gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

+48
al_bandy
moukelis
marina289
Zastina
gatoula46
Φανούλα
kirki
rouli726
Christy Theod
Hlianna
tortie
iugin30
kipourou
Osi
zazouzaz
Felicine
purina
fotini123
Ηρακλένια
tania g
zeledaki
vaso
akoylini
Дanae
alex..niaou
kouix
Maskotaki
Δ²
funambolo
cyberkill
SophiCat
otz
ΜαύροςΓάτος
kat-cats
Karamela
Mary-Fish
ΒρουκοΜπετινόσπιτο
aggeloydaki
koneko
f.m123
Gatoplikti
Τζούλι το Κατσούλι
LAROGATA
houlieta
Anatoli
nikos_x
Μαυρογατος
aporw
52 απαντήσεις

Σελίδα 28 από 29 Επιστροφή  1 ... 15 ... 27, 28, 29  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 28 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από kat-cats Πεμ Ιουν 26, 2014 9:43 am

Μεταξύ acana - orijen στην Κίρα αρέσει περισσότερο η orijen. Της έχω δώσει και royal παλιότερα της άρεσε καλύτερα από την acana. Νομίζω αυτές που μας μυρίζουν και εμάς λίγο καλύτερα, και η orijen έχει ωραία δυνατή μυρωδιά, αρέσει περισσότερο και σε αυτά.
kat-cats
kat-cats
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 56
Τόπος : Αγ. Παρασκευή, Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2 & 1 αγγελάκι
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/03/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 28 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από Μαυρογατος Πεμ Ιουν 26, 2014 1:52 pm

rouli726 έγραψε:ωραιο ποστ μαυρογατε!  oksmily3 
αλλα βρε συ, μπερδευτηκα  Laughing  τωρα τι τους δινεις?

αυτη τη brit δε την εχω δει καπου, ειναι οντως καλη? αν ειναι να την ψαξω για αργοτερα, καθως τωρα εχω τροφη μεχρι το σεπτεμβρη, χαρη σε ενα δωρακι που μας εκανε μια φιλη.
θα εχω υποψην μου την brit και την happycat, αν ειναι καλες και πιο οικονομικες απο τη ρογιαλ.
Αυτη τη στιγμη τα δυο στειρωμενα (Μπετυ και Μερλιν) τρωνε Brit Premium Castrate και ο βενιαμην (Νεφελιμ) Happycat Junior. H Βrit ειναι καλη εταιρια. Bγαζει 4 σειρες τροφων. Την Mincas που ειναι πολυ φτηνη (1,5 ευρω το κιλο),οτι πρεπει για αδεσποτακια,την Premium ,την Care και την Carnilove που ειναι Grain Free. Oι τιμες ειναι λογικες (η Care εχει 11,50 το 2κιλο) η ποιοτητα πολυ καλη. Μερικοι ομως κωδικοι εχουν καποια περιεργη μυρωδια,σαν βοτανο,οποτε μην παρεις μεγαλη συσκευασια αν δεν σιγουρευτεις οτι την τρωνε. Προσωπικα θα ταιζα την Carnilove με κλειστα ματια αλλα το σχημα της κροκετας δεν βολευει την Μπετυ που δεν εχει δοντια. Η Happycat ειναι κατα την γνωμη μου εξαιρετικη και με πολυ καλυτερη συσταση απο την RC. Επισης την τρωνε πολυ ευχαριστα.
Μπαριλομανα,καλα καταλαβες,ουτε την Acana ετρωγαν,ουτε την Orijen. Σιγουρα ειναι πολυ καλες τροφες αλλα τι να το κανεις... Προσωπικα θα προτιμουσα να δινω την N&D της Farmina.Εξισου καλη συσταση με την Orijen αλλα με χαμηλοτερες τιμες μαγνησιου και φωσφορου και πιο γευστικη,τουλαχιστον για τα δικα μου γατια. Δυστηχως ουτε ευκολα την βρισκεις,ουτε η τσεπη μου την αντεχει πια...
Μαυρογατος
Μαυρογατος
Senior Cat
Senior Cat

Άντρας
Γάτα
Ηλικία : 48
Αριθμός γατουνίων : 2 ζωη να'χουν!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την τρελη και τις Χιονατες!
Ημερομηνία Εγγραφής : 06/01/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 28 M_thinking

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 28 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από koneko Πεμ Ιουν 26, 2014 1:57 pm

ωραιο ποστ, θα φτιαξω και εγω λιστα! Υπαρχει τροπος να δημιουργηθει ενα θεμα με αξιολογησεις; Δηλαδη σε μια καθετη λιστα να ειναι οι τροφες (και να μπορει να προσθετει ο καθενας τροφες) και διπλα σε αλλες καθετες στηλες να μπαινουν διαφορες παραμετροι, οπως πχ τριχωμα, φυσικη κατασταση, δοντια, παθησεις, δραστηριοτητα/κινητικοτητα, ποιοτητα/ποσοτητα κοπρανων, κτλ, οπου ο καθενας θα μπορει να αξιολογει με αστερακια (να ψηφιζει δηλαδη)?
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 28 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 28 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από rouli726 Πεμ Ιουν 26, 2014 2:19 pm

alex..niaou έγραψε:νταξει,ειναι αναλογως κ το γατι. δλδ λες οτι η οριτζεν κ η grasslands κατεληξαν στα αδεσποτα,προφανως γιατι γευστικα δεν αρεσαν,αλλιως απο συστατικα ειναι απο τις καλυτερες. οι δικες μου τις τρωνε πχ με μανια..

αχ, τα λέω και δε με ακούει κανείς βρε άλεξ! tafos 
οκ καποιες τροφες ειναι, αντικειμενικα, καλυτερες ποιοτικα απο καποιες αλλες. γιατι αν δεν ειναι αντικειμενικα, εγω χημικος δεν ειμαι να κανω αναλυσεις στις τροφες, το αποτελεσμα βλεπω.
αν ομως η γατα σου δε τις τρωει ή την πειραζουν στο εντερο ή στο στομάχι κλπ, τί θα κανεις? θα την αφησεις νηστικη η θα της το χωσεις στο στομα με το ζορι? θα πας στην αμεσως καλυτερη, προφανως!
ε κ συγγνωμη αλλα οσο κι αν εψαξα πχ σε πετ σοπ, που αλλου δλδ θα εψαχνα για γατοτροφη?, δε τις βρισκω κι ολες για να εχω πληρη εικονα, απο οσες βρισκω κρινω κι επιλεγω, παραλογο ειναι?

τεσπα, μπηκα στο site της κτηνιατρικης αλλα δεν ειχε τιμες καθολου και τα καταστηματα τους ειναι μακρια απο εμενα ολα. θα παρω ενα τηλ καποια στιγμη μηπως τη δοκιμασω, βλεποντας και κανοντας.
προς το παρον σκεφτηκα, οταν ανοιξω τη νεα συσκευασια ρογιαλ να την αναμειγνυω με καποια οικονομικη πχ tonus για να γλιτωνω κανενα ευρω, ειναι καλη ιδεα ή θα κανω μεγαλυτερο κακο παρα καλο?
θα τσεκαρω και τη happycat να δω τί παιζει στα πετ σοπ και που μπορω να τη βρω, δν εχω βρει χρονο ακομη να το κανω.
επισης καπου πηρε το ματι μου την delicat, τι ξερετε για αυτην?
rouli726
rouli726
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 41
Τόπος : βυρωνας
Αριθμός γατουνίων : 2
Motto : δε σκεφτονται ολοι οπως εγω.
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2014
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 28 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 28 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από Μαυρογατος Πεμ Ιουν 26, 2014 3:16 pm

Καλυτερα παρε μια πιο οικονομικη super premium παρα να ανακατευεις την,ακριβη,RC με το αχυρο,βλεπε Tonus.
Μαυρογατος
Μαυρογατος
Senior Cat
Senior Cat

Άντρας
Γάτα
Ηλικία : 48
Αριθμός γατουνίων : 2 ζωη να'χουν!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την τρελη και τις Χιονατες!
Ημερομηνία Εγγραφής : 06/01/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 28 M_thinking

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 28 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από koneko Παρ Ιουν 27, 2014 3:56 am

rouli726 έγραψε:
αχ, τα λέω και δε με ακούει κανείς βρε άλεξ! tafos 
οκ καποιες τροφες ειναι, αντικειμενικα, καλυτερες ποιοτικα απο καποιες αλλες. γιατι αν δεν ειναι αντικειμενικα, εγω χημικος δεν ειμαι να κανω αναλυσεις στις τροφες, το αποτελεσμα βλεπω.
αν ομως η γατα σου δε τις τρωει [...]? θα την αφησεις νηστικη η θα της το χωσεις στο στομα με το ζορι? θα πας στην αμεσως καλυτερη, προφανως!

εδω εχεις αδικο. Αν δεν την φαει και αλλαξεις την τροφη επειδη δεν την τρωει, την κακομαθαινεις. Δεν ειναι λυση το να αλλαζεις την τροφη επειδη δεν την τρωει ή να την κυνηγας με το πιατο στο χερι. Σαφως και δεν μπορεις να την αφησεις εντελως νηστικη. Υπαρχουν ομως απειροι τροποι για να κοψεις τον εθισμο τους σε μια τροφη  Laughing 
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 28 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 28 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από Μαυρογατος Παρ Ιουν 27, 2014 9:46 am

Το προβλημα ειναι οταν δεν υπαρχει εθισμος σε καμια τροφη και η γατα δεν τρωει αυτο που της δινεις με τιποτα! Με την Acana εχω δοκιασει 2 φορες. Μια οταν ειχα μονο την Μπετυ και μια οταν χρονισε ο Μερλιν. Εμειναν νηστικα 2 ημερες. Δεν την πλησιαζαν καν! Και ειδικα ο Μερλιν δεν εχει προβλημα να φαει οτι και να του δωσεις.
Μαυρογατος
Μαυρογατος
Senior Cat
Senior Cat

Άντρας
Γάτα
Ηλικία : 48
Αριθμός γατουνίων : 2 ζωη να'χουν!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την τρελη και τις Χιονατες!
Ημερομηνία Εγγραφής : 06/01/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 28 M_thinking

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 28 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από rouli726 Παρ Ιουν 27, 2014 12:00 pm

koneko, ειλικρινά....
γτ έσβησες το κομμάτι που γράφει ότι "αν την πειράζει στο στομάχι και στο έντερο.."? γιατί εμένα αυτό είναι το πρόβλημά μου και το εξήγησα σε καμμιά 5αριά ποστ εδώ και στο άλλο θέμα, όπου φυσικά δε μου απάντησες τί θα έκανες στη θέση μου, πρακτικά.

όπως είδες όμως σου απαντήθηκε από πάνω και για την περίπτωση που μια γάτα, απλώς δεν τρώει μια τροφή γιατί δε της αρέσει βρε αδερφέ!

ναι σαφέστατα δε θα βάλω στη γάτα μου να φάει κοκορέτσι επειδή μπορεί να της αρέσει, όμως μπορεί και την καλύτερη τροφή του κόσμου να μην τη γουστάρει.

anyway...

ψάχνοντας για μια φτηνότερη super premium για να αναμειγνυω τη ρογιαλ(έψαξα σε όλα τα online pet shops που έβγαζε η αναζήτηση του google) βρήκα αυτές τις 3. σας παραθέτω λινκ να μου πείτε την άποψή σας.
eminent cat senior
josera
equilibrio light

όποια άλλη βρήκα ήταν στην ίδια περίπου τιμή με τη ρόγιαλ, αν βάλεις και τα μεταφορικά που θέλει κάθε πετ σοπ(πλην του pet4u) για μικρες παραγγελιες, βγαινουν κι ακριβοτερα.

αν εχετε να μου συστησετε καποια αλλη, μπορει να τη ζητησω να μου τη φερει η πετσοπου της γειτονιας μου.
ευχαριστω!
rouli726
rouli726
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 41
Τόπος : βυρωνας
Αριθμός γατουνίων : 2
Motto : δε σκεφτονται ολοι οπως εγω.
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2014
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 28 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 28 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από houlieta Κυρ Ιουν 29, 2014 12:44 am

Βρήκα αυτήν την τροφή και τα συστατικά μου φαίνονται καλά...
Αλλά δεν καταλαβαίνω λέξη από την περιγραφη γενικώς!..
Μηπως καποιος την έχε δοκιμάσει;
houlieta
houlieta
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Τόπος : Crazy Waters
Αριθμός γατουνίων : 3 (Ο.ο)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Motto : ...and I whispered to the horse: Trust no man in whose eyes you don't see yourself reflected as an equal...
Ημερομηνία Εγγραφής : 15/03/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 28 M_skat10

http://www.dpgr.gr/usergalleries/index.php?cat=15102

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 28 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από nikos_x Κυρ Ιουν 29, 2014 10:36 pm

rouli726,
εγω θα πηγαινα για josera.
nikos_x
nikos_x
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.

Άντρας
Άλογο
Ηλικία : 34
Αριθμός γατουνίων : 1 + 1 που γαυγίζει
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Motto : The dog did it!
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/07/2009
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 28 Lick

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 28 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από Μαυρογατος Δευ Ιουν 30, 2014 3:33 am

Και εγω Josera θα ελεγα. Γενικα οι γερμανοι εχουν καλης ποιοτητας τροφες.
Μαυρογατος
Μαυρογατος
Senior Cat
Senior Cat

Άντρας
Γάτα
Ηλικία : 48
Αριθμός γατουνίων : 2 ζωη να'χουν!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την τρελη και τις Χιονατες!
Ημερομηνία Εγγραφής : 06/01/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 28 M_thinking

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 28 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από Ηρακλένια Τρι Ιουλ 01, 2014 12:05 am

houlieta έγραψε:Βρήκα αυτήν την τροφή και τα συστατικά μου φαίνονται καλά...
Αλλά δεν καταλαβαίνω λέξη από την περιγραφη γενικώς!..
Μηπως καποιος την έχε δοκιμάσει;

Δεν την έχω δοκιμάσει, βασικά πρώτη φορά τη βλέπω. Πολύ περιληπτικά στην περιγραφή λέει τα εξής :
Η τροφή ενδείκνυται για ενήλικες γάτες που ζουν έξω (outdoor) και δεν περιέχει σιτηρά. Περιέχει ρόδι το οποίο με τη σειρά του περιέχει ελλαγικό οξύ, που βοηθάει την καλή κυτταρική λειτουργία, επίσης προστατεύει από ελεύθερες ρίζες και ενισχύει το ανοσοποιητικό σύστημα. Ως τροφή ειναι πολύ εύπεπτη. Η υψηλή περιεκτικότητα σε κρέας σε συνδιασμό με το ρόδι και τα έλαια απο σολομό, καθώς και η έλλειψη σιτηρών επηρεάζουν θετικά την προστασία των κυττάρων και το ανοσοποιητικό σύστημα, χωρίς να βλάπτουν τα νεφρά. Επίσης περιέχει β-γλυκάνη και φρουκτο-ολιγο-σακχαρίτες, καθώς και λιωμένο ζαχαρότευτλο (που στερείται όμως της ζάχαρης) που εξασφαλίζουν μια πρεβιοτική λειτουργία για τη χλωρίδα του εντέρου, που μπορεί να βοηθήσει την καλή λειτουργία του εντέρου.

Συστατικά
Κρέας από ουλερικά (40%, αποξηραμένο και λεπτοαλεσμένο), νιφάδες από πατάτα, λίπος από πουλερικά (11%), κουκούτσια ροδιού (5%), έλαια σολομού (1,5%), μαγια μπύρας, ζαχαρότευτλο που στερείται ζάχαρης, σκόνη αυγού, ανθρακικό ασβέστιο, λιγνοκυτταρίνη, φρουκτο-ολιγοσακχαρίτες, μύδια Νέας Ζηλανδίας (λεπτοαλεσμένα, πλούσια σε γλυκοσαμίνες και χονδροϊτίνη), Yucca schidigera (φυτό γιούκα).

πρωτεΐνη:33%
λίπος:21%
τέφρα:4.70%
ίνες:4.00%
Kcal/kg:4014.4
MJ/kg:16.8
ασβέστιο:0.95%
φωσφορος:0.85%
μαγνήσιο:0.07%


Vitamin A: 22000 I.E
Vitamin D3: 1300 I.E.
Vitamin E: 122mg
L-καρνιτίνη: 500mg
ταυρίνη: 1400mg
Χαλκός (5-υδρόξυ-θειικός χαλκός): 13mg
ψευδάργυρος : 107mg
Ιώδιο: 1.8mg
Σελένιο: 0.14mg
Ηρακλένια
Ηρακλένια
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 45
Τόπος : δώθε, κείθε, πέρα...
Αριθμός γατουνίων : 3: τον Ηρακλή τον άρχοντα το μοσχοαναθρεμένο, τη Μελίτα τη χαδιάρα την πρώην αλανιάρα και τη Ρίτα, το Ριτάκι - κανέναν δε φοβάσαι!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : είμαστε γατός καιρού!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιοδήποτε τετράποδο, γουνιστό, που κάνει μάου
Motto : Cats do care! For example they know instinctively what time we have to be at work in the morning and they wake us up twenty minutes before the alarm goes off...
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/07/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 28 66231010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 28 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από houlieta Τρι Ιουλ 01, 2014 12:14 am

Τα συστατικά μου αρέσουν, αυτό το "εξω" με προβληματίζει!..
Σε ευχαριστώ Γεωργία μου!...
Smile

edit: Μήπως αυτή είναι για "μέσα";
houlieta
houlieta
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Τόπος : Crazy Waters
Αριθμός γατουνίων : 3 (Ο.ο)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Motto : ...and I whispered to the horse: Trust no man in whose eyes you don't see yourself reflected as an equal...
Ημερομηνία Εγγραφής : 15/03/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 28 M_skat10

http://www.dpgr.gr/usergalleries/index.php?cat=15102

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 28 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από Ηρακλένια Τρι Ιουλ 01, 2014 12:17 am

Τίποτα! Το έξω δεν το λέει παρά μόνο στα μισά της περιγραφής. Δε λέει ας πούμε ότι είναι outdoor ξεκάθαρα, αλλά ότι οι "αλανιάρες" γάτες αγαπούν αυτή τη συνταγή. Το πολύ πολύ αν την δοκιμάσεις στα μέσα να δίνεις μικρότερα γεύματα.
Ηρακλένια
Ηρακλένια
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 45
Τόπος : δώθε, κείθε, πέρα...
Αριθμός γατουνίων : 3: τον Ηρακλή τον άρχοντα το μοσχοαναθρεμένο, τη Μελίτα τη χαδιάρα την πρώην αλανιάρα και τη Ρίτα, το Ριτάκι - κανέναν δε φοβάσαι!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : είμαστε γατός καιρού!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιοδήποτε τετράποδο, γουνιστό, που κάνει μάου
Motto : Cats do care! For example they know instinctively what time we have to be at work in the morning and they wake us up twenty minutes before the alarm goes off...
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/07/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 28 66231010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 28 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από Ηρακλένια Τρι Ιουλ 01, 2014 12:19 am

houlieta έγραψε:
edit: Μήπως αυτή είναι για "μέσα";

ναι, αυτή συγκεκριμένα λέει πως κάνει για όλες τις γάτες.

εντιτ : αυτή είναι με κρέας πάπιας, όχι γενικά πουλερικων  Smile
εντιτ 2: έχει και πρωτεΐνες από γαρίδες, ψάρι, πουλερικά...


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Ηρακλής grr στις Τρι Ιουλ 01, 2014 12:23 am, 1 φορά
Ηρακλένια
Ηρακλένια
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 45
Τόπος : δώθε, κείθε, πέρα...
Αριθμός γατουνίων : 3: τον Ηρακλή τον άρχοντα το μοσχοαναθρεμένο, τη Μελίτα τη χαδιάρα την πρώην αλανιάρα και τη Ρίτα, το Ριτάκι - κανέναν δε φοβάσαι!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : είμαστε γατός καιρού!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιοδήποτε τετράποδο, γουνιστό, που κάνει μάου
Motto : Cats do care! For example they know instinctively what time we have to be at work in the morning and they wake us up twenty minutes before the alarm goes off...
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/07/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 28 66231010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 28 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από houlieta Τρι Ιουλ 01, 2014 12:22 am

Στην επόμενη παραγγελία μου μάλλον θα την παραγγείλω, βγαίνει περίπου ?56 τα 10 κιλά, που είναι καλά!..
Θα τους πάρω να τρώνε πάπια!..
happy2 
houlieta
houlieta
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Τόπος : Crazy Waters
Αριθμός γατουνίων : 3 (Ο.ο)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Motto : ...and I whispered to the horse: Trust no man in whose eyes you don't see yourself reflected as an equal...
Ημερομηνία Εγγραφής : 15/03/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 28 M_skat10

http://www.dpgr.gr/usergalleries/index.php?cat=15102

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 28 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από Ηρακλένια Τρι Ιουλ 01, 2014 12:25 am

Μην το γελάς, την τρώνε την πάπια...εδω τα δικά μου τρώνε και τάρανδο, ο καλός ο μύλος όλα τα αλέθει happy2 
Ηρακλένια
Ηρακλένια
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 45
Τόπος : δώθε, κείθε, πέρα...
Αριθμός γατουνίων : 3: τον Ηρακλή τον άρχοντα το μοσχοαναθρεμένο, τη Μελίτα τη χαδιάρα την πρώην αλανιάρα και τη Ρίτα, το Ριτάκι - κανέναν δε φοβάσαι!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : είμαστε γατός καιρού!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιοδήποτε τετράποδο, γουνιστό, που κάνει μάου
Motto : Cats do care! For example they know instinctively what time we have to be at work in the morning and they wake us up twenty minutes before the alarm goes off...
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/07/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 28 66231010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 28 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από koneko Τρι Ιουλ 01, 2014 12:30 am

Ηρακλής grr έγραψε:
Συστατικά
Κρέας από ουλερικά (40%, αποξηραμένο και λεπτοαλεσμένο), νιφάδες από πατάτα, λίπος από πουλερικά (11%), κουκούτσια ροδιού (5%), έλαια σολομού (1,5%), μαγια μπύρας, ζαχαρότευτλο που στερείται ζάχαρης, σκόνη αυγού, ανθρακικό ασβέστιο, λιγνοκυτταρίνη, φρουκτο-ολιγοσακχαρίτες, μύδια Νέας Ζηλανδίας (λεπτοαλεσμένα, πλούσια σε γλυκοσαμίνες και χονδροϊτίνη), Yucca schidigera (φυτό γιούκα).


ας το κανω μια μεταφραση  happy2  happy2  happy2 
γενικο και αοριστο κρεας, νιφαδες απο πατατα, λιπος γενικο και αοριστο (μπορει να προερχεται και απο εστιατορια), κουκουτσια ροδιου (απο αυτα που πετανε οι βιομηχανιες χυμων), ελαια σολωμου, μαγια μπυρας, υπολλειμματα απο την βιομηχανια ζαχαρης, σκονη αυγου, ανθρακικο ασβεστιο, πριονιδι (υπολλειμμα της βιομηχανιας ξυλου), φρουκτοολιγοσακχαριτες, μυδια Νεας Ζηλανδιας (κελυφη γιατι μαλλον μονο εκει βρισκεις γλυκοσαμινες και χονδροιτινη), γιουκα.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 28 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 28 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από Μαυρογατος Τρι Ιουλ 01, 2014 12:34 am

happy2 happy2 happy2 happy2 Δεν ξερω τι ειναι πιο αστειο,το πως το μεταφρασες η το οτι εχεις δικιο! happy2 happy2 happy2 
Μαυρογατος
Μαυρογατος
Senior Cat
Senior Cat

Άντρας
Γάτα
Ηλικία : 48
Αριθμός γατουνίων : 2 ζωη να'χουν!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την τρελη και τις Χιονατες!
Ημερομηνία Εγγραφής : 06/01/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 28 M_thinking

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 28 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από houlieta Τρι Ιουλ 01, 2014 12:34 am

Οχι γενικό και αοριστο ρε Ηρω, κρεας από πουλερικά λέει και λίπος από πουλερικά.. Τι να έλεγε δλδ;
Οχι πες, δεν την εχω παραγγείλει, απλά την βρηκα, εγω Acana περιμένω!.. Laughing 
houlieta
houlieta
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Τόπος : Crazy Waters
Αριθμός γατουνίων : 3 (Ο.ο)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Motto : ...and I whispered to the horse: Trust no man in whose eyes you don't see yourself reflected as an equal...
Ημερομηνία Εγγραφής : 15/03/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 28 M_skat10

http://www.dpgr.gr/usergalleries/index.php?cat=15102

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 28 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από aporw Τρι Ιουλ 01, 2014 2:53 pm

Αgain..and..again! Το θέμα είναι το τι ταιριάζει σε κάθε ζώο!
Απο προσωπική εμπειριά τα γατιά μου με όποια grain free κ αν φάγανε είχανε εντερικό θέμα..Φυσικά και τις έκοψα γιατί δεν μου λέει τίποτα να τους δίνως κάτι "ποιοτικά" καλό αλλά να τους θερίζει η διάρροια..
Εδώ και 1.5 χρόνο περίπου μένουμε πιστοί στην RC που κάθετε σε όλα καλά!
Τρώμε κυρίως Young male αλλά τον τελεταυταίο 1.5 μήνα επειδή έχω τα 2 μωρά φιλοξενούμενα και αδυνατό και να δίνω διαφορετικές τροφές και να πληρώνω για 5 γατιά young male τρώμε fit 32 και είμαστε μια χαρά!
Το αιώνιο πρόβλημα μας είναι το βάρος..Ναι είναι χοντρά! Δεν μπορώ να κάνω τίποτα όμως πέραν απο το να τους δίνω λιγότερο απο την ενδεδειγμένη ποσότητα για το βάρος τους...Μετά απο πολλές δοκιμές θεωρώ οτι το βάρος δεν εξαρτάται τόσο απο το ποιά τροφή τρώνε (δεν θεωρώ οτι υπάρχει τροφή που να τα αδυνατίζει ιδιαίτερα) αλλα απο την τάση του κάθε ζώου, την ποσότητα φυσικά που τρώνε και την ενεργητικότητα τους! Εμένα εκτός των μικρών και του Βίκτωρα τα 2 μεγάλα μου είναι νοχελικά γατιά! Γι'΄αυτό φυσικά και παχαίνουν χρόνο με το χρόνο! Δεν μπορώ να τους δώσω λιγότερη τροφή γιατί ήδη τρώνε λίγο για τα κιλά τους, προσπαθώ να τα παίζω όσο μπορώ (δυστηχώς τις περισσότερες φορές με αποτυχία) και ο Θεός βοηθός! Σε αυτό το κομμάτι απλά σηκώνω τα χέρια ψηλά! tafos 
aporw
aporw
Γατού Fan Park
Γατού Fan Park

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Νέα Σμύρνη
Αριθμός γατουνίων : 2 μεγάλες αγάπες!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Στην Αλάσκα αδελφές μου, στην Αλάσκα!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Λίνο & Χουζούρη
Motto : Χαμογέλα , λίγη τρέλλα θέλει η ζωή...!!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 06/11/2009
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 28 M_malakia-sto-tetragono-1

http://www.meow.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 28 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από houlieta Τρι Ιουλ 01, 2014 3:40 pm

Το να είναι χοντρα τα ζώα είναι πάαααρα πολύ κακό και δυστυχώς έχει τεράστια σχέση με την τροφή...
Είναι ο βασικός λόγος που έβαλα τις ολιστικές στην ζωή μας...
houlieta
houlieta
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Τόπος : Crazy Waters
Αριθμός γατουνίων : 3 (Ο.ο)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Motto : ...and I whispered to the horse: Trust no man in whose eyes you don't see yourself reflected as an equal...
Ημερομηνία Εγγραφής : 15/03/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 28 M_skat10

http://www.dpgr.gr/usergalleries/index.php?cat=15102

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 28 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από aporw Τρι Ιουλ 01, 2014 4:14 pm

houlieta έγραψε:Το να είναι χοντρα τα ζώα είναι πάαααρα πολύ κακό και δυστυχώς έχει τεράστια σχέση με την τροφή...
Είναι ο βασικός λόγος που έβαλα τις ολιστικές στην ζωή μας...

Φυσικά και είναι πολύ κακό να είναι χοντρά τα γατιά μας..Αλλά αν δεν χάνουν με τίποτα τι να κάνω?
Ο Λουκουμάς έχει δοκιμάσει τα πάντα απο τροφές! Light ξε-Light, grain free κτλ..ποτέ δεν έχασε..
Άσε που πλέον μετά το περιστατικό με την ουρολιθίαση πέρσυ το καλοκαιρί φοβάμαι να δώσω οτιδήποτε δεν αναφέρει οτι κάνει για στειρωμένα..
aporw
aporw
Γατού Fan Park
Γατού Fan Park

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Νέα Σμύρνη
Αριθμός γατουνίων : 2 μεγάλες αγάπες!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Στην Αλάσκα αδελφές μου, στην Αλάσκα!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Λίνο & Χουζούρη
Motto : Χαμογέλα , λίγη τρέλλα θέλει η ζωή...!!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 06/11/2009
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 28 M_malakia-sto-tetragono-1

http://www.meow.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 28 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από koneko Τρι Ιουλ 01, 2014 4:51 pm

houlieta έγραψε:Οχι γενικό και αοριστο ρε Ηρω, κρεας από πουλερικά λέει και λίπος από πουλερικά.. Τι να έλεγε δλδ;
Οχι πες, δεν την εχω παραγγείλει, απλά την βρηκα, εγω Acana περιμένω!.. Laughing 

μπορει να περιλαμβανει μπεκατσες, περιστερια, πτηνα απο ζωολογικους κηπους και γενικα αγρια πτηνα που βρεθηκαν νεκρα. Ενταξει, μπορει και να μη περιλαμβανει τα αγρια νεκρα πτηνα, αλλα ο ορος "πουλερικα" μπορει να περιλαμβανει οτι πτηνο υπαρχει. Οχι και πολυ καλη επιλογη οταν εχεις γατι με αλλεργιες. Εμενα προσωπικα δεν με χαλαει, αρκει να μη περιεχει πτηνα απο ευθανασιες γιατι με το μαγειρεμα η ουσια παραμενει.

aporw έγραψε:Αgain..and..again! Το θέμα είναι το τι ταιριάζει σε κάθε ζώο!
Απο προσωπική εμπειριά τα γατιά μου με όποια grain free κ αν φάγανε είχανε εντερικό θέμα..Φυσικά και τις έκοψα γιατί δεν μου λέει τίποτα να τους δίνως κάτι "ποιοτικά" καλό αλλά να τους θερίζει η διάρροια..
Εδώ και 1.5 χρόνο περίπου μένουμε πιστοί στην RC που κάθετε σε όλα καλά!
Τρώμε κυρίως Young male αλλά τον τελεταυταίο 1.5 μήνα επειδή έχω τα 2 μωρά φιλοξενούμενα και αδυνατό και να δίνω διαφορετικές τροφές και να πληρώνω για 5 γατιά young male τρώμε fit 32 και είμαστε μια χαρά!
Το αιώνιο πρόβλημα μας είναι το βάρος..Ναι είναι χοντρά! Δεν μπορώ να κάνω τίποτα όμως πέραν απο το να τους δίνω λιγότερο απο την ενδεδειγμένη ποσότητα για το βάρος τους...Μετά απο πολλές δοκιμές θεωρώ οτι το βάρος δεν εξαρτάται τόσο απο το ποιά τροφή τρώνε (δεν θεωρώ οτι υπάρχει τροφή που να τα αδυνατίζει ιδιαίτερα) αλλα απο την τάση του κάθε ζώου, την ποσότητα φυσικά που τρώνε και την ενεργητικότητα τους! Εμένα εκτός των μικρών και του Βίκτωρα τα 2 μεγάλα μου είναι νοχελικά γατιά! Γι'΄αυτό φυσικά και παχαίνουν χρόνο με το χρόνο! Δεν μπορώ να τους δώσω λιγότερη τροφή γιατί ήδη τρώνε λίγο για τα κιλά τους, προσπαθώ να τα παίζω όσο μπορώ (δυστηχώς τις περισσότερες φορές με αποτυχία) και ο Θεός βοηθός! Σε αυτό το κομμάτι απλά σηκώνω τα χέρια ψηλά! tafos 

εννοειται οτι δεν δινεις τροφη που προκαλει προβλημα. Αν πχ στον δικο μου το μοσχαρι του προκαλει αλλεργια, θα σταματησω να του το δινω.
Λογικα τα ξερεις οτι δεν κανει καλο να ειναι υπερβαρα, οποτε δεν θα μεινω εκει. Μπορει ομως να χασει βαρος ο Λουκουμας. Καταρχην αν του εχεις τροφη μονιμα εξω σταματα την. 2-3 γευματα την ημερα ειναι αρκετα. Μη φοβασαι να του μειωσεις την ποσοτητα. Κοψε ενα γευμα του και αντικατεστησε το με κατι αλλο, πχ ωμο κρεας ή κιμα ή μαγειρεμενο κρεας. Αν τρωει υγρη τροφη θα χορταινει πιο ευκολα και δεν θα ζητιανευει ολη την ωρα. Προτιμησε ωμο γιατι εχετε ιστορικο με ουρολιθιαση, οποτε δεν θα χρειαζεται να ανησυχεις γι' αυτο.

Μπορεις επισης να τον κανεις να παιζει για να κουνιεται περισσοτερο. Προτεινω ενα παιχνιδι για παιδια που λεγεται hexbug nano. Ειναι ουσιαστικα κατσαριδα-ρομποτ και επειδη μοιαζει αρκετα με αληθινη κατσαριδα (στις κινησεις της), εκστασιαζονται παρα πολυ τα γατια. Δοκιμασε επισης τα κλασσικα που αρεσουν σε γατες, κορδονια και σπαγγους (με επιτηρηση παντα αυτα) ή κυνηγητο. Σηκωνε τον με το ζορι. Τον δικο μου τον στρογγυλεψε η μανα μου (αποδειξη οτι η τροφη δεν παιζει παντα ρολο) και σε 5 μερες που θα τον αναλαβω και παλι εγω θα τον βαλω σε προγραμμα. Βασικα αυτο που θα κανω θα ειναι να μειωσω τις θερμιδες που παιρνει σε πρωτη φαση, προσθετωντας κολοκυθι και περισσοτερο νερο στην τροφη του. Θα τρωει την ιδια ποσοτητα, αλλα θα ειναι 'αραιωμενη'. Θα επαναφερω και τα 2 λιγοτερα γευματα. Τα σαββατοκυριακα για παραδειγμα του εκοβα το μεσημεριανο και ετρωγε μονο πρωι και βραδυ. Δεν βλαπτει να τρωνε λιγοτερα γευματα καπου καπου γιατι και οι γατες στην φυση τους, οπως και ολα τα ζωα και ο ανθρωπος, δεν τρωνε παντα την ιδια ποσοτητα ή αριθμο γευματων καθημερινα. Εγω αυτο που εχω στο μυαλο μου οταν το γατι μου ειναι υπερβαρο ειναι αυτο: "το βαρος του θα τον σκοτωσει". Δεν σκεφτομαι οτι μπορει να του κανει κακο, σκεφτομαι οτι θα τον σκοτωσει. Βοηθαει αρκετα στο να με προσγειωνει στην τραγικη πραγματικοτητα.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 28 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 28 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από aporw Τρι Ιουλ 01, 2014 4:57 pm

Μα φυσικά γνωρίζω πόσο κακό κάνει το βάρος και αυτός είναι και ο λόγος που στεναχωριλεμαι! Διαθέσιμο φαγητό δεν είχαν ποτέ απο τότε που στειρώθηκαν! Τρώνε 3 γεύματα την ημέρα ζυγισμένα! 20 γρ ξηράς σε κάθε γεύμα! Και όταν καμιά φορά τρώνε κονσέρβα αφαιρώ 1 γεύμα ξηράς..Τι άλλο να κάνω? Δεν μπορώ σε ένα γατί 9 κιλά και να δίνω λιγότερο απο 60γρ τροφή! Θα με φάει! Με κανένα παιχνίδι δεν παίζει ο Λουκουμάς, έχω δοκιμάσει τα πάντα! Με το μόνο που τρελλαίνεται και με αυτό παίζουμε είναι το tire up! Ναι ναι! Παίζει fetch and catch! Μπορεί να το κάνει για ώρες! Απλά επειδή ειδικά τώρα που κάνει ζέστη απο ένα σημείο και μετά το βλέπω οτι ψιλο-ζορίζεται δεν τον ζορίζω πολύ..! Αλλά όσο αντέχει το συνεχίζω!
aporw
aporw
Γατού Fan Park
Γατού Fan Park

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Νέα Σμύρνη
Αριθμός γατουνίων : 2 μεγάλες αγάπες!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Στην Αλάσκα αδελφές μου, στην Αλάσκα!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Λίνο & Χουζούρη
Motto : Χαμογέλα , λίγη τρέλλα θέλει η ζωή...!!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 06/11/2009
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 28 M_malakia-sto-tetragono-1

http://www.meow.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 28 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από koneko Τρι Ιουλ 01, 2014 5:52 pm

Δοκιμασε να του κοψεις 2-3 γευματα την εβδομαδα. Δεν ξερω ποσες θερμιδες ειναι η ημερησια ποσοτητα, αλλα αν υποθεσουμε οτι ειναι 150 θερμιδες, τοτε θα χανει 600 θερμιδες τον μηνα ή 7200 τον χρονο, που ισοδυναμει με ενα ολοκληρο κιλο  Laughing 

koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 28 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 28 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από koneko Τρι Ιουλ 01, 2014 5:53 pm

Βασικα, αν κρινω και απο τον δικο μου, οταν χανουν βαρος αρχιζουν και κινουνται περισσοτερο, οποτε η κατασταση βελτιωνεται ακομα πιο γρηγορα.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 28 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 28 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από rouli726 Τρι Ιουλ 01, 2014 11:49 pm

Σωστές οι συμβουλές αλλά μην είμαστε απόλυτοι. Η κοπέλα λέει του δίνει 60γρ τη μέρα, δε γίνεται να δίνει λιγότερα, μην τρελαθούμε.

btw παρήγγειλα να "δοκιμάσουμε" κονσέρβα naturea, την έχετε δοκιμάσει? είχε και προσφορά 2+1 δώρο, οπότε το εκμεταλλεύτηκα, μιας κι η δική μου τρελαίνεται για κονσερβούλες. της πήρα τη γεύση τόνος και γαρίδες αλλά δε θα τις δώσω συνεχόμενα.

υ.γ. όσοι ταίζετε με rc τσεκάρετε τις προσφορές που έχει βγάλει η εταιρεία σε κάποιους κωδικούς. ξέρω σίγουρα για kitten sterilised και sterilised. είναι συσκευασία 800ων γραμμαρίων(400+400 δώρο). εγώ παρήγγειλα 2, οπότε για 1 μήνα, γλιτώνω σχεδόν 10 ευρώ! Veryhappy 
τώρα έχω τροφή μέχρι οκτώβρη χαχαχαχαχα
rouli726
rouli726
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 41
Τόπος : βυρωνας
Αριθμός γατουνίων : 2
Motto : δε σκεφτονται ολοι οπως εγω.
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2014
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 28 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 28 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από houlieta Τετ Ιουλ 02, 2014 12:22 am

rouli726 έγραψε:Σωστές οι συμβουλές αλλά μην είμαστε απόλυτοι. Η κοπέλα λέει του δίνει 60γρ τη μέρα, δε γίνεται να δίνει λιγότερα, μην τρελαθούμε. 
Aν τα 60gr παχαίνουν μια γάτα τότε καλύτερα να γίνουν λιγότερα παρα να παχύνει το ζωο...
Μια μέση γάτα είναι μεταξύ 3,5 και 4 κιλών και τα στειρωμένα μαμόθρευτά μας είναι - στις καλές περιπτώσεις - 4,5 με 5 και οι γιατροί θεωρουν ακόμη και αυτά πολλά, βασικά, μόλις πιάσεις το πρώτο πατσόκοιλο ξέρεις ότι το ζώο είναι στρουμπουλό...
Εγω τα γουστάρω πολύ όταν είναι αφράτα αλλά δυστυχώς, είναι πολύ επικίνδυνο για την υγεια τους.
Τα δικά μου είναι όλα αφράτα και πάντα παχαίνουν την περίοδο της πολυαγαπημένης τους RC..
Για αυτό την δίνω καλοκαίρι, γιατί με την ζέστη τρωνε κάπως πιο συνετά... Smile
houlieta
houlieta
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Τόπος : Crazy Waters
Αριθμός γατουνίων : 3 (Ο.ο)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Motto : ...and I whispered to the horse: Trust no man in whose eyes you don't see yourself reflected as an equal...
Ημερομηνία Εγγραφής : 15/03/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 28 M_skat10

http://www.dpgr.gr/usergalleries/index.php?cat=15102

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 28 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από Μαυρογατος Τετ Ιουλ 02, 2014 12:30 am

Δοκιμασμενα, ο καλυτερος τροπος για να χασει βαρος ενα γατι που δεν του αρεσει να παιζει ειναι να τρωει μονο πολυ καλης ποιοτητας,τουλαχιστον 90% κρεας,κονσερβα η ωμο.
Μαυρογατος
Μαυρογατος
Senior Cat
Senior Cat

Άντρας
Γάτα
Ηλικία : 48
Αριθμός γατουνίων : 2 ζωη να'χουν!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την τρελη και τις Χιονατες!
Ημερομηνία Εγγραφής : 06/01/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 28 M_thinking

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 28 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από rouli726 Τετ Ιουλ 02, 2014 12:55 am

όπως είπα και πιο πάνω, θεωρώ σωστές τις συμβουλές, αλλά αν δείτε τις αναλογίες που προτείνουν οι τροφές στο πίσω μέρος θα σας πέσουν τα μαλλιά, πχ η ακανα γραφει 90 γραμμ που ειναι κ ολιστικη.

απλως διορθωσα το 150 π αναφερθηκε, ενω η κοπελα ειχε πει πως δινει 60 γραμμ.
και ειλικρινα δε ξερω ποσο λιγοτερο μπορει να φαει μια γατα ωστε να αδυνατισει.
επισης διαβασα και σε ενα αρθρο αυτο π αναφερει κι η ιδια, να μη τα πιεζουμε υπερβολικα να ασκηθουν τωρα με τα 37αρια!
δε θεωρω προφανως την αποψη μου πανακεια.

το ωμο κρεας ως ιδεα ειναι καλη, λογικα πρεπει να χορταινουν καλυτερα με λιγοτερο, αρκει να το φαει η γατα και να μη σου κηρυξει απεργια πεινας, και φυσικα πανω απο ολα να εισαι σιγουρος για το κρεας που της δινεις!
rouli726
rouli726
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 41
Τόπος : βυρωνας
Αριθμός γατουνίων : 2
Motto : δε σκεφτονται ολοι οπως εγω.
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2014
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 28 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 28 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από houlieta Τετ Ιουλ 02, 2014 1:12 am

Οι τροφές αναγράφουν πάαααρα πολλά γραμμάρια και οι ολιστικές που αναφέρεις σαν παράδειγμα δίνουν μια τιμή ανάλογα με τα κιλά και κυρίως, είναι τροφές που δίνονται σε όλες τις γάτες, στειρωμένες, αστείρωτες, εντός σπιτιού, εκτός σπιτιού, νεες, ενήλικες, γερασμένες, δραστήριες, νωχελικές...
Οι προτάσεις των τροφών δεν μπορούν να είναι δεκάδες και έτσι δίνουν έναν μέσο όρο (και συνήθως γράφουν προτάσεις τύπου: 60-90gr για γάτα 5kg)..
Από εκεί και πέρα, το κάθε ζώο είναι ξεχωριστό και μοναδικό και καλό είναι η διατροφή του να προσαρμόζεται στις ανάγκες του..
Επίσης, όταν ταϊζουμε ένα ζωάκι, πρέπει να δίνουμε τόσα γραμμαρια όσα αναλογούν στα κιλά που θα έπρεπε να είναι (και όχι που είναι)...
Δλδ, μια μέση γάτα, πρέπει να έιναι έως 4kg άρα η τροφή που παρέχουμε θα πρέπει να είναι τόση όση για τα κιλά αυτα..
Αν είναι νωχελική, πιο λίγα ακόμη και πάει λέγοντας..
Smile
houlieta
houlieta
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Τόπος : Crazy Waters
Αριθμός γατουνίων : 3 (Ο.ο)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Motto : ...and I whispered to the horse: Trust no man in whose eyes you don't see yourself reflected as an equal...
Ημερομηνία Εγγραφής : 15/03/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 28 M_skat10

http://www.dpgr.gr/usergalleries/index.php?cat=15102

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 28 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από koneko Τετ Ιουλ 02, 2014 1:47 am

Μαυρογατος έγραψε:Δοκιμασμενα, ο καλυτερος τροπος για να χασει βαρος ενα γατι που δεν του αρεσει να παιζει ειναι να τρωει μονο πολυ καλης ποιοτητας,τουλαχιστον 90% κρεας,κονσερβα η ωμο.

μη το λες  tafos Η μαμα μου τον εκανε γουρουνακι  tafos Εχει να πεσει τρελη διαιτα σε 5 μερες.  tafos 

rouli726 έγραψε:όπως είπα και πιο πάνω, θεωρώ σωστές τις συμβουλές, αλλά αν δείτε τις αναλογίες που προτείνουν οι τροφές στο πίσω μέρος θα σας πέσουν τα μαλλιά, πχ η ακανα γραφει 90 γραμμ που ειναι κ ολιστικη.

απλως διορθωσα το 150 π αναφερθηκε, ενω η κοπελα ειχε πει πως δινει 60 γραμμ.
και ειλικρινα δε ξερω ποσο λιγοτερο μπορει να φαει μια γατα ωστε να αδυνατισει.
επισης διαβασα και σε ενα αρθρο αυτο π αναφερει κι η ιδια, να μη τα πιεζουμε υπερβολικα να ασκηθουν τωρα με τα 37αρια!
δε θεωρω προφανως την αποψη μου πανακεια.

το ωμο κρεας ως ιδεα ειναι καλη, λογικα πρεπει να χορταινουν καλυτερα με λιγοτερο, αρκει να το φαει η γατα και να μη σου κηρυξει απεργια πεινας, και φυσικα πανω απο ολα να εισαι σιγουρος για το κρεας που της δινεις!

βασικα αν το καλοσκεφτεις και τα 60 ειναι πολλα. Ο δικος μου στα 7-7.5 κιλα φυσιολογικο βαρος τρωει 150-200γρ ωμο, το οποιο ομως ειναι 70% υγρασια, δηλαδη 45-60γρ 'ξηρα'. Η ξηρα εχει μολις 10% υγρασια, αρα στα 60γρ το γατι τρωει 54γρ 'ξηρα'. Αν ενα γατι 5 κιλων τρωει ωμο, τοτε πρεπει να τρωει 100-150γρ την ημερα. Αν αφαιρεσεις την υγρασια, τοτε 30-45γρ! Οταν ετρωγε κονσερβες ο δικος μου, δεν μπορουσε να φαει πανω απο 3 των 85γρ την ημερα. Οι κονσερβες εχουν 80% υγρασια, οποτε ο δικος μου ετρωγε γυρω στα 51γρ καθαρα.

για την ζεστη συμφωνω! Εναλλακτικα θα μπορουσαν να παιζουν το βραδυ με την δροσια  Suspect 
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 28 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 28 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από aporw Τετ Ιουλ 02, 2014 9:39 am

Για τις κονσέρβες και το αδυνάτισμα το έχω ακούσει! Όταν όμως έχεις 5 γατιά να ταίσεις εκ των οποίων τα 3 ενήλικα πρέπει να χάσουν προφανώς και δεν με συμφέρει οικονομικά..δυστηχώς! Προσπαθώ να κάνω ότι καλύτερο μπορώ, αλλά όταν δεν είναι μέσα στις οικονομικές μου δυνατότητες κάτι είναι πολύ δύσκολο!
60γρ ξηρά είναι για γατί 5-6 κιλών νομίζω και ο Λουκουμάς είναι 9 και!! Πόσο λοιπόν να ρίξω την ημερήσια ποσότητα? 5γρ? δεν νομίζω οτι είναι η σωτηρία του τα 5 σπόρια λιγότερα όταν ήδω τρώει ποσότητα για γάτα 3 κιλά και λιγότερα απ αυτον..Και μιλάω κυρίως γι' αυτόν γιατί αυτός έχει το μεγαλύτερο πρόβλημα βάρους..
Τώρα έστω και οτι αλλάζω την rc πάλι σε κάποια παρόμοια θα πρέπει να πάω μιας και οι ολιστικές δεν μας κάθονται, άρα ποιό το νόημα να δοκιμάσω κάτι άλλο ίδιο όταν ξέρω οτι αυτό που τρώνε ήδη τους κάθεται καλά?
aporw
aporw
Γατού Fan Park
Γατού Fan Park

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Νέα Σμύρνη
Αριθμός γατουνίων : 2 μεγάλες αγάπες!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Στην Αλάσκα αδελφές μου, στην Αλάσκα!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Λίνο & Χουζούρη
Motto : Χαμογέλα , λίγη τρέλλα θέλει η ζωή...!!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 06/11/2009
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 28 M_malakia-sto-tetragono-1

http://www.meow.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 28 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από Ηρακλένια Τετ Ιουλ 02, 2014 11:20 am

Διαβάζω συνέχεια που λέτε οτι δε σας συμφέρει η κονσέρβα και δεν το καταλαβαίνω. Καταρχάς όσο πιο ποιοτική είναι η τροφή,τόσο μικρότερη ποσότητα θέλουν για να χορτασουν. Σας δινω παραδειγμα την δικη μας περιπτωση, με ενα γάτο 8,5 κιλά κανονικό βαρος και μια γάτα 5 κιλά κανονική επίσης, απο μια κονσέρβα των 380 γρ βγάζουμε 3 γμε 4 γευματα για το καθένα. Μια φορά τη μέρα δίνουμε λίγη ξηρά, πιο πολύ για τα δόντια οποτε η κονσέρβα μας κρατάει 1,5 μερα περίπου. Αν πάρει κανεις μια μέτρια κονσέρβα ποιοτικά που κοστίζει 1 ευρώ (σε κάθε περιπτωση καλύτερη απο την καλύτερη ξηρά) με 20 περιπου ευρώ και ατομα 10 ευρώ βάζω πρόχειρα για ξηρά δλδ σύνολο 30 ευρώ το μήνα, καλύπτει 2 γάτες. Δε μου φαίνεται και τόσο ασύμφορο οικονομικά. Smile
Ακόμα και λίγο φθηνότερη κονσέρβα να δώσει κανεις, δίνοντας κάποια προσοχή βέβαια στα συστατικά, θεωρειται καλύτερη κινηση απο το να δίνει ξηρά και μονο, την οποία το ξαναλεω, εδώ τη θεωρουν γαριδάκια στην κυριολεξία!
Ηρακλένια
Ηρακλένια
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 45
Τόπος : δώθε, κείθε, πέρα...
Αριθμός γατουνίων : 3: τον Ηρακλή τον άρχοντα το μοσχοαναθρεμένο, τη Μελίτα τη χαδιάρα την πρώην αλανιάρα και τη Ρίτα, το Ριτάκι - κανέναν δε φοβάσαι!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : είμαστε γατός καιρού!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιοδήποτε τετράποδο, γουνιστό, που κάνει μάου
Motto : Cats do care! For example they know instinctively what time we have to be at work in the morning and they wake us up twenty minutes before the alarm goes off...
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/07/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 28 66231010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 28 από 29 Επιστροφή  1 ... 15 ... 27, 28, 29  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης