gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

ΕΠΕΙΓΟΝ - ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ ΓΑΤΑΚΙ

+20
ZIZIKOS
Μιρέλλα
alex..niaou
calliope g.
Mary-Fish
FROGK
psipsa
thanoschris1
Gatoplikti
Osi
tsili
zeledaki
fotini123
houlieta
f.m123
mpoulaalekoula
Karamela
otz
kouix
koneko
24 απαντήσεις

Σελίδα 5 από 6 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

ΕΠΕΙΓΟΝ - ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ ΓΑΤΑΚΙ - Σελίδα 5 Empty Απ: ΕΠΕΙΓΟΝ - ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ ΓΑΤΑΚΙ

Δημοσίευση από koneko Πεμ Ιουν 05, 2014 10:59 am

πρεπει να ειναι περιπου 4 εβδομαδων τωρα, αλλα μου φαινεται μικροτερη. Εχω την εντυπωση οτι δεν εχει μεγαλωσει σχεδον καθολου την τελευταια εβδομαδα.

Τελικα βρηκα κιμα στο ψυγειο τον οποιο ανακατεψα με λιγο γαλα και τον εφαγε. Το πως το εφαγε βεβαια ειναι αλλο θεμα  happy2 Στο τελος της τον εδινα απο το χερι μου αλλα δεν το δαγκωνε για να το φαει, προσπαθουσε να το ρουφηξει. Τελικα το εφαγε με αυτο τον τροπο, αφου πασαλειψε τα παντα στο περασμα της  happy2 Θα παω αργοτερα να παρω κονσερβες για γατες γιατι μου φαινονται οτι τρωγονται πιο ευκολα με τον τροπο που προσπαθει να φαει. Ο κιμας εχει κομματακια μεσα. Θα παω να δω αν εχουν και κροκετες orijen για αργοτερα γιατι δεν θελω να κανουν καμια μλκια οι γονεις μου με την τροφη της και επηρεαστει η αναπτυξη της.

Για το θεμα αμμολεκανης, λεω να βαλω ενα χαμηλο ταπερ με αμμο απο καλαμποκι μεσα για να αρχισει σιγα σιγα να μαθαινει. Αλλα προβληματιζομαι απο την αλλη μηπως αρχισει να τρωει το καλαμποκι ή μηπως τελικα δεν μαθει καν να πηγαινει στην αμμο επειδη το καλαμποκι προφανως δεν ειναι αμμος και δεν θα ξυπνησει το ενστικτο της.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : ΕΠΕΙΓΟΝ - ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ ΓΑΤΑΚΙ - Σελίδα 5 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΕΠΕΙΓΟΝ - ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ ΓΑΤΑΚΙ - Σελίδα 5 Empty Απ: ΕΠΕΙΓΟΝ - ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ ΓΑΤΑΚΙ

Δημοσίευση από koneko Πεμ Ιουν 05, 2014 11:05 am

τελικα τα μωρα γατια ειναι σκετος μπελας. Απορω γιατι μερικοι επιμενουν να θελουν ντε και καλα μωρα, και κυριως 4 εβδομαδων γατια. Δεν το χωραει ο νους μου. Ακομα και αυτα των 8 εβδομαδων ειναι πολυ μικρα. Απο 3 μηνων και πανω τα θεωρω πιο ανεξαρτητα με λιγοτερους μπελαδες.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : ΕΠΕΙΓΟΝ - ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ ΓΑΤΑΚΙ - Σελίδα 5 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΕΠΕΙΓΟΝ - ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ ΓΑΤΑΚΙ - Σελίδα 5 Empty Απ: ΕΠΕΙΓΟΝ - ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ ΓΑΤΑΚΙ

Δημοσίευση από fotini123 Πεμ Ιουν 05, 2014 11:30 am

Έτσι είναι αλλά είναι πολύ γλυκά σε αυτή την ηλικία..... flower  flower  flower 
Η πρώτη άμμος που πήρα στη μικρή ήταν η everclean. Επειδή ήταν ατσούμπαλο μωράκι (μάλλον δεν είχε συνηθίσει ακόμη) στην προσπάθειά της να σκεπάσει τα τσισάκια της τα πατούσε και κολλούσαν στα πατουσάκια της κόκκοι άμμου. Μετά στην προσπάθειά της να καθαριστεί έτρωγε και άμμο. Τις ώρες που ήμουν στο σπίτι παραφύλαγα πότε θα πάει στην άμμο για να καθαρίσω τα πατουσάκια της όταν έλειπα όμως...Τελικά πήρα άμμο με πετραδάκια.
Η πρώτη της αμμολεκάνη ήταν ταψάκι μιας χρήσεως  happy2
Δεν νομίζω πως έχει σημασία αν η άμμος είναι από καλαμπόκι ή από κάποιο άλλο υλικό. Και σιγά μην τη φάει. Ήδη έχει δείξει την τάση του το κορίτσι. Ωμά  happy2 !
fotini123
fotini123
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Αριθμός γατουνίων : 1
Motto : say no to speciesism
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/08/2013
Mood : ΕΠΕΙΓΟΝ - ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ ΓΑΤΑΚΙ - Σελίδα 5 M_playtrain

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΕΠΕΙΓΟΝ - ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ ΓΑΤΑΚΙ - Σελίδα 5 Empty Απ: ΕΠΕΙΓΟΝ - ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ ΓΑΤΑΚΙ

Δημοσίευση από koneko Πεμ Ιουν 05, 2014 12:30 pm

Μη το λες, οταν γεμιζω τον νιπτηρα με νερο για να την κανω μπανιο και την βουταω προσπαθει να πιει νερο  happy2 Αχορταγη ειναι  happy2 Αυριο μαλλον θα την παω για αποπαρασιτωση (εσωτερικη και εξωτερικη). Νομιζω οτι απαλλαχτηκε εντελως απο τους ψυλλους. Δεν βλεπω καθολου μαυρα στιγματα στο κουτι της, ουτε εχω δει καποιον ψυλλο να περπαταει επανω της. Αλλα δεν βλαπτει να την ψεκασω λιγο.

Θα δοκιμασω στο επομενο γευμα να της δωσω γαλα απο πιατακι αλλα πολυ φοβαμαι οτι αντι να το πιει θα καταληξει να κολυμπαει σε αυτο  tafos 

Θα παω σε λιγο να βαλω και την αμμολεκανη στο κουτι της, το οποιο το εχει κατουρησει ολο, εχω βαρεθει να αλλαζω πετσετες.

ΥΓ: τα ενηλικα γατια μου φαινονται πιο γλυκα απο τα μικρα  tafos 
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : ΕΠΕΙΓΟΝ - ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ ΓΑΤΑΚΙ - Σελίδα 5 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΕΠΕΙΓΟΝ - ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ ΓΑΤΑΚΙ - Σελίδα 5 Empty Απ: ΕΠΕΙΓΟΝ - ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ ΓΑΤΑΚΙ

Δημοσίευση από otz Πεμ Ιουν 05, 2014 2:46 pm

Εγώ λιώνω όταν βλέπω μωρά γατιά, αλλά οι δικοί μου γάτοι μου αρέσουν πιο πολύ τώρα που μεγάλωσαν, γιατί έχουν διαμορφώσει χαρακτήρα.

Για πρώτη αμμολεκάνη μπορείς να βάλεις και πιατάκι γλάστρας, που είναι χαμηλό.
otz
otz
Καλλιτεχνό-γατα
Καλλιτεχνό-γατα

Θηλυκό
Κόκκορας
Ηλικία : 42
Τόπος : Χίος
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Καλοκαίρι
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Dexter και Ninja
Motto : Καλύτερα να είσαι αισιόδοξος και να έχεις άδικο, παρά να είσαι απαισιόδοξος και να έχεις δίκιο.
Ημερομηνία Εγγραφής : 24/07/2011
Mood : ΕΠΕΙΓΟΝ - ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ ΓΑΤΑΚΙ - Σελίδα 5 M_love

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΕΠΕΙΓΟΝ - ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ ΓΑΤΑΚΙ - Σελίδα 5 Empty Απ: ΕΠΕΙΓΟΝ - ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ ΓΑΤΑΚΙ

Δημοσίευση από koneko Παρ Ιουν 06, 2014 3:16 pm

Σημερα μου φανηκε αρκετα αδυνατη. Γενικα απο την ημερα που την βρηκα μου φαινοταν σκελετωμενη (πιανεις πλευρα, λεκανη) και φαινονται τα πισω ποδια της αδυνατα (βασικα ετσι ηταν και οταν πηρα τον δικο μου, οποτε μπορει να λεω βλακειες). Ειναι φυσιολογικο να ειναι ετσι παρολο που την ταιζω συχνα και πολυ; Μηπως φταιει που δεν πινει μητρικο γαλα; Μπορει να λεω και χαζομαρες γιατι την συγκριση την κανω με τον δικο μου που ειναι ενηλικος και υπερβολικα μυωδης (aka γομαρι).

Απο χθες τρωει 3 γευματα στερεα τροφη και 3 γαλα. Ειναι καλα ή να της κοψω το γαλα εντελως;
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : ΕΠΕΙΓΟΝ - ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ ΓΑΤΑΚΙ - Σελίδα 5 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΕΠΕΙΓΟΝ - ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ ΓΑΤΑΚΙ - Σελίδα 5 Empty Απ: ΕΠΕΙΓΟΝ - ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ ΓΑΤΑΚΙ

Δημοσίευση από otz Παρ Ιουν 06, 2014 3:49 pm

Αν δεν πίνει μόνη της νερό, μην της κόβεις το γάλα, να παίρνει και υγρά. ή δίνε της νερό.
otz
otz
Καλλιτεχνό-γατα
Καλλιτεχνό-γατα

Θηλυκό
Κόκκορας
Ηλικία : 42
Τόπος : Χίος
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Καλοκαίρι
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Dexter και Ninja
Motto : Καλύτερα να είσαι αισιόδοξος και να έχεις άδικο, παρά να είσαι απαισιόδοξος και να έχεις δίκιο.
Ημερομηνία Εγγραφής : 24/07/2011
Mood : ΕΠΕΙΓΟΝ - ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ ΓΑΤΑΚΙ - Σελίδα 5 M_love

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΕΠΕΙΓΟΝ - ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ ΓΑΤΑΚΙ - Σελίδα 5 Empty Απ: ΕΠΕΙΓΟΝ - ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ ΓΑΤΑΚΙ

Δημοσίευση από koneko Σαβ Ιουν 07, 2014 1:33 pm

χθες πηρα κονσερβες για μωρα γατια των 85γρ. Της εδωσα την μιση την οποια ανακτεψα με 15ml γαλα και το εφαγε ολο. Μου φανηκε πολυ και σημερα το πρωι της εδωσα την μιση ποσοτητα με την προυποθεση οτι θα την ταισω μετα απο 3 ωρες. Το εφαγε ολο αλλα μετα συνεχιζε να πειναει. Μου φανηκε πολυ μεγαλη η ποσοτητα που εφαγε χθες. Ποσο πρεπει να τρωνε τα γατακια 4 εβδομαδων περιπου (σε καθε γευμα ή συνολικα την ημερα)?

Α, επισης το εσκασε απο το κουτι της και εκανε βολτες  tafos Βαζω πανω κατι βαρυ αλλα καταφερε και βγηκε. Ειχα μια γατοφορο πλαστικια αλλα μαλλον μου την εκλεψαν γιατι δεν μπορω να την βρω  angry2 Μηπως να παρω ενα kennel να την περιοριζω;
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : ΕΠΕΙΓΟΝ - ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ ΓΑΤΑΚΙ - Σελίδα 5 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΕΠΕΙΓΟΝ - ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ ΓΑΤΑΚΙ - Σελίδα 5 Empty Απ: ΕΠΕΙΓΟΝ - ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ ΓΑΤΑΚΙ

Δημοσίευση από f.m123 Σαβ Ιουν 07, 2014 4:32 pm

koneko έγραψε:χθες πηρα κονσερβες για μωρα γατια των 85γρ. Της εδωσα την μιση την οποια ανακτεψα με 15ml γαλα και το εφαγε ολο. Μου φανηκε πολυ και σημερα το πρωι της εδωσα την μιση ποσοτητα με την προυποθεση οτι θα την ταισω μετα απο 3 ωρες. Το εφαγε ολο αλλα μετα συνεχιζε να πειναει. Μου φανηκε πολυ μεγαλη η ποσοτητα που εφαγε χθες. Ποσο πρεπει να τρωνε τα γατακια 4 εβδομαδων περιπου (σε καθε γευμα ή συνολικα την ημερα)?

Α, επισης το εσκασε απο το κουτι της και εκανε βολτες  tafos Βαζω πανω κατι βαρυ αλλα καταφερε και βγηκε. Ειχα μια γατοφορο πλαστικια αλλα μαλλον μου την εκλεψαν γιατι δεν μπορω να την βρω  angry2 Μηπως να παρω ενα kennel να την περιοριζω;
Γιατί να την περιορίζεις  Suspect 
Όσο πεινάει μπορεί να τρώει! Αν είναι 4 εβδομάδων, καιρός να αρχίσεις με babu κροκετούλες (ή kitten, λόγω μεγέθους). Άστης κονσέρβα σε κομματάκια να τη φάει από το πιάτο. Καιρός να αρχίσει να πηγαίνει και στην άμμο της!
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : ΕΠΕΙΓΟΝ - ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ ΓΑΤΑΚΙ - Σελίδα 5 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΕΠΕΙΓΟΝ - ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ ΓΑΤΑΚΙ - Σελίδα 5 Empty Απ: ΕΠΕΙΓΟΝ - ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ ΓΑΤΑΚΙ

Δημοσίευση από koneko Σαβ Ιουν 07, 2014 5:08 pm

Πριν 3 ημερες ειχε κανει διαρροια γιατι ετρωγε πολυ και η κοιλια της ειχε γινει μπαλονι. Τωρα εχει να κανει κακακια απο τοτε και η κοιλια της παλι αρχισε να πρηζεται και φοβαμαι μη παθει παλι διαρροια.

Ακομα δεν μπορει να φαει σαν γατα, βουταει ολοκληρη στο πιατο και γινεται χαλια. Δηλαδη δεν μπορω να αφησω κονσερβα γιατι θα την βρω πασαλειμενη πανω της και στην φωλια της. Την περιοριζω γιατι αν την αφησω θα κατουρησει ολο το σπιτι και επιπλεον δεν θελω να ερθει σε επαφη μαζι της ο δικος μου (πχ να χωθει στο δωματιο χωρις να τον παρουμε πρεφα) γιατι αν εχει λευχαιμια ή aids, μπορει να κολλησει και ο δικος μου. Βεβαια τωρα ειναι μικρο και περιοριζεται, αλλα οταν μεγαλωσει λιγο ακομα θα πρεπει προφανως να κυκλοφορει οσο θελει. Ακομα παντως δεν μπορει να περπατησει κανονικα, πεφτει καπου καπου και σερνει λιγο τα πισω ποδια της.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : ΕΠΕΙΓΟΝ - ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ ΓΑΤΑΚΙ - Σελίδα 5 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΕΠΕΙΓΟΝ - ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ ΓΑΤΑΚΙ - Σελίδα 5 Empty Απ: ΕΠΕΙΓΟΝ - ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ ΓΑΤΑΚΙ

Δημοσίευση από koneko Σαβ Ιουν 07, 2014 8:33 pm

Σημερα κατουρησε αιμα. Ειδα κατι κοκκινο και νομιζα οτι επειδη βγαζει δοντια μασησε την πετσετα και ματωσαν τα ουλα της. Δεν ηταν δηλαδη το αιμα μια ενιαια κηλιδα αλλα ειχε ραβδωσεις. Πριν που ετριψα τον πισινουλη της μου φανηκε οτι ειχαν μια πολυ ελαφρια ροζ αποχρωση. Εχω φρικαρει. Αυριο ειναι κλειστα, μεθαυριο τα ιδια, τι θα κανω?!?!?! Κατουραει παντως, αρα μαλλον ειναι ουρολοιμωξη. Το μονο που μπορω να κανω αν δεν βρω κτηνιατρο ειναι να της δινω με συριγγα νερο ανα 1 ωρα για να κατουραει πιο συχνα, μηπως και αποβαλλει τα βακτηρια. Δεν ξερω τι αλλο να κανω  pale pale pale pale pale pale 
Φοβαμαι οτι το κακο εγινε τοτε που την βρηκα πασαλειμενη απο την διαρροια  pale 
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : ΕΠΕΙΓΟΝ - ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ ΓΑΤΑΚΙ - Σελίδα 5 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΕΠΕΙΓΟΝ - ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ ΓΑΤΑΚΙ - Σελίδα 5 Empty Απ: ΕΠΕΙΓΟΝ - ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ ΓΑΤΑΚΙ

Δημοσίευση από fotini123 Σαβ Ιουν 07, 2014 9:54 pm

Τι είναι τώρα αυτό? Αν είναι ουρολοίμωξη θα χρειαστεί αντιβίωση. Νομίζω πως πρέπει να την δει κτηνίατρος αλλά τέτοια μέρα.....
Εκτός από το πολύ νερό στην ουρολοίμωξη βοηθάει πολύ ο χυμός cranberry. Πιστεύω πως είναι ασφαλής η χορήγηση μικρής ποσότητας γιατί η orijen cat & kitten έχει μέσα και cranberry αλλά δεν μπορώ να είμαι σίγουρη...
fotini123
fotini123
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Αριθμός γατουνίων : 1
Motto : say no to speciesism
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/08/2013
Mood : ΕΠΕΙΓΟΝ - ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ ΓΑΤΑΚΙ - Σελίδα 5 M_playtrain

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΕΠΕΙΓΟΝ - ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ ΓΑΤΑΚΙ - Σελίδα 5 Empty Απ: ΕΠΕΙΓΟΝ - ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ ΓΑΤΑΚΙ

Δημοσίευση από koneko Σαβ Ιουν 07, 2014 11:37 pm

εδω δεν μπορω να βρω τροφη καλυτερη απο purina και sheba, και θα βρω orijen?  pale Θα της δινω αραιωμενο γαλα καθε 1-2 ωρες για να κατουραει οσο πιο συχνα γινεται. Το πιο παραξενο της υποθεσης ειναι οτι το γατακι ειναι πιο καλα απο ποτε. Πριν εκανε βολτες στο δωματιο, αντιδρουσε στα ερεθισματα, σηκωνε την ουρα της ολο χαρα και περπατουσε καλυτερα απο ποτε, σχεδον ετρεχε!

Λενε οτι εκτος απο το κρανμπερυ βοηθαει επισης η βιταμινη C και το μηλοξιδο. Να ξεκινησω με βιταμινη C?  pale 

Το αιμα ειναι ελαχιστο, μολις που φαινεται και ξεκινησε σημερα το απογευμα. Δεν φαινεται να ποναει ή να την ενοχλει κατι. Μηπως ειναι τιποτα χρωστικες ουσιες απο την κονσερβα; Αλλα τις τελευταιες ημερες εβλεπα κατι κολλημενο (ξεραμενα ουρα ισως; ) στην ουρηθρα της και την καθαριζα παντα με χλιαρο νερο.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : ΕΠΕΙΓΟΝ - ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ ΓΑΤΑΚΙ - Σελίδα 5 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΕΠΕΙΓΟΝ - ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ ΓΑΤΑΚΙ - Σελίδα 5 Empty Απ: ΕΠΕΙΓΟΝ - ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ ΓΑΤΑΚΙ

Δημοσίευση από psipsa Κυρ Ιουν 08, 2014 12:26 am

δε μπορεις να επικοινωνησεις με τον κτηνιατρο στο τηλεφωνο; επισης υπαρχουν 24ωρα κτηνιατρεια αλλα μπορει να ειναι μακρια απο εσας.
psipsa
psipsa
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 57
Τόπος : δροσια
Αριθμός γατουνίων : 14
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαιιρακι!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : θα τα ηθελα ολα!!! και επειδη το συμπαν ακουει, ερχονται ολοενα και περισσοτερα..
Motto : keep purring...
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/06/2012
Mood : ΕΠΕΙΓΟΝ - ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ ΓΑΤΑΚΙ - Σελίδα 5 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΕΠΕΙΓΟΝ - ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ ΓΑΤΑΚΙ - Σελίδα 5 Empty Απ: ΕΠΕΙΓΟΝ - ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ ΓΑΤΑΚΙ

Δημοσίευση από Karamela Κυρ Ιουν 08, 2014 4:15 am

Mπορει ομως να μην ειναι και ουρολοιμωξη.. το εχω δει σε 3-4 γατια απο οσα εχω μεγαλωσει(ειχα και φετος ροζουλι αιμα για 2-3 μερες) και 2 διαφορετικοι γιατροι μου εχουν πει οτι ειναι απολυτα φυσιολογικο κι εφοσον εκαναν την αναγκη τους κανονικα ηταν οκ. Το εχω παρατηρησει μονο σε θηλυκα μωρα.
Karamela
Karamela
Mature Cat
Mature Cat

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 6
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/06/2012
Mood : ΕΠΕΙΓΟΝ - ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ ΓΑΤΑΚΙ - Σελίδα 5 M_summer

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΕΠΕΙΓΟΝ - ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ ΓΑΤΑΚΙ - Σελίδα 5 Empty Απ: ΕΠΕΙΓΟΝ - ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ ΓΑΤΑΚΙ

Δημοσίευση από koneko Κυρ Ιουν 08, 2014 11:47 am

Ηλιαννα με καθησυχασες αρκετα! Απο χθες δεν κατουρησε αλλο αιμα και συμπεριφερεται απολυτα φυσιολογικα. Λογικα αν ηταν ουρολοιμωξη ή κατι σοβαρο δεν θα επαιζε, ουτε θα ετρωγε, ουτε θα κατουρουσε φυσιολογικα και θα ηταν πεσμενη. Αντιθετα ειναι γεματη ενεργεια με πολλη ορεξη για παιχνιδι!!! Το αιμα που κατουρησε ηταν απειροελαχιστο, μιλαμε για ποσοτητα μικροτερη της σταγονας. Ισως για 1/10 σταγονας, μπορει και λιγοτερο. Θα την παρακολουθω προς το παρον και αν δω οτι αλλαζει η συμπεριφορα της θα παρω τηλεφωνο τον κτηνιατρο.

Υποψιαζομαι οτι επειδη ειναι σε φαση που μαθαινουν να περπατανε, να τρεχουν και να σκαρφαλωνουν, χτυπανε σε διαφορα σημεια και ισως να ψιλο τραυματιζεται η κυστη τους ή η ουρηθρα ή ακομη και τα νεφρα γι' αυτο και βλεπουμε αιμα. Διαβασα οτι ειναι συχνο φαινομενο και στα μικρα παιδια και οτι δεν ειναι καθολου ανησυχητικο.

koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : ΕΠΕΙΓΟΝ - ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ ΓΑΤΑΚΙ - Σελίδα 5 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΕΠΕΙΓΟΝ - ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ ΓΑΤΑΚΙ - Σελίδα 5 Empty Απ: ΕΠΕΙΓΟΝ - ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ ΓΑΤΑΚΙ

Δημοσίευση από psipsa Κυρ Ιουν 08, 2014 9:09 pm

μακαρι να ειναι καλα! την εχουμε ολοι αγαπησει τη μικρουλα και χαιρομαστε να μαθαινουμε πως μεγαλωνει με υγεια!!!
psipsa
psipsa
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 57
Τόπος : δροσια
Αριθμός γατουνίων : 14
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαιιρακι!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : θα τα ηθελα ολα!!! και επειδη το συμπαν ακουει, ερχονται ολοενα και περισσοτερα..
Motto : keep purring...
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/06/2012
Mood : ΕΠΕΙΓΟΝ - ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ ΓΑΤΑΚΙ - Σελίδα 5 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΕΠΕΙΓΟΝ - ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ ΓΑΤΑΚΙ - Σελίδα 5 Empty Απ: ΕΠΕΙΓΟΝ - ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ ΓΑΤΑΚΙ

Δημοσίευση από koneko Δευ Ιουν 09, 2014 12:17 am

Σημερα προσπαθησα να βγαλω φωτος αλλα βγηκαν ολες κουνημες και η αλλη μου μηχανη που τραβαει και βιντεο ηταν αφορτιστη, οποτε ουτε σημερα θα την δειτε. Αυριο θα προσπαθησω το πρωι που θα εχει καλυτερο φωτισμο.

Εχει αρχισει να περπαταει πολυ καλα και σχεδον τρεχει! Εκανε σημερα κακακια (μια ανησυχια την ειχα γιατι ειχε να κανει 4 ημερες) και τα μισα ηταν σκουρο καφε με καλη υφη, οποτε σε αυτο το θεμα παμε πολυ καλα! Το μονο που μενει ειναι να αρχισει να χρησιμοποιει αμμολεκανη και να τρωει χωρις να βουταει ολοκληρη στο πιατο. Δεν της δινω συχνα στερεη τροφη γιατι γινεται χαλια και μετα πρεπει να την κανω μπανιο. Πιστευω οτι τωρα που περπαταει σχεδον τελεια, θα αρχισει να αντιλαμβανεται και τον ρολο της λεκανης. Την εχω ακομα κλεισμενη στο κουτι, αλλα οταν παω να την ταισω 4-5 φορες την ημερα την βγαζω απο το κουτι για περιπου 1 ωρα. Δεν εχει νοημα να την βγαζω χωρις να ειμαι εκει γιατι δεν νιωθει ασφαλεια. Οταν απομακρυνομαι καθεται μαζεμενη και κοιταει γεματη ανασφαλεια.

Επειδη ειναι περιπου 1 μηνος τωρα αλλα δεν ξερω την ακριβη ημερομηνια γεννησεως της, θα ορισω την 8η Μαιου, ωστε να συμπιπτει με τα γεννεθλια του δικου μου  Laughing 
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : ΕΠΕΙΓΟΝ - ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ ΓΑΤΑΚΙ - Σελίδα 5 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΕΠΕΙΓΟΝ - ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ ΓΑΤΑΚΙ - Σελίδα 5 Empty Απ: ΕΠΕΙΓΟΝ - ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ ΓΑΤΑΚΙ

Δημοσίευση από fotini123 Δευ Ιουν 09, 2014 9:09 am

Την orijen την ανέφερα ως απόδειξη οτι η χορήγηση cranberry στις γατούλες είναι ασφαλής. Επειδή είναι και πολύ της μόδας τελευταίως, σκέφτηκα οτι ίσως έχεις στο σπίτι κάτι σε χυμό, συμπλήρωμα διατροφής ή καρπό. Χαίρομαι που τελικά δεν χρειάστηκε τίποτα  cheers .
Νομίζω πως θα είναι μια χαρά μέσα στην κούτα της. Άλλωστε σε αυτή την ηλικία κοιμούνται πολύ.
Είμαι σίγουρη οτι δεν μας δείχνεις τη μικρή γιατί φοβάσαι τους απαγωγείς!!!! Τα περί κουνημένων φωτογραφιών και αφόρτιστων μηχανών τα θεωρώ φθηνές δικαιολογίες  Smile .
fotini123
fotini123
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Αριθμός γατουνίων : 1
Motto : say no to speciesism
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/08/2013
Mood : ΕΠΕΙΓΟΝ - ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ ΓΑΤΑΚΙ - Σελίδα 5 M_playtrain

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΕΠΕΙΓΟΝ - ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ ΓΑΤΑΚΙ - Σελίδα 5 Empty Απ: ΕΠΕΙΓΟΝ - ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ ΓΑΤΑΚΙ

Δημοσίευση από koneko Δευ Ιουν 09, 2014 11:48 am

εβγαλα μερικες σημερα αλλα δεν ξερω αν πρεπει να τις ανεβασω. Ειναι επικινδυνες για προκληση διαβητη  happy2 
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : ΕΠΕΙΓΟΝ - ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ ΓΑΤΑΚΙ - Σελίδα 5 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΕΠΕΙΓΟΝ - ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ ΓΑΤΑΚΙ - Σελίδα 5 Empty Απ: ΕΠΕΙΓΟΝ - ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ ΓΑΤΑΚΙ

Δημοσίευση από Μιρέλλα Δευ Ιουν 09, 2014 11:56 am

Καλημερα σε ολους.
Πρεπει παντα να θυμομαστε οτι:
Τα νεογεννητα γατουλίνια που πετουν στα σκουπιδια της γης τα δίποδα σκουληκια (βλέπε υπανθρωποι), εαν ΔΕΝ εχουν θηλασει το ευεργετικό για αυτά οπως και για καθε θηλαστικό γαλα της μανας τους ΔΕΝ εχουν αναπτυξει αντισώματα και ειναι ακρως ευαλωτα σε μολύνσεις και ασθένειες.
Για αυτό αγαπητή komeko οταν μεγαλώσει λιγο ακόμη άμεσος εμβολιασμός.
Επίσης, εαν παρατηρειτε οτι δεν μπορει να ενεργηθεί (κι αυτο ειναι κακό διοτι μπορει να προκληθεί κοπρόλιθος), καντε το εξης:
Πηγαίνετε σε ενα φαρμακείο και ζητηστε βρεφικά κλυσματάκια ZARBIS.
Κοψτε την ακρη του σωληνισκου, πασαλειψτε με την γλυκερίνη που θα βγει λιγο την ακρη, κρατηστε το γατάκι με το κεφάλι προς τα κατω βάλτε την ακρη του σωληνίσκου στο ποπάκι του και πιέστε την φουσκα να βγέι μια ποσότητα γλυκερίνης μεσα στο ορθό του.
Πέριμενετε μερικά δευτερολεπτα και αφήστε το γατάκι κάτω κανονικά.
Κατά 98% σε λίγο θα ενεργηθεί.
Εαν ομως δισταζετε για τους οποιους λογους πηγαινετε στον κτηνιατρο να το εφαρμοσει εκεινος.
Μιρέλλα
Μιρέλλα
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 48
Τόπος : Αθηνα, Ανω Πατησια
Αριθμός γατουνίων : 4
Motto : Ο σεβασμος προς την Μητερα Φυση και ολα τα πλασματα της ειναι πολιτισμος.
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/05/2014
Mood : ΕΠΕΙΓΟΝ - ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ ΓΑΤΑΚΙ - Σελίδα 5 M_violi

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΕΠΕΙΓΟΝ - ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ ΓΑΤΑΚΙ - Σελίδα 5 Empty Απ: ΕΠΕΙΓΟΝ - ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ ΓΑΤΑΚΙ

Δημοσίευση από koneko Δευ Ιουν 09, 2014 12:50 pm

Μεγαλωσε το κοριτσακι!!!

ΕΠΕΙΓΟΝ - ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ ΓΑΤΑΚΙ - Σελίδα 5 DSC02662_-1_-2_tonemapped_zps428ae726

ΕΠΕΙΓΟΝ - ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ ΓΑΤΑΚΙ - Σελίδα 5 DSC02666_-1_-2_tonemapped_zpsc09a35d4

ΕΠΕΙΓΟΝ - ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ ΓΑΤΑΚΙ - Σελίδα 5 DSC02672_-1_-2_tonemapped_zps313ef3a5

Εδω ειναι φοβισμενη απο τον θορυβο που κανει το shutter της μηχανης   happy2 
ΕΠΕΙΓΟΝ - ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ ΓΑΤΑΚΙ - Σελίδα 5 DSC02677_-1_-2_tonemapped_zps30a1ba19

ΕΠΕΙΓΟΝ - ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ ΓΑΤΑΚΙ - Σελίδα 5 DSC02683_-1_-2_tonemapped_zps7f6170e1

τελος, η αγαπημενη μου φωτο!
ΕΠΕΙΓΟΝ - ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ ΓΑΤΑΚΙ - Σελίδα 5 DSC02687_-1_-2_tonemapped_zps05cf3997


Κατα 99.9% πιστευω οτι ειναι κοντοτριχο
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : ΕΠΕΙΓΟΝ - ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ ΓΑΤΑΚΙ - Σελίδα 5 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΕΠΕΙΓΟΝ - ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ ΓΑΤΑΚΙ - Σελίδα 5 Empty Απ: ΕΠΕΙΓΟΝ - ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ ΓΑΤΑΚΙ

Δημοσίευση από ZIZIKOS Δευ Ιουν 09, 2014 1:19 pm

koneko έγραψε:Μεγαλωσε το κοριτσακι!!!

ΕΠΕΙΓΟΝ - ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ ΓΑΤΑΚΙ - Σελίδα 5 DSC02662_-1_-2_tonemapped_zps428ae726




Χίλια μπράβο σου!!!! Κουκλάκι το μικρό !!!!!!!
ZIZIKOS
ZIZIKOS
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 61
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Αριθμός γατουνίων : 1 ΓΑΤΟΑΓΓΕΛΟΥΔΙ, 2 γουργουρόνια και 4 αδεσποτάκια
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : ΧΕΙΜΩΝΑΣ ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΑΓΚΑΛΙΕΣ
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : ΠΟΛΛΑ ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ Ο ΧΩΡΟΣ ΝΑ ΤΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΟΛΑ
Motto : Η ΓΑΤΑ ΚΕΡΔΙΖΕΙ ΠΑΝΤΑ
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/11/2013
Mood : ΕΠΕΙΓΟΝ - ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ ΓΑΤΑΚΙ - Σελίδα 5 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΕΠΕΙΓΟΝ - ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ ΓΑΤΑΚΙ - Σελίδα 5 Empty Απ: ΕΠΕΙΓΟΝ - ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ ΓΑΤΑΚΙ

Δημοσίευση από koneko Δευ Ιουν 09, 2014 1:34 pm

τωρα που εχει αρχισει να περπαταει και να παιζει ειναι σκετη γλυκα! Η αιματοουρια εχει σταματησει εντελως. Ολα καλα λοιπον και συνεχιζουμε να μεγαλωνουμε (και να δαγκωνουμε) Veryhappy

Στην γειτονια κυκλοφορει και ενα κουταβι 3 μηνων περιπου. Δυστυχως αυτο δεν μπορω να το παρω ουτε για φιλοξενια γιατι φαινεται οτι θα γινει γομαρι (το κοβω για λυκοσκυλο x τσοπανοσκυλο) και αν δεν το παρει κανεις θα μου μεινει και δεν θα ξερω τι να το κανω. Χθες που εβρεχε το λυπηθηκα γιατι πηγε να προστατευτει απο την βροχη κατω απο ενα σταθμευμενο αυτοκινητο. Το καλο ειναι οτι ο γειτονας μου το ταιζει και το ποτιζει καθημερινα.
Αι σιχτιρ με τους υπανθρωπους που πετανε ζωα.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : ΕΠΕΙΓΟΝ - ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ ΓΑΤΑΚΙ - Σελίδα 5 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΕΠΕΙΓΟΝ - ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ ΓΑΤΑΚΙ - Σελίδα 5 Empty Απ: ΕΠΕΙΓΟΝ - ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ ΓΑΤΑΚΙ

Δημοσίευση από tsili Δευ Ιουν 09, 2014 1:48 pm

H μικρή είναι κούκλα με όλη τη σημασία της λέξης.....
tsili
tsili
Γατοκαβατζώστρα
Γατοκαβατζώστρα

Θηλυκό
Κόκκορας
Ηλικία : 54
Τόπος : Γατογλυφάδα
Αριθμός γατουνίων : 3 σπίτι, 2 αγαπημένα στον ουρανό και πολλά αδεσποτάκι
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Καλοκαίρι
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : ZENTA, ZENTA, ZENTA
Motto : keep walking
Ημερομηνία Εγγραφής : 09/03/2009
Mood : ΕΠΕΙΓΟΝ - ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ ΓΑΤΑΚΙ - Σελίδα 5 M_bye

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΕΠΕΙΓΟΝ - ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ ΓΑΤΑΚΙ - Σελίδα 5 Empty Απ: ΕΠΕΙΓΟΝ - ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ ΓΑΤΑΚΙ

Δημοσίευση από fotini123 Δευ Ιουν 09, 2014 2:55 pm

roll eyes ! Πάω για ινσουλίνη!
Είναι τέλεια... Έχει και 'ελίτσα' στη μυτούλα... Και πόσο μεγάλωσε...  mati mati mati 
Για την τελευταία φωτο δεν έχω λόγια!!! Eκκολαπτόμενη crumpy  happy2 !
fotini123
fotini123
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Αριθμός γατουνίων : 1
Motto : say no to speciesism
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/08/2013
Mood : ΕΠΕΙΓΟΝ - ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ ΓΑΤΑΚΙ - Σελίδα 5 M_playtrain

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΕΠΕΙΓΟΝ - ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ ΓΑΤΑΚΙ - Σελίδα 5 Empty Απ: ΕΠΕΙΓΟΝ - ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ ΓΑΤΑΚΙ

Δημοσίευση από koneko Δευ Ιουν 09, 2014 3:13 pm

Πριν εκανε διαρροια. Δεν της ξαναδινω κονσερβα. Οπως μυριζε η κονσερβα ετσι μυριζαν και τα κακακια της. Λαθος μου που υποτιμησα την ικανοτητα της να τρωει. Μην υποτιματε τα μικρα, μπορουν να μασησουν πολυ καλυτερα απο οτι νομιζουμε! Της εδωσα πριν απο την τροφη του δικου μου (ωμο μοσχαρι με κομματια γαλοπουλας) και οχι μονο την εφαγε με ιδιαιτερη ευκολια (εκοψα την γαλοπουλα και το συκωτι σε μεγεθος ζαριου), οχι μονο δεν πασαλειφτηκε, αλλα αρπαζε τα κομματια με το στομα της και τα κουβαλουσε να τα φαει παραπερα! Ποτε δεν μου εκανε διαρροια οταν της εδωσα ωμο κιμα. Απο σημερα θα τρωει μονο ωμα. Τελος. Θα ψαξω μονο να δω μηπως πρεπει να αυξησω την αναλογια ασβεστιου, αν και πιστευω οτι δεν χρειαζεται γιατι καπου ειχε παρει το ματι μου μια σχετικη ερευνα που ελεγε οτι το Ca:P δεν πρεπει να ειναι πανω απο 1:1.50  Suspect Η τροφη του δικου μου ειναι γυρω στο 1:1, δηλαδη ηδη εχει αρκετο ασβεστιο, οποτε καλυπτει και την μικρη.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : ΕΠΕΙΓΟΝ - ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ ΓΑΤΑΚΙ - Σελίδα 5 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΕΠΕΙΓΟΝ - ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ ΓΑΤΑΚΙ - Σελίδα 5 Empty Απ: ΕΠΕΙΓΟΝ - ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ ΓΑΤΑΚΙ

Δημοσίευση από Karamela Δευ Ιουν 09, 2014 4:34 pm

Κι εμενα με κονσερβα παντα μου κανουν διαρροια και τουρτες. Εγω παντα δινω ξηρη μουλιασμενη και δεν εχω ποτε προβλημα. Εσυ ξεκινα ωμο, αφου εχεις σκοπο να τη ταιζεις ωμα  Smile 
Karamela
Karamela
Mature Cat
Mature Cat

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 6
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/06/2012
Mood : ΕΠΕΙΓΟΝ - ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ ΓΑΤΑΚΙ - Σελίδα 5 M_summer

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΕΠΕΙΓΟΝ - ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ ΓΑΤΑΚΙ - Σελίδα 5 Empty Απ: ΕΠΕΙΓΟΝ - ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ ΓΑΤΑΚΙ

Δημοσίευση από koneko Δευ Ιουν 09, 2014 5:29 pm

Ασε, εκανε που εκανε διαρροια, δεν της εφτανε η πετσετα που ειχα στρωμενη στο κουτι, ουτε η πανα κατω απο την πετσετα. Επρεπε να παει κατω απο την πανα για να λερωσει το κουτι. Τα πασαλειψε σε ολα τα πιθανα σημεια. Κονσερβα τελος. Θα της δινω 2-3 γευματα ωμα και 2 γαλα και σιγα σιγα μεχρι να φυγω σε 1 εβδομαδα θα μειωσω το γαλα. Αυτο το μικρο το βλεπω να τσακιζει φτερουγες και λαιμους κοτας για την πλακα του! Ειναι η χαρα του barfer  happy2 
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : ΕΠΕΙΓΟΝ - ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ ΓΑΤΑΚΙ - Σελίδα 5 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΕΠΕΙΓΟΝ - ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ ΓΑΤΑΚΙ - Σελίδα 5 Empty Απ: ΕΠΕΙΓΟΝ - ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ ΓΑΤΑΚΙ

Δημοσίευση από tania g Δευ Ιουν 09, 2014 9:22 pm

Η μικρουλα ειναι μια κουκλα... salia Σκετη λουκουμομπουκιτσα....
tania g
tania g
Mature Cat
Mature Cat

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 56
Τόπος : Δραμα
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Λιακαδα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/02/2013
Mood : ΕΠΕΙΓΟΝ - ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ ΓΑΤΑΚΙ - Σελίδα 5 M_violi

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΕΠΕΙΓΟΝ - ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ ΓΑΤΑΚΙ - Σελίδα 5 Empty Απ: ΕΠΕΙΓΟΝ - ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ ΓΑΤΑΚΙ

Δημοσίευση από LAROGATA Δευ Ιουν 09, 2014 9:29 pm

τι υπέροχο μωρό είναι αυτό τι απίστευτα χρώματα που έχει ,μια κουκλίτσα είναι  mati mati love love love 
LAROGATA
LAROGATA
Γατοκαβατζώστρα
Γατοκαβατζώστρα

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 54
Τόπος : ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Αριθμός γατουνίων : Δώδεκα τη φτιάξαμε την ομάδα!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Παντός καιρού,φτάνει να μην ξεπερνά τους 32 βαθμούς
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ότι μαύρο και λιλά κυκλοφορεί!
Motto : Πότε θα κάνει ξαστεριά?
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/07/2010
Mood : ΕΠΕΙΓΟΝ - ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ ΓΑΤΑΚΙ - Σελίδα 5 M_thunder

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΕΠΕΙΓΟΝ - ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ ΓΑΤΑΚΙ - Σελίδα 5 Empty Απ: ΕΠΕΙΓΟΝ - ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ ΓΑΤΑΚΙ

Δημοσίευση από f.m123 Τρι Ιουν 10, 2014 7:19 pm

Koίτα κουτσουλιά κι αυτή!!!
Απαπαπα πονηρόφατσα φαίνεται, Ηρώ μου έμπλεξες  tafos 
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : ΕΠΕΙΓΟΝ - ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ ΓΑΤΑΚΙ - Σελίδα 5 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΕΠΕΙΓΟΝ - ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ ΓΑΤΑΚΙ - Σελίδα 5 Empty Απ: ΕΠΕΙΓΟΝ - ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ ΓΑΤΑΚΙ

Δημοσίευση από koneko Τρι Ιουν 10, 2014 9:45 pm

ειπαμε... ναρουτοφερνει  happy2 happy2 happy2 

Ο μεγαλος την φοβαται  veryfunny veryfunny veryfunny 
Τον αφησα να την μυρισει σημερα (χωρις να την ακουμπησει ομως γιατι ακομα φοβαμαι για λευχαιμια και aids), και νιαουρισε η μικρη και αυτος εφυγε τρεχοντας  veryfunny Τουλαχιστον δεν αγριευει, οποτε αν τελικα την κρατησω θα τα πανε μια χαρα μεταξυ τους.

Μου ειπαν οτι την θελει μια κοπελα, αλλα δεν προκειται να την δωσω αν δεν την σκαναρω καλα. Δεν το μαζεψα νεογεννητο απο τα σκουπιδια για να καταληξει και παλι εκει.  
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : ΕΠΕΙΓΟΝ - ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ ΓΑΤΑΚΙ - Σελίδα 5 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΕΠΕΙΓΟΝ - ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ ΓΑΤΑΚΙ - Σελίδα 5 Empty Απ: ΕΠΕΙΓΟΝ - ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ ΓΑΤΑΚΙ

Δημοσίευση από koneko Πεμ Ιουν 12, 2014 2:02 am

Μεσα σε 3 ημερες εχει μεγαλωσει πολυ και εχει γινει αγνωριστη. Ενω ηταν τοσο αδυνατη που την ακουμπουσες στα μαγουλα και επιανες μονο κοκκαλα, τωρα εχει στρογγυλεψει και εχει γινει παρα πολυ ατακτη. Δεν εχω δει τοσο ατακτο γατι στη ζωη μου. Ολη την ωρα παιζει. Δεν κουραζεται. Αυτο το μικρο μεχρι και στον τοιχο προσπαθει να σκαρφαλωσει! Κρυβεται, προσπαθει να με αιφνιδιασει, προσπαθει να πηδηξει, τρεχει, εξερευνει, δαγκωνει, κλωτσαει και δεν καθεται ουτε για ενα δευτερολεπτο ακινητη.

Μεγαλωνει πολυ γρηγορα! Σημερα εμαθε να χρησιμοποιει την λεκανη της. Με μια μικρη λεπτομερεια ομως  tafos Εχει την πολυ κακη συνηθεια να τρωει αμμο. Δεν τολμαω να της δωσω προσβαση στην λεκανη χωρις επιβλεψη. Εσκαψε ομως σημερα και κατουρησε, οποτε εχουμε κανει μια προοδο! Ελπιζω μονο να σταματησει να τρωει την αμμο. Δοκιμασα να βαλω αμμο καλαμποκιου, αλλα δεν παει. Η αλλη κακη συνηθεια που εχει ειναι οτι της αρεσει να ξαπλωνει στην αμμο. Μας βγηκε πολυ ζωηρη η μικρη και δεν συμμαζευεται!
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : ΕΠΕΙΓΟΝ - ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ ΓΑΤΑΚΙ - Σελίδα 5 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΕΠΕΙΓΟΝ - ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ ΓΑΤΑΚΙ - Σελίδα 5 Empty Απ: ΕΠΕΙΓΟΝ - ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ ΓΑΤΑΚΙ

Δημοσίευση από koneko Σαβ Ιουν 14, 2014 5:25 pm

Της εκανα αποπαρασιτωση σημερα τελικα (πεταω την Δευτερα) γιατι η επομενη θα πρεπει να γινει μετα απο 2-3 βδομαδες, οποτε οταν επιστρεψω θα κανουμε και την 2η. Της πηρα και κροκετες για να εχει μονιμα τροφη εξω και για να ειμαι σιγουρη οτι δεν μενει νηστικο. Εχω πει στην μαμα μου να της αυξανει την ποσοτητα οσο θα μεγαλωνει, αλλα καλυτερα να υπαρχει και ξηρα τροφη εξω σε περιπτωση που πειναει. Το προβλημα ομως ειναι οτι δεν την τρωει  happy2 Ακομα και αυτο το μικρο γατι που τρωει οτι του βαλεις στο πιατο, δεν δεχτηκε να φαει το αχυρο. Χαζο ειναι αλλωστε;  tafos 

Το μικρο αυτο εχει βαλει τα γυαλια στον δικο μου. Εδω και 3-4 μερες το εχω ελευθερο στο δωματιο και δεν εχει λερωσει πουθενα. Παει μονο στην αμμο του  Shocked Χθες δοκιμασα να του βαλω νερο για να δω μηπως μεγαλωσε αρκετα για να πινει (ο δικος μου αρχισε να πινει νερο οταν εγινε 3 μηνων!). Επεσε με τα μουτρα και επινε λες και το εφερες απο την Σαχαρα!  Shocked

Τελικα τα αδεσποτα γατακια και ειδικα αυτα που εχουν μαμα γατα σε ημιαγρια κατασταση εχουν τελειως διαφορετικο ενστικτο απο αυτα που μεγαλωνουν σε σπιτι. Το βλεπω αυτο να κανει κχχχ οταν τρομαζει, να χρησιμοποιει την αμμο τοσο τελεια, να παλευει, να νιαουριζει, να τρωει ακομα και μικρα κομματακια κρεατος χωρις δυσκολια και γενικα να ειναι τοσο ετοιμο να αντιμετωπισει τον εξω κοσμο που με εχει αφησει πραγματικα αφωνη. Οταν πηρα τον δικο μου, ηταν σκετος χαλβας. 2 μηνων γατι και ειχε ατυχηματα εκτος λεκανης. Νερο δεν επινε, δεν μπορουσε να σκαρφαλωσει σχεδον πουθενα, δεν νιαουριζε καθολου (αφου νομιζαμε στην αρχη οτι ειναι μουγγο), δεν εκανε κχχχ (το πρωτο κχχχ το ακουσα οταν εγινε 1 ετους... ισως και παραπανω) και δεν μπορουσε να μασησει σχεδον τιποτα.

Αυτο που θελω να πω με λιγα λογια ειναι οτι το μικρο ειναι ΓΑΤΑ ενος ο δικος μου χαλβας. Αν πω οτι αυτη η κατασταση δεν με λυπει, θα ειναι ψεμμα. Δεν μου αρεσει καθολου αυτο που θα πω, αλλα με το να τα εχουμε κλεισμενα στους 4 τοιχους τα εχουμε καταστρεψει. Δεν ειναι πλεον γατες αυτες  No No No 
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : ΕΠΕΙΓΟΝ - ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ ΓΑΤΑΚΙ - Σελίδα 5 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 5 από 6 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης