gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

θελω αρσενικο μικρο γατακι

+15
Gogo Valentinou
doremi
Δ²
Debbie4ever
Naerdiel
ΔΕΒΟΡΑ
Ηρακλένια
Anatoli
Дanae
marina289
Πούπσυ
otz
f.m123
alexandrakicat
XLAPA
19 απαντήσεις

Σελίδα 4 από 4 Επιστροφή  1, 2, 3, 4

Πήγαινε κάτω

θελω αρσενικο μικρο γατακι - Σελίδα 4 Empty Απ: θελω αρσενικο μικρο γατακι

Δημοσίευση από f.m123 Δευ Ιουλ 16, 2012 1:16 am

dimitroula έγραψε:Ουφ! Πείτε τα χρυσόστομες (οι 3 από πάνω μου) γιατί τα είχα μέσα μου!! Ούτε εγώ θα έδινα αδέσποτο, ημιαδέσποτο, ημίαιμο, ρατσάτο, τίποτα αν άκουγα τέτοιες απαιτήσεις. Λες και παραγγέλνει αμάξι...
Ήταν να μην εκδηλωθεί ένας! happy2 happy2
Είναι περίεργο όταν μιλάς με τρίτους ρε, δε ξες πως θα το πάρουν.. Κι εγώ όταν ψάχνω ζωάκια για φίλους ή συγγενείς και έχω να δικαιολογώ τις επιλογές τους, ε, δεν είναι και ο,τι καλύτερο..
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : θελω αρσενικο μικρο γατακι - Σελίδα 4 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

θελω αρσενικο μικρο γατακι - Σελίδα 4 Empty Απ: θελω αρσενικο μικρο γατακι

Δημοσίευση από Gogo Valentinou Δευ Ιουλ 16, 2012 1:23 am

Παιδια δεν ειναι δυστυχως ο μονος...Εχω εναν φιλο στο ΦΒ που μ επρηξε για σκυλακι μικρο ....ηθελε ρατσα η τελος παντων ημιαιμο τυπου κανις ,οχι μεγαλο....Οκ μεχρι εδω αν και τ αλλα αδεσποτα ομορφα ειναι ολα...Ντε και καλα μωρο μεχρι 2 μηνων....Ειχα βρει απιστευτα ομορφα σκυλακια ρατσα μαλιστα, αλλα 9 μηνων μεγαλο....7 μηνων μεγαλο...Να μην πω 1,5 ετους....τι ηταν....Παππους για πεταμα...Και ηταν ολα τοσο ομορφα και μονααααα....Εγω δεν μπορω να σκεφτω την ηλικια οσο την κατασταση και την αναγκη που εχει ενα ζωακι για οικογενεια...Αυτο μετραει πρωτο...Τον ρωτησα γιατι τοσο μικρο???
"Για να μπορω να το εκπαιδευσω" μου πε.."καλα σε τσιρκο θα το πας??'" τον ρωτησα....Τελικα αφου περασε ο καιρος βρηκε και του εστειλαν απο Κρητη ενα μωρο, χαριτωμενο ημιαιμο κανις....Παντως δεν σας λεω τπτ...Το περιμενε με αεροπλανο και ηδη του χε αγορασει κρεββατι φοβερο , παιχνιδια κλπ...
Δεν θα κακοπερασει σιγουρα αλλα κι ενα 1,5 ετους εκπαιδευεται κλπ...
Σημασια εχει να κανουμε μια καλη πραξη...Να δωσουμε αγαπη εκει που χρειαζεται ενα ζωο και να μην το απορριπτουμε για σαχλαμαρες....Εκει δουλευει ο εγωισμος μας κι οχι η αγαπη μας προς τα δυστυχισμενα και μονα στη ζωη ζωντανα....
Gogo Valentinou
Gogo Valentinou
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Κόκκορας
Ηλικία : 55
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : Τεσσερα και ( πολλα αδεσποτα)
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : χιονατη του κερατσινιου
Motto : ΓΑΤΟΥΛΕΣ ΚΑΙ ΞΕΡΟ ΨΩΜΙ!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/05/2012
Mood : θελω αρσενικο μικρο γατακι - Σελίδα 4 M_refr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

θελω αρσενικο μικρο γατακι - Σελίδα 4 Empty Απ: θελω αρσενικο μικρο γατακι

Δημοσίευση από Δ² Δευ Ιουλ 16, 2012 1:38 am

f.m123 έγραψε:
dimitroula έγραψε:Ουφ! Πείτε τα χρυσόστομες (οι 3 από πάνω μου) γιατί τα είχα μέσα μου!! Ούτε εγώ θα έδινα αδέσποτο, ημιαδέσποτο, ημίαιμο, ρατσάτο, τίποτα αν άκουγα τέτοιες απαιτήσεις. Λες και παραγγέλνει αμάξι...
Ήταν να μην εκδηλωθεί ένας! happy2 happy2
Είναι περίεργο όταν μιλάς με τρίτους ρε, δε ξες πως θα το πάρουν.. Κι εγώ όταν ψάχνω ζωάκια για φίλους ή συγγενείς και έχω να δικαιολογώ τις επιλογές τους, ε, δεν είναι και ο,τι καλύτερο..
Το ξέρω Φλώρα, γι'αυτό δεν μπορούσα να μιλήσω άσχημα στην κοπέλα. Η ίδια φαίνεται να έχει πολύ καλές προθέσεις. Απλώς κι εγώ δεν θα έδινα ζώο σε κάποιον που μου ζητούσε όλα αυτά, ακόμα κι αν είχα ζώο 100% όπως μου το περιέγραφε. Ισως να ήταν και άδικη προκατάληψη εκ μέρους μου. Δεν ξέρω, είναι και υποκειμενικά αυτά.

Gogo Valentinou έγραψε:Παιδια δεν ειναι δυστυχως ο μονος...Εχω εναν φιλο στο ΦΒ που μ επρηξε για σκυλακι μικρο ....ηθελε ρατσα η τελος παντων ημιαιμο τυπου κανις ,οχι μεγαλο....Οκ μεχρι εδω αν και τ αλλα αδεσποτα ομορφα ειναι ολα...Ντε και καλα μωρο μεχρι 2 μηνων....Ειχα βρει απιστευτα ομορφα σκυλακια ρατσα μαλιστα, αλλα 9 μηνων μεγαλο....7 μηνων μεγαλο...Να μην πω 1,5 ετους....τι ηταν....Παππους για πεταμα...Και ηταν ολα τοσο ομορφα και μονααααα....Εγω δεν μπορω να σκεφτω την ηλικια οσο την κατασταση και την αναγκη που εχει ενα ζωακι για οικογενεια...Αυτο μετραει πρωτο...Τον ρωτησα γιατι τοσο μικρο???
"Για να μπορω να το εκπαιδευσω" μου πε.."καλα σε τσιρκο θα το πας??'" τον ρωτησα....Τελικα αφου περασε ο καιρος βρηκε και του εστειλαν απο Κρητη ενα μωρο, χαριτωμενο ημιαιμο κανις....Παντως δεν σας λεω τπτ...Το περιμενε με αεροπλανο και ηδη του χε αγορασει κρεββατι φοβερο , παιχνιδια κλπ...
Δεν θα κακοπερασει σιγουρα αλλα κι ενα 1,5 ετους εκπαιδευεται κλπ...
Σημασια εχει να κανουμε μια καλη πραξη...Να δωσουμε αγαπη εκει που χρειαζεται ενα ζωο και να μην το απορριπτουμε για σαχλαμαρες....Εκει δουλευει ο εγωισμος μας κι οχι η αγαπη μας προς τα δυστυχισμενα και μονα στη ζωη ζωντανα....
Χαίρομαι αν καλοπέρασε τελικά το σκυλάκι, δεν ξέρω όμως κατά πόσο είναι φιλόζωο ένα τέτοιο άτομο. Δεν μου αρκούν τα ακριβά αξεσουάρ, το έχω δει και αυτό, άτομα να θεωρούν το σκύλο τους προέκταση του πλούτου τους και να το περιφέρουν από δω κι από κει ταλαιπωρώντας το, κάνοντας ηλίθια κουρέματα με κοκαλάκια, ρουχαλάκια κλπ. μες στον καύσωνα απλά για να επιδειχθούν... Μη νομίζεις ότι αυτά τα σκυλάκια είναι ευτυχισμένα. Εχω δει και άστεγο που ζούσε με το σκύλο του και τον σκέπαζε με ό,τι είχε και δεν είχε για να τον προστατεύσει από τη βροχή. Αυτό είναι για μένα φιλοζωία. Η αγάπη. Τελοσπάντων, όπως προείπα είναι υποκειμενικό και φυσικά δεν μας γράφει το ίδιο το άτομο που φέρεται να έχει αυτές τις απαιτήσεις, αλλά η κοπέλα του που εν μέρει δε φταίει.
Δ²
Δ²
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/04/2012
Mood : θελω αρσενικο μικρο γατακι - Σελίδα 4 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

θελω αρσενικο μικρο γατακι - Σελίδα 4 Empty Απ: θελω αρσενικο μικρο γατακι

Δημοσίευση από XLAPA Δευ Ιουλ 16, 2012 2:06 am

δε θα κατσω καν να απαντησω στον καθενα .το μονο που θα πω ειναι πως ειναι δικαιωμα του καθενος να θελει το κατοικιδιο του οπως το θελει.απο τη στιγμη που θελει μωρο θα παρει μωρο ειτε τωρα ειτε σε καποιους μηνες.οσο για την ηλικια δεν ξερω κατα ποσο ειναι τοσο οσο λεει η αγγελια γιατι εμενα μ στειλανε και αλλες εικονες που εσεις δεν εχετε δει και ειναι πολυ πολυ μεγαλο για να ειναι δυο μηνων.οσο για ολα τα αλλα το μονο που εχω να πω ειναι πως μπραβο σας που δεν τα κοιτατε αυτα γιατι αυτο σημαινει πως δε θα μεινουν αδεσποτα και μεγαλυτερα ζωακια αφου δεν κοιτατε την ηλικια.καλο ειναι αυτο.και αυτος ομως εχει δικαιωμα να θελει μικρο και γκρι.θα δεχομουν τα οσα ειπατε αν μιλουσαμε για καποιον που δεν τα αγαπα το οτι ομως το θελει καπως δε σημαινει πως δεν τα αγαπα η πως αν βρει καποιο στο δρομο δε θα το μαζεψει.οσο για τον αν ειναι αμαξι δεν ειναι ετσι.για καποιους το κατοικιδιο ειναι κατι παραπανω απο ενα ζωο ειναι σαν παιδι τους.οπως υπαρχουν ανθρωποι που οταν υιοθετουν παιδια κοιτουν ηλικες κτλ και αλλοι που δεν κοιτουν το ιδιο ισχυει και για τα γατια τα σκυλια κτλ.ο καθενας εχει τους λογους του που βαζει η δε βαζει κριτιρια αλλα σιγουρα δε σημαινει πως οι μεν αγαπουν λιγοτερο τα ζωα απο τους δε.αυτο ειναι δικο σας συμπερασμα και κατα την αποψη μου τελειως αυθαιρετο και λαθος.αυτα ειχα να πω.

XLAPA
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 0
Ημερομηνία Εγγραφής : 10/07/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

θελω αρσενικο μικρο γατακι - Σελίδα 4 Empty Απ: θελω αρσενικο μικρο γατακι

Δημοσίευση από XLAPA Δευ Ιουλ 16, 2012 2:09 am

α και επειδη μου φαινεται τα ακουω και χωρις λογο εγω προσωπικα πριν χρονια ειχα γατα και μαλιστα την ειχα μαζεψει απο τ δρομο οταν ηταν 6-7 μηνων .και δεν κοιταξα ουτε ηλικια ουτε τιποτα .ηταν υποσιτισμενη και σε μαυρο χαλι.και ξερω πως και ο φιλος μου θα το εκανε αν ενα ζωακι χρειαζοταν βοηθεια ( εχει παει πολλες φορες οταν ημαστε εξω να πιασει και μεγαλες γατες που δεν ηταν καλα, δεν κοιταει μονο τα μωρα) απλα θεωρω οτι επειδη ειχε μια απωλεια θελει να πιασει τ ολο θεμα απο την αρχη και να χαρει την καθε στιγμη και στην πιο μικρη ηλικια του γατιου και στην πιο μεγαλη στ συνεχεια

XLAPA
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 0
Ημερομηνία Εγγραφής : 10/07/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

θελω αρσενικο μικρο γατακι - Σελίδα 4 Empty Απ: θελω αρσενικο μικρο γατακι

Δημοσίευση από koneko Δευ Ιουλ 16, 2012 2:31 am

XLAPA έγραψε:δε θα κατσω καν να απαντησω στον καθενα .το μονο που θα πω ειναι πως ειναι δικαιωμα του καθενος να θελει το κατοικιδιο του οπως το θελει.απο τη στιγμη που θελει μωρο θα παρει μωρο ειτε τωρα ειτε σε καποιους μηνες.οσο για την ηλικια δεν ξερω κατα ποσο ειναι τοσο οσο λεει η αγγελια γιατι εμενα μ στειλανε και αλλες εικονες που εσεις δεν εχετε δει και ειναι πολυ πολυ μεγαλο για να ειναι δυο μηνων.οσο για ολα τα αλλα το μονο που εχω να πω ειναι πως μπραβο σας που δεν τα κοιτατε αυτα γιατι αυτο σημαινει πως δε θα μεινουν αδεσποτα και μεγαλυτερα ζωακια αφου δεν κοιτατε την ηλικια.καλο ειναι αυτο.και αυτος ομως εχει δικαιωμα να θελει μικρο και γκρι.θα δεχομουν τα οσα ειπατε αν μιλουσαμε για καποιον που δεν τα αγαπα το οτι ομως το θελει καπως δε σημαινει πως δεν τα αγαπα η πως αν βρει καποιο στο δρομο δε θα το μαζεψει.οσο για τον αν ειναι αμαξι δεν ειναι ετσι.για καποιους το κατοικιδιο ειναι κατι παραπανω απο ενα ζωο ειναι σαν παιδι τους.οπως υπαρχουν ανθρωποι που οταν υιοθετουν παιδια κοιτουν ηλικες κτλ και αλλοι που δεν κοιτουν το ιδιο ισχυει και για τα γατια τα σκυλια κτλ.ο καθενας εχει τους λογους του που βαζει η δε βαζει κριτιρια αλλα σιγουρα δε σημαινει πως οι μεν αγαπουν λιγοτερο τα ζωα απο τους δε.αυτο ειναι δικο σας συμπερασμα και κατα την αποψη μου τελειως αυθαιρετο και λαθος.αυτα ειχα να πω.

XLAPA έγραψε:α και επειδη μου φαινεται τα ακουω και χωρις λογο εγω προσωπικα πριν χρονια ειχα γατα και μαλιστα την ειχα μαζεψει απο τ δρομο οταν ηταν 6-7 μηνων .και δεν κοιταξα ουτε ηλικια ουτε τιποτα .ηταν υποσιτισμενη και σε μαυρο χαλι.και ξερω πως και ο φιλος μου θα το εκανε αν ενα ζωακι χρειαζοταν βοηθεια ( εχει παει πολλες φορες οταν ημαστε εξω να πιασει και μεγαλες γατες που δεν ηταν καλα, δεν κοιταει μονο τα μωρα) απλα θεωρω οτι επειδη ειχε μια απωλεια θελει να πιασει τ ολο θεμα απο την αρχη και να χαρει την καθε στιγμη και στην πιο μικρη ηλικια του γατιου και στην πιο μεγαλη στ συνεχεια

μα ειναι λογικο και φυσιολογικο να θετει καποιος μερικα κριτηρια στην επιλογη γατιου. Απλα οπως ειπα και παραπανω, το οριο που εχει θεσει ο φιλος σου ειναι εντελως παραλογο και εξωπραγματικο. Δεν ειπαμε να μη παρει γατακι. Αν θελει γατακι σεβαστη η επιλογη του απο εμενα. Απλα το θεωρω υπερβολικο να μη το θελει αν ειναι 5 μερες μεγαλυτερο απο το οριο που εχει θεσει. Ακομα και ενας μηνας παραπανω δεν ειναι πολυ. Το να απορριπτεις ενα γατι επειδη σε λιγες μερες θα γινει 2 μηνων και 3 ημερων ειναι υπερβολικο και κατηγορησε με για οτι θες, δεν προκειται να αλλαξω αποψη πανω σε αυτο.

Το δικο μου κριτηριο στην επιλογη γατιου ηταν το τριχωμα. Ηθελα ενα μακρυτριχο γατι. Θα επρεπε να βγαινω με μεζουρα να μετραω το μηκος της τριχας και να απορριπτω οσα εχουν τριχα μικροτερη των 4 εκατοστων; Γιατι τουλαχιστον εμενα αυτη την εικονα μου δειχνει ο φιλος σου.

Οσον αφορα τις εικονες θα σας συμβουλευα να μη κρινετε το ποσο μεγαλο ειναι το γατακι απο μια φωτο. Το λεω απο προσωπικη εμπειρια γιατι αν εβλεπες τον δικο μου σε φωτο, φαινοταν για 3-4 μηνων, αλλα στην πραγματικοτητα ηταν 2 μηνων και οταν τον ειδα απο κοντα ηταν πολυ πιο μικρος απο οτι φανταζομουν. Μου εχει τυχει ομως και το αντιστροφο. Να εχω βρει γατακι το οποιο νομιζα οτι ηταν το πολυ 2 μηνων, αλλα ηταν 3! Δεν ειχε αναπτυχθει λογω ασυτιας!

Επετρεψε μου μια ακομη παρατηρηση. Θεωρω απολυτα αναγκαια την επικοινωνια μεταξυ του φιλου σου και αυτων που δινουν τα γατακια. Δε νομιζω να ειναι τοσο δυσκολο να τους παρει ενα τηλεφωνο. Πολλοι δισταζουν να δινουν γατακια σε μεσολαβητες. Εχεις ολη την καλη διαθεση, αλλα δυστυχως το γατακι δεν θα το παρεις εσυ, αλλα καποιος αλλος και πιστευω οτι ειναι πιο σωστο να βρισκεις εσυ το γατι και να δινεις τα στοιχεια για επικοινωνια στον φιλο σου γιατι αν κατι δεν του αρεσει, να εχει αυτος την αποκλειστικη ευθυνη και οχι εσυ. Αλλωστε εσυ εισαι εσυ και αυτος ειναι αυτος. Οσο καλα και αν τον γνωριζεις, μπορει το γατακι που θα βρεις να μη του αρεσει και ειναι κριμα να γινεται ενα ζωακι μπαλακι του τεννις.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : θελω αρσενικο μικρο γατακι - Σελίδα 4 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

θελω αρσενικο μικρο γατακι - Σελίδα 4 Empty Απ: θελω αρσενικο μικρο γατακι

Δημοσίευση από f.m123 Δευ Ιουλ 16, 2012 2:56 am

koneko έγραψε:
μα ειναι λογικο και φυσιολογικο να θετει καποιος μερικα κριτηρια στην επιλογη γατιου. Απλα οπως ειπα και παραπανω, το οριο που εχει θεσει ο φιλος σου ειναι εντελως παραλογο και εξωπραγματικο. Δεν ειπαμε να μη παρει γατακι. Αν θελει γατακι σεβαστη η επιλογη του απο εμενα. Απλα το θεωρω υπερβολικο να μη το θελει αν ειναι 5 μερες μεγαλυτερο απο το οριο που εχει θεσει. Ακομα και ενας μηνας παραπανω δεν ειναι πολυ. Το να απορριπτεις ενα γατι επειδη σε λιγες μερες θα γινει 2 μηνων και 3 ημερων ειναι υπερβολικο και κατηγορησε με για οτι θες, δεν προκειται να αλλαξω αποψη πανω σε αυτο.
+1000000
Εγώ ας πούμε ήθελα επίσης μακρύτριχο και μικρό και συγκεκριμένα είχα αναφερθεί και σε περσικό στην πρώτη μου αναζήτηση! Αλλά κι εγώ θεωρώ υπερβολικό το όριο με την ηλικία που έχει, δε μιλάμε για τραγικές διαφορές! Και σχετικά με τις φωτό, ναι, η αλήθεια είναι ότι μερικές φορές δεν έχουν καμία σχέση με την πραγματικότητα. Η δικιά μου η περσική, όταν την είδα και φαινόταν μεγαλύτερη από ότι ήταν και όταν την είδα από κοντά ήταν άλλο πράγμα, πολύυυυυυυ πιο όμορφη και μικρή από ότι στις φωτογραφίες.
Τώρα αν έχουμε καταλάβει κάτι λάθος σχετικά με τις 'προϋποθέσεις' καλοδεχούμενο το να μας διορθώσετε! Και το 'πα και στο ποστ μου, εσύ είσαι εσύ, αυτός είναι αυτός, δε χρειάζεται να απολογείσαι εσύ για τις δικές του επιλογές!
Τώρα στο θέμα της επικοινωνίας, δεν το θεωρώ απαραίτητο. Η κοπέλα πάει να κάνει ένα όμορφο 'δώρο' στον φίλο της, να του δώσει ξανά μια συντροφιά που έχασε. Αυτό βέβαια αν σίγουρα δεν υπάρχει περίπτωση αυτό που θα του πας να το πάει πίσω. Αν είναι σίγουρη ότι ακόμα και να αρέσει περισσότερο σε εκείνη παρά σε αυτόν αυτός θα το κρατήσει και θα το αγαπήσει, τότε όλα μια χαρά. Αν υπάρχει έστω και μία πιθανότητα αν δεν πληροί όοολεεες τις προϋποθέσεις να το πάει πίσω, θα'λεγα να τον αφήσει να ψάξει μόνος του. Αλλά το'πε και πιο πάνω η κοπέλα ότι ακόμα και ένα άλλο να του πάει, αυτός πάλι δε θα χει πρόβλημα, μόνο στο μέγεθος κολλάει.
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : θελω αρσενικο μικρο γατακι - Σελίδα 4 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

θελω αρσενικο μικρο γατακι - Σελίδα 4 Empty Απ: θελω αρσενικο μικρο γατακι

Δημοσίευση από Πούπσυ Δευ Ιουλ 16, 2012 3:09 am

Επετρεψε μου
μια ακομη παρατηρηση. Θεωρω απολυτα αναγκαια την επικοινωνια μεταξυ του
φιλου σου και αυτων που δινουν τα γατακια. Δε νομιζω να ειναι τοσο
δυσκολο να τους παρει ενα τηλεφωνο. Πολλοι δισταζουν να δινουν γατακια
σε μεσολαβητες. Εχεις ολη την καλη διαθεση, αλλα δυστυχως το γατακι δεν
θα το παρεις εσυ, αλλα καποιος αλλος και πιστευω οτι ειναι πιο σωστο να
βρισκεις εσυ το γατι και να δινεις τα στοιχεια για επικοινωνια στον
φιλο σου γιατι αν κατι δεν του αρεσει, να εχει αυτος την αποκλειστικη
ευθυνη και οχι εσυ. Αλλωστε εσυ εισαι εσυ και αυτος ειναι αυτος. Οσο
καλα και αν τον γνωριζεις, μπορει το γατακι που θα βρεις να μη του
αρεσει και ειναι κριμα να γινεται ενα ζωακι μπαλακι

συμφωνώ απόλυτα. γενικά είμαι κατά του να κάνουμε δώρο ζώα ακόμα και στους πιο κοντινούς μας ανθρώπους. είναι προσωπική υπόθεση και το καλύτερο είναι να το έχει αποφασίσει και επιλέξει μόνος του. έχουν δει πολλά τα μάτια μας. και απο τα λεγόμενά σου, φαίνεται πολύ παράξενος και ιδιότροπος σε αυτό το θέμα. πολύ τρυφερή η κίνησή σου, αλλά εδώ δεν πρόκειται για ένα πουκάμισο αλλά για μια ζωούλα.


θελω αρσενικο μικρο γατακι - Σελίδα 4 Empty
Πούπσυ
Πούπσυ
Gatus Paranoicus
Gatus Paranoicus

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : Γαλημάτα
Αριθμός γατουνίων : Η Πούπσυ και ο Τζέρυ στο σπίτι... και η αδεσποτούλα Λούσυ στην πυλωτή!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Βροχερός αλλά χωρίς κρύο
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : τον ΑΙΜΙΛΙΟ!!!! και τον Κανελλάκο!
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/01/2009
Mood : θελω αρσενικο μικρο γατακι - Σελίδα 4 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

θελω αρσενικο μικρο γατακι - Σελίδα 4 Empty Απ: θελω αρσενικο μικρο γατακι

Δημοσίευση από XLAPA Δευ Ιουλ 16, 2012 3:26 am

χαχαχα δεν εχω τι να πω.εγω δεν ειπα ποτε αν ειναι 2 μηνες και κατι οτι δε θα το παρει.εγω ειπα 20 μερες και σε 20 μερες ενα γατακι μεγαλωνει και αλλαζει πολυ.και οχι μονο αυτο αλλα το θεωρω γελοιο να περιμενουμε 20 μερες και στο τελος να μας πουν ωπ σορρυ τελικα το δωσαμε.γιατι δε μου ειπαν οτι θα ερθουμε πχ μετα απο ενα μηνα αλαλ οτι δεν ξερουν καθολου.οσο για το φιλο μου του μιλησα, εχει δει φωτογραφιες του καρλος και εχει ηδη επικοινωνησει και ο ιδιος με τα παιδια.απλα δε θεωρησα οτι επρεπε να σας το πω και να δωσω αναφορα.και μαλιστα το θελει ακομα και αν ειναι πιο μεγαλο απλα 20 μερες ειναι πολυ πχ να περιμενουμε και ειδικα για ενα γατι που αλαλζει γρηγορα.εγωδ εν ειπα ποτε οτι αν ειανι 2 μηνες και 4 μερες δε θα το παρουμε.

XLAPA
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 0
Ημερομηνία Εγγραφής : 10/07/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

θελω αρσενικο μικρο γατακι - Σελίδα 4 Empty Απ: θελω αρσενικο μικρο γατακι

Δημοσίευση από koneko Δευ Ιουλ 16, 2012 4:30 am

XLAPA έγραψε:χαχαχα δεν εχω τι να πω.εγω δεν ειπα ποτε αν ειναι 2 μηνες και κατι οτι δε θα το παρει.εγω ειπα 20 μερες και σε 20 μερες ενα γατακι μεγαλωνει και αλλαζει πολυ.και οχι μονο αυτο αλλα το θεωρω γελοιο να περιμενουμε 20 μερες και στο τελος να μας πουν ωπ σορρυ τελικα το δωσαμε.γιατι δε μου ειπαν οτι θα ερθουμε πχ μετα απο ενα μηνα αλαλ οτι δεν ξερουν καθολου.οσο για το φιλο μου του μιλησα, εχει δει φωτογραφιες του καρλος και εχει ηδη επικοινωνησει και ο ιδιος με τα παιδια.απλα δε θεωρησα οτι επρεπε να σας το πω και να δωσω αναφορα.και μαλιστα το θελει ακομα και αν ειναι πιο μεγαλο απλα 20 μερες ειναι πολυ πχ να περιμενουμε και ειδικα για ενα γατι που αλαλζει γρηγορα.εγωδ εν ειπα ποτε οτι αν ειανι 2 μηνες και 4 μερες δε θα το παρουμε.

αρα καταλαβαμε λαθος. Παντως σκεφτειτε το γιατι ακομα και 20 μερες να περιμενετε δεν ειναι πολλες. Δεν αλλαζει τοσο πολυ οσο νομιζεις. Αλλαζουν στην ηλικια των 4--9 μηνων περισσοτερο. Τοτε παιρνουν την εφηβεια τους και ειναι λιγο ασχημουλικα θελω αρσενικο μικρο γατακι - Σελίδα 4 56971 Παντως εχεις δικιο που λες οτι δεν μπορεις να περιμενεις και δεν σου προσδιορισαν χρονικη περιοδο. Ειναι εντελως ανευθυνο.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : θελω αρσενικο μικρο γατακι - Σελίδα 4 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

θελω αρσενικο μικρο γατακι - Σελίδα 4 Empty Απ: θελω αρσενικο μικρο γατακι

Δημοσίευση από XLAPA Δευ Ιουλ 16, 2012 4:35 am

μα αν μου πουν ξερεις θα ερθουμε μαλλον τοτε( γιατι ακριβως λογικο να μην μπορουν να πουν ) δεν εχει θεμα ο φιλος μου ουτε και εγω.αλλα το να μας λενε απλα προς το παρον δε μπορουμε χωριςς να μας λενε ποτε περιπου θα μπορεσουν ειχα γελοιο.δηλαδη εμεις να περιμενουμε 10 20 μερες η και παραπανω και τελικα να μας πουν γιοκ??εμενα αυτο με ενοχλει .δεν ειπα οτι αν μου πουν θα ερθουμε σε 20 μερες δε θα παμε αλλα δε θα περιμενουμε 20 μερες χωρις να μας πουν ποτε περιπου θα ερθουν .και αυτο τους ζητησε και ο φιλος μου σε μηνυμα στο φεισμπουκ να μας πουν ποτε περιπου θα ερθουν και οτι το θελουμε οποτε και να ερθουν αλλα πρεπει να ξερουμε.πρωτον για να μην περιμενουμε αδικα και δευτερον για να κανονισουμε και εμεις τι δουλειες και τις διακοπες μας.

XLAPA
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 0
Ημερομηνία Εγγραφής : 10/07/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

θελω αρσενικο μικρο γατακι - Σελίδα 4 Empty Απ: θελω αρσενικο μικρο γατακι

Δημοσίευση από koneko Δευ Ιουλ 16, 2012 4:39 am

κοιτα, αν ημουν στην θεση σας, δεν θα περιμενα. Ειναι εντελως ανευθυνο εκ μερους τους να σας εχουν στο περιμενε. Εγω φυσικα ειμαι και ατομο που δεν εχει καθολου υπομονετικοτητα, οποτε θα εψαχνα αλλου θελω αρσενικο μικρο γατακι - Σελίδα 4 56971
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : θελω αρσενικο μικρο γατακι - Σελίδα 4 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

θελω αρσενικο μικρο γατακι - Σελίδα 4 Empty Απ: θελω αρσενικο μικρο γατακι

Δημοσίευση από f.m123 Δευ Ιουλ 16, 2012 4:51 am

ααα! Τώρα τα είδα αυτά!
Εντάξει, στο ίντερνετ είμαστε, γίνονται παρεξηγήσεις! Μα είναι τραγικό αυτό που καταλάβαμε! Δεν είναι; happy2
Κοίτα, αν είναι έτσι η κατάσταση έχετε δίκιο. Και δε χρειάζεται να πάρετε σόνι και ντε το συγκεκριμένο μωρό, υπάρχουν άπειρα γατάκια για υιοθεσία που μπορεί να βρεθεί μια πιο γρήγορη λύση. Κι εγώ είμαι ανυπόμονη και όταν έψαχνα για γατάκι η ίδια οι 2 βδομάδες μου φάνηκαν πάααρααα πολύ, και περίμενα μόνο και μόνο γιατί είχα τη μικρή μιας φίλης να προσέχω (την πλέον Χιονάτη μου!). Οπότε κι εγώ θα κοιτούσα αλλού. Μπορείτε να κοιτάξετε κι άλλες αγγελίες και σε αυτές που δεν έχει φωτογραφίες, στείλτε ένα μέιλ να σας στείλουν φωτό να τα δείτε! Μιλήστε και με τα παιδιά που έχουν τον κάρλος (?) και αν δε βγάλετε άκρη και σας λένε ασάφειες, πείτε τους 'σόρυ, αλλά δε γίνεται' και τέλος!
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : θελω αρσενικο μικρο γατακι - Σελίδα 4 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

θελω αρσενικο μικρο γατακι - Σελίδα 4 Empty Απ: θελω αρσενικο μικρο γατακι

Δημοσίευση από XLAPA Δευ Ιουλ 16, 2012 4:56 am

καταρχην για αυτο δε σας μιλησα αποτομα γιατι καταλαβα οτι κατι καταλαβατε λαθος.το παθαινω και εγω συχνα με το γραπτο λογο.κατα δευτερον παιδια αυτο σκοπευω να κανω .λογικα αυριο η κοπελα θα δει τα μηνυματα μας και θα απαντασει.αν δω οτι δε μπορει καν να μας πει στο περιπου λογικα θα ψαξουμε αλλου( αυτο ειπα και εξαρχης) .αν και μακαρι να μας πει γιατι ηδη σκεφτομαστε πολυ τον καρλο.αλλα οπως και να εχει δεν ειναι στο χερι μας μονο.δυστυχως

XLAPA
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 0
Ημερομηνία Εγγραφής : 10/07/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

θελω αρσενικο μικρο γατακι - Σελίδα 4 Empty Απ: θελω αρσενικο μικρο γατακι

Δημοσίευση από koneko Δευ Ιουλ 16, 2012 5:36 am

μακαρι να συμφωνησετε αυριο, αλλιως αν δεν σας πει ποτε στο περιπου, ψαξτε αλλου.
Μου πηρε και εμενα αρκετο χρονο να βρω τον γατο μου, αλλα αξιζε τον κοπο! Ασε που μου ειχαν πει οτι θα μου τον εφερναν μετα απο 4-5 μερες και τελικα εκεινη την ημερα με ξαναπηραν τηλεφωνο και μου ειπαν οτι θα μου το εφερναν σε 2 ωρες θελω αρσενικο μικρο γατακι - Σελίδα 4 501866Ηταν απεριγραπτη η χαρα μου, αλλα βρεθηκα εντελβς απροετοιμαστη γιατι δεν ειχα ουτε αμμο, ουτε λεκανη, ουτε πιατα για να φαει!
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : θελω αρσενικο μικρο γατακι - Σελίδα 4 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

θελω αρσενικο μικρο γατακι - Σελίδα 4 Empty Απ: θελω αρσενικο μικρο γατακι

Δημοσίευση από Δ² Δευ Ιουλ 16, 2012 12:35 pm

XLAPA έγραψε: μα αν μου πουν ξερεις θα ερθουμε μαλλον τοτε( γιατι ακριβως λογικο να μην μπορουν να πουν ) δεν εχει θεμα ο φιλος μου ουτε και εγω.αλλα το να μας λενε απλα προς το παρον δε μπορουμε χωριςς να μας λενε ποτε περιπου θα μπορεσουν ειχα γελοιο.δηλαδη εμεις να περιμενουμε 10 20 μερες η και παραπανω και τελικα να μας πουν γιοκ??εμενα αυτο με ενοχλει .δεν ειπα οτι αν μου πουν θα ερθουμε σε 20 μερες δε θα παμε αλλα δε θα περιμενουμε 20 μερες χωρις να μας πουν ποτε περιπου θα ερθουν .και αυτο τους ζητησε και ο φιλος μου σε μηνυμα στο φεισμπουκ να μας πουν ποτε περιπου θα ερθουν και οτι το θελουμε οποτε και να ερθουν αλλα πρεπει να ξερουμε.πρωτον για να μην περιμενουμε αδικα και δευτερον για να κανονισουμε και εμεις τι δουλειες και τις διακοπες μας.
Εγώ νομίζω ότι αυτό ακριβώς είπες:
XLAPA έγραψε:οπως και να εχει για το φιλο μου εχει μεγαλη σημασια το αν θα παρει ενα γατακι μικρο δηλαδη μεχρι 2 μηνων παρα μεγαλο.αυτος αυτο μ εχει πει.δεν ειχε ποτε παρει σε πιο μεγαλη ηλικια και φοβαται διαφορα.ο καθενας νιωθει ασφαλεια με αυτα που ξερει.και αυτος παντα επαιρνε μικρα.εγω να παω θεσσαλονικη δε γινεται γιατι δεν μπορω να βλω τους δικους μου να πεταξουν 100 ευρω βενζινη και με λεωφορειο ειναι μεγαλο ταξιδι για το γατακι.αλλα μεχρι γιαννενα μπορω να παω και ετσι και αλλιως τα παιδια θα ερθουν γιατι εκει ειναι το πατρικο τους.το θεμα ειναι το ποτε.αν πχ ειναι σε 20 μερες ε λογικα θα ψαξουμε για αλλο.

Τελοσπάντων, εγώ όπως προείπα εύχομαι να βρείτε ακριβώς αυτό που ψάχνετε και να είστε καλοί και υπεύθυνοι γονείς (ειδικά ο φίλος σου). Εχουν υπάρξει και οικογένειες που πέταξαν στο δρόμο σκυλάκι επειδή μεγάλωσε και έπαψε να είναι χαριτωμένο. Κάτι τέτοιο θα με τρόμαζε και κάποιος που θα επέμενε στο "μικρό, αν μεγαλώσει 20 μέρες δεν το θέλω" θα μου κινούσε υποψίες και σε καμία περίπτωση δεν θα του έδινα ζώο. Θα μπορούσε να αποδειχθεί ο καλύτερος γονέας τελικά, όμως εγώ δεν θα το ρίσκαρα. Σου το λέω με κάθε ειλικρίνεια όσο και αν το παρεξηγείς.
Δ²
Δ²
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/04/2012
Mood : θελω αρσενικο μικρο γατακι - Σελίδα 4 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

θελω αρσενικο μικρο γατακι - Σελίδα 4 Empty Απ: θελω αρσενικο μικρο γατακι

Δημοσίευση από XLAPA Δευ Ιουλ 16, 2012 3:48 pm

ειναι δικαιωμα σας να πιστευετε ο,τι θελετε αλλα και εγω εγω το δικαιωμα να μην προσπαθω να αποδειξω μεσα απο μια οθονη υπολογιστη οτι δεν ειμαι ελεφαντας.αν δεςι αυτα που υπογραμμισες θα δεις οτι πουθενα δεν ειπα αν μας πουν θα ερθουμε σε 20 μερες δε θα παμε.αυτο που εννοουσα ειναι πως δε θα περιμενουμε 20 μερες για να ερθουν και θα ψαξουμε για αλλο ( εφοσον δε μας ειδοποιησουμε για το ποσες μερες θα κανουν) .αυτο εννοουσα.τωρα αν εσυ εισαι τοσο σιγουρο για το τι ειπα και θες να με πεισεις οτι δεν ξερω τι ειπα ...ε τι να πω δικαιωμα σου.δε θα σκασω κιολας.εγω παντως αυτο εννοουσα μ ετη φραση μου και δε φταιω αν την πηρατε αλλιως

XLAPA
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 0
Ημερομηνία Εγγραφής : 10/07/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

θελω αρσενικο μικρο γατακι - Σελίδα 4 Empty Απ: θελω αρσενικο μικρο γατακι

Δημοσίευση από XLAPA Δευ Ιουλ 16, 2012 3:53 pm

οσο για αυτο που λες οτι ξερεςι ανθρωπους που τα πεταξαν οκ δεκτο και εγω ξερω αλλα ξερω και το φιλο μου.και ξερω ποσο εχει βοηθησει ζωα ακομα και πρωην φιλων του που τα παρατουσαν σε αυτον και καλα για λιγο και εξαφανιζονταν

XLAPA
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 0
Ημερομηνία Εγγραφής : 10/07/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

θελω αρσενικο μικρο γατακι - Σελίδα 4 Empty Απ: θελω αρσενικο μικρο γατακι

Δημοσίευση από Δ² Δευ Ιουλ 16, 2012 6:06 pm

Εσύ ξέρεις καλύτερα τι εννοούσες και όχι εγώ. Εμένα δε χρειάζεται να μου αποδείξεις τίποτα. Δεν θα σου δώσω εγώ το ζώο. Ούτε είπα ότι πιστεύω ότι ο φίλος σου είναι αυτό και εκείνο. Αφού δεν τον ξέρω καν! Το μόνο που ξέρω για αυτόν είναι τα όσα έγραψες ως τώρα. Αυτό που ήθελα να σου επισημάνω είναι ότι και αυτός που θα σου δώσει το ζώο κατά πάσα πιθανότητα δεν θα σας ξέρει ως χαρακτήρες, ούτε και θα ξέρει το παρελθόν του φίλου σου. Θα σας κρίνει μόνο από τα 2 λόγια που θα του πείτε. Η ίδια συζήτηση έχει ξαναγίνει με άτομα που έλεγαν ότι οι φιλοζωικές δεν τους έδιναν ζώα. Μπορεί "εσύ" να έχεις σώσει 100 ζώα από το δρόμο, αν όμως έρθεις σε "εμένα" και μου πεις "θέλω ζώο με τα τάδε χαρακτηριστικά αυστηρά και μόνο", να πιστέψω ότι δεν είσαι φιλόζωος και δεν αντιμετωπίζεις τα ζώα με σοβαρότητα και γι'αυτό να μη θελήσω να σου δώσω ζώο. Υποθετικά τα "εσύ" και "εγώ", δεν αναφέρονται κυριολεκτικά.
Δ²
Δ²
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/04/2012
Mood : θελω αρσενικο μικρο γατακι - Σελίδα 4 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

θελω αρσενικο μικρο γατακι - Σελίδα 4 Empty Απ: θελω αρσενικο μικρο γατακι

Δημοσίευση από Gogo Valentinou Δευ Ιουλ 16, 2012 6:13 pm

Παιδια θα ελεγα να μην συνεχιστει η πιεση στην κοπελα γιατι δεν ειναι και υπευθυνη για τις προτιμησεις του φιλου της....Οκ θελει ενα γκρι γατακι μικρο...1μηνας συν πλην δεν ειναι κακο...Οχι ενας μηνας πανω κατω δεν σημαινει τπτ...Καλυτερα ειναι φιλη μου.χειροτερα οχι....Αφηστε να βρει ενα γατακι σπιτι...Τοσα στο δρομο...
Gogo Valentinou
Gogo Valentinou
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Κόκκορας
Ηλικία : 55
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : Τεσσερα και ( πολλα αδεσποτα)
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : χιονατη του κερατσινιου
Motto : ΓΑΤΟΥΛΕΣ ΚΑΙ ΞΕΡΟ ΨΩΜΙ!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/05/2012
Mood : θελω αρσενικο μικρο γατακι - Σελίδα 4 M_refr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

θελω αρσενικο μικρο γατακι - Σελίδα 4 Empty Απ: θελω αρσενικο μικρο γατακι

Δημοσίευση από XLAPA Δευ Ιουλ 16, 2012 6:37 pm

αλλα λογια να αγαπιομαστε!!με την ιδια λογικη και εγω δε θα ζητουσα ζωο απο καποιον που θα με εκρινε λες και ειμαι επικινδυνη για τα ζωα .μην τρελαθουμε.το γεγονος οτι τα παιδια μου ειπαν μεσα σε 2 λεπτα που μιλησαμε οτι το ζητανε και αλλοι και πιο κοντα αλλα εμεις θελουμε εσενα νομιζω σημαινει πολλα.το θεμα ειναι ομως να ξερω και το ποτε γιατι οσο και να θελω και οσο και να θελουν και αυτοι οπως ξαναπα δε θα περιμενω αν δεν ξερω τι και πως.δεν εχω τιποτα αλλο να πω...

XLAPA
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 0
Ημερομηνία Εγγραφής : 10/07/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

θελω αρσενικο μικρο γατακι - Σελίδα 4 Empty Απ: θελω αρσενικο μικρο γατακι

Δημοσίευση από Evakikou Τρι Ιουλ 17, 2012 4:39 pm

Μόλις διάβασα το θέμα σας.. Πριν 2 χρόνια χάσαμε το σκυλάκι μας σε ηλικία 15 ετών. Η μητέρα μου ήταν τόσο στεναχωρημένη που δεν μπορώ να στο περιγράψω, όπως και όλοι μας βέβαια. Ακόμα ακούμε κάποιους θορύβους στο σπίτι, και νομίζουμε ότι ειναι ο Max. Πριν ένα χρόνο περίπου της πήγα τον Φρίγκο, ένα πανέμορφο γάτο που έμοιαζε με έναν που είχε πριν ακόμα γεννηθώ. Κόντεψε να της σαλέψει στην αρχή. Τρελάθηκε και δεν μπορούσε να φανταστεί ότι μπορεί να τον μεγαλώσει και κατά συνέπεια να τον χάσει κάποια στιγμή. Αυτό βέβαια κράτησε για 1 μέρα.. Ο Φρίγκος, είχε μεγαλώσει με την μαμά του και τον μπαμπά του, με τα αδέρφια του.. Κοινωνικοποιημένος απόλυτα, την κέρδισε. Δεν κουνάει από κοντά της πια... Νιώθει την ανάγκη της και την αγάπη της και το σέβεται!
Δεν νομίζω ότι πρέπει να επιλέγουμε όταν είναι η ώρα να πάρουμε ζωάκι.. Ο φιλόζωος ή ζωόφιλος πάνω από όλα πρέπει να είναι άνθρωπος. Υπάρχουν τόσο αδεσποτάκια και αυλογατάκια που θα μπορούσε να έχει ήδη βρει ο φίλος σου τον γάτο της ζωής του. Το να αρνείται κάποιος να πάρει υπό την προστασία του μια ψυχούλα που πραγματικά τον έχει ανάγκη, τότε ίσως είναι καλύτερα να μην πάρει.
Η Ninja μου, βρέθηκε στο δρόμο μου ένα ωραίο πρωί. Με τίποτα δεν σκεφτόμουν να πάρω γάτα. Έχω μεγαλώσει με σκύλους και καναρίνια.. Την κοίταξα στα μάτια και δεν το σκέφτηκα ούτε λεπτό όμως.. Αν έβλεπες σε τι κατάσταση ήταν όταν την μαζέψαμε.. Δάγκωνε πάρα πολύ και ήταν αγριόγατο απίστευτο.. Μεγάλωνε σε μια αυλή μόνη της γιατί η μαμά της την είχε παρατήσει. Η κυρία του σπιτιού, ούτε που την τάιζε και όταν ζητήσαμε την άδεια να την πάρουμε δεν μας αρνήθηκε.. Ίσα ίσα που είπε ότι θα ησυχάσει....(Γκρρρρρ)
Δεν είμασταν έτοιμοι για ζωάκι ακόμα και τελικά βρεθήκαμε με 2 υπέροχες γάτες που υπεραγαπάμε!!!
Ίσως ο φίλος σου θα πρέπει να πάρει την απόφαση μόνος του.. ένα ζωάκι δώρο σε κάποιον που μπορεί και να μην το θέλει είναι αμαρτία... χωρίς παρεξήγηση..
Evakikou
Evakikou
Catarazzi
Catarazzi

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 41
Τόπος : Κόρινθος
Αριθμός γατουνίων : 3
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Ζεστούλα!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Αρίστο σόρρυ.... Δεν θα μπορέσω... Μάθε να τουιτάρεις και θα τα λέμε από εκεί στους αγώνες... ΣΙΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΛ ΣΑΓΑΠΩ!!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/04/2012
Mood : θελω αρσενικο μικρο γατακι - Σελίδα 4 M_yoohoo

http:// http://eva-kourou.wix.com/evakourou#!home/mainPage

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

θελω αρσενικο μικρο γατακι - Σελίδα 4 Empty Απ: θελω αρσενικο μικρο γατακι

Δημοσίευση από polina4smile Τρι Ιουλ 17, 2012 5:01 pm

Evakikou έγραψε:Μόλις διάβασα το θέμα σας.. Πριν 2 χρόνια χάσαμε το σκυλάκι μας σε ηλικία 15 ετών. Η μητέρα μου ήταν τόσο στεναχωρημένη που δεν μπορώ να στο περιγράψω, όπως και όλοι μας βέβαια. Ακόμα ακούμε κάποιους θορύβους στο σπίτι, και νομίζουμε ότι ειναι ο Max. Πριν ένα χρόνο περίπου της πήγα τον Φρίγκο, ένα πανέμορφο γάτο που έμοιαζε με έναν που είχε πριν ακόμα γεννηθώ. Κόντεψε να της σαλέψει στην αρχή. Τρελάθηκε και δεν μπορούσε να φανταστεί ότι μπορεί να τον μεγαλώσει και κατά συνέπεια να τον χάσει κάποια στιγμή. Αυτό βέβαια κράτησε για 1 μέρα.. Ο Φρίγκος, είχε μεγαλώσει με την μαμά του και τον μπαμπά του, με τα αδέρφια του.. Κοινωνικοποιημένος απόλυτα, την κέρδισε. Δεν κουνάει από κοντά της πια... Νιώθει την ανάγκη της και την αγάπη της και το σέβεται!
Δεν νομίζω ότι πρέπει να επιλέγουμε όταν είναι η ώρα να πάρουμε ζωάκι.. Ο φιλόζωος ή ζωόφιλος πάνω από όλα πρέπει να είναι άνθρωπος. Υπάρχουν τόσο αδεσποτάκια και αυλογατάκια που θα μπορούσε να έχει ήδη βρει ο φίλος σου τον γάτο της ζωής του. Το να αρνείται κάποιος να πάρει υπό την προστασία του μια ψυχούλα που πραγματικά τον έχει ανάγκη, τότε ίσως είναι καλύτερα να μην πάρει.
Η Ninja μου, βρέθηκε στο δρόμο μου ένα ωραίο πρωί. Με τίποτα δεν σκεφτόμουν να πάρω γάτα. Έχω μεγαλώσει με σκύλους και καναρίνια.. Την κοίταξα στα μάτια και δεν το σκέφτηκα ούτε λεπτό όμως.. Αν έβλεπες σε τι κατάσταση ήταν όταν την μαζέψαμε.. Δάγκωνε πάρα πολύ και ήταν αγριόγατο απίστευτο.. Μεγάλωνε σε μια αυλή μόνη της γιατί η μαμά της την είχε παρατήσει. Η κυρία του σπιτιού, ούτε που την τάιζε και όταν ζητήσαμε την άδεια να την πάρουμε δεν μας αρνήθηκε.. Ίσα ίσα που είπε ότι θα ησυχάσει....(Γκρρρρρ)
Δεν είμασταν έτοιμοι για ζωάκι ακόμα και τελικά βρεθήκαμε με 2 υπέροχες γάτες που υπεραγαπάμε!!!
Ίσως ο φίλος σου θα πρέπει να πάρει την απόφαση μόνος του.. ένα ζωάκι δώρο σε κάποιον που μπορεί και να μην το θέλει είναι αμαρτία... χωρίς παρεξήγηση..

Πραγματικα ησουν μεσα στο μυαλο μου....
Δικαιωμα της κοπελας και του φιλου της , το τι θα επιλεξουν να κανουν, αλλα πιστευω πως το καθε ψυχακι σε κερδιζει απλως κοιτωντας το, ουσιαστικα αυτο σε διαλεγει, σε μαγευει και μετα τελειωσε, επιλεγει να ζησετε μαζι...
Εκει ομως που στεκομαι κυριως ειναι αν ο ιδιος ο φιλος σου θελει να ξαναβαλει γατακι στη ζωη του τοσο γρηγορα, και μαλιστα ενα που να μοιαζει ιδιο με το προηγουμενο που εχασε....
polina4smile
polina4smile
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 34
Τόπος : Ροδος
Αριθμός γατουνίων : Ο Αρθουρος μου, η Ζιζελ και ενα σκυλάκι η Μαγιά!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Ανοιξη!
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/01/2012
Mood : θελω αρσενικο μικρο γατακι - Σελίδα 4 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

θελω αρσενικο μικρο γατακι - Σελίδα 4 Empty Απ: θελω αρσενικο μικρο γατακι

Δημοσίευση από XLAPA Τρι Ιουλ 17, 2012 8:40 pm

μου φανεται δεν παμε καλα εδω μεσα.ειπα εγω οτι αν βρει ενα ζωο πχ στο δρομο η καπου παρατημενο δε θα το μαζεψει αλλα θα το αφησει μονο και μονο για να παρει αλλο ενα ετσι οπως το θελει?ειπα ποτε αυτο το πραγμα?δεν παμε καλα.απο τη στιγμη ομως που δεν εχει βρει κατι τετοιο( παρα μονο ενα ειχε βρει το οποιο πηγε να το πιασει και εφυγε)και απο τη στιγμη που θελω να του το κανω σαν δωρο καρδιας που ειναι το κακο να το θελω καπως??αυτο δε σημαινει πως αν βρεθει στο δρομο του καποιο αλλο ειτε μικρο ειτε μεγαλο και καθεται να το πιασει δε θα το μαζεψει.ελεος δηλαδη το εχει κανει παρα πολλες φορες αλλωστε( πιο παλια με θηλυκες γατες και πολλες φορες ηταν και εγκυες και ηταν συνεχεια απο πανω τους ).απλα εγω θελω να βρω ενα με τα χαρακτηριστικα που ξερω οτι του αρεσουν( χωρις αυτο να σημαινει οτι δε χωνευει τα υπολοιπα) και θεωρει ιδιαιτερα και αφου μου δινεται η δυνατοτητα να ψαξω για κατι ετσι οπως του αρεσει γιατι να μην το κανω?αυτο δε σημαινει πως αν βρει αλλο η αν του παω αλλο δε θα το θελει.απλα αφου εχω τη δυνατοτητα να ψαξω για κατι μεσω αγγελιων ψαχνω κατι που να πληρει τα παντα.αλλωστε ο ιδιος ψαχνει σε περιοχες για εγκαταλελλειμενο η κατι τετοιο( εχει βρει μια γατα με δυο μικρα και τα ταιζει αλλα δεν καθονται για χαδια)οποτε γιατι εγω να μην ψαξω για κατι που ξερω οτι εχει αδυναμια??αυτον τον καθιστα μη φιλοζωο?η εμενα μηπως?αν βρω πχ ενα στο δρομο θα το μαζεψω και θα του παω αυτο αλλα απο τη στιγμη που δεν βρηκα ( η μαλλον βρηκα αλλα δεν πιανονταν) οταν ψανχω απο αγγελιες ψαχνω για ενα που να πληρει ολες τις προυποθεσεις.χωρις αυτο να σημαινει πως αν ηταν για μενα θα εβαζα τα ιδια κριτηρια η πως αν ηταν αυτος εδω και ζητουσε γατι θα τα εβαζε τοσο απολυτα.εγω ομως μπηκα σε αυτη τη διαδικασια για να βρω το ιδανικο σε εισαγωγικα παντα.ψαχνω και για αδεσποτα η ΄΄ταλαιπωρημενα ΄΄αλλα οχι απο εδω μεσα.εδω μεσα και γενικα στις αγγελιες μπηκα για να βρω κατι με κριτιρια.χωρις αυτο να σημαινει πως εξω δεν ψαχνω και δεν ψαχνει κατι χωρις κριτιρια.αλλα δε θα κατσει να μπλεξει και με φιλοζωικες( οσο και αν θελει να βοηθησει ζωα ) ουτε εγω απο τη στγιμη που θελω να του κανω ΄΄δωρο΄΄( σε εισαγωγικα μιας και πλεον το ξερει)...και αυτο γιατι κατα εμενα οχι μονο δε βοηθανε αλλα κοιτανε να βγαλουν ολους τους αλλους αχρηστους και μη φιλοζωοους( χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν υπαρχουν εξαιρεσεις).πραγματικα λυπαμαι που και εσεις ειστε ετσι ειδικα με ανθρωπους που δεν ξερετε.ολοι εχετε μαθει να κρινετε.για μενα ο φιλος μου ειναι πραγματικος φιλοζωος οχι μονο γιατι εχω δει και ζησει πραγματα αλλα γιατι κυριως τα κανει και δεν κοκορευεται για αυτα και δεν κρινει αλλους.για εμενα αυτο ειναι φιλοζωια.και επειδη ειναι πολυ πιθανο παλι να βγουν λαθος συμπερασματα ( και δεν ξερω αν φταιει ο γραπτος λογος η το οτι δεν γνωριζεται γεγονοτα και λογικο ειναι) προσωπικα δεν προκειται να ξαναγραψω.αν θελετε να συνεχισε ΄΄επιθεση΄΄ σε εισαγωγικα καντε το αλλα να ξερετε πως ετσι κανετε και εσεις και οι φιλοζωικες τους ανθρωπους να μη ζητανε ζωα ακομα και αν βλεπουν να εχουν αναγκη η αν το θελουν καπως( και στις δυο περιπτωσεις σπιτι δινουν στο ζωντανο) αλλα να προτιμουν να ψαχνουν μονοι τους με αποτελεσμα πολλα ζωα να μενουν παρατημενα για χρονια σε φιλοζωικες η σπιτια ανθρωπων που τα χαριζουν κτλ.

XLAPA
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 0
Ημερομηνία Εγγραφής : 10/07/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

θελω αρσενικο μικρο γατακι - Σελίδα 4 Empty Απ: θελω αρσενικο μικρο γατακι

Δημοσίευση από Anatoli Τρι Ιουλ 17, 2012 8:42 pm

Tι εγινε τελικα? σε πηραν τηλεφωνο?
Anatoli
Anatoli
Gata Antipathiticus
Gata Antipathiticus

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 48
Τόπος : Γαληφάδα City
Αριθμός γατουνίων : 2 λουκουμάδες
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Στην Αλάσκα αδελφές μου, στην Αλάσκα!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Φιόγκο και τον Σάγκυ
Motto : If you are racist, sexist, homophobic or just basically an asshole, I donʼt care if you like me, or not. I fucking hate you. - Kurt Cobain
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/08/2008
Mood : θελω αρσενικο μικρο γατακι - Σελίδα 4 Parta10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

θελω αρσενικο μικρο γατακι - Σελίδα 4 Empty Απ: θελω αρσενικο μικρο γατακι

Δημοσίευση από XLAPA Τρι Ιουλ 17, 2012 8:59 pm

μου στειλανε και μου ειπαν οτι στη δουλεια παντα τελευταια στιγμη μαθαινουν ποτε θα φυγουν και δε μπορουν να μου πουν ποτε περιπου θα ερθουν.οποτε τους ειπα να το αφησουμε.αλλωστε ηδη ο φιλος μου οπως ειπα εχει βρει μια γατα με δυο μικρα και τα ταιζει και απο οτι μου εχει πει το ενα μικρο ειναι πολυ φοβισμενο και δεν ακολουθει τη μητερα και το αδερφακι του και το παρατανε μερες στην αυλη του .οποτε τα ταιζει και αν καταφερει να τα χαιδεψει θα τα παρει ολα και τη μαμα και τα μωρα αλλα προς το παρον δεν καθονται παρα μονο τρωνε.αν και μου ειπε τον πλησιαζουν στα 2 μετρα ενω παλια ουτε στα 10.τωρα θα φανει εγω του ειπα να βρισκει χρονο να τα ταιζει αυτες ολε ςτις φορες μεσα στη μερα και οχι και η μητερα του για να τον μαθουν( γιατι η γατα στη μητερα του δεν αγριευει ενω σε αυτον δνε πολυκαθεται κοντα).τωρα θα φανει

XLAPA
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 0
Ημερομηνία Εγγραφής : 10/07/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

θελω αρσενικο μικρο γατακι - Σελίδα 4 Empty Απ: θελω αρσενικο μικρο γατακι

Δημοσίευση από Anatoli Τρι Ιουλ 17, 2012 9:04 pm

Αν εχουν επαφη με ανθρωπους θα ηρεμησουν. Ο ενας ο δικος μου ειχε γεννηθει στον κηπο της πεθερς μου και ηταν αγριμι δεν πλησιαζοταν ουτε στα 10 μετρα. Αρχισενα του βαζει φαγητο και σιγα σιγα της κατσικωθηκε και μεσα στο σπιτι. Αργοτερα τον πηραμε εμεις σπιτι και ειναι το πιο χαδιαρικο γατι που υπαρχει. Επειδη τριβεται παντου στο σπιτι και πανω μας τον λεμε τριφτη. Και φαντασου οτι μεχρι 4 μηνων δεν πλησιαζοταν.
Anatoli
Anatoli
Gata Antipathiticus
Gata Antipathiticus

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 48
Τόπος : Γαληφάδα City
Αριθμός γατουνίων : 2 λουκουμάδες
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Στην Αλάσκα αδελφές μου, στην Αλάσκα!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Φιόγκο και τον Σάγκυ
Motto : If you are racist, sexist, homophobic or just basically an asshole, I donʼt care if you like me, or not. I fucking hate you. - Kurt Cobain
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/08/2008
Mood : θελω αρσενικο μικρο γατακι - Σελίδα 4 Parta10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

θελω αρσενικο μικρο γατακι - Σελίδα 4 Empty Απ: θελω αρσενικο μικρο γατακι

Δημοσίευση από XLAPA Τρι Ιουλ 17, 2012 9:10 pm

αυτο πιστευω και εγω δεδομενου οτι ηδη εχει δει αλλαγη και δεδομενου οτι στη μητερα του η γατα ειναι πιο ηρεμη απο οτι σε αυτον.για αυτο του ειπα να προσπαθει να βρισκει χρονο να τις ταιζει αυτος και μου ειπε θα το κανει και αν δει να πλησιαζουν θα προσπαθησει να τα αγγιξει.τωρα θα φανει αν και πιστευω ειναι καλο που πανε και τρωνε στην αυλη του .κατι ειναι και αυτο.

XLAPA
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 0
Ημερομηνία Εγγραφής : 10/07/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

θελω αρσενικο μικρο γατακι - Σελίδα 4 Empty Απ: θελω αρσενικο μικρο γατακι

Δημοσίευση από Evakikou Τρι Ιουλ 17, 2012 9:54 pm

Evakikou έγραψε:Ο φιλόζωος ή ζωόφιλος πάνω από όλα πρέπει να είναι άνθρωπος. Υπάρχουν τόσο αδεσποτάκια και αυλογατάκια που θα μπορούσε να έχει ήδη βρει ο φίλος σου τον γάτο της ζωής του.
Ίσως ο φίλος σου θα πρέπει να πάρει την απόφαση μόνος του.. ένα ζωάκι δώρο σε κάποιον που μπορεί και να μην το θέλει είναι αμαρτία... χωρίς παρεξήγηση..


XLAPA έγραψε:μου φανεται δεν παμε καλα εδω μεσα.ειπα εγω οτι αν βρει ενα ζωο πχ στο δρομο η καπου παρατημενο δε θα το μαζεψει αλλα θα το αφησει μονο και μονο για να παρει αλλο ενα ετσι οπως το θελει?ειπα ποτε αυτο το πραγμα?δεν παμε καλα.απο τη στιγμη ομως που δεν εχει βρει κατι τετοιο( παρα μονο ενα ειχε βρει το οποιο πηγε να το πιασει και εφυγε)και απο τη στιγμη που θελω να του το κανω σαν δωρο καρδιας που ειναι το κακο να το θελω καπως??αυτο δε σημαινει πως αν βρεθει στο δρομο του καποιο αλλο ειτε μικρο ειτε μεγαλο και καθεται να το πιασει δε θα το μαζεψει.ελεος δηλαδη το εχει κανει παρα πολλες φορες αλλωστε( πιο παλια με θηλυκες γατες και πολλες φορες ηταν και εγκυες και ηταν συνεχεια απο πανω τους ).απλα εγω θελω να βρω ενα με τα χαρακτηριστικα που ξερω οτι του αρεσουν( χωρις αυτο να σημαινει οτι δε χωνευει τα υπολοιπα) και θεωρει ιδιαιτερα και αφου μου δινεται η δυνατοτητα να ψαξω για κατι ετσι οπως του αρεσει γιατι να μην το κανω?αυτο δε σημαινει πως αν βρει αλλο η αν του παω αλλο δε θα το θελει.απλα αφου εχω τη δυνατοτητα να ψαξω για κατι μεσω αγγελιων ψαχνω κατι που να πληρει τα παντα.αλλωστε ο ιδιος ψαχνει σε περιοχες για εγκαταλελλειμενο η κατι τετοιο( εχει βρει μια γατα με δυο μικρα και τα ταιζει αλλα δεν καθονται για χαδια)οποτε γιατι εγω να μην ψαξω για κατι που ξερω οτι εχει αδυναμια??αυτον τον καθιστα μη φιλοζωο?η εμενα μηπως?αν βρω πχ ενα στο δρομο θα το μαζεψω και θα του παω αυτο αλλα απο τη στιγμη που δεν βρηκα ( η μαλλον βρηκα αλλα δεν πιανονταν) οταν ψανχω απο αγγελιες ψαχνω για ενα που να πληρει ολες τις προυποθεσεις.χωρις αυτο να σημαινει πως αν ηταν για μενα θα εβαζα τα ιδια κριτηρια η πως αν ηταν αυτος εδω και ζητουσε γατι θα τα εβαζε τοσο απολυτα.εγω ομως μπηκα σε αυτη τη διαδικασια για να βρω το ιδανικο σε εισαγωγικα παντα.ψαχνω και για αδεσποτα η ΄΄ταλαιπωρημενα ΄΄αλλα οχι απο εδω μεσα.εδω μεσα και γενικα στις αγγελιες μπηκα για να βρω κατι με κριτιρια.χωρις αυτο να σημαινει πως εξω δεν ψαχνω και δεν ψαχνει κατι χωρις κριτιρια.αλλα δε θα κατσει να μπλεξει και με φιλοζωικες( οσο και αν θελει να βοηθησει ζωα ) ουτε εγω απο τη στγιμη που θελω να του κανω ΄΄δωρο΄΄( σε εισαγωγικα μιας και πλεον το ξερει)...και αυτο γιατι κατα εμενα οχι μονο δε βοηθανε αλλα κοιτανε να βγαλουν ολους τους αλλους αχρηστους και μη φιλοζωοους( χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν υπαρχουν εξαιρεσεις).πραγματικα λυπαμαι που και εσεις ειστε ετσι ειδικα με ανθρωπους που δεν ξερετε.ολοι εχετε μαθει να κρινετε.για μενα ο φιλος μου ειναι πραγματικος φιλοζωος οχι μονο γιατι εχω δει και ζησει πραγματα αλλα γιατι κυριως τα κανει και δεν κοκορευεται για αυτα και δεν κρινει αλλους.για εμενα αυτο ειναι φιλοζωια.και επειδη ειναι πολυ πιθανο παλι να βγουν λαθος συμπερασματα ( και δεν ξερω αν φταιει ο γραπτος λογος η το οτι δεν γνωριζεται γεγονοτα και λογικο ειναι) προσωπικα δεν προκειται να ξαναγραψω.αν θελετε να συνεχισε ΄΄επιθεση΄΄ σε εισαγωγικα καντε το αλλα να ξερετε πως ετσι κανετε και εσεις και οι φιλοζωικες τους ανθρωπους να μη ζητανε ζωα ακομα και αν βλεπουν να εχουν αναγκη η αν το θελουν καπως( και στις δυο περιπτωσεις σπιτι δινουν στο ζωντανο) αλλα να προτιμουν να ψαχνουν μονοι τους με αποτελεσμα πολλα ζωα να μενουν παρατημενα για χρονια σε φιλοζωικες η σπιτια ανθρωπων που τα χαριζουν κτλ.


Τα πολλά νεύρα κάνουν κακό, όπως και το ότι παραγνωριζόμαστε κάνει κακό... Χωρίς παρεξήγηση και πάλι, δεν νομίζω να σου επιτέθηκα με εισαγωγικά ή χωρίς... Δεν νομίζω ότι δεν πάω καλά επίσης. Απλά θεωρώ ότι είναι καλύτερο να βρει μόνος του εκείνο το ζωάκι που θα τον κάνει να το αγαπήσει.. Όπως, από ότι διαβάζω ίσως και να γίνει, και μπράβο και εύγε. Σε τέτοιες καταστάσεις είναι πολύ δύσκολο ακόμα και στην ιδέα να δεθεί κάποιος τόσο όσο να γεμίσει το όποιο κενό μέσα του με ένα δώρο. Είναι όμως πολύ γλυκό από μέρους σου. Τελοσπάντων, δεν έχω διάθεση να κάτσω να τσακωθώ με κανέναν για το τι μπορεί να θεωρώ εγώ σωστό ή λάθος. Ο καθένας διαβάζει και κρίνει. Ο καθένας έχει την άποψή του. Όλοι μαθαίνουμε να κρίνουμε από πολύ μικρή ηλικία και είναι γεγονός. Δεν νομίζω ότι σε απέτρεψε κανείς, ίσα ίσα, ίσως να προσπάθησαν να σε πείσουν να κοιτάξεις και προς άλλες κατευθύνσεις. Εύχομαι καλή τύχη στον φίλο σου.. Μακάρι να γεμίσει η ψυχή του γουργουρητά και κουτουλιές...
Αυτά.
Evakikou
Evakikou
Catarazzi
Catarazzi

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 41
Τόπος : Κόρινθος
Αριθμός γατουνίων : 3
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Ζεστούλα!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Αρίστο σόρρυ.... Δεν θα μπορέσω... Μάθε να τουιτάρεις και θα τα λέμε από εκεί στους αγώνες... ΣΙΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΛ ΣΑΓΑΠΩ!!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/04/2012
Mood : θελω αρσενικο μικρο γατακι - Σελίδα 4 M_yoohoo

http:// http://eva-kourou.wix.com/evakourou#!home/mainPage

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

θελω αρσενικο μικρο γατακι - Σελίδα 4 Empty Απ: θελω αρσενικο μικρο γατακι

Δημοσίευση από Дanae Τετ Ιουλ 18, 2012 2:19 pm

Ο κάθε άνθρωπος έχει τις προτιμήσεις του & τις απόψεις του. Αυτές έχουν να κάνουν με εσωτερικά ζητήματα & δεν κάνουν κάποιον λιγότερο καλό ή φιλόζωο.

Θέλω πχ. να πω ότι: έστω ότι ο x ψάχνει για γάτα ράτσας γιατί θα ήθελε ο ίδιος να νιώθει ξεχωριστός για την οικογένειά του & κατ' επέκταση για τους άλλους ανθρώπους (το να ξεχωρίζει δλδ, είναι το προσωπικό εσωτερικό του θέμα). Μπορεί ο x λοιπόν, να είναι φιλόζωος, μπορεί όχι. Αυτό δεν το ξέρουμε & μπορούμε μόνο να κάνουμε υποθέσεις. Το δεδομένο είναι ότι θέλει να αισθάνεται ξεχωριστός & αυτό δεν έχει να κάνει με το ζωάκι, αλλά με τον ίδιο. Καθρεφτίζει όσα νιώθει στο ζωάκι, δεν είναι κακό αυτό, αρκεί να το φροντίζει όπως πρέπει :-)

Άλλη περίπτωση: έστω ότι o y μεγάλωσε σε μια οικογένεια που ένιωθε πως του δινόταν λιγότερη προσοχή από όσο θα ήθελε ο ίδιος/από όση δινόταν στα αδερφάκια του κλπ. Ο y , αποφασίζει να πάρει γάτα & προτιμά αδέσποτο κεραμμυδογατάκι. Αισθάνεται ότι δεν ξεχωρίζει στην οικογένεια & έτσι προτιμά ένα γατάκι το οποίο (φαινομενικά) δεν ξεχωρίζει σε τίποτα από τα άλλα. Η επιλογή γίνεται γιατί θέλει να του δώσει την προσοχή που ο ίδιος αισθάνθηκε ότι δεν πήρε. Πρόκειται και πάλι για καθρέφτισμα των συναισθημάτων τού y στο ζωάκι & δεν έχει να κάνει με το αν πραγματικά θα το αγαπάει.

Το δικό μου συμπέρασμα: Οι δύο περιπτώσεις, που εντελώς υποθετικά περιέγραψα, έχουν να κάνουν με δύο ανθρώπους που είναι η αντίθετη όψη του ίδιου νομίσματος. Σε καμία περίπτωση από αυτές δεν ξέρουμε αν όντως ο άλλος είναι φιλόζωος. Επίσης υπάρχουν άπειρα άλλα καθρεφτίσματα & περιπτώσεις καθώς ο κάθε άνθρωπος είναι ξεχωριστός, εκλαμβάνει τα συναισθήματα & εκδηλώνεται με τον δικό του ιδιαίτερο τρόπο. Ανέφερα τα 2 πρώτα που μου ήρθαν στο μυαλό, ίσα ίσα ως πιθανά ενδεχόμενα!

Έχω μια αθεράπευτη αγάπη στην ψυχολογία & τα κρίνω όλα βάσει εσωτερικών ζητημάτων xazo
Дanae
Дanae
Γαταποκρίτρια
Γαταποκρίτρια

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Ν.Ηράκλειο
Αριθμός γατουνίων : 2 μέσα + τα κηπογατάκια μου
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Βροχερός
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : ΟΛΑ τα γατομωράκια
Motto : Time spent with cats is never wasted, S.F.
Ημερομηνία Εγγραφής : 23/06/2012
Mood : θελω αρσενικο μικρο γατακι - Σελίδα 4 M_violi

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

θελω αρσενικο μικρο γατακι - Σελίδα 4 Empty Απ: θελω αρσενικο μικρο γατακι

Δημοσίευση από Mara Δευ Ιουλ 23, 2012 10:31 am

Αγαπητή φίλη, καλημέρα.

Συμβαίνει να φιλοξενώ αυτή τη στιγμή ένα γατάκι αρεσνικό, ακριβώς στην ηλικία που αναζητάτε, χρώματος πορτοκαλί. Έχει ήδη κάνει την πρώτη του επίσκεψη στην κτηνίατρο και έχει αποπαρασιτωθεί εσωτερικά και εξωτερικά, τρώει ξηρά τροφή για βρέφη και χρησιμοποιεί την αμμολεκάνη του. Είναι εξαιρετικό ζωάκι, πάρα πολύ καλότροπο και τρυφερό -γουργουρίζει και μόνο που το πλησιάζει κανείς, αλλά και ιδιαίτερα παιχνιδιάρικο.

Οφείλω να σας αναφέρω ότι ζω στην Αθήνα και δεν οδηγώ. Εάν, παρ'όλα αυτά, κρίνετε πως η περίπτωση του μωρού γατούλη σας ενδιαφέρει, απαντείστε μου εδώ ή στην ηλεκτρονική διεύθυνση mara.com.musica@gmail.com, ώστε να (βγάλω και να) σας αποστείλω φωτογραφίες ή και βίντεό του.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο και την προσοχή σας!
Mara
Mara
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Αριθμός γατουνίων : 1, τον Magical Mr. Moses
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Καλοκαίρι!
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/03/2012
Mood : θελω αρσενικο μικρο γατακι - Σελίδα 4 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 4 από 4 Επιστροφή  1, 2, 3, 4

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης