gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ?????????

+43
Stellini2014
LAROGATA
rouli726
Smokys
kouix
cyberkill
aporw
alex..niaou
Kallia1
Felicine
purina
Дanae
Maskotaki
aggeloydaki
Debbie4ever
alexandrakicat
mairou
vaso
kateni
papastroumf
noraeaea
kat-cats
silvianiaou
Anatoli
koneko
Pixelsprite
Gatoplikti
houlieta
ΜαύροςΓάτος
ΒρουκοΜπετινόσπιτο
Δ²
marina289
loulou
f.m123
Τζούλι το Κατσούλι
nikos_x
Kikiriki
Osi
Μαυρογατος
Dreamer
Karamela
otz
AngelNonh
47 απαντήσεις

Σελίδα 6 από 20 Επιστροφή  1 ... 5, 6, 7 ... 13 ... 20  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ????????? - Σελίδα 6 Empty Απ: ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ?????????

Δημοσίευση από nikos_x Τετ Απρ 03, 2013 12:47 pm

Oχι δεν την εχω αγορασει.
Την χρησιμοποιουν πολλοι σε σκυλια κ ειναι ευχαριστημενοι. Το σκευτηκα κ για τα δικα μου αλλα η μια ειναι αλλεργικη στο αρνι οποτε απορριπτεται.Anyway!

Μια φιλη που την δινει στην γατα της μου ειπε πως η κροκετα ειναι σχετικα μικρη.Λογικα επειδη ειναι για ολες τις ηλικιες η τροφη.
nikos_x
nikos_x
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.

Άντρας
Άλογο
Ηλικία : 34
Αριθμός γατουνίων : 1 + 1 που γαυγίζει
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Motto : The dog did it!
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/07/2009
Mood : ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ????????? - Σελίδα 6 Lick

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ????????? - Σελίδα 6 Empty Απ: ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ?????????

Δημοσίευση από f.m123 Τετ Απρ 03, 2013 2:30 pm

nikos_x έγραψε:
edit: Ειδα οτι ποτε δεν εχουμε αναφερει την catloversgold.
Παρτε μια ιδεα...
http://www.doglovers.gr/index.php/catfoof/catoriginal5


24? τα 5 κιλά ολιστική τροφή; Shocked No way, πρέπει κάτι να παίζει! Shocked
Πάντως φαίνεται σε κάθε περίπτωση να συμφέρει πολύ, αν σκεφτείς ότι τα 2 κιλά rc κιόλας κοστίζουν 20?! Καλή Νίκο, πολύ καλή! oksmily3 Μόλις τελειώσει η όριτζεν την παίρνω! oksmily3
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ????????? - Σελίδα 6 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ????????? - Σελίδα 6 Empty Απ: ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ?????????

Δημοσίευση από Gatoplikti Τετ Απρ 03, 2013 3:52 pm

nikos_x έγραψε:
Την rc την μισησα με αυτά που έχω διαβάσει και αυτα που μου χουν πει απο μαγαζι, η τιμή της δε για τα καλαμποκια που έχει ειναι απαγορευτική. Στην τιμή της rc κάλλιστα θα παιρνα μια acana ή μια applaws ας πούμε που είναι ποιοτικοτατες και grain free.
Και ποιος λεει οτι πχ. η acana ειναι ποιοτικοτερη απο την rc? Επειδη εχει πατατα μεσα κ οχι καλαμποκι? Καλαμποκι-σοργο-σογια η γατα δεν θα ετρωγε οχι,αλλα πατατα-αρακα-φυκια θα εκανε σαν τρελη να φαει ναι Razz
Η tonus έχει πρωτο συστατικο τα δημητριακα και κρέας και παράγωγα 14+4+4 αν δεν απατώμαι για το κρεας.
Οταν πληρωνεις 30-35ευρω το 15κιλο δεν εχεις απαιτησεις τρελες. ΟΙ απαιτησεις πληρωνονται αναλογα.
Να τους αρέσουν ομως τοσο αυτές οι τροφές και με την rc ας πούμε να μην τρώνει ούτε κοτοπουλάκι μοσχομυριστο, εμενα μου κάνει καπως .. εσένα;
Οχι εμενα δεν μου κανει καπως. Ο γατος μου τρωει οποιαδηποτε ξηρα τροφη και λυσαει για τσουρεκι.Κοτοπουλα κ ψαρια δεν τρωει. Αυτο τι σου λεει δηλαδη εσενα? Οτι εθιστηκε στα βελτιωτικα του τσουρεκιου?
Επίσης γιατι τοoooooooσο μαρκετινγκ πια;
Γιατι εχουν λεφτα κ μπορουν να το κανουν.Αν μπορουσαν κ οι αλλοι ας το εκαναν.

P.S. Θεωρω ποιοτικες τροφες και την rc και την acana και την applaws.
P.S.2. Proplan ταιζω εγω ,αρα δεν εχω συμπαθειες στο εν λογω post. Προβληματισμοι κ σκεψεις ειναι. Laughing

Dear Nikos
1.Θεωρώ την acana καλύτερη απο την rc και τα κρεατα της καλύτερα. Επισης θεωρώ καλύτερη την πατάτα απο το καλαμποκι. Μπορει να κανω και λάθος αλλα εγω με την rc στράβωσα.
2.Στα 35 ευρώ το δεκαπεντάκιλο θεωρώ οτι υπάρχουν καλύτερες τροφές απο την tonus. Οι παραπάνω τροφες επισης πανε κοντα στα ιδια λεφτα και λιγο παραπάνω. Ας έχει λιγο παραπάνω κρέας.
3.Μιλω για γατα που δεν τρώει τίποτε αλλο περα απο rc οταν λεω δεν τρώει τίποτε άλλο, ουτε καν μοσχομυριστο κοτοπουλο αν δεν έγινα κατανοητή. Μου το χουν πει φιλοι μου για την γάτα τους και σε μαγαζι που πήγα οτι συμβαινει αυτο.
Εν τέλει εδω δεν ειμαστε για να τσακωνομαστε, αλλα για να εκφράζουμε αποψεις και να ενημερωνομαστε για το καλύτερο των γατιών μας. Εγω προσωπικα ψάχνω στις δυνατοτητες τις οικονομικες που έχω μέσα στην κριση, να δώσω οτι καλύτερο μπορώ στα αδεσποτα. Οποτε ας ειμαστε λιγο πιο ψυχραιμοι.
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ????????? - Σελίδα 6 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ????????? - Σελίδα 6 Empty Απ: ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ?????????

Δημοσίευση από Anatoli Τετ Απρ 03, 2013 4:18 pm

nikos_x έγραψε:Oχι δεν την εχω αγορασει.
Την χρησιμοποιουν πολλοι σε σκυλια κ ειναι ευχαριστημενοι. Το σκευτηκα κ για τα δικα μου αλλα η μια ειναι αλλεργικη στο αρνι οποτε απορριπτεται.Anyway!

Μια φιλη που την δινει στην γατα της μου ειπε πως η κροκετα ειναι σχετικα μικρη.Λογικα επειδη ειναι για ολες τις ηλικιες η τροφη.

Nα και η αναλυση της.
http://www.dogloversgold.eu/usa/canalyse.html
Πως την βλεπετε οι ειδικοι??
Anatoli
Anatoli
Gata Antipathiticus
Gata Antipathiticus

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 48
Τόπος : Γαληφάδα City
Αριθμός γατουνίων : 2 λουκουμάδες
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Στην Αλάσκα αδελφές μου, στην Αλάσκα!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Φιόγκο και τον Σάγκυ
Motto : If you are racist, sexist, homophobic or just basically an asshole, I donʼt care if you like me, or not. I fucking hate you. - Kurt Cobain
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/08/2008
Mood : ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ????????? - Σελίδα 6 Parta10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ????????? - Σελίδα 6 Empty Απ: ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ?????????

Δημοσίευση από Τζούλι το Κατσούλι Τετ Απρ 03, 2013 4:23 pm

Gatoplikti έγραψε:
nikos_x έγραψε:
Την rc την μισησα με αυτά που έχω διαβάσει και αυτα που μου χουν πει απο μαγαζι, η τιμή της δε για τα καλαμποκια που έχει ειναι απαγορευτική. Στην τιμή της rc κάλλιστα θα παιρνα μια acana ή μια applaws ας πούμε που είναι ποιοτικοτατες και grain free.
Και ποιος λεει οτι πχ. η acana ειναι ποιοτικοτερη απο την rc? Επειδη εχει πατατα μεσα κ οχι καλαμποκι? Καλαμποκι-σοργο-σογια η γατα δεν θα ετρωγε οχι,αλλα πατατα-αρακα-φυκια θα εκανε σαν τρελη να φαει ναι Razz
Η tonus έχει πρωτο συστατικο τα δημητριακα και κρέας και παράγωγα 14+4+4 αν δεν απατώμαι για το κρεας.
Οταν πληρωνεις 30-35ευρω το 15κιλο δεν εχεις απαιτησεις τρελες. ΟΙ απαιτησεις πληρωνονται αναλογα.
Να τους αρέσουν ομως τοσο αυτές οι τροφές και με την rc ας πούμε να μην τρώνει ούτε κοτοπουλάκι μοσχομυριστο, εμενα μου κάνει καπως .. εσένα;
Οχι εμενα δεν μου κανει καπως. Ο γατος μου τρωει οποιαδηποτε ξηρα τροφη και λυσαει για τσουρεκι.Κοτοπουλα κ ψαρια δεν τρωει. Αυτο τι σου λεει δηλαδη εσενα? Οτι εθιστηκε στα βελτιωτικα του τσουρεκιου?
Επίσης γιατι τοoooooooσο μαρκετινγκ πια;
Γιατι εχουν λεφτα κ μπορουν να το κανουν.Αν μπορουσαν κ οι αλλοι ας το εκαναν.

P.S. Θεωρω ποιοτικες τροφες και την rc και την acana και την applaws.
P.S.2. Proplan ταιζω εγω ,αρα δεν εχω συμπαθειες στο εν λογω post. Προβληματισμοι κ σκεψεις ειναι. Laughing

Dear Nikos
1.Θεωρώ την acana καλύτερη απο την rc και τα κρεατα της καλύτερα. Επισης θεωρώ καλύτερη την πατάτα απο το καλαμποκι. Μπορει να κανω και λάθος αλλα εγω με την rc στράβωσα.
2.Στα 35 ευρώ το δεκαπεντάκιλο θεωρώ οτι υπάρχουν καλύτερες τροφές απο την tonus. Οι παραπάνω τροφες επισης πανε κοντα στα ιδια λεφτα και λιγο παραπάνω. Ας έχει λιγο παραπάνω κρέας.
3.Μιλω για γατα που δεν τρώει τίποτε αλλο περα απο rc οταν λεω δεν τρώει τίποτε άλλο, ουτε καν μοσχομυριστο κοτοπουλο αν δεν έγινα κατανοητή. Μου το χουν πει φιλοι μου για την γάτα τους και σε μαγαζι που πήγα οτι συμβαινει αυτο.
Εν τέλει εδω δεν ειμαστε για να τσακωνομαστε, αλλα για να εκφράζουμε αποψεις και να ενημερωνομαστε για το καλύτερο των γατιών μας. Εγω προσωπικα ψάχνω στις δυνατοτητες τις οικονομικες που έχω μέσα στην κριση, να δώσω οτι καλύτερο μπορώ στα αδεσποτα. Οποτε ας ειμαστε λιγο πιο ψυχραιμοι.

Όπως;;; Για πες, για πες... Οι υπόλοιπες πάντως που αναφέραμε βγαίνουν αρκετά πιο πάνω, νομίζω...
Τζούλι το Κατσούλι
Τζούλι το Κατσούλι
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Τόπος : Γατάγου
Αριθμός γατουνίων : Δυο λευκά θαύματα εντός σπιτιού, η μικρή μου πριγκίπισσα του ονείρου και οι νιαουριστοί μου θαμώνες στον κήπο!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Τρελλλλή ηλιοφάνεια και ζέστη!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ό,τι βγαίνει σε άσπρο, μαύρο, γκρι, πορτοκαλί, μπλε και όλες τις αποχρώσεις και τους συνδυασμούς τους...
Motto : Μια γάτα έχει εννιά ζωές. Στις τρεις πρώτες παίζει, στις τρεις επόμενες γυρίζει, στις τρεις τελευταίες μένει.
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2010
Mood : ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ????????? - Σελίδα 6 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ????????? - Σελίδα 6 Empty Απ: ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ?????????

Δημοσίευση από Gatoplikti Τετ Απρ 03, 2013 4:44 pm

Τζουλινο !
Εγω επαιρνα οπως ειχα γράψει οntario αλλα παει τώρα και αυτη φεύγει απο την χώρα.
Αναρωτιέμαι ακομα και αν αυτες που λέγαμε για την farmina πχ ειναι καλύτερες.
H equilibrio πχ στα 10 κιλά κανει 31,5 τα 15 κανουν 45. Δεν ειναι μεγάλη διαφορα αν σε βγάζει καποιο σεβαστο διάστημα. Δηλαδη μην πάμε και στο 70-100αρι πχ μια 15κιλη. Θα θελα να έχει περισσοτερη ζωϊκη πρωτεϊνη οσο γίνεται.
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ????????? - Σελίδα 6 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ????????? - Σελίδα 6 Empty Απ: ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ?????????

Δημοσίευση από nikos_x Τετ Απρ 03, 2013 4:49 pm

Dear Gatoplikti,
κανεις δεν εχασε την ψυχραιμια του κ η ανταλαγη αποψεων εδω ειναι ο σκοπος μας. blinking
Στα 35ευρω το 15κιλο ,οπως ρωταει κ το κατσουλι, παραπανω,θελω να μας πεις ποιες τροφες ειναι πολυ καλυτερες κ επωνυμες.

24? τα 5 κιλά ολιστική τροφή; No way, πρέπει κάτι να παίζει!
Πάντως φαίνεται σε κάθε περίπτωση να συμφέρει πολύ, αν σκεφτείς ότι τα 2 κιλά rc κιόλας κοστίζουν 20?! Καλή Νίκο, πολύ καλή! Μόλις τελειώσει η όριτζεν την παίρνω!
Εσενα κ σκ@το να σου πουν οτι ειναι ολιστικο θα πας να το παρεις Razz

Αnatoli ,
στα χαρτια ειναι παρα πολυ καλη. Μενει να την δοκιμασετε για να δειτε αν δουλευει στα γατοσκυλα σας. blinking

edit: Ontario, εγω δεν καταλαβα ποτε γιατι η σκυλισια με την γατισια τους ειχαν τοσο μεγαλη διαφορα. Επισης η σκυλισια φαινοταν ποιοτικη τροφη(απο συστατικα μεχρι συσκευασια) ενω η γατισια οτι να ναι.

edit 2: σπαω την κεφαλα μου να θυμηθω ποσοστο μαγνησιου στην catloversgold! Ειχα στειλει μειλ κ μου ειπαν αλλα δεν θυμαμαι γμτ!
nikos_x
nikos_x
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.

Άντρας
Άλογο
Ηλικία : 34
Αριθμός γατουνίων : 1 + 1 που γαυγίζει
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Motto : The dog did it!
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/07/2009
Mood : ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ????????? - Σελίδα 6 Lick

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ????????? - Σελίδα 6 Empty Απ: ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ?????????

Δημοσίευση από Τζούλι το Κατσούλι Τετ Απρ 03, 2013 4:54 pm

Ναι, η equilibrio είναι καλή περίπτωση, δε λέω, αλλά από 30 πας στα 40 (+τα μεταφορικά/αντικαταβολή που χρεώνουν στο μοναδικό μαγαζί που την έχω βρει ον-λάιν, άρα από 31 μιλάμε για 42-44). Αν βέβαια το ψάχνεις τόσο αυστηρά με το οικονιμικό, αλλά εντάξει, είπαμε... happy2 Σε χρόνο μου κρατάει το ίδιο, ίσως την equilibrio την τρώνε και πιο γρήγορα.Την ontario δυστυχώς, όπως είχα πει, ούτε να τη φτύσουν, τη μύριζαν κι έφευγαν τα δικά μου. Τη farmina θα τη ρισκάρω κάποια στιγμή, νομίζω βγαίνει όσο η equilibrio αυτή που λέω να πάρω...
Τζούλι το Κατσούλι
Τζούλι το Κατσούλι
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Τόπος : Γατάγου
Αριθμός γατουνίων : Δυο λευκά θαύματα εντός σπιτιού, η μικρή μου πριγκίπισσα του ονείρου και οι νιαουριστοί μου θαμώνες στον κήπο!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Τρελλλλή ηλιοφάνεια και ζέστη!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ό,τι βγαίνει σε άσπρο, μαύρο, γκρι, πορτοκαλί, μπλε και όλες τις αποχρώσεις και τους συνδυασμούς τους...
Motto : Μια γάτα έχει εννιά ζωές. Στις τρεις πρώτες παίζει, στις τρεις επόμενες γυρίζει, στις τρεις τελευταίες μένει.
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2010
Mood : ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ????????? - Σελίδα 6 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ????????? - Σελίδα 6 Empty Απ: ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ?????????

Δημοσίευση από nikos_x Τετ Απρ 03, 2013 5:07 pm

Οποιος δοκιμασει την catloversgold να μας πει εντυπωσεις ε!
Παιζει να κανω ενα break απο την proplan τωρα το Πασχα κ ηθελα μια τροφη σε 4κιλο/5κιλο... Cool
nikos_x
nikos_x
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.

Άντρας
Άλογο
Ηλικία : 34
Αριθμός γατουνίων : 1 + 1 που γαυγίζει
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Motto : The dog did it!
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/07/2009
Mood : ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ????????? - Σελίδα 6 Lick

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ????????? - Σελίδα 6 Empty Απ: ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ?????????

Δημοσίευση από Τζούλι το Κατσούλι Τετ Απρ 03, 2013 5:15 pm

Α, ωραία, η αλλαγή αυτή τη φορά θα γίνει με βάση το μέγεθος του σακουλακίου, ε; happy2
Τζούλι το Κατσούλι
Τζούλι το Κατσούλι
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Τόπος : Γατάγου
Αριθμός γατουνίων : Δυο λευκά θαύματα εντός σπιτιού, η μικρή μου πριγκίπισσα του ονείρου και οι νιαουριστοί μου θαμώνες στον κήπο!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Τρελλλλή ηλιοφάνεια και ζέστη!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ό,τι βγαίνει σε άσπρο, μαύρο, γκρι, πορτοκαλί, μπλε και όλες τις αποχρώσεις και τους συνδυασμούς τους...
Motto : Μια γάτα έχει εννιά ζωές. Στις τρεις πρώτες παίζει, στις τρεις επόμενες γυρίζει, στις τρεις τελευταίες μένει.
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2010
Mood : ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ????????? - Σελίδα 6 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ????????? - Σελίδα 6 Empty Απ: ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ?????????

Δημοσίευση από nikos_x Τετ Απρ 03, 2013 5:16 pm

Nαι γιατι την θελω οσο ειμαι ΑΘηνα! Εδω θα παραγγειλω μετα σακι που δεν μπορω να κουβαλισω στα κτελ δυστηχως..... Smile
nikos_x
nikos_x
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.

Άντρας
Άλογο
Ηλικία : 34
Αριθμός γατουνίων : 1 + 1 που γαυγίζει
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Motto : The dog did it!
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/07/2009
Mood : ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ????????? - Σελίδα 6 Lick

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ????????? - Σελίδα 6 Empty Απ: ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ?????????

Δημοσίευση από Τζούλι το Κατσούλι Τετ Απρ 03, 2013 5:22 pm

Καλά, αυτό έλειπε να κουβαλάς και τσουβάλια στα κτελ. Ένα σακουλάκι και πολύ του είναι! Madd happy2
Τζούλι το Κατσούλι
Τζούλι το Κατσούλι
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Τόπος : Γατάγου
Αριθμός γατουνίων : Δυο λευκά θαύματα εντός σπιτιού, η μικρή μου πριγκίπισσα του ονείρου και οι νιαουριστοί μου θαμώνες στον κήπο!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Τρελλλλή ηλιοφάνεια και ζέστη!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ό,τι βγαίνει σε άσπρο, μαύρο, γκρι, πορτοκαλί, μπλε και όλες τις αποχρώσεις και τους συνδυασμούς τους...
Motto : Μια γάτα έχει εννιά ζωές. Στις τρεις πρώτες παίζει, στις τρεις επόμενες γυρίζει, στις τρεις τελευταίες μένει.
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2010
Mood : ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ????????? - Σελίδα 6 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ????????? - Σελίδα 6 Empty Απ: ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ?????????

Δημοσίευση από nikos_x Τετ Απρ 03, 2013 5:24 pm

Aν δεις τις τιμες εδω...θα κλαψεις!!! Θα κουβαλουσα ειλικρινα,αλλα δεν εχω 3 χερια. Ενα χερι βαλιτσα,ενα κλουβι μεταφορας,μια τσαντα στην πλατη....Μακαρι να ειχα κ αλλο να κουβαλισω το σακι! Sad
nikos_x
nikos_x
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.

Άντρας
Άλογο
Ηλικία : 34
Αριθμός γατουνίων : 1 + 1 που γαυγίζει
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Motto : The dog did it!
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/07/2009
Mood : ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ????????? - Σελίδα 6 Lick

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ????????? - Σελίδα 6 Empty Απ: ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ?????????

Δημοσίευση από Gatoplikti Τετ Απρ 03, 2013 5:33 pm

Νικο δεν κολλησα απαραιτητα στα 35 ευρώ αλλα σε ένα ευρος τιμών. Παω και λιγο παραπάνω οπως το παράδειγματα μου. Δεν τις θεωρώ τραγικες διαφορες. Δεν εμπιστεύομαι την purina σαν εταιρεια τοσο σε σχέση πάντα με αυτα που έχω ακούσει και διαβάσει. Οπως προειπα δεν θα ήθελα μια τροφή να μην έχει πρωτο συστατικο το καλαμποκι και επισης πιστεύω οτι η tonus έχει αρκετά βελτιωτικα.
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ????????? - Σελίδα 6 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ????????? - Σελίδα 6 Empty Απ: ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ?????????

Δημοσίευση από nikos_x Τετ Απρ 03, 2013 5:40 pm

Νικο δεν κολλησα απαραιτητα στα 35 ευρώ αλλα σε ένα ευρος τιμών. Παω και λιγο παραπάνω οπως το παράδειγματα μου. Δεν τις θεωρώ τραγικες διαφορες. Δεν εμπιστεύομαι την purina σαν εταιρεια τοσο σε σχέση πάντα με αυτα που έχω ακούσει και διαβάσει. Οπως προειπα δεν θα ήθελα μια τροφή να μην έχει πρωτο συστατικο το καλαμποκι και επισης πιστεύω οτι η tonus έχει αρκετά βελτιωτικα.
Aν μπορεις να διαθεσεις παραπανω χρηματα εννοειται να κοιταξεις για κατι καλυτερο!Δεν ειπε κανενας οτι η tonus ειναι η τροφαρα αλλα (για 1000στη φορα Smile ) οτι στα λεφτα της ειναι αξιοπρεπης τροφη blinking .
Για την purina διαφωνουμε,οκ δεκτον, γιατι εγω θεωρω πως μια εταιρια που παραγει ζωοτροφες 80χρονια δεν μπορει να ειναι τοσο ασχετη κ να εχουν διαβολικα σχεδια απεναντι μας,να θελουν να ξεκανουν τα πετς μας.
Το πρωτο συστατικο να μην ειναι καλαμποκι το καταλαβαινω κ συμφωνω ναι.
Θα ηθελα μονο να μου εξηγησετε -γιατι σε πολλα ποστ αναφερεται- τι εννοουμε με τον ορο βελτιωτικα κ τι ειναι αυτα.
Για το αν εχει η tonus βελτιωτικα(?) πιστευω κ ΠΑΛΙ πως οτι πληρωνεις παιρνεις.
nikos_x
nikos_x
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.

Άντρας
Άλογο
Ηλικία : 34
Αριθμός γατουνίων : 1 + 1 που γαυγίζει
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Motto : The dog did it!
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/07/2009
Mood : ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ????????? - Σελίδα 6 Lick

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ????????? - Σελίδα 6 Empty Απ: ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ?????????

Δημοσίευση από Gatoplikti Τετ Απρ 03, 2013 5:50 pm

Βελτιωτικα εγω τουλαχιστον εννοώ προσθετα στοιχεία (οχι απαραιτητα καλα) που βελτιώνουν την γεύση της τροφης. Ας εξηγήσουν οι γνώστες αναλυτικοτερα.
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ????????? - Σελίδα 6 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ????????? - Σελίδα 6 Empty Απ: ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ?????????

Δημοσίευση από nikos_x Τετ Απρ 03, 2013 5:56 pm

Μαλιστα.
Αυτο που "βελτιωνει" την γευση ,αλλιως δεν θα τρωγοταν η κροκετα, ειναι το λιπος που πεφτει τελευταιο απο πανω.
Για νοστιμια χρησιμοποιειται το αλατι,που ενω δεν κανει καλο γενικα,σε μικρες ποσοτητες πολλες εταιριες το χρησιμοποιουν.

Αν υπαρχει καποιο αλλο μυστικο συστατικο που βελτιωνει την γευση κ κανει εθιστικη την κροκετα ,οποιος το γνωριζει ας το γραψει. Διαφορετικα κ αυτο περναει στην σφαιρα της φαντασιας για τα κρυφα συστατικα που μπαινουν στις κροκετες κ εμεις δεν μπορουμε να το γνωριζουμε-οσο κ να θελουμε(σκαω να μαθω αλλα...που!).
nikos_x
nikos_x
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.

Άντρας
Άλογο
Ηλικία : 34
Αριθμός γατουνίων : 1 + 1 που γαυγίζει
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Motto : The dog did it!
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/07/2009
Mood : ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ????????? - Σελίδα 6 Lick

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ????????? - Σελίδα 6 Empty Απ: ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ?????????

Δημοσίευση από koneko Τετ Απρ 03, 2013 10:01 pm

nikos_x έγραψε:Δημητρα,
Η μελαμινη ηταν ενα συμβαν που εγινε το 2007. Δεν χρησιμοποιειται στην παραγωγη ζωοτροφων. Την προσθεσαν οι Κινεζοι στα "κλεφτα" γιατι στην αναλυση αυξανει την περιεκτικοτητα σε πρωτεινη της γλουτενης καλαμποκιου.Οποτε ετσι ανεβασαν κ την τιμη αυτοι.

Ηρω,
σαφως κ γινονται ολα στον βωμο του κερδους. Στα χρονια που εχουν περασει ομως κ στα απειρα ζωα που διατρεφονται με ξηρα τροφη δεν ειδα να ειναι κανονας οτι το καλαμποκι ειναι το χειριστο συστατικο.
Σαφως τα ζωικης προελευσης συστατικα ειναι καλυτερα αλλα κ το μοτιβο κρεας+σιτηρα στις ξηρες τροφες δεν ειναι δα αποτυχημενο.

edit: Ειδα οτι ποτε δεν εχουμε αναφερει την catloversgold.
Παρτε μια ιδεα...
http://www.doglovers.gr/index.php/catfoof/catoriginal5



Νικο το καλαμποκι δεν το θεωρω πηγη του κακου (ασε που προσωπικα το λατρευω). Το προβλημα ειναι οτι αυτες οι τροφες με καλαμποκι τεινουν να περιεχουν περισσοτερο καλαμποκι παρα κρεας. Αν ηταν σαν orijen (πχ 80% κρεας, 20% καλαμποκι αντι για πατατα), πιθανοτατα θα τις προτιμουσα γιατι η πατατα οταν ψηνεται σε υψηλες θερμοκρασιες παραγεται ακρυλαμιδιο (σε μεγαλυτερη ποσοτητα απο οτι το καλαμποκι) Suspect

Η παρακατω τροφη δεν εχει ερθει ακομα εκει btw? http://www.horizonpetfood.com/legacy
Την θεωρω καλυτερη απο την orijen γιατι αντι για πατατα περιεχει αρακα Suspect . Ειναι και πιο φθηνη απο την orijen ($22 τα 3 κιλα horizon vs $26 τα 2.5 κιλα orijen) Suspect
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ????????? - Σελίδα 6 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ????????? - Σελίδα 6 Empty Απ: ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ?????????

Δημοσίευση από Μαυρογατος Πεμ Απρ 04, 2013 12:51 am

nikos_x έγραψε:
Νικο δεν κολλησα απαραιτητα στα 35 ευρώ αλλα σε ένα ευρος τιμών. Παω και λιγο παραπάνω οπως το παράδειγματα μου. Δεν τις θεωρώ τραγικες διαφορες. Δεν εμπιστεύομαι την purina σαν εταιρεια τοσο σε σχέση πάντα με αυτα που έχω ακούσει και διαβάσει. Οπως προειπα δεν θα ήθελα μια τροφή να μην έχει πρωτο συστατικο το καλαμποκι και επισης πιστεύω οτι η tonus έχει αρκετά βελτιωτικα.
Aν μπορεις να διαθεσεις παραπανω χρηματα εννοειται να κοιταξεις για κατι καλυτερο!Δεν ειπε κανενας οτι η tonus ειναι η τροφαρα αλλα (για 1000στη φορα Smile ) οτι στα λεφτα της ειναι αξιοπρεπης τροφη blinking .
Για την purina διαφωνουμε,οκ δεκτον, γιατι εγω θεωρω πως μια εταιρια που παραγει ζωοτροφες 80χρονια δεν μπορει να ειναι τοσο ασχετη κ να εχουν διαβολικα σχεδια απεναντι μας,να θελουν να ξεκανουν τα πετς μας.
Το πρωτο συστατικο να μην ειναι καλαμποκι το καταλαβαινω κ συμφωνω ναι.
Θα ηθελα μονο να μου εξηγησετε -γιατι σε πολλα ποστ αναφερεται- τι εννοουμε με τον ορο βελτιωτικα κ τι ειναι αυτα.
Για το αν εχει η tonus βελτιωτικα(?) πιστευω κ ΠΑΛΙ πως οτι πληρωνεις παιρνεις.
To βασικο προβλημα της Tonus κατα την γνωμη μου ειναι οτι δεν φτανει πουεχει ενα πολυ μικρο ποσοστο κρεατος,δεν ξερουμε και τι κρεας ειναι! Για την Purina δεν θα εκφερω γνωμη...θα αφησω αλλους να μιλησουν... http://www.consumeraffairs.com/pets/ralston.html
Μαυρογατος
Μαυρογατος
Senior Cat
Senior Cat

Άντρας
Γάτα
Ηλικία : 48
Αριθμός γατουνίων : 2 ζωη να'χουν!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την τρελη και τις Χιονατες!
Ημερομηνία Εγγραφής : 06/01/2012
Mood : ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ????????? - Σελίδα 6 M_thinking

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ????????? - Σελίδα 6 Empty Απ: ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ?????????

Δημοσίευση από Karamela Πεμ Απρ 04, 2013 10:49 am

Xθες που ειχα παει στο πετσοπ διπλα απο το σπιτι μου μιλαγα με τη πετσοπου για τις τροφες. Την ξερω πολλα χρονια, οποτε μιλαμε ανετα.

Πηγα λοιπον να τη ρωτησω τι τροφες μπορει να μου φερει μιας και το γνωστο ονλινε δεν εχει μεγαλη ποικιλια. Πανω στη κουβεντα μου ανεφερε οτι ψαχνοντας για δικα τους τροφιμα διαβασε σε αρθρα οτι η nestle εχει ασκησει βετο και δεν δεχεται κανεναν ελεγχο στα προιοντα τους. Πλεον δεν παιρνει ουτε για κεινη προιοντα nestle και δεν δινει και στα δικα της προιοντα purina. Για να μην γινει καποια παραξηγηση πουλαει και τονους και προπλαν.

Gatoplikti μπορεις σε παρακαλω να μου πεις τι εχεις ακουσει και τι εχεις διαβασει? Δεν ειχα νετ τοσες μερες στο σπιτι οποτε δεν το εψαξα εγω.

Τελος προσφατα ειχαμε θεμα με τη μια μου γατα, θηλυκη, αστειρωτη, 11 μηνων καθως εφραξε η ουρηθρα και τωρα τρεχουμε και δεν φτανουμε. Απο οταν την εχω τρωει προπλαν, εκτος απο ενα διαστημα που εφαγε και τονους. Ο κτηνιατρος μου ειπε κι αυτος να δινω οτι αλλο θελω εκτος απο προιοντα της purina γιατι δεν εμπιστευεται καθολου τη νεστλε μετα απο αυτα που εχει διαβασει.
Karamela
Karamela
Mature Cat
Mature Cat

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 6
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/06/2012
Mood : ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ????????? - Σελίδα 6 M_summer

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ????????? - Σελίδα 6 Empty Απ: ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ?????????

Δημοσίευση από koneko Πεμ Απρ 04, 2013 11:49 am

nikos_x έγραψε:
Αν υπαρχει καποιο αλλο μυστικο συστατικο που βελτιωνει την γευση κ κανει εθιστικη την κροκετα ,οποιος το γνωριζει ας το γραψει. Διαφορετικα κ αυτο περναει στην σφαιρα της φαντασιας για τα κρυφα συστατικα που μπαινουν στις κροκετες κ εμεις δεν μπορουμε να το γνωριζουμε-οσο κ να θελουμε(σκαω να μαθω αλλα...που!).

sodium glutamate aka monosodium glutamate/MSG. Γνωστο και ως Ε621, 622, 623, 624, 624 ή ως natural flavoring ή ως digest. Κυκλοφορει και με την ονομασια hydrolyzed protein. Δινει την γευση umami (κρεας). Ειναι καλα κρυμμενο με διαφορετικες ονομασιες. Ψαξε στο ιντερνετ να δεις με ποσα ονοματα κυκλοφορει!

Karamela έγραψε:Xθες που ειχα παει στο πετσοπ διπλα απο το σπιτι μου μιλαγα με τη πετσοπου για τις τροφες. Την ξερω πολλα χρονια, οποτε μιλαμε ανετα.

Πηγα λοιπον να τη ρωτησω τι τροφες μπορει να μου φερει μιας και το γνωστο ονλινε δεν εχει μεγαλη ποικιλια. Πανω στη κουβεντα μου ανεφερε οτι ψαχνοντας για δικα τους τροφιμα διαβασε σε αρθρα οτι η nestle εχει ασκησει βετο και δεν δεχεται κανεναν ελεγχο στα προιοντα τους. Πλεον δεν παιρνει ουτε για κεινη προιοντα nestle και δεν δινει και στα δικα της προιοντα purina. Για να μην γινει καποια παραξηγηση πουλαει και τονους και προπλαν.

Gatoplikti μπορεις σε παρακαλω να μου πεις τι εχεις ακουσει και τι εχεις διαβασει? Δεν ειχα νετ τοσες μερες στο σπιτι οποτε δεν το εψαξα εγω.

Τελος προσφατα ειχαμε θεμα με τη μια μου γατα, θηλυκη, αστειρωτη, 11 μηνων καθως εφραξε η ουρηθρα και τωρα τρεχουμε και δεν φτανουμε. Απο οταν την εχω τρωει προπλαν, εκτος απο ενα διαστημα που εφαγε και τονους. Ο κτηνιατρος μου ειπε κι αυτος να δινω οτι αλλο θελω εκτος απο προιοντα της purina γιατι δεν εμπιστευεται καθολου τη νεστλε μετα απο αυτα που εχει διαβασει.

Κλασσικη νοοτροπια πολυεθνικων. Τις αποφευγω οπως ο διαολος το λιβανι.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ????????? - Σελίδα 6 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ????????? - Σελίδα 6 Empty Απ: ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ?????????

Δημοσίευση από Gatoplikti Πεμ Απρ 04, 2013 12:12 pm

koneko έγραψε:
nikos_x έγραψε:Δημητρα,
Η μελαμινη ηταν ενα συμβαν που εγινε το 2007. Δεν χρησιμοποιειται στην παραγωγη ζωοτροφων. Την προσθεσαν οι Κινεζοι στα "κλεφτα" γιατι στην αναλυση αυξανει την περιεκτικοτητα σε πρωτεινη της γλουτενης καλαμποκιου.Οποτε ετσι ανεβασαν κ την τιμη αυτοι.

Ηρω,
σαφως κ γινονται ολα στον βωμο του κερδους. Στα χρονια που εχουν περασει ομως κ στα απειρα ζωα που διατρεφονται με ξηρα τροφη δεν ειδα να ειναι κανονας οτι το καλαμποκι ειναι το χειριστο συστατικο.
Σαφως τα ζωικης προελευσης συστατικα ειναι καλυτερα αλλα κ το μοτιβο κρεας+σιτηρα στις ξηρες τροφες δεν ειναι δα αποτυχημενο.

edit: Ειδα οτι ποτε δεν εχουμε αναφερει την catloversgold.
Παρτε μια ιδεα...
http://www.doglovers.gr/index.php/catfoof/catoriginal5



Νικο το καλαμποκι δεν το θεωρω πηγη του κακου (ασε που προσωπικα το λατρευω). Το προβλημα ειναι οτι αυτες οι τροφες με καλαμποκι τεινουν να περιεχουν περισσοτερο καλαμποκι παρα κρεας. Αν ηταν σαν orijen (πχ 80% κρεας, 20% καλαμποκι αντι για πατατα), πιθανοτατα θα τις προτιμουσα γιατι η πατατα οταν ψηνεται σε υψηλες θερμοκρασιες παραγεται ακρυλαμιδιο (σε μεγαλυτερη ποσοτητα απο οτι το καλαμποκι) Suspect

Η παρακατω τροφη δεν εχει ερθει ακομα εκει btw? http://www.horizonpetfood.com/legacy
Την θεωρω καλυτερη απο την orijen γιατι αντι για πατατα περιεχει αρακα Suspect . Ειναι και πιο φθηνη απο την orijen ($22 τα 3 κιλα horizon vs $26 τα 2.5 κιλα orijen) Suspect

Hρώ να σε ρωτήσω.
Η εταιρεια που βγάζει την acana orijen υποστηριζει οτι ο οργανισμος της γάτας δεν ειναι φτιαγμένος για να μπορει να χωνέψει τα σιτηρά. Ισχύει; Yποθέτω για αυτο βάζουν πατάτα η οποια ειναι υδατάνθρακας; Ειναι ή δεν ειναι τελικα το καλαμποκι κατάλληλο για τα γατια; Oχι οτι και η πατάτα προφανώς ειναι οτι καλύτερο.
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ????????? - Σελίδα 6 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ????????? - Σελίδα 6 Empty Απ: ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ?????????

Δημοσίευση από nikos_x Πεμ Απρ 04, 2013 2:11 pm


sodium glutamate aka monosodium glutamate/MSG. Γνωστο και ως Ε621, 622, 623, 624, 624 ή ως natural flavoring ή ως digest. Κυκλοφορει και με την ονομασια hydrolyzed protein. Δινει την γευση umami (κρεας). Ειναι καλα κρυμμενο με διαφορετικες ονομασιες. Ψαξε στο ιντερνετ να δεις με ποσα ονοματα κυκλοφορει!

Γιατι ειναι κακες οι υδρολυμενες πρωτεινες? Απλα αντι να τις διασπασει ο οργανισμος ειναι διασπασμενες απο πριν τεχνητα.

To βασικο προβλημα της Tonus κατα την γνωμη μου ειναι οτι δεν φτανει πουεχει ενα πολυ μικρο ποσοστο κρεατος,δεν ξερουμε και τι κρεας ειναι! Για την Purina δεν θα εκφερω γνωμη...θα αφησω αλλους να μιλησουν... http://www.consumeraffairs.com/pets/ralston.html.
Ετσι ειναι οι φτηνες τροφες,τι να κανουμε.
Θα βρεις αλλους τοσους(αληθεια 500 ατομα στους ποσους ανα τον κοσμο που χρησιμοποιουν αυτες τις τροφες?) να λενε τα καλυτερα .Δεν λεει κατι.
nikos_x
nikos_x
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.

Άντρας
Άλογο
Ηλικία : 34
Αριθμός γατουνίων : 1 + 1 που γαυγίζει
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Motto : The dog did it!
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/07/2009
Mood : ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ????????? - Σελίδα 6 Lick

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ????????? - Σελίδα 6 Empty Απ: ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ?????????

Δημοσίευση από koneko Πεμ Απρ 04, 2013 11:15 pm

nikos_x έγραψε:
Γιατι ειναι κακες οι υδρολυμενες πρωτεινες? Απλα αντι να τις διασπασει ο οργανισμος ειναι διασπασμενες απο πριν τεχνητα.

μονο που το προβλημα με το MSG ειναι οτι ενοχοποιειται για νευρο-ενδροκρινολογικα προβληματα και παχυσαρκια tongueout .
Η διαφορα των υδρολυμενων πρωτεινων ειναι οτι οργανισμος θα απορροφησει αμεσως στο αιμα το glutamate οταν του προσφερθει η πρωτεινη διασπασμενη. Οταν η ποσοτητα του glutamate στο αιμα ειναι αποτομη και υψηλη τοτε δρα ως excitotoxic. Δηλαδη προκαλει υπερδιεγερση των νευρικων κυτταρων.

Οπως και να 'χει, το χρησιμοποιουν ως βελτιωτικο γευσης. Κανει τα ζωα (και τους ανθρωπους) να συνεχιζουν να τρωνε με λαιμαργια (βλ πατατακια). Δεν απορω που πολλες γατες αρνουνται να φανε οτιδηποτε αλλο εκτος απο την ξηρα τροφη τους tongueout .
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ????????? - Σελίδα 6 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ????????? - Σελίδα 6 Empty Equilibrio -> μεταλλαγμένα συστατικά

Δημοσίευση από silvianiaou Πεμ Απρ 04, 2013 11:19 pm

Gatoplikti έγραψε:Θα μας πουν τα πιο ψαγμενα παιδια εδω, που προσπαθώ να παρακολουθήσω και να καταλάβω. Laughing Εγω πάντως τεινω προς την equilibrio αν και εχω αμφιβολια για αυτο το 30% κρέας που λεει. Σαν τιμες αυτες νομιζω ειναι καλές για να πάρεις μα αρκετά πιο καλή τροφη απο τις φουλ καλαμποκι.
Την tonus δεν την έχω σε μεγάλη υποληψη. Η purina βάζει και αυτη βελτιωτικα και δεν έχει και το τρελλο κρεας. Η cat fun ναι έχει και χρωστικες και παραπανω στάχτη αλλα λέει οτι έχει ενα καλο ποσοστο κρέατος παντως. Αν δεν έχεις μια..
Την team breeder cat που την πουλάνε; καλη εταιρεια πρεπει να ναι πάντως η φαρμινα.

Καλησπέρα σας!
Γραφω αυτό το post μόνο και μονο επείδη την πάτησα και είδα που αναφερθήκατε στην Εquilibrio θέλω να προειδοποιήσω αυτούς που την ταίζουν.
Τάιζα την συγκεκριμένη μάρκα για καιρό κυρίως λόγω της τιμής της. Μετα από 1 χρονο οι γάτες μου άρχισαν να εχουν σοβαρα δερματικα προβληματα. Ο γιατρος επέμενε πως φταίει η τροφη της αλλα εγω συνέχισα να την αγοραζω μεχρι που πριν μερικες μερες ενημερωθηκα από ένα petshop ότι στη συγκεκριμένη τροφη εχει γινει μήνυση!
Κρύβουν με το στρογγυλό γαλαζιο-ασπρο αυτοκολλητο στην κάτω αριστερη γωνια της συσκευασιας το σημα που προειδοποιεί ότι η τροφη εχει μεταλαγμενα συστατικα, σογια και γλουτενη. Μπορειτε να το δειτε και μονοι σας εαν το ξεκολλήστε. Ποιος ξερει τι αλλες αηδιες εχει μεσα. Όχι μονο ηθελα να το γραψω αλλα και θα τους καταγγειλω διοτι σημερα βρήκαμε ότι ο Ερνεστος ο μικρος μου γατος εχει παθει καρκινο.

silvianiaou
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Αριθμός γατουνίων : 4
Ημερομηνία Εγγραφής : 04/04/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ????????? - Σελίδα 6 Empty Απ: ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ?????????

Δημοσίευση από koneko Πεμ Απρ 04, 2013 11:34 pm

Gatoplikti έγραψε:
Hρώ να σε ρωτήσω.
Η εταιρεια που βγάζει την acana orijen υποστηριζει οτι ο οργανισμος της γάτας δεν ειναι φτιαγμένος για να μπορει να χωνέψει τα σιτηρά. Ισχύει; Yποθέτω για αυτο βάζουν πατάτα η οποια ειναι υδατάνθρακας; Ειναι ή δεν ειναι τελικα το καλαμποκι κατάλληλο για τα γατια; Oχι οτι και η πατάτα προφανώς ειναι οτι καλύτερο.

ισχυει οπως ισχυει οτι δεν μπορει να χωνεψει και την πατατα (αμυλο=πολυπλοκος υδατανθρακας) και τα φυτα γενικοτερα. H πατατα ειναι καλυτερη γιατι περιεχεται σε μικροτερη ποσοτητα απο το καλαμποκι Suspect .
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ????????? - Σελίδα 6 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ????????? - Σελίδα 6 Empty Απ: ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ?????????

Δημοσίευση από nikos_x Παρ Απρ 05, 2013 12:37 am

μονο που το προβλημα με το MSG ειναι οτι ενοχοποιειται για νευρο-ενδροκρινολογικα προβληματα και παχυσαρκια .
Η διαφορα των υδρολυμενων πρωτεινων ειναι οτι οργανισμος θα απορροφησει αμεσως στο αιμα το glutamate οταν του προσφερθει η πρωτεινη διασπασμενη. Οταν η ποσοτητα του glutamate στο αιμα ειναι αποτομη και υψηλη τοτε δρα ως excitotoxic. Δηλαδη προκαλει υπερδιεγερση των νευρικων κυτταρων.

Οπως και να 'χει, το χρησιμοποιουν ως βελτιωτικο γευσης. Κανει τα ζωα (και τους ανθρωπους) να συνεχιζουν να τρωνε με λαιμαργια (βλ πατατακια). Δεν απορω που πολλες γατες αρνουνται να φανε οτιδηποτε αλλο εκτος απο την ξηρα τροφη τους ..
Oι υδρολυμενες πρωτεινες ομως χρησιμοποιουνται σε ζωα με ευαισθησια στην πεψη κ αλλεργιες. Αρα ειναι ευπεπτες. 1 νομισμα,2 οψεις.
Και αν παρουμε ενα ενα τα συστατιμα απο ολες τις κροκετες της αγορας σιγουρα μια βιταμινη δεν θα μας κανει,ενα συστατικο θα ειναι "κακο",καποια ποσοστα ιχνοστοιχειων δε θα μας αρεσουν κτλ. Μιλαμε για επεξερμασμενα τροφιμα .Οταν δεν ειμαστε διατεθειμενοι να μαγειρεψουμε μονοι μας για τα ζωα μας αλλα περιμενουμε απο τους αλλους,δεν εχει νοημα το να ψειριζουμε τα παντα.
H πατατα ειναι καλυτερη γιατι περιεχεται σε μικροτερη ποσοτητα απο το καλαμποκι
Οχι παντα. Αναλογως την εταιρια.
Κρύβουν με το στρογγυλό γαλαζιο-ασπρο αυτοκολλητο στην κάτω αριστερη γωνια της συσκευασιας το σημα που προειδοποιεί ότι η τροφη εχει μεταλαγμενα συστατικα, σογια και γλουτενη. Μπορειτε να το δειτε και μονοι σας εαν το ξεκολλήστε.
Απο πριν που το διαβασα αυτο θελω να παω σε πετσοπ κ να δω κατω απο το αυτοκολλητο.
Την team breeder cat που την πουλάνε; καλη εταιρεια πρεπει να ναι πάντως η φαρμινα
Ναι πολυ καλη....
Οταν δεν ξεχνανε να καθαρισουν τα σιλο τους και μπερδευονται οτι να ναι κροκετες στα σακια.
Η' οταν η τροφη μυριζει περιεργα,τα σκυλια σταματανε να τρωνε και βρισκεις σαβουρα μεσα στο σακι.
Η' οταν τους αναφερεις τα παραπανω κ δεν παιρνουν καν θεση.
nikos_x
nikos_x
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.

Άντρας
Άλογο
Ηλικία : 34
Αριθμός γατουνίων : 1 + 1 που γαυγίζει
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Motto : The dog did it!
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/07/2009
Mood : ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ????????? - Σελίδα 6 Lick

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ????????? - Σελίδα 6 Empty Απ: ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ?????????

Δημοσίευση από f.m123 Παρ Απρ 05, 2013 12:35 pm

nikos_x έγραψε:
24? τα 5 κιλά ολιστική τροφή; No way, πρέπει κάτι να παίζει!
Πάντως φαίνεται σε κάθε περίπτωση να συμφέρει πολύ, αν σκεφτείς ότι τα 2 κιλά rc κιόλας κοστίζουν 20?! Καλή Νίκο, πολύ καλή! Μόλις τελειώσει η όριτζεν την παίρνω!
Εσενα κ σκ@το να σου πουν οτι ειναι ολιστικο θα πας να το παρεις Razz
happy2 happy2 happy2 happy2 happy2
Αν το τρώνε το σκ@το και με συμφέρει, αμέ happy2 happy2 happy2 happy2
Νίκο εγώ προτιμώ τις ολιστικές όχι μόνο γιατί τις θεωρώ 'καλύτερες' από τις grain-full (?), αλλά γιατί μας βολεύουν οικογενειακώς. Και οικονομικά εμένα, και τα γατιά από άποψη πείνας. Κατά τα άλλα και whiskas έχω πάρει, και friskies, και της purina προϊόντα, και θα ξαναπάρω. Αλλά όταν μπορώ να διαθέσω τα χρήματα, προτιμώ να διαλέγω κάτι σε ολιστικό, γιατί η Χιονάτη μόνο με ολιστικές και whiskas δεν κλαίει όλη μέρα επειδή πεινάει. blinking
Συνεχίστε την ανάλυση σας τώρα, εγώ όσα έμαθα έμαθα, έχω αποχωρίσει από την αναζήτηση της τέλειας τροφής happy2
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ????????? - Σελίδα 6 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ????????? - Σελίδα 6 Empty Απ: ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ?????????

Δημοσίευση από nikos_x Παρ Απρ 05, 2013 2:04 pm

Δεν υπαρχει τελεια πουλακι μου...παντα κατι θα μας χαλαει happy2

Οτι κ να πουμε εδω ο καθενας μας επιλεγει ξεκαθαρα με δικα του κριτηρια.Οποτε σε δουλεια να βρισκομαστε blinking
nikos_x
nikos_x
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.

Άντρας
Άλογο
Ηλικία : 34
Αριθμός γατουνίων : 1 + 1 που γαυγίζει
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Motto : The dog did it!
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/07/2009
Mood : ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ????????? - Σελίδα 6 Lick

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ????????? - Σελίδα 6 Empty Απ: ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ?????????

Δημοσίευση από Gatoplikti Παρ Απρ 05, 2013 3:11 pm

koneko έγραψε:
nikos_x έγραψε:
Ηρω,
σαφως κ γινονται ολα στον βωμο του κερδους. Στα χρονια που εχουν περασει ομως κ στα απειρα ζωα που διατρεφονται με ξηρα τροφη δεν ειδα να ειναι κανονας οτι το καλαμποκι ειναι το χειριστο συστατικο.
Σαφως τα ζωικης προελευσης συστατικα ειναι καλυτερα αλλα κ το μοτιβο κρεας+σιτηρα στις ξηρες τροφες δεν ειναι δα αποτυχημενο.

Νικο το καλαμποκι δεν το θεωρω πηγη του κακου (ασε που προσωπικα το λατρευω). Το προβλημα ειναι οτι αυτες οι τροφες με καλαμποκι τεινουν να περιεχουν περισσοτερο καλαμποκι παρα κρεας. Αν ηταν σαν orijen (πχ 80% κρεας, 20% καλαμποκι αντι για πατατα), πιθανοτατα θα τις προτιμουσα γιατι η πατατα οταν ψηνεται σε υψηλες θερμοκρασιες παραγεται ακρυλαμιδιο (σε μεγαλυτερη ποσοτητα απο οτι το καλαμποκι) Suspect

koneko έγραψε:
Gatoplikti έγραψε:
Hρώ να σε ρωτήσω.
Η εταιρεια που βγάζει την acana orijen υποστηριζει οτι ο οργανισμος της γάτας δεν ειναι φτιαγμένος για να μπορει να χωνέψει τα σιτηρά. Ισχύει; Yποθέτω για αυτο βάζουν πατάτα η οποια ειναι υδατάνθρακας; Ειναι ή δεν ειναι τελικα το καλαμποκι κατάλληλο για τα γατια; Oχι οτι και η πατάτα προφανώς ειναι οτι καλύτερο.

ισχυει οπως ισχυει οτι δεν μπορει να χωνεψει και την πατατα (αμυλο=πολυπλοκος υδατανθρακας) και τα φυτα γενικοτερα. H πατατα ειναι καλυτερη γιατι περιεχεται σε μικροτερη ποσοτητα απο το καλαμποκι Suspect .

Ορμώμενη λοιπον απο τα λεγομενα σας, θα ήθελα να εκφράσω απορίες που έχει πολύς κοσμος πιστεύω, γιατι επικρατει ένα τεράστιο μπερδεμα τελικα.

Αφου λοιπον ας πουμε το καλαμποκι και η πατάτα ειναι ακατάλληλα να το πω για την γάτα, τοτε γιατι δεν ειναι και τα χειροτερα συστατικα; Προφανως τα βάζουν στις τροφές λογω κοστους.

Ακομα μεγαλύτερες απορίες μου.
1. Η γατα ειναι σαρκοφάγο ζώο και πρέπει να τρώει πρωτεϊνη η οποια μάλιστα να ειναι ζωϊκή .
2. Η πρωτεϊνη της ξηρας τροφής μπορει να επηρεάσει τα νεφρά του ζώου που ζει εντος του σπιτιου;
α) γιατι με την ξηρά τροφη δεν προσλαμβάνει υγρα οπως με το κανονικο φαγητο και το νερο που πινει, αν πινει αρκετη ποσοτητα, δεν αποροφαται το ιδιο;
β) γιατι δεν κινειται τοσο; Τι σχεση εχει αυτο; Αν δεν κινειται πχ τοτε παχαινει ας πουμε , αλλα υδατανθρακες και λοιπά συστατικα δεν παχαινουν περισσοτερο;
3.Οι καλες grain free τροφες περιέχουν αρκετο κρέας και άρα υψηλή πρωτεϊνη αρκετα πανω απο 30κατι της %, αλλα τις φοβομαστε λογω των νεφρών ή οχι; Και αν τις φοβομαστε τοτε τι πρεπει να αγοράζουμε τελικα τροφη με καλαμποκι; ή τα παραπάνω δεν ισχύουν γιατι απλα το ζώο τρώει λιγοτερη τροφη.

Συμφορουμιτρια μου ειπε, οτι ο γιατρος της της ειπε, οτι σε περιπτωση που το ζώο ειναι μέσα στο σπιτι πρέπει να τρώει και φυτικη πρωτεϊνη και οχι μονο ζωϊκη λογω των νεφρων και μάλιστα μιλάμε ακομα και για τροφή που έχει 30% πρωτεϊνη και οχι 40 και βάλε.

Εχω μπερδευτει τελειως δεν ξερω οι υπολοιποι. Εκει δηλαδη που λέμε καποια πράγματα μετα αναιρούνται. Ισως τελικα η λυση ειναι να δινεις υγρή τροφη μονο, αλλα το θέμα δεν ειναι αν θα ψειρισεις κατι εδω πέρα. Το θέμα ειναι το εξης οτι απο την στιγμη που για χ λογους επιλέγεις να δώσεις και ξηρά τροφη και θες να πάρεις κατι αξιολογο ακολουθώντας 5 βασικούς κανονες, να μην παρεις τελικά το χειροτερο και κάνεις κακο στο ζωάκι σου.
Το ψειρισμα αρχιζει απο την στιγμή που ακους οτι το α ειναι καλο, αλλα ειναι και κακο ταυτοχρονα, οποτε δεν ξέρεις τι σου γινεται.

Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ????????? - Σελίδα 6 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ????????? - Σελίδα 6 Empty Απ: ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ?????????

Δημοσίευση από Δ² Παρ Απρ 05, 2013 11:53 pm

Gatoplikti αν υπήρχε σαφής και οριστική απάντηση για όλα αυτά, τότε θα υπήρχε μόνο μία γατοτροφή ή τουλάχιστον όλες θα κυκλοφορούσαν με την ίδια σύσταση.

Δυστυχώς ακόμα και οι κτηνίατροι δεν συμφωνούν μεταξύ τους, άλλοι υποστηρίζουν τη μία θεωρία, άλλοι την άλλη. Εγώ επίσης έχω τις επιφυλάξεις μου για τις διάφορες έρευνες που δημοσιεύονται κατά καιρούς, διότι οι περισσότερες στη χειρότερη έχουν σπόνσορα κάποια από τις εταιρείες ζωοτροφών ή, στην καλύτερη, "μαγειρεύονται" τα πειραματικά δεδομένα ώστε να καταλήξει η έρευνα σε κάποια συμπεράσματα και να είναι αξιολογήσιμη.

Το παν είναι να παρακολουθεί ο καθένας το ζώο του και να βλέπει πώς αντιδρά στην εκάστοτε τροφή. Αν δει παρενέργειες, αλλεργίες κλπ., τότε προφανώς πρέπει να την αλλάξει. Άλλωστε η μακροζωία (που με ενδιαφέρει εμένα κυρίως) στατιστικά δεν επηρεάζεται από το είδος της τροφής που δίνουμε...
Δ²
Δ²
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/04/2012
Mood : ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ????????? - Σελίδα 6 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ????????? - Σελίδα 6 Empty Απ: ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ?????????

Δημοσίευση από koneko Σαβ Απρ 06, 2013 1:21 am

Gatoplikti έγραψε:
Ορμώμενη λοιπον απο τα λεγομενα σας, θα ήθελα να εκφράσω απορίες που έχει πολύς κοσμος πιστεύω, γιατι επικρατει ένα τεράστιο μπερδεμα τελικα.

Αφου λοιπον ας πουμε το καλαμποκι και η πατάτα ειναι ακατάλληλα να το πω για την γάτα, τοτε γιατι δεν ειναι και τα χειροτερα συστατικα; Προφανως τα βάζουν στις τροφές λογω κοστους.
λογω κοστους, κερδους και λογω μορφης της τροφης. Αν δεν βαλουν υδατανθρακες στην ξηρα τροφη η κροκετα δεν θα εχει μορφη (θα ειναι μαλλον σαν σκονη)

Ακομα μεγαλύτερες απορίες μου.
1. Η γατα ειναι σαρκοφάγο ζώο και πρέπει να τρώει πρωτεϊνη η οποια μάλιστα να ειναι ζωϊκή .

μεχρι εδω σωστα

2. Η πρωτεϊνη της ξηρας τροφής μπορει να επηρεάσει τα νεφρά του ζώου που ζει εντος του σπιτιου;
α) γιατι με την ξηρά τροφη δεν προσλαμβάνει υγρα οπως με το κανονικο φαγητο και το νερο που πινει, αν πινει αρκετη ποσοτητα, δεν αποροφαται το ιδιο;

α) δεν πινει αρκετη ποσοτητα και β) δεν απορροφαται το ιδιο. Αν μια γατα τρωει 300γρ κονσερβα ημερησιως, τοτε προσλαμβανει 210γρ νερο. Μια γατα που τρεφεται με 60γρ ξηρα τροφη προσλαμβανει μολις 6γρ νερο. Για να φτασει το νερο της κονσερβας πρεπει να πιει αλλα 204γρ (υποθετοντας οτι η γατα που τρεφεται με κονσερβα δεν θα πιει επιπλεον νερο απο το μπολ της).

β) γιατι δεν κινειται τοσο; Τι σχεση εχει αυτο; Αν δεν κινειται πχ τοτε παχαινει ας πουμε , αλλα υδατανθρακες και λοιπά συστατικα δεν παχαινουν περισσοτερο;

οι πρωτεινες συνηθως αποβαλλονται οταν ειναι σε πλεονασμα. Το λιπος και οι υδατανθρακες αποθηκευονται. Θεωρω ακυρη την συνδεση πρωτεινης με μειωμενη κινητικοτητα. Μπορει οι γατες να παιρνουν το μεγαλυτερο τμημα της ενεργειας τους απο την πρωτεινη, αλλα δεν σημαινει οτι μια γατα που δεν κινειται αρκετα πρεπει να τρωει λιγοτερη πρωτεινη και περισσοτερους υδατανθρακες. Οταν βλεπεις σε μια τροφη λιγοτερη πρωτεινη, τοτε οι υδατανθρακες ειναι περισσοτεροι. Οι γατες αλλωστε δεν εχουν αναγκη απο υδατανθρακες (ενα 5% τους αρκει). Για τις γατες που δεν κινουνται αρκετα θεωρω οτι ειναι πιο λογικο να κοιταμε το συνολικο αριθμο θερμιδων, παρα το ποσοστο πρωτεινης.

3.Οι καλες grain free τροφες περιέχουν αρκετο κρέας και άρα υψηλή πρωτεϊνη αρκετα πανω απο 30κατι της %, αλλα τις φοβομαστε λογω των νεφρών ή οχι; Και αν τις φοβομαστε τοτε τι πρεπει να αγοράζουμε τελικα τροφη με καλαμποκι; ή τα παραπάνω δεν ισχύουν γιατι απλα το ζώο τρώει λιγοτερη τροφη.

εγω προσωπικα δεν τις φοβαμαι λογω πρωτεινης. Φοβαμαι γενικοτερα την ξηρα τροφη, ακομα και αν εχει 20% πρωτεινη. Προσωπικα πιστευω οτι οταν τα σιτηρα/δημητριακα/φρουτα/λαχανικα και οτι αλλο φυτικο συστατικο υπαρχει, ξεπερνα το 10-20% (για να μη πω 5%), ειναι προβληματικο. Το προβλημα με τα φυτικα συστατικα ειναι οτι χαλουν συγκεκριμενες ισορροπιες. Πχ ανεβαζουν το pH των ουρων με αποτελεσμα να αυξανεται ο κινδυνος ουρολιθιασης. Πλεον προσθετουν στις τροφες ουσιες για να διατηρουν το pH χαμηλο. Για μενα αυτο δεν ειναι λυση, αλλα μπαλωμα.

Συμφορουμιτρια μου ειπε, οτι ο γιατρος της της ειπε, οτι σε περιπτωση που το ζώο ειναι μέσα στο σπιτι πρέπει να τρώει και φυτικη πρωτεϊνη και οχι μονο ζωϊκη λογω των νεφρων και μάλιστα μιλάμε ακομα και για τροφή που έχει 30% πρωτεϊνη και οχι 40 και βάλε.

το θεωρω εντελως ακυρο να δινω σε ενα σαρκοφαγο ζωο φυτικη πρωτεινη. Ο οργανισμος ενος σαρκοφαγου ζωου επιβαρυνεται περισσοτερο με την φυτικη πρωτεινη γιατι δυσκολευεται να την διασπασει. Επιπλεον η φυτικη πρωτεινη ανεβαζει το pH των ουρων και το ζωο κινδυνευει απο ουρολιθιαση. Με την ιδια λογικη αυτου του κτηνιατρου, μηπως θα επρεπε να ταιζουν τα λιονταρια στους ζωολογικους κηπους με μαρουλι; tafos

Εχω μπερδευτει τελειως δεν ξερω οι υπολοιποι. Εκει δηλαδη που λέμε καποια πράγματα μετα αναιρούνται. Ισως τελικα η λυση ειναι να δινεις υγρή τροφη μονο, αλλα το θέμα δεν ειναι αν θα ψειρισεις κατι εδω πέρα. Το θέμα ειναι το εξης οτι απο την στιγμη που για χ λογους επιλέγεις να δώσεις και ξηρά τροφη και θες να πάρεις κατι αξιολογο ακολουθώντας 5 βασικούς κανονες, να μην παρεις τελικά το χειροτερο και κάνεις κακο στο ζωάκι σου.
Το ψειρισμα αρχιζει απο την στιγμή που ακους οτι το α ειναι καλο, αλλα ειναι και κακο ταυτοχρονα, οποτε δεν ξέρεις τι σου γινεται.

εδω δεν απαντω γιατι απαντησε πολυ καλα η Δημητρα Laughing

Δ² έγραψε:Gatoplikti αν υπήρχε σαφής και οριστική απάντηση για όλα αυτά, τότε θα υπήρχε μόνο μία γατοτροφή ή τουλάχιστον όλες θα κυκλοφορούσαν με την ίδια σύσταση.

Δυστυχώς ακόμα και οι κτηνίατροι δεν συμφωνούν μεταξύ τους, άλλοι υποστηρίζουν τη μία θεωρία, άλλοι την άλλη. Εγώ επίσης έχω τις επιφυλάξεις μου για τις διάφορες έρευνες που δημοσιεύονται κατά καιρούς, διότι οι περισσότερες στη χειρότερη έχουν σπόνσορα κάποια από τις εταιρείες ζωοτροφών ή, στην καλύτερη, "μαγειρεύονται" τα πειραματικά δεδομένα ώστε να καταλήξει η έρευνα σε κάποια συμπεράσματα και να είναι αξιολογήσιμη.

Το παν είναι να παρακολουθεί ο καθένας το ζώο του και να βλέπει πώς αντιδρά στην εκάστοτε τροφή. Αν δει παρενέργειες, αλλεργίες κλπ., τότε προφανώς πρέπει να την αλλάξει. Άλλωστε η μακροζωία (που με ενδιαφέρει εμένα κυρίως) στατιστικά δεν επηρεάζεται από το είδος της τροφής που δίνουμε...

συμφωνω! Δυστυχως πισω απο τις ερευνες κρυβονται παρα πολλα συμφεροντα. Γνωριζω κοσμο που ασχολειται με ερευνες και χωρις να εχει ψαξει ή να αναρωτηθει για την αντιθετη αποψη, αρνουνται κατηγορηματικα να την δεχτουν ή ακομα και να την αμφισβητησουν. Για να κανεις μια ερευνα πρεπει να παρεις χρημα και για να παρεις χρημα πρεπει να κανεις αιτησεις εδω και εκει αφου πρωτα εχεις στειλει το proposal σου. Οποτε καταλαβαινεις τι γινεται. Ασε που υπαρχουν και περιστατικα φιμωσης επιστημονων απο κρατικους φορεις (ακομα και σε "σοβαρες" χωρες αυτα).

Στο μονο που θα διαφωνησω ειναι στην μακροζωια. Δυστυχως σε αρκετες περιπτωσεις παιζει καθοριστικο ρολο η τροφη No Αν ενα ζωο εχει ουρολιθιαση και συνεχισεις να το ταιζεις με ακαταλληλες τροφες, τοτε σιγουρα θα μειωθει το προσδοκιμο ζωης του.

Σπόιλερ:
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ????????? - Σελίδα 6 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ????????? - Σελίδα 6 Empty Απ: ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ?????????

Δημοσίευση από kat-cats Σαβ Απρ 06, 2013 9:16 am

Παιδιά πραγματικά ευχαριστούμε γιατί μας κατατοπίζετε πάρα πολύ καλά σε σχέση με την ξηρά τροφή που όλοι έχουμε το άγχος αν κάνουμε καλά που δίνουμε τη μία ή την άλλη! Να είστε καλά να σας τρελαίνουμε στις ερωτήσεις και εσείς να μας απαντάτε!! ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ????????? - Σελίδα 6 134150
kat-cats
kat-cats
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 56
Τόπος : Αγ. Παρασκευή, Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2 & 1 αγγελάκι
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/03/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ????????? - Σελίδα 6 Empty Απ: ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ?????????

Δημοσίευση από nikos_x Σαβ Απρ 06, 2013 12:29 pm

Θα σας πω κατι που μου ειπε ενας κτηνιαρος καποτε κ εχει απολυτο δικιο.
Καμια τροφη δεν θα σκοτωσει ενα ζωο εκτος α)αν δεν ειναι ισορροπημενη ,β)ειναι χαλασμενη. Και το πιστευω.
Οσο και να ψαξεται τις τροφες ΠΑΝΤΑ κατι θα σας χαλαει.Βαζω οτι στοιχημα θελετε.Γιατι αυτο καταλαβα μετα απο 3 χρονια αγχους .

οι πρωτεινες συνηθως αποβαλλονται οταν ειναι σε πλεονασμα
Αυτο Ηρω νομιζω πως ειναι λαθος. Ο οργανισμος δεν πεταει πρωτεινες. Τις αποθηκευει κ αν θυμαμαι καλα στο συκωτι . Eξου και υπαρχει η φημη(?) πως τροφες με ΠΟΛΥ υψηλες πρωτεινες κανουν κακο στο συκωτι.

Αν καποιος ανυσηχει τοσο πολυ, μπορει να κανει αλλαγες ανα 3-4-5 μηνες .
nikos_x
nikos_x
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.

Άντρας
Άλογο
Ηλικία : 34
Αριθμός γατουνίων : 1 + 1 που γαυγίζει
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Motto : The dog did it!
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/07/2009
Mood : ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ????????? - Σελίδα 6 Lick

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ????????? - Σελίδα 6 Empty Απ: ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ?????????

Δημοσίευση από Δ² Σαβ Απρ 06, 2013 3:33 pm

Φυσικά σε ένα άρρωστο ζώο παίζει ρόλο η τροφή που δίνεις. Όμως τι οδήγησε το Α ζώο να έχει ουρολιθίαση ενώ το Β να μην έχει; Μάλλον το μεγαλύτερο ρόλο παίζουν τα γονίδια... tafos

Νίκο εμένα αυτό μου φαίνεται άκυρο. Από όσο ξέρω, στο συκώτι αποθηκεύονται λιπίδια και όχι πρωτεϊνες. Κι εγώ έχω διαβάσει σε επιστημονικά συγγράμματα (μπορώ να βρω και να σας σκανάρω το αντίστοιχο εδάφιο) ότι η πλεονάζουσα πρωτεϊνη έχει την τάση να αποβάλλεται από τον οργανισμό των θηλαστικών. Με αυτή τη λογική, θεωρώ πιο πιθανό να επιβαρύνονται τα νεφρά (λόγω ταχύτατης προσπάθειας να φιλτράρουν και να αποβάλουν την πρωτεϊνη) και όχι τόσο το συκώτι...
Δ²
Δ²
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/04/2012
Mood : ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ????????? - Σελίδα 6 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 6 από 20 Επιστροφή  1 ... 5, 6, 7 ... 13 ... 20  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης