gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Μύκητας!

2 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Μύκητας! Empty Μύκητας!

Δημοσίευση από Iliakos Σαβ Φεβ 10, 2024 6:40 pm

Παιδια γεια σας, εχω εναν κουκλο γατουλη, τον Ηλιακο, που ειναι 6 μηνων.
Ειδα προχθες μια κοκκινιλα στο σωματακι του και τον πηγα στη κτηνιατρο και η κοκκινιλα ειναι στρογγυλη, μας λεει μυκητας. Μου ειπε αλοιφη daktarin 2 φορες τη μερα να δουμε λιγο πως θα παει και ισως του δωσουμε και χαπι απο Δευτερα.
Εχω αγχωθει ομως παρα πολυ, γιατι διαβαζω οτι γενικα ειναι δυσκολη ασθενεια ( οτι μενει στο περιβαλλον πολλους μηνες, οτι κανει επανεμφανισεις, οτι μπορουμε να κολλησουμε και εμεις οι ανθρωποι και να επηρεασει μεχρι και τα μαλλια μας ! )
Ηθελα να σας ρωτησω αν εχει καποιος σχετικη εμπειρια, πως το αντιμετωπισε, αν θα ξεμπερδεψουμε ευκολα η αν θα επανεμφανιζεται, γενικα οποιαδηποτε συβουλη καλοδεχουμενη. Επισης, η κτηνιατρος μου ειπε για ενα εμβολιο που υπαρχει, ειναι αποτελεσματικο; Ξερει κανεις;
Ευχαριστω!

Iliakos
Kitten
Kitten

Άντρας
Σκύλος
Ηλικία : 30
Αριθμός γατουνίων : 3
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/09/2023

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μύκητας! Empty Απ: Μύκητας!

Δημοσίευση από psipsa Παρ Φεβ 16, 2024 9:41 am

καλημερα σας. Εμεις που το αντιμετωπισαμε με μια απο τις γατουλες μας καναμε τη θεραπεια και τελος. Ουτε εμεις κολλησαμε, ουτε ομως και οι αλλες γατες στο σπιτι(και πιστεψτε με, ειναι πολλες). Τηρειτε τους κανονες υγιεινης, αποφυγετε να την πιανετε με το χερι σας σε εκεινο το σημειο οπου υπαρχει ο μυκητας, χωρις να πλυνετε αμεσως μετα τα χερια σας. Αυτο νομιζω φτανει. Ουτε πανικος χρειαζεται. Για το εμβολιο δεν γνωριζω αλλα γενικα ειμαι σκεπτικη στο θεμα των εμβολιων γιατι εχουν ολα παρενεργειες. Εδω αν εχεις μεγαλη σε ηλικια γατα και διαμενει αποκλειστικα εντος σπιτιου ο ιδιος ο κτηνιατρος προτρεπει να μη τους κανουμε τα καθιερωμενα εμβολια ανα ετος αλλα ανα τρια ( η και καθολου).
psipsa
psipsa
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 57
Τόπος : δροσια
Αριθμός γατουνίων : 14
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαιιρακι!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : θα τα ηθελα ολα!!! και επειδη το συμπαν ακουει, ερχονται ολοενα και περισσοτερα..
Motto : keep purring...
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/06/2012
Mood : Μύκητας! Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μύκητας! Empty Απ: Μύκητας!

Δημοσίευση από Iliakos Παρ Φεβ 16, 2024 2:55 pm

psipsa έγραψε:καλημερα σας. Εμεις που το αντιμετωπισαμε με μια απο τις γατουλες μας καναμε τη θεραπεια και τελος. Ουτε εμεις κολλησαμε, ουτε ομως και οι αλλες γατες στο σπιτι(και πιστεψτε με, ειναι πολλες). Τηρειτε τους κανονες υγιεινης, αποφυγετε να την πιανετε με το χερι σας σε εκεινο το σημειο οπου υπαρχει ο μυκητας, χωρις να πλυνετε αμεσως μετα τα χερια σας. Αυτο νομιζω φτανει. Ουτε πανικος χρειαζεται. Για το εμβολιο δεν γνωριζω αλλα γενικα ειμαι σκεπτικη στο θεμα των εμβολιων γιατι εχουν ολα παρενεργειες. Εδω αν εχεις μεγαλη σε ηλικια γατα και διαμενει αποκλειστικα εντος σπιτιου ο ιδιος ο κτηνιατρος προτρεπει να μη τους κανουμε τα καθιερωμενα εμβολια ανα ετος αλλα ανα τρια ( η και καθολου).

Ευχαριστω για την απαντηση. Ειχα πανικοβληθει, τωρα εχω ηρεμησει λιγο ειναι η αληθεια, ο γατουλης ανταποκρινεται καλα στη θεραπεια, καθαριζουμε το σπιτι καλα και την αυλη οσο μπορουμε.
Εγω τον εμβολιασα τον γατουλη, και εμβολιασα και τα δυο σκυλια. Και εγω θελω να τα αποφευγω τα εμβολια και τα περιττα φαρμακα, αλλα η κτηνιατρος τον εκρινε απαραιτητο τον εμβολιασμο, γιατι το ενα σκυλι ειναι ηλικιωμενο, οποτε σε περιπτωση που κολλησε ηδη/κολλησει τον μηκυτα δε θα μπορουμε να της δωσουμε τη θεραπεια δια του στοματος, καθως ειναι πολυ βαρια για το συκωτι. Επισης, αν εχεις μονο ενα ζωακι στο σπιτι φυσικα το εμβολιο ειναι καπως περιττο, του κανεις θεραπεια και τελος, αλλα οταν εχεις 3 ζωα αλλαζει καπως το πραγμα. Ανθρωποι που φροντιζουν αποικιες γατων και σκυλιων και αντιμετωπισαν το ιδιο θεμα, μου ειπαν οτι μονο με το εμβολιο ξεμπερδεψαν οριστικα, καθως με τη θεραπεια γινοταν καλα η μια γατα και μετα το εβγαζε η αλλη, και παλι απτην αρχη.

Iliakos
Kitten
Kitten

Άντρας
Σκύλος
Ηλικία : 30
Αριθμός γατουνίων : 3
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/09/2023

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μύκητας! Empty Απ: Μύκητας!

Δημοσίευση από psipsa Κυρ Μαρ 03, 2024 10:35 am

χαιρομαι που ο γατουλης ειναι καλυτερα. Εφοσον σας ειπε ο γιατρος σας, καλα κανατε.
psipsa
psipsa
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 57
Τόπος : δροσια
Αριθμός γατουνίων : 14
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαιιρακι!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : θα τα ηθελα ολα!!! και επειδη το συμπαν ακουει, ερχονται ολοενα και περισσοτερα..
Motto : keep purring...
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/06/2012
Mood : Μύκητας! Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης