gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ?????????

+43
Stellini2014
LAROGATA
rouli726
Smokys
kouix
cyberkill
aporw
alex..niaou
Kallia1
Felicine
purina
Дanae
Maskotaki
aggeloydaki
Debbie4ever
alexandrakicat
mairou
vaso
kateni
papastroumf
noraeaea
kat-cats
silvianiaou
Anatoli
koneko
Pixelsprite
Gatoplikti
houlieta
ΜαύροςΓάτος
ΒρουκοΜπετινόσπιτο
Δ²
marina289
loulou
f.m123
Τζούλι το Κατσούλι
nikos_x
Kikiriki
Osi
Μαυρογατος
Dreamer
Karamela
otz
AngelNonh
47 απαντήσεις

Σελίδα 19 από 20 Επιστροφή  1 ... 11 ... 18, 19, 20  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ????????? - Σελίδα 19 Empty Απ: ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ?????????

Δημοσίευση από Τζούλι το Κατσούλι Δευ Ιουν 23, 2014 10:24 pm

Μου αρέσει που η παραγωγή του Ναρούτο είναι δείκτης για την ποιότητα της τροφής. happy2 Σε κατανοώ...  happy2 

Εγώ πάντως επιμένω στο ερώτημα: Η Ρόυαλ σε σχέση με άλλες τροφές που χαρακτηρίζονται τυπικά "σούπερ πρίμιουμ" και έχουν σιτηρά, γιατί είναι χειρότερη;
Τζούλι το Κατσούλι
Τζούλι το Κατσούλι
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Τόπος : Γατάγου
Αριθμός γατουνίων : Δυο λευκά θαύματα εντός σπιτιού, η μικρή μου πριγκίπισσα του ονείρου και οι νιαουριστοί μου θαμώνες στον κήπο!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Τρελλλλή ηλιοφάνεια και ζέστη!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ό,τι βγαίνει σε άσπρο, μαύρο, γκρι, πορτοκαλί, μπλε και όλες τις αποχρώσεις και τους συνδυασμούς τους...
Motto : Μια γάτα έχει εννιά ζωές. Στις τρεις πρώτες παίζει, στις τρεις επόμενες γυρίζει, στις τρεις τελευταίες μένει.
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2010
Mood : ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ????????? - Σελίδα 19 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ????????? - Σελίδα 19 Empty Απ: ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ?????????

Δημοσίευση από koneko Δευ Ιουν 23, 2014 11:06 pm

Τζούλι το Κατσούλι έγραψε:Μου αρέσει που η παραγωγή του Ναρούτο είναι δείκτης για την ποιότητα της τροφής. happy2 Σε κατανοώ...  happy2 

Εγώ πάντως επιμένω στο ερώτημα: Η Ρόυαλ σε σχέση με άλλες τροφές που χαρακτηρίζονται τυπικά "σούπερ πρίμιουμ" και έχουν σιτηρά, γιατί είναι χειρότερη;

Δεν ειναι μονο ο ναρουτο, το βλεπω και στο μικρο. Οταν εφαγε κονσερβες για γατακια, εβγαζε 3-4 φορες περισσοτερα κακακια απο οτι τωρα με την ωμη. Οχι μονο ηταν περισσοτερα, αλλα ηταν μαλακα, βρωμουσαν και μαλιστα μου εκανε και διαρροια.

Υπαρχουν και ερευνες που εχουν γινει σε ζωολογικους κηπους κυριως, οπου ταιζαν μικροσωμες αγριογατες - κοντινους συγγενεις της οικοσιτης γατας (Felis lybica, felis margarita, felis sylvestris) με κροκετες, κονσερβες, ωμη τροφη ή ολοκληρο θηραμα (κοτοπουλακια - τα οποια παρεπιπτοντως τα θεωρω κακη επιλογη). Τι εδειξαν τα αποτελεσματα; Το αυτοννοητο, οτι δηλαδη η ωμη αφομοιωνεται καλυτερα απο ολες τις αλλες. Την χειροτερη αφομοιωση την ειχε η ξηρα και και ενας απο τους λογους ηταν οτι οι ινες που περιεχει (aka cellulose, ground corn, beet pulp, κτλ) εμποδιζουν την αφομοιωση των θρεπτικων συστατικων.

Αυτες οι τροφες που χαρακτηριζονται super premium δεν ειναι κατ εμε super premium. Θα τις χαρακτηριζα premium εφοσον φυσικα δεν εχουν τα σιτηρα στην κορυφη της λιστας και δεν αναγραφονται με 34123523 διαφορετικα ονοματα, που σημαινει δηλαδη οτι δεν κρυβουν την ποσοτητα καλαμποκιου. Πχ αν ειναι: κοτοπουλο, γευμα κοτοπουλου, ρυζι, αυγα, βιταμινες (υπεραπλουστευω), την θεωρω premium. Αν ομως ειναι ετσι: κοτοπουλο, καλαμποκι, γευμα καλαμποκιου, γλουτενη καλαμποκιου, cellulose (ουσιαστικα αυτο ειναι πριονιδι ξυλου), αυγα, βιταμινες, τοτε την θεωρω μετρια. Μπορει το κοτοπουλο να ειναι πρωτο, αλλα ουσιαστικα ερχεται τελευταιο γιατι το καλαμποκι ειναι τα επομενα 3 συστατικα.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ????????? - Σελίδα 19 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ????????? - Σελίδα 19 Empty Απ: ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ?????????

Δημοσίευση από rouli726 Τρι Ιουν 24, 2014 2:36 pm

βασικά το ίδιο λέμε αλλά με άλλα λόγια.
δλδ αν μια τροφή έφερνε στη γάτα σου διάρροια θα την έδινες κι ας ήταν η καλύτερη του κόσμου? αυτό ρωτάω.
θεωρητικά ναι η γάτα είναι σαρκοφάγο και το καλύτερο είναι να τρώει ατόφιο κρέας. αν όμως ζεις στην αθήνα, άρα για ωμό ούτε συζήτηση για μένα, εδώ εμείς πριν φάμε κρέας το περνάμε από δέκα δόσεις λεμόνι να φύγουν τα φάρμακα, οπότε αναγκάζεσαι α πάρεις εμπορίου, δε θα διαλέξεις μια που θα έχει τα καλύτερα αποτελέσματα στη γάτα σου, ανάλογα την τσέπη σου?
εμένα μια χαρά τρώει και την αρντεν και την ακάνα, έλα όμως που τα κακ@κια είναι τραγικά, δεν χορταίνει και μας ....αερίζει όλη μέρα?
θα συνεχίσω δλδ να της δίνω μια τροφή που της χαλάει το έντερο? ε δε το καταλαβαινω αυτο, αν αυτό μου λέτε!
ούτε είμαι φανατική της ρόγιαλ ούτε ποσοστά παίρνω, κι ανέχτηκα 2 μήνες την άρντεν μόνο και μόνο μπας και τη συνηθίσει η μικρή μου... αμ δε!
μόλις άλλαξα σε ρόγιαλ βρήκαμε την υγειά μας! και μια χαρά το εντεράκι της και το τρίχωμά της και ζωηρή και όλα. και χωρίς να πεινάει συνέχεια, τρώει την συνιστώμενη ποσότητα και τέρμα.

τεσπα σόρρυ για το οφ τόπικ αλλά ώρες ώρε διαβάζω πράγματα και νομίζω πως ζω σε άλλο πλανήτη.
σαφέστατα ο καθένας κάνει το καλύτερο για τα ζωάκια του, αυτό το δέχομαι ως "αιτία" διαφωνίας, που τελικά μόνο καλό μας κάνει.

εν προκειμένω, σκέφτηκα κι εγώ αρχικά να πήγαινα σε οικονομική τροφή αλλά όσο αντέχει η τσέπη μου θα κρατήσω τη ρόγιαλ.
για αργότερα, αν τα πράγματα συνεχίσουν να πηγαίνουν από το κακό στο χειρότερο, οικονομικά, ίσως δοκίμαζα την equilibrio ή την tonus.
rouli726
rouli726
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 41
Τόπος : βυρωνας
Αριθμός γατουνίων : 2
Motto : δε σκεφτονται ολοι οπως εγω.
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2014
Mood : ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ????????? - Σελίδα 19 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ????????? - Σελίδα 19 Empty Απ: ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ?????????

Δημοσίευση από koneko Τρι Ιουν 24, 2014 6:04 pm

Αν νομιζεις οτι τα κρεατα και τα αλλα προιοντα στην Αθηνα ειναι χαλια, τι σε κανει να πιστευεις οτι τα κρεατα και τα σιτηρα και ολα τα αλλα συστατικα που υπαρχουν στις γατοτροφες ειναι καλυτερης ποιοτητας;  Suspect Ειδικα με την rc, που εισαγει συστατικα απο την κινα.
Δες πως φτιαχνονται τα λουκανικα φρανκφουρτης, τα οποια ειναι για ανθρωπινη καταναλωση, και σκεψου ποσο πιο χαλια απο αυτα ειναι οι κροκετες. Μονο τα κρεατα να δεις στην αρχη του βιντεο αρκει:


Σιγουρα αν μια τροφη, οσο καλη και αν ειναι, προκαλει διαρροια στο ζωο, σταματας να την δινεις. Δεν ειπε κανεις να ταιζεις το ζωο σου με το ζορι arden. Επισης η rc δεν διαφερει απο την equilibrio με βαση τα συστατικα της. Για μενα στην ιδια κατηγορια ανηκουν και οι 2. Απλα την μια την χρυσοπληρωνεις.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ????????? - Σελίδα 19 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ????????? - Σελίδα 19 Empty Απ: ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ?????????

Δημοσίευση από zoelev Τρι Ιουν 24, 2014 7:29 pm

Δεν νομίζω να υπάρχει άνθρωπος που να τρώει κάθε μέρα λουκάνικα.....και όλοι νομίζω γνωρίζουμε τι περιέχουν και έτσι τα αποφεύγουμε (ειδικότερα τα φρανκφούρτης). Όπως εμείς θέλουμε να τρώμε τα καλύτερα έτσι πρέπει να προσέχουμε τι τρώει και το ζωάκι μας. Σίγουρα οι γατοτροφές περιέχουν κρέας τρίτης κατηγορίας, αλλά αυτό δεν θα πει ότι και εμείς δεν καταναλώνουμε.....Σαφέστατα όμως εγώ ΠΟΤΕ δεν θα έδινα στο γατάκι μου ωμό κρέας και συμφωνώ με ότι είπε η rouli726 . Δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι με το ομώ κρέας μπορεί η γάτα μας να πάθει τοξοπλάσμωση.....όπως επίσης μετά δεν νομίζω να έχει κάποιον ενδοιασμό να μας δαγκώσει εφόσων θα έχει συνηθήσει στο αίμα....Στο μαγειρεμένο κρέας από την άλλη έχουν καταστραφεί ένζυμα και πρωτεϊνες, καθιστώντας το λιγότερο εύπεπτο για τα ζώα. Εγώ, λοιπόν, είμαι υπέρ της ξηράς τροφής. Δεν λέω μπορεί να μην ότι καλύτερο, αλλά σίγουρα αυτοί που τις φτιάχνουν ξέρουν κάτι παραπάνω από εμάς....Για το γατάκι μου αγοράζω royal canin και δεν έχω κάποιο παράπωνο προς το παρόν....μπορεί να την θεωρείται κάτι σαν σουβλάκι αλλά εγώ βλέπω ένα γατάκι με πολύ ενέργεια, ευτυχισμένο που του άρεσει η τροφή του και έχει πολύ λαμπερό και μαλακό τρίχωμα.Επίσης η τεχνολογία της royal canin εμένα προσωπικά με έπεισε για τα θετικά της αποτελέσματα..  https://www.youtube.com/watch?v=8KyzkWh9sM0 
Είναι τροφή για γάτες ράτσας,επομένως αν ποτέ κάποια γάτα είχε κάποιο πρόβλημα δεν νομίζω να μην μαθευόταν αμέσως...Για να μην θεωρήσει κάποιος την άποψη μου μονόπλευρη σε αυτό το λινκ είναι η άποψη κάποιων γνωστών κτηνιάτρων σχετικά με τα θετικά του ωμού κρέατος http://www.barfing.gr/raw.html blinking
zoelev
zoelev
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 27
Αριθμός γατουνίων : 1 (Νέλλη)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Άνοιξη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : ΌΛΑ!!!!!!!!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/05/2014
Mood : ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ????????? - Σελίδα 19 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ????????? - Σελίδα 19 Empty Απ: ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ?????????

Δημοσίευση από f.m123 Τρι Ιουν 24, 2014 9:18 pm

Η ημιμάθεια χειρότερη της αμάθειας  Smile 
zoelev έγραψε:Δεν νομίζω να υπάρχει άνθρωπος που να τρώει κάθε μέρα λουκάνικα.....και όλοι νομίζω γνωρίζουμε τι περιέχουν και έτσι τα αποφεύγουμε (ειδικότερα τα φρανκφούρτης). Όπως εμείς θέλουμε να τρώμε τα καλύτερα έτσι πρέπει να προσέχουμε τι τρώει και το ζωάκι μας. Σίγουρα οι γατοτροφές περιέχουν κρέας τρίτης κατηγορίας, αλλά αυτό δεν θα πει ότι και εμείς δεν καταναλώνουμε.....
Το "καλύτερο" είναι και κάτι υποκειμενικό και έχει να κάνει και με την τσέπη μας. Αν δεχτούμε ότι η rc ή η κάθε rc περιέχει συστατικά μάπα, και εμείς τη δίνουμε για μήνες στα ζώα μας, τότε αυτόματα τους δίνουμε λουκάνικα φρανκφούρτης. Εξάλλου δε νομίζω η γάτα μας να έβρισκε στο φυσικό της περιβάλλον αστακό, μοσχάρι, ή χοιρινό για να φάει, συστατικά που περιέχονται σε πολλές ξηρές τροφές, άρα πώς υπολογίζουμε ότι αυτό είναι το καλύτερο για αυτήν; 
Σαφέστατα όμως εγώ ΠΟΤΕ δεν θα έδινα στο γατάκι μου ωμό κρέας και συμφωνώ με ότι είπε η rouli726 . Δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι με το ομώ κρέας μπορεί η γάτα μας να πάθει τοξοπλάσμωση.....
και σαλμονέλλα, και μπορεί να κολλήσει και άλλα βακτήρια τα οποία είναι φτιαγμένο το πεπτικό της σύστημα να αντέχει  Smile όπως μπορείς να κολλήσεις κι εσύ σαλμονέλλα από τα ωμά λαχανικά που καταναλώνεις και όπως έχουν κολλήσει ζώα και από γατοτροφή! Κι αν κολλήσει η γάτα μας τοξοπλάσμωση τι έγινε; Καλύτερα να πάθει διαβήτη από τα καλαμπόκια δηλαδή..?

όπως επίσης μετά δεν νομίζω να έχει κάποιον ενδοιασμό να μας δαγκώσει εφόσων θα έχει συνηθήσει στο αίμα....
αυτό είναι απόλυτα άτοπο. Πού το στηρίζεις; Κι εγώ αν αρχίσω να τρώω κιμά ωμό όπως οι γερμανοί λέτε να φάω κανέναν;

Στο μαγειρεμένο κρέας από την άλλη έχουν καταστραφεί ένζυμα και πρωτεϊνες, καθιστώντας το λιγότερο εύπεπτο για τα ζώα. Εγώ, λοιπόν, είμαι υπέρ της ξηράς τροφής.
......στην οποία ξηρά τα πάντα όχι απλά έχουν καταστραφεί, αλλά πλέον είναι χημικά.

Δεν λέω μπορεί να μην ότι καλύτερο, αλλά σίγουρα αυτοί που τις φτιάχνουν ξέρουν κάτι παραπάνω από εμάς....
φυσικά, ξέρουν πολλά για τις τροφές, για τη χημική παραγωγή και για τη φθηνή εισαγωγή κρέατος και υποπροϊόντων, ξέρουν να κάνουν μάρκετινγκ και ξέρουν να μας λύνουν τα χέρια πουλώντας μας έτοιμο, εύκολο προϊόν για τα κατοικίδια μας. Και οι παρασκευαστές των λουκάνικων φρανκφούρτης ξέρουν παραπάνω από μας, αλλά δε βλέπω κανέναν να δέχεται ό,τι του λένε οτι έχει μέσα το λουκάνικο χωρίς να το ψάχνει.. Το ότι κάποιος ξέρει παραπάνω από εμάς δε σημαίνει ότι κι εμείς δε μπορούμε να μάθουμε 5 πράγματα. 
Για το γατάκι μου αγοράζω royal canin και δεν έχω κάποιο παράπωνο προς το παρόν....μπορεί να την θεωρείται κάτι σαν σουβλάκι αλλά εγώ βλέπω ένα γατάκι με πολύ ενέργεια, ευτυχισμένο που του άρεσει η τροφή του και έχει πολύ λαμπερό και μαλακό τρίχωμα.
Μα φυσικά τα αποτελέσματα μιας "μέτριας" τροφής δεν εμφανίζονται αμέσως, αλλά μετά από χρόοονια! 

Επίσης η τεχνολογία της royal canin εμένα προσωπικά με έπεισε για τα θετικά της αποτελέσματα..  https://www.youtube.com/watch?v=8KyzkWh9sM0 
Είναι τροφή για γάτες ράτσας,επομένως αν ποτέ κάποια γάτα είχε κάποιο πρόβλημα δεν νομίζω να μην μαθευόταν αμέσως...
Οι γάτες ράτσας δηλαδή έχουν διαφορετικές διατροφικές ανάγκες από τις υπόλοιπες γάτες;  Suspect Άρα και οι Κινέζοι άλλα πράγματα πρέπει να τρώνε από τους Έλληνες;  Suspect 
Και ποιός είπε ότι δεν έχουν εμφανίσει άπειρες γάτες που τρέφονταν με τις εκάστοτε τροφές προβλήματα όπως αλλεργίες (κάτι που παλιά ήταν πολύ σπάνιο στα ζώα αλλά πλέον έχει γίνει καθημερινότητα), προβλήματα με νεφρά, τυφλώσεις και χίλια ακόμα; 

Για να μην θεωρήσει κάποιος την άποψη μου μονόπλευρη σε αυτό το λινκ είναι η άποψη κάποιων γνωστών κτηνιάτρων σχετικά με τα θετικά του ωμού κρέατος http://www.barfing.gr/raw.html blinking

Ελπίζω να μην είναι οι ίδιοι κτηνίατροι που πουλάνε τη ρουαγιάλ  tafos Σίγουρα υπάρχει αντίλογος στο θέμα του ωμού κρέατος, αλλά με ξενίζουν προσωπικά οι άκρως αρνητικοί κτηνίατροι, κυρίως γιατί δε μπορούν να στηρίξουν επαρκώς τις απόψεις τους.

Btw, εγώ δίνω αποκλειστικά ξηρά τροφή στα γατιά μου  Razz Είναι διαφορετικό το 'αυτό μας ταιριάζει οπότε σε αυτό μένουμε' με το 'αυτό είναι το καλύτερο για το ζώο που λέγεται "γάτα" ' Σε όλα υπάρχει αντίλογος, αλλά καλό είναι να είμαστε πλήρως ενημερωμένοι.
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ????????? - Σελίδα 19 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ????????? - Σελίδα 19 Empty Απ: ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ?????????

Δημοσίευση από zoelev Τρι Ιουν 24, 2014 10:02 pm

Δεν μπορώ να καταλάβω την επίθεση όταν βγάζεις το ίδιο συμπέρασμα.....αφού και εσύ σκληρά τροφή της δίνεις....εγώ απλά είπα τη γνώμη μου.....
Και τι έγινε αν έχει η γάτα σου τοξόπλασμα; Δεν νομίζω να είχες την ίδια άποψη αν ήσουν έγκυος.... Προτιμάς ίσως η γάτα σου να κολλήσει και άλλες....Τη σαλμονελλα και τα βακτηρια δεν τα ανεφερα ακριβώς για το λόγο που προανέφερες...αναφερώμουν στα αρνητικά του ωμού κρέατος αν δεν το κατάλαβες.Από τα ωμά λαχανικά θα κόλλαγα αν δεν τα έπλενα καλά.....Όσο για το διαβήτη από καλαμπόκια δεν το γνωρίζω οπότε θα το ψάξω blinking Όταν τους δίνεις ωμό κρέας ''ξυπνάς'' τα άγρια ένστικτα τους.....
Σαφώς πρέπει να ψαχνόμαστε και να μαθαίνουμε για οτιδήποτε απαρτίζει τη ζωή μας, γιατί όπως είπες η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμαθειας. Ο λόγος που χρησιμοποιώ και έχω ψάξει για την RC είναι γιατί το γατάκι που έχω μου το έδωσε μια κυρία, η οποία με ΠΑΡΑΚΑΛΕΣΕ να αγοράζω στη μικρή μόνο royal canin! Εκείνη έχει εκτροφείο και σαφώς ξέρει κάποια πράγματα...για να με παρακαλάει λπν για κάτι τέτοιο δεν νομίζω να έχει άδικο....Ο πατέρας της μικρής μου έτρωγε σε όλη του τη ζωή fit 32 είναι γέρος (δεν γνωρίζω ηλικία) και όχι απλά δεν είχε πάθει τίποτα, αλλά το τρίχωμά του ήταν τόσο απαλό και μεταξένιο, σαν μωρό γατάκι (η μητέρα είναι πιο νέα και δεν την άγκιξα για αυτό δεν την αναφέρω)! Δεν λέω κάποια πράγματα τυχαία....είχες εσύ γάτα που του/της έδινες ΜΟΝΟ RC και έπαθε κάτι; 
Όσο για τις γάτες ράτσες τις ανέφερα, διότι οι ιδιοκτήτες τους πλήρωσαν για να τις αποκτήσουν και θέλουν το καλύτερο για αυτές! Δεν νομίζω να έχουν όρεξη να τους πάθει τίποτα στα καλά καθούμενα η γατούλα τους και να μην το κάνουν θέμα αν βρουν τα αίτια......Κάποιος που έχει μια κεραμιδόγατα δεν νομίζω να ασχοληθεί γιατί πολύ απλά μπορεί να βρει άλλες τόσες!Και μόνο που η RC φτιάχνει ειδικές τροφές για ράτσες πρέπει να σκεφτούμε και τις ευθύνες που έχει....Οι κτηνίατροι που έδειξα στο λινκ είναι από τους πιο γνωστούς του κόσμου.....μάλιστα ο William Pollak είχε δική του εκπομπή για εκπαίδευση και υγεία σκύλων, η οποία κάποια στιγμή έδειχνε και το ΣΚΑΙ. Δεν κάνω προπαγάνδα για την RC αντίθετα τεκμηριώνω τις απόψεις μου σε αντίθεση με άλλους...Το ότι την ανέφερα δεν θα πει ότι την θεωρώ ως την καλύτερη που υπάρχει! Απλά αυτή χρησιμοποιώ και είμαι ευχαριστημένη με τα αποτελέσματα!
zoelev
zoelev
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 27
Αριθμός γατουνίων : 1 (Νέλλη)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Άνοιξη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : ΌΛΑ!!!!!!!!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/05/2014
Mood : ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ????????? - Σελίδα 19 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ????????? - Σελίδα 19 Empty Απ: ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ?????????

Δημοσίευση από f.m123 Τρι Ιουν 24, 2014 10:34 pm

zoelev έγραψε:Δεν μπορώ να καταλάβω την επίθεση όταν βγάζεις το ίδιο συμπέρασμα.....αφού και εσύ σκληρά τροφή της δίνεις....εγώ απλά είπα τη γνώμη μου.....
Καμία επίθεση φυσικά, συζήτηση κάνουμε!

Και τι έγινε αν έχει η γάτα σου τοξόπλασμα; Δεν νομίζω να είχες την ίδια άποψη αν ήσουν έγκυος.... Προτιμάς ίσως η γάτα σου να κολλήσει και άλλες....
Φυσικά και θα είχα την ίδια άποψη. Η γάτα μεταδίδει το τοξόπλασμα για συγκεκριμένο αριθμό ημερών από την ημέρα που το κολλάει και αυτό μέσω κοπράνων.
Η έναρξη του εκτοεντερικού σταδίου γίνεται με μόλυνση του ανθρώπου και των ζώων (συμπεριλαμβανομένης της γάτας) κατόπιν: α) κατανάλωσης σποροφόρων ωοκυστών προερχόμενες από κόπρανα γάτας ή έντομα φορείς, β)κατανάλωσης ενδοκυτταρικών μορφών του παρασίτου (βραδυζωίτες και ταχυζωίτες) σε ωμό ή όχι καλά ψημένο κρέας, γ) μετάδοσης της μόλυνσης εκ γενετής από τη μητέρα στο έμβρυο μέσω του πλακούντα.
Αν θυμάμαι καλά οι μέρες που το μεταδίδει είναι 10-18 αλλά βαριέμαι να το ψάξω  Razz Από εκεί και πέτα παραμένει φορέας και δεν το μεταδίδει ξανά. Σε περίπτωση που μεταδοθεί τοξόπλασμα από γάτα σε άνθρωπο, ο άνθρωπος περνά και ο ίδιος την ασθένεια και από εκεί και έπειτα δεν ασθενεί ξανά από το βακτήριο.  Σε περίπτωση που μεταδοθεί τοξόπλασμα από τη γάτα σε έγκυο γυναίκα, μπορεί να υπάρχει αποβολή εάν γίνει κατά τους πρώτους μήνες της κύησης κι αυτό λόγω του ότι εξασθενεί πολύ το ανοσοποιητικό. Αυτά εν ολίγοις και πολύ απλοϊκά. Επίσης, μπορούμε κάλλιστα να αποφύγουμε το τοξόπλασμα αν φροντίσουμε να παγώνουμε τα κρέατα για 2-3 μέρες και να τα ξεπαγώνουμε στη συντήρηση πριν τα δώσουμε στο ζώο μας. Πιο πιθανό είναι να κολλήσει η γάτα μας τοξόπλασμα από κάποιο πουλί που μπορεί να πιάσει, νυχτερίδα, κάτι τέτοιο, παρά από την ωμή διατροφή που εμείς της παρέχουμε, εφόσον τηρούνται οι κανόνες υγιεινής.

Τη σαλμονελλα και τα βακτηρια δεν τα ανεφερα ακριβώς για το λόγο που προανέφερες...αναφερώμουν στα αρνητικά του ωμού κρέατος αν δεν το κατάλαβες.Από τα ωμά λαχανικά θα κόλλαγα αν δεν τα έπλενα καλά.....Όσο για το διαβήτη από καλαμπόκια δεν το γνωρίζω οπότε θα το ψάξω blinking Όταν τους δίνεις ωμό κρέας ''ξυπνάς'' τα άγρια ένστικτα τους.....
Με το κυνήγι των εντόμων, δεν τα ξυπνάς τα ένστικτα; Οι γάτες είναι domesticated animals (δε ξέρω πώς στα κομμάτια το λέμε αυτό στα ελληνικά), δεν θεωρώ ότι μια αγριόγατα θα έκανε κάποια επίθεση για να μας φάει, το ένστικτο τους δεν τους λέει να φάνε ο,τι κρέας βρίσκουν! Όση είναι η ηλικία μου ταϊζω ωμό κρέας στα ζώα μου, κανένα δεν έχει επιδείξει επιθετική συμπεριφορά ούτε προς εμένα ούτε προς κανέναν στην οικογένεια μου. Αυτό το έχεις διαβάσει κάπου; Μπορείς σε παρακαλώ να μου στείλεις το λινκ;

Σαφώς πρέπει να ψαχνόμαστε και να μαθαίνουμε για οτιδήποτε απαρτίζει τη ζωή μας, γιατί όπως είπες η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμαθειας. Ο λόγος που χρησιμοποιώ και έχω ψάξει για την RC είναι γιατί το γατάκι που έχω μου το έδωσε μια κυρία, η οποία με ΠΑΡΑΚΑΛΕΣΕ να αγοράζω στη μικρή μόνο royal canin! Εκείνη έχει εκτροφείο και σαφώς ξέρει κάποια πράγματα...για να με παρακαλάει λπν για κάτι τέτοιο δεν νομίζω να έχει άδικο....Ο πατέρας της μικρής μου έτρωγε σε όλη του τη ζωή fit 32 είναι γέρος (δεν γνωρίζω ηλικία) και όχι απλά δεν είχε πάθει τίποτα, αλλά το τρίχωμά του ήταν τόσο απαλό και μεταξένιο, σαν μωρό γατάκι (η μητέρα είναι πιο νέα και δεν την άγκιξα για αυτό δεν την αναφέρω)! Δεν λέω κάποια πράγματα τυχαία....είχες εσύ γάτα που του/της έδινες ΜΟΝΟ RC και έπαθε κάτι; 
Μπορεί η εκτροφέας να νομίζει ότι απλά αυτό είναι το καλύτερο. Δεν προϋποτίθεται ότι κάποιος εκτροφέας έχει και γνώσεις διατροφολογίας φυσικά. Απλά της ταιριάζει αυτή η τροφή και αυτή δίνει, και αυτή συμβουλεύει να δίνει, και καλά κάνει! Αλλά αυτό δε σημαίνει ότι ξέρει τόσα πράγματα όσα λες. Και όχι, δεν δίνω ποτέ μόνο μια μάρκα τροφής αλλά εναλλάσσω τις μάρκες. Αλλά υπάρχουν παραδείγματα ζώων που έτρωγαν και μόνο φρισκις και δεν έπαθαν τίποτα, δε μπορούμε να στηριχτούμε σε αυτά νομίζω  Suspect 
Όσο για τις γάτες ράτσες τις ανέφερα, διότι οι ιδιοκτήτες τους πλήρωσαν για να τις αποκτήσουν και θέλουν το καλύτερο για αυτές! Δεν νομίζω να έχουν όρεξη να τους πάθει τίποτα στα καλά καθούμενα η γατούλα τους και να μην το κάνουν θέμα αν βρουν τα αίτια......Κάποιος που έχει μια κεραμιδόγατα δεν νομίζω να ασχοληθεί γιατί πολύ απλά μπορεί να βρει άλλες τόσες!
Ε συγγνώμη, αλλά εδώ θεωρώ ότι είσαι πάρα πολύ λάθος. Το ότι κάποιος έδωσε χρήματα για το ζώο του δε σημαίνει ότι τον νοιάζει κιόλας, τρανταχτά παραδείγματα πολλοί εκτροφείς ακόμα που απλά αφήνουν τα ζώα τους να γεννάνε ασύστολα αγοράζοντας συνεχώς καινούργια για να πλουτίσουν, οι άπειροι backyard breeders που απλά αγοράζουν ζώο για να το ζευγαρώσουν και οι άλλοι τόσοι που αγοράζουν το ζώο για να 'δειχτούν' ή απλά το βαριούνται και το παρατάνε. Το ότι μπορείς να βρεις άλλες τόσες κεραμιδόγατες δεν σημαίνει ότι δε σε νοιάζει αν το ζώο σου πάθει κάτι, είμαστε με τα καλά μας;;! Συγγνώμη που είμαι τόσο αρνητική, αλλά θεωρώ ότι αυτό δεν έχει καμία απολύτως σχέση με τη συζήτηση περί διατροφής!! Είτε έχει κανείς ζώο ράτσας είτε όχι, αν υποψιαστεί ότι μια τροφή του προκάλεσε κακό, ωφείλει να ασχοληθεί! Μα είναι δυνατόν να λέμε υπάρχουν άλλες τόσες κεραμιδόγατες; Εγώ έχω μια γάτα περσίας και μια αδέσποτη, αυτό σημαίνει ότι αν πάθει κάτι η αδέσποτη δεν θα κάνω θέμα να βρω τα αίτια επειδή μπορώ να βρω άλλη αδέσποτη;!
Και μόνο που η RC φτιάχνει ειδικές τροφές για ράτσες πρέπει να σκεφτούμε και τις ευθύνες που έχει....Οι κτηνίατροι που έδειξα στο λινκ είναι από τους πιο γνωστούς του κόσμου.....μάλιστα ο William Pollak είχε δική του εκπομπή για εκπαίδευση και υγεία σκύλων, η οποία κάποια στιγμή έδειχνε και το ΣΚΑΙ. Δεν κάνω προπαγάνδα για την RC αντίθετα τεκμηριώνω τις απόψεις μου σε αντίθεση με άλλους...Το ότι την ανέφερα δεν θα πει ότι την θεωρώ ως την καλύτερη που υπάρχει! Απλά αυτή χρησιμοποιώ και είμαι ευχαριστημένη με τα αποτελέσματα!
Όλες οι τροφές κάνουν ειδικές τροφές για ράτσες, για παθήσεις, για χίλια δύο πράγματα. οι κτηνίατροι είναι γνωστοί αλλά αυτό δε λέει κάτι, το ότι είναι διάσημοι δε σημαίνει ότι έχουν γνώσεις διατροφολογίας.. 
I view vets as a powerful potential ally in this David versus Goliath-esque effort to shift the status quo on how we feed our cats. But for that shift to happen means vets must start asking some hard, potentially game-changing questions about their own profession's relationship with the pet food industry.  And seek out informed and unbiased information on nutrition. They don't have to seek meout - I'm just a hopefully decent lay person translator of the science to other non-vets.  They've got their own game and work to do.  I've got mine.  And I'd like to think we're all on the same page - desiring what's best for the critters.  
Με αυτή την άποψη πάω κι εγώ. http://www.catnutrition.org/vets.html 
Εξάλλου άλλοι κτηνίατροι φτιάχνουν ολόκληρο σάιτ για να δείξουν τα ωφέλη της ωμής
http://www.catinfo.org/?link=origin
Δίνω ξηρά τροφή λόγω του ότι δε μπορώ να δώσω ωμή, όχι γιατί θεωρώ ότι είναι καλή επιλογή. Απλά δεν έχω ούτε το χρόνο ούτε τον εξοπλισμό για να το κάνω No Δίνω ωμή ανά διαστήματα, όταν προλαβαίνω να τα ετοιμάζω. Ένα διάστημα που έδινα αποκλειστικά κονσέρβες και/ή ωμό, τα αποτελέσματα ήταν θεαματικά! 
Καλά κάνεις και τη χρησιμοποιείς, δε λέει κανείς το αντίθετο, απλά μπορείς τουλάχιστον να μην είσαι τόσο αρνητική σε κάτι εναλλακτικό  Laughing 
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ????????? - Σελίδα 19 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ????????? - Σελίδα 19 Empty Απ: ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ?????????

Δημοσίευση από koneko Τρι Ιουν 24, 2014 10:42 pm

zoelev έγραψε:
Όσο για τις γάτες ράτσες τις ανέφερα, διότι οι ιδιοκτήτες τους πλήρωσαν για να τις αποκτήσουν και θέλουν το καλύτερο για αυτές! Δεν νομίζω να έχουν όρεξη να τους πάθει τίποτα στα καλά καθούμενα η γατούλα τους και να μην το κάνουν θέμα αν βρουν τα αίτια......Κάποιος που έχει μια κεραμιδόγατα δεν νομίζω να ασχοληθεί γιατί πολύ απλά μπορεί να βρει άλλες τόσες!Και μόνο που η RC φτιάχνει ειδικές τροφές για ράτσες πρέπει να σκεφτούμε και τις ευθύνες που έχει....
Ειχα σκοπο να σου απαντησω παραπανω (και με επισημες επιστημονικες ερευνες αν θελεις), αλλα αυτο που εγραψες με εκανε να αλλαξω γνωμη γιατι πραγματικα δεν αξιζει να μπει κανεις στον κοπο να ασχοληθει μαζι σου. Απο την στιγμη που χωριζεις 2 εμψυχα οντα, τα οποια μαλιστα ανηκουν στο ιδιο ειδος, σε ανωτερες και κατωτερες κατηγοριες, δεν διαφερεις καθολου απο τον χιτλερ.

koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ????????? - Σελίδα 19 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ????????? - Σελίδα 19 Empty Απ: ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ?????????

Δημοσίευση από zoelev Τρι Ιουν 24, 2014 11:03 pm

Εδώ κάνετε ένα πολύ μεγάλο λάθος...εννοείται πως δεν τις διαχωρίζω! Είχα αδέσποτη γάτα και τη λάτρευα! Σαφώς και δεν έχει σημασία αν μια γάτα είναι αγορασμένη ή υιοθετημένη αλλά θα έπρεπε να ξέρετε ότι ο άνθρωπος γενικότερα δίνει μεγαλύτερη προσοχή σε πράγματα που έχει πονέσει (στη συγκεκριμένη περίπτωση πληρωσει) για να τα αποκτησει! Αυτοί που έχουν μια γάτα ράτσα πιστεύω απλά ότι έχουν ένα επιπλέον κίνητρο για να διαμαρτηρηθούν....Δεν αμφιβάλλω ότι κάποιος που ειχε μια ημίαιμη γάτα θα έμπαινε σε αυτή τη διαδικασία!Μπορεί μάλιστα να έκανε πολύ περισσότερα!Μπορεί να φάνηκε ρατσιστική η απάντηση μου αλλά δεν είχα ΚΑΜΙΑ τετοια πρόθεση! Όπως και παλαιώτερα έτσι και τώρα φροντίζω μια γάτα που έχει χάσει το ένα της μάτι και δεν μπορεί να βρει εύκολα τροφη....ούτε φυσικα να κυνηγησει! Στο σπιτι δεν μπορώ να την βάλω, γιατί είναι άγρια και μέσα που την έβαλα μια φορά βγήκε τρέχοντας!Και οι μεν και οι δε χρειάζονται και επιβαλλεται να εχουν την ιδια αντιμετωπιση.....προφανως δεν εχετε δει οτι πολλες φορες δεν συμβαινει κατι τετοιο.....ειναι σπανιο φαινομενο να παρατησει καποιος μια γατα ρατσας απ'οτι μια ημιαιμη.... Ο Χίτλερ δεν νομίζω να ενδιαφερόταν ούτε για τις μεν ούτε για τις δε γάτες...ούτε δολοφόνος είμαι, όυτε το κακό κάποιου ζώου θα ήθελα ποτέ!Αντίθετα πάντα βοηθάω..... :/  No
zoelev
zoelev
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 27
Αριθμός γατουνίων : 1 (Νέλλη)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Άνοιξη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : ΌΛΑ!!!!!!!!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/05/2014
Mood : ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ????????? - Σελίδα 19 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ????????? - Σελίδα 19 Empty Απ: ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ?????????

Δημοσίευση από f.m123 Τρι Ιουν 24, 2014 11:13 pm

zoelev έγραψε:Εδώ κάνετε ένα πολύ μεγάλο λάθος...εννοείται πως δεν τις διαχωρίζω! Είχα αδέσποτη γάτα και τη λάτρευα! Σαφώς και δεν έχει σημασία αν μια γάτα είναι αγορασμένη ή υιοθετημένη αλλά θα έπρεπε να ξέρετε ότι ο άνθρωπος γενικότερα δίνει μεγαλύτερη προσοχή σε πράγματα που έχει πονέσει (στη συγκεκριμένη περίπτωση πληρωσει) για να τα αποκτησει! Αυτοί που έχουν μια γάτα ράτσα πιστεύω απλά ότι έχουν ένα επιπλέον κίνητρο για να διαμαρτηρηθούν....Δεν αμφιβάλλω ότι κάποιος που ειχε μια ημίαιμη γάτα θα έμπαινε σε αυτή τη διαδικασία!Μπορεί μάλιστα να έκανε πολύ περισσότερα!Μπορεί να φάνηκε ρατσιστική η απάντηση μου αλλά δεν είχα ΚΑΜΙΑ τετοια πρόθεση! Όπως και παλαιώτερα έτσι και τώρα φροντίζω μια γάτα που έχει χάσει το ένα της μάτι και δεν μπορεί να βρει εύκολα τροφη....ούτε φυσικα να κυνηγησει! Στο σπιτι δεν μπορώ να την βάλω, γιατί είναι άγρια και μέσα που την έβαλα μια φορά βγήκε τρέχοντας!Και οι μεν και οι δε χρειάζονται και επιβαλλεται να εχουν την ιδια αντιμετωπιση.....προφανως δεν εχετε δει οτι πολλες φορες δεν συμβαινει κατι τετοιο.....ειναι σπανιο φαινομενο να παρατησει καποιος μια γατα ρατσας απ'οτι μια ημιαιμη.... Ο Χίτλερ δεν νομίζω να ενδιαφερόταν ούτε για τις μεν ούτε για τις δε γάτες...ούτε δολοφόνος είμαι, όυτε το κακό κάποιου ζώου θα ήθελα ποτέ!Αντίθετα πάντα βοηθάω..... :/  No
Δεν κάνουμε προσωπική συζήτηση, οπότε δε θεωρώ ότι βαραίνει εσένα το τι κάνει 1,2,5,10 τρίτα άτομα, ως η μειοψηφία ή πλειοψηφία των ιδιοκτητών. Απλά συνεχίζω να διαφωνώ με την προσέγγιση σου στα θέματα παραπάνω, τόσο προσωπικά όσο και εμπειρικά. Αλλά νομίζω ότι αυτό το θέμα ξεφεύγει από αυτό της διατροφής. Αν θέλεις όμως να σου εξηγήσω γιατί διαφωνώ, ευχαρίστως.
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ????????? - Σελίδα 19 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ????????? - Σελίδα 19 Empty Απ: ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ?????????

Δημοσίευση από zoelev Τρι Ιουν 24, 2014 11:35 pm

Δεν χρειάζεται ευχαριστώ, δεν θα μπω στη διαδικασία να εξηγήσω άλλο τις απόψεις μου σε άτομα που με κρίνουν ενώ δεν με γνωρίζουν καθόλου!Καλύτερα η συζήτηση να σταματήσει εδώ.....
zoelev
zoelev
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 27
Αριθμός γατουνίων : 1 (Νέλλη)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Άνοιξη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : ΌΛΑ!!!!!!!!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/05/2014
Mood : ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ????????? - Σελίδα 19 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ????????? - Σελίδα 19 Empty Απ: ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ?????????

Δημοσίευση από f.m123 Τρι Ιουν 24, 2014 11:40 pm

zoelev έγραψε:Δεν χρειάζεται ευχαριστώ, δεν θα μπω στη διαδικασία να εξηγήσω άλλο τις απόψεις μου σε άτομα που με κρίνουν ενώ δεν με γνωρίζουν καθόλου!Καλύτερα η συζήτηση να σταματήσει εδώ.....
Δε νομίζω ότι η διαφωνία δηλώνει ότι κάποιος σε κρίνει. Εξάλλου όπως έγραψα παραπάνω, δεν κάνουμε προσωπική συζήτηση, σωστά; Όπως και να έχει, κανένα πρόβλημα να σταματήσει η συζήτηση εδώ.
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ????????? - Σελίδα 19 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ????????? - Σελίδα 19 Empty Απ: ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ?????????

Δημοσίευση από koneko Τετ Ιουν 25, 2014 12:06 am

Δε νομιζω οτι αυτος που αγαπαει τις γατες του, θα νοιαστει αν την μια την πληρωσε και την αλλη οχι. Αλλωστε βλεπουμε πολλα αδεσποτα ρατσας στους δρομους. Τον γατο μου (ημιαιμος) τον αγορασα. Ποτε δεν περασε απο το μυαλο μου οτι επειδη πληρωσα γι' αυτον πρεπει να τον προσεχω περισσοτερο σε σχεση με το αδεσποτακι που βρηκα στα σκουπιδια. Με την ιδια λογικη, θα πρεπει να "ποναω" περισσοτερο για τα λεφτα που εχω ξοδεψει σε κτηνιατρους, τροφες, παιχνιδια, κτλ τα τελευταια 6 χρονια στον γατο μου και να μη νοιαζομαι για το μικρο αδεσποτο επειδη θα βρω αλλο...
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ????????? - Σελίδα 19 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ????????? - Σελίδα 19 Empty Απ: ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ?????????

Δημοσίευση από houlieta Τετ Ιουν 25, 2014 12:47 am

Βασικά, είναι αστείο να μιλάτε για την RC σε ένα θέμα που μιλάμε για οικονομικές λύσεις..
Επιπλέον, εφόσον η κοπέλα θεωρεί ότι νοιάζεται κανείς περισσότερο ένα ζωάκι αν το έχει πληρώσει, είναι φυσικό να θεωρεί καλύτερο αυτό που της πλασάρεται ως τέτοιο. Γιατί, για την ώρα τουλάχιστον, αντιμετωπίζει τα πράγματα λίγο επιφανειακά.. Με τον καιρό θα αλλάξει γνώμη..
Smile
Σπόιλερ:
Αυτά.. Smile
houlieta
houlieta
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Τόπος : Crazy Waters
Αριθμός γατουνίων : 3 (Ο.ο)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Motto : ...and I whispered to the horse: Trust no man in whose eyes you don't see yourself reflected as an equal...
Ημερομηνία Εγγραφής : 15/03/2012
Mood : ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ????????? - Σελίδα 19 M_skat10

http://www.dpgr.gr/usergalleries/index.php?cat=15102

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ????????? - Σελίδα 19 Empty Απ: ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ?????????

Δημοσίευση από koneko Τετ Ιουν 25, 2014 2:14 am

ακομα και τα 7 κιλα τα θεωρω πολλα για ενα γατι. Οταν εδινα ξηρα στον δικο μου, κρατουσε 1-1.5 μηνα και οταν ανοιγα την καινουρια συσκευασια παρατηρουσα διαφορα στο αρωμα. Τα treats που του δινω καπου καπου δεν τα τρωει αν εχουν μεινει στο κουτι πανω απο 1 μηνα.

Οσοι παιρνετε μεγαλες συσκευασιες, δειτε μηπως μπορειτε να επενδυσετε σε μηχανημα που κλεινει σακουλες αεροστεγως (πχ foodsaver).
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ????????? - Σελίδα 19 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ????????? - Σελίδα 19 Empty Απ: ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ?????????

Δημοσίευση από moukelis Τετ Ιουν 25, 2014 9:40 am

Σχετικα με τη σειρα που ειναι ειδικη για φυλες:δοκιμασα για τη δικη μας φυλη,που ειναι και καινουρια τροφη,πιο μελετημενη και με περισσοτερη τεχνογνωσια απο οτι οι παλιοτερες της ιδιας εταιριας,και εκτος του οτι τα ζωα μου δεν την ετρωγαν με ορεξη,δεν ειδα καμια διαφορα απολυτως.Συναντηθηκα και με διατροφολογο της εταιριας και με απλο της εκπροσωπο,που παροτι ηταν πολυ προθυμοι,και ευγενεστατοι,δε μπορεσαν να με καλυψουν στις ερωτησεις μου σχετικα με την ποσοτητα γλουτενης,σιτηρεσιου κτλ στην τροφη,αλλα και σχετικα με την ποιοτητα τριχωματος που καταληγουν να εχουν τα ζωα τρωγοντας τη συγκεκριμενη τροφη (η τριχα της φυλης πρεπει να ειναι στιλπνη και τραχια,ενω υπηρχαν ζωα που εκαναν "χωριστρα" στη σπονδυλικη στηλη επειδη το τριχωμα ηταν τοσο μαλακο).Επισης οσον αφορα το οτι με το ωμο τους ξυπναμε τα αγρια ενστικτα τους:οφειλουμε να το κανουμε.Μια γατα παροτι ειναι κατοικιδια,εχει αναγκη με τα φυσικα της ενστικτα,αλλιως υπαρχει κινδυνος να αναπτυξει πολυπλοκα ψυχολογικα και ψυχοσωματικα προβληματα και ασθενειες. Ενστικτα οπως το κυνηγι,το σκαρφαλωμα, η αναζητηση τροφης, η ιδια η καταναλωση τροφης με τον τροπο και τη συσταση που θα συνεβαινε στη φυση, πρεπει να αναπαριστουνται τεχνητα, για να αποφευχθουν τα παραπανω προβληματα. Τελος,οι εκτροφεις δεν ειμαστε παντα σωστα ενημερωμενοι,υπαρχουν ενα σωρο σεμιναρια, βιβλια, εξελιξεις, για να μαθουμε, και το οτι εχουμε καποιες γατες της ιδιας φυλης και ζευγαρωνουν μεταξυ τους,σιγουρα δε μας κανει ειδημονες των παντων.
moukelis
moukelis
Κάκιστη Εκτροφεύς
Κάκιστη Εκτροφεύς

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 40
Τόπος : Βόλος
Αριθμός γατουνίων : 7 λατρεμένα και δύο αγγελάκια
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την Πατούσα,τον Μίκυ,τον Shaggy και την Pupa
Motto : Cats are miracles with paws! :-)
Ημερομηνία Εγγραφής : 16/03/2008
Mood : ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ????????? - Σελίδα 19 M_bubbles

http://www.elvenstar.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ????????? - Σελίδα 19 Empty Απ: ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ?????????

Δημοσίευση από rouli726 Τετ Ιουν 25, 2014 3:30 pm

καλησπέρα. όντως το ότι συζητάμε για τη ρόγιαλ σε θέμα για οικονομικές τροφές είναι λίγο γελοίο..!
τί να πρωτοσχολιάσω μετά από τόσα ποστς.
από τη μια, συγγνώμη που θα το πω, μπορεί κάποιοι να είναι πιο έμπειροι γατογονείς από εμένα, αλλά κανείς δε μου έδωσε σοβαρή απάντηση στο τί να ταίζω τη γάτα μου, με τις προυποθέσεις που ανέφερα.
κι εγώ δοκίμασα άρντεν και ακάνα που με είχαν πρήξει όλοι για το πόσο καλές είναι και υποφέραμε 2 μήνες κι εμείς κι η γάτα μας!

πώς ξέρω πως αυτό που δίνω είναι καλό για τη γάτα μου? 100% δε το ξέρω, όπως δε το ξέρει κανείς! οι εξετάσεις της πάντως είναι μια χαρά.
όσο για το κρέας το ανέφερα επειδή είμαι από επαρχία κι έτρωγα κρέας άφοβα, ενώ στην αθήνα που ζω τα τελευταία χρόνια για να φάω κρέας και να μη βρωμάει πρέπει να κάνω τάμα στον άγιο φανούριο! οπότε ναι είμαι σχεδόν σίγουρη πως η ρόγιαλ είναι καλύτερη από το κρέας που βρωμάει! και δε μπορώ χωρίς στοιχεία να υποθέσω πως μια ξηρή τροφή είναι χειρότερη από ένα κακό ανθρώπινο φαγητό, απλά και μόνο υποθέτοντας, με συγχωρείτε.
για να είμαι όμως καλυμμένη, όποτε μπορώ της βράζω και λίγο κοτοπουλάκι ή ψαράκι.
αν μεγαλώσει ίσως προσπαθήσω να δοκιμάσω πάλι μια καλύτερη τροφή αλλά ως τότε χαίρομαι που βλέπω τη γάτα μου να είναι μια χαρά τρώγοντας τη ρόγιαλ.

το σημείο με τις αδέσποτες και τις ράτσας, δε θα το σχολιάσω, νομίζω απλώς δεν εξέφρασε η φίλη σωστά αυτό που ήθελε να πει. δε φαντάζομαι να εννοούσε αυτό που έβγαινε από τις λέξεις της.

άσχετο, αλλά, ναι koneko, οι κινέζοι από εμάς έχουν σε κάποια σημεία διαφορετικές διατροφικές ανάγκες, λόγω κλίματος.

από κει και πέρα όσοι έχετε τη δυνατότητα να δίνετε κάτι που θεωρείται καλύτερο καλά κάνετε και μπράβο σας κι είστε τυχεροί! κι εγώ αν ζούσα στην πατρίδα μου μια χαρά κρεατάκι θα έτρωγε η γάτα μου.
αλλά όχι τόσο κράξιμο παιδιά σαν να μην αγαπάμε τα γατιά μας εμείς ή σαν να παίρνουμε ποσοστά από τη ρόγιαλ επειδή τη δίνουμε στα γατιά μας. εντελώς φιλικά το λέω και συγγνώμη που έγραψα πάλι οφ τόπικ. δε θα ξαναγράψω πάλι εδώ, παρά μονο εντός θέματος.
rouli726
rouli726
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 41
Τόπος : βυρωνας
Αριθμός γατουνίων : 2
Motto : δε σκεφτονται ολοι οπως εγω.
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2014
Mood : ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ????????? - Σελίδα 19 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ????????? - Σελίδα 19 Empty Απ: ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ?????????

Δημοσίευση από Μαυρογατος Τετ Ιουν 25, 2014 3:41 pm

Το παρακατω link ειχα ξανανεβασει παλιοτερα αν και δεν ξερω αν μπηκε κανεις στον κοπο να το ψαξει γιατι δεν εγινε κανενα σχολιο. Διαβαστε λοιπον οσοι θελετε τι μπορει να παθει ενα ζωο απο τις αγιες τροφες που τα ταιζουμε. Μην σου τυχει!
http://www.consumeraffairs.com/pets/pet-food
Μαυρογατος
Μαυρογατος
Senior Cat
Senior Cat

Άντρας
Γάτα
Ηλικία : 48
Αριθμός γατουνίων : 2 ζωη να'χουν!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την τρελη και τις Χιονατες!
Ημερομηνία Εγγραφής : 06/01/2012
Mood : ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ????????? - Σελίδα 19 M_thinking

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ????????? - Σελίδα 19 Empty Απ: ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ?????????

Δημοσίευση από moukelis Τετ Ιουν 25, 2014 4:14 pm

Να μερικα παραδειγματα του πως μπορει κανεις να αξιολογησει μια ξηρα,ή μια νωπη τροφη,συμφωνα με τις αναγκες της γατας.Στο πρωτο site αναφερει και πως μπορουμε να υπολογισουμε το dry matter,μιας και οι περισσοτερες ετικετες τροφων αναφερουν τα ποσοστα των συστατικων τους σε dry matter:
http://maxshouse.com/feline_nutrition.htm
Παρα πολλά άρθρα σχετικα με ξηρες,νωπες,αλατα,βιταμινες,απωλεια βαρους,στειρωση κτλ:
http://www.peteducation.com/category.cfm?c=1+2243
Εδω μπορειτε να δειτε τις συνιστωμενες ποσοτητες των συστατικων της τροφης,και να δειτε κατα ποσον ειναι σωστη η διατροφη της γατας σας ή οχι,ή κατα ποσον αξιζει να ξοδευετε τοσα χρηματα για τροφες που στην πραγματικοτητα ειναι απαραδεκτες για ενα ζωο σαν τη γατα,και μπορει να οδηγησουν σε παρα πολλα προβληματα υγειας.
http://www.peteducation.com/article.cfm?c=1+1399&aid=657
Κι ένα τελευταίο site σχετικά με τη διατροφή:
http://www.catnutrition.org/index.html
Φυσικά υπάρχουν πολλά ακόμη,και φυσικά ο καθενας κανει τις επιλογές του.Κάθε επιλογή εχει το κόστο της,το οποίο όμως σκεφτείτε ότι δεν το πληρώνετε εσείς,αλλά το ζώο σας.Εύχομαι ο καθένας μας να ενημερώνεται όσο καλύτερα μπορεί και να φροντίζει να επιλέγει ότι καλύτερο μπορεί για το ζώο του.
moukelis
moukelis
Κάκιστη Εκτροφεύς
Κάκιστη Εκτροφεύς

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 40
Τόπος : Βόλος
Αριθμός γατουνίων : 7 λατρεμένα και δύο αγγελάκια
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την Πατούσα,τον Μίκυ,τον Shaggy και την Pupa
Motto : Cats are miracles with paws! :-)
Ημερομηνία Εγγραφής : 16/03/2008
Mood : ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ????????? - Σελίδα 19 M_bubbles

http://www.elvenstar.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ????????? - Σελίδα 19 Empty Απ: ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ?????????

Δημοσίευση από nikos_x Κυρ Ιουν 29, 2014 10:35 pm

Ρε παιδια γιατι τσακωνεστε παλι για το γνωστο θεμα?
Ότι δουλευει για τον καθενα και για το γατι του είναι η απαντηση σε αυτά.

Μαρια ,μονο θα διαφωνισω περι fit 32 και sterilized. Κανουν κ οι δυο για στειρωμενα απλα τα ποσοστα λιπους κ πρωτεΐνης διαφερουν. Αν καποιος θελει να δωσει κατι πιο προσεγμενο η young male θα ηταν σωστη επιλογή.
Επισης εγω παιρνω μεγαλη συσκευασια,10κιλη και κλεινοντας την καλα δεν εχω κανενα θεμα αλλοίωσης.
nikos_x
nikos_x
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.

Άντρας
Άλογο
Ηλικία : 34
Αριθμός γατουνίων : 1 + 1 που γαυγίζει
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Motto : The dog did it!
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/07/2009
Mood : ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ????????? - Σελίδα 19 Lick

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ????????? - Σελίδα 19 Empty Απ: ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ?????????

Δημοσίευση από houlieta Κυρ Ιουν 29, 2014 11:08 pm

nikos_x έγραψε:Ρε παιδια γιατι τσακωνεστε παλι για το γνωστο θεμα?
Ότι δουλευει για τον καθενα και για το γατι του είναι η απαντηση σε αυτά.

Μαρια ,μονο θα διαφωνισω περι fit 32 και sterilized. Κανουν κ οι δυο για στειρωμενα απλα τα ποσοστα λιπους κ πρωτεΐνης διαφερουν. Αν καποιος θελει να δωσει κατι πιο προσεγμενο η young male θα ηταν σωστη επιλογή.
Επισης εγω παιρνω μεγαλη συσκευασια,10κιλη  και κλεινοντας την καλα δεν εχω κανενα θεμα αλλοίωσης.
Απλά αναφέρω πιο είναι το σωστότερο, από εκεί και πέρα ο καθένας κάνει ό,τι καλύτερο μπορεί...
Οι τροφες από την στιγμή που έρχονται σε επαφη με το οξυγόνο αρχίζουν να "αλλοιώνονται", δεν λέω ότι χαλάνε, λέω ότι επηρεάζονται, ειδικά το καλοκαίρι..
Με ενα 15κιλο fit32 (διαφέρουν σίγουρα σε περισσότερα πράγματα με την sterilized, διαφορετικά δεν θα ήταν τόσο διαφορετικές πάνω στον ίδιο γάτο) και μία γάτα θα περάσει κάποιος σχεδόν 7 μήνες, εγω δεν θα το επέλεγα αυτό για την γάτα μου... Ετσι και αλλιώς δεν θα έδινα 7 μήνες την ίδια τροφή, πόσο μάλλον το ίδιο τσουβάλι..
houlieta
houlieta
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Τόπος : Crazy Waters
Αριθμός γατουνίων : 3 (Ο.ο)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Motto : ...and I whispered to the horse: Trust no man in whose eyes you don't see yourself reflected as an equal...
Ημερομηνία Εγγραφής : 15/03/2012
Mood : ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ????????? - Σελίδα 19 M_skat10

http://www.dpgr.gr/usergalleries/index.php?cat=15102

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ????????? - Σελίδα 19 Empty Απ: ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ?????????

Δημοσίευση από Dreamer Δευ Ιουν 30, 2014 12:29 am

houlieta έγραψε:
nikos_x έγραψε:Ρε παιδια γιατι τσακωνεστε παλι για το γνωστο θεμα?
Ότι δουλευει για τον καθενα και για το γατι του είναι η απαντηση σε αυτά.

Μαρια ,μονο θα διαφωνισω περι fit 32 και sterilized. Κανουν κ οι δυο για στειρωμενα απλα τα ποσοστα λιπους κ πρωτεΐνης διαφερουν. Αν καποιος θελει να δωσει κατι πιο προσεγμενο η young male θα ηταν σωστη επιλογή.
Επισης εγω παιρνω μεγαλη συσκευασια,10κιλη  και κλεινοντας την καλα δεν εχω κανενα θεμα αλλοίωσης.
Απλά αναφέρω πιο είναι το σωστότερο, από εκεί και πέρα ο καθένας κάνει ό,τι καλύτερο μπορεί...
Οι τροφες από την στιγμή που έρχονται σε επαφη με το οξυγόνο αρχίζουν να "αλλοιώνονται", δεν λέω ότι χαλάνε, λέω ότι επηρεάζονται, ειδικά το καλοκαίρι..
Με ενα 15κιλο fit32 (διαφέρουν σίγουρα σε περισσότερα πράγματα με την sterilized, διαφορετικά δεν θα ήταν τόσο διαφορετικές πάνω στον ίδιο γάτο) και μία γάτα θα περάσει κάποιος σχεδόν 7 μήνες, εγω δεν θα το επέλεγα αυτό για την γάτα μου... Ετσι και αλλιώς δεν θα έδινα 7 μήνες την ίδια τροφή, πόσο μάλλον το ίδιο τσουβάλι..

Πάντως Μαρία, τις προάλλες που είμασταν στον γιατρό με τον Ρίκυ με ρώτησε γιατί του άλλαζα τροφή τόσο συχνά και του απάντησα πως θεωρούσα καλό να έχει ποικιλία το γατί και μου είπε πως αυτό δεν είναι σωστό. Καλύτερα να τρώει μία τροφή που να ξέρουμε ότι του πάει καλά και να μένουμε σ' αυτή και μου έκανε εντύπωση...
Dreamer
Dreamer
Καλλιτεχνό-γατα
Καλλιτεχνό-γατα

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Κερατσίνι
Αριθμός γατουνίων : 5 (Μπέντζαμιν, Ρίκυ, Μελένια, Χάρυ, Νεφέλη)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Άνοιξη, βέβαια! (ήλιος, πουλάκια, μυγάκια, λουλουδάκια...)
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Αγάπη, Χιονάτη, Χουρχουρίτσα, Shaggy, Ελίζα
Motto : Οι γυναίκες και οι γάτες θα κάνουν ό,τι τους αρέσει, και οι άντρες και οι σκύλοι θα πρέπει να χαλαρώσουν και να συνηθίσουν σʼ αυτήν την ιδέα.
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/03/2012
Mood : ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ????????? - Σελίδα 19 M_fire

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ????????? - Σελίδα 19 Empty Απ: ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ?????????

Δημοσίευση από houlieta Δευ Ιουν 30, 2014 12:54 am

Μαράκι μου, οι κτηνίατροι προτείνουν επίσης με κλειστά μάτια Hill's και RC...
Εγω κατέληξα να θεωρώ την ποικιλία στην τροφή ως την καλύτερη λύση επειδή έχω έναν γατούλη 15 ετών με αυτόν τον τρόπο...
Μπορεί να είναι και τυχαίο, δεν ξέρω... Πάντως νομίζω ότι από την στιγμή που ταϊζω στα ζώα μου κάτι human made, είναι καλύτερο να μην θεωρώ καμιά εταιρεία αλάνθαστη.
Προσπαθω να δίνω τροφές της ίδιας ποιότητας πάντα και κονσερβούλες όσο αντέχει η τσέπη μου (παρόλο που 15 χρόνια πριν ο γιατρός μου ειχε πει να μην ταϊζω κονσέρβες γιατί θα χαλάσουν τα δόντια του)..
Αν συζητησεις με εναν γιατρό περισσότερο το γιατι προτείνει μια τροφή, θα διαπιστώσεις ότι τα επιχειρήματα τους αντικρούονται εύκολα.
houlieta
houlieta
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Τόπος : Crazy Waters
Αριθμός γατουνίων : 3 (Ο.ο)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Motto : ...and I whispered to the horse: Trust no man in whose eyes you don't see yourself reflected as an equal...
Ημερομηνία Εγγραφής : 15/03/2012
Mood : ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ????????? - Σελίδα 19 M_skat10

http://www.dpgr.gr/usergalleries/index.php?cat=15102

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ????????? - Σελίδα 19 Empty Απ: ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ?????????

Δημοσίευση από Dreamer Δευ Ιουν 30, 2014 2:24 am

Μα ο συγκεκριμένος δεν μου πρότεινε κάποια συγκεκριμένη μάρκα, ούτε είχε σκοπό να μου πουλήσει κάτι. Απλώς μου είπε πως αν μία τροφή ταιριάζει στο γατί, με την έννοια ότι το βλέπεις να είναι καλά καταναλώνοντάς την είναι καλύτερο να την κρατάει. Εντάξει, κανενός η γνώμη δεν είναι πανάκεια και δεν μιλάω για καμία συγκεκριμένη τροφή, ούτε και πιστεύω πως υπάρχει η σούπερ τροφή που κάνει καλό σε όλες τις γάτες. Λέω απλά τι μου είπε ο γιατρός και με εξέπληξε γιατί πίστευα πως έπρεπε να έχουν ποικιλία στη διατροφή τους, ώστε να παίρνουν από την κάθε τροφή τα καλύτερα συστατικά.
Dreamer
Dreamer
Καλλιτεχνό-γατα
Καλλιτεχνό-γατα

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Κερατσίνι
Αριθμός γατουνίων : 5 (Μπέντζαμιν, Ρίκυ, Μελένια, Χάρυ, Νεφέλη)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Άνοιξη, βέβαια! (ήλιος, πουλάκια, μυγάκια, λουλουδάκια...)
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Αγάπη, Χιονάτη, Χουρχουρίτσα, Shaggy, Ελίζα
Motto : Οι γυναίκες και οι γάτες θα κάνουν ό,τι τους αρέσει, και οι άντρες και οι σκύλοι θα πρέπει να χαλαρώσουν και να συνηθίσουν σʼ αυτήν την ιδέα.
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/03/2012
Mood : ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ????????? - Σελίδα 19 M_fire

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ????????? - Σελίδα 19 Empty Απ: ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ?????????

Δημοσίευση από houlieta Δευ Ιουν 30, 2014 2:40 am

Δεν είπα εγω ότι προσπάθησε να σου πουλήσει κάτι. Λέω ότι αυτη η πρόταση δεν μου λέει τίποτα..
Δλδ αν εσυ ταϊζες τον Ρίκυ μόνο RC τι θα σου έλεγε;
Οτι δεν ήταν καλή η τροφή; Που για 2 χρόνια καθόταν καλά στον γάτο;
Ολα σχετικά είναι, μια τροφή κάθεται καλά σε ενα ζωο μέχρι να σταματήσει να κάθεται καλά.
Ετσι και αλλιώς τυρογαριδάκια τα ταϊζουμε..

Εφόσον σε μια γάτα κάθονται καλά παραπάνω από μία τροφές, γιατι να δώσω μία; Και κυρίως, γιατι να δινω μόνο κροκέτες;
Ακόμη και στην φύση τρωνε διάφορα.. Πτηνά, θηλαστικά, ερπετά, έντομα, φυτά..
Εγω γιατι να ταϊζω μόνο μια κροκέτα;
houlieta
houlieta
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Τόπος : Crazy Waters
Αριθμός γατουνίων : 3 (Ο.ο)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Motto : ...and I whispered to the horse: Trust no man in whose eyes you don't see yourself reflected as an equal...
Ημερομηνία Εγγραφής : 15/03/2012
Mood : ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ????????? - Σελίδα 19 M_skat10

http://www.dpgr.gr/usergalleries/index.php?cat=15102

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ????????? - Σελίδα 19 Empty Απ: ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ?????????

Δημοσίευση από Μαυρογατος Δευ Ιουν 30, 2014 3:31 am

Ο βασικος λογος που οι πραγματικα διαβασμενοι κτηνιατροι προτεινουν να γινεται εναλαγη τροφων ειναι οτι μια τροφη μπορει να ειναι ελλειμματικη σε καποιο συστατικο η και το αντιθετο,να περιεχει σε μεγαλυτερη ποσοτητα απο την σωστη, κατι που μπορει σε βαθος χρονου να προκαλεσει προβλημα. Με την εναλαγη μειωνει κανεις τις πιθανοτητες να συμβει κατι τετοιο. Ενας αλλος λογος ειναι οτι η συνεχης καταναλωση της ιδιας τροφης μπορει να προκαλεσει ακομα και αλεργικη αντιδραση στα συστατικα της. Επισης ειδικα οι γατες εχουν την ταση να μην θελουν τιποτα αλλο και ετσι ειναι δυσκολο να αλαξουν διαιτολογιο αν παραστει αναγκη, Προσφατα διαβασα ενα αρθρο για μια γατα που ετρωγε αποκλειστικα μια γευση απο συγκεκριμενη μαρκα κονσερβας. Οταν η εταιρια σταματησε την παραγωγη της κονσερβας η γατα κοντεψε να πεθανει απο ασιτια! Την γλυτωσε μονο μετα απο νοσηλεια σε μοναδα εντατικης φροντιδας τρεφομενη με ορο!
Μαυρογατος
Μαυρογατος
Senior Cat
Senior Cat

Άντρας
Γάτα
Ηλικία : 48
Αριθμός γατουνίων : 2 ζωη να'χουν!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την τρελη και τις Χιονατες!
Ημερομηνία Εγγραφής : 06/01/2012
Mood : ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ????????? - Σελίδα 19 M_thinking

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ????????? - Σελίδα 19 Empty Απ: ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ?????????

Δημοσίευση από Dreamer Δευ Ιουν 30, 2014 11:53 am

Αυτά ακριβώς που λέτε κι οι δυο σας πίστευα κι εγώ... Και μάλιστα του το είπα... Και μου απάντησε αυτό που σας είπα, ότι αν μια τροφή πάει καλά σε ένα γατί γιατί να την αλλάξεις; Λίγο πολύ μου έριξε ευθύνες για την κατάσταση του Ρίκυ, όχι για την φθηνή τροφή που τον τάιζα, αλλά γιατί του την άλλαζα συχνά.

Τώρα γνώμες ακούγονται πολλές. Ποιος ξέρει τελικά τι πραγματικά ισχύει; Ίσως το κάθε γατί τελικά να είναι διαφορετικό και να αντιδρά αλλιώς.

Πάντως εγώ αυτή τη στιγμή τρέμω να τους αλλάξω την royal canin urinary που τρώνε τώρα ακόμα και με την hill's που είναι της ίδιας συνομοταξίας. Και είναι ο δεύτερος μήνας που θα την φάνε τη συγκεκριμένη...
Dreamer
Dreamer
Καλλιτεχνό-γατα
Καλλιτεχνό-γατα

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Κερατσίνι
Αριθμός γατουνίων : 5 (Μπέντζαμιν, Ρίκυ, Μελένια, Χάρυ, Νεφέλη)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Άνοιξη, βέβαια! (ήλιος, πουλάκια, μυγάκια, λουλουδάκια...)
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Αγάπη, Χιονάτη, Χουρχουρίτσα, Shaggy, Ελίζα
Motto : Οι γυναίκες και οι γάτες θα κάνουν ό,τι τους αρέσει, και οι άντρες και οι σκύλοι θα πρέπει να χαλαρώσουν και να συνηθίσουν σʼ αυτήν την ιδέα.
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/03/2012
Mood : ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ????????? - Σελίδα 19 M_fire

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ????????? - Σελίδα 19 Empty Απ: ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ?????????

Δημοσίευση από Τζούλι το Κατσούλι Δευ Ιουν 30, 2014 11:59 am

Αυτό πάντως που έχω καταλάβει, και από γνώμες γιατρών και από τις ατέλειωτες αυτές συζητήσεις, είναι ότι αν μια γάτα έχει κάποιο θέμα υγείας που διορθώνεται με συγκεκριμένη τροφή (πεπτικό, ουροποιητικό, παχυσαρκία...), καλό είναι να μην πειραματιζόμαστε και να μην την αλλάζουμε, εκτός κι αν προκύψουν άλλοι ιατρικοί λόγοι. Αν πάει εξίσου καλά και με άλλες όμως, η αλλαγή δε νομίζω πως πειράζει, απεναντίας... Έχοντας μεγαλώσει κι εγώ ένα γάτο 14 ετών, θυμάμαι γενικά ότι δεν κάναμε τρελές αλλαγές, κατά διαστήματα έτρωγε hills (πιο πολύ από αυτήν), purina one (του άρεσε πιο πολύ απ' όλες), pro plan (σπάνια) Royal canin (λιγότερο τα πρώτα χρόνια) και κονσέρβες, συχνά του σουπερμάρκετ (!!), από τις πιο ακριβές βέβαια, αλλά όλα του πήγαιναν μια χαρά...
Τζούλι το Κατσούλι
Τζούλι το Κατσούλι
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Τόπος : Γατάγου
Αριθμός γατουνίων : Δυο λευκά θαύματα εντός σπιτιού, η μικρή μου πριγκίπισσα του ονείρου και οι νιαουριστοί μου θαμώνες στον κήπο!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Τρελλλλή ηλιοφάνεια και ζέστη!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ό,τι βγαίνει σε άσπρο, μαύρο, γκρι, πορτοκαλί, μπλε και όλες τις αποχρώσεις και τους συνδυασμούς τους...
Motto : Μια γάτα έχει εννιά ζωές. Στις τρεις πρώτες παίζει, στις τρεις επόμενες γυρίζει, στις τρεις τελευταίες μένει.
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2010
Mood : ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ????????? - Σελίδα 19 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ????????? - Σελίδα 19 Empty Απ: ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ?????????

Δημοσίευση από Μαυρογατος Δευ Ιουν 30, 2014 1:10 pm

Dreamer έγραψε:Αυτά ακριβώς που λέτε κι οι δυο σας πίστευα κι εγώ... Και μάλιστα του το είπα... Και μου απάντησε αυτό που σας είπα, ότι αν μια τροφή πάει καλά σε ένα γατί γιατί να την αλλάξεις; Λίγο πολύ μου έριξε ευθύνες για την κατάσταση του Ρίκυ, όχι για την φθηνή τροφή που τον τάιζα, αλλά γιατί του την άλλαζα συχνά.

Τώρα γνώμες ακούγονται πολλές. Ποιος ξέρει τελικά τι πραγματικά ισχύει; Ίσως το κάθε γατί τελικά να είναι διαφορετικό και να αντιδρά αλλιώς.

Πάντως εγώ αυτή τη στιγμή τρέμω να τους αλλάξω την royal canin urinary που τρώνε τώρα ακόμα και με την hill's που είναι της ίδιας συνομοταξίας. Και είναι ο δεύτερος μήνας που θα την φάνε τη συγκεκριμένη...
Οταν προεκυψε το προβλημα με του ομορφαντρες σου ειχες γραψει την τροφη που τους ταιζες. Εριξα μια ματια και εχω να πω το εξης. Τροφη που δεν αναγραφει πληρη διατροφικη αναλυση να την αποφευγεις. Αυτη δεν εγραφε ουτε τα πιο σημαντικα για την υγεια της γατας οπως ποσωστα μαγνησιου,φωσφορου και ασβεστιου,αυτα ακριβως που προκαλουν τα προβληματα στο ουροποιητικο δηλαδη. Και μελιστα καλο ειναι να αναφερουν συγκεκριμενα νουμερα,οχι βλακειες του τυπου ''min x%". Πριν απο λιγο καιρο ειχα παρει ενα δειγμα απο την Meowing Heads. Καλη συσταση και τα γατια ξετρελαθηκαν! Δεν εβρισκα ομως πουθενα τα στοιχεια που αναφερω παραπανω οποτε τους εστειλα ενα email. Δεν θυμαμαι ακριβως την απαντηση αλλα τα νουμερα που μου εστειλαν ηταν δραμα! Πανω απο 1,5% μαγνησιο και φωσφορο! Τωρα πια δεν απαντουν καν λεγοντας οτι θα πρεπει να τσεκαρουν την καθε παρτιδα! Οτι να'ναι δηλαδη!
Μαυρογατος
Μαυρογατος
Senior Cat
Senior Cat

Άντρας
Γάτα
Ηλικία : 48
Αριθμός γατουνίων : 2 ζωη να'χουν!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την τρελη και τις Χιονατες!
Ημερομηνία Εγγραφής : 06/01/2012
Mood : ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ????????? - Σελίδα 19 M_thinking

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ????????? - Σελίδα 19 Empty Απ: ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ?????????

Δημοσίευση από Dreamer Δευ Ιουν 30, 2014 1:43 pm

Έχεις δίκιο σε αυτό που λες. Η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω να ψάχνω την σύσταση των τροφών, ούτε καν ξέρω τι είναι καλό και τι όχι (ακόμα κι αν δω την σύσταση δηλαδή). Γι' αυτό πολλές φορές ζητάω γνώμη κι αν μου πουν ότι η συγκεκριμένη είναι καλή την παίρνω. Έτσι την πάτησα και σε αυτή την περίπτωση, σαν πρωτάρα ακούγοντας τη γνώμη της κοπέλας στο πετ σοπ. Βέβαια, για να είμαι και 100% ξεκάθαρη, δεν νομίζω ότι μπορεί να φταίει η σύσταση της συγκεκριμένης τροφής (όποια κι αν είναι αυτή) καθώς μέσα σε λιγότερο από 20 μέρες που την χρησιμοποιούσαμε πόσο κακό μπορεί να κάνει μία τροφή; Εκτός βέβαια, κι αν ήταν μολυσμένη ή αλλοιωμένη που σε αυτή την περίπτωση έκανα βλακεία που δεν κράτησα ένα δείγμα για να το τεστάρω.

Τέλος πάντων, ό,τι έγινε έγινε τώρα και μιας και πλέον είμαστε σχετικά καλά δεν θέλω να το γρουσουζεύω. Το μόνο μου θέμα είναι τι θα φάνε μετά την ειδική τροφή (γιατί επίσης η γιατρός μου είπε ότι δεν πρέπει να τρώνε ειδική για πάντα) δηλαδή από τον επόμενο μήνα και μετά.
Dreamer
Dreamer
Καλλιτεχνό-γατα
Καλλιτεχνό-γατα

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Κερατσίνι
Αριθμός γατουνίων : 5 (Μπέντζαμιν, Ρίκυ, Μελένια, Χάρυ, Νεφέλη)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Άνοιξη, βέβαια! (ήλιος, πουλάκια, μυγάκια, λουλουδάκια...)
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Αγάπη, Χιονάτη, Χουρχουρίτσα, Shaggy, Ελίζα
Motto : Οι γυναίκες και οι γάτες θα κάνουν ό,τι τους αρέσει, και οι άντρες και οι σκύλοι θα πρέπει να χαλαρώσουν και να συνηθίσουν σʼ αυτήν την ιδέα.
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/03/2012
Mood : ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ????????? - Σελίδα 19 M_fire

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ????????? - Σελίδα 19 Empty Απ: ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ?????????

Δημοσίευση από Μαυρογατος Δευ Ιουν 30, 2014 1:51 pm

Το να κανει τοση ζημια μεσα σε 20 ημερες ειναι δυσκολο αλλα απο την αλλη το οτι και τα δυο γατια παρουσιασαν το ιδιο προβλημα την ιδια χρονικη περιοδο ειναι λιγο περιεργο. Τι ειπαμε οτι ετρωγαν πριν απο αυτη την τροφη? Για μετα να παρω το θαρος να σου προτεινω κατι καλο και οικονομικο? Britcare Castrate.
Μαυρογατος
Μαυρογατος
Senior Cat
Senior Cat

Άντρας
Γάτα
Ηλικία : 48
Αριθμός γατουνίων : 2 ζωη να'χουν!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την τρελη και τις Χιονατες!
Ημερομηνία Εγγραφής : 06/01/2012
Mood : ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ????????? - Σελίδα 19 M_thinking

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ????????? - Σελίδα 19 Empty Απ: ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ?????????

Δημοσίευση από Dreamer Δευ Ιουν 30, 2014 3:11 pm

Να σου πω την αλήθεια δεν θυμάμαι τι τους είχα πάρει πιο πριν, αλλά γενικώς λόγω έντονης στενότητας των οικονομικών μου ψώνιζα τις οικονομικές όπως Brekkies, Ultra Cat, Le Chef κλπ

Η Brit θεωρείται καλή τροφή γενικώς; Θα ρωτήσω τον γιατρό μήπως μπορούμε να συνεχίσουμε με αυτή. Φοβάμαι πάρα πολύ να πω την αλήθεια, γιατί αν το ξαναπάθει δεν πρόκειται να γλιτώσουμε το χειρουργείο (κι αυτό στην καλύτερη περίπτωση). Εγώ σκεφτόμουν να τους έπαιρνα κάτι σε Equilibrio ή Arden. Άλλωστε, πλέον τους ζυγίζω την τροφή και μου  θα μου βγαίνει αρκετά πιο οικονομικά αν δεν χρειάζεται πλέον να παίρνω την ειδική. Με αυτό το δεδομένο ποια τροφή θα πρότεινες;
Dreamer
Dreamer
Καλλιτεχνό-γατα
Καλλιτεχνό-γατα

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Κερατσίνι
Αριθμός γατουνίων : 5 (Μπέντζαμιν, Ρίκυ, Μελένια, Χάρυ, Νεφέλη)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Άνοιξη, βέβαια! (ήλιος, πουλάκια, μυγάκια, λουλουδάκια...)
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Αγάπη, Χιονάτη, Χουρχουρίτσα, Shaggy, Ελίζα
Motto : Οι γυναίκες και οι γάτες θα κάνουν ό,τι τους αρέσει, και οι άντρες και οι σκύλοι θα πρέπει να χαλαρώσουν και να συνηθίσουν σʼ αυτήν την ιδέα.
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/03/2012
Mood : ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ????????? - Σελίδα 19 M_fire

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ????????? - Σελίδα 19 Empty Απ: ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ?????????

Δημοσίευση από Μαυρογατος Δευ Ιουν 30, 2014 3:41 pm

Ax,βαχ...3 απο τις χειροτερες τροφες που υπαρχουν... No Και ουσιατικα δεν ειναι και πολυ φτηνοτερες. H Britcare (ασπρη σακουλα,οχι την μπλε,δες το link παρακατω.) ειναι καλη,καλυτερη κατα την γνωμη μου απο την Equilibrio και ελαχιστα ακριβοτερη.Και η Castrate εχει χαμηλα ποσοστα βλαβερων για την περιπτωση σας στοιχειων. Εγω θα εκανα το εξης. Θα εδινα την Brit και μια φορα ανα 3-4 συσκευασιες θα εδινα και μια κτηνιατρικη,αυτη που τρωνε τωρα δηλαδη. Αυτα σε οτι αφορα την ξηρα γιατι αν αντεχε η τσεπη μου θα εδινα πιο πολυ κονσερβα.
http://www.brit-petfood.com/products/cats2/superpremium4/food6/dry4/brit-care-castrate-chicken-rice/
Μαυρογατος
Μαυρογατος
Senior Cat
Senior Cat

Άντρας
Γάτα
Ηλικία : 48
Αριθμός γατουνίων : 2 ζωη να'χουν!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την τρελη και τις Χιονατες!
Ημερομηνία Εγγραφής : 06/01/2012
Mood : ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ????????? - Σελίδα 19 M_thinking

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ????????? - Σελίδα 19 Empty Απ: ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ?????????

Δημοσίευση από Dreamer Δευ Ιουν 30, 2014 3:49 pm

Και κάνει και για στειρωμένα υποθέτω ε;

Θα ρωτήσω το γιατρό. Μπορώ να το κάνω αυτό που λες, αν είναι για μια φορά στο τόσο. Αλλά 3 κιλά το μήνα ειδική μόνο για τα δύο γατιά σημαίνει 34 περίπου ευρώ χωρίς την τροφή για τα άλλα δύο, χωρίς τις κονσέρβες και για τα 4 και χωρίς την άμμο τους. Ε όσο να' ναι βγαίνουν πολλά λεφτά όλα μαζί.

Αυτή που λες πόσο κοστίζει;
Dreamer
Dreamer
Καλλιτεχνό-γατα
Καλλιτεχνό-γατα

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Κερατσίνι
Αριθμός γατουνίων : 5 (Μπέντζαμιν, Ρίκυ, Μελένια, Χάρυ, Νεφέλη)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Άνοιξη, βέβαια! (ήλιος, πουλάκια, μυγάκια, λουλουδάκια...)
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Αγάπη, Χιονάτη, Χουρχουρίτσα, Shaggy, Ελίζα
Motto : Οι γυναίκες και οι γάτες θα κάνουν ό,τι τους αρέσει, και οι άντρες και οι σκύλοι θα πρέπει να χαλαρώσουν και να συνηθίσουν σʼ αυτήν την ιδέα.
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/03/2012
Mood : ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ????????? - Σελίδα 19 M_fire

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 19 από 20 Επιστροφή  1 ... 11 ... 18, 19, 20  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης