gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Ποσο πρεπει να τρωει?

+21
houlieta
Βασιλικη
aporw
manto
marmanga
Anatoli
markello
gatoras
Marcos
SuperCatz
SophiaSonia21
alexia54
nosyparker
marestros
Tiger Lilly
gata100
jovanita
flokatoula
alex..niaou
M81
~Zouzou~
25 απαντήσεις

Σελίδα 3 από 4 Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Ποσο πρεπει να τρωει? - Σελίδα 3 Empty Απ: Ποσο πρεπει να τρωει?

Δημοσίευση από Marcos Παρ Ιουλ 02, 2010 2:52 pm

SuperCatz έγραψε:Δεν είχες πει κάποια στιγμή ότι είχε φυτώριο?
Ναι, μόλις το είπα παραπάνω. Ποσο πρεπει να τρωει? - Σελίδα 3 986261
Ιατρικός επισκέπτης ήταν για 25 χρόνια και μετά άλλαξε δουλειά και έκανε το φυτώριο. Ποσο πρεπει να τρωει? - Σελίδα 3 270712
Marcos
Marcos
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 56
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : Μόνο 1 πιά... Το ΑΠΑΙΣΙΟ ΜΑΡΙΚΑΚΙ
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Μαντού ασυζητητί._
Motto : Hey!!! Hey!!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/04/2008
Mood : Ποσο πρεπει να τρωει? - Σελίδα 3 M_icecream

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ποσο πρεπει να τρωει? - Σελίδα 3 Empty Απ: Ποσο πρεπει να τρωει?

Δημοσίευση από marmanga Παρ Ιουλ 02, 2010 3:09 pm

Και στο ένα και στο άλλο, πάντως... με χημικά είχε να κάνει tafos

Περί ειδικών και διαφήμισης τώρα: Δεν θυμάμαι αν ήταν οδοντόκρεμα ή σαμπουάν, πάντως η διαφήμιση στην ουσία έλεγε το εξής:
το 70% (μπορεί και 80, δεν είμαι σίγουρη) των συμμετεχόντων στο τάδε συνέδριο θεωρούν ότι η δείνα οδοντόκρεμα/σαμπουάν είναι αποτελεσματική κατά της τερηδόνας/πιτυρίδας. (Αλήθεια δεν θυμάμαι τι απ' τα δυο ήταν).
Το νόημα πάντως είναι ότι α) όχι όλοι, β) είχαν να απαντήσουν στο γενικό ερώτημα αν είναι αποτελεσματική και όχι στο αν είναι η καλύτερη... Ή μάλλον ανάμεσα σε χιλιάδες ερωτήσεις και εκφρασμένες με περίεργο τρόπο που θα είχαν να απαντήσουν, επιλέχθηκε αυτό που είχε το μεγαλύτερο ποσοστό με κάτι 'θετικό'.
γ) ποιος ξέρει πόσοι συμμετείχανσ το περιφημο συνέδριο. Αν γινόταν στην κωλοπετεινίτσα με 20 συμμετοχές, τι αξία έχει;
Σ' εμάς έφτασε ως γνώμη ειδικού. Σίγουρα, δεν θα πάθαινες κάνα κακό (να σου πέσουν τα δόντια ή τα μαλλιά) αν τη χρησιμοποιούσες. Αλλά επίσης σίγουρα θα 'ταν άκυρο να πιστέψεις ότι έχεις το καλύτερο δυνατό για τα δόντια/μαλλιά σου, βάσει αυτής της γνώμης ειδικών.
marmanga
marmanga
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 59
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : Ένα ολόδικό μου!! (Και 'μισό' αλλού)
Ημερομηνία Εγγραφής : 09/12/2007
Mood : Ποσο πρεπει να τρωει? - Σελίδα 3 M_smoke

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ποσο πρεπει να τρωει? - Σελίδα 3 Empty Απ: Ποσο πρεπει να τρωει?

Δημοσίευση από Marcos Παρ Ιουλ 02, 2010 3:18 pm

marmanga έγραψε:Και στο ένα και στο άλλο, πάντως... με χημικά είχε να κάνει tafos
Και μάλιστα στην δεύτερη φάση, ξέχασε ό,τι ήξερε και άρπαξε την λευχαιμία απο τα φυτοφάρμακα.... Ποσο πρεπει να τρωει? - Σελίδα 3 56971
Και να πείς ότι δεν ήξερε;;;; ήξερε και πολύ καλά μάλιστα. Ποσο πρεπει να τρωει? - Σελίδα 3 56971
Άσε που είχε τελειώσει και Νομική πρίν από όλα αυτά.... Ποσο πρεπει να τρωει? - Σελίδα 3 986261 (Αλήθεια)
Marcos
Marcos
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 56
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : Μόνο 1 πιά... Το ΑΠΑΙΣΙΟ ΜΑΡΙΚΑΚΙ
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Μαντού ασυζητητί._
Motto : Hey!!! Hey!!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/04/2008
Mood : Ποσο πρεπει να τρωει? - Σελίδα 3 M_icecream

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ποσο πρεπει να τρωει? - Σελίδα 3 Empty Απ: Ποσο πρεπει να τρωει?

Δημοσίευση από gatoras Παρ Ιουλ 02, 2010 4:10 pm

Anatoli έγραψε:Οσον αφορα τις κονσερβες ψηφιζω φανατικα τις Applaws. Η εμφανιση τους και μονο με πειθει.Την βρισκω εντελως πιο αγνη απο ολες τις αλλες. Δλδ δεν μου βρωμαει σαν γατοτροφη. ειναι σαν τονος και σαν αγνο στηθος κοτοπουλου χωρις αλατια.

αυτο πυ εχω καταλαβει οτι πρεπει να αποφευγουμε σε κονσερβες και γενικα σε τροφες ειναι το επιπεδο του μαγνησιου να ειναι χαμηλο. Αυτο ειναι υπευθυνο για τις ουρολιθιασεις.


εντιτ-το διορθωσα!

Τέτα θυμάσαι πόσο είναι το χαμηλό? Κάποια στιγμή είχα ξαναρωτήσει και μου είχε απαντήσει ο Παναγιώτης αλλά το ξέχασα Ποσο πρεπει να τρωει? - Σελίδα 3 323663 Ποσο πρεπει να τρωει? - Σελίδα 3 323663 Ποσο πρεπει να τρωει? - Σελίδα 3 323663 Ποσο πρεπει να τρωει? - Σελίδα 3 323663

SuperCatz έγραψε:
markello έγραψε:
SuperCatz έγραψε:

Ισοπεδωτικό θεωρώ το να μην εμπιστευόμαστε κανέναν.
Η λεξη ειναι μαλλον βαριά. Καχυποψία, θα το χαρακτηριζα στη χειροτερη περιπτωση, στην καλυτερη...έρευνα.

Ίσως για εσένα.
Για εμένα, η έλλειψη εμπιστοσύνης στους πάντες, είναι ισοπεδωτική.

Κανείς δεν μίλησε για έλλειψη εμπιστοσύνης στους πάντες. Για ενημέρωση, αναζήτηση πληροφοριών απο διάφορες πηγές και διασταύρωσή τους μιλάμε. Ποσο πρεπει να τρωει? - Σελίδα 3 43833

Αν εννοείς την ελλειψη τυφλής εμπιστοσύνης, για μένα τουλάχιστον ισχύει.
gatoras
gatoras
Γατοφόνος γατ' εξακολούθηση
Γατοφόνος γατ' εξακολούθηση

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 49
Τόπος : Πάτρα
Αριθμός γατουνίων : 2
Motto : Oταν θελεις, ψαχνεις τροπους,....Οταν δεν θελεις, ψαχνεις αιτιες...! Τίποτα δεν αξίζει στον κόσμο που να μας κάνει να λοξοδρομήσουμε από εκείνο που αγαπάμε.
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/04/2009
Mood : Ποσο πρεπει να τρωει? - Σελίδα 3 M_peristeria

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ποσο πρεπει να τρωει? - Σελίδα 3 Empty Απ: Ποσο πρεπει να τρωει?

Δημοσίευση από SuperCatz Παρ Ιουλ 02, 2010 4:55 pm

SuperCatz έγραψε:
markello έγραψε:
SuperCatz έγραψε:

Ισοπεδωτικό θεωρώ το να μην εμπιστευόμαστε κανέναν.
Η λεξη ειναι μαλλον βαριά. Καχυποψία, θα το χαρακτηριζα στη χειροτερη περιπτωση, στην καλυτερη...έρευνα.

Ίσως για εσένα.
Για εμένα, η έλλειψη εμπιστοσύνης στους πάντες, είναι ισοπεδωτική.

gatoras έγραψε: Κανείς δεν μίλησε για έλλειψη εμπιστοσύνης στους πάντες. Για ενημέρωση, αναζήτηση πληροφοριών απο διάφορες πηγές και διασταύρωσή τους μιλάμε. Ποσο πρεπει να τρωει? - Σελίδα 3 43833

Αν εννοείς την ελλειψη τυφλής εμπιστοσύνης, για μένα τουλάχιστον ισχύει.









Πλέον νομίζω ότι το "παιχνίδι με τις λέξεις" που είχες αναφέρει κάποια στιγμή, το
κάνεις εσύ, Βάλια.

I rest my case, άλλωστε στα προήγουμενα ποστς πιστεύω ότι έκανα σαφή τη
θέση μου.
Κι όχι τίποτα, αλλά καταντάει κουραστικό το θεματάκι της οπωσδήποτε απάντησης σας σε ό,τι πω που αναφέρεται σε οτιδήποτε ιατρικό και δη με σχόλια τύπου : τυφλή εμπιστοσύνη.
Οπότε, κάντε παιχνίδι μόνες σας.
Είναι, τουλάχιστον, προφανές ότι διαφωνούμε σε πολλά, επομένως και αναίτιο να γεμίζουμε το φόρουμ με τέτοια ποστς.

Σπόιλερ:
SuperCatz
SuperCatz
Gata Antipathiticus
Gata Antipathiticus

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 48
Τόπος : Brahames
Αριθμός γατουνίων : 4 στο σπίτι: ο Tesoro, ο Snow, η Πατούσα, κόρη της Λουλού και του Tesoro και ο Gizmo. Και ένα ακόμα, ένα ξεχωριστό και σπάνιο γατούνι που θα κατοικεί για πάντα στην καρδιά και στην ψυχή μας, το Λουλουδάκι μας..
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο, Χειμώνας, Χριστούγενναααα!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την Pupa, την Soraya, τον Shaggy, την Μελίνα και την Brighitta di Menin!
Motto : Είμαι η manager της Κουκουβάουνας!
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/01/2009
Mood : Ποσο πρεπει να τρωει? - Σελίδα 3 M_dance

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ποσο πρεπει να τρωει? - Σελίδα 3 Empty Απ: Ποσο πρεπει να τρωει?

Δημοσίευση από gatoras Παρ Ιουλ 02, 2010 5:20 pm

SuperCatz έγραψε:
SuperCatz έγραψε:
gatoras έγραψε:
markello έγραψε:
SuperCatz έγραψε:

Ισοπεδωτικό θεωρώ το να μην εμπιστευόμαστε κανέναν.
Η λεξη ειναι μαλλον βαριά. Καχυποψία, θα το χαρακτηριζα στη χειροτερη περιπτωση, στην καλυτερη...έρευνα.

Ίσως για εσένα.
Για εμένα, η έλλειψη εμπιστοσύνης στους πάντες, είναι ισοπεδωτική.

Κανείς δεν μίλησε για έλλειψη εμπιστοσύνης στους πάντες. Για ενημέρωση, αναζήτηση πληροφοριών απο διάφορες πηγές και διασταύρωσή τους μιλάμε. Ποσο πρεπει να τρωει? - Σελίδα 3 43833

Αν εννοείς την ελλειψη τυφλής εμπιστοσύνης, για μένα τουλάχιστον ισχύει.



Πλέον νομίζω ότι το "παιχνίδι με τις λέξεις" που είχες αναφέρει κάποια στιγμή, το
κάνεις εσύ, Βάλια.

I rest my case, άλλωστε στα προήγουμενα ποστς πιστεύω ότι έκανα σαφή τη
θέση μου.
Κι όχι τίποτα, αλλά καταντάει κουραστικό το θεματάκι της οπωσδήποτε απάντησης σας σε ό,τι πω που αναφέρεται σε οτιδήποτε ιατρικό και δη με σχόλια τύπου : τυφλή εμπιστοσύνη.
Οπότε, κάντε παιχνίδι μόνες σας.
Είναι, τουλάχιστον, προφανές ότι διαφωνούμε σε πολλά, επομένως και αναίτιο να γεμίζουμε το φόρουμ με τέτοια ποστς.

Μισό λεπτάκι Βίκυ.
Σου λέω οτι θέλω να τσεκάρω τις πληροφορίες που παίρνω, οτι δεν εμπιστεύομαι τα έντυπα των εταιρειών είτε ενημερωτικά είτε διαφημιστικά (γιατί για μένα και τα δύο εντάσσονται στην ίδια κατηγορία) και μου λες οτι αυτό είναι ισοπέδωση? Ε για μένα δεν είναι. Μπορεί να εμπιστεύομαι κάποιον, όταν όμως πέσει στα χέρια μου μια πληροφορία που είναι διαφορετική απο αυτό που μου έχει πει θα την τσεκάρω, θα ψάξω, θα ρωτήσω και κάποιον άλλο. Αυτό είναι ισοπέδωση? Πάντως έλλειψη εμπιστοσύνης στους πάντες εγώ δεν το λέω. Αν εσύ το λες έτσι δεν μπορώ να κάνω κάτι. Επειδή επέμενες οτι το ισοπεδώνουμε επεσήμανα οτι απλά δεν φτάνουμε στο άλλο άκρο.
.
SuperCatz έγραψε:
Σπόιλερ:

Το οτι δεν εμπιστεύομαι την ενημέρωση της εταιρείας για ένα θέμα που αφορά τις τροφές της νομίζω οτι δεν μπορεί να το πει κάποιος ισοπέδωση. Marketing κάνουν οι άνθρωποι. Αν εσύ το λες έτσι και πάλι δεν μπορώ να κάνω κάτι.
Όσο για το αν με επιλεγμένη βιβλιογραφία ο οποιοσδήποτε επιστημόνας, αν το θέλει φυσικά γιατί υπάρχουν και εκείνοι που δεν υπηρετούν συμφέροντα οποιουδήποτε τύπου, μπορεί να στρέψει το περιεχόμενό του προς οποιαδήποτε κατεύθυνση είναι κοινός τόπος.

Γενικά πάντως δικός μου σκοπός τόσο όταν παρέθεσα το απόσπασμα απο τα άρθρα και ολόκληρο το άρθρο ήταν η πληροφόρηση και η ανταλλαγή πληροφοριών. Τύπου: πες μου τι ξέρεις να σου πω τι ξέρω. Δεν το ξερα οτι πρέπει να κάνουμε διαγωνισμό ποιος τα ξέρει καλύτερα.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την gatoras στις Παρ Ιουλ 02, 2010 8:05 pm, 1 φορά
gatoras
gatoras
Γατοφόνος γατ' εξακολούθηση
Γατοφόνος γατ' εξακολούθηση

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 49
Τόπος : Πάτρα
Αριθμός γατουνίων : 2
Motto : Oταν θελεις, ψαχνεις τροπους,....Οταν δεν θελεις, ψαχνεις αιτιες...! Τίποτα δεν αξίζει στον κόσμο που να μας κάνει να λοξοδρομήσουμε από εκείνο που αγαπάμε.
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/04/2009
Mood : Ποσο πρεπει να τρωει? - Σελίδα 3 M_peristeria

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ποσο πρεπει να τρωει? - Σελίδα 3 Empty Απ: Ποσο πρεπει να τρωει?

Δημοσίευση από SuperCatz Παρ Ιουλ 02, 2010 5:55 pm

SuperCatz έγραψε:Ναι παιδιά, αλλά η λογική αυτή είναι σχετικά ισοπεδωτική, απλά γιατί έτσι θα φτάσουμε να μην εμπιστευόμαστε κανέναν, ούτε εταιρείες, ούτε γιατρούς και θα παίρνουμε μόνοι μας τις αποφάσεις.
Αυτό είναι τουλάχιστον ανεύθυνο, και μπορεί να γίνει και επικίνδυνο για τη ζωή της γάτας.
Πιστεύω ότι τα πράγματα είναι απλά, όπως εμπιστευόμαστε έναν γιατρό ή μια εταιρεία για τα δικά μας θέματα (υγείας, διατροφής κλπ), το ίδιο συμβαίνει και με τα γατιά μας.
Η έρευνα ωστόσο, είναι πάντα καλοδεχούμενη, αν όχι επιβεβλημένη.

Αν είχες διαβάσει καλύτερα τί είχα γράψει, θα είχες αντιληφθεί ότι αυτό που είπα είναι ναι στην έρευνα, αλλά την άποψη ή την γνώμη για ιατρικά θέματα δεν θα τη σχηματίσουμε εμείς, αλλά ένας ειδικός, αρμόδιος για να το κάνει.
Αν αμφισβητούμε τα πάντα, τότε οκ, ας αποφασίζουμε χωρίς τη συμβολή του κτηνίατρου.
Ίσως να μην χρειάζεται καν γιατρός για εσάς, δεν ξέρω..

Λυπάμαι, αλλά με το ιστορικό που έχει υπάρξει σε δεδομένα θέματα, μάλλον εσύ έκανες διαγωνισμό, όπως ανέφερες, ψάχνοντας να βρεις απάντηση σε αυτά που έγραψα (αφού πριν είχες αναφέρει ότι κτηνιάτρος γνωστής σου είπε ότι ίσως και να φταίει η τροφή κι εγώ είχα πει ότι δεν φταίει, παραθέτοντας στοιχεία) και να με ρωτήσεις την πηγή.
Πού αλλού έχει ερωτηθεί άνθρωπος στο φόρουμ, να προσκομίσει την πηγή της πληροφορίας που καταθέτει?
Επομένως, προσωπικά, δεν το βλέπω όπως προσπαθείς να το παρουσιάσεις, δηλαδή σαν απλή
ανταλλαγή πληροφοριών. Στην αρχή μπορεί να φάνηκε έτσι, αλλά τελικά δεν ήταν, για να έχουμε φτάσει εδώ.
Γιατί απλά, όπως προανέφερα, διαφωνούμε σε πολλά και αυτό είναι εμφανέστατο σε όλα τα θέματα "ιατρικής" φύσης.
Ούτε θεωρώ τυχαίο το ότι σε κάτι τέτοια θέματα μου απαντάνε πάντα, πλέον, συγκεκριμένα άτομα.
Καχύποπτη? Μπορεί. Αν όμως αυτό έχω εισπράξει, αυτό θα εκφράσω.

Αυτά από εμένα, νομίζω ότι το αρχικό μου ποστ, απλά επιβεβαιώνει αυτά που έχω ήδη επαναλάβει σε μεταγενέστερα ποστς σε αυτό το θέμα, επομένως μη λέμε τα ίδια, είναι κουραστικό και πληκτικό και για τους άλλους που θα τύχει να το διαβάσουν.
SuperCatz
SuperCatz
Gata Antipathiticus
Gata Antipathiticus

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 48
Τόπος : Brahames
Αριθμός γατουνίων : 4 στο σπίτι: ο Tesoro, ο Snow, η Πατούσα, κόρη της Λουλού και του Tesoro και ο Gizmo. Και ένα ακόμα, ένα ξεχωριστό και σπάνιο γατούνι που θα κατοικεί για πάντα στην καρδιά και στην ψυχή μας, το Λουλουδάκι μας..
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο, Χειμώνας, Χριστούγενναααα!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την Pupa, την Soraya, τον Shaggy, την Μελίνα και την Brighitta di Menin!
Motto : Είμαι η manager της Κουκουβάουνας!
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/01/2009
Mood : Ποσο πρεπει να τρωει? - Σελίδα 3 M_dance

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ποσο πρεπει να τρωει? - Σελίδα 3 Empty Απ: Ποσο πρεπει να τρωει?

Δημοσίευση από gatoras Παρ Ιουλ 02, 2010 6:13 pm

Δεν μπορώ να σου πω πως θα το βλέπεις το θέμα Ποσο πρεπει να τρωει? - Σελίδα 3 43833

Απο ιατρικά ξέρω ελάχιστα πράγματα και αυτά καταθέτω υπο μορφή πληροφορίας όταν υπάρχει θέμα

Όμως, το θέμα της διατροφής το έχω ψάξει κάπως και γι αυτό ξέρω κάποια πράγματα. Μάλιστα το κομμάτι που έβαλα απο το άρθρο το είχα μεταφράσει εγώ και γι αυτό το θυμόμουν. Να μην το έβαζα γιατί θα παρεξηγηθούν οι προθέσεις μου?
Επίσης, όταν έδωσα τον ποντικούλη στην Αννα Μαρία μου είπε οτι ο κτηνίατρός της, της είπε να μην δίνει κροκέτες στο γάτο και γι αυτό το έγραψα. Να μην το γράψω?
Δεν επινόησα κάτι απο τα δύο ούτε έψαξα επι τούτου να τα βρω για να στην πω.
Εγώ θα δίνω τις πληροφορίες που ξέρω, εξάλλου ποτέ δεν τις παραθέτω με την μορφή του απόλυτου.....
Στα άρθρα και τα αποσπάσματα που παρατίθενται πάντα βάζουμε την αρχική πηγή για να μπορεί κάποιος να το βρει. Εγώ το κάνω πάντα.
Και αν δεν ενδιαφέρουν οι πληροφορίες που γράφω μην τις διαβάζεις... τι να σου πω.... Ποσο πρεπει να τρωει? - Σελίδα 3 43833 Ποσο πρεπει να τρωει? - Σελίδα 3 43833 Ποσο πρεπει να τρωει? - Σελίδα 3 43833


Έχει επεξεργασθεί από τον/την gatoras στις Παρ Ιουλ 02, 2010 7:51 pm, 1 φορά
gatoras
gatoras
Γατοφόνος γατ' εξακολούθηση
Γατοφόνος γατ' εξακολούθηση

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 49
Τόπος : Πάτρα
Αριθμός γατουνίων : 2
Motto : Oταν θελεις, ψαχνεις τροπους,....Οταν δεν θελεις, ψαχνεις αιτιες...! Τίποτα δεν αξίζει στον κόσμο που να μας κάνει να λοξοδρομήσουμε από εκείνο που αγαπάμε.
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/04/2009
Mood : Ποσο πρεπει να τρωει? - Σελίδα 3 M_peristeria

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ποσο πρεπει να τρωει? - Σελίδα 3 Empty Απ: Ποσο πρεπει να τρωει?

Δημοσίευση από marmanga Παρ Ιουλ 02, 2010 7:37 pm

Σόρρυ, ρε παιδιά... Διαβάζοντας τα τελευταία κάθησα και ξαναδιάβασα όλο το τόπικ. Και, με εξαίρεση ότι ξεκίνησε από την ποσότητα και τελικά επεκτάθηκε και στο κονσερβο-κροκετοειδές, μάλλον είναι από τα σχετικά ον-τόπικ θέματά μας. (Κοινώς: θα μπορούσε κάλλιστα να αναφέρεται από μια στιγμή και πέρα σε λουράκια, εκδρομές και το γκρέυ'ς ανάτομι, με βάση τις προσφιλείς μας συνήθειες happy2 happy2 ) Οπότε δεν βλέπω καθόλου να ισχύει το ότι κάποια ποστ δεν έχουν νόημα υπάρξης, είναι αναίτια ή ανασύρθηκαν για "να απαντήσουν" σε σένα, βρε Βίκυ μου. Για όνομα!! Ούτε βέβαια ότι "γεμίζουν' το φόρουμ. Συζητήσεις για τις τροφές και τις εταιρείες έχουν γίνει πολλές φορές, σε πολλά σημεία, με πολλές διαφορετικές απόψεις. Και τι έγινε αν διαφωνούν κάποιες με άλλες; Την μία και μοναδική αλήθεια δεν νομίζω ότι μπορεί να την έχει κανείς μας...(άσε που θα 'ταν και πολύ βαρετό). Και πάντως, εγώ προσωπικά, το ξαναλέω: Ναι, άκουσα το γιατρό όταν μου είπε να δίνω ιατρικές για νεφρά, όμως, όχι, ακόμα και τότε, δεν έκανα πλήρη μονοφαγία (και συμφώνησε όταν του το είπα ήδη μετά από τον πρώτο μήνα. Έφτασε μάλιστα να μου πει ότι αν μπορούσα να δίνω ΜΟΝΟ ειδικά μαγειρευτά θα ήταν καλύτερα, ξέροντας όμως ότι αν το γυρνούσε ξαφνικά στις κροκέτες π.χ. όταν έλειπα, ίσως υπήρχε θεματάκι.) Πιστεύω ότι σχεδόν κανείς μας δεν μπορεί να δίνει μόνο μαγειρευτά ειδικά κλπ κλπ κάθε μέρα, οπότε πλέον ψάχνουμε τις αμέσως καλύτερες λύσεις με τις δυνατόν λιγότερες 'επιπλοκές'....
Για αρσενικά και ουρολιθιάσεις δεν έχω προσωπική πείρα...
marmanga
marmanga
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 59
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : Ένα ολόδικό μου!! (Και 'μισό' αλλού)
Ημερομηνία Εγγραφής : 09/12/2007
Mood : Ποσο πρεπει να τρωει? - Σελίδα 3 M_smoke

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ποσο πρεπει να τρωει? - Σελίδα 3 Empty Απ: Ποσο πρεπει να τρωει?

Δημοσίευση από Anatoli Παρ Ιουλ 02, 2010 7:49 pm

Anatoli έγραψε:Οσον αφορα τις κονσερβες ψηφιζω φανατικα τις Applaws. Η εμφανιση τους και μονο με πειθει.Την βρισκω εντελως πιο αγνη απο ολες τις αλλες. Δλδ δεν μου βρωμαει σαν γατοτροφη. ειναι σαν τονος και σαν αγνο στηθος κοτοπουλου χωρις αλατια.

αυτο που εχω καταλαβει οτι πρεπει να προσεχουμε σε κονσερβες και γενικα σε τροφες ειναι το επιπεδο του μαγνησιου να ειναι χαμηλο. Αυτο ειναι υπευθυνο για τις ουρολιθιασεις.


εντιτ-το διορθωσα!


Επειδη αλλα ντ'αλλων ειχα γραψει διορθωνω οτι ΤΟ ΜΑΓΝΗΣΙΟ ΣΤΙΣ ΤΡΟΦΕΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΧΑΜΗΛΟ!

Βαλλια, δυστυχως δεν θυμαμαι.Και εγω θυμαμαι οτι το ειχε αναφερει ο Παναγιωτης αλλα δεν θυμαμαι το ποσοστο. Θυμαμαι παντως οτι ειχε αναφερει οτι στις τροφες Οριτζεν παρολο που δεν εχουν ειδικη σειρα για στειρωμενα, ειναι καταλληλες για το λογο οτι το ποσοστο τους σε μαγνησιο ειναι ιδιαιτερα χαμηλο.
Anatoli
Anatoli
Gata Antipathiticus
Gata Antipathiticus

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 48
Τόπος : Γαληφάδα City
Αριθμός γατουνίων : 2 λουκουμάδες
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Στην Αλάσκα αδελφές μου, στην Αλάσκα!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Φιόγκο και τον Σάγκυ
Motto : If you are racist, sexist, homophobic or just basically an asshole, I donʼt care if you like me, or not. I fucking hate you. - Kurt Cobain
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/08/2008
Mood : Ποσο πρεπει να τρωει? - Σελίδα 3 Parta10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ποσο πρεπει να τρωει? - Σελίδα 3 Empty Απ: Ποσο πρεπει να τρωει?

Δημοσίευση από marmanga Παρ Ιουλ 02, 2010 8:04 pm

Ναι, χαμηλό πρέπει να είναι , κι η αλήθεια είναι ότι κι εγώ μπερδεύτηκα λίγο με το 'αποφεύγουμε' που έλεγες πριν, αλλά κατάλαβα ότι είχε απλώς μπερδευτεί η πρόταση. Embarassed
marmanga
marmanga
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 59
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : Ένα ολόδικό μου!! (Και 'μισό' αλλού)
Ημερομηνία Εγγραφής : 09/12/2007
Mood : Ποσο πρεπει να τρωει? - Σελίδα 3 M_smoke

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ποσο πρεπει να τρωει? - Σελίδα 3 Empty Απ: Ποσο πρεπει να τρωει?

Δημοσίευση από gatoras Παρ Ιουλ 02, 2010 8:20 pm

Οκ Τέτα. Θα το βρώ απο τις Όριτζεν τότε Ποσο πρεπει να τρωει? - Σελίδα 3 359487
gatoras
gatoras
Γατοφόνος γατ' εξακολούθηση
Γατοφόνος γατ' εξακολούθηση

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 49
Τόπος : Πάτρα
Αριθμός γατουνίων : 2
Motto : Oταν θελεις, ψαχνεις τροπους,....Οταν δεν θελεις, ψαχνεις αιτιες...! Τίποτα δεν αξίζει στον κόσμο που να μας κάνει να λοξοδρομήσουμε από εκείνο που αγαπάμε.
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/04/2009
Mood : Ποσο πρεπει να τρωει? - Σελίδα 3 M_peristeria

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ποσο πρεπει να τρωει? - Σελίδα 3 Empty Απ: Ποσο πρεπει να τρωει?

Δημοσίευση από Anatoli Παρ Ιουλ 02, 2010 9:14 pm

Στις Οριτζεν ειναι 0,08%

Στις Ρογιαλ (μη ψαχνετε για στειρωμενα γιατι απο οτι βλεπω δεν υπαρχουν) η αναλυση ειναι στην σελιδα 18

http://www.royalcanin.ca/library/files/cat/pdf/cons_inout.pdf
Anatoli
Anatoli
Gata Antipathiticus
Gata Antipathiticus

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 48
Τόπος : Γαληφάδα City
Αριθμός γατουνίων : 2 λουκουμάδες
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Στην Αλάσκα αδελφές μου, στην Αλάσκα!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Φιόγκο και τον Σάγκυ
Motto : If you are racist, sexist, homophobic or just basically an asshole, I donʼt care if you like me, or not. I fucking hate you. - Kurt Cobain
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/08/2008
Mood : Ποσο πρεπει να τρωει? - Σελίδα 3 Parta10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ποσο πρεπει να τρωει? - Σελίδα 3 Empty Απ: Ποσο πρεπει να τρωει?

Δημοσίευση από gatoras Παρ Ιουλ 02, 2010 9:22 pm

Το αναφέρει σαν magnesium τέτα?
gatoras
gatoras
Γατοφόνος γατ' εξακολούθηση
Γατοφόνος γατ' εξακολούθηση

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 49
Τόπος : Πάτρα
Αριθμός γατουνίων : 2
Motto : Oταν θελεις, ψαχνεις τροπους,....Οταν δεν θελεις, ψαχνεις αιτιες...! Τίποτα δεν αξίζει στον κόσμο που να μας κάνει να λοξοδρομήσουμε από εκείνο που αγαπάμε.
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/04/2009
Mood : Ποσο πρεπει να τρωει? - Σελίδα 3 M_peristeria

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ποσο πρεπει να τρωει? - Σελίδα 3 Empty Απ: Ποσο πρεπει να τρωει?

Δημοσίευση από Anatoli Παρ Ιουλ 02, 2010 9:25 pm

Ναι!Edo gia tis Oritzen

http://www.kompa.gr/or_cat_and_kitten.html
Anatoli
Anatoli
Gata Antipathiticus
Gata Antipathiticus

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 48
Τόπος : Γαληφάδα City
Αριθμός γατουνίων : 2 λουκουμάδες
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Στην Αλάσκα αδελφές μου, στην Αλάσκα!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Φιόγκο και τον Σάγκυ
Motto : If you are racist, sexist, homophobic or just basically an asshole, I donʼt care if you like me, or not. I fucking hate you. - Kurt Cobain
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/08/2008
Mood : Ποσο πρεπει να τρωει? - Σελίδα 3 Parta10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ποσο πρεπει να τρωει? - Σελίδα 3 Empty Απ: Ποσο πρεπει να τρωει?

Δημοσίευση από gatoras Παρ Ιουλ 02, 2010 9:25 pm

Δεν το βρίσκω πουθενά εδώ...
http://www.royalcanin.co.uk/PDF/neutered_youngmale.pdf
gatoras
gatoras
Γατοφόνος γατ' εξακολούθηση
Γατοφόνος γατ' εξακολούθηση

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 49
Τόπος : Πάτρα
Αριθμός γατουνίων : 2
Motto : Oταν θελεις, ψαχνεις τροπους,....Οταν δεν θελεις, ψαχνεις αιτιες...! Τίποτα δεν αξίζει στον κόσμο που να μας κάνει να λοξοδρομήσουμε από εκείνο που αγαπάμε.
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/04/2009
Mood : Ποσο πρεπει να τρωει? - Σελίδα 3 M_peristeria

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ποσο πρεπει να τρωει? - Σελίδα 3 Empty Απ: Ποσο πρεπει να τρωει?

Δημοσίευση από Anatoli Παρ Ιουλ 02, 2010 9:29 pm

gatoras έγραψε:Δεν το βρίσκω πουθενά εδώ...
http://www.royalcanin.co.uk/PDF/neutered_youngmale.pdf

sε αυτο ουτε εγω το βρισκω
Anatoli
Anatoli
Gata Antipathiticus
Gata Antipathiticus

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 48
Τόπος : Γαληφάδα City
Αριθμός γατουνίων : 2 λουκουμάδες
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Στην Αλάσκα αδελφές μου, στην Αλάσκα!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Φιόγκο και τον Σάγκυ
Motto : If you are racist, sexist, homophobic or just basically an asshole, I donʼt care if you like me, or not. I fucking hate you. - Kurt Cobain
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/08/2008
Mood : Ποσο πρεπει να τρωει? - Σελίδα 3 Parta10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ποσο πρεπει να τρωει? - Σελίδα 3 Empty Απ: Ποσο πρεπει να τρωει?

Δημοσίευση από SuperCatz Παρ Ιουλ 02, 2010 9:29 pm

marmanga έγραψε:Σόρρυ, ρε παιδιά... Διαβάζοντας τα τελευταία κάθησα και ξαναδιάβασα όλο το τόπικ. Και, με εξαίρεση ότι ξεκίνησε από την ποσότητα και τελικά επεκτάθηκε και στο κονσερβο-κροκετοειδές, μάλλον είναι από τα σχετικά ον-τόπικ θέματά μας. (Κοινώς: θα μπορούσε κάλλιστα να αναφέρεται από μια στιγμή και πέρα σε λουράκια, εκδρομές και το γκρέυ'ς ανάτομι, με βάση τις προσφιλείς μας συνήθειες happy2 happy2 ) Οπότε δεν βλέπω καθόλου να ισχύει το ότι κάποια ποστ δεν έχουν νόημα υπάρξης, είναι αναίτια ή ανασύρθηκαν για "να απαντήσουν" σε σένα, βρε Βίκυ μου. Για όνομα!! Ούτε βέβαια ότι "γεμίζουν' το φόρουμ. Συζητήσεις για τις τροφές και τις εταιρείες έχουν γίνει πολλές φορές, σε πολλά σημεία, με πολλές διαφορετικές απόψεις. Και τι έγινε αν διαφωνούν κάποιες με άλλες; Την μία και μοναδική αλήθεια δεν νομίζω ότι μπορεί να την έχει κανείς μας...(άσε που θα 'ταν και πολύ βαρετό). Και πάντως, εγώ προσωπικά, το ξαναλέω: Ναι, άκουσα το γιατρό όταν μου είπε να δίνω ιατρικές για νεφρά, όμως, όχι, ακόμα και τότε, δεν έκανα πλήρη μονοφαγία (και συμφώνησε όταν του το είπα ήδη μετά από τον πρώτο μήνα. Έφτασε μάλιστα να μου πει ότι αν μπορούσα να δίνω ΜΟΝΟ ειδικά μαγειρευτά θα ήταν καλύτερα, ξέροντας όμως ότι αν το γυρνούσε ξαφνικά στις κροκέτες π.χ. όταν έλειπα, ίσως υπήρχε θεματάκι.) Πιστεύω ότι σχεδόν κανείς μας δεν μπορεί να δίνει μόνο μαγειρευτά ειδικά κλπ κλπ κάθε μέρα, οπότε πλέον ψάχνουμε τις αμέσως καλύτερες λύσεις με τις δυνατόν λιγότερες 'επιπλοκές'....
Για αρσενικά και ουρολιθιάσεις δεν έχω προσωπική πείρα...

Μαρίνα, λυπάμαι αν νιώθεις ότι σε πήρε κι εσένα η μπάλα, δεν είχα καμία τέτοια πρόθεση, ειλικρινά.
Από την προηγούμενη συζήτηση για το γιατρό που πηγαίνουμε, όπου πάλι είχες γράψει κάτι -και μάλιστα ζητώντας συγνώμη (και όχι, δεν είχες ξεκινήσει εσύ εκείνο το θέμα, τότε), το οποίο για μένα δεν στέκει, απλά γιατί ούτε και τότε αναφερόμουνα σ' εσένα, ήθελα να στο ξεκαθαρίσω, απλά δεν μου είχε δοθεί η ευκαιρία.
Θεωρώ ότι κατά κανόνα, τα δικά σου ποστ, σε τέτοιες περιπτώσεις, λειτουργούν (ας μου επιτραπεί) "πυροσβεστικά", αν και ομολογουμένως, μιας και τα λέμε, ιδιαίτερα διπλωματικά, όχι όμως ότι αυτό είναι κακό.
Ωστόσο, επιμένω, δεν αναφερόμουνα σ' εσένα.
SuperCatz
SuperCatz
Gata Antipathiticus
Gata Antipathiticus

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 48
Τόπος : Brahames
Αριθμός γατουνίων : 4 στο σπίτι: ο Tesoro, ο Snow, η Πατούσα, κόρη της Λουλού και του Tesoro και ο Gizmo. Και ένα ακόμα, ένα ξεχωριστό και σπάνιο γατούνι που θα κατοικεί για πάντα στην καρδιά και στην ψυχή μας, το Λουλουδάκι μας..
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο, Χειμώνας, Χριστούγενναααα!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την Pupa, την Soraya, τον Shaggy, την Μελίνα και την Brighitta di Menin!
Motto : Είμαι η manager της Κουκουβάουνας!
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/01/2009
Mood : Ποσο πρεπει να τρωει? - Σελίδα 3 M_dance

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ποσο πρεπει να τρωει? - Σελίδα 3 Empty Απ: Ποσο πρεπει να τρωει?

Δημοσίευση από gatoras Παρ Ιουλ 02, 2010 9:31 pm

Δεν το γράφουν Ποσο πρεπει να τρωει? - Σελίδα 3 56971
gatoras
gatoras
Γατοφόνος γατ' εξακολούθηση
Γατοφόνος γατ' εξακολούθηση

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 49
Τόπος : Πάτρα
Αριθμός γατουνίων : 2
Motto : Oταν θελεις, ψαχνεις τροπους,....Οταν δεν θελεις, ψαχνεις αιτιες...! Τίποτα δεν αξίζει στον κόσμο που να μας κάνει να λοξοδρομήσουμε από εκείνο που αγαπάμε.
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/04/2009
Mood : Ποσο πρεπει να τρωει? - Σελίδα 3 M_peristeria

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ποσο πρεπει να τρωει? - Σελίδα 3 Empty Απ: Ποσο πρεπει να τρωει?

Δημοσίευση από gatoras Παρ Ιουλ 02, 2010 9:31 pm

Anatoli έγραψε:Στις Οριτζεν ειναι 0,08%

Στις Ρογιαλ (μη ψαχνετε για στειρωμενα γιατι απο οτι βλεπω δεν υπαρχουν) η αναλυση ειναι στην σελιδα 18

http://www.royalcanin.ca/library/files/cat/pdf/cons_inout.pdf

Εδώ το βρήκες?
gatoras
gatoras
Γατοφόνος γατ' εξακολούθηση
Γατοφόνος γατ' εξακολούθηση

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 49
Τόπος : Πάτρα
Αριθμός γατουνίων : 2
Motto : Oταν θελεις, ψαχνεις τροπους,....Οταν δεν θελεις, ψαχνεις αιτιες...! Τίποτα δεν αξίζει στον κόσμο που να μας κάνει να λοξοδρομήσουμε από εκείνο που αγαπάμε.
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/04/2009
Mood : Ποσο πρεπει να τρωει? - Σελίδα 3 M_peristeria

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ποσο πρεπει να τρωει? - Σελίδα 3 Empty Απ: Ποσο πρεπει να τρωει?

Δημοσίευση από SuperCatz Παρ Ιουλ 02, 2010 9:36 pm

Anatoli έγραψε:Στις Οριτζεν ειναι 0,08%

Στις Ρογιαλ (μη ψαχνετε για στειρωμενα γιατι απο οτι βλεπω δεν υπαρχουν) η αναλυση ειναι στην σελιδα 18

http://www.royalcanin.ca/library/files/cat/pdf/cons_inout.pdf

Τέτα, αν δεν κάνω λάθος, αυτές οι rc είναι αυτές που είναι σε πετ σοπ.
Η κτηνιατρική είναι είναι αυτή που έβαλε η Βάλια, αλλά όντως δεν γράφει κάτι.
SuperCatz
SuperCatz
Gata Antipathiticus
Gata Antipathiticus

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 48
Τόπος : Brahames
Αριθμός γατουνίων : 4 στο σπίτι: ο Tesoro, ο Snow, η Πατούσα, κόρη της Λουλού και του Tesoro και ο Gizmo. Και ένα ακόμα, ένα ξεχωριστό και σπάνιο γατούνι που θα κατοικεί για πάντα στην καρδιά και στην ψυχή μας, το Λουλουδάκι μας..
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο, Χειμώνας, Χριστούγενναααα!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την Pupa, την Soraya, τον Shaggy, την Μελίνα και την Brighitta di Menin!
Motto : Είμαι η manager της Κουκουβάουνας!
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/01/2009
Mood : Ποσο πρεπει να τρωει? - Σελίδα 3 M_dance

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ποσο πρεπει να τρωει? - Σελίδα 3 Empty Απ: Ποσο πρεπει να τρωει?

Δημοσίευση από Anatoli Παρ Ιουλ 02, 2010 9:48 pm

SuperCatz έγραψε:
Anatoli έγραψε:Στις Οριτζεν ειναι 0,08%

Στις Ρογιαλ (μη ψαχνετε για στειρωμενα γιατι απο οτι βλεπω δεν υπαρχουν) η αναλυση ειναι στην σελιδα 18

http://www.royalcanin.ca/library/files/cat/pdf/cons_inout.pdf

Τέτα, αν δεν κάνω λάθος, αυτές οι rc είναι αυτές που είναι σε πετ σοπ.

Η κτηνιατρική είναι είναι αυτή που έβαλε η Βάλια, αλλά όντως δεν γράφει κάτι.

Σωστα!Παρολα αυτα δεν εχει ουτε την Sterilised37 που ειναι για στειρωμενα αλλα οχι κτηνιατρικη.


Πραγματι Ποσο πρεπει να τρωει? - Σελίδα 3 300270
Anatoli
Anatoli
Gata Antipathiticus
Gata Antipathiticus

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 48
Τόπος : Γαληφάδα City
Αριθμός γατουνίων : 2 λουκουμάδες
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Στην Αλάσκα αδελφές μου, στην Αλάσκα!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Φιόγκο και τον Σάγκυ
Motto : If you are racist, sexist, homophobic or just basically an asshole, I donʼt care if you like me, or not. I fucking hate you. - Kurt Cobain
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/08/2008
Mood : Ποσο πρεπει να τρωει? - Σελίδα 3 Parta10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ποσο πρεπει να τρωει? - Σελίδα 3 Empty Απ: Ποσο πρεπει να τρωει?

Δημοσίευση από marmanga Παρ Ιουλ 02, 2010 9:50 pm

Μα δεν απολογούμαι εδώ, βρε Βίκυ! Shocked Ούτε χρειάζεται να εξηγείς ότι δεν με παίρνει η μπάλα, γιατί και να με έπαιρνε τα ίδια θα πίστευα. Που στην ουσία είναι ότι δεν πρέπει να υπάρχει μπάλα. Γιατί δε βρίσκω τίποτα αναίτιο ή στημένο ή όπως αλλιώς σε μια συζήτηση -έστω και διαφωνία- γι' αυτά τα θέματα. Το 'προσωπικό' που έβαλα ήταν η -ας πούμε- "αποψη" ή 'πείρα' μου για το θέμα των τροφών.
Στην οποία ίσως και να διαφωνούμε αλλά δεν πειράζει να την αναφέρουμε/συζητάμε ακόμα κι αν δεν πρόκειται να πείσουμε η μια την άλλη (και δεν εννοώ τις δυο μας, αλλά όλους όσους/ες λαμβάνουν μέρος στη συζήτηση. Μερικοί μάλιστα έχουν ασχοληθεί περισσότερο από μένα με το θέμα γιατί εγώ ούτε καν όλα τα άρθρα των Θάντερς δεν έχω διαβάσει -μόνο γενικά, και μόνο κεντρική ιδέα θυμάμαι-.)
Πάντως τα περί διπλωματίας και πυρόσβεσης δεν ισχύουν...
marmanga
marmanga
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 59
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : Ένα ολόδικό μου!! (Και 'μισό' αλλού)
Ημερομηνία Εγγραφής : 09/12/2007
Mood : Ποσο πρεπει να τρωει? - Σελίδα 3 M_smoke

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ποσο πρεπει να τρωει? - Σελίδα 3 Empty Απ: Ποσο πρεπει να τρωει?

Δημοσίευση από SuperCatz Παρ Ιουλ 02, 2010 10:13 pm

marmanga έγραψε:Μα δεν απολογούμαι εδώ, βρε Βίκυ! Shocked Ούτε χρειάζεται να εξηγείς ότι δεν με παίρνει η μπάλα, γιατί και να με έπαιρνε τα ίδια θα πίστευα. Που στην ουσία είναι ότι δεν πρέπει να υπάρχει μπάλα. Γιατί δε βρίσκω τίποτα αναίτιο ή στημένο ή όπως αλλιώς σε μια συζήτηση -έστω και διαφωνία- γι' αυτά τα θέματα. Το 'προσωπικό' που έβαλα ήταν η -ας πούμε- "αποψη" ή 'πείρα' μου για το θέμα των τροφών.
Στην οποία ίσως και να διαφωνούμε αλλά δεν πειράζει να την αναφέρουμε/συζητάμε ακόμα κι αν δεν πρόκειται να πείσουμε η μια την άλλη (και δεν εννοώ τις δυο μας, αλλά όλους όσους/ες λαμβάνουν μέρος στη συζήτηση. Μερικοί μάλιστα έχουν ασχοληθεί περισσότερο από μένα με το θέμα γιατί εγώ ούτε καν όλα τα άρθρα των Θάντερς δεν έχω διαβάσει -μόνο γενικά, και μόνο κεντρική ιδέα θυμάμαι-.)
Πάντως τα περί διπλωματίας και πυρόσβεσης δεν ισχύουν...

Είπα και πριν, ότι αυτό ήταν ευκαιρία, επειδή δεν σου είχα γράψει αναφορικά με το προηγούμενο θέμα, σε ένα ποστ του οποίου μου έδωσες την εντύπωση ότι ήσουν απολογητική..

Συγνώμη αν πέφτω έξω, έτσι τα βλέπω, "πυροσβεστικά" και διπλωματικά, επαναλαμβάνω, χωρίς να σημαίνει ότι είναι κακό.
Ίσως είναι και ο τρόπος γραφής σου που απαλύνει την κατάσταση και μου δίνει την αίσθηση ότι λειτουργεί πυροσβεστικά.
SuperCatz
SuperCatz
Gata Antipathiticus
Gata Antipathiticus

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 48
Τόπος : Brahames
Αριθμός γατουνίων : 4 στο σπίτι: ο Tesoro, ο Snow, η Πατούσα, κόρη της Λουλού και του Tesoro και ο Gizmo. Και ένα ακόμα, ένα ξεχωριστό και σπάνιο γατούνι που θα κατοικεί για πάντα στην καρδιά και στην ψυχή μας, το Λουλουδάκι μας..
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο, Χειμώνας, Χριστούγενναααα!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την Pupa, την Soraya, τον Shaggy, την Μελίνα και την Brighitta di Menin!
Motto : Είμαι η manager της Κουκουβάουνας!
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/01/2009
Mood : Ποσο πρεπει να τρωει? - Σελίδα 3 M_dance

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ποσο πρεπει να τρωει? - Σελίδα 3 Empty Απ: Ποσο πρεπει να τρωει?

Δημοσίευση από markello Σαβ Ιουλ 03, 2010 12:19 am

SuperCatz έγραψε:
Σπόιλερ:

Το μονο που αμφισβητηθηκε ειναι η εταιρία. Ο γιατρος αμφισβητηθηκε για τη διατροφη που προτεινει και οχι για τις ιατρικες του γνωσεις.

SuperCatz έγραψε:
SuperCatz έγραψε:Ναι παιδιά, αλλά η λογική αυτή είναι σχετικά ισοπεδωτική, απλά γιατί έτσι θα φτάσουμε να μην εμπιστευόμαστε κανέναν, ούτε εταιρείες, ούτε γιατρούς και θα παίρνουμε μόνοι μας τις αποφάσεις.
Αυτό είναι τουλάχιστον ανεύθυνο, και μπορεί να γίνει και επικίνδυνο για τη ζωή της γάτας.
Πιστεύω ότι τα πράγματα είναι απλά, όπως εμπιστευόμαστε έναν γιατρό ή μια εταιρεία για τα δικά μας θέματα (υγείας, διατροφής κλπ), το ίδιο συμβαίνει και με τα γατιά μας.
Η έρευνα ωστόσο, είναι πάντα καλοδεχούμενη, αν όχι επιβεβλημένη.

Αν είχες διαβάσει καλύτερα τί είχα γράψει, θα είχες αντιληφθεί ότι αυτό που είπα είναι ναι στην έρευνα, αλλά την άποψη ή την γνώμη για ιατρικά θέματα δεν θα τη σχηματίσουμε εμείς, αλλά ένας ειδικός, αρμόδιος για να το κάνει.
Αν αμφισβητούμε τα πάντα, τότε οκ, ας αποφασίζουμε χωρίς τη συμβολή του κτηνίατρου.
Ίσως να μην χρειάζεται καν γιατρός για εσάς, δεν ξέρω..


Λυπάμαι, αλλά με το ιστορικό που έχει υπάρξει σε δεδομένα θέματα, μάλλον εσύ έκανες διαγωνισμό, όπως ανέφερες, ψάχνοντας να βρεις απάντηση σε αυτά που έγραψα (αφού πριν είχες αναφέρει ότι κτηνιάτρος γνωστής σου είπε ότι ίσως και να φταίει η τροφή κι εγώ είχα πει ότι δεν φταίει, παραθέτοντας στοιχεία) και να με ρωτήσεις την πηγή.
Πού αλλού έχει ερωτηθεί άνθρωπος στο φόρουμ, να προσκομίσει την πηγή της πληροφορίας που καταθέτει?
Επομένως, προσωπικά, δεν το βλέπω όπως προσπαθείς να το παρουσιάσεις, δηλαδή σαν απλή
ανταλλαγή πληροφοριών. Στην αρχή μπορεί να φάνηκε έτσι, αλλά τελικά δεν ήταν, για να έχουμε φτάσει εδώ.
Γιατί απλά, όπως προανέφερα, διαφωνούμε σε πολλά και αυτό είναι εμφανέστατο σε όλα τα θέματα "ιατρικής" φύσης.
Ούτε θεωρώ τυχαίο το ότι σε κάτι τέτοια θέματα μου απαντάνε πάντα, πλέον, συγκεκριμένα άτομα.
Καχύποπτη? Μπορεί. Αν όμως αυτό έχω εισπράξει, αυτό θα εκφράσω.


Αυτά από εμένα, νομίζω ότι το αρχικό μου ποστ, απλά επιβεβαιώνει αυτά που έχω ήδη επαναλάβει σε μεταγενέστερα ποστς σε αυτό το θέμα, επομένως μη λέμε τα ίδια, είναι κουραστικό και πληκτικό και για τους άλλους που θα τύχει να το διαβάσουν.

Το παράλογο είναι ποιο? το οτι διαφωνω με το γιατρο μου σε καποιο θέμα που αφορά τη γατα ΜΟΥ!
Το γιατρο μου τον εμπιστευομαι μεχρι αποδειξεως τουναντιον. Το σχόλιο σου είναι μαλλον ισοπεδωτικο.

Καλο θα ηταν να μην μπλέκουμε τα θέματα.

Το οτι διαφωνουμε δεν σημαινει πως δεν μπορουμε να το συζητάμε, οσο για το ποιοι απαντουν, θα μπορουσες και εσύ, ν' ανταπαντησεις εφοσον εισέπραξες σκοπιμοτητα..
Δηλαδή, να διαφωνουμε και να μην το λέμε για να μην το παρεις προσωπικά? Κατσε, βρε, Βικυ, μη μπερδεύουμε τα πράγματα... απο ποτε οι τροφές έγιναν "ιατρική φύσης" θέμα και μάλιστα προς διαφωνία?
markello
markello
Γατοσπιτική Εκπρόσωπος Άνευ Γατοφυλακείου
Γατοσπιτική Εκπρόσωπος Άνευ Γατοφυλακείου

Θηλυκό
Φίδι
Ηλικία : 46
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 30/06/2009
Mood : Ποσο πρεπει να τρωει? - Σελίδα 3 M_thinking

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ποσο πρεπει να τρωει? - Σελίδα 3 Empty Απ: Ποσο πρεπει να τρωει?

Δημοσίευση από Marcos Σαβ Ιουλ 03, 2010 1:10 am

SuperCatz έγραψε:

"Μια στειρωμένη γάτα διατρέχει 7 φορές υψηλότερο κίνδυνο ανάπτυξης ουρόλιθων οξαλικού ασβεστίου και 3.5 φορές υψηλότερο κίνδυνο ανάπτυξης ουρόλιθων στρουβίτη σε σχέση με μια γάτα που δεν έχει στειρωθεί.

Μια στειρωμένη γάτα έχει μεγαλύτερη προδιάθεση για παχυσαρκία.
Οι υπέρβαρες γάτες κινούνται λιγότερο, σηκώνονται λιγότερο συχνά να πιουν νερό και έτσι ουρούν λιγότερο.

Για το λόγο αυτό, το ούρο συγκεντρώνεται στην κύστη, λιμνάζει και δημιουργεί τις ιδανικές συνθήκες για σχηματισμό ουρόλιθων (ουρόλιθοι στρουβίτη: συναντώνται συχνά σε σχετικά νεαρές γάτες / ουρόλιθοι οξαλικού ασβεστίου: είναι πιο συχνοί στις γηραιότερες γάτες).

Εξαιτίας των ανατομικών τους ιδιαιτεροτήτων τους,οι αρσενικές γάτες αντιμετωπίζουν δυσκολίες στην αυτόματη απομάκρυνση των ουρόλιθων στρουβίτη και για το λόγο αυτό νοσούν πιο συχνά απ' ότι οι θηλυκές."

(vet.excl. / rc)

Εγώ δεν θα απολογηθώ για τίποτε απολύτως.
Είναι πραγματικά ένα πολύ ξεκαρδιστικό άρθρο.... Ποσο πρεπει να τρωει? - Σελίδα 3 986261 Ποσο πρεπει να τρωει? - Σελίδα 3 742497 Ποσο πρεπει να τρωει? - Σελίδα 3 986261 Ποσο πρεπει να τρωει? - Σελίδα 3 742497
Marcos
Marcos
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 56
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : Μόνο 1 πιά... Το ΑΠΑΙΣΙΟ ΜΑΡΙΚΑΚΙ
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Μαντού ασυζητητί._
Motto : Hey!!! Hey!!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/04/2008
Mood : Ποσο πρεπει να τρωει? - Σελίδα 3 M_icecream

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ποσο πρεπει να τρωει? - Σελίδα 3 Empty Απ: Ποσο πρεπει να τρωει?

Δημοσίευση από Marcos Σαβ Ιουλ 03, 2010 2:35 am

Και επειδή όλα λειτουργούν ως έμπνευση, ακολουθεί ο Γερακίνος.

Ποσο πρεπει να τρωει? - Σελίδα 3 924c7c93

Ποσο πρεπει να τρωει? - Σελίδα 3 986261 Ποσο πρεπει να τρωει? - Σελίδα 3 986261 Ποσο πρεπει να τρωει? - Σελίδα 3 986261
Marcos
Marcos
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 56
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : Μόνο 1 πιά... Το ΑΠΑΙΣΙΟ ΜΑΡΙΚΑΚΙ
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Μαντού ασυζητητί._
Motto : Hey!!! Hey!!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/04/2008
Mood : Ποσο πρεπει να τρωει? - Σελίδα 3 M_icecream

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ποσο πρεπει να τρωει? - Σελίδα 3 Empty Απ: Ποσο πρεπει να τρωει?

Δημοσίευση από manto Σαβ Ιουλ 03, 2010 2:36 am

Ποσο πρεπει να τρωει? - Σελίδα 3 986261 Ποσο πρεπει να τρωει? - Σελίδα 3 986261 Ποσο πρεπει να τρωει? - Σελίδα 3 986261 Ποσο πρεπει να τρωει? - Σελίδα 3 986261 Ποσο πρεπει να τρωει? - Σελίδα 3 986261 Ποσο πρεπει να τρωει? - Σελίδα 3 986261 Ποσο πρεπει να τρωει? - Σελίδα 3 986261 Ποσο πρεπει να τρωει? - Σελίδα 3 986261 Ποσο πρεπει να τρωει? - Σελίδα 3 986261 Ποσο πρεπει να τρωει? - Σελίδα 3 986261
manto
manto
Γατοσπιτόγατα Gatacus-Gatacus
Γατοσπιτόγατα Gatacus-Gatacus

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : Κερατσίνι - Πειραιάς
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Καρβουνάκη που μου είναι κι εύκολο!
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/01/2009
Mood : Ποσο πρεπει να τρωει? - Σελίδα 3 M_violi

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ποσο πρεπει να τρωει? - Σελίδα 3 Empty Απ: Ποσο πρεπει να τρωει?

Δημοσίευση από gatoras Σαβ Ιουλ 03, 2010 9:18 am

Πού να σέρνω τώρα? Ο χοντρός με τη γκλίτσα και τη στάμνα?

Ποσο πρεπει να τρωει? - Σελίδα 3 95320 Ποσο πρεπει να τρωει? - Σελίδα 3 95320 Ποσο πρεπει να τρωει? - Σελίδα 3 95320 Ποσο πρεπει να τρωει? - Σελίδα 3 95320 Ποσο πρεπει να τρωει? - Σελίδα 3 95320 Ποσο πρεπει να τρωει? - Σελίδα 3 95320 Ποσο πρεπει να τρωει? - Σελίδα 3 95320 Ποσο πρεπει να τρωει? - Σελίδα 3 95320 Ποσο πρεπει να τρωει? - Σελίδα 3 95320 Ποσο πρεπει να τρωει? - Σελίδα 3 95320 Ποσο πρεπει να τρωει? - Σελίδα 3 95320 Ποσο πρεπει να τρωει? - Σελίδα 3 95320 Ποσο πρεπει να τρωει? - Σελίδα 3 95320 Ποσο πρεπει να τρωει? - Σελίδα 3 95320 Ποσο πρεπει να τρωει? - Σελίδα 3 95320 Ποσο πρεπει να τρωει? - Σελίδα 3 95320 Ποσο πρεπει να τρωει? - Σελίδα 3 95320 Ποσο πρεπει να τρωει? - Σελίδα 3 95320 Ποσο πρεπει να τρωει? - Σελίδα 3 95320 Ποσο πρεπει να τρωει? - Σελίδα 3 95320 Ποσο πρεπει να τρωει? - Σελίδα 3 95320 Ποσο πρεπει να τρωει? - Σελίδα 3 95320
gatoras
gatoras
Γατοφόνος γατ' εξακολούθηση
Γατοφόνος γατ' εξακολούθηση

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 49
Τόπος : Πάτρα
Αριθμός γατουνίων : 2
Motto : Oταν θελεις, ψαχνεις τροπους,....Οταν δεν θελεις, ψαχνεις αιτιες...! Τίποτα δεν αξίζει στον κόσμο που να μας κάνει να λοξοδρομήσουμε από εκείνο που αγαπάμε.
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/04/2009
Mood : Ποσο πρεπει να τρωει? - Σελίδα 3 M_peristeria

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ποσο πρεπει να τρωει? - Σελίδα 3 Empty Απ: Ποσο πρεπει να τρωει?

Δημοσίευση από marmanga Σαβ Ιουλ 03, 2010 9:32 am

happy2 happy2 happy2 happy2 happy2 happy2
chorus "ντρούμπου ντρούμπου ντουν,
οι πετρούλες του βροντούν..."chorus
Τον κακομοίρη, μωρέ, πώς τον έκανες έτσι! Sad Sad
marmanga
marmanga
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 59
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : Ένα ολόδικό μου!! (Και 'μισό' αλλού)
Ημερομηνία Εγγραφής : 09/12/2007
Mood : Ποσο πρεπει να τρωει? - Σελίδα 3 M_smoke

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ποσο πρεπει να τρωει? - Σελίδα 3 Empty Απ: Ποσο πρεπει να τρωει?

Δημοσίευση από aporw Δευ Ιουλ 05, 2010 12:27 pm

Σπανια εμπιστευομαι το γιατρο για την διατροφη του Λουκουμα..οι περισσοτεροι δεν εχουν ιδεα απο τροφες! Ποσο πρεπει να τρωει? - Σελίδα 3 56971 πασαρουν αυτη που πουλανε σαν την καλυτερη! οι περισσοτεροι προτεινουν την rc ή την hill's τις οποιες πουλανε!τυχαιο?? δεν νομιζω! Ποσο πρεπει να τρωει? - Σελίδα 3 56971 για μενα αυτες οι τροφες ειναι υπερκτιμημενες!!! τιγκα στα σιτηρα! μια φορα ρωτησα γιατρο για την orijen και μου ειπε οτι ειναι καλη, τον ρωτησα αν μπορει να μου την παραγγειλει και μου ειπε πως οχι γιατι απο αυτην δεν εχω κερδος! Ποσο πρεπει να τρωει? - Σελίδα 3 734572 Γενικα ειμαι της αποψης οτι για ολα τα θεματα πρεπει να το ψαχνουμε και να μην εμπιστευομαστε κανεναν στα τυφλα! ο καθενας λεει την δικη του εκδοχη!! οκ συμβουλευομαστε το γιατρο αλλα απο κει και περα θεωρω και ''υποχρεωση'' μου να το ψαξω, να το συζητησω με γατογονιους και να αποφασισω.. Ποσο πρεπει να τρωει? - Σελίδα 3 270712
aporw
aporw
Γατού Fan Park
Γατού Fan Park

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Νέα Σμύρνη
Αριθμός γατουνίων : 2 μεγάλες αγάπες!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Στην Αλάσκα αδελφές μου, στην Αλάσκα!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Λίνο & Χουζούρη
Motto : Χαμογέλα , λίγη τρέλλα θέλει η ζωή...!!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 06/11/2009
Mood : Ποσο πρεπει να τρωει? - Σελίδα 3 M_malakia-sto-tetragono-1

http://www.meow.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ποσο πρεπει να τρωει? - Σελίδα 3 Empty πεινα

Δημοσίευση από Βασιλικη Παρ Ιουλ 05, 2013 11:54 am

καλημεραSmile θα ηθελα να ρωτησω.. βρηκα το γατακι μου πριν λιγες μερες στο δρομο και αποφασισα να το κρατησω. ηταν αρκετα αδυνατο οταν το βρηκα και δεν εχω καταλαβει ακριβως ποσες μεριδες πρεπει να τρωει την ημερα. εχω διαβασει πως μια ενηλικη γατα 2-3 φορες την ημερα. ενα γατακι? ειναι 3 μηνων και ειναι κανονικο προς το αδυνατο. του δεινω φαγητο 3 φορες την ημερα κανονικες μεριδες αλλα και παλι πειναει. να του δεινω αφοβα?
Βασιλικη
Βασιλικη
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 29
Τόπος : γλυφαδα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαιρι
Ημερομηνία Εγγραφής : 05/07/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ποσο πρεπει να τρωει? - Σελίδα 3 Empty Απ: Ποσο πρεπει να τρωει?

Δημοσίευση από houlieta Παρ Ιουλ 05, 2013 11:56 am

Ναι, αφοβα...
Οσο ειναι μικρό να τρωει όσο θέλει...
Smile
Να το χαιρεσαι το μικράκι σου!...
houlieta
houlieta
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Τόπος : Crazy Waters
Αριθμός γατουνίων : 3 (Ο.ο)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Motto : ...and I whispered to the horse: Trust no man in whose eyes you don't see yourself reflected as an equal...
Ημερομηνία Εγγραφής : 15/03/2012
Mood : Ποσο πρεπει να τρωει? - Σελίδα 3 M_skat10

http://www.dpgr.gr/usergalleries/index.php?cat=15102

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ποσο πρεπει να τρωει? - Σελίδα 3 Empty Απ: Ποσο πρεπει να τρωει?

Δημοσίευση από zeledaki Παρ Ιουλ 05, 2013 11:59 am

Ναι ειναι στη αναπτυξη και πρεπει να τρωει ειδικη τροφη για kittens ευχομαι να εχετε μια υπεροχη ζωη μαζι..
zeledaki
zeledaki
Prime Cat
Prime Cat

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Αριθμός γατουνίων : 3
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Άνοιξη θα έλεγα είναι η καλύτερη εποχή
Motto : Keep Walking!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 09/08/2011
Mood : Ποσο πρεπει να τρωει? - Σελίδα 3 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ποσο πρεπει να τρωει? - Σελίδα 3 Empty Απ: Ποσο πρεπει να τρωει?

Δημοσίευση από mauroula Παρ Ιουλ 05, 2013 12:31 pm

απο οτι ξερω και γω στα μικρα δινουμε οσο θελουν φαγακι! στα ενηλικα πρπει να δινουμε μεχρι 90 γρμ .. υπαρχουν κυπελακια δοσομετρητες και στα πετ σοπ συνήθως ξέρουν να σας πουν δοσολογίες. εγω δυστυχώς δεν κρατώ δοσολογίες και εχω 2 υπερβαρες γατούλες εξαιτίας τησ μητέρας μου που είναι της παλιάσ σχολής και τα θεωρεί παιδιά της και θέλει να τα ταίζει συνέχεια για να μην πεινάνε..

mauroula
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 46
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : κρυο!!νιαου!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποια βρισκοταν στο δρομο μου!!!!!
Motto : να εισαι καλοσ ανθρωποσ και φιλοζωος!
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/05/2013
Mood : Ποσο πρεπει να τρωει? - Σελίδα 3 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 3 από 4 Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης