gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Τα δικά μου αδεσποτάκια!!!

+6
SuperCatz
doremi
arianna
Πούπσυ
Chouzouris
lianap
10 απαντήσεις

Σελίδα 2 από 2 Επιστροφή  1, 2

Πήγαινε κάτω

Τα δικά μου αδεσποτάκια!!! - Σελίδα 2 Empty Απ: Τα δικά μου αδεσποτάκια!!!

Δημοσίευση από SuperCatz Σαβ Αυγ 27, 2011 10:48 pm

Υπέροχα είναι!Τα δικά μου αδεσποτάκια!!! - Σελίδα 2 45749 Τα δικά μου αδεσποτάκια!!! - Σελίδα 2 322479 Τα δικά μου αδεσποτάκια!!! - Σελίδα 2 45749





Όσο για τον κτηνίατρο ή την κλινική που λες, σε ποια περιοχή είσαι?
SuperCatz
SuperCatz
Gata Antipathiticus
Gata Antipathiticus

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 48
Τόπος : Brahames
Αριθμός γατουνίων : 4 στο σπίτι: ο Tesoro, ο Snow, η Πατούσα, κόρη της Λουλού και του Tesoro και ο Gizmo. Και ένα ακόμα, ένα ξεχωριστό και σπάνιο γατούνι που θα κατοικεί για πάντα στην καρδιά και στην ψυχή μας, το Λουλουδάκι μας..
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο, Χειμώνας, Χριστούγενναααα!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την Pupa, την Soraya, τον Shaggy, την Μελίνα και την Brighitta di Menin!
Motto : Είμαι η manager της Κουκουβάουνας!
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/01/2009
Mood : Τα δικά μου αδεσποτάκια!!! - Σελίδα 2 M_dance

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα δικά μου αδεσποτάκια!!! - Σελίδα 2 Empty Απ: Τα δικά μου αδεσποτάκια!!!

Δημοσίευση από lianap Κυρ Αυγ 28, 2011 9:29 am

Ευχαριστούμε πολύ! Μεταμόρφωση είμαστε αλλά και λίγο πιο μακριά δεν πειράζει. Αγ. Παρασκευή, Μαρούσι Κηφισιά, Ν. Ηράκλειο, και ότι είναι κοντά από εθνική ή Αττική οδό.

Η μαμά δε φεύγει από κάτω, κοιτάει συνέχεια πάνω και νιαουρίζει. Μπορεί να τα άκουσε ή να τα μύρισε. Μπορεί και να πονάει, είναι πολύ πρισμένα τα στηθάκια της.

lianap
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 61
Τόπος : Μεταμόρφωση
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 22/08/2011
Mood : Τα δικά μου αδεσποτάκια!!! - Σελίδα 2 M_smoke

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα δικά μου αδεσποτάκια!!! - Σελίδα 2 Empty Απ: Τα δικά μου αδεσποτάκια!!!

Δημοσίευση από XIONIS Κυρ Αυγ 28, 2011 9:50 am

Μεταμορφωση μενει ο Μανωλης (Maskotaki). Θα μπορουσες ισως να του στειλεις ενα pm να τον ρωτησεις σε ποια κτην ιατρο παει. Νομιζω ειχε πει οτι ειναι ευχαριστημενος.
Τα μωρα μη τα κανεις μπανιο δε χρειαζεται. Αν δεν εχουν αρχησει ηδη σε λιγο θα πλενονται μονα τους. Και τα τεσσερα ειναι πανεμορφα!!!! heart heart heart
XIONIS
XIONIS
Moderator/Πρωτερ-γάτα
Moderator/Πρωτερ-γάτα

Θηλυκό
Κόκκορας
Ηλικία : 54
Τόπος : Νέα Σμύρνη & Κεφαλλονιά
Αριθμός γατουνίων : 4 λατρεμένα γατούλια, ενα κατσαριδακι & ένα σωρό αδεσποτάκια
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Ανοιξη, Φθνινοπωρο!!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Casanova, Πίπη, Μπεζ και ΟΛΑ τα πορτοκαλι!!!!
Motto : Are you talkin' to me???
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/11/2007
Mood : Τα δικά μου αδεσποτάκια!!! - Σελίδα 2 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα δικά μου αδεσποτάκια!!! - Σελίδα 2 Empty Απ: Τα δικά μου αδεσποτάκια!!!

Δημοσίευση από doremi Κυρ Αυγ 28, 2011 9:53 am

Κουκλάκια είναι! mati love mati love
doremi
doremi
Γατού Fan Park
Γατού Fan Park

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 64
Τόπος : Aθήνα
Αριθμός γατουνίων : 3 τον Πίπη , τον Ορφέα και την Στέλλα
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Καλοκαίρι έως 32 βαθμούς όμως
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : πολλά , μα πάρα πολλά
Motto : είμαι γατομάνα τι να κάνουμε!!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/11/2010
Mood : Τα δικά μου αδεσποτάκια!!! - Σελίδα 2 M-aipnies

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα δικά μου αδεσποτάκια!!! - Σελίδα 2 Empty Απ: Τα δικά μου αδεσποτάκια!!!

Δημοσίευση από SuperCatz Κυρ Αυγ 28, 2011 3:34 pm

lianap έγραψε:Ευχαριστούμε πολύ! Μεταμόρφωση είμαστε αλλά και λίγο πιο μακριά δεν πειράζει. Αγ. Παρασκευή, Μαρούσι Κηφισιά, Ν. Ηράκλειο, και ότι είναι κοντά από εθνική ή Αττική οδό.

Η μαμά δε φεύγει από κάτω, κοιτάει συνέχεια πάνω και νιαουρίζει. Μπορεί να τα άκουσε ή να τα μύρισε. Μπορεί και να πονάει, είναι πολύ πρισμένα τα στηθάκια της.
Μήπως να την βάλεις να θηλάσει το μικρά και να της συνεχίσεις το galastop?

Δεν είναι καλό να είναι πρησμένη..
SuperCatz
SuperCatz
Gata Antipathiticus
Gata Antipathiticus

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 48
Τόπος : Brahames
Αριθμός γατουνίων : 4 στο σπίτι: ο Tesoro, ο Snow, η Πατούσα, κόρη της Λουλού και του Tesoro και ο Gizmo. Και ένα ακόμα, ένα ξεχωριστό και σπάνιο γατούνι που θα κατοικεί για πάντα στην καρδιά και στην ψυχή μας, το Λουλουδάκι μας..
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο, Χειμώνας, Χριστούγενναααα!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την Pupa, την Soraya, τον Shaggy, την Μελίνα και την Brighitta di Menin!
Motto : Είμαι η manager της Κουκουβάουνας!
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/01/2009
Mood : Τα δικά μου αδεσποτάκια!!! - Σελίδα 2 M_dance

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα δικά μου αδεσποτάκια!!! - Σελίδα 2 Empty Απ: Τα δικά μου αδεσποτάκια!!!

Δημοσίευση από lianap Κυρ Αυγ 28, 2011 4:32 pm

Αν ανεβεί κι η μαμά θα μας διώξουν απ' το σπίτι... Έχω συνέχεια την έννοια της όμως δεν ανεβαίνει επάνω. Φοβάται... 4 φορές τη μέρα που κατεβαίνω και την ταίζω, της κάνω μαλάξεις στα στηθάκια της. Πετάχτηκε και γάλα σήμερα. Κάνει κάτι αυτό? Μήπως πρέπει να της ελαττώσω και την τροφή? Ξέρετε από πότε έχει αποτελέσματα το galastop?

Έχει πρόβλημα ήδη ο άντρας μου με δύσπνοια. Χθες πήρε αντιισμαμινικό και spray για τη μύτη. Βρίσκομαι γενικά σε πίεση. Ή όλοι δεν αγαπούν το ίδιο τα ζωάκια ή υπάρχουν και κάποιοι πιο λογικοί μέσα σε ένα σπίτι...

Πρέπει να βάλω σύντομα την αγγελία, αν και δεν θέλω να τα δώσω τόσο μικρά αλλά όπως είπε η flokatoula, είμαι οριακά με την ηλικία των μωρών και δεν θα τα παίρνουν.

lianap
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 61
Τόπος : Μεταμόρφωση
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 22/08/2011
Mood : Τα δικά μου αδεσποτάκια!!! - Σελίδα 2 M_smoke

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα δικά μου αδεσποτάκια!!! - Σελίδα 2 Empty Απ: Τα δικά μου αδεσποτάκια!!!

Δημοσίευση από SuperCatz Κυρ Αυγ 28, 2011 5:11 pm

Καλά δεν είσαι τόσο οριακά! Άλλωστε, θεωρητικά, τα γατάκια δίνονται από 2-3 μηνών και πάνω!

Για τα υπόλοιπα δεν ξέρω τί να σου πω.. Καλύτερα να την πας σ' έναν γιατρό να την δει..
SuperCatz
SuperCatz
Gata Antipathiticus
Gata Antipathiticus

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 48
Τόπος : Brahames
Αριθμός γατουνίων : 4 στο σπίτι: ο Tesoro, ο Snow, η Πατούσα, κόρη της Λουλού και του Tesoro και ο Gizmo. Και ένα ακόμα, ένα ξεχωριστό και σπάνιο γατούνι που θα κατοικεί για πάντα στην καρδιά και στην ψυχή μας, το Λουλουδάκι μας..
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο, Χειμώνας, Χριστούγενναααα!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την Pupa, την Soraya, τον Shaggy, την Μελίνα και την Brighitta di Menin!
Motto : Είμαι η manager της Κουκουβάουνας!
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/01/2009
Mood : Τα δικά μου αδεσποτάκια!!! - Σελίδα 2 M_dance

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα δικά μου αδεσποτάκια!!! - Σελίδα 2 Empty Απ: Τα δικά μου αδεσποτάκια!!!

Δημοσίευση από lianap Πεμ Σεπ 01, 2011 6:40 pm

Καλησπέρα σε όλους!
Η μανούλα εδώ και 3 μέρες ξεπρίστηκε. Της έκανα κομπρέσες με δροσερό νεράκι όπως είπε η κτηνίατρος. Βρήκα κτηνίατρο στην περιοχή μου για την στείρωση και απλώς περιμένουμε την κατάλληλη στιγμή. Θα την κρατήσει μια μέρα στο ιατρείο.

Με τα γατάκια όλα καλά. Τρώνε 6 φορές τη μέρα και τα "κάνουν " άλλες τόσες. Καθάρισα το δωμάτιο 48 ώρες μετά το αντιπαρασιτικό και άλλες 2 φορές μετά γιατί μου το γέμισαν σκατουλάκια. Γι αυτό και χθες τους έκανα το πρώτο τους μπάνιο και τους στέγνωσα με πιστολάκι.
Εσείς θα ξέρετε καλύτερα βέβαια, περνάω ξανά τα νιάτα μου με μωρά 4 εις τον αριθμό, μεγάλη κούραση αλλά... love πολύ πολύ!!!!

Τους έβρασα κοτόπουλο με βιολογικό καροτάκι και τα έλιωσα στο μπλέντερ προσθέτοντας λίγο ελαιόλαδο. Ξετρελάθηκαν. Σήμερα τους έδωσα κροκέτα με λίγο νεράκι αλλά δεν είδα θερμή ανταπόκριση.

Ευχαριστώ flokatoula για την προειδοποίηση. Δε θα μπορούσα να τα πιάσω αν αργούσα λίγο ακόμη.

Κορίτσια την θηλή του μπιμπερό πώς την ανοίγουμε? Στα παιδιά μου πυράκτωνα μία βελόνα και άνοιγα τρύπα. Κάπου διάβασα ότι ανοίγουμε οριζόντια με ξυραφάκι. Τι ισχύει?

Να δώσω Εβαπορέ? Είναι 40 ημερών σήμερα! Smile

Για την εσωτερική αποπαρασίτωση τι παίρνω? Πρέπει να μιλήσω με κτηνίατρο?

cheers

lianap
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 61
Τόπος : Μεταμόρφωση
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 22/08/2011
Mood : Τα δικά μου αδεσποτάκια!!! - Σελίδα 2 M_smoke

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα δικά μου αδεσποτάκια!!! - Σελίδα 2 Empty Απ: Τα δικά μου αδεσποτάκια!!!

Δημοσίευση από Chouzouris Πεμ Σεπ 01, 2011 9:47 pm

Να δώσεις ΜΟΝΟ ειδικό γάλα από petshop και οχι εβαπορέ διότι θα κάνουν διάρροια. Μπορείς να δώσεις και ξηρά τροφή weaning από petshop ή κονσέρβα για μικρά γατακια. Εσωτερική αποπαρασίτωση ειναι νομίζω νωρίς ακόμη.

___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___
Live long and pawspurr!...
Τα δικά μου αδεσποτάκια!!! - Σελίδα 2 02t480

I used to be schizophrenic, but WE are OK now.

Τα δικά μου αδεσποτάκια!!! - Σελίδα 2 Gatota10

Chouzouris
Chouzouris
Owner of Administrator ^ο-ο^
Owner of Administrator ^ο-ο^

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 51
Τόπος : Γάλημος
Αριθμός γατουνίων : 8 + τα αδεσποτάκια μου
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Γαταχείμωνο....
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Μπάστακα, τον Ερμή & τον Σείριο
Motto : When I die I want someone fertilize my grave with catnip and every so often bring stray cat to my grave so that theyʼ ll be going all crazy and rubbing themselves all over my grave and everyone will think I was some kind of Cat God. Meow.
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/11/2007
Mood : Τα δικά μου αδεσποτάκια!!! - Σελίδα 2 Welcome

http://www.gatospito.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα δικά μου αδεσποτάκια!!! - Σελίδα 2 Empty Απ: Τα δικά μου αδεσποτάκια!!!

Δημοσίευση από SuperCatz Παρ Σεπ 02, 2011 9:10 am

Να επιμείνεις για τις κροκέτες, θα πρέπει ν' αρχίσουν να τρώνε κροκέτες για να δοθούν για υιοθεσία πιο εύκολα.

Ταψάκι με άμμο τους έχεις? Θα πρέπει επίσης να μάθουν να τα "κάνουν" στην άμμο.

Το μπιμπερό δεν ξέρω πώς ανοίγει..

Εβαπορέ όχι, όπως σου είπε η Chouzouris, μόνο ειδικό γάλα από πετ σοπ.

Όσο για την αποπαρασίτωση, δεν ξέρω αν είναι νωρίς, ίσως να μην είναι πρόβλημα να τους δώσεις την ειδική παστούλα, αλλά μίλα με κτηνίατρο για να είσαι σίγουρη.

Καλή δύναμη και καλό κουράγιο σου εύχομαι!Τα δικά μου αδεσποτάκια!!! - Σελίδα 2 270712
SuperCatz
SuperCatz
Gata Antipathiticus
Gata Antipathiticus

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 48
Τόπος : Brahames
Αριθμός γατουνίων : 4 στο σπίτι: ο Tesoro, ο Snow, η Πατούσα, κόρη της Λουλού και του Tesoro και ο Gizmo. Και ένα ακόμα, ένα ξεχωριστό και σπάνιο γατούνι που θα κατοικεί για πάντα στην καρδιά και στην ψυχή μας, το Λουλουδάκι μας..
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο, Χειμώνας, Χριστούγενναααα!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την Pupa, την Soraya, τον Shaggy, την Μελίνα και την Brighitta di Menin!
Motto : Είμαι η manager της Κουκουβάουνας!
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/01/2009
Mood : Τα δικά μου αδεσποτάκια!!! - Σελίδα 2 M_dance

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα δικά μου αδεσποτάκια!!! - Σελίδα 2 Empty Απ: Τα δικά μου αδεσποτάκια!!!

Δημοσίευση από nosyparker Παρ Σεπ 02, 2011 10:36 am

lianap έγραψε:
Κορίτσια την θηλή του μπιμπερό πώς την ανοίγουμε? Στα παιδιά μου πυράκτωνα μία βελόνα και άνοιγα τρύπα. Κάπου διάβασα ότι ανοίγουμε οριζόντια με ξυραφάκι. Τι ισχύει?

Με ό,τι και να την ανοίξεις, το ίδιο είναι. Εγώ θα έκανα τρύπα με την κόψη ενός πολύ μυτερού μαχαιριού. Όμως λογικά οι θηλές του μπιμπερό πρέπει να έχουν ήδη τρυπούλα. Στο ormilac έχει μέσα στο κουτί 2 θηλές με διαφορετικά ανοίγματα, μια στενή και μια πιο μεγάλη. Επίσης μπορείς να τους βάλεις το γάλα σε πιατάκι και να δεις αν μπορούν να πιουν. Συνήθως τσαλαβουτάνε μέσα, κι ύστερα γλύφονται και το πιάνουν το νόημα.

Αν τα γατάκια είναι 40 ημερών, πρέπει να μάθουν τα τρώνε κροκέτα. Και τα δικά μου αδεσποτάκια στην αρχή ζορίστηκαν, αλλά τώρα (είναι 5-6 εβδομάδων) την τσακίζουν κανονικά. Δοκίμασε να τη μουλιάσεις σε ζεστό νεράκι για να μαλακώσει και να μπορούν να τη μασήσουν.
nosyparker
nosyparker
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Λιακάδα
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/01/2009
Mood : Τα δικά μου αδεσποτάκια!!! - Σελίδα 2 M_flush

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα δικά μου αδεσποτάκια!!! - Σελίδα 2 Empty Απ: Τα δικά μου αδεσποτάκια!!!

Δημοσίευση από lianap Παρ Σεπ 02, 2011 11:12 pm

Παιδιά ευχαριστώ για την ανταπόκριση!
Το ormilak δεν το πίνουν. Οι θηλές που είχε μέσα δεν έχουν τρύπες.

Άρχισα να ταίζω kitten από Hills, Pro plan, Schesir, όλα κονσερβούλες και από ξηρή RC babycat 34 τώρα τελευταία μουλιάζοντας σε λίγο ζεστό νερό.
Το ένα που ήταν δυσκοίλιο του έδωσα πολύ μικρή ποσότητα πρόβειο γιαούρτι και έφαγαν και τα άλλα. Τους έφτιαξα και το φαγητό που περιγράφω πιο πάνω η έξυπνη και τώρα κάνουν σχεδόν όλα μαλακά κακάκια, λερώνονται, βρομίζουν τα πάντα και τους πλένω από τη μέση και κάτω γιατί με τα μωρομάντηλα δε φεύγει η βρώμα.

Τι να τους δώσω για να σταματήσει αυτό?
Επίσης, με τι να τα πλένω, δεν έχω πάρει ειδικό σαπούνι.
Νερό της βρύσης ή εμφιαλωμένο να πίνουν?
Το weaning, ποιας εταιρείας, κάτι πιο συγκεκριμένο μπορείς να μου πεις?

Σας ευχαριστώ με όλη μου την καρδιά! Να ξέρατε πόσο με στηρίζετε στη προσπάθεια αυτή!

lianap
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 61
Τόπος : Μεταμόρφωση
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 22/08/2011
Mood : Τα δικά μου αδεσποτάκια!!! - Σελίδα 2 M_smoke

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα δικά μου αδεσποτάκια!!! - Σελίδα 2 Empty Απ: Τα δικά μου αδεσποτάκια!!!

Δημοσίευση από SuperCatz Παρ Σεπ 02, 2011 11:43 pm

Να ξεκινήσουν να τρώνε κροκέτες, και θα σταματήσουν τα μαλακά κακάκια.

Πάντως, κάνε με ρέγουλα τις αλλαγές τροφής, γιατί όποτε τους αλλάζεις θα έχουν προβλήματα διάρροιας.

Ακόμα και μεγαλύτερα, σε ηλικία, γατιά έχουν πρόβλημα, πόσω μάλλον τα μικρά που είναι πολύ ευαίσθητο ακόμα το γαστρεντερολογικό τους.

Δεν γνωρίζω να σου πω με τί να τα πλένεις, εκτός από το ειδικό σαμπουάν.. Ίσως το νεράκι και συνεπικουρικά τα μωρομάντηλα να αρκούν αν δεν έχεις κάτι άλλο..

Νερό βρύσης άνετα πίνουν, αλλά μπορείς, αν θες, να τους δίνεις και εμφιαλωμένο.

Η weaning είναι μωρουδιακή τροφή της Royal Canin (κροκέτες που τους αρέσουν πολύ!), από την κτηνιατρική σειρά της όμως, που σημαίνει ότι δεν θα την βρεις σε όλα τα πετ σοπ, αλλά σε πετ σοπ που συνεργάζεται με κτηνίατρο.

Τα δικά μου αδεσποτάκια!!! - Σελίδα 2 270712
SuperCatz
SuperCatz
Gata Antipathiticus
Gata Antipathiticus

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 48
Τόπος : Brahames
Αριθμός γατουνίων : 4 στο σπίτι: ο Tesoro, ο Snow, η Πατούσα, κόρη της Λουλού και του Tesoro και ο Gizmo. Και ένα ακόμα, ένα ξεχωριστό και σπάνιο γατούνι που θα κατοικεί για πάντα στην καρδιά και στην ψυχή μας, το Λουλουδάκι μας..
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο, Χειμώνας, Χριστούγενναααα!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την Pupa, την Soraya, τον Shaggy, την Μελίνα και την Brighitta di Menin!
Motto : Είμαι η manager της Κουκουβάουνας!
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/01/2009
Mood : Τα δικά μου αδεσποτάκια!!! - Σελίδα 2 M_dance

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα δικά μου αδεσποτάκια!!! - Σελίδα 2 Empty Απ: Τα δικά μου αδεσποτάκια!!!

Δημοσίευση από nosyparker Σαβ Σεπ 03, 2011 12:00 am

lianap έγραψε:

Άρχισα να ταίζω kitten από Hills, Pro plan, Schesir, όλα κονσερβούλες και από ξηρή RC babycat 34 τώρα τελευταία μουλιάζοντας σε λίγο ζεστό νερό.
Το ένα που ήταν δυσκοίλιο του έδωσα πολύ μικρή ποσότητα πρόβειο γιαούρτι και έφαγαν και τα άλλα. Τους έφτιαξα και το φαγητό που περιγράφω πιο πάνω η έξυπνη και τώρα κάνουν σχεδόν όλα μαλακά κακάκια, λερώνονται, βρομίζουν τα πάντα και τους πλένω από τη μέση και κάτω γιατί με τα μωρομάντηλα δε φεύγει η βρώμα.

Τι να τους δώσω για να σταματήσει αυτό?
Επίσης, με τι να τα πλένω, δεν έχω πάρει ειδικό σαπούνι.
Νερό της βρύσης ή εμφιαλωμένο να πίνουν?

Εγώ στα δικά μου αδεσποτάκια πήρα κροκέτα id της Hills κι έστρωσαν αμέσως τα κακάκια τους. Μέσα σε μια μέρα. Θα τη βρεις σε κτηνιατρείο, αν όχι σε pet shop. Μούλιασέ την και θα τη φάνε. Νεράκι βρύσης τους βάζω και πίνουν.

Με σκέτο νεράκι να τα πλένεις επίσης, τα μωρομάντηλα δεν είναι για συχνή χρήση. Εγώ δεν το ήξερα και το ένα γατάκι μου συγκάηκε.

Τώρα τις είδα τις φωτό, είναι πολύ όμορφα όλα τους!
nosyparker
nosyparker
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Λιακάδα
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/01/2009
Mood : Τα δικά μου αδεσποτάκια!!! - Σελίδα 2 M_flush

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα δικά μου αδεσποτάκια!!! - Σελίδα 2 Empty Απ: Τα δικά μου αδεσποτάκια!!!

Δημοσίευση από lianap Σαβ Σεπ 03, 2011 12:02 pm

Και τα δικά σας όλα κουκλάκια είναι !!!
Μέσα στον πανικό μου ούτε πρόλαβα να σας συγχαρώ για τα υπέροχα μωρά σας, την αγάπη σας, την βοήθεια που προσφέρετε με τόση συνέπεια.

Στις κροκέτες πόσο νεράκι βάζω, π.χ. σε ένα κουπάκι βάζω μια ποσότητα κροκέτες και τις σκεπάζω με νερό? Πρέπει να είναι μαλακές, δηλ. να πιέζονται με το χέρι?

Την κροκέτα id της Hills την έχουν στο pet shop.

Είχα πάρει και την πάστα M&C Nurish-Um cat. Να δώσω και πόσο?

Αγαπητή nosyparker είμαι κι εγώ από Θεσσαλονίκη, Φάληρο. Μου λείπει πολύ ο κόσμος της, ο Βαρδάρης, το σπίτι μου, η γειτονιά μου... Sad Εδώ ο κόσμος δεν ανοίγεται εύκολα... Εκεί μιλάς με όλους... αν και όπου ζεις εκεί πατρίς, η καρδιά μου ακούγεται βόρεια Θερμαϊκά! heart
thanks πολύ πολύ!!!





lianap
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 61
Τόπος : Μεταμόρφωση
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 22/08/2011
Mood : Τα δικά μου αδεσποτάκια!!! - Σελίδα 2 M_smoke

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα δικά μου αδεσποτάκια!!! - Σελίδα 2 Empty Απ: Τα δικά μου αδεσποτάκια!!!

Δημοσίευση από nosyparker Σαβ Σεπ 03, 2011 12:16 pm

lianap έγραψε:

Στις κροκέτες πόσο νεράκι βάζω, π.χ. σε ένα κουπάκι βάζω μια ποσότητα κροκέτες και τις σκεπάζω με νερό? Πρέπει να είναι μαλακές, δηλ. να πιέζονται με το χέρι?



Είχα πάρει και την πάστα M&C Nurish-Um cat. Να δώσω και πόσο?


Ελάχιστο νεράκι ίσα που να σκεπαστούν και τις αφήνουμε 5-10 λεπτάκια να μαλακώσουν. Το νεράκι απορροφάται και φουσκώνουν.

Αυτό δεν ξέρω τι είναι.
nosyparker
nosyparker
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Λιακάδα
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/01/2009
Mood : Τα δικά μου αδεσποτάκια!!! - Σελίδα 2 M_flush

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα δικά μου αδεσποτάκια!!! - Σελίδα 2 Empty Απ: Τα δικά μου αδεσποτάκια!!!

Δημοσίευση από Φωτεινή Σαβ Σεπ 03, 2011 2:46 pm

Εγώ ξέρω τι είναι.. Κάτι σα βιταμίνες για γατάκια, σωστά; Κοιτάχτε τη συσκευασία, θα αναφέρει από ποιους μηνες μπορείτε να δώσετε την πάστα καθώς και την ποσότητα blinking
Φωτεινή
Φωτεινή
Γαταποκρίτρια
Γαταποκρίτρια

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 101
Τόπος : Αγγλία
Αριθμός γατουνίων : 2
Motto : ο κόσμος είναι σαν αυτό που είμαστε μέσα μας
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/11/2007
Mood : Τα δικά μου αδεσποτάκια!!! - Σελίδα 2 M_bye

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα δικά μου αδεσποτάκια!!! - Σελίδα 2 Empty Απ: Τα δικά μου αδεσποτάκια!!!

Δημοσίευση από lianap Σαβ Σεπ 03, 2011 8:23 pm

Ωραία, αυτό κάνω με τις κροκέτες. Smile

Η συσκευασία γράφει από 6 βδομάδων και μετά. Έχει βιταμίνες A, D, E & B, omega3, biotin, taurine & iron chelates. Αυτό το iron σίδηρος & ένα σύμπλεγμα μετάλλων, μπορεί να είναι βαρύ για το στομαχάκι τους σ' αυτή τη φάση. Θα το δώσω αργότερα.

lianap
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 61
Τόπος : Μεταμόρφωση
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 22/08/2011
Mood : Τα δικά μου αδεσποτάκια!!! - Σελίδα 2 M_smoke

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα δικά μου αδεσποτάκια!!! - Σελίδα 2 Empty Απ: Τα δικά μου αδεσποτάκια!!!

Δημοσίευση από lianap Τρι Σεπ 06, 2011 8:35 pm

nosyparker έγραψε:
lianap έγραψε:

Άρχισα να ταίζω kitten από Hills, Pro plan, Schesir, όλα κονσερβούλες και από ξηρή RC babycat 34 τώρα τελευταία μουλιάζοντας σε λίγο ζεστό νερό.
Το ένα που ήταν δυσκοίλιο του έδωσα πολύ μικρή ποσότητα πρόβειο γιαούρτι και έφαγαν και τα άλλα. Τους έφτιαξα και το φαγητό που περιγράφω πιο πάνω η έξυπνη και τώρα κάνουν σχεδόν όλα μαλακά κακάκια, λερώνονται, βρομίζουν τα πάντα και τους πλένω από τη μέση και κάτω γιατί με τα μωρομάντηλα δε φεύγει η βρώμα.

Τι να τους δώσω για να σταματήσει αυτό?
Επίσης, με τι να τα πλένω, δεν έχω πάρει ειδικό σαπούνι.
Νερό της βρύσης ή εμφιαλωμένο να πίνουν?

Εγώ στα δικά μου αδεσποτάκια πήρα κροκέτα id της Hills κι έστρωσαν αμέσως τα κακάκια τους. Μέσα σε μια μέρα. Θα τη βρεις σε κτηνιατρείο, αν όχι σε pet shop. Μούλιασέ την και θα τη φάνε. Νεράκι βρύσης τους βάζω και πίνουν.

Με σκέτο νεράκι να τα πλένεις επίσης, τα μωρομάντηλα δεν είναι για συχνή χρήση. Εγώ δεν το ήξερα και το ένα γατάκι μου συγκάηκε.

Τώρα τις είδα τις φωτό, είναι πολύ όμορφα όλα τους!




Πήρα τις κονσέρβες id της Hills γιατί εκτός του ότι η κροκέτα ήταν 19? το σακουλάκι, ακόμη δε συνήθισαν την ξηρά τροφή. Τα κακάκια τους αρχίζουν και στρώνουν. Θέλω να σε ρωτήσω την id την έδωσες μόνο 3 μέρες ή συνέχεια? Το ένα, πριν την id, τις τελευταίες φορές έκανε τελείως ρευστά. Η κτηνίατρος είπε ότι η "τούρτα", (μαλακά κακά) σημαίνει γι αυτούς διάρροια. Επίσης μου πρότεινε ρύζι λαπά, ρυζόνερο, κοτόπουλο βραστό στο μπλέντερ αντικαθιστούν την id. Μετά πρέπει να κατασταλάξουμε σε μια κροκέτα για να μην έχουμε τα ίδια.

Ξεκινήσαμε χθες την πάστα για εσωτερική αποπαρασίτωση με υπόδειξη κτηνιάτρου.

Την weaning της RC δε μπορώ να τη βρω. Εσείς από που την παίρνεται?

lianap
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 61
Τόπος : Μεταμόρφωση
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 22/08/2011
Mood : Τα δικά μου αδεσποτάκια!!! - Σελίδα 2 M_smoke

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα δικά μου αδεσποτάκια!!! - Σελίδα 2 Empty Απ: Τα δικά μου αδεσποτάκια!!!

Δημοσίευση από lianap Τρι Σεπ 20, 2011 1:19 pm

Καλησπέρα gatospito

Η μανούλα στειρώθηκε σε κτηνίατρο της περιοχής. Έμεινε στο σπίτι μας 5 μέρες χωρίς κανένα πρόβλημα. Παίρνει ακόμη και σήμερα την αντιβίωση της και δεν έχει πειράξει καθόλου τα ράμματα ούτε είχε μέχρι στιγμής καμία επιπλοκή ή μόλυνση. Επιπλέον, μετά την πρώτη κρύα συνάντηση, τα βρήκαν ξανά με το αρσενικό και γλύφουν και αγκαλιάζουν το ένα το άλλο. grouphug

Τα μωρά μεγάλωσαν και χαίρουν άκρας υγείας και ευτυχίας! Veryhappy

Ήρθε όμως η ώρα να τα αποχωριστούμε mantili ....
Θα βάλουμε αγγελία αρχικά για τα 3 γατάκια (Δε θέλω να δώσω κανένα). Το 4ο θα κάνουμε μία προσπάθεια να το κρατήσουμε εμείς (λόγω ιστορικού αλλεργίας, που ακόμη δεν εμφανίστηκε σε μένα περιέργως..) Αν υπάρξει πρόβλημα θα το δώσουμε κι αυτό.

Θα ήθελα παρακαλώ να μου πείτε τι να προσέξω με τους ανθρώπους που θα ενδιαφερθούν. Πως θα καταλάβω αν το ενδιαφέρον τους είναι πραγματικό. Διάβασα σε ένα site ότι δεν πρέπει να τα δίνουμε σ' αυτούς που παίρνουν από άλλες πόλεις και λένε ότι στην πόλη τους δεν έχει αδέσποτα. Μου συνέβη την πρώτη φορά που γέννησε η γατούλα, πήραν 2 διαφορετικοί απ' την ίδια πόλη και μου είπαν ακριβώς αυτό.

Επίσης ο τρόπος με την υπεύθυνη δήλωση υιοθεσίας, διασφαλίζει κάτι?

Σας παρακαλώ βοηθήστε και σεις να δοθούν τα μωράκια. worship Κι αν κάποιος από σας ενδιαφερθεί μπορεί να μας επισκεφθεί για να δει τις ομορφιές μας από κοντά. Θέλω να είμαι σίγουρη ότι θα πάνε σε καλά χέρια.

Είναι η πιο σημαντική στιγμή της ζωής τους αυτή της υιοθεσίας. Θέλω με όλη μου την καρδιά να είναι ευτυχισμένα και περισσότερο από ότι είναι κοντά μας prosefxi

Σας είμαι ευγνώμων για την βοήθεια σας! Να είστε όλοι καλά!

thanks


lianap
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 61
Τόπος : Μεταμόρφωση
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 22/08/2011
Mood : Τα δικά μου αδεσποτάκια!!! - Σελίδα 2 M_smoke

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 2 από 2 Επιστροφή  1, 2

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης