gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Augmentin 250 mg

+5
YNL
Mary-Fish
Anatoli
Debbie4ever
jsn
9 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Augmentin 250 mg Empty Augmentin 250 mg

Δημοσίευση από jsn Παρ Δεκ 07, 2012 10:37 am

Καλημερα σε ολους! Χθες στειρωσα το γατο μου και η κτηνιατρος μου ειπε να αγορασω ενα σιροπι augmentin 325 mg και να δινω στον φιλο μου 2ml-3 φορες τιν ημερα.. Πηρα το φαρμακο χθες αλλα ειδα οτι αυτο που μου εδωσε ο φαρμακοποιος ειναι 250mg.. Του ειπα πως ειναι για γατα.. Κανει αυτο το φαρμακο η πρεπει να παρω τα 325mg. Ευχαριστω προκαταβολικα!
jsn
jsn
Kitten
Kitten

Άντρας
Τίγρης
Ηλικία : 37
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/12/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Augmentin 250 mg Empty Απ: Augmentin 250 mg

Δημοσίευση από Debbie4ever Παρ Δεκ 07, 2012 10:58 am

Αύριο στειρώνω κι εγώ τον γάτο μου!
Καλά που έβαλες το θέμα να δω τι θα μου πει κι εμένα ο κτηνίατρος!
Debbie4ever
Debbie4ever
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Περιστέρι
Αριθμός γατουνίων : Δύο. Το θηρίο και την γλύκα!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Χούλιο, Ρίκυ, Ερμής
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/06/2012
Mood : Augmentin 250 mg M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Augmentin 250 mg Empty Απ: Augmentin 250 mg

Δημοσίευση από Anatoli Παρ Δεκ 07, 2012 12:16 pm

Χωρις να ειμαι σιγουρη νομιζω οτι το 250 που πηρες ειναι 250+75 δλδ 325 οσο σου ειπε ο κτηνιατρος. >>Δες το κουτι κι αν δεν ειναι ετσι παρε τηλ τον κτηνιατρο σου.
Εχω ξανακουσει να δινεται η συγκεκριμενη αντιβιωση σε γατες αλλα δε γνωριζω περαιτερω. Σιγουρεψου για τη δοσολογια. χωρις να γνωριζω, 6 μλ σιροπι σε γατα την ημερα μου φαινεται πολυ. Μηπως σου ειπε 0,2μλ/3 φορες την ημερα?
Καλη σας αναρρωση!
Anatoli
Anatoli
Gata Antipathiticus
Gata Antipathiticus

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 48
Τόπος : Γαληφάδα City
Αριθμός γατουνίων : 2 λουκουμάδες
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Στην Αλάσκα αδελφές μου, στην Αλάσκα!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Φιόγκο και τον Σάγκυ
Motto : If you are racist, sexist, homophobic or just basically an asshole, I donʼt care if you like me, or not. I fucking hate you. - Kurt Cobain
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/08/2008
Mood : Augmentin 250 mg Parta10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Augmentin 250 mg Empty Απ: Augmentin 250 mg

Δημοσίευση από jsn Παρ Δεκ 07, 2012 1:30 pm

Ευχαριστω για τις απαντησεις! Θα κοιταξω το κουτι μολις παω σπιτι να δω αν ειναι ετσι.. Κι εμενα πολυ μου φαινεται η δοσολογια! Στη συνταγη2ml λεει 3 φορες την ημερα αλλα θα την παρω τηλεφωνο να σιγουρευτω.. Μου εδωσε και ενα σπρει μπλε για τα μικροβια να βαζω πανω στην πληγη (απο 3 φορες και αυτο) αλλα δεν θυμαμε τωρα πως το λενε.. Ελπιζω να πανε ολα καλα..
jsn
jsn
Kitten
Kitten

Άντρας
Τίγρης
Ηλικία : 37
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/12/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Augmentin 250 mg Empty Απ: Augmentin 250 mg

Δημοσίευση από Mary-Fish Παρ Δεκ 07, 2012 2:39 pm

Όλα καλά θα πάνε! Εμένα δε μου δωσε κανενα φάρμακο! Του είχε κάνει αντιβιωτική ένεση και μου είπε ότι τον καλύπτει.
K μενα μου φαινονται πολλα 2 ml. Κοίτα μήπως γράφει 0.2 ml η συνταγή. Δηλαδή να μετράς 2 γραμμές στη συριγγα.
Mary-Fish
Mary-Fish
Γατοσπιτόγατα Gatacus-Gatacus
Γατοσπιτόγατα Gatacus-Gatacus

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 38
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 15/05/2012
Mood : Augmentin 250 mg M_smoke

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Augmentin 250 mg Empty Απ: Augmentin 250 mg

Δημοσίευση από jsn Παρ Δεκ 07, 2012 6:11 pm

Τελικα 2ml πρεπει να του δινω 3 φορες την ημερα.. Η αντιβιωση ειναι η σωστη.. (250/62.5mg/5ml) και το σπρει ειναι oxyvet .. Του εδωσα το μεσημερι αλλα δεν του αρεσε με τιποτα.. Μιλαμε εβγαζε σαλια! Σκευτομαι να του δινω 1.5 ml.. Απο χθες παντως ειναι καλυτερα και αρχισε να παιζει λιγο! Debbie4ever ευχομαι να πανε ολα καλα στην επεμβαση του γατουλη σου αυριο!
jsn
jsn
Kitten
Kitten

Άντρας
Τίγρης
Ηλικία : 37
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/12/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Augmentin 250 mg Empty Απ: Augmentin 250 mg

Δημοσίευση από Debbie4ever Παρ Δεκ 07, 2012 6:13 pm

Σε ευχαριστώ πολύ!
Καλή ανάρρωση και για τον δικό σου!
Debbie4ever
Debbie4ever
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Περιστέρι
Αριθμός γατουνίων : Δύο. Το θηρίο και την γλύκα!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Χούλιο, Ρίκυ, Ερμής
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/06/2012
Mood : Augmentin 250 mg M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Augmentin 250 mg Empty Απ: Augmentin 250 mg

Δημοσίευση από Anatoli Παρ Δεκ 07, 2012 6:38 pm

jsn έγραψε: Τελικα 2ml πρεπει να του δινω 3 φορες την ημερα.. Η αντιβιωση ειναι η σωστη.. (250/62.5mg/5ml) και το σπρει ειναι oxyvet .. Του εδωσα το μεσημερι αλλα δεν του αρεσε με τιποτα.. Μιλαμε εβγαζε σαλια! Σκευτομαι να του δινω 1.5 ml.. Απο χθες παντως ειναι καλυτερα και αρχισε να παιζει λιγο! Debbie4ever ευχομαι να πανε ολα καλα στην επεμβαση του γατουλη σου αυριο!

Η αντιβιωσεις ειναι πολυ περιεργα σκευασματα. Στα οποια πρεπει να τηρουμε ευλαβικα τις οδηγιες που μας δινει ο γιατρος μας ειτε ανθρωπογιατρος ειτε κτηνιατρος. Ακομα και η ακριβεια στην ωρα χορηγησης παιζει ρολο. Γι αυτο, μην αλλαξεις την δοσολογια. Σκεψου οτι μειωνοντας της πολυ πιθανον τελικα να μηνπαρει σχεδον καθολου φαρμακο αφου φτυνει ή του τρεχουν σαλια. Εννοειται οτι δεν θα του αρεσει αυτο ελειπε! Κατι που μπορει να σε βοηθησει (λεμε τωρα) ειναι να τον ακινητοποιησεις, να βαλεις τη συριγγα (χωρις τη βελονα) στο πλαι του στοματος του και να ψεκασεις εκει στο πλαι κι οχι κατευθειαν στο λαρυγγι. Αλλη λυση να δεις μηπως την φαει με κονσερβα.
Μη νομιζεις, οι περισσοτεροι απο μας τραβαμε του Χριστου τα παθη για να δωσουμε φαρμακο.
Anatoli
Anatoli
Gata Antipathiticus
Gata Antipathiticus

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 48
Τόπος : Γαληφάδα City
Αριθμός γατουνίων : 2 λουκουμάδες
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Στην Αλάσκα αδελφές μου, στην Αλάσκα!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Φιόγκο και τον Σάγκυ
Motto : If you are racist, sexist, homophobic or just basically an asshole, I donʼt care if you like me, or not. I fucking hate you. - Kurt Cobain
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/08/2008
Mood : Augmentin 250 mg Parta10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Augmentin 250 mg Empty Απ: Augmentin 250 mg

Δημοσίευση από YNL Παρ Δεκ 07, 2012 7:07 pm

Πάντως Augmentin έδωσα και στα 3 γατιά που έτυχε να στειρώσω 2 φορές τη μέρα 2ml. Τυραννία να τους τα δώσεις και ομηρικές μάχες για να βάλεις τη σύριγγα στο στόμα τους. Ελπίζω να σου είπαν πως πριν του το δώσεις να το ανακατεύεις καλά το μπουκαλάκι
YNL
YNL
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.

Άντρας
Τίγρης
Ηλικία : 73
Τόπος : Αμφιάλη Κερατσίνι
Αριθμός γατουνίων : 1. Την Χιονάτη Κερατσινίου
Motto : ΦΟΠΛΟΧΟ ΟΝΑΡ LORD ΧΟΥΛΙΟ
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/09/2011
Mood : Augmentin 250 mg M-help

https://www.youtube.com/user/YNLAMP/videos

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Augmentin 250 mg Empty Απ: Augmentin 250 mg

Δημοσίευση από jsn Παρ Δεκ 07, 2012 7:20 pm

Αnatoli με συριγγα μικρη του εδωσα το συροπι.. Εχω γινει ψηλοεξπερ στι συριγγα γιατι τον ειχα βρει πολυ μιρκο.. Δεν ειχε βγαλει δοντια και επινε μονο γαλα οποτε αναγκαστικα εμαθα! Μολις τον ειδα να φτυνει νομιζα πως θα μου μεινει αλλα ολα καλα!
jsn
jsn
Kitten
Kitten

Άντρας
Τίγρης
Ηλικία : 37
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/12/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Augmentin 250 mg Empty Απ: Augmentin 250 mg

Δημοσίευση από niki Παρ Δεκ 07, 2012 7:56 pm

Απ' ότι ξέρω παιδιά το Augmentin σιροπάκι (σκόνη για πόσιμο εναιώρημα) κυκλοφορεί σε δύο μορφές
325mgr (250mgr αμοξυκιλλίνη + 62,5mgr κλαβουλανικό οξύ)
457mgr (400mgr αμοξυκιλλίνη + 57mgr κλαβουλανικό οξύ)
Τις τελευταίες μέρες πήρε η Μυρτούλα μου το Augmentin για να αντιμετωπίσουμε την σταφυλοκοκκική δερματίτιδα.
Αρχικά ο κτηνίατρος μας είπε σύμφωνα με το βάρος της 2 ml για Augmentin σιροπάκι 325 mgr αλλά τελικά αποφασίσαμε να πάρει το σιροπάκι των 457 mgr γιατί έτσι η ποσότητα της δόσης κατέβηκε σε 0,7 ml που είναι πιο εύκολο να το πάρει γιατί δεν θα γεμίσει το στοματάκι της και δεν έχει φόβο να το φτύσει.
Ο καλύτερος τρόπος νομίζω είναι να της βάζεις την σύριγγα από το πλάι ανάμεσα στα δοντάκια, προσοχή όχι πολύ βαθιά και μετά προσπάθησε να της κρατήσεις κλειστό το στόμα να το καταπιεί και να μην το φτύσει.
Το σιρόπι Augmentin (επειδή είναι κυρίως για παιδιά) έχει μια ελαφρά γλυκιά γεύση (έχω την εντύπωση ότι έχει ελαφρά μυρωδιά φράουλας) και η Μυρτώ δεν έδειξε να δυσφορεί, μη σου πω ότι γλύφονταν κάθε φορά. Σαν γεύση την θεωρώ μάλλον εύκολη για την γάτα, προσοχή μόνο να μην δυσφορήσει με τον τρόπο λήψης.
Αν έχεις να του δώσεις 2 ml κάθε φορά και τον βλέπεις να μπουκώνεται από την ποσότητα και να την φτύνει, μπορείς να του δώσεις πρώτα το 1ml και μετά το άλλο.
Περαστικά στο γατοαγοράκι σου. Smile
niki
niki
Mature Cat
Mature Cat

Θηλυκό
Τόπος : Θεσσαλονικη
Αριθμός γατουνίων : 3
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοδιακοπές όλες τις εποχές του χρόνου
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : τον Βρούκο οπωσδήποτε!
Motto : Ο θεός έπλασε την γάτα για να δώσει στον άνθρωπο την απόλαυση ότι χαιδεύει την τίγρη!
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/01/2008
Mood : Augmentin 250 mg M_summer

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Augmentin 250 mg Empty Απ: Augmentin 250 mg

Δημοσίευση από koneko Παρ Δεκ 07, 2012 11:23 pm

ο δικος μου ειχε παρει επισης amoxicillin+clavulanic acid (clavaseptin λεγοταν, αλλα ουσιαστικα ειναι η augmentin, αλλα με αλλο ονομα) και η δοσολογια ηταν 2 φορες την ημερα 2 χαπια των 50mg, δηλαδη επαιρνε συνολικα 200mg την ημερα (το βαρος του ομως ειναι 8 κιλα).

Ρωτα τον κτηνιατρο μηπως γινεται να σου δωσει την αντιβιωση σε μορφη χαπιου. Εχω την εντυπωση οτι το σιροπι ειναι πιο δυσκολο στην χορηγηση απο οτι το χαπι (στην τελικη το χαπι το χωνεις σε ενα pill pocket και το ξεγελας το γατι... το σιροπι ομως δεν μπορεις να το κρυψεις πουθενα).
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Augmentin 250 mg M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Augmentin 250 mg Empty Απ: Augmentin 250 mg

Δημοσίευση από Mary-Fish Παρ Δεκ 07, 2012 11:38 pm

koneko έγραψε:ο δικος μου ειχε παρει επισης amoxicillin+clavulanic acid (clavaseptin λεγοταν, αλλα ουσιαστικα ειναι η augmentin, αλλα με αλλο ονομα) και η δοσολογια ηταν 2 φορες την ημερα 2 χαπια των 50mg, δηλαδη επαιρνε συνολικα 200mg την ημερα (το βαρος του ομως ειναι 8 κιλα).

Ρωτα τον κτηνιατρο μηπως γινεται να σου δωσει την αντιβιωση σε μορφη χαπιου. Εχω την εντυπωση οτι το σιροπι ειναι πιο δυσκολο στην χορηγηση απο οτι το χαπι (στην τελικη το χαπι το χωνεις σε ενα pill pocket και το ξεγελας το γατι... το σιροπι ομως δεν μπορεις να το κρυψεις πουθενα).
Συμφωνώ. Είσαι και σίγουρη ότι παίρνει όλη την ποσότητα. Ενώ το σιρόπι μπορεί να φτύσει το μισό και άντε να το υπολογίσεις μετά
Mary-Fish
Mary-Fish
Γατοσπιτόγατα Gatacus-Gatacus
Γατοσπιτόγατα Gatacus-Gatacus

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 38
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 15/05/2012
Mood : Augmentin 250 mg M_smoke

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Augmentin 250 mg Empty Απ: Augmentin 250 mg

Δημοσίευση από izzy Σαβ Δεκ 08, 2012 9:00 am

κ εμενα μου εδωσε την ιδια αντιβιωση ο γιατρος για το χειρουργειο του ιζι...1 ml 2 φορες την ημερα για μια βδομαδα...νομιζω ειναι αναλογα τα κιλα κ την ηλικια της γατουλας καθως κ την σοβαροτητα του πορβληματος..περαστικα στις γατουλες σας...

izzy
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 37
Τόπος : ΑΓΙΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 17/11/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Augmentin 250 mg Empty Απ: Augmentin 250 mg

Δημοσίευση από tia Σαβ Δεκ 08, 2012 11:14 am

το σιρόπι η μόνη λύση να το δώσεις ευκολότερα είναι με σύριγγα..
tia
tia
Gatus Xenitemenus
Gatus Xenitemenus

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 40
Τόπος : Ιταλία
Αριθμός γατουνίων : 4 ζουζούνια σπίτι: τον Othello την Luna τον καρπό του έρωτα τους τον Liu και την Brighitta + 2 τσουτσουκάκια τον Luther και την Goldene που ζούνε με τους γονείς μου!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : χειμώνας κρύοο παγωνιαααά
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Freddochino amore mio ti voglio solo mio!!
Motto : La felicita' puo' essere misurata in gatti...piu' gatti hai,piu' felice sei!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/01/2012
Mood : Augmentin 250 mg M_tour10

http://www.walkurepersians.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Augmentin 250 mg Empty Απ: Augmentin 250 mg

Δημοσίευση από koneko Σαβ Δεκ 08, 2012 11:48 am

tia έγραψε:το σιρόπι η μόνη λύση να το δώσεις ευκολότερα είναι με σύριγγα..

φανταζεσαι να το δωσεις με κουταλακι; Augmentin 250 mg 986261 Augmentin 250 mg 986261 Augmentin 250 mg 986261 Augmentin 250 mg 986261 Augmentin 250 mg 986261 Augmentin 250 mg 986261Ολη την δοση θα την φαει το πατωμα (και τα ρουχα σου) Augmentin 250 mg 986261
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Augmentin 250 mg M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης