gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Πολυ παραξενη συμπεριφορα

+11
LAROGATA
otz
houlieta
calliope g.
Μαριάννα
Zastina
YNL
zeledaki
psipsa
Witch girl
Peleus
15 απαντήσεις

Σελίδα 2 από 2 Επιστροφή  1, 2

Πήγαινε κάτω

Πολυ παραξενη συμπεριφορα - Σελίδα 2 Empty Απ: Πολυ παραξενη συμπεριφορα

Δημοσίευση από houlieta Δευ Μαρ 17, 2014 6:45 pm

Zastina έγραψε:
houlieta έγραψε:
Απλά δεν είναι βάσιμο το επιχείρημα. Ο Χίτλερ εξόντωσε εν γνώση του εκατομμύρια ανθρώπους εκτελώντας τους με διάφορους τρόπους, εμείς αντιθέτως επιθυμούμε να σταματήσουν επιτέλους οι εκτελέσεις ψυχών στους δρόμους και να υιοθετηθούν πιο πολιτισμένοι τρόποι ελεγχου των αδέσποτων.

Δηλαδή αν ο Χίτλερ δεν τους εξόντωνε μέσω εκτελέσεων αλλά τους στείρωνε (προφασιζόμενος ότι βελτιώνει έτσι την ποιότητα ζωής τους) θα ήταν οκ?
Δεν ξέρω καν πως έφτασες σε αυτόν τον συλλογισμό και από που μπορεί να βγαινει, αλλα και μόνο που γράφεις αυτά που γράφεις θεωρώ αστείο να συνεχίσω την συζήτηση.
Πρόκειται για την επαγωγη "το μπουζούκι είναι όργανο, ο αστυνόμος είναι όργανο άρα ο αστυνόμος είναι μπουζούκι" δλδ είναι σαν να προσπαθήσω να συζητήσω πυρηνική φυσική με ένα νήπιο.

Γενικως δλδ, τζάμπα κάθομαι και συζητάω από την στιγμή που ένα άτομο θεωρεί ότι το να στειρώνουμε αδέσποτα και να ελπίζουμε να ερθει η μέρα που δεν θα τριγυρνούν στυς δρόμους και στους κάδους αλλά θα τα αντιμετωπίζουμε με σεβασμό είναι ανάλογο με τα εγκλήματα του Χίτλερ.
Και τέλος αυτο:
Zastina έγραψε:Μάλιστα. Στο εξωτερικό πάντως έχουν εξαφανιστεί ουσιαστικά οι αδέσποτες γάτες.
και αυτό:
Zastina έγραψε:Στην ουσία έχει σχεδόν εξαφανιστεί το είδος.
είναι δυο πράγματα που δεν ισχύουν!
Αδέσποτες γάτες υπάρχουν στις περισσότερες χώρες απλά δεν είναι εκατομμυρια και ΠΟΥΘΕΝΑ δεν εχουν εξαφανιστεί οι γατες, ΠΟΥΘΕΝΑ, ΠΟΥΘΕΝΑ, ΠΟΥΘΕΝΑ...
Οποιος θέλει γάτα, βρίσκει.
houlieta
houlieta
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Τόπος : Crazy Waters
Αριθμός γατουνίων : 3 (Ο.ο)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Motto : ...and I whispered to the horse: Trust no man in whose eyes you don't see yourself reflected as an equal...
Ημερομηνία Εγγραφής : 15/03/2012
Mood : Πολυ παραξενη συμπεριφορα - Σελίδα 2 M_skat10

http://www.dpgr.gr/usergalleries/index.php?cat=15102

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυ παραξενη συμπεριφορα - Σελίδα 2 Empty Απ: Πολυ παραξενη συμπεριφορα

Δημοσίευση από Zastina Δευ Μαρ 17, 2014 7:25 pm

houlieta έγραψε:
Δεν ξέρω καν πως έφτασες σε αυτόν τον συλλογισμό και από που μπορεί να βγαινει, αλλα και μόνο που γράφεις αυτά που γράφεις θεωρώ αστείο να συνεχίσω την συζήτηση.

Το ότι δεν ξέρεις το πως έφτασα σε αυτό το συλλογισμό δεν σου δίνει το δικαίωμα όμως να με προσβάλλεις, επειδή έχεις άλλη άποψη από μένα.

houlieta έγραψε:Γενικως δλδ, τζάμπα κάθομαι και συζητάω από την στιγμή που...

Αν θεωρείς ότι η συζήτηση γίνεται για να πείσεις κάποιον ότι η δική σου άποψη είναι η σωστή τότε ναι τζάμπα συζητάς. Η συζήτηση όμως κανονικά θα πρέπει να γίνεται για ανταλλαγή απόψεων και όχι για να πείσουμε. Αυτό έλεγα και στο θέμα περί παιδιών και αν γίνεται να κάνουμε συζήτηση.

Zastina έγραψε:
Αδέσποτες γάτες υπάρχουν στις περισσότερες χώρες απλά δεν είναι εκατομμυρια και ΠΟΥΘΕΝΑ δεν εχουν εξαφανιστεί οι γατες, ΠΟΥΘΕΝΑ, ΠΟΥΘΕΝΑ, ΠΟΥΘΕΝΑ...
Οποιος θέλει γάτα, βρίσκει.

1. Οι γάτες δεν υπάρχουν για να τις βρίσκει ο άνθρωπος. Οι γάτες είναι ανεξάρτητες και υπάρχουν για αυτές τις ίδιες.
2. Ξέρω πολλά μέρη όπου οι γάτες τείνουν προς εξαφάνιση. Και θεωρώ ότι ο πληθυσμός τους έχει μειωθεί σε επικίνδυνα σημεία. Αυτό το θεωρώ εγώ βέβαια. Κάποιος άλλος είναι ελεύθερος να θεωρεί κάτι άλλο (αν και αυτό θα έπρεπε να είναι αυτονόητο).
Zastina
Zastina
Prime Cat
Prime Cat

Θηλυκό
Κόκκορας
Ηλικία : 42
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 1 (Justin)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : άνοιξη, καλοκαίρι
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/10/2013
Mood : Πολυ παραξενη συμπεριφορα - Σελίδα 2 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυ παραξενη συμπεριφορα - Σελίδα 2 Empty Απ: Πολυ παραξενη συμπεριφορα

Δημοσίευση από Μαριάννα Δευ Μαρ 17, 2014 8:18 pm

Zastina έγραψε:
houlieta έγραψε:
Δεν ξέρω καν πως έφτασες σε αυτόν τον συλλογισμό και από που μπορεί να βγαινει, αλλα και μόνο που γράφεις αυτά που γράφεις θεωρώ αστείο να συνεχίσω την συζήτηση.

Το ότι δεν ξέρεις το πως έφτασα σε αυτό το συλλογισμό δεν σου δίνει το δικαίωμα όμως να με προσβάλλεις, επειδή έχεις άλλη άποψη από μένα.

houlieta έγραψε:Γενικως δλδ, τζάμπα κάθομαι και συζητάω από την στιγμή που...

Αν θεωρείς ότι η συζήτηση γίνεται για να πείσεις κάποιον ότι η δική σου άποψη είναι η σωστή τότε ναι τζάμπα συζητάς. Η συζήτηση όμως κανονικά θα πρέπει να γίνεται για ανταλλαγή απόψεων και όχι για να πείσουμε. Αυτό έλεγα και στο θέμα περί παιδιών και αν γίνεται να κάνουμε συζήτηση.

Zastina έγραψε:
Αδέσποτες γάτες υπάρχουν στις περισσότερες χώρες απλά δεν είναι εκατομμυρια και ΠΟΥΘΕΝΑ δεν εχουν εξαφανιστεί οι γατες, ΠΟΥΘΕΝΑ, ΠΟΥΘΕΝΑ, ΠΟΥΘΕΝΑ...
Οποιος θέλει γάτα, βρίσκει.
1. Οι γάτες δεν υπάρχουν για να τις βρίσκει ο άνθρωπος. Οι γάτες είναι ανεξάρτητες και υπάρχουν για αυτές τις ίδιες.
2. Ξέρω πολλά μέρη όπου οι γάτες τείνουν προς εξαφάνιση. Και θεωρώ ότι ο πληθυσμός τους έχει μειωθεί σε επικίνδυνα σημεία. Αυτό το θεωρώ εγώ βέβαια. Κάποιος άλλος είναι ελεύθερος να θεωρεί κάτι άλλο (αν και αυτό θα έπρεπε να είναι αυτονόητο).

Ανταλλαγη αποψεων να γινεται αλλα να ακους κι εσυ την αποψη των αλλως γιατι ηδη σου εγραψα σε παραπανω δημοσιευση μου οτι
1.Ναι εχεις απολυτο δικιο δεν ειναι για να τις βρισκει ο ανθρωπος και ειναι για να ζουνε στο ΦΥΣΙΚΟ ΤΟΥΣ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ το οποιο ΔΕΝ ειναι πλεον αυτο ετσι οπως το καταντησαμε εμεις οι ιδιοι και για μενα αυτη η αποψη οτι και καλα ο δρομος ειναι το φυσικο τους περιβαλλον θυμιζει προσπαθεια εφησυχασμου συνειδησεως.Καλη μου παρε πρεφα ουτε οτι η γατα ουτε κανενα ειδος ουτε καν εμεις δε δημιουργηθηκαμε με φυσικο περιβαλλον την ασφαλτο τον υπονομο τα αυτοκινητα και το τσιμεντο..
2.Επειδη και οι 2 μου γονεις ειναι απο το εξωτερικο η μητερα μου Γερμανια και ο πατερας μου Μεξικο κι επειδη εχουνε ζησει οπως κι εγω ταξιδεψει σε πολλες χωρες οπως λονδινο γαλλια γερμανια αμερικη ινδια κλπ σε ΔΙΑΒΕΒΑΙΩΝΩ οτι με τα ιδια μου τα ματια οι κοινες κοντοτρινες η αυτα που λεμε αδεσποτα ειναι ΠΑΝΤΟΥ και ειναι ΠΟΛΛΑ.Δε ξερω αν περνας πολλες ωρες βλεποντας ανιμαλ πλανετ η αν απλα πειθεις τον εαυτο σου δημιουργοντας τα στοιχεια που παρουσιαζεις αλλα καλο ειναι να εχεις ΓΝΩΜΗ σε κατι οταν εχεις και ΓΝΩΣΗ.
Και ολα αυτα στα λεω εγω που τη μερα που πηγα τη γατα μου για στειρωση ημουν ετοιμη να βαλω τα κλαματα στη σκεψη οτι πληρωνω για να της βγαλουν τη μητρα και τις οωθηκες που οπως και να το κανουμε ειναι βαρβαρο ειναι βαναυσο και ΔΕΝ ειναι φυσιολογικο για να λεμε και την αληθεια. Για μενα κανενα ζωο δε θα πρεπε να ναι μεσα σε σπιτι, θα πρεπε να ναι ολα ελευθερα στη φυση , ΣΤΗ ΦΥΣΗ ΤΟΥΣ ομως η οποια δεν ειναι αυτη.
Οταν ονομαζεις χιτλερικη τη συμπεριφορα ανθρωπων οι οποιοι μετρανε τα ψηλα τους για να παρουνε γατοτροφες κι οχι πουδρες οι οποιοι κοιμουνται ανα 3 ωρες για να ταιζουνε γατακια με μπιμπερο οι οποιοι κλαινε καθε φορα π ενα ζωο πεθαινει στη "φυση" με οχι φυσικο τροπο και λενε ψεματα στο αφεντικο τους για να μη πανε δουλεια η να φυγουνε λιγο νωριτερα για να τσεκαρουνε οτι το γατακι που βρηκανε χτες χτυπημενο με αμαξι ειναι καλα και απλα λενε οτι η στειρωση ειναι οχι ποθητη αλλα ΑΝΑΓΚΑΙΑ ετσι οπως εχουνε γινει τα πραγματα γιατι τα χουνε ζησει στο πετσι τους τοτε αυτοι που πετανε τα μωρα στα σκουπιδια που βαζουνε φωλες λες και ο ανθρωπος ειναι ο μονος που εχει δικαιωμα να ζει εδω η βγαζουνε εξω τον ΑΡ@@ΔΑΡΑ γατο τους αστειρωτο χωρις να νοιαζονται για τα αδεσποτα γατακια που θα ΠΕΘΑΝΟΥΝ αργα η γρηγορα τι συμπεριφορα εχουνε? Α ναι ξεχασα... "φυσικη"....
Μαριάννα
Μαριάννα
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 32
Τόπος : Αθήνα, Ελλάδα.
Αριθμός γατουνίων : Περισσότερα.
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Γάνοιξη, Γατοκαίρι, Γατόπωρο, Γειτώνας...
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Κάθε γατεργάρης στον γάτο του..
Motto : Το σύμπαν συνουσιάζεται.
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/06/2011
Mood : Πολυ παραξενη συμπεριφορα - Σελίδα 2 M_smoke

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυ παραξενη συμπεριφορα - Σελίδα 2 Empty Απ: Πολυ παραξενη συμπεριφορα

Δημοσίευση από houlieta Δευ Μαρ 17, 2014 9:46 pm

Δεν σε προσέβαλα.
Η συζητηση γίνεται τσάμπα όταν ο συνομιλητής δεν ακούει και εσύ δεν δίνεις σημασία σε τίποτα από αυτά που γράφω παρα μιλάς με φανταστικά επιχειρήματα.
Οι γάτες δεν απειλούνται με εξαφάνιση.
Πουθενά.

θεωρώ ότι ο πληθυσμός τους έχει μειωθεί σε επικίνδυνα σημεία
Είδες.
Τσάμπα συζητάμε.
houlieta
houlieta
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Τόπος : Crazy Waters
Αριθμός γατουνίων : 3 (Ο.ο)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Motto : ...and I whispered to the horse: Trust no man in whose eyes you don't see yourself reflected as an equal...
Ημερομηνία Εγγραφής : 15/03/2012
Mood : Πολυ παραξενη συμπεριφορα - Σελίδα 2 M_skat10

http://www.dpgr.gr/usergalleries/index.php?cat=15102

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυ παραξενη συμπεριφορα - Σελίδα 2 Empty Απ: Πολυ παραξενη συμπεριφορα

Δημοσίευση από psipsa Δευ Μαρ 17, 2014 10:31 pm

ΟΚ καταλαβα... ο πληθυσμος των γατων που κακοποιουνται, πεινανε, αρρωσταινουν και πεθαινουν απο φολες αρρωστειες ατυχηματα η χτυπηματα κινδυνευει να εκλειψει η εχει ηδη εκλειψει σε χωρες οπως η Αγγλια για παραδειγμα;; ε τοτε να καταγγειλουμε το εγκλημα στη greenpeace η και σε αλλες οικολογικες οργανωσεις!!!!!
γιατι κατα τα αλλα η κοινη ευρωπαικη γατα ζει και βασιλευει. Σε ολη την Ευρωπη.
psipsa
psipsa
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 57
Τόπος : δροσια
Αριθμός γατουνίων : 14
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαιιρακι!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : θα τα ηθελα ολα!!! και επειδη το συμπαν ακουει, ερχονται ολοενα και περισσοτερα..
Motto : keep purring...
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/06/2012
Mood : Πολυ παραξενη συμπεριφορα - Σελίδα 2 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυ παραξενη συμπεριφορα - Σελίδα 2 Empty Απ: Πολυ παραξενη συμπεριφορα

Δημοσίευση από kouix Δευ Μαρ 17, 2014 11:54 pm

Zastina έγραψε: Στο εξωτερικό πάντως έχουν εξαφανιστεί ουσιαστικά οι αδέσποτες γάτες. Στην ουσία έχει σχεδόν εξαφανιστεί το είδος. Αν αυτό (το να απειλείται με εξαφάνιση δηλαδή ολόκληρο είδος) το θεωρείτε οκ αυτή είναι η άποψή σας και εμένα προσωπικά δεν με επηρεάζει κάπου, ούτε με θίγει.
.

Τα "ΑΔΕΣΠΟΤΑ"  ζωα,  ΔΕΝ ειναι ενα  ΕΙΔΟΣ ζωου.
Ισως καπου εκει  κανεις το λαος  ζαστίνα (με όλο  το θάρρος,  δεν βρισκομαι  στο φορουμ αυτο για να  βρισκω τα λάθη των άλλων... απλά  ακριβως όπως ειπες,  κουβεντα κανουμε.)

Το να  στειρωνεις τα ζωα που ζουν στην πόλη ΑΔΕΣΠΟΤΑ,... το να  "εξαφανίζονται" απο τους δρομους -ΑΣΦΑΛΤΟΥΣ το  τονίζω.. γιατι η ασφαλτος σιγουρα δεν ειναι το φυσικό  περιβαλλον τους-  τα αδεσποτα ζωα, ειναι ευλογία! -αν ειναι ποτέ δυνατόν αυτο  να  συμβεί ΚΑΙ στο "Ελλαδιστάν".....
Αυτό δεν σημαίνει ότι  θα σταματίσουν να  υπάρχουν οι γάτες  Αιγαίου,  ή  οι Ευρωπαϊκες κοινές.
Ενταξ,  δεν  θα τις βλεπω απο το παράθυρό μου όπως τώρα να αλλωνίζουν απο  αυλή σε αυλή... αλλά αν αυτό είναι ένα κόστος για μένα,  χίλιες φορές να το πληρώσω, παρά να τις  βλέπω  μία μία  ψώφιες στους παράπλευρους δρόμους (λόγω ατυχήματος, φόλας, αρρώστιας)

Τωρα σχετικά με  τα παραδείγματα χίτλερ και 3ου κόσμου εχω να πω οτι είναι ατυχή...  (δεν κολλάνε  δηλαδη)
Γιατι:
α) χίτλερ: προσπαθησε να  αφανησει μία  ΦΥΛΗ. Με  σκοτωμούς και έκτροπα.
Με τις  στειρώσεις των ζώων, προσπαθούμε να  βάλουμε  ένα φρένο στους  σκοτωμούς και στα έκτροπα που γίνονται εις βάρων των ζώων -κυριως- στις μεγαλουπόλεις.
Θα πω ΚΑΙ το εξης (καπου εδω)
Οτι,  τα ζωα που μένουν στον τριτο οροφο μιας πολυκατοικιας,  δεν ζουν στο φυσικό τους περιβαλλον,  ουτε ειναι ΦΥΣΙΚΟ  να τα αφηνουμε να  εχουν τα ίδια  "ενστικτα" που θα είχαν αν ήταν στο δάσος ή στο φυσικό τους περιβαλλον. Γιατι ειναι σωστότερο δηλαδη να εχω εναν γάτο που θα τον βάλω να ζευγαρωσει όποτε θελω ΕΓΩ, απο το να ΜΗΝ τον βάλω να ζευγαρώσει καθόλου??
Σου θυμίζω ζαστίνα, οτι  εχω ήδη επέμβει στην ΦΥΣΗ του ζωου οταν τον εχω μεσα στο σπίτι μου.... αρα, τα πραγματα θα πρεπει να ακολουθήσουν ΑΛΛΟΥΣ κανόνες για να  διατηρηθεί μια ισορροπία. Οι κανονες της ΦΥΣΗΣ εχουν σταματήσει, απο την στιγμή που το γατακι εχει  γίνει ΟΙΚΟΣΙΤΟ.  Απο εκεινη την ωρα και μετα,  το γατακι ειναι  μελος της οικογένειας μου,  και  δεν ειναι ενα ΖΩΟ που η φύση το καλει να  γεννήσει 10-20 φορες κατα την διαρκεια της ζωης του. (αν ειχα κόρη, δεν θα ηθελα με ΤΙΠΟΤΑ να την δω να γενναει  20 φορες.... ΕΝΤΙΤ: επειδη ΜΟΝΟ κ ΜΟΝΟ ειχε ... "ορμες". Οι ανθρωποι ξεχωριζουμε την "αναπαραγωγη" απο την "σεξουαλική επιθυμία". Τα ζώα δεν ξερουν να το ξεχωρίζουν, ουτε μπορουν να το μαθουν.

Οσο για το παραδειγμα  του Τρίτου κόσμου,  εκει μπαινεις σε άλλα λημέρια.
Υπαρχουν χώρες, που ΘΕΛΟΥΝ να  δατηρούν τις τριτες χώρες σε ΤΡΙΤΟκοσμική κατασταση σκόπιμα λόγω οικονομικών συμφαιρόντων.
Το αν θα  εξαφανιστούν οι πληθισμοί των χωρών αυτών, όπως εξαφανίστηκαν οι ΙΝΚΑΣ  ας πουμε... αυτο δεν το ξερω.
Κανείς δεν ξερει ΚΑΝ αν θα  εξαφανιστουμε κι εμεις ως ΕΘΝΟΣ  σε 1.000 χρονια απο τωρα.
Ομως, τι σχεση εχουν ολα αυτα?

Νομιζω οτι εχεις μια  καλη διαθεση να προστατεψεις τις  ΚΟΙΝΕΣ ΕΥΡΩΠΑΪΚΕΣ απο την εξαφανιση.....
Με βρίσκεις σύμφωνη σε αυτό. (άλλο αν  εγω δεν θεωρω οτι απειλούνται ως ΕΙΔΟΣ)
Αλλα  οι ΚΟΙΝΕΣ ΕΥΡΩΠΑΪΚΕΣ ΑΔΕΣΠΟΤΕΣ, και οι ΣΙΑΜ αδεσποτες και οι ΠΕΡΣΙΑΣ αδεσποτες, πρεπει καποια στιγμη να εξαφανιστουν.
Και δεν θα εξαφανιστούν όσο υπαρχουν άνρθωποι που συγκρίνουν την  "στείρωση" με τα στρατοπαιδα συγκέντρωσης του Χίτλερ.

Αυτα,  καιρό  είχα να σας  "σεντονιάσω" κι εγω.......  Laughing

___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___

Πολυ παραξενη συμπεριφορα - Σελίδα 2 Ce308a9f-5be4-45ef-b5d8-38fa33e9b315

Η ιστορία μας ξεκινάει  απο  εδω: http://www.gatospito.com/t10095-topic
kouix
kouix
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 52
Αριθμός γατουνίων : 5 νιάου, 2 γαβ, 1 τσίου
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2013
Mood : Πολυ παραξενη συμπεριφορα - Σελίδα 2 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυ παραξενη συμπεριφορα - Σελίδα 2 Empty Απ: Πολυ παραξενη συμπεριφορα

Δημοσίευση από kouix Τρι Μαρ 18, 2014 12:21 am

Πρεπει να προσθεσω ΚΑΙ κάτι ακόμη.....
(επειδή τώρα διάβασα σχετικά με τους "εξελιχτικούς βιολόγους"..... και οτι θα δαφωνούσαν με την στειρωση των αδεσποτων.)

... Γιατι θα διαφωνούσαν...?
Οι ασθενειες που κουβαλατε οι "αδεσποτοι" γατογονεις, δεν μεταδίδονται στα "αδεσποτα" γατομωράκια..?
Εξελιχκτικά αυτο, ειναι θεμιτό...?

Καποιες δε απο τις ασθενειες αυτες, ειναι και θανατηφόρες για το ιδιο το ζώο.

Δηλαδη, οταν ενας ανθρωπος εχει AIDS, ειναι θεμιτό να "αναπαραγεται"...?
(δεν ξερω, ρωταω, μπορει και να ειναι..... και να μην το ξερω....)


___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___

Πολυ παραξενη συμπεριφορα - Σελίδα 2 Ce308a9f-5be4-45ef-b5d8-38fa33e9b315

Η ιστορία μας ξεκινάει  απο  εδω: http://www.gatospito.com/t10095-topic
kouix
kouix
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 52
Αριθμός γατουνίων : 5 νιάου, 2 γαβ, 1 τσίου
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2013
Mood : Πολυ παραξενη συμπεριφορα - Σελίδα 2 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυ παραξενη συμπεριφορα - Σελίδα 2 Empty Απ: Πολυ παραξενη συμπεριφορα

Δημοσίευση από Zastina Τρι Μαρ 18, 2014 12:23 am

kouix έγραψε:
Τα "ΑΔΕΣΠΟΤΑ"  ζωα,  ΔΕΝ ειναι ενα  ΕΙΔΟΣ ζωου.

Δηλαδή τα αδέσποτα ζώα δεν ανήκουν σε κάποιο είδος ζώου? Όλα τα ζώα ανήκουν σε κάποιο είδος, σύμφωνα με τη συστηματική ζωολογία.

kouix έγραψε:Ισως καπου εκει  κανεις το λαος  ζαστίνα (με όλο  το θάρρος,  δεν βρισκομαι  στο φορουμ αυτο για να  βρισκω τα λάθη των άλλων... απλά  ακριβως όπως ειπες,  κουβεντα κανουμε.)

Λάθος και σωστό πολλές φορές είναι σχετικά και υποκειμενικά. Δεν χρειάζεται να πάρεις το θάρρος για να πεις κάτι, φυσικά και έχεις δικαίωμα να το πεις, χωρίς εγώ να παρεξηγήσω τίποτα (εννοείται). Τώρα για όλα τα υπόλοιπα, θα χρειαζόταν πολύ ανάλυση για αναλύσω όλα αυτά που είπα περί Χίτλερ και ξερω γω, και ήδη έχουμε ξεφύγει πολύ από το θέμα. Πάντως το κυρίως θέμα που εγώ έθιξα είναι η προστασία του είδους της κοινής ευρωπαϊκής γάτας, η οποία καλώς η κακώς ζει σε αυτό το περιβάλλον. Και το ότι υπάρχουν πολλά ζώα σε αυτόν τον πλανήτη, στα οποία επικρατεί ο νόμος της ζούγκλας, απλώς εμείς δεν βλεπουμε τι ακριβώς γίνεται. Και αυτό που γίνεται σίγουρα δεν είναι βγαλμένο από τα παραμύθια.

Zastina
Zastina
Prime Cat
Prime Cat

Θηλυκό
Κόκκορας
Ηλικία : 42
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 1 (Justin)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : άνοιξη, καλοκαίρι
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/10/2013
Mood : Πολυ παραξενη συμπεριφορα - Σελίδα 2 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυ παραξενη συμπεριφορα - Σελίδα 2 Empty Απ: Πολυ παραξενη συμπεριφορα

Δημοσίευση από Zastina Τρι Μαρ 18, 2014 12:27 am

kouix έγραψε:Πρεπει να  προσθεσω ΚΑΙ κάτι ακόμη.....
(επειδή τώρα διάβασα σχετικά με τους "εξελιχτικούς βιολόγους"..... και οτι θα δαφωνούσαν με την στειρωση των αδεσποτων.)

... Γιατι θα διαφωνούσαν...?
Οι ασθενειες που κουβαλατε οι "αδεσποτοι" γατογονεις, δεν  μεταδίδονται στα "αδεσποτα" γατομωράκια..?
Εξελιχκτικά αυτο, ειναι θεμιτό...?  

Καποιες δε απο τις ασθενειες αυτες, ειναι και θανατηφόρες για το ιδιο το ζώο.

Δηλαδη,  οταν  ενας  ανθρωπος εχει AIDS, ειναι  θεμιτό να  "αναπαραγεται"...?
(δεν ξερω, ρωταω, μπορει και να ειναι..... και να μην το ξερω....)


Θα σου απαντήσω σε αυτό. Σύμφωνα με τη φυσική επιλογή, η φύση επιλέγει πάντα να επιβιώνει και να αναπαράγεται το πιο ανθεκτικό ζώο. Σίγουρα υπάρχουν πιο αδύναμα και με "χειρότερα γονίδια" ζώα αλλά η τάση είναι το είδος να γίνεται όλο και πιο ανθεκτικό προς τις συνθήκες του περιβάλλοντος. Κι αυτό γιατί δεν υπάρχει ένα μόνο γονίδιο που μεταφέρεται αλλά πολλά. Και επίσης συμβαίνουν και μεταλλάξεις, πολλές φορές θετικές προς το ζώο. Πάντα όμως υπάρχουν και παράπλευρες απώλειες, όπως σε όλα τα είδη.
Zastina
Zastina
Prime Cat
Prime Cat

Θηλυκό
Κόκκορας
Ηλικία : 42
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 1 (Justin)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : άνοιξη, καλοκαίρι
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/10/2013
Mood : Πολυ παραξενη συμπεριφορα - Σελίδα 2 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυ παραξενη συμπεριφορα - Σελίδα 2 Empty Απ: Πολυ παραξενη συμπεριφορα

Δημοσίευση από kouix Τρι Μαρ 18, 2014 12:41 am

Δεν ειναι στην ΦΥΣΗ του ενσυνείδητου ανθρωπου ομως να βλεπει να ψωφάνε δίπλα του αβοηθητα ζώα ... Ισως αυτο σου διαφεύγει. Εσυ θα το εκανες..?

Ασε που νομιζω, πως κατι τετοιο δεν βρισκει σύμφωνο ούτε και τους ασυνείδητους ανθρώπους, καθως, σε όποια γειτονια αυξάνονται ανεξελεκτα οι πλυθησμοί των γατουνίων, αυξάνονται και τα κρουσματα δηλητηριασεων, κοινως οι φόλες..... που πλεον δεν μιλαμε για "παραπλευρες" απωλειες, αλλα ΟΛΟΠΛΕΥΡΕΣ.
ΜΠΑΜ και ΚΑΤΩ μια κ' εξω ολες μαζι κι οποια παρει ο χαρος και ότι γονίδιο μεινει πίσω, έμεινε. -οι φωλες δεν κοιτανε γονιδια......

Οπως σου διαφευγει σε πολλα πόστ σου, οτι η "γειτονιες" των ανθρωπων, δεν ειναι η ΦΥΣΗ της γατας.

Ουτε το σπιτι μας ειναι η ΦΥΣΗ τους.





___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___

Πολυ παραξενη συμπεριφορα - Σελίδα 2 Ce308a9f-5be4-45ef-b5d8-38fa33e9b315

Η ιστορία μας ξεκινάει  απο  εδω: http://www.gatospito.com/t10095-topic
kouix
kouix
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 52
Αριθμός γατουνίων : 5 νιάου, 2 γαβ, 1 τσίου
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2013
Mood : Πολυ παραξενη συμπεριφορα - Σελίδα 2 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυ παραξενη συμπεριφορα - Σελίδα 2 Empty Απ: Πολυ παραξενη συμπεριφορα

Δημοσίευση από kouix Τρι Μαρ 18, 2014 1:16 am

Zastina έγραψε:
kouix έγραψε:
Τα "ΑΔΕΣΠΟΤΑ"  ζωα,  ΔΕΝ ειναι ενα  ΕΙΔΟΣ ζωου.

Δηλαδή τα αδέσποτα ζώα δεν ανήκουν σε κάποιο είδος ζώου? Όλα τα ζώα ανήκουν σε κάποιο είδος, σύμφωνα με τη συστηματική ζωολογία.

Φυσικα και ανηκουν σε καποιο ειδος ζωου, οχι ΟΛΑ μαζι ομως.
Γιατι υπαρχουν ΣΚΥΛΙΑ ΓΑΤΙΑ ΚΡΟΚΟΔΕΙΛΟΙ ΧΑΜΕΛΕΟΝΤΕΣ ΚΑΙ ΦΙΔΙΑ αδεσποτα.
(και άλλα)
Σχετικα με τα ΑΔΕΣΠΟΤΑ ΓΑΤΙΑ, παλι υπαρχουν "υποκατηγοριες".
Αδεσποτα αρρωστα, πεινασμενα αδεσποτα, αδεσποτα που ΘΑ αρρωστησουν, αδεσποτα που ΘΑ τα πατησουν αυτοκίνητα, αδεσποτα που ΘΑ τα ξεκοιλιασει με μαχαίρι καποιος πακιστανος να τα βαλει στο τηγανι να τα φαει, αδεσποτα που ΘΑ φολιαστουν, και τελος, υπαρχουν και τα αδεσποτα που ΘΑ αναπαραχθουν.
Η άλλη υποκατηγορια ειναι η εξης:
Αδεσποτα γατάκια ράτσας "Ευρωπαϊκη Κοινη", Αδεσποτα γατακια "περσιας", Αδεσποτα ημιαιμα γατακια "σιαμ" κτιλ κτλ κτλ....

Αλλα γιατι ΟΛΑ ΑΥΤΑ να ειναι αδεσποτα ΚΑΙ πεινασμενα ΚΑΙ αρρωστα ΚΑΙ καημενα... απο την στιγμή που μπορουν να ειναι ΣΙΑΜ σπιτωμενες, ή ΚΟΙΝΕΣ ευρωπαϊκες "σπιτωμενες" ή ΑΙΓΑΙΟΥ σπιτωμενες?

Οσο για τον αφανισμο και της αναπαραγωγη της Κοινης Ευρωπαϊκης, οπως γινεται και τωρα, ετσι θα γινεται και στο μελλον.
Τα μη δεσποζομενα ζωα, σε ΤΙ υπερτερουν απο τα δεσποζομενα , σχετικα με την αναπαραγωγη?
Τα ΣΙΑΜ που ειναι ΚΥΡΙΩΣ δεσποζομενα, δεν αναπαραγονται?
ή τα Περσίας?
Ετσι θα αναπαραγεται και η κοινή ευρωπαϊκη. (και ετσι ήδη αναπαραγεται και στις χωρες που έχει ευτυχως εκλείψει απο τους δρόμους)




___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___

Πολυ παραξενη συμπεριφορα - Σελίδα 2 Ce308a9f-5be4-45ef-b5d8-38fa33e9b315

Η ιστορία μας ξεκινάει  απο  εδω: http://www.gatospito.com/t10095-topic
kouix
kouix
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 52
Αριθμός γατουνίων : 5 νιάου, 2 γαβ, 1 τσίου
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2013
Mood : Πολυ παραξενη συμπεριφορα - Σελίδα 2 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυ παραξενη συμπεριφορα - Σελίδα 2 Empty Απ: Πολυ παραξενη συμπεριφορα

Δημοσίευση από Zastina Τρι Μαρ 18, 2014 11:59 am

Το είδος γάτας που ζει αδέσποτο ανήκει κυρίως στην κοινή ευρωπαϊκή γάτα.

Τα μη δεσποζόμενα ζώα υπερτερούν στο ότι επειδή ακριβώς ζουν ανεξάρτητα από εμάς, μέσω της φυσικής επιλογής έχουν προσαρμοστεί να ζουν ακριβώς σε αυτό το περιβάλλον της πόλης. Για παράδειγμα μπορεί να προωθείται η διατήρηση και κληρονόμηση γονιδίων που κάνουν τις γάτες πιο προσεκτικές όταν περνάνε αμάξια, και άρα μειώνεται η πιθανότητα να τις χτυπήσουν. Και γενικά γονίδια που προωθούν την όσο το δυνατόν καλύτερη προσαρμογή της γάτας στο περιβάλλον της. Αν τώρα αυτά τα ζώα τα πάρουμε όλα στα σπίτια, το είδος της κοινής ευρωπαϊκής γάτας θα σταματήσει να εξελίσσεται. Στο βαθμό που όταν και αν μετά αφεθεί ένα τέτοιο ζώο έξω δεν θα μπορεί με τίποτα να επιβιώσει.

Ως περιβάλλον ενός ζώου, επίσης, δεν ορίζεται ένας χώρος με πράσινο, φυτά, δάση κτλ. Υπάρχουν οργανισμοί που είναι προσαρμοσμένοι να ζουν στα πιο "αντίξοα" για εμάς περιβάλλοντα. πχ σε θερμοκρασίες πολύ υψηλές, που εμείς δεν επιβιώνουμε. Όλα αυτά χρειάζεται να ξέρεις κάποια πράγματα από βιολογία και θεωρία της εξέλιξης για να τα καταλάβεις. Γιατί και να τα εξηγώ εγώ ίσως να μην τα εξηγώ καλά και απαιτούνται πολλές σελίδες για την εξήγηση ενός τέτοιου θέματος.
Zastina
Zastina
Prime Cat
Prime Cat

Θηλυκό
Κόκκορας
Ηλικία : 42
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 1 (Justin)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : άνοιξη, καλοκαίρι
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/10/2013
Mood : Πολυ παραξενη συμπεριφορα - Σελίδα 2 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυ παραξενη συμπεριφορα - Σελίδα 2 Empty Απ: Πολυ παραξενη συμπεριφορα

Δημοσίευση από Zastina Τρι Μαρ 18, 2014 12:06 pm

kouix έγραψε:Δεν ειναι στην ΦΥΣΗ του ενσυνείδητου ανθρωπου ομως να βλεπει να ψωφάνε δίπλα του αβοηθητα ζώα ... Ισως αυτο σου διαφεύγει. Εσυ θα το εκανες..?

Ασε που νομιζω, πως κατι τετοιο  δεν  βρισκει σύμφωνο ούτε και τους ασυνείδητους ανθρώπους, καθως,  σε όποια γειτονια αυξάνονται ανεξελεκτα οι πλυθησμοί των γατουνίων, αυξάνονται και τα κρουσματα δηλητηριασεων, κοινως οι φόλες.....  που πλεον δεν μιλαμε για "παραπλευρες" απωλειες,  αλλα  ΟΛΟΠΛΕΥΡΕΣ.
ΜΠΑΜ και ΚΑΤΩ μια κ' εξω ολες μαζι κι οποια παρει ο χαρος και ότι γονίδιο μεινει πίσω, έμεινε.  -οι φωλες δεν κοιτανε γονιδια......

Οπως σου διαφευγει σε πολλα πόστ σου, οτι η "γειτονιες" των ανθρωπων,  δεν ειναι η ΦΥΣΗ της γατας.

Ουτε το σπιτι μας ειναι η ΦΥΣΗ τους.

Χα! Ακριβώς επειδή δεν είναι η φύση του ανθρώπου να βλέπει να ψωφάνε δίπλα του αβοήθητα ζώα (ή έστω ο άνθρωπος συγκινείται από κάτι τέτοια) η φυσική επιλογή και πάλι διατήρησε τα γονίδια αυτά που κάνουν τις γάτες τόσο αξιολάτρευτες στους ανθρώπους. Το νιαούρισμα της γάτας μοιάζει με το κλάμα ενός μωρού, γι' αυτό ακριβώς και γίνεται πολύ δύσκολο για μια γυναίκα κυρίως να το αγνοήσει. Σκέψου μόνο ότι ίσως δεν θα αισθανόσουν το ίδιο για ένα ποντίκι πχ ή ένα έντομο. Η γάτα για να επιβιώσει στις πόλεις διατήρησε τα γονίδια εκείνα που της επιτρέπουν να έχει βοήθεια από τον άνθρωπο στην επιβίωσή της.

Βέβαια η φυσική επιλογή με τίποτα δεν "εγκρίνει" τη στείρωση. Γιατί η φυσική επιλογή δρα υπέρ της διατήρησης και διαιώνισης του είδους της γάτας. Το πέρασμα των καλύτερων γονιδίων από γενιά σε γενιά.

Και όπως είπα και πριν "φυσικό περιβάλλον" για έναν οργανισμό μπορεί για εμάς να είναι το πιο αντίξοο. Αυτά τα λέει η βιολογία, όχι εγώ.
Zastina
Zastina
Prime Cat
Prime Cat

Θηλυκό
Κόκκορας
Ηλικία : 42
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 1 (Justin)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : άνοιξη, καλοκαίρι
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/10/2013
Mood : Πολυ παραξενη συμπεριφορα - Σελίδα 2 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυ παραξενη συμπεριφορα - Σελίδα 2 Empty Απ: Πολυ παραξενη συμπεριφορα

Δημοσίευση από vaso Τρι Μαρ 18, 2014 1:17 pm

Δεν θα λάβω μέρος ως προς το στείρωση ή μη στείρωση...
Ο καθένας έχει τις απόψεις του...

Να πούμε όμως ότι ο άνθρωπος εξημέρωσε την γάτα και την έκανε ζώο συντροφιάς....
Η πόλη πλέον έτσι όπως είναι διαμορφωμένη πολυκατοικίες, αυτοκίνητα, έλλειψη πράσινου, δέντρων και όλων των σχετικών δεν μπορεί να θεωρηθεί το φυσικό περιβάλλον της γάτας...
Πιο πολύ μπορεί να θεωρηθεί η ύπαιθρος, η εξοχή, το χωριό....
Που είναι στην φύση και θα μπορεί να βρει ένα μέρος να προστατευτεί από κάποιον κίνδυνο... Πχ ένα δέντρο να σκαρφαλώσει για να γλιτώσει κάποια επίθεση....

Τώρα ο καθένας κρίνει και με τον τρόπο του βοηθά όπως μπορεί...

___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___
Πολυ παραξενη συμπεριφορα - Σελίδα 2 2feaa010
vaso
vaso
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 44
Αριθμός γατουνίων : 1 και ο Joey γαταγγελουδάκι πια
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Barilla, Μόιρα,Πατούσα,Φοίβος......
Motto : Real is just a matter of perception
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/10/2008
Mood : Πολυ παραξενη συμπεριφορα - Σελίδα 2 66231010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυ παραξενη συμπεριφορα - Σελίδα 2 Empty Απ: Πολυ παραξενη συμπεριφορα

Δημοσίευση από LAROGATA Τρι Μαρ 18, 2014 1:50 pm

Δεν ειμαι βιολογος ,ουτε επιστημονας,μια απλη γυναικα ειμαι και δεν με αφορουν οι μελετες και τα στατιστικα,εγω ενεργω μ'αυτα που βλεπω και επιλεγω.Δεν εχω στειρωσει ουτε μια γατα απ΄το κτημα μας ,σχεδον ολες αρσενικες και θηλυκες,αναπαραγονται με ότι σημαινει αυτο οσον αφορα τις απωλειες,αλλα δεν εχουν καμμια σχεση με τις γατες της πολης,κυνηγανε ,βρισκουν φωλιες μες τη βλαστηση και εχουν φτασει οι περισσοτερες σε πολυ μεγαλες ηλικιες.Αν οι γατες ειχαν εναρμονιστει με το περιβαλλον της πολης θα ειχαν τα χαλια που εχουν οι αδεσποτες των πολεων, θα τις σκοτωναν σωρηδον τα αυτοκινητα?δεν θα επρεπε να παιρναγε στο dna τους ο τροπος να προστατευονται απ'αυτα κλπ.κλπ?Και μια απορια,αν λειτουργουσαν σ'αυτο το κρατος καποια πραγματα σωστα,πχ.αν οι καδοι των σκουπιδιων παρεμεναν κλειστοι και δεν μπορουσαν να βρουν τροφη τ'αδεσποτα και αν δεν ταιζοντουσαν απο καποιους φιλοζωους αυτα τα πλασματα,πως στο καλο θα τρεφοντουσαν?οσα τελος παντων τα καταφερνουν να βρουν τροφη.
LAROGATA
LAROGATA
Γατοκαβατζώστρα
Γατοκαβατζώστρα

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 54
Τόπος : ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Αριθμός γατουνίων : Δώδεκα τη φτιάξαμε την ομάδα!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Παντός καιρού,φτάνει να μην ξεπερνά τους 32 βαθμούς
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ότι μαύρο και λιλά κυκλοφορεί!
Motto : Πότε θα κάνει ξαστεριά?
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/07/2010
Mood : Πολυ παραξενη συμπεριφορα - Σελίδα 2 M_thunder

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυ παραξενη συμπεριφορα - Σελίδα 2 Empty Απ: Πολυ παραξενη συμπεριφορα

Δημοσίευση από kouix Τρι Μαρ 18, 2014 3:59 pm

Zastina έγραψε:
kouix έγραψε:Δεν ειναι στην ΦΥΣΗ του ενσυνείδητου ανθρωπου ομως να βλεπει να ψωφάνε δίπλα του αβοηθητα ζώα ... Ισως αυτο σου διαφεύγει. Εσυ θα το εκανες..?

Ασε που νομιζω, πως κατι τετοιο  δεν  βρισκει σύμφωνο ούτε και τους ασυνείδητους ανθρώπους, καθως,  σε όποια γειτονια αυξάνονται ανεξελεκτα οι πλυθησμοί των γατουνίων, αυξάνονται και τα κρουσματα δηλητηριασεων, κοινως οι φόλες.....  που πλεον δεν μιλαμε για "παραπλευρες" απωλειες,  αλλα  ΟΛΟΠΛΕΥΡΕΣ.
ΜΠΑΜ και ΚΑΤΩ μια κ' εξω ολες μαζι κι οποια παρει ο χαρος και ότι γονίδιο μεινει πίσω, έμεινε.  -οι φωλες δεν κοιτανε γονιδια......

Οπως σου διαφευγει σε πολλα πόστ σου, οτι η "γειτονιες" των ανθρωπων,  δεν ειναι η ΦΥΣΗ της γατας.

Ουτε το σπιτι μας ειναι η ΦΥΣΗ τους.

Χα! Ακριβώς επειδή δεν είναι η φύση του ανθρώπου να βλέπει να ψωφάνε δίπλα του αβοήθητα ζώα (ή έστω ο άνθρωπος συγκινείται από κάτι τέτοια) η φυσική επιλογή και πάλι διατήρησε τα γονίδια αυτά που κάνουν τις γάτες τόσο αξιολάτρευτες στους ανθρώπους. Το νιαούρισμα της γάτας μοιάζει με το κλάμα ενός μωρού, γι' αυτό ακριβώς και γίνεται πολύ δύσκολο για μια γυναίκα κυρίως να το αγνοήσει. Σκέψου μόνο ότι ίσως δεν θα αισθανόσουν το ίδιο για ένα ποντίκι πχ ή ένα έντομο. Η γάτα για να επιβιώσει στις πόλεις διατήρησε τα γονίδια εκείνα που της επιτρέπουν να έχει βοήθεια από τον άνθρωπο στην επιβίωσή της.

Βέβαια η φυσική επιλογή με τίποτα δεν "εγκρίνει" τη στείρωση. Γιατί η φυσική επιλογή δρα υπέρ της διατήρησης και διαιώνισης του είδους της γάτας. Το πέρασμα των καλύτερων γονιδίων από γενιά σε γενιά.

Και όπως είπα και πριν "φυσικό περιβάλλον" για έναν οργανισμό μπορεί για εμάς να είναι το πιο αντίξοο. Αυτά τα λέει η βιολογία, όχι εγώ.

Επιμένεις να μην θες να καταλαβεις οτι δεν ειναι θεμα "αντιξοου" το περιβαλλον των πολεων για τις γατες. Αρνείσαι να καταλαβεις οτι οπου οι γατες αναπαραγονται αυτοβούλως και ανεξελεγκτα, πεφτους οι φόλες βροχή, οπότε και η θεωρία περι "laiser faire" -δηλαδη, ασε την ΦΥΣΗ να λειρουργησει μόνη της, παει περίπατο οταν, πεφτουν φολες.
Γιατι με τις φόλες, οι γάτες πεθαίνουν ΜΑΖΙΚΑ, ανεξεραίτως γονιδίων.

Επίσης δεν ξέρω τι αντίληψη εχεις για την οικονομική κατασταση της Ελλαδας, αλλα η πλειοψηφία των "μαναδων" στην Ελλαδα, αυτην την περιοδο, παλεύουν να παρεχουν στα παιδια της τα προς το ζειν, και δεν ειναι σε θεση να αγοραζουν ειδικα γαλατα για τα μωρογατακια που ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΙ συμπολίτες μας, βαζουν μεσα σε σακουλες σκουπιδιων και τα πετανε στους καδους, γιατι σκεφτηκαν, οτι η στειρωση ειναι ΕΝΑΝΤΙΑ στην φυση της ΟΙΚΟΣΙΤΗΣ γατουλας τους, και πως η γατουλα θα ΠΡΕΠΕΙ να γεννήσει.... αλλά τα μωρά της, ας τα παρει η σκουπιδιάρα γιατι δεν τους αφορουν.

Αν λοιπον παραδεχτουμε οτι η στείρωση ειναι παρεμβαση στην φύση, τοτε θα πρεπει να παραδεχτουμε και οτι τα μωρα απο γέννες οικοσιτων γατιών, ΔΕΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ να πετιωνται στους δρομους.
Αφου συμβαίνει το δεύτερο, θα ΠΡΕΠΕΙ να παραδεχτουμε οτι και η στείρωση ειναι ενα ΑΓΚΑΙΟ-ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ΚΑΚΟ.

Δεν μπορει να θεωρεις "παρεμβαση" στη φυση, τις στειρωσεις,
και να μην θεωρεις παρεμβαση στη φυση τις "ουρανοκατευατες" αφίξεις νέων γατομωρών στην ΦΥΣΗ που ειναι αποτελεσμα των Ασυνειδητων γατοιδιοκτητων που:
α) Φροντιζουν την "ασφαλη κυοφορία" για 2-3 μηνες μεσα σε ενα σπίτι και την πληρη και αρτια διαιτα μιας οικοσιτης γατας εγκυου....
β) την ασφαλη γεννα μιας οικοσιτης γατουλας (γιατι οταν γενναει η γατουλα μας στο σπιτι, ειμαστε ΟΛΟΙ απο πανω και προσεχουμε μην παθει τιποτα κατα την διαδικασια)
γ) την αμεση απομακρυνση/φυγαδευση μεσα σε σκουπιδοσακουλες των μωρων που γεννησε η γατουλα τους γιατι θεωρουν οτι τα μωρα, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΗ ΤΟΥΣ ΕΥΘΥΝΗ.

Αν αφηναμε τις γατες στην πολη μας χωρις φολες, και χωρις νέες αφίξεις πληθισμών εξ ουρανού (οπως περιεγραψα παραπανω),
ΤΟΤΕ ΙΣΩΣ και να ισχυε η θεωρια που αναφερεις περι "γονιδιων" και περι "ζει το υγειέστερο".

Ομως τα πραγματα ειναι ΑΛΛΙΩΣ, και μου κανει εντυπωση που δεν το εχεις λαβει αυτο υπ'οψιν σου οταν εξακολουθεις να λες οτι ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να παρεμβαινουμε με τις στειρωσεις.


___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___

Πολυ παραξενη συμπεριφορα - Σελίδα 2 Ce308a9f-5be4-45ef-b5d8-38fa33e9b315

Η ιστορία μας ξεκινάει  απο  εδω: http://www.gatospito.com/t10095-topic
kouix
kouix
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 52
Αριθμός γατουνίων : 5 νιάου, 2 γαβ, 1 τσίου
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2013
Mood : Πολυ παραξενη συμπεριφορα - Σελίδα 2 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυ παραξενη συμπεριφορα - Σελίδα 2 Empty Απ: Πολυ παραξενη συμπεριφορα

Δημοσίευση από psipsa Τρι Μαρ 18, 2014 4:48 pm

και για να βεβαιωσουμε αυτο ακριβως που απο την αρχη υποστηριζουμε, ριξτε μια ματια στο λινκ που αυτη τη στιγμη ανεβασε αλλος ενας συνγατοικος του φορουμ μας. αναζητα κι αυτος γονεις για 5 μωρα που η γατα του μολις εγεννησε..... 5 οικογενειες που αν βρεθουν θα μπορουσαν να φροντισουν 5 αδεσποτα που εχουν την αναγκη ενος σπιτικου, λιγης θαλπωρης και τροφης που δεν θα ειναι αναγκασμενα να ζητιανευουν στα σκουπιδια των πολεων... ειλικρινα δεν μπορω να καταλαβω για ποιο λογο δεν βλεπουμε το προφανες, μακρια απο βιολογικες η γενετικες μελετες, μακρια απο χιτλερικες ιστοριες και αλλα τετοια ευτραπελα. Οποιος λεει πως αγαπα τις γατες και δηλωνει γατοφιλος τοσο ωστε να ασχολειται με φορουμ σαν κι αυτο δεν μπορει να μην οραματιζεται (γιατι για ονειρο απατηλο φαινεται στη χωρα μας) μια πολη χωρις αδεσποτα σκυλια και γατια που υποφερουν ενω αλλα περισσοτερο τυχερα απολαμβανουν τη φροντιδα και την προσοχη μας. Πεντε μωρα απο σπιτι φιλοζωου που δεν εστειρωσε το ζωντανο του σημαινει πεντε αλλα ζωα που θα στερηθουν τη φροντιδα ενος σπιτικου. Για να μην σας ρωτησω τι πιστευετε πως θα συμβει με αυτα η οποια αλλα πεντε μωρα που δεν θα καταφερουν να δοθουν σε οικογενειες... Αυτο μπορει καποιος να μου το απαντησει;;; η ειναι κι αυτο μερος του σχεδιου της φυσικης επιλογης;;
psipsa
psipsa
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 57
Τόπος : δροσια
Αριθμός γατουνίων : 14
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαιιρακι!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : θα τα ηθελα ολα!!! και επειδη το συμπαν ακουει, ερχονται ολοενα και περισσοτερα..
Motto : keep purring...
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/06/2012
Mood : Πολυ παραξενη συμπεριφορα - Σελίδα 2 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυ παραξενη συμπεριφορα - Σελίδα 2 Empty Απ: Πολυ παραξενη συμπεριφορα

Δημοσίευση από Mikalina Τρι Μαρ 18, 2014 6:37 pm

Τα στειρωμένα ζώα ζούνε περισότερο..Και θέλω τα δικά μου να τα χαρώ όσο πιο πολύ γίνεται...Και όσο βλέπω γατιά δηλητηριασμένα και άλλα να γϊνονται χαλκομανία στο δρόμο καθόλου δεν μετανιώνω που τους στείρωσα..Το φυσικό τους περιβάλλον κατ εμέ είναι ο καναπές και η αγκαλιά μου και με τόσα βασανισμένα και αδέσποτα ζώα θα έπρεπε οι στειρώσεις να γίνονται χωρίς σκέψη..Δεν έχουν συναισθηματική ανάγκη να καλύψουν για να γίνουν μανούλες οι γάτες κλπ..Είναι απλά ανάγκη αναπαραγωγής...Αυτή είναι η αποψή μου..
Mikalina
Mikalina
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 44
Αριθμός γατουνίων : Mika,Sebastian,Pasxalis
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : πουρπουροκαιρός
Motto : Every cat owner knows that he never owns a cat..
Ημερομηνία Εγγραφής : 14/02/2014
Mood : Πολυ παραξενη συμπεριφορα - Σελίδα 2 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυ παραξενη συμπεριφορα - Σελίδα 2 Empty Απ: Πολυ παραξενη συμπεριφορα

Δημοσίευση από Zastina Τετ Μαρ 19, 2014 10:56 am

Λοιπόν πραγματικά όμως δεν έχετε καταλάβει τι λέω. Κι αυτό ίσως γιατί δεν ξέρετε κάποια πράγματα, αλλά και γιατί δεν διαβάζετε αυτά που λέω χωρίς παρωπίδες.

Εν πάσει περιπτώσει. Δεν θα κάτσω να εξηγήσω αυτό που λέω. Ας καταλάβει αυτό που θέλει ο καθένας. Με έχετε μουλαρώσει και μου έρχεται αυτή τη στιγμή να σας λέω αυτό που δεν θέλετε να ακούσετε, σε κάθε περίπτωση, όχι μόνο σε αυτή. Διότι πραγματικά δεν μπορώ να δεχθώ το φανατισμό σε οποιοδήποτε θέμα.

Λοιπόν. Για μένα το θέμα δεν είναι να πας με τα νερά του άλλου για να σε αποδέχεται. Όταν κάνεις μια συζήτηση κάνεις μια συζήτηση όχι για να πείσεις αλλά για να ανταλλάξεις απόψεις και να μάθεις πράγματα. Εσείς από ό,τι φαίνεται θέλετε απλά να πείσετε για κάτι.

Και πραγματικά μου φαίνεται τουλάχιστον γελοίο και παιδιάστικο να αποδέχεσαι ή όχι τον άλλο ανάλογα με αυτά που λέει. Εγώ δεν θα το έκανα ποτέ αυτό. Είπα κάποια απλά πράγματα χωρίς να αναφέρομαι προσωπικά σε κάποιον αλλά εδώ βλέπω ότι αναφέρεστε σε μένα προσωπικά. Έτσι δεν γίνεται συζήτηση. Δυστυχώς. Είχα όλη την καλή διάθεση αλλά... Δεν μπορεί σε μια συζήτηση να αναφέρονται φράσεις όπως "επιμένεις να μη θες να καταλάβεις". Δεν είμαι ο μαθητής που του κάνουν μάθημα αλλά ένας ισότιμος άνθρωπος που απαιτεί ισότιμη συμπεριφορά σε μια συζήτηση και παντού.

Δεν αναφέρομαι σε όλους βέβαια αλλά σε όσους αναφέρθηκαν σε μένα προσωπικά.
Zastina
Zastina
Prime Cat
Prime Cat

Θηλυκό
Κόκκορας
Ηλικία : 42
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 1 (Justin)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : άνοιξη, καλοκαίρι
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/10/2013
Mood : Πολυ παραξενη συμπεριφορα - Σελίδα 2 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυ παραξενη συμπεριφορα - Σελίδα 2 Empty Απ: Πολυ παραξενη συμπεριφορα

Δημοσίευση από Zastina Τετ Μαρ 19, 2014 11:57 am

Zastina έγραψε:Το είδος γάτας που ζει αδέσποτο ανήκει κυρίως στην κοινή ευρωπαϊκή γάτα.

Τα μη δεσποζόμενα ζώα υπερτερούν στο ότι επειδή ακριβώς ζουν ανεξάρτητα από εμάς, μέσω της φυσικής επιλογής έχουν προσαρμοστεί να ζουν ακριβώς σε αυτό το περιβάλλον της πόλης. Για παράδειγμα μπορεί να προωθείται η διατήρηση και κληρονόμηση γονιδίων που κάνουν τις γάτες πιο προσεκτικές όταν περνάνε αμάξια, και άρα μειώνεται η πιθανότητα να τις χτυπήσουν. Και γενικά γονίδια που προωθούν την όσο το δυνατόν καλύτερη προσαρμογή της γάτας στο περιβάλλον της. Αν τώρα αυτά τα ζώα τα πάρουμε όλα στα σπίτια, το είδος της κοινής ευρωπαϊκής γάτας θα σταματήσει να εξελίσσεται. Στο βαθμό που όταν και αν μετά αφεθεί ένα τέτοιο ζώο έξω δεν θα μπορεί με τίποτα να επιβιώσει.

Ως περιβάλλον ενός ζώου, επίσης, δεν ορίζεται ένας χώρος με πράσινο, φυτά, δάση κτλ. Υπάρχουν οργανισμοί που είναι προσαρμοσμένοι να ζουν στα πιο "αντίξοα" για εμάς περιβάλλοντα. πχ σε θερμοκρασίες πολύ υψηλές, που εμείς δεν επιβιώνουμε. Όλα αυτά χρειάζεται να ξέρεις κάποια πράγματα από βιολογία και θεωρία της εξέλιξης για να τα καταλάβεις. Γιατί και να τα εξηγώ εγώ ίσως να μην τα εξηγώ καλά και απαιτούνται πολλές σελίδες για την εξήγηση ενός τέτοιου θέματος.

Αυτά που είπα εδώ ισχύουν και δεν τα λέω εγώ αλλά η εξελικτική βιολογία. Αν οι γάτες στις πόλεις δεν είχαν εναρμονιστεί με το περιβάλλον θα είχαν εξαφανιστεί. Μπορεί να μην έχουν ακόμα εναρμονιστεί πλήρως, αλλά η εξέλιξη πάντα πάει προς αυτή την κατεύθυνση και τα πιο ανθεκτικά γονίδια επιβιώνουν. Τα υπόλοιπα που μου λέτε οι υπόλοιποι που δεν αναφέρθηκαν προσωπικά σε μένα δεν αναιρούν αυτά που είπα εδώ.

Επειδή ίσως ξεχάσαμε το λόγο που έγινε όλη αυτή η συζήτηση, δεν ήταν για να υποστηρίξουμε τη στείρωση ή όχι. Η συζήτηση έγινε για να υποστηρίξω το δικαίωμα του καθένα να πιστεύει και να πράττει ό,τι αυτός θέλει όσον αφορά τη στείρωση, καθώς και για υποστηρίξω την άποψη ότι εγώ δεν θα ήθελα να στειρωθούν οι περισσότερες αδέσποτες γάτες και το είδος να απειληθεί εν τέλει με εξαφάνιση. Δεν εξέφρασα καμία άποψη για το αν είναι καλό ή όχι να γίνονται στειρώσεις γενικά. Μίλησα ειδικά για μαζικές στειρώσεις στο βαθμό που απειλείται το είδος.

Και πάλι όμως αν είχα οποιαδήποτε άποψη υπέρ ή κατά της στείρωσης εξ' ολοκλήρου ήσασταν υποχρεωμένοι να τη σεβαστείτε.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Zastina στις Τετ Μαρ 19, 2014 12:26 pm, 1 φορά
Zastina
Zastina
Prime Cat
Prime Cat

Θηλυκό
Κόκκορας
Ηλικία : 42
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 1 (Justin)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : άνοιξη, καλοκαίρι
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/10/2013
Mood : Πολυ παραξενη συμπεριφορα - Σελίδα 2 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυ παραξενη συμπεριφορα - Σελίδα 2 Empty Απ: Πολυ παραξενη συμπεριφορα

Δημοσίευση από kouix Τετ Μαρ 19, 2014 12:25 pm

φυσικά εχει ο καθενας το δικαιωμα να επιλεξει για το ζωο του την στειρωση ή οχι.

Αν δεν την επιλεξει για το κατοικίδιο του, θα πρεπει να ξέρει οτι θα πρεπει καποια στιγμη να ζευγαρωσει το ζωακι του αλλιως θα εχει προβληματα υγειας απο το ΜΗ ζευγαρωμα.
Κι οταν ζευγαρωσει το ζωακι θα πρεπει να ξερει οτι θα γινει ΠΟΛΥΤΕΚΝΟΣ.
Καθως:
Η λυση: 'τσουβαλιαζουμε τα μωρα και τα πεταμε στα σκουπιδια' ειναι απλα ΕΓΚΛΗΜΑ.
Η λυση: 'τα πνιγουμε στον ασβεστη' ειναι απλα δολοφονία.
Η λύση: 'τα δινουμε για υιοθεσια' ειναι μια λυση, παρ' ολα αυτα, κάθε ένα μωρό που δίνεται για υιοθεσία απο οικόσιτες γατουλες, παιρνει την θεση ενος αδεσποτου, και για ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΛΟΓΙΚΗ, ειναι εγωιστικό εκ μερους ενος γατοϊδιοκτήτη κατι τετοιο -αν υποθεσουμε οτι η "αγνοια" δεν τους δικαιωνει.

Πανω στο θεμα "εξελιχτική βιολογια" παντως, (δεν αμφισβητω την ύπαρξη του θέματος) εγω θα προτιμουσα στο μελλον, γατάκια που θα μπορουν να ανοιγουν την πορτα του μπανιου, θα ανεβαζουν το καπακι της λεκανης, και θα κατουρανε και θα χ@ζουν την λεκανη, και μετα θα τραβανε και το καζανακι (σχεδον υπαρχουν αυτα που λεω...) και οχι γατακια που ΕΠΕΙΔΗ γεννηθηκαν αδεσποτα σε μια πολη, εχουν εξελιξει το γονιδιο να πατιουνται "λιγοτερα" απο αυτοκινητα.

Δεν θελω (ρε αδερφε)  Laughing  να βλεπω πατημενα ζωα.... ουτε πεινασμενα που ψαχνουν τα σκουπίδια. Ουτε φολιασμενα.
Αν παω στην αφρικη ή στην ζουγκλα, και δω τα ζωα μεταξυ τους να αλληλοσκοτωνονται, θα παω πάσο. Θα πω απλα: αυτη ειναι η ισορροπια της φυσης.
Οταν ομως βλεπω εμας τους ΑΝΩΤΕΡΟΥΣ -λογω της ανεπτυγμενης λογικης μας- ανθρωπους, να σκοτωνουμε ζωα με φολες, ή να μην προσπαθουμε οσο μπορουμε να τα βοηθησουμε κρατωντας μια συγκεκριμενη σταση -ναι, για την στειρωση μιλαω-, δεν παω πασο.

Και εξακολουθω να λεω οτι ΚΑΝΟΥΜΕ ΣΥΖΗΤΗΣΗ.
Ουτε κυριγμα, ΟΥΤΕ δικαστηριο.
Παρ' ολα αυτα, μεσα απο μια συζητηση, ΚΑΠΟΥ πρεπει να καταληγουμε.
Δεν ειμαι εγω αυτη που θελει να ΣΕ κανει να καταληξεις στην δική μου αποψη, αλλά εχω την εντυπωση οτι καθε φορα -πανω στην συζητηση- οταν ερχεται η ωρα μεσα στα φορουμς "καποιος" να παραδεχτει τα επιχειρηματα του/των αλλων, ισχυρίζεται οτι δεν θα θεσει εαυτον σε κριτική, ουτε θα καταπιεσει τον εαυτο του να παραδεχτει την γνωμη του αλλου. ΠΑΝΤΑ ΠΑΝΤΑ ΠΑΝΤΑ, ετσι γινεται.
 Laughing 

___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___

Πολυ παραξενη συμπεριφορα - Σελίδα 2 Ce308a9f-5be4-45ef-b5d8-38fa33e9b315

Η ιστορία μας ξεκινάει  απο  εδω: http://www.gatospito.com/t10095-topic
kouix
kouix
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 52
Αριθμός γατουνίων : 5 νιάου, 2 γαβ, 1 τσίου
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2013
Mood : Πολυ παραξενη συμπεριφορα - Σελίδα 2 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυ παραξενη συμπεριφορα - Σελίδα 2 Empty Απ: Πολυ παραξενη συμπεριφορα

Δημοσίευση από gatoula46 Τετ Μαρ 19, 2014 12:31 pm

Παρά το γεγονός οτι αποφεύγω να απαντώ σε τέτοιου είδους συζητήσεις διότι στο τέλος υπάρχει ένα κλίμα διαμάχης εγω τουλάχιστον αυτό εισπράττω,θα ήθελα και εγω με τη σειρά μου να πω τη γνώμη μου πανω στο θέμα αν και εχει βγει εξαρχής off topic....zastina μου εγω θα αναφερθώ σε σένα προσωπικά μόνο σε ενα πράγμα...νομίζω εμείς ήμασταν δύο από τα μέλη που είχαν εκφέρει συμβουλή σε ενα άλλο μέλος που ζητούσε μια απάντηση σε μια απορία και αν θυμάμαι καλα είχες συμφωνήσει σε ένα βαθμό με αυτά που είπα...σχετικά με τους υπόλοιπους συμφορουμιτες τώρα..παιδιά το αν θα στειρωσει κάποιος το ζωάκι του ή όχι ειναι δικό του θέμα...όσοι ειναι υπέρ της στείρωσης έχουν ζυγισει τα υπέρ και τα κατά και έχουν πράξει ανάλογα..όλοι περάσαμε από το στάδιο αμφιβολίας να το στειρωσω ή όχι και οι περισσότεροι καταλήξαμε στη στείρωση..!επίσης υπάρχουν και τα άτομα που δεν επαναπαύονται στη στείρωση του οικοσιτου ζώου μόνο αλλά συνεισφέρουν με το υστέρημά τους και σε στειρώσεις αδέσποτων που τείνουν να αναπαράγονται με ραγδαίους ρυθμούς...καλά κάνουν..υπάρχουν και περιπτώσεις ανθρώπων που ζυγίζουν τα υπέρ και τα κατά και για διάφορους λόγους αποφασίζουν στη μη στείρωση του ζώου...καλα κάνουν επίσης...είναι επιλογή τους και αργά ή γρήγορα θα έρθουν αντιμέτωποι με τις συνέπειες μιας γέννας κλπ κλπ...θα μπουν στη διαδικασία να ξεφορτωθουν ίσως τα γατάκια ή να τα χαρίσουν...καλά κάνουν επίσης..σε ενα βρώμικο και φθαρμένο κόσμο οπου δεν υπάρχουν ιδανικά και αξίες στη ζωή εγω δεν ψάχνω να βρω απάντηση!!εγω κοιτάζω τον εαυτό μου και κρίνω μόνο εμένα για το αν ειμαι σωστή ή όχι....εγω βοηθώντας και στειρωνοντας ζώα πιστεύω οτι κάνω το σωστό..μαγκιά μου..και έχοντας επιλέξει να στειρωσω όλες τις θυληκες της αυλής μου επειδή δεν μπορω οικονομικά να ανταπεξέλθω σε άλλα τόσα γατάκια ειναι επιλογή μου....όσοι κάνουν το αντίθετο από μένα είναι επιλογή τους...απλά έχουν επιλέξει κάτι που το θεωρούν σωστό και τρέχουν με γέννες...μαγκιά τους επίσης....!!θελω λοιπόν να καταλήξω στο γεγονός οτι σε ενα κόσμο οπου ολα έχουν ισοπεδοθει δεν υπάρχει σύστημα και όλοι προσπαθούν να λύσουν τα προβλήματα αυτοβούλως και οικειοθελώς σε ενα κόσμο οπου ο άνθρωπος τυγχάνει να είναι το χειρότερο οικοσιτο ζώο που έχω δει εγω προσωπικά χωρίς να τους βάζω όλους στο ίδιο τσουβάλι,μην ψάχνετε να βρείτε λογική στο θέμα των ζώων το οποίο τυγχάνει να είναι ενα σοβαρό μεν αλλά ενα από τα χιλιάδες προβλήματα δε που μας ταλανίζει καθημερινώς...zastina μου ζήτησες να δούμε το θέμα χωρίς παρωπίδες εγω σου απάντησα νομίζω ορθά.....συμφωνώ με τη γνώμη σου αλλά έχω αντίθετη άποψη από σένα...οτι θέλει ο καθένας πιστεύει ειναι ενα από τα λίγα δικαιώματα που έχουμε σε έναν δήθεν δημοκρατικό κόσμο....
gatoula46
gatoula46
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2 λατρεμενα πλάσματα το Σιμπα και τη Μυρτώ!!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοχειμωνας!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Γιοντα,Ιζετ και βολφακο!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/11/2012
Mood : Πολυ παραξενη συμπεριφορα - Σελίδα 2 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 2 από 2 Επιστροφή  1, 2

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης