gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

εξετάσεις σε αδέσποτο

+7
psipsa
kat-cats
belezza
LAROGATA
Gatoplikti
kouix
anafi
11 απαντήσεις

Σελίδα 2 από 3 Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

εξετάσεις σε αδέσποτο - Σελίδα 2 Empty Απ: εξετάσεις σε αδέσποτο

Δημοσίευση από belezza Πεμ Ιουλ 28, 2016 9:17 am

anafi έγραψε:Ά! Κι ευχαριστούμε για  τις απαντήσεις, εγώ τουλάχιστον παίρνω κουραγιο...

Belezza, πιστεύω ότι το νιώθει ή μικρή πως τη νοιαζομαστε πολύ..  είναι ένας άγγελος κι αυτή, μέχρι και ή κτηνιάτρος μου είπε ότι είναι πολύ καλή γάτα, της έβαλε το στηθοσκοπιο κι αυτή της γουργουριζε!
Μας έχει ανάγκη το καημενο μου, χρειάζεται φροντίδα. Και το μόνο που ζητάει είναι παρεα!

       καλημερα,και εχω την αισθηση οτι ηδη την εχετε αγαπησει πολυ.οποτε μη φοβαστε για την συνεχεια.ολα θα πανε καλα και μαλλον θα ειναι η καλυτερη παρεα για τη μεγαλη σας γατα
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : εξετάσεις σε αδέσποτο - Σελίδα 2 Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

εξετάσεις σε αδέσποτο - Σελίδα 2 Empty Απ: εξετάσεις σε αδέσποτο

Δημοσίευση από Gatoplikti Πεμ Ιουλ 28, 2016 12:12 pm

anafi έγραψε:Η δική μας είναι πραγματικός σκύλος, από τη μέρα που την πήραμε ,αδεσποτακι στο νησί που κάναμε διακοπές, πάνω στο παπί εμείς οι δυο, δύο βαλιτσες και το σκατουλι τόσο δα.., από εκείνη την πρώτη μέρα δεν έχουμε νιώσει μοναξιά.. ποτέ από τότε δεν πήγαμε τουαλέτα μόνοι μας.. δεν κάναμε μπάνιο μόνοι μας, δε φαγαμε μόνοι μας. Στην αρχή είχε έρωτα με το φίλο μου, άλλαζε εκείνος δωμάτιο, ξυπνούσε και τον ακολουθούσε το γατι. Μετά αγάπησε κι εμένα κι είμαστε κολλητές. Και είναι ο τέλειος σκύλος, γιατί: μονη της φέρνει μπάλα/καρπους απ τα φυτα/χαρτακια ώστε να της τα πεταξουμε και να τρέξει να τα φέρει πίσω..  το διαννοειστε?? Μόνη της!!
Άντε, συγκινήθηκα πάλι!! Αυτή είναι η αγαπημένη μου, ή καλύτερη μου φίλη.. και δε θέλω να μου στενοχωριεται τώρα και να μου πάθει και τίποτα, νιώθω ότι πληγώνεται!

Θα ρωτησω το φίλο μας αν μπορεί να έχει και τις δύο. Φοβαμαι μην τραυματιστουν μεταξύ τους. Ίσως δοκιμασω να τις αφήσω για κανένα μισαωρο μόνες και βλέπουμε..  

Ή δική σου είναι αυτή στις φωτογραφίες,ε?? Κουκλακι!!

Ναι ειναι στις φωτογραφιες Αγάπη την λένε ονομα και πράγμα!! Laughing Εχω έρωτα με την κορη μου και αυτη μαζι σε σημειο που μου λενε οτι την έχω κανει μαμοθρεφτη. Laughing Εχουμε τρομερη επικοινωνια και πραγματικα μου μιλάει. Και γω μια απο τα ιδια λοιπον που λες αισθάνομαι και δεν θέλω να στεναχωριέται. Μαλιστα ειναι γάτα που δεν θέλει επαφές και σοφτεξ σε σημειο να μην ακουμπάει τον γατούλη τον μικρο που της έφερα και ολο να φεύγει. Αρρωσταινει κιολας γιατι της εχουν μεινει ευαισθησιες. Του θανατά την μάζεψα μωρο με 41+ πυρετο και έιχαμε και περιπέτειες. Ξέρεις κατι ομως? βλέπω οτι ειναι πιο ξύπνια και ζωντανή γιατι ειναι και πολυ ήσυχη γενικα παααρα πολυ παρολο που το μικρο την ζοριζει. Γενικως τα μικρά έχουν ενέργεια. Περαν αυτου την βλέπω οτι διαμαρτύρεται μεν αλλα της αρέσει κιολας δε.

Στα δικα σου τώρα. Αν ειναι ο φιλος σας να της κρατήσει στο σπιτι του τοτε ειναι ακομα καλύτερα. Θα τις έχει αυτος ή θα έρχεται στο δικο σας ? Δοκιμασε να τς αφήσεις στο ιδιο χώρο να δεις τι γινεται αν μπορεις και να παρακολουθήσεις ακομα καλύτερα. Η να τις έχετε και τις 2 σε ένα μεγάλο χώρο και σεις να ειστε σε άλλο δωματιο πχ.
Πλακα πλάκα νομιζω οτι η μικρή με την ιδιαιτεροτητα που έχει , θα ειναι ένας πολυ καλος χαρακτήρας ποιο ήσυχος και καλη παρέα για την δικια σας. Ολα αυτα τα πλάσματα τα πονεμένα εχουν αδαμάντινο χαρακτήρα!
Αντε να δούμε και καμια φωτογραφια της δικιας σου πως την λενε ?
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : εξετάσεις σε αδέσποτο - Σελίδα 2 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

εξετάσεις σε αδέσποτο - Σελίδα 2 Empty Απ: εξετάσεις σε αδέσποτο

Δημοσίευση από anafi Σαβ Ιουλ 30, 2016 12:20 am

Την λένε φυσικά........ Ανάφη!!

εξετάσεις σε αδέσποτο - Σελίδα 2 Azgk8z

εξετάσεις σε αδέσποτο - Σελίδα 2 25gaq9d

εξετάσεις σε αδέσποτο - Σελίδα 2 33jmywi


Λοιπόν, έχουμε νέα!!!!!!!
Είδε τη μικρή ο οφθαλμίατρος σήμερα, μας είπε ότι είναι μη αναστρέψιμη η βλάβη αλλαααααααα..... ή μικρή δεν ειναι εντελώς τυφλή!!!! Στην εξέταση που έκανε, υπήρχε αντίδραση. Σίγουρα κάτι βλέπει! Και μεγαλωνοντας που θα ανοιξουν τα μάτια της κι άλλο, θα βελτιωθεί ή όραση! Σίγουρα δε θα βλέπει κανονικά και δε ξέρω σε τι βαθμό(σκιές?? Φωσ-σκοταδι??) , αλλά είναι πολύ σημαντικό κι αυτό! Σας το έλεγα, ακολουθούσε το χέρι μου όταν το κινούσα! Συνεχίζουμε το τομπρεξ για ένα μήνα, μία φορά τη μέρα. Τη μεμβράνη δε θα την αφαιρέσουμε, γιατί θα καλύψει πάλι τα μάτια της, αλλά μεγαλώνοντας θα λεπτυνει και θα εμποδίζει την όραση λιγότερο. Ά! Είναι περίπου 70ημερων το μιρκονι!
Καμία σχέση με τους προηγούμενους γιατρούς, τι πράγμα κι αυτό, δύο γιατροί δεν είπαν τα ίδια!!!!!

Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας, αν δεν την ειχαμε παει εκεί, ίσως της αφαιρουσαμε τα μάτια (σύμφωνα με άλλον γιατρό)!
50? μας πήρε χωρίς απόδειξη, πολλααααααααα και τίποτα καλύτερο για αδέσποτο, αλλά μπροστα στη χαρά που πήρα, χαλαλι!

Ελπιζω να ηρεμησουμε με τους γιατρούς μέχρι τέλος Σεπτεμβρη που θα πάμε για εμβόλια, ίσως βρεθεί και ένα σπιτάκι γι'αυτην...

Ότι γίνει, αρκεί που είναι καλά τα νέα!

** Μόλις μου έστειλε φωτογραφια ο φίλος μου, κάθονται και οι δύο στα πόδια του. Ή μεγάλη πάνω του και ή μικρή δίπλα, παιζει με την ουρά της μεγάλης!!!!!!!!

Δε θα αντεξω τόση χαρά βραδιατικα!!!

anafi
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 74
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 17/07/2016

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

εξετάσεις σε αδέσποτο - Σελίδα 2 Empty Απ: εξετάσεις σε αδέσποτο

Δημοσίευση από Gatoplikti Δευ Αυγ 01, 2016 4:34 pm

Μπράβο πολυ ωραια νέα και πιστεύω οσο περνάνε οι μέρες να ειναι ακομα καλύτερα !! Veryhappy Veryhappy Veryhappy Veryhappy

Η πριγκηπέσσα σας ειναι μια κούκλα και πολυ γλυκούλα να τα χαιρεστε και την μικρούλα επισης !! Smile Smile
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : εξετάσεις σε αδέσποτο - Σελίδα 2 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

εξετάσεις σε αδέσποτο - Σελίδα 2 Empty Απ: εξετάσεις σε αδέσποτο

Δημοσίευση από kat-cats Τρι Αυγ 02, 2016 10:40 am

Τα νέα σας είναι πραγματικά πολύ καλά και εύχομαι όλα να πάνε ακόμα καλύτερα!!!! Είναι πολύ όμορφη γατίνα!! flower flower flower flower flower flower flower flower flower flower flower flower flower flower flower flower flower flower flower
kat-cats
kat-cats
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 56
Τόπος : Αγ. Παρασκευή, Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2 & 1 αγγελάκι
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/03/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

εξετάσεις σε αδέσποτο - Σελίδα 2 Empty Απ: εξετάσεις σε αδέσποτο

Δημοσίευση από anafi Πεμ Αυγ 04, 2016 8:09 am

Ευχαριστούμε!! Smile

anafi
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 74
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 17/07/2016

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

εξετάσεις σε αδέσποτο - Σελίδα 2 Empty Απ: εξετάσεις σε αδέσποτο

Δημοσίευση από Gatoplikti Παρ Αυγ 05, 2016 11:48 pm

Eυχαριστειτε αλλα εμεις περιμένουμε φωτογραφιες για να επιβεβαιωθούν οι περιγραφές σας και θέλουμε και νεοτερα !! Cool
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : εξετάσεις σε αδέσποτο - Σελίδα 2 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

εξετάσεις σε αδέσποτο - Σελίδα 2 Empty Απ: εξετάσεις σε αδέσποτο

Δημοσίευση από Romina88 Δευ Αυγ 08, 2016 1:49 pm

Καλησπερα Αναφη και απο μενα.

Δεν τα διαβασα ολα τα σχολια αλλα εχω να επισημανω κατι. Εαν οποιοδηποτε φαρμακο ή προιον περιεχει κορτιζονη, πρεπει παση θυσια να αποφευγθει ο εμβολιασμος. Ακομα και αν προκειται για κρεμα ή αλοιφη με ελαχιστη κορτιζονη. Για να εμβολιαστει, πρεπει να περιμενεις τουλαχιστον ΕΝΑ μηνα να καθαρισει ο οργανισμος απο τη κορτιζονη, αλλιως μπορει να πεθανει. Εκπλισομαι και με τους 2 κτηνιατρους που δεν το θυμηθυκαν(η ορθογραφια μου ειναι χαλια...σορυ). Επισης οταν υπαρχει ενα τετοιο σοβαρο προβλημα, το εμβολιο ερχεται δευτερο. Ολα τα φαρμακα μπορουν να πειραξουν νεφρα και ηπαρ.

Ναι υπαρχουν μονο 2 οφθαλμιατροι για ζωα στην Ελλαδα, αλλα σας εχω καλα νεα...η τριτη κανει μεταεκπεδευση καπου στην Ευρωπη και μαλλον θα γυρισει πισω μετα απο αυτο(ο μπαμπας της ειναι ο Οφθαλμιατρος μου).

Το tobrex ειναι αλοιφη ή κολληριο?
Εμενα για απλη επεφυκητηδα, και στα αδεσποτακια και στον Αγαπιο 3 φορες την ημερα μου ειχε πει. Προσοχη μπορει να κολλησει και ο ανθρωπος.

Περαστικα σας ευχομαι. Αυτο το ασπρομαυρο κουκλι ειναι?
Μαρεσουν πολυ τα ασπρομαυρα ζωα.
Romina88
Romina88
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 45
Τόπος : Βριλησσια/ Χαλανδρι
Αριθμός γατουνίων : 4 αδεσποτακια μόνο.
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : φθινοπωρο
Motto : Ροδα ειναι και γατογυριζει.
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/07/2016
Mood : εξετάσεις σε αδέσποτο - Σελίδα 2 544072g5obtyyvgi

https://xarizontaigatakia.wordpress.com/blog/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

εξετάσεις σε αδέσποτο - Σελίδα 2 Empty Απ: εξετάσεις σε αδέσποτο

Δημοσίευση από anafi Τετ Αυγ 24, 2016 12:46 am

Καλησπέρα!! Το κορίτσια έμειναν μόνα τους στο σπίτι για 10μερες, φαίνεται να τα πηγαίνουν καλύτερα.. σχεδόν καλα! 😃
Ή μικρή μεγαλώνει και μεγαλωνει, αλλάξαμε τροφή και στις 2 αλλά συμβαίνει το εξής: ή μικρή δεν κοιμάται καθόλου το βράδυ παρά έρχεται και μας δαγκώνει πιπιλωντας τα δάχτυλα των χεριών μας. Της λείπει ή μαμά της? Θέλει να θηλάσει? Δε ξερουμς πώς να τη βοηθήσουμε. Να της πάρω ένα μπιμπερο??

Θα ανεβασω φωτό το συντομότερο.

Καλή σας νύχτα!
** Αργησα να απαντήσω αλλά μόλις μπήκα στο φόρουμ και τα είδα! Ελπιζω να περνάτε τέλεια και να έχετε καταμαυρισει!!!!!

anafi
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 74
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 17/07/2016

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

εξετάσεις σε αδέσποτο - Σελίδα 2 Empty Απ: εξετάσεις σε αδέσποτο

Δημοσίευση από Gatoplikti Τετ Αυγ 24, 2016 3:20 pm

Πολυ καλα τα νέα σας!! oksmily3 oksmily3

Η μικρούλα ακομα κανει τις μωρουδιακες συνήθειες πιθανως και να πεινάει. Τα μικρά τρώνε πολυ γενικα πολλες φορες την ημέρα και δαγκώνουν γιατι βγαζουν δοντάκια μεχρι τους 5-6 μηνες. Σιγουρα θέλει και τις αγκαλιτσες της ! Smile  Το μπιμπερο δεν θα την βοηθήσει ισως καποιο παιχνιδάκι για να δαγκώνει.
Φωτογραφιες ποτε θα δουμε ?
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : εξετάσεις σε αδέσποτο - Σελίδα 2 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

εξετάσεις σε αδέσποτο - Σελίδα 2 Empty Απ: εξετάσεις σε αδέσποτο

Δημοσίευση από anafi Πεμ Αυγ 25, 2016 1:03 am

Καλησπέρα!

Μου φαίνεται δύσκολο να πειναει ή μικρή, καθώς έχει το μπολακι της γεμάτο συνέχεια και τρώει και το φαγητό της μεγάλης!

Θα σας γράψω καποιες συμπεριφορές που μου κάνουν εντύπωση:
1) όταν βάζουμε φαγητό, ή μικρή τρώει απ το μπολ της μεγάλης. Τη βάζω στο δικό της μπολ που είναι σε διαφορετικό χώρο, τσιμπάει λίγο και μετά πηγαίνει στης μεγάλης. Ή μεγάλη γάτα μας την αφήνει με άνεση και τρωνε ταυτόχρονα και μάλιστα φεύγει και την αφήνει στο φαγητό της. Ή μικρή εννοείται κατασπαράζει και την ακανα της μεγάλης σαν να μην έχει φάει για 10μερες. Μου φαίνεται περίεργο γιατί περίμενα ή μεγάλη να υπερασπιστεί το φαγητό της! Απλα δεν την νοιάζει???
2) πηγαίνουν στην ίδια άμμο πια, η μικρή πήγαινε μία στη δική της και μία στης μεγάλης, αλλά από χθες έχουν κοινή. Όλα δείχνουν καλα.
3) ή μεγάλη γάτα δε μπορώ να πω πως την έχει αποδεχθεί πλήρως. Για παράδειγμα, όταν ή μικρή ειναι στο κρεβάτι μαζί μας, ή μεγάλη φεύγει απ το δωμάτιο. Χθες κλεισαμε τη μικρή έξω απ το υπνοδωματιο για να κοιμηθούμε (με τα δαγκωματα της υποφέρουμε!! 😂 ) και τότε ή μεγάλη ήταν πραγματικά ευτυχισμένη, μας τριβοταν, είχε αραξει στο παράθυρο και χαζευε έξω, κοιμήθηκε πάνω μας ( συνήθεια που έχει κόψει από όταν ήρθε ή μικρή σπιτι και εμείς στενοχωριομαστε). Επίσης, χθες ενώ ταισα τη μεγάλη, τη χτενισα 15', την πήρα αγκαλιά και γουργουριζε, όταν είδε τη μικρή, έφυγε από μένα και πήγε και της έριξε 3-4 χαστουκια και συνεχισε το δρόμο της σαν βασίλισσα!
Γενικά, με στενοχωρει απίστευτα που ή μεγάλη είναι πιο απόμακρη και μας αποφευγει. Κάποια στιγμή έκανε ένα χχχχχχιι στο μικρό και κατευθείαν γυρίζει και κάνει σ εμάς ενα παραπονεμενο κλαψιαρικο μααααου... σαν να μας έλεγε, τι τη φερατε σπίτι αυτήν?! Και όταν μιλάω στη μικρή και τη χαιδευω, με κοιτάζει με ένα βλέμμα λύπης, ζηλειας, σα να λέει "θα φαρμακωθω"! χαχα!!
4) αλλάξαμε τροφή και στις δύο, στη μικρή από royal πήγαμε σε sam's field για μωρα και στη μεγάλη από ακανα σε sam's πάλι (για στρωμένα, βάζοντας και λίγο κυνήγι για έξτρα γεύση). Δε με πειράζει να τρώει ή μικρή της μεγάλης, αλλά το αντίθετο θα είναι πρόβλημα. Ή ακανα της έπεσε βαριά και ακόμα και με 50γρ. ανά μερα, το γατι παχαινε σταθερά. Αν τώρα τσιμπαει και τη μωρουδιακη, θα γινει φαλαινακι! (Τι μπέρδεμα κι αυτές οι τροφές, άντε να διαλέξει κανεις!)
5) ή μικρή έχει κόκκινα μάτια απόψε, θα περιμένω να δω και το πρωί και λέω να της βάλω λίγο τομπρεξ. Από τη στιγμή που τα είδα, βουιζει στα αυτιά μου ή φωνή του κτηνιάτρου που έλεγε να της αφαιρέσει τα μάτια γιατί θα παθαινει όλο αλλεργίες. Και με τρελαινει ή ιδέα.. γενικα, μας προβληματίζει εντονα το θεμα με τα μάτια της και με το αν θα πρέπει να αφαιρεθούν οι μεμβράνες. Ποιον γιατρό να ακολουθήσουμε.....

Αγαπητή φίλη romina88, ή μικρή έβαζε τομπρεξ αλοιφή. Για ένα διάστημα κολυριο, αλλά μετά αλοιφή. Τι να σου πω για τους γιατρούς, κι εγώ απογοητευμένη και μπερδεμενη ειμαι, δεν εμπιστεύομαι καποιον ούτε στο ελάχιστο. Το ασπρόμαυρο (μαύρο με άσπρα πατουσακια) ειναι η μεγάλη μας, ή κολώνα του σπιτιού μας!

Φωτογραφία από το κινητό δε μπορώ να ανεβασω, δε βλέπω την επιλογη... άλλαξε εμφάνιση το φορουμ?

anafi
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 74
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 17/07/2016

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

εξετάσεις σε αδέσποτο - Σελίδα 2 Empty Απ: εξετάσεις σε αδέσποτο

Δημοσίευση από Gatoplikti Πεμ Αυγ 25, 2016 11:25 am

1. Ετσι περιμενες ε ? και γω το ιδιο περιμενα αλλα δε !! happy2

2. Μια χαρα γρήγορα μαθαινουν απο μονα τους τα σκασμένα μικρα !!! Laughing Κανένα προβλημα Smile

3. happy2 Εντάξει μια απο τα ιδια και σε μας! Αυτα τωρα της μεγάλης ειναι π@@τανιες για να διεκδικήσει την προσοχή σας, ήταν η μοναδικη πριγκήπισσα μην το ξεχνάμε αυτο! Φυσιολογικες και οι αντιδράσεις οι εχθρικες προς το μικρο, αλλα φυσικα και η χαλαρωση οταν η μικρη την έχει τσακισει στην δάγκα και στο πειραγμα και απομωνονται για λιγο. Το ζητουμενο ειναι άλλο ομως, η μεγάλη ενδιαφέρεται για την μικρή έχει καποια ζωντάνια την ψάχνει την ακολουθει? Σκέψου του ως εξής. Ειναι πχ καποιοα άνθρωπος μονος του μαθημένος επι χρονια και ξαφνικα βρισκεται με ένα παιδι και υπάρχει κινητικοτητα στο σπιτι. Φυσικα αλλάζουν οι ισορροπιες εννοειται. Αυτο τον κανει πιο χαρούμενο και ζωντανο η του προξενει δυσφορια? Και δεν εννοώ φυσικα την περιπτωση καπου ο άνθρωπος να κουραστει απο μια παιδικη συμπεριφορα. Αυτο θα ισχύσει αρχικα σιγουρα. Τι να πω και γω που η δικη μου ειναι ακοινώνητη και ακουω γρυλλισματα ολη μέρα αλλα απο πισω απο το μικρο ειναι !! Laughing  Οταν ειναι στο μέσα δωματιο και η δικια μου το απολαμβάνει.
Μην σε στεναχωρουν οι αντιδράσεις αυτες ειναι και ζήλιες καπου. Σκέψου να χεις δυο παιδια που κάνουν ζήλειες μεταξύ τους το θέμα ειναι παιζουν?
Τώρα σχετικα με τις δάγκες !! Αχχχχχχ!!! Πονεμένη ιστορια. Αυτο συμβαινει γιατι φαγουριζεται η μικρή επειδη βγάζει δοντια και εχει και λιγο τάσεις ταλιμπαν οπως τα περισσοτερα μικρα Laughing Laughing Με τον καιρο θα ηρεμει. Τι μπορει να σας σωσει απο αυτο?
Παιχνιδάκι για να στραφει η προσοχή αλλου.
Η μεγάλη σας γάτα η οποια μπορει να εξηγήσει στην μικρή τι εστι βερύκοκο.
Ενα μικρο γατι ιδιας ηλικιας (δύσκολο). Laughing
Ενα ψεκαστήρι! δεν ειναι για χορταση, αλλα ειναι ένας καλο τροπος να καταλάβει οτι δεν πρέπει να το κάνει.  Μαλιστα μπορειτε να το χρησιμοποιήσετε μερικες φορες και μετα απλα να της το δειχνετε και θα σταματάει.
Οταν δεν μπορειτε να κοιμηθειτε και λυσσάει πολυ καλα κάνετε και την βγάζετε έξω , ε πως να το κάνουμε πρέπει να κοιμηθειτε καποια στιγμή.
Πατημα στο σβέρκο με ελαφρα πιεση για μερικα δευτερολεπτα. Δεν πιάνει παντου αλλα ειναι ο  τροπος μαλώματος της μαμάς γάτας προς τα μικρά της.

4. Ειμαι φαν της ακάνα αλλα νομιζω και η sam's απο οτι θυμαμαι ειναι απο τις πολυ καλες τροφές. Επισης ειμαι κατα των τροφών για στειρωμένα. Ο λογος οι τροφές τυπου grain free οπως η ακάνα εχουμε μεγάλο ποσοστο κρέατος, χαμηλους υδατάνθρακες και καθολου σιτηρα. Επισης εχουν ένα ποσοστο λιπους γύρω στο 20%.
Υποστηριζουν οτι ενδυκνειται για ολες τις ηλικιες και για στειρωμένα.

Οι τροφές για στειρωμένα βλεπε μαρκες συνηθως πολυεθνικων έχουν σιτηρά και λιπος γυρω στο 10%. Αυτο έχει ως αποτέλεσμα τα γατια να τρώνε περισσοτερη ποσοτητα απο αυτην την τροφή για να χορτάσουν γιατι δεν τα πιάνει, ενω τα σιτηρά (ακατάλληλα για γάτες) και γενικα οι κακοι υδατάνθρακες που εμπεριέχονται παχαινουν τρεις χειροτερα. Εχει να κάνει με το μεταβολικο σύνδρομο και την αποτομη αύξηση του ζακχάρου.
H sam's τώρα βέβαια λιγο που ειδα δεν βρισκω πολλες πληροφοριες αλλα φαινεται να ειναι low grain ισως.
Εγω νομιζω το κλειδι ειναι στην ποσοτητα που τρώει η γάτα σου απο την ακανα και θα εδινα και στα 2 αυτήν. Εκμεταλεύσου το γεγονος οτι η μικρή τρώει της μεγάλης το φαγητο και επισης αλλος ένας παράγοντας που ειναι πολυ σημαντικος ειναι οτι αν η μεγάλη παιζει με την μικρή κινειται περισσοτερο.

5.Αν οι γιατροι σου λένε οτι θα έχει συχνά αλλεργιες, θα αντιμετωπισεις ενα μεγάλο χρονιο θέμα. Δεν το γνωριζω καλά ακομα γιατι φέτος μου άρχισε η δικια μου το ιδιο προβλημα και ήδη κύλησε για 4η φορα μεσα στο καλοκαιρι.Πιθανοτατα δεν θα φεύγουν μονο με τομπρεξ. Εμεις εχουμε μια χρονια ευαισθησια. Αν οι γιατροι σου προτεινουν να κανετε την επέμβαση και να γλυτώσετε απο τα σκατοφάρμακα και τις κορτιζονες και συμφωνουν σε αυτο, ισως να το σκεφτεις σοβαρα την στιγμή που το γατάκι δεν βλέπει και τα ματια ειναι σε αυτην την κατάσταση. Πιστεύω θα έχει διαφορα θέματα.
Θα μπορούσες φυσικα αν το φοβάσαι, να το αφήσεις να δεις αν οντως θα συμβαινει αυτο πολυ συχνά.

Αν θέλεις να αλλάξει εμφάνιση το φορουμ απο το κινητο σου , καπου δεξια αν θυμάμαι καλα υπάρχει ενα μενου και έχει την επιλογη, switch to classic view.
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : εξετάσεις σε αδέσποτο - Σελίδα 2 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

εξετάσεις σε αδέσποτο - Σελίδα 2 Empty Απ: εξετάσεις σε αδέσποτο

Δημοσίευση από Romina88 Κυρ Αυγ 28, 2016 9:40 am

anafi έγραψε:Καλησπέρα!! Το κορίτσια έμειναν μόνα τους στο σπίτι για 10μερες, φαίνεται να τα πηγαίνουν καλύτερα.. σχεδόν καλα! 😃
Ή μικρή μεγαλώνει και μεγαλωνει, αλλάξαμε τροφή και στις 2  αλλά συμβαίνει το εξής: ή μικρή δεν κοιμάται καθόλου το βράδυ παρά έρχεται και μας δαγκώνει πιπιλωντας τα δάχτυλα των χεριών μας. Της λείπει ή μαμά της? Θέλει να θηλάσει? Δε ξερουμς πώς να τη βοηθήσουμε. Να της πάρω ένα μπιμπερο??

Θα ανεβασω φωτό το συντομότερο.

Καλή σας νύχτα!
** Αργησα να απαντήσω αλλά μόλις μπήκα στο φόρουμ και τα είδα! Ελπιζω να περνάτε τέλεια και να έχετε καταμαυρισει!!!!!

Καλημερα. Πολυ χαιρομαι που ολα ειναι καλητερα. Αυτο με το πιπιλισμα, το κανει ενα απο τα αδεσποτακια μου και μου ειπε ο κτηνιατρος οτι ειναι ψυχολογικο. Αλλα εγω παρατηρησα οτι γινεται και οταν πειναει. Το βραδυ, επιδι ειναι και 4, ζωη να χουνε, τα κλεινω στα 3 κλουβια που μου εχω και κοιμομαστε ολοι μαζι παρεα ηρεμα και οραια(γουργουριζουν ολα μαζι) Veryhappy Veryhappy Veryhappy Veryhappy
Οχι να μην της παρεις μπιμπερο εαν δεν εχει αρχισει να τρωει γατοτρωφη κανονικα. Απλα μια αγκαλιτσα παραπανω και οταν το κανει λιγο φαγακι. Ετσι το εκοψε εντελως ο Λεωνιδας...ο οποιος θυλαζε τα αδερφια του(αρσενικα και θυληκα) με τις ωρες. Του εβαζα φαγακι και τον παιρνω πιο πολυ αγκαλιτσα πριν παμε για υπνο το βραδυ, οποτε δεν εχει πια ανασφαλειες. Επισης μπορει να εχει να κανει και με τα δοντακια που βγαζει. Ελπιζω να σας αφηνει να κοιμαστε το βραδυ...
Romina88
Romina88
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 45
Τόπος : Βριλησσια/ Χαλανδρι
Αριθμός γατουνίων : 4 αδεσποτακια μόνο.
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : φθινοπωρο
Motto : Ροδα ειναι και γατογυριζει.
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/07/2016
Mood : εξετάσεις σε αδέσποτο - Σελίδα 2 544072g5obtyyvgi

https://xarizontaigatakia.wordpress.com/blog/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

εξετάσεις σε αδέσποτο - Σελίδα 2 Empty Απ: εξετάσεις σε αδέσποτο

Δημοσίευση από Romina88 Κυρ Αυγ 28, 2016 10:00 am

Αναφη? Εχεις δοκιμασει να τα παρεις ταυτοχρονα αγκαλια? Και μπορει να ακουγεται αστειο, αλλα πρεπει να τους το πεις! Με λογια οτι απο δω και μπρος θα εισαστε παρεακι. Αμα τους μιλας καταλαβαινουν...οσο περγιεργο και αν ακουγεται.

oksmily3 oksmily3 oksmily3 oksmily3 oksmily3
Romina88
Romina88
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 45
Τόπος : Βριλησσια/ Χαλανδρι
Αριθμός γατουνίων : 4 αδεσποτακια μόνο.
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : φθινοπωρο
Motto : Ροδα ειναι και γατογυριζει.
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/07/2016
Mood : εξετάσεις σε αδέσποτο - Σελίδα 2 544072g5obtyyvgi

https://xarizontaigatakia.wordpress.com/blog/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

εξετάσεις σε αδέσποτο - Σελίδα 2 Empty Απ: εξετάσεις σε αδέσποτο

Δημοσίευση από anafi Τετ Σεπ 14, 2016 1:46 pm

Καλημέρα!

Έχω τόσο καιρό να γράψω τα νέα μας, αλλά υπάρχει μεγάλη πίεση χρόνου, που ακόμα και τώρα, βιαστικά θα σας τα πω.
Λοιπόν, τα πράγματα πηγαίνουν....... τέλεια!!!!!! Οι κυρίες έχουν γίνει φίλες, αχώριστες κάποιες φορές. Έχουν δεθεί τόσο, που δε βάλαμε καν αγγελία να δώσουμε τη μικρή. Παίζουν συνέχεια (σε σημείο που η μεγάλη γάτα αδυνάτισε!!!!), μας ξυπνούν συχνά απ'τα χοροπηδηχτά πάνω στο κρεβάτι, γλύφει η μια την άλλη. Το'ξερα ότι η μεγάλη είναι πολύ φιλική, τελικά ήθελε απλά το χρόνο της. Προσέχει τη μικρή συνέχεια, παρακολουθεί πού είναι, αν είναι καλά... Το μεγαλύτερο σοκ για μας ήταν όταν ήρθαν ξαφνικά ένα βράδυ στο κρεβάτι μαζί και άρχισε η μεγάλη να καθαρίζει τη μικρή. Αλλά και χθες, πήγε η μικρή ν'ανέβει στον καναπέ και έπεσε και η μεγάλη αμέσως τρόμαξε, την έγλυψε σαν να της έλεγε "όλα καλά, είμαι δίπλα σου, τα πας τέλεια". Και κλάαααμα εγώ απ'την άλλη άκρη. Η μικρή είναι διάβολος, απαιτεί, χώνεται παντού, όχι ιδιαίτερα χαδιάρα (σε σύγκριση με τη μεγάλη) αλλά ηρεμεί με κάθε αγκαλιά. Ακόμα και με το πόδι μου να την αγγίξω στο κρεβάτι, αρχίζει να γουργουρίζει. Ψυχούλα όμορφη κι αυτή!

Γενικά παίρνουμε μεγάλες συγκινήσεις, το μόνο πρόβλημα είναι ότι δεν της βρήκαμε ακόμα όνομα Veryhappy

Προσπαθούμε να λύσουμε το ζήτημα του φαγητού, με τη sam's field η μεγάλη είχε αιματάκι στα κακά και δε βλέπω να χορταίνουν. Μας βλέπω να επιστρέφουμε πάλι στην ακάνα. Θα το συζητήσω με τον κτηνίατρο, τώρα που θα πάμε τη μικρή για εμβόλιο. Επίσης, η μεγάλη πεινάει σταθερά. Έχει ψυχολογικό με το μπολάκι της, θέλει να έχει πάντα φαγητό. Μπορεί να περάσει, να το μυρίσει και να φύγει, ή αν είναι άδειο, να απαιτήσει να το γεμίσουμε, να φάει κυριολεκτικά 2κροκέτες και να φύγει, για να επιστρέψει σε 2' να επιβεβαιώσει ότι έχει φαγητό, χωρίς όμως να τσιμπήσει. Οπότε εμείς της βάζαμε το φαγητό της ημέρας σε 2 δόσεις, πρωί και απόγευμα. Τώρα με τη μικρή όμως, η οποία τρώει πρώτα της μεγάλης και μετά το δικό της, πρόβλημα...........

Αυτά τα βιαστικά!


anafi
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 74
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 17/07/2016

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

εξετάσεις σε αδέσποτο - Σελίδα 2 Empty Απ: εξετάσεις σε αδέσποτο

Δημοσίευση από Gatoplikti Τετ Σεπ 14, 2016 5:28 pm

Πολυ καλα τα νέα σας !! oksmily3 oksmily3 oksmily3
Η μικρή τιμάει την φήμη των μικρών τριχρωμων γατουνιων απο οτι φαινεται !!  Laughing

Για το αιμα στα κακάκια να το πειτε στο γιατρο ναι ! mati mati
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : εξετάσεις σε αδέσποτο - Σελίδα 2 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

εξετάσεις σε αδέσποτο - Σελίδα 2 Empty Απ: εξετάσεις σε αδέσποτο

Δημοσίευση από Lina Τετ Σεπ 14, 2016 10:02 pm

Υπέροχα νέα πραγματικά! grouphug
Lina
Lina
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 60
Τόπος : Πειραιάς
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαίρι για πάντα
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/10/2009
Mood : εξετάσεις σε αδέσποτο - Σελίδα 2 M_peristeria

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

εξετάσεις σε αδέσποτο - Σελίδα 2 Empty Απ: εξετάσεις σε αδέσποτο

Δημοσίευση από anafi Κυρ Σεπ 25, 2016 1:46 pm

Χθες βράδυ ο φίλος μου και τα μικρά σατανάκια μου έκαναν μια ευχάριστη έκπληξη..
Μπήκα σπίτι, έκλεισαν τα φώτα κι άναψαν το λέιζερ........ η μικρή κυνηγούσε την κόκκινη κουκίδα και προσπαθούσε απεγνωσμένα να την πιάσει!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ποια τυφλή? Δεν έχουμε τυφλή γάτα!!

Veryhappy Veryhappy Veryhappy fancat fancat

anafi
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 74
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 17/07/2016

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

εξετάσεις σε αδέσποτο - Σελίδα 2 Empty Απ: εξετάσεις σε αδέσποτο

Δημοσίευση από belezza Κυρ Σεπ 25, 2016 1:53 pm

αληθεια?μιλαμε για το αδεσποτακι που τελικα υιοθετησατε και μετα επρεπε να το δει οφθαλμιατρος λογω του προβληματος με τα ματακια του?δηλ.βλεπει?
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : εξετάσεις σε αδέσποτο - Σελίδα 2 Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

εξετάσεις σε αδέσποτο - Σελίδα 2 Empty Απ: εξετάσεις σε αδέσποτο

Δημοσίευση από anafi Κυρ Σεπ 25, 2016 4:32 pm

Ακριβώς! Γι αυτό το μικρουλι μιλάμε... σίγουρα δε βλεπει κανονικα, αλλά το λέιζερ το κυνηγούσε!
Τώρα της έριξα μία μπλε μπαλιτσα που δεν κάνει θόρυβο, κι όταν σταμάτησε να κινείται (η μπαλα) ή μικρή δε μπορούσε να τη δει (άρα την αντιλαμβανόταν απ τον ήχο)
Τα μάτια της είναι περίεργα, θα σας στείλω φωτο.

anafi
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 74
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 17/07/2016

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

εξετάσεις σε αδέσποτο - Σελίδα 2 Empty Απ: εξετάσεις σε αδέσποτο

Δημοσίευση από belezza Κυρ Σεπ 25, 2016 10:32 pm

πολυ χαιρομαι.μπραβο να ειστε καλα για τη φροντιδα που δειξατε.περιμενουμε φωτο.
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : εξετάσεις σε αδέσποτο - Σελίδα 2 Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

εξετάσεις σε αδέσποτο - Σελίδα 2 Empty Απ: εξετάσεις σε αδέσποτο

Δημοσίευση από Romina88 Δευ Σεπ 26, 2016 3:52 pm

anafi έγραψε:Καλημέρα!

Έχω τόσο καιρό να γράψω τα νέα μας, αλλά υπάρχει μεγάλη πίεση χρόνου, που ακόμα και τώρα, βιαστικά θα σας τα πω.
Λοιπόν, τα πράγματα πηγαίνουν....... τέλεια!!!!!! Οι κυρίες έχουν γίνει φίλες, αχώριστες κάποιες φορές. Έχουν δεθεί τόσο, που δε βάλαμε καν αγγελία να δώσουμε τη μικρή. Παίζουν συνέχεια (σε σημείο που η μεγάλη γάτα αδυνάτισε!!!!), μας ξυπνούν συχνά απ'τα χοροπηδηχτά πάνω στο κρεβάτι, γλύφει η μια την άλλη. Το'ξερα ότι η μεγάλη είναι πολύ φιλική, τελικά ήθελε απλά το χρόνο της. Προσέχει τη μικρή συνέχεια, παρακολουθεί πού είναι, αν είναι καλά... Το μεγαλύτερο σοκ για μας ήταν όταν ήρθαν ξαφνικά ένα βράδυ στο κρεβάτι μαζί και άρχισε η μεγάλη να καθαρίζει τη μικρή. Αλλά και χθες, πήγε η μικρή ν'ανέβει στον καναπέ και έπεσε και η μεγάλη αμέσως τρόμαξε, την έγλυψε σαν να της έλεγε "όλα καλά, είμαι δίπλα σου, τα πας τέλεια". Και κλάαααμα εγώ απ'την άλλη άκρη. Η μικρή είναι διάβολος, απαιτεί, χώνεται παντού, όχι ιδιαίτερα χαδιάρα (σε σύγκριση με τη μεγάλη) αλλά ηρεμεί με κάθε αγκαλιά. Ακόμα και με το πόδι μου να την αγγίξω στο κρεβάτι, αρχίζει να γουργουρίζει. Ψυχούλα όμορφη κι αυτή!

Γενικά παίρνουμε μεγάλες συγκινήσεις, το μόνο πρόβλημα είναι ότι δεν της βρήκαμε ακόμα όνομα Veryhappy

Προσπαθούμε να λύσουμε το ζήτημα του φαγητού, με τη sam's field η μεγάλη είχε αιματάκι στα κακά και δε βλέπω να χορταίνουν. Μας βλέπω να επιστρέφουμε πάλι στην ακάνα. Θα το συζητήσω με τον κτηνίατρο, τώρα που θα πάμε τη μικρή για εμβόλιο. Επίσης, η μεγάλη πεινάει σταθερά. Έχει ψυχολογικό με το μπολάκι της, θέλει να έχει πάντα φαγητό. Μπορεί να περάσει, να το μυρίσει και να φύγει, ή αν είναι άδειο, να απαιτήσει να το γεμίσουμε, να φάει κυριολεκτικά 2κροκέτες και να φύγει, για να επιστρέψει σε 2' να επιβεβαιώσει ότι έχει φαγητό, χωρίς όμως να τσιμπήσει. Οπότε εμείς της βάζαμε το φαγητό της ημέρας σε 2 δόσεις, πρωί και απόγευμα. Τώρα με τη μικρή όμως, η οποία τρώει πρώτα της μεγάλης και μετά το δικό της, πρόβλημα...........

Αυτά τα βιαστικά!

Μια φωτογραφια της να την δουμε για να βοηθησουμε με το ονομα. oksmily3
Romina88
Romina88
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 45
Τόπος : Βριλησσια/ Χαλανδρι
Αριθμός γατουνίων : 4 αδεσποτακια μόνο.
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : φθινοπωρο
Motto : Ροδα ειναι και γατογυριζει.
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/07/2016
Mood : εξετάσεις σε αδέσποτο - Σελίδα 2 544072g5obtyyvgi

https://xarizontaigatakia.wordpress.com/blog/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

εξετάσεις σε αδέσποτο - Σελίδα 2 Empty Απ: εξετάσεις σε αδέσποτο

Δημοσίευση από anafi Δευ Σεπ 26, 2016 10:58 pm

εξετάσεις σε αδέσποτο - Σελίδα 2 2nbrpzk

anafi
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 74
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 17/07/2016

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

εξετάσεις σε αδέσποτο - Σελίδα 2 Empty Απ: εξετάσεις σε αδέσποτο

Δημοσίευση από Gatoplikti Τρι Σεπ 27, 2016 10:39 am

Αχαχαχα κοιταξτε εδώ μια τσαούσα!! happy2
Μεγάλωσε δυνάμωσε ! heart mati mati mati mati

Τι θα λεγατε για το Νέλλη? Smile
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : εξετάσεις σε αδέσποτο - Σελίδα 2 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

εξετάσεις σε αδέσποτο - Σελίδα 2 Empty Απ: εξετάσεις σε αδέσποτο

Δημοσίευση από anafi Τρι Σεπ 27, 2016 11:14 am

Στο σπίτι ακούγεται πολύ το "Λίτσα" (απ'το πιπιλίτσα, αφού όλο τα δάχτυλά μας πιπιλάει) και το Πακίτα (από γνωστό αγαπημένο τραγούδι)....

Εγώ όμως είμαι κάπως πιο ρομαντική, και δε μ'αρέσουν καθόλου τα παραπάνω, ελπίζω να σκεφτώ κάτι! Laughing Laughing Laughing

anafi
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 74
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 17/07/2016

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

εξετάσεις σε αδέσποτο - Σελίδα 2 Empty Απ: εξετάσεις σε αδέσποτο

Δημοσίευση από Gatoplikti Τρι Σεπ 27, 2016 12:08 pm

Mου ρθε φλασια! τι λες για το Νεφέλη?
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : εξετάσεις σε αδέσποτο - Σελίδα 2 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

εξετάσεις σε αδέσποτο - Σελίδα 2 Empty Απ: εξετάσεις σε αδέσποτο

Δημοσίευση από Romina88 Τρι Σεπ 27, 2016 3:04 pm

anafi έγραψε:Στο σπίτι ακούγεται πολύ το "Λίτσα" (απ'το πιπιλίτσα, αφού όλο τα δάχτυλά μας πιπιλάει) και το Πακίτα (από γνωστό αγαπημένο τραγούδι)....

Εγώ όμως είμαι κάπως πιο ρομαντική, και δε μ'αρέσουν καθόλου τα παραπάνω, ελπίζω να σκεφτώ κάτι! Laughing Laughing Laughing

Και μενα δεν μου αρεσουν αυτα τα δυο ονοματα. Δεν της ταιριαζουν καν...
Τις δικες μου τις λεω Καρμεν(ειναι μια σουρλουλου γιαυτο) και την αλλη Μελινα. Το Νεφελλη μου αρεσει επισης. Ναι κατι ρομαντικο ονομα να βρεις...θα της παει γαντι.
Το Αλικη τι σου λεει? Ειναι υποχωριστικο της Αδελαιδας...απο κει θα ειπανε και την Αντελ λολ
Romina88
Romina88
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 45
Τόπος : Βριλησσια/ Χαλανδρι
Αριθμός γατουνίων : 4 αδεσποτακια μόνο.
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : φθινοπωρο
Motto : Ροδα ειναι και γατογυριζει.
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/07/2016
Mood : εξετάσεις σε αδέσποτο - Σελίδα 2 544072g5obtyyvgi

https://xarizontaigatakia.wordpress.com/blog/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

εξετάσεις σε αδέσποτο - Σελίδα 2 Empty Απ: εξετάσεις σε αδέσποτο

Δημοσίευση από Romina88 Τρι Σεπ 27, 2016 3:05 pm

Και επιδη εφαγα και γω φλασια....την ωρα που παταγα το εντερ...
Αγαπη
Μελίσσα και Μελανι(οχι την μπι λολ).
Romina88
Romina88
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 45
Τόπος : Βριλησσια/ Χαλανδρι
Αριθμός γατουνίων : 4 αδεσποτακια μόνο.
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : φθινοπωρο
Motto : Ροδα ειναι και γατογυριζει.
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/07/2016
Mood : εξετάσεις σε αδέσποτο - Σελίδα 2 544072g5obtyyvgi

https://xarizontaigatakia.wordpress.com/blog/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

εξετάσεις σε αδέσποτο - Σελίδα 2 Empty Απ: εξετάσεις σε αδέσποτο

Δημοσίευση από belezza Τρι Σεπ 27, 2016 4:31 pm

εκτος απο το νεφελη που μου ηρθε και μενα απο το νελλυ της γατοπληκτουλας,θα ελεγα και τα εξης pupsy,poupe, solemar, dolcina ,μπιανκα,και οτι αλλο χαριτωμενο της ταιριαζει
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : εξετάσεις σε αδέσποτο - Σελίδα 2 Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

εξετάσεις σε αδέσποτο - Σελίδα 2 Empty Απ: εξετάσεις σε αδέσποτο

Δημοσίευση από Gatoplikti Τετ Σεπ 28, 2016 2:31 pm

belezza έγραψε:εκτος απο το νεφελη που μου ηρθε και μενα απο το νελλυ της γατοπληκτουλας,θα ελεγα και τα εξης pupsy,poupe, solemar, dolcina ,μπιανκα,και οτι αλλο χαριτωμενο της ταιριαζει

Σπόιλερ:
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : εξετάσεις σε αδέσποτο - Σελίδα 2 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

εξετάσεις σε αδέσποτο - Σελίδα 2 Empty Απ: εξετάσεις σε αδέσποτο

Δημοσίευση από anafi Πεμ Οκτ 27, 2016 5:34 pm

Δε βρίσκουμε κάποιο που να συμφωνούμε!!
Φανταστείτε τι χαμός θα γίνει με τα παιδιά μας!!!!!

Λουκρητια απ τον Αρκα σκεφτήκαμε αλλά απορρίφθηκε κι αυτό.

Τώρα θα πάμε για τα εμβόλια, είναι κάποια στανταρ αυτά που πρέπει να κάνει? Τώρα είναι 4-5μηνων....

anafi
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 74
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 17/07/2016

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

εξετάσεις σε αδέσποτο - Σελίδα 2 Empty Απ: εξετάσεις σε αδέσποτο

Δημοσίευση από Gatoplikti Πεμ Οκτ 27, 2016 5:51 pm

Ναι τα δύο παιδικα τριπλο ή τετραπλο με αποσταση ενος μηνα του δεύτερου απο τον πρώτο. Εφοσον δεν βγαινει εξω για μενα δεν χρειαζεται αλλα.
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : εξετάσεις σε αδέσποτο - Σελίδα 2 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

εξετάσεις σε αδέσποτο - Σελίδα 2 Empty Απ: εξετάσεις σε αδέσποτο

Δημοσίευση από anafi Πεμ Οκτ 27, 2016 10:01 pm

Λίγο πιο συγκεκριμένα? Είναι αυτό για τη λύσσα?

anafi
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 74
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 17/07/2016

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

εξετάσεις σε αδέσποτο - Σελίδα 2 Empty Απ: εξετάσεις σε αδέσποτο

Δημοσίευση από Gatoplikti Παρ Οκτ 28, 2016 3:35 pm

Οχι ειναι τα core εμβολια τα βασικά. και λεω "τα" και οχι "το" γιατι το ιδιο εμβολιο οταν ειναι μικρά επαναλαμβανεται μεσα σε ένα μηνα.

Δηλαδη κανεις αυριο το τριπλο ή το τετραπλο και το ξανακάνεις σε ένα μήνα.

Μετα απο ένα χρονο το επαναλαμβάνεις.

Απο κει και περα η νομοθεσια λεει καθε επομενο χρονο επαναληψη , ομως επειδη τα αντισωματα υπάρχουν στον οργανισμο για πολυ περισσοτερο υπάρχει μια πρακτική καποιοι  να το επαναλαμβάνουν ανα 3 χρονια.

Μετα υπάρχουν και αλλα εμβολια οπως της λύσσας και της λευχαιμιας , προσοχη δεν κανουμε λευχαιμια αν δεν έχει εξεταστει το γατι.

Προσωπικα δεν τα  κανω τα υπολοιπα εμβολια, πρωτον γιατι δεν βγαινουν εξω τα ζωα και δευτερο έχω παθει μεγάλη ζημια απο της λύσσας το εμβολιο.

Διαβασε και αυτο το θέμα, ενημερώνεσαι και αποφασιζεις.
http://www.gatospito.com/t5007-topic

Επισης επειδη διαβάζω διάφορα, εχε υποψη σου οτι καποιοι γιατροι κανουν παραπάνω απο ένα εμβολια μαζι κατι το οποιο στις οδηγιες τουλάχιστον στα χαρτιά λενε οτι δεν πρέπει να γινεται.
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : εξετάσεις σε αδέσποτο - Σελίδα 2 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

εξετάσεις σε αδέσποτο - Σελίδα 2 Empty Απ: εξετάσεις σε αδέσποτο

Δημοσίευση από anafi Σαβ Οκτ 29, 2016 6:29 pm

Ωχ.. ο κτηνίατρος μου είπε θα της κανει το εμβόλιο της λύσσας!!!!!!!!!
Embarassed

anafi
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 74
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 17/07/2016

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 2 από 3 Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης