gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Ο γάτος μου δυσκολεύεται να ουρήσει

3 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Ο γάτος μου δυσκολεύεται να ουρήσει Empty Ο γάτος μου δυσκολεύεται να ουρήσει

Δημοσίευση από Sweet Biscuit Τετ Μάης 07, 2014 12:43 am

Καλησπέρα σε όλους, λοιπόν μπαίνω στο θέμα!!!!
Το περασμένο σαββατοκύριακο είχαμε πάει μια οικογενειακή εκδρομή και μας ακολούθησε για πρώτη φορά ο γατούλης μας, ο υπέροχος κύριος Ζήνων. Του άρεσε πολύ η φύση και τον αφήσαμε λίγο να εξερευνήσει. Μέχρι εδώ όλα καλά. Τη δεύτερη μέρα, καθώς ξάπλωνε στο κρεβατάκι του, παρατηρήσαμε πως άρχισε να τρέμει έντονα, και πονούσε κοντά στη βάση της ουράς του. Τον πήγαμε στην κτηνίατρο της περιοχής η οποία βρήκε μια πληγή με ξεραμένο αίμα στο σημείο που πονούσε. Μας έδωσε αντιβίωση και μας είπε να παρακολουθήσουμε αν πηγαίνει στην άμμο του (οι επισκέψεις του γενικα ήταν αραιές, το αποδώσαμε στο ότι μπορεί να πήγε στο δάσος).
Επιστρέφουμε στην πόλη και οι επισκέψεις στην άμμο δεν είναι και τόσο συχνές. Μέχρι που σήμερα παρατηρήσαμε πως η βάση της ουρίτσας του είναι πρησμένη, και, πέραν αυτού, δυσκολεύεται να ουρήσει. Δηλαδή σκάβει έντονα, παίρνει θέση, όμως ουρεί ελάχιστα.
Πως μπορούν αυτά τα δύο γεγονότα να συνδέονται; Εννοώ το χτύπημα και η δυσκολία στην ούρηση.
Αύριο θα επικοινωνήσουμε με τη γιατρό, απλώς ήθελα να μοιραστώ την ανησυχία μου, η συμπεριφορά αυτή με προβληματίζει πολύ και φοβάμαι. Γνωρίζει κάποιος από εσάς κάτι;
Να σημειώσω πως ο κύριος Ζήνων κουνάει την ουρίτσα του, αν και πονάει όταν την πιέζουμε, τρώει κανονικά και πίνει πάρα πολύ νερό.
Σας ευχαριστώ πολύ.

Sweet Biscuit
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/05/2014

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ο γάτος μου δυσκολεύεται να ουρήσει Empty Απ: Ο γάτος μου δυσκολεύεται να ουρήσει

Δημοσίευση από houlieta Τετ Μάης 07, 2014 12:50 am

Επειδή η δυσκολία στην ούρηση μπορεί να συνδέεται με την σοβαρη ασθένεια της ουρολιθίασης (Ουρολογικό Σύνδρομο της Γάτας), θα πρότεινα να μην χάσεις καθόλου χρόνο και να επισκευτείς τον κτηνίατρο..
Ευχομαι να είναι κάτι άλλο, κάτι πολύ πιο απλό, όμως σε αυτές τις περιπτωσεις ισχύει το "μη χάνεις λεπτό"..
houlieta
houlieta
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Τόπος : Crazy Waters
Αριθμός γατουνίων : 3 (Ο.ο)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Motto : ...and I whispered to the horse: Trust no man in whose eyes you don't see yourself reflected as an equal...
Ημερομηνία Εγγραφής : 15/03/2012
Mood : Ο γάτος μου δυσκολεύεται να ουρήσει M_skat10

http://www.dpgr.gr/usergalleries/index.php?cat=15102

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ο γάτος μου δυσκολεύεται να ουρήσει Empty Απ: Ο γάτος μου δυσκολεύεται να ουρήσει

Δημοσίευση από Sweet Biscuit Τετ Μάης 07, 2014 12:53 am

Ναι, το γνωρίζω, απλώς αυτό που με παραξενεύει είναι το ότι μέχρι να χτυπήσει, δηλαδή το Σάββατο, χρησιμοποιούσε κανονικότατα την άμμο του. Το πρόβλημα εμφανίστηκε μετά το χτύπημα...

Sweet Biscuit
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/05/2014

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ο γάτος μου δυσκολεύεται να ουρήσει Empty Απ: Ο γάτος μου δυσκολεύεται να ουρήσει

Δημοσίευση από houlieta Τετ Μάης 07, 2014 1:00 am

Sweet Biscuit έγραψε:Ναι, το γνωρίζω, απλώς αυτό που με παραξενεύει είναι το ότι μέχρι να χτυπήσει, δηλαδή το Σάββατο, χρησιμοποιούσε κανονικότατα την άμμο του. Το πρόβλημα εμφανίστηκε μετά το χτύπημα...
Το ιδανικό θα είναι να συνδέονται τα περιστατικά και απλά να υπάρχει κάποιο οιδημα που θα υποχωρίσει και θα ανακουφίσει τον γατούλη...
Αλλά επειδή το σημείο και ο τύπος της ενόχλησης μπορεί να συνδέεται με άλλο πρόβλημα (γκαντεμιά θα μου πεις να τυχουν ταυτόχρονα, αλλά ποτέ δεν ξέρεις) νομίζω δεν πρέπει να μείνεις σε υποθέσεις..
Το καλύτερο είναι να αποκλείσει ο γιατρός μια πιθανή ουρολιθίαση κατά την γνώμη μου..
houlieta
houlieta
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Τόπος : Crazy Waters
Αριθμός γατουνίων : 3 (Ο.ο)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Motto : ...and I whispered to the horse: Trust no man in whose eyes you don't see yourself reflected as an equal...
Ημερομηνία Εγγραφής : 15/03/2012
Mood : Ο γάτος μου δυσκολεύεται να ουρήσει M_skat10

http://www.dpgr.gr/usergalleries/index.php?cat=15102

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ο γάτος μου δυσκολεύεται να ουρήσει Empty Απ: Ο γάτος μου δυσκολεύεται να ουρήσει

Δημοσίευση από purina Τετ Μάης 07, 2014 7:13 am

Γρηγορα γιατρο να ξεκινησετε αντιβιωσουλα και ισως και τροφη κτηνιατρικη για ουρολιθιαση.Γιατι μαλλον τυχατε στη περιπτωση και απλα πεσανε ολα μαζι κααι η πληγουλα και το οτι δεν μπορει να κανει πιπι του.
purina
purina
Γατανιχνευτής-Γατανιχνεύτρια
Γατανιχνευτής-Γατανιχνεύτρια

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 40
Τόπος : gatohome
Αριθμός γατουνίων : ενα και μαυρο
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : ola
Motto : Who is the boss???
Ημερομηνία Εγγραφής : 16/11/2007
Mood : Ο γάτος μου δυσκολεύεται να ουρήσει M_skat10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης