gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Γατούλης περσικός τσιντσιλά

+13
ZIZIKOS
koneko
psipsa
Ηρακλένια
Silmaril
LAROGATA
houlieta
YNL
Gatoplikti
SoFiA11
kouix
marina289
sakis-maria
17 απαντήσεις

Σελίδα 2 από 3 Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Γατούλης περσικός τσιντσιλά  - Σελίδα 2 Empty Απ: Γατούλης περσικός τσιντσιλά

Δημοσίευση από YNL Δευ Δεκ 15, 2014 7:58 pm

Διονύση, κάνε ακόμα λίγο υπομονή και άφησε την οργή να καταλαγιάσει περιμένοντας να δεις τι θα γίνει με τα γατάκια
Αυτά τα γατάκια ήδη έχουν αποκτήσει μια πολύ μεγάλη δημοφιλία στον κύκλο των φιλόζωων απ ότι βλέπω δεν θα χαθούν και δεν παραγνωρίζω το γεγονός ότι είσαι από τους πρώτους που έδειξες ενδιαφέρον αλλά .......
από την άλλη πλευρά θα σου έλεγα εγώ αφού τόσο πολύ επιθυμείς γατάκι δοκίμασε μήπως θα μπορούσες να ενδιαφερθείς για το Περσογατάκι που σου έβαλε σε λινκ η Μαρίνα που θα το δώσουν για να κρατήσουν αυτοί το άλλο τυφλό γατάκι που έχουν αφού κανένας δεν θέλει να το πάρει επειδή είναι τυφλό .......
YNL
YNL
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.

Άντρας
Τίγρης
Ηλικία : 73
Τόπος : Αμφιάλη Κερατσίνι
Αριθμός γατουνίων : 1. Την Χιονάτη Κερατσινίου
Motto : ΦΟΠΛΟΧΟ ΟΝΑΡ LORD ΧΟΥΛΙΟ
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/09/2011
Mood : Γατούλης περσικός τσιντσιλά  - Σελίδα 2 M-help

https://www.youtube.com/user/YNLAMP/videos

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατούλης περσικός τσιντσιλά  - Σελίδα 2 Empty Απ: Γατούλης περσικός τσιντσιλά

Δημοσίευση από Silmaril Δευ Δεκ 15, 2014 9:32 pm

Το όνομά μου είναι Δέσποινα Σιγάλα. Όπως εσείς πρπωτος ενημερώσατε την κοπέλα στη Χαλκίδα και το φόρουμ, έτσι κι εγω όφειλα να ενημερώσω για το γεγονός ότι βγάλατε αυθαίρετα το συμπέρασμα οτι αρνηθήκαμε και έγιναν αυτά τα σχόλια εδω.

Ποτέ δεν κρύφτηκα πίσω απο nick name, είμαι πολλά χρόνια μέλος στο Γατόσπιτο και πολλοί με γνωρίζουν και χωρίς περαιτέρω διευκρινήσεις.

Ο σύλλογος της Χαλκίδας μας εμπιστεύτηκε αυτά τα ζωα και μας ενημέρωσε για τρείς- τέσσερις ενδιαφερόμενους.Εννοείται πως αυτές οι οικογένειες θα έχουν προτεραιότητα, κι εσείς καλά κάνατε και στείλατε το μήνυμα για να ενημερώσετε οτι είστε μια απ αυτές.
Μέχρι εκεί ολα καλά.
Τι ακριβώς σας "χάλασε" που σας δώσαμε τηλέφωνο.επικοινωνίας και αντιδράσατε έτσι απο το δευτερο κιολας μήνυμα;
Γιατί δημιουργήθηκε θέμα ενω στην πραγματικότητα.ποτέ δεν αρνηθήκαμε τιποτα;
Γιατί αρχίσατε τα υπονοούμενα και επιτέλους τι σημαίνει "μπήκαμε στη μέση" ;;; Ο ενας σύλλογος τα έδωσε σε άλλον προφανώς επειδή κρίνει και αξιόπιστο τόσο το Σωματείο μας όσο και την μέθοδο που ακολουθούμε στις υιοθεσίες. Άλλωστε οι ίδιοι παρέπεμψαν τους.ενδιαφερόμενους σε εμας, δεν έκαναν οι ίδιοι το τσεκ. Λοιπόν;
Και τι δουλειά είχαμε εμείς να.ενημερώσουμε απο τη στιγμή που εσείς συννενοηθήκατε απευθείας μαζί τους;
Επίσης, τα γατάκια μας παρεκάλεσαν να τα δώσουμε μαζί γιατί είναι αχώριστα. Ωστόσο, κι επειδή εμείς δεν θέλαμε να αποκλείσουμε και εκείνους τους υποψήφιους που θα μπορούσαν να υιοθετήσουν μόνο το ενα, είπαμε οτι αφού ηρεμήσουν απ την αλλαγή περιβάλλοντος κλπ. να τα χωρίσουμε για λίγο για να δούμε πώς θα αντιδράσουν. Πώς θα σας φαινόταν αν βιαζόμασταν, παίρνατε το ενα.και μετά σταματούσε να τρώει απο μελαγχολία ή αυτό ή το άλλο; Κι αναγκαζόσασταν να το γυρίσετε πίσω; Ή μήπως δεν έχει σημασία, γιατί για εμας έχει.
Ζητήσαμε λίγο χρόνο και εσείς αρχίσατε τα συμπεράσματα και τα προσβλητικά υπονοούμενα.
Αν κάποιος υπονομεύει την υιοθεσία που θέλετε να ξέρετε είστε εσείς ο ίδιος και ο τρόπος σας και κανείς άλλος. Εμείς ούτε σας ξέραμε, ούτε είχαμε καμια διάθεση να αρνηθούμε τον γάτο εφόσον πληρούσατε τις προυποθέσεις για αυτήν την υιοθεσία.
Και κάτι τελευταίο...Αν δεν απαντήσαμε αμέσως στο μήνυμα σήμερα είναι γιατί ξέρετε δεν καθόμαστε ολημερίς πάνω απο τον υπολογιστή. Είμαστε εθελοντές, είμαστε στους δρόμους, στους χώρους φιλοξενίας και σε ενα καρο υποχρεώσεις, συν φυσικά τις προσωπικές μας γιατί άλλοι δουλεύουν, έχουμε και οικογένειες, και άλλες ανάγκες να καλύψουμε.
Δεν εχω να πω τιποτα περισσότερο και ελπίζω να.σταματήσει εδω το θέμα. Έχετε το τηλέφωνο της εθελόντριας που θα φιλοξενήσει τα ζωα, ελάτε σε επαφή μαζί της αν ενδιαφέρεστε. Δεν έβρισα, απάντησα στα υπονοουμενα και.σας το λεω ξεκάθαρα, προσωπική μου γνώμη αυτή, οτι αν έπρεπε εγω να σας εγκρίνω ναι θα σας απέρριπτα γιατι χωρίς να μας γνωρίζετε και να έχετε έρθει σε επαφή μαζί μας υπονοοήσατε μεταξύ άλλων οτι θα διευκολυνόταν η υιοθεσία αν μπορουσατε να κάνετε χορηγία. Αυτό εμένα με θίγει. Και αυτό ΕΙΝΑΙ βρισιά. Είστε τυχερός όμως γιατί το συγκεκριμένο θέμα δεν χρειάζεται.δική μου έγκριση.

Silmaril
Silmaril
Γατού Fan Park
Γατού Fan Park

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 45
Αριθμός γατουνίων : 1 + 2 μονίμως φιλοξενούμενα και ένας σκυλάκος
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : κρύο, με τόσες φυσικές γούνες τι εχω να φοβηθώ?
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Το Εκτορί της Niar...και την Στρίγγλα της Boksurat (αν δεν είχε προλάβει να την βουτήξει ο Γατοπαράδεισος...)!!!
Motto : Όταν γίνεται κάτι απο πραγματική αγάπη, είναι πέραν του καλού και του κακού- Φ. Νίτσε
Ημερομηνία Εγγραφής : 10/07/2008
Mood : Γατούλης περσικός τσιντσιλά  - Σελίδα 2 M_toohot

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατούλης περσικός τσιντσιλά  - Σελίδα 2 Empty Απ: Γατούλης περσικός τσιντσιλά

Δημοσίευση από psipsa Δευ Δεκ 15, 2014 10:47 pm

ενα εχω να πω εχοντας απλα διαβασει την παραπανω στιχομυθια... πως στων ρατσατων την ποδια σφαζονται παλικαρια... ολα τα αλλα μη ρατσατα γατακια δινονται, ξαναδινονται και καταληγουν στα αζητητα!!!!!
psipsa
psipsa
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 57
Τόπος : δροσια
Αριθμός γατουνίων : 14
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαιιρακι!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : θα τα ηθελα ολα!!! και επειδη το συμπαν ακουει, ερχονται ολοενα και περισσοτερα..
Motto : keep purring...
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/06/2012
Mood : Γατούλης περσικός τσιντσιλά  - Σελίδα 2 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατούλης περσικός τσιντσιλά  - Σελίδα 2 Empty Απ: Γατούλης περσικός τσιντσιλά

Δημοσίευση από SoFiA11 Δευ Δεκ 15, 2014 10:58 pm

Πες τα χρυσόστομη!!!
SoFiA11
SoFiA11
Prime Cat
Prime Cat

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : 10&24 Ιουλίου, 1η Νοέμβρη, 17 Σεπτέμβρη και 26 Δεκέμβρη.
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Αυτό https://www.youtube.com/watch?v=s-_29aRm9LE
Motto : I'd rather die than kiss you
Ημερομηνία Εγγραφής : 23/10/2014
Mood : Γατούλης περσικός τσιντσιλά  - Σελίδα 2 72399

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατούλης περσικός τσιντσιλά  - Σελίδα 2 Empty Απ: Γατούλης περσικός τσιντσιλά

Δημοσίευση από Silmaril Δευ Δεκ 15, 2014 11:50 pm

Μη βιάζεστε ακόμα...όταν και τα ρατσατα εξεταστούν και βγάλουν κάποιο πρόβλημα, να δείτε τι μπουχός γίνονται οι ενδιαφερόμενοι. Δεν μιλαω για τα συγκεκριμένα φυσικά αυτή τη στιγμη....Εχουμε πανέμορφο μαιην κουν κουφο. Και ειναι στα αζήτητα.
Ωστόσο-να το πω κι αυτό- δεν θεωρώ κακό αν κάποιο ρατσάτο βρεθεί αδέσποτο να υπάρξει ενδιαφέρον. Αδέσποτο και το ράτσας, αδέσποτο και το....ταράτσας. Απλά τα ράτσας θέλουν πολύ προσοχή γιατί δεν το βλέπουν όλοι υπεύθυνα, κάποιοι απλά βρίσκουν την ευκαιρία. Κι αν είναι οκ οι άνθρωποι γιατί οχι, οι περισσότεροι όμως...
Πονεμένη ιστορία.
Silmaril
Silmaril
Γατού Fan Park
Γατού Fan Park

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 45
Αριθμός γατουνίων : 1 + 2 μονίμως φιλοξενούμενα και ένας σκυλάκος
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : κρύο, με τόσες φυσικές γούνες τι εχω να φοβηθώ?
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Το Εκτορί της Niar...και την Στρίγγλα της Boksurat (αν δεν είχε προλάβει να την βουτήξει ο Γατοπαράδεισος...)!!!
Motto : Όταν γίνεται κάτι απο πραγματική αγάπη, είναι πέραν του καλού και του κακού- Φ. Νίτσε
Ημερομηνία Εγγραφής : 10/07/2008
Mood : Γατούλης περσικός τσιντσιλά  - Σελίδα 2 M_toohot

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατούλης περσικός τσιντσιλά  - Σελίδα 2 Empty Απ: Γατούλης περσικός τσιντσιλά

Δημοσίευση από marina289 Τρι Δεκ 16, 2014 5:11 am

Silmaril έγραψε:Μαρίνα η φωτογραφία δεν είναι απο εμας. Δεν τα έχουμε τα ζωα ακομα. Δεν τα έχουμε φροντίσει. Αλλά πίστεψέ με, ακόμα κι αν δεν είχαν ξετσιμπλιαστεί εντελώς, πολύ περισσότερο θα μας ενδιέφερε να πάνε σε υπεύθυνα χέρια.

Και ναι, δεν τα είχαμε δει νωρίτερα. Έτυχε τώρα. Κι αφήνουμε δυο ζωα δικά μας να περιμένουν ακόμα περισσότερο μέχρι να βρουν σπίτι, για να βοηθήσουμε αυτά γιατί στο κλουβί δεν έχουν πιθανότητες. Συγχωρέστε μας που το σκεφτήκαμε, βλακεία μας, στο κατω κατω έπρεπε να βρουμε φιλοξενια πρωτα γιατι δεν έχουμε χωρο ουτε για μουστάκι πια, να βρούμε άνθρωπο να παει να τα φέρει....Για να διαβάζουμε μετά οτι θα τα βάλουμε σε λοταρία...ήμαρτον
Kαταρχήν , όλοι εμείς είμαστε έξω απο τον χορό και σέβομαι ότι κάποιοι έχουν τρέξει και τρέχουν γ'αυτά τα πλάσματα με ό,τι αυτό συνεπάγεται , επομένως οι υποδείξεις ίσως να περισσεύουν, με την έννοια ότι όποιος πραγματικά θέλει και μπορεί δεν περιορίζεται στις υποδείξεις, αλλά στην προσφορά. Αυτό το κατανοώ.
Καλοπροαίρετα όμως Δέσποινα, θα πω το εξής: προσωπικά  δεν διαχωρίζω τα "τσιμπλιασμένα" μάτια απο την έννοια της υπευθυνότητας...η φροντίδα , η περιποίηση, η υγιεινή εν γένει ενός πλάσματος, είναι δείκτης και παράμετρος υπευθυνότητας. Αυτά δεν διαχωρίζονται και κατανοείς φαντάζομαι τί εννοώ... Οπότε όταν την ζητάς, την υποδεικνύεις εμμέσως με το παράδειγμα που δίνεις/δείχνεις- είναι εξίσου υπεύθυνο και ορθό θεωρώ και μόνο τότε το αίτημά σου για υπευθυνότητα αποκτά ουσιαστική υπόσταση...
Ακραίο το παράδειγμα που θα αναφέρω ,αλλά προέκταση αυτού που συζητάμε- είναι σαν να πει ένας κοινωνικός λειτουργός "ας μένει και λίγο άλουστο, αρκεί να πάει σε υπεύθυνα χέρια". Αυτά είναι σύμφυτα.
Από κει και πέρα, κατανοώ επίσης ότι η φωτο μπορεί να τραβήχτηκε αμέσως αφού τα κορίτσια βρήκαν τα πλάσματα και δεν τους είχε παρασχεθεί ακόμα η απαραίτητη φροντίδα και ελπίζω να είναι αυτό. Ξέρω τις δυσκολίες που έχει αυτή η προσπάθεια και επίσης ξέρω ότι αυτά τα μάτια μπορεί να γίνουν λαμπερά, όμορφα και χωρίς ίχνος μελαγχολίας, ελπίζοντας ο πρώτος που θα συμβάλει σε αυτό να είναι η φιλοζωική. Υποθέτω ότι συμφωνούμε και ότι μιλάμε "στην ίδια γλώσσα"..

Απο κει και πέρα Σάκη, με όλο το θάρρος, θεωρώ ότι η συζήτηση που έβγαλες σε αφήνει .."έκθετο". Το κορίτσια έχουν την ευθύνη αυτών των πλασμάτων , και αυτό που σου ζήτησαν (να δοθεί λίγος χρόνος για να αποκρυπτογραφίσουν τις ιδιαίτερες πτυχές του χαρακτήρα του καθενός) δεν έχει τίποτα το παράλογο....Ίσα-ίσα που θεωρώ ότι καταρχήν και εσύ ο ίδιος θα έπρεπε να το επιζητάς αυτό, ώστε να γίνει πιο "στοχευμένα", και άρα και πιο αποτελεσματικά η υιοθεσία. Όταν από μια τέτοια αφορμή, βγαίνει έτσι αβίαστα τόση ένταση εκ μέρους σου, είναι σαν να ακυρώνεις την πρότασή σου. Πώς μπορεί να εμπνεύσει εμπιστοσύνη για υιοθεσία πλασμάτων πληγωμένων -και ειδικά η συγκεκριμένη ράτσα είναι και από τη φύση της εύθραυστη -ένας άνθρωπος τόσο... εύφλεκτος;

Όσο για τις υπόλοιπες φιλολογίες, ναι, είναι γεγονός ότι τα ρατσάτα και γενικώς τα "όμορφα", έχουν τον μαλακομαγνήτη και είναι πολύ δύσκολη υπόθεση η επιλογή του κατάλληλου...

Καλή ζωούλα να έχουν τα πλασματάκια...

marina289
Σχολιάστρια επί παντός γατηστιτού
Σχολιάστρια επί παντός γατηστιτού

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 47
Αριθμός γατουνίων : άστατος!
Motto : For every dark night,there's a brighter day
Ημερομηνία Εγγραφής : 14/03/2012
Mood : Γατούλης περσικός τσιντσιλά  - Σελίδα 2 M_violi

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατούλης περσικός τσιντσιλά  - Σελίδα 2 Empty Απ: Γατούλης περσικός τσιντσιλά

Δημοσίευση από sakis-maria Τρι Δεκ 16, 2014 9:30 am

Καλημέρα σας.
Πρέπει να σας διαβάζουν πολλοί αφού εχτές το βράδι μας πήρε τηλέφωνο ο γιατρός που πρόσεχε τον Robin μας για να ρωτήσει τι συμβαίνει... Shocked  
Μας καθησύχασε κ' μας είπε να περιμένουμε λίγο χρόνο γιατί τώρα είναι γιορτές κ' η ζήτηση είναι σε υψηλά επίπεδα.
Είπε ότι μετά τις γιορτές θα βρούμε αυτό που ψάχνουμε, μπορεί κ' σε μικρότερη ηλικία κ' θα έχει κ' αυτός τον νου του αν πέσει κάτι στην αντίληψή του. oksmily3  
Η αναζήτησή μας για γατάκι τσιντσιλά συνεχίζετε κανονικά  oksmily3  
με την διαφορά ότι τώρα μπορεί να είναι είτε γατούλης είτε γατούλα Smile

sakis-maria
Kitten
Kitten

Άντρας
Σκύλος
Ηλικία : 54
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/12/2014

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατούλης περσικός τσιντσιλά  - Σελίδα 2 Empty Απ: Γατούλης περσικός τσιντσιλά

Δημοσίευση από koneko Τρι Δεκ 16, 2014 7:27 pm

ερχονται γιορτες, μη σφαζεστε για μια γατα! Τοσα γατακια περιμενουν να βρουν σπιτι και θαλπωρη, μην αγνοειτε και αυτες τις ψυχουλες. Ειμαι και εγω απο τα ατομα που οταν θελουν γατα θελουν συγκεκριμενα χαρακτηριστικα (κοντα αυτια, μακρυ τριχωμα, μεγαλα ματια, κοντο μουσουδι, μεγαλο σωμα, κτλ). Στον δρομο μου ομως βρεθηκε μια ψυχουλα που ειχε τα ακριβως αντιθετα απο οτι ζητουσα. Αυτη την ψυχουλα ομως λατρεψα τοσο πολυ που δεν καταφερα να την δωσω για υιοθεσια, παρολο που ειχε βρεθει ενα καταπληκτικο ατομο απο αυτο το φορουμ να την παρει. Βγειτε εξω, επισκευτειτε σωματεια κτλ, δειτε τα γατακια απο κοντα (οτι ρατσα και αν ειναι) και ειμαι βεβαιη οτι καποιο θα κερδισει την καρδια σας. Μη ψαχνετε γατακι πισω απο μια οθονη. Αδικει και εσας αλλα και τα γατακια.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Γατούλης περσικός τσιντσιλά  - Σελίδα 2 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατούλης περσικός τσιντσιλά  - Σελίδα 2 Empty Απ: Γατούλης περσικός τσιντσιλά

Δημοσίευση από psipsa Τρι Δεκ 16, 2014 7:33 pm

ε, μα.... αυτο ακριβως!!!!
psipsa
psipsa
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 57
Τόπος : δροσια
Αριθμός γατουνίων : 14
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαιιρακι!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : θα τα ηθελα ολα!!! και επειδη το συμπαν ακουει, ερχονται ολοενα και περισσοτερα..
Motto : keep purring...
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/06/2012
Mood : Γατούλης περσικός τσιντσιλά  - Σελίδα 2 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατούλης περσικός τσιντσιλά  - Σελίδα 2 Empty Απ: Γατούλης περσικός τσιντσιλά

Δημοσίευση από ZIZIKOS Τρι Δεκ 16, 2014 11:36 pm

Βρε παιδιά να ρωτήσω εγω κάτι που είμαι άσχετη.

Τα γατάκια απότι διάβασα εγκαταλείφθηκαν σε κτηνιατρείο στη Χαλκίδα , σωστά .

Η φιλοζωική πως εμπλέκεται ? Την κάλεσε ο κτηνίατρος, ή ποιος ?

Τέσσερις μήνες τα φρόντιζε ο κτηνίατρος ? Κι αφού κάποιος θέλησε (λέμε τώρα) να πάρει το ένα πριν τη φιλοζωική, όπως διαβάζω, γιατί όχι ?
Απορίες ενός ανθρώπου ο οποίος δεν ξέρει καθόλου πως λειτουργουν αυτά . Πως εμπλέκονται οι φιλοζωικές ?
Τα βρίσκουν μονες τους ή τους ενημερώνουν γιατροί και λοιποί ?

Η φασαρία κι ο καυγάς επειδή είναι περσικά ?

Απλά για ενημέρωση και χωρίς κανένα προσωπικό ενδιαφέρον.
ZIZIKOS
ZIZIKOS
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 61
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Αριθμός γατουνίων : 1 ΓΑΤΟΑΓΓΕΛΟΥΔΙ, 2 γουργουρόνια και 4 αδεσποτάκια
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : ΧΕΙΜΩΝΑΣ ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΑΓΚΑΛΙΕΣ
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : ΠΟΛΛΑ ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ Ο ΧΩΡΟΣ ΝΑ ΤΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΟΛΑ
Motto : Η ΓΑΤΑ ΚΕΡΔΙΖΕΙ ΠΑΝΤΑ
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/11/2013
Mood : Γατούλης περσικός τσιντσιλά  - Σελίδα 2 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατούλης περσικός τσιντσιλά  - Σελίδα 2 Empty Απ: Γατούλης περσικός τσιντσιλά

Δημοσίευση από kat-cats Τετ Δεκ 17, 2014 1:12 pm

Εγώ πάλι διαβάζοντας όλο το θέμα ειλικρινά απορώ γιατί δημιουργήθηκε τόσο θέμα από τον κ. Σάκη. Η φιλοζωική νομίζω πως πολύ σωστά έθεσε πως χρειάζεται χρόνος για να «γνωρίσουν» και να αποκωδικοποιήσουν το χαρακτήρα των γατούληδων. Πέρα του ότι απευθυνόμαστε και σε ανθρώπους που όλοι μέρα ασχολούνται με ζώα και μπορεί να έχουν κουραστεί και ψυχολογικά αντιμετωπίζοντας διάφορους χαρακτήρες ανθρώπων και καταστάσεις. Και σίγουρα έχω ακούσει και αρνητικά σχόλια όσον αφορά τις φιλοζωικές. Δεν απορώ απλά θα ήθελα να βγαίνουν στο φως από τους ανθρώπους που ήδη ασχολούνται ώστε να μπαίνουν στο περιθώριο, όσο γίνεται, τα αρνητικά, και να μένει μόνο το θετικό της υπόθεσης. Η προστασία των ανυπεράσπιστων ζώων.
 
Συμφωνώ επίσης σε όσα είπε η Μαρίνα και για τις δύο πλευρές και επιπλέον θα ήθελα να πω ότι όταν ένας άνθρωπος δηλώνει πως αγαπάει τα ζώα και σκέφτεται γι αυτά το καλύτερο δυνατό θα ήθελα να το δω και εμπράκτως.
 
Επίσης αυτό που θα ήθελα να δω είναι ότι όποιος ενδιαφέρεται να έχει μια ρατσάτη γατούλα, όπως αυτά τα δύο, και έχει διαβάσει το θέμα τους και πόσο έχουν ταλαιπωρηθεί, θα ήθελα λοιπόν να ανοίξει την αγκαλιά του και για τα δύο. Αυτό το παίρνω το ένα, αφήνω το άλλο για να είμαι ειλικρινής εμένα με ενοχλεί.
 
Και επειδή διάβασα για κρίση, έξοδα κλπ. θα ήθελα να πω, έχοντας 3 ζώα και γνωρίζοντας, ότι τα δύο ζώα δεν έχουν πολλά έξοδα. Λίγο παραπάνω απʼ ότι να έχεις ένα. Λίγο όμως. Τίποτα φοβερό και σίγουρα όχι απαγορευτικό.
 
Αν κάποιος μου έλεγε ότι λόγω κρίσης δεν μπορώ να πάρω κανένα ζώο τότε θα το καταλάβαινα καλύτερα.
 
Αυτά και ελπίζω να μην παρεξηγηθώ – δεν ξέρω κανέναν - αλλά επειδή ζητήθηκε η γνώμη όλων μας θα ήθελα να τα καταθέσω και εγώ έτσι απλά, χωρίς κανένα ιδιαίτερο λόγο και μομφή προς οποιονδήποτε. Απλά προς σκέψη.
kat-cats
kat-cats
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 56
Τόπος : Αγ. Παρασκευή, Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2 & 1 αγγελάκι
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/03/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατούλης περσικός τσιντσιλά  - Σελίδα 2 Empty Απ: Γατούλης περσικός τσιντσιλά

Δημοσίευση από SoFiA11 Τετ Δεκ 17, 2014 1:26 pm

Να πω κι εγώ κάτι που μ'ενόχλησε και δεν το έκανα θέμα;;
Μ' ενόχλησε που τόσο εύκολα αποσύρθηκε το ενδιαφέρον μόνο και μόνο επειδή "αυτό το ταλαίπωρο πλασματάκι βρίσκετε στην κατοχή του συλλόγου".
Μ'ενόχλησε, δεν μπορώ να το κρύψω.
Αν ήταν έτσι...
SoFiA11
SoFiA11
Prime Cat
Prime Cat

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : 10&24 Ιουλίου, 1η Νοέμβρη, 17 Σεπτέμβρη και 26 Δεκέμβρη.
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Αυτό https://www.youtube.com/watch?v=s-_29aRm9LE
Motto : I'd rather die than kiss you
Ημερομηνία Εγγραφής : 23/10/2014
Mood : Γατούλης περσικός τσιντσιλά  - Σελίδα 2 72399

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατούλης περσικός τσιντσιλά  - Σελίδα 2 Empty Απ: Γατούλης περσικός τσιντσιλά

Δημοσίευση από Ηρακλένια Τετ Δεκ 17, 2014 2:56 pm

Λοιπόν, να σας πω κάτι ειλικρινά; Από αυτά που έχουν ειπωθεί, συμπεραίνω ότι το μπάχαλο το δημιούργησε η Σοφία, η οποία δεν έχω καταλάβει ακόμη ποιά είναι και τι ρόλο έχει. Τη μια στιγμή δεσμεύεται απέναντι στο Σάκη να του δώσει το ένα γατάκι και μάλιστα τον καλει να πάει στη Χαλκίδα να το πάρει και την επόμενη στιγμή τα δίνει στη φιλοζωική. Χωρίς να γνωρίζω την κοπέλα και χωρίς να χαρακτηρίζω την ίδια συνολικά ως ατομο, θεωρώ αυτή τη συμπεριφορά εντελώς επιπόλαιη και ανεύθυνη. Είναι έτσι ή ο κ. Σάκης τα παρουσιάζει όπως τον βολεύουν; Για να καταλάβουμε δηλαδή.
Τώρα, κ. Σακη, δυο επισημάνσεις. Πρώτον, καταλαβαίνω ότι απογοητευτήκατε που τα πράγματα δεν έγιναν όπως τα περιμένατε, αλλά δεν έχετε λόγο να εκνευρίζεστε τόσο έντονα, γιατί ναι μεν, σας "έταξαν" το γατάκι, αλλά δε σας έκλεψαν κάτι "δικό σας" μέσα από το σπίτι σας. Δεύτερον, εφόσον είχατε εμπειρία όπως λέτε με άλλη γάτα - η ράτσα εν προκειμένω δεν έχει σημασία, όλες ψυχή έχουν - οφείλετε να γνωρίζετε και να κατανοείτε πως οι υιοθεσίες δε μπορούν να στηρίζονται σε σειρά προτεραιότητας, εκτός αν έχουν προκύψει και εγκριθεί περισσότεροι ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΙ υποψήφιοι γονείς. Οπότε το επιχείρημά σας περί πρωτιάς και σειρά προτεραιότητας δεν ευσταθεί και προσωπικά πιστεύω, ότι δε σας τιμά να το επαναλμβάνετε, γιατί λέει αρκετά (αρνητικά δυστυχώς) για τον τρόπο που σκέφτεστε και αντιμετωπίζετε το θέμα.
Σχετικά με τον τρόπο που χειρίστηκαν το θέμα τα παιδιά της φιλοζωικής. Με ενόχλησε πολύ ο απρόσωπος και ψυχρός χαρακτήρας των απαντήσεών σας, ενώ βρήκα ερειστική την έκφραση "δεν υπάρχει περίπτωση να δώσουμε γάτα από μηνύματα..." κλπ. Σαφώς και δεν υπάρχει περίπτωση, αλλά δε μπορείτε να εκφράζεστε με αυτό τον τρόπο. Καλό θα ήταν να καταλάβετε πως αν σας ενδιαφέρει να ευαισθητοποιήσετε και να κάνετε περισσότερο κόσμο να αγαπήσει τα ζώα οφείλετε να προσέχετε ΚΑΙ τον τρόπο που εκφράζεστε. Διότι στην Ελλάδα υπάρχουν χίλιες διαφορετικές φιλοζωικές, αν ψάχνω γάτα και αντιπαθήσω εσάς, θα πάω σε άλλους πιο φιλικούς και τα δικά σας ζώα θα μείνουν στα αζήτητα. Επιπλέον υπάρχει και η άγνοια του κόσμου σε πολλά θέματα, όπως πχ το πώς λειτουργεί μια φιλοζωική ή πώς γίνεται μια υιοθεσία. Εσείς που γνωρίζετε περισσότερα λοιπόν, οφείλετε να ενημερώσετε, τυπικά μεν, σε φιλικό τόνο δε και μετά μπορείτε να απαιτήσετε το σεβασμό του κόσμου ως προς τις διαδικασίες. Θεωρώ πως θα έπρεπε να ενδιαφερθείτε να ακούσετε καταρχήν τον άνθρωπο, να δείξετε κατανόηση και έπειτα να του εξηγήσετε πώς έχουν τα πράγματα. Όμορφα και πολιτισμένα, και σε καμιά περίπτωση στο ΦΒ δημόσια, αλλά να ενημερωθεί η ομάδα σας και να του στείλετε, εκτός από το τηλέφωνο, τα ωράρια που μπορεί να σας επισκεφτεί (ασχέτως αν είχατε ή όχι τα γατάκια) και να τον προσκαλέσετε να κάνετε από κοντά μια φιλική κουβέντα γνωριμίας. Με την ευκαιρία θα μπορούσε να δει κι άλλα γατάκια που φιλοξενείτε και ίσως να ενδιαφερόταν και για κάποιο άλλο, αν όντως θεωρήσετε μελλοντικά ότι τα περσάκια δεν πρέπει να χωριστούν. Αν εκείνος το αρνιόταν και συνέχιζε να ωρύεται, τότε ο απολίτιστος και ακατάλληλος θα ήταν αποκλειστικά εκείνος. Τώρα όμως συμβάλλατε κι εσείς με τον τρόπο σας σε όλο αυτό το πανηγύρι που δημιουργήθηκε.
Αυτά. Καλή συνέχεια στο έργο σας.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Ηρακλής grr στις Τετ Δεκ 17, 2014 3:33 pm, 1 φορά
Ηρακλένια
Ηρακλένια
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 45
Τόπος : δώθε, κείθε, πέρα...
Αριθμός γατουνίων : 3: τον Ηρακλή τον άρχοντα το μοσχοαναθρεμένο, τη Μελίτα τη χαδιάρα την πρώην αλανιάρα και τη Ρίτα, το Ριτάκι - κανέναν δε φοβάσαι!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : είμαστε γατός καιρού!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιοδήποτε τετράποδο, γουνιστό, που κάνει μάου
Motto : Cats do care! For example they know instinctively what time we have to be at work in the morning and they wake us up twenty minutes before the alarm goes off...
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/07/2012
Mood : Γατούλης περσικός τσιντσιλά  - Σελίδα 2 66231010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατούλης περσικός τσιντσιλά  - Σελίδα 2 Empty Απ: Γατούλης περσικός τσιντσιλά

Δημοσίευση από SoFiA11 Τετ Δεκ 17, 2014 3:32 pm

Μάλλον η κτηνίατρος είναι η Σοφία.Εγώ έτσι κατάλαβα.
SoFiA11
SoFiA11
Prime Cat
Prime Cat

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : 10&24 Ιουλίου, 1η Νοέμβρη, 17 Σεπτέμβρη και 26 Δεκέμβρη.
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Αυτό https://www.youtube.com/watch?v=s-_29aRm9LE
Motto : I'd rather die than kiss you
Ημερομηνία Εγγραφής : 23/10/2014
Mood : Γατούλης περσικός τσιντσιλά  - Σελίδα 2 72399

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατούλης περσικός τσιντσιλά  - Σελίδα 2 Empty Απ: Γατούλης περσικός τσιντσιλά

Δημοσίευση από kat-cats Τετ Δεκ 17, 2014 3:43 pm

Δεν καταλαβαίνω γρι....τόσοι άνθρωποι ανακατεύονται....και όλα έχουν γίνει μπάχαλο...ποιος είναι τι...;;; και εν τω μεταξύ ζώα περιμένουν να υιοθετηθούν... τι να πω εύχομαι πραγματικά να ξεκαθαρίσει το τοπίο μπας και καταλάβουμε και εμείς το πως και το γιατί! Γιατί τελικά σημασία έχει μόνον ένα: Η καλή υιοθεσία των ζώων!
kat-cats
kat-cats
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 56
Τόπος : Αγ. Παρασκευή, Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2 & 1 αγγελάκι
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/03/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατούλης περσικός τσιντσιλά  - Σελίδα 2 Empty Απ: Γατούλης περσικός τσιντσιλά

Δημοσίευση από thanoschris1 Τετ Δεκ 17, 2014 3:47 pm

kat-cats έγραψε:Δεν καταλαβαίνω γρι....τόσοι άνθρωποι ανακατεύονται....και όλα έχουν γίνει μπάχαλο...ποιος είναι τι...;;; και εν τω μεταξύ ζώα περιμένουν να υιοθετηθούν... τι να πω εύχομαι πραγματικά να ξεκαθαρίσει το τοπίο μπας και καταλάβουμε και εμείς το πως και το γιατί! Γιατί τελικά σημασία έχει μόνον ένα: Η καλή υιοθεσία των ζώων!

100000000000000000+
thanoschris1
thanoschris1
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 63
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : ΧΟΥΖΟΥΡΟΚΑΙΡΟΣ
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : μμμμμ...όλες
Motto : ΘΕΛΩ ΑΓΚΑΛΙΤΣΕΣ ΚΙ ΑΓΑΠΑΚΙΑ
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/12/2013
Mood : Γατούλης περσικός τσιντσιλά  - Σελίδα 2 M_love

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατούλης περσικός τσιντσιλά  - Σελίδα 2 Empty Απ: Γατούλης περσικός τσιντσιλά

Δημοσίευση από LAROGATA Τετ Δεκ 17, 2014 4:04 pm

thanoschris1 έγραψε:
kat-cats έγραψε:Δεν καταλαβαίνω γρι....τόσοι άνθρωποι ανακατεύονται....και όλα έχουν γίνει μπάχαλο...ποιος είναι τι...;;; και εν τω μεταξύ ζώα περιμένουν να υιοθετηθούν... τι να πω εύχομαι πραγματικά να ξεκαθαρίσει το τοπίο μπας και καταλάβουμε και εμείς το πως και το γιατί! Γιατί τελικά σημασία έχει μόνον ένα: Η καλή υιοθεσία των ζώων!

100000000000000000+
+10000000
LAROGATA
LAROGATA
Γατοκαβατζώστρα
Γατοκαβατζώστρα

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 54
Τόπος : ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Αριθμός γατουνίων : Δώδεκα τη φτιάξαμε την ομάδα!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Παντός καιρού,φτάνει να μην ξεπερνά τους 32 βαθμούς
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ότι μαύρο και λιλά κυκλοφορεί!
Motto : Πότε θα κάνει ξαστεριά?
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/07/2010
Mood : Γατούλης περσικός τσιντσιλά  - Σελίδα 2 M_thunder

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατούλης περσικός τσιντσιλά  - Σελίδα 2 Empty Απ: Γατούλης περσικός τσιντσιλά

Δημοσίευση από Ηρακλένια Τετ Δεκ 17, 2014 4:16 pm

kat-cats έγραψε:Δεν καταλαβαίνω γρι....τόσοι άνθρωποι ανακατεύονται....και όλα έχουν γίνει μπάχαλο...ποιος είναι τι...;;; και εν τω μεταξύ ζώα περιμένουν να υιοθετηθούν... τι να πω εύχομαι πραγματικά να ξεκαθαρίσει το τοπίο μπας και καταλάβουμε και εμείς το πως και το γιατί! Γιατί τελικά σημασία έχει μόνον ένα: Η καλή υιοθεσία των ζώων!

Ναι Κατερίνα μου, αλλά τα ζώα δε μπορούν δυστυχώς να υιοθετηθούν απο μόνα τους, αναπόφευκτα θα εμπλακούν ανθρωποι. Το θέμα είναι οι άνθρωποι που αναλαμβάνουν μια τέτοια ευθύνη να μη λειτουργουν μονο υποκινουμενοι απο την, κατα τ'αλλα απαραιτητη, αγαπη και συμπονια τους για τα πιο ατυχα πλασματα που βρίσκονται στους δρόμους, αλλα να ειναι και σε θεση να διαχειριστούν σωστα και υπευθυνα και πολιτισμενα τις καταστάσεις. Αλλιως δε βλέπω πώς μπορεί να επιτευχθεί το καλυτερο για τα ζωάκια.
Ηρακλένια
Ηρακλένια
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 45
Τόπος : δώθε, κείθε, πέρα...
Αριθμός γατουνίων : 3: τον Ηρακλή τον άρχοντα το μοσχοαναθρεμένο, τη Μελίτα τη χαδιάρα την πρώην αλανιάρα και τη Ρίτα, το Ριτάκι - κανέναν δε φοβάσαι!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : είμαστε γατός καιρού!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιοδήποτε τετράποδο, γουνιστό, που κάνει μάου
Motto : Cats do care! For example they know instinctively what time we have to be at work in the morning and they wake us up twenty minutes before the alarm goes off...
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/07/2012
Mood : Γατούλης περσικός τσιντσιλά  - Σελίδα 2 66231010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατούλης περσικός τσιντσιλά  - Σελίδα 2 Empty Απ: Γατούλης περσικός τσιντσιλά

Δημοσίευση από kat-cats Τετ Δεκ 17, 2014 5:11 pm

Ηρακλής grr έγραψε:
kat-cats έγραψε:Δεν καταλαβαίνω γρι....τόσοι άνθρωποι ανακατεύονται....και όλα έχουν γίνει μπάχαλο...ποιος είναι τι...;;; και εν τω μεταξύ ζώα περιμένουν να υιοθετηθούν... τι να πω εύχομαι πραγματικά να ξεκαθαρίσει το τοπίο μπας και καταλάβουμε και εμείς το πως και το γιατί! Γιατί τελικά σημασία έχει μόνον ένα: Η καλή υιοθεσία των ζώων!

Ναι Κατερίνα μου, αλλά τα ζώα δε μπορούν δυστυχώς να υιοθετηθούν απο μόνα τους, αναπόφευκτα θα εμπλακούν ανθρωποι. Το θέμα είναι οι άνθρωποι που αναλαμβάνουν μια τέτοια ευθύνη να μη λειτουργουν μονο υποκινουμενοι απο την, κατα τ'αλλα απαραιτητη, αγαπη και συμπονια τους για τα πιο ατυχα πλασματα που βρίσκονται στους δρόμους, αλλα να ειναι και σε θεση να διαχειριστούν σωστα και υπευθυνα και πολιτισμενα τις καταστάσεις. Αλλιως δε βλέπω πώς μπορεί να επιτευχθεί το καλυτερο για τα ζωάκια.

Συμφωνώ μαζί σου! θέλει γερά νεύρα και υπομονή αλλά έτσι είναι!! Επίσης θα ήθελα να πω ότι και οι ενδιαφερόμενοι θα πρέπει να δείχνουν ανάλογη καλή διάθεση, να μην στέκονται απαραίτητα σε μια λεπτομέρεια και επίσης να βλέπουν λίγο πιο σφαιρικά ένα θέμα ώστε τελικά να επιτυγχάνεται το όμορφο αποτέλεσμα που τελικά είναι η υιοθεσία του ζώου!
kat-cats
kat-cats
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 56
Τόπος : Αγ. Παρασκευή, Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2 & 1 αγγελάκι
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/03/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατούλης περσικός τσιντσιλά  - Σελίδα 2 Empty Απ: Γατούλης περσικός τσιντσιλά

Δημοσίευση από sakis-maria Τετ Δεκ 17, 2014 5:51 pm

Αχ βρε παιδιά...
Πάμε για να τα ξεδιαλύνουμε.

Ζήτησα μια γατούλα. Η Μαρίνα289 μου έδειξε την ανάρτηση στο FB. Μπήκα FB κ' πήρα τηλέφωνο που είναι αναρτημένο.
Το σήκωσε η κυρία Σοφία η οποία δουλεύει, όπως μου είπε, στο κτηνιατρείο. Της είπα ότι θα ήθελα το ένα. Μου είπε ότι δίνονται μαζί.  Μου είπε ότι αν θέλω να τα δω από κοντά θα πρέπει να πάω Χαλκίδα. Δεν είχε ενδιαφερθεί κάποιος άλλος μέχρι εκείνη την στιγμή.  
Με το spamάριζμα όμως που έγινε στο FB είδα ότι ενδιαφέρθηκε πολύς κόσμος για ένα (1) από αυτά κ' εκεί αποφάσισα να την ξαναπάρω τηλέφωνο για να πάω από εκεί να τα δω κ' να μιλήσουμε από κοντά.
Στο δεύτερο τηλεφώνημα μου είπε ότι δεν χρειάζετε να πάω Χαλκίδα για να τα δω από κοντά γιατί θα τα έπαιρνε ο σύλλογος κ' θα τα έφερνε Αθήνα.
Κλείσαμε το τηλέφωνο κ' μετά έστειλα το μήνυμα που βλέπετε, στον σύλλογο.
Και μετά από εκεί αρχίζει το μπάχαλο......
Γιατί μου ζητάει το τηλέφωνο ο σύλλογος αφού δεν έχει τα γατάκια? Η Σοφία που τα έχει στην κατοχή της το έχει. Αφού θα πηγαίναν από εκεί για να τα πάρουν, η Σοφία θα τους έδινε κ' το τηλέφωνό μου κ' θα τους έλεγε ότι έχω προτεραιότητα στην υιοθεσία τους (όπως είχαμε κανονίσει στο τηλέφωνο).

Αυτά.
Στην διάθεσή σας για όποια απορία σας.

Όσο το γιατί σταμάτησα την διεκδίκηση? Για τον απλούστατο λόγο ότι αν κάτι θέλει να έρθει σε εσένα, θα έρθει, αλλιώς, θα προσπεράσει. Και για να μην σας λέω ψέματα, φοβάμαι. Φοβάμαι μήπως κ' κάποιο έρθει σε εμάς κ' μετά από κάποιο χρονικό διάστημα πάθει κάτι κ' κατηγορηθώ για κάτι που δεν θα φταίω.
Επίσης, μετά από όλα που έχουν γίνει κ' από ότι έχω καταλάβει από τα μηνύματα στο  FB κ' εδώ μέσα υπάρχει αρνητική διάθεση από τον σύλλογο προς εμένα.
Έχω δει ότι αυτά τα γλυκά πλασματάκια έχουν πολύ ζήτηση κ' σίγουρα θα βρεθεί κάποιο σπιτάκι για αυτά.

sakis-maria
Kitten
Kitten

Άντρας
Σκύλος
Ηλικία : 54
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/12/2014

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατούλης περσικός τσιντσιλά  - Σελίδα 2 Empty Απ: Γατούλης περσικός τσιντσιλά

Δημοσίευση από Μαριάννα Τετ Δεκ 17, 2014 6:25 pm

Συγνώμη που πετάγομαι σαν την τσ@@τσ@@ κι εγώ στο θέμα αλλά ρε παιδιά... Φιλοζωική και κ.Σάκης σφάζονται για δύο γατάκια ράτσας ενώ υπάρχουν εκατομμύρια? Στο facebook μόνο βλέπω κάθε μέρα να αναρτούνται τα άπειρα για υιοθεσίες-φιλοξενίες... Κ.Σάκη καταλαβαίνω τη μεριά σας, ότι θέλατε ένα γατάκι, να κάνετε και τη γυναίκα σας να χαρεί, ότι όταν είδατε την αγγελία την βάλατε κι αυτή στο παιχνίδι κι ότι με το μπέρδεμα ουσιαστικά ήταν σαν να -της τάξατε κουλούρι και μετά το πήρατε πίσω- αλλά πιστεύω κι εγώ ότι η αντίδραση σας προς το σωματείο ήταν εξαιρετικά ευέξαπτη. Το σωματείο δε -αν μου επιτρέπεται- θεωρώ ότι φέρθηκε σαν 15χρονο παιδάκι κι έπαιξε το παιχνιδάκι του -θα πάρει τη κούκλα μου όποιο κοριτσάκι αποφασίσω εγώ!-.Για μένα απαράδεκτο.Μαζεύω γατάκια από το δρόμο και είμαι παραπάνω από αυστηρή με τα στανταρ του σπιτιού που θα πάνε, αλλά δε παύω ποτέ ,ούτε στα πιο κουλά περιστατικά, να είμαι ευγενική και συνεννοήσιμη.Και στην απόρριψη ακόμα ευγενική και συνεννοήσιμη είμαι.Και δεν είμαι ΚΑΝ επαγγελματίας ή σωματείο ή οτιδήποτε... Κι εν το μεταξύ το σωματείο τα χει πάρει ή τα πλάσματα είναι ακόμα σε ένα κλουβί να τρώνε τις τσίμπλες τους? Πάντως αν αυτή η κ.Σοφία είπε στον κ.Σάκη να πάρει το ένα και ΜΕΤΑ τα έδωσε σε φιλοζωική ,συγχαρητήρια.Έκανε ένα ολόκληρο μπάχαλο και τα γατάκια ζούνε ακόμα μέσα στη τσίμπλα σε κλουβιά..
Μαριάννα
Μαριάννα
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 32
Τόπος : Αθήνα, Ελλάδα.
Αριθμός γατουνίων : Περισσότερα.
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Γάνοιξη, Γατοκαίρι, Γατόπωρο, Γειτώνας...
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Κάθε γατεργάρης στον γάτο του..
Motto : Το σύμπαν συνουσιάζεται.
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/06/2011
Mood : Γατούλης περσικός τσιντσιλά  - Σελίδα 2 M_smoke

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατούλης περσικός τσιντσιλά  - Σελίδα 2 Empty Απ: Γατούλης περσικός τσιντσιλά

Δημοσίευση από vaso Τετ Δεκ 17, 2014 8:58 pm

Καλό θα είναι να ηρεμήσουν λίγο τα πνεύματα....
Από τα μηνύματα δεν είδα η φιλοζωική να σας ζητάει το τηλέφωνο σας, αλλά να σας δίνει το δικό της με την πρόταση να επικοινωνήσετε από Δευτέρα που θα τα έχουν στην κατοχή τους....
Από εκεί και πέρα το όποιο μπέρδεμα μπορεί να οφείλεται, μπορεί ξανά λέω να οφείλεται στο αρχικό πρόσωπο που έγινε η επικοινωνία....

Επίσης ναι υπάρχουν πολλά αδέσποτα, αλλά και τα ρατσάτα είναι και αυτά ψυχές και δεν χρειάζεται να τα διαχωρίζουμε...Όλα έχουν ανάγκες, τα αδέσποτα παραπάνω...
Αλλά ο κάθενας όπως μπορεί βοηθάει....

Ελπίζω να μην απορρίψετε την πιθανότητα να πάρετε τον γατούλη, αν τελικά αποφασίσετε να προχωρήσετε σε κάποια άλλη υιοθεσία σας εύχομαι τα καλύτερα...

Καλές γιορτές να έχετε!!!! Laughing

___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___
Γατούλης περσικός τσιντσιλά  - Σελίδα 2 2feaa010
vaso
vaso
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 44
Αριθμός γατουνίων : 1 και ο Joey γαταγγελουδάκι πια
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Barilla, Μόιρα,Πατούσα,Φοίβος......
Motto : Real is just a matter of perception
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/10/2008
Mood : Γατούλης περσικός τσιντσιλά  - Σελίδα 2 66231010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατούλης περσικός τσιντσιλά  - Σελίδα 2 Empty Απ: Γατούλης περσικός τσιντσιλά

Δημοσίευση από kat-cats Πεμ Δεκ 18, 2014 9:28 am

Τι να πω βρε παιδιά....πραγματικά τα έχω χαμένα....το απλό πράγμα το κάνουμε πολύπλοκο και δύσκολο!!! δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιοι άνθρωποι που ανακατεύονται με υιοθεσίες δεν βάζουν τα πράγματα σε σειρά με ευγένεια και ηρεμία. Ειλικρινά δεν το καταλαβαίνω.

Επίσης συμφωνώ με τη vaso ότι και τα ρατσάτα ψυχή έχουν...και αν είναι αδέσποτα όλα στην ίδια μοίρα είναι. Και δικαίωμα του καθενός να πάρει ότι γάτα θέλει.

Ελπίζω πραγματικά να υπερκεραστούν όλες οι διαφορές και οι χαζομάρες στην επικοινωνία και να προχωρήσει η υιοθεσία των γατούληδων με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Γιατί το ότι είναι ρατσάτα δεν διασφαλίζει με τίποτα ότι θα υιοθετηθούν καλά....το μόνο ότι θα έχουν ζήτηση!
kat-cats
kat-cats
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 56
Τόπος : Αγ. Παρασκευή, Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2 & 1 αγγελάκι
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/03/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατούλης περσικός τσιντσιλά  - Σελίδα 2 Empty Απ: Γατούλης περσικός τσιντσιλά

Δημοσίευση από Silmaril Πεμ Δεκ 18, 2014 9:53 am

Η πρώτη απάντηση στο μήνυμα του κ. Σάκη ήταν ο αριθμός της εθελόντριας που θα μπορούσε να μιλήσει για το γατάκι καθώς και η ενημέρωσή του οτι χρειάζεται να ηρεμήσουν πρώτα. Όταν στο δεύτερό του μήνυμα ήδη άρχισε να γίνεται εριστικός, και κατέληξε στο "οτι έχουμε να πούμε το λέμε απο εδω", μέσω μηνυμάτων δηλαδή, τότε πήρε την απάντηση οτι υιοθεσίες μέσω μηνυμάτων δεν γίνονται. Συμφωνώ ότι θα μπορούσε αυτή η απάντηση να ήταν πιο αναλυτική, αλλά ειλικρινά στο λιγοστό χρόνο που μπορεί κάποιος να διαθέσει στα εκατοντάδες μηνύματα την ημέρα που λαμβάνουμε προτεραιότητα έχουν τα επείγοντα, αυτά που χρειάζονται οδηγιες για κακοποιήσεις κλπ., αυτά που αφορούν προβληματικές συμπεριφορές ζώων δεσποζόμενων κι αδέσποτων και άλλα πολλά, τελευταία έρχονται αυτά που αφορούν τις υιοθεσίες μας γιατί αυτές παραπέμπονται άμεσα στα τηλέφωνα (όπως κ.τα περισσότερα επείγοντα). Ανάλογα λοιπόν γίνεται και η διαχείρηση του χρόνου για το κάθε μήνυμα. Είναι πολυτέλεια δυστυχώς να καθόμαστε να αναλύουμε τα πάντα γραπτά, όταν μάλιστα κάποιος δεν δείχνει και διάθεση συνεργασίας.
Το ενδιαφέρον για τα συγκεκριμένα ζωα εκδηλώθηκε απο εμάς γιατί είδαμε την αγγελία τους και γνωρίζοντας οτι δεν είχαν προοπτικές στο κλουβί του κτηνιατρείου, θελήσαμε να βοηθήσουμε. Δεν είναι η πρώτη φορά που το κάνουμε για σωματείο άλλο εκτός Αθηνών, και φυσικά δεν έχει να κάνει με το αν είναι ράτσας ή οχι. Δεν μπορώ να πω κάτι επιπλέον αυτή τη στιγμή γιατί άθελά μου ίσως αδικήσω όσους προσπάθησαν να τα φροντίσουν, όμως τα ζωάκια πραγματικά είχαν άμεση ανάγκη.
Τέλος θα πω οτι πιθανόν η κ. Σοφία (δεν ξέρω ποιά είναι, εμείς με άλλη μιλήσαμε απο το.Σωματείο της Χαλκίδας, πιθανότατα κι εκείνη εκεί να ανήκει ή να είναι κτηνίατρος δεν ξέρω καν) δεν ήταν σαφής εξ αρχής. Το σωματείο της Χαλκίδας έχει κι αυτό διαδικασίες υιοθεσίας, στις οποίες συμπεριλαμβάνεται και η συμπλήρωση αναλυτικού ερωτηματολογίου εξ οσων γνωρίζω. Να πάει κάποιος απλά με κλουβάκι άδειο και να φύγει με γεμάτο δε γίνεται. Αρα μάλλον -υπόθεση κάνω- δεν ήταν σαφής εξ αρχής η διαδικασία της υιοθεσίας και απλα φανήκαμε εμείς οι "κακοί" εξ αιτίας της παρανόησης αυτής.
Σημασία αυτή τη στιγμή πάντως έχει να συνέλθουν τα ζωα, να ολοκληρώσουν τις εξετάσεις τους και να νοιώσουν ασφάλεια. Τα υπόλοιπα έπονται...
Silmaril
Silmaril
Γατού Fan Park
Γατού Fan Park

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 45
Αριθμός γατουνίων : 1 + 2 μονίμως φιλοξενούμενα και ένας σκυλάκος
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : κρύο, με τόσες φυσικές γούνες τι εχω να φοβηθώ?
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Το Εκτορί της Niar...και την Στρίγγλα της Boksurat (αν δεν είχε προλάβει να την βουτήξει ο Γατοπαράδεισος...)!!!
Motto : Όταν γίνεται κάτι απο πραγματική αγάπη, είναι πέραν του καλού και του κακού- Φ. Νίτσε
Ημερομηνία Εγγραφής : 10/07/2008
Mood : Γατούλης περσικός τσιντσιλά  - Σελίδα 2 M_toohot

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατούλης περσικός τσιντσιλά  - Σελίδα 2 Empty Απ: Γατούλης περσικός τσιντσιλά

Δημοσίευση από sakis-maria Πεμ Δεκ 18, 2014 3:34 pm

Συνεχίζετε να γράφετε σεντόνια κυρία "Δέσποινα Σιγάλα" ......

Δεν έχετε τα γατάκια........κ' σε μια σελίδα στο FB που δεν έχει τα γατάκια δεν χρειαζόταν να έχει το τηλέφωνό μου. Τα είπαμε αυτά, δεν χρειάζεται να τα ξαναλέμε.

Τα μέλη του φόρουμ έχουν την δική τους άποψη κ' δεν χρειάζονται την δική σας αντίληψη. Παρακαλώ κρατήστε την για εσάς.

Είναι η δεύτερη φορά που μιλάτε άσχημα για το άτομό μου χωρίς να με ξέρετε κ' με έχετε απειλήσει  σε προηγούμενο μήνυμά σας. Θα σας παρακαλούσα να προσέχετε. Την επόμενη φορά θα σας αναφέρω.

sakis-maria
Kitten
Kitten

Άντρας
Σκύλος
Ηλικία : 54
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/12/2014

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατούλης περσικός τσιντσιλά  - Σελίδα 2 Empty Απ: Γατούλης περσικός τσιντσιλά

Δημοσίευση από SoFiA11 Πεμ Δεκ 18, 2014 3:53 pm

Παιδιά είμαστε εντελώς offtopic
Παύω γιατί δεν με ενδιαφέρει να σας παρακολουθώ να τρώγεστε.
Σάκη ελπίζω να βρεις αυτό που ψάχνεις.
SoFiA11
SoFiA11
Prime Cat
Prime Cat

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : 10&24 Ιουλίου, 1η Νοέμβρη, 17 Σεπτέμβρη και 26 Δεκέμβρη.
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Αυτό https://www.youtube.com/watch?v=s-_29aRm9LE
Motto : I'd rather die than kiss you
Ημερομηνία Εγγραφής : 23/10/2014
Mood : Γατούλης περσικός τσιντσιλά  - Σελίδα 2 72399

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατούλης περσικός τσιντσιλά  - Σελίδα 2 Empty Απ: Γατούλης περσικός τσιντσιλά

Δημοσίευση από Ηρακλένια Πεμ Δεκ 18, 2014 4:02 pm

@Δέσποινα, όχι απλώς είναι πολυτέλεια αλλά για εμένα δε θα έπρεπε να χάνετε χρόνο για να απαντάτε σε όλα τα μυνήματα που δέχεστε στο ΦΒ. Έχετε μια πολύ ωραία ιστοσελίδα, γιατί δεν την εκμεταλλεύεστε περισσότερο; Έχετε αρκετές πληροφορίες, αλλά μου φάνηκαν λίγο σκόρπιες. Κάντε μια λίστα με FAQ, εσείς ξέρετε τι σας ζητάνε να μάθουν πιο συχνά και παραπέμψτε εκεί τις συνηθισμένες ερωτήσεις περί υιοθεσιών. Γράψτε και δυο λόγια σχετικά με τις διαδικασίες που ακολουθείτε. Μπορείτε να πάρετε ιδέες από ξένα sites.

@κ. Σάκη, έχετε χάσει εντελώς το δίκιο σας.
Ηρακλένια
Ηρακλένια
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 45
Τόπος : δώθε, κείθε, πέρα...
Αριθμός γατουνίων : 3: τον Ηρακλή τον άρχοντα το μοσχοαναθρεμένο, τη Μελίτα τη χαδιάρα την πρώην αλανιάρα και τη Ρίτα, το Ριτάκι - κανέναν δε φοβάσαι!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : είμαστε γατός καιρού!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιοδήποτε τετράποδο, γουνιστό, που κάνει μάου
Motto : Cats do care! For example they know instinctively what time we have to be at work in the morning and they wake us up twenty minutes before the alarm goes off...
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/07/2012
Mood : Γατούλης περσικός τσιντσιλά  - Σελίδα 2 66231010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατούλης περσικός τσιντσιλά  - Σελίδα 2 Empty Απ: Γατούλης περσικός τσιντσιλά

Δημοσίευση από Silmaril Πεμ Δεκ 18, 2014 6:32 pm

Τα γατάκια τα έχουμε φυσικά.
Αναρωτιέμαι πού μίλησα άσχημα, νομίζω οτι τα ελληνικά μου είναι αρκετά καλά και κατανοητά.
Κ. Σάκη μπορείτε να με αναφέρετε όπου νομίζετε. Είμαι πιο καθαρή κι απο τον ήλιο σε ότι αφορά τη συνείδησή μου και γι' αυτό άλλωστε μπορώ και υπογράφω με το ονοματεπώνυμό μου ανοιχτά. Το ποιός απειλεί ποιόν βέβαια είναι εμφανές, τον λόγο εξακολουθώ να μην τον αντιλαμβάνομαι, αλλά οκ, σταματήστε το όμως τώρα, καταντάει κουραστικό.
Silmaril
Silmaril
Γατού Fan Park
Γατού Fan Park

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 45
Αριθμός γατουνίων : 1 + 2 μονίμως φιλοξενούμενα και ένας σκυλάκος
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : κρύο, με τόσες φυσικές γούνες τι εχω να φοβηθώ?
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Το Εκτορί της Niar...και την Στρίγγλα της Boksurat (αν δεν είχε προλάβει να την βουτήξει ο Γατοπαράδεισος...)!!!
Motto : Όταν γίνεται κάτι απο πραγματική αγάπη, είναι πέραν του καλού και του κακού- Φ. Νίτσε
Ημερομηνία Εγγραφής : 10/07/2008
Mood : Γατούλης περσικός τσιντσιλά  - Σελίδα 2 M_toohot

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατούλης περσικός τσιντσιλά  - Σελίδα 2 Empty Απ: Γατούλης περσικός τσιντσιλά

Δημοσίευση από Silmaril Πεμ Δεκ 18, 2014 6:38 pm

Υπόψιν.... έγραψα μονο και μόνο για να απαντήσω σε τυχόν απορίες άλλων μελών, αφού -καλώς ή κακώς- μόνο απο.μένα μπορούσατε να μάθετε γιατί π.χ. απαντήσαμε έτσι "κοφτά" γιατί υπήρξε ενδιαφέρον κλπ.Δεν μπήκα για να τσακωθώ. Αν θεωρείτε παιδιά οτι κακώς επραξα, δεν το ξανακάνω. Άλλος ξαναεπιτέθηκε.
Silmaril
Silmaril
Γατού Fan Park
Γατού Fan Park

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 45
Αριθμός γατουνίων : 1 + 2 μονίμως φιλοξενούμενα και ένας σκυλάκος
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : κρύο, με τόσες φυσικές γούνες τι εχω να φοβηθώ?
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Το Εκτορί της Niar...και την Στρίγγλα της Boksurat (αν δεν είχε προλάβει να την βουτήξει ο Γατοπαράδεισος...)!!!
Motto : Όταν γίνεται κάτι απο πραγματική αγάπη, είναι πέραν του καλού και του κακού- Φ. Νίτσε
Ημερομηνία Εγγραφής : 10/07/2008
Mood : Γατούλης περσικός τσιντσιλά  - Σελίδα 2 M_toohot

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατούλης περσικός τσιντσιλά  - Σελίδα 2 Empty Απ: Γατούλης περσικός τσιντσιλά

Δημοσίευση από Silmaril Πεμ Δεκ 18, 2014 6:46 pm

Ηρακλή έχεις δίκιο, άλλα όταν κάποιος βρίσκεται σε πανικό δεν κάθεται να ψάξει. Θέλει μια απάντηση. Εδω μας βρίζουν αν αργήσουμε ή αν είναι παραπομπή σε ήδη "έτοιμο" άρθρο. Επίσης, σε θέματα συμπεριφοράς παραπέμπουμε σε εκπαιδευτές, δεν είμαστε εκπαιδευτές, μια ιδέα εμπειρικά θα την πούμε βέβαια αλλά ξέρεις μπορεί να.παρεξηγηθεί μετά. Άλλο να γράφεις χαλαρά σε ενα ενα φόρουμ π.χ. ή να συζητάς σε μια παρέα και να θέσει κάποιος ενα κτηνιατρικό θέμα κι άλλο στη σελίδα του Σωματείου. Όσο για την εκμετάλλευση της σελίδας...για όλα φταίει ο χρόνος που δεν.φτάνει. Είμαστε λίγοι. Τέλοσπάντων, δεν θέλω να σας κουράζω. Να είστε καλά.
Silmaril
Silmaril
Γατού Fan Park
Γατού Fan Park

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 45
Αριθμός γατουνίων : 1 + 2 μονίμως φιλοξενούμενα και ένας σκυλάκος
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : κρύο, με τόσες φυσικές γούνες τι εχω να φοβηθώ?
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Το Εκτορί της Niar...και την Στρίγγλα της Boksurat (αν δεν είχε προλάβει να την βουτήξει ο Γατοπαράδεισος...)!!!
Motto : Όταν γίνεται κάτι απο πραγματική αγάπη, είναι πέραν του καλού και του κακού- Φ. Νίτσε
Ημερομηνία Εγγραφής : 10/07/2008
Mood : Γατούλης περσικός τσιντσιλά  - Σελίδα 2 M_toohot

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατούλης περσικός τσιντσιλά  - Σελίδα 2 Empty Απ: Γατούλης περσικός τσιντσιλά

Δημοσίευση από sakis-maria Πεμ Δεκ 18, 2014 8:09 pm

Είμαι στην ευχάριστη θέση να σας ενημερώσω ότι ο γατούλης βρέθηκε!!! Veryhappy  
Αύριο το απόγευμα θα ψάχνει τα κατατόπια εδώ μέσα, στο καινούριο του σπίτι!!! Smile  

Θα ήθελα μόνο να σας ρωτήσω αν πρέπει να προσέξουμε κάτι αυτήν την πρώτη του ημέρα σε καινούριο σπίτι.
Να αφήσω ανοιχτό το κλουβί του κ' να βγει μόνος του όποτε θέλει ή να τον βγάλω εγώ κ' να τον αφήσω έξω?
Είναι 1,5 έτους.

Αχ, η Μαρία κ' εγώ είμαστε καταενθουσιασμένοι!!!!!!
Σας ευχαριστούμε όλους!!!

sakis-maria
Kitten
Kitten

Άντρας
Σκύλος
Ηλικία : 54
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/12/2014

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατούλης περσικός τσιντσιλά  - Σελίδα 2 Empty Απ: Γατούλης περσικός τσιντσιλά

Δημοσίευση από YNL Πεμ Δεκ 18, 2014 8:42 pm

Μπράβο παιδιά. Veryhappy Veryhappy Να κι ενα ευχάριστο νέο στην θολούρα αυτού του τοπικ
Συγχαρητήρια και να σας ζήσει ... mati mati
Δεν μας λες πόσο ετών είναι , αλλά το καλύτερο που θα κάνεις όταν μπείτε στο σπίτι κλείστε μπαλκονόπορτες ντουλάπια κτλ και ανοίξτε του το κλουβί για να βγει έξω να αρχίσει να εξερευνά το σπίτι με την ησυχία του.
Ήδη έχεις εμπειρία από τον προηγούμενο γάτο σου αλλά να ξέρεις πως αν ο γατούλης αντιδράσει και πάει και κρυφτεί κάπου μην ανησυχήσετε Αφήστε τον να ηρεμήσει και να συνηθίσει τις νέες μυρωδιές που θα συναντήσει στο σπίτι σας μέχρι να εξοικειωθεί με το περιβάλλον.
Τώρα εμείς ψηνόμαστε να μάθουμε από που τον πήρες και φυσικά άνοιξέ του ένα θέμα βάλε και τις φωτογραφίες του να τον καμαρώσουμε κι εμείς στο http://www.gatospito.com/f3-forum
YNL
YNL
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.

Άντρας
Τίγρης
Ηλικία : 73
Τόπος : Αμφιάλη Κερατσίνι
Αριθμός γατουνίων : 1. Την Χιονάτη Κερατσινίου
Motto : ΦΟΠΛΟΧΟ ΟΝΑΡ LORD ΧΟΥΛΙΟ
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/09/2011
Mood : Γατούλης περσικός τσιντσιλά  - Σελίδα 2 M-help

https://www.youtube.com/user/YNLAMP/videos

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατούλης περσικός τσιντσιλά  - Σελίδα 2 Empty Απ: Γατούλης περσικός τσιντσιλά

Δημοσίευση από thanoschris1 Παρ Δεκ 19, 2014 10:23 am

Να τον χαίρεστε τον γατούλη σας!! Veryhappy  Veryhappy  Veryhappy

Να περάσετε πανέμορφα μαζί του!!

"QUOTE YNL: Ήδη έχεις εμπειρία από τον προηγούμενο γάτο σου αλλά να ξέρεις πως αν ο γατούλης αντιδράσει και πάει και κρυφτεί κάπου μην ανησυχήσετε Αφήστε τον να ηρεμήσει και να συνηθίσει τις νέες μυρωδιές που θα συναντήσει στο σπίτι σας μέχρι να εξοικειωθεί με το περιβάλλον.
Τώρα εμείς ψηνόμαστε να μάθουμε από που τον πήρες και φυσικά άνοιξέ του ένα θέμα βάλε και τις φωτογραφίες του να τον καμαρώσουμε κι εμείς στο http://www.gatospito.com/f3-forum."


Συμφωνώ με τον κο Γιάννη μας, άνοιξε απλά το κλουβάκι και άφησέ τον να εξερευνήσει το νέο χώρο.. πολύ γρήγορα θά έρθει και στην αγκαλιά σας!!

΄Ολο αυτό που περάσατε μου θύμισε την δική μας ιστορία (σε πολύ ήπιους τόνους βέβαια) με μια γατούλα που την ζητήσαμε αλλά δεν μας την έδωσαν γιατί λέει... δεν είχαμε εμπειρία με γάτες περσίας!!!! Και... τα πήρε ο Θάνος και το ίδιο απόγευμα η Graceούλα ήταν σπίτι μας!!!

Περιμένουμε τα νέα σας από την άφιξη του γατουνίου,πως έφτασε σε σας .... και φωτος πολλές φυσικά!!!!
oksmily3 oksmily3 oksmily3 rollers rollers filaki filaki
thanoschris1
thanoschris1
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 63
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : ΧΟΥΖΟΥΡΟΚΑΙΡΟΣ
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : μμμμμ...όλες
Motto : ΘΕΛΩ ΑΓΚΑΛΙΤΣΕΣ ΚΙ ΑΓΑΠΑΚΙΑ
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/12/2013
Mood : Γατούλης περσικός τσιντσιλά  - Σελίδα 2 M_love

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατούλης περσικός τσιντσιλά  - Σελίδα 2 Empty Απ: Γατούλης περσικός τσιντσιλά

Δημοσίευση από sakis-maria Παρ Δεκ 19, 2014 9:57 pm

Καλησπέρα σας.
Ο Joe εδώ κ' περίπου 2 ωρίτσες είναι στο σπίτι κ' εξερευνάει τα πάντα.
Είναι ένα πάρα πολύ ήρεμο γατάκι κ' φέρνοντάς το σπίτι απλά άνοιξα την πόρτα του κλουβιού κ' βγήκε μόνος του σιγά σιγά κ' λίγο φοβισμένα μπορώ να πω. Βρήκε τα πάντα μόνος του, το που ήταν το φαί του, το που ήταν το νερό του, που ήταν η άμμο του.........απίστευτος!!!!!!!!!!
Το κρεβατάκι του δεν τον βλέπω να το γουστάρει, αλλά δεν πειράζει. Θα βρει μόνος του το που θα κοιμάται.
Είναι υπέροχος!!!!!!!

Είναι ένα γατάκι 1,5 έτους (όπως ξαναέγραψα) κ' τον βρήκε ο γιατρός που είχαμε για τον Robin.
Για φωτογραφίες δεν το βλέπω να ανεβάζω λόγο της black list που είμαι blinking

Ελπίζω κ' το πλασματάκι για το οποίο ενδιαφερθήκαμε να βρει το δρόμο του.

Σας ευχαριστούμε όλους για την βοήθεια που μας δώσατε για να είναι αυτός ο γλύκας μαζί μας.  
thanks

sakis-maria
Kitten
Kitten

Άντρας
Σκύλος
Ηλικία : 54
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/12/2014

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατούλης περσικός τσιντσιλά  - Σελίδα 2 Empty Απ: Γατούλης περσικός τσιντσιλά

Δημοσίευση από YNL Σαβ Δεκ 20, 2014 12:16 am

Να σου ζήσει Σάκη
Γιατί καλέ θεωρείς ότι είσαι σε Black List ???
Στο γατόσπιτο δεν υπάρχουν Μαύρες Λίστες Μην το σκέφτεσαι
Τι σχέση έχει το θέμα που δημιουργήθηκε με τον Joe ???
Ότι έγινε, έγινε κι έληξε τόσο όμορφα !!!!!!


YNL
YNL
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.

Άντρας
Τίγρης
Ηλικία : 73
Τόπος : Αμφιάλη Κερατσίνι
Αριθμός γατουνίων : 1. Την Χιονάτη Κερατσινίου
Motto : ΦΟΠΛΟΧΟ ΟΝΑΡ LORD ΧΟΥΛΙΟ
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/09/2011
Mood : Γατούλης περσικός τσιντσιλά  - Σελίδα 2 M-help

https://www.youtube.com/user/YNLAMP/videos

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 2 από 3 Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης