gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

+48
al_bandy
moukelis
marina289
Zastina
gatoula46
Φανούλα
kirki
rouli726
Christy Theod
Hlianna
tortie
iugin30
kipourou
Osi
zazouzaz
Felicine
purina
fotini123
Ηρακλένια
tania g
zeledaki
vaso
akoylini
Дanae
alex..niaou
kouix
Maskotaki
Δ²
funambolo
cyberkill
SophiCat
otz
ΜαύροςΓάτος
kat-cats
Karamela
Mary-Fish
ΒρουκοΜπετινόσπιτο
aggeloydaki
koneko
f.m123
Gatoplikti
Τζούλι το Κατσούλι
LAROGATA
houlieta
Anatoli
nikos_x
Μαυρογατος
aporw
52 απαντήσεις

Σελίδα 29 από 29 Επιστροφή  1 ... 16 ... 27, 28, 29

Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 29 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από aporw Τετ Ιουλ 02, 2014 11:27 am

Ηρακλής grr έγραψε:Διαβάζω συνέχεια που λέτε οτι δε σας συμφέρει η κονσέρβα και δεν το καταλαβαίνω. Καταρχάς όσο πιο ποιοτική είναι η τροφή,τόσο μικρότερη ποσότητα θέλουν για να χορτασουν. Σας δινω παραδειγμα την δικη μας περιπτωση, με ενα γάτο 8,5 κιλά κανονικό βαρος και μια γάτα 5 κιλά κανονική επίσης, απο μια κονσέρβα των 380 γρ βγάζουμε 3 γμε 4 γευματα για το καθένα. Μια φορά τη μέρα δίνουμε λίγη ξηρά, πιο πολύ για τα δόντια οποτε η κονσέρβα μας κρατάει 1,5 μερα περίπου. Αν πάρει κανεις μια μέτρια κονσέρβα ποιοτικά που κοστίζει 1 ευρώ (σε κάθε περιπτωση καλύτερη απο την καλύτερη ξηρά) με 20 περιπου ευρώ και ατομα 10 ευρώ βάζω πρόχειρα για ξηρά δλδ σύνολο 30 ευρώ το μήνα, καλύπτει 2 γάτες. Δε μου φαίνεται και τόσο ασύμφορο οικονομικά. Smile
Ακόμα και λίγο φθηνότερη κονσέρβα να δώσει κανεις, δίνοντας κάποια προσοχή βέβαια στα συστατικά, θεωρειται καλύτερη κινηση απο το να δίνει ξηρά και μονο, την οποία το ξαναλεω, εδώ τη θεωρουν γαριδάκια στην κυριολεξία!

30 ευρώ το μήνα για 2 γάτες..για 5 που έχω εγώ αυτή τη στιγμή?..
Όταν αυτη τη στιγμή δίνω 60 ευρώ για 15 κιλά τροφής που μου κρατάει 2 μήνες σίγουρα και λίγο παραπάνω καταλαβαίνεις οτι δεν είναι το ίδιο με το να ταίζω κονσέρβα..
aporw
aporw
Γατού Fan Park
Γατού Fan Park

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Νέα Σμύρνη
Αριθμός γατουνίων : 2 μεγάλες αγάπες!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Στην Αλάσκα αδελφές μου, στην Αλάσκα!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Λίνο & Χουζούρη
Motto : Χαμογέλα , λίγη τρέλλα θέλει η ζωή...!!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 06/11/2009
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 29 M_malakia-sto-tetragono-1

http://www.meow.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 29 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από Ηρακλένια Τετ Ιουλ 02, 2014 11:50 am

Ο καθένας ξέρει τα οικονομικά του και ως πού τον παιρνει. Εγω απλως μιλω με τη δική μου λογική και τα δικά μου δεδομένα. Με βαση τα δικά μου οικονομικά ας πουμε δε θα άντεχα να φροντίζω 5 γάτες, γιατί εκτός απο τις τροφές είναι και η άμμος, ο κτηνίατρος... Απλως θεωρώ πως έρχονται περιπου τα ίδια. Είπα 1 ευρώ σαν δικο μου παραδειγμα, μπορείς να βρεις και φθηνότερη κονσέρβα, με λίγη προσοχή και ψάξιμο, ίσως και μέσω ιντερνετ. Για εμένα είναι καλύτερη επιλογη απο την ξηρά. Επίσης παρατηρώ πως χορταινουν καλύτερα με κονσέρβα και ακόμηκι αν μία φορά μου ξεφυγει καμια ποσότητα δεν παχαίνουν τόσο εύκολα. Το καλοκαίρι περισυ είχα ξεμείνει και 15 μέρες τους έδινα ξηρά, μου στρογγυλεψαν και τα δυο και ζητιανευαν όλη μέρα, με τρελαναν μιλάμε, δεν τολμούσα να μπω στην κουζίνα. Δε σου λέω πρεπει οπωσδήποτε να αλλαξεις, αλλά ψαξτο λιγακι καιαν μμπορείς κάνε μια δοκιμή. Πιστεύω πως θα δεις διαφορά.
Ηρακλένια
Ηρακλένια
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 45
Τόπος : δώθε, κείθε, πέρα...
Αριθμός γατουνίων : 3: τον Ηρακλή τον άρχοντα το μοσχοαναθρεμένο, τη Μελίτα τη χαδιάρα την πρώην αλανιάρα και τη Ρίτα, το Ριτάκι - κανέναν δε φοβάσαι!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : είμαστε γατός καιρού!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιοδήποτε τετράποδο, γουνιστό, που κάνει μάου
Motto : Cats do care! For example they know instinctively what time we have to be at work in the morning and they wake us up twenty minutes before the alarm goes off...
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/07/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 29 66231010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 29 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από aporw Τετ Ιουλ 02, 2014 11:52 am

Ηρακλής grr έγραψε:Ο καθένας ξέρει τα οικονομικά του και ως πού τον παιρνει. Εγω απλως μιλω με τη δική μου λογική και τα δικά μου δεδομένα. Με βαση τα δικά μου οικονομικά ας πουμε δε θα άντεχα να φροντίζω 5 γάτες, γιατί εκτός απο τις τροφές είναι και η άμμος, ο κτηνίατρος... Απλως θεωρώ πως έρχονται περιπου τα ίδια. Είπα 1 ευρώ σαν δικο μου παραδειγμα, μπορείς να βρεις και φθηνότερη κονσέρβα, με λίγη προσοχή και ψάξιμο, ίσως και μέσω ιντερνετ. Για εμένα είναι καλύτερη επιλογη απο την ξηρά. Επίσης παρατηρώ πως χορταινουν καλύτερα με κονσέρβα και ακόμηκι αν μία φορά μου ξεφυγει καμια ποσότητα δεν παχαίνουν τόσο εύκολα. Το καλοκαίρι περισυ είχα ξεμείνει και 15 μέρες τους έδινα ξηρά, μου στρογγυλεψαν και τα δυο και ζητιανευαν όλη μέρα, με τρελαναν μιλάμε, δεν τολμούσα να μπω στην κουζίνα. Δε σου λέω πρεπει οπωσδήποτε να απλανείς, αλλά ψαξτο λιγακι καιαν μμπορείς κάνε μια δοκιμή. Πιστεύω πως θα δεις διαφορά.

Oύτε εγώ αντέχω να συντηρώ 5 γάτες..απλά οι 2 είναι φιλοξενούμενες..Ίσως αν ήμουν μόνο με τα 3 τα δικά μου το τολμούσα πιο εύκολα..αυτή τη στιγμή με 5 δεν..Δεν αμφιβάλλω οτι η κονσέρβα είναι καλύτερη λύση στο θέμα αδυνάτισμα, το έχω διαβάσει σε πολλά φόρουμ, απλα μιλάω πρακτικά και οικονομικά τι με βολεύει!
aporw
aporw
Γατού Fan Park
Γατού Fan Park

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Νέα Σμύρνη
Αριθμός γατουνίων : 2 μεγάλες αγάπες!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Στην Αλάσκα αδελφές μου, στην Αλάσκα!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Λίνο & Χουζούρη
Motto : Χαμογέλα , λίγη τρέλλα θέλει η ζωή...!!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 06/11/2009
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 29 M_malakia-sto-tetragono-1

http://www.meow.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 29 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από Ηρακλένια Τετ Ιουλ 02, 2014 11:55 am

Καταλαβαίνω. Ισως τοτε όταν φύγουν τα φιλοξενούμενα καταφερεις να .το εφαρμόσεις σε αυτα που πρεπει να αδυνατισουν.
Ηρακλένια
Ηρακλένια
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 45
Τόπος : δώθε, κείθε, πέρα...
Αριθμός γατουνίων : 3: τον Ηρακλή τον άρχοντα το μοσχοαναθρεμένο, τη Μελίτα τη χαδιάρα την πρώην αλανιάρα και τη Ρίτα, το Ριτάκι - κανέναν δε φοβάσαι!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : είμαστε γατός καιρού!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιοδήποτε τετράποδο, γουνιστό, που κάνει μάου
Motto : Cats do care! For example they know instinctively what time we have to be at work in the morning and they wake us up twenty minutes before the alarm goes off...
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/07/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 29 66231010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 29 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από rouli726 Τετ Ιουλ 02, 2014 1:59 pm

ειλικρινά, χαμογελάω....
είναι αυτό που λέμε, στους 10 θα ακούσεις 9 απόψεις  Smile 
καποιοι λένε την ξηρά γαριδάκια, κάποιοι θα σου πουν "οχι, η ρογιαλ ειναι γαριδακια, οι ολιστικες ειναι καλες", αλλοι "η κονσερβα χαλαει τα δοντια", άλλοι " πρεπει να δινεις συνδυασμο ξηρας και κονσερβας, άλλοι "εμενα η γατα της γιαγιας μου με γουισκας εζησε 15 χρονια" και τελος οι αλλοι "η γατα πρεπει να τρωει μονο ωμο κρεας".
την παθαινεις τη σχιζοφρενεια χαλαρά χαχαχαχαχαχα

aporw, αν δοκιμασεις να συνδυασεις μια ολιστικη με ρογιαλ? εγω επειδη ετυχε να μου κανει δωρο μια φιλη ενα δικιλο ακανα, αναγκαστηκα να το δοκιμασω 50-50 με ρογιαλ κ τωρα το κανω μεχρι να τελειωσει. νομιζω πως τρωει καπως λιγοτερο η μικρη μου, αν κι εμεις δεν εχουμε θεματα, ειμαστε μοντελα  happy2 
για το θεμα της κονσερβας δε το ξερω αν ισχυει οτι αδυνατιζουν, εμενα ετσι κι αλλιως οσο κι αν της αρεσει μια κονσερβα, των 85 γρ δεν τρωει πανω απο μιση καθε φορα που της βαζω, οποτε το χωριζω σε 2 γευματα(σαββατο και κυριακη πρωι πχ).
rouli726
rouli726
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 41
Τόπος : βυρωνας
Αριθμός γατουνίων : 2
Motto : δε σκεφτονται ολοι οπως εγω.
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2014
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 29 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 29 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από aporw Τετ Ιουλ 02, 2014 2:01 pm

Ο συνδιασμός 2 τροφών μου έχουν πει πως δεν συνίσταται γιατί χάνεται η ισσοροπία των συστατικών και τον ιχνοστοιχίων..(μαγνήσιο πχ κτλ)
Η συζήτηση αυτή είναι ατελείωτη πάντα! Πολλές απόψεις, και πολλά διαφορετικά αποτελέσματα..
aporw
aporw
Γατού Fan Park
Γατού Fan Park

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Νέα Σμύρνη
Αριθμός γατουνίων : 2 μεγάλες αγάπες!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Στην Αλάσκα αδελφές μου, στην Αλάσκα!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Λίνο & Χουζούρη
Motto : Χαμογέλα , λίγη τρέλλα θέλει η ζωή...!!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 06/11/2009
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 29 M_malakia-sto-tetragono-1

http://www.meow.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 29 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από rouli726 Τετ Ιουλ 02, 2014 2:05 pm

αααα αυτη την αποψη δε την ηξερα, ειδες? εγω ηξερα την αντιθετη! happy2 
απλως επειδη κι εμενα με τις grain free μας παει...... skatovroxi οταν μου την εδωσαν τη δοκιμασα σε συνδυασμο με τη ρογιαλ κ δεν ειχαμε θεμα οποτε ειπα γτ οχι να τρωει και λιγη καλυτερη τροφη οσο κρατησει.
αληθεια, το γιατρο σας τον εχετε ρωτησει? τι λεει για το βαρος του γατιου?
rouli726
rouli726
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 41
Τόπος : βυρωνας
Αριθμός γατουνίων : 2
Motto : δε σκεφτονται ολοι οπως εγω.
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2014
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 29 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 29 Empty ANF?

Δημοσίευση από rouli726 Τετ Ιουλ 02, 2014 2:32 pm

Είδα αυτή την τροφή, ψάχνοντας. Την ξέρει κανείς? Τα συστατικά καλά μου φαίνονται.
rouli726
rouli726
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 41
Τόπος : βυρωνας
Αριθμός γατουνίων : 2
Motto : δε σκεφτονται ολοι οπως εγω.
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2014
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 29 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 29 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από Μαυρογατος Τετ Ιουλ 02, 2014 3:09 pm

aporw έγραψε:Ο συνδιασμός 2 τροφών μου έχουν πει πως δεν συνίσταται γιατί χάνεται η ισσοροπία των συστατικών και τον ιχνοστοιχίων..(μαγνήσιο πχ κτλ)
Η συζήτηση αυτή είναι ατελείωτη πάντα! Πολλές απόψεις, και πολλά διαφορετικά αποτελέσματα..
Αυτο πραγματικα θα ηθελα να ηξερα ποιος ηταν ο πρωτος που το σκεφτηκε και το διεδωσε! handjob  Δεν ισχυει,απλη λογικη ειναι. Αν δηλαδη ανακατεψεις μια τροφη που εχει μαγνησιο 0,07 με μια που εχει 0,09 τι θα γινει? Απλο,μια τροφη με 0,08 μαγνησιο!
Μαυρογατος
Μαυρογατος
Senior Cat
Senior Cat

Άντρας
Γάτα
Ηλικία : 48
Αριθμός γατουνίων : 2 ζωη να'χουν!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την τρελη και τις Χιονατες!
Ημερομηνία Εγγραφής : 06/01/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 29 M_thinking

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 29 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από alex..niaou Τετ Ιουλ 02, 2014 4:18 pm

παντως συνδυασμος ολιστικης με τροφη με σιτηρα οντως δεν συνισταται,κ σε αυτο δεν υπαρχουν πολλες αποψεις,αλλα μονο μια κ σωστη η οποια ειναι οτι εχουν τελειως διαφορετικη συνθεση κ ο συνδυασμος τους δυσκολευει πολυ το εντερο κ γενικα το πεπτικο της γατας!
γι αυτο,κανουμε μια επιλογη κ μενουμε σε αυτην για οσο διαστημα κραταει μια τροφη. δλδ μπορουμε να δωσουμε 6 μηνες ολιστικη κ 6 μηνες με σιτηρα (με ομαλη μεταβαση βεβαια!) αλλα δεν ειναι καθολου καλο να τις δινουμε ταυτοχρονα.
alex..niaou
alex..niaou
Γατοπαγίτης
Γατοπαγίτης

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 32
Τόπος : Θεσσαλονικη feat.Ηρακλειο Κρητης!
Αριθμός γατουνίων : 2 λατρεμενα διδυμακια,την Sushi και Barilla!μισό νορβηγάκι,την Eλίκη και άλλο μισό τον Ράμσον!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Ανοιξη-Καλοκαιρακι!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Phyllia, Ηλένια, Λιλου, Ninja
Motto : i've been putting out the fire with gasoline..!
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/11/2009
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 29 M-help

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 29 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από f.m123 Τετ Ιουλ 02, 2014 4:44 pm

http://www.new-instinct.com/cat-food/nutrivet/instinct/regional-farm-chicken

http://www.pet-tails.gr/ProductDetails/Nutrivet%20Instinct%20Regional%20Farm%20Chicken%206kg.aspx?family=%CE%93%CE%AC%CF%84%CE%B1&group=%CE%94%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%AE+%CE%93%CE%AC%CF%84%CE%B1%CF%82&category=%CE%9E%CE%B7%CF%81%CE%AD%CF%82+%CE%A4%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%AD%CF%82+%CE%93%CE%AC%CF%84%CE%B1%CF%82
 Suspect Nα την πάρω?

-------

http://www.gatospito.com/viewtopic.forum?t=11332
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 29 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 29 από 29 Επιστροφή  1 ... 16 ... 27, 28, 29

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης