gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα

+32
l.kyveli
poca-honda
ChocolateCat
Matoulini
Gogo Valentinou
Debbie4ever
kat-cats
Smokys
otz
natalouko
cyberkill
Ηρακλένια
ΚουκουΒάγια
alex..niaou
Gatadministrator
Δ²
doremi
Karamela
f.m123
funambolo
Anatoli
alexandrakicat
Μαυρογατος
Chouzouris
LAROGATA
koneko
Πούπσυ
nikos_x
mpoulaalekoula
vaso
SuperCatz
aporw
36 απαντήσεις

Σελίδα 5 από 25 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 15 ... 25  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 5 Empty Απ: Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα

Δημοσίευση από mpoulaalekoula Σαβ Ιουν 30, 2012 11:23 pm

alexandrakicat έγραψε:
mpoulaalekoula έγραψε:
alexandrakicat έγραψε:
funambolo έγραψε:Στο μεταξύ, μπήκα σε κάτι ξένα φόρουμ, όπου σφάζονται για τις Αnimonda και τις Bozita και τα συν της μιας και τα πλην της άλλης και τις ψιλοβγάζουν όλες άχρηστες tafos
Oύτε εκεί βγαίνει άκρη tafos
Αναφέρουν πολύ, γι αυτού του τύπου τις κονσέρβες, και κάποιες Grau..
Eκεί που πέθανα στο γέλιο είναι βλέποντας ότι διάφοροι απελπισμένοι απ αυτές τις αναλύσεις (καλή ώρα) καταλήγουν λέγοντας "πόσο καλύτερα ήμουν όταν ήξερα μόνο τις Χιλς και τις Ρόγιαλ και δεν αγχωνόμουν με όλα αυτά" happy2 happy2 happy2
Εμ οι ανθρωποι τα ειδαν ολα!Εγω πιστευω οτι ολες οι κονσερβες ειναι ιδιες,οκ μπορει να υπαρχουν καποιες πιο προσεγμενες η με αλλα συστατικα μεσα αλλα χωριζονται σε δυο κατηγοριες.Στις "Αρεσουν-στην-γατα-μου-αλλα-ειναι-ανθυγιεινες-για-κεινη" και στις "Η-γατα-το-βαλε-στα-ποδια-μολις-την-ανοιξα".Οποτε δεν βγαινει και πολυ νοημα,εγω θα συνεχισω να παιρνω την βιολογικη Σουηδικη του 1 κιλου που επαιρνα και να τους βαζω μαζι με κροκετες το βραδυ.

Ποια Σουηδική του κιλού ????? Shocked
Ακομα δεν εχω καταλαβει το ονομα αλλα θα σας βαλω σελιδα
Edit:mjau την λενε

Από που???? Smile
mpoulaalekoula
mpoulaalekoula
Καλλιτεχνό-γατα
Καλλιτεχνό-γατα

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 37
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 3
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Άνοιξη
Motto : Fly free...
Ημερομηνία Εγγραφής : 16/03/2012
Mood : Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 5 M_tears

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 5 Empty Απ: Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα

Δημοσίευση από alexandrakicat Σαβ Ιουν 30, 2012 11:25 pm

funambolo έγραψε:Kαι τώρα μπορείτε ξανά να αγχωθείτε (σε ρυθμό ποδοσφαιρικού συνθήματος): Έχει διάφορς άγνωστες πρίμιουμ τροφές και μπιχλιμπίδια, αλλά, δυστυχώς δεν είδα να στέλνει Ελλάδα (αν και στέλνει στις Βαλεαρίδες νήσους...)
http://www.zooplus.co.uk/shop/cats

tafos
Δεν στελνει Sad
Στελνει ομως το www.petplanet.co.uk Laughing
Μηπως ηρθε η ωρα να ενοχλησω την θεια μου στην Αγγλια? Cool
alexandrakicat
alexandrakicat
Γατού Fan Park
Γατού Fan Park

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 24
Τόπος : Μυκονος
Αριθμός γατουνίων : Ενα διαολι,τον Μημ (απτό Μητσος!)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμωνας και βέβαια !
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την Sushi,την Μπαριλλα,την Pupa,ολα της marinas289 και της Δωρας!
Motto : Live now Think later
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/01/2011
Mood : Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 5 M_love

https://www.facebook.com/profile.php?id=100000631149520

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 5 Empty Απ: Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα

Δημοσίευση από alexandrakicat Σαβ Ιουν 30, 2012 11:26 pm

mpoulaalekoula έγραψε:
alexandrakicat έγραψε:
mpoulaalekoula έγραψε:
alexandrakicat έγραψε:
funambolo έγραψε:Στο μεταξύ, μπήκα σε κάτι ξένα φόρουμ, όπου σφάζονται για τις Αnimonda και τις Bozita και τα συν της μιας και τα πλην της άλλης και τις ψιλοβγάζουν όλες άχρηστες tafos
Oύτε εκεί βγαίνει άκρη tafos
Αναφέρουν πολύ, γι αυτού του τύπου τις κονσέρβες, και κάποιες Grau..
Eκεί που πέθανα στο γέλιο είναι βλέποντας ότι διάφοροι απελπισμένοι απ αυτές τις αναλύσεις (καλή ώρα) καταλήγουν λέγοντας "πόσο καλύτερα ήμουν όταν ήξερα μόνο τις Χιλς και τις Ρόγιαλ και δεν αγχωνόμουν με όλα αυτά" happy2 happy2 happy2
Εμ οι ανθρωποι τα ειδαν ολα!Εγω πιστευω οτι ολες οι κονσερβες ειναι ιδιες,οκ μπορει να υπαρχουν καποιες πιο προσεγμενες η με αλλα συστατικα μεσα αλλα χωριζονται σε δυο κατηγοριες.Στις "Αρεσουν-στην-γατα-μου-αλλα-ειναι-ανθυγιεινες-για-κεινη" και στις "Η-γατα-το-βαλε-στα-ποδια-μολις-την-ανοιξα".Οποτε δεν βγαινει και πολυ νοημα,εγω θα συνεχισω να παιρνω την βιολογικη Σουηδικη του 1 κιλου που επαιρνα και να τους βαζω μαζι με κροκετες το βραδυ.

Ποια Σουηδική του κιλού ????? Shocked
Ακομα δεν εχω καταλαβει το ονομα αλλα θα σας βαλω σελιδα
Edit:mjau την λενε

Από που???? Smile
Τι εννοεις απο που?Απο που την παιρνω η απο ειναι?
alexandrakicat
alexandrakicat
Γατού Fan Park
Γατού Fan Park

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 24
Τόπος : Μυκονος
Αριθμός γατουνίων : Ενα διαολι,τον Μημ (απτό Μητσος!)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμωνας και βέβαια !
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την Sushi,την Μπαριλλα,την Pupa,ολα της marinas289 και της Δωρας!
Motto : Live now Think later
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/01/2011
Mood : Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 5 M_love

https://www.facebook.com/profile.php?id=100000631149520

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 5 Empty Απ: Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα

Δημοσίευση από mpoulaalekoula Σαβ Ιουν 30, 2012 11:44 pm

alexandrakicat έγραψε:
mpoulaalekoula έγραψε:
alexandrakicat έγραψε:
mpoulaalekoula έγραψε:
alexandrakicat έγραψε:
funambolo έγραψε:Στο μεταξύ, μπήκα σε κάτι ξένα φόρουμ, όπου σφάζονται για τις Αnimonda και τις Bozita και τα συν της μιας και τα πλην της άλλης και τις ψιλοβγάζουν όλες άχρηστες tafos
Oύτε εκεί βγαίνει άκρη tafos
Αναφέρουν πολύ, γι αυτού του τύπου τις κονσέρβες, και κάποιες Grau..
Eκεί που πέθανα στο γέλιο είναι βλέποντας ότι διάφοροι απελπισμένοι απ αυτές τις αναλύσεις (καλή ώρα) καταλήγουν λέγοντας "πόσο καλύτερα ήμουν όταν ήξερα μόνο τις Χιλς και τις Ρόγιαλ και δεν αγχωνόμουν με όλα αυτά" happy2 happy2 happy2
Εμ οι ανθρωποι τα ειδαν ολα!Εγω πιστευω οτι ολες οι κονσερβες ειναι ιδιες,οκ μπορει να υπαρχουν καποιες πιο προσεγμενες η με αλλα συστατικα μεσα αλλα χωριζονται σε δυο κατηγοριες.Στις "Αρεσουν-στην-γατα-μου-αλλα-ειναι-ανθυγιεινες-για-κεινη" και στις "Η-γατα-το-βαλε-στα-ποδια-μολις-την-ανοιξα".Οποτε δεν βγαινει και πολυ νοημα,εγω θα συνεχισω να παιρνω την βιολογικη Σουηδικη του 1 κιλου που επαιρνα και να τους βαζω μαζι με κροκετες το βραδυ.

Ποια Σουηδική του κιλού ????? Shocked
Ακομα δεν εχω καταλαβει το ονομα αλλα θα σας βαλω σελιδα
Edit:mjau την λενε

Από που???? Smile
Τι εννοεις απο που?Απο που την παιρνω η απο ειναι?

Όχι! Είπες ότι είναι Σουηδική αλλά από που την παίρνεις?
mpoulaalekoula
mpoulaalekoula
Καλλιτεχνό-γατα
Καλλιτεχνό-γατα

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 37
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 3
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Άνοιξη
Motto : Fly free...
Ημερομηνία Εγγραφής : 16/03/2012
Mood : Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 5 M_tears

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 5 Empty Απ: Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα

Δημοσίευση από Karamela Κυρ Ιουλ 01, 2012 12:40 am

f.m123 έγραψε:
alexandrakicat έγραψε:
Ουτε εγω.Θελω και γω να κανω ενα προγραμμα διατροφης αλλα χωρις μαγειρευτα.
Τα μαγειρευτά τα κολλάω γιατί α)δεν με παίρνει οικονομικά να παίρνω τις άπειρες κονσέρβες για να συμπληρώνω την ποικιλία που σκέφτομαι και β)μετά το ωμό αναγκαστικά θα δώσω την ίδια μέρα ή κονσέρβα ή μαγειρευτό. Η ξηρά δε συνίσταται γιατί από ότι μου έλεγε και η Ηρώ όταν συζητούσαμε για ωμά κάθεται πιο βαριά στο έντερο και δίνει τον χρόνο να αναπτυχθούν παράσιτα στο ωμό που "έχει μείνει", άρα δεν το ρισκάρω. (καλά δεν τα'παblinking

εχεις σκοπο στα μαγειρευτα να συμπληρωνεις βιταμινες? Suspect
Karamela
Karamela
Mature Cat
Mature Cat

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 6
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/06/2012
Mood : Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 5 M_summer

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 5 Empty Απ: Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα

Δημοσίευση από f.m123 Κυρ Ιουλ 01, 2012 12:44 am

Karamela έγραψε:
f.m123 έγραψε:
alexandrakicat έγραψε:
Ουτε εγω.Θελω και γω να κανω ενα προγραμμα διατροφης αλλα χωρις μαγειρευτα.
Τα μαγειρευτά τα κολλάω γιατί α)δεν με παίρνει οικονομικά να παίρνω τις άπειρες κονσέρβες για να συμπληρώνω την ποικιλία που σκέφτομαι και β)μετά το ωμό αναγκαστικά θα δώσω την ίδια μέρα ή κονσέρβα ή μαγειρευτό. Η ξηρά δε συνίσταται γιατί από ότι μου έλεγε και η Ηρώ όταν συζητούσαμε για ωμά κάθεται πιο βαριά στο έντερο και δίνει τον χρόνο να αναπτυχθούν παράσιτα στο ωμό που "έχει μείνει", άρα δεν το ρισκάρω. (καλά δεν τα'παblinking

εχεις σκοπο στα μαγειρευτα να συμπληρωνεις βιταμινες? Suspect
Όχι αν κάνω το πρόγραμμα που σκέφτομαι, γιατί με την ποικιλία θα παίρνουν όλα τα απαραίτητα.. Απλά θα κάνω ολοκληρωμένες συνταγές, δηλαδή όχι μόνο βρασμένο κρέας.. Αν κάποια στιγμή ξεκινήσω όμως αποκλειστικά μαγειρευτά, ναι, θα πάρω λογικά βτιαμίνη Β σίγουρα και ταυρίνη, και θα δω αν πάρω και κάτι άλλο.. Ή αλλιώς θα πάρω μια πολυβιταμίνη έτοιμη. Σκέφτεσαι να αρχίσεις μαγειρευτά;
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 5 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 5 Empty Απ: Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα

Δημοσίευση από koneko Κυρ Ιουλ 01, 2012 12:49 am

f.m123 έγραψε:
alexandrakicat έγραψε:
Ουτε εγω.Θελω και γω να κανω ενα προγραμμα διατροφης αλλα χωρις μαγειρευτα.
Τα μαγειρευτά τα κολλάω γιατί α)δεν με παίρνει οικονομικά να παίρνω τις άπειρες κονσέρβες για να συμπληρώνω την ποικιλία που σκέφτομαι και β)μετά το ωμό αναγκαστικά θα δώσω την ίδια μέρα ή κονσέρβα ή μαγειρευτό. Η ξηρά δε συνίσταται γιατί από ότι μου έλεγε και η Ηρώ όταν συζητούσαμε για ωμά κάθεται πιο βαριά στο έντερο και δίνει τον χρόνο να αναπτυχθούν παράσιτα στο ωμό που "έχει μείνει", άρα δεν το ρισκάρω. (καλά δεν τα'παΞηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 5 517937

βακτηρια οχι παρασιτα Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 5 690518
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 5 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 5 Empty Απ: Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα

Δημοσίευση από f.m123 Κυρ Ιουλ 01, 2012 12:50 am

koneko έγραψε:
f.m123 έγραψε:
alexandrakicat έγραψε:
Ουτε εγω.Θελω και γω να κανω ενα προγραμμα διατροφης αλλα χωρις μαγειρευτα.
Τα μαγειρευτά τα κολλάω γιατί α)δεν με παίρνει οικονομικά να παίρνω τις άπειρες κονσέρβες για να συμπληρώνω την ποικιλία που σκέφτομαι και β)μετά το ωμό αναγκαστικά θα δώσω την ίδια μέρα ή κονσέρβα ή μαγειρευτό. Η ξηρά δε συνίσταται γιατί από ότι μου έλεγε και η Ηρώ όταν συζητούσαμε για ωμά κάθεται πιο βαριά στο έντερο και δίνει τον χρόνο να αναπτυχθούν παράσιτα στο ωμό που "έχει μείνει", άρα δεν το ρισκάρω. (καλά δεν τα'παΞηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 5 517937

βακτηρια οχι παρασιτα Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 5 690518
καλά ντε! arrogant
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 5 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 5 Empty Απ: Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα

Δημοσίευση από koneko Κυρ Ιουλ 01, 2012 12:51 am

f.m123 έγραψε:
koneko έγραψε:
f.m123 έγραψε:
alexandrakicat έγραψε:
Ουτε εγω.Θελω και γω να κανω ενα προγραμμα διατροφης αλλα χωρις μαγειρευτα.
Τα μαγειρευτά τα κολλάω γιατί α)δεν με παίρνει οικονομικά να παίρνω τις άπειρες κονσέρβες για να συμπληρώνω την ποικιλία που σκέφτομαι και β)μετά το ωμό αναγκαστικά θα δώσω την ίδια μέρα ή κονσέρβα ή μαγειρευτό. Η ξηρά δε συνίσταται γιατί από ότι μου έλεγε και η Ηρώ όταν συζητούσαμε για ωμά κάθεται πιο βαριά στο έντερο και δίνει τον χρόνο να αναπτυχθούν παράσιτα στο ωμό που "έχει μείνει", άρα δεν το ρισκάρω. (καλά δεν τα'παΞηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 5 517937

βακτηρια οχι παρασιτα Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 5 690518
καλά ντε! Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 5 519541

εχουν διαφορα... στο μηκος Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 5 986261

Οι mjau φαινονται καλες απο τα λιγα σουηδικα που ξερω Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 5 986261(απο τα λιγα γερμανικα που ξερω Razz )
http://www.doggy.se/sv/katt/produkter/mjau/
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 5 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 5 Empty Απ: Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα

Δημοσίευση από Karamela Κυρ Ιουλ 01, 2012 12:52 am

f.m123 έγραψε:
Karamela έγραψε:
f.m123 έγραψε:
alexandrakicat έγραψε:
Ουτε εγω.Θελω και γω να κανω ενα προγραμμα διατροφης αλλα χωρις μαγειρευτα.
Τα μαγειρευτά τα κολλάω γιατί α)δεν με παίρνει οικονομικά να παίρνω τις άπειρες κονσέρβες για να συμπληρώνω την ποικιλία που σκέφτομαι και β)μετά το ωμό αναγκαστικά θα δώσω την ίδια μέρα ή κονσέρβα ή μαγειρευτό. Η ξηρά δε συνίσταται γιατί από ότι μου έλεγε και η Ηρώ όταν συζητούσαμε για ωμά κάθεται πιο βαριά στο έντερο και δίνει τον χρόνο να αναπτυχθούν παράσιτα στο ωμό που "έχει μείνει", άρα δεν το ρισκάρω. (καλά δεν τα'παblinking

εχεις σκοπο στα μαγειρευτα να συμπληρωνεις βιταμινες? Suspect
Όχι αν κάνω το πρόγραμμα που σκέφτομαι, γιατί με την ποικιλία θα παίρνουν όλα τα απαραίτητα.. Απλά θα κάνω ολοκληρωμένες συνταγές, δηλαδή όχι μόνο βρασμένο κρέας.. Αν κάποια στιγμή ξεκινήσω όμως αποκλειστικά μαγειρευτά, ναι, θα πάρω λογικά βτιαμίνη Β σίγουρα και ταυρίνη, και θα δω αν πάρω και κάτι άλλο.. Ή αλλιώς θα πάρω μια πολυβιταμίνη έτοιμη. Σκέφτεσαι να αρχίσεις μαγειρευτά;

σκεφτομαι μαγειρευτο με ξηρη..δηλαδη 2 γευματα μαγειρευτο και 1 ξηρη ή το αντιθετο..με 2 γευματα μαγειρευτο τη μερα πιστευεις χρειαζεται συμπληρωμα? Suspect
θα τους δινω ποικιλια φυσικα και εντοσθια..πατατα και καροτο που εχω δοκιμασει δεν το εφαγαν..με ρυζι ομως το τρωνε ια χαρα οποτε σε καποια γευματα λεω να προσθετω και λιγο ρυζι..δεν ξερω αν ειναι σωστες ομως οι σκεψεις μου tongueout

για κονσερβα παντως παρα πολυ δυσκολο..πολλα στοματα και τα οικονομικα πολυ δυσκολα..
Karamela
Karamela
Mature Cat
Mature Cat

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 6
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/06/2012
Mood : Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 5 M_summer

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 5 Empty Απ: Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα

Δημοσίευση από f.m123 Κυρ Ιουλ 01, 2012 1:02 am

koneko έγραψε:
εχουν διαφορα... στο μηκος Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 5 986261

Οι mjau φαινονται καλες απο τα λιγα σουηδικα που ξερω Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 5 986261(απο τα λιγα γερμανικα που ξερω Razz )
http://www.doggy.se/sv/katt/produkter/mjau/
δεν καταλαβαίνω χριστό, είπαμε, το πτυχίο στα γερμανικά στα σκουπίδια!

Η απορία μου περι ταυρίνης γιατί έπεσε στο κενό μωρέ; Sad

Karamela έγραψε:
σκεφτομαι μαγειρευτο με ξηρη..δηλαδη 2 γευματα μαγειρευτο και 1 ξηρη ή το αντιθετο..με 2 γευματα μαγειρευτο τη μερα πιστευεις χρειαζεται συμπληρωμα? Suspect
θα τους δινω ποικιλια φυσικα και εντοσθια..πατατα και καροτο που εχω δοκιμασει δεν το εφαγαν..με ρυζι ομως το τρωνε ια χαρα οποτε σε καποια γευματα λεω να προσθετω και λιγο ρυζι..δεν ξερω αν ειναι σωστες ομως οι σκεψεις μου tongueout

για κονσερβα παντως παρα πολυ δυσκολο..πολλα στοματα και τα οικονομικα πολυ δυσκολα..
πατάτα μην τη προτιμάς, καλύτερα ρύζι άσπρο ή καφέ και καλύτερα μικρότερη ποσότητα σε σχέση με το κρέας..
Μπορείς να βάλεις κολοκύθα αντί για αυτό..
Δες εδώ:
http://www.gatospito.com/t8485-topic
και εδώ:
http://www.gatospito.com/t8412p825-topic
έχω ανεβάσει βασικές συνταγές.
αν δίνεις ποικιλία σε κρεατικά και εντόσθια,καρδιές,συκώτι,στομάχι νομίζω δε χρειάζεσαι συμπλήρωμα, αφού θα δίνεις και ξηρά..
μόνο με το συκώτι προσοχή. 2-3 το πολύ φορές την εβδομάδα ή να μη ξεπερνά το 5% της τροφής τη μέρα.
Για να είσαι σίγουρη πάρε μόνο ταυρίνη επιπλέον που είναι απολύτως απαραίτητη.. Και αν δεν έχεις σκοπό να χρησιμοποιήσεις το τσόφλι από το αυγό προμηθεύσου πηγή ασβεστίου: ή συμπλήρωμα ή bone meal ή κατσικίσιο τυρί... Καλύτερα τσόφλι όμως...
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 5 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 5 Empty Απ: Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα

Δημοσίευση από koneko Κυρ Ιουλ 01, 2012 1:17 am

2 γευματα μαγειρευτο + 1 ξηρα ειναι σαν να δινεις 243 μερες τον χρονο μαγειρευτο και 122 μερες ξηρα. Πιστευω πως επιβαλλεται να ειναι συμπληρωμενο. Αν θελεις να τρωνε πατατα, δοκιμασε να την βραζεις και να την κανεις πουρε (προσθετεις βουτυρο και γαλα). Ο δικος μου τρελαινεται για πουρε, αλλα δεν τον πιανει διαρροια απο το γαλα. Αν τα δικα σου παθαινουν διαρροια, τοτε βαζε μονο βουτυρο (ζωικο) ή αλλα λιπαρα στον πουρε. Το λιγοτερο που θα χρειαστεις να συμπληρωσεις ειναι το ασβεστιο και η ταυρινη. Δεν γινεται να δινεις σκετο κρεας, χρειαζονται ασβεστιο για υγιη κοκκαλα, μυες και καρδιακη λειτουργια.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 5 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 5 Empty Απ: Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα

Δημοσίευση από Karamela Κυρ Ιουλ 01, 2012 1:19 am

f.m123 έγραψε:
koneko έγραψε:
εχουν διαφορα... στο μηκος Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 5 986261

Οι mjau φαινονται καλες απο τα λιγα σουηδικα που ξερω Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 5 986261(απο τα λιγα γερμανικα που ξερω Razz )
http://www.doggy.se/sv/katt/produkter/mjau/
δεν καταλαβαίνω χριστό, είπαμε, το πτυχίο στα γερμανικά στα σκουπίδια!

Η απορία μου περι ταυρίνης γιατί έπεσε στο κενό μωρέ; Sad

Karamela έγραψε:
σκεφτομαι μαγειρευτο με ξηρη..δηλαδη 2 γευματα μαγειρευτο και 1 ξηρη ή το αντιθετο..με 2 γευματα μαγειρευτο τη μερα πιστευεις χρειαζεται συμπληρωμα? Suspect
θα τους δινω ποικιλια φυσικα και εντοσθια..πατατα και καροτο που εχω δοκιμασει δεν το εφαγαν..με ρυζι ομως το τρωνε ια χαρα οποτε σε καποια γευματα λεω να προσθετω και λιγο ρυζι..δεν ξερω αν ειναι σωστες ομως οι σκεψεις μου tongueout

για κονσερβα παντως παρα πολυ δυσκολο..πολλα στοματα και τα οικονομικα πολυ δυσκολα..
πατάτα μην τη προτιμάς, καλύτερα ρύζι άσπρο ή καφέ και καλύτερα μικρότερη ποσότητα σε σχέση με το κρέας..
Μπορείς να βάλεις κολοκύθα αντί για αυτό..
Δες εδώ:
http://www.gatospito.com/t8485-topic
και εδώ:
http://www.gatospito.com/t8412p825-topic
έχω ανεβάσει βασικές συνταγές.
αν δίνεις ποικιλία σε κρεατικά και εντόσθια,καρδιές,συκώτι,στομάχι νομίζω δε χρειάζεσαι συμπλήρωμα, αφού θα δίνεις και ξηρά..
μόνο με το συκώτι προσοχή. 2-3 το πολύ φορές την εβδομάδα ή να μη ξεπερνά το 5% της τροφής τη μέρα.
Για να είσαι σίγουρη πάρε μόνο ταυρίνη επιπλέον που είναι απολύτως απαραίτητη.. Και αν δεν έχεις σκοπό να χρησιμοποιήσεις το τσόφλι από το αυγό προμηθεύσου πηγή ασβεστίου: ή συμπλήρωμα ή bone meal ή κατσικίσιο τυρί... Καλύτερα τσόφλι όμως...

σε ευχαριστω παρα πολυ!! oksmily3
ελεγα να δινω 1 φορα τη βδομαδα ψαρι, 1 εντοσθια, 2 κοτοπουλο με ρυζι ελαχιστο οπως τους δινω και τωρα, 1 μοσχαρι και 1 αλλο κρεας..λες να δινω 2 φορες την εβδομαδα εντοσθια? Suspect
Karamela
Karamela
Mature Cat
Mature Cat

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 6
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/06/2012
Mood : Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 5 M_summer

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 5 Empty Απ: Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα

Δημοσίευση από Karamela Κυρ Ιουλ 01, 2012 1:21 am

koneko έγραψε:2 γευματα μαγειρευτο + 1 ξηρα ειναι σαν να δινεις 243 μερες τον χρονο μαγειρευτο και 122 μερες ξηρα. Πιστευω πως επιβαλλεται να ειναι συμπληρωμενο. Αν θελεις να τρωνε πατατα, δοκιμασε να την βραζεις και να την κανεις πουρε (προσθετεις βουτυρο και γαλα). Ο δικος μου τρελαινεται για πουρε, αλλα δεν τον πιανει διαρροια απο το γαλα. Αν τα δικα σου παθαινουν διαρροια, τοτε βαζε μονο βουτυρο (ζωικο) ή αλλα λιπαρα στον πουρε. Το λιγοτερο που θα χρειαστεις να συμπληρωσεις ειναι το ασβεστιο και η ταυρινη. Δεν γινεται να δινεις σκετο κρεας, χρειαζονται ασβεστιο για υγιη κοκκαλα, μυες και καρδιακη λειτουργια.

αρα ακομα και με εντοσθια δεν γινεται δουλεια Suspect

αυτα με τις βιταμινες μου φαινονται βουνο γι αυτο ακομα δεν εχω αρχισει doing
Karamela
Karamela
Mature Cat
Mature Cat

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 6
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/06/2012
Mood : Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 5 M_summer

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 5 Empty Απ: Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα

Δημοσίευση από koneko Κυρ Ιουλ 01, 2012 1:21 am

Με το μαγειρευμα φοβαμαι πως χανονται και καποια λιπαρα τα οποια ειναι ακρως απαραιτητα για την υγεια της γατας μας οπως το AA και τα PUFAs γενικοτερα. Γι αυτο μη πετατε το ζουμι (με τα λιπαρα που εχουν φυγει απο το κρεας). Το βρασιμο ειναι οτι χειροτερο για την ταυρινη παντως. Το καλυτερο ειναι να τα ψηνετε σε αλουμινοχαρτο (σκεπασμενα δηλαδη) και να τους δινετε και τα ζουμια/λιπη που εχουν φυγει απο το κρεας.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 5 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 5 Empty Απ: Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα

Δημοσίευση από Karamela Κυρ Ιουλ 01, 2012 1:26 am

koneko έγραψε:Με το μαγειρευμα φοβαμαι πως χανονται και καποια λιπαρα τα οποια ειναι ακρως απαραιτητα για την υγεια της γατας μας οπως το AA και τα PUFAs γενικοτερα. Γι αυτο μη πετατε το ζουμι (με τα λιπαρα που εχουν φυγει απο το κρεας). Το βρασιμο ειναι οτι χειροτερο για την ταυρινη παντως. Το καλυτερο ειναι να τα ψηνετε σε αλουμινοχαρτο (σκεπασμενα δηλαδη) και να τους δινετε και τα ζουμια/λιπη που εχουν φυγει απο το κρεας.

το ζουμι δεν το πεταμε τρελαινονται γι αυτο!!

μια βιταμινουχα παστα ανα τακτα χρονικα διαστηματα δεν θα ελυνε το προβλημα? geek
Karamela
Karamela
Mature Cat
Mature Cat

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 6
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/06/2012
Mood : Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 5 M_summer

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 5 Empty Απ: Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα

Δημοσίευση από f.m123 Κυρ Ιουλ 01, 2012 1:27 am

koneko έγραψε:Με το μαγειρευμα φοβαμαι πως χανονται και καποια λιπαρα τα οποια ειναι ακρως απαραιτητα για την υγεια της γατας μας οπως το AA και τα PUFAs γενικοτερα. Γι αυτο μη πετατε το ζουμι (με τα λιπαρα που εχουν φυγει απο το κρεας). Το βρασιμο ειναι οτι χειροτερο για την ταυρινη παντως. Το καλυτερο ειναι να τα ψηνετε σε αλουμινοχαρτο (σκεπασμενα δηλαδη) και να τους δινετε και τα ζουμια/λιπη που εχουν φυγει απο το κρεας.
Συμφωνώ, ή ψημένο ή κρατάμε το ζουμί από το βρασμένο.
Τα εντόσθια μπορείς να τα δίνεις μαζί με κρέας αν θέλεις και όχι σαν ξεχωριστό γεύμα, καλύτερα κιόλας!
Και ναι, το λίπος γενικά το χρειάζονται, οπότε πρόσεξέ το.
Τα βασικά πέρα από το κρέας είναι ταυρίνη, ασβέστιο, βιταμίνη Α, βιταμίνη Β και βιταμίνη Ε. Τα πολύ πολύ βασικά που ξέρω εγώ, η Ηρώ ξέρει όλα τα υπόλοιπα ( Razz )
Για την Βιτ. Α αν δίνεις αυγό και συκωτάκι που και που είσαι οκ.
Για τις υπόλοιπες μπορείς να πάρεις συμπλήρωμα ή απλά μια πολυβιταμίνη, ρώτα τον κτηνίατρο ή σε κανένα πετ σοπ, υπάρχουν ολοκληρωμένα συμπληρώματα!
Δε ξέρω καμιά συγκεκριμένη καλή μάρκα να σου προτείνω όμως...


Και συγγνώμη, όλοι έχετε τίτλο, εγώ γιατί δεν έχω; angry2 angry2
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 5 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 5 Empty Απ: Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα

Δημοσίευση από koneko Κυρ Ιουλ 01, 2012 1:28 am

Karamela έγραψε:
koneko έγραψε:2 γευματα μαγειρευτο + 1 ξηρα ειναι σαν να δινεις 243 μερες τον χρονο μαγειρευτο και 122 μερες ξηρα. Πιστευω πως επιβαλλεται να ειναι συμπληρωμενο. Αν θελεις να τρωνε πατατα, δοκιμασε να την βραζεις και να την κανεις πουρε (προσθετεις βουτυρο και γαλα). Ο δικος μου τρελαινεται για πουρε, αλλα δεν τον πιανει διαρροια απο το γαλα. Αν τα δικα σου παθαινουν διαρροια, τοτε βαζε μονο βουτυρο (ζωικο) ή αλλα λιπαρα στον πουρε. Το λιγοτερο που θα χρειαστεις να συμπληρωσεις ειναι το ασβεστιο και η ταυρινη. Δεν γινεται να δινεις σκετο κρεας, χρειαζονται ασβεστιο για υγιη κοκκαλα, μυες και καρδιακη λειτουργια.

αρα ακομα και με εντοσθια δεν γινεται δουλεια Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 5 703780

αυτα με τις βιταμινες μου φαινονται βουνο γι αυτο ακομα δεν εχω αρχισει Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 5 593639

με τα εντοσθια συμπληρωνεις κυριως βιταμινες (λιποδιαλυτες στην πλειοψηφεια τους). Αλλα δεν αρκουν. Εκτος του οτι θα τους προκαλεσει προβληματα η ελλειψη ασβεστιου, θα αρχισουν να παθαινουν και διαρροια γιατι δεν υπαρχει ασβεστιο να κανει τα κακακια τους πιο σκληρα. Βαλε μεσα και αλλες ουσιες που χανονται με το μαγειρεμα ή που δεν μπορουν να φανε απο τα κοκκαλα (πολλα μεταλλα) και χαλαει ολη η ισορροπια. Επισης πρεπει να συμπληρωνεις και με ζελατινη γιατι εκτος απο κοκκαλα, δεν θα τρωνε ουτε και τους χονδρους.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 5 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 5 Empty Απ: Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα

Δημοσίευση από koneko Κυρ Ιουλ 01, 2012 1:37 am

Karamela έγραψε:
koneko έγραψε:Με το μαγειρευμα φοβαμαι πως χανονται και καποια λιπαρα τα οποια ειναι ακρως απαραιτητα για την υγεια της γατας μας οπως το AA και τα PUFAs γενικοτερα. Γι αυτο μη πετατε το ζουμι (με τα λιπαρα που εχουν φυγει απο το κρεας). Το βρασιμο ειναι οτι χειροτερο για την ταυρινη παντως. Το καλυτερο ειναι να τα ψηνετε σε αλουμινοχαρτο (σκεπασμενα δηλαδη) και να τους δινετε και τα ζουμια/λιπη που εχουν φυγει απο το κρεας.

το ζουμι δεν το πεταμε τρελαινονται γι αυτο!!

μια βιταμινουχα παστα ανα τακτα χρονικα διαστηματα δεν θα ελυνε το προβλημα? Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 5 300270

η βιταμινουχα παστα δυστυχως περιεχει ολες τις βιταμινες και απο οτι εχω παρατηρησει τεινουν να βαζουν αρκετα μεγαλη ποσοτητα βιταμινης Α. Αν δινεις ξηρα τροφη, θα παιρνει ενα μερος βιταμινης Α απο εκει, αν δινεις συκωτακια, κατα πασα πιθανοτητα θα παιρνει οση Α χρειαζεται και απο εκει, και αν δινεις και παστα, πολυ φοβαμαι οτι θα ξεφυγει το οριο βιταμινης Α που θα πρεπει να προσλαβανει (η Α δεν αποβαλλεται απο τον οργανισμο... αποθηκευεται στο συκωτι). Η υπερβιταμινωση βιταμινης Α μπορει να οδηγησει σε σκελετικα προβληματα. Δυστυχως πολλοι ανθρωποι που παιρνουν συμπληρωματα πολυβιταμινων εχουν μια ταση να ξεπερνουν τα ορια και πολυ φοβαμαι οτι το ιδιο θα συμβει και στις γατες μας. Εγω παντως δεν θα εδινα πολυβιταμινη.

f.m123 έγραψε:
koneko έγραψε:Με το μαγειρευμα φοβαμαι πως χανονται και καποια λιπαρα τα οποια ειναι ακρως απαραιτητα για την υγεια της γατας μας οπως το AA και τα PUFAs γενικοτερα. Γι αυτο μη πετατε το ζουμι (με τα λιπαρα που εχουν φυγει απο το κρεας). Το βρασιμο ειναι οτι χειροτερο για την ταυρινη παντως. Το καλυτερο ειναι να τα ψηνετε σε αλουμινοχαρτο (σκεπασμενα δηλαδη) και να τους δινετε και τα ζουμια/λιπη που εχουν φυγει απο το κρεας.
Συμφωνώ, ή ψημένο ή κρατάμε το ζουμί από το βρασμένο.
Τα εντόσθια μπορείς να τα δίνεις μαζί με κρέας αν θέλεις και όχι σαν ξεχωριστό γεύμα, καλύτερα κιόλας!
Και ναι, το λίπος γενικά το χρειάζονται, οπότε πρόσεξέ το.
Τα βασικά πέρα από το κρέας είναι ταυρίνη, ασβέστιο, βιταμίνη Α, βιταμίνη Β και βιταμίνη Ε. Τα πολύ πολύ βασικά που ξέρω εγώ, η Ηρώ ξέρει όλα τα υπόλοιπα ( Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 5 690518 )
Για την Βιτ. Α αν δίνεις αυγό και συκωτάκι που και που είσαι οκ.
Για τις υπόλοιπες μπορείς να πάρεις συμπλήρωμα ή απλά μια πολυβιταμίνη, ρώτα τον κτηνίατρο ή σε κανένα πετ σοπ, υπάρχουν ολοκληρωμένα συμπληρώματα!
Δε ξέρω καμιά συγκεκριμένη καλή μάρκα να σου προτείνω όμως...


Και συγγνώμη, όλοι έχετε τίτλο, εγώ γιατί δεν έχω; Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 5 734572 Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 5 734572

Ειναι και η βιταμινη D που πρεπει να παιρνουν απο την τροφη τους γιατι δεν μπορουν να την συνθεσουν στο δερμα με τον ηλιο οπως ο ανθρωπος. Επισης η υπερβιταμινωση βιταμινης D μπορει να οδηγησει σε πολυ σοβαρα προβληματα υγειας. Εγω δεν συμπληρωνω με D τον δικο μου. Προτιμω να του δινω σολωμο που ειναι πλουσιος σε βιταμινη D παρα να παιρνει συμπληρωμα. Η βιταμινη Ε ειναι λιποδιαλυτη και συνηθως δεν χανεται με το μαγειρεμα. Τροφες πλουσιες σε Ε ειναι τα πρασινα λαχανικα (γατοχορτο), το ηλιελαιο, το ελαιολαδο και τα αυγα (τουλαχιστον αυτα που παιρνω εγω ετσι λενε στην ετικετα... 1 αυγο περιεχει 50% της βιταμινης Ε που χρειαζεται ενας ανθρωπος καθημερινα). Ουσιαστικα το συμπληρωμα που παιρνει ο γατος μου ειναι οι κροκοι αυγων.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 5 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 5 Empty Απ: Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα

Δημοσίευση από Karamela Κυρ Ιουλ 01, 2012 1:42 am

εχω πελαγωσει Sad
Karamela
Karamela
Mature Cat
Mature Cat

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 6
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/06/2012
Mood : Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 5 M_summer

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 5 Empty Απ: Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα

Δημοσίευση από f.m123 Κυρ Ιουλ 01, 2012 1:45 am

Τη D την παίρνει αν τρώει και ψάρι μια φορά την εβδομάδα..
Τελικά οι κρόκοι έχουν της παναγιάς τα μάτια!
Εντάξει, με ένα μίγμα κρέας-εντόσθια/καρδιά/συκώτι/στομάχι-αυγό-λίγο λαχανικό ή ρύζιή πουρέ που είπες-λαδάκι-πηγή ασβεστίου ανά γεύμα και εναλλαγές και μια φορά την εβδομάδα ψάρι όσο να'ναι κάτι γίνεται.. Τη βιταμίνη Ε από το λάδι, άντε πάει στο καλό. Την Β από που μπορεί κανείς να την πάρει;
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 5 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 5 Empty Απ: Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα

Δημοσίευση από koneko Κυρ Ιουλ 01, 2012 2:10 am

Karamela έγραψε:εχω πελαγωσει Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 5 72784

τωρα εισαι στον σωστο δρομο Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 5 178227 Ετσι ξεκινησα και εγω, παρεα με την αβεβαιοτητα γιατι οταν καποιος νομιζει οτι ενα μαγειρεμενο κρεας αρκει για να ζησει καλα μια γατουλα, τοτε υπαρχει προβλημα Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 5 504504 Δυστυχως δεν ειναι καθολου ευκολη υποθεση η διατροφη της γατας. Ακομα και εγω που εχω επιλεξει την ωμη που δεν χανονται βιταμινες με το μαγειρεμα, επελεξα να παιρνω ολοκληρο το κρεας που πρεπει να τρωει (ολοκληρο κοτοπουλο, ολοκληρη παπια, ολοκληρα ορτυκια, ολοκληρα ψαρια, κτλ) για να ειμαι σιγουρη οτι δεν εχω κανει λαθος με την αναλογια φωσφορου-ασβεστιου. Μονο μοσχαρι αγοραζω χωρις κοκκαλο γιατι δεν γινονται να αλεθουν, αλλα μοσχαρι τρωει 1 φορα την εβδομαδα. Στην θεση σου θα συμπληρωνα βιταμινες Β, Ε και ισως D και σιγουρα ασβεστιο. Θα επελεγα τσοφλι αυγου παρα ανθρακικο ασβεστιο γιατι το τσοφλι περιεχει πολυτιμα μετα που χρειαζονται οι γατες μας. Βιταμινες Ε και D μπορεις να συμπληρωνεις μεσω τροφης, να δινεις δηλαδη ποικιλια (ψαρια, ελαιολαδο, κροκο αυγου, πρασινα λαχανικα). Την A δεν θα την συμπληρωνα με τιποτα. Ουτε την Κ.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 5 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 5 Empty Απ: Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα

Δημοσίευση από f.m123 Κυρ Ιουλ 01, 2012 2:18 am

koneko έγραψε:
Karamela έγραψε:εχω πελαγωσει Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 5 72784

τωρα εισαι στον σωστο δρομο Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 5 178227 Ετσι ξεκινησα και εγω, παρεα με την αβεβαιοτητα γιατι οταν καποιος νομιζει οτι ενα μαγειρεμενο κρεας αρκει για να ζησει καλα μια γατουλα, τοτε υπαρχει προβλημα Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 5 504504 Δυστυχως δεν ειναι καθολου ευκολη υποθεση η διατροφη της γατας. Ακομα και εγω που εχω επιλεξει την ωμη που δεν χανονται βιταμινες με το μαγειρεμα, επελεξα να παιρνω ολοκληρο το κρεας που πρεπει να τρωει (ολοκληρο κοτοπουλο, ολοκληρη παπια, ολοκληρα ορτυκια, ολοκληρα ψαρια, κτλ) για να ειμαι σιγουρη οτι δεν εχω κανει λαθος με την αναλογια φωσφορου-ασβεστιου. Μονο μοσχαρι αγοραζω χωρις κοκκαλο γιατι δεν γινονται να αλεθουν, αλλα μοσχαρι τρωει 1 φορα την εβδομαδα. Στην θεση σου θα συμπληρωνα βιταμινες Β, Ε και ισως D και σιγουρα ασβεστιο. Θα επελεγα τσοφλι αυγου παρα ανθρακικο ασβεστιο γιατι το τσοφλι περιεχει πολυτιμα μετα που χρειαζονται οι γατες μας. Βιταμινες Ε και D μπορεις να συμπληρωνεις μεσω τροφης, να δινεις δηλαδη ποικιλια (ψαρια, ελαιολαδο, κροκο αυγου, πρασινα λαχανικα). Την A δεν θα την συμπληρωνα με τιποτα. Ουτε την Κ.
Συμφωνώ! Διάβασε τα θέματα που σου έβαλα, ψάξε και λίγο στο catinfo.org
Αν τους δίνεις συνταγές (όχι σκέτο κρέας) και αυτά τα βασικά νομίζω είσαι οκ. Και φυσικά ταυρίνη που είναι αυτονόητο ότι πρέπει να πάρεις. Κι εγώ πελαγωμένη είμαι, για αυτό αποφάσισα να τους δίνω απ'όλα: ξηρά-ωμά-μαγειρευτά-κονσέρβα και ο Θεός βοηθός!
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 5 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 5 Empty Απ: Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα

Δημοσίευση από nikos_x Κυρ Ιουλ 01, 2012 8:03 am

Αμα νιαουριζω και εγω θα με υιοθετησετε και θα μου μαγειρευετε? Ε?Ε???Ε?????
Laughing

Μην τρελενεστε βρε παιδια τοσο πολυ.Η ποικιλια ειναι το κλειδι. Δωστε τους μαγειρευτο,κονσερβακια,λιγη ξηρα κ ολα καλα. blinking
nikos_x
nikos_x
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.

Άντρας
Άλογο
Ηλικία : 34
Αριθμός γατουνίων : 1 + 1 που γαυγίζει
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Motto : The dog did it!
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/07/2009
Mood : Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 5 Lick

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 5 Empty Απ: Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα

Δημοσίευση από alexandrakicat Κυρ Ιουλ 01, 2012 9:25 am

Λοιπον η mjau ειναι πολυ καλε και ειναι πατε.Εγω την παιρνω απο ενα πετ σοπ της περιοχης μου,τα 900 γραμ. εχουν 2?.Εχει διαφορες γευσεις οπως,σκουμπρι,ελαφι κλπ.Προσωπικα με βολευει πολυ,γιατι την αφηνω μεσα στο ψυγειο και τους βαζω το βραδυ.
alexandrakicat
alexandrakicat
Γατού Fan Park
Γατού Fan Park

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 24
Τόπος : Μυκονος
Αριθμός γατουνίων : Ενα διαολι,τον Μημ (απτό Μητσος!)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμωνας και βέβαια !
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την Sushi,την Μπαριλλα,την Pupa,ολα της marinas289 και της Δωρας!
Motto : Live now Think later
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/01/2011
Mood : Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 5 M_love

https://www.facebook.com/profile.php?id=100000631149520

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 5 Empty Απ: Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα

Δημοσίευση από koneko Κυρ Ιουλ 01, 2012 9:33 am

alexandrakicat έγραψε:Λοιπον η mjau ειναι πολυ καλε και ειναι πατε.Εγω την παιρνω απο ενα πετ σοπ της περιοχης μου,τα 900 γραμ. εχουν 2?.Εχει διαφορες γευσεις οπως,σκουμπρι,ελαφι κλπ.Προσωπικα με βολευει πολυ,γιατι την αφηνω μεσα στο ψυγειο και τους βαζω το βραδυ.

αν η συσκευασια ειναι κονσερβα, καλυτερα να την αδειαζετε σε ενα ταπερ και να την βαζετε στο ψυγειο, παρα να την αφηνετε στο μεταλλο της κονσερβας Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 5 703780
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 5 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 5 Empty Απ: Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα

Δημοσίευση από alexandrakicat Κυρ Ιουλ 01, 2012 9:40 am

Χμμμ δεν το ειχα σκεφτει!Ευχαριστω koneko!

Σπόιλερ:
alexandrakicat
alexandrakicat
Γατού Fan Park
Γατού Fan Park

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 24
Τόπος : Μυκονος
Αριθμός γατουνίων : Ενα διαολι,τον Μημ (απτό Μητσος!)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμωνας και βέβαια !
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την Sushi,την Μπαριλλα,την Pupa,ολα της marinas289 και της Δωρας!
Motto : Live now Think later
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/01/2011
Mood : Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 5 M_love

https://www.facebook.com/profile.php?id=100000631149520

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 5 Empty Απ: Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα

Δημοσίευση από aporw Κυρ Ιουλ 01, 2012 10:04 am

Zαλίστηκα! geek geek geek

Κονσέρβα και κροκέτες και είμαστε οκ! oksmily3 geek
aporw
aporw
Γατού Fan Park
Γατού Fan Park

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Νέα Σμύρνη
Αριθμός γατουνίων : 2 μεγάλες αγάπες!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Στην Αλάσκα αδελφές μου, στην Αλάσκα!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Λίνο & Χουζούρη
Motto : Χαμογέλα , λίγη τρέλλα θέλει η ζωή...!!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 06/11/2009
Mood : Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 5 M_malakia-sto-tetragono-1

http://www.meow.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 5 Empty Απ: Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα

Δημοσίευση από doremi Κυρ Ιουλ 01, 2012 10:28 am

aporw έγραψε:Zαλίστηκα! Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 5 300270 Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 5 300270 Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 5 300270

Κονσέρβα και κροκέτες και είμαστε οκ! Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 5 742497 Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 5 300270

+100000000Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 5 300270 Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 5 300270 Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 5 300270 Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 5 300270 ως εδώ .
doremi
doremi
Γατού Fan Park
Γατού Fan Park

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 64
Τόπος : Aθήνα
Αριθμός γατουνίων : 3 τον Πίπη , τον Ορφέα και την Στέλλα
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Καλοκαίρι έως 32 βαθμούς όμως
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : πολλά , μα πάρα πολλά
Motto : είμαι γατομάνα τι να κάνουμε!!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/11/2010
Mood : Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 5 M-aipnies

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 5 Empty Απ: Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα

Δημοσίευση από koneko Κυρ Ιουλ 01, 2012 10:34 am

alexandrakicat έγραψε:Χμμμ δεν το ειχα σκεφτει!Ευχαριστω koneko!

Σπόιλερ:

Ηρω, εσενα;

aporw έγραψε:Zαλίστηκα! Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 5 300270 Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 5 300270 Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 5 300270

Κονσέρβα και κροκέτες και είμαστε οκ! Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 5 742497 Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 5 300270

Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 5 986261 Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 5 986261 Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 5 986261
Μπορεις να δινεις και 1-2 μερες την εβδομαδα μαγειρευτο, δεν χρειαζεσαι συμπληρωματα σε αυτη την περιπτωση Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 5 270712
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 5 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 5 Empty Απ: Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα

Δημοσίευση από aporw Κυρ Ιουλ 01, 2012 10:36 am

koneko έγραψε:

aporw έγραψε:Zαλίστηκα! Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 5 300270 Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 5 300270 Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 5 300270

Κονσέρβα και κροκέτες και είμαστε οκ! Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 5 742497 Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 5 300270

Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 5 986261 Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 5 986261 Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 5 986261
Μπορεις να δινεις και 1-2 μερες την εβδομαδα μαγειρευτο, δεν χρειαζεσαι συμπληρωματα σε αυτη την περιπτωση Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 5 270712

Nαι αυτό θα το κάνω! oksmily3
Αλλα δεν μπαίνω στην παραπάνω διαδικασία με βιταμίνε D, E , A , B (και όλα τα γράμματα της Άλφαβητα happy2 ) για κανένα λόγο! geek geek
aporw
aporw
Γατού Fan Park
Γατού Fan Park

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Νέα Σμύρνη
Αριθμός γατουνίων : 2 μεγάλες αγάπες!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Στην Αλάσκα αδελφές μου, στην Αλάσκα!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Λίνο & Χουζούρη
Motto : Χαμογέλα , λίγη τρέλλα θέλει η ζωή...!!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 06/11/2009
Mood : Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 5 M_malakia-sto-tetragono-1

http://www.meow.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 5 Empty Απ: Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα

Δημοσίευση από koneko Κυρ Ιουλ 01, 2012 10:55 am

aporw έγραψε:
koneko έγραψε:

aporw έγραψε:Zαλίστηκα! Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 5 300270 Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 5 300270 Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 5 300270

Κονσέρβα και κροκέτες και είμαστε οκ! Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 5 742497 Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 5 300270

Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 5 986261 Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 5 986261 Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 5 986261
Μπορεις να δινεις και 1-2 μερες την εβδομαδα μαγειρευτο, δεν χρειαζεσαι συμπληρωματα σε αυτη την περιπτωση Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 5 270712

Nαι αυτό θα το κάνω! Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 5 742497
Αλλα δεν μπαίνω στην παραπάνω διαδικασία με βιταμίνε D, E , A , B (και όλα τα γράμματα της Άλφαβητα Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 5 986261 ) για κανένα λόγο! Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 5 300270 Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 5 300270

μια απο τα ιδια και εγω Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 5 986261Γιατι νομιζεις οτι στραφηκα στο ωμο; Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 5 986261Οσο ψαχνεις, τοσο περισσοτερο τρελαινεσαι... στο τελος θα κυκλοφορουμε ετσι: Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 5 201970
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 5 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 5 Empty Απ: Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα

Δημοσίευση από funambolo Κυρ Ιουλ 01, 2012 11:13 am

aporw έγραψε:Zαλίστηκα! geek geek geek

Κονσέρβα και κροκέτες και είμαστε οκ! oksmily3 geek

Χα! Νομίζεις! Τι κονσέρβα και τι κροκέτες? Πόσα γραμμάρια από το ένα και πόσα από το άλλο? Γιατί τόσα από το ένα και τόσα από το άλλο? Γιατί την τάδε μάρκα από το ένα και την τάδε από το άλλο? Κι αν ο συνδυασμός δεν είναι ο σωστός? Και για πόσο καιρό το ένα και για πόσο το άλλο? Και μήπως λείπει κάτι από το ένα και περισσεύει στο άλλο? Ων ουκ έστιν αριθμός σε παρόμοια υπαρξιακά ερωτήματα!! happy2 happy2 happy2 happy2 happy2 geek geek geek geek crazy crazy crazy crazy crazy
funambolo
funambolo
Γαταμυθού
Γαταμυθού

Θηλυκό
Φίδι
Ηλικία : 58
Τόπος : Twilight Catzone
Αριθμός γατουνίων : τον Shaggy
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Casanova. Τους απογόνους του Casanova. Τους προγόνους του Casanova. Μέχρι και την αμμολεκάνη του Casanova.
Motto : Garfield: I can.. but I won't
Ημερομηνία Εγγραφής : 22/01/2012
Mood : Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 5 M_flush

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 5 Empty Απ: Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα

Δημοσίευση από doremi Κυρ Ιουλ 01, 2012 12:06 pm

funambolo έγραψε:
aporw έγραψε:Zαλίστηκα! Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 5 300270 Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 5 300270 Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 5 300270

Κονσέρβα και κροκέτες και είμαστε οκ! Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 5 742497 Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 5 300270

Χα! Νομίζεις! Τι κονσέρβα και τι κροκέτες? Πόσα γραμμάρια από το ένα και πόσα από το άλλο? Γιατί τόσα από το ένα και τόσα από το άλλο? Γιατί την τάδε μάρκα από το ένα και την τάδε από το άλλο? Κι αν ο συνδυασμός δεν είναι ο σωστός? Και για πόσο καιρό το ένα και για πόσο το άλλο? Και μήπως λείπει κάτι από το ένα και περισσεύει στο άλλο? Ων ουκ έστιν αριθμός σε παρόμοια υπαρξιακά ερωτήματα!! Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 5 986261 Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 5 986261 Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 5 986261 Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 5 986261 Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 5 986261 Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 5 300270 Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 5 300270 Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 5 300270 Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 5 300270 Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 5 201970 Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 5 201970 Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 5 201970 Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 5 201970 Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 5 201970
Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 5 435590 Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 5 975367 Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 5 975367 Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 5 975367
doremi
doremi
Γατού Fan Park
Γατού Fan Park

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 64
Τόπος : Aθήνα
Αριθμός γατουνίων : 3 τον Πίπη , τον Ορφέα και την Στέλλα
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Καλοκαίρι έως 32 βαθμούς όμως
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : πολλά , μα πάρα πολλά
Motto : είμαι γατομάνα τι να κάνουμε!!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/11/2010
Mood : Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 5 M-aipnies

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 5 Empty Απ: Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα

Δημοσίευση από funambolo Κυρ Ιουλ 01, 2012 12:18 pm

Περνάω εδώ αυτό που έγραψα (οφ τόπικ φυσικά geek ) στο θέμα της άμμου, μια και αισθάνομαι κι εγώ όπως η Μαρία - Ντορεμί πιο πάνω Laughing

Θα πω κάτι, με όλον (και το εννοώ) το σεβασμό σε όλες τις απόψεις που γράφονται και που πολλές φορές τις ζητάω κι εγώ: Πελάγωσα και το λέω ειλικρινά. Διαβάζω τόσο αντίθετες απόψεις και δη το ίδιο αποφασιστικά γραμμένες, που στο τέλος χάνω το μπούσουλα. Υπέρ της ωμής, κατά της ωμής, υπέρ της μαγειρευτής, κατά της μαγειρευτής, υπέρ της τάδε κονσέρβας, κατά της τάδε κονσέρβας, υπέρ της τάδε ξηράς, κατά της τάδε ξηράς. Χθες καθόμουν μες στη μαύρη νύχτα σαββατιάτικο και διάβαζα ξένα φόρουμ (όπου γίνεται ο ίδιος χαμός με τις απόψεις) και σήμερα ξύπνησα ακόμη πιο χαμένη στη μετάφραση. Κι άρχισα να σκέφτομαι ότι καλά όλα αυτά, αλλά στην τελική ούτε γιατροί είμαστε, ούτε ζούμε πχ όλοι στη βόρεια ευρώπη (όπου κατασκευάζονται κατά κύριο λόγο οι τροφές που συζητάμε), ούτε όλα τα ζώα μας είναι ίδια, ούτε καν εμείς είμαστε ίδιοι ως ανάγκες, δυνατότητες και φιλοσοφία ζωής. Μήπως (και το θέτω ως ερώτημα προβληματισμού, όχι ως κακόπιστη κριτική) φτάνουμε σ΄ ένα σημείο που τελικά το παρακάνουμε και ίσως κάνουμε και κακό? Γράφω δηλαδή εγώ ένα κατεβατό υπέρ της τάδε πχ κονσέρβας (χωρίς να είμαι και ειδικός ή γιατρός), πείθεται κάποιος που το διαβάζει, την παίρνει, χωρίς να συμβουλευτεί και το γιατρό του γιατί εγώ τα παρουσίασα πολύ πειστικά, και στο τέλος παθαίνει το δικό του ζωάκι κάτι, γιατί έχει άλλες ανάγκες από το δικό μου... Επαναλαμβάνω, εκφράζω απλώς προσωπικό πελάγωμα, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι κριτικάρω απόψεις που έχουν γραφτεί. Η γνώμη σας?

funambolo
funambolo
Γαταμυθού
Γαταμυθού

Θηλυκό
Φίδι
Ηλικία : 58
Τόπος : Twilight Catzone
Αριθμός γατουνίων : τον Shaggy
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Casanova. Τους απογόνους του Casanova. Τους προγόνους του Casanova. Μέχρι και την αμμολεκάνη του Casanova.
Motto : Garfield: I can.. but I won't
Ημερομηνία Εγγραφής : 22/01/2012
Mood : Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 5 M_flush

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 5 από 25 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 15 ... 25  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης