gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Αυξημενο σωματικο βαρος (aka χοντρο γατι)

+8
ZIZIKOS
πατουσακια
μελινάκι
Gatoplikti
kat-cats
nen
otz
koneko
12 απαντήσεις

Σελίδα 2 από 2 Επιστροφή  1, 2

Πήγαινε κάτω

Αυξημενο σωματικο βαρος (aka χοντρο γατι) - Σελίδα 2 Empty Απ: Αυξημενο σωματικο βαρος (aka χοντρο γατι)

Δημοσίευση από koneko Κυρ Νοε 22, 2015 11:00 am

Πεσαμε στα 7.7 Veryhappy
Δεν ξερω βεβαια αν πρεπει να χαιρομαι γιατι μου φαινεται αδυνατος, και οταν ειναι ξαπλωμενος και τον χαιδευω πιανω μονο κοκκαλα. Ολη την ωρα πειναει ο καημενος και τον λυπαμαι. Ουφ, δεν ξερω. Μου φαινοταν πιο καλα οταν ηταν στα 8. Ακομα και το τριχωμα του τοτε ηταν πιο καλο. Τωρα ειναι σαν απεριποιητο Suspect Σημερα που του εβαλα να φαει πιο πολυ αφησε λιγο και το εφαγε αργοτερα και δεν ζητιανευε καθολου μεχρι το επομενο γευμα. Αρα υπαρχει ενα self-control. Δε σαβουριαζει τα παντα. Εχει πεσει και η θερμοκρασια μεσα (21-23 κυμαινεται vs 28-36 το καλοκαιρι) και εχει λιγο πιο μεγαλες ενεργειακες αναγκες. Ερχεται και αρκτικο ψυχος τις επομενες ημερες, οποτε επιβαλλεται να τρωει καλυτερα. Μαλλον θα τον αφησω να κυμαινεται στα 7.7 με 8. Ουτε πανω απο 8 ειναι καλα, ουτε κατω απο 7.7.

Το αλλο το βλαμμενο το μικρο ειναι στα 6, αλλα εχει φυγει μεγαλο μερος της κοιλιας της και ειναι σχεδον φυσιολογικο. Πιστευω στα 5.5 θα ειναι μια χαρα!
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Αυξημενο σωματικο βαρος (aka χοντρο γατι) - Σελίδα 2 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αυξημενο σωματικο βαρος (aka χοντρο γατι) - Σελίδα 2 Empty Απ: Αυξημενο σωματικο βαρος (aka χοντρο γατι)

Δημοσίευση από Rosie.Cat Κυρ Νοε 22, 2015 4:18 pm

Εγώ όταν την πηγα για στείρωση μου είπαν ότι δεν έχουν ξανξαναδει τετοιο λίπος και ειναι 5.5κιλα😐
Rosie.Cat
Rosie.Cat
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 32
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 1 και μοναδικό!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Γατοχειμώνας!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : -
Motto : think positive;)
Ημερομηνία Εγγραφής : 24/09/2014
Mood : Αυξημενο σωματικο βαρος (aka χοντρο γατι) - Σελίδα 2 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αυξημενο σωματικο βαρος (aka χοντρο γατι) - Σελίδα 2 Empty Απ: Αυξημενο σωματικο βαρος (aka χοντρο γατι)

Δημοσίευση από nen Κυρ Νοε 22, 2015 4:53 pm

Εξαρτάται το σωματότυπό τους και τη "ράτσα". Για πολλά θηλυκά, τα 5.5 κιλά είναι πολλά.
Εμένα η Κόρρα είναι στα φυσιολογικά της στα 3 κιλά. Μόλις φτάσει 1+ χρονών άντε να είναι λίγο παραπάνω μέχρι 3.5.
nen
nen
Kill Deal Cats
Kill Deal Cats

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 33
Τόπος : Πάτρα
Αριθμός γατουνίων : 3
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο.
Motto : Θα πεθάνουμε όλοι
Ημερομηνία Εγγραφής : 24/11/2014
Mood : Αυξημενο σωματικο βαρος (aka χοντρο γατι) - Σελίδα 2 M_skat10

https://www.facebook.com/judopatras

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αυξημενο σωματικο βαρος (aka χοντρο γατι) - Σελίδα 2 Empty Απ: Αυξημενο σωματικο βαρος (aka χοντρο γατι)

Δημοσίευση από ΠΡΙΓΚΗΠΑΣ Κυρ Νοε 22, 2015 5:14 pm

Πόσο ετών είναι ο γατουλης;




ΠΡΙΓΚΗΠΑΣ
ΠΡΙΓΚΗΠΑΣ
Γατού Fan Park
Γατού Fan Park

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 56
Τόπος : Μυτιλήνη - Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : ένα λατρεμένο αγόρι , το μπεμπέ μου , το αγγελούδι,ο Μέρλυν,η Άνθια και η Αγγελίδα
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Βροχή και μόνο βροχή
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : την Μάγια τον Ντακίρι και τον Χιόνη
Motto : Δεν ύπάρχει κανείς που να γεννήθηκε με άσχημο αστέρι.Είναι που δεν ξέρει να διαβάσει τον ουρανό!
Ημερομηνία Εγγραφής : 17/04/2008
Mood : Αυξημενο σωματικο βαρος (aka χοντρο γατι) - Σελίδα 2 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αυξημενο σωματικο βαρος (aka χοντρο γατι) - Σελίδα 2 Empty Απ: Αυξημενο σωματικο βαρος (aka χοντρο γατι)

Δημοσίευση από koneko Κυρ Νοε 22, 2015 8:28 pm

Rosie.Cat έγραψε:Εγώ όταν την πηγα για στείρωση  μου είπαν ότι δεν έχουν ξανξαναδει τετοιο λίπος και ειναι 5.5κιλα😐

Εμεις οταν την πηγαμε για στειρωση μας ειπε οτι πρεπει να τρωει περισσοτερο! Ολη την ωρα ετρεχε, που να προλαβει το λιπος να αποθηκευτει!

nen έγραψε:Εξαρτάται το σωματότυπό τους και τη "ράτσα". Για πολλά θηλυκά, τα 5.5 κιλά είναι πολλά.
Εμένα η Κόρρα είναι στα φυσιολογικά της στα 3 κιλά. Μόλις φτάσει 1+ χρονών άντε να είναι λίγο παραπάνω μέχρι 3.5.

Οταν ηταν 4 μηνων ηταν ηδη 2 κιλα και πετσι και κοκκαλο!

ΠΡΙΓΚΗΠΑΣ έγραψε:Πόσο ετών είναι ο γατουλης;

7.5 Smile
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Αυξημενο σωματικο βαρος (aka χοντρο γατι) - Σελίδα 2 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αυξημενο σωματικο βαρος (aka χοντρο γατι) - Σελίδα 2 Empty Απ: Αυξημενο σωματικο βαρος (aka χοντρο γατι)

Δημοσίευση από πατουσακια Κυρ Νοε 22, 2015 9:38 pm

Χασαμε και εμεις η Χιονατη ειναι στα 5,4 (εχει μισο με ενα κιλο να χασει ακομα), και ο Συλβεστρος πηγε στα 5,2 (εχει 200γρ να χασει ακομα). Αλλα και τα δικια μου πεινανε ολλη την ωρα.
πατουσακια
πατουσακια
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 40
Τόπος : Βολος
Αριθμός γατουνίων : 4 στο σπιτι, 7 στο κτημα 1 στο γατοπαραδεισο και μερικα αδεσποτακια
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατανοιξη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ολλες της φουντοτες
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/05/2014
Mood : Αυξημενο σωματικο βαρος (aka χοντρο γατι) - Σελίδα 2 M_love

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αυξημενο σωματικο βαρος (aka χοντρο γατι) - Σελίδα 2 Empty Απ: Αυξημενο σωματικο βαρος (aka χοντρο γατι)

Δημοσίευση από nen Δευ Νοε 23, 2015 12:56 am

πατουσακια έγραψε:Χασαμε και εμεις η Χιονατη ειναι στα 5,4 (εχει μισο με ενα κιλο να χασει ακομα), και ο Συλβεστρος πηγε στα 5,2 (εχει 200γρ να χασει ακομα). Αλλα και τα δικια μου πεινανε ολλη την ωρα.

Να σε ρωτήσω, τι ποσότητες φαγητού έδινες περίπου για να στα χάσουν έτσι σχετικά γρήγορα; Αν θυμάμαι καλά ήταν και τα δύο περίπου 6 κιλά;

Στο μεταξύ όταν πήγα να βγάλω τα ράμματα στην Κόρρα από την στείρωση, ο κτηνίατρος με ρώτησε αν πήρα σακί κροκέτες για στειρωμένα. Του είπα όχι ότι δεν τα ταίζω τροφή για στειρωμένα, με στραβοκοίταξε και μου είπε ότι θα μου παχύνουν. Του είπα ότι προσέχω πολύ τις ποσότητες και άρχισε να μου λέει ότι δεν θα χορταίνουν επειδή η τροφή δεν είναι για στειρωμένα και ότι θα αρχίσουν να γίνονται ενοχλητικά και μπλα μπλα μπλα Του είπα μάλιστα ότι ταίζω κυρίως κονσέρβα και πάλι με άρχισε ότι θα μου παχύνουν και θα έχουν πρόβλημα με τα δόντια και μπλα μπλα μπλα yawn yawn

O asher που τον έχω στειρωμένο εδώ και έναν χρόνο, τρώει με όση λαιμαργία έτρωγε από μικρός, δεν έχει αλλάξει κάτι. Πάντα ήταν λίγο ζητιάνος. Αλλά κατά τα άλλα από τότε είναι 4.400 - 4.500 κιλά σταθερός δεν μου έχει παχύνει παραπάνω.

Στην Κόρρα έχω παρατηρήσει τις 2 τελευταίες εβδομάδες μία παραπάνω όρεξη για φαγητό, αλλά δεν ξέρω αν είναι λόγο της στείρωσης ή επειδή είχε από τότε θέμα λίγο με τα κακά της και την orijen και της έδινα αρκετό κοτόπουλο με ρύζι και λιγότερη ποσότητα από ότι συνήθως.
nen
nen
Kill Deal Cats
Kill Deal Cats

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 33
Τόπος : Πάτρα
Αριθμός γατουνίων : 3
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο.
Motto : Θα πεθάνουμε όλοι
Ημερομηνία Εγγραφής : 24/11/2014
Mood : Αυξημενο σωματικο βαρος (aka χοντρο γατι) - Σελίδα 2 M_skat10

https://www.facebook.com/judopatras

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αυξημενο σωματικο βαρος (aka χοντρο γατι) - Σελίδα 2 Empty Απ: Αυξημενο σωματικο βαρος (aka χοντρο γατι)

Δημοσίευση από koneko Δευ Νοε 23, 2015 5:41 am

Στον δικο μου οταν εφυγαν οι ορμονες απο το συστημα του εγινε παρα πολυ δραστηριος. Ενω παλαιοτερα κοιμοταν ολη μερα ή μαρκαρε τοιχους, τωρα ολη μερα τρεχει σαν παλαβος. Απο μια αποψη μου φαινεται λογικο η αυξημενη δραστηριοτητα να τους ανοιγει την ορεξη και να ζητιανευουν. Χθες του εδωσα να φαει διπλασια ποσοτητα και σταματησε να ζητιανευει. Σημερα του εδωσα παλι λιγο περισσοτερο και δεν προσπαθουσε να μπει στο πιατο μου για να φαει. Απο καποιο σημειο και μετα δεν πιστευω οτι ειναι απλα λαιμαργια, αλλα κανονικη πεινα. Ειχε φτασει σε σημειο να πηγαινεις στην κουζινα και να τρεχει να ζητιανεψει. Μεχρι και ομελετα εφαγε που την απεχθανεται!

Εδω και 2 μηνες του εδινα 140γρ ωμη ημερησιως (2% του σωματικου βαρους για γατα 7 κιλων). Προφανως ηταν λιγα γιατι απο οτι διαπιστωσα αν πεσει στα 7 κιλα θα γινει σαν ακτινογραφια. Τωρα του δινω 160γρ και δεν ζητιανευει (2% για γατα 8 κιλων). Αν δω οτι συνεχιζει να τρεχει και να χοροπηδαει ολη μερα και να μη χορταινει ισως αυξησω την ποσοτητα στο 2.5-3% του σωματικου του βαρους (εννοειται οτι αν δω να γινεται βαρελακι θα κοψω παλι).

Το αλλο το βλαμμενο πρεπει να χασει. Τρωει μονο ξηρα και καπου καπου μαγειρευτο και κονσερβα και δεν βοηθανε την κατασταση. Για να φας πρεπει να την κλεισεις σε δωματιο. Θα την στρωσω για τα καλα οταν θα μου την φερουν γιατι εχει παρει πολυ αερα.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Αυξημενο σωματικο βαρος (aka χοντρο γατι) - Σελίδα 2 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αυξημενο σωματικο βαρος (aka χοντρο γατι) - Σελίδα 2 Empty Απ: Αυξημενο σωματικο βαρος (aka χοντρο γατι)

Δημοσίευση από πατουσακια Δευ Νοε 23, 2015 7:11 pm

Τους δινω περιπου 50-60γρ στα καθε ενα γατι αλλα μονο η Χιονατη και ο Συλβεστρος εχουν θεμα με το βαρος.... Και η Χιονατη ηταν 6 κιλα και ο αλλος 5,6. Σε εμενα βοηθαει να δινω μια μετρια ποσοτητα το πρωι, ελλαχιστο μεχρη το βραδυ χωρισμενα στα 3 και μια τεραστια μεριδα το βραδυ. Αλλα κατα τα αλλα ειναι απλη τροφη για ολλες τις ηλικιες.
πατουσακια
πατουσακια
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 40
Τόπος : Βολος
Αριθμός γατουνίων : 4 στο σπιτι, 7 στο κτημα 1 στο γατοπαραδεισο και μερικα αδεσποτακια
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατανοιξη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ολλες της φουντοτες
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/05/2014
Mood : Αυξημενο σωματικο βαρος (aka χοντρο γατι) - Σελίδα 2 M_love

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αυξημενο σωματικο βαρος (aka χοντρο γατι) - Σελίδα 2 Empty Απ: Αυξημενο σωματικο βαρος (aka χοντρο γατι)

Δημοσίευση από nen Τρι Νοε 24, 2015 12:41 am

πατουσακια έγραψε:Τους δινω περιπου 50-60γρ στα καθε ενα γατι αλλα μονο η Χιονατη και ο Συλβεστρος εχουν θεμα με το βαρος.... Και η Χιονατη ηταν 6 κιλα και ο αλλος 5,6. Σε εμενα βοηθαει να δινω μια μετρια ποσοτητα το πρωι, ελλαχιστο μεχρη το βραδυ χωρισμενα στα 3 και μια τεραστια μεριδα το βραδυ. Αλλα κατα τα αλλα ειναι απλη τροφη για ολλες τις ηλικιες.

Ευχαριστώ! Σε ρώτησα από περιέργεια, επειδή στον δικό μου για να τον πάω από 4.500 στα 4.400 χρειάστηκε να του κατεβάσω την ποσότητα πχ orijen στα 30 γραμμάρια και πήρε έναν μήνα περίπου.
Και εγώ 3 γευματάκια τους δίνω, αλλά εξίσου χωρισμένα περίπου και όσο περισσότερη κονσέρβα μπορώ. Επιτέλους αυτήν την εβδομάδα θα δοκιμάσω ωμό μοσχάρι και αν τους καθίσει καλά λέω να αντικαταστήσω κάποια γεύματά τους μέσα στο μήνα με ωμή.
nen
nen
Kill Deal Cats
Kill Deal Cats

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 33
Τόπος : Πάτρα
Αριθμός γατουνίων : 3
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο.
Motto : Θα πεθάνουμε όλοι
Ημερομηνία Εγγραφής : 24/11/2014
Mood : Αυξημενο σωματικο βαρος (aka χοντρο γατι) - Σελίδα 2 M_skat10

https://www.facebook.com/judopatras

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αυξημενο σωματικο βαρος (aka χοντρο γατι) - Σελίδα 2 Empty Απ: Αυξημενο σωματικο βαρος (aka χοντρο γατι)

Δημοσίευση από πατουσακια Τρι Νοε 24, 2015 7:41 pm

Αν θα τους εδυνα 30 γρ μονο θα με ετρωγαν και εμενα....οποτε αυτο ειναι το ελαχιστο που τολμαω να δινω... Ο Συλβεστρος παντως εγυνε αλλο γατι αποκτησε σωμα μοντελου...η Χιονατη ακομα εχει μαξηλαρακια.
πατουσακια
πατουσακια
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 40
Τόπος : Βολος
Αριθμός γατουνίων : 4 στο σπιτι, 7 στο κτημα 1 στο γατοπαραδεισο και μερικα αδεσποτακια
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατανοιξη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ολλες της φουντοτες
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/05/2014
Mood : Αυξημενο σωματικο βαρος (aka χοντρο γατι) - Σελίδα 2 M_love

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 2 από 2 Επιστροφή  1, 2

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης