gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Σπασμενος κυνοδοντας :'(

+11
vanilia cat
Anatoli
Τζούλι το Κατσούλι
Δ²
f.m123
vaso
purina
funambolo
XIONIS
BokSurat
koneko
15 απαντήσεις

Σελίδα 1 από 2 1, 2  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Σπασμενος κυνοδοντας :'( Empty Σπασμενος κυνοδοντας :'(

Δημοσίευση από koneko Κυρ Οκτ 14, 2012 9:35 am

Πηδηξε σημερα απο 1μ υψος περιπου και προσγειωθηκε με τα μουτρα στο πατωμα και εσπασε ο πανω κυνοδοντας του στην ακρη (υπολογιζω το κομματι που εσπασε να ειναι γυρω στο 1.5 χιλιοστο). Εχω φρικαρει γιατι ο κτηνιατρος ανοιγει την Δευτερα και δεν θελω να τον παω στο emergency γιατι η εξεταση μονο κοστιζει $150 και αν χρειαστει τροχισμα και σφραγισμα τον βλεπω τον λογαριασμο να αγγιζει τα $500-800 (vs $300-400 στον κανονικο κτηνιατρο). Ευτυχως δεν του ματωσε, ουτε εχει διαφορετικο χρωμα το σπασμενο σημειο και τρωει και πινει κανονικα (και δαγκωνει κανονικα οπως και πριν) και φερεται σαν να μην εχει συμβει τιποτα. Εχω φρικαρει ομως. Ξερετε τι γινεται σε αυτη την περιπτωση; Αν μου πει να το αφησουμε ετσι (επειδη δεν φαινεται σοβαρο αυτο που επαθε) δεν υπαρχει κινδυνος να "χαλασει" το δοντι; Σας εχει τυχει παρομοιο περιστατικο; Δεν ξερω αν θα αντεξω να περιμενω μεχρι την Δευτερα Sad Sad Sad Sad Sad Sad Sad Sad Sad Sad Sad Sad Sad Sad Sad
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Σπασμενος κυνοδοντας :'( M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σπασμενος κυνοδοντας :'( Empty Απ: Σπασμενος κυνοδοντας :'(

Δημοσίευση από BokSurat Κυρ Οκτ 14, 2012 9:41 am

κ ο γατος μου εχει σπασμένο τον πάνω δεξί κυνόδοντα...
δεν ξέρω πως το είχε σπάσει, το είδα μια μέρα τυχαία... εκεί που με δάγκωνε κ παίζαμε είδα ότι είχε σπάσει λίγο στην ακρούλα. κάπου στο 1 χιλιοστο.

δεν έκανα τίποτα, και απο τότε είναι απλά έτσι.
δεν τον επηρέασε πουθενά. το αν χαλάει το δόντι δε το ξέρω, αλλά τόσα χρόνια μετά, αν είχε χαλάσει δεν θα έδειχνε να πονάει ή κάτι; (αυτό το είδα εγώ πριν 4-4,5 χρόνια)...

προτέινω να περιμένεις το δικό σου γιατρό, κ να μην τρέχεις στο έκτακτο
BokSurat
BokSurat
Γατού Fan Park
Γατού Fan Park

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 108
Τόπος : Άγιος Νικόλαος Αναβύσσου
Αριθμός γατουνίων : 1γάταρο, 1 γάτα, 1 σκύλα, + το Στριγγλοαγγελουδάκι μου στον ουρανό
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : ουτε πολύ κρυο ούτε πολύ ζέστη... φθηνόπωρο θα έλεγα που βρέχει!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Κίρκη
Motto : ωρα μηδεν στα Ζωνιανα, ωρα μηδεν στη Κρητη που ξεπατωσαν τα ΕΚΑΜ ολο το Ψηλορειτη
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/04/2008
Mood : Σπασμενος κυνοδοντας :'( Parta10

http://www.gate21.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σπασμενος κυνοδοντας :'( Empty Απ: Σπασμενος κυνοδοντας :'(

Δημοσίευση από XIONIS Κυρ Οκτ 14, 2012 10:35 am

Δε νομιζω οτι εινα κατι σοβαρο αφου δεν ποναει ή δεν αιμοραγει. Κι εμενα ο Χιονης εχει σπασμενες τις μυτες στους δυο πανω κυνοδοντες χωρις να τον εχω δει ποτε να χτυπαει και ειναι μια χαρα! gatoula
XIONIS
XIONIS
Moderator/Πρωτερ-γάτα
Moderator/Πρωτερ-γάτα

Θηλυκό
Κόκκορας
Ηλικία : 54
Τόπος : Νέα Σμύρνη & Κεφαλλονιά
Αριθμός γατουνίων : 4 λατρεμένα γατούλια, ενα κατσαριδακι & ένα σωρό αδεσποτάκια
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Ανοιξη, Φθνινοπωρο!!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Casanova, Πίπη, Μπεζ και ΟΛΑ τα πορτοκαλι!!!!
Motto : Are you talkin' to me???
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/11/2007
Mood : Σπασμενος κυνοδοντας :'( M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σπασμενος κυνοδοντας :'( Empty Απ: Σπασμενος κυνοδοντας :'(

Δημοσίευση από funambolo Κυρ Οκτ 14, 2012 10:37 am

Κι εγώ τον πήρα με λίγο σπασμένο τον ένα κυνόδοντα (δεν ξέρω όμως πότε τον έσπασε, γιατί τον πήρα περίπου 2 ετών). Δεν τον επηρεάζει πουθενά, εκτός από το ότι όταν κοιμάται είναι λίγο βρυκόλακας, γιατί ο κυνόδοντας που δεν έχει σπάσει εξέχει και ο άλλος όχι Smile Ρώτα βέβαια και τον γιατρό σου, αλλά νομίζω κι εγώ ότι δεν χρειάζεται να τρέξεις στα επείγοντα.
funambolo
funambolo
Γαταμυθού
Γαταμυθού

Θηλυκό
Φίδι
Ηλικία : 58
Τόπος : Twilight Catzone
Αριθμός γατουνίων : τον Shaggy
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Casanova. Τους απογόνους του Casanova. Τους προγόνους του Casanova. Μέχρι και την αμμολεκάνη του Casanova.
Motto : Garfield: I can.. but I won't
Ημερομηνία Εγγραφής : 22/01/2012
Mood : Σπασμενος κυνοδοντας :'( M_flush

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σπασμενος κυνοδοντας :'( Empty Απ: Σπασμενος κυνοδοντας :'(

Δημοσίευση από purina Κυρ Οκτ 14, 2012 12:53 pm

Kανε ενα τηλεφωνακι στο γιατρο να σου πει και αν δεν ποναει το παιδι και δεν εχει αλλη συμπεριφορα πατε μια βολτα απ εκει τη δευτερα να τον δει.Μα σοβαρα τοσο ακριβα ειναι? εκανα τον υπολογισμο σε ευρω και φρικαρα!
purina
purina
Γατανιχνευτής-Γατανιχνεύτρια
Γατανιχνευτής-Γατανιχνεύτρια

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 40
Τόπος : gatohome
Αριθμός γατουνίων : ενα και μαυρο
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : ola
Motto : Who is the boss???
Ημερομηνία Εγγραφής : 16/11/2007
Mood : Σπασμενος κυνοδοντας :'( M_skat10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σπασμενος κυνοδοντας :'( Empty Απ: Σπασμενος κυνοδοντας :'(

Δημοσίευση από vaso Κυρ Οκτ 14, 2012 1:09 pm

Και εμένα ο Joey το είχε σπάσει τον έναν κυνόδοντα.....Λιγάκι την μυτούλα....
Μια χαρά ήταν....
vaso
vaso
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 44
Αριθμός γατουνίων : 1 και ο Joey γαταγγελουδάκι πια
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Barilla, Μόιρα,Πατούσα,Φοίβος......
Motto : Real is just a matter of perception
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/10/2008
Mood : Σπασμενος κυνοδοντας :'( 66231010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σπασμενος κυνοδοντας :'( Empty Απ: Σπασμενος κυνοδοντας :'(

Δημοσίευση από f.m123 Κυρ Οκτ 14, 2012 1:15 pm

Κι εγώ νομίζω ότι δεν είναι τόσο ανησυχητικό, αφού φέρεται φυσιολογικά κατά τα άλλα.. Αλλά καλού κακού κι εγώ θα'λεγα να τηλεφωνήσεις στο δικό σου γιατρό να τον ρωτήσεις και Δευτέρα να το δείτε και μαζί. Μην ανησυχείς, αν υπήρχε κάποιο σοβαρό πρόβλημα πρώτον θα έτρεχε αίμα και δεύτερον δε θα μπορούσε να φάει με καμία κυβέρνηση.
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 33
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Σπασμενος κυνοδοντας :'( M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σπασμενος κυνοδοντας :'( Empty Απ: Σπασμενος κυνοδοντας :'(

Δημοσίευση από Δ² Κυρ Οκτ 14, 2012 4:00 pm

Ο γάτος του αδερφού μου έχει σπασμένους όλους τους κάτω κοπτήρες (από πτώση) και ο γιατρός είπε να το αφήσουν έτσι... Νομίζω πως είναι μικρό το σπάσιμο που περιγράφεις για να δημιουργήσει εσωτερική μόλυνση...Βακτήρια έτσι κι αλλιώς πάντα αναπτύσσονται στην επιφάνεια του δοντιού, θα τροχιστεί με τις τροφές και θα γίνει πιο λείο. Φυσικά ρώτα και το γιατρό, εγώ όμως δεν θα έτρεχα σε ορθοδοντικό παρά μόνο αν με παρέπεμπε εκεί ο γιατρός blinking
Δ²
Δ²
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/04/2012
Mood : Σπασμενος κυνοδοντας :'( M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σπασμενος κυνοδοντας :'( Empty Απ: Σπασμενος κυνοδοντας :'(

Δημοσίευση από Τζούλι το Κατσούλι Κυρ Οκτ 14, 2012 4:49 pm

Του Γιοντάκου μας του λείπει ένας πάνω κυνόδοντας και δεν καταλάβαμε ποτέ πως έγινε! tongueout Δεν παρατηρήσαμε καμία παράξενη συμπεριφορά, αλλαγή στον τρόπο που έτρωγε, τίποτα. tongueout tongueout Μας το είπε ο γιατρός σε κάποια επίσκεψη και μείναμε με την απορία, ούτε πότε έγινε δε μάθαμε, ούτε το δόντι δεν είχαμε ανακαλύψει πουθενά. happy2 Δε χρειάστηκε να κάνουμε κάτι γιατί το ούλο έδειχνε μια χαρά και δεν υπήρχε πρόβλημα κανένα. Οπότε φαντάζομαι ότι αν μιλάμε για ένα απλό σπάσιμο και ο γατούλης δεν παρουσιάζει αλλαγή ούτε καν στον τρόπο που μασάει δε θα είναι κάτι που χρειάζεται επείγουσα παρέμβαση, μπορεί να περιμένει ως τη Δευτέρα. Smile
Τζούλι το Κατσούλι
Τζούλι το Κατσούλι
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 40
Τόπος : Γατάγου
Αριθμός γατουνίων : Δυο λευκά θαύματα εντός σπιτιού, η μικρή μου πριγκίπισσα του ονείρου και οι νιαουριστοί μου θαμώνες στον κήπο!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Τρελλλλή ηλιοφάνεια και ζέστη!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ό,τι βγαίνει σε άσπρο, μαύρο, γκρι, πορτοκαλί, μπλε και όλες τις αποχρώσεις και τους συνδυασμούς τους...
Motto : Μια γάτα έχει εννιά ζωές. Στις τρεις πρώτες παίζει, στις τρεις επόμενες γυρίζει, στις τρεις τελευταίες μένει.
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2010
Mood : Σπασμενος κυνοδοντας :'( M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σπασμενος κυνοδοντας :'( Empty Απ: Σπασμενος κυνοδοντας :'(

Δημοσίευση από Anatoli Κυρ Οκτ 14, 2012 4:59 pm

Πριν λιγους μηνες ανακαλυψα οτι το Λουκουμι εχει σπασμενο στην ακρη τον αριστερο του κυνοδοντα. Υποθετω οτι τον εχει σπασει οταν ζουσε εξω γιατι δε μπορω να φανταστω οτι εγινε μεσα στο σπιτι. Ειναι στην ακρη και γι αυτο δεν το ειχα παρατηρησει νωριτερα.Φανταζομαι οτι ο γιατρος μας το εχει δει απλα δεν μου ανεφερε κατ γιατι ειναι ανευ σημασιας.

Ηρω, αφου ειναι στην ακρη δε νομιζω οτι μπορει να δημιουργησει προβλημα. Αν ηταν απο τη ριζα ή πολυ κοντα στο ουλο τοτε ναι σγουρα θα ηταν προβλημα.
Περαστικα σας!
Anatoli
Anatoli
Gata Antipathiticus
Gata Antipathiticus

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 48
Τόπος : Γαληφάδα City
Αριθμός γατουνίων : 2 λουκουμάδες
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Στην Αλάσκα αδελφές μου, στην Αλάσκα!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Φιόγκο και τον Σάγκυ
Motto : If you are racist, sexist, homophobic or just basically an asshole, I donʼt care if you like me, or not. I fucking hate you. - Kurt Cobain
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/08/2008
Mood : Σπασμενος κυνοδοντας :'( Parta10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σπασμενος κυνοδοντας :'( Empty Απ: Σπασμενος κυνοδοντας :'(

Δημοσίευση από Δ² Κυρ Οκτ 14, 2012 5:01 pm

Τζούλι το Κατσούλι έγραψε:Του Γιοντάκου μας του λείπει ένας πάνω κυνόδοντας και δεν καταλάβαμε ποτέ πως έγινε! tongueout Δεν παρατηρήσαμε καμία παράξενη συμπεριφορά, αλλαγή στον τρόπο που έτρωγε, τίποτα. tongueout tongueout Μας το είπε ο γιατρός σε κάποια επίσκεψη και μείναμε με την απορία, ούτε πότε έγινε δε μάθαμε, ούτε το δόντι δεν είχαμε ανακαλύψει πουθενά. happy2 Δε χρειάστηκε να κάνουμε κάτι γιατί το ούλο έδειχνε μια χαρά και δεν υπήρχε πρόβλημα κανένα. Οπότε φαντάζομαι ότι αν μιλάμε για ένα απλό σπάσιμο και ο γατούλης δεν παρουσιάζει αλλαγή ούτε καν στον τρόπο που μασάει δε θα είναι κάτι που χρειάζεται επείγουσα παρέμβαση, μπορεί να περιμένει ως τη Δευτέρα. Smile

Η αδυναμία μου μπορεί να το κατάπιε το δοντάκι του, αρκετές φορές συμβαίνει στα μεγαλούλικα σε ηλικία ζωάκια, καθώς τα ούλα χαλαρώνουν, τα δοντάκια τους πέφτουν blinking
Δ²
Δ²
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/04/2012
Mood : Σπασμενος κυνοδοντας :'( M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σπασμενος κυνοδοντας :'( Empty Απ: Σπασμενος κυνοδοντας :'(

Δημοσίευση από Τζούλι το Κατσούλι Κυρ Οκτ 14, 2012 5:04 pm

Δ² έγραψε:
Τζούλι το Κατσούλι έγραψε:Του Γιοντάκου μας του λείπει ένας πάνω κυνόδοντας και δεν καταλάβαμε ποτέ πως έγινε! tongueout Δεν παρατηρήσαμε καμία παράξενη συμπεριφορά, αλλαγή στον τρόπο που έτρωγε, τίποτα. tongueout tongueout Μας το είπε ο γιατρός σε κάποια επίσκεψη και μείναμε με την απορία, ούτε πότε έγινε δε μάθαμε, ούτε το δόντι δεν είχαμε ανακαλύψει πουθενά. happy2 Δε χρειάστηκε να κάνουμε κάτι γιατί το ούλο έδειχνε μια χαρά και δεν υπήρχε πρόβλημα κανένα. Οπότε φαντάζομαι ότι αν μιλάμε για ένα απλό σπάσιμο και ο γατούλης δεν παρουσιάζει αλλαγή ούτε καν στον τρόπο που μασάει δε θα είναι κάτι που χρειάζεται επείγουσα παρέμβαση, μπορεί να περιμένει ως τη Δευτέρα. Smile

Η αδυναμία μου μπορεί να το κατάπιε το δοντάκι του, αρκετές φορές συμβαίνει στα μεγαλούλικα σε ηλικία ζωάκια, καθώς τα ούλα χαλαρώνουν, τα δοντάκια τους πέφτουν blinking

Ναι, μωρέ μπορεί να το κατάπιε. Μάλλον πείναγε ο καημένος. geek Ή από την πολλή ασταμάτητη μάσα μπορεί να το νόμισε κι αυτό για κροκετίνι. happy2 Πάντως έχει περάσει πάνω από χρόνος από τότε και δεν παρατηρήσαμε κανένα πρόβλημα ευτυχώς. Πάλι καλά που δε σκέφτηκα τότε ότι μπορεί να το κατάπιε (λέω "θα το ρούφηξε η σκούπα και δεν το καταλάβαμε) γιατί θα είχα υστεριάσει. happy2
Τζούλι το Κατσούλι
Τζούλι το Κατσούλι
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 40
Τόπος : Γατάγου
Αριθμός γατουνίων : Δυο λευκά θαύματα εντός σπιτιού, η μικρή μου πριγκίπισσα του ονείρου και οι νιαουριστοί μου θαμώνες στον κήπο!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Τρελλλλή ηλιοφάνεια και ζέστη!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ό,τι βγαίνει σε άσπρο, μαύρο, γκρι, πορτοκαλί, μπλε και όλες τις αποχρώσεις και τους συνδυασμούς τους...
Motto : Μια γάτα έχει εννιά ζωές. Στις τρεις πρώτες παίζει, στις τρεις επόμενες γυρίζει, στις τρεις τελευταίες μένει.
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2010
Mood : Σπασμενος κυνοδοντας :'( M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σπασμενος κυνοδοντας :'( Empty Απ: Σπασμενος κυνοδοντας :'(

Δημοσίευση από vanilia cat Κυρ Οκτ 14, 2012 6:34 pm

Ηρώ περαστικά!αφού συμπεριφέρεται κανονικά ,τρώει και πίνει,δεν είναι για να ανησυχείς,πάντως να πάτε και μια βόλτα απ'το γιατρό σας
vanilia cat
vanilia cat
Καλλιτεχνό-γατα
Καλλιτεχνό-γατα

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 41
Τόπος : ΒΥΡΩΝΑΣ
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γαταχείμωνο
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : ΤΗΝ ΑΡΓΥΡΩ ,το ΛΟΎΣΙΦΕΡ , το ΣΕΙΡΙΟ , την ΚΕΝΤΡΑ και τον ΛΙΝΟ
Motto : live your life on paws.....!
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/11/2010
Mood : Σπασμενος κυνοδοντας :'( Hellos11

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σπασμενος κυνοδοντας :'( Empty Απ: Σπασμενος κυνοδοντας :'(

Δημοσίευση από Smokys Κυρ Οκτ 14, 2012 6:58 pm

Ηρω και η μπεζ μας εχει εδω και χρόνια σπασμένο τον έναν κυνοδοντα, και δεν έχει κανενα πρόβλημα.. Αδικα νομίζω οτι ανησυχείς.

Smokys
Moderator/Πρωτερ-γάτα
Moderator/Πρωτερ-γάτα

Άντρας
Δράκος
Ηλικία : 59
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο - Άνοιξη
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/06/2009
Mood : Σπασμενος κυνοδοντας :'( Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σπασμενος κυνοδοντας :'( Empty Απ: Σπασμενος κυνοδοντας :'(

Δημοσίευση από vaso Κυρ Οκτ 14, 2012 6:59 pm

Πάντως απ'ότι βλέπω, σχεδόν σε όλους μας έχει τύχει .....
vaso
vaso
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 44
Αριθμός γατουνίων : 1 και ο Joey γαταγγελουδάκι πια
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Barilla, Μόιρα,Πατούσα,Φοίβος......
Motto : Real is just a matter of perception
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/10/2008
Mood : Σπασμενος κυνοδοντας :'( 66231010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σπασμενος κυνοδοντας :'( Empty Απ: Σπασμενος κυνοδοντας :'(

Δημοσίευση από Anatoli Κυρ Οκτ 14, 2012 9:34 pm

Ολα φαφουτικα ειναι τελικα! happy2 tafos
Anatoli
Anatoli
Gata Antipathiticus
Gata Antipathiticus

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 48
Τόπος : Γαληφάδα City
Αριθμός γατουνίων : 2 λουκουμάδες
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Στην Αλάσκα αδελφές μου, στην Αλάσκα!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Φιόγκο και τον Σάγκυ
Motto : If you are racist, sexist, homophobic or just basically an asshole, I donʼt care if you like me, or not. I fucking hate you. - Kurt Cobain
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/08/2008
Mood : Σπασμενος κυνοδοντας :'( Parta10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σπασμενος κυνοδοντας :'( Empty Απ: Σπασμενος κυνοδοντας :'(

Δημοσίευση από koneko Κυρ Οκτ 14, 2012 11:57 pm

Σας ευχαριστω πολυ!!!! Δεν φανταζομουν οτι ειναι τοσο συχνο φαινομενο οι σπασμενοι κυνοδοντες! Shocked Μονο η μυτη απο τον κυνοδοντα ειναι σπασμενη και δεν φαινεται να τον ενοχλει. Πινει κανονικα νερο, τρωει κανονικα (ακομα και κρυα τροφη απο το ψυγειο), δαγκωνει κανονικα και γενικα ειναι σαν να μην εγινε ποτε το ατυχημα. Τον κτηνιατρο θα τον ειχα παρει τηλεφωνο, αλλα δεν εχω το κινητο του. Εστειλα ομως email σε μια φιλη κτηνιατρο και ελπιζω να μου απαντησει εντος της ημερας. Ευτυχως τα δοντια του ειναι σε αριστη κατασταση και ελπιζω πως δεν θα εχει προβλημα με τον σπασμενο. Σκεφτομαι ομως να του βουρτσιζω τα δοντια καθημερινα και οχι περαστασιακα οπως εκανα μεχρι τωρα.

Γνωριζετε αν σφραγιζουν δοντια στις γατες; Ενα σφραγισμα θα ηταν η ιδανικοτερη λυση, αλλα φοβαμαι την αναισθησια Suspect

koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Σπασμενος κυνοδοντας :'( M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σπασμενος κυνοδοντας :'( Empty Απ: Σπασμενος κυνοδοντας :'(

Δημοσίευση από koneko Τρι Οκτ 16, 2012 12:35 am

Γυρισαμε απο τον κτηνιατρο ο οποιος μας εδωσε 2 επιλογες και πραγματικα δεν ξερω τι να κανω Sad

Δεν το εχει σπασει πολυ το δοντι του οποτε μου ειπε οτι δεν ειναι πολυ ανησυχητικη η κατασταση του και μου εδωσε 2 επιλογες.

Η πρωτη ειναι να το αφησουμε οπως ειναι και να το παρακολουθω τακτικα για αλλαγη χρωματος ή για φλεγμονη στο ουλο, αλλα υπαρχει ενα πολυ μικρο ρισκο να μπουν βακτηρια και να φτασουν στην ριζα πριν προλαβει να επουλωθει το δοντι απο το σπασιμο και συνεπως να καταληξουμε σε εξαγωγη του δοντιου.

Η 2η ειναι να το τροχισει για να γινει λειο και να βαλει sealant. Αλλα για να γινει αυτο πρεπει να του κανει ολικη ναρκωση. Επιπλεον το sealant οπως μου ειπε διαρκει για περιπου 1 χρονο και αν δαγκωνει συχνα θα φυγει ακομα πιο νωρις. Το πλεονεκτημα ειναι οτι δεν θα υπαρχει κινδυνος να μολυνθει μεχρι να επουλωθει το δοντι.

Τι να κανω;;;; Sad Την ναρκωση την φοβαμαι και αν παθει κατι για ενα σπασμενο δοντι θα νιωθω φοβερες ενοχες. Θα μπορουσαμε βεβαια να του κανουμε τεστ αιματος και οτι αλλες εξετασεις χρειαζονται πριν την αναισθησια (μια μερα πριν την αναισθησια), αλλα αναρωτιεμαι αν ολο αυτο αξιζει την ταλαιπωρια που θα υποστει.

Η φιλη μου η κτηνιατρος μου ειπε οτι εχει δει πολλα παρομοια περιστατικα με σπασμενους κυνοδοντες και επισης μια φιλη της εχει γατα με σπασμενους κυνοδοντες χωρις να εχει προβλημα και χωρις να της εχει βαλει sealant.

Πραγματικα δεν ξερω τι να κανω. Αν το αφησω οπως ειναι θα εχω το αγχος μη μολυνθει και χασει το δοντι του. Απο την αλλη, αν τον παω για να του βαλει sealant, θα ανησυχω για την ναρκωση. Το μονο θετικο ειναι οτι δεν φαινεται να ποναει ή να τον ενοχλει γιατι τρωει κανονικα (ακομα και μισοπαγωμενο φαγητο εφαγε - btw χθες εφαγε 225γρ ωμη τροφη και 85γρ κονσερβα... συνολο 310γρ τροφη σε λιγοτερο απο 24 ωρες Shocked ) και πινει νερο χωρις προβλημα. Αλλα αν μολυνθει το δοντι του, παλι ναρκωση θα χρειαστει για να γινει εξαγωγη. Οποτε παλι επιστρεφω στο σημειο μηδεν και δεν ξερω τι να κανω Sad

koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Σπασμενος κυνοδοντας :'( M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σπασμενος κυνοδοντας :'( Empty Απ: Σπασμενος κυνοδοντας :'(

Δημοσίευση από XIONIS Τρι Οκτ 16, 2012 1:31 am

Αστο το καημενο το γατουλι στην ησυχια του! Madd Σιγα που θα τραβιεστε κι εσυ κι αυτο για μια σπασμενη ακρουλα!!! Εγω θα φοβομουν περισσοτερο τη ναρκωση για να του βαλεις το sealant (που δε ξερω και τι ειναι...) κατι που θα πρεπει να κανεις καθε χρονο!!!! No
XIONIS
XIONIS
Moderator/Πρωτερ-γάτα
Moderator/Πρωτερ-γάτα

Θηλυκό
Κόκκορας
Ηλικία : 54
Τόπος : Νέα Σμύρνη & Κεφαλλονιά
Αριθμός γατουνίων : 4 λατρεμένα γατούλια, ενα κατσαριδακι & ένα σωρό αδεσποτάκια
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Ανοιξη, Φθνινοπωρο!!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Casanova, Πίπη, Μπεζ και ΟΛΑ τα πορτοκαλι!!!!
Motto : Are you talkin' to me???
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/11/2007
Mood : Σπασμενος κυνοδοντας :'( M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σπασμενος κυνοδοντας :'( Empty Απ: Σπασμενος κυνοδοντας :'(

Δημοσίευση από koneko Τρι Οκτ 16, 2012 2:38 am

To sealant απο οτι καταλαβα ειναι μια ουσια που την βαζουν στο δοντι, σαν σφραγισμα, με την διαφορα οτι δεν κραταει πολυ. Θεωρητικα δηλαδη θα αντεξει 12 μηνες. Αλλα δαγκωνει συχνα, οποτε μαλλον θα του φυγει πιο νωρις. Αν ειχε σοβαρο προβλημα υγειας που θα εθετε σε κινδυνο τη ζωη του, δεν θα σκεφτομουν καν την ναρκωση, αλλα τωρα την σκεφτομαι γιατι δεν υπαρχει χειροτερο πραγμα απο το να χασεις το γατι σου για μια σπασμενη ακρουλα δοντιου No

Πηρα τηλεφωνο και μια κτηνιατρικη κλινικη η οποια ειδικευεται στα δοντια και μου ειπαν οτι πρεπει να τον ναρκωσουν, να του βγαλουν ακτινες για να δουν αν ειναι ραγισμενο το δοντι, να βαλουν sealant και μετα να βγαζουν τακτικα ακτινες για τους επομενους 12 μηνες για να ειναι σιγουροι οτι δεν υπαρχει φλεγμονη. Νομιζω πως εχουν ξεφυγει εντελως αυτοι εκει περα. Ουτε ο δικος μου οδοντιατρος δεν κανει σε εμενα τετοια πραγματα Wink Τις ακτινες ειδικα στο κεφαλι, τις αποφευγω οπως ο διαολος το λιβανι γιατι στο ματι του εχει μια καφετι κηλιδα την οποια μου εχει πει ο κτηνιατρος να την προσεχω. Το τελευταιο πραγμα που θελω ειναι να φαει ακτινοβολια στο συγκεκριμενο σημειο στο ματι και να παθει καρκινο εκει και να τρεχουμε (ξερω ειμαι υπερβολικη, αλλα ποτε δεν ξερεις).

Μαλλον θα το αφησω οπως ειναι και αν στο μελλον χρειαστει ναρκωση για αλλη αιτια, τοτε θα δω αν μπορει να γινει κατι και με το δοντι του. Ευτυχως που το στομα του και τα δοντια του ειναι σε αριστη κατασταση (δεν εχει ουτε ουλιτιδα, ουτε πλακα, ουτε μυριζει η αναπνοη του), αλλιως θα ειχα εναν παραπανω λογο να ανησυχω.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Σπασμενος κυνοδοντας :'( M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σπασμενος κυνοδοντας :'( Empty Απ: Σπασμενος κυνοδοντας :'(

Δημοσίευση από f.m123 Τρι Οκτ 16, 2012 2:06 pm

Ηρώ μου χαλάρωσε! Μια χαρά είναι ο Ναρούτο και πιστεύω ότι δεν υπάρχει καν λόγος να σκέφτεσαι να μπείτε και οι δύο σε τέτοια διαδικασία. Από τη στιγμή που μια χαρά τρώει κλπ και δε φαίνεται να τον ενοχλεί άσε τους γιατρούς. Εξάλλου σκέψου πόσο κοστίζουν όλα αυτά που σου λένε, μήπως απλά τους συμφέρει να τα κάνεις για ένα απλό σπασιματάκι στην άκρη;
Απλά παρακολούθα τον όπως κάνεις συνήθως και όλα μια χαρά.
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 33
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Σπασμενος κυνοδοντας :'( M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σπασμενος κυνοδοντας :'( Empty Απ: Σπασμενος κυνοδοντας :'(

Δημοσίευση από koneko Τρι Οκτ 16, 2012 10:10 pm

Αν κανει μονο τροχισμα, ναρκωση και sealant θα μου κοστισει γυρω στα $300. Αν τον παω στην εξειδικευμενη κλινικη θα μου κοστισει γυρω στα $1000. Αλλα επειδη προκειται για θεμα υγειας, δεν με απασχολει το κοστος. Ακομα και $2000+ να ηταν θα τα εδινα. Απλα το θεμα ειναι οτι η εξειδικευμενη κλινικη βρισκεται γυρω στα 20km απο εδω που μενω και αν τον παω εκει θα πηγαινοερχομαστε τις 3 πρωτες μερες (1η μερα εξεταση αιματος για την ναρκωση, 2η μερα ακτινες και θεραπεια, 3η μερα follow up exam). Δεν ξερω αν ειναι καλη ιδεα να στρεσσαριστει και να ταλαιπωρηθει τοσο πολυ για εναν κυνοδοντα. Ασε που δεν θελω να του βγαλουν ακτινες στο κεφαλι τοσες φορες γιατι φοβαμαι για το ματι του. Αν τελικα επιλεξω να κανω κατι με το δοντι του, θα επιλεξω τον κτηνιατρο μου, αλλα και παλι το σκεφτομαι γιατι μου ειπε οτι αυτος στην θεση μου θα το αφηνε οπως ειναι.

Χθες το βραδυ ηταν στο δεντρο του και οταν πηγα να γεμισω το humidifier με νερο, εκανε κχχχχχ και ειδα καλυτερα την διαφορα στο μηκος του δοντιου του και μου φανηκε πιο μικρη απο οτι νομιζα. Ειναι περιπου 1 χιλιοστο πιο μικρος ο ενας κυνοδοντας. Αλλα ειναι exposed το dentin γιατι απο οτι μου ειπε ο κτηνιατρος, οι γατες εχουν λεπτο σμαλτο στα δοντια σε σχεση με εμας. Ισως τελικα να το αφησω ετσι αλλα με πιο τακτικο βουρτσισμα και ισως προσθεσω γαλα για γατακια στην διατροφη του για περισσοτερο ασβεστιο μηπως και βοηθησει πιο γρηγορα στην επουλωση Suspect Απο την αλλη ομως σκεφτομαι οτι αν ηταν exposed το dentin, θα του πονουσε το δοντι και δεν θα ετρωγε κρυα τροφη Suspect
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Σπασμενος κυνοδοντας :'( M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σπασμενος κυνοδοντας :'( Empty Απ: Σπασμενος κυνοδοντας :'(

Δημοσίευση από Smokys Τρι Οκτ 16, 2012 10:59 pm

Ηρω μονολογείς μόνη σου ?????

happy2 happy2 happy2 happy2 happy2

Smokys
Moderator/Πρωτερ-γάτα
Moderator/Πρωτερ-γάτα

Άντρας
Δράκος
Ηλικία : 59
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο - Άνοιξη
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/06/2009
Mood : Σπασμενος κυνοδοντας :'( Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σπασμενος κυνοδοντας :'( Empty Απ: Σπασμενος κυνοδοντας :'(

Δημοσίευση από koneko Τρι Οκτ 16, 2012 11:02 pm

γραφω καπου τις σκεψεις μου γιατι δεν ξερω τι να κανω Sad Την μια στιγμη λεω οτι δεν πρεπει να ανησυχω και την αλλη φρικαρω μηπως μολυνθει το δοντι του και το χασει Sad
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Σπασμενος κυνοδοντας :'( M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σπασμενος κυνοδοντας :'( Empty Απ: Σπασμενος κυνοδοντας :'(

Δημοσίευση από Δ² Τρι Οκτ 16, 2012 11:04 pm

Ηρώ αφού είπες ότι έσπασε πολύ λίγο και όπως είδες, έχουμε πολλά φαφούτικα γατιά στο Γατόσπιτο και δεν έπαθαν απολύτως τίποτα! blinking Θα έλεγα πως ανησυχείς χωρίς λόγο...blinking
Δ²
Δ²
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/04/2012
Mood : Σπασμενος κυνοδοντας :'( M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σπασμενος κυνοδοντας :'( Empty Απ: Σπασμενος κυνοδοντας :'(

Δημοσίευση από Smokys Τρι Οκτ 16, 2012 11:05 pm

Ηρω, νομίζω οτι υπερβάλεις λίγο, αν θελεις φωτογραφισε το να το δούμε και εμεις, τραβατο και μακρο απο πανω να δεις καλυτερα το μεγεθος της ζημιάς. Πιστευω οτι δεν θα έχει κανενα απολυτος πρόβλημα, αν πάλι δεν νιώθεις ανετα, απλά πηγαινε τον να τον δούνε. Μόνο 'ετσι θα ηρεμήσεις Smile

Smokys
Moderator/Πρωτερ-γάτα
Moderator/Πρωτερ-γάτα

Άντρας
Δράκος
Ηλικία : 59
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο - Άνοιξη
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/06/2009
Mood : Σπασμενος κυνοδοντας :'( Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σπασμενος κυνοδοντας :'( Empty Απ: Σπασμενος κυνοδοντας :'(

Δημοσίευση από koneko Τρι Οκτ 16, 2012 11:11 pm

Θα προσπαθησω να μη το σκεφτομαι... ειμαι και στις μερες που οι ορμονες μου με επηρεαζουν περισσοτερο και το αγχος μου χτυπαει κοκκινο happy2 Αυριο ισως παω στις αγελαδιτσες μου, οποτε πιστευω οτι θα ξεχαστω (θα συναντησω και αλλους 2-3 κτηνιατρους, οποτε θα παρω μερικες γνωμες παραπανω Laughing - τελικα βολευει πολυ να εχεις φιλους και γνωστους κτηνιατρους!)
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Σπασμενος κυνοδοντας :'( M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σπασμενος κυνοδοντας :'( Empty Απ: Σπασμενος κυνοδοντας :'(

Δημοσίευση από koneko Τρι Οκτ 16, 2012 11:16 pm

dgriman έγραψε:Ηρω, νομίζω οτι υπερβάλεις λίγο, αν θελεις φωτογραφισε το να το δούμε και εμεις, τραβατο και μακρο απο πανω να δεις καλυτερα το μεγεθος της ζημιάς. Πιστευω οτι δεν θα έχει κανενα απολυτος πρόβλημα, αν πάλι δεν νιώθεις ανετα, απλά πηγαινε τον να τον δούνε. Μόνο 'ετσι θα ηρεμήσεις Smile

μακρο δεν τραβαω με τιποτα γιατι αν δω καλυτερα την ζημια θα φρικαρω εντελως Sad . Χθες που καθοταν κατω απο μια λαμπα, το ειδα καλυτερα ψιλοφρικαρα (φανηκαν τα διαφορετικα layers του δοντιου). Θα προσπαθησω να βγαλω φωτο να δειτε ποσο το εσπασε (αν και παιζει να μη δειτε την διαφορα γιατι δεν το εχει σπασει πολυ).
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Σπασμενος κυνοδοντας :'( M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σπασμενος κυνοδοντας :'( Empty Απ: Σπασμενος κυνοδοντας :'(

Δημοσίευση από XIONIS Τρι Οκτ 16, 2012 11:18 pm

Βρε τι τραβαει η ερμη η γατομανα... Ο γατουγης το ξεχασε ηδη. Η μαμα θα βασανιζεται για 1-2-3 βδομαδες ακομα... pale Τωρα φαντασου το επι 6. Για να μη βαλω και τ αδεσποτα! Για να καταλαβεις τι περναω εγω που ειμαι το ιδιο αγχωδης οσο αφορα τα μωρα μου. Για τον εαυτο μου δεν παω τοσο συχνα στο γιατρο... tafos
XIONIS
XIONIS
Moderator/Πρωτερ-γάτα
Moderator/Πρωτερ-γάτα

Θηλυκό
Κόκκορας
Ηλικία : 54
Τόπος : Νέα Σμύρνη & Κεφαλλονιά
Αριθμός γατουνίων : 4 λατρεμένα γατούλια, ενα κατσαριδακι & ένα σωρό αδεσποτάκια
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Ανοιξη, Φθνινοπωρο!!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Casanova, Πίπη, Μπεζ και ΟΛΑ τα πορτοκαλι!!!!
Motto : Are you talkin' to me???
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/11/2007
Mood : Σπασμενος κυνοδοντας :'( M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σπασμενος κυνοδοντας :'( Empty Απ: Σπασμενος κυνοδοντας :'(

Δημοσίευση από koneko Τρι Οκτ 16, 2012 11:39 pm

XIONIS έγραψε:Βρε τι τραβαει η ερμη η γατομανα... Ο γατουγης το ξεχασε ηδη. Η μαμα θα βασανιζεται για 1-2-3 βδομαδες ακομα... pale Τωρα φαντασου το επι 6. Για να μη βαλω και τ αδεσποτα! Για να καταλαβεις τι περναω εγω που ειμαι το ιδιο αγχωδης οσο αφορα τα μωρα μου. Για τον εαυτο μου δεν παω τοσο συχνα στο γιατρο... tafos

Shocked Shocked Shocked
Ωρες ωρες σκεφτομαι οτι δεν επρεπε να παρω γατα γιατι στεναχωριεμαι πολυ οταν αρρωσταινουν (τον θανατο δεν θελω καν να τον σκεφτω).

Το ιδιο κανω και εγω με τον εαυτο μου και τους γιατρους happy2 Μηπως πρεπει να παρουμε μαθηματα για να ελεγχουμε το αγχος μας; tafos
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Σπασμενος κυνοδοντας :'( M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σπασμενος κυνοδοντας :'( Empty Απ: Σπασμενος κυνοδοντας :'(

Δημοσίευση από XIONIS Τετ Οκτ 17, 2012 12:19 am

koneko έγραψε: Μηπως πρεπει να παρουμε μαθηματα για να ελεγχουμε το αγχος μας; tafos
Εσυ παρε μαθηματα... Εγω παιρνω χαπια!!! mallia
XIONIS
XIONIS
Moderator/Πρωτερ-γάτα
Moderator/Πρωτερ-γάτα

Θηλυκό
Κόκκορας
Ηλικία : 54
Τόπος : Νέα Σμύρνη & Κεφαλλονιά
Αριθμός γατουνίων : 4 λατρεμένα γατούλια, ενα κατσαριδακι & ένα σωρό αδεσποτάκια
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Ανοιξη, Φθνινοπωρο!!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Casanova, Πίπη, Μπεζ και ΟΛΑ τα πορτοκαλι!!!!
Motto : Are you talkin' to me???
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/11/2007
Mood : Σπασμενος κυνοδοντας :'( M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σπασμενος κυνοδοντας :'( Empty Απ: Σπασμενος κυνοδοντας :'(

Δημοσίευση από Πούπσυ Τετ Οκτ 17, 2012 12:26 am

εχω σπάσει κι εγώ δόντι και μάλιστα όχι μόνο χιλιοστό. για λίγες μέρες όταν έβαζα στο σημείο εκείνο τη γλώσσα μου πονούσα. μετά απο λίγο καιρό πέρασε. μετά απο χρόνια πήγα στον οδοντίατρο και μου το λείανε. δεν έπαθα τίποτα.
Πούπσυ
Πούπσυ
Gatus Paranoicus
Gatus Paranoicus

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : Γαλημάτα
Αριθμός γατουνίων : Η Πούπσυ και ο Τζέρυ στο σπίτι... και η αδεσποτούλα Λούσυ στην πυλωτή!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Βροχερός αλλά χωρίς κρύο
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : τον ΑΙΜΙΛΙΟ!!!! και τον Κανελλάκο!
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/01/2009
Mood : Σπασμενος κυνοδοντας :'( M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σπασμενος κυνοδοντας :'( Empty Απ: Σπασμενος κυνοδοντας :'(

Δημοσίευση από Ηρακλένια Τετ Οκτ 17, 2012 12:30 am

Δεν μου ακούγεται και τόσο σοβαρό, τη λύση πιστεύω την εδωσες μόνη σου μερικά ποστ νωρίτερα, μαλακές τροφές και τακτικο βούρτισμα, και νομίζω ότι το γατάκι δε θα έχει κανένα πρόβλημα από τη στιγμή που είναι υγιές. Το καλύτερο είναι να μιλήσεις με τους κτηνίατρους που είναι και οι πλέον αρμόδιοι και θα ξέρουν να σε καθησυχάσουν, αλλα μου έχει τύχει πολλές φορές (και ανεξαρτήτως γιατρών/κτηνιάτρων) να προσπαθούν να μου πουλήσουν άχρηστα στην ουσία προϊόντα για υποθετικά προβλήματα που διορθόνονται με λίγη καλή θέληση και υπομονή, με μόνο σκοπό το δικό τους κέρδος.
Περαστικά στο γατούλη σου!! gatoula
Ηρακλένια
Ηρακλένια
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 46
Τόπος : δώθε, κείθε, πέρα...
Αριθμός γατουνίων : 3: τον Ηρακλή τον άρχοντα το μοσχοαναθρεμένο, τη Μελίτα τη χαδιάρα την πρώην αλανιάρα και τη Ρίτα, το Ριτάκι - κανέναν δε φοβάσαι!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : είμαστε γατός καιρού!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιοδήποτε τετράποδο, γουνιστό, που κάνει μάου
Motto : Cats do care! For example they know instinctively what time we have to be at work in the morning and they wake us up twenty minutes before the alarm goes off...
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/07/2012
Mood : Σπασμενος κυνοδοντας :'( 66231010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σπασμενος κυνοδοντας :'( Empty Απ: Σπασμενος κυνοδοντας :'(

Δημοσίευση από Gogo Valentinou Τετ Οκτ 17, 2012 12:48 am

Σπανε τα δοντια???Σφραγισματα με τοσα λεφτα???καλε μασελα κανεις....Βουρτσισμα???Τι ειναι ολα αυτα???
Βουρτσισμα αποκλειεται να θελουν τα δικα μου...αυτα δεν καθονται να τους βγαλεις την τσιμπλα....αλλα αφου δεν ποναει κι αιμορραγει ξεχνα το...δυσκολοι καιροι για πριγκιπες.... Wink
Gogo Valentinou
Gogo Valentinou
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Κόκκορας
Ηλικία : 55
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : Τεσσερα και ( πολλα αδεσποτα)
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : χιονατη του κερατσινιου
Motto : ΓΑΤΟΥΛΕΣ ΚΑΙ ΞΕΡΟ ΨΩΜΙ!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/05/2012
Mood : Σπασμενος κυνοδοντας :'( M_refr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σπασμενος κυνοδοντας :'( Empty Απ: Σπασμενος κυνοδοντας :'(

Δημοσίευση από f.m123 Τετ Οκτ 17, 2012 1:10 am

Ηρακλής grr έγραψε:Δεν μου ακούγεται και τόσο σοβαρό, τη λύση πιστεύω την εδωσες μόνη σου μερικά ποστ νωρίτερα, μαλακές τροφές και τακτικο βούρτισμα, και νομίζω ότι το γατάκι δε θα έχει κανένα πρόβλημα από τη στιγμή που είναι υγιές. Το καλύτερο είναι να μιλήσεις με τους κτηνίατρους που είναι και οι πλέον αρμόδιοι και θα ξέρουν να σε καθησυχάσουν, αλλα μου έχει τύχει πολλές φορές (και ανεξαρτήτως γιατρών/κτηνιάτρων) να προσπαθούν να μου πουλήσουν άχρηστα στην ουσία προϊόντα για υποθετικά προβλήματα που διορθόνονται με λίγη καλή θέληση και υπομονή, με μόνο σκοπό το δικό τους κέρδος.
Περαστικά στο γατούλη σου!! gatoula
+++++++++++++++
Aκριβώς αυτό! Κατά λέξη!
Μην ανησυχείς παιδί μου. Μια χαρά είναι ο Ναρούτο και μια χαρά θα μείνει!
kissss kissss kissss
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 33
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Σπασμενος κυνοδοντας :'( M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 1 από 2 1, 2  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης