gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Ο Παρούλης μας αναζητάει το καλύτερο σπιτάκι!

+15
f.m123
Antonis-Valia
Ηρακλένια
thanoschris1
kouix
houlieta
YNL
Zaxy
Gatoplikti
LAROGATA
kat-cats
ZIZIKOS
tsili
psipsa
marina289
19 απαντήσεις

Σελίδα 2 από 2 Επιστροφή  1, 2

Πήγαινε κάτω

Ο Παρούλης μας αναζητάει το καλύτερο σπιτάκι! - Σελίδα 2 Empty Απ: Ο Παρούλης μας αναζητάει το καλύτερο σπιτάκι!

Δημοσίευση από psipsa Δευ Οκτ 13, 2014 12:24 am

Συμφωνω με την αποψη του να παλευει κανεις για οσα θεωρει σημαντικα και σιγουρα τα πιο πολλα εμποδια ειναι αυτα που εμεις βαζουμε εμπρος μας (οπως λεει κι ο Καβαφης). Αλλα ποιος μπορει με βεβαιοτητα να μου πει πως εγω θα αντιδρουσα τελειως διαφορετικα αν ημουν στην ιδια θεση;
αν δεν ειχα καθολου χρηματα δικα μου σπιτι δικο μου και εξαρτιομουνα και λογω υγειας απο εναν ανθρωπο που καποτε ειχα πιστεψει πως με αγαπουσε και πως θα ημουν ασφαλης μαζι του;
Ενα εχω να πω μονο ελπιζω τα νεα παιδια να μην αφηνουν τις ζωες τους σε χερια αλλων οσο καλοι και αγιοι κι αν ειναι αυτοι αλλα να διατηρουν την ανεξαρτησια τους που θα τους επιτρεπει καθε φορα να εχουν το δικαιωμα της επιλογης....
psipsa
psipsa
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 57
Τόπος : δροσια
Αριθμός γατουνίων : 14
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαιιρακι!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : θα τα ηθελα ολα!!! και επειδη το συμπαν ακουει, ερχονται ολοενα και περισσοτερα..
Motto : keep purring...
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/06/2012
Mood : Ο Παρούλης μας αναζητάει το καλύτερο σπιτάκι! - Σελίδα 2 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ο Παρούλης μας αναζητάει το καλύτερο σπιτάκι! - Σελίδα 2 Empty Απ: Ο Παρούλης μας αναζητάει το καλύτερο σπιτάκι!

Δημοσίευση από Antonis-Valia Δευ Οκτ 13, 2014 1:20 am

psipsa έγραψε:Συμφωνω με την αποψη του να παλευει κανεις για οσα θεωρει σημαντικα και σιγουρα τα πιο πολλα εμποδια ειναι αυτα που εμεις βαζουμε εμπρος μας (οπως λεει κι ο Καβαφης). Αλλα ποιος μπορει με βεβαιοτητα να μου πει πως εγω θα αντιδρουσα τελειως διαφορετικα αν ημουν στην ιδια θεση;
αν δεν ειχα καθολου χρηματα δικα μου σπιτι δικο μου και εξαρτιομουνα και λογω υγειας απο εναν ανθρωπο που καποτε ειχα πιστεψει πως με αγαπουσε και πως θα ημουν ασφαλης μαζι του;
Ενα εχω να πω μονο ελπιζω τα νεα παιδια να μην αφηνουν τις ζωες τους σε χερια αλλων οσο καλοι και αγιοι κι αν ειναι αυτοι  αλλα να διατηρουν την ανεξαρτησια τους που θα τους επιτρεπει καθε φορα να εχουν το δικαιωμα της επιλογης....
Κανείς δεν μπορεί να πει με βεβαιότητα τι θα έκανε  σε ανάλογη περίπτωση και μάλιστα σε τόσο δύσκολη περίπτωση...
Μόνο όταν έχεις ήδη περάσει μια κατάσταση μπορεις να πεις ότι το πάλεψα η δεν το πάλεψα αρκετα... έκανα ότι μπορουσα  ή μπορουσα να κάνω και πιο πολλα...
Και βέβαια είναι δύσκολες καταστασεις αυτές, και βέβαια είναι κρίμα...αλλιώς αν αφήναν τα ζωάκια για πλάκα, χωρίς λόγο σοβαρό, θα το καταδικάζαμε ασυζητητι όλοι μας.

Πάντως, οι οποιοι λόγοι(σοβαροι και λιγοτερο σοβαροι) και το γεγονος ότι και άλλοι αν βρίσκονταν στη θέση μου πιθανον να έκαναν κάτι παρομοιο, δεν αλλάζουν την φυση των πραξεών μας...
Αλλωστε...the road to hell is paved with good intentions... ως γνωστον.

Και εγώ άυριο μεθαύριο μπορεί να βγάλω τη γάτα μου στο δρόμο για τον α, β, γ λόγο....μπορεί να βρεθω σε στιγμη αδυναμίας, μπορεί να έχω χιλιες δικαιόλογιες.... Μπορώ να εγγυηθώ ότι δεν προκειται ποτέ να το κάνω?? Οχι, δεν μπορώ...
θα ήταν ανθρώπινη αδυναμία....γιατι ανθρωπος είμαι όχι θεος..... αλλά αυτό δεν αλλάζει το γεγονος ότι θα ήταν λάθος, σκληρό και ανευθυνο ώς προς ένα άλλο πλάσμα που υποτίθεται αγαπούσα...

Τελος Παντων, στεναχωριέμαι με αυτα που διαβάζω και για αυτους τους ανθρώπους και για τα ζωάκια τους...
και φοβαμαι κιόλας για το τι θα μας βρει αυριο...είναι δύσκολη η εποχη που ζουμε.....
Ζητώ συγγνώμη αν στεναχώρησα οποιονδήποτε με τις απόψεις μου... δεν ήταν ο σκοπός μου αυτός...
ειλικρινά πιστεύω ότι ο καθένας κάνει ότι καλύτερο μπορεί τη στιγμη που το κάνει...απλα μακαρι να ειχαμε περισσοτερη εμπιστοσυνη στον εαυτό μας και στις δυνάμεις μας....
Antonis-Valia
Antonis-Valia
Senior Cat
Senior Cat

Άντρας
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 1 και περί τα δέκα αδεσποτάκια και αυξανόμαστε συνεχώς...
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : ήλιος κ αεράκι θαλασσινό
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλααααααα!!!
Motto : Αν είναι να 'ρθει, θε να 'ρθει....
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/06/2013
Mood : Ο Παρούλης μας αναζητάει το καλύτερο σπιτάκι! - Σελίδα 2 M_love

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ο Παρούλης μας αναζητάει το καλύτερο σπιτάκι! - Σελίδα 2 Empty Απ: Ο Παρούλης μας αναζητάει το καλύτερο σπιτάκι!

Δημοσίευση από calliope g. Δευ Οκτ 13, 2014 8:56 am

Μαρίνα μου πριν από καμιά δεκαριά μέρες αναρωτιόμουν τι κάνει αυτό το μπεμπεδάκι. Ψάχνοντας να βρω νέα στο θέμα του, είδα πως η Γεωργία έχει να γράψει στο γατόσπιτο από τον Ιούνιο και παραξενεύτηκα.
Χθες στον γατοκαφέ της Μαρίας, ρώτησα τα κορίτσια αν ξέρουν κάτι και μου είπαν τι συνέβη! Δεν είχα ιδέα, δεν είχα δει το θέμα μας και έπαθα σοκ.
Λυπάμαι πολύ για τον Παρούλη που χρειάζεται να αποχωριστεί τους ανθρώπους του μετά από έναν χρόνο, αλλά και για τους ανθρώπους που αναγκάζονται να αφήσουν το ζωάκι τους.
Δεν ξέρω τι συνέβη αλλά εύχομαι κανένας μας ποτέ να μην βρεθεί σε τόσο άσχημη θέση.
Όσο για το όμορφο αγοράκι είμαι σίγουρη πως εσύ θα του βρεις το καλύτερο σπιτάκι.
 luck luck Μην ξεχνάς πόσες από εδώ το λιγουρευόμασταν.
heart heart heart heart heart
calliope g.
calliope g.
Γατ-εθελόντρια
Γατ-εθελόντρια

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 60
Τόπος : Νίκαια Αττική
Αριθμός γατουνίων : 5 + 1 αγγελούδι και 1 σκυλάκι
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : 'Ανοιξη-Φθινόπωρο
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : 'Ολα όσα έχουν γούνα!
Motto : Αύριο όλα θα είναι καλύτερα...
Ημερομηνία Εγγραφής : 13/10/2012
Mood : Ο Παρούλης μας αναζητάει το καλύτερο σπιτάκι! - Σελίδα 2 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ο Παρούλης μας αναζητάει το καλύτερο σπιτάκι! - Σελίδα 2 Empty Απ: Ο Παρούλης μας αναζητάει το καλύτερο σπιτάκι!

Δημοσίευση από Dreamer Δευ Οκτ 13, 2014 9:41 am

Καλή τύχη όμορφο και γλυκό αγοράκι! Το άστρο σου θα λάμψει άλλη μια φορά κι όλα θα πάνε καλά! Θα δεις!

heart heart heart heart
Dreamer
Dreamer
Καλλιτεχνό-γατα
Καλλιτεχνό-γατα

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Κερατσίνι
Αριθμός γατουνίων : 5 (Μπέντζαμιν, Ρίκυ, Μελένια, Χάρυ, Νεφέλη)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Άνοιξη, βέβαια! (ήλιος, πουλάκια, μυγάκια, λουλουδάκια...)
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Αγάπη, Χιονάτη, Χουρχουρίτσα, Shaggy, Ελίζα
Motto : Οι γυναίκες και οι γάτες θα κάνουν ό,τι τους αρέσει, και οι άντρες και οι σκύλοι θα πρέπει να χαλαρώσουν και να συνηθίσουν σʼ αυτήν την ιδέα.
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/03/2012
Mood : Ο Παρούλης μας αναζητάει το καλύτερο σπιτάκι! - Σελίδα 2 M_fire

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 2 από 2 Επιστροφή  1, 2

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης