gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Βοηθεια, γατακι 1 ημερας

+10
kat-cats
ZIZIKOS
tsili
Cat and Dog Mum
Φανούλα
koneko
chocoulini
Buddylove
kouix
πατουσακια
14 απαντήσεις

Σελίδα 9 από 15 Επιστροφή  1 ... 6 ... 8, 9, 10 ... 15  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Βοηθεια, γατακι 1 ημερας - Σελίδα 9 Empty Απ: Βοηθεια, γατακι 1 ημερας

Δημοσίευση από πατουσακια Κυρ Αυγ 17, 2014 1:23 pm

Βοηθεια, γατακι 1 ημερας - Σελίδα 9 Zwyzno
μετα απο το ταιζμα...πηρε 1ο μλ κοτοζουμο, δεν εκανε διαρριοα μονο τσισακια. ειναι λιγο αφηδατομενη οποτε πηρε και 1 μλ ορο...
στο φωτο σε εμενα μου φαινεται παραφουσκομενη εχω δικιο η ειναι μορμαλ αυτο;;; κατα τα αλλα ειναι αρκετα κινητικη και φωνακλα οταν την τρυπαω, δεν εχει ελαφρια αφυδατωση μονο. της εδωσα τον ορο και οχι την αλμορα για να μην επιβαρυνω και αλλο το στομαχι της. εκανα καλα η να δωσω απο το στομα στο επομενο ταιζμα αν ειναι αφυδατομενη ακομα;
πατουσακια
πατουσακια
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 40
Τόπος : Βολος
Αριθμός γατουνίων : 4 στο σπιτι, 7 στο κτημα 1 στο γατοπαραδεισο και μερικα αδεσποτακια
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατανοιξη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ολλες της φουντοτες
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/05/2014
Mood : Βοηθεια, γατακι 1 ημερας - Σελίδα 9 M_love

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Βοηθεια, γατακι 1 ημερας - Σελίδα 9 Empty Απ: Βοηθεια, γατακι 1 ημερας

Δημοσίευση από Cat and Dog Mum Κυρ Αυγ 17, 2014 1:33 pm

Καλημέρα,
Πολλές φορές τα γατάκια μετά το τάισμα έχουν φουσκωμένες κοιλίτσες. Εάν δίνεις το κοτόζουμο χωρίς διαλυμένο κοτόπουλο μέσα (ελπίζω ότι το δίνεις σκέτο και σουρωμένο) δεν μπορώ να φανταστώ κάτι άλλο έκτός απο σκουληκάκια. Σαν σουσάμι (ακριβώς όπως σου είπαν και παραπάνω). Εννοείς ότι της βάζεις μόνη σου τον ορό ? Εφόσον πίνει (και κάποιες φορές και μεγάλες ποσότητες απο ότι κατάλαβα φαγητού) πως γίνεται να είναι αφυδατωμένη ? Μήπως έχει φουσκώσει λίγο απο τα πολλά υγρά που λαμβάνει ? Καθετί στην υπερβολή δεν θα του κάνει καλό αλλά το αντίθετο !
Μακάρι να τα καταφέρει το γατούλι !!!!!
Cat and Dog Mum
Cat and Dog Mum
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 54
Αριθμός γατουνίων : 3
Ημερομηνία Εγγραφής : 11/08/2014

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Βοηθεια, γατακι 1 ημερας - Σελίδα 9 Empty Απ: Βοηθεια, γατακι 1 ημερας

Δημοσίευση από Cat and Dog Mum Κυρ Αυγ 17, 2014 1:41 pm

Για τα μλ γάλακτος ξέρω κι εγώ ότι αυστηρά δεν επιτρέπεται πάνω απο 10 μλ. Ειδικά σε περιπτώσεις τόσο επιβαρυμένες όπως της γατούλας. Για το κοτόζουμο επειδή είμαι εντελώς ψυχωτική με τις ποσότητες και τις διευκρινήσεις και έκανα μετά απο κάθε τάισμα συζήτηση με το γιατρό δεν πείραζε αν κάποια φορά έτρωγε παραπάνω 12-15 μλ. Γιατί γινόταν μονο σε κάποιο τάισμα και όχι συνέχεια. Γενικά πάντως η τάση του γιατρου μου ήταν ότι με το ΣΚΕΤΟ ΚΟΤΟΖΟΥΜΟ λόγω ελαφρύτερης σύστασης δεν υπήρχε πρόβλημα αν έτρωγε λιγάκι παραπάνω. Μιλάμε (και το λέω και το ξαναλέω συνέχεια) για σκέτο, σουρωμένο κοτόζουμο απο στήθος κοτόπουλο. Λίγο πιο πυκνό απο νερό. ΟΧΙ με ΑΛΜΟΡΑ, ΟΧΙ με ΦΑΡΜΑΚΑ, ΟΧΙ με κομματάκια.
Cat and Dog Mum
Cat and Dog Mum
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 54
Αριθμός γατουνίων : 3
Ημερομηνία Εγγραφής : 11/08/2014

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Βοηθεια, γατακι 1 ημερας - Σελίδα 9 Empty Απ: Βοηθεια, γατακι 1 ημερας

Δημοσίευση από πατουσακια Κυρ Αυγ 17, 2014 2:14 pm

τωρα ετσι σουρομενο της το δινω. για την αφηδατωση εκανα το τεστ στο λαιμο πισω και το δερματακι δεν επανιλθε αμεσως στη θεση της (2 δευτερολεπτα), και για αυτο της εκανα την ενεσουλα, υποδορια, μου το εδειξε ο γιατρος το πως και ποτε να κανω και σε τι δοση. αν στο επομενο ταιζμα ακομα ειναι αφυδατομενω αλλα δεν κανει διαρροια (δεν εκανε ουτε τωρα) να της δωσω αλμορα απο το στομα; η το κοτοζουμο σκετο θα της φτανει να αναπληρωσει της ηλεκτρωλητες;
πατουσακια
πατουσακια
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 40
Τόπος : Βολος
Αριθμός γατουνίων : 4 στο σπιτι, 7 στο κτημα 1 στο γατοπαραδεισο και μερικα αδεσποτακια
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατανοιξη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ολλες της φουντοτες
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/05/2014
Mood : Βοηθεια, γατακι 1 ημερας - Σελίδα 9 M_love

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Βοηθεια, γατακι 1 ημερας - Σελίδα 9 Empty Απ: Βοηθεια, γατακι 1 ημερας

Δημοσίευση από Cat and Dog Mum Κυρ Αυγ 17, 2014 2:36 pm

Πιστεύω πως αν δεν κάνει διάρροια το πουλάκι μου τσέκαρε με το λαιμουδάκι του αν είναι στην ίδια κατάσταση και περίμενε. Εφόσον έχεις τη δυνατότητα να του δώσεις ορό νομίζω πως μπορείς να περιμένεις μήπως ξεκινήσει σιγά σιγά να τρέφεται φυσικά. Βέβαια να το παρακολουθείς όσο πιο συχνά μπορείς. Και οπωσδήποτε αύριο να μιλήσεις με τον κτηνίατρο σου. Να θυμάσαι μόνο ότι πρέπει να ηρεμήσει εντελώς το εντερικό του σύστημα για να του αλλάξεις τροφούλα. Οι προτεραιότητες είναι να σταματήσει η διάρροια και να μένει ενυδατωμένο. Επίσης ακόμη κι αν έχει σκουληκάκια μόνο ο γιατρός μπορεί να του δώσει παστούλα γιατί οι ποσότητες για την ηλικία του είναι πάρα πολύ μικρές και για μας είναι δύσκολο να τις υπολογίσουμε. Επίσης εάν ο γιατρός σου κρίνει ότι είναι ακόμη αδύναμο ίσως και να μην του δώσει ακόμη. Είναι καθαρά θέμα γιατρού εάν δίνει ή όχι σε αυτή την ηλικία. Αντε να δούμε με τη μικρούλα ! Μακάρι να ηρεμήσει πια το πλασματάκι !!!!
Cat and Dog Mum
Cat and Dog Mum
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 54
Αριθμός γατουνίων : 3
Ημερομηνία Εγγραφής : 11/08/2014

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Βοηθεια, γατακι 1 ημερας - Σελίδα 9 Empty Απ: Βοηθεια, γατακι 1 ημερας

Δημοσίευση από Φανούλα Κυρ Αυγ 17, 2014 2:38 pm

πατουσακια έγραψε:Βοηθεια, γατακι 1 ημερας - Σελίδα 9 Zwyzno
μετα απο το ταιζμα...πηρε 1ο μλ κοτοζουμο, δεν εκανε διαρριοα μονο τσισακια. ειναι λιγο αφηδατομενη οποτε πηρε και 1 μλ ορο...
στο φωτο σε εμενα μου φαινεται παραφουσκομενη εχω δικιο η ειναι μορμαλ αυτο;;; κατα τα αλλα ειναι αρκετα κινητικη και φωνακλα οταν την τρυπαω, δεν εχει ελαφρια αφυδατωση μονο. της εδωσα τον ορο και οχι την αλμορα για να μην επιβαρυνω και αλλο το στομαχι της. εκανα καλα η να δωσω απο το στομα στο επομενο ταιζμα αν ειναι αφυδατομενη ακομα;
αχ, να 'ναι αυτό τυχερο
Φανούλα
Φανούλα
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Αριθμός γατουνίων : 4 την Σισσυ, την Μιννι, τον ακταιο και την αμαντα
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Καλοκαιρία πάντα
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/08/2013
Mood : Βοηθεια, γατακι 1 ημερας - Σελίδα 9 Anger2

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Βοηθεια, γατακι 1 ημερας - Σελίδα 9 Empty Απ: Βοηθεια, γατακι 1 ημερας

Δημοσίευση από kouix Κυρ Αυγ 17, 2014 3:51 pm

Αλμορα μην της δινεις αν δεν κανει διαρροιες.
Το αλμορα ειναι ΜΟΝΟ για μετα απο διαρροιες.
ΜΟΝΟ.

___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___

Βοηθεια, γατακι 1 ημερας - Σελίδα 9 Ce308a9f-5be4-45ef-b5d8-38fa33e9b315

Η ιστορία μας ξεκινάει  απο  εδω: http://www.gatospito.com/t10095-topic
kouix
kouix
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 52
Αριθμός γατουνίων : 5 νιάου, 2 γαβ, 1 τσίου
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2013
Mood : Βοηθεια, γατακι 1 ημερας - Σελίδα 9 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Βοηθεια, γατακι 1 ημερας - Σελίδα 9 Empty Απ: Βοηθεια, γατακι 1 ημερας

Δημοσίευση από πατουσακια Κυρ Αυγ 17, 2014 5:20 pm

ειμαστε καλητερα το μωρουλι, η δεν ειχε διαρροια στα τελευταια 3 ταιζματα μονο, εκανε ωμος προυτσακια οποτε εχει ακομα αερα στη κοιλιτσα...αφυδατωση δεν εχουμε ευτηχως οποτε γλητωσε τους ορους και την αλμορα....και ζωηρο σαν διαβολακι μπορει να αναπτηξη τρελη ταχητητα αμα θελει να τρεξει... Smile η κοιλιτσα σας φαινεται πρισμενη η ειναι καλα ετσι;;;
πατουσακια
πατουσακια
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 40
Τόπος : Βολος
Αριθμός γατουνίων : 4 στο σπιτι, 7 στο κτημα 1 στο γατοπαραδεισο και μερικα αδεσποτακια
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατανοιξη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ολλες της φουντοτες
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/05/2014
Mood : Βοηθεια, γατακι 1 ημερας - Σελίδα 9 M_love

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Βοηθεια, γατακι 1 ημερας - Σελίδα 9 Empty Απ: Βοηθεια, γατακι 1 ημερας

Δημοσίευση από Cat and Dog Mum Κυρ Αυγ 17, 2014 5:35 pm

Πόσο χαίρομαι καλή μου !!! Αντε μακάρι !!! Ωραία είναι πολύ καλό βήμα να αρχίσει σιγά σιγά να τρέφεται με φυσικό τρόπο !!! Μην αγχωθείς τώρα να δεν κάνει κακάκια του για 1-2 μέρες ούτε να του δώσεις λάδι ή οτιδήποτε άλλο. Εαν όντως εμφανίσει πρόβλημα επιβεβαιωμένο απο το γιατρό θα σου δώσει εκείνος duphalac. Επομένως καθόλου άγχος για τώρα ! Συνέχισε να το τσεκάρεις για αφυδάτωση και τάιζε με το κοτόζουμο !!!! Ελπίζω πραγματικά ΜΕ ΟΛΗ ΜΟΥ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ να τα καταφέρει ! Μίλα όμως και οπωσδήποτε αύριο με το γιατρό σου (είναι καλό να τον ενημερώνεις για όλες τις εξελίξεις).
Τώρα απο τη φώτο δεν μπορώ να σου πω με βεβαιότητα αν είναι όντως πρησμένη η κοιλίτσα του. Ανά στιγμές όλα τα γατάκια που έχω μεγαλώσει είχαν πιο φουσκωμένες κοιλίτσες. Το τελευταίο ειδικά το βράδυ που έτρωγε σαν να μην υπάρχει αύριο φούσκωνε σαν μπαλονάκι αλλά μετά έκανε τσισάκια του (το βόσπορο !) και όλα καλά ! Απλά συζήτα το και με το γιατρό για να σου φύγει και η ιδέα για τα σκουληκάκια ! ΜΑΚΑΡΙ ΜΑΚΑΡΙ ΜΑΚΑΡΙ να έχουμε μόνο καλά νέα απο δω και πέρα !!!!!!!!  Smile Smile Smile Smile Smile 
Cat and Dog Mum
Cat and Dog Mum
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 54
Αριθμός γατουνίων : 3
Ημερομηνία Εγγραφής : 11/08/2014

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Βοηθεια, γατακι 1 ημερας - Σελίδα 9 Empty Απ: Βοηθεια, γατακι 1 ημερας

Δημοσίευση από πατουσακια Κυρ Αυγ 17, 2014 5:43 pm

εκανα μια βλακια αφου την ταισα στης 5 (10μλ) στης και μιση ακομα ειχε γρινακια και τη ληπηθηκα και της εδωσα 3μλ για της κοψει η πεινα. μετα μου εκανε διαρροια (δεν ηταν παρα πολυ αλλα ειχε αρκετο αερα...) οποτε τωρα τι; προς το παρων δεν ειναι αφυδατομενη. μηπως δεν της αρκει το 10μλ; η τη παραταισα που της εδωσα 3 ακομα;
πατουσακια
πατουσακια
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 40
Τόπος : Βολος
Αριθμός γατουνίων : 4 στο σπιτι, 7 στο κτημα 1 στο γατοπαραδεισο και μερικα αδεσποτακια
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατανοιξη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ολλες της φουντοτες
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/05/2014
Mood : Βοηθεια, γατακι 1 ημερας - Σελίδα 9 M_love

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Βοηθεια, γατακι 1 ημερας - Σελίδα 9 Empty Απ: Βοηθεια, γατακι 1 ημερας

Δημοσίευση από koneko Κυρ Αυγ 17, 2014 5:49 pm

πατουσακια έγραψε:πριν ολλα αυτα εδυνα το wean um της mc αλλα δεν εχει ταυρινη οποτε ηθελα να το αλλαξω πριν προλαβω να κανω οτιδηποτε ξεκηνησαν της διαρροιες, εχω επησης το  kitten milk - pet, και το lait materrnise tvm. ορμιλακ δεν βρηκα πουθενα.
το kitten που επινε το δικο μου του εκατσε πολυ καλα. Δεν μου εκανε ποτε διαρροια. Η αναλογια που εδινα ηταν 10γρ (μια μεζουρα δηλαδη, και οχι γεματη βουνο) σε 50ml νερο.

kouix έγραψε:τα  ενδοπαρασιτα  οταν  βγαινουν  με  τα κακακια  μαζι,  εχουν  2 πιθανες  "μορφες".
Μοιαζουν είτε  με ασπρους κόκκους σουσάμι, είτε  σαν  μακρουλα πολυ λεπτα  σκουληκάκια.
Στην  δευτερη περιπτωση  ειναι πολυ ευκολο να  τα  διακρίνεις γιατι  κουνιούνται  κιολας.

Εγω  αυτο που  υποθετω,  ειναι  πως καθε φορα που βλεπεις οτι δεν κανει  διαρροια,  την "στουμπωνεις"  στο φαγητο -με  την σκεψη οτι πεινάει και πως  θα της  κανει  καλο  το ΠΟΛΥ ΦΑΓΗΤΟ-  ενω  στην  ουσια,  -και το εχω πει απο την αρχη-  σε περιπτωσεις  τετοιες  το ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ  δεν  κανει  καλο....

Αν  υποθεσουμε οτι  το  μωρακι  ειναι  7  ημερων,  δεν θα πρεπει να  πινει  ΤΙΠΟΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ  απο  10 μλ  ΤΟ ΠΟΛΥ  ανα  ταϊσμα.

(και  10 που λεω,  μαλλον ειναι πολυ.....)



και τα 10 πολλα ειναι. Το δικο μου ηταν περιπου 7 ημερων οταν το βρηκα και δεν επινε πανω απο 4-5ml ανα 2-3 ωρες! Θα σκασει αν συνεχισει να τρωει τοσο πολυ. 10ml ετρωγε οταν την ταιζα καθε 4-5ωρες και οταν ειχε ανοιξει τα ματια της, αν θυμαμαι καλα!



Επισης προσοχη με τον ορο. Το να ειναι αφυδατωμενη δεν ειναι καλο, αλλα και να την φουσκωνεις στο νερο δεν ειναι εξισου καλο. Μπορει να την σκοτωσει και το πολυ νερο, να επιβαρυνει τα νεφρα (τα οποια αναπτυσσονται και δεν αποδιδουν καλα οπως σε μια ενηλικη γατα) και την καρδια. Το εχεις τρελανει το γατακι, με το συμπαθειο. Αστο λιγο στην ησυχια του.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Βοηθεια, γατακι 1 ημερας - Σελίδα 9 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Βοηθεια, γατακι 1 ημερας - Σελίδα 9 Empty Απ: Βοηθεια, γατακι 1 ημερας

Δημοσίευση από Cat and Dog Mum Κυρ Αυγ 17, 2014 5:55 pm

Αχ μωρέ καταλαβαίνω ότι θέλεις να κάνεις ότι μπορείς αλλά το γατάκι είναι εξαντλημένο το κακόμοιρο. Δεν γκρινιάζει απαραίτητα επειδή πεινάει. Μην του ξαναδώσεις ζουμάκι συμπλήρωμα. Αστο δεν θα πάθει τίποτα εφόσον δεν είναι αφυδατωμένο. Και εγώ νομίζω ότι το να το φουσκώνεις με ορό δεν του κάνει καλό ! Αστο να ηρεμήσει για λίγες ώρες. Δες πως θα είναι στο επόμενο τάισμα και παρακολούθησε το. Πολλές φορές απο την υπερβολική μας έγνοια μπορεί να το βλάψουμε περισσότερο. Αστο να ηρεμήσει για το επόμενο 2-3 ωρο. Τσέκαρε το μόνο να βλέπεις αν είναι καλά.
Cat and Dog Mum
Cat and Dog Mum
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 54
Αριθμός γατουνίων : 3
Ημερομηνία Εγγραφής : 11/08/2014

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Βοηθεια, γατακι 1 ημερας - Σελίδα 9 Empty Απ: Βοηθεια, γατακι 1 ημερας

Δημοσίευση από πατουσακια Κυρ Αυγ 17, 2014 6:07 pm

δεν πηρε αλλο ορο καθολου δεν το χρειαζοταν ουτε αλμορα...οταν επινε γαλα και αυτη επινε πανω κατω 6μλ, εκτος απο της πρωτες ωρες που την ειχα.. τωρα εδωσα τοσο επειδη σκεφτηκα οτι ειναι πιο αραιο σχεδον σαν νερο αυτο που πινει...(τα 10μλ εννοω) τα 3 επιπλεον ηταν λαθος μου επρεπε να την αγνοησω. τωρα ομως επειδη πηρε λιγο περισσοτερα απο οτι αναλογει μπορει να τρωει στης 8 αντι για της 7 ετσι δεν ειναι; η να την ταιζω στην ωρα της; ορο και αλμορα θεωρειτηκα δεν θα χρειαστουμε εκτος αν ειναι ξανα αφυδατομενο....
πατουσακια
πατουσακια
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 40
Τόπος : Βολος
Αριθμός γατουνίων : 4 στο σπιτι, 7 στο κτημα 1 στο γατοπαραδεισο και μερικα αδεσποτακια
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατανοιξη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ολλες της φουντοτες
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/05/2014
Mood : Βοηθεια, γατακι 1 ημερας - Σελίδα 9 M_love

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Βοηθεια, γατακι 1 ημερας - Σελίδα 9 Empty Απ: Βοηθεια, γατακι 1 ημερας

Δημοσίευση από koneko Κυρ Αυγ 17, 2014 6:18 pm

πατουσακια έγραψε:εκανα μια βλακια αφου την ταισα στης 5 (10μλ) στης και μιση ακομα ειχε γρινακια και τη ληπηθηκα και της εδωσα 3μλ για της κοψει η πεινα. μετα μου εκανε διαρροια (δεν ηταν παρα πολυ αλλα ειχε αρκετο αερα...) οποτε τωρα τι; προς το παρων δεν ειναι αφυδατομενη. μηπως δεν της αρκει το 10μλ; η τη παραταισα που της εδωσα 3 ακομα;
για να καταλαβεις την τεραστια ποσοτητα που της δινεις, θα σου πω οτι οταν το γατακι μου ηταν 3-4 εβδομαδων ετρωγε 25ml/ταισμα/6 ωρες. Εσυ της δινεις 13ml ανα 2 ωρες ή 39ml ανα 6 ωρες. Μιλαμε για τεραστια ποσοτητα. Στην ηλικια της πρεπει να τρωνε γυρω στα 35ml την ημερα, δηλαδη περιπου 3ml ανα ταισμα! Δεν ξερω αν το κανεις ηδη, αλλα θεωρω πολυ σημαντικο να χαιδευεις το γατακι στην πλατη μετα απο καθε ταισμα, αλλιως τρωει πολυ αερα και της φουσκωνει το εντερο και μπορει να της προκαλεσει κολικο.

Επισης νομιζω οτι καποια στιγμη πρεπει να αρχισει να πινει και παλι γαλα. Εγω θα της εδινα αραιωμενο και σιγα σιγα θα το γυριζα σε κανονικο. Πχ 1/3 μεζουρα ανα 50ml (kitten μαρκα) και εφοσον παει καλα ανεβαζεις την ποσοτητα σκονης ανα 50ml μεχρι να φτασεις την μια μεζουρα. Δεν ταιζεις το γατακι πανω απο 5ml καθε 2 ωρες.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Βοηθεια, γατακι 1 ημερας - Σελίδα 9 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Βοηθεια, γατακι 1 ημερας - Σελίδα 9 Empty Απ: Βοηθεια, γατακι 1 ημερας

Δημοσίευση από Cat and Dog Mum Κυρ Αυγ 17, 2014 6:19 pm

Ναι ας φάει καλύτερα στις 8. Δεν θα πάθει τίποτα. Δεν πειράζει που είναι αραιό. Της κάνει καλό γιατί και την ενυδατώνει και την τρέφει και το εντεράκι της μπορεί να το διαχειριστεί. Μην της δίνεις τίποτα άλλο για την ώρα. Τάισε την στις 8 τα 10 μλ (μην την πιέσεις, όσο θέλει) και φρόντισε να ρεύεται 1 και 2 φορές. Εγώ τον έβαζα στον ώμο μου και του χαίδευα την πλατούλα πολλές φορές. Μπορεί να μην ρεύεται σωστά και να νοιώθεις την κοιλίτσα φουσκωμένη.
Cat and Dog Mum
Cat and Dog Mum
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 54
Αριθμός γατουνίων : 3
Ημερομηνία Εγγραφής : 11/08/2014

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Βοηθεια, γατακι 1 ημερας - Σελίδα 9 Empty Απ: Βοηθεια, γατακι 1 ημερας

Δημοσίευση από koneko Κυρ Αυγ 17, 2014 6:22 pm

πατουσακια έγραψε:δεν πηρε αλλο ορο καθολου δεν το χρειαζοταν ουτε αλμορα...οταν επινε γαλα και αυτη επινε πανω κατω 6μλ, εκτος απο της πρωτες ωρες που την ειχα.. τωρα εδωσα τοσο επειδη σκεφτηκα οτι ειναι πιο αραιο σχεδον σαν νερο αυτο που πινει...(τα 10μλ εννοω) τα 3 επιπλεον ηταν λαθος μου επρεπε να την αγνοησω. τωρα ομως επειδη πηρε λιγο περισσοτερα απο οτι αναλογει μπορει να τρωει στης 8 αντι για της 7 ετσι δεν ειναι; η να την ταιζω στην ωρα της; ορο και αλμορα θεωρειτηκα δεν θα χρειαστουμε εκτος αν ειναι ξανα αφυδατομενο....
αν μπορουσαμε να μπουκωσουμε τα γατακια στο γαλα για να τα ταιζουμε καθε 12 ωρες, νομιζεις δεν θα το καναμε; Το προβλημα με τα μικρα ειναι οτι δεν εχουν καθολου λιπος επανω τους και αν δεν τρωνε συχνα μπορουν να παθουν υπογλυκαιμια και να πεθανουν. Δεν εχει σημασια το τι τρωει. Η ποσοτητα αυτη ειναι τεραστια για ενα τοσο μικρο γατακι. Επιβαρυνει και το εντερο και τα νεφρα. Αυτο πειναει τωρα γιατι το κοτοζουμο δεν της προσφερει και πολλα και πεφτει με τα μουτρα στο φαγητο. Μη την αφηνεις να τρωει τοσο. Της κανεις κακο και θα την σκοτωσεις.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Βοηθεια, γατακι 1 ημερας - Σελίδα 9 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Βοηθεια, γατακι 1 ημερας - Σελίδα 9 Empty Απ: Βοηθεια, γατακι 1 ημερας

Δημοσίευση από Cat and Dog Mum Κυρ Αυγ 17, 2014 6:24 pm

Πρέπει να σταματήσει τουλάχιστον 2-3 ημέρες τη διάρροια για να αλλάξει την τροφή. Γιατί αν το αλλάξει τώρα θα ξαναρχίσει ένας φαύλος κύκλος με ΑΛΜΟΡΑ, ΟΡΟΥΣ, ΔΙΑΡΡΟΙΑ και φτου και απο την αρχή. Εννοείται ότι θα του ξαναδώσεις γαλατάκι όπως ακριβώς στα λέει και η koneko. Μόλις ηρεμήσει και αφού μιλήσεις με το γιατρό !
Cat and Dog Mum
Cat and Dog Mum
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 54
Αριθμός γατουνίων : 3
Ημερομηνία Εγγραφής : 11/08/2014

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Βοηθεια, γατακι 1 ημερας - Σελίδα 9 Empty Απ: Βοηθεια, γατακι 1 ημερας

Δημοσίευση από πατουσακια Κυρ Αυγ 17, 2014 6:27 pm

στης ποσα μλ να της δωσω δηλ 3 με 5, η αμα θελει μπορει και λιγο παραπανω; το χαιδεμα στη πλατουλα το κανω αλλα δεν μοιζει να ρευεται... No No No 
πατουσακια
πατουσακια
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 40
Τόπος : Βολος
Αριθμός γατουνίων : 4 στο σπιτι, 7 στο κτημα 1 στο γατοπαραδεισο και μερικα αδεσποτακια
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατανοιξη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ολλες της φουντοτες
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/05/2014
Mood : Βοηθεια, γατακι 1 ημερας - Σελίδα 9 M_love

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Βοηθεια, γατακι 1 ημερας - Σελίδα 9 Empty Απ: Βοηθεια, γατακι 1 ημερας

Δημοσίευση από πατουσακια Κυρ Αυγ 17, 2014 6:29 pm

στης 8
πατουσακια
πατουσακια
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 40
Τόπος : Βολος
Αριθμός γατουνίων : 4 στο σπιτι, 7 στο κτημα 1 στο γατοπαραδεισο και μερικα αδεσποτακια
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατανοιξη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ολλες της φουντοτες
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/05/2014
Mood : Βοηθεια, γατακι 1 ημερας - Σελίδα 9 M_love

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Βοηθεια, γατακι 1 ημερας - Σελίδα 9 Empty Απ: Βοηθεια, γατακι 1 ημερας

Δημοσίευση από moukelis Κυρ Αυγ 17, 2014 6:30 pm

Για να καταλαβω,το γατακι ειναι 7 ημερων,και του δινετε κοτοζουμο γιατι με το γαλα κανει διαρροια;Αν ναι,το στομαχι και το εντερο του δεν ειναι ετοιμο για τετοιου ειδους τροφη.Κατα τη γνωμη μου αλλαξτε το γαλα (εγω που δεν εβρισκα Ormilak εδινα Lactopet για γατακια,το φερνει η ιδια εταιρια και ειναι εξισου καλο).Μην το ταλαιπωρειτε με ορο και Almora,ειναι ΠΑΡΑ πολυ μικρο,ειδικα για Almora.Επισης αν τρωει τοσο μεγαλη ποσοτητα μπορει να κανει και αναγωγη και να παθει αναρροφηση,προσεξτε πολυ.
moukelis
moukelis
Κάκιστη Εκτροφεύς
Κάκιστη Εκτροφεύς

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 40
Τόπος : Βόλος
Αριθμός γατουνίων : 7 λατρεμένα και δύο αγγελάκια
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την Πατούσα,τον Μίκυ,τον Shaggy και την Pupa
Motto : Cats are miracles with paws! :-)
Ημερομηνία Εγγραφής : 16/03/2008
Mood : Βοηθεια, γατακι 1 ημερας - Σελίδα 9 M_bubbles

http://www.elvenstar.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Βοηθεια, γατακι 1 ημερας - Σελίδα 9 Empty Απ: Βοηθεια, γατακι 1 ημερας

Δημοσίευση από Cat and Dog Mum Κυρ Αυγ 17, 2014 6:31 pm

Koneko έχεις απόλυτο δίκιο για την ποσότητα. Για γάλα, συμπλήρωμα διατροφής, αραιωμένο γάλα, κλπ. Το σκέτο κοτόζουμο και γύρω στα 10 μλ ανά 3 ώρες να φάει δεν μπορεί να το βλάψει τόσο. Ακριβώς γιατί είναι λεπτόρευστο και δεν ταλαιπωρεί το έντερο (προς θεού και δεν τα βγάζω απο το κεφάλι μου, τα λόγια του γιατρού μου αναφέρω) Δεν θέλουν όμως τόσο. Αν μια φορά φάνε 10 μλ την επόμενη τρώνε 7 ή 8. Επίσης έχει τεράστια σημασία το είδος ανάπτυξης και το μέγεθος της γατούλας. Μια μικροκαμωμένη γατούλα θα φάει λιγότερο. Ενα μεγαλώσωμο αρσενικό περισσότερο.
Cat and Dog Mum
Cat and Dog Mum
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 54
Αριθμός γατουνίων : 3
Ημερομηνία Εγγραφής : 11/08/2014

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Βοηθεια, γατακι 1 ημερας - Σελίδα 9 Empty Απ: Βοηθεια, γατακι 1 ημερας

Δημοσίευση από Cat and Dog Mum Κυρ Αυγ 17, 2014 6:51 pm

Ο σκοπός μας εδώ είναι να βοηθήσουμε την κοπέλα που έχει πανικοβληθεί και που ναι μπορεί να υπερβάλλει στις προσπάθειες που κάνει και όπως όλοι μας να κάνει λάθη γιατί δεν της έχει ξανατύχει κάτι ανάλογο. Κανείς δεν ξέρει ακριβώς τι πρέπει να κάνει και κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Επίσης κανείς μας δεν μπορεί να κάνει διάγνωση μέσω υπολογιστή. Τις εμπειρίες μας καταθέτουμε και συμβουλεύουμε με όποιο τρόπο μπορούμε. Ας ηρεμήσει το εντερικό του μωρού που έχει διαλυθεί εντελώς και μετά του ξαναδίνει γάλα. Αν του δώσει τώρα γάλα το πιθανότερο είναι να ξαναρχίσει διάρροια, να ξαναπάρει Αλμορα, να ξαναπάρει ορο, να αρχίσει να χάνει αιμα και να φύγει κι αυτό όπως και τα προηγούμενα. Ας ηρεμήσει λίγο το άμοιρο να σταματήσουν οι διάρροιες, τα τσιμπήματα, οι οροί, τα συμπληρώματα, τα αλμορα και μετά ας πάρει ότι γάλα νομίζει. Εφόσον βέβαια συννενοηθεί με το γιατρό της. Αυτή είναι η δική μου άποψη. Σέβομαι ότι δεν είναι υποχρεωτικό να τη συμμερίζονται και οι υπόλοιποι.
Cat and Dog Mum
Cat and Dog Mum
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 54
Αριθμός γατουνίων : 3
Ημερομηνία Εγγραφής : 11/08/2014

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Βοηθεια, γατακι 1 ημερας - Σελίδα 9 Empty Απ: Βοηθεια, γατακι 1 ημερας

Δημοσίευση από Cat and Dog Mum Κυρ Αυγ 17, 2014 6:55 pm

Επίσης εάν το γατάκι δεν ρεύεται όπως εάν και ένα μωράκι δεν ρεύεται είναι εξαιρετικά κακό ! Βάλτην στον ώμο σου και πίεσε την ελαφρά στην πλατούλα χαιδεύοντας την έως να ρευτεί. Και για όσο χρόνο χρειαστεί. Αυτό είναι απαραίτητο.
Cat and Dog Mum
Cat and Dog Mum
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 54
Αριθμός γατουνίων : 3
Ημερομηνία Εγγραφής : 11/08/2014

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Βοηθεια, γατακι 1 ημερας - Σελίδα 9 Empty Απ: Βοηθεια, γατακι 1 ημερας

Δημοσίευση από πατουσακια Κυρ Αυγ 17, 2014 7:38 pm

εχω μπερδευτη για τα καλα τωρα. τι μεγηστη ποσοτητα κοτοζουμο μπορω να δωσω αν ταιζω ανα 2ωρο. τελικα ειναι αγορακι νομιζω εκανα λαθος στο φυλο και καπως μεγαλωσομο εχει βαρος 140γρ χθεσηνη ζυγηζμα. το ρεψημημο μπορει και να το κανει απλα δεν το παιρνω χαμπαρι ειναι δυνατο αυτο;
πατουσακια
πατουσακια
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 40
Τόπος : Βολος
Αριθμός γατουνίων : 4 στο σπιτι, 7 στο κτημα 1 στο γατοπαραδεισο και μερικα αδεσποτακια
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατανοιξη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ολλες της φουντοτες
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/05/2014
Mood : Βοηθεια, γατακι 1 ημερας - Σελίδα 9 M_love

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Βοηθεια, γατακι 1 ημερας - Σελίδα 9 Empty Απ: Βοηθεια, γατακι 1 ημερας

Δημοσίευση από Cat and Dog Mum Κυρ Αυγ 17, 2014 8:10 pm

Λοιπόν, εάν ταίζεις ανά δύωρο καλό θα είναι να μην υπερβαίνεις τα 4-5 μλ. Είναι πάρα πολύ μικρό ακόμη και έχει ταλαιπωρηθεί πολύ. Εάν μεσολαβούν περισσότερες ώρες 3-4 μπορείς να δίνεις απο 5-7. Το ρέψιμο δεν νομίζω πως δεν θα το καταλάβαινες. Είναι αρκετά ηχηρό εφόσον το κρατάς στην αγκαλιά σου. Τάιζε το σε όρθια θέση (το γατάκι δηλαδή να ακουμπάει με την κοιλίτσα στο ένα σου χέρι και με το άλλο κρατάς το μπιμπερό) Φρόντισε η ποσότητα που πέφτει να είναι μικρή για να μην πνίγεται και σου πάθει αναρρόφηση. Κάθε 1-2 λεπτά εγώ διέκοπτα το τάισμα και το έβαζα στον ώμο μου χαιδεύοντας την πλατούλα του σαν να του έκανα μασάζ. Ρευόταν αμέσως. Είναι πάρα πολύ σημαντικό να ρεύεται για να βγάζει όλο τον αέρα που μπορεί να παίρνει με το τάισμα. ΜΗΝ ΔΙΝΕΙΣ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΗ ΤΡΟΦΗ ανάμεσα στα ταίσματα. Δεν του κάνεις καλό αλλά το αντίθετο. Εάν είναι όντως αγοράκι και πιο μεγαλώσωμο λογικά θα τρώει και περισσότερο. Μιλάμε όμως πάντα για το κοτόζουμο. ¨Οταν με το καλό όλα πάνε καλά και επιστρέψει στο γαλατάκι το πρόγραμμα των ταισμάτων θα είναι αυστηρότερο. Στην αρχή λίγο λίγο μέχρι να αφομοιώσει την καινούρια τροφή και πιο αραιωμένο και μετά περισσότερο.
Cat and Dog Mum
Cat and Dog Mum
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 54
Αριθμός γατουνίων : 3
Ημερομηνία Εγγραφής : 11/08/2014

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Βοηθεια, γατακι 1 ημερας - Σελίδα 9 Empty Απ: Βοηθεια, γατακι 1 ημερας

Δημοσίευση από Cat and Dog Mum Κυρ Αυγ 17, 2014 8:39 pm

Αν ταίζεις με πάνω απο 4 ώρες διαφορά ανάμεσα στα ταίσματα και 10 μλ να φάει (ζουμάκι εννοώ πάντα) δεν πειράζει. Να ρεύεται όμως καλή μου. Πάλεψε το αυτό είναι σημαντικό για το αναπνευστικό και για το εντερικό του σύστημα γιατί καταπίνει (είναι αναπόφευκτο) και αέρα. Σου εύχομαι να συνεχίσει να πηγαίνει καλά. Γράψε επίσης όλες σου τις ερωτήσεις και αύριο που θα μιλήσεις με το γιατρό σου προσπάθησε να πάρεις απαντήσεις για όλες τις απορίες σου. Είναι ανοιχτά τα καταστήματα και μπορείς να βρεις οτιδήποτε μπορεί να χρειαστείς.
Cat and Dog Mum
Cat and Dog Mum
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 54
Αριθμός γατουνίων : 3
Ημερομηνία Εγγραφής : 11/08/2014

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Βοηθεια, γατακι 1 ημερας - Σελίδα 9 Empty Απ: Βοηθεια, γατακι 1 ημερας

Δημοσίευση από koneko Κυρ Αυγ 17, 2014 9:16 pm

Εχε υπ' οψην σου οτι δεν θα ρευεται παντα. Επιβαλλεται ομως να το χαιδευεις στην ραχη και να το χτυπας ελαφρια μεχρι να ρευτει. Τις περισσοτερες φορες ρευονται και ακουγεται. Δεν υπαρχει περιπτωση να μη το ακουσεις. Επισης μη το ταιζεις πιο συχνα απο 2 ωρες. 4-5ml ανα 2 ωρες ή 5-6 ανα 3. Εγω ειμαι υπερ να το ταιζεις ανα 2 ωρες αλλα μικρη ποσοτητα. 10ml ανα ταισμα ανα 2 ωρες ειναι πολλα, παρα πολλα. Ακομα και αν ειναι κοτοζουμο, πιστευω οτι επιβαρυνεται ο οργανισμος του.

Δεν ξερω βεβαια αν το κοτοζουμο ειναι ιδανικο για τοσες μερες γιατι το γατακι εχει αμεσα αναγκη απο υδατανθρακες και το κοτοπουλο ειναι υπερβολικα χαμηλο σε υδατανθρακες, ποσο μαλλον το ζουμι του. Δεν ξερω και κατα ποσο μπορει το μικρο να μετατρεψει την πρωτεινη σε γλυκοζη. Ασε που η πρωτεινη δεν ειναι καν αφθονη στο κοτοζουμο. Δεν ξερω, για μενα ακομα και το κοτοζουμο ειναι επικινδυνο. Εγω θα εδινα αραιωμενο γαλα, στο οποιο θα εβαζα και λιγο γιαουρτι γιατι με την διαρροια εχει διαταραχθει σιγουρα η χλωριδα του εντερου του. Το ζεσταινεις το γαλα, το αφηνεις να γινει χλιαρο και προσθετεις το γιαουρτι. Δεν θα βρασεις το γιαουρτι γιατι οτι καλο βακτηριο υπαρχει θα το σκοτωσεις.

Αν ξεκινησεις το γαλα μη σου περασει απο το μυαλο να αυξησεις την ποσοτητα της σκονης που αραιωνεις στο νερο για να παρει πιο γρηγορα τα θρεπτικα συστατικα που δεν εχει παρει μερες τωρα, γιατι αν η αναλογια δεν ειναι σωστη μπορει να προκαλεσει διαρροια ή δυσκοιλιοτητα. 

Λαδια, αλμορα με λαδι, αλμορα με κοτοζουμο, κτλ, δεν τα αναμνιγυεις στην τροφη του. Προσοχη και με τον ορο. Ενα λαθος στην δοση ή στην συχνοτητα μπορει να το στειλει το γατι.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Βοηθεια, γατακι 1 ημερας - Σελίδα 9 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Βοηθεια, γατακι 1 ημερας - Σελίδα 9 Empty Απ: Βοηθεια, γατακι 1 ημερας

Δημοσίευση από moukelis Κυρ Αυγ 17, 2014 10:15 pm

Γι'αυτο ακριβως Ηρω μου ειπα οτι ο οργανισμος του αν ειναι τοσο μωρο δεν ειναι ετοιμος για τετοιου ειδους τροφη.Οτι ειπα το ειπα απο οσα γνωριζω εχοντας μεγαλωσει με μπιμπερο τοσα και τοσα μωρα,τωρα αν πανικοβληθηκε η κοπελα συγνωμη,δεν ηταν προθεση μου.Καλη τυχη.
moukelis
moukelis
Κάκιστη Εκτροφεύς
Κάκιστη Εκτροφεύς

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 40
Τόπος : Βόλος
Αριθμός γατουνίων : 7 λατρεμένα και δύο αγγελάκια
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την Πατούσα,τον Μίκυ,τον Shaggy και την Pupa
Motto : Cats are miracles with paws! :-)
Ημερομηνία Εγγραφής : 16/03/2008
Mood : Βοηθεια, γατακι 1 ημερας - Σελίδα 9 M_bubbles

http://www.elvenstar.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Βοηθεια, γατακι 1 ημερας - Σελίδα 9 Empty Απ: Βοηθεια, γατακι 1 ημερας

Δημοσίευση από πατουσακια Κυρ Αυγ 17, 2014 10:39 pm

λοιπον στα τελευταια ταιζματα εφαγε 5μλ ρευτηκε εκανε τσισακια προυτσακια. ειναι καλα ενυδατομενη μοιζουν ολα καλα. ειναι ακομα με το κοτοζουμο λεω να το κρατησω σε αυτο μεχρη αυριο και θα παμε στο γιατρο να μας δει το πως το παμε... η κοιλιτσα δεν ειναι πια τοσο φουσκομενη φυσιολογικο μου μοιαζει....κατα τα αλλα ειναι ζωηρη και ορεξατη... το γαλα φοβαμαι να το δωσω ακομα δεν θελω να μου ξανακανει διαρροια... τα ταιζματα τα κανουμε ανα 2ωρο εκτος απο τη νυχτα που θα τη ταιζω ανα 3ωρο. ελπιζω τωρα θα ειναι καλα πια...
πατουσακια
πατουσακια
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 40
Τόπος : Βολος
Αριθμός γατουνίων : 4 στο σπιτι, 7 στο κτημα 1 στο γατοπαραδεισο και μερικα αδεσποτακια
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατανοιξη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ολλες της φουντοτες
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/05/2014
Mood : Βοηθεια, γατακι 1 ημερας - Σελίδα 9 M_love

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Βοηθεια, γατακι 1 ημερας - Σελίδα 9 Empty Απ: Βοηθεια, γατακι 1 ημερας

Δημοσίευση από kouix Κυρ Αυγ 17, 2014 10:44 pm

Το μυστικό ειναι να μην της δινεις ΠΟΛΥ ΦΑΓΗΤΟ. (οπως σου ειπαν και οι κοπελες παραπανω.)

Ειναι μικρη, και το ΠΟΛΥ δεν μπορει να το διαχειρηστεί.

Αν συνεχισει και αυριο χωρις διαρροια, θα πρεπει να το σκεφτεις σοβαρα καποια στιγμη να της το γυρισεις σε γαλατακι ΠΟΛΥ αραιωμενο και ΛΙΓΟ καθε ταϊσμα.
Αλλα ρωτα και το γιατρο αυριο.

Ξαναλεω, το ΛΙΓΟ ειναι ΠΟΛΥ καλυτερο απο το ΠΟΛΥ.


___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___

Βοηθεια, γατακι 1 ημερας - Σελίδα 9 Ce308a9f-5be4-45ef-b5d8-38fa33e9b315

Η ιστορία μας ξεκινάει  απο  εδω: http://www.gatospito.com/t10095-topic
kouix
kouix
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 52
Αριθμός γατουνίων : 5 νιάου, 2 γαβ, 1 τσίου
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2013
Mood : Βοηθεια, γατακι 1 ημερας - Σελίδα 9 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Βοηθεια, γατακι 1 ημερας - Σελίδα 9 Empty Απ: Βοηθεια, γατακι 1 ημερας

Δημοσίευση από πατουσακια Κυρ Αυγ 17, 2014 10:50 pm

καποιο αλλη απορια που εχω οταν δεν βαζουμε κληματιστικο στο σπιτι (γενικα) του χρειαζεται και τοτε το θερμοφορο (ηλεκτρικο) η ειναι περιπτο. εχει και καποιο χωρο που μπορει να παει οταν ζεσταινεται αλλα μηπως θα παραζεσταθει και ετσι;
πατουσακια
πατουσακια
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 40
Τόπος : Βολος
Αριθμός γατουνίων : 4 στο σπιτι, 7 στο κτημα 1 στο γατοπαραδεισο και μερικα αδεσποτακια
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατανοιξη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ολλες της φουντοτες
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/05/2014
Mood : Βοηθεια, γατακι 1 ημερας - Σελίδα 9 M_love

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Βοηθεια, γατακι 1 ημερας - Σελίδα 9 Empty Απ: Βοηθεια, γατακι 1 ημερας

Δημοσίευση από Cat and Dog Mum Κυρ Αυγ 17, 2014 10:51 pm

Αυτά είναι πολύ καλά νέα !!!!! Χαίρομαι τόσο πολύ !!!!! Και εγώ νομίζω πως πρέπει να το κρατήσεις το κοτόζουμο για ακόμη 24 ώρες !!! Πρόσεχε τις ποσότητες απο δω και πέρα !!! Για να δούμε μακάρι να κλείσει 24ωρο μόνο με το ζουμάκι, χωρίς διάρροια, χωρίς αλμόρα και χωρίς ορό ! Θα είστε σε πολύ καλό δρόμο !!! Και αύριο που θα μιλήσεις με το γιατρό σου ρώτησε τον πότε μπορείς να ξαναδώσεις γαλατάκι ! Αραιωμένο και λίγο λίγο ! Ο δικός μου γιατρός με είχε στην αναμονή για αρκετές ημέρες αλλά κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και κάθε γιατρός δεν έχει απαραίτητα την ίδια γνώμη ! Αντε κορίτσι μου μακάρι να πάνε όλα καλά !!!!!!!
Cat and Dog Mum
Cat and Dog Mum
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 54
Αριθμός γατουνίων : 3
Ημερομηνία Εγγραφής : 11/08/2014

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Βοηθεια, γατακι 1 ημερας - Σελίδα 9 Empty Απ: Βοηθεια, γατακι 1 ημερας

Δημοσίευση από πατουσακια Κυρ Αυγ 17, 2014 10:53 pm

βασικα ο δικος μας λειπει σε αδεια οποτε θα παμε σε αλλο γιατρο (αναγκαστηκα) η λετε να περιμενω μεχρι να γυρησει απο την αδεια την τεταρτη δηλ.
πατουσακια
πατουσακια
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 40
Τόπος : Βολος
Αριθμός γατουνίων : 4 στο σπιτι, 7 στο κτημα 1 στο γατοπαραδεισο και μερικα αδεσποτακια
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατανοιξη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ολλες της φουντοτες
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/05/2014
Mood : Βοηθεια, γατακι 1 ημερας - Σελίδα 9 M_love

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Βοηθεια, γατακι 1 ημερας - Σελίδα 9 Empty Απ: Βοηθεια, γατακι 1 ημερας

Δημοσίευση από kouix Κυρ Αυγ 17, 2014 10:55 pm

Μεσα στον χωρο που κοιμαται, θα πρεπει να υπαρχει "ΕΝΑ ΣΗΜΕΙΟ" που να εχει ζεστη.

Εγω εβαζα ενα μπουκαλι νερου, με ζεστο νερο (μικρο) μεσα σε μια πολυ χοντρή κάλτσα -για να μην καουν αν ακουμπησουν το ζεστο νερο.

Καθε ταϊσμα, αλλαζα το νερο να ειναι παντα ζεστο.

ΠΡΟΣΟΧΗ να μην "καει" φυσικα......


Ο "θερμενομενος" χωρος μεσα στο κουτι, αρκει να ειναι ενα σημειο ΜΟΝΟ. δεν χρειαζεται να ειναι ΟΛΟΣ ο χωρος "ζεστος".
Ετσι, αποφασιζει μονο του το γατακι που θελει να παει να χαλαρωσει.
Αν κρυωνει, θα παει κοντα στην ζεστη να χουχουλιασει.
Αν ζεσταινεται, θα απομακρυνθει.

Γι' αυτο λεμε να υπαρχει μεν ενα σημειο "ζέστης" αλλα να μην ειναι η μόνη επιλογη του.


(αυτο με το κλιματιστικό που ειπες δεν το καλαταβα, αλλα νομιζω σε καλυψα με την απαντηση μου έτσι κι αλλιως)

___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___

Βοηθεια, γατακι 1 ημερας - Σελίδα 9 Ce308a9f-5be4-45ef-b5d8-38fa33e9b315

Η ιστορία μας ξεκινάει  απο  εδω: http://www.gatospito.com/t10095-topic
kouix
kouix
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 52
Αριθμός γατουνίων : 5 νιάου, 2 γαβ, 1 τσίου
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2013
Mood : Βοηθεια, γατακι 1 ημερας - Σελίδα 9 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Βοηθεια, γατακι 1 ημερας - Σελίδα 9 Empty Απ: Βοηθεια, γατακι 1 ημερας

Δημοσίευση από Cat and Dog Mum Κυρ Αυγ 17, 2014 10:59 pm

Κι εγώ έβαζα μια θερμοφόρα που την άλλαζα σε κάθε τάισμα τυλιγμένη σε χοντρή πετσέτα ώστε να μην καεί. Και εννοείται δεν ανάβαμε κλιματιστικό ούτε για δείγμα στο δωμάτιο που το φροντίζαμε ακόμη κι όταν έφτασε 3 μηνών. Τη θερμοφόρα τη βγάλαμε γύρω στο μήνα.
Cat and Dog Mum
Cat and Dog Mum
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 54
Αριθμός γατουνίων : 3
Ημερομηνία Εγγραφής : 11/08/2014

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 9 από 15 Επιστροφή  1 ... 6 ... 8, 9, 10 ... 15  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης