gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Περί κολίτιδας και άλλων δαιμόνων

+4
Μαυρογατος
Osi
koneko
Zaxy
8 απαντήσεις

Σελίδα 2 από 2 Επιστροφή  1, 2

Πήγαινε κάτω

Περί κολίτιδας και άλλων δαιμόνων - Σελίδα 2 Empty Απ: Περί κολίτιδας και άλλων δαιμόνων

Δημοσίευση από Zaxy Δευ Ιουν 23, 2014 12:38 pm

Σε λίγο θα πάμε pet shop να εξοπλιστούμε. Δε νομίζω να πρόκειται για αλλεργία πάντως, μια εβδομάδα ρύζι και κοτόπουλο δεν είχε θέμα με το κοτόπουλο. Θα αρχίσουμε rc μισή μισή με w/d και σιγά σιγά θα σταματήσουμε την hills και βλέπουμε.
Zaxy
Zaxy
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 40
Τόπος : Κοντά στο νεράκι...
Αριθμός γατουνίων : 2 νιάου + 1 γαβ
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/06/2014
Mood : Περί κολίτιδας και άλλων δαιμόνων - Σελίδα 2 Lick

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Περί κολίτιδας και άλλων δαιμόνων - Σελίδα 2 Empty Απ: Περί κολίτιδας και άλλων δαιμόνων

Δημοσίευση από Zaxy Δευ Ιουν 23, 2014 9:48 pm

Καλησπέρα σας! Μήπως γνωρίζει κανείς αν τα drontal/milbemax αποπαρασιτώνουν giardia και κοκκιδίωση;
Zaxy
Zaxy
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 40
Τόπος : Κοντά στο νεράκι...
Αριθμός γατουνίων : 2 νιάου + 1 γαβ
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/06/2014
Mood : Περί κολίτιδας και άλλων δαιμόνων - Σελίδα 2 Lick

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Περί κολίτιδας και άλλων δαιμόνων - Σελίδα 2 Empty Απ: Περί κολίτιδας και άλλων δαιμόνων

Δημοσίευση από Τζούλι το Κατσούλι Δευ Ιουν 23, 2014 10:20 pm

Άπ' όσο ξέρω, όχι, για αυτά θέλει αντιβίωση. Το flagyl που δίνετε (όπως και το κτηνιατρικό stomorgyl, ανάλογα τι θα συστήσει ο κτηνίατρος) τα πιάνει αυτά.  Smile 
Τζούλι το Κατσούλι
Τζούλι το Κατσούλι
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Τόπος : Γατάγου
Αριθμός γατουνίων : Δυο λευκά θαύματα εντός σπιτιού, η μικρή μου πριγκίπισσα του ονείρου και οι νιαουριστοί μου θαμώνες στον κήπο!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Τρελλλλή ηλιοφάνεια και ζέστη!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ό,τι βγαίνει σε άσπρο, μαύρο, γκρι, πορτοκαλί, μπλε και όλες τις αποχρώσεις και τους συνδυασμούς τους...
Motto : Μια γάτα έχει εννιά ζωές. Στις τρεις πρώτες παίζει, στις τρεις επόμενες γυρίζει, στις τρεις τελευταίες μένει.
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2010
Mood : Περί κολίτιδας και άλλων δαιμόνων - Σελίδα 2 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Περί κολίτιδας και άλλων δαιμόνων - Σελίδα 2 Empty Απ: Περί κολίτιδας και άλλων δαιμόνων

Δημοσίευση από Τζούλι το Κατσούλι Δευ Ιουν 23, 2014 10:21 pm

Λογικά, αν ανοίξεις τις οδηγίες του φαρμάκου, το γράφει!
Τζούλι το Κατσούλι
Τζούλι το Κατσούλι
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Τόπος : Γατάγου
Αριθμός γατουνίων : Δυο λευκά θαύματα εντός σπιτιού, η μικρή μου πριγκίπισσα του ονείρου και οι νιαουριστοί μου θαμώνες στον κήπο!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Τρελλλλή ηλιοφάνεια και ζέστη!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ό,τι βγαίνει σε άσπρο, μαύρο, γκρι, πορτοκαλί, μπλε και όλες τις αποχρώσεις και τους συνδυασμούς τους...
Motto : Μια γάτα έχει εννιά ζωές. Στις τρεις πρώτες παίζει, στις τρεις επόμενες γυρίζει, στις τρεις τελευταίες μένει.
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2010
Mood : Περί κολίτιδας και άλλων δαιμόνων - Σελίδα 2 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Περί κολίτιδας και άλλων δαιμόνων - Σελίδα 2 Empty Απ: Περί κολίτιδας και άλλων δαιμόνων

Δημοσίευση από Zaxy Δευ Ιουν 23, 2014 10:31 pm

Το flagyl, που είναι και αυτό που υποπτεύεται ο γιατρός, είναι σίγουρα για το giardia αλλά για το άλλο θέλει άλλη αντιβίωση από όσο έψαξα. Μου φαίνεται τσάμπα θα πάρει τα milbemax και δε θέλω να τον επιβαρύνω κι άλλο με χημικά, αλλά καλύτερα να είμαστε σίγουροι. Θα πάρουμε fortiflora να στρώσουμε λιγο το εντεράκι τουλάχιστον.
Ευχαριστώ!!
Zaxy
Zaxy
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 40
Τόπος : Κοντά στο νεράκι...
Αριθμός γατουνίων : 2 νιάου + 1 γαβ
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/06/2014
Mood : Περί κολίτιδας και άλλων δαιμόνων - Σελίδα 2 Lick

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Περί κολίτιδας και άλλων δαιμόνων - Σελίδα 2 Empty Απ: Περί κολίτιδας και άλλων δαιμόνων

Δημοσίευση από Τζούλι το Κατσούλι Δευ Ιουν 23, 2014 10:42 pm

Κανονικά μετά από τόσες διάρροιες και μαλακά έπρεπε να έχει γίνει όχι μόνο ένα αλλά 2 και 3 τεστ κοπράνων! Από αυτό θα προσδιοριστεί ακριβώς τι έχει μέσα το έντερό του (αν υπάρχει κάτι παθογόνο δηλαδή!) και θα δοθεί το κατάλληλο φάρμακο. Επίσης μια ακτινογραφία σε κάποιες περιπτώσεις επίσης βοηθάει. Αν δεν έχετε κάνει τεστ κοπράνων (νόμισα ότι είχατε κάνει και έδειξε παράσιτα μόνο, γι' αυτό απόρησα και με το φλατζίλ στην αρχή), μίλα οπωσδήποτε με το γιατρό γι' αυτό το θέμα! Ελπίζω να μη σας είπε για κολονοσκόπηση, πάντως, χωρίς να κάνει έστω ένα τεστ κοπράνων... tafos 
Τζούλι το Κατσούλι
Τζούλι το Κατσούλι
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Τόπος : Γατάγου
Αριθμός γατουνίων : Δυο λευκά θαύματα εντός σπιτιού, η μικρή μου πριγκίπισσα του ονείρου και οι νιαουριστοί μου θαμώνες στον κήπο!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Τρελλλλή ηλιοφάνεια και ζέστη!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ό,τι βγαίνει σε άσπρο, μαύρο, γκρι, πορτοκαλί, μπλε και όλες τις αποχρώσεις και τους συνδυασμούς τους...
Motto : Μια γάτα έχει εννιά ζωές. Στις τρεις πρώτες παίζει, στις τρεις επόμενες γυρίζει, στις τρεις τελευταίες μένει.
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2010
Mood : Περί κολίτιδας και άλλων δαιμόνων - Σελίδα 2 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Περί κολίτιδας και άλλων δαιμόνων - Σελίδα 2 Empty Απ: Περί κολίτιδας και άλλων δαιμόνων

Δημοσίευση από Zaxy Δευ Ιουν 23, 2014 10:50 pm

Μα ακριβώς γι'αυτό έπαθα κι εγώ όταν είπε για κολονοσκόπηση χωρίς κάποια καλλιέργεια κοπράνων... Εννοείται πως δε θα προχωρήσουμε σε κάτι τέτοιο χωρίς καλλιέργεια. Απλώς λόγω της σταθερής -αν και αργής- βελτίωσης δεν έχουμε μιλήσει για κολονοσκοπηση εδώ και καιρό έτσι κι αλλιώς. Το giardia ειναι επίμονο και δε φεύγει εύκολα.
Zaxy
Zaxy
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 40
Τόπος : Κοντά στο νεράκι...
Αριθμός γατουνίων : 2 νιάου + 1 γαβ
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/06/2014
Mood : Περί κολίτιδας και άλλων δαιμόνων - Σελίδα 2 Lick

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Περί κολίτιδας και άλλων δαιμόνων - Σελίδα 2 Empty Απ: Περί κολίτιδας και άλλων δαιμόνων

Δημοσίευση από Τζούλι το Κατσούλι Δευ Ιουν 23, 2014 10:54 pm

Ωραία, απλώς αυτό ήθελα να πω, να το έχεις υπόψη σου. Έχω αλλάξει τρεις γιατρούς μέχρι να συνεφέρω τον δικό μου και ο καθένας έλεγε το μακρύ του και το κοντό του, γι' αυτό ήθελα να το αναφέρω για το τεστ! oksmily3 oksmily3 oksmily3 Το φορτιφλόρα θα βοηθήσει πιστεύω! Καλή σας ανάρρωση!
Τζούλι το Κατσούλι
Τζούλι το Κατσούλι
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Τόπος : Γατάγου
Αριθμός γατουνίων : Δυο λευκά θαύματα εντός σπιτιού, η μικρή μου πριγκίπισσα του ονείρου και οι νιαουριστοί μου θαμώνες στον κήπο!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Τρελλλλή ηλιοφάνεια και ζέστη!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ό,τι βγαίνει σε άσπρο, μαύρο, γκρι, πορτοκαλί, μπλε και όλες τις αποχρώσεις και τους συνδυασμούς τους...
Motto : Μια γάτα έχει εννιά ζωές. Στις τρεις πρώτες παίζει, στις τρεις επόμενες γυρίζει, στις τρεις τελευταίες μένει.
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2010
Mood : Περί κολίτιδας και άλλων δαιμόνων - Σελίδα 2 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Περί κολίτιδας και άλλων δαιμόνων - Σελίδα 2 Empty Απ: Περί κολίτιδας και άλλων δαιμόνων

Δημοσίευση από Osi Δευ Ιουν 23, 2014 11:02 pm

Ξερω οτι το Milbemax πιανει τα περισσοτερα, πολλα περισσοτερα απο το Drontal... Το giardia πως το καταλαβε ο κτηνιατρος? εκανε τεστ κοπρανων η του εδωσε κατ ευθειαν αντιβιωση?? Η ιδια η αντιβιωση προκαλει διαρροια να το ξερεις... Αν δεν εκανε τεστ κοπρανων και σου το ειπε ετσι τι να πω... Μη δεχτεις κωλονοσκοπιση χωρις τεστ κοπρανων!
μετα τη στειρωση και λογω φαρμακων εμενα ολες μου οι γατες κανουν διαρροια αλλα εχω παντα μια σακουλα κλινικη τροφη gastroenteric purina. Προσωπικα δεν την αλλαζω... οπως για θεμα ουροποιητικου δεν αλλαζω την O/s της Royal..
Μη ξοδεψεις λεφτα και μπουκωσεις φαρμακα τζαμπα στο ζωντανο... εμενα με ολη αυτη, την πολυ απλη οπως αποδειχτηκε στο τελος υποθεση, μου εφυγε πανω απο 500?... tafos 
Η σταδιακη αλλαγη δεν ειναι μιση τροφη... ξεκινας με 10 γραμμαρια στην ηδη τροφη που τρωει για 3 ημερες! Μετα απο 3 ημερες προσθετεις αλλα 10 γρμ. παλι για 3 μερες, μετα πας στα 20 γρμ για 3 μερες παλι και παει λεγοντας μεχρι να φτασεις την ημερησια δοσολογια. Ειδικα οταν θα σταματησεις την θεραπεια με τις κλινικες τροφες και θα περασεις σε καποια αλλη!
Μπορεις να του δινεις και fortiflora της purina, ειναι προβιοτικο και βοηθαει την χλωριδα του εντερου, επισης εχει παρα πολυ ωραια γευση. Το πασπαλιζεις πανω απο τις κροκετες!  Εμενα η κτηνιατρος μου δεν το ηξερε εγω το ανακαλυψα και της το ειπα. Στην αρχη βεβαια και ακομα δηλαδη του δινω γιαουρτι! ενα κουταλακι του γλυκου σε θερμοκρασια δωματιου. Οχι επιδορπιο προσεξε! Αυθεντικο γιαουρτι το οποιο οπως και σε μας τους ανθρωπους βοηθαει πολυ το εντερο.

Και προς Θεου μη δωσεις Drontal 3 συνεχομενες ημερες... δηλαδη ελεος!!! Ειναι χαπι που κραταει το ενα 3 μηνες!! και δεν τα πιανει και ολα! Απορω με τον γιατρο σου... Μην εχεις ΠΟΤΕ τυφλη εμπιστοσυνη σε κανεναν γιατρο! Παντα δευτερη γνωμη! Ο πρωτος μου κτηνιατρος που με εφερε με την αγνοια του σε αυτη την κατασταση ηταν οικογενειακος φιλος και τον ειχαμε κτηνιατρο για τουλαχιστον 15 χρονια...

Αν θελεις ακουσε με.. δωσε αυριο ενα χαπι μιλμπεμαξ μαζι με αμπουλα advocate (επισης πιανει τα περισσοτερα διοτι πιανει και καποια εσωτερικα, περισσοτερα απο stronghold) μετα απο 15 ημερες ακριβως παλι και ξανα μετα απο 15 ημερες. Αν παραλληλα δινεις και κλινικη τροφη στην εβδομαδα ο γατος σου θα ειναι περδικι! Εσυ φυσικα δεν θα σταματησεις! και αργοτερα μετα απο κανενα 2μηνο αλλαξε σταδιακα σε μια κανονικη τροφη.

Συγνωμη για το σεντονι αλλα επειδη τα περασα και τα θυμαμαι τρελαινομαι οταν σκεφτομαι τι περασα για κατι τοσο απλο...! Ευχομαι ολα να πανε καλα και να μην ταλαιπωρηθει αλλο ο γατουλης σου!
Osi
Osi
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 38
Αριθμός γατουνίων : 4 ζωη να 'χουν...!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Ηλιο και παλι ήλιο!!!!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Goldene, Συλβεστρος και Ματίλντα!!!!
Motto : Soft kitty, warm kitty, little ball of fur... Happy kitty, sleepy kitty, pur pur pur....
Ημερομηνία Εγγραφής : 06/11/2012
Mood : Περί κολίτιδας και άλλων δαιμόνων - Σελίδα 2 M_icecream

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Περί κολίτιδας και άλλων δαιμόνων - Σελίδα 2 Empty Απ: Περί κολίτιδας και άλλων δαιμόνων

Δημοσίευση από koneko Δευ Ιουν 23, 2014 11:07 pm

δεν τα πιανει. Το flagyl οπως προαναφερθηκε ειναι για αυτα.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Περί κολίτιδας και άλλων δαιμόνων - Σελίδα 2 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Περί κολίτιδας και άλλων δαιμόνων - Σελίδα 2 Empty Απ: Περί κολίτιδας και άλλων δαιμόνων

Δημοσίευση από Osi Δευ Ιουν 23, 2014 11:17 pm

koneko έγραψε:δεν τα πιανει. Το flagyl οπως προαναφερθηκε ειναι για αυτα.

Ρε Ηρω το flagyl ειναι αντιβιωση! και της την εδωσε γιατι νομιζει οτι εχει giardia! χωρις εξεταση κοπρανων χωρις τιποτα! ειναι δυνατον??
Osi
Osi
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 38
Αριθμός γατουνίων : 4 ζωη να 'χουν...!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Ηλιο και παλι ήλιο!!!!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Goldene, Συλβεστρος και Ματίλντα!!!!
Motto : Soft kitty, warm kitty, little ball of fur... Happy kitty, sleepy kitty, pur pur pur....
Ημερομηνία Εγγραφής : 06/11/2012
Mood : Περί κολίτιδας και άλλων δαιμόνων - Σελίδα 2 M_icecream

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Περί κολίτιδας και άλλων δαιμόνων - Σελίδα 2 Empty Απ: Περί κολίτιδας και άλλων δαιμόνων

Δημοσίευση από Zaxy Δευ Ιουν 23, 2014 11:18 pm

Το μισό-μισό δεν ήταν κυριολεξία, μετά απο αυτό που έγινε με το κοτόπουλο κροκέτα κροκέτα θα το δίνω!! Ευχαριστώ για τη δοσολογία, χρειαζόμαστε έναν μπούσουλα.

Σε ό,τι αφορά το θέμα του γιατρού, επειδή μας έχει αποδείξει την αξία του σε μπελάδες που είχαμε με τη σκυλίτσα μας, αλλά και για την διαθεςιμότητά του και για πολλά αλλα, δεν σκέφτομαι να πάω αλλού. Χωρίς αυτό να σημαίνει πως δεν συζητάμε τους προβληματισμούς μας μαζί του και πως δε θα το κάνουμε αν χρειαστεί.  

Αν δεν δούμε αλλαγή μέσα στο επόμενο δεκαήμερο θα πράξουμε αναλόγως. Το ότι με γατάκια δεν έχουμε πείρα σαν ζευγάρι ίσως δεν βοηθάει τον Λεωνιδάκο μας αλλά σίγουρα θελουμε το καλύτερο για εκείνον.
Zaxy
Zaxy
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 40
Τόπος : Κοντά στο νεράκι...
Αριθμός γατουνίων : 2 νιάου + 1 γαβ
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/06/2014
Mood : Περί κολίτιδας και άλλων δαιμόνων - Σελίδα 2 Lick

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Περί κολίτιδας και άλλων δαιμόνων - Σελίδα 2 Empty Απ: Περί κολίτιδας και άλλων δαιμόνων

Δημοσίευση από Zaxy Δευ Ιουν 23, 2014 11:20 pm

Κάθε παράσιτο νομίζω έχει διαφορετικά αποτελέσματα σε ό,τι αφορά υφή, χρώμα κοπράνων κλπ που ειναι πολύ χαρακτηριστικά του καθενός.
Zaxy
Zaxy
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 40
Τόπος : Κοντά στο νεράκι...
Αριθμός γατουνίων : 2 νιάου + 1 γαβ
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/06/2014
Mood : Περί κολίτιδας και άλλων δαιμόνων - Σελίδα 2 Lick

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Περί κολίτιδας και άλλων δαιμόνων - Σελίδα 2 Empty Απ: Περί κολίτιδας και άλλων δαιμόνων

Δημοσίευση από Osi Δευ Ιουν 23, 2014 11:23 pm

Zaxy έγραψε:Το μισό-μισό δεν ήταν κυριολεξία, μετά απο αυτό που έγινε με το κοτόπουλο κροκέτα κροκέτα θα το δίνω!! Ευχαριστώ για τη δοσολογία, χρειαζόμαστε έναν μπούσουλα.

Σε ό,τι αφορά το θέμα του γιατρού, επειδή μας έχει αποδείξει την αξία του σε μπελάδες που είχαμε με τη σκυλίτσα μας, αλλά και για την διαθεςιμότητά του και για πολλά αλλα, δεν σκέφτομαι να πάω αλλού. Χωρίς αυτό να σημαίνει πως δεν συζητάμε τους προβληματισμούς μας μαζί του και πως δε θα το κάνουμε αν χρειαστεί.  

Αν δεν δούμε αλλαγή μέσα στο επόμενο δεκαήμερο θα πράξουμε αναλόγως. Το ότι με γατάκια δεν έχουμε πείρα σαν ζευγάρι ίσως δεν βοηθάει τον Λεωνιδάκο μας αλλά σίγουρα θελουμε το καλύτερο για εκείνον.


 happy2 happy2 happy2 happy2 happy2 happy2 happy2 happy2 

Χμ... εδω θα σε προβληματισω λιγο γιατι αλλο σκυλος και αλλο γατα... και μενα ο παλιος κτηνιατρος στα σκυλια ειναι απαιχτος, στις γατες αστο καλυτερα...  tafos
Osi
Osi
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 38
Αριθμός γατουνίων : 4 ζωη να 'χουν...!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Ηλιο και παλι ήλιο!!!!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Goldene, Συλβεστρος και Ματίλντα!!!!
Motto : Soft kitty, warm kitty, little ball of fur... Happy kitty, sleepy kitty, pur pur pur....
Ημερομηνία Εγγραφής : 06/11/2012
Mood : Περί κολίτιδας και άλλων δαιμόνων - Σελίδα 2 M_icecream

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Περί κολίτιδας και άλλων δαιμόνων - Σελίδα 2 Empty Απ: Περί κολίτιδας και άλλων δαιμόνων

Δημοσίευση από Zaxy Δευ Ιουν 23, 2014 11:34 pm

Ναι δεν έχεις άδικο, αλλά αν μη τι άλλο έχει το benefit of the doubt. Εδω φταίω κι εγώ όπως το παρουσίασα πάντως, το flagyl δίνεται κυρίως για την κολίτιδα, να τα λέμε αυτά. Απλώς καλύπτει και την περίπτωση του giardia. Όχι τίποτε άλλο, θέλω να ξεμπερδεύουμε για να συστηθούμε! Θα τα καταφέρει ο Λίο μας, εδώ 3 μέρες σε αμάξι ήταν όταν τον βρήκαμε και στους 2.5 μήνες έπεσε από ταράτσα πολυκατοικίας... Σε ένα μαλακό παστάκι θα κολλήσουμε;;; Wink 
Zaxy
Zaxy
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 40
Τόπος : Κοντά στο νεράκι...
Αριθμός γατουνίων : 2 νιάου + 1 γαβ
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/06/2014
Mood : Περί κολίτιδας και άλλων δαιμόνων - Σελίδα 2 Lick

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Περί κολίτιδας και άλλων δαιμόνων - Σελίδα 2 Empty Απ: Περί κολίτιδας και άλλων δαιμόνων

Δημοσίευση από houlieta Δευ Ιουν 23, 2014 11:42 pm

Το drontal πάντως είναι ενα χάπι που όντως καταπολεμά λιγότερα παράσιτα, να περάσεις στο milbemax, όχι τωρα βεβαια, στην επόμενη αποπαρασιτωση.
Για τα υπόλοιπα, καλό κουράγιο και όλα να πάνε καλά.. Smile
houlieta
houlieta
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Τόπος : Crazy Waters
Αριθμός γατουνίων : 3 (Ο.ο)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Motto : ...and I whispered to the horse: Trust no man in whose eyes you don't see yourself reflected as an equal...
Ημερομηνία Εγγραφής : 15/03/2012
Mood : Περί κολίτιδας και άλλων δαιμόνων - Σελίδα 2 M_skat10

http://www.dpgr.gr/usergalleries/index.php?cat=15102

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Περί κολίτιδας και άλλων δαιμόνων - Σελίδα 2 Empty Απ: Περί κολίτιδας και άλλων δαιμόνων

Δημοσίευση από Zaxy Δευ Ιουν 23, 2014 11:55 pm

kissss 
Zaxy
Zaxy
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 40
Τόπος : Κοντά στο νεράκι...
Αριθμός γατουνίων : 2 νιάου + 1 γαβ
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/06/2014
Mood : Περί κολίτιδας και άλλων δαιμόνων - Σελίδα 2 Lick

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Περί κολίτιδας και άλλων δαιμόνων - Σελίδα 2 Empty Απ: Περί κολίτιδας και άλλων δαιμόνων

Δημοσίευση από koneko Τρι Ιουν 24, 2014 12:17 am

Osi, χρησιμοποιειται και για IBD.

Εγω παντως δεν θα το εδινα για τοσο μεγαλο διαστημα. Μπορει να προκαλεσει καρκινο
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Περί κολίτιδας και άλλων δαιμόνων - Σελίδα 2 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Περί κολίτιδας και άλλων δαιμόνων - Σελίδα 2 Empty Απ: Περί κολίτιδας και άλλων δαιμόνων

Δημοσίευση από Zaxy Πεμ Ιουν 26, 2014 1:56 pm

Καλημέρα!

Ο Λίο ήθελε να σας πούμε τα νέα μας. Του αρέσει πολύ η καινούρια τροφή, και η τουαλέτα πάει ήδη καλύτερα, σκουρύνανε τα κακάκια μας και αυτό είναι καλό σημάδι, άρα ευελπιστούμε σε βελτίωση όσο αυξάνεται η ποσότητα.
Δεν βρίσκαμε πουθενά τα fortiflora και δυστυχώς θα τα πάρουμε από αλυσίδα που δεν συμπαθούμε ιδιαίτερα...
Αύριο είναι η τελευταία μέρα αντιβίωσης και ελπίζουμε να μην χρειαστεί να τη συνεχίσουμε για πολύ ακόμη. Κάναμε και την αποπαρασίτωσή μας και ελπίζουμε για το καλύτερο.
Σας ευχαριστούμε όλους πολύ πολύ!

Περί κολίτιδας και άλλων δαιμόνων - Σελίδα 2 2ewjrci
Zaxy
Zaxy
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 40
Τόπος : Κοντά στο νεράκι...
Αριθμός γατουνίων : 2 νιάου + 1 γαβ
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/06/2014
Mood : Περί κολίτιδας και άλλων δαιμόνων - Σελίδα 2 Lick

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Περί κολίτιδας και άλλων δαιμόνων - Σελίδα 2 Empty Απ: Περί κολίτιδας και άλλων δαιμόνων

Δημοσίευση από koneko Πεμ Ιουν 26, 2014 2:12 pm

τι ομορφος! Μοιαζει με βεγγαλης!!! Περαστικα μικρουλη!
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Περί κολίτιδας και άλλων δαιμόνων - Σελίδα 2 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Περί κολίτιδας και άλλων δαιμόνων - Σελίδα 2 Empty Απ: Περί κολίτιδας και άλλων δαιμόνων

Δημοσίευση από Evakikou Πεμ Ιουν 26, 2014 5:44 pm

oksmily3 oksmily3 oksmily3 oksmily3 oksmily3 oksmily3 oksmily3 
κούκλος είναι! άντε περαστικά!!!
Evakikou
Evakikou
Catarazzi
Catarazzi

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 41
Τόπος : Κόρινθος
Αριθμός γατουνίων : 3
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Ζεστούλα!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Αρίστο σόρρυ.... Δεν θα μπορέσω... Μάθε να τουιτάρεις και θα τα λέμε από εκεί στους αγώνες... ΣΙΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΛ ΣΑΓΑΠΩ!!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/04/2012
Mood : Περί κολίτιδας και άλλων δαιμόνων - Σελίδα 2 M_yoohoo

http:// http://eva-kourou.wix.com/evakourou#!home/mainPage

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Περί κολίτιδας και άλλων δαιμόνων - Σελίδα 2 Empty Απ: Περί κολίτιδας και άλλων δαιμόνων

Δημοσίευση από Τζούλι το Κατσούλι Πεμ Ιουν 26, 2014 7:05 pm

ΜΠΡΑΒΟ σας!!! Πάρα πολύ χαίρομαι! Η τροφή παίζει τον πρώτο ρόλο στα εντερικά, εγώ αυτό έχω πλέον καταλάβει. Οποιαδήποτε άλλη παρέμβαση είναι συμπληρωματική άπαξ και η τροφή ταιριάζει στη γάτα. Καλή σας ανάρρωση και να μας γράψετε νέα! mati mati mati mati 
Τζούλι το Κατσούλι
Τζούλι το Κατσούλι
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Τόπος : Γατάγου
Αριθμός γατουνίων : Δυο λευκά θαύματα εντός σπιτιού, η μικρή μου πριγκίπισσα του ονείρου και οι νιαουριστοί μου θαμώνες στον κήπο!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Τρελλλλή ηλιοφάνεια και ζέστη!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ό,τι βγαίνει σε άσπρο, μαύρο, γκρι, πορτοκαλί, μπλε και όλες τις αποχρώσεις και τους συνδυασμούς τους...
Motto : Μια γάτα έχει εννιά ζωές. Στις τρεις πρώτες παίζει, στις τρεις επόμενες γυρίζει, στις τρεις τελευταίες μένει.
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2010
Mood : Περί κολίτιδας και άλλων δαιμόνων - Σελίδα 2 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Περί κολίτιδας και άλλων δαιμόνων - Σελίδα 2 Empty Απ: Περί κολίτιδας και άλλων δαιμόνων

Δημοσίευση από koneko Παρ Ιουν 27, 2014 3:21 am

Τζούλι το Κατσούλι έγραψε:ΜΠΡΑΒΟ σας!!! Πάρα πολύ χαίρομαι! Η τροφή παίζει τον πρώτο ρόλο στα εντερικά, εγώ αυτό έχω πλέον καταλάβει. Οποιαδήποτε άλλη παρέμβαση είναι συμπληρωματική άπαξ και η τροφή ταιριάζει στη γάτα. Καλή σας ανάρρωση και να μας γράψετε νέα! mati mati mati mati 

συμφωνω απολυτα! Μου πηρε 2 χρονια εμετων να το καταλαβω, αλλα ευτυχως λυθηκε το προβλημα μας!

Αν δεν μπορεις να βρεις το fortiflora, πηγαινε σε ενα φαρμακειο και ρωτα αν εχουν προβιοτικα acidophilus (τυπος καλου βακτηριου που βρισκεται στο γιαουρτι συνηθως και βοηθαει στην "επιδιορθωση" της χλωριδας του εντερου). Με τοση αντιβιωση σιγουρα εχει αλλοιωθει η χλωριδα του εντερου του και το γιαουρτι δεν θα το συνιστουσα στην παρουσα φαση.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Περί κολίτιδας και άλλων δαιμόνων - Σελίδα 2 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Περί κολίτιδας και άλλων δαιμόνων - Σελίδα 2 Empty Απ: Περί κολίτιδας και άλλων δαιμόνων

Δημοσίευση από Zaxy Κυρ Ιουν 29, 2014 1:29 pm

Βρήκαμε τα fortiflora και τα έχουμε ξεκινήσει από την Παρασκευή. Μέχρι και η Πέρσα (η σκυλίτσα μας) τα λιγουρεύεται, με το που φάει ο Λίο πάει και γλύφει το μπωλάκι του! Δεν έχουμε ξαναπάρει αντιβίωση από προχτές και θα δούμε πώς θα πάει.  Χτες ήταν καλά τα πράγματα, σήμερα το πρωί ήταν αρκετά μαλακά. Είμαστε στο 1/3 rc και 2/3 hills. Αυτά τα νέα μας!

 cheers
Zaxy
Zaxy
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 40
Τόπος : Κοντά στο νεράκι...
Αριθμός γατουνίων : 2 νιάου + 1 γαβ
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/06/2014
Mood : Περί κολίτιδας και άλλων δαιμόνων - Σελίδα 2 Lick

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Περί κολίτιδας και άλλων δαιμόνων - Σελίδα 2 Empty Απ: Περί κολίτιδας και άλλων δαιμόνων

Δημοσίευση από Zaxy Πεμ Ιουλ 03, 2014 12:17 pm

Καλημέρα σε όλους! Σας μεταφέρω τα τελευταία (και απ'ό,τι φαίνεται τελικά) νέα για τον Λίο μας. Ο γατούλης μας πάσχει από ήπια μορφή H συνδρόμου ευερέθιστου κόλου. Η rc έγινε δεκτή χωρίς προβλήματα και θα συνεχίσουμε με αυτην για τρεις μήνες τουλάχιστον. Πιθανώς με τα fortiflora (χίλια ευχαριστώ για την σύσταση!) έχει ισορροπήσει πάρα πολύ το θέμα της τουαλέτας, πλέον πηγαίνουμε μια φορά κάθε μέρα, όπως παλιά, ενώ πριν χάναμε μέρες στο ενδιάμεσο. Θα προσέχουμε για πάντα τη διατροφή μας και τις αποπαρασιτώσεις μας και κατά τ' άλλα θα είμαστε μια χαρά.

Σύντομα το σύντομο βιογραφικό μας και φωτογραφίες στην αντίστοιχη ενότητα.

Η βοήθειά σας ήταν πολύτιμη, ευχαριστούμε πολύ!

 chouzeyes
Zaxy
Zaxy
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 40
Τόπος : Κοντά στο νεράκι...
Αριθμός γατουνίων : 2 νιάου + 1 γαβ
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/06/2014
Mood : Περί κολίτιδας και άλλων δαιμόνων - Σελίδα 2 Lick

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Περί κολίτιδας και άλλων δαιμόνων - Σελίδα 2 Empty Απ: Περί κολίτιδας και άλλων δαιμόνων

Δημοσίευση από koneko Πεμ Ιουλ 03, 2014 12:52 pm

Ευχομαι να συνεχισει ετσι και να παει ακομα καλυτερα!  Veryhappy 
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Περί κολίτιδας και άλλων δαιμόνων - Σελίδα 2 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Περί κολίτιδας και άλλων δαιμόνων - Σελίδα 2 Empty Απ: Περί κολίτιδας και άλλων δαιμόνων

Δημοσίευση από Τζούλι το Κατσούλι Πεμ Ιουλ 03, 2014 1:32 pm

ΜΠΡΑΒΟ!!! Η gastrointestinal απ' όσες εντερικές τροφές έχω δοκιμάσει κάνει θαύματα... Εύχομαι να πάει τέλεια στο εξής! Εμείς ενάμιση χρόνο περίπου ήμασταν με ειδικές τροφές, αλλά, από τότε που συνήλθε, δεν τον έχει ξαναπειράξει τίποτα και τρώει κανονικό φαγάκι χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα. Σιδερένιος ο νέος, περιμένουμε συστάσεις! Veryhappy Veryhappy Veryhappy Veryhappy mati mati mati mati 
Τζούλι το Κατσούλι
Τζούλι το Κατσούλι
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Τόπος : Γατάγου
Αριθμός γατουνίων : Δυο λευκά θαύματα εντός σπιτιού, η μικρή μου πριγκίπισσα του ονείρου και οι νιαουριστοί μου θαμώνες στον κήπο!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Τρελλλλή ηλιοφάνεια και ζέστη!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ό,τι βγαίνει σε άσπρο, μαύρο, γκρι, πορτοκαλί, μπλε και όλες τις αποχρώσεις και τους συνδυασμούς τους...
Motto : Μια γάτα έχει εννιά ζωές. Στις τρεις πρώτες παίζει, στις τρεις επόμενες γυρίζει, στις τρεις τελευταίες μένει.
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2010
Mood : Περί κολίτιδας και άλλων δαιμόνων - Σελίδα 2 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Περί κολίτιδας και άλλων δαιμόνων - Σελίδα 2 Empty Απ: Περί κολίτιδας και άλλων δαιμόνων

Δημοσίευση από Zaxy Τετ Ιουλ 23, 2014 2:39 pm

Μιας και θα προχωρήσουμε στις συστάσεις σήμερα, να σας πούμε κι εδώ πως ο Λίο έχει επανέλθει πλήρως! Θα συνεχίσουμε για δυο μήνες ακόμη με ρόγιαλ και μετά θα δοκιμάσουμε σιγά σιγά μη κτηνιατρική τροφή.

Θέλω να σας ευχαριστήσω μέσα από την καρδιά μου, η βοήθειά σας ήταν πολύτιμη και καθοριστική. Ακόμη θα τρέχαμε αν δεν το ψάχναμε με τις συμβουλές σας!

Καλή συνέχεια στο καλοκαίρι όλων!!
Zaxy
Zaxy
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 40
Τόπος : Κοντά στο νεράκι...
Αριθμός γατουνίων : 2 νιάου + 1 γαβ
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/06/2014
Mood : Περί κολίτιδας και άλλων δαιμόνων - Σελίδα 2 Lick

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Περί κολίτιδας και άλλων δαιμόνων - Σελίδα 2 Empty Απ: Περί κολίτιδας και άλλων δαιμόνων

Δημοσίευση από Cookieboo Τρι Φεβ 10, 2015 8:52 pm

Καλησπέρα σας!Έχω ένα εξωτικό κοντότριχο γατάκι σχεδόν 7 μηνών εδώ και περίπου 4 μήνες. Από τη δεύτερη μέρα που τον φέραμε σπίτι ξεκίνησε και έκανε κίτρινα μαλακά κακά τα οποία που και που περιείχαν βλέννες και αίμα. Επιπλέον ο γατούλης πριν πάει τουαλέτα φώναζε σαν να πονούσε. Επίσης είχε πολλές καφέ τσίμπλες στα μάτια και δάκρυζαν σε μεγάλο βαθμό. Κατά τα άλλα ήταν πάρα πολύ ορεξάτος και έπαιζε και έπαιρνε κανονικά κιλά. Η κτηνίατρος μας συμβούλευσε να του αλλάξουμε την τροφή και να του δίνουμε την royal canin gastrointestinal αλλά μετά από σχεδόν ένα μήνα δεν είχαμε δει αποτέλεσμα! Έτσι μας είπε να κάνουμε κοπρανολογικές εξετάσεις και βγήκε ότι έχει giardia και μας έδωσε θεραπεία για 5 μέρες με πάστα panacur. Το μόνο που άλλαξε από την εμφάνιση στα κακά του ήταν ότι δεν έβγαζε πια βλέννες με αίμα. Η γιατρός μας είπε να περιμένουμε πάλι να στρώσει με την τροφή αλλά 20 μέρες μετά ακόμα συνεχιζόταν η ίδια κατάσταση έτσι κάναμε πάλι τεστ για giardia η οποία βγήκε αρνητική αυτή τη φορά. Απελπισμένη και βλέποντας ότι η κατάσταση έμενε στάσιμη πήγε ο νους μου στα χειρότερα και έκανα εξέταση για aids,λευχαιμία και λοιμώδη περιτονίτιδα (fip). τα δύο πρώτα βγήκαν αρνητικά αλλά το τρίτο θετικό. Έτσι μου είπε η κτηνίατρος ότι από εκεί προέρχονται τα προβλήματα και ότι δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα. Μόλις το άκουσα αυτό κόντεψα να πεθάνω από τη στεναχώρια μου!! Tην επόμενη μέρα πήγα σε άλλο γιατρό ο οποίος μου είπε ότι αυτό το τεστ (fip) δε δείχνει τίποτα από μόνο του και δε χρειαζόταν καν να έχουμε κάνει καμία από αυτές τις εξετάσεις!!!Τον εξέτασε και δεν είδε κάτι ανησυχητικό για περιτονίτιδα!! Μας έδωσε 5 μέρες tobradex για τα μάτια τα οποία καθάρισαν εντελώς και 10 μέρες flagyl μαζί με ένα χάπι για να μη χαλάσει η χλωρίδα του εντέρου του από την αντιβίωση!! Από την πρώτη μέρα και για τις επόμενες 5 μέρες της θεραπείας άλλαξαν χρώμα τα κακά του και έσφιξαν εντελώς αλλά από την 6 μέρα και έπειτα ξαναμαλάκωσαν (χωρίς όμως να κιτρινίσουν πάλι) και είχαμε και αρκετή ακράτεια κοπράνων. Χτες που τελείωσε η θεραπεία του τον πήγαμε πάλι στο γιατρό και μας είπε ότι πρέπει να έχει προκληθεί φλεγμονή στο έντερο του από το giardia και η ακράτεια κοπράνων, όπως και η ερυθρότητα στον πωπό του πρέπει να προέρχεται από τη σύσπαση του εντέρου (σπαστική κολίτιδα). Μας έδωσε prezolon για τις 3 πρώτες μέρες από ένα χαπάκι κάθε 12 ώρες και για τις επόμενες 10 μέρες από μισό χαπάκι κάθε 12 ώρες. Από τροφή να συνεχίσουμε τη gastrointestinal Ο γατούλης είναι 3.150 κιλά. Μήπως έχει κανείς παρόμοια εμπειρία να με συμβουλεύσει γιατί στεναχωριέμαι πολύ που τον βλέπω να ταλαιπωρείται!!

Cookieboo
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 10/02/2015

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Περί κολίτιδας και άλλων δαιμόνων - Σελίδα 2 Empty Απ: Περί κολίτιδας και άλλων δαιμόνων

Δημοσίευση από koneko Τρι Φεβ 10, 2015 9:16 pm

δοκιμασε να του δωσεις βραστο κοτοπουλακι με λιγο αλεσμενο τσοφλι αυγου (λιγοτερο απο 1/4 κουταλακι του γλυκου αν γευμα). Αν δεν δεις διαφορα, δοκιμασε να προσθεσεις βραστη κολοκυθα (1 κουταλια της σουπας ανα γευμα). Περαστικα στο γατακι!

Ασχετο: μηπως το πηρες απο pet shop το γατι;
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Περί κολίτιδας και άλλων δαιμόνων - Σελίδα 2 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Περί κολίτιδας και άλλων δαιμόνων - Σελίδα 2 Empty Απ: Περί κολίτιδας και άλλων δαιμόνων

Δημοσίευση από Zaxy Τρι Φεβ 10, 2015 9:54 pm

Και φακελάκια fortiflora επίσης.
Zaxy
Zaxy
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 40
Τόπος : Κοντά στο νεράκι...
Αριθμός γατουνίων : 2 νιάου + 1 γαβ
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/06/2014
Mood : Περί κολίτιδας και άλλων δαιμόνων - Σελίδα 2 Lick

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Περί κολίτιδας και άλλων δαιμόνων - Σελίδα 2 Empty Απ: Περί κολίτιδας και άλλων δαιμόνων

Δημοσίευση από Cookieboo Τρι Φεβ 10, 2015 10:37 pm

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την άμεση απάντησή σας!! Οι συμβουλές σας είναι πολύ χρήσιμες!! Ευτυχώς σήμερα όλη δεν είχαμε θέμα ακράτειας!! Smile Το γατάκι το πήραμε από αγγελία και η κυρία που μας το έδωσε είχε και άλλα ζωάκια στο σπίτι οπότε λογικά από εκεί θα ήρθε σε επαφή με τους ιούς αφού το έχουμε αποκλειστικά μέσα!! Αυτό που με ανησυχεί περισσότερο είναι μήπως τώρα που ξεκίνησε την κορτιζόνη πέσει πολύ το ανοσοποιητικό του και από φορέας του fip νοσήσει αν και μας καθησύχασε ο κτηνίατρος ότι μετά τις 3 εβδομάδες χορήγησης υπάρχει περίπτωση να πέσουν πολύ οι άμυνες του οργανισμού!!

Cookieboo
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 10/02/2015

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Περί κολίτιδας και άλλων δαιμόνων - Σελίδα 2 Empty Απ: Περί κολίτιδας και άλλων δαιμόνων

Δημοσίευση από koneko Τρι Φεβ 10, 2015 11:37 pm

πολλα γατακια ειναι θετικα στον κορωναιο αλλα δεν νοσουν. Απο την στιγμη που δεν εχει συμπτωματα περιτονιτιδας μην ανησυχεις.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Περί κολίτιδας και άλλων δαιμόνων - Σελίδα 2 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Περί κολίτιδας και άλλων δαιμόνων - Σελίδα 2 Empty Απ: Περί κολίτιδας και άλλων δαιμόνων

Δημοσίευση από Cookieboo Τετ Φεβ 11, 2015 8:35 pm

Έχεις δίκιο!!Θα προσπαθήσω να μη το σκέφτομαι γιατί το μόνο που καταφέρνω είναι να αγχώνομαι και δε θέλω να του μεταφέρω και αυτού την αγωνία μου!!

Cookieboo
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 10/02/2015

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 2 από 2 Επιστροφή  1, 2

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης