gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Βοήθεια! Ο γάτος δεν τρώει και ούτε πίνει νερό

+9
astralel
f.m123
ΠΡΙΓΚΗΠΑΣ
Gatoplikti
crispyfelinagr
koneko
ZIZIKOS
YNL
Κούκι
13 απαντήσεις

Σελίδα 2 από 2 Επιστροφή  1, 2

Πήγαινε κάτω

Βοήθεια! Ο γάτος δεν τρώει και ούτε πίνει νερό - Σελίδα 2 Empty Απ: Βοήθεια! Ο γάτος δεν τρώει και ούτε πίνει νερό

Δημοσίευση από Κούκι Τρι Δεκ 29, 2015 10:58 pm

f.m123 έγραψε:
koneko έγραψε:Κατι που φαινεται ως αδιαθεσια και περιμενεις να δεις βελτιωση, μπορει να εξελιχθει σε κατι θανατηφορο. Οταν βλεπεις ενα γατι που σηκωνεται και πεφτει επειδη δεν μπορει να σταθει ή νιαουριζει οταν το πιανεις, που σημαινει οτι ισως να ποναει, δεν φαινεται να ειναι κατι απλο, οπως μια γαστρεντεριτιδα που εκδηλωνεται συνηθως με εμετους ή/και διαρροια. Τι θα εκανες αν το γατι σου ειχε παθει εμφραξη ουρηθρας; Θα περιμενες 2 μερες μεχρι να γινει καλα; Μονο που οι 2 ημερες σε αυτη την περιπτωση θα το οδηγουσαν στον θανατο ή στην καλυτερη περιπτωση σε οξεια νεφρικη ανεπαρκεια. Αλλο το να μη μπορεις να βρεις κτηνιατρο ανοιχτο και αλλο να θεωρεις τις επισκεψεις στον κτηνιατρο ως 'αερα'.

Συγκρινεις ανθρωπους με γατες. Κανεις ομως ενα τεραστιο λαθος. Ο ανθρωπος μπορει να σου πει πως νιωθει, μπορει να επικοινωνησει μαζι σου. Αν καποιος ανθρωπος ειχε τα συμπτωματα της γατας σου, θα σου ελεγε πχ οτι πεφτει επειδη νιωθει αδυναμια στα ποδια ή ζαλιζεται. Θα σου ελεγε αν ποναει και που ποναει και ποσο ποναει. Η γατα δεν μπορει να το κανει. Πολλες φορες κατι που μας φαινεται ως αδιαθεσια, μπορει να ειναι κατι πολυ πιο συνθετο και επικινδυνο και σε αυτη την περιπτωση ο μοναδικος ανθρωπος που μπορει να μας πει αν ειναι κατι σοβαρο ή οχι, ειναι ο κτηνιατρος. Δεν ειναι ουτε ο φαρμακοποιος, ουτε ανθρωπος της φιλοζωικης, ουτε εγω, ουτε διαφορα φορουμ, γνωστοι και φιλοι. Αρκετοι εχουν χασει τα γατια τους απο μια απλη "αδιαθεσια". Ειδικα οταν εχουμε να κανουμε με γατακια και οχι ενηλικες γατες, τα πραγματα ειναι ακομα πιο επικινδυνα.

Του εδωσες χαπι αποπαρασιτωσης, ενω ηταν αρρωστο. Αν ειχε φλεγμονη στο συκωτι και δεν μπορουσε να μεταβολισει το φαρμακο και χειροτερευε η κατασταση του; Ποιος θα εφταιγε σε αυτη την περιπτωση; Του εδωσες επισης γαλα, το οποιο τεινει να προκαλει διαρροιες. Ενα γατι που δεν τρωει και δεν πινει 2 μερες και εχει ηδη αφυδατωθει αρκετα, ειναι σε αμεσο κινδυνο να πεθανει απο μια διαρροια που μπορει να του προκληθει απο δικη σου βλακεια.

Θα συμφωνησω επισης με την Φλωρα. Αν δεν μπορεις να παρεχεις τα στοιχειωδη σε ενα γατι, τα οποια ειναι κτηνιατροφαρμακευτικη περιθαλψη, τροφη και στεγη, τοτε καλυτερα να μην αναλαμβανεις την ευθυνη της υιοθεσιας. Χαρισε το σε καποιον που μπορει να παρεχει αυτες τις βασικες αναγκες.

Τα εχω πει απειρες φορες σε οσους σκεφτονται να παρουν ζωο και ειτε ειναι ανεργοι ειτε φοιτητες. Περιμενετε να γινετε οικονομικα ανεξαρτητοι και επειτα παρτε οσα ζωα θελετε. Δεν θα παθετε κατι αν υιοθετησετε ενα ζωο 2 ή 5 χρονια αργοτερα. Ενα κατοικιδιο ειναι τεραστια ευθυνη και δεν ειναι παιχνιδι. Πρεπει να προγραμματιζεις καταστασεις και να μη περιμενεις να συμβει κατι και επειτα να ψαχνεις για λυσεις.

Όχι Ηρώ μου, όταν τα λέμε αυτά είμαστε κακοί και βγάζουμε τα νεύρα μας στους άλλους  happy2Σσσσ! Άσε τα γατάκια να αρρωσταίνουν και να χάνονται. Φταίνε οι γιατροί, το σύμπαν, ο Ερμής και η ευθυγράμμιση των πλανητών!

Πολλή ξινίλα, γενικά. Μπορείς να διατυπώσεις τις σκέψεις σου πιο ήπια, νομίζω.
Δεκτές οι συμβουλές ούτως ή άλλως, τίποτα δεν πάει χαμένο.
Κούκι
Κούκι
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Φίδι
Ηλικία : 34
Τόπος : Πάτρα
Αριθμός γατουνίων : Ο Cookie τό'σκασε απ'το σπίτι, ο Scarfy ετοιμάζεται για στείρωση!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Βροχή και γούτσου-γούτσου!
Ημερομηνία Εγγραφής : 05/01/2015
Mood : Βοήθεια! Ο γάτος δεν τρώει και ούτε πίνει νερό - Σελίδα 2 M_thinking

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Βοήθεια! Ο γάτος δεν τρώει και ούτε πίνει νερό - Σελίδα 2 Empty Απ: Βοήθεια! Ο γάτος δεν τρώει και ούτε πίνει νερό

Δημοσίευση από koneko Τρι Δεκ 29, 2015 11:00 pm

Καλυτερη ξινη και κακια, παρα ανευθυνη.

Cheers
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Βοήθεια! Ο γάτος δεν τρώει και ούτε πίνει νερό - Σελίδα 2 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Βοήθεια! Ο γάτος δεν τρώει και ούτε πίνει νερό - Σελίδα 2 Empty Απ: Βοήθεια! Ο γάτος δεν τρώει και ούτε πίνει νερό

Δημοσίευση από nosyparker Τρι Δεκ 29, 2015 11:01 pm

Κορίτσια, να το λήξουμε εδώ καλύτερα;
nosyparker
nosyparker
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Λιακάδα
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/01/2009
Mood : Βοήθεια! Ο γάτος δεν τρώει και ούτε πίνει νερό - Σελίδα 2 M_flush

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Βοήθεια! Ο γάτος δεν τρώει και ούτε πίνει νερό - Σελίδα 2 Empty Απ: Βοήθεια! Ο γάτος δεν τρώει και ούτε πίνει νερό

Δημοσίευση από Κούκι Τρι Δεκ 29, 2015 11:07 pm

πατουσακια έγραψε:Ενα συμβουλη θα ηθελα να δωσω και εγω, για την επομενη φορα που παθαινει κατι το γατι. Βρες ενα δυο κτηνιατρους ακομα για την περιπτωση που δεν μπορεις να επικοινωνεις με το δικο σου γιατρο. Επησης τα γατια εχουν την ταση να αρρωσταινουν το σαββατοκυριακο η στης γιορτες.
Και κατι που με πειραζει καπως, μου φαινεται σαν να μην παιρνεις αρκετα σοβαρα την ευθυνη το να εχεις καποιο κατοικιδιο. Μοιαζει σαν να παιρνεις ελαφρα που ο προηγουμενος γατος που ειχες εφυγε για να ζευγαρωσει... Οσο για την βασικη κτηνιατρικη περιθαλψη την τακτικη αποπαρασιτωση, εμβολια, την θεωρω απολυτος αποραιτητα. Οσο για το περιστατικο που εγινε τωρα οντως θα μπορουσε να ειναι κατι πολυ πιο σοβαρο, απο μια ασχημη γαστρεντερητηδα (αν αυτο ειχε τελικα).  

Καθόλου ελαφρά δεν το πήρα που έφυγε ο προηγούμενος γάτος μου. Έψαχνα για μέρες στη γειτονιά να τον βρω και ειδοποίησα όλους τους γείτονες να ψάχνουν μαζί μου. Δεν ήθελα να τον στειρώσω από βλακεία, ήταν το πρώτο μου κατοικίδιο και δεν δηλώνω ούτε έμπειρη ούτε ειδήμων. Τουλάχιστον το τωρινό γατί προσέχω να μη δραπετεύσει από το σπίτι και του έχω αγοράσει ταυτότητα-λουράκι με χαραγμένο όνομα και τηλέφωνο, σε περίπτωση που κάποιος ανοίξει την πόρτα και το σκάσει. Επίσης συμβουλεύομαι έμπειρες γατοϊδιοκτήτριες και γι'αυτό συμμετέχω στο φόρουμ. Πέρσι δε θα συζητούσα για στείρωση, με το καινούριο γατί όμως, είναι βέβαιο ότι θα προχωρήσω σε αυτήν. Δεν είχα ποτέ δικό μου οικόσιτο ζώο και ξέρω ότι είμαι πολύ αρχάρια σε αυτά. Όμως είμαι αποφασισμένη να το κρατήσω για όλη του τη ζωή και αν έβλεπα ότι κινδύνευε πραγματικά, δε θα το ρίσκαρα, ανεξάρτητα απ'ό,τι θέλετε να νομίζετε ή εισπράττετε.
Κούκι
Κούκι
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Φίδι
Ηλικία : 34
Τόπος : Πάτρα
Αριθμός γατουνίων : Ο Cookie τό'σκασε απ'το σπίτι, ο Scarfy ετοιμάζεται για στείρωση!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Βροχή και γούτσου-γούτσου!
Ημερομηνία Εγγραφής : 05/01/2015
Mood : Βοήθεια! Ο γάτος δεν τρώει και ούτε πίνει νερό - Σελίδα 2 M_thinking

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Βοήθεια! Ο γάτος δεν τρώει και ούτε πίνει νερό - Σελίδα 2 Empty Απ: Βοήθεια! Ο γάτος δεν τρώει και ούτε πίνει νερό

Δημοσίευση από Κούκι Τρι Δεκ 29, 2015 11:12 pm

koneko έγραψε:Καλυτερη ξινη και κακια, παρα ανευθυνη.

Cheers

Ανησυχώ σε λογικό βαθμό, αυτό δεν είναι ανευθυνότητα. Η υγεία του γάτου βελτιώθηκε από τη μια μέρα στην άλλη, οπότε δεν μπορώ να παριστάνω ότι ο υγιής πλέον γάτος μου είναι του θανατά για να σε ικανοποιήσω.

Δεν είπα ότι είσαι κακιά, αλλά επικοινωνιακά βγάζεις μια επιθετικότητα που δεν με προδιαθέτει να συζητήσω μαζί σου. Αυτό.
Κούκι
Κούκι
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Φίδι
Ηλικία : 34
Τόπος : Πάτρα
Αριθμός γατουνίων : Ο Cookie τό'σκασε απ'το σπίτι, ο Scarfy ετοιμάζεται για στείρωση!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Βροχή και γούτσου-γούτσου!
Ημερομηνία Εγγραφής : 05/01/2015
Mood : Βοήθεια! Ο γάτος δεν τρώει και ούτε πίνει νερό - Σελίδα 2 M_thinking

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Βοήθεια! Ο γάτος δεν τρώει και ούτε πίνει νερό - Σελίδα 2 Empty Απ: Βοήθεια! Ο γάτος δεν τρώει και ούτε πίνει νερό

Δημοσίευση από YNL Τρι Δεκ 29, 2015 11:46 pm

nosyparker έγραψε:Κορίτσια, να το λήξουμε εδώ καλύτερα;

Πρέπει να λήξει το θέμα αυτό και γρήγορα μάλιστα
Είναι αμαρτία να ψυχραινόμαστε μεταξύ μας για την αγάπη των μικρών μας φίλων
YNL
YNL
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.

Άντρας
Τίγρης
Ηλικία : 73
Τόπος : Αμφιάλη Κερατσίνι
Αριθμός γατουνίων : 1. Την Χιονάτη Κερατσινίου
Motto : ΦΟΠΛΟΧΟ ΟΝΑΡ LORD ΧΟΥΛΙΟ
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/09/2011
Mood : Βοήθεια! Ο γάτος δεν τρώει και ούτε πίνει νερό - Σελίδα 2 M-help

https://www.youtube.com/user/YNLAMP/videos

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Βοήθεια! Ο γάτος δεν τρώει και ούτε πίνει νερό - Σελίδα 2 Empty Απ: Βοήθεια! Ο γάτος δεν τρώει και ούτε πίνει νερό

Δημοσίευση από Κούκι Τρι Δεκ 29, 2015 11:52 pm

Εγώ πάω πάσο. Ας κλείσει το thread μιας κι ο γάτος έγινε καλά.
Κούκι
Κούκι
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Φίδι
Ηλικία : 34
Τόπος : Πάτρα
Αριθμός γατουνίων : Ο Cookie τό'σκασε απ'το σπίτι, ο Scarfy ετοιμάζεται για στείρωση!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Βροχή και γούτσου-γούτσου!
Ημερομηνία Εγγραφής : 05/01/2015
Mood : Βοήθεια! Ο γάτος δεν τρώει και ούτε πίνει νερό - Σελίδα 2 M_thinking

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Βοήθεια! Ο γάτος δεν τρώει και ούτε πίνει νερό - Σελίδα 2 Empty Απ: Βοήθεια! Ο γάτος δεν τρώει και ούτε πίνει νερό

Δημοσίευση από YNL Τετ Δεκ 30, 2015 12:14 am

Κούκι έγραψε:Εγώ πάω πάσο. Ας κλείσει το thread μιας κι ο γάτος έγινε καλά.
oksmily3 oksmily3
YNL
YNL
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.

Άντρας
Τίγρης
Ηλικία : 73
Τόπος : Αμφιάλη Κερατσίνι
Αριθμός γατουνίων : 1. Την Χιονάτη Κερατσινίου
Motto : ΦΟΠΛΟΧΟ ΟΝΑΡ LORD ΧΟΥΛΙΟ
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/09/2011
Mood : Βοήθεια! Ο γάτος δεν τρώει και ούτε πίνει νερό - Σελίδα 2 M-help

https://www.youtube.com/user/YNLAMP/videos

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Βοήθεια! Ο γάτος δεν τρώει και ούτε πίνει νερό - Σελίδα 2 Empty Απ: Βοήθεια! Ο γάτος δεν τρώει και ούτε πίνει νερό

Δημοσίευση από vaso Τετ Δεκ 30, 2015 1:00 am

nosyparker έγραψε:Κορίτσια, να το λήξουμε εδώ καλύτερα;
Όπως αναφέρει και η Nosyparker... To θέμα λήγει εδώ....
Και αυτό πηγαίνει σε όλους τους συμμετέχοντες της συζήτησης....

Καλό θα είναι να μην συνεχιστεί το θέμα....
Και παρακαλείστε σε μελλοντική σας "συνάντηση" σε οποιοδήποτε θέμα, να μην είστε εριστικές, επιθετικές και πικρόχολες...
Όλα μπορούν να λεχθούν με όμορφο και κόσμιο τρόπο...

Καλή Χρονιά να έχετε....

___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___
Βοήθεια! Ο γάτος δεν τρώει και ούτε πίνει νερό - Σελίδα 2 2feaa010
vaso
vaso
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 44
Αριθμός γατουνίων : 1 και ο Joey γαταγγελουδάκι πια
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Barilla, Μόιρα,Πατούσα,Φοίβος......
Motto : Real is just a matter of perception
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/10/2008
Mood : Βοήθεια! Ο γάτος δεν τρώει και ούτε πίνει νερό - Σελίδα 2 66231010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Βοήθεια! Ο γάτος δεν τρώει και ούτε πίνει νερό - Σελίδα 2 Empty Απ: Βοήθεια! Ο γάτος δεν τρώει και ούτε πίνει νερό

Δημοσίευση από Smokys Τετ Δεκ 30, 2015 1:13 pm

Κούκι έγραψε:Εγώ πάω πάσο. Ας κλείσει το thread μιας κι ο γάτος έγινε καλά.

prosoxi
To θέμα κλειδώνει.

Καλή Πρωτοχρονιά, αγάπη, υγεία και ειρήνη για όλο το κόσμο.

___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___
Σπόιλερ:

 
Διαβάσατε τους όρους χρήσης και συμπεριφοράς του ΓΑΤΟΣΠΙΤΟΥ ;.

Smokys
Moderator/Πρωτερ-γάτα
Moderator/Πρωτερ-γάτα

Άντρας
Δράκος
Ηλικία : 59
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο - Άνοιξη
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/06/2009
Mood : Βοήθεια! Ο γάτος δεν τρώει και ούτε πίνει νερό - Σελίδα 2 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 2 από 2 Επιστροφή  1, 2

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης