gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

ΓΑΤΟΥΛΑ ΠΟΥ ΚΟΥΤΣΑΙΝΕΙ ΣΤΟ ΜΠΡΟΣΤΙΝΟ ΠΟΔΙ

+2
Kikiriki
sellman
6 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

ΓΑΤΟΥΛΑ  ΠΟΥ ΚΟΥΤΣΑΙΝΕΙ ΣΤΟ ΜΠΡΟΣΤΙΝΟ ΠΟΔΙ  Empty ΓΑΤΟΥΛΑ ΠΟΥ ΚΟΥΤΣΑΙΝΕΙ ΣΤΟ ΜΠΡΟΣΤΙΝΟ ΠΟΔΙ

Δημοσίευση από sellman Δευ Ιουν 10, 2013 2:45 am

Γεια χαρα σε ολους,

Η γατα μου η μπουμπου ειναι αισιως 12 χρονων.Μετα απο ενα μεγαλο αλμα που εκανε μεσα στο σπιτι(συγκεκριμενα απο το κρεβατι στο πατωμα αλλα σε μεγαλη αποσταση),ποναει στο μπροστινο της ποδι και το ψιλοκουτσαινει εδω και 3 εβδομαδες.
την πηγα στο κτηνιατρο της εκανε ενεση metacam μια φορα μονο και αμεσως βελτιωθηκε

.Την επομενη εβδομαδα της ξαναεμφανιστηκε ο πονος και η κτηνιατρος μου ειπε να της δωσω σιροπι metacam.μολις ομως το ξεκινησα την πειραξε το στομαχι της παρολο που της το εδινα μετα το φαγητο(με γεματο στομαχι δηλ).και επαθε γαστριτιδα για 2 εβδομαδες.Αφου της εδωσα tagamet της περασε .Στο διαστημα που την ποναγε το στομαχι ειχε αδυνατισει ,ελαφρυνει δηλ .σταματησε να κουτσαινει και το ποδι,μετα ομως που ξαναπηρε βαρος αρχισε παλι να την ενοχλει το ποδι.εχω παει σε 3 κτηνιατρους και δεν εχω βγαλει ακρη με το τι να κανω,τωρα φοβαμαι να της δωσω αντιφλεγμονωδες μην τη ξαναπιασει το στομαχι ,απο την αλλη το ποδι δεν περναει απο μονο του,χωρις φαρμακα.

Απο τροφη της εχω ξεκινησει joint support ths canin,και σκεφτομαι να της δωσω cosequin αλλα αυτες η τροφες και τα σκευασματα αργουν να δειξουν προοδο και δεν θελω να μεινει το γατι τοσο καιρο στην ακινησια λογω πονου και να χρονισει το προβλημα.η ακτινογραφια δεν εδειξε αρθιτιδα οποτε ειναι καποιος τραυματισμος.οι εξετασεις γενικες και βιοχημικες ηταν καλες.
οτι εχω κανει μεχρι στιγμης ηταν απο υποδειξεις κτηνιατρου δεν ενηργησα μονος μου .

Παρακαλω πολυ οποιος εχει κατι να προτεινει ειναι ευπροσδεκτος η αν γνωριζει καποιο καλο ορθοπεδικο κτηνιατρο δεκτες ολες οι γνωμες και οι συστασεις γιατι εχω πελαγωσει.

Ευχαριστω εκ των προτερων.

sellman
Kitten
Kitten

Άντρας
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : παγκράτι
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : κρυο και χιονι πολυ πολυ πολυ
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : ολες ειναι καρδουλες
Motto : catz rule!
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/11/2008
Mood : ΓΑΤΟΥΛΑ  ΠΟΥ ΚΟΥΤΣΑΙΝΕΙ ΣΤΟ ΜΠΡΟΣΤΙΝΟ ΠΟΔΙ  M_malakia-sto-tetragono-1

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΓΑΤΟΥΛΑ  ΠΟΥ ΚΟΥΤΣΑΙΝΕΙ ΣΤΟ ΜΠΡΟΣΤΙΝΟ ΠΟΔΙ  Empty Απ: ΓΑΤΟΥΛΑ ΠΟΥ ΚΟΥΤΣΑΙΝΕΙ ΣΤΟ ΜΠΡΟΣΤΙΝΟ ΠΟΔΙ

Δημοσίευση από sellman Τρι Ιουν 11, 2013 2:22 am

Μηπως καποιος διαβασε το προβλημα μου και εχει κατι να προτεινει?
Παρακαλω πολυ οποιος ειχε παρομοιο προβλημα με τραυματισμο στο ποδι στη γατουλα του ,ας μου απαντησει ,τι δηλαδη εκανε και πως το αντιμετωπισε γιατι απο τους κτηνιατρους δεν βγαζω ακρη μεχρι στιγμης.

sellman
Kitten
Kitten

Άντρας
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : παγκράτι
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : κρυο και χιονι πολυ πολυ πολυ
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : ολες ειναι καρδουλες
Motto : catz rule!
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/11/2008
Mood : ΓΑΤΟΥΛΑ  ΠΟΥ ΚΟΥΤΣΑΙΝΕΙ ΣΤΟ ΜΠΡΟΣΤΙΝΟ ΠΟΔΙ  M_malakia-sto-tetragono-1

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΓΑΤΟΥΛΑ  ΠΟΥ ΚΟΥΤΣΑΙΝΕΙ ΣΤΟ ΜΠΡΟΣΤΙΝΟ ΠΟΔΙ  Empty Απ: ΓΑΤΟΥΛΑ ΠΟΥ ΚΟΥΤΣΑΙΝΕΙ ΣΤΟ ΜΠΡΟΣΤΙΝΟ ΠΟΔΙ

Δημοσίευση από Kikiriki Τρι Ιουν 11, 2013 10:22 am

Η ακτινογραφία δεν έδειξε σπάσιμο;
Κοίτα, 3 εβδομάδες μετά τον τραυματισμό δεν μπορείς να κάνεις και πολλά πράγματα, νομίζω.
Αν είχε γυρίσει ή σπάσει τότε θα έχει αρχίσει να "δενει" αλλά σε λάθος θέση και ενδεχομένως να τη πονάει λίγο γι' αυτό και το κουτσαίνει.
Από την αλλη μπορέι ένας από τους κτηνίατρους που την πήγες να το έβαλε στη σωστή του θέση και απλά η γατούλα το προστατεύει, όπως θα κάναμε και εμείς σ' ένα χτυπημένο άκρο.
Kikiriki
Kikiriki
Γατού Fan Park
Γατού Fan Park

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 48
Τόπος : Zωγράφου
Αριθμός γατουνίων : Δυο διαβολάκια και τον Μαγιούλη, στην καρδιά......
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Καλοκαίριιιιιιι !
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Φρέγια και Ντάκιρι
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/07/2008
Mood : ΓΑΤΟΥΛΑ  ΠΟΥ ΚΟΥΤΣΑΙΝΕΙ ΣΤΟ ΜΠΡΟΣΤΙΝΟ ΠΟΔΙ  M_sad

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΓΑΤΟΥΛΑ  ΠΟΥ ΚΟΥΤΣΑΙΝΕΙ ΣΤΟ ΜΠΡΟΣΤΙΝΟ ΠΟΔΙ  Empty Απ: ΓΑΤΟΥΛΑ ΠΟΥ ΚΟΥΤΣΑΙΝΕΙ ΣΤΟ ΜΠΡΟΣΤΙΝΟ ΠΟΔΙ

Δημοσίευση από tia Τρι Ιουν 11, 2013 10:36 am

μήπως είναι ψυχολογικό απο ένα σημείο και μετά?
εαν την πιάσεις σε εκείνο το σημείο δείχνει να πονάει?
tia
tia
Gatus Xenitemenus
Gatus Xenitemenus

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Τόπος : Ιταλία
Αριθμός γατουνίων : 4 ζουζούνια σπίτι: τον Othello την Luna τον καρπό του έρωτα τους τον Liu και την Brighitta + 2 τσουτσουκάκια τον Luther και την Goldene που ζούνε με τους γονείς μου!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : χειμώνας κρύοο παγωνιαααά
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Freddochino amore mio ti voglio solo mio!!
Motto : La felicita' puo' essere misurata in gatti...piu' gatti hai,piu' felice sei!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/01/2012
Mood : ΓΑΤΟΥΛΑ  ΠΟΥ ΚΟΥΤΣΑΙΝΕΙ ΣΤΟ ΜΠΡΟΣΤΙΝΟ ΠΟΔΙ  M_tour10

http://www.walkurepersians.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΓΑΤΟΥΛΑ  ΠΟΥ ΚΟΥΤΣΑΙΝΕΙ ΣΤΟ ΜΠΡΟΣΤΙΝΟ ΠΟΔΙ  Empty Απ: ΓΑΤΟΥΛΑ ΠΟΥ ΚΟΥΤΣΑΙΝΕΙ ΣΤΟ ΜΠΡΟΣΤΙΝΟ ΠΟΔΙ

Δημοσίευση από koneko Τρι Ιουν 11, 2013 12:11 pm

θα σου ελεγα να της το δεσεις για καμια βδομαδα για να μη μπορει να το κινει πολυ για να της περασει, αλλα δεν το θεωρω καλη λυση αν δεν βρειτε απο τι το επαθε γιατι ξερω ανθρωπο που του ειπε γιατρος να δεσει το χερι του και να το κινει οσο το δυνατον λιγοτερο και χειροτερεψε, και οταν πηγε σε αλλον γιατρο, του ειπε οτι πρεπει να κανει ασκησεις και να το δουλευει για να περασει. Οντως του περασε μετα απο μερικες εβδομαδες ασκησεων.
Μηπως εχει παθει καμια τενοντιτιδα ή τραυματισε καποιον μυ της; Suspect Αν για τον α ή β λογο δεν μπορεις να την πας στον κτηνιατρο για περισσοτερες εξετασεις ή δεν μπορει να βρει ο κτηνιατρος τι επαθε, η καλυτερη λυση κατα την αποψη μου ειναι να την αφησεις οπως ειναι. Ευχομαι παντως να γινει συντομα καλα. Καλη αναρρωση!
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : ΓΑΤΟΥΛΑ  ΠΟΥ ΚΟΥΤΣΑΙΝΕΙ ΣΤΟ ΜΠΡΟΣΤΙΝΟ ΠΟΔΙ  M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΓΑΤΟΥΛΑ  ΠΟΥ ΚΟΥΤΣΑΙΝΕΙ ΣΤΟ ΜΠΡΟΣΤΙΝΟ ΠΟΔΙ  Empty ευχαριστιες

Δημοσίευση από sellman Τετ Ιουν 12, 2013 6:54 pm

Θα ηθελα να ευχαριστησω πολυ ολους οσους απαντησαν, η γατουλα ειναι καλυτερα στο ποδι της μολις εχασε λιγο βαρος.
μαλλον προκειται για καποιο τραυματισμο επιπολαιο γιατι η ακτινογραφια της ειναι καθαρη.

Της δινω μια τροφη για τις αρθρωσεις και εχω ξεκινησει και το qosequin ,ελπιζω να της περασει γιατι αμα ειναι και ηλικιωμενες δυσκολα ξεπερνουν καποιο τραυματισμο.το μονο δυσκολο ειναι να την περιορισω λιγο στα αλματα γιατι ειναι πολυ ζωηρη για την ηλικια της και μολις νιωθει λιγο καλυτερα αρχιζει τους αγωνες ταχυτητας και τα αλματα απο οπου ειχε παθει και τη ζημια.

Παντως metacam δεν προκειται να της κανω ουτε ενεση ουτε απο το στομα παρολες τις συστασεις των κτηνιατρων που επικοινωνησα γιατι μπηκα στο internet και μιλησα με αμερικανους και κτηνιατρους συγκεκριμενα ,και ειναι πολυ πολυ ρισκο να δωσεις το συγκεκριμενο φαρμακο,εχει πολυ σοβαρες παρενεργειες και προτιμουν να το δινουν σε γατες πολυ ηλικιωμενες(17 χρονων και ανω).

Ευχαριστω και παλι για το ενδιαφερον,ευχομαι σε ολα τα γατια του φορουμ ''βιον ανθηρον και μακροσκελην''.Smile

sellman
Kitten
Kitten

Άντρας
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : παγκράτι
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : κρυο και χιονι πολυ πολυ πολυ
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : ολες ειναι καρδουλες
Motto : catz rule!
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/11/2008
Mood : ΓΑΤΟΥΛΑ  ΠΟΥ ΚΟΥΤΣΑΙΝΕΙ ΣΤΟ ΜΠΡΟΣΤΙΝΟ ΠΟΔΙ  M_malakia-sto-tetragono-1

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΓΑΤΟΥΛΑ  ΠΟΥ ΚΟΥΤΣΑΙΝΕΙ ΣΤΟ ΜΠΡΟΣΤΙΝΟ ΠΟΔΙ  Empty Απ: ΓΑΤΟΥΛΑ ΠΟΥ ΚΟΥΤΣΑΙΝΕΙ ΣΤΟ ΜΠΡΟΣΤΙΝΟ ΠΟΔΙ

Δημοσίευση από Kamelia Σαβ Ιουλ 03, 2021 11:19 am

Καλημέρα σε όλους.
Αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα με τη γάτα μου και θα ήθελα να αποφύγω το metacam. Το cosequin είναι αποτελεσματικό; Βλέπω ότι είναι σε κάψουλες και αναρωτιέμαι πώς θα της το χορηγήσω. Από τροφή ποια θα μου προτείνατε;
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Kamelia
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 46
Αριθμός γατουνίων : 3
Motto : memento vivere
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/07/2021
Mood : ΓΑΤΟΥΛΑ  ΠΟΥ ΚΟΥΤΣΑΙΝΕΙ ΣΤΟ ΜΠΡΟΣΤΙΝΟ ΠΟΔΙ  M_summer

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΓΑΤΟΥΛΑ  ΠΟΥ ΚΟΥΤΣΑΙΝΕΙ ΣΤΟ ΜΠΡΟΣΤΙΝΟ ΠΟΔΙ  Empty Απ: ΓΑΤΟΥΛΑ ΠΟΥ ΚΟΥΤΣΑΙΝΕΙ ΣΤΟ ΜΠΡΟΣΤΙΝΟ ΠΟΔΙ

Δημοσίευση από gatisios Κυρ Ιουλ 04, 2021 5:46 pm

Το δεύτερο που γράφεις (cosequin) είναι συμπλήρωμα διατροφής και όχι φάρμακο. Καλύτερα να την πας σε κτηνίατρο και να μην πειραματίζεσαι.

gatisios
Junior Cat
Junior Cat

Άντρας
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Αριθμός γατουνίων : 8
Ημερομηνία Εγγραφής : 30/06/2017

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΓΑΤΟΥΛΑ  ΠΟΥ ΚΟΥΤΣΑΙΝΕΙ ΣΤΟ ΜΠΡΟΣΤΙΝΟ ΠΟΔΙ  Empty Απ: ΓΑΤΟΥΛΑ ΠΟΥ ΚΟΥΤΣΑΙΝΕΙ ΣΤΟ ΜΠΡΟΣΤΙΝΟ ΠΟΔΙ

Δημοσίευση από Kamelia Τετ Ιουλ 07, 2021 12:01 pm

Την έχει δει κτηνίατρος και μας έδωσε το metacam, σε μασώμενα δισκία για σκύλους, να τα λαμβάνει με το φαγητό της. Ήθελα να αποφύγω να της το χορηγήσω και γι' αυτό σκέφτηκα το συμπλήρωμα διατροφής και ίσως μια καλή τροφή, για να ενισχύσω τα οστά της και να μην της δημιουργήσω σοβαρότερο πρόβλημα από το ήδη υπάρχον.

Kamelia
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 46
Αριθμός γατουνίων : 3
Motto : memento vivere
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/07/2021
Mood : ΓΑΤΟΥΛΑ  ΠΟΥ ΚΟΥΤΣΑΙΝΕΙ ΣΤΟ ΜΠΡΟΣΤΙΝΟ ΠΟΔΙ  M_summer

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης