gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

+48
al_bandy
moukelis
marina289
Zastina
gatoula46
Φανούλα
kirki
rouli726
Christy Theod
Hlianna
tortie
iugin30
kipourou
Osi
zazouzaz
Felicine
purina
fotini123
Ηρακλένια
tania g
zeledaki
vaso
akoylini
Дanae
alex..niaou
kouix
Maskotaki
Δ²
funambolo
cyberkill
SophiCat
otz
ΜαύροςΓάτος
kat-cats
Karamela
Mary-Fish
ΒρουκοΜπετινόσπιτο
aggeloydaki
koneko
f.m123
Gatoplikti
Τζούλι το Κατσούλι
LAROGATA
houlieta
Anatoli
nikos_x
Μαυρογατος
aporw
52 απαντήσεις

Σελίδα 17 από 29 Επιστροφή  1 ... 10 ... 16, 17, 18 ... 23 ... 29  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 17 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από Μαυρογατος Δευ Σεπ 02, 2013 8:00 pm

47% εχει η Αpplaws αλλα μην κολας σε αυτο γιατι τρωει πολυ μικροτερη ποσοτητα οποτε η συνολικη προσληψη πρωτεινης παιζει να ειναι και μικροτερη απο μια π.χ RC με 32%. Και μην ξεχναμε οτι ειναι ζωικη πρωτεινη και οχι απο σογια,καλαμποκια κ.λ.π. N&D ταιζα για 6 μηνες αλλα τοτε ειχαν προσφορα την συσκευασια τοων 400γρμ στα 3 ευρω. Καλη τροφη,δεν ειχαμε κανενα προβλημα και οι εξετασεις της ηταν αψογες! Αλλα με την τιμη που εχει την σταματησα μολις τελειωσε η προσφορα. Αν θυμαμαι καλα και αυτη 40-42% πρωτεινη εχει.
Μαυρογατος
Μαυρογατος
Senior Cat
Senior Cat

Άντρας
Γάτα
Ηλικία : 48
Αριθμός γατουνίων : 2 ζωη να'χουν!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την τρελη και τις Χιονατες!
Ημερομηνία Εγγραφής : 06/01/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 17 M_thinking

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 17 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από Τζούλι το Κατσούλι Δευ Σεπ 02, 2013 9:51 pm

Η Applaws η κονσέρβα που λες με το κοτοπουλάκι αλλά και μια άλλη με πάπια-κοτόπουλο-ρύζι είναι οι μόνες που δεν πειράζουν ποτέ το υπερευαίσθητο έντερο του Βολφ! Πολύ μου αρέσουν!!oksmily3 
Τζούλι το Κατσούλι
Τζούλι το Κατσούλι
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Τόπος : Γατάγου
Αριθμός γατουνίων : Δυο λευκά θαύματα εντός σπιτιού, η μικρή μου πριγκίπισσα του ονείρου και οι νιαουριστοί μου θαμώνες στον κήπο!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Τρελλλλή ηλιοφάνεια και ζέστη!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ό,τι βγαίνει σε άσπρο, μαύρο, γκρι, πορτοκαλί, μπλε και όλες τις αποχρώσεις και τους συνδυασμούς τους...
Motto : Μια γάτα έχει εννιά ζωές. Στις τρεις πρώτες παίζει, στις τρεις επόμενες γυρίζει, στις τρεις τελευταίες μένει.
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2010
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 17 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 17 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από Μαυρογατος Τρι Σεπ 03, 2013 1:27 am

Δεν λεω για τις κονσερβες αλλα για την ξηρα.
Μαυρογατος
Μαυρογατος
Senior Cat
Senior Cat

Άντρας
Γάτα
Ηλικία : 48
Αριθμός γατουνίων : 2 ζωη να'χουν!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την τρελη και τις Χιονατες!
Ημερομηνία Εγγραφής : 06/01/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 17 M_thinking

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 17 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από ΒρουκοΜπετινόσπιτο Τρι Σεπ 03, 2013 9:10 pm

Μαυρογατος έγραψε:Moυ κανει παντως εντυπωση το γεγονος οτι συνεχεια για Orijen και Acana γινεται λογος. Δεν λεω,πολυ καλες τροφες αλλα πλεον υπαρχουν και αλλες χωρις σιτηρα και μαλιστα αρκετα φτηνοτερες. Εγω δινω στην κοντεσα Apllaws και δεν θα μπορουσα να ειμαι πιο ευχαριστημενος! 80% κοτοπουλο η κοτοπουλο/σωλομο,καθολου σιτηρα και με λογικη τιμη ακομα και σε σχεση με κατωτερες τροφες. Εχει 16 ευρω τα 2κιλο. Η Μπετυ ειναι 5,5 κιλα και τρωει 2 γευματα χηρα και ενα κονσερβα την ημερα. Αναλυτικα τρωει 40-50 γρμ ξηρα και καμια 50 γρμ κονσερβα.Ουτε γκρινιαζει για φαι,ουτε ναζια κανει γιατι πραγματικα την λατρευει! Το βαρος σταθερο,τριχομπαλες σχεδον καθολου και η...παραγωγη σταθερη,αοσμη και στην σωστη πυκνοτητα. Πραγματικα δεν μπορω να φανταστω τι παραπανω θα της εδινε η Orijen (που δεν την ετρωγε ετσι και αλλιως) για να πληρωσω σχεδον τα διπλα. Επισης περιμενω να ξανακανουν εισαγωγη σε μικρη συσκευασια την νεα τροφη της Brit με το ονομα Carnilove. Σχεδον ιδια συστατικα με την Acana (εχει ομως μονο μια γευση,κοτοπουλο) και 10 ευρω το 1,5 κιλο.
Για δές εδώ.Εχει όλες σχεδόν τις τροφές και την BRIT σε πολύ καλές τιμές.Σκέφτομαι να τους δοκιμάσω κι εγώ την sanabelle χωρίς σιτηρά τον επόμενο μήνα.Τα μεταφορικά για Ελλάδα είναι μόνο 7 ευρώ μέχρι 31 κιλά.Smile
http://zoofutterwelt.de/s,trockenfutter,78.html
ΒρουκοΜπετινόσπιτο
ΒρουκοΜπετινόσπιτο
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 58
Τόπος : Κέρκυρα
Αριθμός γατουνίων : 2 αδέλφια,λατρεμένα και κακομαθημένα + τα αδεσποτάκια μου
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : χειμώνας για χουχούλιασμα ..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τις χνουδόμπαλες της Μαρίνας,και μια ταρταρούγα με φακίδες.
Motto : Every dog has his day - but the nights are reserved for the cats.
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/07/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 17 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 17 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από houlieta Τρι Σεπ 03, 2013 9:29 pm

Ρε κορίτσια, παρακολουθω αυτα τα site που προτείνετε και νομίζω ότι μας έχει καταλάβει η Μέρκελ!..Cool 
Κατι σε αγγλόφωνο δεν κυκλοφορεί;
Γιατί υποθέτετε ότι ξέρουμε γερμανικά;
Πότε διαδωθηκε τόσο αυτη η γλώσσα και που ήμουν εγω;;;;;;;;;;;
pale 
houlieta
houlieta
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Τόπος : Crazy Waters
Αριθμός γατουνίων : 3 (Ο.ο)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Motto : ...and I whispered to the horse: Trust no man in whose eyes you don't see yourself reflected as an equal...
Ημερομηνία Εγγραφής : 15/03/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 17 M_skat10

http://www.dpgr.gr/usergalleries/index.php?cat=15102

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 17 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από ΒρουκοΜπετινόσπιτο Τρι Σεπ 03, 2013 10:52 pm

houlieta έγραψε:Ρε κορίτσια, παρακολουθω αυτα τα site που προτείνετε και νομίζω ότι μας έχει καταλάβει η Μέρκελ!..Cool 
Κατι σε αγγλόφωνο δεν κυκλοφορεί;
Γιατί υποθέτετε ότι ξέρουμε γερμανικά;
Πότε διαδωθηκε τόσο αυτη η γλώσσα και που ήμουν εγω;;;;;;;;;;;
pale 
Αυτό το σάιτ είναι γερμανικό αλλά μπορείς να κάνεις μετάφραση στα αγγλικά την σελίδα ρυθμίζοντας να σου κάνει αυτόματα μετάφραση κάθε φορά που θα μπαίνεις σε γερμανικό σάιτ.Εγώ έτσι κάνω.Smile 
ΒρουκοΜπετινόσπιτο
ΒρουκοΜπετινόσπιτο
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 58
Τόπος : Κέρκυρα
Αριθμός γατουνίων : 2 αδέλφια,λατρεμένα και κακομαθημένα + τα αδεσποτάκια μου
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : χειμώνας για χουχούλιασμα ..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τις χνουδόμπαλες της Μαρίνας,και μια ταρταρούγα με φακίδες.
Motto : Every dog has his day - but the nights are reserved for the cats.
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/07/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 17 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 17 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από houlieta Τετ Σεπ 04, 2013 12:30 am

Εμένα δεν μου κανει τετοια πραγματα ο firefox...
houlieta
houlieta
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Τόπος : Crazy Waters
Αριθμός γατουνίων : 3 (Ο.ο)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Motto : ...and I whispered to the horse: Trust no man in whose eyes you don't see yourself reflected as an equal...
Ημερομηνία Εγγραφής : 15/03/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 17 M_skat10

http://www.dpgr.gr/usergalleries/index.php?cat=15102

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 17 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από Μαυρογατος Τετ Σεπ 04, 2013 1:13 am

Ετσι και αλλιως δεν συμφερει ο γερμανος. Ενα ευρω πιο φτηνος στο 2κιλο ειναι. Ασε που ολο και κανα δωρακι μου κανουν τα παιδια στην κτηνιατρικη. Kαι δεν εχει ολες τις Brit. Λειπουν οι grain free.
Μαυρογατος
Μαυρογατος
Senior Cat
Senior Cat

Άντρας
Γάτα
Ηλικία : 48
Αριθμός γατουνίων : 2 ζωη να'χουν!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την τρελη και τις Χιονατες!
Ημερομηνία Εγγραφής : 06/01/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 17 M_thinking

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 17 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από fotini123 Τετ Σεπ 04, 2013 11:00 am

Αγαπητοί γατογονείς έχω έναν προβληματισμό σχετικά με τη διατροφή της μικρής. Σκέφτομαι να αρχίσω να της δίνω orijen αλλά με προβληματίζει το γεγονός ότι δεν βγάζει kitten. Βγάζει cat & kitten αλλά... τα γατάκια δεν έχουν διαφορετικές διατροφικές ανάγκες από τις ενήλικες γατούλες? Kitten βγάζει η Arden Grange. Ποιά είναι η άποψή σας για τη συγκεκριμένη εταιρεία?
Η μικρή είναι σχεδόν 3 μηνών και προς το παρόν τρώει RC Pediatric Weaning.
thanks
fotini123
fotini123
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Αριθμός γατουνίων : 1
Motto : say no to speciesism
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/08/2013
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 17 M_playtrain

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 17 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από Karamela Τετ Σεπ 04, 2013 11:01 am

Μαυρογατος έγραψε:Ετσι και αλλιως δεν συμφερει ο γερμανος. Ενα ευρω πιο φτηνος στο 2κιλο ειναι. Ασε που ολο και κανα δωρακι μου κανουν τα παιδια στην κτηνιατρικη. Kαι δεν εχει ολες τις Brit. Λειπουν οι grain free.
η κτηνιατρικη κανει και delivery?
Karamela
Karamela
Mature Cat
Mature Cat

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 6
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/06/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 17 M_summer

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 17 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από Μαυρογατος Τετ Σεπ 04, 2013 11:40 am

Karamela έγραψε:
Μαυρογατος έγραψε:Ετσι και αλλιως δεν συμφερει ο γερμανος. Ενα ευρω πιο φτηνος στο 2κιλο ειναι. Ασε που ολο και κανα δωρακι μου κανουν τα παιδια στην κτηνιατρικη. Kαι δεν εχει ολες τις Brit. Λειπουν οι grain free.
η κτηνιατρικη κανει και delivery?
Δεν ξερω. Ειναι κοντα στο σπιτι μου και δεν χρειαστηκε ποτε.
Μαυρογατος
Μαυρογατος
Senior Cat
Senior Cat

Άντρας
Γάτα
Ηλικία : 48
Αριθμός γατουνίων : 2 ζωη να'χουν!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την τρελη και τις Χιονατες!
Ημερομηνία Εγγραφής : 06/01/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 17 M_thinking

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 17 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από Gatoplikti Τετ Σεπ 04, 2013 11:42 am

Μαυρογατος έγραψε:Moυ κανει παντως εντυπωση το γεγονος οτι συνεχεια για Orijen και Acana γινεται λογος. Δεν λεω,πολυ καλες τροφες αλλα πλεον υπαρχουν και αλλες χωρις σιτηρα και μαλιστα αρκετα φτηνοτερες. Εγω δινω στην κοντεσα Apllaws και δεν θα μπορουσα να ειμαι πιο ευχαριστημενος! 80% κοτοπουλο η κοτοπουλο/σωλομο,καθολου σιτηρα και με λογικη τιμη ακομα και σε σχεση με κατωτερες τροφες. Εχει 16 ευρω τα 2κιλο. Η Μπετυ ειναι 5,5 κιλα και τρωει 2 γευματα χηρα και ενα κονσερβα την ημερα. Αναλυτικα τρωει 40-50 γρμ ξηρα και καμια 50 γρμ κονσερβα.Ουτε γκρινιαζει για φαι,ουτε ναζια κανει γιατι πραγματικα την λατρευει! Το βαρος σταθερο,τριχομπαλες σχεδον καθολου και η...παραγωγη σταθερη,αοσμη και στην σωστη πυκνοτητα. Πραγματικα δεν μπορω να φανταστω τι παραπανω θα της εδινε η Orijen (που δεν την ετρωγε ετσι και αλλιως) για να πληρωσω σχεδον τα διπλα. Επισης περιμενω να ξανακανουν εισαγωγη σε μικρη συσκευασια την νεα τροφη της Brit με το ονομα Carnilove. Σχεδον ιδια συστατικα με την Acana (εχει ομως μονο μια γευση,κοτοπουλο) και 10 ευρω το 1,5 κιλο.
Μαυρογατε η orijen με την applaws έρχονται στα ιδια λεφτά περιπου στις μεγάλες συσκευασιες. Τώρα έχουν παρει αύξηση και οι 2 . Με την παλια τιμή η οριτζεν ειχε 49 κατι ευρώ τα 7 κιλα , 50 ειχε και η applaws τα 7,5 κιλά. Απλα η  applaws στα 2 κιλά δεν κοπανάει οπως κοπανάει η orijen στα 2,5 κιλα. Η αcana πάλι  ειναι ελαφρώς φθηνοτερη απο την orijen. Επειδη έχω ψάξει πολύ την applaws να την βρώ , τοτε που ειχα θέμα με την κοκονελ, ειναι αρκετά δυσεύρετη και η μεγαλη της συσκευασια δεν έρχεται Ελλάδα παρα μονο με παραγγελια στον αντιπροσωπο.  Πιστεύω για αυτο δεν ακούγεται τοσο. Τα ποσοστα πρωτεϊνης ειναι υψηλα και στις 2 τροφες.

Αν δούμε τα συστατικα
applaws
Dry Chicken Meat (min. 59%), Dry Potato (min 4%), Chicken Mince (min. 9%), Poultry Oil (min. 9%, source of Omega 6), Poultry Gravy (min. 3%), Beet Pulp (min. 3%), Dry Whole Eggs (min. 3%), Brewers Dried Yeast, Salmon Oil (source of Omega 3), Minerals, Cellulose Plant Fibre (min. 0.4%), Sodium Chloride, Calcium Carbonate, Seaweed/Kelp, Cranberry, DL-Methionine, Potassium Chloride, Yucca Extract, Citrus Extract, Rosemary Extract.

Orijen (Νέα σύσταση)
INGREDIENTS
Boneless chicken*, chicken meal, chicken liver*, whole herring*, boneless turkey*, turkey meal, turkey liver*, whole eggs*, boneless walleye*, whole salmon*, chicken heart*, chicken cartilage*, herring meal, salmon meal, chicken liver oil, chicken fat*, red lentils, green peas, green lentils, sun-cured alfalfa, yams*, pea fibre, chickpeas, pumpkin*, butternut squash*, spinach greens*, carrots*, Red Delicious apples*, Bartlett pears*, cranberries*, blueberries*, kelp, licorice root, angelica root, fenugreek, marigold flowers, sweet fennel, peppermint leaf, chamomile, dandelion, summer savory, rosemary, Enterococcus faecium . *DELIVERED FRESH

Kατα την άποψη μου η οριτζεν υπερτερει (φρέσκα κρέατα συγκεκριμένης προέλευσης ) έτσι λέει τουλάχιστον. Ποσοστο σε κρέας και οι 2 λένε 80%.
Η αcana παλι στο 7κιλο ερχεται ιδια τιμή με την νέα τροφη που λές.  Φυσικα η applaws ειναι μια παρα πολύ καλή τροφή και εφοσον την τρώνε τα γατια σου ειναι μια χαρά.

Επισης μια παρατηρηση - ερώτηση θέλω να κάνω, σχετικα με τις κονσέρβες bozita που αναφέρθηκαν. Πηρα και γω μια να δοκιμάσω σε χάρτινη συσκευασιασια των 370 γραμμαριών, την βρήκα 1,79 αν θυμαμαι καλα. Γράφουν μέσα οτι έχουν και χοιρινο, το ειδα σε πολλές συσκευασιες, πως γινεται αυτο;

Η κτηνιατρική δεν κάνει delivery.
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 17 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 17 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από Karamela Τετ Σεπ 04, 2013 11:55 am

Eυχαριστω πολυ!
Karamela
Karamela
Mature Cat
Mature Cat

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 6
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/06/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 17 M_summer

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 17 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από Ηρακλένια Τετ Σεπ 04, 2013 12:01 pm

Gatoplikti έγραψε:Επισης μια παρατηρηση - ερώτηση θέλω να κάνω, σχετικα με τις κονσέρβες bozita που αναφέρθηκαν. Πηρα και γω μια να δοκιμάσω σε χάρτινη συσκευασιασια των 370 γραμμαριών, την βρήκα 1,79 αν θυμαμαι καλα. Γράφουν μέσα οτι έχουν και χοιρινο, το ειδα σε πολλές συσκευασιες, πως γινεται αυτο;
Δεν το είχα προσέξει, τώρα έλεγξα τα κουτιά και πράγματι περιέχει βοδινό και χοιρινό σε όλες τις γεύσεις.
Νομίζω πως αν είναι βρασμένο πάντως δεν υπάρχει πρόβλημα με το χοιρινό, ωμό δεν πρέπει να το τρώνε!scratch
Ηρακλένια
Ηρακλένια
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 45
Τόπος : δώθε, κείθε, πέρα...
Αριθμός γατουνίων : 3: τον Ηρακλή τον άρχοντα το μοσχοαναθρεμένο, τη Μελίτα τη χαδιάρα την πρώην αλανιάρα και τη Ρίτα, το Ριτάκι - κανέναν δε φοβάσαι!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : είμαστε γατός καιρού!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιοδήποτε τετράποδο, γουνιστό, που κάνει μάου
Motto : Cats do care! For example they know instinctively what time we have to be at work in the morning and they wake us up twenty minutes before the alarm goes off...
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/07/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 17 66231010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 17 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από Μαυρογατος Τετ Σεπ 04, 2013 12:09 pm

Ναι,ειναι καλυτερη στα χαρτια η Orijen (ασχετα αν η κοντεσα δεν την τρωει) αλλα κοντα 30 ευρω τα 2,27 κιλα ειναι υπερβολη! Αφου μπορουν και κανουν τοσο χαμηλοτερη τιμη ανα κιλο στο 7κιλο γιατι δεν κατεβαζουν και τις μικροτερες συσκευασιες? Μα ειναι απλο! Πονταρουν οτι ελαχιστοι αγοραζουν 7κιλο για γατα! Και καλα η Οrijen. Βλεπω και καποιες αλλες τροφες που πραγματικα εχουν ξεφυγει! Τι το ιδιαιτερο εχει για παραδειγμα η Earthborn και την πουλανε 28 ευρω? Αλλο παραδειγμα ειναι η Fish 4 cats! 22 ευρω το 1,5 κιλο! Και φυσικα η N&D που εχει απο 23 εως 26 το 1,5 κιλο! Ηθελα να ηξερα ο εισαγωγεας τι ακριβως ειχε στο μυαλο του οταν εκανε την τιμολωγηση! Εθαψε μονος του μια πολυ καλη τροφη!
Μαυρογατος
Μαυρογατος
Senior Cat
Senior Cat

Άντρας
Γάτα
Ηλικία : 48
Αριθμός γατουνίων : 2 ζωη να'χουν!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την τρελη και τις Χιονατες!
Ημερομηνία Εγγραφής : 06/01/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 17 M_thinking

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 17 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από Gatoplikti Τετ Σεπ 04, 2013 12:23 pm

Ηρακλής grr έγραψε:
Gatoplikti έγραψε:Επισης μια παρατηρηση - ερώτηση θέλω να κάνω, σχετικα με τις κονσέρβες bozita που αναφέρθηκαν. Πηρα και γω μια να δοκιμάσω σε χάρτινη συσκευασιασια των 370 γραμμαριών, την βρήκα 1,79 αν θυμαμαι καλα. Γράφουν μέσα οτι έχουν και χοιρινο, το ειδα σε πολλές συσκευασιες, πως γινεται αυτο;
Δεν το είχα προσέξει, τώρα έλεγξα τα κουτιά και πράγματι περιέχει βοδινό και χοιρινό σε όλες τις γεύσεις.
Νομίζω πως αν είναι βρασμένο πάντως δεν υπάρχει πρόβλημα με το χοιρινό, ωμό δεν πρέπει να το τρώνε!scratch
Ειχα την εντύπωση πως δεν κάνει καθολου χοιρινο σε οποιαδηποτε μορφή γιατι έχουν δυσανεξια. Τώρα και ποιος δεν έχει δώσει χοιρινο σε γάτα. Ασε τα σαλάμια που λυσάνε στην ζηλεια. Εγω υποκύπτω καμια φορα και δινω, αλλα πλέον οταν τρώω σαλάμι της δινω καμια λιχουδια. Τιποτα δεν έχει πάθει πάντως. Δεν το γνωριζω ομως το θέμα , μιλάμε για την περίπτωση που το ωμο χοιρινο δημιουργει σκουλήκια; ή μιλάμε οτι το χοιρινο δεν μπορούν να το χωνέψουν πχ.scratch


εdit 1,19 γερμανια 1,79 ελλάδα !! Θεϊκο ε;;; confused 


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Gatoplikti στις Τετ Σεπ 04, 2013 12:44 pm, 1 φορά
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 17 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 17 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από Gatoplikti Τετ Σεπ 04, 2013 12:43 pm

Μαυρογατος έγραψε:Ναι,ειναι καλυτερη στα χαρτια η Orijen (ασχετα αν η κοντεσα δεν την τρωει) αλλα κοντα 30 ευρω τα 2,27 κιλα ειναι υπερβολη! Αφου μπορουν και κανουν τοσο χαμηλοτερη τιμη ανα κιλο στο 7κιλο γιατι δεν κατεβαζουν και τις μικροτερες συσκευασιες? Μα ειναι απλο! Πονταρουν οτι ελαχιστοι αγοραζουν 7κιλο για γατα! Και καλα η Οrijen. Βλεπω και καποιες αλλες τροφες που πραγματικα εχουν ξεφυγει! Τι το ιδιαιτερο εχει για παραδειγμα η Earthborn και την πουλανε 28 ευρω? Αλλο παραδειγμα ειναι η Fish 4 cats! 22 ευρω το 1,5 κιλο! Και φυσικα η N&D που εχει απο 23 εως 26 το 1,5 κιλο! Ηθελα να ηξερα ο εισαγωγεας τι ακριβως ειχε στο μυαλο του οταν εκανε την τιμολωγηση! Εθαψε μονος του μια πολυ καλη τροφη!
Ναι έλα ντε ! Απογορευτικες τιμές και αν δεν το ψάξεις κιολας να δεις οτι υπαρχουν πχ και προσφορες στις μεγαλύτερες τις απορρίπτεις με την πρωτη ματιά.
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 17 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 17 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από Ηρακλένια Τετ Σεπ 04, 2013 1:36 pm

Gatoplikti έγραψε:
Ηρακλής grr έγραψε:
Gatoplikti έγραψε:Επισης μια παρατηρηση - ερώτηση θέλω να κάνω, σχετικα με τις κονσέρβες bozita που αναφέρθηκαν. Πηρα και γω μια να δοκιμάσω σε χάρτινη συσκευασιασια των 370 γραμμαριών, την βρήκα 1,79 αν θυμαμαι καλα. Γράφουν μέσα οτι έχουν και χοιρινο, το ειδα σε πολλές συσκευασιες, πως γινεται αυτο;
Δεν το είχα προσέξει, τώρα έλεγξα τα κουτιά και πράγματι περιέχει βοδινό και χοιρινό σε όλες τις γεύσεις.
Νομίζω πως αν είναι βρασμένο πάντως δεν υπάρχει πρόβλημα με το χοιρινό, ωμό δεν πρέπει να το τρώνε!scratch
Ειχα την εντύπωση πως δεν κάνει καθολου χοιρινο σε οποιαδηποτε μορφή γιατι έχουν δυσανεξια. Τώρα και ποιος δεν έχει δώσει χοιρινο σε γάτα. Ασε τα σαλάμια που λυσάνε στην ζηλεια. Εγω υποκύπτω καμια φορα και δινω, αλλα πλέον οταν τρώω σαλάμι της δινω καμια λιχουδια. Τιποτα δεν έχει πάθει πάντως. Δεν το γνωριζω ομως το θέμα , μιλάμε για την περίπτωση που το ωμο χοιρινο δημιουργει σκουλήκια; ή μιλάμε οτι το χοιρινο δεν μπορούν να το χωνέψουν πχ.scratch


εdit 1,19 γερμανια 1,79 ελλάδα !! Θεϊκο ε;;; confused 
Το έψαξα λίγο το θέμα γιατί είχα κι εγώ αυτή την απορία. Βρήκα το μπλογκ μιας βιολόγου όπου γράφει (βάζω ορίτζιναλ κείμενο σε σπόιλερ και μεταφράζω)





Σπόιλερ:
πηγή : http://biologiribelli.blogspot.de/


Το χοιρινό κρέας βλάπτει τη γάτα;

Όχι, η γάτα μπορεί να φάει το χοιρινό κρέας ακριβώς όπως και τα άλλα είδη κρέατος. Κάποτε οι κτηνίατροι αντενδείκνυαν τη χορήγηση αυτών των κρεάτων (ειδικά αν δεν ήταν καλά μαγειρεμένα), για να αποφευχθεί ο κίνδυνος λοίμωξης από Trichinella, ένα παράσιτο που ανήκει στην συνομοταξία των Νηματωδών και προκαλεί μια σοβαρή ασθένεια που ονομάζεται τριχινίαση ή τριχινέλλωση. Έπειτα από πολύ αυστηρούς κανονισμούς υγιεινής της εκτροφής είναι πλέον εξαιρετικά δύσκολο, αν όχι απίθανο, να βρεθεί στο σούπερ μάρκετ* χοιρινό κρέας μολυσμένο από Trichinella (και άλλα παράσιτα). Αν το κρέας έχει μαγειρευτεί ο κίνδυνος είναι σχεδόν μηδενικός.

*το απόσπασμα είναι από αρθρο με θέμα τη διατροφή της γάτας. Εδώ μιλάει για την περίπτωση που δίνουμε ωμό κρέας.
Σχετικά με την τιμή, θυμάμαι πριν ένα χρόνο που τις είχα ξανακοιτάξει, μου είχαν φανεί ακριβές. Ίσως να είχαν παρομοια τιμή κι εδώ. Μετά το πετ σταμάτησε να τις φέρνει. Τώρα πηγαίνω σε ένα πολύ πιο κοντά στην περιοχή μου, το οποίο δεν είχα προσέξει ότι υπήρχε. Σε αυτό τις βρήκα 1,19?. Πάντως η προηγούμενη μάρκα που πέρναμε τόσο είχε 1,80 περίπου τα 400 γρ.  Τελευταία όμως δεν την πολυέτρωγαν, μάλλον τη βαρέθηκαν.  Aυτή ήταν.

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 17 249687_real-nature-Katze-Light-6-x-400g_xxl
Ηρακλένια
Ηρακλένια
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 45
Τόπος : δώθε, κείθε, πέρα...
Αριθμός γατουνίων : 3: τον Ηρακλή τον άρχοντα το μοσχοαναθρεμένο, τη Μελίτα τη χαδιάρα την πρώην αλανιάρα και τη Ρίτα, το Ριτάκι - κανέναν δε φοβάσαι!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : είμαστε γατός καιρού!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιοδήποτε τετράποδο, γουνιστό, που κάνει μάου
Motto : Cats do care! For example they know instinctively what time we have to be at work in the morning and they wake us up twenty minutes before the alarm goes off...
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/07/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 17 66231010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 17 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από Ηρακλένια Τετ Σεπ 04, 2013 3:35 pm

houlieta έγραψε:Ρε κορίτσια, παρακολουθω αυτα τα site που προτείνετε και νομίζω ότι μας έχει καταλάβει η Μέρκελ!..Cool 
Κατι σε αγγλόφωνο δεν κυκλοφορεί;
Γιατί υποθέτετε ότι ξέρουμε γερμανικά;
Πότε διαδωθηκε τόσο αυτη η γλώσσα και που ήμουν εγω;;;;;;;;;;;
pale 
Δεν έχει να κάνει ακριβώς με αυτό. Η γερμανική αγορά έχει γίνει πολύ ανταγωνιστική, αλλά και οι Γερμανοί καταναλωτές είναι πολύ απαιτητικοί. Δεν έχουν κανένα απολύτως πρόβλημα στο να παραγγείλουν ΤΑ ΠΑΝΤΑ μέσω ιντερνετ (ακόμα και έπιπλα ή μια λάμπα για το ταβάνι της αποθήκης είναι ικανοί) και δεν το κρύβουν. Πηγαίνουν στο μαγαζί, βλέπουν από κοντά το προϊόν που τους ενδιαφέρει, συγκρίνουν την τιμή του μαγαζιού και των διάφορων ιστοσελίδων (με αγένεια σχεδόν, μπροστά στα μούτρα του πωλητή--->όχι ότι φημίζονται για ευγενείς φυσικά)  και αγοράζουν από εκεί που έχουν το μεγαλύτερο οικονομικό όφελος. Με αυτό τον τρόπο το μαγαζί, για να μην κλείσει, αρχίζει και ρίχνει τις τιμές ή/και κάνει προσφορές σε όλη τη διάρκεια του έτους. Κατ'επέκταση αναγκαστικά αρχίζουν να κάνουν το ίδιο και τα e-shop. Σε όλα βέβαια υπάρχει ένα όριο, ένα "πλαφόν".
Στη γνωστή αλυσίδα Mediamarkt (καθότι μικρές επιχειρήσεις δεν έχουν σχεδόν καμία τύχη), πριν ένα εξάμηνο, μάς πληροφόρησε μια πωλήτρια για ένα ατμοσίδερο με μπόιλερ που θέλαμε να αγοράσουμε, ότι είχαν εξασφαλίσει ακριβώς την ίδια τιμή με τα amazon και ebay! Το τσεκάραμε, αλήθεια έλεγε. Κι όχι μόνο, ήταν η φθηνότερη τιμή γενικά της Γερμανίας.
Με αυτό τον τρόπο αυξάνεται ο ανταγωνισμός και μειώνονται οι τιμές. Οπότε ίσως τελικά συμφέρει πράγματι περισσότερο να αγοράζει κανείς από κάποιες γερμανικές ιστοσελίδες. Η ποιότητα των προϊόντων είναι κατά 99% εξασφαλισμένη, αφού η νομοθεσία είναι αμείληκτη και απο κάποιο παραστράτημα ο καταστηματάρχης (είτε συμβατικός είτε διαδυκτιακός) μόνο χάσιμο μπορεί να έχει...
Ηρακλένια
Ηρακλένια
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 45
Τόπος : δώθε, κείθε, πέρα...
Αριθμός γατουνίων : 3: τον Ηρακλή τον άρχοντα το μοσχοαναθρεμένο, τη Μελίτα τη χαδιάρα την πρώην αλανιάρα και τη Ρίτα, το Ριτάκι - κανέναν δε φοβάσαι!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : είμαστε γατός καιρού!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιοδήποτε τετράποδο, γουνιστό, που κάνει μάου
Motto : Cats do care! For example they know instinctively what time we have to be at work in the morning and they wake us up twenty minutes before the alarm goes off...
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/07/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 17 66231010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 17 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από Gatoplikti Τετ Σεπ 04, 2013 3:45 pm

Επισης υπάρχουν σοβαρές καταναλωτικές οργανώσεις που βαθμολογούν τα προϊοντα και κάνουν και μποϊκοταζ οταν χρειάζεται. Εδω πέρνεις κατι που λεει ας πούμε οτι ειναι υλικο α και το κοιτας απο 40 μεριες για να δεις αν οντως ειναι έτσι. Στην γερμανια φανταζομαι δεν μπορει να το σκεφτει κανεις αυτο. Ετσι πρέπει να λειτουργει η αγορα οχι βάζουμε ολοι την ιδια τιμή. Εγω βεβαια δεν έχω προσωπική εμπειρια αλλα τα ξέρω απο φιλη μου. Οσο για τις τιμες που λες και την κονσέρβα, εγω θιγω το γνωστο θέμα που το ιδιο προϊον, στην ελλάδα και στο εξωτερικο έχει τελειως διαφορετική τιμη. No 
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 17 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 17 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από Ηρακλένια Τετ Σεπ 04, 2013 4:04 pm

Υπάρχει ένας οργανισμός που τσεκάρει και συγκρίνει τα προϊόντα ανα κατηγορίες και τα βαθμολογεί (δεν ξέρω αν η φίλη σου εννοεί το ίδιο, δεν βρίσκομαι και πολύ καιρό εδώ είναι η αλήθεια).
Ας πούμε ότι έχουμε ένα βραστήρα νερού που κοστίζει 30?. Με βάση την τιμή αυτή και τα χαρακτηριστικά/λειτουργίες του τον συγκρίνει με άλλους παρόμοιους βραστήρες μέσω κάποιων τεστ. Στο τέλος δίνει μια βαθμολογία που έχει ως εξής : 1-1,9 είναι από άριστα έως πολύ καλά, 2-2,9 είναι από πολύ καλά εως καλά, 3-3,9 από καλά εως μέτρια κ.ο.κ. Αυτές οι βαθμολογίες αναγράφονται σε εμφανες σημείο πάνω στη συσκευασία. Δε γνωρίζω πώς ακριβώς λειτουργεί, αν η εταιρία ζητάει να βαθμολογηθεί κάποιο προϊόν της ή αν η οργάνωση επιλέγει (και με ποιά κριτήρια; αίτημα των καταναλωτών; τυχαία; με βάση τις πωλήσεις; ) και βαθμολογει κάποια προϊόντα.

Το ζήτημα της τιμής είναι πράγματι τραγικό...δε μπορεί εγώ να αγοράζω το ίδιο ελληνικό γιαούρτι με 0,90? και η μάνα μου με 1,30?...No 
Ηρακλένια
Ηρακλένια
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 45
Τόπος : δώθε, κείθε, πέρα...
Αριθμός γατουνίων : 3: τον Ηρακλή τον άρχοντα το μοσχοαναθρεμένο, τη Μελίτα τη χαδιάρα την πρώην αλανιάρα και τη Ρίτα, το Ριτάκι - κανέναν δε φοβάσαι!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : είμαστε γατός καιρού!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιοδήποτε τετράποδο, γουνιστό, που κάνει μάου
Motto : Cats do care! For example they know instinctively what time we have to be at work in the morning and they wake us up twenty minutes before the alarm goes off...
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/07/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 17 66231010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 17 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από koneko Τετ Σεπ 04, 2013 5:28 pm

Ηρακλής grr έγραψε:
houlieta έγραψε:Ρε κορίτσια, παρακολουθω αυτα τα site που προτείνετε και νομίζω ότι μας έχει καταλάβει η Μέρκελ!..Cool 
Κατι σε αγγλόφωνο δεν κυκλοφορεί;
Γιατί υποθέτετε ότι ξέρουμε γερμανικά;
Πότε διαδωθηκε τόσο αυτη η γλώσσα και που ήμουν εγω;;;;;;;;;;;
pale 
Δεν έχει να κάνει ακριβώς με αυτό. Η γερμανική αγορά έχει γίνει πολύ ανταγωνιστική, αλλά και οι Γερμανοί καταναλωτές είναι πολύ απαιτητικοί. Δεν έχουν κανένα απολύτως πρόβλημα στο να παραγγείλουν ΤΑ ΠΑΝΤΑ μέσω ιντερνετ (ακόμα και έπιπλα ή μια λάμπα για το ταβάνι της αποθήκης είναι ικανοί) και δεν το κρύβουν. Πηγαίνουν στο μαγαζί, βλέπουν από κοντά το προϊόν που τους ενδιαφέρει, συγκρίνουν την τιμή του μαγαζιού και των διάφορων ιστοσελίδων (με αγένεια σχεδόν, μπροστά στα μούτρα του πωλητή--->όχι ότι φημίζονται για ευγενείς φυσικά)  και αγοράζουν από εκεί που έχουν το μεγαλύτερο οικονομικό όφελος. Με αυτό τον τρόπο το μαγαζί, για να μην κλείσει, αρχίζει και ρίχνει τις τιμές ή/και κάνει προσφορές σε όλη τη διάρκεια του έτους. Κατ'επέκταση αναγκαστικά αρχίζουν να κάνουν το ίδιο και τα e-shop. Σε όλα βέβαια υπάρχει ένα όριο, ένα "πλαφόν".
Στη γνωστή αλυσίδα Mediamarkt (καθότι μικρές επιχειρήσεις δεν έχουν σχεδόν καμία τύχη), πριν ένα εξάμηνο, μάς πληροφόρησε μια πωλήτρια για ένα ατμοσίδερο με μπόιλερ που θέλαμε να αγοράσουμε, ότι είχαν εξασφαλίσει ακριβώς την ίδια τιμή με τα amazon και ebay! Το τσεκάραμε, αλήθεια έλεγε. Κι όχι μόνο, ήταν η φθηνότερη τιμή γενικά της Γερμανίας.
Με αυτό τον τρόπο αυξάνεται ο ανταγωνισμός και μειώνονται οι τιμές. Οπότε ίσως τελικά συμφέρει πράγματι περισσότερο να αγοράζει κανείς από κάποιες γερμανικές ιστοσελίδες. Η ποιότητα των προϊόντων είναι κατά 99% εξασφαλισμένη, αφού η νομοθεσία είναι αμείληκτη και απο κάποιο παραστράτημα ο καταστηματάρχης (είτε συμβατικός είτε διαδυκτιακός) μόνο χάσιμο μπορεί να έχει...
To ιδιο συμβαινει και Καναδα/Αμερικη. Μονο που εμεις εχουμε παει ενα βημα παραπερα και παμε την προσφορα (flyer, εκτυπωση ή ηλεκτρονικα) αλλου καταστηματος (ειτε online ειτε οχι) στο καταστημα που θελουμε και κανουμε price match. Δηλαδη ριχνουν στο ιδιο προιον την τιμη τους ωστε να ειναι ιδια ή χαμηλοτερη απο το αλλο καταστημα. Σε μερικα καταστηματα σου δινουν και ενα προσθετο 10% στην διαφορα. Δηλαδη αν θελεις να παρεις ενα προιον που κοστιζει $100 και αλλου το εχουν $70, κανεις price match και το παιρνεις στα $67 Laughing Σε μας εχει ξεφυγει εντελως η κατασταση σε σημειο αλυσιδες καταστηματων, κυριως με ηλεκτρονικα ειδη, να μην αντεχουν να διατηρουν καταστηματα λογω ανταγωνισμου. Εχουν κλεισει ορισμενα επειδη πλεον πολλοι πανε βλεπουν τι θελουν να παρουν και το αγοραζουν online απο αλλου. Οι περισσοτεροι ομως αναγκαζονται να ριχνουν τις τιμες, αλλιως θα βαλουν λουκετο. Να φανταστειτε πλεον η Ελλαδα μου φαινεται πιο ακριβη απο τον Καναδα... ακομα και στον καφε!
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 17 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 17 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από ΒρουκοΜπετινόσπιτο Τετ Σεπ 04, 2013 10:37 pm

Μαυρογατος έγραψε:Ετσι και αλλιως δεν συμφερει ο γερμανος. Ενα ευρω πιο φτηνος στο 2κιλο ειναι. Ασε που ολο και κανα δωρακι μου κανουν τα παιδια στην κτηνιατρικη. Kαι δεν εχει ολες τις Brit. Λειπουν οι grain free.
Εμείς που παίρνουμε 75 ευρώ την Ρόυαλ (10κιλο)εδώ στην Ελλάδα και κλαίμε.Από εκεί την παίρνω 50 ευρουλάκια και έχω και δώρο άμμο φτυαράκι και κονσέρβα.Smile Την Royal pure feline ας πούμε εδώ έχουν μόνο 1,5 κιλο ενώ εγώ θέλω τρίκιλο.Τι να κάνω;Ας έφερναν κι εδώ.Τι θα πεί δεν φέρνουμε Ελλάδα.Αυτήν την απάντηση πήρα όταν το ζήτησα.angry 
Μαρία (Ιουλιέτα)εγώ μπαίνω με το Google Chrome ή με Internet explorer και μου κάνει μετάφραση.
ΒρουκοΜπετινόσπιτο
ΒρουκοΜπετινόσπιτο
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 58
Τόπος : Κέρκυρα
Αριθμός γατουνίων : 2 αδέλφια,λατρεμένα και κακομαθημένα + τα αδεσποτάκια μου
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : χειμώνας για χουχούλιασμα ..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τις χνουδόμπαλες της Μαρίνας,και μια ταρταρούγα με φακίδες.
Motto : Every dog has his day - but the nights are reserved for the cats.
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/07/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 17 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 17 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από houlieta Πεμ Σεπ 05, 2013 1:43 am

Καλά όλα αυτά, αλλά δεν μπορώ να ψωνίσω σε μια γλώσσα που δεν γνωρίζω. Και μου την δίνει τρομερά που δεν προσφέρουν και την αγγλική γλώσσα σαν επιλογή (εφόσον πουλούν και εκτός γερμανίας)...
Την είδαν όλοι γάλλοι...
handjob
houlieta
houlieta
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Τόπος : Crazy Waters
Αριθμός γατουνίων : 3 (Ο.ο)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Motto : ...and I whispered to the horse: Trust no man in whose eyes you don't see yourself reflected as an equal...
Ημερομηνία Εγγραφής : 15/03/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 17 M_skat10

http://www.dpgr.gr/usergalleries/index.php?cat=15102

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 17 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από Ηρακλένια Πεμ Σεπ 05, 2013 2:10 pm

Σε αυτό έχεις δίκιο, έπρεπε να είχαν τουλάχιστον ακόμη μια γλώσσα (αγγλικά). Τώρα σχετικά με το πώς την έχουν δει, άστο. Ομολογώ πως γενικά και κυρίως από ηθικής πλευράς δεν τους έχω σε εκτίμηση. Είναι μεγάλη όμως αυτή η συζήτηση...
Ηρακλένια
Ηρακλένια
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 45
Τόπος : δώθε, κείθε, πέρα...
Αριθμός γατουνίων : 3: τον Ηρακλή τον άρχοντα το μοσχοαναθρεμένο, τη Μελίτα τη χαδιάρα την πρώην αλανιάρα και τη Ρίτα, το Ριτάκι - κανέναν δε φοβάσαι!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : είμαστε γατός καιρού!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιοδήποτε τετράποδο, γουνιστό, που κάνει μάου
Motto : Cats do care! For example they know instinctively what time we have to be at work in the morning and they wake us up twenty minutes before the alarm goes off...
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/07/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 17 66231010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 17 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από ΒρουκοΜπετινόσπιτο Πεμ Σεπ 05, 2013 10:52 pm

Εμένα βρε παιδιά δεν με νοιάζει αν θα ψωνίσω από Αγγλο,Γάλλο,Γερμανό ή Ταϊλανδέζο.Αρκεί να βρώ τα προιόντα που θέλω σε καλή τιμή γιατί δεν μου περισσεύουν..Smile Πολλά γερμανικά σάιτ πάντως έχουν και την αγγλική γλώσσα αρκεί να επιλέξεις. Παρεπιπτόντως μια άλλη καλή εταιρία δανέζικη αυτή την φορά που είχα ψωνίσει παλιά και είχε πολύ καλή τροφή είναι αυτή.Οσο για την μετάφραση είχε παλιά αγγλικά αλλά τώρα δεν το βρίσκω.Αντιγραφή και επικόλληση στο Google μετάφραση και τελειώνουμε.Από 40 ευρώ αγορά, τα μεταφορικά είναι free και σε 5 μέρες στην πόρτα σου αν θυμάμαι καλά.Θα το ξανασκεφτώ να ξανααγοράσω.Smile 
http://www.olivers-petfood.com/cat/cat-food
ΒρουκοΜπετινόσπιτο
ΒρουκοΜπετινόσπιτο
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 58
Τόπος : Κέρκυρα
Αριθμός γατουνίων : 2 αδέλφια,λατρεμένα και κακομαθημένα + τα αδεσποτάκια μου
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : χειμώνας για χουχούλιασμα ..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τις χνουδόμπαλες της Μαρίνας,και μια ταρταρούγα με φακίδες.
Motto : Every dog has his day - but the nights are reserved for the cats.
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/07/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 17 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 17 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από purina Παρ Σεπ 06, 2013 7:46 pm

Ενα πετ σοπ που πηγαινω εφερε και της ξηρες τροφες της bozita για γατες μου εδωσε μαλιστα και δειγμα για τη δικια μου δηλ για στειρωμενα. πρωτεινη 32% λιπος 14% αλλα δεν μου αρεσε καθολου το ποσοστο του μαγνησιου 0,09% αρκετα υψηλο για στειρωμενα περιμενα κατι μεχρι 0.05 εστω.Αν παρω καμια συσκευασια θα ειναι μονο σε στιλ επιβραβευσης η ετσι λιγο συμπληρωμα,οχι για βασικη τροφη.Η τιμη της μου ειπε οτι για το μικρο στα 3,5 και το 2κλ. στα 16
purina
purina
Γατανιχνευτής-Γατανιχνεύτρια
Γατανιχνευτής-Γατανιχνεύτρια

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 40
Τόπος : gatohome
Αριθμός γατουνίων : ενα και μαυρο
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : ola
Motto : Who is the boss???
Ημερομηνία Εγγραφής : 16/11/2007
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 17 M_skat10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 17 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από koneko Παρ Σεπ 06, 2013 9:12 pm

μολις πηρε το ματι μου κατι παραπανω για το χοιρινο...

ειναι καλη πηγη πρωτεινης, αρκει να ειναι μαγειρεμενο. Ωμο δεν συνηθιζω να το δινω. Μπορει να φερει και τοξοπλασμα (δεν το θεωρω κινδυνο, αλλα φυλαγε τα ρουχα σου για να 'χεις τα μισα). Ο δικος μου τρελαινεται για τηγανητο και ψητο χοιρινο. Του αρεσει επισης στα καρβουνα και στον γυρο happy2 

Οσωνουπο θα δοκιμασουμε την schezir και θα σας πω εντυπωσεις Cool 

Btw ο νικος που εχει χαθει τοσες μερες;
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 17 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 17 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από Gatoplikti Παρ Σεπ 06, 2013 11:55 pm

koneko έγραψε:μολις πηρε το ματι μου κατι παραπανω για το χοιρινο...

ειναι καλη πηγη πρωτεινης, αρκει να ειναι μαγειρεμενο. Ωμο δεν συνηθιζω να το δινω. Μπορει να φερει και τοξοπλασμα (δεν το θεωρω κινδυνο, αλλα φυλαγε τα ρουχα σου για να 'χεις τα μισα). Ο δικος μου τρελαινεται για τηγανητο και ψητο χοιρινο. Του αρεσει επισης στα καρβουνα και στον γυρο happy2 

Οσωνουπο θα δοκιμασουμε την schezir και θα σας πω εντυπωσεις Cool 

Btw ο νικος που εχει χαθει τοσες μερες;
Που σαι βρε ηρώ να διαφωτισεις τον κοσμο; Laughing Laughing 
Ta ζαμπον τι θεωρούνται τώρα μαγειρεμένα; Na μου πεις αυτα έχουν και αλάτια

Συγνώμη για τα στειρωμένα δεν ειπαμε οτι μαγνήσιο κατω απο 0,1 ειναι ασφαλές;
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 17 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 17 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από koneko Σαβ Σεπ 07, 2013 8:59 am

μαγειρεμενα ειναι ολα τα ζαμπον, αλλα μη δινεις σε μεγαλες ποσοτητες. Εγω του εδινα μια λεπτη φετουλα ζαμπον περιστασιακα γιατι του αρεζε πολυ. Τωρα δεν του δινω γιατι δεν παιρνουμε. Του δινω ομως σαλαμι αερος καπου καπου.

Για το μαγνησιο να σου πω την αληθεια δεν γνωριζω γιατι ποτε δεν με απασχολησε. Προσωπικα δεν το θεωρω ως παραγοντα ουρολιθιασης.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 17 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 17 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από koneko Σαβ Σεπ 07, 2013 9:17 am

Του εδωσα τωρα το πρωι την schezir με κοτοπουλο και προσιουτο. Μου φανηκε καλη με εξαιρεση το προσιουτο το οποιο δεν ειναι με τιποτα προσιουτο, αλλα ψιλοκομμενη μορταδελλα. Του αρεσε παντως.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 17 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 17 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από ΒρουκοΜπετινόσπιτο Σαβ Σεπ 07, 2013 4:43 pm

purina έγραψε:Ενα πετ σοπ που πηγαινω εφερε και της ξηρες τροφες της bozita για γατες μου εδωσε μαλιστα και δειγμα για τη δικια μου δηλ για στειρωμενα. πρωτεινη 32% λιπος 14% αλλα δεν μου αρεσε καθολου το ποσοστο του μαγνησιου 0,09% αρκετα υψηλο για στειρωμενα περιμενα κατι μεχρι 0.05 εστω.Αν παρω καμια συσκευασια θα ειναι μονο σε στιλ επιβραβευσης η ετσι λιγο συμπληρωμα,οχι για βασικη τροφη.Η τιμη της μου ειπε οτι για το μικρο στα 3,5 και το 2κλ. στα 16
Το μαγνήσιο μια χαρά είναι.Κάτω από 0,10 θεωρείται εντάξει.Προσωπικά δεν έχω βρεί μαγνήσιο 0,05 σε καμιά τροφή.Εσύ σε ποιάν βρήκες Κωνσταντίνα;SmileΝα φανταστείς τα δικά μου που κοντεύουν 9 σαν την Ντίνο σου δεν έφαγαν ποτέ τροφή για στειρωμένα και το μαγνήσιο ήταν πάντοτε 0,08 ή 0,09 σε όλες τις τροφές που τους έχω αγοράσει και προβλήματα με ουρολιθίαση δεν είχαμε ποτέ μέχρι τώρα.
ΒρουκοΜπετινόσπιτο
ΒρουκοΜπετινόσπιτο
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 58
Τόπος : Κέρκυρα
Αριθμός γατουνίων : 2 αδέλφια,λατρεμένα και κακομαθημένα + τα αδεσποτάκια μου
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : χειμώνας για χουχούλιασμα ..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τις χνουδόμπαλες της Μαρίνας,και μια ταρταρούγα με φακίδες.
Motto : Every dog has his day - but the nights are reserved for the cats.
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/07/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 17 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 17 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από ΒρουκοΜπετινόσπιτο Σαβ Σεπ 14, 2013 4:16 pm

Σήμερα βρήκαμε στο πετ σόπ που ψωνίζουμε για τα αδεσποτάκια μας την ANF holistic.Την δοκίμασαν τα καμάρια μου και ενθουσιάστηκαν όσο και με την Ρόυαλ.Veryhappy Veryhappy Veryhappy Veryhappy Veryhappy Veryhappy Επιτέλους,μια τροφή χωρίς σιτηρά που τους αρέσει πολύ.
Υ.Γ.Στο σπίτι τώρα έχουμε τις ακόλουθες τροφές.1κιλό ρόυαλ,ένα σακούλι pronature μισογεμάτο που ούτε να την φτύσουν δεν ήθελαν,ένα σακούλι Οριτζεν,που την μυρίζουν και φεύγουν και ένα sanabelle που τους ψιλοάρεσε.Madd Madd Madd Madd Μαγαζί θα ανοίξω.angry2 
ΒρουκοΜπετινόσπιτο
ΒρουκοΜπετινόσπιτο
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 58
Τόπος : Κέρκυρα
Αριθμός γατουνίων : 2 αδέλφια,λατρεμένα και κακομαθημένα + τα αδεσποτάκια μου
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : χειμώνας για χουχούλιασμα ..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τις χνουδόμπαλες της Μαρίνας,και μια ταρταρούγα με φακίδες.
Motto : Every dog has his day - but the nights are reserved for the cats.
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/07/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 17 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 17 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από koneko Δευ Σεπ 16, 2013 4:10 pm

Σημερα ειχα παει στο lidl για ψωνια και ως συνηθως περασα απο τα ραφια με τις ζωοτροφες και πηρα μια κουτα με φακελακια coshida:vrhap2: Μου φανηκαν καλα Shocked Περιεχουν μονο κρεας και παραγωγα κρεατος και ινουλινη (ειδος φυτικης ινας). Δεν διευκρυνιζει τι κρεατα και ζωικα παραγωγα περιεχει (δινει μονο καποια ποσοστα απο το κρεας που υποτιθεται οτι εχει), οποτε αυτο απο μονο του ριχνει την ποιοτητα. Το θετικο ομως ειναι οτι παραγονται στην γερμανια, οποτε πιστευω οτι δεν εχει επικινδυνα πραγματα και επισης δεν περιεχει γλουτενη και αλλα φυτικα παραγωγα που περιεχουν πολλες τροφες τις ιδιας κατηγοριας.

Δεν τα εχουμε δοκιμασει ακομα και δεν ξερω αν θα τα φαει γιατι ειναι σε ζελε και δεν τρελαινεται για τετοιες τροφες (δεν του αρεσει η υφη τους βασικα). Ειναι πολυ φθηνα παντως. Τα 12 φακελακια μου κοστισαν γυρω στα 3 ευρω Shocked Αν κρινω απο τα συστατικα φαινονται πολυ καλυτερα απο τα φακελακια kitekat και whiskas. Τα θεωρω καλη επιλογη για οσους θελουν να δινουν υγρη τροφη αλλα δισταζουν λογω κοστους.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 17 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 17 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από Felicine Παρ Σεπ 20, 2013 11:50 am

koneko έγραψε:Σημερα ειχα παει στο lidl για ψωνια και ως συνηθως περασα απο τα ραφια με τις ζωοτροφες και πηρα μια κουτα με φακελακια coshida:vrhap2: Μου φανηκαν καλα Shocked Περιεχουν μονο κρεας και παραγωγα κρεατος και ινουλινη (ειδος φυτικης ινας). Δεν διευκρυνιζει τι κρεατα και ζωικα παραγωγα περιεχει (δινει μονο καποια ποσοστα απο το κρεας που υποτιθεται οτι εχει), οποτε αυτο απο μονο του ριχνει την ποιοτητα. Το θετικο ομως ειναι οτι παραγονται στην γερμανια, οποτε πιστευω οτι δεν εχει επικινδυνα πραγματα και επισης δεν περιεχει γλουτενη και αλλα φυτικα παραγωγα που περιεχουν πολλες τροφες τις ιδιας κατηγοριας.

Δεν τα εχουμε δοκιμασει ακομα και δεν ξερω αν θα τα φαει γιατι ειναι σε ζελε και δεν τρελαινεται για τετοιες τροφες (δεν του αρεσει η υφη τους βασικα). Ειναι πολυ φθηνα παντως. Τα 12 φακελακια μου κοστισαν γυρω στα 3 ευρω Shocked Αν κρινω απο τα συστατικα φαινονται πολυ καλυτερα απο τα φακελακια kitekat και whiskas. Τα θεωρω καλη επιλογη για οσους θελουν να δινουν υγρη τροφη αλλα δισταζουν λογω κοστους.
Εκτός από αυτά που πήρες, έχει και μια άλλη συσκευασία πάλι με 12 φακελάκια των 100 γρ, αλλά Chunks in Gravy (κομματάκια σε σάλτσα), με 4 διαφορετικές γεύσεις μέσα, στην ίδια τιμή ακριβώς με αυτά που πήρες (3,09 ευρο). Επίσης έχει και πατέ σκαφακια των 100 γρ με 0,29 ευρο το ένα, σε 3 διαφορετικές γεύσεις. Όλα Coshida και με μια γρήγορη ματιά με τα ίδια περίπου συστατικά όπως η συσκευασία με τα ζελέ.

Πήρα μια από όλα να τα δοκιμάσουμε Smile

Felicine
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 40
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 13/06/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 17 από 29 Επιστροφή  1 ... 10 ... 16, 17, 18 ... 23 ... 29  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης