gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

γατακι και νυχακια

4 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

γατακι και νυχακια Empty γατακι και νυχακια

Δημοσίευση από Naerdiel Δευ Μάης 14, 2012 5:58 pm

Ζα σας!
Τι κανετε γατοφιλαρακια μου; Εγω καλα, γινομαι σερπαντινα σιγα σιγα, η αλλιως, ζεμπρα. Το κοριτσι μου εχει νυχακια που ποναααααααααααανε...Χθες δε εκανε μια τσαχπινια σε ντετε χρονο και ορμηξε στη μουρη μου να με παρει αγκαλιτσα , αλλα τα ματια μου φτυνα την σκαπουλαραν
Οποτε, για 1,5 μηνων μπεμπε με τα νυχια κανουμε τιποτα η τσουκου;;;; εχει ονυχορδομιο αλλα δεν ξερω αν ειναι για παιχνιδι η ετσι φτιαχνει και το νυχι τους.
Αν ειμαι σε λαθος ενοτητα, χιλια συγνωμη και ευχαριστως παγεντε με εκει που πρεπει Smile
Naerdiel
Naerdiel
Γατοπαγίτης
Γατοπαγίτης

Θηλυκό
Αριθμός γατουνίων : 1 το Μπικοτακι μου
Ημερομηνία Εγγραφής : 04/05/2012
Mood : γατακι και νυχακια M_sad

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

γατακι και νυχακια Empty Απ: γατακι και νυχακια

Δημοσίευση από Dreamer Δευ Μάης 14, 2012 8:45 pm

Χαχα, λογικό είναι να έχει κοφτερά και μακριά νυχάκια. Δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα περισσότερο από αυτό που κάνεις και για τα δικά σου νύχια όταν μεγαλώνουν: κόψιμο! oksmily3

Δεν είναι δύσκολη διαδικασία, απλά θέλει αρκετή προσοχή γιατί αν τους τα κόψεις πολύ βαθιά μπορεί να ματώσουν. Σου βάζω μια εικόνα που με είχε βοηθήσει κι εμένα πολύ στην αρχή για να δεις σε ποιο ακριβώς σημείο πρέπει να κόψεις το νύχι για να μην ματώσει.

γατακι και νυχακια Fro_nails

Δεν είναι όλα τα γατάκια πολύ δεκτικά σε αυτή τη διαδικασία, γι' αυτό καλό θα ήταν να το δελεάσεις με λίγα χαδάκι στην αρχή και στο τέλος να το επιβραβεύσεις με την αγαπημένη του λιχουδίτσα. Έτσι, θα συνδέσει το κόψιμο νυχιών με την λιχουδιά και θα γίνει (ίσως) πιο υπομονετικό.

Καλή επιτυχία! Smile
Dreamer
Dreamer
Καλλιτεχνό-γατα
Καλλιτεχνό-γατα

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Κερατσίνι
Αριθμός γατουνίων : 5 (Μπέντζαμιν, Ρίκυ, Μελένια, Χάρυ, Νεφέλη)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Άνοιξη, βέβαια! (ήλιος, πουλάκια, μυγάκια, λουλουδάκια...)
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Αγάπη, Χιονάτη, Χουρχουρίτσα, Shaggy, Ελίζα
Motto : Οι γυναίκες και οι γάτες θα κάνουν ό,τι τους αρέσει, και οι άντρες και οι σκύλοι θα πρέπει να χαλαρώσουν και να συνηθίσουν σʼ αυτήν την ιδέα.
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/03/2012
Mood : γατακι και νυχακια M_fire

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

γατακι και νυχακια Empty Απ: γατακι και νυχακια

Δημοσίευση από Naerdiel Σαβ Μάης 19, 2012 4:42 pm

σε ευχαριστω παρα πολυ!
τα κοψαμε τα μπροστινα, τα πισω ουτε λογος. Δεν πειραζει εχω καιρο μπροστα μου, δοξα στον Θεο, ειναι μικιο μικιο μπικοτακι αλλωστε. Βεβαια, εχω φρικαρει μιας και ειμαι γεμααααατη γρατζουνιες και κλαιγομαι, χαχα!
Naerdiel
Naerdiel
Γατοπαγίτης
Γατοπαγίτης

Θηλυκό
Αριθμός γατουνίων : 1 το Μπικοτακι μου
Ημερομηνία Εγγραφής : 04/05/2012
Mood : γατακι και νυχακια M_sad

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

γατακι και νυχακια Empty Απ: γατακι και νυχακια

Δημοσίευση από marea Σαβ Μάης 19, 2012 8:51 pm

Τα πισω νυχακια συνηθως δεν τα κοβουν... δεν ειναι τοσο μυτερα οσο τα μπροστα εξαλλου... Οποτε δεν χρειαζεται... Αν κοβεις τα μπροστα τακτικα δεν θα υπαρχει προβλημα...
marea
marea
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Τόπος : Πάτρα
Αριθμός γατουνίων : π
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την Pupa, την Στελλιτσα, την Ιριδα, τη Φρεγια, τα Χιονατακια, τον αδερφοξαδερφο χαλαρααα!!!!!
Motto : Δεν ειναι οι καταστασεις που μας αναστατωνουν αλλα η ερμηνεια μας για αυτες...
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/05/2011
Mood : γατακι και νυχακια M_smoke

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

γατακι και νυχακια Empty Απ: γατακι και νυχακια

Δημοσίευση από koneko Κυρ Μάης 20, 2012 10:44 am

Βασικα υπαρχουν περιπτωσεις που και τα πισω θελουν κοψιμο. Εγω πχ αν δεν τα κοψω στον δικο μου σκαλωνουν στην μοκετα οταν τρεχει και μπορουν να σπασουν (μια φορα του ραγισε ενα). Ενιοτε μεγαλουν παρα πολυ και προεξεχουν αρκετα, κατι που προσωπικα θεωρω οτι ειναι αφυσικο (δεν το βλεπεις δηλαδη στις γατες που ζουν εξω). Πιστευω πως ειναι καλυτερα να το μαθεις απο τωρα να του κοβεις τα νυχια για να μη σου βγαζει το λαδι οταν μεγαλωσει. Ξεκινα με λιγα νυχια καθε φορα και μη βιαζεσαι. Δε χρειαζεται να τα κοβεις πολυ. Εγω του τα εκοβα λιγο στις ακρες για να μεγαλωνουν πιο γρηγορα, ωστε να του τα κοβω πιο συχνα για να συνηθιζει. Το κολπο με τα treats μετα το κοψιμο νυχιων δεν το εφαρμοσα, αλλα και χωρις αυτο ειναι ανεκτικος και καθεται ησυχα (τις περισσοτερες φορες) και του τα κοβω. Μη του τα κοβεις πανω στο παιχνιδι. Περιμενε να το βρεις ξαπλωμενο να κοιμαται ή να μισοκοιμαται. Θα διευκολυνθεις παρα πολυ ετσι!
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : γατακι και νυχακια M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

γατακι και νυχακια Empty Απ: γατακι και νυχακια

Δημοσίευση από Naerdiel Κυρ Μάης 20, 2012 2:40 pm

με βοηθατε τοσο πολυ. Σας ευχαριστωωωωωωωωωωωωωωωω!
Naerdiel
Naerdiel
Γατοπαγίτης
Γατοπαγίτης

Θηλυκό
Αριθμός γατουνίων : 1 το Μπικοτακι μου
Ημερομηνία Εγγραφής : 04/05/2012
Mood : γατακι και νυχακια M_sad

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης