντιμετωπίζουν οι γείτονες και θα ήθελα λίγο να σταθώ σε αυτό. Καταλαβαίνω ότι έχεις πέσει ψυχολογικά αλλά πρέπει να ανακτήσεις το θάρρος σου και την αυτοπεποίθησή σου. Εφόσον δεν κάνεις τίποτα παράνομο δεν είναι δυνατόν να φοβάσαι εσύ αυτούς, αλλά αυτοί εσένα. Κάτι είπες για μέηλ...εννοείς ότι σου στέλνουν απειλητικά η-μέηλς??? Ξέρεις πόσο σοβαρό είναι αυτό? Μη σβήσεις τίποτα!!! Σώσε τα και αν χρειαστεί χρησιμοποίησέ τα! Μη σου πω ότι από εκεί θα ξεκινήσεις. Πέρα από τα γατάκια, οφείλεις να προστατέψεις και τον εαυτό σου.
Είναι πασίγνωστο ότι ο νόμος πλέον έχει αλλάξει. Μια σχετική έρευνα στο ιντερνετ θα σου αποκαλυψει δεκάδες περιστατικά ατόμων που βασάνισαν ζώα και καταδικάστηκαν (και ναι, μιλάω για την Ελλάδα), απλώς δεν παίρνουν διαστάσεις γιατί προφανώς δεν έχουν δημοσιογραφικό ενδιαφέρον, εκτός από κάποιες εξαιρέσεις. Θα σου πρότεινα λοιπόν να ενημερωθείς λίγο νομικά, να δεις μέχρι πού έχεις δίκιο εσύ, τι μπορούν να απαιτήσουν αυτοί, να διαβάσεις το νόμο περί αδέσποτων, ακόμα και να περάσεις από το αστυνομικό τμήμα της περιοχής σου και να αναφέρεις όλα όσα συμβαίνουν.
Επίσης κάποια κοπέλα είχε αναφέρει πριν λίγες εβδομάδες τη διαδικασία που πρέπει να κάνεις στην αστυνομία σε περίπτωση που αποφασίσεις να καταγγείλεις, αλλά δεν τη θυμαμαι καθόλου, ούτε θυμάμαι σε ποιό θέμα το είχε γράψει.
Θα πρότεινα (και θα παρακαλούσα), αν κάποιος γνωρίζει ή έχει το χρόνο και το μέσον να κάνει μια έρευνα, να αναρτήσει ένα θέμα σχετικό με το πώς συμπεριφερόμαστε σε τέτοιες περιπτώσεις. Έχω αγανακτήσει πια να διαβάζω τέτοια περιστατικά όπου αντί να φοβούνται αυτοί που παρανομούν, φοβούνται αυτοί που που προσπαθούν να κάνουν το καλό.
Καλή δύναμη γλυκιά μου.
Ηρακλένια
Ηρακλένια
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 45
Τόπος : δώθε, κείθε, πέρα...
Αριθμός γατουνίων : 3: τον Ηρακλή τον άρχοντα το μοσχοαναθρεμένο, τη Μελίτα τη χαδιάρα την πρώην αλανιάρα και τη Ρίτα, το Ριτάκι - κανέναν δε φοβάσαι!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : είμαστε γατός καιρού!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιοδήποτε τετράποδο, γουνιστό, που κάνει μάου
Motto : Cats do care! For example they know instinctively what time we have to be at work in the morning and they wake us up twenty minutes before the alarm goes off...
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/07/2012
Mood : Η πριγκιπισουλα ακομα ψαχνει σπιτι και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κινδυνευει  - Σελίδα 2 66231010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η πριγκιπισουλα ακομα ψαχνει σπιτι και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κινδυνευει  - Σελίδα 2 Empty Απ: Η πριγκιπισουλα ακομα ψαχνει σπιτι και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κινδυνευει

Δημοσίευση από pyramid Πεμ Μάης 28, 2015 1:16 pm

Οι γάτες δεν πάνε στο τσιμέντο, είναι μικρόσωμο σκυλάκι, δεσποζόμενο. Για να καθαρίσεις χωρίς ιδιαίτερο κόστος ψέκασε με χλωρίνη υγρή αδιάλυτη, άφησε περίπου 10 λεπτά και μετά ρίξε μπόλικο νερό ή μάζεψε με σφουγγαρίστρα. Το νερό μην το αφήσεις να λιμνάσει μήπως πάει κανένα μωρό γατάκι να πιει και δηλητηριαστεί. Φτιάξε μια αφίσα που να γράφει τα πρόστιμα γι΄αυτούς που δεν μαζεύουν τις ακαθαρσίες του σκύλου τους και γράψε με μεγάλα γράμματα ότι τον είδες και ξέρεις ποιος είναι και θα του κάνεις μήνυση εάν δεν το σταματήσει. Δεν πρέπει να αναφέρεις για κανένα λόγο τις γατούλες, μην συνδέσεις την αφίσα ή το όλο πράγμα με αυτές. Εσύ θα λες σε όλους ότι είναι γείτονας με σκυλί που το αφήνει να τα κάνει στην ράμπα του γκαράζ αλλά δεν θα δίνεις λεπτομέρειες, θα κόβεις την κουβέντα. Μην προσπαθείς να τους πείσεις ότι δεν είναι οι γάτες γιατί και εσύ θεωρείς ότι είναι οι γάτες οπότε βγάλτο από το νου σου και λειτούργησε σαν να έχεις δει το σκυλί. Όταν εσύ "δεις" το σκυλί θα το "δουν" και εκείνοι. Πρέπει να σταματήσει το όλο πράγμα γιατί και μια γατούλα να υιοθετηθεί πάντα θα βρίσκεται κάποια άλλη που κινδυνεύει.

pyramid
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 57
Αριθμός γατουνίων : 0
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/06/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η πριγκιπισουλα ακομα ψαχνει σπιτι και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κινδυνευει  - Σελίδα 2 Empty Απ: Η πριγκιπισουλα ακομα ψαχνει σπιτι και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κινδυνευει

Δημοσίευση από pyramid Πεμ Μάης 28, 2015 1:24 pm

Τα γατάκια πηγαίνουν στο τσιμέντο αλλά οι ακαθαρσίες τους είναι τόσο λεπτές που είναι ξεκάθαρο ότι προέρχονται από μωρά αλλά η χλωρίνη θα κάνει δουλειά σε κάθε περίπτωση. Όποιο ζωάκι πηγαίνει το κάνει γιατί εκεί μυρίζει τουαλέτα άρα πρέπει να σταματήσει να μυρίζει ώστε να πάει αλλού.

pyramid
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 57
Αριθμός γατουνίων : 0
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/06/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η πριγκιπισουλα ακομα ψαχνει σπιτι και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κινδυνευει  - Σελίδα 2 Empty Απ: Η πριγκιπισουλα ακομα ψαχνει σπιτι και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κινδυνευει

Δημοσίευση από scroogy Πεμ Μάης 28, 2015 10:18 pm

@antonis-vallia το μερος ειναι φαντασου η ραμπα του υπογειου γκαραζ...σαν επιφανεια δεν ειναι ιδιαιτερα μεγαλη, απλα ειναι παρα πολυ δυσκολο το καθαρισμα λογω της ιδιαιτεροτητας του "εδαφους" που ειναι σαγρε και αυλακωτο...Αν δεν ειχα θεμα με τη μεση θα μπορουσα να τα καθαρισω και μονη μου, αλλα ειμαι σε ασχημη φαση εδω και 2 μηνες απο ενα παλιο μου προβλημα και (ενω εκανα και φυσιοθεραπειες) απο Δευτερα ξεκιναω και σε οστεοπαθητικο. Ουσιαστικα 2-3 ατομα το πολυ αν μαζευτουν απο εδω κοντα και με βοηθησουν να καθαρισει εντελως το μερος απο τα υπολειμματα, ισως βοηθουσε πολυ (οι καθαριστριες επισης δε δεχονται να το κανουν....)
Ευχαριστω παρα πολυ για την προσφορα, αν καταφερω και βρω 2 ατομα νομιζω θα ειμαι οκ, δε θελω να βαζω σε κοπο οσους ειναι μακρια....

@pyramid κρινοντας απο την "ποσοτητα", δε νομιζω οτι ειναι απο μωρο γατακι, δειχνουν να ειναι κανονικης ενηλικης γατας. Η πολυκατοικια μου ολη ειναι εδω και 6 μηνες πεποισμενοι οτι τα κακακια ειναι γατας και οχι σκυλου - και ειλικρινα το πιστευω και γω, ειλικρινα ακομα και να κανω αυτο που λες δε μπορω να τους αλλαξω γνωμη...Παντως αν σας δειξω τα αρχικα μεηλ που τους εστελνα, τους ελεγα και γω πολλες φορες οτι αποκλειεται να ειναι γατας για τους λογους που υποστηριζεις και φυσικα υποστηριξα και γω, αλλα δεν επεισα κανεναν...Ειδικα τωρα ειναι αδυνατο να αλλαξουν γνωμη, ασε που δεν εχει δει ποτε κανεις (μεταξυ μας ουτε κ γω) κανενα σκυλακι να κατεβαινει ποτε την υπογεια ραμπα...Οσο για τον καθαρισμο με χλωρινη κ σκουπα, ποναω τοσο πολυ στη μεση μου που ειμαι -ντρεπομαι που το λεω, ανικανη στη συγκεκριμενη φαση να κανω ακομα και αυτο. Sad Μαζευω μονο τα πολλα πολλα και μετα δοκιμαζω διαφορους τροπους απομακρυνσης, απο πιπερι και αμμωνια, μεχρι ενα ειδικο τζελ που θα βαλω αυριο που δε θα βρεχει και ξυδι που επισης θα δοκιμασω αμεσα.
scroogy
scroogy
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 48
Τόπος : Αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 2 μονιμα+ φιλοξενουμενα guest stars + 6 αδεσποτουλια + 5 στον ουρανο (αντιο Σκρουτζυ μου, Έκτορα, Μάγια, Τζιμπρίλ, Τανούκα....)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : φθινοπωρο για μεσημεριανο ηλιολουστο γατοαραγμα και βραδινο χουχουλιασμα!
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/11/2010
Mood : Η πριγκιπισουλα ακομα ψαχνει σπιτι και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κινδυνευει  - Σελίδα 2 M-aipnies

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η πριγκιπισουλα ακομα ψαχνει σπιτι και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κινδυνευει  - Σελίδα 2 Empty Απ: Η πριγκιπισουλα ακομα ψαχνει σπιτι και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κινδυνευει

Δημοσίευση από scroogy Πεμ Μάης 28, 2015 10:25 pm

@Hraklenia καταρχας ευχαριστω πολυ και σενα για το μηνυμα Smile Δυστυχως τα "απειλητικα" φυσικα και δεν τα γραφουν σε μεηλ, στα μεηλ ειναι αυστηροι αλλα τυπικοι, οποτε δεν εχω καμια αποδειξη...Οι ανθρωποι ειναι απλα στριμενοι, αλλα δεν ειναι χαζοι...Και ακομα το γεγονος οτι οποιος το εκανε, εξαφανισε 4 γατουλες σταδιακα και οχι ολες μαζι (γατουλες υγιεστατες, γατουλες που ηταν καθε μερα στην εισοδο της πολυκατοικιας κ που δεν περνουσαν καν ουτε απεναντι), δειχνει μεθοδικοτητα και πονηρια...
Γνωριζω για τους νομους, παρακολουθω ετσι κι αλλιως καθημερινα ζωοφιλικες σελιδες, απλα πχ το εγκλημα (γιατι "εγκλημα" ηταν η εξαφανιση 4 γατιων) ειναι ενα εγκλημα που δε θα αποδοθει ποτε δικαιοσυνη, γιατι ουτε μαρτυρες υπαρχουν, ουτε κανενα πτωμα γατας βρεθηκε απο τα 4....
Κατι ελεγαν για Δημο και υγειονομικο, οποτε θα μιλησω και με αυτους, απο τη δικια μου πλευρα ομως, την αντιθετη, να δω τι μπορουν να τις κανουν. Απλα φοβαμαι μηπως καποιος τις φορτωσει καμια μερα και παει κ τις αφησει πουθενα, το οποιο για τις γατες ισοδυναμει με θανατο στην ουσια, αν τις παει σε μερος που δε γνωριζουνε. Σ ευχαριστω ειλικρινα για τα λογια σου, εστω και μεσα απο εδω παιρνω δυναμη κ κουραγιο Smile
scroogy
scroogy
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 48
Τόπος : Αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 2 μονιμα+ φιλοξενουμενα guest stars + 6 αδεσποτουλια + 5 στον ουρανο (αντιο Σκρουτζυ μου, Έκτορα, Μάγια, Τζιμπρίλ, Τανούκα....)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : φθινοπωρο για μεσημεριανο ηλιολουστο γατοαραγμα και βραδινο χουχουλιασμα!
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/11/2010
Mood : Η πριγκιπισουλα ακομα ψαχνει σπιτι και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κινδυνευει  - Σελίδα 2 M-aipnies

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η πριγκιπισουλα ακομα ψαχνει σπιτι και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κινδυνευει  - Σελίδα 2 Empty Απ: Η πριγκιπισουλα ακομα ψαχνει σπιτι και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κινδυνευει

Δημοσίευση από scroogy Πεμ Μάης 28, 2015 10:40 pm

@koneko...Αυτο που μου λες, δεν ειναι οτι δε μου αρεσει καθολου, ισα ισα ειναι κατι που συμφωνω και γω απολυτα Smile Οσο ειχα δουλεια στειρωνα οσες αδεσποτες/ους μπορουσα, πλεον ομως δεν εχω καθολου αυτη την οικονομικη δυνατοτητα. Ηδη στειρωσα τα 2 δικα μου που φυσικα και αυτα απο το δρομο ηταν και θα στειρωσω κ την προγκιπισουλα που το εχω ταξει, σαν "δωρο" για οποιον την υιοθετησει. Αλλα ολα αυτα με πολυ ζορι. Και δυστυχως πλεον οσες εχουν απομεινει ειναι και οι 3 θηλυκες και γω δεν εχω 150 ευρω στην καλυτερη να τα στειρωσω, αλλα σε καμια περιπτωση δε μπορω να τις εχω καθε μερα ΟΛΗ μερα να μου κλαινε και γω να μην τις ταιζω. Επισης εχοντας επισκεφτει χωρια πχ αλλα και αλλες επαρχιακες πολεις οπου τα γατια κυριολεκτικα λιμοκτονουν, δεν τα ταιζει ουσιαστικα ΚΑΝΕΙΣ, εξακολουθουν να ζευγαρωνουν κανονικα, δεν τα σταματαει η πεινα, γιατι οι ορμονες ειναι ορμονες...

Γατακια οταν ξεκινησαν να το κανουν (Νοεμβριος) δεν υπηρχε κανενα, αυτο ειναι σιγουρο. Επισης τροφη δε μενει ποτε, την τρωνε σε δευτερολεπτα απο τη στιγμη που την κατεβαζω κατω, αλλωστε δε με παιρνει οικονομικα να τους βαζω πολλη ποσοτητα. Αυτη τη στιγμη υπαρχουν οντως και 2 γατακια, τα οποια ομως (και εχοντας μεγαλωσει πανω απο 10 γατομωρακια σπιτι μου), ειναι σε τετοια ηλικια 2.5-3 μηνων που αποκλειεται να τα κανουν κ αυτα εκτος αμμου κανονικα. Απο 1 μηνος και κατι, ξεκινανε ολα να σκαβουν Smile Επισης οσα γατακια ειχα μεγαλωσει σπιτι μου, πριν μαθουν να πηγαινουν στην αμμο, πηγαιναν και τα εκαναν σε μια ακρουλα....Και παντα στην ιδια! Ακομα και τα μωρα γατακια ειναι παρα πολυ καθαρα και προσεκτικα....

Αμμωνια εκανα τη βλακεια και αγορασα και την εβαλα προχτες...Ενα λιτρο, αδικα προφανως. Σημερα αγορασα και ενα ειδικο λεει μπλε τζελ (που παλι πιστευω οτι δε θα κανει τιποτα). Θα δοκιμασω και με τη ναφθαλινη και με ξυδι ...Αυτο που ειπες που ψεκαζει δεν το εχω ακουσει καν, αλλα φανταζομαι θα ειναι και ακριβο ή επισης, δε θα ψεκασουν και ανθρωπο με την ιδια λογικη;
Επισης εχω ξαναρωτησει, αλλα ξαναρωταω μηπως και ξερει κανεις, η συσκευη με υπερηχους απωθησης γατιων μπορει να εχει καποιο αποτελεσμα; Γνωριζει κανεις, εχει ακουσει καποιος κατι;
scroogy
scroogy
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 48
Τόπος : Αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 2 μονιμα+ φιλοξενουμενα guest stars + 6 αδεσποτουλια + 5 στον ουρανο (αντιο Σκρουτζυ μου, Έκτορα, Μάγια, Τζιμπρίλ, Τανούκα....)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : φθινοπωρο για μεσημεριανο ηλιολουστο γατοαραγμα και βραδινο χουχουλιασμα!
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/11/2010
Mood : Η πριγκιπισουλα ακομα ψαχνει σπιτι και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κινδυνευει  - Σελίδα 2 M-aipnies

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η πριγκιπισουλα ακομα ψαχνει σπιτι και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κινδυνευει  - Σελίδα 2 Empty Απ: Η πριγκιπισουλα ακομα ψαχνει σπιτι και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κινδυνευει

Δημοσίευση από dagger Πεμ Μάης 28, 2015 11:10 pm

Τραβηγμένο μεν αλλά ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να σκαρφιστεί το μυαλο ενος ανθρωπου που δεν χωνευει τις γάτες και τα ζωα γενικότερα.

Βρε μπας και παει και τα βαζει κανεις εκεί ?

Ξερω ότι ακουγεται τρελό , αλλά πιο τρελό είναι να πηγαινουν γατες σε ραμπες και όχι σε χωμα εφ όσον αυτό υπάρχει ....

Δεν υπαρχει περίπτωση να επιλεξουν την ραμπα αντι για το χωμα.

dagger
dagger
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 62
Τόπος : Δάφνη - Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 16 και τέλος
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : όλες τις εποχές .... με μια αδυναμία στον χειμώνα
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : τώρα πια κανένα ...έκλεισα σαν γατομάνα
Motto : follow your dream
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2015
Mood : Η πριγκιπισουλα ακομα ψαχνει σπιτι και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κινδυνευει  - Σελίδα 2 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η πριγκιπισουλα ακομα ψαχνει σπιτι και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κινδυνευει  - Σελίδα 2 Empty Απ: Η πριγκιπισουλα ακομα ψαχνει σπιτι και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κινδυνευει

Δημοσίευση από Antonis-Valia Παρ Μάης 29, 2015 12:47 am

dagger έγραψε:Τραβηγμένο μεν αλλά ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να σκαρφιστεί το μυαλο ενος ανθρωπου που δεν χωνευει τις γάτες και τα ζωα γενικότερα.

Βρε μπας και παει και τα βαζει κανεις εκεί ?

Ξερω ότι ακουγεται τρελό , αλλά πιο τρελό είναι να πηγαινουν γατες σε ραμπες και όχι σε χωμα εφ όσον αυτό υπάρχει ....

Δεν υπαρχει περίπτωση να επιλεξουν την ραμπα αντι για το χωμα.


μέσα στο μυαλό μου εισαι!!!
Antonis-Valia
Antonis-Valia
Senior Cat
Senior Cat

Άντρας
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 1 και περί τα δέκα αδεσποτάκια και αυξανόμαστε συνεχώς...
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : ήλιος κ αεράκι θαλασσινό
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλααααααα!!!
Motto : Αν είναι να 'ρθει, θε να 'ρθει....
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/06/2013
Mood : Η πριγκιπισουλα ακομα ψαχνει σπιτι και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κινδυνευει  - Σελίδα 2 M_love

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η πριγκιπισουλα ακομα ψαχνει σπιτι και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κινδυνευει  - Σελίδα 2 Empty Απ: Η πριγκιπισουλα ακομα ψαχνει σπιτι και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κινδυνευει

Δημοσίευση από Ηρακλένια Παρ Μάης 29, 2015 11:04 am

Antonis-Valia έγραψε:
dagger έγραψε:Τραβηγμένο μεν αλλά ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να σκαρφιστεί το μυαλο ενος ανθρωπου που δεν χωνευει τις γάτες και τα ζωα γενικότερα.

Βρε μπας και παει και τα βαζει κανεις εκεί ?

Ξερω ότι ακουγεται τρελό , αλλά πιο τρελό είναι να πηγαινουν γατες σε ραμπες και όχι σε χωμα εφ όσον αυτό υπάρχει ....

Δεν υπαρχει περίπτωση να επιλεξουν την ραμπα αντι για το χωμα.


μέσα στο μυαλό μου εισαι!!!

κι εγώ το σκέφτηκα αυτό ρε παιδιά...
Ηρακλένια
Ηρακλένια
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 45
Τόπος : δώθε, κείθε, πέρα...
Αριθμός γατουνίων : 3: τον Ηρακλή τον άρχοντα το μοσχοαναθρεμένο, τη Μελίτα τη χαδιάρα την πρώην αλανιάρα και τη Ρίτα, το Ριτάκι - κανέναν δε φοβάσαι!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : είμαστε γατός καιρού!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιοδήποτε τετράποδο, γουνιστό, που κάνει μάου
Motto : Cats do care! For example they know instinctively what time we have to be at work in the morning and they wake us up twenty minutes before the alarm goes off...
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/07/2012
Mood : Η πριγκιπισουλα ακομα ψαχνει σπιτι και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κινδυνευει  - Σελίδα 2 66231010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η πριγκιπισουλα ακομα ψαχνει σπιτι και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κινδυνευει  - Σελίδα 2 Empty Απ: Η πριγκιπισουλα ακομα ψαχνει σπιτι και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κινδυνευει

Δημοσίευση από Ηρακλένια Παρ Μάης 29, 2015 11:08 am

scroogy έγραψε:@Hraklenia καταρχας ευχαριστω πολυ και σενα για το μηνυμα Smile Δυστυχως τα "απειλητικα" φυσικα και δεν τα γραφουν σε μεηλ, στα μεηλ ειναι αυστηροι αλλα τυπικοι, οποτε δεν εχω καμια αποδειξη...Οι ανθρωποι ειναι απλα στριμενοι, αλλα δεν ειναι χαζοι...Και ακομα το γεγονος οτι οποιος το εκανε, εξαφανισε 4 γατουλες σταδιακα και οχι ολες μαζι (γατουλες υγιεστατες, γατουλες που ηταν καθε μερα στην εισοδο της πολυκατοικιας κ που δεν περνουσαν καν ουτε απεναντι), δειχνει μεθοδικοτητα και πονηρια...
Γνωριζω για τους νομους, παρακολουθω ετσι κι αλλιως καθημερινα ζωοφιλικες σελιδες, απλα πχ το εγκλημα (γιατι "εγκλημα" ηταν η εξαφανιση 4 γατιων) ειναι ενα εγκλημα που δε θα αποδοθει ποτε δικαιοσυνη, γιατι ουτε μαρτυρες υπαρχουν, ουτε κανενα πτωμα γατας βρεθηκε απο τα 4....
Κατι ελεγαν για Δημο και υγειονομικο, οποτε θα μιλησω και με αυτους, απο τη δικια μου πλευρα ομως, την αντιθετη, να δω τι μπορουν να τις κανουν. Απλα φοβαμαι μηπως καποιος τις φορτωσει καμια μερα και παει κ τις αφησει πουθενα, το οποιο για τις γατες ισοδυναμει με θανατο στην ουσια, αν τις παει σε μερος που δε γνωριζουνε. Σ ευχαριστω ειλικρινα για τα λογια σου, εστω και μεσα απο εδω παιρνω δυναμη κ κουραγιο Smile

Παρόλα αυτά στα μέηλ εκφράζουν τη δυσαρέσκειά τους. Μην τα σβήσεις, μπορεί κάτι να γράφουν που κάποιος που δεν έχει εμπειρία σε τέτοια ζητήματα να μην αντιλαμβάνεται τη σοβαρότητά του.
Σε φίλη μου έτυχε να τη χτυπήσει ο πρώην της και με βοήθεια sms που της είχε στείλει κατάφερε να του κάνει αυστηρότερα ασφαλιστικά μέτρα tafos
Ηρακλένια
Ηρακλένια
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 45
Τόπος : δώθε, κείθε, πέρα...
Αριθμός γατουνίων : 3: τον Ηρακλή τον άρχοντα το μοσχοαναθρεμένο, τη Μελίτα τη χαδιάρα την πρώην αλανιάρα και τη Ρίτα, το Ριτάκι - κανέναν δε φοβάσαι!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : είμαστε γατός καιρού!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιοδήποτε τετράποδο, γουνιστό, που κάνει μάου
Motto : Cats do care! For example they know instinctively what time we have to be at work in the morning and they wake us up twenty minutes before the alarm goes off...
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/07/2012
Mood : Η πριγκιπισουλα ακομα ψαχνει σπιτι και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κινδυνευει  - Σελίδα 2 66231010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η πριγκιπισουλα ακομα ψαχνει σπιτι και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κινδυνευει  - Σελίδα 2 Empty Απ: Η πριγκιπισουλα ακομα ψαχνει σπιτι και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κινδυνευει

Δημοσίευση από scroogy Παρ Μάης 29, 2015 6:35 pm

Παιδια, επειδη η κατασταση ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ χειροτερευει, ζηταω τη βοηθεια σας, αν μπορειτε εστω και 2 ατομα να ερθετε να με βοηθησετε με την καθαριοτητα γιατι εγω ειλικρινα δε μπορω.
Κατεβηκα κατω μολις πριν λιγο, η κατασταση εχει φτασει στο απροχωρητο και φοβαμαι οτι δε θα αντεξουν αλλο και απο βδομαδα θα εχουμε ισως ασχημες εξελιξεις.

Ειλικρινα ζηταω βοηθεια, αν και δε νιωθω καθολου καλα που το κανω, αλλα ειμαι ειλικρινα παρα πολυ αγχωμενη και μονη μου και ανημπορη να κανω κατι. Πρεπει πραγματικα να καθαριστει εντελως εκεινο το σημειο ωστε να υπαρχει τυχον πιθανοτητα να λειτουργησει καποιο αποτρεπτικο μεσο, γιατι μεχρι στιγμης, ο,τι και αν εχω δοκιμασει ειτε εγω, ειτε η πολυκατοικια, δεν ειχε κανενα αποτελεσμα.
scroogy
scroogy
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 48
Τόπος : Αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 2 μονιμα+ φιλοξενουμενα guest stars + 6 αδεσποτουλια + 5 στον ουρανο (αντιο Σκρουτζυ μου, Έκτορα, Μάγια, Τζιμπρίλ, Τανούκα....)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : φθινοπωρο για μεσημεριανο ηλιολουστο γατοαραγμα και βραδινο χουχουλιασμα!
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/11/2010
Mood : Η πριγκιπισουλα ακομα ψαχνει σπιτι και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κινδυνευει  - Σελίδα 2 M-aipnies

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η πριγκιπισουλα ακομα ψαχνει σπιτι και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κινδυνευει  - Σελίδα 2 Empty Απ: Η πριγκιπισουλα ακομα ψαχνει σπιτι και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κινδυνευει

Δημοσίευση από Antonis-Valia Παρ Μάης 29, 2015 7:12 pm

εγώ όπως ειπα προσφερομαι....
Antonis-Valia
Antonis-Valia
Senior Cat
Senior Cat

Άντρας
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 1 και περί τα δέκα αδεσποτάκια και αυξανόμαστε συνεχώς...
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : ήλιος κ αεράκι θαλασσινό
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλααααααα!!!
Motto : Αν είναι να 'ρθει, θε να 'ρθει....
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/06/2013
Mood : Η πριγκιπισουλα ακομα ψαχνει σπιτι και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κινδυνευει  - Σελίδα 2 M_love

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η πριγκιπισουλα ακομα ψαχνει σπιτι και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κινδυνευει  - Σελίδα 2 Empty Απ: Η πριγκιπισουλα ακομα ψαχνει σπιτι και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κινδυνευει

Δημοσίευση από scroogy Παρ Μάης 29, 2015 7:45 pm

@Vallia thanks
scroogy
scroogy
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 48
Τόπος : Αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 2 μονιμα+ φιλοξενουμενα guest stars + 6 αδεσποτουλια + 5 στον ουρανο (αντιο Σκρουτζυ μου, Έκτορα, Μάγια, Τζιμπρίλ, Τανούκα....)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : φθινοπωρο για μεσημεριανο ηλιολουστο γατοαραγμα και βραδινο χουχουλιασμα!
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/11/2010
Mood : Η πριγκιπισουλα ακομα ψαχνει σπιτι και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κινδυνευει  - Σελίδα 2 M-aipnies

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η πριγκιπισουλα ακομα ψαχνει σπιτι και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κινδυνευει  - Σελίδα 2 Empty Απ: Η πριγκιπισουλα ακομα ψαχνει σπιτι και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κινδυνευει

Δημοσίευση από Antonis-Valia Παρ Μάης 29, 2015 8:43 pm

να ρωτήσω κάτι που ήθελα...
το μερος που πρεπει να καθαριστει ποσα τετραγωνικά περιπου το κόβεις?
προσπαθω να το φανταστω πως ειναι και πως θα μπορουσε να καθαριστει πιο σωστα...
Antonis-Valia
Antonis-Valia
Senior Cat
Senior Cat

Άντρας
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 1 και περί τα δέκα αδεσποτάκια και αυξανόμαστε συνεχώς...
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : ήλιος κ αεράκι θαλασσινό
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλααααααα!!!
Motto : Αν είναι να 'ρθει, θε να 'ρθει....
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/06/2013
Mood : Η πριγκιπισουλα ακομα ψαχνει σπιτι και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κινδυνευει  - Σελίδα 2 M_love

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η πριγκιπισουλα ακομα ψαχνει σπιτι και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κινδυνευει  - Σελίδα 2 Empty Απ: Η πριγκιπισουλα ακομα ψαχνει σπιτι και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κινδυνευει

Δημοσίευση από Antonis-Valia Παρ Μάης 29, 2015 9:15 pm

Ηρακλένια έγραψε:
Θα πρότεινα (και θα παρακαλούσα), αν κάποιος γνωρίζει ή έχει το χρόνο και το μέσον να κάνει μια έρευνα, να αναρτήσει ένα θέμα σχετικό με το πώς συμπεριφερόμαστε σε τέτοιες περιπτώσεις. Έχω αγανακτήσει πια να διαβάζω τέτοια περιστατικά όπου αντί να φοβούνται αυτοί που παρανομούν, φοβούνται αυτοί που που προσπαθούν να κάνουν το καλό.
Καλή δύναμη γλυκιά μου.


"Φροντίζουμε το αδέσποτο της γειτονιάς μας και ο "γείτονας" ενοχλείται από την παρουσία του τόσο πολύ ώστε να φτάσει στο σημείο να απειλήσει ότι θα το σκοτώσει / εξαφανίσει / φολιάσει κλπ!

Την ίδια στιγμή και όχι όταν γίνει το κακό ( θα είναι αργά τότε ) επισκεπτόμαστε το Α.Τ της περιοχής μας στον Αξιωματικού υπηρεσίας, και του ζητούμε να καταγραφεί στο βιβλίο συμβάντων η απειλή κατά της ζωής του ζώου.
Τους υποδεικνύουμε τον Ν.4039/2012 επισημαίνοντας το άρθρο 16 διότι οι περισσότεροι ακόμα δεν το γνωρίζουν - και ζητούμε να ενημερωθεί ο γείτονας ότι από εκείνη την στιγμή και μετά καθίσταται υπεύθυνος για όποια κακομεταχείριση εις βάρος του ζώου ενώ θα φροντίσει η αστυνομία να τον ενημερώσει για τις νέες βαριές ποινές ( ένα έως πέντε! έτη στην φυλακή και 5.000.-15.000 ? πρόστιμο )

Ζητάτε πάντα το αντίγραφο από την καταγραφή στο βιβλίο συμβάντων και ενημερώνεται άμεσα το φιλοζωικό σωματείο της περιοχής σας να συνδράμει στην προσπάθεια σας! "

Πηγή: http://www.i-pet.gr

τα προστιμα αυτα διπλασιαζονται σε περίπτωση υποτροπης του δραστη... το δις εξαμαρτειν δεν συμφερει εδώ...

τα προστιμα αναφερονται αναλυτικά στο άρθρο 20 του Ν.4039/2012

Επίσης, σύμφωνα με την Προϊστάμενη της Εισαγγελίας Πρωτοδικών Αθηνών κ.Ελένη Ράικου:
"..ο Ποινικός Κώδικας είναι σαφής και ορίζει ρητά ότι: Η καταρχήν αρμόδια αρχή που διαπιστώνει παραβάσεις είναι και παραμένει η Ελληνική Αστυνομία. "
Προς ενίσχυση αυτού και για να μην υπάρξει καμία αμφισβήτηση, πήρε την απόφαση και όρισε υπεύθυνο εισαγγελέα για τα αδικήματα κατά των ζώων.
Αρμόδια εισαγγελέας για τις παραβάσεις που αφορούν την προστασία των ζώων ορίστηκε η κ. Κωνσταντίνα Αγγελοπούλου.
Antonis-Valia
Antonis-Valia
Senior Cat
Senior Cat

Άντρας
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 1 και περί τα δέκα αδεσποτάκια και αυξανόμαστε συνεχώς...
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : ήλιος κ αεράκι θαλασσινό
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλααααααα!!!
Motto : Αν είναι να 'ρθει, θε να 'ρθει....
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/06/2013
Mood : Η πριγκιπισουλα ακομα ψαχνει σπιτι και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κινδυνευει  - Σελίδα 2 M_love

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η πριγκιπισουλα ακομα ψαχνει σπιτι και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κινδυνευει  - Σελίδα 2 Empty Απ: Η πριγκιπισουλα ακομα ψαχνει σπιτι και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κινδυνευει

Δημοσίευση από koneko Παρ Μάης 29, 2015 9:27 pm

Βασικα το γεγονος οτι κρατας αμυντικη σταση απεναντι τους σε φερνει αυτοματα σε μειονεκτικη θεση. Περνα στην αντεπιθεση και πες τους με απολυτη βεβαιοτητα οτι τα γατια δεν λερωνουν και αν ειναι αυτα που λερωνουν να σου φερουν αποδειξεις, πχ φωτο ή βιντεο γατας που λερωνει στο συγκεκριμενο σημειο. Υπενθυμησε τους επισης την νομοθεσια για τα ζωα και οτι αν παθουν κατι θα πας στην αστυνομια με τα απειλητικα μειλ που σου εστειλαν. Πανω απο ολα, μη τους φοβασαι. Απο εκει και περα, γιατι να εισαι εσυ υπευθυνη στο καθαρισμα απο την στιγμη που δεν ξερει ΚΑΝΕΙΣ ποιος και τι λερωνει;
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Η πριγκιπισουλα ακομα ψαχνει σπιτι και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κινδυνευει  - Σελίδα 2 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 2 από 3 Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης