gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

+29
houlieta
nikos_x
Pascalicious
mpoulaalekoula
Mary-Fish
vaso
Gogo Valentinou
YNL
loulou
otz
koneko
Δ²
f.m123
Dreamer
Debbie4ever
Naerdiel
ralou
alexandrakicat
γατογατούλα
OlgaGreece
ΠΡΙΓΚΗΠΑΣ
Πούπσυ
δροσω
flokatoula
Maskotaki
Anatoli
Φωτεινή
aporw
Sisy
33 απαντήσεις

Σελίδα 5 από 7 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 5 Empty Απ: Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

Δημοσίευση από Πούπσυ Τετ Ιουν 20, 2012 1:56 am

f.m123 έγραψε:
nikos_x έγραψε:Η ξηρα τροφη μαγειρευεται(υψηλες θερμοκρασιες). Αυτη ειναι η διαφορα.
Κι όμως, έχουν σημειωθεί περιστατικά τοξοπλάσμωσης και σαλμονέλλας σε ζώα που τρέφονταν αποκλειστικά με τροφή του εμπορίου.. Για τίποτα δε μπορούμε να είμαστε σίγουροι..
ωραία... τώρα είμαστε στο στοιχείο μου... Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 5 236755
Πούπσυ
Πούπσυ
Gatus Paranoicus
Gatus Paranoicus

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : Γαλημάτα
Αριθμός γατουνίων : Η Πούπσυ και ο Τζέρυ στο σπίτι... και η αδεσποτούλα Λούσυ στην πυλωτή!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Βροχερός αλλά χωρίς κρύο
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : τον ΑΙΜΙΛΙΟ!!!! και τον Κανελλάκο!
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/01/2009
Mood : Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 5 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 5 Empty Απ: Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

Δημοσίευση από nikos_x Τετ Ιουν 20, 2012 1:57 am

Η τοξοπλασμωση με την τροφη του εμποριου δεν μπορω να φανταστω πως συσχετιζεται.
Η σαλμονελλα ναι.H μολυνση της τροφης θα πρεπει να εγινε λογικα μετα την επεξεργασια της(μη καθαρες επιφανειες?κακη χρηση εξοπλισμου απο το προσωπικο?ποιος ξερει).
Οπως και να εχει ενα υγιες ζωο ελαχιστα θα ενοχληθει απο κατι τετοιο,εμεις εχουμε θεμα.

Ο γατος μου κοντευει τα 8 κιλα και τρωει σχετικα πιο λιγο απο μια γατα που ειναι 5-6 κιλα. Οταν τρεφοταν μονο με κονσερβες, ετρωγε 3 μικρες (των 85γρ) την ημερα. Δεν μπορουσε να φαει παραπανω και απο αυτες αφηνε στο πιατο του
Οι πινακες με τις ποσοτητες ειναι μπουσουλας. Αλλιως θα ταιζαμε ολοι "φαε γατα μεχρι να σκασεις".Απο εκει κ περα ειναι στον καθε οργανισμο ποσο φαγητο χρειαζεται. blinking Με την μικρη μου σκυλα ξερω πως οποια κροκετα κ να της δωσω,οσο κ να λεει η ημερισια ποσοτητα ,πανω απο 200γρ(κ πολλα λεω) δεν θα φαει ημερισιως.Ειναι το σκαρι της τετοιο..
nikos_x
nikos_x
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.

Άντρας
Άλογο
Ηλικία : 34
Αριθμός γατουνίων : 1 + 1 που γαυγίζει
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Motto : The dog did it!
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/07/2009
Mood : Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 5 Lick

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 5 Empty Απ: Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

Δημοσίευση από f.m123 Τετ Ιουν 20, 2012 2:03 am

Πούπσυ έγραψε:
f.m123 έγραψε:
nikos_x έγραψε:Η ξηρα τροφη μαγειρευεται(υψηλες θερμοκρασιες). Αυτη ειναι η διαφορα.
Κι όμως, έχουν σημειωθεί περιστατικά τοξοπλάσμωσης και σαλμονέλλας σε ζώα που τρέφονταν αποκλειστικά με τροφή του εμπορίου.. Για τίποτα δε μπορούμε να είμαστε σίγουροι..
ωραία... τώρα είμαστε στο στοιχείο μου... Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 5 236755
Ελιζάκι είναι λίγα τα περιστατικά, και είμαι σίγουρη ότι δεν ήταν υπεύθυνη η royal, οπότε μην αγχώνεσαι.. grouphug
Δε θυμάμαι που τα διαβάζω όλα αυτά ρε γαμώτο, πρέπει να κρατάω τα άρθρα ή σαιτ και να σας τα παραθέτω!
[quote="nikos_x"]Η τοξοπλασμωση με την τροφη του εμποριου δεν μπορω να φανταστω πως συσχετιζεται.
Η σαλμονελλα ναι.H μολυνση της τροφης θα πρεπει να εγινε λογικα μετα την επεξεργασια της(μη καθαρες επιφανειες?κακη χρηση εξοπλισμου απο το προσωπικο?ποιος ξερει).
Οπως και να εχει ενα υγιες ζωο ελαχιστα θα ενοχληθει απο κατι τετοιο,εμεις εχουμε θεμα.

Συμφωνώ, αυτά τα δύο είναι οι λόγοι για τους οποίους δεν έχω ξεκινήσει ωμή διατροφή.. Καθαρά...
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 5 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 5 Empty Απ: Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

Δημοσίευση από koneko Τετ Ιουν 20, 2012 2:05 am

Πούπσυ έγραψε:
f.m123 έγραψε:
nikos_x έγραψε:Η ξηρα τροφη μαγειρευεται(υψηλες θερμοκρασιες). Αυτη ειναι η διαφορα.
Κι όμως, έχουν σημειωθεί περιστατικά τοξοπλάσμωσης και σαλμονέλλας σε ζώα που τρέφονταν αποκλειστικά με τροφή του εμπορίου.. Για τίποτα δε μπορούμε να είμαστε σίγουροι..
ωραία... τώρα είμαστε στο στοιχείο μου... Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 5 236755

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 5 986261 Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 5 986261 Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 5 986261 Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 5 986261 Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 5 986261 Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 5 986261

Να πλενεις τα χερια σου καθε φορα που πιανεις ξηρα τροφη Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 5 270712
Μην ανησυχεις! Ειμαστε περιτριγυρισμενοι απο μικροοργανισμους! Δεν χρειαζεται να φρικαρεις με το παραμικρο Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 5 270712
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 5 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 5 Empty Απ: Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

Δημοσίευση από Πούπσυ Τετ Ιουν 20, 2012 2:06 am

μπορεί να κολλήσει η γάτα τοξόπλασμα αμα φάει κανενα κουνουπάκι ή πεταλουδίτσα; πριν λίγο κατι βούτηξε ο τζέρυ και μασούλησε. Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 5 236755
Πούπσυ
Πούπσυ
Gatus Paranoicus
Gatus Paranoicus

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : Γαλημάτα
Αριθμός γατουνίων : Η Πούπσυ και ο Τζέρυ στο σπίτι... και η αδεσποτούλα Λούσυ στην πυλωτή!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Βροχερός αλλά χωρίς κρύο
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : τον ΑΙΜΙΛΙΟ!!!! και τον Κανελλάκο!
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/01/2009
Mood : Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 5 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 5 Empty Απ: Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

Δημοσίευση από f.m123 Τετ Ιουν 20, 2012 2:06 am

koneko έγραψε:
Πούπσυ έγραψε:
f.m123 έγραψε:
nikos_x έγραψε:Η ξηρα τροφη μαγειρευεται(υψηλες θερμοκρασιες). Αυτη ειναι η διαφορα.
Κι όμως, έχουν σημειωθεί περιστατικά τοξοπλάσμωσης και σαλμονέλλας σε ζώα που τρέφονταν αποκλειστικά με τροφή του εμπορίου.. Για τίποτα δε μπορούμε να είμαστε σίγουροι..
ωραία... τώρα είμαστε στο στοιχείο μου... Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 5 236755

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 5 986261 Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 5 986261 Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 5 986261 Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 5 986261 Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 5 986261 Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 5 986261

Να πλενεις τα χερια σου καθε φορα που πιανεις ξηρα τροφη Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 5 270712
Μην ανησυχεις! Ειμαστε περιτριγυρισμενοι απο μικροοργανισμους! Δεν χρειαζεται να φρικαρεις με το παραμικρο Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 5 270712
Μην την αγχώνεις κι εσύ! fapa
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 5 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 5 Empty Απ: Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

Δημοσίευση από Πούπσυ Τετ Ιουν 20, 2012 2:07 am

τα πλένω συνήθως, αλλά αν καμια φορά το ξεχάσω;;;; ουφ, έχουν κάνει πληγές τα χερια μου απο το πολύ πλύσιμο.
Πούπσυ
Πούπσυ
Gatus Paranoicus
Gatus Paranoicus

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : Γαλημάτα
Αριθμός γατουνίων : Η Πούπσυ και ο Τζέρυ στο σπίτι... και η αδεσποτούλα Λούσυ στην πυλωτή!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Βροχερός αλλά χωρίς κρύο
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : τον ΑΙΜΙΛΙΟ!!!! και τον Κανελλάκο!
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/01/2009
Mood : Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 5 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 5 Empty Απ: Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

Δημοσίευση από f.m123 Τετ Ιουν 20, 2012 2:08 am

Πούπσυ έγραψε:μπορεί να κολλήσει η γάτα τοξόπλασμα αμα φάει κανενα κουνουπάκι ή πεταλουδίτσα; πριν λίγο κατι βούτηξε ο τζέρυ και μασούλησε. Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 5 236755
όχι καλέ! Από κρέας κολλάνε!
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 5 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 5 Empty Απ: Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

Δημοσίευση από koneko Τετ Ιουν 20, 2012 2:12 am

Πούπσυ έγραψε:τα πλένω συνήθως, αλλά αν καμια φορά το ξεχάσω;;;; ουφ, έχουν κάνει πληγές τα χερια μου απο το πολύ πλύσιμο.

κοιτα... εγω εχω δοκιμασει ξηρα τροφη... ειχα φαει δηλαδη μερικες κροκετες και δεν επαθα τιποτα... αν ξεχασεις να πλυνεις τα χερια σου δεν θα παθεις κατι. Το ανοσοποιητικο σου συστημα υπαρχει, απλα ειναι λιγο πιο εξασθενημενο, δεν υπαρχει προβλημα. Τι να πει και η ξαδερφη μου που ηταν εγκυος και ειχα παει στο εξοχικο τους και κολλησα την γριπη των χοιρων και ημουν 2 εβδομαδες αρρωστη! Εγω θα ειχα αποβαλλει μονο στην ιδεα οτι εχει καποιος κοντα μου αυτη την γριπη Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 5 236755 Χαλαρωσε και απολαυσε την εγκυμοσυνη σου! Α! Επισης εχω μια κολλητη η οποια θα γεννησει τον επομενο μηνα και δουλευει σε νοσοκομειο... φαντασου τι γινεται εκει απο βακτηρια και μαλιστα πολλα ειναι και ανθεκτικα σε αντιβιωση!
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 5 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 5 Empty Απ: Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

Δημοσίευση από Πούπσυ Τετ Ιουν 20, 2012 2:16 am

το τοξόπλασμα φοβάμαι.... και καμιά φορά πιάνω την brekkies που δίνω στα αδεσποτάκια κάτω. ελπίζω να μην είμαι γκαντέμω και να πάθω κάτι. αμέσως μετά ανεβαίνω και πλένω τα χέρια μου. αλλά πιανω τα πόμολα. μήπως πρέπει να τα αποστηρώνω και αυτά καθε φορά;
Πούπσυ
Πούπσυ
Gatus Paranoicus
Gatus Paranoicus

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : Γαλημάτα
Αριθμός γατουνίων : Η Πούπσυ και ο Τζέρυ στο σπίτι... και η αδεσποτούλα Λούσυ στην πυλωτή!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Βροχερός αλλά χωρίς κρύο
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : τον ΑΙΜΙΛΙΟ!!!! και τον Κανελλάκο!
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/01/2009
Mood : Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 5 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 5 Empty Απ: Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

Δημοσίευση από f.m123 Τετ Ιουν 20, 2012 2:29 am

Πούπσυ έγραψε:το τοξόπλασμα φοβάμαι.... και καμιά φορά πιάνω την brekkies που δίνω στα αδεσποτάκια κάτω. ελπίζω να μην είμαι γκαντέμω και να πάθω κάτι. αμέσως μετά ανεβαίνω και πλένω τα χέρια μου. αλλά πιανω τα πόμολα. μήπως πρέπει να τα αποστηρώνω και αυτά καθε φορά;
Ριλάξ.. Είπαμε, ελάχιστα περιστατικά, όχι ρουαγιάλ.. δε κολλάς τοξόπλασμα έτσι εύκολα, και να κολλούσε η γάτα θα έπρεπε να αφήσεις 1 μέρα τουλάχιστον την αμμολεκάνη ακαθάριστη...
εντιτ: πρέπει να έρθεις σε επαφή με κόπρανα ή να σε δαγκάσει η γάτα (και σε αυτό ααααννν κολλήσεις) για να το πάθεις..δεν πιάνεις-κολλάς... Μόνο αν φας τα brekkies και έχουν τοξόπλασμα υπάρχει ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ να κολλήσεις...
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 5 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 5 Empty Απ: Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

Δημοσίευση από Πούπσυ Τετ Ιουν 20, 2012 2:32 am

η brekkies; αλλά πλένω συνήθως τα χέρια μου. και φαντάζομαι ότι δεν θα είναι και σε κάθε παρτίδα...
Πούπσυ
Πούπσυ
Gatus Paranoicus
Gatus Paranoicus

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : Γαλημάτα
Αριθμός γατουνίων : Η Πούπσυ και ο Τζέρυ στο σπίτι... και η αδεσποτούλα Λούσυ στην πυλωτή!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Βροχερός αλλά χωρίς κρύο
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : τον ΑΙΜΙΛΙΟ!!!! και τον Κανελλάκο!
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/01/2009
Mood : Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 5 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 5 Empty Απ: Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

Δημοσίευση από f.m123 Τετ Ιουν 20, 2012 2:34 am

Πούπσυ έγραψε:η brekkies; αλλά πλένω συνήθως τα χέρια μου. και φαντάζομαι ότι δεν θα είναι και σε κάθε παρτίδα...
Ούτε αυτή πρέπει να ήταν.. Ποιά ήταν να δεις.. Η whiskas; Δε θυμάμαι..
Ξαναλέω.. πρέπει να τις φας για να κολλήσεις..
Χαλαρά..
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 5 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 5 Empty Απ: Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

Δημοσίευση από Πούπσυ Τετ Ιουν 20, 2012 2:47 am

το έψαξα λίγο στο γούγλη και με παρέπεμψε εδώ
http://www.petcorner.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=126:2008-10-17-03-21-27&catid=10:--a-&Itemid=62


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Πούπσυ στις Τετ Ιουν 20, 2012 2:54 am, 1 φορά
Πούπσυ
Πούπσυ
Gatus Paranoicus
Gatus Paranoicus

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : Γαλημάτα
Αριθμός γατουνίων : Η Πούπσυ και ο Τζέρυ στο σπίτι... και η αδεσποτούλα Λούσυ στην πυλωτή!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Βροχερός αλλά χωρίς κρύο
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : τον ΑΙΜΙΛΙΟ!!!! και τον Κανελλάκο!
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/01/2009
Mood : Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 5 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 5 Empty Απ: Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

Δημοσίευση από f.m123 Τετ Ιουν 20, 2012 2:50 am

Αυτά έχουν μελανίνη από ότι βλέπω.. Λέει τίποτα για τοξόπλασμα και δεν το πρόσεξα;
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 5 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 5 Empty Απ: Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

Δημοσίευση από Πούπσυ Τετ Ιουν 20, 2012 2:52 am

f.m123 έγραψε:Αυτά έχουν μελανίνη από ότι βλέπω.. Λέει τίποτα για τοξόπλασμα και δεν το πρόσεξα;

ακριβως. μάλλον δεν γινεται να έχουν τοξόπλασμα αφού έχουν μαγειρευτεί.
Πούπσυ
Πούπσυ
Gatus Paranoicus
Gatus Paranoicus

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : Γαλημάτα
Αριθμός γατουνίων : Η Πούπσυ και ο Τζέρυ στο σπίτι... και η αδεσποτούλα Λούσυ στην πυλωτή!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Βροχερός αλλά χωρίς κρύο
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : τον ΑΙΜΙΛΙΟ!!!! και τον Κανελλάκο!
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/01/2009
Mood : Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 5 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 5 Empty Απ: Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

Δημοσίευση από f.m123 Τετ Ιουν 20, 2012 2:54 am

Πούπσυ έγραψε:
f.m123 έγραψε:Αυτά έχουν μελανίνη από ότι βλέπω.. Λέει τίποτα για τοξόπλασμα και δεν το πρόσεξα;

ακριβως. μάλλον δεν γινεται να έχουν τοξόπλασμα αφού έχουν μαγειρευτεί.
Ναι, υπάρχουν συγκεκριμένες τροφές και συγκεκριμένα περιστατικά για αυτά που λέω... Κάτσε να ψάξω λίγο μπας και βρω και θα σου πω!
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 5 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 5 Empty Απ: Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

Δημοσίευση από Πούπσυ Τετ Ιουν 20, 2012 2:56 am

ασε, καλύτερα να μη μαθω... μέχρι στιγμής δεν έχουμε πάθει τίποτα. φαντάζομαι ότι το ίδιο ισχύει και για τα δικά μας τρόφιμα, κινδυνεύουμε ενδεχομένως κι εμείς απο έτοιμες συσκευασμένες τροφές. τόσες παρτίδες αποσύρονται κάθε φορά. ας κουλάρουμε, δηλαδή εγω ας κουλάρω...
Πούπσυ
Πούπσυ
Gatus Paranoicus
Gatus Paranoicus

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : Γαλημάτα
Αριθμός γατουνίων : Η Πούπσυ και ο Τζέρυ στο σπίτι... και η αδεσποτούλα Λούσυ στην πυλωτή!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Βροχερός αλλά χωρίς κρύο
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : τον ΑΙΜΙΛΙΟ!!!! και τον Κανελλάκο!
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/01/2009
Mood : Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 5 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 5 Empty Απ: Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

Δημοσίευση από f.m123 Τετ Ιουν 20, 2012 3:05 am

Πούπσυ έγραψε:ασε, καλύτερα να μη μαθω... μέχρι στιγμής δεν έχουμε πάθει τίποτα. φαντάζομαι ότι το ίδιο ισχύει και για τα δικά μας τρόφιμα, κινδυνεύουμε ενδεχομένως κι εμείς απο έτοιμες συσκευασμένες τροφές. τόσες παρτίδες αποσύρονται κάθε φορά. ας κουλάρουμε, δηλαδή εγω ας κουλάρω...
έτσι! Ακριβώς! oksmily3 grouphug
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 5 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 5 Empty Απ: Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

Δημοσίευση από Πούπσυ Τετ Ιουν 20, 2012 3:17 am

f.m123 έγραψε:
Πούπσυ έγραψε:ασε, καλύτερα να μη μαθω... μέχρι στιγμής δεν έχουμε πάθει τίποτα. φαντάζομαι ότι το ίδιο ισχύει και για τα δικά μας τρόφιμα, κινδυνεύουμε ενδεχομένως κι εμείς απο έτοιμες συσκευασμένες τροφές. τόσες παρτίδες αποσύρονται κάθε φορά. ας κουλάρουμε, δηλαδή εγω ας κουλάρω...
έτσι! Ακριβώς! Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 5 742497 Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 5 952616
Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 5 702886

και τώρα ύπνο. καληνύχτα!
Πούπσυ
Πούπσυ
Gatus Paranoicus
Gatus Paranoicus

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : Γαλημάτα
Αριθμός γατουνίων : Η Πούπσυ και ο Τζέρυ στο σπίτι... και η αδεσποτούλα Λούσυ στην πυλωτή!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Βροχερός αλλά χωρίς κρύο
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : τον ΑΙΜΙΛΙΟ!!!! και τον Κανελλάκο!
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/01/2009
Mood : Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 5 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 5 Empty Απ: Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

Δημοσίευση από f.m123 Τετ Ιουν 20, 2012 3:24 am

Καληνύχτα! kissss
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 5 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 5 Empty Απ: Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

Δημοσίευση από Δ² Τετ Ιουν 20, 2012 10:46 am

f.m123 έγραψε:
Πούπσυ έγραψε:το τοξόπλασμα φοβάμαι.... και καμιά φορά πιάνω την brekkies που δίνω στα αδεσποτάκια κάτω. ελπίζω να μην είμαι γκαντέμω και να πάθω κάτι. αμέσως μετά ανεβαίνω και πλένω τα χέρια μου. αλλά πιανω τα πόμολα. μήπως πρέπει να τα αποστηρώνω και αυτά καθε φορά;
Ριλάξ.. Είπαμε, ελάχιστα περιστατικά, όχι ρουαγιάλ.. δε κολλάς τοξόπλασμα έτσι εύκολα, και να κολλούσε η γάτα θα έπρεπε να αφήσεις 1 μέρα τουλάχιστον την αμμολεκάνη ακαθάριστη...
εντιτ: πρέπει να έρθεις σε επαφή με κόπρανα ή να σε δαγκάσει η γάτα (και σε αυτό ααααννν κολλήσεις) για να το πάθεις..δεν πιάνεις-κολλάς... Μόνο αν φας τα brekkies και έχουν τοξόπλασμα υπάρχει ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ να κολλήσεις...
Από όσο ξέρω, ούτε αν σε δαγκώσει η γάτα κολλάς. Η γάτα μπορεί να το μεταδώσει μόνο από το παχύ της έντερο, μέσω των κοπράνων. Ετσι γίνεται και ο πλήρης κύκλος του τοξοπλάσματος στο περιβάλλον, ο τελικός φορέας είναι η γάτα. Για να κολλήσεις, θα πρέπει να πιάσεις τα κόπρανα μολυσμένης γάτας που έχουν μείνει στο περιβάλλον τουλάχιστον 48 ώρες και μετά να φας χωρίς να πλύνεις τα χέρια σου...

f.m123 έγραψε:Αυτά έχουν μελανίνη από ότι βλέπω.. Λέει τίποτα για τοξόπλασμα και δεν το πρόσεξα;
happy2 happy2 happy2 μελαμίνη βρε!!!
Τοξόπλασμα, αν έχει βρεθεί σε γατοτροφή, θα πρέπει να ήταν μη επαρκώς μαγειρευμένη και αυτό είναι πιθανότερο σε κονσέρβες παρά σε κροκέτες... Η κροκέτα για να περάσει από τον εκβολέα έρχεται σε επαφή με καυτό ατμό, οπότε τι να επιβιώσει εκεί... Το άλλο που θα μπορούσε να συμβεί, θα ήταν εξωτερική μόλυνση του δείγματος. πχ. είχαν χύμα τις κροκέτες στα κοντέινερ και πήγαν μολυσμένες γάτες ή ποντικια και skatovroxi μέσα στην τροφή... Ε, δε νομίζω να συμβαίνει σε σοβαρές εταιρείες αυτό, έχουν αυστηρούς ελέγχους...!
Δ²
Δ²
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/04/2012
Mood : Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 5 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 5 Empty Απ: Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

Δημοσίευση από f.m123 Τετ Ιουν 20, 2012 10:59 am

dimitroula έγραψε:
happy2 happy2 happy2 μελαμίνη βρε!!!
ε, τι μ τι ν το ίδιο είναι geek geek


Έχει επεξεργασθεί από τον/την vaso στις Τετ Ιουν 20, 2012 1:58 pm, 2 φορές συνολικά (Λόγος της επεξεργασίας : Διόρθωση Παράθεσης)
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 5 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 5 Empty Απ: Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

Δημοσίευση από nikos_x Τετ Ιουν 20, 2012 1:10 pm

O Xριστος!!! Ο πανικος μεσα σε 4-5 ποστς !χαχαχαχααχ
nikos_x
nikos_x
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.

Άντρας
Άλογο
Ηλικία : 34
Αριθμός γατουνίων : 1 + 1 που γαυγίζει
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Motto : The dog did it!
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/07/2009
Mood : Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 5 Lick

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 5 Empty Απ: Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

Δημοσίευση από houlieta Παρ Ιουλ 13, 2012 6:30 pm

Κορίτσια και αγόρια, έχω μια ερώτηση να κάνω!..
Πρόσφατα αγόρασα στα μικρά τερατάκια μου από ένα κουτί φακελάκια κονσερβούλας, εκτός από κροκέτα για δυο μήνες, συγκεκριμένα φακελάκια Rc..
Στην Σιέλ διάλεξα αυτήν...
Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 5 2199l
και στον Χούλιο διάλεξα αυτήν...
Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 5 3923

Όλα καλά μέχρι εδώ...

Το πρόβλημα τώρα....

Είχα να δω χρόνια τον Χούλιο να σνομπάρει τόσο πολύ τροφή και μάλιστα κονσέρβα!...
Δλδ, προτιμά να μείνει νηστικός μέχρι το επόμενο γεύμα παρά να δοκιμάσει έστω την τροφή, μόλις ανοίξω το φακελάκι αλλάζει κατεύθυνση!...
Και η Σιέλ με δυσκολία την τρώει την δική της, ενω την πρώτη φορά που τους έβαλα προτίμησε να φάει του Χούλιου...

Φυσικά δεν παίζει να τις πετάξω oπότε αναρωτιέμαι, είναι κακό να φάει η Σιελ και τις plus +12;
Σκεφτόμουν να δωσω στην μικρη αυτές και να πάρω στον Χούλιο τις οικονομικότατες και λετρεμένες του από το Lidl...

houlieta
houlieta
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Τόπος : Crazy Waters
Αριθμός γατουνίων : 3 (Ο.ο)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Motto : ...and I whispered to the horse: Trust no man in whose eyes you don't see yourself reflected as an equal...
Ημερομηνία Εγγραφής : 15/03/2012
Mood : Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 5 M_skat10

http://www.dpgr.gr/usergalleries/index.php?cat=15102

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 5 Empty Απ: Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

Δημοσίευση από alexandrakicat Παρ Ιουλ 13, 2012 6:42 pm

Δεν νμιζω οτι υπαρχει προβλημα...
Ο Σοκς τρωει με πολυ ευχαριστηση τις κροκετες για στιειρωμενα του Μαικ
alexandrakicat
alexandrakicat
Γατού Fan Park
Γατού Fan Park

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 24
Τόπος : Μυκονος
Αριθμός γατουνίων : Ενα διαολι,τον Μημ (απτό Μητσος!)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμωνας και βέβαια !
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την Sushi,την Μπαριλλα,την Pupa,ολα της marinas289 και της Δωρας!
Motto : Live now Think later
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/01/2011
Mood : Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 5 M_love

https://www.facebook.com/profile.php?id=100000631149520

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 5 Empty Απ: Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

Δημοσίευση από niki Παρ Ιουλ 13, 2012 6:53 pm

houlieta έγραψε:Κορίτσια και αγόρια, έχω μια ερώτηση να κάνω!..
Πρόσφατα αγόρασα στα μικρά τερατάκια μου από ένα κουτί φακελάκια κονσερβούλας, εκτός από κροκέτα για δυο μήνες, συγκεκριμένα φακελάκια Rc..
Στην Σιέλ διάλεξα αυτήν...
Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 5 2199l
και στον Χούλιο διάλεξα αυτήν...
Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 5 3923

Όλα καλά μέχρι εδώ...

Το πρόβλημα τώρα....

Είχα να δω χρόνια τον Χούλιο να σνομπάρει τόσο πολύ τροφή και μάλιστα κονσέρβα!...
Δλδ, προτιμά να μείνει νηστικός μέχρι το επόμενο γεύμα παρά να δοκιμάσει έστω την τροφή, μόλις ανοίξω το φακελάκι αλλάζει κατεύθυνση!...
Και η Σιέλ με δυσκολία την τρώει την δική της, ενω την πρώτη φορά που τους έβαλα προτίμησε να φάει του Χούλιου...

Φυσικά δεν παίζει να τις πετάξω oπότε αναρωτιέμαι, είναι κακό να φάει η Σιελ και τις plus +12;
Σκεφτόμουν να δωσω στην μικρη αυτές και να πάρω στον Χούλιο τις οικονομικότατες και λετρεμένες του από το Lidl...


Και εγώ στο παρελθόν είχα πάρει τα φακελάκια της RC αλλά τα είχαν σνομπάρει επιδεικτικά. Ούτε να τα μυρίσουν δεν ήθελαν. No ....τα δικά μου μόνο Gourmet GOLD και Diamant τρώνε και αυτό ορισμένες γεύσεις. suicide
....ενώ κροκέτες τρώνε μόνο R.C ....τι να γίνει άβυσσος η ψυχή των γατιών μου! angry2
Μακάρι να καταδεχόντανε τα φακελάκια του Lidl. No

Πάντως δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα αν η Σιελ φάει από τις plus+12... Suspect
niki
niki
Mature Cat
Mature Cat

Θηλυκό
Τόπος : Θεσσαλονικη
Αριθμός γατουνίων : 3
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοδιακοπές όλες τις εποχές του χρόνου
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : τον Βρούκο οπωσδήποτε!
Motto : Ο θεός έπλασε την γάτα για να δώσει στον άνθρωπο την απόλαυση ότι χαιδεύει την τίγρη!
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/01/2008
Mood : Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 5 M_summer

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 5 Empty Απ: Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

Δημοσίευση από SuperCatz Παρ Ιουλ 13, 2012 7:01 pm

f.m123 έγραψε:
dimitroula έγραψε:
Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 5 986261 Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 5 986261 Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 5 986261 μελαμίνη βρε!!!
ε, τι μ τι ν το ίδιο είναι Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 5 300270 Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 5 300270
Μου θύμησες τ' ανέκδοτο που είναι 2 ξανθιές, και λέει η μια στην άλλη :

"Τελικά είναι Ιράκ ή Ιράν?"Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 5 986261 Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 5 986261 Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 5 986261 Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 5 986261 Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 5 986261 Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 5 465745 Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 5 986261
houlieta έγραψε:Είχα να δω χρόνια τον Χούλιο να σνομπάρει τόσο πολύ τροφή και μάλιστα κονσέρβα!...
Δλδ, προτιμά να μείνει νηστικός μέχρι το επόμενο γεύμα παρά να δοκιμάσει έστω την τροφή, μόλις ανοίξω το φακελάκι αλλάζει κατεύθυνση!...
Και η Σιέλ με δυσκολία την τρώει την δική της, ενω την πρώτη φορά που τους έβαλα προτίμησε να φάει του Χούλιου...

Φυσικά δεν παίζει να τις πετάξω oπότε αναρωτιέμαι, είναι κακό να φάει η Σιελ και τις plus +12;
Σκεφτόμουν να δωσω στην μικρη αυτές και να πάρω στον Χούλιο τις οικονομικότατες και λετρεμένες του από το Lidl...

Ίσως αν κοίταζες τις διαφορές στα συστατικά, Μαράκι, να έβγαζες μια άκρη.. Ρώτα και τον γιατρό σας..

Κι εμένα σνόμπαραν, αυτή την εβδομάδα, την υγρή τροφή της rc.. Ειδικά ο Gizmo που είναι τρελός φαγανέιτορ, πήγε, μύρισε, έγλυψε λίγο, κι έφυγε.. Τα δε άλλα, μόνο από απόσταση.. Πολλή εντύπωση μου έκανε..
SuperCatz
SuperCatz
Gata Antipathiticus
Gata Antipathiticus

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 48
Τόπος : Brahames
Αριθμός γατουνίων : 4 στο σπίτι: ο Tesoro, ο Snow, η Πατούσα, κόρη της Λουλού και του Tesoro και ο Gizmo. Και ένα ακόμα, ένα ξεχωριστό και σπάνιο γατούνι που θα κατοικεί για πάντα στην καρδιά και στην ψυχή μας, το Λουλουδάκι μας..
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο, Χειμώνας, Χριστούγενναααα!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την Pupa, την Soraya, τον Shaggy, την Μελίνα και την Brighitta di Menin!
Motto : Είμαι η manager της Κουκουβάουνας!
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/01/2009
Mood : Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 5 M_dance

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 5 Empty Απ: Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

Δημοσίευση από f.m123 Παρ Ιουλ 13, 2012 7:03 pm

houlieta έγραψε:Κορίτσια και αγόρια, έχω μια ερώτηση να κάνω!..
Πρόσφατα αγόρασα στα μικρά τερατάκια μου από ένα κουτί φακελάκια κονσερβούλας, εκτός από κροκέτα για δυο μήνες, συγκεκριμένα φακελάκια Rc..
Στην Σιέλ διάλεξα αυτήν...
Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 5 2199l
και στον Χούλιο διάλεξα αυτήν...
Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 5 3923

Όλα καλά μέχρι εδώ...

Το πρόβλημα τώρα....

Είχα να δω χρόνια τον Χούλιο να σνομπάρει τόσο πολύ τροφή και μάλιστα κονσέρβα!...
Δλδ, προτιμά να μείνει νηστικός μέχρι το επόμενο γεύμα παρά να δοκιμάσει έστω την τροφή, μόλις ανοίξω το φακελάκι αλλάζει κατεύθυνση!...
Και η Σιέλ με δυσκολία την τρώει την δική της, ενω την πρώτη φορά που τους έβαλα προτίμησε να φάει του Χούλιου...

Φυσικά δεν παίζει να τις πετάξω oπότε αναρωτιέμαι, είναι κακό να φάει η Σιελ και τις plus +12;
Σκεφτόμουν να δωσω στην μικρη αυτές και να πάρω στον Χούλιο τις οικονομικότατες και λετρεμένες του από το Lidl...

Δε μου γεμίζουν ούτε εμένα το μάτι τα φακελάκια ρουαγιάλ, πήρα κι εγώ σήμερα.. Στις δικές μου αρέσει περισσότερο το δικό μου φαγητό παρά οι κονσέρβες, ξετρελάθηκαν μόνο με τις σεσίρ..
Δεν πιστεύω να υπάρξει πρόβλημα αν φάει και η Σιελ αυτές. Κι εγώ έχω δώσει στα μικρά κονσέρβες για ενήλικες γάτες, η σύσταση δεν είναι και τελείως διαφορετική, απλά η senior πρέπει να είναι πιο ελαφριά.. Θα ψάξω και λίγο τα συστατικά τους και θα σου ξαναποστάρω..
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 5 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 5 Empty Απ: Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

Δημοσίευση από SuperCatz Παρ Ιουλ 13, 2012 7:06 pm

niki έγραψε:Και εγώ στο παρελθόν είχα πάρει τα φακελάκια της RC αλλά τα είχαν σνομπάρει επιδεικτικά. Ούτε να τα μυρίσουν δεν ήθελαν. Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 5 504504 ....τα δικά μου μόνο Gourmet GOLD και Diamant τρώνε και αυτό ορισμένες γεύσεις. Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 5 448561
....ενώ κροκέτες τρώνε μόνο R.C ....τι να γίνει άβυσσος η ψυχή των γατιών μου! Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 5 734572
Μακάρι να καταδεχόντανε τα φακελάκια του Lidl. Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 5 504504

Πάντως δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα αν η Σιελ φάει από τις plus+12... Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 5 703780
Και τα δικά μου το ίδιο... Άσε που την diamant την σνόμπαραν και αυτή.. Μόνο την gold τρώνε.. Παλιότερα έτρωγαν τα φακελάκια της rc, τώρα όχι..

Η δε Πατούσα, δεν τρώει καθόλου υγρή τροφή, ρε γμτ..
SuperCatz
SuperCatz
Gata Antipathiticus
Gata Antipathiticus

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 48
Τόπος : Brahames
Αριθμός γατουνίων : 4 στο σπίτι: ο Tesoro, ο Snow, η Πατούσα, κόρη της Λουλού και του Tesoro και ο Gizmo. Και ένα ακόμα, ένα ξεχωριστό και σπάνιο γατούνι που θα κατοικεί για πάντα στην καρδιά και στην ψυχή μας, το Λουλουδάκι μας..
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο, Χειμώνας, Χριστούγενναααα!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την Pupa, την Soraya, τον Shaggy, την Μελίνα και την Brighitta di Menin!
Motto : Είμαι η manager της Κουκουβάουνας!
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/01/2009
Mood : Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 5 M_dance

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 5 Empty Απ: Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

Δημοσίευση από Δ² Παρ Ιουλ 13, 2012 7:08 pm

Από όσο έχω διαβάσει, οι τροφές για ηλικιωμένα ζώα έχουν μειωμένη πρωτεϊνη για την καρδιά και αυξημένο φωσφόρο για τα οστά. Δυστυχώς δεν κατάφερα να βρω τα συστατικά της συγκεκριμένης που παρέθεσες. Μήπως τα γράφει η συσκευασία;
Πάντως θα έλεγα δεν υπάρχει πρόβλημα αν δίνεις προσωρινά μια άλλη τροφή από αυτή που θα έπρεπε, απλώς σε μεγάλα διαστήματα και αν τρέφεται κατ'αποκλειστικότητα με αυτήν, θα μπορούσε ίσως να της δημιουργήσει ελλείψεις...
Νομίζω ότι το ερώτημά σου είναι για τις συγκεκριμένες που αγόρασες και όχι ότι σκοπεύεις να τις παίρνεις και στο μέλλον για τη Σιέλ, οπότε πιστεύω ότι άδικα ανησυχείς...
Δ²
Δ²
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/04/2012
Mood : Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 5 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 5 Empty Απ: Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

Δημοσίευση από houlieta Παρ Ιουλ 13, 2012 7:12 pm

Όχι καλέ, δεν τις ξαναγοράζω!..
Ειναι 2 κουτιά από 12 φακελάκια, δλδ η Σιέλ θα φάει σε βάθος χρόνου 12 κονσερβούλες που είναι για ηλικιωμένα γατόνια....
Έλαγα να της δίνω μία αυτες που πήρα για εκείνη και μία αυτές που δεν θέλει ο Χούλιο...
Κονσέρβα δεν τρώνε κάθε μέρα, θα έλεγα δυο με τρεις φορές την εβδομάδα περίπου...

Δλδ 3 φορές στα 21 γευματα...

houlieta
houlieta
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Τόπος : Crazy Waters
Αριθμός γατουνίων : 3 (Ο.ο)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Motto : ...and I whispered to the horse: Trust no man in whose eyes you don't see yourself reflected as an equal...
Ημερομηνία Εγγραφής : 15/03/2012
Mood : Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 5 M_skat10

http://www.dpgr.gr/usergalleries/index.php?cat=15102

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 5 Empty Απ: Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

Δημοσίευση από Δ² Παρ Ιουλ 13, 2012 7:15 pm

houlieta έγραψε:Όχι καλέ, δεν τις ξαναγοράζω!..
Ειναι 2 κουτιά από 12 φακελάκια, δλδ η Σιέλ θα φάει σε βάθος χρόνου 12 κονσερβούλες που είναι για ηλικιωμένα γατόνια....
Έλαγα να της δίνω μία αυτες που πήρα για εκείνη και μία αυτές που δεν θέλει ο Χούλιο...
Κονσέρβα δεν τρώνε κάθε μέρα, θα έλεγα δυο με τρεις φορές την εβδομάδα περίπου...
Δλδ 3 φορές στα 21 γευματα...
Τότε νομίζω δεν υπάρχει κανένα, μα κανένα πρόβλημα. Αν όμως έχεις τις αμφιβολίες σου, θα μπορούσες να ρωτήσεις και το γιατρό σας. Προσωπικά, θα τις έδινα στη Δημη εφόσον της άρεσαν κιόλας...
Δ²
Δ²
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/04/2012
Mood : Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 5 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 5 Empty Απ: Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

Δημοσίευση από Debbie4ever Παρ Ιουλ 13, 2012 7:16 pm

Τελικά houlieta μου επιβεβαιώνεις αυτό που μου έλεγε η μαμά μου για τις γατοτροφές του Lidl! Η μαμά μου παίρνει από εκεί τις κροκέτες για τα γατάκια που ταΐζει και τις δύο γεύσεις και μου λέει ότι ξετρελαίνονται! Έχει γύρω στις 10 γάτες που ταΐζει! Άρα καλύπτει όλα τα γούστα γιατί αποκλείεται να έχουν ίδια γούστα και οι 10!
Μόνο κονσέρβα δεν έχει πάρει! Ίσως πάρω εγώ του μικρού αργότερα 2-3 να δοκιμάσει!

Κι εγώ κονσέρβα του δίνω ένα γεύμα μέρα παρά μέρα!
Debbie4ever
Debbie4ever
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Περιστέρι
Αριθμός γατουνίων : Δύο. Το θηρίο και την γλύκα!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Χούλιο, Ρίκυ, Ερμής
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/06/2012
Mood : Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 5 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 5 Empty Απ: Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

Δημοσίευση από otz Παρ Ιουλ 13, 2012 7:18 pm

Υγρή τροφή royal δεν έχω πάρει ποτέ (εκτός από δύο φακελάκια ειδική για διάρροιες, που όμως δεν τους την έχω δώσει ποτέ, την έχω μόνο για ώρα ανάγκης).
Μέχρι τώρα έχουν φάει όσες κονσέρβες και να τους έχω δώσει. Δεν υπήρχε κάποια που να μην την έφαγαν. Και από ξηρά έχουν φάει όσες τους έχω πάρει, εκτός από μία.
otz
otz
Καλλιτεχνό-γατα
Καλλιτεχνό-γατα

Θηλυκό
Κόκκορας
Ηλικία : 42
Τόπος : Χίος
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Καλοκαίρι
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Dexter και Ninja
Motto : Καλύτερα να είσαι αισιόδοξος και να έχεις άδικο, παρά να είσαι απαισιόδοξος και να έχεις δίκιο.
Ημερομηνία Εγγραφής : 24/07/2011
Mood : Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 5 M_love

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 5 από 7 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης