gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Διατροφή: Ποικιλία ή μονοφαγία

+8
aporw
flokatoula
Φωτεινή
gatoras
melitta
SuperCatz
~Zouzou~
Anatoli
12 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Διατροφή: Ποικιλία ή μονοφαγία Empty Διατροφή: Ποικιλία ή μονοφαγία

Δημοσίευση από Anatoli Πεμ Μάης 27, 2010 10:14 pm

Ειναι ενα θεμα που με απασχολει τον τελευταιο καιρο και θα ηθελα τις γνωμες σας. Ολοι μας θελουμε να προσφερουμε οτι καλυτερο στο θεμα τροφης στους συν-γατοικους μας. Οι περισσοτεροι γνωριζουμε οτι η αποτομη αλλαγη στην τροφη μπορει να προκαλεσει στοματικες διαταραχες, διαροια κλπ. Γι αυτο και οταν βρουμε μια τροφη που τους αρεσει, συνηθως κολλαμε εκει. Δεν εχω ακουσει γατι που να μην τρωει Ρογιαλ κανιν. Τωρα τελευταια εχω πετυχει και κροκετες βιολογικες, καθως και τροφες που δεν περιεχουν υδατανθρακες αλλα φρουτα και λαχανικα.

Προσωπικα, εδω και λιγες μερες τους δινω την τροφη που τρωνε (Royal Canin Young Male and Neutered) ανακατεμενη με Orijen. Η αληθεια ειναι οτι μια δυσκολια με την Οριτζεν την εχουν, αλλα ελπιζω να την συνηθησουν.

Το θεμα μου ειναι το εξης. Ειναι καλο να δινουμε την ιδια τροφη συνεχεια?Η ειναι καλυτερο να εχουνε μια ποικιλια μεταξυ premium κροκετων. Δηλαδη μια φορα να παρουμε ας πουμε ρογιαλ, μετα μια σακουλα οριτζεν μετα Χιλς μετα Προ-πλαν κοκ. Με τοσα που ακουμε, μηπως τελικα ειναι καλυτερη η ποικιλια?Η η μονοφαγια ειναι η λυση?

Ρωταω, κυριως για κροκετες που ειναι για τους περισσοτερους η κυρια τροφη και αυτη που καταναλωνουν περισσοτερο.Στις κονσερβες που δεν ειναι η κυριως τροφη ανετα παιζουμε με την ποικιλια αφου το ιδιο και το ιδιο το βαριουντε.
Anatoli
Anatoli
Gata Antipathiticus
Gata Antipathiticus

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 48
Τόπος : Γαληφάδα City
Αριθμός γατουνίων : 2 λουκουμάδες
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Στην Αλάσκα αδελφές μου, στην Αλάσκα!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Φιόγκο και τον Σάγκυ
Motto : If you are racist, sexist, homophobic or just basically an asshole, I donʼt care if you like me, or not. I fucking hate you. - Kurt Cobain
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/08/2008
Mood : Διατροφή: Ποικιλία ή μονοφαγία Parta10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διατροφή: Ποικιλία ή μονοφαγία Empty Απ: Διατροφή: Ποικιλία ή μονοφαγία

Δημοσίευση από ~Zouzou~ Πεμ Μάης 27, 2010 10:27 pm

Οι γατουλες ειναι ιδιοτροπες.Πολλες βαριουνται ευκολα να τρωνε την ιδια τροφη σε αλλες παλι αρεσει να εχουν ποικιλια στη διατροφη τους.Προσωπικα,πιστευω πως η ποικιλια ειναι καλυτερα αν βεβαια η γατα δεν εχει γαστρεντερικα προβληματα.Η Ζουζου βαριεται να τρωει συνεχεια την ιδια τροφη.Στην αρχη μπορει να τρελενεται αλλα στο τελος την τρωει με δυσκολια.Γι'αυτο συχνα της αγοραζουμε διαφορετικη τροφη.Ετρωγε ρουαγιαλ,τη βαρεθηκε.Μετα πουρινα(για ενηλικες και για στειρωμενες),τη βαρεθηκε.Μετα γουισκας,τη βαρεθηκε αμεσως.Τωρα τρωει αυτη που λεει in-home.
~Zouzou~
~Zouzou~
Banned

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 30
Τόπος : Γατοπι!
Αριθμός γατουνίων : αδεσποτακια(8)
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : ολααααα:D
Motto : Πλακα κανεις?!
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/09/2009
Mood : Διατροφή: Ποικιλία ή μονοφαγία 19749211

http://www.unitedcats.com/en/cat/zouzou541

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διατροφή: Ποικιλία ή μονοφαγία Empty Απ: Διατροφή: Ποικιλία ή μονοφαγία

Δημοσίευση από SuperCatz Πεμ Μάης 27, 2010 10:52 pm

Εμάς δεν τρώνε καθόλου κονσέρβες ή μεζεδάκια.
Από ξηρά τροφή σταθερά royal canin, όχι μόνο ένα είδος royal canin, έχουμε πάρει κατά καιρούς διαφορετικές.."ποικιλίες" και δεν είχαν πρόβλημα, αλλά πάντα royal canin.

Τώρα με τον Gizmo και όσο ήταν απομονωμένος, επειδή μας είχε βγάλει πρόβλημα με διάρροιες και εμετούς του δίναμε την κτηνιατρική intestinal της rc αλλά κάποια στιγμή είχε έλλειψη και πήραμε την id της Hills (αν θυμάμαι καλά, μπορεί να ήταν και η ad, πάντως είναι αυτή που είναι για γαστρεντερικά προβλήματα) και την έφαγε, όχι με τρελό ενθουσιασμό.
Όταν ξετσούμισε και άρχισε τις πολλές βόλτες στο σπίτι, άρχισε να τρώει τη royal canin των υπόλοιπων.
Τώρα τρώει μόνο αυτή.
Τη δική του τροφή, την id, τη δοκίμασε μόνο ο Tesoro (μάλλον για θέμα επιβολής / κυριαρχίας πιστεύω, όχι γιατί πείναγε ή του μύρισε), ούτε ο Snow ούτε η Πατούσα, κι αυτό για 2-3 φορές...

Προς το παρόν δεν σκέφτομαι ν' αλλάξω τροφή, είμαι ευχαριστημένη διότι την τρώνε με όρεξη και δεν έχουμε προβλήματα με διάρροιες και εμετούς.
Δεν ξέρω αν πρέπει, ξανασυζητήθηκε αυτό σήμερα, αλλά θα το ρωτήσω κάποια στιγμή στο γιατρό.


Έντιτ : όταν είχαμε πρωτοπάρει τη Λουλού, της δίναμε μια τροφή που μας είχαν πει από το πετ σοπ ότι είναι καλή, δεν θυμάμαι ποια ήταν. Όταν ήρθε ο Tesoro στο σπίτι, μας είπαν από το εκτροφείο ότι τρώει royal canin, οπότε και ξεκινήσαμε, με σταδιακή προσαρμογή για τη Λουλού, τη royal canin.
Περιττό να αναφέρω ότι τα σκατούλια, έτρωγαν επιλεκτικά τις rc κροκέτες και η άλλη τροφή έμενε στο μπωλάκι..!
SuperCatz
SuperCatz
Gata Antipathiticus
Gata Antipathiticus

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 48
Τόπος : Brahames
Αριθμός γατουνίων : 4 στο σπίτι: ο Tesoro, ο Snow, η Πατούσα, κόρη της Λουλού και του Tesoro και ο Gizmo. Και ένα ακόμα, ένα ξεχωριστό και σπάνιο γατούνι που θα κατοικεί για πάντα στην καρδιά και στην ψυχή μας, το Λουλουδάκι μας..
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο, Χειμώνας, Χριστούγενναααα!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την Pupa, την Soraya, τον Shaggy, την Μελίνα και την Brighitta di Menin!
Motto : Είμαι η manager της Κουκουβάουνας!
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/01/2009
Mood : Διατροφή: Ποικιλία ή μονοφαγία M_dance

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διατροφή: Ποικιλία ή μονοφαγία Empty Απ: Διατροφή: Ποικιλία ή μονοφαγία

Δημοσίευση από melitta Πεμ Μάης 27, 2010 11:05 pm

Εγώ πιστεύω ακράδαντα ότι η πρέπει να υπάρχει ποικιλία στην διατροφή. Αφού αυτό ισχύει αποδεδειγμένα για τον ανθρώπινο οργανισμό, γιατί να μην ισχύει για τα θηλαστικά που έχουν ουσιαστικά την ίδια βιοχημεία? Νομίζω ότι καμιά τροφή δεν είναι απόλυτα πλήρης, χώρια που αν υπάρχουν κάποια βλαβερά συστατικά σε κάποια τροφή, με την μονοφαγία δρουν συσσωρευτικά. Εγώ δίνω 4 είδη κροκέτες (τα ανακατεύω), δυο-τρία είδη κονσέρβες και προσπαθώ να μαγειρεύω κοτόπουλο ή ψάρι μια φορά την βδομάδα geek
melitta
melitta
Γατού Fan Park
Γατού Fan Park

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 57
Τόπος : Λάρισα
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Καλοκαίρι, θερμοκρασία πάνω από 35
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την Κίμπα φυσικά..
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2009
Mood : Διατροφή: Ποικιλία ή μονοφαγία M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διατροφή: Ποικιλία ή μονοφαγία Empty Απ: Διατροφή: Ποικιλία ή μονοφαγία

Δημοσίευση από gatoras Πεμ Μάης 27, 2010 11:24 pm

melitta έγραψε:Εγώ πιστεύω ακράδαντα ότι η πρέπει να υπάρχει ποικιλία στην διατροφή. Αφού αυτό ισχύει αποδεδειγμένα για τον ανθρώπινο οργανισμό, γιατί να μην ισχύει για τα θηλαστικά που έχουν ουσιαστικά την ίδια βιοχημεία? Νομίζω ότι καμιά τροφή δεν είναι απόλυτα πλήρης, χώρια που αν υπάρχουν κάποια βλαβερά συστατικά σε κάποια τροφή, με την μονοφαγία δρουν συσσωρευτικά. Εγώ δίνω 4 είδη κροκέτες (τα ανακατεύω), δυο-τρία είδη κονσέρβες και προσπαθώ να μαγειρεύω κοτόπουλο ή ψάρι μια φορά την βδομάδα geek


Συμφωνώ πολύ μ αυτό που λέει η Μελίττα.
Και εγώ κάτι ανάλογο κάνω. Δίνω 2-3 είδη κροκέτες. Κάπου διάβαζα οτι για να ξέρεις τι δίνεις είναι καλό να δίνεις μόνο μια μάρκα τη φορά και να την αλλάζεις, σταδιακά, κάθε 1-1 μιση μήνα.
Εμένα με βολεύει καλύτερα το ανακάτεμα γιατί έτσι τρώνε και καλής ποιότητας τροφές που σκέτες δεν τις τρώνε ούτε με σφαίρες.
gatoras
gatoras
Γατοφόνος γατ' εξακολούθηση
Γατοφόνος γατ' εξακολούθηση

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 49
Τόπος : Πάτρα
Αριθμός γατουνίων : 2
Motto : Oταν θελεις, ψαχνεις τροπους,....Οταν δεν θελεις, ψαχνεις αιτιες...! Τίποτα δεν αξίζει στον κόσμο που να μας κάνει να λοξοδρομήσουμε από εκείνο που αγαπάμε.
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/04/2009
Mood : Διατροφή: Ποικιλία ή μονοφαγία M_peristeria

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διατροφή: Ποικιλία ή μονοφαγία Empty Απ: Διατροφή: Ποικιλία ή μονοφαγία

Δημοσίευση από Anatoli Πεμ Μάης 27, 2010 11:28 pm

melitta έγραψε:Εγώ πιστεύω ακράδαντα ότι η πρέπει να υπάρχει ποικιλία στην διατροφή. Αφού αυτό ισχύει αποδεδειγμένα για τον ανθρώπινο οργανισμό, γιατί να μην ισχύει για τα θηλαστικά που έχουν ουσιαστικά την ίδια βιοχημεία? Νομίζω ότι καμιά τροφή δεν είναι απόλυτα πλήρης, χώρια που αν υπάρχουν κάποια βλαβερά συστατικά σε κάποια τροφή, με την μονοφαγία δρουν συσσωρευτικά. Εγώ δίνω 4 είδη κροκέτες (τα ανακατεύω), δυο-τρία είδη κονσέρβες και προσπαθώ να μαγειρεύω κοτόπουλο ή ψάρι μια φορά την βδομάδα geek

Kαι εγω αυτο σκεφτομαι και προβληματιζομαι!Μαλλον θα αρχισω και εγω την ποικιλια.
Εχετε ακουστα κατι τροφες Arden Grange (καπως ετσι)Tiς εχω δει στο πετ σοπ που ψωνιζω, αλλα δεν ξερω εαν εχουν για στειρωμενα ουτε εαν ειναι καλες κροκετες.
Anatoli
Anatoli
Gata Antipathiticus
Gata Antipathiticus

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 48
Τόπος : Γαληφάδα City
Αριθμός γατουνίων : 2 λουκουμάδες
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Στην Αλάσκα αδελφές μου, στην Αλάσκα!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Φιόγκο και τον Σάγκυ
Motto : If you are racist, sexist, homophobic or just basically an asshole, I donʼt care if you like me, or not. I fucking hate you. - Kurt Cobain
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/08/2008
Mood : Διατροφή: Ποικιλία ή μονοφαγία Parta10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διατροφή: Ποικιλία ή μονοφαγία Empty Απ: Διατροφή: Ποικιλία ή μονοφαγία

Δημοσίευση από Φωτεινή Παρ Μάης 28, 2010 9:47 am

Αυτό το είχα ρωτήσει στον κτηνίατρο και μου απάντησε ότι οι γάτες δεν καταλαβαίνουν γεύση για να τρώνε διαφορετικές κροκέτες. Πάντως, είναι ένα από τα θέματα που θέλω να συζητήσω την επόμενη φορά που θα πάμε...
Φωτεινή
Φωτεινή
Γαταποκρίτρια
Γαταποκρίτρια

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 101
Τόπος : Αγγλία
Αριθμός γατουνίων : 2
Motto : ο κόσμος είναι σαν αυτό που είμαστε μέσα μας
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/11/2007
Mood : Διατροφή: Ποικιλία ή μονοφαγία M_bye

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διατροφή: Ποικιλία ή μονοφαγία Empty Απ: Διατροφή: Ποικιλία ή μονοφαγία

Δημοσίευση από SuperCatz Παρ Μάης 28, 2010 10:56 am

Αυτό είναι αλήθεια, οι γάτες καταλαβαίνουν ελάχιστα από γεύση, ουσιαστικά η μυρωδιά είναι που τις τραβάει για να πάνε να φάνε.
Θα το ρωτήσω κι εγώ πάντως.
SuperCatz
SuperCatz
Gata Antipathiticus
Gata Antipathiticus

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 48
Τόπος : Brahames
Αριθμός γατουνίων : 4 στο σπίτι: ο Tesoro, ο Snow, η Πατούσα, κόρη της Λουλού και του Tesoro και ο Gizmo. Και ένα ακόμα, ένα ξεχωριστό και σπάνιο γατούνι που θα κατοικεί για πάντα στην καρδιά και στην ψυχή μας, το Λουλουδάκι μας..
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο, Χειμώνας, Χριστούγενναααα!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την Pupa, την Soraya, τον Shaggy, την Μελίνα και την Brighitta di Menin!
Motto : Είμαι η manager της Κουκουβάουνας!
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/01/2009
Mood : Διατροφή: Ποικιλία ή μονοφαγία M_dance

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διατροφή: Ποικιλία ή μονοφαγία Empty Απ: Διατροφή: Ποικιλία ή μονοφαγία

Δημοσίευση από flokatoula Παρ Μάης 28, 2010 1:14 pm

Έχω δοκιμάσει κροκέτα και όντως από μυρωδιά ήταν τούμπανο από γέυση όμως 0!! Η κονσέρβα ήταν πιο νόστιμη!! Διατροφή: Ποικιλία ή μονοφαγία 300270
flokatoula
flokatoula
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 38
Τόπος : Γαλλήνη
Αριθμός γατουνίων : 2 που πεινάνε για 1000
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κατακαλόκαιροοοοοοοοοοο
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την pupa, τον Snow και τον Shaggy...!!
Motto : ποτέ μην εμπιστεύεσαι κάποιον που μπορεί να γλύψει τον κ@λο του
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/08/2009
Mood : Διατροφή: Ποικιλία ή μονοφαγία Collec11

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διατροφή: Ποικιλία ή μονοφαγία Empty Απ: Διατροφή: Ποικιλία ή μονοφαγία

Δημοσίευση από Anatoli Παρ Μάης 28, 2010 1:20 pm

flokatoula έγραψε:Έχω δοκιμάσει κροκέτα και όντως από μυρωδιά ήταν τούμπανο από γέυση όμως 0!! Η κονσέρβα ήταν πιο νόστιμη!! Διατροφή: Ποικιλία ή μονοφαγία 300270


Διατροφή: Ποικιλία ή μονοφαγία 71431 Διατροφή: Ποικιλία ή μονοφαγία 387145 Διατροφή: Ποικιλία ή μονοφαγία 986261
Anatoli
Anatoli
Gata Antipathiticus
Gata Antipathiticus

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 48
Τόπος : Γαληφάδα City
Αριθμός γατουνίων : 2 λουκουμάδες
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Στην Αλάσκα αδελφές μου, στην Αλάσκα!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Φιόγκο και τον Σάγκυ
Motto : If you are racist, sexist, homophobic or just basically an asshole, I donʼt care if you like me, or not. I fucking hate you. - Kurt Cobain
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/08/2008
Mood : Διατροφή: Ποικιλία ή μονοφαγία Parta10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διατροφή: Ποικιλία ή μονοφαγία Empty Απ: Διατροφή: Ποικιλία ή μονοφαγία

Δημοσίευση από Anatoli Παρ Μάης 28, 2010 1:25 pm

Φωτεινή έγραψε:Αυτό το είχα ρωτήσει στον κτηνίατρο και μου απάντησε ότι οι γάτες δεν καταλαβαίνουν γεύση για να τρώνε διαφορετικές κροκέτες. Πάντως, είναι ένα από τα θέματα που θέλω να συζητήσω την επόμενη φορά που θα πάμε...

SuperCatz έγραψε:Αυτό είναι αλήθεια, οι γάτες καταλαβαίνουν ελάχιστα από γεύση, ουσιαστικά η μυρωδιά είναι που τις τραβάει για να πάνε να φάνε.
Θα το ρωτήσω κι εγώ πάντως.

Πιστευω οτι η γευση παιζει ρολο.Για παραδειγμα δεν εχω ακουσει γατι που να μην του αρεσουν οι Ρογιαλ Κανιν. Απο την αλλη η Οριτζεν που ειναι φουλ στην πρωτεινη και που μυριζει πολυυυυυυ πιο εντονα και λογικα θα επρεπε να τα τραβαει την ψιλοπαραμεριζουνε.
Anatoli
Anatoli
Gata Antipathiticus
Gata Antipathiticus

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 48
Τόπος : Γαληφάδα City
Αριθμός γατουνίων : 2 λουκουμάδες
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Στην Αλάσκα αδελφές μου, στην Αλάσκα!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Φιόγκο και τον Σάγκυ
Motto : If you are racist, sexist, homophobic or just basically an asshole, I donʼt care if you like me, or not. I fucking hate you. - Kurt Cobain
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/08/2008
Mood : Διατροφή: Ποικιλία ή μονοφαγία Parta10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διατροφή: Ποικιλία ή μονοφαγία Empty Απ: Διατροφή: Ποικιλία ή μονοφαγία

Δημοσίευση από aporw Δευ Ιουλ 05, 2010 12:57 pm

για μενα καλυτερα ειναι η ποικιλια! Διατροφή: Ποικιλία ή μονοφαγία 134150 δεν λεμε βεβαια να αλλαζουμε τροφη καθε εβδομαδα..αλλα πχ ενα 7κιλο orijen 1 7κιλο applaws κοκ.. Διατροφή: Ποικιλία ή μονοφαγία 270712
Οι γατες δεν εχουν τους γευστικους καλικες που εχουμε εμεις οι ανθρωποι...δηλαδη κατι που σε εμας πικριζει σε αυτα αρεσει!
Παντως γνωμη μου ειναι μακρια απο τροφες με πολλα σιτηρα!! Διατροφή: Ποικιλία ή μονοφαγία 56971 γατες εχουμε οχι κοτες! Διατροφή: Ποικιλία ή μονοφαγία 442890
aporw
aporw
Γατού Fan Park
Γατού Fan Park

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Νέα Σμύρνη
Αριθμός γατουνίων : 2 μεγάλες αγάπες!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Στην Αλάσκα αδελφές μου, στην Αλάσκα!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Λίνο & Χουζούρη
Motto : Χαμογέλα , λίγη τρέλλα θέλει η ζωή...!!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 06/11/2009
Mood : Διατροφή: Ποικιλία ή μονοφαγία M_malakia-sto-tetragono-1

http://www.meow.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διατροφή: Ποικιλία ή μονοφαγία Empty Απ: Διατροφή: Ποικιλία ή μονοφαγία

Δημοσίευση από moukelis Παρ Οκτ 01, 2010 9:41 pm

Εμεις εχουμε σαν βαση τις κροκετες,πλεον μονο Orijen,και τρωμε τρια γευματα την εβδομαδα ψαρι βραστο,τρια κοτοπουλο,και τρια μοσχαρι.Νομιζω οτι ειναι αρκετα πληρης σαν διατροφη,το μονο που τους εκοψα ειναι το ωμο κρεας,αλλα το ξεσυνηθισαν σχετικα ευκολα.
moukelis
moukelis
Κάκιστη Εκτροφεύς
Κάκιστη Εκτροφεύς

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 40
Τόπος : Βόλος
Αριθμός γατουνίων : 7 λατρεμένα και δύο αγγελάκια
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την Πατούσα,τον Μίκυ,τον Shaggy και την Pupa
Motto : Cats are miracles with paws! :-)
Ημερομηνία Εγγραφής : 16/03/2008
Mood : Διατροφή: Ποικιλία ή μονοφαγία M_bubbles

http://www.elvenstar.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διατροφή: Ποικιλία ή μονοφαγία Empty Απ: Διατροφή: Ποικιλία ή μονοφαγία

Δημοσίευση από Anatoli Παρ Οκτ 01, 2010 9:51 pm

Κι εγω θα ηθελα να τρωνε κατιμαγειρευτο, αλλα δεν τρωνε τιποτα απολυτως.
Ετσι εχω αρκεστει στην οριτζεν και τις applaws
Anatoli
Anatoli
Gata Antipathiticus
Gata Antipathiticus

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 48
Τόπος : Γαληφάδα City
Αριθμός γατουνίων : 2 λουκουμάδες
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Στην Αλάσκα αδελφές μου, στην Αλάσκα!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Φιόγκο και τον Σάγκυ
Motto : If you are racist, sexist, homophobic or just basically an asshole, I donʼt care if you like me, or not. I fucking hate you. - Kurt Cobain
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/08/2008
Mood : Διατροφή: Ποικιλία ή μονοφαγία Parta10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διατροφή: Ποικιλία ή μονοφαγία Empty Απ: Διατροφή: Ποικιλία ή μονοφαγία

Δημοσίευση από moukelis Παρ Οκτ 01, 2010 9:53 pm

Τι τους εχεις δοκιμασει απο μαγειρευτο;Ο Σειριος ειναι ετσι,μονο κροκετες,αλλα ενα-δυο γευματα την εβδομαδα μαγειρευτο τα τρωει.
moukelis
moukelis
Κάκιστη Εκτροφεύς
Κάκιστη Εκτροφεύς

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 40
Τόπος : Βόλος
Αριθμός γατουνίων : 7 λατρεμένα και δύο αγγελάκια
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την Πατούσα,τον Μίκυ,τον Shaggy και την Pupa
Motto : Cats are miracles with paws! :-)
Ημερομηνία Εγγραφής : 16/03/2008
Mood : Διατροφή: Ποικιλία ή μονοφαγία M_bubbles

http://www.elvenstar.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διατροφή: Ποικιλία ή μονοφαγία Empty Απ: Διατροφή: Ποικιλία ή μονοφαγία

Δημοσίευση από Anatoli Παρ Οκτ 01, 2010 9:57 pm

Κοτοπουλο με λαχανικα (πατατα,καροτο) και ρυζι μεσα σε ζουμακι, στηθος κοτοπουλο φιλετο βραστο η ψητο, μπιφτεκι, μπριζολα, συκωτι. Και μην πει κανεις οτι φταιει η μαγειρικη μου, γιατι εχω δοκιμασει και με ντελιβερι!
Α, και ψαρι ψητο. Ειναι δυνατον να μην τρωνε τιποτα?Εδω εχω ακουσει για γατια που τρωνε φασολαδα.
Βεβαια, ολα ηταν μαγειρεμενα χωρις αλατια και μπαχαρικα, μονο γι αυτα.
Anatoli
Anatoli
Gata Antipathiticus
Gata Antipathiticus

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 48
Τόπος : Γαληφάδα City
Αριθμός γατουνίων : 2 λουκουμάδες
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Στην Αλάσκα αδελφές μου, στην Αλάσκα!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Φιόγκο και τον Σάγκυ
Motto : If you are racist, sexist, homophobic or just basically an asshole, I donʼt care if you like me, or not. I fucking hate you. - Kurt Cobain
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/08/2008
Mood : Διατροφή: Ποικιλία ή μονοφαγία Parta10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διατροφή: Ποικιλία ή μονοφαγία Empty Απ: Διατροφή: Ποικιλία ή μονοφαγία

Δημοσίευση από moukelis Παρ Οκτ 01, 2010 10:09 pm

Δοκιμασες ποτε σολωμο;Οχι καπνιστο,σκετο βραστο.Εγω επαιρνα τα φιλετα απο το Lidl,που ειναι ετοιμα,καθαρισμενα,και σε ενα δεκαλεπτο ειχαν βρασει,και τα τσακιζαν.Επισης σαρδελλα τρωνε με αρκετη ορεξη.
moukelis
moukelis
Κάκιστη Εκτροφεύς
Κάκιστη Εκτροφεύς

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 40
Τόπος : Βόλος
Αριθμός γατουνίων : 7 λατρεμένα και δύο αγγελάκια
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την Πατούσα,τον Μίκυ,τον Shaggy και την Pupa
Motto : Cats are miracles with paws! :-)
Ημερομηνία Εγγραφής : 16/03/2008
Mood : Διατροφή: Ποικιλία ή μονοφαγία M_bubbles

http://www.elvenstar.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διατροφή: Ποικιλία ή μονοφαγία Empty Απ: Διατροφή: Ποικιλία ή μονοφαγία

Δημοσίευση από Anatoli Παρ Οκτ 01, 2010 10:11 pm

Σολωμο οχι δεν εχω δοκιμασει. Κατεψυγμενα ειναι αυτα που λες?Θα το δοκιμασω και μακαρι να το φανε ρε γμτ.
Anatoli
Anatoli
Gata Antipathiticus
Gata Antipathiticus

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 48
Τόπος : Γαληφάδα City
Αριθμός γατουνίων : 2 λουκουμάδες
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Στην Αλάσκα αδελφές μου, στην Αλάσκα!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Φιόγκο και τον Σάγκυ
Motto : If you are racist, sexist, homophobic or just basically an asshole, I donʼt care if you like me, or not. I fucking hate you. - Kurt Cobain
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/08/2008
Mood : Διατροφή: Ποικιλία ή μονοφαγία Parta10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διατροφή: Ποικιλία ή μονοφαγία Empty Απ: Διατροφή: Ποικιλία ή μονοφαγία

Δημοσίευση από moukelis Παρ Οκτ 01, 2010 10:13 pm

Σαρδελα εγω παιρνω φρεσκια,αλλα εδω που ειμαι ειναι ευκολο,οπως και στο πατρικο μου.Σολωμο κατεψυγμενο,αν τον φανε θα σε βολεψει πολυ,ειναι ετοιμος σε μεριδες.
moukelis
moukelis
Κάκιστη Εκτροφεύς
Κάκιστη Εκτροφεύς

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 40
Τόπος : Βόλος
Αριθμός γατουνίων : 7 λατρεμένα και δύο αγγελάκια
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την Πατούσα,τον Μίκυ,τον Shaggy και την Pupa
Motto : Cats are miracles with paws! :-)
Ημερομηνία Εγγραφής : 16/03/2008
Mood : Διατροφή: Ποικιλία ή μονοφαγία M_bubbles

http://www.elvenstar.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διατροφή: Ποικιλία ή μονοφαγία Empty Απ: Διατροφή: Ποικιλία ή μονοφαγία

Δημοσίευση από Anatoli Παρ Οκτ 01, 2010 10:26 pm

thanks θα το δοκιμασω!
Anatoli
Anatoli
Gata Antipathiticus
Gata Antipathiticus

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 48
Τόπος : Γαληφάδα City
Αριθμός γατουνίων : 2 λουκουμάδες
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Στην Αλάσκα αδελφές μου, στην Αλάσκα!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Φιόγκο και τον Σάγκυ
Motto : If you are racist, sexist, homophobic or just basically an asshole, I donʼt care if you like me, or not. I fucking hate you. - Kurt Cobain
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/08/2008
Mood : Διατροφή: Ποικιλία ή μονοφαγία Parta10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διατροφή: Ποικιλία ή μονοφαγία Empty Απ: Διατροφή: Ποικιλία ή μονοφαγία

Δημοσίευση από moukelis Παρ Οκτ 01, 2010 10:39 pm

Περιμενω αποτελεσματα.
Σπόιλερ:
moukelis
moukelis
Κάκιστη Εκτροφεύς
Κάκιστη Εκτροφεύς

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 40
Τόπος : Βόλος
Αριθμός γατουνίων : 7 λατρεμένα και δύο αγγελάκια
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την Πατούσα,τον Μίκυ,τον Shaggy και την Pupa
Motto : Cats are miracles with paws! :-)
Ημερομηνία Εγγραφής : 16/03/2008
Mood : Διατροφή: Ποικιλία ή μονοφαγία M_bubbles

http://www.elvenstar.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διατροφή: Ποικιλία ή μονοφαγία Empty Απ: Διατροφή: Ποικιλία ή μονοφαγία

Δημοσίευση από Anatoli Παρ Οκτ 01, 2010 10:43 pm

Δεν θα εχεις αδικο!!Αυτο το ξερω!
Θα τα ξεμπροστιασω εδω ετσι και δεν το φανε Madd
Anatoli
Anatoli
Gata Antipathiticus
Gata Antipathiticus

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 48
Τόπος : Γαληφάδα City
Αριθμός γατουνίων : 2 λουκουμάδες
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Στην Αλάσκα αδελφές μου, στην Αλάσκα!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Φιόγκο και τον Σάγκυ
Motto : If you are racist, sexist, homophobic or just basically an asshole, I donʼt care if you like me, or not. I fucking hate you. - Kurt Cobain
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/08/2008
Mood : Διατροφή: Ποικιλία ή μονοφαγία Parta10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διατροφή: Ποικιλία ή μονοφαγία Empty Απ: Διατροφή: Ποικιλία ή μονοφαγία

Δημοσίευση από NiaR Σαβ Οκτ 02, 2010 9:05 am

και εγώ θα ήθελα να φάνε αλλά καθε μου προσπάθεια....πάτωσεεε!
θα δοκιμάσω το σολωμό του ΛΙΝΤΛ πάντως
Το μόνο που μου κλεβουν ειναι η γαλοπούλα απο το τοστ (αλλά οταν τους εβρασα κοτόπουλο το φτυσαν) και ο Παρης τρελαινεται για....ελιές!!!
NiaR
NiaR
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Κόκκορας
Ηλικία : 43
Τόπος : where the wild roses grow....
Αριθμός γατουνίων : Έκτορας + Παρις
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Άνοιξη - Φθινόπωρο
Motto : Μην φοβάσαι να χαλασεις τα παπούτσια σου κυνηγώντας τα πιο τρελα όνειρα σου!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 24/01/2008
Mood : Διατροφή: Ποικιλία ή μονοφαγία M_skat10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διατροφή: Ποικιλία ή μονοφαγία Empty Απ: Διατροφή: Ποικιλία ή μονοφαγία

Δημοσίευση από moukelis Σαβ Οκτ 02, 2010 10:05 am

Ελιες εχω ακουσει οτι αρεσουν σε πολλα!
moukelis
moukelis
Κάκιστη Εκτροφεύς
Κάκιστη Εκτροφεύς

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 40
Τόπος : Βόλος
Αριθμός γατουνίων : 7 λατρεμένα και δύο αγγελάκια
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την Πατούσα,τον Μίκυ,τον Shaggy και την Pupa
Motto : Cats are miracles with paws! :-)
Ημερομηνία Εγγραφής : 16/03/2008
Mood : Διατροφή: Ποικιλία ή μονοφαγία M_bubbles

http://www.elvenstar.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διατροφή: Ποικιλία ή μονοφαγία Empty Απ: Διατροφή: Ποικιλία ή μονοφαγία

Δημοσίευση από Anatoli Σαβ Οκτ 02, 2010 3:40 pm

Και του Μικυ του αρεσουν οι ελιες. Του επερνα παλιοτερα μια κονσερβα Petreet με τονο και ελιες και την τσακιζε. αλλα ετσι δεν θα του εδινα ελλιες. Ειναι πολυ αρμυρες ρε γμτ.
"Τον σολωμο του λιντλ θα τον παρω κι εγω, αν και η εμπειρια μας με κονσερβα σολωμο scezir δεν απεδωσε παλιοτερα. Εδερναν το πιατο τους tafos
Anatoli
Anatoli
Gata Antipathiticus
Gata Antipathiticus

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 48
Τόπος : Γαληφάδα City
Αριθμός γατουνίων : 2 λουκουμάδες
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Στην Αλάσκα αδελφές μου, στην Αλάσκα!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Φιόγκο και τον Σάγκυ
Motto : If you are racist, sexist, homophobic or just basically an asshole, I donʼt care if you like me, or not. I fucking hate you. - Kurt Cobain
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/08/2008
Mood : Διατροφή: Ποικιλία ή μονοφαγία Parta10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διατροφή: Ποικιλία ή μονοφαγία Empty Απ: Διατροφή: Ποικιλία ή μονοφαγία

Δημοσίευση από NiaR Σαβ Οκτ 02, 2010 3:48 pm

Anatoli έγραψε:Και του Μικυ του αρεσουν οι ελιες. Του επερνα παλιοτερα μια κονσερβα Petreet με τονο και ελιες και την τσακιζε. αλλα ετσι δεν θα του εδινα ελλιες. Ειναι πολυ αρμυρες ρε γμτ.
"Τον σολωμο του λιντλ θα τον παρω κι εγω, αν και η εμπειρια μας με κονσερβα σολωμο scezir δεν απεδωσε παλιοτερα. Εδερναν το πιατο τους tafos

Shocked happy2 happy2 happy2 happy2 happy2

Καλα μη φανταστείς οτι του δίνω ποσότητα.... μια ελιά στο τόσο και πλυμένη
Πήγα ΛΙΝΤΛ... λαϊκό προσκύνημα, άδεια ράφια , ουρες στα ταμία... πανικός με επιασε, δεν καθομουν εκει να περιμένω 2 ωρες για 3 πραγματάκια με τιποτα.
Άλλη μερα...
NiaR
NiaR
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Κόκκορας
Ηλικία : 43
Τόπος : where the wild roses grow....
Αριθμός γατουνίων : Έκτορας + Παρις
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Άνοιξη - Φθινόπωρο
Motto : Μην φοβάσαι να χαλασεις τα παπούτσια σου κυνηγώντας τα πιο τρελα όνειρα σου!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 24/01/2008
Mood : Διατροφή: Ποικιλία ή μονοφαγία M_skat10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διατροφή: Ποικιλία ή μονοφαγία Empty Απ: Διατροφή: Ποικιλία ή μονοφαγία

Δημοσίευση από natalouko Κυρ Οκτ 03, 2010 9:12 pm

Τα δικά μου κατα κύριο λόγο τρώνε κροκέτες όριτζεν με αλλαγή στην γεύση: 1 7κιλο κοτόπουλο, 1 2,5κιλο Ψάρι. 3 φορές την εβδομάδα 1 κονσερβάκι schesir ή applaws μοιρασμένο στα 4 και 2 φορές την εβδομάδα κοτόπουλο βραστό!!!
Σολωμό που τους έδωσα ούτε που το άγγιξαν...όπως επίσης δεν άγγιξαν τσιπούρα, γαρίδα και μοσχάρι..
natalouko
natalouko
Γατού Fan Park
Γατού Fan Park

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 47
Τόπος : Περιστέρι
Αριθμός γατουνίων : 7
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Καλοκαίρι φουλ!!!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Henriette, Σείριο, Χιονάτη, Σιέλ μου!!!!!
Motto : Μην αφήνεις για αύριο ότι μπορείς να κάνεις σήμερα
Ημερομηνία Εγγραφής : 17/03/2009
Mood : Διατροφή: Ποικιλία ή μονοφαγία M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διατροφή: Ποικιλία ή μονοφαγία Empty Απ: Διατροφή: Ποικιλία ή μονοφαγία

Δημοσίευση από Iwanna Δευ Οκτ 04, 2010 7:29 pm

Εμας τα δικα μας προτιμουν την ποικιλια.
Ο Πασχαλης θελει ποικιλια στη διατροφη του.Ετσι,εκτος απο το κυριως φαγητο του που ειναι η ξηρη τροφη purina one, του δινουμε λιγη ποσοτητα μαγειρευτου και μια φορα την εβδομαδα 1 κομματακι τυρι. Οταν ηταν πιο αδυνατος, ετρωγε και κονσερβα συχνα(δηλ.1 φορα στις 2 εβδομαδες και αλλες φορες σχεδον καθημερινα) και τσιμπουσε απο αυτα που τρωγαμε με ιδιαιτερη προτιμηση στα junk foods(πατατακια,πατατες απο φαστ φουντ,σουβλακι,πιτσα,τσουρεκι.)
Ο Πασχαλης βεβαια απο κρεατα δεν θα φαει το χοιρινο.
Η Σνουπυ και αυτη το ιδιο μονο που τρελενοταν για σοκολατα και σιχαινοταν το κιμα(χοιρινο και μοσχαρισιο).
Η Σιεννα δεν ξερει ακομα αλλα οπως το βλεπω και αυτη ποικιλια θα θελει.Ιδιαιτερη προτιμηση στο τυρι,στο κοτοπουλο,στο ψαρι,στα μακαρονια,στο γαλα,στο αυγο.
Απο την αλλη πλευρα τα αδεσποτακια προτιμουν τη μονοφαγια αλλα αν δεν βρουν ξηρη τροφη αναγκαστικα θα φανε κατι αλλο οπως π.χ μαγειρευτο η' κονσερβα.
Iwanna
Iwanna
Banned

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 63
Τόπος : Κορωπι
Αριθμός γατουνίων : 0
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/09/2010
Mood : Διατροφή: Ποικιλία ή μονοφαγία M_tears

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης